IJmuider Courant Amerika brengt de Griekse zaak voor algemene UNO-vergadering Een schrijnend beeld van Cadiz Kwaadwilligheid vermoed bij brand in Reichswald De Amsterdamse bakkerspatroons geven hun stakingsactie nog niet op De Gaulle's actie in nieuw stadium Weerbericht 62e Jaargang No. 18715 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en JWT®*.'ratie 5437 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. 5.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Telefoon pruKKeiÜ Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 21 Augustus 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Rusland, steunt de Egyptische eis tot terugtrekking Britse troepen Amerikaanse UNO-afgevaardigde zou blijken door rechtstreekse onderhan del Johnson heeft de Balkankwestie ffldeel "P de a^enda van de algemene «dering laten plaatsen. Herschel John son beschreef de kwestie in een brief aan TrygVC litieke integriteit heeft hierop Lie als „een bedreiging van de po- onafhankelijkheid en territoriale van Griekenland". Trygve Lie geantwoord, dat de kwestie de 3genda geplaatst is, welke met een ieederde meerderheid moet worden oedgekeurd nadat de vergadering op 16 September bijeen zal zijn gekomen. n Veiligheidsraad behandelde gister- i het Egyptische verzoek tot terug- !"in Effyptisch grondgebied. De Russische aardigde Gromyko steunde het Egyp te verzoek, doch vroeg de raad niet ^middellijk tot handelen over te gaan. aanzien van de kwestie van de Soedan Gromyko: „Wij weten niet wat de «ledanezen wensen. Zonder nauwkeurige vmiis van de aspiraties van het Soeda- „eze volk zal het moeilijk zijn voor de raad om een beslissing te nemen". Gromyko zei verder: „Het is gewenst, de Veiligheidsraad alle aandacht -tankt aan de Egyptische kwestie, daar "A-pte probeert zich los te maken van Sk wat ziin onafhankelijkheid hindert of t;;e= wat niet verenigbaar is met haar nationale souvereiniteit. De juist- heü van Egypte's aanspraken kimnen niet over het hoofd worden gezien wanneer wij ons laten leiden door de principes van de Verenigde Volken". Veiligheidsraad niet bevoegd? De Braziliaanse afgevaardigde, Carlos Muniz, verklaarde, dat Brazilië de toe- zand in Egypte niet beschouwt als een onmiddellijk gevaar voor de internationale vréde, zodat de raad niet gerechtigd is op te treden. De raad moet, aldus zeide Muniz, de partijen hun geschillen laten regelen in overeenstemming met de be ginselen van -echtvaardigheid en inter zonaal recht door middel van gebrui kelijke methodes zoals deze door het in ternationaal recht aan de hand worden ■edaan. Muniz stelde voor, dat de raad een hervatting van de rechtstreekse onder- pandelingen tussen Engeland en Egypte aanbevelen. Wanneer het onmogelijk van alle Britse strijdkrachten Pasoendan telegrafeert om zelfbestuur Het uitvoerend comité heeft namens de o.-oendan-beweging aan minister Beel een telegram gezonden, waarin aan het kabinet wordt verzocht na de bevrijding van West- Java op korte termijn uitvoering te geven aan de artikelen drie en vier van de over eenkomst van Linggadjati door inwilliging van de wensen van zelfbestuur voor het Soendanese volk, los van de republiek In donesië met een gelijkwaardige status als 'Vfs'.-Bomeo en Oost-Indonesië. Het Soendanese volk wenst: loyale sa menwerking met Nederland en de Neder landers, een gelijkwaardig deel te worden in de Verenigde Staten van Indonesië, over eenkomstig de gedachten van de proclama tie van 4 Juli. Engeland neemt radicale monetaire maatregel Omwisseling sterlingsaldi stopgezet Hugh Dalton, de Engelse minister van Financiën, heeft gisteravond voor de BBC iiet Britse volk medegedeeld, dat met in gang van heden 21 Augustus de omwisse ling van sterlings in dollars tijdel jjk was stopgezet, aldus meldt United Press. Dalton zei: „Wij hopen dat het begrepen wrdt, dat Groot-Brïttannië uitgebreide voorzorgsmaatregelen neemt om de ster- hng-koers vast te houden. Indien de hui- J'i'e spanning op het pond-sterling aan- wudt zou dit het einde betekenen van alle ^r.ilaterale handel. Onze beslissing zal