TARZAN les iaar 9e®ist tegen handelaars, die aan de „weermacht" leverden Jlex JAeatet Deventertapijten komen uit... Moordrecht VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1947 IJMUIDER COURANT BIJZONDER HOF n beide11 Jtód, dat 2i] uflt Biizonder Gerechtshof te Arn- V°°r iLhben zich te verantwoorden .«•dam „„Achten J. W. E. en P. M. van de v ifc Bunnik. Hun werd ten laste i in de periode Juni 1940 tot r •1045 als firmanten ener vennoot- januari Duitsers hebben samenge- ichap omstreeks 12000 m3 hout, ter iferkt d°01 j iso.200 aan de weermacht vaarde vai 'rts hadden zij volgens de teleV. ligging voor een bedrag van i?r,ladwarsliggers aan de bouwtech- i 600.°0(J d van de Duitse weermacht i®* e7mi hiermede in samenwerking ''TSf bouwbedrijl der N.V. S" werk- Kt verricht te Amersfoort. Ten verdachten ten laste gelegd, slotte we „heden hebben doen ver- M '8 5 verschillende vliegvelden in üdtcn behoeve van de Duitse oor- erdachtcn gaven toe dat zij als - ..„ren der firma hout geleverd -had- rle Duitsers, doch voerden aan, dat "I'Sne gedwongen werden. De Duitsers ®Sm hen met vordering van het kwamen met de Duitsers overeen, 40% van hun hout mochten tikken en 60% aan de weermacht "veren. De pres. mr. B. de Gaay "SS verweet echter de verdachten, F i éel'e"cld hout bijkochten om nog *L «n de Duitsers te kunnen leveren. •"Sign getuigen a charge en acht a .Se waren opgeroepen om hun ver- V„ dKe zaak af te leggen. De verdachten gaven te kennen dat zij Jnnbrengst van hun zaken met de Diut- vedeêltelijk besteed hadden om m tvnkriilr ondergedoken Joden te helpen, fd getuigen it charge kon dit echter ,™tieen hoewel er wel enkelen waren, 5 bf „eruchte" vernomen hadden, dat ffianten joden hielpen, n, getuigen a decharge verklaarden .til dat de verdachten inderdaad Joden Si hebben en de iUegaliteit hebben ritand Een dezer getuigen, een voor staand illegaal werker uit Utrecht, be- Md onder de naam „Siem van Utrecht", vHdaarde dat verdachten zeker geen «ede rangs burgers waren. Hij zeide: '«e zaak is van begin af aan te zeer Jeswiept. Er is een grote agitatie ge- ,ee,t tegen v. D. en E. Ten aanzien van 0 kan ik u wel zeggen, dat bij zoveel tier de illegaliteit gedaan heeft, dat hij ..dijk een onderscheiding verdient. Zo i v d. bijvoorbeeld in 1942 zijn turn fctBtbaar gesteld om er lijk van een dm de illegaliteit geëlimineerde S.D.-er tebedaven. Ik kon toen in heel Utrecht niemand vinden, die hiertoe bereid was". De getuige „Siem" liet zich vervolgens medeslepen door zijn verontwaardiging eer bet feit, dat de zaak tegen verdach te zoveel stof doet opwaaien. Hij deed m persoonlijke aanval op een der recher- aeurs, die met het onderzoek belast was n eindigde met te zeggen, dat hij van de hele zaak walgde. E; procureur-fiscaal, mr. A. H. van Veen antwoordde hierop: „Wij hebben alle waardering voor uw verdienste in de ille- U dient echter te begrijpen dat het goede dat verdachten misschien voor Ji illegaliteit gedaan hebben, nooit kan Herstel van school A kost f 32.300 Maar Wederopbouw geeft een vergoeding Tijdens de oorlog en ook na de bevrijding is het gebouw van school A, staande aan de Kerkstraat te IJimiiden, steeds in ge bruik geweest hij verschillende militaire instanties. Thans is het gebouw echter vrijgegeven, waardoor de mogelijkheid wordt geopend, be! opnieuw als school in te richten. !n verband met de grote behoefte aan schoolruimte zijn B. en W. van mening, dat het in de huidige tijdsomstandigheden, nu van nieuwbouw voorlopig niets kan lemen, noodzakelijk is, van deze mogelijk heid met de meeste spoed gebruik te ma te, Door het intensieve gebruik heeft het gebouw echter een vrij aanzienlijke schade opgelopen, waarvan herstelling dringend geboden is^ alvorens een school hierin te kunnen huisvesten. De kosten, verbonden aan de herstel lingswerkzaamheden, worden door de waarnemend directeur van openbare wer ken geraamd op