p|oe Velserbeek aan Velsen kwam Er komt nog geen eind aan deze zomer Dertien doden op Zondag Matig Czaar Peterspel in Zaandam Santpoort pIN'SDAG 19 AUGUSTUS '1947 Herinneringen aan een belangrijk raadsbesluit November 1924 was een belang- De m ,4p geschiedenis van Velsen, IJMUIDER COURANT i de geschieden - „„"die dag is de geme want OP d hej; fraaie landgoed Velser- «e,,if kwam daarbij voor het eerst in bee,ï: J een der weinige in Velsen overge- hP7.itvanc ...Jwr.Qö Eooswy'k werd het ""ff Schoonenbeog het derde gemeen- tweede, door de aankoop van '«ifvSdo Neothof, dot later het .«ter Rijkenspark zou worden ge- WjfELn een uitgestrekt bosterrem in van de gemeente. Volserbeek spant de kroon van al Likooen niet alleen omdat het het eoed is, maar ook door zijn grote 'aan natuurschoon. Haast ongerept uit de oorlog te voorschijn. Geen !lWi Lm er geveld, geen tak verdween noodkacheltjes, louter alleen, door- ina® g^ele park door de Duitsers in ®at,fuiPi-d »enomen. Natuurlijk werd er "?i.t een en ander vernield, maar van betekenis was" dit niet. Zelfs de Ac, have ontkwam grotendeels aan de Ten rooflust det bezetters. Thans zijn inofete sporen der oorlogsschade, op een •!l,?rl na uitgewist en Velserbeek SJ5ÏÏ in zijn oude glorie. Men is nog Smet de restauratie van het „kasteel" r.-Jnn- de diverse militaire bezettingen natuurlijk nog al geleden heeft. Zoals men zal dienst van wederopbouw „ndergebracht worden. 12 November 1924 kwam in de ver ia van de gemeenteraad in behan- Elintf-hêt voorstel van burgemeester en sfhouders tot aankoop van het landgoed ftkerbeek en tot het aangaan van een eldlening groot f 500.000 ter financiering L deze°koop. M voorstel werd met algemene stem- aangenomen. De gemeente werd voo: i iiOflOO eigenaar van het kasteel met Lt wel het belangrijkste was 848,830 grond, waarvan een groot deel uit het Iraaie pauk bestond. De gemeente greep haar kans. De datum 12 November is reeds eerder «li belangrijke dag in de geschiedenis van Velserbeek geweest, want op 12 November 1515 dus zes jaar vóór tot de aankoop be sloten werd, werd in de gemeenteraad een j'anbod behandeld van de toenmalige eige naar, F. W. C. H. baron van Tuyll van Seroóskerken. Deze bood de buitenplaats Velserbeek met bijbehorende gronden (destijds ongeveer 94 ha) de gemeente te koop aan voor f 525.000. De raad ging' hier met op in, maar besloot een bod te doen ran f 450.000, hetwelk niet werd ge accepteerd. Kort daarop verkocht baron Van Tuyll het landgoed aan de heren C. Alberts te Amsterdam en p. N, Kluft te Veel natuurschoon ging verloren. Het niet aanvaarden door de gemeente van het aanbod van baron Van Tuyll 'heeft tot gevolg gehad, dat er heel veel natuur- ichoon verloren is gegaan. De kopers wil den er een fabriek bouwen en daarvoor, nas ruimte nodig, die alleen verkregen kon worden door opruiming van het hout. Op een ï'uwe manier werd de zaag er in jezet en ongetwijfeld zou er weinig van kot fraaie park overgebleven zijn, als er <oen kapverbod werd uitgevaardigd. Maar voor-dit geschiedde was het Westelijk ge deelte, het tegenwoordige villapark met de grond gelijk gemaakt. Men zegt, dat de lieren Alberts en Kluft voor f 75.000 hout uit Velserbeek hebben gehaald, zodat ze liet bedrag dat ze meer voor het landgoed hebben betaald dan de gemeente er voor bad willen -geven, er wel uit gehaald heb ben. Voor f450.000 kocht de gemeente in 1924 dus belangrijk minder dan ze in 1918 voor 525,0 00 had kunnen kopen: ze kocht een geschonden landgoed, dat bovendien bijna 10 ha kleiner was dan ze in 1918 had kun nen kopen. Maar desondanks was het een waardevol bezit, dat de gemeente zich niet mocht laten ontgaan. De lening ten 'bedrage van f 500.000 werd aangegaan bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten tegen een rente van Om pCt. per jaar met een looptijd van 50 Jaar. De officiële opening. Zaterdag 28 Februari 1925 werd Velser beek voor het publiek opengesteld. Vlag gen wapperden van de oude kerktoren, van bet raadhuis, van Huize Velserbeek, van de Ingangen van het park. De openingsplechtigheid had plaats in de voormalige Oranjerie, die te midden van bet frisse groen der jonge lente lag. On eer de aanwezigen bevonden zich o.a. jhr. Nog verdere besprekingen lij Je papierfabriek Maandagavond is in het clubgebouw iJündepvreugd" naar aanleiding van het conflict, dat Zaterdag is ontstaan bij de Papierfabriek Van Gelder Zonen met het Moneel van papiermachine 18 een ver eng