C 3 J Oppositieleiders lijden De 9 Muzen Zandvoorts zon- en zomerparadijs in blauwdruk vastgelegd Wereldnieuwsj Panda en de Meeséervliïeger DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: Nikola Petchof, samenzweerder en ver rader, is veroordeeld tot de doodstraf en, om de zwaarte van zijn schuld uitdrukke lijk vast te stellen, bovendien nog tot 45 jaar gevangenisstraf en 500:000 leva boete. Op deze wijze is de Bulgaarse regering een lastige opposant kwijt geraakt, die het waagde voortdurend gebruik te maken van de politieke vrijheid, die het Bulgaarse volk in de grondwet is geschonken. Petchof is veroordeeld door het districtsgerechtshof te Sofia, dat hem schuldig verklaarde aan „pogingen om een militaire samenzwering te organiseren met het doel de regering van het vaderlandse front omver te wer pen' De kroongetuige in het proces, tevens zelf verdachte, was Marko Ivanof, een kolonel, die als verbindingsman heette te zijn opgetreden tussen Petchof en de andere samenzweerders. Ivanof was de man, die de hele zaak door zijn bekente nissen aan het rollen heeft gebracht en hij leverde de voornaamste gronden, waarop Petchof veroordeeld kon worden. De kolo nel werd veroordeeld tot vijftien jaar, enkele andere officieren tot tien en vijf jaar. Tot zover de feiten, die wellicht geen aanleiding zouden geven tot verdere over denking, wanneer Petchof niet de zoveelste politieke figuur in Oost-Europa was, die wordt weggevaagd van het politieke toneel in een tijdsbestek, dat overal ter wereld een verbeten worsteling te zien geeft tus sen de politieke stroming waarvan Petchof de exponent is en die, welke met behulp van Rusland in practisch alle landen van Oost-Europa aan de macht is. De pion Pet chof valt van het schaakbord en komt „te recht" tussen andere gevallenen; Nagy, de Hongaar; Stepinac, de Joegoslaaf; Anders, de Pool; Manioe, de Roemeen. Het is een onophoudelijke reeks van liquidaties, die niet alle volgens dezelfde methode ge schieden, doch tenslotte alle het zelfde resultaat hebben, namelijk dat de oppositie tegen de regeringen der Oost-Europese lan den verlamd en verslagen wordt. Petchof verklaarde tijdens zijn verhoor, dat hij niets wist van alle beschuldigingen, die tegen hem werden ingebracht, en dat het hem onbekend was, dat hij orders tot een complot had uitgegeven via Ivanof. Ivanof hield echter vol, dat hij van Petchof instructies had ontvangen en het gerechts hof geloofde hem maar al te graag. Want de Bulgaarse bladen hadden geschreven, dat dit gerechtshof geen andere keuze overbleef dan Petchof schuldig te verkla ren, tenminste wanneer de rechters het volk vertegenwoordigden. En verschillende politieke en andere organisaties in het land deden stromen van resoluties uitgaan, waarin „in naam van het vaderland" de doodstraf werd geëist. De rechters van Petchof bleef inderdaad geen andere keus. De mogelijkheid dat zij geacht werden, het volk niet te vertegenwoordigen en de kans die zij liepen, als volksvijanden te worden beschouwd doordat zij de zo duidelijk uit. gesproken mening van het volk niet onder schreven, kon niet onder het oog wor den gezien. Aangenomen dat de beschuldigingen tegen Petchof op waarheid berustten en dat hij dus pogingen had gedaan om de bestaande regering uit het zadel te wippen, zou zijn schuld in de ogen van politiek-weldenken- de mensen niet weinig worden verzacht door de precedenten, die zich gedurende de laatste maanden in de aan Bulgarije gren zende landen hebben afgespeeld. De uit schakeling van de oppositie in landen als Roemenië en Hongarije moeten Petchof de overtuiging hebben gegeven, dat het zijn taak als vertolker der mening van het niet. communistische volksdeel was, te trachten de voorwaarden te scheppen dat de stem van dit volksdeel zou kunnen blijven klin ken. Hij moet het uur hebben zien naderen, waarop de een of andere manoeuvre dei- regering een einde zou maken aan de poli tieke vrijheid van dit deel van het Bul gaarse volk, dat niet een