IJmuider Courant Gromyko verwijt Amerika gebrek aan eerbied voor Veiligheidsraad Eng else Politiek „Nederland is de schuldige en verzaakt zijn plicht als lid van de UNO" De bakkersstaking in Amsterdam wordt voortgezet Vijfhonderd doden, duizenden gewonden Weerbericht 62e Jaargang No. 18714 gennemerlaan 154, Tel. Redactie en guresu*^^ g437 o Haarlem: Gr. Houtstr. 93, 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. befool! g spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 20 Augustus 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week SI cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem M1 MtrFFN zal zich verwonderd hebben ENI de termen, waarin Winston °!en in ziin jongste radio-rede de m Churchill in nde Labour Party heeft f^el iiJ Dat, de regering, gezien de aangevaneieconomische crisis die het arnstvam gen voor twee maanden gël- landb itj'gin^s-wet, heeft doen aanne- dige ma^oor Churchill voldoende aanlei- men lS, van totalitaire dwang"' en „tota- ding °m Y.. J' te spreken en de bevolking lilair w-en tegen de mateloze ellen- OTcht els zij zich aan dwang- de' «den blijft onderwerpen. Dit is 1,133 taal Wie in een land wóont, dat Duitsers bezet is geweest, kan een "ih niet weerhouden als hij leest dat g,imla~, gematigde socialisme van de het ze p onder leiding van een zo Labour. n gls Attlee, van totalitaire ;aClitzinnie wordt. Bovendien kan dWa? cedachte niet van zich afzetten dat, fc'j rhtfrchill in de huidige omstandigheden 3 pi- was en dus over een meerderheid Pre. r „gerhuis beschikte, hij zeer waar- hSliik ook een machtigingswet zou fin laten aannemen. Al zou hij dan Srëeelen hebben genomen van ten fi andere aard. Het regeren zit hem ui bloed en in grote crises heett. hij zich op zijn sterkst getoond. Het leiden .7, oppositie, waartoe hij nu gedoemd m hem aanmerkelijk minder en hij '''„li met zo grol geschut, dat hij er zijn Ske tegenstanders soms meer mee E dan schaadt. Want al aanvaardt de S met humor heel wat overdrijving in j. nolitieke strijd die er volgens sijn tmtë m eenmaal bij hoort het moet vpJrfiva grenzen b dient dan fimUrstrijd die er volgens "rijn faring nu eenmaal bij hoort het moet Ui binnen zekere grenzen blijven. rhurchi.ll maakt het vaak bont met de- ...ogische taal, die hij nu met volle Hcht toepast, omdat de regering de wind un heeft gekregen en derhalve kwets bar is Haar bij haar optreden uitgespro ten verwachting, dat Groot-Brittannië voor onafzienbare tijd door Labour ge- eerd zou worden, ziet er dan ook na twee jaar reeds als een overmoedige uit mak uit. En men wordt onwillekeurig herinnerd aan de oude mening in Volken- bcmdskringen te Genève waar sommi- fen boven de nationalismen der verschil lende staten wisten uit te komen „Link se regeringen veranderen veel, maar duren kort; rechtse regeringen veranderen wei- njg, maar blijven lang". De Engelse politieke strijd, door de financieel economische crisis toegespitst, geeft weer een beeld van, de talloze moei lijkheden, die het gevolg van oorlogen zijn. Temeer omdat wij in een internationaal bestel zijn blijven verkeren, dat daar totaal niet tegen opgewassen is. Bij veelvuldige- herhaling is op deze plaats uiteengezet, dat deV-N.O. en zijn Veiligheidsraad in hum huidige constructie, waarbij slechts rege ringen onderhandelen en geen volken ver enigd zijn en waarbij bovendien een veto recht beslissende macht toekent aan het eigenbelang van enkele grote mogendhe den, geen internationaal recht vertegen woordigt. Dit heeft menigeen weinig ge