IJmuider Courant Nederland wil onderzoek aanvaarden mits: niet onder jurisdictie van de UNO Mr. VAN KLEFFENS TOT DE VEILIGHEIDSRAAD: Een woord van teleurstelling, beklag en protest Hoe de Nederlandse regering zich een eventueel onderzoek voorstelt Engeland doet niet mee aan tolunie No. 18711 gennemerlaan 154, Tel. Redactie en ^Istraüe 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Adm 10724- Directeur-Hoofdredacteur 15054. Telefoon Spaarne 12, Tel. 12713,10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboon: KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 16 Augustus 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Kleffens, de Nederlandse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, heeft gister- |ijr, van "'r' ,SI„ «_n avond in onpartij" „der de %a;]s het bevel te geven tot'een dergelijk onderzoek. Waf ook de status O vantlklifilr IC ïoRop C kof Ar nuar Anne eln« Ma^a«UhJ h in de vergadering verklaard, dat zijn regering bereid is het instellen van een flV®" lt ,j ..tn PIO U A A f AnHoFTAol, in In^nnaeia Ia slonunnvelAn «!s. Jt, A onpar'Mf onder d< ip deIyóór onderzoek, deeh wij zijn van oordeel,"dat "de Veiligheidsraad niet ""'Ttiidiqe commissie voor onderzoek in Indonesië te aanvaarden, mits dit niet #n! r de jurisdictie van de Veiligheidsraad geschiedt, welks recht tot interventie - aangelegenheid niet door de Nederlandse regering wordt erkend. J..baaI, oIaaIs sa,vtin unn aa.^aaI .4-.A J. J... 9enl3j Indonesische republiek is, ieder is het er over eens, dat Nederland de van reiniteit in Indonesië nog bezit. De Nederlandse regering maakt geen bezwaar 15 AtiHerzoek door een commissie, indien dit tenminste een commissie is, die niet _tumrrlt innoefelrl" alrltte mr uan IfleRane De Nederlandse regering maakt geen bezwaar indien dit tenminste een comi •5- veiligheidsraad wordt ingesteld", aldus mr. vap Kleffens. d00r n Kleffens wees daarmede het Australische voorstel tot het instellen van een Mfl vLje v00r onderzoek onder jurisdictie van de Veiligheidsraad van de hand. Pjofrt®! werd gedurende deze vergadering door Polen en de Philippijnen gesteund. van Kleffens zeide: Mtjnheer de voorzitter, het is allereerst -lijn plicht namens mijn regering een ycord van teleurstelling, beklag en protest doen horen betreffende de wijze, waarop je Veiligheidsraad onze verzoeken, die naav onze mening in alle opzichten redelijk varen, heeft behandeld. De tegenzin, om en sterker woord te gebruiken, van de Jant van de Veiligheidsraad om onze be langen op voldoende wijze te behartigen, yerd het eerst duidelijk, toen ik, wetende, jat de minister-president van mijn rege ring mij telefonisch wenste te spreken, ver zocht om een uitstel van de besprekingen van twee uur, aangezien ik niet wist, of de gronden waarop ik mijn optreden in deze jaak baseerde, nog geldig waren. Dit ver- Hek is toen behandeld en vervolgens af wezen. Het tweede punt, waarover ik mij te beklagen heb, is de wijze, waarop de vraag omtrent toelating van Oost-Indonesië en West-Borneo is behandeld. Toen wij de toelating van de Indonesi sche republiek behandelden, werd deze uitdrukkelijk verleend op de basis, dat er- geen definitie of bepaling van de status der republiek noch enige regeling of tekst bestaat, waarop deze toelating berust. Toen wij gisteren de toelating van Oost-Inclone- sie en West-Borneo bespraken,, werden ei- allerlei pogingen tot definitie en bepaling van de status dezer gebieden gedaan. Ik protesteer hiertegen, hoewel ik mij er van bewust ben, dat het aan de raad en aan de raad alleen is om te beslissen, of en in hoe verre deze zichzelf ontvankelijk wil ver klaren voor de beschuldiging, dat de raad wat de Belgische gedelegeerde genoemd heeft „twee maten en twee gewichten" ge bruikt, In het bijzonder beklaag ik mij over het feit, dat er leden van de raad ge weest zijn, die zonder daarin te worden tegengesproken verklaarden, dat de toela ting van