gering deel was. Petchof heeft wellicht pogingen in het werk gesteld om die manoeuvre te verhin- redden. Nagy, de Hongaar, vluchtte naar Zwitserland. Juliu Manioe, de Roemeen, werd gearresteerd op het moment, dat hij trachtte in een vliegtuig te ontsnappen. Maar zij allen hebben op een gegeven mo ment de ondergang van de politieke vrij heid in hun land in het gelaat gestaard en zij allen hebben op dat moment wanhoops daden gepleegd, die hen onvermijdelijk stempelden tot strafbare lieden in de ogen van hun tegenstanders, die de macht had den om die straf ook inderdaad in volle zwaarte toe te passen. Het is niet aan te nemen, dat deze poli tieke tragedie op den duur zonder gevol gen zal blijven. De herhaalde protesten der Westelijke mogendheden hebben geen enkel resultaat gehad en zullen dat ook niet hebben, doch de indruk die een deel van het volk der betreffende landen moet krijgen van een regering, die dergelijke middelen ter hand neemt om zich te hand haven, zal mettertijd de vorm aannemen van een onuitwisbare grief. Een oppositie leider staat niet alleen; hij staat vooraan, doch achter hem drommen degenen die hem tot leider riepen. Dit eenvoudige feit betekent dat het vangen en doden van zulk een leider duizenden beledigt en dui zenden de ondraaglijke smaad van vrij heidsberoving aandoet. En nog nooit in de geschiedenis is deze smaad ongewroken gebleven. Helaas zal die wraak te zijner tijd weer nieuwe tragedies en wellicht nieuwe reactionnaire onrechtvaardigheden wekken, waardoor de overwinning van het goede recht opnieuw zal worden teniet gedaan. J. L. Rotterdams repertoire. Ko Arnoldi heeft zün plannen met het Rotterdams toneel, dat zich ook wel eens in Haarlem zal laten zien, ont vouwd. Begonnen wordt met Shakespeare's „Veel leven om niets". Voorts is aangekocht „All my sons" van Ai-tuur Miller, „Les muits de la colère" van Armand Salacrou, „1/ aigle a deux têtes" van Cocteau, „Pick up girl" van Elsa Shelley. Reprises zullen worden gegeven van .Auprès de ma blonde", „Rebecca" en „Gas licht", „Huis clos" van Sartre zal slechts in be sloten' kring gespeeld worden, wat natuurlijk veel Interessanter is. De bisschop en Shakespeare. De Keulse aartsbisschop, kardinaal dr Frings, is ere-be- schermheer geworden van het Duitse Shake speare genootschap. Doorgesneden Feestspel. Wegens het door snijden van een telefoonkabel heeft de Franse militaire regering alle culturele manifestaties in het gebied van Rastatt voor 8 dagen verboden. Hierdoor werden ook de Oetigheimer-Festsplele getroffen. De stichter en leider dezer Festspiele Pfarrer Josef Saler liet desondanks een open bare dansrepetitie doorgaan, zonder entiée te heffen. De Festspiele .zijn nu voor 2 maanden verboden. De Blauo Vogel vliegt weer. De in 1915 door Jushnl in Moskou opgerichte theatergroep „Der Blaue Vogel", waarvan de voorstellingen we reldberoemd zijn geworden, is te München weer gevormd. De 1200 originele costuums zijn bij het uiteengaan naar alle windstreken verdwenen. Momenteel beschikt het ensemble over 450 costuums. In totaal zijn er 35 medewerkenden. Professor Ellen, een leerling van Stanlslawski heeft de volgende nummers opnieuw ingestu deerd: „Die Wolga-schiffer", „Schweizer Spiel- zeugschachfel", „Die Don-Kosaken", „Zigeuner- liebe" en „Der Leierkastenmann". Van Mün chen uit zal het ensemble een tournée door Duitsland maken. Reeds werden invitaties uit België en Zwitserland ontvangen. Apologie van het massa-comfort Proportionele emigratie In een rede, die Churchill onlangs uit sprak, deed hij een beroep op de mensen, die van het sobere Engeland genoeg heb ben en meerbelovende gebieden wensen op te zoeken. Churchill zei: „Blijf hier en vecht het uit". Deze opmerking nu is hem in Australië bijzonder kwalijk genomen en de heer Calwell, de Australische minister van im migratie, heeft op boze toon opgemerkt, dat het misschien teveel gezegd was, wan neer beweerd werd, dat Engeland nog maar net een toekomstige bevolking van dertig