j)e bakkerspatroons in Velsen staan achter hun Amsterdamse collega's Ultimatum der Hoogoven-directie Met Stormvogels naar de mijnstreek „Kriminalsekretar" Ruhl is ontevreden UjENSDAG 20 AUGUSTUS 1947 IJMUIDER COURANT \laar een staking achten niet uitvoerbaar sij om practische redenen baSkerspatroons in de ge- I Veisen staan in het conflict luister Mansholt voor 100 pro- niet min Amsterdamse collega's, cent ac« - de heer piefoinga, direc- ieije, Centrale Bakkerij. Aan een ,eU?s valt voor ons echter niet te slaïD? omdat de bakkers in Haarlem del o .ppwiik te kennen hebben gege- en ji '/p blijven doorwerken. Omdat v hakkers ook klanten in de ge- ieieyelsen bedienen, kunnen de ïe£r bakkers de broodlevering niet stop zetten. heer Piebinga ons mededeelde, Naar cie, Yelser bakkerspatroons, die in **.Salende patroonsbonden georga- "ie.j riin daartoe opgeroepen door de n .»„A«rnissie. Maandagavond langdu- ■- de Griffioen vergaderd. Hiervóór reeds twee vergaderingen gehouden. ..ken geleden, op de eerste vergade- was het standpunt der bakkers in 5',l«n en Beverwijk nog niet bekend, de bakkers in Velsen hadden zich on. 'Jï,...rdeliik solidair verklaard met de Ui bedrijven. Donderdag, toen Zeede vergadering werd gehouden, i! men het standpunt der Haarlemse vKwijkse collega's. Er werd toen een i Se gekozen, die de vergadering, die Sag in Amsterdam gehouden werd, ff oriëntatie zou bijwonen. Van het be- V Hat daar genomen zou worden, zou Indeels de houding der bakkers in Vel- «fhaneen Zoals men weet, besloten de Ssferdan» drie dagen te staken Tl, contactcommissie vond de situatie te om zelfstandig een besluit te ne- n om welke reden zij de vergadering in Griffioen belegde. Maandag had men in J lo'oovan de dag zekerheid gekregen om- Jat de houding der bakkers in Haarlem ffn dezeWvergadering heeft de heer Jac. wtei verslag uitgebracht van de verga- Botsingen en schietpartijen in Indonesië nemen toe Maandag 7 Nederlanders gedood Een Nederlands communiqué uit Batavia deelde gisteren volgens United Press mede, dat bij operaties op Maandag zeven doden en 17 gewonden vielen. Het aantal botsin- ien en schietpartijen dn de grensgebieden neemt geleidelijk toe in aantal en intensi teit, aldus het communiqué. Op de verkeersweg SemarangDjokja ten Zuid-Oosten en Zuid-Westen van Sa- latiga is een aantal Nederlandse patrouil les van dorpen uit beschoten. Er werden drastische vergeldingsmaatregelen geno men. De Nederlande positie te Bener, 5 km ten Zuiden van Salatiga, heeft onder repu blikeins mortiervuur gelegen* In het gebied van Semarang—Djokja hebben honderd guerilla's aanvallen met machinegeweren gedaan, doch zij werden teruggedreven. De verenigde Chinese organisaties op Suma tra's Oostkust hebben een telegram ge zonden aan de Chinese delegatie van de Veiligheidsraad en de generalissimus Tsjang Kai Tsjek, waarin zij er op aan dringen, dat verdere maatregelen worden genomen tegen de verschrikkelijke excessen, waar van de Chinese bevolkingsgroep in Indo nesië slachtoffer wordt. Op 75 km ten Noord-Oosten en Oosten van Djokja hebben Nederlandse troepen uit verdekte stellingen een onbekend aantal guerillastrijders overvallen. Op Oost-Java gaan terroristen voort met het beschieten van Nederlandse patrouilles. Drie solisten gaan met de H.O.V. mee naar Engeland Gijs Beths, Jaap Stotijn en Hans Osieck zullen tijdens de concerten, die de H.O.V. in de tweede helft van September in mid- den-Engeland zal geven, als solisten op treden. Kees Hartvelt heeft de ouverture „Co- riolan" van Van Beethoven, het Vioolcon cert van Brahms (met als solist Gijs Beths), Primavera van Hans Henkemans, het ho boconcert van Gordon Jacob (solist Jaap Stotijn) en de Gyrano-ouverture van Jo- èan Wagenaar op het programma staan van de concerten, die hij te Leicester op 15, te Derby op 17 en te Nottingham op 19 September zal uitvoeren. Marinus Adam zal op de concerten van 6 September te Wolverhampton en van 18 September te Leeds, dat door de B.B.C. worden uitgezonden, de Achtste Sym- phonie van Van