f 32.300. Aangezien de schade een gevolg is van de bezetting van het gebouw door militai- fen, kan de gemeente aanspraak maken op een bijdrage van het rijk, waarbij evenwel rekening moet worden gehouden met een geheel voor rekening van de gemeente ko mende aftrek wegens uitgesteld onderhoud (door het Sub-bureau IJ-mond van de wederopbouw bepaald op f 6.438.30) en voorts wegens de verkrijging van nieuwe goederen voor oude. Voorts zal een verrekening moeten plaats hebben met de, voor het gébruik door de voormalige Duitse Weermacht, ontvangen huurvergoeding. Hoeveel uiteindelijk ten laste dei* ge rente komt, is thans nog niet met nauw keurigheid te bepalen. en W. stellen voor, hun een crediet wenen van f 32.300. Jaarvergadering „Watervliet" van de Korfbalvereniging „Wa- tim J kwamen in het clubhuis bijeen ae jaarlijkse vergadering te houden en «ns aandacht te wijden aan het nieuwe rtseizoen. De heer J. Broeksma, voor- v'an iPf eGn k01'k overzicht van de stand wvn- ?n en de verrichtingen van de ver- st® twaalftaUen. Een "overzicht van i,u *0®nrian. secretaresse, vermeldde «tïoms de wedstrijden, timi! ,ag van beer C. Hopman, pen- ^n f1^ sloot mefc een batig saldo d^!wVe?'ez'n° van bestuursleden bracht héér u r?—n' meb H- Voerman en de Vprdo leZeri weer op hun plaatsen, dïï? °,ndergbig het bestuur uitbreiding de heren J. sieyzer en A. Vos. Agenda voor en IJ'muiden n=ii7?IIDAG 22 augustus. rpy 9-15 uur: Boemelstudenten. (le <ieel)UUr: ^arzan de Onoverwinnelijke hoed?OUt8 Ulu" Het meisje met de blauwe opwegen tegen het kwaad dat zij deden door aan, de weermacht te leveren en vlieg velden voor de Duitsers aan te leggen". Nadat nog enkele andere getuigen a décharge hun verklaringen hadden afge legd, hield de procureur-fiscaal zijn requï- totoir. Hij belichtte de ernst van de colla boratie der verdachten en gewaagde van de grote bedragen, die zij verdienden met de leveranties aan de Duitsers. „Het is niet moeilijk", zo zeide hij, „af en toe f 10.000 aan de illegaliteit af te staan, als een kleine, onbelangrijke transactie reeds f 50.000 winst oplevert". De procureur-fiscaal meende, dat de door verdachten aangevoerde hulp aan Joden zeer onwaarschijnlijk is en dat, zelfs in dien het wel zo was, dit doel nooit de col laboratie kon rechtvaardigen. Hij eiste tegen beide verdachten 6 jaar met aftrek en 10 jaar ontzetting uit alle rechten benevens uit 't recht om gedurende deze tijd waar dan ook een leidende func tie te "bekleden. Uitspraak 3 September. Visknechts krijgen hogere lonen Na langdurige besprekingen tussen de vishandel en het bestuur van de Centrale Bond, waarbij bijna alle visknechts zijn georganiseerd, is een nieuw contract tot stand gekomen, tot de ondertekening waarvan het bestuur inmiddels gemachtigd werd. Het loon der vaste visknechts is gebracht van f 50 op f 55 per week; ook is een gun stiger regeling verkregen voor betaling van overuren. Voor de losse visknechts van de zoge naamde Lijst A kon eveneens een gunstiger regeling verkregen worden. Zij hebben een garantieloon van f 37.50, benevens een vergoeding van f 4 per dag wanneer zij hun garantieloon hebben verdiend. In de vergadering, waar de leden van de nieuwe regeling in kennis werden ge steld, werd het bestuur gecomplimenteerd wegens het tot stand brengen van deze nieuwe regeling. Hinderwet-vergunning onder voorwaarden Burgemeester en Wethouders der ge meente Ve-lsen hebben bij besluit van 19 Augustus 1947 ingevolge de Hinderwet vergunning onder voorwaarden verleend aan: de firma Wals en Co., te IJmuiden, tot het oprichten van een electro-motoren- fabriek in de percelen IJmuiderstraatweg nos. 51-52 te IJmuiden-Oost; de.firma E. C. en A. Servaas te Velsen tot het oprich ten van een machinale timmermanswerk plaats in het perceel Palmenstraat no. 9 te IJmuiden-Oost. Weer Canadees hout aangevoerd Donderdagmorgen is voor Van Gelder's Papierfabriek wederom een