IJmuider Courant Critiek op de landbouwpolitiek van minister Mansholt De Gevechten tijdens het weekeinde in Indonesië Het Australisch-Chmees voorstel heeft weinig kans in de Veiligheidsraad Verdeling van Duits grondgebied Brand in Reichswald tot staan gebracht Morgen nog geen regeringsverklaring 62e Jaargang No. 18718 Bureaux: Kcnnemerlaan 154, Tel. Redactie en administratie Telefoon prukKerö 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. 2. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD MaanHag 2o Augustus 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Telling. H4RDNEKKIGE REKENAARS, die vrtraal Bureau voor de Statistiek ,iin met merkwaardige vlugheid J ..t.A,vu>n met. het. eerste resul- drijven, W komen met. het eerste resul- yoor ue ads oniangs gehouden twaalfde taat ,viiL Het geldt de woningnood. Die v°l^s|e'a" óok wel voorrang hebben. Of de vi der rekenmeesters tot aanmerke- jneiheid in de V00rziening in deze ,1 leiden is een andere vraag. Laten ■uf hopen. Dat jaren nodig zullen zijn n hetyvel te overwinnen kan ieder om ?et die (je voornaamste getallen even begrijpen- e£n vool-raad van ruim twee 0Vn n woningen in ons land doet zich m (Vort voor van driehonderdduizend, *en ,yii zeggen dat dertien procent van mi geen woning heeft. Bovendien degieZien woning-reserve van 2%% als ™S,al beschouwd worden. Als men die "u-rekent het wonmgtekort op fiïnn Besteld moeten worden, maar daar t jenever dat het aantal, bestemd voor rioting van twee of meer gezinnen, iillisve m0et zijn. De grootste woning- REQUEST VAN DE STICHTING VOOR DE LANDBOUW ugerst in Limburg (21%), Gelderland ■«f,5 Noord-Brabant met 17%, volgen Onze provhtoie staat met 10% laag "°h Kirt hetgeen ons niet moet doen ver- "i 5 dat' in enkele plaatsen de toestand mistig is- Want van een gelijkmatige Ming van het euvel kan men evenmin Soordholland als in andere provincies «tan Een van de zwaarst beproeide «meenten in het gehele land is Velsen. Sn andere overweging is weer, dat som- '-tsen door hun bijzondere omstan- een extra-snelle bevolkings-toe- 'n* hebben. Daarbij zal men bij de Snrziening ook rekening moeten houden; Jers zouden die plaatsen binnen enkele E weer ver achterop komen te liggen, nit geldt b.v. voor Eindhoven. Commentaren van deze aard duiden er weer op, dat men bij de statistiek geenszins L betrouwbare gevolgtrekkingen kan omen door zidh op globale uitkomsten te £eren. Bij ieder getal dient de statisticus tb af te vragen: geeft dat wel een juist Md' Welke invloeden doen zich hierbij ïeIden die in een ander geval niet mee tellen''Zijn in dat andere geval soms an dere invloeden aan het werk? Daarom zou ik het Centraal Bureau onrecht doen als ik alleen van rekenmeesters sprak. Er is een note kennis van zaken nodig om niet al- een de cijfers vast te stellen, maar er ook de juiste toelichtingen, beperkingen en reserves aan te verbinden. Wie dat niet doet komt spoedig tot verkeerde conclusies en raakt de koers kwijt op dat terrein vol voetangels en klemmen of moet ik in de geest des tijds zeggen: landmijnen dat een schrander Fransman geïnspireerd heeft lot zijn aanduiding van de statistiek als l'art de grouper les dhiffres" de kunst van" cijfers te groeperen. In vele gevallen kan men er inderdaad mee bewijzen wat men wil, als men daarmee anderen (soms ook: zichzelf) voor de mal wil houden. Het Centraal Bureau voor de statistiek, in no bele onpartijdigheid verheven boven andere cijferaars op dit gebied en doordrenkt van een