Beethoven, de Piet Hein- rhapsodie van Van Anrooy en zijn eigen variaties over „Merck toch hoe sterck" di neren. Op deze concerten zal de pianist hans Osieck een concert van Mozart en wd eigen concertino vertolken. De voorzitter van de H.O.V., mr. A. haeis, en de regeringsvertegenwoordiger 'J °et orkest, de heer J. K. Tadema, zul- «■n.ae reis meemaken, evenals loco-burge- Geluk en de directeur van „Haar- B'oei" dat het leeuwendeel van ie uitgebreide voorbereidingen tot deze toont trof de heer C. S. Th. van Gink. Waarnemende ministers dering in Amsterdam. Hierop volgde een langdurige discussie, waaruit het reeds ge noemde standpunt resulteerde. Er werd ons op gewezen, dat in tegen stelling met wat minister Mansholt vier weken geleden heeft toegezegd, namelijk dat hij er voor zou zorgen, dat er een be hoorlijk overleg zou plaats hebben,*er geen overleg is geweest. De door de patroons naar den Haag afgevaardigde deputatie kon slechts tweemaal met enige hoofd ambtenaren een kort onderhoud voeren. De minister zou de grondstoffenprijs onaange tast laten, echter werd de reductie op het patentmeel ingetrokken, waardoor dit meel 6.80 per 100 kg duurder werd. Dan is er nog de stijging van de onkosten. Steenkool is geleidelijk f 5 per ton duurder geworden; de bakkersknechts krijgen een vacantic- toeslag in de vorm van eén week extra loon. Hierbij komen dan nog de sociale lasten, als kinderbijslag, vereveningsheffing en premie ziektewet. Onze zegsman verklaarde nog, dat het besluit in Amsterdam genomen, om te gaari staken, niet licht gevallen is, maar dat men geen andere uitweg zag. Oranjevereniging Driehuis heefl programma gereed De Oranjevereniging „Driehuis" -heeft voor de viering van Koninginnedag op Maandag 1 September een uitgebreid pro gramma samengesteld. Des morgens 9 uur wordt de feestdag door de voorzitter de heer B. G. Schou ten geopend. Hierop volgt een aubade op het kerkplein met medewerking van de Muziekvereniging Soli Deo Gloria. Half tien wordt een kinderoptocht ge houden, eveneens met muziek van „Soli Deo Gloria". Vertrek van het kerkplein. Op het feestterrein na afloop vertoning van de poppenkast. De kinderen van de leden worden onthaald. Van half twee tot half drie hardloop wedstrijd „Ronde van Driehuis" onder auspiciën van de KJS7.A.U. met medewer king van de R.K.S.V. Velsen, afdeling Athletiek voor junioren (1000 m) en voor senioren (3500 m). Van half drie tot 6 uur kinderspelen op het feestterrein (Waterloo-terrein) voor kinderen van 616 jaar, van 7 tot 9 uur avondspelen voor dames en heren, 11 uur 's avonds muziek, dans en attracties in de amusementstent en des nachts 1 uur sluiting. Maandag eindigde de JamboreeEen van de laatste dagen bracht de president van de Franse republiek, Vincent Auriol een be zoek aan het kamp, waar hij met groot enthousiasme ontvangen werd. de tijd, dat de minister van leerwijs, Kunsten en Wetenschappen dr. «Wen, wegens verlof afwezig is, wat het beheer van zijn departement aargenomen door de minister van Justi- i nvr. J h. van Maarseveen. hapitem-Uutenant ter Zee J. J. A. Scha- "jan Leeuwen, minister van Marine, I fmt tijdens de afwezigheid wegens ver- fcV® de minister van Oorlog, luitenant- dipn i J" k- F-tévez, het beheer van v« "7"* ".f",cll& waar. ,j.i °r,de tijd dat de heer L. Neher, mi- fino Wederopbouw en Volkshuisves- het h®, Nedeiiands-Indië vertoeft, wordt van zijn departement waarge- iVsfovr. de minister van Verkeer en waterstaat ir. H. Vos. nEnkele onrechtvaardigheden" Ï5J foedapest toegegeven do toA Baedapest heeft toegegeven, dat ipssing van de nieuwe kieswet, v-orriJ V1'0egere fascisten van stemmen tof a„ opstoten, „in enkele gevallen Zav,», ^vaardigheden heeft geleid", die SfS0!