V FIJNE Kaas? Voor Bowl Honden- en Kattenbrood fris Voor Fruit flinke meisjes De afdeling Collaboratie spekte 's lands schatkist Kort en Bondig Vijf millioen „pikkewijnen" leiden gala-leventje op het Dassen-eiland Tomaten bieden vele mogelijkheden HERENHOEDEN opknappen 't Kaashuis Luidsprekers CL£ctoltn, BRUGGENKAMP IJEV3UIDER WASSERIJ 108 108 naar Borst Een prima Overhemd ELZER'S HERENMODEHUIS DE MINISTER W FINANCIËN DE STICHTING 1940-1915 VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1947 TJMUIDER COURANT Cijferparade van de P.R.A. Zoals wij gisteren in een kort overzicht reeds vermeldden, is de Politieke Recherche Afdeling Haarlem er in geslaagd deze maand door alle dossiers van de bij haar in behandeling zijnde gedetineerden heen te komen. Een dertigtal zeer gecompli ceerde zaken is nog in bewerking, doch ook deze hoopt men per 1 October gereed te hebben. Met enkele cijfers toonden wij reeds aan, dat gezien de bewerkelijkheid van al deze gevallen dit een zeer ver heugend en opmerkelijk resultaat is. Nog genoeg te doen. Er blijft echter nog genoeg te doen. Be gin Mei van dit jaar is een aanvang ge maakt met de massa-behandeling der zo genaamde „lichte gevallen", waarvan enige duizenden moeten worden bekeken. Twee afdelingen der recherche en een afdeling in Velsen zijn met deze massa-behandeling belast en in totaal werden reeds 700 dossiers verzonden. Naast de „lichte gevallen" zal deze maand een begin worden gemaakt met de behan deling van een aantal zwaardere zaken, welke ten dele ook in massa geschiedt. Dit betreft personen, die momenteel niet ge detineerd zijn, d.w.z. die zich in Duitsland bevinden of ondergedoken zijn. Zo zijn nog 1500 dossiers betreffende hulpverlening aan de vijand en treding in Duitse krijgsdienst te behandelen, en nog 500 verraadzaken moeten onderzocht wor den. De P.R.A.C. in cijfers. De afdeling, die zich met de Economische collaboratie bezig houdt had nogal met per- soneelsmoeilijkheden te kampen, daar men voor dit werk deskundigen nodig heeft. Des ondanks werden van de 2510 dossiers 1000 afgewerkt. Meer dan 100 collaborateurs werden aangehouden en in bewaring gesteld waarvan een gedeelte naar aanleiding van het ingestelde onderzoek weer in vrijheid kon worden gesteld. De totale omzet van de tot op heden behandelde zaken kan geschat worden op een bedrag van ruim 250 millioen. Wanneer men nagaat, dat er behalve vrijheidsstraffen dikwijls zeer hoge boeten worden opgelegd (in een geval van voorwaardelijke buiten vervol ging stelling door een Officier-fiscaal zelfs een boete van 100.000), en bovendien de belastingen ook nog wel iets met deze lieden te vereffenen hebben, dan begrijpt men dat het werk dezer afdeling aanzienlijke baten voor de schatkist oplevert. SCHEEPVAART K N. S. M. Caribie, 12 Aug. te Kopenhagen. Orion. 12 Aug. te Amsterdam. Van Ostade.' 12 Aug. te Fuikbaai. Helena. 11 Aug. van Barran- quilla naar Cristobal. STOOMV MIJ. NEDERLAND. Tabïan, 11 Aug. te New York. OCEAAN. Melampus, 12 Aug te Amsterdam. K. P. M. Belanta. Besori. Beaso, Berom- bang, 12 Aug. alle schepen van Oporto. K H. L- Eemland, 12 Aug. op uitreis te Rio de Janeiro. GROTE VAART. Aldabi, Buenos Aires— Rolterdam. 12 Aug. op 380 mijl ten Zuiden van Madeira. Aletta, fi Aug. van Pladioe te Poeloe Samboe. Armilla. 12 Aug. van Curasao te Mara- calbo. Ceronia, 11 Aug. van Sydney naar Wel lington (nader bericht). Congpstroorrï, 12 Aug, v. Takoradi te Accra. Corilla, 12 Aug. van Hong kong naar Shanghai. Coryda, 8 Aug. van Abadan' naar Griekenland. Ena, 12 Aug. van Amsterdam naar. Curasao. Erinna, 6 Aug. van Tarakan naar Singapore. Hoegh Silvestar (charter), Karachi- Rotterdam. 9 Aug. te Colombo. Jaarstroom, 12 Aug. van Dakar naar Amsterdam. Limburg. 