veelzijdige deskundigheid, die zij mis sen, is natuurlijk kwetsbaar voor zulk ver wijt, Het vertegenwoordigt een objectivi teit en een kennis, die liefhehberénde statis tici in de regel missen. Bij dè gegevens omtrent de woningnood treedt een tweede statistiek naar voren, namelijk die van de bevolkingstotalen in het gehele land en in de verschillende pro vincies, waarbij de Noord-Oost Polder als extra is toegevoegd. Het blijkt dat de pol der pas 238 woningen telt (plus 145 andere bewoonde ruimten) met een totale bevol king van 1487 zielen. Dat is dan ook het enige geval, waarin men het woord bevol kingsdichtheid niet bezigen kan. Het grote poldergebied, dat het laatst aan de baren ontworsteld is, telt nog maar een heel schaarse bewoning. Het zal niettemin snel ontwikkeld moeten worden in het belang der productie, zodat men het -niet moet be schouwen als een streek, die geen zorgen oplevert bij de voorziening in die Woning nood. De totale bevolking des lands blijkt ten lijde van de volkstelling 9.263.631 te heb ben bedragen, zodat men een beetje te vroeg is geweest met de mededeling, ver leden jaar reeds gedaan, dat wij de 9% millioen bereikt hadden. Vermoedelijk zijn wij daar ook nu ofschoon er sinds- de volkstelling natuurlijk weer een stijging moet geweest zijn nog niet aan toe. Het k evenwel al erg genoeg. Nederland moet nu wel het dichtst bevolkte land van Euro pa zijn, met België als tweede: veel dichter bevolkt dan landen als Duitsland en Enge land. Daarbij komt dat de verdeling over het grondgebied allesbehalve gelijkmatig is. Bijna de helft der bevolking (4.453.595) bewoont de provincies Noordholland, Zuid holland en Utrecht. Deze laatste, de klein ste provincie des lands, komt met ruim tol half millioen inwoners boven de be volkingen van Zeeland, Drente, Friesland en Groningen uit. Het laagste bevolkings- totaal blijkt niet meer Drente, maar het zo zwaar beproefde Zeeland te hebben; bet verschil is evenwel klein. De bevolking van de provincie Noord- bolland vormt 18.26% van die van het ge hele land; die van Zuidholland zelfs 23.8%. Het is zolang veler gewoonte geweest om 'n Records" te denken en prat te gaan op fieuw bereikte hoogtepunten, dat allerlei pensen zich misschien voorstellen dat wij - 'l®ni™lüoeriste inwoner des lands met «n Nationale Feestdag begroeten zullen, J ovei' een jaar of vier in ons midden mocht verschijnen. Ik misgun hem de spaarbankboekjes èn de zilveren lepels en Hteb. maar reden voor een Nationale dag zal ons zeker niet geven. Want va! p, eem der overbevolking wordt, I m Gen tijd als deze, een zaak van hli' eiTende. Z0Ie- Hoe zal dit kleine land JI!'en zelfvoorziening van een i, bevolking kunnen opleveren? Het hij1? ?Mim ons belang zozeer ge- raktt1® J de schepping van een Fede- enioo 6 van v°bken in Europa, die de yfgl gelijkheden zou bieden om de w \uli 0mmen en de productie van belann i *e baat te nemen en in aller Beloif Tieten. Vlak naast Luxemburg, JjL ,en Nederland, thans samenwerking 2wam- JIa v.mdend in „Benelux", ligt het ïi'óte ,,?f„ F ^volkte Frankrijk met zijn dieLigestrektheden van rijke bodem, voor een deel worden gebruikt. R. P. hnJn\!!