Zweedse les Voor gedupeerde! Er beslaat een uitgebreide techniek om chauffeurs te „testen" Scheepswerfdirectie beschuldigd van hulpverlening aan de Duitsers Maaltijden vooreen vacantie week Kort en Bondig Net meisje Luidsprekers DINSDAG 19 AUGUSTUS 1947 IJMUIDER COURANT Verkeersproblemen in een laboratorium Wonderlijke apparaten voor proefnemingen Naar ons ter ore is gekomen, zou het in het voornemen liggen in de wet Autover voer Personen zowel als in de wet Auto vervoer Goederen waarin alles wordt geregeld, wat in het tweede en derde uit voeringsbesluit in oorlogstijd is opgeno men te bepalen, dat de chauffeurs, dat zijn dan de beroepschauffeurs, waarvan men het aantal zeker op 50.000 mag schat ten, „getest" moeten worden op hun ge schiktheid om chauffeur te zijn. In vakkringen, zo vernemen wij, staat men in principe afwijzend tegenover dit testen, daar men van mening is, dat de apparatuur niet meer aan de modernste eisen voldoet en dat het bovendien weer een last op de bedrijven legt, die tonnen gaat kosten. Bovendien was men van me ning, dat het resultaat niet zo is, dat het bedrijfsleven er voldoende op kan steunen. Een en ander was voor ons aanleiding een bezoek te brengen aan het Psychotech nisch Laboratorium van de P.T.T. in Den Haag (ook bij de Spoorwegen bestaat zulk de luchtslangetjes in een wirwar over hou ten pennen door elkaar geleid zijn, doch waarvan men, als men goed kijkt, toch de weg kan volgen. Met een ander apparaat wordt de kracht van rechter- en linker hand gemeten. Verder, is er de proef voor verblinding. Een lamp schijnt de candidaat in de ogen, tegelijkertijd moet hij van een film een reeks woorden oplezen. Tenslotte is er nog de proef voor ver- verspreide aandacht. Om een zich af draaiende film springen beurtelings gedu rende en y2 seconde drie rode, drie groene en drie witte lampen op willekeurige plaatsen aan en hoort men bovendien me talen en houten belletjes. De candidaat moet een pedaal met zijn linker voet in trappen, een ander met zijn rechtervoet omhoog laten komen, of beide bewegingen tegelijk verrichten en bij de metalen bel een lichtknopje indrukken. Dit wordt de can didaat geleerd tot hij het voldoende begre pen heeft. Daarna begint de eigenlijke proef. De resultaten van deze proefnemingen worden op een band geregistreerd. De be rekeningen die hierna volgen maken uit of de proefpersoon voldoende aanleg heeft voor het chaufferen. Bovendien kan men nog vaststellen of hij vakbekwaam is, door een laboratorium) dat onder leiding staat - van dr. Beek en waar de chauffeurs tn ln een autocabme te plaatsen en een t-, m rr, film vnfir Tiin nBftn nf tp nnpn nvaaion toekomstige chauffeurs van de P.T.T. film voor zijn ogen af te doen draaien, waarbij gesuggereerd wordt, dat hij zich Een firma in Nunspeet wil via Urk vis exporteren Beroep tegen afwijzende beslissing van Bedrijfschap De firma Hakvoort te Nunspeet heeft tot het Bedrijfschap voor Visserijproduc ten het verzoek gericht van Urk af vis te mogen exporteren. De verzoekster achtte deze export tevens van belang voor de vissers, die dan niet eerst van hun visge- bied, Terschelling, naar IJmuiden zouden behoeven te stomen.'«Inwilliging van dit verzoek zou betekenen volgens verzoek ster, dat per vaartuig per week' een dag langer gevist zou kunnen worden. Het Bedrijfschap voor Visserijproducten heeft op dit verzoek afwijzend beschikt en aangevoerd, dat de export gecentraliseerd is en de aanvoer op Urk zonder bezwaar voor het binnenland bestemd kan blijven. „De ontwikkeling van bet visserijbedrijf aldus bet Bedrijfschap en een zo goed mogelijke bevordering van de export eisen Generaal Winkelman als getuige De beide directeuren van de werf „Gusto" te Schiedam en Slikkerveer, de 60-jarige N. W. C. en de 39-jarige H. J. A. M. S. en de bedrijfsleider, de 41-jarige C. T. had den zich voor de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzonder Gerechtshof te ver antwoorden wegens het verlenen van me dewerking aan de vijandelijke oorlogvoe ring. Aan de