10 Aug. van Philadelphia te New York. Lombok, 8 Aug. van Colombo naar San Francisco. Noord- wijk. 12 Aug. van Gdynia te Sfax. Perna, Aba danLand's End V.O., 12 Aug. van Port Said. Roepat. 12 Aug. van Fremantle te Soerabaja. Samarinda. 12 Aug. v. Zamboanga naar Sabang. Straat Soetida, 12 Aug. van Manilla naar Ma kassar. Tasman, 12 Aug. van Batavia n. Morotai Telamon, 13 Aug van Curasao te Trinidad. Tiberius. 12 Aug. van Vigo naar Algiers. Tjipon- dok, 10 Aug. van Montevideo te Durban. Tjisa- dane, 10 Aug. van Hongkong naar Singapore. Waterman, 12 Aug. om 10.30 uur te Tilbury en 12 Aug, om 18 uur naar Oslo. Gouwe, 13 Aug. van Stettin te Zaandam. Philae, 11 Aug. van New York te Port au Prince. Pygmalion, 10 Aug. van New York naar Aruba. Tjikampek, werd 13 Aug. van Brisbane te Soerabaja verwacht. Aldebaran, 10 Aug. v. Amsterdam te Baltimore. Aletta. 8 Aug van Poeloe Samboe naar Pladjoe. Algenib. II Aug. van Rio Grande do. Sul te Porto Alegre. Antony Leeuwenhoek,, Rotterdam Calcutta, pass. 11 Aug. Ouessant. Erasmus. Rotterdam—Shanghai, 12 Aug. van Singapore. Hugo de Groot, 9 Aug. van Rangoon naar Bela- wan. Ovula, 9 Aug. van Bombay naar Abadan. Prins Willem 4. 10 Aug. van Chicago naar Rot terdam. Sweelinck, Rotterdam—Calcutta, 12 Aug. te Madras. Tabian, 11 Aug. van Batavia te New York. Van der Waals, 10 Aug. van Singa pore naar Manilla. KLEINE VAART. Crescendo, 11 Aug. van Penryn naar Rouen. Frisia, pass. 10 Aug. Ouessant. Grebbestroom, 12 Aug. van Hull naar IJsland. Lena, 7 Aug. van St. Louis du Rhone te Marseille. Kortenaer, 12 Aug. van Grangemouth te Ronne. Martha, 29 Juli van Benghazi naar Tobruk. Oise, 12 Aug. van Rotterdam te Parijs. Rapid, 12 Aug. van Rouen naar Parijs. Sumatra. 11 Aug. van Rotterdam te Plymouth. Thriantha, 12 Aug. van Lysekil naar Hellevoetsluis. Urmaja. 12 Aug. van Emden te Boness. Veenenburgh. 12 Aug. van Middlesbro naar Rotterdam. Actief, 12 Aug. van Hernösand te Antwerpen. Badzo, 12 Aug. van Oxelosund te Vestervik. Beba, 10 Aug. van Dublin te Teignmouth. Bernina, 12 Aug. v. Aniwerpen te Odense. Biervliet, 13 Aug. van Kopenhagen naar Lubeck. Birmingham, 12 Aug. van Goole naar de Tyne. Borneo, 12 Aug. van Peel (eiland „Man") naar Hamburg. Cateli, 12 Aug van Strood te Rochester. Coeta, 9 Aug. van Port Talbot le Londen. Coolhaven, 13 Aug. van Rolterdam te Antwerpen. Democraat. 12 Aug. van Havre naar Rotterdam. Depa, 12 Aug. van Antwerpen naar Londen. Europa, 12 Aug. van Antwerpen te Grimstad. Ferocia, 12 Aug. v. Newport Mon naar Bilbao. Friso, 10 Aug. van Swansea te Londen. Heron, It Aug. van Rotter dam te Londen. Jela, 13 Aug. van Antwerpen n. Oslo. Jozo, 10 Aug van Falmouth naar Londen. Limburg. 9 Aug. van Wilfordhaven te Teign mouth Marietje Bohmer, 12 Aug. van Koling te Gamleby, vertrekt 16 Aug. naar Dordrecht. Mira, 9 Aug. van Dublin te Teignmouth. Mizar, 10 Apg. van Grangemouth te Dundee. Omlandia, 12 Aug. van Oporto naar Lissabon. Trompen- burgh. 13 Aug. van Kingslynn naar Rotterdam. Vaderland. 12 Aug. van Leith te Grangemouth. Walentaurgh, ,13 Aug. van Hamburg nar Rotter- dm. Westlaan, 10 Aug. van Rolterdam te Londen. Westiénd. 8 Aug. van Antwerpen te Whitehaven. Zeehond, 12 Aug. van Rotterdam te Antwerpen. Zwaluw, 11 Aug. van Antwerpen te Londen, Te IJmuiden. 13 Augustus. Vertrokken: Salland naar Buenos Aires. Jlos naar Rotterdam. Jasper F. Cropsey n. Hampton Roads, Luna naar Stavanger, Pollux n, Londen 14 Augustus. Aangekomen: Mira van Teign mouth. Alpha (Eng. zeiljacht) van Brunsbuttel, Greenfinch van Londen. Jans van Londen. 11 Augustus. Vertrokkene Zaanstroom naar Rotterdam. Balduin naar Antwerpen. Mira naar Rotterdam. Oranjefontein naar Southampton, Rijnstroom naar Manchester. Hoog water in IJmuiden. 