lading hout uit Canada aangevoerd met het Deense m.s. „Slesvig", dat wegens de lossing van het s.s. Halland van dezelfde rederij lig plaats moest nemen aan de kanaaldijk. Dit schip heeft evenals het inmiddels weer naar Canada vertrokken m.s. Nor- mandiét, eveneens van dezelfde rederij, de overtocht volbracht in 9J/2 dag, wat 2x/2 dag korter is dan normaal. De lading, die geheel onder de luiken is geborgen, is 1671 vadem groot en in genomen te Three Rapids-Labrador. loslopende honden bezorgden hun baas een proces-verbaal. Tegen twee eigenaars van honden, die last veroorzaakten op het speelterrein van de Maria Corneliabewaarschool, is proces- verbaal opgemaakt. MARKTBERICHT Aangevoerd werden 250 kisten schelvis, 450 kisten schol. 50 kisten tarbot en tong, 60 kisten kool vis, 90 kisten wijting, 80 kisten diversen, 2150 kisten haring, totaal 3180 kisten. Prijzen: middelschol f 30, kleine schol II £25— 18, kleine schol III f 13—f2,70, schar II f8—f5, wijting f 13—f 10,50, braadschelvis f 17—f 16,50. alles per 50 kg. Besommingen, Trawlers: Prinses Beatrix IJM 117 f 7830, Ita IJM 22 f 8960. Flamingo f 24.910. Kustvissers: HD 79 f2585, HD 112 f 960, HD 220 f 135, HD 131 f 590, UK 53 f 590, UK 126 f 1070, UK 244 f 1420, U K 86 48. UK 162 f 557, UK 2 f. 1350, UK 16 f 560, IJM 343 £120, IJM 249 398, IJM 237 £71, IJM 215 307, TX 14 f 1180, UK 144 f 305. vergadering havenarbeiders centrale bond Hedenavond houden de havenarbeiders, georganiseerd in de Centrale Bond van Haven- en Transportarbeiders een leden vergadering in Flora. De agenda vermeldt o.a. een verkiezing van een vakgroepbe stuur. Vanaf heden t/m Woensdag 27 Aug. brengen wij U de onoverwinnelijke (le deel) Een van de meest boeiende Tarzanfilms Toegang 14 jaar. Melior Film. Plaatsbespreken dagelijks van 1112 uur aan de cassa. Zwakzinnigenzorg" Werkinrichting in vol bedrijf Productie door materiaal- schaarste beperkt De Vereniging voor Zwakzinnigen zorg heeft met haar werkinrichting aan de Houtmanstraat in de loop dei- jaren veel nuttig werk verricht. Jongens en jonge mannen, die voorheen ge doemd waren als onnutte leden dei- maatschappij langs de straat te slen teren, meermalen als mikpunt van de straatjeugd, werd, doordat zij nuttig werk konden doen, een gevoel van eigenwaarde bijgebracht. Zij waren, zoal niet volwaardige dan toch nuttige mensen geworden en het werk dat zij afleverden, vond gretig kopers onder de burgerij. Waterleiding naar het strand wordt weer aangelegd Naar aanleiding van de door een lid van de gemeenteraad gestelde vraag om te bevorderen, dat de waterleiding naar het 'zeestrand wordt gerepareerd, ten behoeve van het publiek en de pachtens, delen B. en W, mede, dat bij een ter plaatse ingesteld onderzoek is gebleken, dat deze leiding de bezettingstijd door de voormalige Duit se weermacht is opgebroken en dus niet meer aanwezig is. De- gronden waarin deze leiding zich bevond zijn eigendom van het Rijk Staatsvissershavenbedrijf Na gepleegd overleg is deze instantie be reid een nieuwe waterleiding voor reke ning van de gemeente aan te leggen. De kosten daarvan worden geraamd op f 500. Onder mededeling, dat aa-n de Weder opbouw inmiddels is verzocht een bijdrage in deze kosten te verlenen en verwacht mag worden dat daarop een gunstige be slissing zal volgen stellen B. en W. voor, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten, een crediet tot bovengenoemd bedrag te verlenen. de robert william loste in vlaardingen De stoomtrawler Robert William KW123 is deze week met zijn uit 800 manden ha ring bestaande vangst in Vlaardingen aan' de markt geweest. Ook in Vlaardingen was weinig kooplust, wat tot gevolg had, dat de reder een deel van de vangst heeft op gehouden. de haarlem in de vissershaven. De stoomtrawler Haarlem, de enige der drie nieuwe schepen van de Vem die de oorlog heeft overleefd (de Erin en de Delft gingen verloren), is deze