verdachte C. was ten laste ge legd, dat hij van Mei 1940-April 1945 de z.g. ,,Power"-schepen had afgebouwd ten behoeve van de vijand, hoewel zij voor de dat de handelaren niet zelf aanbiedingen Nederlandse marine bestemd waren en dat naar het buitenland doen. Dit zou leiden hij allerlei schepen voor de vijandelijke tot een geweldige onderbieding, waarmede marine zou hebben gebouwd of gerepa- het Nederlandse Visserijbedrijf allerminst zou zijn gebaat' De firma is van deze beslissing in be roep gekomen bij het Scheidsgerecht voor de Voedselvoorziening, dat deze zaak thans heeft behandeld. Voor de firma trad op mr. H. C. Vos uit Harderwijk, die ontken de, dat in de practijk de export volkomen is gecentraliseerd. Zo voeren vier leden van de groothandel in Noordzeevis te IJmuiden buitenlandse orders uit op grond van een individuele vergunning. Ook wor den veel orders uit België individueel uit gevoerd. De aanvoeren op Urk zijn met zijn wagen op de weg bevindt en alle groot, dat de binnenlandse markten niet handelingen moet plegen, die hij komende: staat zijn deze te verwerken. Wanneer in bepaalde situaties als chauffeur zou de overheid minimum exportprijzen vast- doen. I stelde, zou er van onderbieding geen spra- Bij de proefnemingen hierboven be- kezïjn. schreven worden subjectieve factoren sub-Voor !>e! Bedrijfschap trad op mr._A._M. jectief beoordeeld. Voor vier verschillendeGr00t uit 's-Gravenhage, die betoogde dat, leeftijdsgroepen zün vier verschillende wanneer tt'k met ,n staat 1S het normen vastgesteld. Het is zeer wel moge- jehele binnenland van vis te voorzien, de vissers hun vangsten weer in die aan voerplaatsen bjk, dat deze proeven op breder terrein zu]]en ]osseni welke ook vroeger de aan- vo.er steeds tot zieh wisten te trekken. Het ieder particulier die wil getoetst worden. Over een eventuele wetswijziging, in deze zin kon of wilde dr. C. A. P. Beek zich niet uitlaten. Difc is een departementale kwestie, waar hij uiteraard als psycholoog en leider van het laboratorium buiten staat. De werkwijze van -zijn laboratorium wilde hij evenwel met genoegen demon streren en zo stapten wij op een middag bij hem binnen op het moment, dat een can didaat zich aan verschillende proefnemin gen moest onderwerpen. Allereerst verklaarde dr. Beek ons, dat als men' bij deze test te veel verstandelijk redeneert men het minste resultaat boekt. Vele handelingen achter het stuur geschie den automatisch, laten wij het routine noemen. De eerste proef, waaraan de proefper soon zich te onderwerpen heeft, is het be palen van zijn aanleg voor het schatten van snelheden en afstanden van. bewegen- de objecten. Een rode en zwarte schijf bewegen zich langs een lat waarop, in wil- Het voorlichtingsbureau van de Voedsel- bakken. De laatste 5 minuten de in stuk- lekeurige rangorde cijfers zijn geplaatst. raad doet 'het volgende denkbeeld aan de jes gesneden worst, die eerst van het vel Voor de rode schijf een op een bepaaldehand voor een vacantie-weekmenu: plaats aangebracht schermpje passeert Zondag: bloemkool fnet walvishaché, aardappelpuree, beschuit met jam. worden uitgebreid en de candidaat ook nog op zijn karakter wordt getoetst. Dit is ech ter toekomstmuziek, waarover dr. Beek niet kon ingaan, waarin wij echter klanken rpeenden te horen, die tegemoet komen aan bezwaren, die men in vakkringen geopperd had. Bedrijfschap ziet dan ook geen reden de aanvoer op Urk te stimuleren, dat door zijn ligging slechts een bescheiden rol kan spe len bij de visvoorziening van Nederland. De uitspraak van het scheidsgerecht volgt later. reerd. Bovendien werd hem ten laste ge legd, dat hij een contract zou hebben ge tekend om de Nederlandse constructie tekeningen van drie stel lanceerbuizen, die het voordeel hadden geen verraderlij ke bellenbaan bij het afvuren achter te laten, aan de vijand uit te leveren. De ten laste legging .van S. behelsde het zelfde, behalve het laatste punt. Beiden zouden voorts arbeidskrachten naar Kor- neuburg aan de Donau hebben gestuurd om Donautanklichters