16 Aug.: 2.18, 14.54; IS AUg.: 3.12, 15.45. Men onderscheidt hierbij witte en zwarte collaboratie. Met de eerste worden de nor male transacties tegen de geoorloofde prij zen met de Duitse instanties aangeduid. De zwarte collaboratie betrof dikwijls de leve ring tegen zwarte prijzen van luxe-goede ren, die indirect een versterking van het moreel der Duitse bevolking tot gevolg had. De heer Meinema, het hoofd van de P.R. A.C., kan heel wat interessante staaltjes van winstbejag vertellen. Daar is het geval van een psycho-metrist, die het in de oor log voordeliger vond om aannemer te wor den. Hij sloopte een groot deel van Velsen, waaraan hij vier millioen gulden verdiende. Deze man nam maandelijks 30.000 voor privé-gebruik op. Een ander, die voor 12y2 millioen aan weermachttsvradhten verreden had, ver klaarde: „Boekhouden deden we niet. We maakten de kast open en dan rolden ons de bankbiljetten tegemoet." Oorlogsmisdrijven. In Haarlem als provincie-hoofdplaats, bestaat bij de P.R.A. een kleine afdeling, genaamd'Sub-Commissie inzake Opspo ring Oorlogsmisdrijven, welke tot taak heeft de in geheel Noordholland (uitgezonderd Amsterdam) gepleegde oorlogsmisdrijven te onderzoeken. De Sub-Commissie heeft bij haar werk met bijzondere moeilijkheden te kampen, aangezien het dikwijls niet mogelijk is, vol doende gegevens als namen en signalemen ten van de daders te verkrijgen. Tot heden zijn de zaken van 148 oorlogs misdadigers behandeld, waaronder 28 zeer ernstige (moord, fusillering). Van dit aan tal van 148 bevinden zich thans 23 oorlogs misdadigers in ons land in bewaring, waar van de meeste tevens voor andere Sub- Commissies. Van de 125 anderen, kon onge veer de helft nog niet geïdentificeerd wor den, door gebrek aan voldoende gegevens. De meesten der gezochten bevinden zich in Duitsland. De opsporingsambtenaren staan daar voor een hopeloze taak. Hebben zij eindelijk het kamp gevonden, waar de delinquent zich moet bevinden, dan blijkt hij dikwijls vrijgelaten te zijn, of naar een ander kamp in een andere zóne overge plaatst te zijn en het speurwerk kan van voren af beginnen. Tot nu toe werd slechts één oorlogsmis dadiger naar Nederland overgebracht. De personeelssterkte. r dit alles is natuurlijk veel perso neel nodig, l'och heeft er sedert de P.O.D. zijn werk begon, geleidelijk een inkrimping piaats gevonden, vooral ook omdat vele personeelsleden in verband met het tijdelijk karakter van de dienst een ander heen komen zochten. Deze exodus was soms zo groot, dat men tot aanstelling van nieuwe werkkrachten moest overgaan,. Voor de concentratie van de verschillende opsporingsdiensten in Haarlem en omge ving (het ressort van de P.R.A. Haarlem strekt zich van Heemskerk tot Bennebroek uit en ook de Haarlemmermeer en Haar- lemmerliede behoren er toe) waren er 442 personen in dienst. Drie maanden later was dit getal reeds met een derde verminderd en een jaar later was het tot 222 terugge bracht voor P.R.A. en P.R.A.C. samen. De concentratie .bracht dus een belang rijke financiële besparing. Wanneer men de exploitatiekosten van het politieke opsporingsapparaat in dit district over het tweede halfjaar 1946 ver gelijkt met die over de eerste zes maanden van dat jaar, waarin de concentratie plaats vond, dan ziet men een besparing van 21i/2%. Een verdere verlaging van de kosten is over het eerste half jaar van 1947 verkre gen. Vergeleken met de tweede helft van 1946 is een daling van ruim 9 waar te nemen. De tweede helft van dit jaar zal op de kostenrekening een nog gunstiger beeld doen zien, o.a. ten gevolge van de huisves ting van de P.R.A.C. in het hoofdgebouw aan de Fonteinlaan, welke op 1 September a.s. ingaat. Zoveel'en zo goed mogelijk. De leiding van de P.R.A. is er op uit om haar medewerkers van hoog tot laag ervan te doordringen, dat indien de opheffing van de afdeling op 1 Januari 1948 doorgang mocht vinden, dat de dossiers zoveel