gehouden door de bedrijfsuni hoofdbestuurders van de samenwer kende organisaties. De leiding berustte bij de heer F. Cor- n> hoofdbestuurder van het Chr. Vsmm i^'Mlden dooi' de bedrijfsunie '7 1 VakverbondDe heer J. Nooy, die ook Jfrf de hoofdbestuurders vertegen- S?u-1 bracht ais bestuurder van de vill i arbeidersbond St. Willibrordus iJf Ulï. van de gistermorgen met de dairectie te Amsterdam gehouden be- •■5 waarbij ook de plaatselijke di- ^'tegenwoordigd was en waarin de Meld gernaab,be geschilpunten zijn be- J5* hierop volgende discussies bleek Was men ^en v,°iie bevredigd defw?! *?er Aihers, hoofdbestuur der "^er- van Fabrieksarbei- waarKH f i vragen had beantwoord, dathS i ^'Wrukkin-g werd gebracht, Wust is f" personeel niet stakings- mr. D. E. van Lennep, oucl-burgemeester van Heemstede, als vertegenwoordiger van de Commissaris der Koningin en de heer J. C. A. Weerts van Sint Philipsland, oud-burgemeester van Velsen. Burgemeester Rijkens hield een uitvoe rige openingsrede, waarin hij zeide, dat 34 van de 85 ha als wandelpark behouden zouden blijven. Wij mogen niet nalaten er op te wijzen, dat het vooral aan het initiatief van oud burgemeester Rijkens te danken is, dat Velserbeek door de gemeente werd aan gekocht. Velserbeek in de historie. We kunnen in de geschiedenis van Vel serbeek teruggaan tot het laatst van de 17e eeuw, toen het landgoed bewoond werd door Heer Hendrik ter Smitten, een Amsterdams patriciër. Deze ging in 1699 een overeenkomst aan met de heer Dirck Munter, die op Waterland woonde, aan gaande het recht van overwegen en voet paden over de „hofstede" Velserbeek en het verleggen van de Lievendaalse Beek, waardoor meer water door de Velservaart zou worden geloosd. Bij Velserbeek behoorde destijds ook de hofstede 's Gravenlust. Het landgoed is lange tijd eigendom van de Ter Smittens geweest. Mr. Hendrik ter Smitten erfde het van zijn vader en bleef er tot zijn dood wonen. Zijn weduwe, Vrouwe Anna Maria Clara Huijghens verkocht Velserbeek in 176.1. aan Vrouwe Anna Söheltus, weduwe van de heer Abraham van Hoboken te Amster dam. Deze hertrouwde met de heer Frans Gerard Eysingk, die in 1776 Velserbeek verkocht aan de schepen en timmerman Barend Kromhout te Velsen voor f 9370, echter met uitzondering van een boster- rein„ dat voor f 16.630 verkocht werd aan Vrouwe Maria Le Seutre. weduwe van de bekende mr. Cornells, Tri.p. Schepen Kromhout verkocht Velserbeek een jaar later voor f 15000, echter zonder de hof stede 's Gravenlust. Hij had hus geen slechte koop gedaan. Twee jaar lang is Velserbeek daarop in bezit geweest van jhr. Edhard van Bur- mania van Bakkeveen, een Fries edelman, die meestentijds in Amsterdam woonde. Frans. Jacob Berg, oud-kapitein en in genieur der Oost-Indische Compagnie te Batavia kocht Velserbeek van jhr. Edharfc, de weduwe van kapitein Berg, Vrouwe Amelia Maria Goll van Frankesteijn ver kocht het in 1781 aan de heer Johan Goll van Frankesteijn te Amsterdam voor f 27000. Deze kocht er van mr. Willem Boreel voor f 6000 een stuk bos bij, dat achter de plaats was gelegen. In de 19e eeuw kwam Velserbeek in het bezit der familie Van Tuyll van Seroos- kerken. De laatste bewoner F. W. C, H. baron van Tuyll van Serooskerken, in leven voorzitter van 'het Nederlands 01ym-> pisch Comité heeft vele jaren op hét land goedgewoond. Sinaasappelen en citroenen zonder bon Met het s.s. Cottica van de K.N.S.M. dat Maandag in de Amsterdamse haven meerde, arriveerde een zending van 93 ton sinaas appelen en 2i/2 ton citroenen uit Suriname, Deze sinaasappelen en citroenen zullen «bqnvrij verkodht worden. Vlees extra Door de langdurige droogte is er onvol doende voeder voor het vee; daarom is be sloten aan personen van 5 jaar en ouder (leeftijdsgroepen A, B en C) een extra rantsoen van 100 gram vlees toe te wijzen. Hiertoe is van 19-30 Augustus bon K03 vlees geldig verklaard. Verbeteringen in „Spaarnberg" Voor het aanbrengen van enige ver beteringen ten behoeve van de in het 'ge bouw „Spaarnberg" ondergebrachte bij zondere scholen alsmede voor het onder houd, stellen B. en W. voor aan de begro ting toe te voegen een bedrag van f 3125, waarvan voor gewoon onderhoud f 400, voor verlichting f 75, voor water f 50, voor verwarming f 2500 en voor onderhoud meubilair f 100. NIEUWE KAPELAAN BENOEMD. In de plaats van father G. Rottinghuis, die voor de missie van Mill Hill naar Noord-Oost Borneo vertrekt heeft de bis- I schop van Haarlem benoemd tot kapelaan