te bouwen. De be drijfsleider T. zou fotocopieën van een Engels boek. bevattend instructies over de montage van Engelse Rolls-Royce Merlin motoren aan de Duitsers hebben gegeven. C. verklaarde, dat hij het contract over de lanceerbuizen, dat hem door de Duit sers was voorgelegd, had getekend nadat generaal Winkelman, die hij als hoogste Nederlandse' autoriteit in die tijd had be schouwd, hem had geadviseerd, de bevelen van de Duitsers op te volgen. Dit advies zou generaal pinkelman op een bijeen- moet de proefpersoon gezegd hebben op welk cijfer de twee schijven elkaar ont moeten. Een zelfde proef, eveneens ver scheidene keren herhaald, geschiedt met een rode en groene schijf, die elkaar in halen. Een andere proef geldt voor het aanvoe len van bewegingen. De proefleider en proefpersoon draaien ieder aan een krukje waarvan twee schijfjes met een drijfriem: aan elkaar gekoppeld zijn. Stopt de des kundige dan moet de candidaat dit kunnen voelen en ook stoppen. Hij kan echter ook zelfstandig doordraaien. Tijdens de proef is een scherm tussen proefleider en chauf feur geplaatst. Een proef voor doordacht en toch snel handelen is het uitblazen van kaarsjes met een gummi luchtbal, waarvan Grote anti-vliegen campagne in V.S. Het aantal huisvliegen in de Verenigde Staten is deze zomer met vele millioenen afgenomen door het gebruik van ladingen; DDT. Iowa, een landbouwstaat in de Mis-' sissippi vallei, heeft een kruistocht geor ganiseerd over het hele gebied van de staat. In het stadje Olathe, Kansas, op slechts enkele kilometers afstand van Kansas City, zijn de 4.500 inwoners gemobiliseerd ir een typische, gemoedelijke, doch niette min grondige campagne. Men begon met de gratis uitreiking van vliegenmeppers aan alle mannen, vrouwen en kinderen. Alleen hierdoor werd reeds afgerekend met vele honderdduizenden vliegen, doch het voornaamste doel was de gehele stad rijp te maken voor de campagne. Als vervolg op de uitreiking van gratis vliegenmeppers kwam de tweede en derde aanvalsgolf respectievelijk onder aanvoe ring van beroeps-„spuiters", gewapend met tien wagonladingen DDT en van een afde ling van vrijwillige inspecteurs van de Gezondheidsdienst die de bevolking we zen op de gevaren van onafgedekte vuil nisvaten, ophopingen van afval buitens huis, mesthopen, enzomeer. Deze laatste aanval moest de doorslag geven en was van het meeste belang aangezien de meest kwetsbare plaats van de vijand zijn broed plaats is. Volgens het tijdschrift „The American City", dat richtlijnen geeft voor het voe ren van een gemeenschappelijke oorlog tegen de vliegen, is dit een betrekkelijk eenvoudige taak. De levensduur van een vlieg in deze tijd van het jaar is ongeveer 10 dagen. De volwassen vlieg legt 100 tot 150 eieren in mest, rottende groenten of ander afval. Deze eitjes komen in 12 uren uit en de larven terpoppen zich. waarop de volwassen vliegen te voorschijn komen binnen een dag of negen. Het dodende vermogen van DDT duurt ongeveer 12 dagen zodat, indien dit middel wordt toegepast, de bevolking practisch alle vliegen in een campagne van één, twee bf drie dagen kan uitroeien. Maandag: sla van komkommers, ge kookte (koude) aardappelen, hardgekook te (eenden) eieren, pannekoekjes. Dinsdag: gehaktschotel, custardvla met bramen of andere vruchten. Woensdag: Sperciebonen, gekookte ma caroni of mie in tomatensaus, yoghurt met „(vruchten. Donderdag stamppot met rauwe sla of andijvie, gebakken bloedworst', vrucht (en) Vrijdag: tomatensla of gestoofde toma ten, gestoofde vis mét mosterdsaus, aard appelen. Zaterdag: kerryschotel met gort, vrucht (en). Recepten voor 4 personen. Gehaktschotel: lVz kg. gekookte aardappelen, 200 g. gehakt, 250 g. uien, 500 g. tomaten, c.a. Yz 1.' -melk, 60 g. (4 eetlepels) margarine, fijn gehakte peterselie, peper, nootmus kaat, zout. paneermeel. Van de fijngewreven aardappelen met de melk, peper, nootmuskaat, 1 eetlepel mar garine en desgewenst nog zout een luch tige purée maken. De rest van de marga rine smelten en hierin de