week, na de nodige verbouwing te hebben onder gaan, in de Vissershaven gearriveerd. Op nieuw kan dus weer een grote boot aan de vloot worden toegevoegd. In 1929 werd deze inrichting door de vereniging gesticht en van dat jaar af heeft de werkmeester de heer Bournan tal van jongens in'de geheimen van het hand werk van matten vlechten ingewijd. Tijdens de oorlog heeft de inrichting natuurlijk haar werk moeten staken, maar in Juli 1945 kon ze weer beginnen, eerst voor halve dagen, maar nu is ze weer in vol bedrijf. Een 14-tal jongens en jonge mannen van 18 tot 40 jaar maakt weer cocosmatten, cocoslopers en allerlei bor stelwerk, Enige blinden vlechten gaatjes- matten. maken allerlei soorten kwasten. Er is natuurlijk grote vraag naar de pro ducten der werkinrichting, en de producr tie is door materiaalschaarste beperkt. Maar desondanks wordt er met ijver ge werkt en elke „arbeider" in dit fabriekje maakt zijn werk zelfstandig af. Alleen bij het afwerken springt de werkmeester bij. Een inrichting, die ten volle de steun van alle ingezetenen verdient. Gouden huwelijksfeest De heer O. Zalm en mevrouw E. Zalm- Brand hopen 4 September hun gouden huwelijksfeest te vieren. De heer Zalm is een bekende oud-inge zetene van Velsen-Noord, waar het echt paar van 1911 tot aan de evacuatie van 1942 heeft gewoond. Sindsdien wonen zij in Beverwijk. De heer Zalm werd in 1934 als baas- electricien van de Papierfabriek Van Gel der Zonen gepensionneerd. De 75-jarige bruidegom is vermoedelijk de oudste sterkstroom-monteur in ons land. Alle kin derziekten der electriciteit heeft hij mee gemaakt en de toepassingen heeft hij ge stadig zien groeien. Toen Raadpensio- ïts., ""-7TVS®; naris Schimmel- C penninck in 1797 - tot de directie van rde Deventer dwei- Tènfabriek de vraag richtte of zij kans zag zijn beschadigde „Smyrnaas kleed" te repareren, in spireerde hij daar mede de jeugdige Gerhard David Bimie, zoon van één der directeu ren, tot het con strueren van een getouw voor het weven van tapij ten. Zo ontstonden daar in de koek- stad al betrekke lijk kort daarna de Deventer hand geknoopte tapijten die hun roem. over heel de wereld hebben en is men terecht gekomen in Moordrecht. Een hoekje van de nieuwe weefJial. uitgedragen. Men vindt ze in pa.leizen en kastelen en andere imposante gebouwen m binnen- en buitenland en één dei- fraaiste treft men stellig aan in het paleis op de Dam, dat afmetingen heeft van 40 bij 15 meter en van een zeer bijzondere schoonheid is. Tot op de dag van heden is het pro cédé hetzelfde gebleven. Niettemin is er een afwijking ten aanzien van vroeger en die is merkwaardig. Zij is deze, dat het befaamde „Deventer tapijt" niet meer in Deventer, doch in Moordrecht wordt ver vaardigd! De Koninklijke Verenigde Tapijtfabrie- ken, na een fusie in 1918 tot stand geko men, hebben de fabrieken te Deventer ge heel ingericht voor het mechanisch weven van tapijten en de handknoperij naar Rot terdam overgebracht. Toen de Duitsers in 1940 evenwel het Rotterdamse bedrijf vrij wel met de gnmd gelijk hadden .gemaakt, heeft men elders zijn toevlucht gezocht Kapelaan de Graaf nam afscheid Het echtpaar ZalmBrand. In 1899 kwam de heer Zalm als baas- schrijnwerker in dienst bij de toenmalige ©lectrische centrale te Bloemendaal. Toen het schrijnwerk af was, werd de beer Zalm als electricien opgeleid. Tal van nieuwig heden op het gebied der electriciteit heeft hij zien invoeren, vooral toen hij in dienst was bij de fa. Koopman «Sc Co. te Amster dam. Zo heeft hij in 1903 de eerste kwik damplamp in Nederland geïnstalleerd. In 1905 monteerde de heer Zalm de eerste te- Betrekkelijk kort na de bevrijding is men daar al aan de slag kunnen gaan; nog niet met volle productie, maar welk bedrijf doet dat wel? Globaal gesproken kan wor den gezegd dat ongeveer 60 pet. van de capaciteit wordt gehaald. Het tekort aan grondstoffen, vooral cocosgarens en verf