tot vijfendertig millioen zou kunnen onderhouden, maar dat in ieder geval de Dominions over aanzienlijk meer natuur lijke hulpbronnen per hoofd beschikten dan Engeland. De Manchester Guardian, redelijk als im mer, voegt er aan toe, dat mijnheer Cal well blijkbaar over het hoofd gezien, heeft dat emigratie het verlies van mensen ten gevolge heeft, die over het algemeen jong en actief zijn. Mocht, zo concludeert de Manchester Guardian, Australië echter bereid zijn een overeenkomstig percentage oudere men sen op de koop toe te nemen, dan kan er tegen emigratie geen bezwaar zijn. Aardwormen voor Nederlands herstel. De Christian Science Monitor" meldt uit Vancouver, dat in Brits Columbia gekweekte aardwormen misschien spoe dig tot het herstel van Nederland kun nen bijdragen. Het blad verklaart, dat Nederland aardwormen nodig heeft, om dat zij van belang zijn voor het verwij deren van zout uit de bodemEen groot gedeelte van de Nederlandse bodem is, zo zegt het blad, met zout doortrokken. Leonard Ward, een kweker van aard wormen in het dorp Burnaby in de buurt van Vancouververklaarde in staat te zijn in de nabije toekomst vier millioen aardwormen voor Nederland te kweken. Terwijl iedere week een paar hon derd Nederlanders oversteken om vol verbazing de wondere genietingen van de Butlinzomerkampen deelachtig te worden, zijn aan deze zijde van de Noordzee een paar mensen druk in de weer om reeds de volgende zomer 20.000 Engelsen in de gelegenheid te stellen hun eerste vacantie in een soortgelijke instelling te Zandvoort door te brengen. Eén van hen is de Amsterdamse, in Zandvoort woonachtige architect Clim Meyer, die samen met zijn Bussumse collega Herman van Putten de op dracht- ontving de verschillende ge bouwen en hun plaats op het terrein te ontwerpen. Maandag lieten de beide bouwkundigen een belangrijke mijlpaal achter zich: zij hadden hun tekeningen voor hoofdgebouw en slaappaviljoens definitief gereed. Veel fraaier dan het Engelse voorbeeld. Wij werden in de gelegenheid gesteld deze plannen te vergelijken met foto's van de Engelse kampen en wij werden direct getroffen door het- verschil tussen de Sma keloze massa-producten, die ginds tot on derkomen en ontspanningsgebouwen die nen en de sobere, maar toch sierlijke pa viljoens en recreatie-gelegenheden, die te Zandvoort zullen verrijzen. Men is er van uitgegaan, dat de natuur lijke vorm van het duinterrein het karak ter van de bebouwing moest bepalen. Zo ligt het hoofdgebouw geflankeerd door twee heuvels, de toegangsweg tot het kamp laat de bezoeker tot vlak voor de poort in het onzekere over de ligging en van de in een grote kring geplaatste slaappaviljoens ligt de buitenste gordel het hoogst. Hieruit blijkt reeds, dat deze geen saaie rij vormen. Men heeft ze in tegendeel in zes kernen gegroepeerd, die ieder een toe- WC11V gCSUClVA UIM U1C IUOIIUCUVH. v.,lil* - T-,..:., deren. Hij had alle reden om te vrezen, passelijke naam zullen dragen als „Duin- I 11 ATnnli,m pn7nvnnrl dat zij spoedig en onbarmhartig zou zijn. Misschien heeft hij daarom snelle en on barmhartige middelen als een militair com plot beraamd. Maar de omstandigheden, -waaronder deze politicus er toe is over gegaan, hoe dan ook, zijn uiterste krachten in te spannen om een der grondbeginselen van een democratische vrijheid te verde digen, hebben hem in ieder geval ge dwongen tot een methode, die het zijn of niet meer zijn voor hem betekende. Andere oppositieleiders in Oost-Europa waren zo gelukkig, het vege lijf te kunnen DOORBEREKENING WEELDE BELASTING. In de Staatscourant van 19 Augustus is opgenomen een wijziging van de Prijzen- beschikking Doorberekening Weeldebelas ting, welke door importeurs verschuldigd is. Deze mogen namelijk, indien zij weelde belasting moeten betalen, hun verkoop prijs met 83 pCt. van het bedrag van de verschuldigde weeldebelasting verhogen. Voorts is in de beschikking een bepaling opgenomen die verhindert, dat de weder verkoper de in zijn inkoopsprijs begrepen weeldebelasting doorberekent aan zijn af nemers, indien hij deze beslasting van rijkswege terugontvangt. De radio geefl Vrijdag HILVERSUM I, 301,5 M, 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 22.20 UU1" Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7,45 Chopin. 