gesneden uien en het gehakt fruiten (c.a. 15 minuten). Peterselie, zout, peper en nootmuskaat toevoegen. De tomaten wassen, desge wenst van het velletje ontdoen, in plakken snijden en met peper en zout bestrooien. In een, met koud water omgespoelde, emaille schaal laag om laag de helft van de aardappelpurée, de gehaktmassa en de plakjes tomaat en weer aardappelpurée leggen. Bovenop wat paneermeel strooien en het schoteltje met een deksel 30 a 45 minuten op een kleine vlam (eventueel met asbestplaatje er onder) plaatsen of er in de oven een korstje op laten komen. Kerryschotel van gort: Ruim 1 liter water, 350 g. (3 kopjes) gort, 3 grote uien, 3 4 theelepels kerry, 200 g. plokworst en klontje boter, marga rine of vet, aroma, zout. De gort wassen, weken en in het week- water gaar koken. De uien snipperen, de boter, de margarine of -het vet in de koe kenpan smelten en de gesnipperde uien met de kerry er 10 minuten zachtjes in Film over Willem Barendsz bijna gereed De film over de walvisvaart met de Willem Barendsz welke in het volgend sei zoen wordt uitgebracht, is thans vrijwel gereed. De montage geschiedt door me vrouw Rita Roland uit Heemstede, die op dit gebied zeer veel ervaring heeft. De muziek wordt gecomponeerd door Max Vredenburg, die met zijn compositie einde Augustus gereed hoopt te zijn. Over n. - het orkest dat de gecomponeerde muziek naar Santos. Egmond, 15 Aug. van Santos t t8/". J" "°g uitvoeren wordt nog onderhandeld. I '«ar B» de Janeiro. Ittersum, Amsterdam lomstoipl.ik vast staat dat de aeorepod. De belangstelling zowel in als bldten het - -Buenos Aires, 13 Aug. van Santos. Jacob bioscoopbedrijf is zeer groot. Men hoopt de Gats, Baltimore-Rotterdam, pass. 15 Aug. ontdaan is, mee verwarmen. Dit mengsel met de gort vermengen en op smaak ma ken met peper, zout en aroma. Voor het brood. Liefst doen we in deze vacamtietijd geen jam of stroop op het brood daar dit er in trekt en het brood week maakt. Beter geschikt zijn: chocoladevlokken, kaas, vleeswaren of gestoomde gefileerde vis (afzonderlijk verpakken). Ook plakjes komkommer en tomaat met zout zijn een heerlijke, frisse belegging. Wij kunnen verder gewassen en goed uitgelekte vruchten meenemen in een In de Staatscourant van men een regeling van lonen '5 voorwaarden in het bloembollen»^ aAtC In een speciale zitting van ri„ meenteraad heeft mr. j. j. BoaSSOn -'aa!1( t komst in zijn hoofdkwartier van bij de metaalverwerkende industrieën en de scheepsbouw betrokken personen hebben verstrekt. Vier dagen later werd een twee de bijeenkomst gehouden, waarin generaal Winkelman een geheel andere verklaring zou hebben afgelegd, welke met de eerste in lijnrechte tegenstelling zou zijn. Generaal Winkelman, als getuige ge hoord, zeide dat de strekking van zijn ad vies afwijzend was geweest en dat hij °uasson slechts ernstige drang van Duitse zijde als nome'} als gemeentesecretaris De Komt'*— overmacht zou beschouwen, in welk gevalRI<M,r o - De Amsterdamse politie heeft Ifnne ee PO. i - Een regering a,sst*utl woordvoerder van heeft verklaard. q3, pllb|W ing de aanstelling van officiële vnZiJn dlgers ln India en Pakistan alsmed van gezanten naar de Arabische n 1 weegt '"Men, (Y Hongkong-Singapore, 16 Aug. te Batavia. Veendam, 15 Aug. van Rotterdam naar New York. Waterman, 15 Aug. van Oslo naar Tilbury. Aardijk wordt 17' Aug. van Antwerpen te Rotterdam verwacht. Alkaid, Rotter dam-New Orleans, 15 Aug. op 32 11" nrd. en 57' 29" w. Blijdendijk, 16 Aug. van Rotterdam naar Philadelphia. Congostroom 15 Aug. van Kotonau te Lagos. Delft, Am sterdam-Valparaiso, pass. 16 Aug. Kaap Villano. Gaasterkerk, 16 Aug. van Suez n. Karachi. Hermes, 15 Aug. van Rio de Ja neiro te Bahia voor anker. Katwijk, 12 Aug. van Rahe naar Rotterdam. Kedoe, Rotterdam-Huelva, pass. 16 Aug. Oues- sant. Kelbergen, La Goulette-IJmuiden, pass. 16 Aug. Kaap de Fer (Middell. zee). Mijdrecht, Glasgow-Texas City, 15 Aug. op 230 mijl West van Flores. Stad Maas sluis wordt 19 Aug. van Montreal te IJmui den verwacht. Zeeland ssm, 15 Aug. van Rotterdam naar Huelva. Axeldijk, Londen-Antwerpen, pass. 15 I Aug om 9 uur Vlissingen. Cottica, West Indië-Amsterdam, 15 Aug. van Plymouth j naar Antwerpen. Galilea, 14 Aug. van Las Palmas naar Bordeaux. Jeroen Bosch, 12 hij nakoming der Duitse bevelen gerecht vaardigd zou achten. a matroos en een Bevel tot brandstichting werd 's nachts etalages van juwelierszaken if'!