ïnteresseerd, zolang het anderen betrof. Nu wij het, in de Indonesische crisis direct ondervinden wordt dat iedereen duidelijk. Tenslotte hangen alle problemen en moei lijkheden met elkaar samen. Ais het 'Plan- Marshall niet slaagt en het door een econo mische ineenstorting bedreigde West- Europa zich niet aaneensluit zal dit zeker de internationale veiligheid in gevaar brengen. Het is een veeg teken dat Enge land, thans in acute moeilijkheden ver kerend, ter Parijse conferentie heeft ver klaard dat het zich niet bij een tolunie van debetrokken zestien Europese landen zal kunnen aansluiten. Het is een .niet minder veeg teken dat het zich in de huidige ver houdingen meent te- moeten concentreren op een zelfvoorziening, die het noopt tot steeds ingrijpender vermindering van zijn buitenlandse bemoeiingen. Want daar is ook, in hoge mate, Duitsland bij betrokken. Et is wel reden voor ons, die vóór de oor log bij onze handel met Duitsland een even groot financiëel belang hadden als bij In donesië, om deze loop van zaken met schrik aan te zien. Wat is er van de U.N.O. te verwachten" ten aanzien van het Duitse probleem? Bitter wednig. Wat kunnen wij voor hoop in de U.N.O. stellen ten aanzien van de orde in de wereld als geheel, waar in nu al zovele crises zich voordoen? Ook Churchill's rede ademt de geest van: wij moeten naar zelfvoorziening streven, als hij zegt: „Alleen door persoonlijke in spanning, vrije onderneming en vinding rijkheid met alle daaraan verbonden risi co's en mislukkingen,met alle ongelijke beloningen en vergoedingen, kan een volk van 47 millioen zich op dit kleine eiland :n leven houden". Dat is zijn standpunt. En hij spreekt van „een klein eiland". Dat maar betrekkelijk. Het is een klein eiland, als men het vergelijkt met de enorme grondgebieden van de Verenigde blaten en Sovjet-Rusland. Voor de ver houdingen, waaraan wij gewend zijn, is bet een groot eiland: zowat zevenmaal zo groot als ons land, dat nu bijna tien mil joen inwoners telt en dus ongeveer an- derhalf maal zo dicht bevolkt is als Groot- Mittannië. Ons land, dat niet minder ge- ersterd is. door de oorlog. Zo treedt telkens eer de Europese samenwerking als een dringende noodzaak naar voren en als de enige mogelijkheid, om het Duitse pro- d'eem op te lossen, tot een hervatting van de productie van West-Duitsland te ko- ®n t?t een vorm, waarin Duitse jjv8 eit toekomst niet opnieuw kop kan opsteken. R. P. Laagconjunctuur in smokkelhandel Volgens berichten uit 'het gebied langs Wi f"1. van Luxemburg, België en j, 3nd rs de smokkelhandel daar in Dit ie - aanmerkelijk afgenomen. \w*jLuet aIleen een gevolg van de zeer meliiu grensbewaking, dooh voorn a- n,,jL van daling der prijzen op de zien tv, V markfc- Deze daling heeft West rwf Van BerlÜn uit over geheel dev in j voortgeplant en de waarde hiviftn i |}'ensstreek voorradige hoe veel den dn J^Cao en sigaretten met draeph dalen. E>e prijsdalingen be- *t rnaS !*tig Procent- D« prijzen voeron 1 compensatie voor de in- it'r'aHpn u rde artikelen, zoals goud, ra'ddelliik en rashonden, zijn on- dnkelp i gdl ■De goudprijs is m mark teruggelopen van. 150 tot 40 teren «L'?m'136 Zwitserse horloges no- tdt vnnf het vierde deel van de mark) gangbare prijzen (8000 Russische ironie: De Russische afgevaardigde in de Veiligheidsraad heeft gisteren het grote woord gevoerd bij de behandeling der Indonesische kwestie en later eveneens toen .de Griekse zaak in behandeling kwam. Wat G-omyko zeide, was waarschijnlijk niet bedoeld als bittere ironie, doch