en zo goed mogelijk gereed moeten zijn. Haarlemse Hypotheekbank boekte een winst van 45.944 Aan de aandeelhouders van de N.V.. Haar lemse Hypotheekbank wordt voorgesteld .het dividend over het jaar 1946 te bepaleh op f 6 per aandeel. De winst bedraagt f 45.944 (vorig Jaar f 35.845), waarvan f 99.63 overgebracht wordt naar de nieuwe rekening, f 5260 bestemd wordt voor rente op de onverplichte stortingen en f 1263 aan de extra-reserve wordt toege voegd. De gezamenlijke reserves zullen daarna bedragen f 1.249.638. In het Jaarverslag deelt de directie mee, dat in 1946 de hypotheekportefeuille met f 741.825 ls toegenomen. In 1945 was het bedrag dei- uitstaande hypotheken met ruim f 8Ö0.000 verminderd. Na jaren van sterke teruggang ls de inkrimping van het bedrijf tot staa-n ge komen. Conversies waren in het afgelopen jaar niet noodzakelijk. Het belang der bank bij leningen, waarvan de onderpanden hetzij ver woest en al dan niet onteigend, hetzij zwaar beschadigd werden, Is teruggelopen tot f 497.270 (oorspronkelijk f 826.160). verdeeld over 53 (oorspronkelijk 57) leningen. Van 19 dezer le ningen, groot f 303.320, zijn grootboekinschrij vingen van f 810.388 verkregen. De winst is, de omstandigheden in aanmerking genomen, bevredigend te noemen. Op 31 December 1945 stonden 1190 lenin-- gen ad f 11.836.460 uit, In 1946 zijn 200 lenin gen, ad f 2.581.150 gesloten. Afgelost is voor een bedrag van f 1.839.325, zodat op 31 Decem ber 1946 uitstonden 1265 leningen tot een be drag van f 12.578.285, Op dat tijdstip was een bedrag van f 14.790.700 aan pandbrieven in omloop. De balans sluit met een bedrag van f 21.037.372 en de winst- en verliesrekening met f 652.936. Jaloezie is een slechte raadgeefster Eén dezer nachten ontwaarden twee Haar lemse politieagenten bfj het Krelagehuis een meisje, dat zij nog niet meerderjarig waanden. Daar minderjarige meisjes 's nachts behoren te slapen, poogden de geüniformeerde diena ren der openbare orde haar aan te houden, doch het kind zette het op een lopen De agenten, die te fiets waren, haalden haar op de Oranjekade ln en brachten haar in de richting van het posthuis op het Leldseplein. Nog voor zij er waren, rukte de aangehoudene zich los en nam weer de benen De vlucht duurde slechts kort en even later bleek op het bureau, waarom de opgebrachte zo weinig voor een nadere kennismaking voelde. Het meisje bleek een twintigjarige Jongen te zijn. die in deze vermomming zijn verloofde had willen verschalken, die hij ervan verdacht zich met de bij het Krelagehuis op wacht zittende soldaten te vermaken. De jaloerse minnaar werd de volgende dag door zijn moeder afgehaald. BINNENLAND Vandaag zou de KLM Skyniaster PH, TA II van Schiphol naar Batavia vertrekken. Het ver trek is evenwel tot Zaterdag uitgesteld. Ook dieren hebben last van de warmte. Daarom vestigt de Sophia-vcreniging tot be scherming van dieren er nogmaals 'de aandacht op. dat eigenaren van dieren strafbaar zijn, in dien zij niet voor voldoende drinkwater zorgen. In de afgelopen nacht is aan de Eendrachts- kade te Groningen een fabriek van rijwielhand vatten grotendeels uitgebrand. Een partij hand vatten ter waarde van f 10.000, bestemd voor export, ging verloren. Inwoners van de Verenigde Staten, die naar' Nederland wensen te reizen, hebben na 15 Augus tus geen vjsum meer nodig. Deze regeling is niet wederkerig, aangezien de Verenigde Staten eeri te grote toeloop van vreemdelingen vrezen wan neer zij geen visum zouden eisen. De Koningin heeft drie jonge herten aan de gemeente Groede ln Zeeland aangeboden voor een hertenkamp, dat in de duinen zal worden aangelegd. De Nederlandse ambassade te Brus sel heeft twee herten toegezegd, de gemeente Steenwijk eveneens twee en de gemeente Dordrecht één. Niet alleen voor de te velde