** onder wie enkele Joden, te»,U1tie concentratiekampen zijn kk«r0Au.eerd.' waren abusievelijk van het ïandsp u j^sloten. Bepaalde buiten ter vana-dus de radio' hebben ech- eeQ muis een olifant gemaakt. Stakers die het werk Donderdag niet hervatten worden ontslagen Stormvogels heeft een vierdaagse trip naar Limburg gemaakt en deze is de spe lers best bekomen. De ontvangst in de mijnwerkersplaats Terwïnselen was boven alle lof verheven en de spelers, bestuur en commissie-leden bewaren er dan ook de prettigste herinneringen aan. Zaterdag j.l. maakten zij op uitnodiging van het bestuur der R.K.S.V. „Terwinselen" een auto tocht door de schoonste delen van Zuid- Lhnburg en brachten daarbij o.a. een be zoek aan het helden-kerkhof te Margraten. De aanblik van de duizenden gx-aven der Amerikaanse soldaten, die hier begraven liggen, maakte een diepe indruk. Zondagavond was er een feestavond ge organiseerd, waarop ook het' gezelschap van Stormvogels, alsmede de „pleeg ouders", die de dames en heren onderdak verschaft hadden, genodigd waren. Voor zitter G. Bremerkamp vertolkte hier de dank van alle Stormvogels en bood als tastbaar bewijs van de dankbaarheid der IJmuidenaren drie vaatjes haring en blik ken vis-conserven aan. Ook is er natuurlijk gevoetbald en wel in een tropische temperatuur. Voor de eerste ronde was er geloot tegen de Zui delijke eerste klasser Bleyerheide. Het elftal der Vogels zag er als volgt uit: Kraak; v. d. Oever, Snoeks; Glas, Sohoorl, Hoogendijk; Venus, Meyer, Schuit, de Boer, Van Gelder. Het begin was niet fortuinlijk voor de Vogels, want toen Schoorl het wat al te tam wou doen, was de middenvoor der mijnwerkers er bij. Wel stopte Kraak diens schot nog, doch hij kon de bal niet klemvast krijgen, waar na de rechtsbinnen in het lege doel schoot. In het veld speelde Stormvogels soms lang niet kwaad, doch het schieten liet te wen sen over, vooral Van Gelder maakte nog al eens Van een opgelegde kans geen ge bruik. Ook aan de zijde van Bleyerheide was het schieten niet al te sterk, wat voor al de jeugdige bewonderaars van Kraak betreurden, omdat hij naar hun zin te wei nig in actie kwam. Tenslotte scoorde Van Gelder todh de verdiende gelijkmaker. De wedstrijd moest nu 2x7% minuut ver lengd worden. Ook nu viel er geen beslis sing, mede doordat Kraak eens op schitte rende wijze een doelpunt voorkwam, een schot van Meijer tegen de lat kwam en Schoorl moeilijk te passeren was en ook Glas, v. d. Oever en Hoogendijk er aardig in waren. Bij het nemen van strafschoppen bleven de Zuidelijken met 32 in de meer derheid en kwamen dus in de volgende ronde. Voor 'de verliezeorsronde speelde Storm vogels tegen Waubachse Boys, die met 31 van Juliana hadden verloren. Al spoedig zagen de Vogels zich een straf schop toegewezen, waaruit Van Gelder de bal feilloos langs de doelman plaatste. De vleugel De Boer-Van Gelder liet af en toe voortreffelijk werk zien en ook Meyer was goed op dreef. Met een vliegend schot bracht Van Gelder de stand op 20. Toen geloofde Stormvogels het wel en de fana tieke Boys kwamen opzetten. Ze brach ten de stand op 21 en waren nu helemaal niet meer te houden. Door goed spel van Hemken, die Schoorl na de rust verving', Snoeks en v. d. Oever kregen ze echter weinig kansen. Feitelijk kreeg Stormvo gels, dat minder fanatiek speelde, er nog meer, maar ook nu bleef het schieten nog de zwakste zijde. Toen Kraak bij een hoekschop mis stompte, werd de bal keu rig ingekopt (22). Van de aftrap af nam Meyer de bal mee en doelpuntte op goede wijze. Met deze 32 stand kwam het einde. Doordat Bleyerheide ook tegen Juliana weer met strafschoppen won 'de eind stand van de wedstrijd was 22 legde deze club beslag op de „zilveren schacht". ATHLETIEKSUCCESSEN VAN „VELSEN". Dat in kringen van „Velsen" de athletiek met succes beoefend wordt moge blijken uit de resultaten, welke de laatste tijd behaald worden. Zo plaatste Jan Post zich te Leiden bij de 1500 m op de 1ste plaats in een tijd van 4 min. 3,9 sec. In de C-klasse werd J. Winkel in de tijd van 2 min. 13.9 sec. op de 800 m nummer 2 en op de 100 m werd hij in 12,4 sec. zelfs nummer één. De B-junioren bezetten in de competitie ach ter De Bataven de 2de plaats. Een goede individuele prestatie leverde de B-junior B. Commandeur met een hoogtesprong vam 1,45 meter. Zondag 31 Augustus doen athleten van „Velsen" mede aan de openingswedstrijden op de Lisser sintelbaan, georganiseerd door „Holland" uit Haarlem. „Na de bevrijding hebben wij ons tot taak gesteld om met de medewerking van het gehele personeel het bedrijf weer op te bouwen en tot een zo groot mogelijke productiviteit te brengen. Daarnaast heb ben wij in gestadige samenwerking met de het personeel vertegenwoordigende organen alles gedaan wat in ons ver mogen lag, om de arbeidsvoorwaarden en de sociale regelingen te verbeteren, waar bij wij met inachtneming van de door de overheid gestelde grenzen tot het uiterste zijn gegaan". Aldus schrijft de directie van het Hoogovenbedrijf in een circulaire aan de arbeiders „Dit streven om in ordelijke arbeid ge meenschappelijk een zo groot mogelijke bijdrage te leveren tot het herstel van het vaderland en tevens om de moeilijke om standigheden, waarin ons volk na.de oor log verkeert, voor hen die aan ons bedrijf verbonden zijn, zo dragelijk mogelijk te maken, wordt sedert enige tijd door on verantwoordelijke elementen tegenge werkt. Sommigen vinden het geoorloofd zo weinig mogelijk te presteren en door be dreiging hun mede-arbeiders ertoe te brengen hun voorbeeld te volgen. Ande ren vinden het de gewoonste zaak ter wereld het werk te vroeg te beëindigen. Ordemaatregelen, die nu eenmaal in elke gemeenschap in aller belang noodzakelijk zijn, worden stelselmatig genegeerd". Wilde acties. „Naast deze betreurenswaardige gedra gingen van een gedeelte der arbeiders doet zich" aldus de circulaire „een ander verschijnsel voor, dat nu reeds enige ma len de orde in de bedrijfsgemeenschap op de ernstigste wijze heeft verstoord". De directie heeft hier het oog op de „wilde" acties, die daarin bestaan, dat men door het plotseling neerleggen van het werk poogt inwilliging van bepaalde eisen te verkrijgen. „De laatste uiting van dit ver schijnsel is de staking bij de afdeling Hoog ovens, die de vorige week is uitgebroken. De inzet daarvan is de toepassing van de tariefregeling, die tot in het uiterste te gemoetkomt aan redelijke eisen, welke daaraan gesteld kunnen worden. Zowel de Kern, als alle organisaties hadden zich vol ledig met deze regeling accoord verklaard. Desniettegenstaande heeft men z< schrijft de directie het geoorloofd ge- acht eisen te stellen, die de uitvoering van deze regeling onmogelijk zouden ma ken, op hetzelfde moment het werk sta kende, denkende zodoende aan deze eisen kracht te kunnen bijzetten, ongeacht de gevolgen, die deze actie voor de overige arbeiders, het bedrijf en ons land zou kunnen hebben". „De fabriek is een groot samenhangend geheel, dat het niet hebben kan door klei ne groepen in haar werking te worden ver stoord". Met de meeste nadruk verklaart de directie daarom, dat zij „krachtens de ook haar opgelegde verantwoordelijkheid niet langer in haar opbouwende arbeid, welke in samenwerking met de door het personeel gekozen vertegenwoordigende organen plaats vindt, wenst gehinderd te worden door elementen, die zich buiten de onmisbare regelen voor een goede sa menleving in de fabriek stellen". Maatregelen tegen wilde stakingen. „Daarom wordt bij deze aan 'elkeen, die meent zich niet aan deze regelen te kunnen houden, gelegenheid gegeven zijn ontslag te nemen". Ten aanzien van een ieder, die voor Velseo en WOENSDAG 20 AUGUSTUS. Rex 7 en 9 uur: Barracuda. De Pont 8 uur: „Ik ontmoette een moor denaar". Thalia 3 uur: Jeugdmatinée, 8 uur: „De bittere waarheid". Curiosa Het DE B.O.I.W. HOUDT EEN CULTURELE AVOND. De Bond van Oud-Illegale Werkers zou een excursie organiseren naar de K.L.M. op Schiphol, maar deze excursie gaat we gens gebrek aan belangstelling niet door. Maar nu komt de K.L.M. naar de B. O. I. W. en wel op een culturele avond, die Vrijdag 30 Augustus in Concordia zal wor den gehouden. Er zal een filmprogramma vertoond worden met medewerking van de foto-technische dienst van de K.L.M. Alle films die vertoond zullen worden, zijn ge luidsfilms. Ook niet-leden hebben toegang. Whitehaven telt driehonderd vaderloze