^ 4 plunderd na de ruit te hebben P- niet Uitgevoerd. den hebben bekend. ,nges!2sen. Aan de bedrijfsleider, die hierna werd b(J een inbraak in een grossie a gehoord, vroeg de president, waarom hij in terrein van het slachthuis in Den»" de Meidagen van 1940 in gebreke was ge- f ïo.ooo en honderden rantsoenen voo^ L;' bleven de hal op de werf, waarin zich de i zeeP- bloem en boter gestolen. r power-boten" bevonden, in brand te ste- Zaterda|, Zrad ken, waartoe aller m gereedheid was ge- op het sehevenlngse .fra™:»U|« M|| bracht en hetgeen hij vrijwillig op zich I dwaalde" kinderen aan de ouders"ïi"- had genomen. Hij zeide. dat hij beloofd had dit te doen, zodra de Duitsers op de werf zouden komen of wanneer hij daar toe order zou krijgen van een bevelvoe rend officier. Toen echter het bericht van de capitulatie kwam, voordat de Duitsers er waren, besloot hij de brandstichting niet uit te voeren uit vrees voor mogelijke re présailles van Duitse zijde. Een getuige a décharge, vice-admiraal Doorman b.d., deelde mede, dat hij aan de bedrijfsleider van de „power"-afdeling, die toevallig bij hem in Den Haag was en naar Schiedam zou teruggaan, het bevel tot in brand steken van de bewuste hal had gegeven. De bedrijfsleider was echter met een schip van de marine, liggend bij de werf Gusto, naar Engeland gevaren en had het bevel tot brandstichting aan T. over gedragen. Getuige Doorman besprak ook de kwes tie der foto-copieën van het Engelse boek, dat instructies bevatte over de Rolls Royce- motoren en over de kwestie van de plannen der torpedo-lanceerbuizen. Hij zeide, dat het boek slechts aanwijzingen verschafte over het onderhoud der motoren en dat dit voor de Duitsers geen waarde had. Dat er foto-copieën gemaakt waren zou te ver klaren zijn uit de noodzakelijkheid om een boek aan boord van elk schip te 'hebben, dat dergelijke motoren bezat. De zitting werd hierna verdaagd. ,eruöW - De aanvraag van Albanië voor hei iu schap van de UNO Is voor de tweed* 1 T!!' de Veiligheidsraad verworpen De uln5'*5® drie voor, vier tegen en vier Na 30 Augustus worden de zg niet meer aan de postkantoren geldigheid voor de frankering eindi« Dl December. Om tegemoet te komen asni.0"11 langens der verzamelaars zullen de rewi nog tot en met 31 December verkri'irh, aan het philatelistenloket van het «J* te 's Gravenhage. Inwisseling der zezèi- ,I:m geschieden, "lansje HAARLEM EN OMGEVRQ De directeur van Openbare Werkn v aanbesteed het maken van rioleringswerk^ stadsuitbreiding ten oosten van de Verrit (noordelijk deel). Laagste inschrijvers Pin schoten en Co.. Haarlem voor f 42.669 Ir. W. Mensert, die per 1 Septet- directeur van het Provinciaal Waterleiding van Noordholland zal aftreden, zal 0p vrF middag 29 Augustus van 15—17 uur in - kantoorgebouw te Bloemend-aal gelere-, geven afscheid van hem te nemen. Op 23 Augustus hoopt de heer H J de dag te herdenken, waarop hij 50 jaargeld in dienst van de juweliersfirma w. Voet en in de Anegang trad. zeven personen werden gisteren wezen openbare dronkenschap te Haarlem be'«J Gevolg van de hitte, ongetwijfeld. L. C. W. Naessens Arts v. Maag-, Ingew,- en Stofw. Ziekten TEMPELIERSSTRAAT 12 Praktijk hervat GEVRAAGD Aug. van Rotterdam te Baltimore. Philae Brieven IJ 408 bur, v. d. blad. potje of trommeltje. Een slaatje, dat van (ch® rter) 13 Aug. van Port au Prince naar j r.p vovAn ie lflnnr.f*<>irianlrf. loan -- I uaiisierd.d.r te voren is klaargemaakt, loan eveneens in een potje mee en ook gebalcken vlees- pannekoekjes zullen bij velen in de smaak vallen. Vergeet daarbij de drank niet: verfris send zijn koude thee, karnemelk of yoghurt rabarber, tomaten- of bessensap. Hier zijn nog enkele recepten (voor 4 personen) Harincsla: 2 zure haringen, 2 gekookte bieten, 10 koude aardappelen, 1 appel, zure uitjes en augurken, peper, zout, slasaus. De haring ontgraten, in stukjes snijden en vermengen met de in blokjes gesneden aardappelen, bieten en appel, de klein gesneden augurkjes en uitjes en alles op smaak afmaken met zout, peper en sla saus. Vleespanuekoekjes (c-a. 4 stuks). 