*"1tonrechter"Plaatsvervanger in het Groen r werden mr, A. Bruch, mr, S. alten te w, F' en mr. L. S. Romeliiigh, ^r bEemd. A" H" H' R°e£fen „Het beleid van de minister van Landbouw begint in toenemende mate het vertrouwen der boeren te verlie zen", aldus heeft de Stichting voor de Landbouw in een uitvoerige brief aan de fractievoorzitters der Eerste en Tweede Kamer medegedeeld. Daarin wordt verklaard, dat de toestand in de land- en tuinbouw dermate critiek is geworden, dat de stichting het onver antwoordelijk acht, de Kamerfracties niet rechtstreeks in te lichten. „Het feit, dat de volksvertegenwoordiging zich zo weinig met agrarische vraagstuk ken inlaat", zo wordt in de brief gezegd, „heeft de stichting wel eens doen vermoe den, dat men in de kringen der volksver tegenwoordiging in de overtuiging leeft, dat er een grote mate van overeenstemming bestaat tussen de minister en de stichting. Dit berust echer op een misvating, in het bizonder ten opzicthe van de prijsvaststel lingen. In de kringen van boeren en tuin ders beginnen zich gevoelens van onbeha gen, ontevredenheid en ongeduld te open baren. Het zou een noodlottige vergissing zijn te menen, dat men deze kan negeren. Deze gevoelens vinden hun oorzaak voornamelijk in drie omstandigheden. In de eerste plaats is de boer of tuinder niet alleen dikwijls de eerste werkkracht op zijn bedrijf met een onbeperkte werk tijd, zonder officiële of officieuze vacantie- of vrije Zon- of andere dagen, maar daar naast is hij als hoofd van een bedrijf be last met tal van administratieve maatrege len, die zijn tijd in beslag nemen en zijn geduld uitputten In de tweede plaats heeft hij zeer sterk en in toenemende mate het gevoel het slachtoffer te zijn van zijn eigen fatsoen door zidh individueel en organisatorisch te schikken in de economische en sociale po litiek der regering. Dank zij de inspanning van de boeren en tuinders is ons volk in de bezettingstijd gevrijwaard voor de hongerdood, omdat onze bodemcultuur intact gebleven was. Na de bevrijding heeft de boerenbevolking individueel en georganiseerd van ganser harte willen medewerken aan- een beleid, dat de lasten evenredig zou verdelen en de beste waarborgen wilde scheppen voor een spoedig en krachtig nationaal herstel. De agrarische bevolking is echter ten zeerste teleurgesteld, om niet te zeggen ontgoo cheld. Mede door de medewerking van de georganiseerde landbouw is het zeer zui nige agrarische prijsbeleid van de regering geslaagd, kunnen ingrijpende maatregelen van graanïnneming en veelevering worden genomen en slaagt de regering erin vele land- en veeteeltproducten belangrijk be neden de wereldmarktprijs in handen te krijgen. Wat in de landbouw mogelijk bleek mis lukte in handel en industrie. De regering heeft bij de leiders van handel en industrie niet die medewerking en zelftucht aange troffen, welke de landbouw aan de dag legde. De landbouw zal niet toestaan, een „vlotte" loonpolitiek te voeren ten koste van de boeren en tuinders en hun arbei ders. Andere moeilijkheden Voorts wordt in de brief verklaard, dat zeer bepaalde moeilijkheden onrust ver oorzaken. Het zijn er vier: De nog steeds ondervonden moeilijkheden bij het verkrijgen van personeel en het nog steeds niet tot een eenheid gegroeide beleid van de regering in deze, waarbij de niet-gelijkstelling van de lonen der land arbeiders met die der overige groepen de grootste moeilijkheid is. De prijzen der granen zijn te laag. In het consumptiemelkgebied in het Westen des lands heerst bij de veehouders een zeer moeilijke toestand, doordat de grasgroei zeer te wensen- laat, waardoor hier waar de melkprijs toch al te laag is financiële moeilijkheden ontstaan. De blijvende onzekerheid in de tuinbouw als gevolg van het uitblijven van maxi mumprijzen. Moeilijke winter De stichting verklaart, dat door