8.15 Pla ten. 9.00 Symphoniische muziek. 10.15 Hel: Boek ■der Boeken. 10.40 Scalakoor Milaan. 11,00 Zieken bezoek. 11.35 Als de ziele luistert. 11.45 Orgel. 12.00 Angeles. 12.03 Kwartet van Beethoven. 12.30 Weerbericht. 12.33 Harmonteconeert. 12.55 Zonne wijzer 13.IS Welk boek?. 13.20 Platen. 13.50 Van man tot. man. 14.00 Platen. 14.20 Klein Duimpje. 15..07 Symphonische muziek. 16.30 Platen. 17.15 Mannenkoor. 17.45 Wat het buitenland leesi. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Strijdkrachten. 19,15 Liede ren van Fauré. 19.25 Voor Verkenners. 19.40 Platen. 19.55 Hulpactie. 20.05 Actualiteiten. 20.12 De gewone man. 20.20 Kurhausconcert. 2120 Luisterspel „Wapens in een klooster". 22.10 Ge bed. 22.23 De Van Rooyens. 22.50 Dansorkest. 23.30 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.90, 8.00. 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Pla ten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor zieken. 10.45 Zar.g en piano. 11,00 Hawaifanmuziek. 11.15 Voor lezing. 11.30 Lichte muziek. 12.00 Spaanse en Amerikaanse muziek. 12.30 Weerbericht, 12.32 Sportagenda. 12.37 De«Skymasters. 13.15 Zigeuner orkest. 13.45 Zwisterse koren. 14.00 Kookkunst. 14.20 Kerkorgel. 15.00 Boekenschouw. 15.20 Mu ziek van Debussy 16.00 Marsen en walsen. 16.30 Tussen 12 en 16. 17.00 Orgel. 17.30 Damsorkest. 18.20 Platen. 18.30 Amateurs. 19.00 Praat u rustig verder. 19,15 P.T.T.-nieuws. 19.30 V.P.R.O.-cur- sus. 20.05 „Le miroir de Jesus" (III). 20.30 Cul tureel leven in Zuid-Afrika. 21.00 Gevraagde platen. 21.30 Buitenlands overzicht 21.4» Drentse uitzending. 22.15 Filmpremière. 22.40 AvOndwlj- timg. 23,15 Sympiionisch concert, pan", „Duinroos", „Neptunus" enzovoort. Ook de gebouwen zullen met namen als „Zeester", „Garnaal", „Drietand" en der gelijke worden aangeduid. Bovendien zul len de kernen te herkennen zijn aan de verschillende kleuren der raamkozijnen. De slaappaviljoens zelf bieden plaats aan ongeveer 50 personen. Er zijn gezins paviljoens met vier slaapplaatsen per ver trek en gebouwen voor ongehuwden (man nen en vrouwen afzonderlijk) met drie bedden per kamer. Aan het ene eind van ieder paviljoen komt een geriefelijke conciërgewoning, die uitzicht biedt op het gehele gebouw en aan de andere kant komt een ovale ruimte, waarin zich de douchecellen en de toiletten bevinden. Het hoofdgebouw Het hoofdgebouw, waarin zich de eet- en de ontspanningszalen bevinden, bestaat uit twee gedeelten. Het voorgedeelte heeft een flauw gebogen vorm. De ingang be vindt zich in het midden, in de linkervleu gel is de „lounge", in de rechter een gym nastiekzaal ondergebracht. Beide vleugels lopen in overdekte terrassen uit. De gang. die het voorgebouw met het hoger gelegen en veel grotere achterge bouw verbindt, is op de keuken na! het meest vitale deel van het vacantie- centrum. Links bevinden zich hier de lo ketten, waar de vacantie-gangers met hun geld en paperassen hun zorgen overhandi gen, rechts hebben de directie en de chefs hun kantoren. Een trapje op en de gasten staan in de hal, waar zij, voor het diner begint, een krantje kunnen kopen en een sigaar ro ken. Deze ruimte wordt 30 meter lang en 7 meter breed. Ter weerszijden ligt een eetzaal, waar 376 personen gespijzigd kun nen worden, zodat de gehele kampbevol king in twee groepen bediend kan worden. Tussen de beide eetzalen in ligt een keu ken met een oppervlakte van 400 m2 met bijbehorende dienstvertrekken. De beide eetzalen geven r- -m beurt toegang tot resp. een dans- e biljart zaal, die beide weer van ec heiden bar voorzien zyn, waarvan dc _n de vissersbar zeer sober gehouden zal worden. Aan weerskanten van de verbindings gang liggen dus tussen voor- en