kinderen méér Reeds twee-en-negeptig lijken van mijn werkers, die bij de ramp in Whitehaven verongelukt zijn, zijn door de reddings ploegen naar boven gebracht. Thans ont breken nog de lichamen van twaalf man nen welke zich öp het moment van de explosie in de mijn William bevonden. HJet medeleven in geheel Engeland met de bevolking van het zwaar getroffen stad je is zeer groot. Van alle zijden wordt geld gestuurd voor steun aan de nagelaten be trekkingen der slaohtoffers. Naar scTüatting hebben bij deze ramp, eén der grootste welke het Engelse mijnwezen ooit trof, drie honderd kinderen hun vader verloren. De stoffelijke resten van de verongelukte mijnwerkers zijn opgebaard in een rouw kamer bij de mijningang. Men is thans bezig met de identificatie van de lijken. Veel moeite levert dit trieste werk niet op daar alle mannen de ochtend van de ramp hun salaris hadden ontvangen en zij dus door middel van de loonzakjes herkend kunnen worden. (U.P.) van deze gelegenheid géén gebruik maakt, neemt de directie als vanzelfsprekend aan, dat hij bereid is met haar samen te werken. De directie stelt er prijs op daarbij na drukkelijk te verklaren, dat deze samen werking in wederzijds goed vertrouwen zal moeten geschieden. „Wordt dit ver trouwen in de toekomst geschonden door het met voeten treden van de regels van orde en overleg, dan beseffe men goed, dat ten aanzien van arbeiders, die zich daaraan schuldig maken, maatregelen zul len moeten worden genomen. Als te zijn in strijd met deze regels zullen onder an dere worden beschouwd: wilde acties, dat wil zeggen stakingen, die plotseling uit breken, hetzij zonder dat alle aanwezige wettelijke middelen tot overleg zijn ge- bruikt, hetzij gericht tegen de resultaten van een dergelijk overleg". Een ultimatum. Hoewel de staking van het werk, die door een aantal arbeiders van de afdeling Hoogovens is toegepast, een dringende reden tot ontslag als be doeld in art. 1639 p van het Burgerlijk Wetboek oplevert, geeft de directie hun alsnog de gelegenheid zich tot uiterlijk Donderdag 21 Augustus a.s. des voormiddags 10 uur voor werk hervatting aan te melden. Zij die van deze gelegenheid geen gebruik maken zijn met ingang van genoemde datum ontslagen. Standpunt van de Partij van de Arbeid inzake arbitrage Toelichting op de resolutie Daar er enig misverstand schijnt te be staan over de betekenis van de passage in de Zaterdag op het buitengewoon congres van de Partij van de Arbeid aangenomen resolutie, welke ook over arbitrage spreekt en daaruit veelal gelezen wordt, dat de Partij van de Arbeid hiermede- van het regeringsstandpunt, afwijkt, heeft het A.N. P. zich voor een toelichting tot de voorzit ter der partij, de heer Vorrink gewend. De formulering: „Het congres spreekt het vertrouwen uit, dat de regering bereid zal zijn, daar waar dit nuttig en mogelijk is, ook van arbitrage gebruik te maken", aldus de heer Vorrink, geeft duidelijk aan, dat het congres der partij de mogelijkheid van arbitrage over het gehele complex van het Indonesisch geschil geenszins heeft toegelaten. De Partij van de Arbeid hand haaft het standpunt, dat arbitrage over de elementaire souvereiniteitsvragen, waar toe dus ook de hervorming van de Neder landse Grondwet zou behoren, niet over wogen kan worden. De betreffende zin snede in de partijresolutie wil slechts tonen dat men vertrouwen heeft in „goede dien sten" en voorts détailkwesties met de verst mogelijk tegemoetkomendheid aan arbi trage wil onderwerpen. Als voorbeelden voor dergelijke kwesties noemde de heer Vorrink: de vorm, waarin de gemeenschap pelijke gendarmerie moet worden gegoten en problemen betreffende juiste begren zing van het de jure en het de facto gezag. TRECHTER OP OLIEFLES NIET MEEWEGEN! Naar het directoraat-generaal voor de Prijzen ter ore kwam, wordt somtijds on derwicht gegeven bij het kopen van spijs olie, doordat bij het wegen wel het ge wicht van de fles, maar niet dat van de trechter wordt afgetrokken. Het publiek lette er op dat de trechter niet wordt meegewogen. NIEUWE