staande ge wassen doch ook voor de jonge boomgaarden in het inundatiegebied van Walcheren betekent de aanhoudende droogte een ernstige bedreiging. Door het uitblijven van de regen komt hel zout in de bodem naar boven, waardoor de jonge aanplant ten dode gedoemd is. Vele bomen zijn reeds dood. HAARLEM EN OMGEVING De amusementsvereniging „Gezellig Samen zijn" viert Zaterdag 16 Augustus in „De Leeuwe rik" haar tweejarig bestaan met een door eigen krachten ten tonele gebrachte nonstoprevue. De heer R. van Rooy te Bloemendaal, die de laatste twee jaar bij de P.R.A. te Haarlem werk zaam was, is benoemd tot onderwijzer te Am sterdam. Geslaagd. Te 's Gravenhage slaagde voor Staatsexamen piano M. O. (theoretisch gedeelte) mej. G. Boelen te Haarlem. Zo koddig, nieuwsgierig, hoffelijk en slim als mensen EXAMENS Voor de hoofdakte slaagden te Haarlem: Voor het gehele examen: C. Rudolph; J. v. Vuuren; M. J. M. v. Loon; M. J. Veldhuis; H. J. v. Daal; G. Wagenaar. Voor gedeelte A: A. T. G. v. d. Water. Voor gedeelte B: J, R. M. Kemmerswaal; H. I. Siliaskus. Voor het examen Handenarbeid slaagden de dames: H. J. Claessen; H. C. Jongerius; I. J. de Jong; W. C. van Houten; J. C. Frylink; N Schermerhorn. Afgewezen 1 candiaaat. De examens zijn ge ëindigd. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 15 AUGUSTUS Spaarne: „Een meisje zoekt een moordenaar", 14 j., 2,30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „New Moon", a We leeft.., 2,00, 4.15, 7.00 en 9.1-5 uur. Palace: „Huwelijksreis", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals; „Met de Willem Barendsz ter walvisvangst", alle leeft., 2.30 en 3.00 uur. City: „Aloma of the south seas". 14 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „1-Iet boek der wilder nis". 14 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. ZATERDAG 16 AUGUSTUS Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. In hot maandblad „Weer en Wind' schrijft de bekende natuurvorser Jan P. Strijbos over een bezoek aan het Dassen- eiland bij Kaapstad. Een vreemde naam eigenlijk Dassen-eiland, want het zijn niet de holbewoners wier levensdoel het leve ren van penseelharen is, maar de pinguins oftewel „Pikkewijnen" zoals Strijbos hen op zijn Zuid-Afrikaans pleegt te betitelen, die de uiterst deflig-geklede bevolking van dit eiland uitmaken. Strijbos vertelt, dat de kennismaking met deze gentleman-vogels alleraangenaamst was. Zo gauw als men voet aan wal gezet had, werd men begroet door een soort ont vangst-comité, dat een bijzonder hoge pet op had van zijn missie. Voorop ging een soort woordvoerder, gevolgd door een groepje raadsheren en daarachter kwam I dan weer het pinguin-plebs. Zij naderden buigend en strijkages makend op een wijze, die een deputatie van een vereniging voor vreemdelingenverkeer hen nauwelijks zou kunnen verbeteren. Als goede comité-leden zijn zij uiteraard bijzonder koddig, iets wat volgens Strijbos veroorzaakt wordt door het ménselijke in hun doen en laten. Zij flappen met de korte vleugelstompjes als waren het armen, zegt hij. Het Dasseneiland is werkelijk bezaaid met deze knapen, die er voortdurend uit zien alsof 'zij een galafeest voor de boeg hebben. Bovendien zijn zij niet in het minst schuw, maar allercharmantst in de om gang. Nog een eigenschap, die zij met men sen gemeen hebben is hun verregaande nieuwsgierigheid. Zo gauw men even blijft staan, wordt men omringd door een kring van deze vogels, als was men een Indiaan, die een bezoek brengt aan Tjietjerkstera- deel. Zij kijken de menselijke gast in hun midden enige tijd met sehuir.geheven kop aan, komen dan wat naderbij en pikken eens in de schoenzolen van de grote twee- bener. Vervolgens onderhouden zij zich enige tijd over het wonderlijke gedrocht, dat daar tussen hen in staat. Net mensen