vertegenwoordigers van 20 mil- lioen mensen, gekozen op wettige democra tische wijze, de zaken „gecompliceerd zou maken" en daarom dan ook geweigerd moest worden. Het spreekt vanzelf, dat bij elke rechtszaak de interventie van een der de partij evenals- het horen van getuigen tot op zekere hoogte de zaken altijd gecom pliceerd maakt. Doch is dat in elk land, waar de wet wordt gerespecteerd een reden om interventie te weigeren of getuigen niet te horen? Ik ben van mening dat de Veilig heidsraad zich op zeer gevaarlijk terrein bevindt, wanneer hij deze richting kiest. Dit kan zijn reputatie van onpartijdigheid alleen maar schaden, zo niet erger. „Waarom dit alles?" Tenslotte betreur ik het, dat de raad ge weigerd heeft mij gisteren op een geens zins onredelijk laat uur te horen. Het zij verre van mij het recht van de raad om mij de gelegenheid om op dat moment te spreken te ontnemen, in twijfel te trekken. Waarover ik mij beklaag, is dat volgens mijn oordeel en dat van anderen de zaak van mijn regering hierdoor benadeeld is. Waarom dit alles? Ik zal thans een kort woord wijden aan de verklaring van de heer Sjahrir. Deze 'bewonderenswaardige uiteenzetting van de zaak had de fundamentele zwakte dat zij bestoud uit een in hoge mate gekleurd re laas, doorspekt met leuzen over het Atlan tisch Handvest en algemeenheden van een Zeer weinig precies karakter. Het was met andere woorden meer een aannemelijk be toog voor een publiek, dat niet op de hoogte k, dan een exacte zakelijke verklaring. Ik wil u de barre rauwe feiten over de toe standen in de republiek geven, niet gezien door een rose bril zoals Sjahrir u deze ge toond heeft, doch op grond van de loutere Werkelijkheid. Verwoesting, brandstichting en moord zijn aan de orde van de dag. De ergste excessen schijnen tegen de Chinezen te ziff voorgevallen, doch de inheemse en In- flo-Europese bevolking lijdt even erg. De Nederlandse autoriteiten te Batavia heb- ten toegezegd, mij hiervan fotografisch Bewijsmateriaal en documenten toe te stu- ,e" zo^ra dit mogelijk is. De vers dhr ikke- 'ijke wreedheden door de terroristen be geven benemen de inheemse bevolking de jji°ed openlijk uitdrukking te geven aan un afkeer en tegelijk aan hun hoop, da' k j onze actie de benden zullen wor- n. bedwongen. Het is zelfs verscheidene sm V00fSevallen, dat dorpshoofden en «m kfct.'hebben aangedurfd orde vArw vssti'gen zijn vermoord. Het is groot deel te danken aan deze asnM autoriteiten en ook aan een ïtipih! ^Publikeinse ambtenaren vooma- öfiiifr °f ?os.t-Java met inbegrip van de rywe.-dat zij de moed hebben persoon- L 1SIC0 nernen bij het vestigen van EchiiJkopenl3are veiligheid. Voor velen vwink moeilijk zich te realiseren hoe biirnnj'1 'Ik de feiten -zijn en in het finnnk j k?ezeei' deze verschillen - van de koinc1-^6 vei"klaringen der republi- wjj. Pi'opaganda. Het is betreurens- "at het clichébeeld van arme In- die strijden voor hun vrijheid, bij velen overheerst en toch is niets meer bezijden de waarheid. De bewoners van de republiek kunnen deze vrijheid te allen tijde krijgen, evenals de bewoners van Oost-Indonesië en Borneo deze hebben ontvangen. ,A1 wat wij wensen is anarchie en chaos tegen te gaan. Met andere woor den: Niet wij, Nederland, staan die vrij heid in de weg doch de wetteloosheid, die de onbekwame republikeinse regering nooit de baas heeft kunnen worden, Die regering (er zijn geloof .ik 30 ministers in het huidige kabinet van Soekamo) steunt op een. gewapende macht, waarover zij echter geen controle uitoefent. Oorspron kelijk waren er onder hen, die achter de republikeinse regering stonden vele goede elementen, doch langzamerhand komen andere minder gewenste lieden in het bezit van de uiteindelijke macht. „Ik bezweer u Ik vraag u, heren, wie wilt ge thans hel pen? Deze mensen of de fatsoenlijke bur gers, die wij steunen? Uw actie, hoewel ingegeven door een edelmoedig sentiment, heeft nieuwe