getwijfeld over een wijd gebied een pole beroering in de handel veroorzaken, EJar zij is onvermijdelijk." Dalton zei verder, dat tengevolge van de beslissing om de convertering van de ster- °P te schorten er tekorten in voorra- en verdere imkrimpingen van de rant- penen zoudenplaatsvindende moeilijk en komen in werkelijkheid omdat wij meer invoeren dan uitvoeren." .Hon verklaarde, dat er ook een run «s geweest om sterlings in dollars om te f.n en z_ei, dat in de vijf werkdagen igend 15 Augustus niet minder dan 176 rf°en was uitbetaald. Maandag en Dins- van deze week hadden wij opnieuw 66 ioen uit te betalen. Dat dit zo niet ver- -,.fan kan, is duidelijk." -11 verbond aan deze mededeling een °ep aa.n de bevolking om „dit oude land j5en 'e slepen". Houdt u kalm, v f 5*™ en sPaart geregeld wat u missen Bedenk dat we allen tezamen in deze ^iii i5ej eld z'Jn- deze noodtoestand 1 een misdaad. Er is geen andere ivji,ld dan bard te werken, wanneer nL !n j ziJn onze nationale economie op de been te helpen. Dollar-lening in de Kamer :v-irn Jwecde Kamer is ingediend een d 3n- Wet houdende goedkeuring 7 Augustus van dit jaar te QMsnd 011 tussen 'het Koninkrijk der Ne- ea de Internationale Bank voor 0ve 0ntwikkeling gesloten lenings- On vo mSi van 195 millioen dollar. van de bank is de bepaling Cidi* i overeenkomst eerst van F.'.runl-^i Worden na ratificatie door het ta-an - aer Nederlanden. Ter uitvoe- d voorWaarde acht de minister fcistp kr j deze overeenkomst ten spoe- ij ae wet wordt goedgekeurd. delingen tot een regeling te komen, zouden beide partijen, volgens het Braziliaanse voorstel, andere mogelijkheden van on derhandeling moeten zoeken. De raad zou van de gang van zaken op de hoogte moe ten blijven. Sir Alexander Cadogan, de Britse afge vaardigde, oordeelde gunstig over deze motie, doch stelde voor dat elk geschil over het verdrag naar het internationale gerechtshof verwezen zou worden. De zit ting werd tot Vrijdag verdaagd. Men ver wacht dat dan de Egyptische premier, Nokrasji Pasja, zal spreken. Een vreemde vogel boven Ypenburg Publiek nog niet gewend aan de helicoptère De automobilisten, die gisteren op de rijksweg bij Ypenburg reden trokken zich ditmaal weinig aan van het verzoek, hun aandacht bij de weg te houden en niet naar de vliegtuigen te kijken. Zij parkeer den hun auto's langs de kant en staarden verbaasd naar het vreemdsoortige vlieg tuig, dat boven hun hoofd cirkelde. De heer H. Bulten, chefvliegdïenst van de Frits Diepen Vliegtuigen N.V. was bezig de nieuwe Sikorsky helicoptère, welke dezer dagen op het vliegveld Ypenburg ge monteerd is, in te vliegen. Dinsdagavond ging de helicoptère voor het eerst de lucht in. Gisteren steeg het toestel ten tweeden male op. Loodrecht ging het vliegtuig omhoog, waarna het op circa tien meter hoogte even bleef stil staan. Daarna trok de vlieger de machine omhoog, om enkele ogenblikken later enige bochtjes boven het veld te draaien. Ook de landing geschiedde loodrecht en langzaam kwam het toestel weer op de begane grond. Dat het publiek het nog niet helemaal op de helicoptère begrepen had, bleek wel uit het feit, dat de talloze toeschouwers op het veld het op een lopen zetten als het op een grote libel gelijkende toestel een beetje te dicht in hun buurt kwam. In de komende dagen zal de heer Bulten de helicoptère verder invliegen. Het zal een van de attracties zijn op het vlïegfeest, dat op 27 en 28 September op Ypenburg gehouden zal worden. De helicoptère, bestuurd door H. Bulten boven de omgeving van Ypenburg. Ramadiers populariteit is gestegen Het Franse instituut voor opinie-onder- zoek heeft een enquête ingesteld over de vraag: „Zijt gij tevreden of ontevreden over Ramadier als minister-president?" Drie-en-dertig procent van de onder vraagden antwoordde: tevreden; negen-en- dertig procent: ontevreden; acht-en-twin- tig procent zeide hieromtrent geen mening te hebben. Een maand geleden bleek, bij het stellen van dezelfde vraag, het aantal tevredenen en ontevredenen respectievelijk 27 procent en 44 procent te bedragen. Op de vraag