van de R.K. parochie van St. Joseph de weleerwaarde heer J. M. B. Sdhoonebeek, thans te Warmenhuizen. MARKTBERICHT Maandag. Aangevoerd werden 91 kisten tarbot en tong, 600 kisten schol, 1300 kisten schel vis, 150 kisten kabeljauw, 110 kisten kool- vis, 40 kisten makreel, 250 lasten wijting, 55 kisten heek, 4900 kisten haring, 75 kis ten diversen, totaal 7575 kisten. Prijzen gestripte vis: grote schol 29, mid del schol 33-28, zetschol 28-22, kleine schol II 17-10,50, kleine schol III 8-1,80; schar I 12-11, schar II 8,50-5, kleinm. schelvis 22, kleine schelvis 19-16,50, braad schelvis 17- 8, wijting 14-10,50, horsmakreel 1,80, alles per 50 kg. Haring 8-2,50 per 50 kg. Besommingen; 5 trawlers 31.885. KW 108 ƒ2190; 107, ƒ960; 155 ƒ3824; 24 ƒ3348; 162 ƒ2494; 52 ƒ1170; 28 ƒ2860; 53 1190; 77 1550; 59 840; 122 ƒ4110; 5 ƒ4240. (Motorloggers). Kustvissers: IJM 248 669; 27 1418; 201 ƒ1619; 221 ƒ350; 271 1580; 80 ƒ1119; 81 1166; HD 125 1029; KW 210 430. constateerde deze, dat de geschil punten fa„ j T aeze> aa oveiw „1 i? .2iJh opgelost en voor het ijk een bevredigend resul- DasrL gezocht. kinge» y,e„zilllen hedenmiddag de bespre- 6 n Woraen voortgezet. Meer trottoirs langs de A»;,0ekbei'9enlaan Ptortwri'f1 de aut°t>uslijnen door Sant- Qoon <j„ D, ®,Nei'ie£d zullen worden, waar- te»?berSenlaan in beide richtin- l'jk dat i°„ bereden, is het noodzake- WtoirQ u p aai;se van de bushaltes de feiten „ngs de nog onbebouwde straat- breedte vatTo =Sen lengte van 15 m en een B. en tJ, 2,5 m worden doorgetrokken, tiervonf de gemeenteraad hun n crediet van f 300 te verlenen. Algemene regeling voor onteigende percelen Voortgezet gebruik Ten behoeve van de wederopbouw dezer gemeente zijn door het College van Alge- men Commissiarissen voor de Wederop bouw ten name der gemeente Velsen, reeds vele onteigeningen uitgesproken, speciaal van gronden en opstallen, gelegen in Vel sen (Noord). In vele gevallen blijft de eigenaar van een onteigend perceel ook na de onteige ning het genot daarvan gedurende kortere of langere tijd behouden. Voor dit voortgezette gebruik dient tus sen de gemeente en de voormalige eige naar een overeenkomst te worden afge sloten, welke de nieuwe verhouding nader regelt. Als vergoeding voor het voortgezette ge bruik betaalt de voormalige eigenaar aan de gemeente een bedrag gelijk aan 4% rente over dat gedeelte van de onteige- ninsvergoeding, dat betrekking heeft op de waarde van het onteigend onroerend goed, waarvan de eigenaar in het genot is gelaten. De betaling deze vergoeding geschiedt door cessie van de rentevordering op het Grootboek voor de Wederopbouw, door de onteigende aan de gemeente. In dit Grootboek is namelijk de onteige ningsvergoeding ingeschreven eb wel ten laste van de gemeente. Ook de aan de ont eigende te betalen rente komt ten laste van de gemeente. Door de cessie vindt dus over de waarde van dit gedeelte der ont eigende percelen, welke in voortgezet ge bruik blijven, geen renteuitkering door het Grootboek plaats. Daartegenover blijft de voormalige eige naar het gebruik van het onteigende per ceel behouden, met alle lusten en lasten daaraan verbonden. Verwacht wordt, dat er zich een groot aantal gevallen van voortgezet gebruik zal voordoen. Ten einde te voorkomen, dat al deze ge vallen afzonderlijk bij de gemeenteraad in behandeling worden gebracht stellen bur gemeester en wethouders tftoof, te beslui ten tot het in voortgezet gebruik geven van bedoelde percelen of perceelsgedeelten aan de daarvoor in aanmerking komende voormalige eigenaren tegen een vergoeding gelijk aan 4 procent rente over dat ge deelte der onteigeningsvergoeding, dat be trekking heeft op de waarde van het ont eigende onroerend goed, waarvan de eige naar in het genot is gelaten. Haringprijs plotseling sterk gedaald Kon de haringprijs zioh tot dusver op een behoorlijk peil handhaven, gisteren is het plotseling tot een zeer grote daling ge komen, waarvan de trawlers Bloemendaal, Norma Maria en Utrecht de dupe werden. Deze trawlers voerden in totaal 5000 a 6000 kisten haring aan en zouden daarvoor, ware deze prijsdaling niet gekomen, onge veer 70.000 besomd hebben. Doordat de haring, naar kwaliteit, 8 tot 2 en min der per kist opbracht, besomden deze drie schepen in totaal slechts 21000. De kwaliteit der haring was door het warme weer zeer achteruitgegaan en daar door ongeschikt voor de export. Een ge deelte van de aanvoer werd door de vis- meelfabrieken gekocht. De