hoop, stoutmoedigheid en energie aan de kwaadwilligen en moede loosheid aan de grote meerderheid gege ven. Waarom deze verschrikkelijke pro blemen, waarvan de toekomst van zo vele millioenen afhangt, beschouwen door een bril, die hét verdraaide beeld geeft,waar van ik zo juist sprak? Moeten de.organen van de UNO verblind worden door theo rieën en algemeenheden of erkent ge, dat ge de feiten nodig hebt, daar deze een maatstaf zijn voor de werkelijke mérites van elk geval? Wat gij tot dusver niét blijkt te hebben begrepen is, dat, hoe pa- •adoxaal het ook moge schijnen, uw eis tot staking van het vuren de 'moord op honderden onschuldigen tot gevolg heeft gehad. Ik bezweer u dit terdege te over wegen. Waarmee wij in principe te kam pen hebben, zijn de overblijfselen van de Japanse ideologie, Japanse methoden en de infectie met de Japanse leer. Sta mij dan toe iemand tot getuige te nemen, tegen wie niemand bezwaar zal maken: Sjahrir zelf. Door de republikeinse voorlichtingsdienst werd in November 1945 een brochure van Sjahrir gepubli ceerd, getiteld „onze strijd", waaruit ik verzoek te mogen citeren". (Mr. van Kleffens las hierna de citaten, die wij elders op deze pagina weergeven). Hij vervolgde: Late aankomst van de. geallieerden ter aflossing van de Japanners, die de macht niet meer wilden uitoefenen, was een goede gelegenheid voor de Indonesische republiek' haar gezag te vestigen. Dit heeft echter niet het gewenste effect gehad. „De voornaamste reden is, dat de lei ders van de Indonesische republiek geen kracht genoeg bezitten. Velen van hen zijn gewend te buigen en te kruipen voor de Japanners en de Nederlanders; hun geest is onzeker en het is duidelijk dat zij niet. tot handelen en tot het dragen van ver- antwoardelijkheid in staat zijn. Een twee de reden is, dat velen zich verplicht ge voelen tegenover de Japanners, die hen de voorbereidingen tot het stichten van een vrij Indonesië opdroegen. Tenslotte namen zij in overweging dat zij, dank zij de sa menwerking met Japan, in staat waren aan de macht te komen". Mr. van Kleffens gaf 'hierna een beeld van de verwarring in de republiek na het wegvallen van het Japanse gezag en ver volgde: „Gedurende onze politiële actie hebben wij nergens een bevolking aange troffen, die brandde van verontwaardiging over hetgeen wij deden. Integendeel: er was overal opluchting, slechts getemperd door de vrees, dat de losbandige elementen- opnieuw zouden terugkeren. En zij zullen terugkeren, indien gij de vreselijke v-er- Prijs van spijsolie De (thans voor liet. publiek beschikbare spijs olie wordt verkocht in l/.l flessen, h eva ten-de zes rantsoenen van 120 gram, in Va flessen, bevatten de drie rantsoenen van 120 gram. Zij wordt ook los uitgewogen verkocht. Voor deze spijsolie gelden de volgende maxi mum-prijzen: klasse 1: fl,38 per l/l fles, fo,76 per Vi fles. f 0,23 per los rantsoen; klasse 2; fl,29 per 1/1 fles, fo,71 per fles f ö,2lVs per los rantsoen. ZOETSTOF VRIJ MAAR SCHAARS. Van 1 September af kunnen zoetstoffen (waar onder worden verstaan alle synfch. producten, welke vanwege hun zoetende werking in voe- dings- en genotmiddelen kunnen worden ge bruikt) zonder vergunning worden gekocht en verkocht. De voorziening van de binnen landse markt blijft echter ondergeschikt aan .de export. De nieuwe vlag van de nieuwe staat Pakist an: Bij de afkondiging van Pakistan's on afhankelijkheid werd deze vlag voor 't_eerst gehesen. Naast haar wapperde de Union Jack" als teken van een vreedzame verbintenis. Het woord is aan.. Mr. van Kleffens citeert Sjahrir Ter illustratie van zijn betoog over de Japanse instelling van de Indonesische re publiek citeerde mr. v. Kleffens passages uit Sjahrir's brochure „Onze Strijd", lui dend: „Over het algemeen spreken geheime Japanse genootschappen zoals „de Zwarte Draak", „de Zwarte Waaier" en andere, onstaan uit de Japanse vijfde colonne, de Kempeitai, de Kaigoen en andere organi