dus, al moet de concessie gedaan worden, dat het pikken in de schoenzolen van vreemdelingen nog geen algemeen mense lijk gebruik is. De Pikkewijnen van het Dassen-eiland, vijf millioen hebben er naar schatting hun domicilie, zijn de zogenaamde Jackass- pinguins en aangezien dit soort bijzonder gesteld is op een gematigd klimaat, in te genstelling tot de konings-, keizers- en an dere dure uitgaven van pinguins, die er meer in zien, hun leven in een soort voort durende frigidaire-temperatuur te slijten, zijn het dan ook de Jackasses, die het ge slacht in de Europese dierentuinen ver tegenwoordigden. Als bijzonder bewijs van hun haast men selijke sluwheid mag gelden, dat de pikke wijnen op dit eiland hun eieren in holen uitbroeden, om het voortdurende stelen van hun eieren door mensen tegen te gaan. Dat ook aan het pinguin-verstand grenzen zijn, blijkt wel uit het feit, dat zij nog geen methode hebben gevonden, om zich te be veiligen tegen de gemene trucjes van de mensen, die zich tegenwoordig van een lange stok met een haak bedienen om de eieren te kid- of liever gezegd te egg- nappen. Honderd eieren brengen een gul den of vijftien op, maar of deze eieren geconsumeerd worden, vermeldt de heer Strijbos niet. In ieder geval wordt er thans vian over heidswege nauwkeurig op toegezien, dat het Dassen-eiland, waarvoor men trou wens een speciaal toegangsbewijs dient te bezitten, niet leeggeraapt wordt. Het ver pachten brengt de staat 10.000 pond per jaar op en zo is iedereen tevreden: wij omdat het altijd aardig is een koddig beest te ontmoeten, dat precies op onze buurman lijkt, de staat, omdat haar kas gespekt wordt en de pingpins omdat zij op hun eigen eiland een Grote Hanzen-bestaan, compleet met smokings en commissies kun nen voeren. „Hoewel dat van die lange stok met die haak een gemene streek is. Vindt u niet, mijnheer de voorzitter?" Geen Amerikaanse troepen naar Griekenland Robert Lovett, de Amerikaan-; minister van Buitenlandse Zak °^r' naar aanleiding van berichten Amerika binnenkort troepeneen Griekenland zenden, verklaard hT n5;r rika niet is verzocht troepen té dat hij ook niet gelooft, dat tr en-- dingen nu of in de toekomst nolS^" zijn. u"uzaK?/; Petchkof vraagt vrijspel Nikola Petchof, leider ïan J al> agrarische unie, heeft voor de Sofia nogmaals verklaard on.S'°?!> zijn en om vrijspraak verzocht u gestreefd te hebben naar het i-','1 *4 begrip tussen boeren en arbeid,.. r« volgens hem samenwerking tussen 0cfe en communisten een historisch, 'gr!r:iè was. e no«fai< Zaterdagmiddag zal het vonni. s gemaakt worden. Degenen, die me. if"4 in de beklaagdenbank zaten hehh. K" geven, schuldig te zijn en, ymoi" maatschappij te mogen terugkeren tige burgers. 1 als nu;. Toen de tomaten voor het eerst in onze groen tewinkels verschenen, werden ze over het alge meen maar wantrouwend bekeken en wie zich tot proeven verleiden liet, vond de smaak eer vreemd dan aangenaam Dat is al wat jaren ge leden en inmiddels is de tomaat als voedsel in ons land helemaal ingeburgerd. We hebben ondervonden, hoe ze aan soep, jus en sla eeri pittige smaak kan geven en in allerlei vormen: gebakken met plakjes ui, rauw met peper en zout of azijn of met suiker, als broodbelegging dienst kan doen. Velen vinden zelfs letterlijk een tomaat een vrucht om rauw in te bijten. Maar deze populariteit is toch eigenlijk ontstaan dooi de roep, die er uitging: „tomaten zijn zo gezond" Dat is waar, ook al bestaan ze voor een groot deel uit water. Want juist in dat water, het sap, zijn beschermende stoffen opgelost, vitaminen en zouten, die het lichaam evenzeer nodig heeft als vet of eiwitten. De vitaminen (A en B) bescher men tegen allerlei infectieziekten, de kalk- en phosphorzouten, die in de tomaat voorkomen, spelen een rol bij de opbouw van het beender- stelsel en ijzerzouten zijn belangrijk voor de bloedvorniing. Zo is het duidelijk, waarom ook voor de zuigelingen tomatensap voorgeschreven wordt. We laten hier enkele tomatenrecepten volgen. Broodsmeersel met tomaat. 