zijn woorden kregen dat aspect door een vergelij king tussen de Russische houding in de Indonesische en die' in de Griekse kwestie. Nadat Gromyko in de eerstgenoemde aangelegenheid had betoogd dat Amerika pogingen in het werk stelt om de besluiten van de Veiligheidsraad te vertragen en dat het gebrek aan eerbied toont voor deze UNO-instelling, gebruikte hij in de Griekse kwestie tweemaal zijn vetorecht om besluiten, die de Veiligheidsraad met een meerderheid van negen tegen twee wilde nemen, te vernietigen en bovendien verklaarde hij nog dat Rusland het bestaan van de subcommissie van het Balkan comité, die' een compromis moest zien te vinden, eenvoudig negeerde. Waarmede Rusland de Griekse kwestie blijkbaar louter uit eerbied voor de Veiligheids raad en in het streven om een oplossing te bespoedigen op een gevaarlijk dood spoor rangeerde De veiligheidsraad is gisteravond ten bitrage stelde de Australische afgevaar- aanzien van de Indonesische zaak evenmin tot een beslissing gekomen. Er zijn ver schillende redevoeringen afgestoken; be halve die van Gromyko was er nog een van Sjahrir, die verklaarde dat de republikein se regering niet accoord kan gaan met de voorstellen die Nederland aan de Veilig heidsraad heeft voorgelegd en volgens wel ke een onpartijdige mogendheid, aangewe zen door twee staten die door de beide par tijen zouden worden gekozen, in het geschil zou moeten bemiddelen. Sjahrir drong nog maals aan op arbitrage door de Veiligheids raad en sprak de vrees uit, dat de Neder landse troepen zich gereedmaken om Djökja onder de voet te lopen. Hij eiste op nieuw terugtrekking der Nederlandse troe pen uit republikeins gebied en 'hij verklaar de niet te geloven dat rechtstreekse bespre kingen tussen de beide partijen enig resul taat zouden kunnen hebben. Sjahrir gaf hiermede een boodschap van zijn regering weer, die door radio-Djokja was verspreid en bedoeld was als een mededeling aan de leden van de Veiligheidsraad. De rede van Gromyko, waarmede de zit ting geopend werd, bevatte een herhaling, maar dan in scherper vorm, van het stand punt der Poolse delegatie, dat al eerder werd uitgesproken. Gromyko richtte zich met een directe beschuldiging tot de Ver enigde Staten naar aanleiding van het her haalde aanbod van goede diensten aan de republikeinse regering, waarin hij een po ging tot vertraging der besluiten en tot passeren van de UNO wénste te zien. Gromyko eiste van de raad, dat 'hij on middellijk maatregelen zou nemen om de republiek „slachtoffer van een niet-uitge- lokte aanval", te beschermen. Verder uit stel, aldus de Rus, zou betekenen dat de raad niet aan zijn verplichtingen zou vol doen. Gromyko zag in de instelling van een. commissie, die zou toezien op de na leving van de wapenstilstand, de enige mogelijkheid om de weg te bereiden voor een oplossing, die zou moeten bestaan in het tussenbeide komen van een arbitrage commissie onder jurisdictie van de Veilig heidsraad. De Russische afgevaardigde sprak verder nog veelbetekenend over de Amerikaanse economische belangen in In donesië in verband met het Amerikaanse aanbod totihet verlenen van goede diensten. „De belangen van de wereld en van Indo nesië-zouden benadeeld worden, wanneer de -raad- deze aangelegenheid niet in eigen hand zou nemen," aldus Gromyko. Hij stel de de eis dat de raad aan Nederland, „de schuldige partij" zou bevelen zijn troepen tot achter de vroegere demarcatielijnen te rug te trekken en Nederland zou mede delen dat de vraag over de competentie van de raad zou