saties, sterk tot onze jongeren en deze heb. ben hun geest tot op zekere hoogte be- invloed, hoewel de jongeren de Japanners veelal bleven haten. Onbewust ondergingen zij de invloed van deze Japanse propagan da, hun houding en zelfs hun gedachten waren dikwijls gelijk aan die van de Ja panners. In de eerste plaats toonden zij hun geestdrift door vreemde rassen te ver afsphuwen, die in werkelijkheid door de Japanners als de vijand waren aangewezen; de geallieerden, de Nederlanders, de Indo- Europeanen (ons eigen ras), de Ambonne- zen, de bewoners van de Minahassa, beide ook tot ons ras behorend, de Chinezen en de zelfbestuurders. Het enige doel was de hele wereld te haten, uitgezonderd de Ja panners. Dit was de situatie voordat de onafhan kelijkheid van Indonesië werd geprocla meerd en dit is het ruwe materiaal van de opbouw van een vrij Indonesië, Toen de vrije staat Indonesië werd geproclameerd, bestond de regering grotendeels uit vroe gere bestuursambtenaren of helpers van de Japanners. Dit staat de bevrijding van onze gemeenschap van de Japanse invloed, welke gevaarlijk is voor de geestesgesteld heid van onze jeugd, in de weg. Alle onrust in onze maatschappij uitte zich bij onze jeugd in afkeer van de vreemdelingen in ons land, in het opmarscheren met lansen, dat thans reeds ontaard is in moord en plundering en in andei'e tendenties, welke, gezien van uit het standpunt van onze sociale strijd, niets betekent en reactionnair is, zoals elke fascistische daad altijd reac tionnair zal zijn." Het sweerd, eens uitgetrocken, keert langsaem in sijn schee'. (Uit: Palamedes). antwoordelijkheid deze republikeinse re gering te ondersteunen, op u neemt. Den-kit, wat dit zou betekenen voor dui zenden vredelievende inheemsen en Chi nezen. Hun bloed zal over u komen, niet over ons. Ik ga zelfs zo ver te zeggen: Gij kunt ons thans nog op humanitaire gron den verzoeken onze pogingen tot redding van de bevolking van deze gezagsloze re gering té hervatten en tot een einde te brengen. Intussen zullen wij zo goed als wij kunnen op ons nemen om deze mensen te beschermen. Wat thans als een triomf van de UNO wordt toegejuicht, zou na verloop van tijd de eerste stap kunnen blijken te zijn op de weg naar haar ondergang, immers geen enkele publieke instelling kan het verdra gen dat zü de omschreven grenzen van haar jurisdictie te buiten gaat. Ik zou nogmaals in herinnering willen brengen, dat de Ne derlandse regering de wens van de raad tot het staken van de vijandelijkheden heeft vervuld, niet omdat zü de jurisdictie van de raad in deze aangelegenheid erkende zü deed dit uitdrukkelijk niet maar om dat zij de humanitaire motieven welke zon der twüfel de grond waren voor deze han- delwüze van de raad ten volle wilde laten gelden. Dit is het uiterste waartoe de Neder landse regering kan gaan. Wij zijn van mening dat het een zeer gevaarlijk precedent is dat de Veiligheids raad stap voor stap zich beweegt naar be vestiging van volledige jurisdictie welke zij zo overduidelijk mist. Eerst eist de raad stopzetting der vijandelijkheden, thans wordt haar voorgesteld een commissie in te stellen om het staken der vijandelijk heden te controleren en rapport uit te brengen over de situatie in Indonesië. Deze st-ap-voor-stap-teohniek is gevaarlijk: De Nederlandse regering zal er geen partij bij zijn. Mr. Van Kleffens formuleerde tenslotte een voorstel der Nederlandse regering, dat deze aan de republiek wil voorleggen ter gezamelijke aanvaarding en dat de regeling inhoudt van een buiten de Veiligheidsraad vallend onderzoek door een onpartijdige staait. Spoedig installatie van federale raad Oost-öorneo Op 26 Augustus zal de federale raad voor Oost-Bomeo worden geïnstalleerd. De zelfbestuurders van Koetei, Boelongan, Sambalioeng en Goenoengtaboer hebben op 12 Mei van dit jaar besloten zich té ver binden in een federatie voor de behartiging van hun wederzijdse belangen op