4 tomaten, 1 gesnipperde ui, 1 paprika, aard appelmeel, fijngesneden peterselie, zout, aroma, margarine. De tomaten ontdoen van de schil en ze in plak ken snijden. De gesnipperde ui in wat margarine bakken en de tomatenplajsken toevoegen, als de ui bruin is. (De paprika wassen, ontdoen van steeltjes en zaden en in reepjes snijden. Deze aan de ui en de tomaat toevoegen). De massa gaal laten worden en ze dan binden met wat aan gemengd aardappelmeel. Op het laatst de fijn gehakte peterselie en naar smaak zom«n toevoegen. Het smeersel koud of Wa,J aronis belegging op de boterham, geven si» Gort met tomaten en (recept, voor 4 personL ra8wi 200 g. parelgort, 500 g. tomaten 150 - hammen.worst. 6 dl. water. 3 boul'llonblok,?" g. bloem, peper, zout, peterselie (mareZi!a De gewassen en geweekte gort gaar wat zout, liefst met behulp van de hooitfT1 worst in blokjes snijden. De bloem aJl met een weinig koud water^de rest water met de bouillonblokjes aan de kooVh gen. De aangemengde bloem toevoegen massa even laten doorkoken Dan de wor^ zout. peper en fijngehakte peterselie w'"' (en eventueel een klontje margarine) Den warm houden tot ze wordt opgediend np schilde en in vieren gesneden tomaten tn\ weinig margarine gaar smoren. Gort tom-e ragout tezamen of apart opdienen Deze°2- kan goed aan de broodmaaltijd of zelfs als 1 me maaltijd worden gegeven, nuts men meikgerecht na geeft, daar de hoeveolhJÜ! anders niet voldoende zijn. 1 Tomaten Groene tomaten, enige laurierblaadjes Peo- korrels, 6 Spaanse pepertjes, 25 g. zout ner<iw! azijn. Van de tomaten de kroontjes verwijderen en wassen. De tomaten in een zeer goed schoof maakt keuls potje opstapelen, terwijl me.i c» kruiden er tussen schikt. De tomaten ove.-zs'/ met de gekookte en daarna geheel afgekoeld? azijn, waarin het zout is opgelost. Na driewefci zijn deze tomaten voor het gebruik gereed Kr gebruikt ze op dezelfde manier" als tuit augurken. HOOGOVENS IJMUIDEN De Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden vraagt voor één harer walserijen ENIGE BEDRIJFSASSISTENTEN Diploma M.T.S. werktuigbouwkunde vereist. 1 levensloop en opleiding worden, vergezeld van een recenle r HD 27 ingewacht bij deSociale Afdeling Blijenhoevc. Met blijdschap geven wij ken nis van de geboorte van onze Zoon Albertus Johannes N. Aland G. AlandBroek IJmuiden, 14 Aug. 1947. Kennemerlaan 12. DANKBETUIGING Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele bewijzen van deelneming ons betoond bij het overlijden van onze geliefde Man, Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader GERRIT NIE UW BUURT Uit aller naam: Wed. M. Nieuwbuurt- Buls Tuindersstraat 58, IJmuiden-Oost. Dr. Posthumus Oogarts Vanaf 16 Aug. NIET TE CONSULTEREN KENNISGEVING De firma Radio Unique staat onder geheel nieuwe lei ding. Volledige service en vak kundige bediening wordt U geboden. Uw adres voor ruime sortering Radio-onderdelen. KL. HOUTSTRAAT 11A Weest zuinig op uw tafelmessen, scharen enz. Breng ze bij een vertrouwd adres en prima geslepen wor den zij weer afgeleverd. Bij grotere aant, reductie. Electr. Fijnslijperij (Het Naaimacliinehuis) VELSERDUIN PLEIN IJM.-O. in 1 week klaar Vergroten, ver kleinen, keren, ander model enz. enz. WORTMAN BREESTRAAT 162. Beverwijk. Belieft U Zo ja! Dan naar I, f\,N f.MIKLVAN 100 slachtkippen en prima hennen bij G. EBBE v. d. Helslstr. 