is meer nog dan de moeilijkheid om arbeids krachten te krijgen de voornaamste rem mende factor. Dat de productie vrijwel geheel naar het buitenland gaat ligt voor de hand. Het ta pijt is een buiten onze grenzen zeer gewild artikel dat men gaarne koopt. Opvallend is daarbij hoeveel bestellingen voor cocos- producten er uit Engeland komen, sinds India, dat op dit gebied zeer veel produ ceert, geen Dominion meer is. De binnenlandse afzet, alleen op vergun ning is uiterst bescheiden. Zo mag van co- eosproducten alleen dat deel hier blijven, dat voor minstens 50 pet van papiergarens is vervaardigd. Hetgeen overigens aan de kwaliteit niets af doet. Deskundigen ver zekerden ons dat papiergaren minder kleurbestendig is dan cocos, maar daaren tegen duurzamer in het gebruik. In totaal werken er op de beide fabrie ken, die 20 pet van de Nederlandse pro ductie voor hun rekening nemen, thans Onder grote belangstelling nam de naar |5.? teg?". T v°or4de °(orloS- Middelburg vertrekkende kapelaan De op ïinsdag 26 AuEustus te Graaf gisteravond in de R.K. naaischool komen om er gezamen- afscheid van zijn parochianen. Tussen een haag van welpen en verkenners door werd de scheidende kapelaan door pastoor Goos- sens binnengeleid. Nadat de welpen en verkenners hun „Hoort, zegt 't voort" had den gezongen, nam de pastoor het woord en zeide dat het voor de kapelaan een ge wichtig ogenblik was, nu hij afscheid moest neanen van de parochie, welke hem lief was geworden. Dankbaar was hij voor het mooie en goede werk, dat de kapelaan in de vier jaar, die hij hier werkzaam was, had verricht, ondanks het feit, dat een deel dezer jaren niet in de gemakkelijkste tijd van bezetting en evacuatie viel. In de bezettingsjaren heeft de parochie veel geleden, vooral de jeugd. Ontzettend veel werk heeft kapelaan de Graaf in de jeugdverenigingen verzet en daardoor heeft hij de jeugd ui-t deze parochie op een dusdanig peil gebracht, dat zij een voor beeld voor de omgeving kan genoemd wor den. Steeds stond hij ook klaar voor zie ken en hulpbehoevenden. Altijd, aldus pas toor Goossens, heeft onze parochie goede kapelaans gehad, maar onder deze kape laans neemt kapelaan de Graaf zeker een ereplaats in. Thans gaat hij naar Middel burg, waar eens een mooie kerk was, maar nu slechts een houten noodkerk. Het Zeeuwse wapen draagt echter als spreuk: Luetor et emergo". Tenslotte sprak pas- De Zweedse prins Karei Gustaaj, erfgenaam in rechte lijn van de Zweedse troon, bracht met zijn moeder en zusjes een bezoek aan zijn overgrootvader, koning Gustaaf Adolf, die vacantie houdt in zijn zomerverblijf op het eiland Oeland, het kasteel Sol- liden. - Prins KareiGustaaf op de knie van zijn overgrootvader. Links prinses Bri- gitta, achter de koning prinses Margarëtha, op de voorgrond prinses Christinaprinses Sybilla en prinses Desirée. lefoonaansluiting tussen Parijs en Den I toor Goossens de hoop uit, dat kapelaan de Haag. Deze eerste internationale telefoon-Graaf zijn oude parochie niet zou verge- verbinding slaagde uitstekend. In 1906 plaatste de heer Zalm de eerste lichtboeien op het IJ te Amsterdam, welke boeien op acetyleengas brandden. In 1911 kwam de heer Zalm aan de Pa pierfabriek, waar hij eveneens de enorme ontwikkeling der electriciteit meemaakte. Door zijn minder goede gezondheid ging hij in 1934 op 62-jarige leeftijd met ver vroegd pensioen. Thans is hij gezond en wel en ook mevrouw Zalm is ondanks haar 73 jaar nog flink. Hun zes kinderen zijn allen in leven. Zij hebben 12 kleinkinderen en 3 achterklein kinderen. Zaterdag 6 September des middags 4 uur is er gelegenheid het gouden echtpaar in Concordia te complimenteren. STORMVOGELS NAAR GOOR Zondag speelt Stormvogels een propaganda- wedstrijd te Goor Het IJmuidense elftal ziet er als volgt uit: Kraak; v. d. Oever, Hem-ken; Glas, Snoeks, v. d. Kuyl; Lup-pens, Meyer, v; Opber gen, De Boer, Van Gelder. Santpoort