de ogen schijnlijk zo mooie doch voor de. hoeren en tuinders zo noodlottige weersomstandig heden er een zeer moeilijke winter voor de deur zal staan, daar er nu al sinds geruime tijd geen gras meer is voor het vee en de verbouw van ruwvoeder in vele streken van het land als mislukt kan worden be schouwd. Opnieuw breekt dan de toestand aan, dat Nederland er veel voor over zal moeten hebben om het melk-, vet- en vleesrant soen op peil te houden. Deze offers zul- 1 e n echter gebracht worden, omdat geen enkele regering het riskeren kan het volk nog langer te weinig voedsel te verschaf fen. Het zijn dan echter weer de boer en de tuinder, die de gehele schade van de droogte hebben geïncasseerd. Er zijn ech ter nooit de middelen om de producten re delijk te betalen, indien deze in eigen land worden geteeld. De koers der regering moet veranderen of de landbouw zal deze zelf veranderen door zün medewerking te weigeren aan al les wat hem tenslotte zelf dupeert. Vele leden van de bij de Stichting voor de Landbouw aangesloten standsorganisa ties zijn dermate overtuigd van hun goed recht, dat zij het welhaast de stichting euvel duiden, dat zij geen staking gelast. Dit wapen wenst de Stichting voor de Landbouw echter welbewust niet te han teren. De Stichting voor de Landbouw doet een ernstig beroep op de leiders der Ka merfracties om met de middelen die de Staten-generaal heeft, de minister van Landbouw tot een andere politiek ten op zichte van de landbouw te brengen. Verzoek aan Engeland om consulair rapport Uit officiële bron vernoemt Reuter, dat de Nederlandse regering de Britse regering heeft verzocht om opdracht, te geven aan de Britse consul-generaal te Batavia een persoonlijk rapport over de situatie in In donesië samen te stellen. Men weigerde te zeggen hoe het Britse antwoord op dit verzoek zou zijn, maar uit welingelichte bron wordt, vernomen, dat er enige twijfel bestaat of Engeland de moge lijkheid aanwezig ziet om het Nederlandse verzoek in de onmiddellijke toekomst in te willigen. De Britse consul-generaal te Ba tavia J. M. K. Mitcheson, staat namelijk op het p.unt zijn post te verlaten en zijn op volger F. N. Shepherd, zal eerst begin Sep tember zijn ambt aanvaarden. Wielrijdster door een melkauto aangereden De wielrijdster Annie Smink werd op de hoek van de Herenweg en de Kanaalstraat te Lisse door een melkauto aangereden, waarbij haar fiets zwaar werd beschadigd. Zelf kwam zij er goed af. De chauffeur van de melkauto had van het ongeval niets gemerkt en reed door. Het woord is aan S. Dubay In een grote stad denkt men teveel aan zichzelf; in kleine steden bemoeit men zich te veel met de anderen. Het Nederlandse militaire actie-commu niqué van heden luidt als volgt: „De Nederlandse detachementen bij Ka- mal op Madoera werden hevig beschoten, Prins Bernhard heeft het fototoestel gehanteerd om de kleine x>rinses Marijke, die na haar terug komst uit het zie kenhuis door alle leden der Konink lijke Familie om het hardst vertroeteld wordt, te kieken als middelpunt van het huiselijk leven op Soestdijk. Vol be langstelling kijkt ook de Koninklijke grootmoeder neer op het kleine prinsesje, dat voor deze gele genheid even uit de wieg is genomen, en ook de oudere prin sesjes zien met trots naar hun jongste zusje, dat in de ar men van haar moe der zich heel tevre den laat fotografé ren, volkomen op de hoogte van de regel, die in ieder huis gezin geldt: dat de kleinste in huis als de geliefde Benjamin recht heeft op de