200 g. (1 yz kopje) bloem, 5 dl. (2y2 kopje) water, rest gebraden of gekookt vlees, 1 uitje, 1 appel, mespuntje bakpoe der, zout. boter of margarine. Van bloem, bakpoeder, zout en water een dik vloeibaar beslag maken en de fijn gesnipperde ui en de in stukjes gesneden appel en het fijn verdeelde vlees er door roeren. Boter of margarine smelten en hierin de pannekoeken bruin en gaar bak ken. Om te voorkomen, dat het brood uitdroogt of de belegging er in trekt, kunt u een blaadje sla tussen het brood en de belegging leggen. SCHEEPVAART GROTE VAART: Aardijk, New York- Rotterdam, 15 Aug. te Antwerpen. Adinda, 10 Aug. van Pladjoe te Miri. Aldabi, Bue nos Ai res-Rotterdam, pass. 15 Aug. Finis- terre. Amsteldïjk, 14 Aug. van Houston te New Orleans. Amstelkerk, Amsterdam- Duala, 14 Aug. van Accra. Andijk, 15 Aug. van Havana te Rotterdam. Anthony Leeu wenhoek, Amsterdam-Perzische Golf, pass. 15 Aug. Gibraltar. Antonia, 5 Aug. van Abadan naar Cebu. Arbilla, 15 Aug. van Curacao naar Maracaibo. Barendrecht, 15 Aug. van Rotterdam naar Curagao. Castor, 14 Aug. van Paramaribo te New 'Orleans. vraagt i sen. Brieven IJ 409 bur. v. Chama, 16 Aug. van Penang te. Abadan ter, 16 Aug. van Halmstad te Dordrecht, verwacht. Cistula, 21 Aug. van Bahrein te Ferocia, 15 Aug. van Newport Mon te Bil- Lorenzo Marquez verwacht. Clavella, 10 ^ao. Gaasterland, 14 Aug. van Leitih naar Aug. van Miri naar Hongkong. Delft/ Ant- Rotterdam. Goote, 15 Aug. van Stockholm werpen-Madeira, pass. 15 Aug. Ouessant. te Holmsund. Holland, 15 Aug. van Emden Edam, 14 Aug. van Rotterdam te Phüadel- naar Logstoi'. Import, 15 Aug. van Heisin- I phia. Eemlamd, 14 Aug. van Rio de Janeiro onomstotelijk vast staat dat de gevreesde kinderverlamming door de huisvlieg wordt overgebracht, is de bacil van deze ziekte in door vliegen besmet voedsel gevonden. Verder blijkt uit zorgvuldig bijgehoiiden statistieken dat het aantal ziektegevallen elk jaar een hoogtepunt bereikt ongeveer in dezelfde periode dat de vliegenplaag het grootste is. Agenda voor HaarJem DINSDAG 19 AUGUSTUS. GROTE KERK: Orgelconcert. 7,30 uur. SPAARNE: „Een meisje zoekt een moor denaar", 14 i., 2,30, 7,00 en 9,15 uur. REM BRANDT: „New Moon", alle leeft.. 2.00, 4,15, 7,00 en 9,15 uur. PALACE: „Huwe lijksreis", 14 j., 2,00, 4,15, 7,00 en 9,15 uur. FRANS HALS: „Met de Willem Barendsz ter walvisvangst", alle leeft., 2,30 en 8 uur. CITY: „Aloma of the south seas", 14 j., 2,15. 4.30, 7.00 en 9,15 uur. LUXOR: „Het boek der wildernis". 14 j., 2,00, 4,15, 7,00 en 9,15 uur. WOENSDAG 20 AUGUSTUS. BIOSCOPEN: Middag- en avondvoor- ftellingen. film half September voor vertoning in Ne derland gereed te hebben. Polilieboot ging in vlammen op In een motorboot van de Rijkspolitie te water, welke van de steiger voor het pavil joen in het Snekermeer zou vertrekken, ontstond een hevige ontploffing, toen een der politiemannen de motor aansloeg. Door de steekvlam, welke na de explosie uit de motor schoot, werden de beide poli tiemannen, die zich aan boord bevonden, vrij ernstig gewond. Beiden sprongen over boord, maar werden direct uit het water gehaald. Zij moesten naar het ziekenhuis in Sn eek worden overgebracht. De fel brandende politieboot, die groot gevaar opleverde voor de in de nabijheid liggende schepen, werd naar het midden van het meer gesleept, waar het vuur' zijn vernietigend werk voltooide. Lizard. Jeroen Bosch, 13 Aug. van Balti more naar Rotterdam. Lorentz, 'Oost Azië- Rotterdam, 15 Aug. van Genua. Madoera, 14 Aug. van Calcutta te Vancouver. Mar- pessa, 10 Aug. van Miri naar Sjanghai. Marza, 16 Aug. van Abadan