sociaal, economisch en staatkundig gebied. De on derafdeling Pasir zal eveneens aan de fe deratie deelnemen. Als voorzitter van de raad van zelfbestuurders zal de sultan van Koetei optreden. Hiermede is een volledige federatie van het gebied van de residentie Oost-Borneo tot stand gekomen. Zaandam viert feest, omdat 250 jaar geleden Czaar Peter de Grote er verblijf hield om het scheepstimmervak te leren. Een scène uit het historisch openluchtspel van Dr. P. H. Schroder en A. den Doolaard waarin de Amsterdamse burgemeester Nico- laas Witsen rechtsde Czaar (links) een door Jan van der Heijden vervaardigde brandspuit laat zien, Indirecte aanwijzing van een onpartijdige staat en inschakeling der consuls bij onderzoek Hieronder volgt de détaillering van het I door mr. v. Kleffens namens de Neder landse regering aan de Veiligheidsraad voorgelegde voorstel tot onderzoek. Mr. v. Klefl'ens leidde dit voorstel in met te zeg gen: „Indien wü het Australische voor stel afwüzen omdat de raad geen jurisdic tie hiertoe bezit, dan wil dat niet zeggen, dat onze houding in deze zaak louter nega tief is". Ik ben gemachtigd te verklaren, dat de Nederlandse regering' bereid is aan deije- gering van de republiek voor te stellen: 1. Dat ieder deze twee partijen een staat aanwijst. Beide aldus aangewezen staten zullen een anderè staat aanwijzen, die door beide partijen geacht wordt volledig on partijdig te zijn. Deze onpartijdige staat, zal indien hij daartoe bereid is een aantal van haar burgers naar Indonesië zenden om de situatie te. onderzoeken. Zij zullen toezicht houden op de uitvoering van het bestand, en verder de situatie bestuderen. Aan de rapporten welke zij aan hun rege ring uitbrengen zal de grootst mogelijke publiciteit worden gegeven. In geval de republiek in gebreke mocht blijven op ondubbelzinnige wijze het aan bod van goede diensten van de zijde dei- Amerikaanse regering te aanvaarden, zal deze waarlijk onpartijdige derde mogend heid gemachtigd kunnen worden door de Nederlandse regering en de republiek haar goede diensten te verlenen met het twee voudige doel om tén eerste de besprekin gen tussen de beide partijen onmiddellijk te doen hervatten en ten tweede om een rapport over de situatie uit te brengen. Dit is ons eerste voorstel, Ofschoon het nog steeds onzeker is. of wij de goede dien sten door de Amerikaanse regering aan geboden kunnen gebruiken. Het tweede voorstel van mijn regering is, dat al de beroepsconsuls in Batavia gevestigd on middellijk een rapport opstellen over de situatie op de eilanden Java, Sumatra en M ad oer aWij hopen dat op deze, wijze een belangrijke bijdrage zal worden geleverd tot het bereiken van een onpartijdig in zicht. Mijn regering verzoekt daarom alle landen welke beroepconsuls of consuls- generaal te Batavia hebben, deze de nodige instructies te geven. Nadere verklaring. Mr. Van Kleffens verbond hieraan de volgende toelichting: „Wij achten het niet meer dan fair én billijk, dat, indien bij een hervatting van Buitengewoon congres van de Partij van de Arbeid Bespreking van de Indische kwestie De Partij van de Arbeid beraadt zich over de te volgen politieke gedragslijn, ten opzichte van het probleem Indonesië. Gis teravond opende de voorzitter, de heer K. Vorrink te Amsterdam het buitenge wone congres der partij. Afigevaardigdden uit het gehele land, in huishoudelijke ver gadering bijeen, zullen hier van gedachten wisselen over het Indonesisch probleem. Verscheidene ministers en oud-minis ters, tevens leden der partij woonden de -avondzitting bij, welke eerst tegen het middernachtelijk uur werd gesloten. Na de openingsrede hield prof. dr. J. H. A. Logemann, lid der Tweede Kamer een x-efèraat. Co-referaten werden uitgebracht door ds. J. J. Buskes en de heer J. de Kadt, redacteur van het weekblad „Paraat". Vandaag kwamen de .congressisten op nieuw bijeen om de referaten te bespreken. Waai'sohijnlijk zullen tot besluit van