of de regering te rechte of te links was, werd door 26 procent geant woord: te rechts: door 15 procent: te links; door 33 procent: de regering is, zoals zij behoort te zijn; 26 procent had geen me ning. Voorts sprak 31 procent zich uit voor heropneming van de communisten in de regering, doch 54 procent was tegen bij 15 procent mening-lozen. Joodse immigranten doen beroep op Palestina-commissie De Joodse illegale immigranten op het Britse schip „Ocean Vigour" in Port de Bouc hebben in een telegram een dringend beroep gedaan o-p de commissie voor Pa lestina der UNO (welke zich thans te Ge neve bevindt) de omstandigheden, waarin de immigranten verkeren, te komen be zichtigen, aldus wordt door het Joodse bureau te Londen medegedeeld. Gedreigd wordt met een hongerstaking, „welke mo gelijk in een grote ramp zal eindigen", in dien er geen verandering in de toestand komt. Een copie van 'de boodschap is naar Trygve Lie, secretaris-generaal der UNO gezonden. Prinses Margaret Rose, de jongste dochter van het Engelse koningspaar viert vandaag haar 17e verjaardag. Een vrolijke, nijvere stad werd in enkele ogenblikken tot een troosteloze ruïne De geweldige brand in het Reichswald is nagenoeg bedwongen. Dat wil zeggen: men heeft de brandoppervlakte weten te beperken door het opwerpen van dammen, welke bewaakt worden door de brandwe ren van diverse Duitse steden. Ongeveer 600 brandweerlieden zijn naar het terrein van de brand geroepen en in samenwer king met het personeel van de Nederlandse houtfirma's bestrijden zij het vuur. Het hout, dat voor vervoer gereed lag, is geheel door de vlammen verteerd. Over grote afstanden ziet men niets anders meer dan kale vlakten van zwart geblakerde hei degrond en resten van zwart verbrande stammen. In de late avond van Dinsdag werd nog groot alarm geslagen voor een bosbrand, die in Asperden uitbrak. Het vuur greep snel om zich heen in een dennebos van hoge stammen. Groot gevaar ontstond voor enkele dichtbijstaande woningen, doch men wist deze tenslotte voor brand te be hoeden. Weer duikt het woord sabotage op. Zelfs Duitse ambtenaren hebben het op de lip pen en geven toe dat de oorzaak van deze nieuwe brand aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven. Woensdagmiddag sloeg het vuur over naar de akkerlanden op Nederlands gebied, die langs de bos rand uit veengrond bestaan. De korenvel den heeft men echter gemaaid en bijtijds ontruimd; zodat de vlammen slechts aan de stoppels lekken en niet veel schade kunnen aanrichten. Hier en daar laait het vuur in de avond nog op. De witte rook duidt op brede verbrande plekken, maar ook enkele donkere rookzuilen die zich ter hoogte van Frasselt vlak bij de Plasmolen- se bossen ontwikkelen, geven aan dat de brand weer nieuw voedsel heeft gekre gen. De toestand in het Reichswald is thans zodanig dat de firma's het houtvervoer naar Nederland weer voortzetten. Volge laden vrachtauto's passeren nu weer de doorlaatposten aan de grens. Mijn ontploft Ten Zuiden van de spoorwegovergang in Gennep is Woensdagmiddag brand uit gebroken in laag struikgewas op de heide. Op deze plaats zat nog een mijn geborgen en deze explodeerde door het vuur. Twee politiemannen die bij de brand aanwezig waren, werden zwaar gewond. Zij zijn naar het St. Canisiusziekenhuis te Nijme gen overgebracht. Wijziging in Brits kabinet op komst? De politieke correspondent van de con servatieve „Daily Mail", die gisteren schreef dat Attlee andere ministers van zijn voornemen om af te treden in kennis had gesteld, heeft vandaag verklaard, dat in de eerste week van September een be langrijke kabinetswijziging tot stand zal komen. De correspondent, Wilson Broad- bent, heeft zulks van betrouwbare zijde vernomen. Er zouden op dit punt bespre kingen tussen de regeringsleiders gaande zijn. In officiële kringen te Londen is gis teren tegengesproken, dat Attlee voor nemens zou zijn af te treden. In enkele verschrikkelijke ogenblikken is Cadiz, deze vrolijke, nijvere slad, gemeta morfoseerd in een oord van ellende, schrijft de United Press correspondent, die