worden beantwoord dooi de raad zelf en niet door Nederland. „Han del volgens het Handvest," zei de. Rus ten slotte, „en niet volgens Nederlands advies". Na de rede van Sjahrir, die volgens Aneta ook nog verklaarde dat de Nederlandse soldaten zioh schuldig maken aan roof, ter reur, en moord, werd de zitting verdaagd tot- Vrijdag. Een nieuw Australisch voorstel, dat. tus sen de verschillende redevoeringen werd ingediend, behelsde de onmiddellijke in stelling van een commissie van vijf leden als onderzoekcommissie. Als middel tot ar- Paardengedruis De kerkeraad der Gereformeerde kerk van Ruinerwold-Koekange heeft be. sloten teneinde „het paardengedruis onder de eredienst zoveel mogelijk te voorkomenterug te keren tot een oude instelling, een kerkelijk stal- knecht. Deze zal het toezicht hebben op de paarden van hen, die met paard en wagen ter kerke komenDe kerkeraad zal deze functionaris, die geen fooien aannemen mag, daarvoor honoreren. digde voor een commissie van drie leden in te stellen, waarvan een bemiddelaar dooi* Nederland, een door de republiek en een door de Veiligheidsraad benoemd zou wor den. De Chinese afgevaardigde diende daarop het volgende amendement op de Australi sche resolutie in: „De raad neemt met voldoening.kennis van de verklaring door de Nederlandse regering uitgegeven op 11 Augustus, waar in zij haar bedoelingen bevestigt om democratische en souvereine Verenigde Staten van Indonesië te stichten op basis van de overeenkomst van Linggadjati. De raad 'heelt vervolgens kennis genomen van de bedoeling van de Nederlandse regering om de beroeps-consuls te Batavia uit te nodigen een rapport over de. situatie in Indonesië op te stellen en stelt voor aan'de republiek om een onpartijdige staat aan te wijzen, gekozen dom- twee staten, welke op hun beurt door Nederland en de. republiek zijn uitgekozen, ten einde de situatie in Indonesië te onderzoeken en toe te zien op de uitvoering van het bestand. De raad besluit: a. tot het doen opstellen van ge noemde consulaire rapporten tot het toe zicht op de uitvoering van het besand; b. De raad besluit vervolgens, dat genoemde consuls en genoemde onpartijdige staat zul len ven-zocht worden hun gezamenlijk rap port aan de Veiligheidsraad voor te leggen; c. De raad zal, indien de situatie dit vereist, de aangelegenheid verder in beschouwing nemen.'" Om de vlammen van 't brandende Reichswald te stuiten, worden ook aan Nederlandse zijde brandwallen opgeworpen, die verdere vernielingen moeten voorkomen. Het woord is aan.... Alleen een dwaas heeft altijd gelijk. Weer geruchten over aftreden van premier Attlee De politieke correspondent van de con servatieve Daily Mail 'heeft verklaard, dat Clement Attlee zijn meest vertrouwde col lega's gezegd zou hebben, dat hij om ge zondheidsredenen van plan zou zijn in na bije toekomst de functie van minister president neer te leggen. De correspondent voegde er aan toe, dat Attlee er in toege stemd zou hebben als minister-president te blijven optreden totdat de besprekingen over de dollarlening te Washington over het critieke punt heen zouden zijn geko men. Attlee zou Ernest Bevin tot zijn op volger willen aanwijzen. Bevestiging van deze berichten is niet. te krijgen. 