Utrecht maakte haar eerste reis na lange tijd. Machinefabriek-personeel verlengt ultimatum Zoals reeds werd gemeld, had het personeel der Machinefabriek IJmui- den in een dreigend conflict de directie een ultimatum gesteld, na afloop waar van men het weide dreigde neer te leggen, indien niet aan de verlan gens werd voldaan. Deze datum was gesteld op gisteren Het bestuur van de E.V.C. deelt ons thans mede, dat het personeel besloten heeft, het ultima tum te verlengen tot Maandag 25 Augustus, om alsnog besprekingen met de directie te kunnen houden. „OLYMPIA" GAAT WEER AAN DE SLAG. De Gymnastiek- en AtShletiekvereniging „Olympia" zal Maandag 25 Augustus de gymnastieklessen hervatten. Begin September zal de diploma- en prijsuitreiking plaats hebben van de in Juli gehouden onderlinge wedstrijden. Wanneer de avonden wat koeler en langer zijn geworden, zullen de openbare lessen worden gegeven. TRAININGSAVOND STORMVOGELS Vrijdag beginnen weer de trainings avonden van de lagere Stormvogel; elftallen onder leiding van de heer A. Snoeks. Er wordit getraind op het oude Stormvogels-terrein. Economische rechter In een bericht in ons blad van gisteren onder het hoofd: „Engelsen Eerwachten grote haringvangst in October" staat „dat in zeer vele gevallen de schubben van de oudere jaargangen, die in Novem ber de visgronden bereikten, veel moeilij ker te lezen waren", enz. Van verschillende zijden vraagt men ons wat de uitdrukking „schubben lezen" be tekent. Eenvoudig dit: het is algemeen be kend, dat men aan de hoeveelheid jaar ringen die zich aan een visschub bevinden, af kan lezen, hoe oud de vis is. De schub ben Van bedoelde haringen waren be schadigd: het verhaal dat de natuur op de schubben grift, was dus veel moeilijker te lezen dan op de onbeschadigde schub ben. DE HERCULES WEER TERUG De stoomtrawler Hercules IJM 196 van de Vem is na een zeer langdurige repara tie te hebben ondergaan eindelijk weer in de Vissershaven teruggekeerd, klaar voor de visserij. MONUMENT VOOR PATER BLEYS. Prins Bernhard onthulde Zaterdag te Gorinohem een monument voor pater Bleys in de illegaliteit bekend als pater Lodewijk, die twee jaar geleden bij een auto-ongeluk het leven verloor. Na de onthulling legde Prins Bernlhard een krans aan de voet van het monument. Zware straffen voor zwarte telers Voor de Haarlemse economische rechter stond terecht G. S. uit Haarlemmermeer, die zonder vergunning narcissen had ge teeld. Hij kon niet aantonen, dat hij de op brengst niet zwart verkocht had. De offi cier eiste 750 gulden boete of drie maanden hechtenis. Hij werd veroordeeld tot 750 gulden of 1 maand hechtenis. De volgende zwarte teler was P. B. uit Aalsmeer. Hij had dahlia's geteeld op een stuk land waarop weliswaar een teeltver- gunning „stond", maar deze vergunning stond niet op zijn naam. De economische rechter verminderde de eis van de officier, 500 gulden of 1 maand hechtenis, tot 400 gulden of een maand hechtenis. Tenslotte kwam in het bankje L. W. uit Nieuw-Vennep. die beweerde niet te weten, dat er voor het bollen telen een vergunning nodig was. De eis tegen hem luidde, 1500 gulden of drie maanden hechtenis. Hij werd veroordeeld tot 1000 gulden of 2 maanden. Bij de eerste en de laatste verdachte ar gumenteerde de rechter dat het niet aan ging, dat de bona fide telers via het sur- plusfonds moesten betalen voor de zwarte practijken van anderen. Het ziet er naar uit, dat het warme en droge weer nog wel deze gehele week zal aanhouden, aldus deelt het K.N.M.I. in De Bilt mede. De kans op onweersbuien blijft, gering, daar de lucht nog te weinig vocht bevat. Wel zal de warmte tijdelijk iets ge temperd worden, doordat de wind af en toe naar het Noord-Oosten draait en daardoor over Zweden iets minder warme lucht aan voert. In deze warme dagen denken velen terug aan de in dit opziciht beruchte zomer van 1911. In dat jaar werd ook een aantal hitterecords gebroken en was aan het einde van de zomer op zeer vele plaatsen het gras totaal verschroeid. Wanneer men de zomer van nu vergelijkt met die van 1911 dan blijkt, wat de warmte betreft, dat dit jaar 1911 ver achter-zioh zal laten. In 1911 werden in De Bilt tot en met September 42 dagen met een maximum temperatuur van meer dan 25 graden (z.g. zomerse dagen) opgetekend. Reeds op 17 Augustus van dit jaar werd dit aantal bereikt. De gemiddelde tempe ratuur van de afgelopen maanden is tot nu •toe hoger dan in 1911. Ook leverde dit jaar reeds meer tropi sche