zich tij dens de ramp in de stad bevond. Hij vertelt verder: „Om kwart voor tien in de avond werd ik van mijn stoel door de kamer geslingerd. Ik keek naar buiten en zag dat de lucht spookachtig rood gfekleurd was; oorverdovende slagen klonken door de baai. Ik vloog naar buiten. Nog twee explosies, als het geluid van zwarte artille rie, weerklonken. De huizen schudden op hun grondvesten. Plotseling vulden de straten zich met een wild schreeuwende menigte. Een buur man rende met zijn vrouw en vier kinderen voorbij en riep mij toe: „Ik ga naar de haven om vlak bij het water te zijn, wan neer de hele stad in brand mocht vliegen". Wij bevonden ons in het voornaamste deel van de stad, gelegen op de punt van het schiereiland en meenden, dat de ma rine-installaties in de lucht waren gevlo gen. Er werd geroepen» dat er een explosie was geweest in de torpedofabrieken, ande ren zeiden dat de werven van Echevarista vernield waren en sommigen schreeuwden, dat het hele schiereiland in brand stond. Ik verdween in de menigte en begaf mij naar de wijk San Severiano. De autoritei ten rieden de bevolking aan zich naar de grote pleinen te begeven, omdat er nog meer ontploffingen konden volgen. Ik zag de vlammen hoog opschieten toen ik de achterbuurten op het schiereiland naderde. De rook drong in mijn ogen en de lucht was doortrokken met stof, veroorzaakt door de instortende gebouwen. Alles om mij heen scheen in puin te liggen. Het herin nerde mij aan foto's, die ik van Berlijn had gezien. De verwarring was onbeschrijf lijk. Vier uur zwierf ik door de wijken San Severiano en San José. Ik geloof niet, dat er een huis onbeschadigd was geble ven. De volgende morgen liepen allerlei tegenstrijdige geruchten over de aard van Interpellatie in de Tweede Kamer aangekondigd Het bakkersconflict zal nu ook in de Tweede Kamer ter sprake komen, want het lid dier Kamer dr. ir. A. H. W Hacke zal vandaag verzoeken een interpellatie te mogen houden over de broodprijs. Intussen houden de Amsterdamse bakkers, hoewel zij thans vrijwel alleen staan in hun actie tegen de beslissingen van minister Mansholt, hun winkels over het algemeen gesloten. Vijftien procent der bakkers in de hoofdstad neemt, niet aan de actie deel en in een gisteren in Krasnapolsky gehouden verga dering bleek dat onder de stakende bakkers ook patroons zijn die nu zo spoedig mogelijk hun ovens weer aan willen steken. Waar men het echter algemeen over eens was is dat deze actie bij het publiek zeer impopulair blijkt te zijn. Eén bakker zeide nog nimmer zoveel beledigingen te hebben moeten slikken als in de afge lopen drie dagen. Verscheidene bakkers hebben inmiddels een aanzegging tot vordering van hun be drijf ontvangen. Het Gooi krijgt vandaag weer brood In een gisterenmiddag te Bussum gehou den vergadering hebben de Gooise bakkers besloten niet langer te staken. Van heden ochtend 7 uur af wordt in alle bakkers winkels in het Gooi weer brood afgeleverd. Dit besluit is genomen na overleg met de waarnemend burgemeester van Hilversum, die heeft toegezegd te willen bemiddelen en te trachten zo spoedig mogelijk een on derhoud tot stand te brengen tussen mi nister Mansholt en het landelijk actiecomité der bakkers. Ook de Ensohedése bakkers hebben gis teravond besloten het werk te hervatten. dc bakkers in staking gegaan. De beide coöperaties werken echter door. Het ge meentebestuur stelt met ingang van van daag op vier plaatsen in de gemeente bloem voor het publiek beschikbaar. In Alkmaar hebben de bakkers, na een vergadering, waarin de loco-burgemees ter. de heer G. van Slingelandt, een ver geefs beroep op de bakkerspatroons deed het werk voort te zetten, besloten hun houding te bepalen naar het standpunt van de Amsterdamse collega's. Indien Donder dag in Amsterdam besloten wordt de sta king voort te zetten, zullen de Alkmaarse bakkers met ingang van Vrijdag eveneens de aflevering van brood stopzetten. De Nederlandse Bakkerij Stichting, die kan worden beschouwd als een bedrijfs economisch instituut voor de bakkers iu Als resultaat van de bemiddelingspogingen