grootste aandacht. Geen veto's te verwachten Verdere interventie der Verenigde Vol ken in het Nederlands-Indonesische geschil schijnt vast te staan, ondanks de geschillen die er tussen het Oosten en bet Westen be staan over de vorm waarin deze interventie gegoten zal worden, zegt Un. Press. Algemeen is met het er over eens dat de raad zal besluiten waarschijnlijk Maan dag of Dinsdag een groep waarnemers te zenden die alle elf leden van de Raad zal vertegenwoordigen. Deze groep zou dan moeten onderzoeken in hoeverre het bevel van de raad om het vuren te staken wordt nageleefd. Men acht het onwaarschijnlijk Volgende maand conferentie in Arnhem Naar wü vernemen zal eind September in Arnhem een conferentie worden gehou den over de verdeling van Duits grondge bied. Onder andere zullen daar ook de grenscorrecties worden behandeld. Aan deze conferentie, waarvan de juiste datum nog niet bekend is, zal behalve door de Westerse mogendheden en Amerika ook door Rusland worden deelgenomen. Geen land is tegen een Europese Tolunie Engeland verhinderd door imperiale plichten De commissie voor Europese .samenwer king, waarin zestien landen vertegenwoor digd zijn, hield Zaterdag haar derde zit tingsdag ter bestudering van een Europees herstelplan binnen het kader van het plan- Marshall, meldt U.P. Er werden geen be slissingen genomen, maar uit de debatten is komen vast te staan, dat vele landen voorstanders zijn van een uitgebreide be studering van een Europese Tolunie, in te stellen door een speciaal lichaam of door één der bestaande organismen van de UNO. Echter was men het er in het algemeen over eens, dat een dergelijk plan pas in een betrekkelijk verre toekomst in praotijk gebracht kon worden. Na drie dagen van besprekingen bleek, dat Frankrijk en Italië hartstochtelijke voorstanders zijn van een Europese Tolunie, dat Turkije zich eveneens ten gunste van een dergelijke unie heeft uitgesproken en dat Oostenrijk, Denemarken, Griekenland, IJsland, Luxemburg, Nederland, Noorwe gen, Portugal, Zweden en Zwitserland een nadere bestudering voorstaan. Eire twijfelt er aan of een tolunie op dit ogenblik uit voerbaar is; Engeland heeft te kennen ge geven, dat het zidh in een speciale positie bevindt tengevolge van zijn imperiale ver plichtingen en daardoor niet zal kunnen deelnemen. Nieuw Belgisch voorstel in Veiligheidsraad Naar de „New York Times" verneemt, zal de Belgische vertegenwoordiger he denavond een nieuwe resolutie aan de Veiligheidsraad voorleggen. waarin wordt voorgesteld aan het Internatio naal Hof van Justitie te verzoeken uit te maken of de Veiligheidsraad juris dictie heeft inzake de Indonesische kwestie. dat Gromyko zijn veto zal uitspreken over het Australiscfi-Ghinese compromis om de taak van het rapport-uitbrengen over de vijandelijkheden toe te vertrouwen aan de beroepsconsuls in Batavia, in plaats van een groep van de Veiligheidsraad te zen den. Aan de andere kant schijnt er weinig kans te bestaan dat Engeland en Frankrijk hun veto zouden uitspreken over de sug gestie om een groep te zenden die alle raadsleden zou vertegenwoordigen. Ten aanzien van de mogelijkheid van een nieuw Russisch veto zijn de waarnemers geneigd te denken dat Gromyko zich zelfs niet op een besluit zal behoeven te bezinnen, daar men het voorstel om de consuls rapport uit te laten brengen niet veel kans geeft de vereiste zeven stemmen op te brengen. De Australische afgevaardigde Hodgson gaf toe dat dit voorstel een zekere nederlaag tegemoet schijnt