dagen, op (dagentmet een maximum temperatuur van meer' dan 30 graden) na melijk 16 tegen 13 in 1911, waarvan 2 in September. De zomer welke we nu beleven is een van de allerwarmste van de laatste 100 jaar. Wel zeer merkwaardig, zo vlak na een van de strengste winters van de laatste eeuwen. Later zal de jeugd van nu ver halen vertellen over dp beruchte zomer en winter van 1947, evenals de oudere gene ratie steeds nog veel te vertellen heeft" over de winter van 1890 en de zomer van 1911. Beidé zijn echter nu onttroond. Slechts in één opzicht was de zomer van 1911 voor land- en tuinbouw, veeteelt en andere der gelijke bedrijven, nog veel schadelijker dan deze. In Juli en Augustus viel toen in De Bilt tezamen slechts 38 mm regen. Nu zijn er enkele dagen voorgekomen, welke de dorstige natuur wat verlichting brachten. Zo viel.in de Bilt van 10 op 11 Juli 39 mm en van 5 op 6 Augustus 41 mm regen, dus in beide gevallen meer dan in 1911 in twee maanden. Hoe zien nu de weerkaarten er uit? In. de laatste dagen nam het maximum over Scandinavië aanvankelijk iets af, doch het krijgt nu weer versterking doordat een drukstijging van de Atlantische Oceaan zich in Oostelijke richting uitbreidt. De hoogste luchtdrukwaarden worden over Midaen-Noorwegen aangetroffen en voor Velsen en IJinniuidlen DINSDAG 19 AUGUSTUS Thalia, 8 uur: „De bittere waarheid". Rex, 7 en 9 uur: „Barracuda". De Pont, 8 uur: „Ik ontmoette een moordenaar". WOENSDAG 20 AUGUSTUS Thalia, 3 uur: Jeugdmatinée; 8 uur: De bittere waanheid". Rex en De Pont als Dinsdag. bedragen thans meer dan 1030 millibaar (772 millimeter). Van Noorwegen strekt zich een rug van hoge luchtdruk in Zuidwestelijke richting uit over Schotland naar de Oceaan. In de afgelopen twee dagen naderde ech ter over Amerika een nieuw krachtig maxi mum, dat zich langs de 53ste breedtegraad reeds verenigd heeft met het Europese. Het 'hogedrukgebied strekt zich nu dus uit van Zweden tot nabij New York. Alle depres sies moeten een zeer Noordelijke baan vol gen over Groenland naar Spitsbergen. Langs de Zuidzijde van dit geweldige hogedrukgebied waaien bijna overal Oos telijke winden. De lucht, die naar ons land wordt aangevoerd, komt langs een omweg over het Oostzeegebied, uit Noord-Scandi- navië en heeft daar bij het stromen over de bergen een groot deel van haar water damp verloren. Van officiële Nederlandse zijde wordt ge meld, „dat republikeinse troepen zich nog steeds niet aan de order tot staking der vijandelijkheden houden. Op Madoera de den talrijke republikeinse groepen in de nacht van 15 op 16 Augustus een welbe raamde aanval op Pamekassan, waarbij tot in de stad werd gevochten. Met enige ver liezen onzerzijds werden de indringers verdreven. In de sector van Malang wer den onze posten bij Singosari' en Blimbing, gelegen aan de weg naar Lawang, bescho ten. In Malang ontwikkelde zich enige acti viteit van sluipschutters. .Enkele patrouil les werden met geweren en automatische wapens beschoten. Ten Zuidwesten van Ambarawa werd een Nederlandse patrouil le door een bende, bestaande uit ongeveer 50 man, aangevallen. De bende werd met verliezen teruggeslagen. Ten Zuidoosten van Salatiga werd een patrouille bescho ten.' Kwaadwilligen werden verjaagd. In het Pekalonganse werden tot op heden totaal circa 2000 Chinese burgers bevrijd, Op Zuid-Sumatra kregen onze patrouilles contact met benden ten Zuiden van Batoe- radja en ten Zuidwesten van Lahat. Onze verliezen op 17 Augustus zijn vol gens ingekomén berichten 13 doden en 22 gewonden." Nieuw offensief der Chinese regeringstroepen Uit Sjanghai wordt bericht, dat Chinese regeringstroepen een nieuw offensief in de provincie Sjantoeng hebben ingezet met het doel de spoorweg Tsinan-Tsjingtao weer voor het verkeer open te stellen. Sinds Maart wordt de spoorweg door de Chinese communisten op enkele plaatsen beheerst. In het jaar 1697 bracht Peter de Eerste, Czaar van Rusland, later bekend als Peter de Grote, onder de schuilnaam Michaelew een bezoek aan Zaandam teneinde zich te bekwamen in de scheepstimmerbouw- Een eenvoudig arbeider, zekere Gerrit Kist. die vroeger in Rusland had gewerkt, herkende hem reeds toen hij'amper een voet aan wal had gezet en hij bood zij vorste lijke vriend onderdak in het bouwvallige groen houten huisje, dat tot lering en vermaak van het nageslacht bewaard is gebleven. De Czaar vond een betrekking als timmerman op de werf van Lijnst Teeuwïsz. Rogge, doch zijn incognito werd