Nederland, vertegenwoordigende alle or- van het Enschedése gemeentebestuur zal ganisaties van werkgevers in het bakkers- Vrijdag een deputatie van Twentse bak kers op het departement worden ont vangen. De bakkers in Zeeland zullen hun ar beid normaal blijven voortzetten. Zij heb ben zich wel solidair verklaard met hun stakende collega's, maar menen, dat het I bedrijf, heeft een verklaring het licht doen zien, waarin zij het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorziening te genspreekt op verschillende punten van zijn argumentatie ten aanzien van de broodprijs. De voorzitter van de Bakkerij Stichting, stakingswapen slechts in het 'uiterste geval i de heer C. J. Ulrich, heeft er in een pers- gehanteerd mag worden. I bijeenkomst nog eens de nadruk op gelegd, In Wageningen daarentegen zijn gisteren dat de stichting geheel bulten de staking blijft Hij merkte overigens op, dat de broodprijs in ons land, zelfs rekening hou dend met de subsidie van 5 cent per brood, de laagste in Europa is. Dr. G. H. M. J. Verhaegen, directeur van de Bakkerij Stichting wees er op, dat er kleine bedrijven zijn waar de verkoop van klein brood zeer gering of vrijwel nihil is. „Deze bedrijven nu moeten het groot brood beneden kostprijs verkopen, zonder een compensatie te kunnen vinden in de ver koop van klein brood. Voorts is de omzet aan klein brood aan schommelingen onder hevig. Als straks de samenstelling van het gx-oot brood beter wordt en het verschil in kwaliteit tussen groot en klein brood dus kleiner, dan zal men ook daarvan de te rugslag ondervinden op de verkoop van klein brood". Dictatoriaal. Het landelijk comité van de Nederlandse Bakkerij Stichting heeft inmiddels weer een nieuwe verklaring uitgegeven waarin het de minister „dictatoriaal optreden" ver wijt. Het zegt dat de verlaging der brood prijs door het Directoraat voor de Prijzen werd gepubliceerd vóór de definitieve be slissing van de minister was gevallen en trekt hieruit de conclusie dat terwille van politieke successen onduldbare lasten op de bakkers werden geladen. Het actiecomité constateert, dat de con clusie van de regering onjuist is, waar zij beweert dat de niet algemene bedrijfs sluiting zou bewijzen, dat een gedeelte van de bakkers het niet eens is met deze actie. Het stelt vast, dat de ontstemming in de bakkerswereld algemeen is. In de provincies Goningen en Friesland verwacht het comité binnenkort een pro testsluiting. Afkeurend oordeel De raad van vakcentrales heeft een af keurend oordeel uitgesproken over de sta king. Hij acht het onverantwoord, dat een groep producenten eigenmachtig de pro ductie van een zo belangrijk volksvoedsel stop zet om de overheid te dwingen terug t.e komen op een na uitvoerige voorberei ding genomen prijsbeslissing. De raad van vakcentrales vraagt daarom de bakkers patroonsorganisatie (het landelijk comité van actie) in het belang van de voedsel voorziening dringend aanstonds een einde aan de staking te maken. Republikeinse motieven imponeren bevolking Een beschouwing over de situatie De politieke medewerker van ANP geeft de volgende beschouwing over de Indone sische situatie: „De politieke situatie rondom Indonesië baart de Nederlandse regering momenteel de grootste zorgen. Ook de Nederlands-Indische regering geeft in talrijke telegrammen aan Den Haag uiting aan haar diepe bezorgdheid. Het betreft hier in de eerste plaats de politieke ontwikke ling sedert de bemoeienis van de Veiligheidsraad met*het Indonesische probleem. De bevolking in de pas door Nederland bezette gebieden van de republiek blijkt dag aan dag meer vatbaar voor de intimidatie-methode van de zijde der republiek. Deze intimidatie bedient zich hoofdzakelijk van de volgende motleven: de Nederlanlers zijn de politieke actie begon nen uit financiële en economische noodzaak; Nederland staat financiëel voor een ineenstor ting en zal ziCh niet lang meer in Indonesië kunnen handhaven. De republiek zal dus bin nenkort terugkeren: de Veiligheidsraad is op republikeinse hand; de Nederlanders zullen zich in ieder geval