1 Sadistische Nazi-artsen ter dood veroordeeld Karl Brandt, Hit/Iers vroegere lijfarts en de hoofdbeschuldigde in het proces tegen de SS-artsen, is door het Amerikaanse tri bunaal te Neurenberg tot de strop ver oordeeld „wegens het doen van sadistische en over het algemeen nutteloze experimen ten op menselijke wezens". Karl Gebhardt, Himmlers lijfarts en voor zitter van het Duitse rode kruis en Ru dolph Brandt, Himmlers adjudant, werden eveneens ter dood veroordeeld. Voorts werden Joachim Mugrowky, Wolfram Sievers en Viktor Brack tot de strop veroordeeld en Siegfried Handloser, Oscar Schroder, Gerhardt Rose en Karl Genzken tot levenslange gevangenisstraf., Herta Oberhauser, arts van het vrou wenkamp Ravensbrück en de enige vrouw die-schuldig is bevonden, kreeg 20 jaar gevangenisstraf, evenals Hermann Becker- Freysing. Waldemar Hoven, chef-kamparts van Buchenwald, zal worden gehangen. Fritz Fischer, tweede lijfarts van Himmier, en Wilhelm Beiglböck kregen respectieve lijk levenslang en 15 jaar. Elfjarig doofstom knaapje in Ringvaart verdronken Dinsdagmiddag geraakte bij Vijfhuizen een elfjarig jongetje, dat aan het vissen was, in de Ringvaart. Eerst een kwartier later werd hel ongeval opgemerkt. Kunstmatige ademhaling mocht toen niet meer baten. Het jongetje, dat doofstom was, logeerde bij de.familie Will ems e aan de Vijfhuizerdijk. Ook niet-stakende bakkers wijzen 's ministers standpunt af De strijd tussen de stakende bakkers en de regering duurt voort. Tijdens een gis termiddag te Amsterdam gehouden drukbezochte vergadering toonden de stakende bakkers unaniem zo'n grote onverzoenlijkheid jegens het besluit van de minister, dat het Amsterdamse publiek slechts zeer weinig hoop gelaten kan worden voor een spoedige oplossing van het conflict. Op voorstel van het actie-comité besloten de hoofdstedelijke bakkers de staking voorlopig voor onbeperkte tijd aan te houden. Donderdagmiddag komen zij opnieuw bijeen. Zelfs indien zij dan mochten besluiten te gaan bakken hetgeen bij de huidige stand van zaken zeer onwaarschijnlijk moet worden geacht dan nog zal men geen brood kunnen krijgen vóór Zaterdag of Maandag, omdat de verwarming der ovens geruime tijd in beslag neemt. Ontploffing in Cadiz eist: In een chemische fabriek in het haven gebied van Cadiz heeft, vermoedelijk door de grote hitte van de laatste dagen, een ontploffing plaats gehad, die oversloeg op de nabijgelegen opslagplaats van torpedo's en munitie van de onderzeedienst, die even eens in de lucht vloog met een knal, die op 100 km afstand te horen was. Volgens de laatste schatting zijn bü de ontploffing in Cadiz 500 personen om het leven gekomen: en zijn er 5000 gewond. Men is er in geslaagd alle branden in de stad te blussen. De kracht van de ontplof fing was zo groot, dat Jerez op 23 km afstand glasschade opliep. De slag van de ontploffing werd zelfs te Sevilla en Huelva gehoord. De plaatselijke autoriteiten schrijven de explosie aan dieptebommen toe, doch om trent de oorzaak van de kettingreactie van ontploffingen welke 's avonds om tien uur begon aan de basis van het schiereiland, vanwaar eeuwen geleden de Iberische ont dekkingsreizigers en avonturiers vertrok ken, doen tegenstrijdige berichten de ronde, hangen. !aan dringende oproepen om hulp, is het toegestaan om Cadiz binnen te komen. Dieptebommen. De explosie geschiedde Maandagavond om half tien. Zij was van een dusdanige kracht, dat de ruiten van het op 15 kilo meter afstand gelegen wijncentrum Jerez de la Frontera braken en steden op negen tig kilbmeter afstand trilden, alsof er een zware aardbeving had plaats gehad. Berich ten uit Sevilla,' negentig kilometer ten Noorden van Cadiz gelegen, melden dat de eerste explosie zich voordeed in het dorp Puntalea, vier en een halve kilometer van Cadiz verwijderd, toen een voorraad diepte