KAPELAAN BENOEMD De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Velsen-Noord de heer J. B. Schoonebeek. De geurige, kleurige stilte van een onzer schoonste zomeravonden in dit subtropisch Holland anno '47 wordt wreed vaneenge- reten. Het was zo schoon op het terras. Ge aanschouwt er lieflijke bosschages, hoog rijzend tegen de klare hemel. Daarin ligt, half verscholen en verstolen, hetzelfde huisje met de verweerde muren en de kleine, kleurige vensterluiken, waarvan zo menigeen gedroomd heeft. Maar hij woont nu in een kaarsrechte, nette straat, met lantaarnpalen inplaats van bomen en alle maal mensen vlak bij elkaar. Toch kan hij op dat terras weer even dromen en troost zich maar, dat hij het huisje niet kan bin nengaan. Want als hij dat deed zou hij immers de klare hemel, de bosschages, de verweerde muren en de kleurige venster luiken niet meer zien. Hij zoü weer naar buiten willen. Het is hier stil maar ook bewegelijk. Er gens uit het onzichtbare stijgen kleine rookwolken in de hoge lucht; die komen daar in een draaikolk en beginnen een wonderlijke rondedans, in slierten en pluimen en wuivende slingers, sierlijk en geruisloos ronddartelend. Het hele terras staart ernaar. Het wordt erdoor geboeid en vertederd. Het heeft er een kinderlijk plezier in. Maar dan nadert het Grote Lawaai. Het brult, dendert en knettert. Het scheurt de stilte en de avondvrede kapot. Het wordt geleverd door acht of tien militai- ren, twee aan twee voortsnellend op zware motoren. Hun grimmige gelaten tonen ijzeren vastberadenheid en- onversaagde moed. Zij stormen voort, het lome, ver schrikte zomeravond-verkeer voor zich wegvagend, het onbestemde tegemoet. Gaan zij ons verdedigen? De motoren daveren en bulderen. Rust en dromen zijn stuk. Wij denken allemaal weer aan de oorlog. Sommigen richten zich met. een schok in hun stoel op. Het is tenslotte nog maar zoo kort geleden. De .ober ziet het rumoer peinzend na. „Wat gebeurt er?" vraagt iemand. Hij glimlacht vergoelijkend. „Da's ellce avond zo, meneer. Dat kunnen ze niet la ten. De jongens hebben ook niet zo veel Over het terras vaart een grinnik. Natuurlijk. Och ja. Ze zijn jong. En ze hebben ook niet zoveel. Dit zou geen Pruis ooit kunnen begrij pen. Dit is Holland. Gelukkig wordt het nu weer stil en die rook boeit ons opnieuw, in haar stille, fan tastische rondedans: in wuivende pluimen en veren, in toefen en slingers. De avond is wonderlijk mooi. Mogen wij ook eens géén lawaai? H. R. MARKTBERICHT Dinsdag. Aangevoerd werden 500 kisten schelvis, 60 kisten kabeljauw, 110 kisten koolvis, 05 kisten makreel, 300 kisten sohol. 40 kisten tarbot en tonig, 75 kisten diversen, 2750 kisten haring, Prijzen: verse haring f 13—f3,50. zelschol £33— f 20, kleine schol II f 21—f 14, kleine schol III f 8 —£2.60, schar ir f0—f7,50. kleine schelvis £17, braadschelvis f 14—f9, wijting -f 5,70—f 4,50, ka beljauw I £16, kabeljauw II f 14. leng £20. alles per 50 kg, t Besommingen 3 IJmuider trawlers: 20.845, Airtje HO 15 12.420. Motorlogger: KW 227 12401, Kustvlssers: IJM 276 £1354, IJM 207 £88. IJM 214 £1781, IJM 237 £00. IJM 202 f 119, IJM 239 £61, UK 62 £156. UK 90 £103, UK 66 f64. HiD 57 f445, HD 220 144, VD 9 152. VD 60 109. PLAATSELIJK COMITé HANDHAVING RIJKSEENHEID. Men deelt ons mede, dat een dezer dagen het plaatselijk comité Handhaving Rijks eenheid weer bïjelkaar komt, ten einde mededelingen te doen van de besluiten, die genomen zijn in de spoedvergadering van het hoofdcomité te Utrecht op Zaterdag 16 Augustus j.l. Hij wenst niet als misdadiger behandeld te worden „Kriminalsekretar" Ruhl, die tezamen met_ Lages, Viebahn, Zernikow en Gunther Klein tot de bekendste SD'ers behoort, die het Westen van ons land tijdens de Duitse bezetting hebben geterroriseerd, vindt, dat de Nederlandse kranten hem geen goede pers hebben gegeven! Tijdens een zitting van het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof, waar hij als getuige moest verschijnen, riep hij uit, dat de Ne derlandse pers over hem heeft gelogen. Ruhl