Onvoorzichtige wielrijder Op het kruispunt Terrasweg-Kerkweg kwam een wielrijder, die met een grote vaart de hoek om reed, in botsing met een op de Kerkweg rijdende motorrijder. Die wielrijder nam door de snelheid waar mee hij reed de bocht te ruim, waardoor hij een botsing niet kon voorkomen. Hij kreeg enige schaafwonden en moest per taxi naar zijn woning worden overge bracht. Zijn rijwiel werd ernstig bescha digd. Motorrijder en -rijwiel bleven on gedeerd. ten. Nadat van verschillende zijden ge schenken waren aangeboden, nam kape laan De Graaf het woord. Hij dankte pas toor Goossens hartelijk voor de prettige samenwerking en voor zijn vriendelijke woorden. In de afgelopen vier jaar had hij vele mooie dingen meegemaakt. De jeugd had hem na aan 'i hart gelegen, omdat hij van mening is dat, wanneer de jeugd goed geleid wordt, ook de toekomst beter zal zijn. Ook met de sportvereniging en de Katholieke Arbeidersvereniging had hij prettig samengewerkt. Hartelijk dankte hij allen met wie hij in contact was geweest en hij gaf tenslotte de verzekering dat hij Santpoort nooit zou vergeten. Hierna was er gelegenheid persoonlijk van de kapelaan afscheid te nemen. Een collecte bij het feest Bij het grote avondfeest in het Burge meester Rijkenspark op Maandag 1 Sep tember, georganiseerd door de Vereniging to-t het houden van nationale dagen en cle Oranjevereniging te Santpoort zal een collecte worden gehouden ten bate van de N.I.W.I.N. Beverwijk 25 jaar r.k. ulo De R.K. School voor Uitgebreid Lager Onderwijs aan de Keesdelfeweg zal 1 Sep tember haar vijfentwintigjarig bestaan her denken. Voor de tegenwoordige leerlingen wordt Dinsdag 23 September een feest voorbereid; de oud-leerlingen zullen op Zaterdag 27 September het jubileum vie ren. Hoofd der school is de heer G. G. C. Vernooy. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. 8) Anne keek scherp op: Nou, wat dan? Hij kan me niet opeten. Neen, maar hij zou erg onaangenaam kunnen zijn, geloof me En ik zou er lelijk in zitten, vind je niet? Luister nu eens, je zult een heel verstandig meisje zijn, en mij je laten helpen om door de financiële moeilijkheden te komen, maar je gaat niet naar Trant. Anne wendde zich af, worstelend met het wanhoopsgevoel, dat over haar kwam. Daar had ze niet aan gedacht, dat Geoffrey Neame in een lastig parket zou komen, als hij zweeg over 'haar Identiteit en Alan Heriot het later zou ontdekken. Natuur lijk, hij had gelijk, maar toch was het een vreselijke teleurstelling, dat hij zo rea geerde. Ze draaide zich weer om en reali seerde, dat zijn gezicht een masker was en dat hij het perron afkeek. Grote Goden, mompelde hij, daar is Alan zelf. Als verdoofd wachtte Anne. Een man- nenstem zei: Hallo Geoffrey, het spijt me dat ik laat ben. Ben je vriendschap aan het sluiten met een mede-slachtoffer? Ik geloof, dat deze jonge dame zuster Prescott is en dat ze uren heeft zitten wachten. Anne voelde haar hart bonzen. Nu komt het, dacht ze, nu moet Geoffrey hem ver tellen, wie ik ben. Ze raapte haar moed bij elkaar voor de scène, die onvermijde lijk scheen, en het leek een droom, toen ze Geoffreys stem kalm en natuurlijk hoorde zeggen: Ja, ze heeft inderdaad lang gewacht. Maar ik was geen nieuwe vriendschap aan het sluiten. Zuster Prescott en ik kennen elkaar al lange tijd. Ze kon hem alleen maar een blik van vurige dankbaarheid geven, voordat ze zich omdraaide om Alan Heriot te begroe ten. En toen kreeg ze een nieuwe schok. Ze wist eigenlijk niet, wat voor beeld ze zich gevormd had van deze haar onbeken de neef van Dick, die-ze nu jaren lang ge haat had. Maar ze had een vage voorstel ling van harde ogen en een schriele mond. Ze had er nooit aan gedacht, dat hij zo'n gelijkenis met Dick zou vertonen. Het was dwaas, zoals hij op Dick geleek. Dick in het groot, ouder, ernstiger, Dick volwas sen. De blauwe ogen waren hetzelfde en het bruine, onordelijke