bommen de lucht inging. Eerdere berich ten spreken van een explosie op de scheeps werven van Larrinaga en Exchevarrista. Gemeld werd, dat het üran Hotel Playa aan de kust te Cadiz in brand stond en dat op tal van andere plaatsen in de stad zware branden woedden. Uit Huelva, de haven stad, negentig kilometer ten Noord-Westen van Cadiz, werd bericht, dat men daar een rode gloed boven het getroffen gebied zag Een van de lezingen is dat een waterstof- fabriek de schuldige zou zijn. Een groot aantal aüto's is tot noodr ambulances ingericht en brengt de overlevenden naar plaatsen waar eer ste hulp wordt verleend. De zieken huizen zijn niet instaat de stroom van gewonden voldoende medische hulp te^ verlenen. Voortdurend arriveren dok- toren in Cadiz die aan de radio-oproep gehoor hebben gegeven, dooh tot dus verre zij zijn niet voldoende in getale om alle gewonden die worden aange voerd medische hulp te verlenen. Gisteren waren alle wegen, die van Ca diz naar het binnenland leiden, versperd door menigten, die de stad verlieten. Slechts doktoren en verpleegsters, 'die gehoor geven Na zijn beëdiging als gouverneur-generaal van Pakistan nam Mohammed Ali Jirtnah een parade af'van troepen der Britse land- en zeemacht in Karachi. - De duikbootbasis van Cadiz behoorde tot de punten, die door het vuur werden be dreigd. Telefoon- en telegraafverbindingen met de stad zijn volledig verbroken en ook de electrische centrales werken niet. Het enige communicatiemiddel is de radio. Cadiz telde in 1940 87.767 bewoners. De stad werd in het jaar 1100 door de Phoe- niciérs gesticht, werd achtereenvolgens door de CarChageners, de Romeinen en de Moren bezet en was na 1492 de hoofdzetel van de Spaanse handelsvloot. In de slag van Tra falgar diende Cadiz tot steunpunt van de gezamenlijke Franse en Spaanse vloot. (U.P.) Ook bakkersstaking te Hoofddorp? Vanmorgen vroeg werden enkele Hoofd- dorpse bakkers bezocht door een 30-tal sta kende 'bakkers en bakkersknechten van Bad hoevedorp, die er bij-hen op aandrongen, dat ook zjj het werk zouden neerleggen. Volgens geruchten zouden de nog werkende bakkers ernstig, door hen zijn bedreigd. Het 30-tal zou zich vervolgens naar Nieuw- Vennep begeven hebben om ook daar de bak kers hun, zienswijze, op te dringen. De-trees bestaat dat de bakkers met ingang van morgen in staking zullen gaan. In bak kerskringen is men hier nog niet geheel zeker van. Vanavond wordt een vergadering be legd. Zolang er echter in Haarlem nog door gewerkt wordt kunnen de bakkers in Hoofd dorp .en omgeving moeilijk tot staking over gaan omdat zij. in de omgeving van deze stad tal van klanten' hebben. Paraguese opstand is weer eens onderdrukt De regering van Paraguay heeft van haar hoofdstad Asuncion uit officieel mee gedeeld, dat de revolutie, welke vijf maan den geleden begonn«k is en tenslotte Asuncion zelf bedreigde, thans „practisch geëindigd" was met het afslaan van de bedreiging der hoofdstad door de opstan delingen. Volgens het communiqué van de regering is de ganse vloot van riviersche pen, waarin de opstandelingen naar Asun cion opvoeren, veroverd. De bevolking werd opgewekt de aankomst van de boten in Asuncion te komen gade te slaan. Intussen wordt in Amsterdam nog steeds slechts tussen de 10 en 15 procent der nor male broodproductie bereikt. In soortge lijke omstandigheden verkeert bijna de ge hele provincie Utrecht, het Gooi, delen van Noord-Brabant en van Overijsel. I Tot nog toe wisten- vele Amsterdammers zich in Haarlem van brood te voorzien. Voorts reden