achterge bouw tegen drie windrichtingen beschutte terrassen. Tegen de muur van het achter gebouw heeft men een reeks kleine win kels geprojecteerd, b.v. een kapper, een sportartikelenzaak, een ijssalon enzovoort. Garnering. Natuurlijk blijft het daarbij niet, want de organisatoren willen geen wens van hun gasten onvervuld laten. Er komt een kin dertehuis op het Zuiden met speelweide en plasbassïns en alles wat een kind maar ,meer kan vermaken; er komen een rol- Op dit kaartje van het complex van het vacantie-centrum te Zandvoort is 't hoofd gebouw rechtsonderaan met zijn ver schillende onderdelen duidelijk te onder scheiden. De slaappaviljoens liggen daar in zes kernen in een grote boog er omheen. Links bovenaan ziet men het ronde thee. huis met het daarvoor liggende zwembad. Tussen het kinderhuis, achter het hoofd gebouw, en dit bad is een rolschaatsenbaan geprojecteerd. De winkelgalerij links achter het hoofdgebouw komt te vervallen. De sportterreinen bevinden zich Oostelijk van het complex. schaatsenbaan, acht tennisbancfi, sportter reinen, een manége en een vijftig m lang wedstrijd-zwembad, dat 2Vs meter diep wordt. Natuurlijk hoort hier een zonne bad bij en op de nabijgelegen duintop, twaalf meter boven N.A.P., is een thee paviljoen ontworpen. Dit en het theater, dat bij de ingang van het kamp geprojec teerd is, zullen ook voor bezoekers van buiten worden opengesteld. Wanneer klaar? Op 1 November wordt met de bouw van al dat moois begonnen. Het drie-millioen- project moet op 1 Juni 1948 klaar zijn ten bate van 20.000 deviezenbrengende Engel sen en 10.000 Nederlanders, die hun indi- Wereld Trekkers Ronde in Blaricum Op 29, 30 en 31 Augustus komen duizend trekkers uit alle landen van de wereld in Blaricum bij elkaar voor het vieren van de Wereld Trekkers Ronde. Ieder jaar wordt een internationale con ferentie gehouden van afgevaardigden van de jeugdherberg-organisaties, die aange sloten zijn bij de International Youth Hos tels Federation. Deze conferenties worden voorafgegaan door een grote samenkomst van trekkers uit alle landen van de wereld. Verleden jaar had voor het eerst na de tweede wereld-oorlog deze gebeurtenis weer plaats te Schotland en dit jaar valt ons land de eer te beurt om de buitenland se gasten te ontvangen. De Nederlandse Jeugdherberg Centrale zal fungeren als gastheer voor meer dan duizend trekkers van alle nationaliteiten en voor ongeveer honderd afgevaardigden van de 2§ aange sloten jeugdherberg-organisaties. Op de avond van 29 Augustus wordt dan een begroetings-bijeenkomst gehouden, waarbij tal van buitenlandse groepen de monstraties zullen geven. De Schotse trek kers komen met hun doedelzakken, de vidualisme over boord moeten leren Zwitsers zullen jodelen, de Zweden demon gooien. En niet te vergeten voor een grote staf van personeel, dait f 300.000 per seizoen aan lonen zal incasseren. Het gevaarlijke ammonium- nitraat Het Tweede Kamerlid de heer Donker heeft aan de ministers van Binnenlandse Zaken, van Verkeer en Waterstaat en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gevraagd of zij kennis hebben genomen van de omvangrijke rampen, die in de laatste maanden in enkele havens, onder andere Texas City. Brest en Melbourne hebben plaats gehad bij de verscheping van ammoniumnitraat. De heer Donker vraagt of de invoer van dit product voor onze nationale huishouding van dusdanig belang is, dat wegens het grote risico van die invoer niet kan worden afgezien. In dien dit niet het geval is, zo vraagt de heer Donker, welke maatregelen dan zijn genomen of nog zullen worden genomen om het risico van het vervoer van dit ge vaarlijke product tot het uiterste mini mum te beperken? streren hun nationale dansen, de Marok kanen zullen hun inheemse kunst laten zien en zo zal iedere groep iets tonen, dat kenmerkend is voor het betreffende land. Een tweede hoogtepunt is de avond van 30 Augustus, wanneer in het openlucht theater een groot internationaal spel wordt opgevoerd, dat