niet heel lang gerespecteerd. Re^ds na een week vertrok de „keizer in boezeroen" naar Am sterdam, waar hij vier maanden ongestoord heeft kunnen werken en vandaar ging hij naar Engeland op uitnodiging van Koning-Stadhou der "Willem III. Nog .driemaal is de vorst enkele uren jn Zaandam terug geweest, eenmaal met groot gevolg en eenmaal in gezelschap van de Czarina. Niemand zou uit deze magere historische fei ten een boelend openluchtspel kunnen samen stellen. Ook dr. P, H. Sehröder, die het heeft geprobeerd, ter herdenking van dit verblijf en 'die toch waarlijk zijn sporen op dit gebied wel verdiend heeft, is het niet volkomen gelukt, Mede dank zij de vindingrijke artistieke leiding van Carel Briels en de schilderachtige décors van Karei Brückman is het resultaat een kluch tig kijkspel geworden dat Zaterdagavond voor de eerst maal werd opgevoerd. Het bonte gedoe van honderden burgers en burgeressen in hun veelkleurige klederdracht tegen de aardige achtergrond van voortreffelijk gereconstrueerde woningen, werven, herberg en stadhuis, bijeen gehouden door het bijna zwarte lint van de Zaan, leverde telkenmale effecten die het oog in verrukking brachten, vooral ln het woelige markttafereel, waarmede het spel opent. Wanneer men toegeeft aan de verleiding om deze uitvoering te vergelijken met het spel dat dezelfde schrijver, eveneens met behulp van aan de 'historie ontleende gegevens, ter gelegenheid van het Haarlemse eeuwfeest vervaardigde, dan moet zonder een grein locaal chauvinisme wor- dei' opgemerkt dat de Spaarnestad wel zeer be voorrecht geweest. Het kon ook haast niet anders, Waar de geschiedenis van Haarlem ln het bijzonder gedurende het beleg betrekkelijk rijk is aan dramatische gebeurtenissen en de aanknopingspunten met het jongste verleden voor tjet grijpen liggen, Is het bezoek van de ondernemende monarch uit het verre oosten hoogstens een merkwaardig intermezzo. De te Haarlem gestelde voorwaarde dat het stadhuis als centrum der handeling moest dienen, ls ge bleken een doorslaggevende vondst geweest te zijn, die aller aandacht concentreerde. Te Zaan dam was het omgekeerde het geval. Het toneel strekte zich uit, zonder aanwijsbare noodzaak, zo ver het oog reikte, waarbij een gebrekkige geluidstechniek er veel toe bij droeg de verwar ring te vergroten. Het derde, niet te onderschatten voordeel dat Haarlem boven Zaandam genoot, was de mede werking van beroepsacteurs, om van de capaci teiten der amateurs nog maar te zwijgen. De openluohtuitvoering van het Czaar Peter- Pas op met vuur in de natuur Onder de verzengende stralen van de zon verschroeit op het ogenblik de aarde. Hoewel er regelmatig op gewezen is, hoe gevaarlijk het is een brandend peukje sigaar of sigaret achteloos in de ver droogde natuur weg te werpen, zijn er nog altijd mensen, die hiermede zeer nonchalant zijn. Zo werd de brandweer op één dag twee maal gealarmeerd voor branden, die woedden in de duinen bij de Brouwerskolkweg en bij de politie post aan de Zeeweg. Dank zij' het kracht dadig optreden van de Bloemendaalse spuitgasten werd het vuur, dat tenge volge van de droogte gretig voedsel vond, spoedig bedwongen. Toch gingen nog honderden vierkante meters fraai duinterrein verloren. Over slangen gesproken Dezei* dagen werd de brandweer door bewoners van de Van Dord'tstraat te Haar lem gealarmeerd wegens de aanwezigheid van een tien meter lange slang. De gehelmde mannen verschenen, zoals zij gewoon zijn, onmiddellijk op de plaats des onheils én bevonden, dat zij met een tuinslang uit de verzameling van de dienst van „Hout en Plantsoenen" te doen hadden. De jeugd had het „dier" reeds als speel kameraadje geadopteerd en de sloot in ge werkt. De brandweer heeft het exemplaar bij haar verzameling gevoegd, tot de recht matige eigenaar het komt. opeisen. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN INGLIS vertaald uit het 'Engels. 