taxi's vol brood van Zaan dam naar Amsterdam. Dit zal echter niet meer mogelijk zijn, daar zowel de Haarlemse als de Zaanse bakkers besloten hebben, uitsluitend aan hun klanten niet meer dan de normale hoeveelheid brood te leveren. Van besprekingen, contact of over leg tussen de stakende bakkers en de regering over de impasse, waarvan het publiek de dupe dreigt te worden, is tot dusverre niets gebleken. Inmiddels echter toonde het Amsterdamse publiek, geroutineerd door de hongerwin ter-ervaringen, behalve grote vindingrijk heid een volkomen kalmte. Duizenden trek ken dagelijks ter verkoeling naai- het Zand- voortse strand. Zij slaan dan op de terug weg, hetzij in Zandvoort, hetzij in Haarlem brood in. Anderen sturen hun kinderen naar de bakkers in Amsterdam, die niet aan de staking deelnemen, om zich in een lange rij van wachtenden in geduld te oefenen. Vele huismoeders vullen het tekort aan brood aan door het koken van pap, hetgeen merkbaar wordt door de enorme vraag naar melk, waarvan Amsterdam toch al veel meer gebruikt, dan het in feite aan bonnen toegewezen, krijgt. Dit is mogelijk, omdat talloze families melkbonnen ont vangen uit plattelandsstreken, waar de melk eigenlijk nog wel gedistribueerd dient te worden, maar toch vrijwel alge meen zonder bon wordt afgeleverd. Militaire bakkerij ingeschakeld Verder zijn er nog de maatregelen, die het Amsterdamse gemeentebestuur reeds had getroffen. De capaciteit van de cen trale keuken is weer op 27.000 liter per dag gebracht. Dank zij onderhandelingen, die het gemeentebestuur met het departe ment'van Justitie heeft gevoerd, beschikte de hoofdstad Dinsdag reeds over 50 pro- slissing van de 'minister inzake de brood prijs. De houding der coöperaties. Nu in verschillende delen van het land de broodbakkerij het middel van staking in toepassing is gaan brengen, acht de Handelskamer als centrale der Nederland se Verbruikscoöperaties het nuttig, de hou ding der coöperaties in dit conflict nog maals te verklaren. De Nederlandse Verbruikscoöperaties zijn het met de huidige prijs- en marge- politiek der regering in het algemeen op verscheidene punten niet eens en achten met name de regeringsmaatregelen inzake de broodprijzen in meer dan een opzicht onaanvaardbaar. De verbruikscoöperatie verwerpt op dit ogenblik echter het middel van staking, als zijnde niet in het belang der verbrui kers. De Handelskamer heeft dan ook het advies aan de aangesloten coöperaties herhaald, de bakkerijtoedrijven in werking te houden, doch zich bij de levering te beperken tot de kring van leden en andere vaste verbruikers en de verkoop van bloem slechts in die gevallen ter hand te nemen, waarin door overmacht het bakkersbe drijf van de coöperatie moet worden stil- In het onder de rook van Amsterdam gelegen Oostzaan, waar de bakkers Maan dag nog doorwerkten, zijn zij gisteren ook gaan staken. De bakkerspatroonsorganisa ties in de Zaanstreek besloten geen sta king uit te roepen, doch aan niet-ingezete- nen van de Zaanstreek geen brood af te leveren. Ingezetenen krijgen niet meer dan de normale hoeveelheid. In Amersfoort heeft het gemeentebe stuur aangekondigd, dat het Donderdag bakkerijen zal vorderen, indien de bak kers dan nog staken. Utrechtse bakkers weer aan het werk. De bakkers in de provincie en de stad Utrecht zullen met ingang van morgen weer brood afleveren. Dit is het resultaat van besprekingen tussen de Utrechtse bakkersorganisaties en het gemeentebestuur van Utrecht. Het ge- cent meer brood dan Maandag, want in de