op 1 Januari 1949 definitief uit de republiek terugtrekken; de bevolking van geheel Indonesië steunt de republiek. Deze motieven maken blijkens officiële rap porten grole indruk op de bevolking in de door Nederland bezette gebieden, welke aanvankelijk meer tot medewerking met Nederland bereid was dan thans het geval is. De onzekerheid over de toekomst in politiek opzicht blijft voortduren en oefent een funeste invloed uit. Vele vooraan staande personen in Nederlands-Indtë zien mo menteel slechts een uitkomst: hervatting van de politiële actie om het centrum van de anti-Ne derlandse propaganda uit te schakelen. Wellicht mag men de rede van dr. van Mook als een nieuwe poging zien om te trachten de Indonesische bevolking In de door Nederland bezette gebieden tot vrij en angstloos naar voren, treden uit te nodigen door haar de verzekering te geven van de Nederlandse bescherming tegen eventuele republikeinse wraaknemingen. Hiez-bij komt nog. dat ook in het gebied van Oost-Indonesië en Borneo de republikeinse in vloed groeit, juist ook door het internationaal prestige dat de republiek door de houding van de Veiligheidsraad verkrijgt en door het verlies van prestige dat haar eigen regeringen geleden hebben door de weigering van de Veiligheids raad haar delegaties tpt de besprekingen toe te laten. Het is duidelijk, dat hierdoor dus de basis van de gehele LlnggadJati-poUtlek, waaraan de Nederlandse regering steeds blijft vasthouden, gevaar lijdt. Het zou ons niet verwonderen, wan neer de Nederlandse regering binnenkort voor de ernstige noodzaak zal komen staan om met volledige reverentie voor de binnenlandse poli tieke verhoudingen doortastend op te treden teneinde het ontstaan van meer stabiele verhou dingen in het Konjnkrijk mogelijk te maken. Uiteraard zullen de besprekingen in de Veiligheidsraad van de grootste invloed hierop zijn. Dat echter d,e Nederlandse regering onder sterke pressie zou staan van de militaire leiding in Nederlands-Indlë, werd in politieke kringen in Den Haag ten sterkste ontkend." Amerikaanse positie in het buitenland wordt „geolied" De vertegenwoordigers van elf onafhan kelijke Amerikaanse petroleumonderne- mingen hebben de oprichting aangekondigd van een onafhankelijke Amerikaanse pe troleummaatschappij met een kapitaal van honderd millioen dollar. Deze maatschappij de ramp door de stad, en zelfs nu is het nog niet mogelijk in het eigenlijke gebied van de explosie door te dringen. Buiten de tal loze doden en gewonden telt Cadiz duizen den dak- en werklozen. Priesters deden vandaag hun droevige ronde door de puinhopen, bezochten zie kenhuizen en stonden slachtoffers bij. Het zal jaren duren voor Cadiz weer op gebouwd is. De overlevenden zullen de tragedie van de 18de Augustus nimmer vergeten. Cadiz is in rouw gedompeld. R.P.F. stelt candidaten voor gemeenteraadsverkiezingen Het bestuur van de „Rassemblenicnt du peuple francais" van generaal Charles de Gaulle heeft medegedeeld, dat het candi" datenlijsten zal indienen voor de in Octo ber aanstaande te houden gemcenteraads" verkiezingen. Woensdag is er een Gaullistische groep binnen het Franse parlement gevormd, waardoor de campagne van generaal Dc Gaulle voor het opnieuw aan de macht komen als leider van een flinke anti-com munistische meerderheid in het land, in een nieuw stadium is gekomen. Vijf en vijftig afgevaardigden, behorend tot de centrum- en rechtse partijen, heb ben zich aangesloten bij een „inter-par- tijen-groep van actie", welke zich voor neemt de principes, die zij essentieel aoht voor werkelijke democratie en het ver zekeren van een snel herstel in Frankrijk, te bevorderen, aldus werd Woensdag avond officieel medegedeeld. De nieuwe „actie-groep" noemt zich niet openlijk Gaullistisch, maar haar program en leidei*s laten geen twijfel bestaan over de werkelijke aard en betekenis van de groep, welke van plan is in alle kwesties, die zij van „nationaal belang" acht, een eensge zinde stem uit te brengen. Eén der doelstellingen is herziening van de grondwet, welke „in de practijk een der voornaamste