eindigt met een fakkel optocht naar de terreinen van de jeugdher berg te Blaricum, waar een kampvuur wordt ontstoken, waarbij in verschillende talen een boodschap wordt gericht tot alle trekkers. Op de Zondagmorgen van 31 Augustus heeft een wijdings-bijeenkomst plaats, waar in verschillende talen korte redevoeringen worden gehouden, afgewis seld door zang en muziek. In de middag wordt de Wereld Trekkers Ronde gesloten. VERDUURZAAMD ROGGEBROOD, In aansluiting aan het bericht van 11 Augustus waarin gezegd wordt, dat de prijsverhoging met één cent van alle broodsoorten in de daarvoor aangewezen gemeenten niet geldt voor verpakt en verduurzaamd roggebrood, deelt het ministe rie van landbouw, visserij en voedselvoorziening thans mede, dat ook voor dit roggebrood de maximum- en de minimumprijs in die gemeen ten met een cent verhoogd wordt. Kinderen uit raam van bran dend bovenhuis geworpen In Hilversum heeft een felle nachtelijke brand gewoed in een dubbel woonhuis aan de Loosdrechtseweg, bewoond door de fa milies Van Kesteren en Wiegers. Het vuur ontstond in de woning van de, familie Van Kesteren, een commissionnair in effecten, waar de avond tevoren de verjaardag van de vrouw des huizes was gevierd. De brand werd door voorbijgangers ont dekt toen de benedenverdieping reeds in lichter laaie stond. De familie Van Kes teren wist nog het vege lijf te redden door in allerijl in nachtgewaad de straat op te vluchten. De jongste twee kinderen, de één 3 maanden en de ander 4 jaar, moes ten door de moeder uit het raam van de eerste verdieping in de tuin worden ge worpen, waar zij door de vader en het dienstmeisje werden opgevangen. De woning brandde totaal uit. Van de bezittingen van de familie Van Kesteren kon niets worden gered. Ook het belen dende woonhuis werd door de vlammen aangetast. De brandweer wist hier echter de brand tot de zolderverdieping en het dale te beperken. Stille gang langs dodencel in bet „Oranjehotel" Op Zaterdag 6 September wordt weder de stille gang voorbij de gewijde dodencel 601 in het ..Oranjehotel" gehouden. Alleen nabestaanden van de slachtoffers, gevallen iti de verzetsstrijd en de oud-gevangenen van het „Oranjehotel", alsmede enige autoriteiten zullen daaraan deelnemen. Ter inleiding van de stille voorbijgang spreekt de oud-gevangenis predikant G. Bos een kort woord. Aan de bij het comité bekende adressen van nabestaanden en oud-gevan genen worden toegangskaarten verzonden. Zij, die op 25 dezer geen kaart hebben ontvangen kunnen deze schriftelijk aan vragen bij het comité: Van Bleiswijkstraat 16, 's-Gravenhage. Het bezit van de Duitse ex-kroonprins Het lid der Tweede Kamei de heer Donker heeft aan de minister van Justi tie gevraagd, of deze de verzekering kan geven, dat de tot dusverre gevolgde richt lijnen voor het Beheersinstituut uitslui ten, dat een zogenaamde „non-enemy- verklaring" zal worden gegeven aan ex- kroonprins Wilhelm van Hohenzollern ter zake van zijn zich in Nederland bevindende bezittingen. Indien dit niet het geval is, wil de minister dan bevorderen, vraagt de heer Donker, dat het Beheersinstituut ge ïnstrueerd worde, zulk een verklaring niet af te geven aan iemand, die nog onlangs in een interview, gepubliceerd in „Com bat", Parijs, zou hebben verklaard, dat hij in de laatste wereldoorlog graag het com mando van een leger op zich genomen had? Vragen over uitwijzing van „vooroorlogse" Duitsers Het lid der Tweede Kamer de heer Roolvink heeft aan de minister van Justitie gevraagd of deze niet van oordeel is, dat uit overweging van menselijkheid de uit zetting van vóór de oorlog hier té lande gevestigde Duitsers en statenloze gewezen Duitsers behoort te worden beperkt tot die personen, wier gevaarlijkheid uit vol doende vaststaande feiten is gebleken. Hij vraagt voorts 'de deugdelijkheid van het onderzoek ^naar de houding van de -betrokkenen te bevorderen door opdracht te geven, dat de voor uitzetting in aanmerking komende per sonen worden gehoord over de tegen