beklaagt zich er over, dat hij be handeld wordt als misdadiger. Hij is opge sloten in een cel tezamen met twee andere Duitsers. Dit duurt reeds zeven en twintig maanden en heeft zo zegt Ruhl zijn gezondheid ondermijnd. Hij ontvangt ge regeld van thuis brieven, waarin zijn vrouw schrijft, dat zij en haar kinderen verhon geren. Dat is teveel voor Ruhl. Hij is zijn zenuwen niet meer de baas en zakt vaak meermalen per dag ineen. Ruhl begrijpt, dat hij in Nederland moet blijven om in lichtingen te geven en om als getuige in strafzaken op te treden. Dat hij echter slechter behandeling geniet dan Nederland se verraders grieft hem. Deze ontvangen pakketten en mogen kranten lezen zegt Ruhl doch hij, die in tegenstelling tot de Nederlandse verraders slechts politieman FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. 6) Buiten het station had ze zich naar Geoffrey Neame gekeerd, toen een taxi stopte en de kruier haar bagage begon in te laden. Ik kom je opzoeken begon hij te zeggen, en zij had een beetje spijtig gela chen. Ze had hem graag nog eens gezien, maar.... Ze had de enveloppe uit haar tas genomen. Wat Alan Heriot betreft zei ze. En hij had dadelijk gretig be antwoord: Ik heb je gezegd, maak je over hem geen zorgen. Ik wil, dat je hem dit geeft met mijn complimenten had ze gezegd, .toen ze hem de enveloppe overhandigde. En goedendag. Niet goedendag, maar tot ziens had hij vol zelfvertrouwen geantwoord, en toen haar taxi wegreed, was ze stil in een boekje gaan zitten, glimlachend in zich zelf en zich met verwondering afvragend..- wat ze zouden denken, wat ze zouden zeg gen, als ze de enveloppe openmaakten en de snippers zouden vinden van Dick's tes tament, dat ze de vorige avond in haar hut tot kleine stukjes had verscheurd. HOOFDSTUK II. Het was nu allemaal zo lang geleden, dat het Anne soms nauwelijks werkelijk gebeurd leek, maar meer iet-s dat ze er gens in een boek had gelezen of in een film had gezien. Want het was in de zomer voor de oorlog, diat het gebeurde, en de gebeurtenissen in <ie tussenliggende jaren hadden alles vervaagd- Ze was verpleegster in een ziekenhuis geworden en had nooit meer een particu liere verpleging willen hebben. Ze had bij na vergeten, dat ze volgens de wet nog steeds mevrouw Riohard Heriot was, en hoewel ze nog met tederheid aan Dick dacht, was toch dé herinnering aan hem enigszins vaag geworden. En nu hoe fantastisch zou ze naar Trant gaan, Dick's huis, het huis, dat van haar liaar had kunnen zijn, als ze het gewild had, en opeens was alles wat vaag was geworden, weer fel in haar imie/ing teruggekeerd. De oude dokter Bladen had gezegd: Als ik hun zeg, dat ik zuster Prescott stuur, en ik zend op het laatste moment iemand anders, zonder er aan te denken, het hun te laten weten, wat maakt dat uit? Ze la-ij gen een goede verpleegster. en als je er niet op staat hun je naam te laten weten. Hij had triomfantelijk tegen haar ge knipoogd en ze was met haar hele wezen in opstand gekomen. Ze kon het niet doen, ze wilde niets te maken hebben met de Heriots, en vooral niet met Alan Heriot. En toen hadden haar gezond verstand en moed zich weer hersteld en had ze haar gevoelens beheerst. Vijf pond per week en een baantje, waardoor ze weer op de been zou kunnen komen? Ze kon niet wei geren, in te stemmen met het welbedachte plan van de oude dokter zonder hem het hele verhaal te vertellen, en waarom zou ze tenslotte weigeren? Je kon het je niet veroorloven overgevoelig te zijn, als je' lang ziek was geweest en er niet goed overheen kon komen en aan de laatste twee of drie pond van je spaarduitjes toe was. En dus pakte ze zorgvuldig haar bagage; als een samenzweerster ging ze al haar bezittingen na om te zien, of haar naam nergens op voor kwam. Ze nam haar hos pita gedeeltelijk in vertrouwen en gaf haar een aantal enveloppen met het adres van Prescott er op, voor het geval brieven aan haar moesten worden doorgezonden. En ze begaf zich Woensdagmorgen op weg naar het station met een vreemd, gespan nen gevoel van