dit huishoudelijk congres in een resolutie de richtlijnen worden vastgelegd, welke de Partij van de Arbeid ten aanzien van het beleid, in de Indonesische kwestie zal vol gen. de besprekingen tussen de beide partijen de Indonisehe federatie, de Verenigde Sta ten van Indonesië of enige aangelegenheid, welke hiermede verband houdt in de dis cussies ter sprake komt, ook de andere le den van de federatie worden uitgenodigd aan de besprekingen deel te nemen. Bo vendien: Ik kan niet nadrukkelijk genoeg verklaren, dat het niet voldoende is, dat de republikeinse regering zegt de order tot het staken van het vuren te hebben gegeven, maar dat deze order ook inder daad gehoorzaamd moet worden, hetgeen op dit ogenblik niet het geval is. Tegelij kertijd moeten aan alle ordeverstorende daden van de zijde der aanhangers van de republikeinse regering een einde 'komen en de regering van D jok je. moet onmiddellijk een einde maken aan haar ophitsing tot ordeverstorende daden via radio of op an dere wijze. De leden van deze raad moeten wel we. ten, dat zü het onmogelijke vragen, indien zü verwachten, dat de Nederlandse rege ring volhard^ in haar zo stipt mogelijke opvolging van de order tot het staken van het vuren, wanneer terzelfder tüd de re publikeinse strüdkrachten doorgaan met hun openlükc oorlogvoering. Bovendien is er nog steeds het aanbod van goede diensten van de zijde der Ame rikaanse regering. Wij hebben dit aanbod zonder enige reserve aanvaard. De repu bliek heeft dit tot nu toe, ondanks mooie woorden, nog niet gedaan op onvoorwaar delijke wijze, zoals natuurlijk noodzakelijk is. Indien dit aanbod niet wordt aanvaard, dam nog willen wij voortgaan met een on derzoek, doch niet met een onderzoek, ge last door de Veiligheidsraad, welke immers geen jurisdictie in deze zaak bezit. Zonderlinge beschuldiging aan Amerikaans adres „Hohenzollern-juwelen als herstelbetaling" Een onder Russisch toezicht verschij nend blad uitte Donderdag de beschuldiging dat twee Amerikaanse rechercheurs de leiding hebben gehad bij het smokkelen der juwelen van Prinses Hermine met de bedoeling déze te gebruiken als Duitse her stelbetaling aan Amerika. De „Berlin am Mïttag" voegt aan deze vreemde bewering nog toe dat „enige maanden geleden" twee agenten van de C.I.D. door middel van Amerikaanse vrienden van Prins Ferdinand onderhan delingen voerden over het overbrengen van de juwelen naar Berlijn. Het blad zegt dat negentien stukken van de juwelenschat thans, naar geloofd wordt, zich in het Amerikaanse hoofd kwartier in Frankfort bevinden. Ondertussen zeggen de rechercheurs die met het onderzoek in deze zaak belast zijn dat er van verdere ontwikkeling geen sprake kan zijn zonder een schouwing van het lijk der Prinses. Het was nog niet be- kend of het Amerikaanse verzoek om lijk schouwing dat enige dagen geleden aan de Russen wérd gedaan, was ingewilligd Culturele samenwerking tussen Tsjechen en republiek Vaclav Kopecky. de TsiechrWlo waakse minister van Voorlichting, heeft met de leider van de Indonesische delegatie op het wereldjeugdfestival te Praag eeri be spreking gevoerd over de practische me thoden om tot culturele samenwerking tussen de .beide landen te komen. De Indo nesische vice-minister-president Setyadjid heeft minister Kopecky in een telegram verzocht zijn steun te verlenen aan de 1 zaak van Indonesia. Voorbereidend werk voor plan-Marshall grotendeels gereed Een officieel woordvoerder te Londen deelt mede, dat de conferentie van zestien landen over het plan-Marshall te Parüs het werk aan het eindrapport aan de V. S. Maandag zal beginnen. Het rapport zal mededelen wat Europa nodig heeft en wij zen op de dringende noodzaak, dat het die hulp spoedig verkrijgt, opdat er in deze winter een grote crisis voorkomen worde. In min'der dan een maand is het grootste deel van het werk reeds geëindigd. De Sovjet-regering heeft te kennen gegeven, dat zij weigert te antwoorden