5) Het is beteer, dat ik je Alain's brief laat lezen. Je moet je er niets van aan trekken; als je alles maar aan mij over laat, kun je er van op aan, dat 'het voor je in orde komt. Maar het is toch beter, dat je het weet. Hij had de brief uiit zijn portefeuille genomen. Anne zag nog 'het krachtige schrift, waarmee de diverse vellen driftig waren volgeschreven. Ze herinnerde hef zichzou ze het ooit kunnen vergeten? Een schok had haar het lezen van die brief met de haatgevoelens, die uit ieder woord spraken, gegeven: „Beste Geoff. Ik heb zo juist vernomen, dat Dick is gestorven. Ik weet niet of hij jou er van op de hoogte heeft gesteld, maar ik heb onlangs een lang epistel van hem gekre gen, waarin hij mij mededeelde, dat hij met een engel was getrouwd, en dat het erg jammer was, maar dat zij natuurlijk Trant zou erven met zijn ander bezittin gen, wanneer hem iets overkwam. Omio-, dig te zeggen, dat ik er niet aan denk het oude huis te laten overgaan in de handen van de een of andere avonturierster de engel in kwestie is namelijk zijn verpleeg ster, die beter dan wie ook geweten-moet hebben., dat hij zou sterven- Ze heeft on getwijfeld gedacht, dat ze het heel handig aanlegde door Dick te overreden met haar te trouwen en haar alles na te laten, maar ik denk niet, dat er één rechtbank is, die zo'n testament zal bekrachtigen, als er ooit een testament gemaakt is. Hoe het ook zy, het lijkt me bet beste, dat jij je in verbinding stelt met de jonge dame, en wel zo snel mogelijk, om uit te vinden, hoe de zaken staan. Ik ben bereid haar een behoorlijke toelage te geven, als ze verstandig blijkt te zijn, maar je moet het haar volle omen duidelijk maken, dat ze een en ander zal moeten teruggeven, en vooral, dat ze nooit haar handen naar Trant zal kunnen uitsteken Alan HeriotAlan, die Dick zo hoog schatte, die hij zo bijzonder en zo bewon derenswaardig vond. Anne had verbijsterd zitten staren naar het stuk papier, totdat Geoffrey ihet baar zachtjes uit 'handen nam. Het spijt me, zei hij, maar het is be ter dat je weet, hoe de zaken er voor i/baan. Alan is natuurlijk woedend, omdat. hij altijd bezeten van Trant is geweest en er altijd op gerekend heeft het eenmaal te zullen krijgen. Maar het is een feit, dat hij geen schijn van kans heeft dioor het bestaan van dit. Dit was Dick's testa ment. Bijna blindeling stak Anne haar hand. er naai' uit. Neame gaf het haar over met enige spijtigheid. Ik had niet gedacht.ik had niet gedacht..-. zei ze naar woorden zoe kend, en ze stond op. Ook Neame sprong haastig overeind en greep haar handen. Anne, lieve Anne, je mag je geen zorgen maken, het komt allemaal in or de, ik beloof je, het komt allemaal in orde. Het was erg aardig van hem 20 vrien delijk te zijn, ook al begreep hij niets van wat er in haar omging. Anne maakte zich los- Nee, ga niet met me mee, zei ze, min of meer zonder verband. Gehoorzaam bleef hij achter en ze hoorde ternauwer nood zijn laatste, ernstige waarschuwing: Je zult het goed bewaren, nietwaar: En maak je geen zorgen, maak je vooral geen zorgen! Maak je geen zorgenHet was geen zong, maar pijn, die door je heen sneed, als je zat te kijken naar Dick's handtekening en je dacht daarbij aan de woede van die ander. Het was geen zorgelijkheid, die je, kwelde, maar de herinnering aan Dick's vriendelijkheid en goedheid, aan zijn dank baarheid voor het weinige, dat je voor hem had kunnen doen.en hoe weinig was dat geweest! En je dan, toen je aan Dick dacht, te moeten realiseren, dat er iemand bestond als Alan, Dick's neef, die je haatte, alleen omdat hij bang was, dat jij zou krijgen waar hij altijd op gerekend had. Ze was die avond bleek en beheerst ge weest, en ze had niet willen hebben, dat Geoffrey praatte over het testament of iets in verband daarmee. Zelfs toen ze in Engeland waren aangekomen en in de trein naar Londen zaten, had ze geweigerd op het onderwerp terug te komen, en hij was gehoorzaam geweest, ofschoon ze kon zien, dat hij het raadselachtig en onaan genaam vond. Ze wilde deze zaak niet meer met Geof- fx-ey Neame bespreken. Ze had het met zichzelf de nacht tevoren in haar hut uit gevochten en was nu vastbesloten, wat ze zou doen. Ze had een beetje wroeging ge had om Dick, maar ze had zich voorge houden, dat hij hét zou begrijpen en niet boos zou zijn. En ze had een lichte kus van dankbaarheid op zijn handtekening ge drukt. .