onwerkelijkhed. Trant lag in Sussex, ruim een uur rei zen verwijderd van het Victoria Station. Anne zag het landschap langs vliegen zonder er werkelijk naar te kijken. In zich zelf h eik a a 1de ze steeds weer: ik ben nu niet meer Greymaar Prescotten na een poosje begon ze aan de werkelijke Prescott te denken en de spanning werd iets minder en ze moest haast lachen. Want Prescott was in werkelijkheid groot en stevig en blond en zij zou Anne met een van haar gro-te sterke handen ge makkelijk op hebben kunnen tillen. De trein begon vaart te minderen en toen voelde ze hoe haar zenuwen zich weer spanden, toen ze haar koffer uit het net nam. Men zou haar aan het station halen, Üad da-. Bladen gezegd, want Trant was ongeveer 5 lc.m. van het station verwij derd. Ze liep het kleine perron af, de aan wezigen nauwkeurig opnemend. Er waren niet veel mensen en niemand maakte de indruk naar iemand uit te kijken. Dus ging ze naar de beambte, die de kaartjes in ontvangst nam en vroeg hem inlichtin gen. Trant? Neen er is nog niemand zei deze. maar als mevrouw Forbes u komt halen, dan komt ze nog wel. Hij grin nikte vertrouwelijk tegen Anne. Er is gewoonlijk een verschil van mening tus- sohen haar en de oude ponny, waarmee ze rijdt, maar ze zal zo dadelijk wel komen, jonge dame, ik zou maar even gaan zitten en wachten- De bus komt niet eerder dan over een uur en brengt je niet helemaal tot aan Trant. (Wordt vervolgd). is geweest, zit niet als deze in een kamp, maar in een gevangenis. Ruhl besloot dan ook geen getuigenver klaringen meer af te leggen, tenzij hij in een kamp wordt ondergebracht, waar hij wat meer lucht en vrijheid heeft. De president prof. mr. dr. J. A. van Hamel zeide in te zien. dat de omstandigheden, waaronder Ruhl op het ogenblik leeft, verre van ideaal zijn. Hij was bereid met de pro cureur-fiscaal te overleggen of Ruhl, die steeds bereid is geweest alle verlangde in lichtingen te verstrekken, mogelijk naar een kamp kan worden overgebracht. Mr. M. H. Gelinck had hierover reeds met mr. Sikkel gesproken, doch er was nog geen mogelijkheid. „Dann verweigere ich Aussage", zegt Ruhl, Hij heeft zijn beslissing lang overdacht. „In Utrecht", zegt hij, „zit de hele SD van die stad in een kamp, waar de behandeling uitstekend is." „Ook u zult humaan worden behandeld" zegt prof. v. Hamel, „ik zal trachten gedaan te krijgen, dat u iets meer vrijheid zult genieten". „Maar" voegt hij er aan toe „wees nu niet eigenwijs en leg uw getuigenverklaringen af, anders zal ik strenge maatregelen moeten nemen." „Ruhl zou beter doen een zekere be scheidenheid aan de dag te leggen" zegt mr, Gelinck „Hij heeft tenslotte behoord tot degenen, die onnoemelijk leed over vele goede Nederlanders gebracht hebben. En Ruhl zo vraagt hij wat zou er gebeurd zijn als een man voor de SD geweigerd had te spreken?" Daarop blijft Ruhl het ant woord schuldig. Hij wil niet meer spreken vóór hij in een kamp zit, Hij wil de Neder landse justitie overal mede helpen, zegt hij en vooral prof. v. Hamel acht hij zeer hoog. Prof. v. Hamel besluit dan de rechtszitting te schorsen om het hof de gelegenheid te geven zich over de houding van Ruhl te beraden. De raadsman, die in de zaak tegen een Duitse vrouw de verklaringen van Ruhl belangrijk acht, probeert hem nog op andere gedachten te brengen, doch Ruhl is onvermurwbaar. „Ioh kann nichts dafür dass Deutschland den Krieg verloren liat" zegt hij. Iïij is ten slotte Duitser en geen Nederlander. En als de raadsman het soms niet mocht geloven: „VVenn ich morgen wieder fiir Deutschland kampfen müsste, dann wiirde ich das tun". Prof. v. Hamel laat Ruhl dan bij zich roe pen en na dit gesprek blijkt Ruhl geen be zwaren meer te hebben. Hij legt, uitvoerig als altijd, zijn verklaringen af, die voor verdachte zeer bezwarend zijn. Uit de opgewektheid van Ruhl is af te leiden, dat hij nu meer hoop heeft, zijn wens, het verblijf in de gevangenis met dat in een kamp te mogen ruilen, in vervulling te zien gaan.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3