op de vra genlijst, die is toegezonden aan de opper bevelhebber van de Sovjet-zóne van Duits land, zodat het thans duidelijk is, dat Oost- Duitsland van het plan-Marshall uitgeslo ten zal blijven. In de laatste veertien dagen hebben de voornaamste afgevaardigden voorlopige informele besprekingen gehouden 'over cri- tieke aangelegenheden als: een Europese tolunie en andere plannen om de handel vrij te maken, productieverhoging, plan nen voor hydro-eleetriciteit, converteer baarheid van valuta's, mogelijkheden om de olie van het Midden-Oosten in Europa te raffineren en mogelijkheden om fabrie ken voor grote tractoren voor Europees gebruik te bouwen. Tijdens deze besprekingen is vast komen te staan, dat een van de voornaamste vraagstukken voor de conferentie, is, hoe het Franse plan-Monnet, dat een jaar lijkse Franse staalproductie van 15 mil- lioen ton beoogt, in verband kan worden gebracht met het grotere plan voor de wederopbouw van Europa. Een andere fundamentele moeilijkheid is de plaats, welke West-Duitsland in het toe komstige Europa zal innemen. „Engeland kan zich niet verplichten tot een toluni van zestien Europese landen, zoals voorgesteld tijdens de besprekingen over het plan-Marsliall te Parijs", aldus verklaarde de leider van de Britse delegatie bü de besprekingen, Sir Oliver Franks Sir Oliver voegde aan zijn verklaring nog toe, dat .er onder de huidige omstandig heden geen sprake van kan zijn, dat het Verenigd Koninkrijk in de volgende paar weken snel tot een besluit kan komen. Hij stelde voor een studiegroep samen te stel len om de gehele kwestie te onderzoeken. Herve Alphand, leider der Franse delega tie, verklaarde, dat hij geen toestemming heeft van de Franse regering om mede té delen, dat Frankrijk bereid is zidh bij een dergelijke tolunie aan te sluiten, maar hij hoopte, dat de conferentie per 1 September tot een bepaalde oplossing zou zijn geko men. De beeldhouwer Marrio uit Hemmen ver vaardigt een monument ter herinnering aan de actie der luchtlandingstroepen bij Arnhem in September 1944. Nieuwe irrigatieplannen voor Griekenland William E. Corfitzen van het Amerikaan se Bureau voor Landaanwinning is be noemd tot adviseur van de Amerikaanse missie voor steun aan Griekenland. Zijn taak zal zijn om het herstel van irrigatie- werken in Noord-Griekenland te bevorde ren. Corfitzen, die een voorname rol speelt bij de besprekingen tussen genoemd bureau en de irrigatie-deskundigen van 31 landeru welke op de Verenigde Staten een beroep hebben gedaan voor raad en steun bij de ontwikkeling van hun hulpbronnen op landbouwgebied, verklaarde, „dat het pro gramma in Griekenland er op is berekend om de gebieden in Macedonië en Thracië, waar reeds gedurende vele jaren irrigatie wordt toegepast, tot volle productiviteit te brengen, daar deze het grootste gedeelte van het voedsel voortbrengen dat in Grie kenland wordt verbouwd." Het uiteinde lijke doel is om tegen Juni 1948 het volle gebruik te herwinnen van ongeveer 323.760 hectaren landbouwgrond in Noord-Grie- kenland. Het bureau heeft diverse irrigatie-plan nen en schema's uitgewerkt voor verschil lende landen, waaronder plannen en ont werpen voor het reusachtige project van de Yangtse Rivier in China. Dozijnen water bouwkundige ingenieurs uit 16 landen heb ben gedurende de afgelopen jaren practi sche 'training van het bureau ontvangen. „Voor landen over de gehele wereld is het Bureau voor Landaanwinning een ba ker geweest voor raad inDde ontwikkeling van hun land- water-bronnen", aldus Corfitzen en hij voegde hieraan toe: „De grote onafhankelijkheid van vele honder den millioenen mensen van irrigatie in deze wereld maakt het nodig dat het Bureau het ministerie van Buitenlandse Zaken op deze wijze steunt, aangezien de toenemende voedselopbrengst als gevolg van irrigatie in deze landen de belangrijkste factor is voor hun herstel."

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1