haar, en ook de mond; deze was sterker dan die van Dick, maar niet in het minst schriel. En natuur lijk was Alan Heriot bruin-verbrand, hoe wel Dick's wangen altijd een blos hadden gehad. Als ik niet alles wist. wat ik weet, dacht Anne bij zichzelf, zou ik hem aar dig- vinden. Toen hij zich naar haar toe keerde, zei hij Het spijt me zuster, dat u zo lang hebt moeten wachten. Mijn tante heeft de dingen door elkaar gehaalddat is een zwak punt van haar, zoals u zelf zult zien. Ze was er zeker van, dat u met dezelfde trein, zou komen als mr. Neame. Het is niet erg, meneer Heriot, zei Anne rustig. Ze wilde haar koffer opne men, maar hij was haar voor. Enige mi nuten later hobbelden ze over de lande lijke weg in een dogear op hoge wielen. Anne die nog nooit in een dergelijk ver voermiddel had gezeten, vond het koste lijk. Geoffrey Neame, op het achterbankje gezeten mopperde. Werkelijk Alan, het is prae-historisch. Het spijt me, dat je het niet prettig vindt antwoordde Alan effen. Stel je voor dat het geregend had? Dan had ik de „Utility-wagen" mee gebracht. die echter practisch geen veren heeft, en ik denk niet, dat je dat aange namer had gevonden. Schei toch uit, ik begrijp niet, waar om jij niet een behoorlijke wagen kunt houden. Tè duur zei Alan kortaf, en toen ze hem snel van terzijde even aankeek, zag ze hoe zijn gezicht hard werd. Dus toch, ondanks het feit. dat hij er uitzag als Dick, was hij schriel en dacht hij al tijd aan geld. Laat ik dat toch niet ver geten, dacht ze. Ik moet me niet door de gelijkenis met Dick laten misleiden en vergeten hoe anders hij in werkelijkheid is. Ze was erg zwijgzaam. De beide man nen praatten vluchtig met elkaar en zij was blij aan haar lot overgelaten te wor den en te kunnen genieten van het mooie landschap, waar zij door heen reden. De prachtige gouden en roestkleurige herfsttinten waren al overal zichtbaar in het '❖olie groene van bossen en strui ken. Er waren maar weinig huizen, hier en daar lag een enkele kleine woning, half verscholen in het geboomte, of een boer derij midden in de akkers. In de verte la gen de glooiende heuvels van dc Downs- Anne moest denken aan alles wat Dick haar had verteld over deze streek, die hij zo had lief gehad, en toen ze na een poos je van de grote weg afsloegen, een keu rig tuinmanshuisje voorbij reden en tus sen rijen hoge bomen kwamen, stokte haar adem. Hier was de plek, waar Dick's dromenland zou spelen, zou leren paai-d- rijden. .(Wordt vervolgd). lijk het 150-jarig bestaan te herdenken. En zij zullen dat doen in opgewekte stem ming omdat de verwachtingen voor de toe komst zeer goed zijn. De huidige achter stand op het gebied van vloerbekleding kan nog in jaren niet worden opgeheven en ook daarna zal het Deventer tapijt zijn volle attractie blijven behouden! SCHEEPVAART MIJ. NF,X>BRLANDRoepat, 18 Aug. van Soeraibaja naar PacifiCkust. Oranje. 18 Aug. Gi braltar gepasseerd. Ceram, 19 Aug. te Lorenzo Marques. Tarakan, 17 Aug. van Semarang naar Makassar Tawali, 19 Aug. te Bombay. Hugo de Groot, 19 Aug. van Poelau Samboe n. Tandjong Pandang. Saparoea, 19 Aug, van Genua naar Indië. Tablnta, 19 Aug. Guernsey gepasseerd. HOLLAND AFRIKA LIJN.. Jaarstroom, 19 Aug, Ouessant gepasseerd. K. N. S. M. Deo Duce 19 Aug. van O dense naar Kopenhagen. Delft, 19 Aug. van Madeira n, Curasao, Van Ostade, 18 Aug, van Curasao naar TTirvldad. Stuyvesanl, 19 Aug. te Curasao. Venus, 19 Aug. van Boergas naar Izmir. Theseus, 19 Aug. van Gibraltar naar Albufelra. Dundee, 19 Aug. van Alicante naar Gibraltar. Orestes, 19 Aug. v. Dublin naar Amsterdam. Bonaire, 19 Aug. van Antwerpen naar Madeira. i K. H. L. Cordova, uitreis 19 Aug. van Am sterdam naar Buenos Aires. K, P. M. Beasl, Belanta. Bcrombang, Besori bevonden zich op 18 Aug. ter hoogte van Kaap Bugareni. GROTE VAART. Aalsum, A-badan—Rotter dam, pass. 19 Aug. Straat Messina. Alclnous, New York—Singapore 18 Aug. van