(Wordt vervolgd). spel ls niet meer geworden dan een kleurig stuk gelegenheidswerk, een folkloristisch panorama, dat zijn waarde ontleent aan een flinke dosis gulle humor en aan zijn picturale weelde. Het tijdsbeeld van A. den Doolaard een visioen dat het spel besloot miste deze belde redding- brengende factoren. Het was een zeer haastig gemengde cocktail van statistische gegevens, her inneringen aan Radio Oranje en voorproefjes van het nieuwe Stadionspel, zonder een zweem van werkelijke bezieling. Moest dr. Sehröder het bij gebrek aan diepte van het onderwer ln speelse uitweidingen zoeken, Den Doolaard meende een oplossing te kunnen vinden ln de ijle hoogten der holle fraseologie. DAVID KONING Velsen had geen succes in Westerkerk-tournooi Het eerste optreden van Velsen in het Westerkerk-tournooi is geen succes gewor den, daar met 41 van De Spechten uit Eindhoven werd verloren. Nu trof Velsen 'het in zoverre niet, dat het in deze ont moeting zijn beide vleugelspelers Prinsen en Ninaber moest missen, waardoor de twee vleugelhalfspelers Maarschalk en Wijker de taak van buitenspeler kregen te vervul len, wat eerstgenoemde beter afging dan Wijker, hoewel deze toch vroeger op de buitenplaats een behoorlijke partij speelde. Met de rust leidde De Spechten reeds met 20, waarbij Demmers, die later zo vaak als reddende engel optrad, niet geheel vrij uit ging. Toen Bakkum, die een goede partij speelde, de stand echter op 21 bracht, was er nog hoop, doch toen de scheidsrechter aan de Zuidelijken kort voor het einde een dubieus doelpunt toekende, lieten de Velsenaren de moed zakken, zodat het tenslotte zelfs nog 41 werd. De Spechten kwam de overwinning zéker toe; maar de cijfers waren geflatteerd. Afwisselend programma voor Koninginnedag De Oi'anjevereniging „Santpoort" en de Vereniging tot het houden van Nationale Dagen te Santpoort-station en Bloemen- daal-Noord hebben een keurig verzorgd of ficieel feestprogramma uitgegeven. Burge meester Kwint schrijft hierin: „Met blijdschap constateer ik de steeds hechtere samenwei'king tussen de besturen der Oranje-Vereniging „Santpoort" en „Vereniging tot het houden van Nationale Dagen" te Santpoort-Station en Bloemen- daal-Noord. Het doel dezer samenwerking een gezamenlijke feestviering op de Natio nale Feestdagen van de beide „Santpoor ten'1 is mij uitermate sympathiek. Persoon lijk heb ik ook steeds in deze richting ge streefd en hetgeen thans in het Zuidelijk gedeelte der gemeente geschiedt stel ik gaarne tot voorbeeld aan de besturen der Oranje-verenigingen in de andere delen onzer gemeente. Het resultaat der samenwerking van bo vengenoemde verenigingen weerspiegelt zich in dit feestprogramma voor de Ko ninginnedag 1947. Hier wordt iets goeds geboden aan de gehele Santpoortse bur gerij en gaarne ljeeft het Gemeentebestuur aan de uitvoering van dit progi'amma zijn medéwerking verleend door de beschik baarstelling van het fraaie Burgemeester Rijkenspax-k, Hier, te midden van een schit terend natuurschoon, zullen duizenden kun nen genieten van goede kunst en zal de verjaardag van onze geëerbiedigde Ko ningin op waardige wijze worden gevierd." Voorts bevat het programma nog penne- vruchten van de hand van mr. L. Vorst man, voorzitter van „Santpoorts Bloei", de heer H. J. Klaver, secretaris der harddra verij-vereniging en de Alg. Winkelïersver. „Santpoort". Uit het progx'amma blijkt, dat er voor grote afwisseling is gezorgd. Te Santpoort dorp vindt om 8.30 een kinderöptocht met versierde voertuigen enz. plaats. Om 9.30 volgt een aubade van 1200 schoolkinderen onder leiding van de heer Spook. Om 10.30 kunnen krachtige personen boven 16 jaar zich met elkaar meten bij het touwtrekken. En dan om 2 uur grote Santpoortse hitten- race om prijzen van 100, 50, 25 en 10. Te Santpoort-station zal op het terrein bezijden de Willem de Zwijgerlaan een variété-voorstelling worden gegeven, waar aan medewerken: Harry Bonman, gooche laar; Up Kiki, clown; de drie Franels, acro baten en alle aanwezige kinderen. Bij on gunstig weer wordt de voorstelling ge geven in de kegelbaan van het Stations- koffiehuis. Des middags om 2 uur zal er ongetwijfeld veel belangstelling bestaan voor het water- tonsteken op de lorrie, daar er prijzen zijn uitgeloofd van 25, 15, 10 en 5. En dan tenslotte 's avonds het gezamen lijke grote Oranje-avondfeest in het Rij- lcenspark. Hieraan werken mee Lou Bandy en het ballet van Tilly Sylon, Charles, jongleur, de Hawaiian Serenadei's en ons fanfarekorps „Wilhelmina" met een spe ciaal voor deze 'avond samengestelde pot pourri van vaderlandse liederen. NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING. De plaatselijke afdeling van de Partij van de Ai'beid en de Stichting voor Maat schappelijk Werk „Humanitas" willen aan- allen, die in aanmerking komen voor uit kering ingevolge de noodwet-ouderdoms voorziening, hulp verlenen bij het invullen van de hiervoor benodigde formulieren. Hiervoor kan men Donderdagavond van 79 uur terecht in het badhuis aan d« Wüstelaan en in gebouw „De Toorts".

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3