2 l.Jmuiden-Oost. NETTE KOSTGANGER gevr. Brieven L 1666 bur. van dit bl. Weduwe 58 J. P.G. niet ge- pens. zag zich gaarne als HUISHOUDSTER geplaatst. I Liefst omg. Velsen. Br. L 1671 bur. v d blad. krijgt in korten tijd zijn oorspronkelijke kleur terug door 't scheikundig samengestelde preparaat Vraagt gratia toezending brochure aan BoofddepOt Havenstraat 183. Rotterdam Echtpaar middelb, leeftijd vr. KAMER m gebr v. keuken of apart in Drleh. of IJm.-O. Br. L 1670 bur." v. d. blad. PRIMA PENSION aangeb. by halte Zeeweg (Drieh.) Brieven L 1667 bur. v. d. blad. NET KOSTHUIS gevraagd d. net persoon, omtrek Water toren. Br. L 1665 bur. v. d. bl. Gevr. GED. VAN WONING of 2 KAMERS liefst met gebr. v. keuken. Brieven L 1664 bur. van dit blad. Ruilen MOOI HUIS m. grote zonnige tuin voor groot huis geschikt voor' samenwoning, niet in IJm.-O. Napierdwars straat 22, IJm.-O, Particulier vraagt BAD MET GEYSER te koop. Br. L 1668 bur. v. d. blad. Te koop in Oud-IJm. WIN KELHUIS met bovenwoning. Brieven L 1669 bur. v. d. blad. Pracht SLAAPK. AMEUBLE MENT ter overn. aangeboden. IJmuiderstraatweg 156 IJm. naar BORST keuze uit 8 soorten fruit KENNEMERLAAN S2 TEL. 4351 IJMUIDEN GEVRAAGD voor alle afdelingen., Prettige werkkring, reisgeld wordt vergoed, Wasserij HOEK EN VAART, Bloemendaalse- straatweg 17, Santpoort-Station. Bussen vlees, Krachtpoeder, Kalk, Salvitïne, Lever traan, Gistolinetabletten, Eczeemzalf, Hondenzeep, D.D.T., en ontsmettingspocder, Voerbakken, Kammen, Manden, Riemen, Halsbanden, Dresseer- en Muil banden. Trimmen en scheren VELSERDUINWEG 197, IJMUIDEN, TELEF. 4497 Wanneer de vacantie voorbij is en U is heerlijk uitgerust, gooi dan de on nodige beslommeringen aan de kant. Eén dezer beslommeringen is de gezinswas. Laai deze behandelen door de Snellêussfraat 59 Telefoon 4571 SWT- A BON WERKKLEDING, OVERALLS uit voorraad leverbaar 50 - 52 - 54 - 56 - 58 3. H. MEIJER KENNEMERLAAN Tel. 4826 Of 'r nu mei water, yoghurt.melk'of kar nemelk is bereid De kroderen zijn er dol op. A P P E L - F R I S Welke variatie li met Delftsche Frisse ook bedenkt, 't is aJtijd een tractatie. Appel-Frisse, gemaakt met geraspte appel, is een van de heerlijkste Frisse- puddingen. Probeer 't eens, het recept is in ieder pakje: DESS^i. KENNEMERLAAN 32 TEL. 4331 IJMUIDEN 'n Rijwielbon? 'n Bandenbon C 26! KORVER'S RIJWIELHANDEL Cederstraat 53 - Tel. 4986 HELPT U VLUG EN GOED Nog enige FRANSE RIJWIELEN ZONDER BON uil OTP raad leverbaar. maken wij voor U van Uw coupon stof. KENNEMERLAAN 121 heeft besloten, dat aan Nederlanders of Nederlandse onderdanen, die in verband met een persoonlijke verzetsdaad of verzetshouding schade hebben geleden, met toepassing van art. 13 lid 1 van^e'^e sluit op de Materiële Oorlogsschaden 194oeen VERGOEDING of - indien zij reeds aanspraak maken op een Rijksbijdrage-een EXTRA VERGOEDING kan worden toegekend. Onder de hier e doelde schaden worden ook begrepen e 'zgn. zoengelden d.w.z. boeten, opge ingevolge de verordeningen Nos7 en van 1941' en No. 1 van 1943. roept allen, die menen dat zij op grond van bovenstaande voor een vergoeding, resp. ex vergoeding in aanmerking ii}( VOOR 15 SEPTEMBER 1947 SCHR1FTEU* AAN TE MELDEN bij het Hoofdbureau Stichting 1940-1945. postbus HO, Amsterda^ 501ste STAATSLOTERIJ Je KLASSE - 4e TREKKING - 14 AUGUSTUS 191' Ht*e ptUten |j|{ 3563 t 200.- 6694 10995 f 100,— 2132 1 17652 20130 20316 ■5 1180 130) HsHTss 1705 1924 1935 2065 2l« f. 5 2810 3124 3135 3193 3278 3355 3450 34-- 3 4444 4758 4983 5127 5187 5359 5332 =515 - ;1<j 3 6531 6660 6707 6709 6919 7137 7186 - 7753 7821 8037 8056 83S1 8793 «395 9161 935" 94"- "OHO I0294.1M" i;.,; ,j,0 iiisiüüiijssigis 1598! 16032 18935 16040 1615' 5460 645 I 3927 9955 9932 10072 11557 12718 12745 12828 14173 I428C* 14316 15882 15927 15931 17031 17210 17317 19328 19362 1940S 20565 20682 20714 21SJ0 21610 21SL 16040 6157 16460 j«5JlgJ;- 17405 17708 17967 1801* 'JJfJ.igS'TSflJ »61 ."<!j

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4