te Singapore verw. Neptunus slbt. 11 Aug. van Rotter dam te Curagao. Ondina, 16 Aug. van Dji bouti naar Adem en Abadan. Overijsel, 15 Aug. van Semarang via Honolulu naar Pa cific kust. Paula, 11 Aug. van Singapore naar Pladjoe, Prins Willem van Oranje, Montreal-Antwerpen, 14 Aug. van Que- beck. Ruys, 15 Aug. van Batavia te Singa pore. Saidja, 15 Aug. van Singapore te Pladjoe, Sapho, 14 Aug. van Baltimore n. Holland. Saroena, 12 Aug. van Pladjoe naar Miri. Stentor, Rotterdam-Alexandrië, 14 Aug. te Malta. Tabinta, Java-Amster dam, pass. 16 Aug. Gibraltar. Tawali, 15 Aug. van Ras Tanura naar Bombay. Ter- na te, 14 Aug. van Lorenzo Marquez naar Baltimore. Tibia, 16 Aug. van Abadan te Melbourne verwacht. Tjipondok, 15 Aug. van Durban naar Penang. Tjisadane, ki te Hango. Leuvehaven, 14 Aug. van Fre- dericia te Gothenburg. Orion, 16 Aug van Grangemouth te Rochester. Seaham, 15 Aug. van Harlingen te Goole. Strijpe, 15 Aug. van Delfzijl naar Wismar. Thriantha 16 Aug. van Lysekill te Hellevoetsluis. Ur- majo, 15 Aug. van Blyth naar Porthleven. Van Brakel, 15 Aug. van Grangemouth n. Ronneby. Alcyone, 12 Aug. van Dublin te Maryport. Elizabeth RKC, 14 Aug. van Antwerpen te Drammen. Flandria, 14 Aug. van Lorient te Eastham. Ida, Rotterdam- Kopenhagen, pasis 14 Aug. Brunsbuttel. Koningsdiep, 13 Aug. van Arendal naar Frederikstad. Noordstad, 14 Aug. van Rot terdam te Penzance. Spica, 15 Aug. van Londen naar Emden. Wega, 12 Aug. van Stockton te Grangemouth. Scheepvaart te IJmuiden. 18 Augustus. Aangekomen: Zorro, van Montulyoto, Jerö van Christiansand, Cotti- ca van Antwerpen, Stellar van Cardiff, William Dean Howell van Curagao, Zwij- derburgh van Oxelösund (Hoogovens), Sib. Noord-IIolland van Texas, Egritt van Li verpool. Vertrokken: Alstern. Hoog water in IJmuiden. 19 Aug.: 5,33, 18,02; 20 Aug. 6,18, 18,44. H.H. Duivenliefhebbers Weggevlogen: 2 postduiven m. bandring en vaste voetring, gemerkt H. v. d. Brink. Gaarne opgave Leeuweriklaan 35, IJmulden-O. Tandheelkundige inrichting W. SWAAP Gehele Kunstgebitten 75.- Volledige behandeling in- oegrepe-n Spr uren vaD de Tandarts dagelijks van 1-2 uur en volgens alspr Avondspi uren: Maandag Woensdag Vrijdag 6-8 Curagao. Telamon, 15 Aug. van Trinidad te Demerara. Tjikamoek, 15 Aug. van Bris bane te Batavia. Zeeland r. 1. 13 Aug. van Macassar te Soerabaja. i voor assistente of leerMngas- KLEINE VAART: Agiena 14 Aug. van slstente Go6ti kunnenSe aan. Rotterdam te West Hartlepool. Algarve, 14; Aug. van Antwerpen te Oporto. Audacia, I 14 Aug. vain Oslo naar Gruyon. Biervliet,.; dl* blad- 14 Aug. van Kopenhagen te Travémunde. j Brem, 14 Aug. van.Nykoping naar Norr- kop'ing. Coolhaven, 14 Aug. van Antwer pen naar Rotterdam. Depa, 15 Aug. van Londen naar Lowestoft. Gaasterland, 14 Aug. van Rotterdam te Leith. Hada, 12 Aug. van Rouen naar Kopenhagen. Hee rengracht, 14 Aug. van Rotterdam te Ant werpen. Henriëtte, 14 Aug. van de Tyne naar Londen. Holland, 15 Aug. van Delfzijl naar Emden. Ivan (charter), 14 Aug. van Ebiza te Londen. Kaapfalga, 14 Aug. van Limham te Malmo. Koningshaven, New port Mon.-Stockholm, pass. 14 Aug. Hol- tenau, Kortenaer, 14 Aug. van Ronne naar Hudiksval. Mies, 14 Aug. van Rotterdam te Gdynia. Nassauhaven, Kopenhagen- Rotterdam, pass. 14 Augustus Holtenau. Nieuwaal, 13 Aug. van Kopenhagen naar Napels. Njord, 14 Aug. van Antwerpen n. Christiansand. Nottingham, 14 Aug. van Goole te Haringen' Nyenburgh, 14 Aug. v. Antwerpen naar Kopenhagen. Oise 14 Aug. naar Antwerpen. Omlandia, 13 Aug. van Oporto naar Lissabon. Rapid, 14 Aug. van Rotterdam te Parijs. Rui Alberto (charter) 13 Aug. van Fraserburgh naar Antwerpen. Urmajo, 14 Aug. van Boness te Blyth. Va derland, 13 Aug. van Grangemouth naar Londen. Virgo, 14 Aug. van Gamleby naar Rotterdam Vrede, 15 Aug. van Dublin te Teignmouth. Wim (Vermaas), 14 Aug. van Ostrand naar Gefle. Zeehond, 14 Aug. v. Antwerpen naar Oporto. Actief 15 Aug. van Harlingen naar Em den. Agiena, 15 Aug. van West Hartlepool naar Blyth, waarna bestemd voor de Theems. Audacia, 