Aden. Ceram, 19 Aug. van Durban le Lorenzo Marquez. Chama, 16 Aug. van Penang te Abadan. Corllla, 15 Aug. van Hongkong te Shanghai. Ittersum, 17 Aug. v. Amsterdam te Montevideo. Kertosono, 1G Aug. van Lake Charles naar Kaapstad. Meerkerk, Rot terdamCalcutta 17 Aug. te Safaga. Modjokerto, Rotterdam—Java, p'ass, 19 Aug. 5 uur Point de Galle. Oranje, Amsterdam-Batavia, pass, 19 Aug, Gibraltar. Tabian, 17 Aug. van New York naar New Orleans, Tegelberg, 18 Aug. van Rio de Janeiro naar Manilla. Tjibadak, 17 Aug, van Shanghai n-aar Amoy. Van der Waals, 16 Aug. v. Singapore te Manilla. Aldabi, vermoedelijk 20 Aug. des avonds van Antwerpen naar Rotterdam. Algenib, 19 Aug. van Porto Alegre naar Rio Grande. Alhena, 20 Aug. van Antwerpen naar Rotterdam. Al-phard, 19 Aug. van Rotterdam te Antwerpen. Clavella, 16 Aug, van Mlri te Hong kong. Delfshaven, 19 Aug. van Rio Grande te Rio de Janeiro, Gadila, 16 Aug. van Poeloe Sam boe te Shanghai. Marpessa, 16 Aug. van Miri te Shanghai. Amsteldijk, 19 Aug. van Mobile naar Londen. Boschfontein, 29 Aug. des avonds van Kaapstad te IJmuiden verwacht. Gaasterkerk, RotterdamKarachi, 20 Aug. van Aden. Hermes (K. N. S. M.), 20 Aug. van Bahia te Foralezo. Kel-bergen, La GouletteIJmuiden, pass. 20 Aug, Kaap St. Vincent. Salland, Amsterdam—Buenos Aiies, 20 Aug. van Las Falmns. Triton, 20 Aug. van Marafoalbo naar Paramaribo. Zeeman (R. L.)( 19 Aug. van Charleston naar New York, Zijpen berg, Casablanca—Rotterdam, pass. 20 Aug. Ouessant. Erasmus, Shanghai—Rotterdam. 17 Aug. te Hongkong. Hugo de Vries, Rotterdam Shanghai, 19 Aug. te Hongkong. Aangekomen 20 Aug. te Rotterdam na ..Ino": Prinses Juliana, Ned., I-Ieybridge, Furness, Mer- wehaven 2de gat. ledig. Vertrokken 20 Aug. van Rotterdam na „Fidu- cia": Landa, Eng',, Londen, stukgoed. Kongs- steln, Noor, Amsterdam, ballast. KLEINE VAART. Actief, 20 Aug. van Har- llngen te Em-den, Alcyone, 15 Aug. van Maryport naar Bideford. Angeja, 14 Aug. van Antwerpen te Faversham. Blue Boy, 20 Aug. van Maassluis naar Londen. Corsica, 17 Aug. van Grangemouth te Londen. Crescendo, 19 Aug. van Rouen te Lissabon. Eemshorn, 18 Aug. van Osten-de te Londen. Glashaven. 19 Aug. van Renders te Ko penhagen. Hebe Nobel, 17 Aug. van Ipswich te Londen. Heemskerk, 19 Aug. van Kristtneham te Kin-gslynn. Hellevoetsluis, 18 Aug. van Oslo te Lysekil. Holland. 19 Aug. v. Emden te Logstoer. Import, pass. 19 Aug. Brunsbuttel, wordt 20 Aug. des middags van Hango te Antwerpen verwacht. In Orde, 17 Aug. van Rotterdam te Londen. June, 19 Aug. van Delfzijl naar Amsterdam. Jura, 16 Aug. van Falmouth naar Par. Martha, 16 Aug. van Marseille naar Bastia, Marva, 15 Aug. van Rotterdam te Poole. Mies, 17 Aug. van Danzig naar Gefle. Mulan, 20 Aug. van Rotterdam te Southampton. Muron, 17 Aug. van St. Brieux te Plymouth. Nettie, 20 Aug. van Ostrand te Ornskjoldsvik. Noordstad, 17 Aug. v. Penzance teTeignmouth. Oleum, 16 Aug, v. South.ton naar Selzaete. Quo Vadis, 16 Aug. van Shoreham te Falmouth, Rapid, 19 Aug. van Parijs naar Rot terdam. Regeja, 17 Aug. van Delfzijl te Leifh. Sambre, 18 Aug', van Rouen te Parijs. Seham, 19 Aug, van Goole te Blyth. Van Gelder, 19 Aug. v. Gdynia naar Wismar. Veenen'burgh, 19 Aug. van Mlddlesbro naar Rotterdam. Vrede, 16 Aug. van Teignmouth naar Bergstad. Walenburgh, 19 Aug. van Hamburg naar Rotterdam. Wega, 18 Aug. van Rochester te Loonden. Wickenburgh, 19 Aug. van Rouen naar Londen. Zeeland (Den Hartigh), 17 Aug. van Antwerpen te Glasgow. Zljpe, 17 Aug. van Brightlingsea te Southend. Aldo,'14 Aug. van Middlesoro naar Holding. Cascade, 16 Aug. van de Tyne naar Londen. Duurswold, 17 Aug. van Goole naar Queensboro. Libelle, 15 Aug. van Emden te Goole. Libra, 15 Aug. vara Grangemouth naar Londen. Maartje, 19 Aug. v. Rouen te Le Treport. Unl S, 18 Aug.'van Fowey naar Westland, 14 Aug, van Sllloth naaf Limerick

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3