meentebestuur verklaarde zich. bereid be- middeling te verlenen bij het tot stand brengen van besprekingen tussen het de partement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en de Utrechtse bak kersorganisaties, .op voorwaarde dat de bakkers aanstonds het werk zouden her vatten. De Utrechtse bakkers zijn op dit voorstel ingegaan. grote militaire bakkerij in de Conradstraat wordt nu door politieke delinquenten on der hoogspanning gewerkt. Het resultaat is, dat deze militaire bakkerij Dinsdag 17.000 broden aan het Amsterdamse pu bliek ter beschikking kon stellen. Er zal ook geen gebrek aan melk zijn, want het Bedrijfschap voor Zuivel heeft voor een grotere aanvoer gezorgd. Mocht er grote vraag naar bloem onder het publiek ont staan, dan zal de gemeente de taak van de weigerachtige kruideniers overnemen en op enkele plaatsen in de stad zelf bloem tegen inwisseling van broodbonnen ver kopen. De regering heeft de mogelijkheid ge opend bakkersbedrijven te vorderen. De voedseltoestand is op het ogenblik echter nog niet zo ernstig, dat het gemeentebe stuur hiertoe eerder dan Donderdagmorgen zal overgaan. Geen staking in Den Haag De Haagse bakkerspatroons hebben gis teravond besloten niet te staken, omdat het personeel van een der grote broodfa brieken aan een staking niet zal meedoen. De bakkers'namen het besluit, hun Am sterdamse collega's financiëel bij hun ac tie te steunen. De bakkers in Helmond hebben gister middag de broodleverantie hervat, omdat men een langere bedrijfssluiting tegenover het publiek niet verantwoord acht. In Kampen zijn.de bakkersgezellen gaan staken, niet uit protest tegen de regerings maatregelen, maar omdat verschillende bakkerspatroons geen extra week loon als va'cantietoeslag willen uitbetalen. Deze patroons zijn van mening dat de uitspraak van het college van Rijksbemiddelaars slechts de mogelijkheid opent tot het uit betalen van een week loon extra, maar deze betaling niet verplicht stelt. De Zuid-Limburgse bakkerij commissie deelt mede niet te wensen, dat haar actie van invloed zou zijn op de productie der mijnen,'aangezien er een te groot lands belang op het spel staat en zij de verant woordelijkheid daarvoor ondragelijk acht. Er is derhalve volstaan met een protest staking van één dag. Vandaag zijn alle be drijven weer aan het werk gegaan. De Zuid-Limburgse bakkerij commissie blijft echter afwijzend staan tegenover de be- Beklaagden in Krakau noemen nogmaals Arthur Bliss Lane Bij het proces te Krakau tegen zeven tien personen, beschuldigd van samen zwering en spionnage, hebben de profes soren Ralsky en WUczinsky voor het mili taire gerechtshof bekend, inlichtingen ver strekt te hebben aan de gewezen ambassa deur der V.S. in Polen, Arthur Bliss Lane. Enkele daarvan zouden van zuiver mili taire aard zijn geweest. Tevens zouden ge noemde personen militaire inlichtingen aan generaal Anders gegeven hebben, daarbij geholpen door Katholieke priesters. Dienstbode bestal haar werkgeefster De Rijkspolitie te Halfweg heeft een meisje, M. van A. uit Zwanenburg, ge arresteerd naar aanleiding van een dief stal, welke zij in dienstbetrekking ge pleegd heeft. Bij het verhoor legde zij een bekentenis af. DROOG EN ZONNIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Heldere nacht met hier en daar och tendnevel. Overdag zonnig en droog met weer iets hogere temperaturen; Matige wind tussen Noord en Oost. 21 Augustus: Zon op 5.32 uur, onder 19.54 uur Maan op 11.49 uur, onder 22.02 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1