hen bestaande klachten of bezwaren De aan naturalisatie verbonden kosten vormden voor vele vóór de oorlog hier woonachtige en hier ingeburgerde Duit sers en statenloze gewezen Duitsers des tijds een beletsel om naturalisatie te ver zoeken, welk beletsel uiteraard niet be stond voor de meer kapitaalkrachtigen. Daarom verzoekt de heer Roolvink de mi nister, bij de toepassing van de voor uit zetting geldende maatstaven rekening te houden met de omstandigheid, dat deze weinig draagkrachtige personen de volle druk van de bezettende macht hebben moeten ondergaan, voor welke de meer kapitaalkrachtigen zich door naturalisatie hebben kunnen vrijwaren. Bonnen voor tabak Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor het tijdvak van 24 Augustus t.m. 6 Sep tember a.s. de bonnen K 31 tabak en K 32 tabak der tabakskaart QA 707 recht geven op een rant soen sigaretten of kerftabak. Bon K 35 tabak der gecombineerde kaart geeft gedurende bovengenoemd tijdvak recht op twee rantsoenen sigaretten of kerftabak. Geen kaarten in bewaring geven. Het komt herhaaldelijk voor. dat detaillisten in tabak de tabakskaarlen van hun klanten in bewaring nemen. Deze detaillisten zijn van me ning, dat dit geoorloofd is. Dit is evénwel niet het geval. Bovendien moet men er rekening mee houden, dat. indien de kaarten zoek raken, gestolen worden of op andere wijze in het ongerede raken onder geen voorwaarde tot vergoeding daarvan kan worden overgegaan. FAILLISSEMENTEN De Haarlemse Rechtbank heeft op Dinsdag 19 Augustus 1947 de volgende faillissementen, uit gesproken Speelman, handelende onder de benaming Eerste Nederlandse Kaarshulzenfabriek, Fran- kenstraat 43, Haarlem. Curator: Mr. K. Heimig. Fr. Bottelier. Adr. Loosjesstraat 85, Haarlem. Curator: Mr. J. D. A. Viskil. F. van Coezand. musicus, Munnikenweïde, 25, Beverwijk. Curator: Mr. J. O. Baron. AANVANG DER LESSEN VANAF 9 SEPTEMBER INSCHRIJVING dagelijks vanat !5 Prospectus gaarne „p aanvraag. PRIVéLES OP ELK VERLANGD ÜD KWEKKEBOOM Ne GRACHT 9g rELEl OON 13525 HAARLEM Cricket Zuid-Afrika had 28 runs te ki Vijfde testwedstrijd een draw Het is Zuid-Afrika gelukt om baar hopeloze achterstand een draw ''r'' in ric vijfde en laatste lest wedstrijd Engeland. Uitstekend batten van NourJ™ SCft al van Mitchell, die zeer snel scoorde savpn00' even de hoop, dat Zuid-Afrika een ovph, n°2 uit het vuur zou slepen, doch hierna dePd"!"? verlies van twee wickets in vier ballen slechts een run de papieren voor 7nia »,VOor aanmerkelijk stijgen. "A'n^ Mitchell sloeg een fraaie 139 bijelkaar hu nu de tweede Zuid-Afrikaan na Melville'dl een wedstrijd twee honderden scoorde Tor!/ tijd verstreken was, had Zuid-Afrika n kort voor een overwinning en moest zich mT»* draw tevreden stellen. De score van de tm»!/ innings was: Mitchell not out Dyer !bw b Wright j]""li5 Viljoen st. Evans b Howorth Nourse b Howorth Melville c Evans b Cranston Dawson c Howorth b Cranston Fullerton c Evans b Howorth Mann c Hutton b Wright Tuckett not out Extra's j* Totaal voor 7 wickets De bowlingeijfers waren: Copson 0-66 Glad win 0—33, Wright 2—103, Ko worth3-J' Cranston 2—61, Compton 0—30, Hutton o-s' Yardley 0—1. De scores van de wedstrijd, zijn: Engeland 4n en 325 voor 8 (gesloten.); Zuid-Afrika 302 en 423 voor 7. Tennis Routine domineert in de kampioenschappen Van de aoht geplaatste spelers in het dam", enkelspel van de nationale tenniskampioenschap, pen hebben zeven zich tegen de winnaressen van de tweede ronde kunnen handhaven; wel e bewijs, dat er nog geen „doorbraken" van l_ zijde van de jeugd. zijn. De enige, dit 't r.le: kon bolwerken was mej. Eggersman die het rr.oea: afleggen tegen mej. Grosveld uit Noord-Brabant; mevr. Lubbers (gepl.) verloor de eerste set va mevrouw Berkel, die keurig scherp plaats'e, maar daarna onzeker werd onder de druk v; de lange drives. Mejuffrouw Hermsen speelde luchtig en vlot tegen mevrouw Van Haact-n 6—1. In de kwartfinale bleek querque nog immer een niet te overwinnen tactiek te