16 Aug. van Par naar Antwerpen. Birmingham, 15 Aug. van de Tyne op de ^Theems. Brem, 15 Aug. van Nykoping le Valdemasvik. Budy, 15 Aug. van Setubal te Aberdeen. Crescendo, 14 Aug. van Rouen naar Lissabon. Depa, 15 Aug. van Londen naar Lowestoft. De Ruy- Kunstzinnlg Portret SCHOTERWEG 92 TelefOOD 21941. Weldee leraar wil tegen flinke vergoeding ENGELSE CONVERSAflELES bij mij aan huis geven. Brieven IJ 407 bureau van dit blad. Aangeboden in gem. Velsen ERKENDE KANTOORBOEKHANDEL en UITGEBREIDE LEESBIBLIOTHEEK Brieven IJ 406 bureau van dit blad. Fa. H. INEKE Speciaalhuis in: Tapijten, lopers, tafel-, divankleden en matten ©n manen SCHERMERSTRAAT °OLKARPt* Haarlem (bii de Zijl' Haarlem (b(j de Zijl weg) Besteedt uw vergunning bij ons en u is tevreden. A %'ell Uw k, Smaak en aroma van de koffie worden in de koffieboon zélf het beste bewaard. Koop daarom koffiebonen en maal ze zélf als net emgi- zins mogelijk is; telkens niet meer dan U per nodig heeft. Dan drinkt de lekkerste koffie! Mevr. Apon, Wijn. Daniels- laan 12, Santpoort-St. vraagt een NET MEISJE voor halve of hele dagen Tel. 8031. Gevr. NET MEISJE voor halve dagen. VerLoren v. Themaat- laan i6, Velsen. Voor direct SCHOENMA- KERSKNECHT. Gevr. P. J. Heilig, Kanaalstr. 59, IJmuiden NET MEISJE GEVR. voor hele dagen 8-5 uur, zelfst, kunn. werken. De Boer, Industriestr. 2, IJm. Zuidzijde. B. z. a. NETTE -JONGEMAN, Ift. pl.m. 24 j., voor het ver richten van magazljnwerk of i d. Hrlm. of Velsen en omstr. Br. L 1679 bur. v. d. blad. NET MEISJE, 21 Jaar, zoekt betrekking voor dag en nacht v. g. g. v. Brieven met opg. v. salaris L 1680 bur. v_ blad. Gevraagd: GITAARLERAAR. Tuindersstraat 11, IJm.-O. Nette alleenstaande gep. wed. vraagt 1 a 2 FLINKE KAMERS met stookgel. of samenwoning omtrek Watertoren. Brieven Napierstraat 16. Jongelui, die wensen te trou wen zoeken GED, VAN WO NING. Willemsbeekweg 100, IJmuiden-O. GRATIS AF TE HALEN Jonge hondjes. Elzenstraat 34, TE KOOP: pracht Witte Legh, en Red Isl, hennen, 4 m. oud.' Te bevr. Wlllebrordstr, 8^ IJmuiden-Oost. 50,1ste STAATSLOTERIJ Se KLASSE' - 6e TREKKING 18 AUGUSTUS IW HOGE PRIJZEN; a, 10,(100 - 21201; S 1.500 - 3257; 1.000 - 1304; 2660 2870; »5Ml I«"J 11141; 14391; 400 - 4473; 11885. 16804; 200 - 11722; 1 100 - 2130 3354 4912; 6251; 11899; 15203, 15721: W«»> 21140 Prezen vin 80.—: 1083 1110 1172 1199 1235 1300 1503 1541 1561 1717 2002 211® JlcJ 2364 2377 2561 2677 2679 2631 2782 2804 2833 29v4 295' «"i m 3112 3230 3246 3377 3632 3876 3896 3902 3921 39v5 43» 4670 4754 4798 5100 5174 52J8 5600 5717 5793 5843 5912 ,,-j 6280 6289 6342 6540 6656 6712 6687 7262 7342 7458 7497 i 7915 7963 7980 8214 8514 6655 9084 9255 9313 9833 1017U 10293 10200 10218 10241 10265 10266 10272 10332 105.1 WW iu 10857 10929 11057 1X073 11103 11163 11291 11336 11396 11502 „!M 11878 12175 12272 12277 12311 12462 12595 12717 12765 12.9 JJW 13166 13246 13325 13595 13650 13687 13734 13372 13936 14137 14.» 14702 14B47 14853 14932 14933 14968 15109 15134 15151 15193 i-« -«J 1;)„ 15724 15764 15978 16031 16105 16127 16143 16173 16257 1627 IW.» ir(J 16773 16879 16930 17033 17133 17220 17253 17323 17494 1.604 l'W ,;;U 17828 17899 18089 18105 18234 18441 18504 18599 18777 18804 185W »*-• 18983 19129 19322 19399 19432 19842 20047 20!ia 20267 20291 JUT 20450 20713 20780 20802 20835 20598 21038 21213 21268 21362 JU." 21644 21707 21754 21792 21807 21872 VERLOREN d. slechtziende donkere zonnebril. Zondag namiddag begin pier. S.v.n te rug te bezorgen tegen belo ning Zeeweg 223. Coupeuse heeft moderne lap MANTELSTOF te koop f 35. Willemsbeekweg 90, IJm.-O. Voor 1 a 2 avonden p. w. of Zond, SCHRIJFMACHINE in huur of bruikleen gevr. voor stud, doeleinden. Groen, Da Costalaan 44, Driehuis. MODERN'f BJPI'I. 3 golflengten «"it -- ..vi», Ruyterstraat 64. .-uwt- 6 uur. Te koop: 3 REb'LSE Speykstr. 55. JONGE HONDJES Berkenstraat 6, STOF' J.C WUJJ. o, - ZUIGER, geil. C0"]P L a (m. Holland) Lln<le^_ Te koop: KONU-X hok. Adres bur, v. d,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4