oorzaken voor onze huidige moeilijkheden is gebleken". (Dit laatste is het centrale punt in het politieke program van generaal De Gaulle.) De officiële adhaesiebetulging aan dit program door 55 afgevaardigden 20 an deren zullen zich naar verwachting in de naaste toekomst bij hen voegen be tekent een belangrijke politieke ontwik keling in Frankrijk. De M.R.P., waarvan naar verluidt twin tig leden zich bij de nieuwe groep hebben aangesloten is in het bijzonder in moei lijkheden gebracht door het vooruitzicht van een eventuele splitsing in Gaullisti sche en andere leden en tevens bestaat het gevaar van een doorsnijding der bestaande partijgrenzen. In Australië begint lie strijd om de banken Naar de Daily Herald mededeelt is een golf van critiek in radio en pers, ge volgd op de aankondiging, dat Australia's socialistische regering de nationalisatie van de particuliere banken in de zin heeft. Vele invloedrijke krantenmensen zijn financieel geïnteresseerd in de banken, die zich voorbereiden om deze kwestie uit te vechten tot in de „Privy Council" (Raad van State) teneinde hun kapitaal van negenhonderd'millioen pond in handen te kunnen houden Intussen zijn de banken en andere com merciële instellingen bezig een „verdedi gingsfonds" op te bouwen en Australië's beste advocaten ?n het staatsrecht te engageren. Maar zelfs indien de Australische Hoge Raad en de „Privy Council" de nationa lisatie als ongrondwettelijk zou beschou wen, dan zou de regering de particuliere banken kunnen dwingen hun werkzaam heden te staken door hen een belasting van 100% op te leggen. New York Herald Tribune ziet twee oplossingen voor Indonesië De „New York Herald Tribune" van hedenmorgen wijdt opnieuw een hoofd artikel aan Indonesië. Het blad is van oor deel, dat de weigering van de republiek om het Amerikaanse aanbod van goede diensten te aanvaarden een prestigeverlies voor de V. S. betekent. Dit is, zo meent het blad, de schuld van het departement van Buitenlandse Zaken, daar dit zijn aanbod heeft gedaan op een ogenblik, waarop d.e Indonesiërs konden geloven, dat het aan bod neerkwam op steun aan Nederland. Het blad is van mening, dat het Amerikaans initiatief genomen is op een wijze, welke voet geeft aan de verdenking, dat het idea lisme van de V. S. slechts schijn is en dat de Amerikanen de blanken tegen de kleur lingen in bescherming nemen. Tenslotte acht het blad twee oplossingen mogelijk in zal in het buitenland werken, in het bij-de huidise situatie en wel een ingrijpen zonder in het Midden-Oosten. De president van de nieuwe firma Ralph K. Davies was tijdens de oorlog een rege ringsautoriteit op het gebied der petroleum en is president geweest van de Standard Oil of California. In verklaring heeft Davies gezegd, dat de onderneming ten doel heeft haar krachten te wijden aan de versterking van de Amerikaanse positie in het buiten land, hetgeen zal worden gedaan op de tra ditionele Amerikaanse wijze van vrije con currentie. Davies voegde hieraan toe, dat de onderneming zich voor ogen zal hou den, dat, waar het hier onmisbare natuur lijke bronnen betreft, haar eerste plicht bestaat in het dienen van de nationale be langen. „Voor de eerste maal in* onze ge schiedenis", aldus Davies, „is onze import van petroleum groter dan de export. De vraag is toegenomen en zal blijven toene men. Het is daarom duidelijk, dat het een nationaal belang is onze binnenlandse voor raden aan te vullen uit de oliebronnen bui ten onze grenzen." van de Veiligheidsraad of het uitoefenen van druk op Nederland teneinde de Neder landers arbitrage te doen aanvaarden. PASSAGIERS EN POST UIT INDIë. Gistermiddag landde op Schiphol de KLM Skymaster PH-TAB met 23 passa giers (van wie 19 uit Batavia) en 826 kg post aan boord. OVERDAG FLINKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: In het Noorden van het land zonnig, in het Zuiden van het land meer be wolking. doch vrijwel overal droog weer. Matige, overdag krachtige, wind uit Oostelijke richtingen. Iets lagere temperatuur.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1