hebben, dank zij haar afwisseling in tempo, dank zij haar variatie in alles. Zij sloeg mevrouw Scholten met 6—3 6—1 en plaatste zich daardoor in de halve eindstrijd. In het herenenkelspel had Krijt de grootste moeite om zijn onzekere spel te doen zegevieren tegen de onvermoeibare en tactisch spelend» Toenjes. De verrassing was de overwinning van Lijsen op de geplaatste Dehnert, liefst ir G—0; Lijsen liet het risico aan Dehnert, die le veel forceerde en geen ogenblik kans had er indruk te maken. Met Krijt en Lijsen kwamen Karsten, Rinkel en A. Borren in de laatste acht. Borren werd in de eerste set weggevaagd dooi- de uitstekende drives van F, Beernlnk. Zo wel de vertraging in tempo als het wegzakken van he't spel van Beernink bezorgden Borren tenslotte de zege. Voetbal Eiiimen in de eerste klas Het leek aanvankelijk, of de voetbalcompetitu in Drente nog een verlenging zou krijgen, r.afc: eerst Alcides een protest had ingediend :e;;: Emmen, daar laatst genoemde ploeg een or:e- rechtigde speler ïn het veld zou hebben gebracht, en later Germanicus protesteerde, toen Eest en speler opgesteld had, die volgens de mening va de Coevordenaren nog niet voor Eext mocht uit komen. Een en ander heeft de gemoederen van de sportielfhebbers in de betreffende plaatsen danig in beweging gebracht. Thans staat echte: vast, dat zowel het protest van Alcides als d«: van Germanicus is afgewezen, zodat Emmen dus definitief in de eerste klasse blijft, en Eext zijn veroverde plaats in de tweede klasse kan hand haven. Honkbal Promotiewedstrijd H.C.K.—R-C.H. Zaterdagmiddag zal op het terrein aan de». Jan Gerritszlaan de promotiewedstrijd HCn- RCH om een plaats in de eerste klas van de. derlandse Honkbalbond worden gespeeld. Te-a J» 28. De sfarÉ verliep prachtig. Het toestel van Oehoe steeg snel omhoog en het vlieg veld lag al gauw ver beneden en achter hen. „Goed weer!" zei Oehoe tevreden. „Als het zo blijft kan jij direct het stuur over nemen, leerling! Dan kan ik mijn morgen slaapje doen, zodat ik op krachten blijf!" „Ja, ja!" riep Panda zenuwachtig. „Wacht nog even met dat slaapje, baas! Achter ons vliegt die Kraan. Hij is na ons gestart en ik vertrouw hem niet. Hij vliegt op ons af en hij heeft gezegd, dat hij niet duldde, dat wij aan de wedstrijd zouden meedoen!" „Bah!" riep Oehoe. „Je probeert mijn rust te bederven, leerling! Ik ben bang, dat je te zenuwachtig bent voor een piloot! Wat kan die Kraan cms doen? Waarom zou hij Toén zweeg Oehoe. Hij had achter zich gekeken en gezien, dat het grote toe stel van Kraan recht op hem af vloog.... Bier of bommen. In Tokio zijn berichten gekomen, volgens welke drie ow» vliegtuigen tien bommen zouden hebb geworpen op het Japanse schip lra» Maroe. Het schip werd niet getroffen, verklaring wordt geopperd, dal het weii gelijk is, dat overmoedige vliegers. ,,'méi eens „door elkaar wilden rammelen bierflessen, die abusievelijk voor bom werden aangezien. Internationale samenwerking. Volgens hetJjMj rlkaanse blad „Newsweek" worden Hess en zijn zes kornuiten, die in dc se gevangenis Spanaau huizen, geschoren door een Nederlandse K3M* Rus houdt het scheermes vast, een de scheerkwast, een Brit de ham» een Amerikaan de scheerzeep. Beroepsrovers. In Slowakije heeft e® plaats tegen ongeregelde Oekraïne, die zouden zijn samen? - voormalige SS'ers, Oekrainse fas?5 van het Oekrainse „leger van. en beroepsrovers. Naar gemeld w>- ben deze groepen zich steeds verae waaks en Moravisch gebied begev goed gewapend en gedisciplmce-"0- communiqués gaan de groepen "ün ging tegemoet, maar de verliezen choslowaakse zijde zijn groter dan Oekraïnse. Droogte. Dr. Heinz Runge. weet'def^%ci het meteorologisch station le POtsöf f£J pessimistische voorspelling dat «e hongerdood hun intredo zullen c niet onmiddellijk een eind aan .;J.a komt. De kansen op spoedige echter zeer slecht. Volgens Rung ti.y dige hittegolf bezig de Duitse aa kooloogst te vernietigen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2