te gaan, in welk geval hij, naar hij zeide, regelrecht terug zou grijpen op het oorspronkelijk voorstel om de raad zijn eigen groep te laten benoemen. Hodg son zeide dat de Verenigde Staten zich niet tegen het oorspronkelijke Australische plan zouden verzetten. Intussen ziet hefr er niet naar uit dat de raad momenteel verder zal gaan dan het zenden van waarnemers naar het toneel van het geschil. J. Kloosterboer aan Nederland uitgeleverd Op 21 Augustus is J. Kloosterboer, die in Januari 1946 uit zijn detentie ontsnapte, door de Belgische autoriteiten aan Neder land uitgeleverd. Hij is thans ter beschik king van de Haagse P.R.A. gesteld en in gesloten in de strafgevangenis te Soheve- ningen. Kloosterboer verschafte in 1939 en begin 1940 aan de Duitse spionnagedienst de afvaart-tij den van de uit de havens van Amsterdam en Rotterdam vertrekkende ge allieerde schepen, als gevolg waarvan ver schillende dezer schepen door Duitse onder zeeërs werden getorpedeerd. Na zijn ont snapping. liep Kloosterboer enige tijd ge leden met een door hem gekochte mijnen- legger de haven van Ostende binnen met het doel vandaar naar Zuid-Amerika te vertrekken. Bij deze poging werd hij door de Belgische autoriteiten gearresteerd. Onverwacht einde van een uitstapje Enige inwoners van Lisse, die met een G.M.C.-vrachtwagen van de firma Sohrama een uitstapje naar Amsterdam maakten, kwamen na afloop daarvan tot de ontdekking dat de wagen gestolen was. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Nel van Vliet wint Amerikaans kampioenschap Tijdens de Amerikaanse zwemkamploensehap- pen. welke te Chicago worden gehouden, heeft de Nederlandse wereld-recordhoudster Nel van Vliet de titel behaald op het nummer 200 m. schoolslag. Haar tijd bedroeg 2 min. 58.6 sec. De titelhoudster, de Amerikaanse Nancy Merki, ein digde als tweede in 3 min. 14.9 sec. Iet Koster- Van Feggelen werd derde op de 100 meter rugslag. Nel van Vliet tikte op de 100 meter schoolslag met ongeveer 6 meter voorsprong op Claire La- more (Rhode Island) aan, De tijd van C'laire Lamore bedroeg 1 min. 26.5 sec. De Amerikaanse titelhoudster Jeanne Wilson eindigde als derde in 1 min. 27 sec. Vier uur te voren had Nel van Vliet reeds het Amerikaanse record en het record van de Amateur Athletic Federation over deze afstand gebroken. Tijdens een trainings uurtje op Zondagmorgen had de Nederlandse zwemster een. tijd van 1 min. 22.4 sec. gemaakt. terwijl sluipschutters optraden. Hiertegen werd door onze troepen krachtig opgetre den. Bij een zuiveringsactie op Noord- Sumatra in het gebied van Pematang Sian- tar werd contact verkregen met een bende van de TNI, die met verliezen werd terug geslagen. In het gebied van Malang werd een zuiveringsactie ingezet, waarbij hevig automatisch geweervuur werd ontvangen. Het gehele kampongcomplex Djengkol in dit gebied werd gezuiverd". Het Nederlandse communiqué van Zon dag meldt over W e s t-Java': „In de delta van de Tji-Taroem werd een zuive ringsactie ingezet. Verder zetten de Neder landse troepen na de beschieting van een colonne, waarbij een eenheid van de T.N.I. met gevoelige verliezen uiteen werd ge jaagd, bij Kranking, 24 km ten. N.W. van Cheribon, een actie in. M i d d e n-J a v a Nederlandse patrouil les beschoten een onderdeel van de T.N.I. in de sector Salatiga, nadat zij waren aan gevallen. De aanvallers vluchtten. Bij een schietterrein zes km ten Z.W, van Salatiga ontstond een vuurgevecht, toen een Neder landse patrouille door de T.N.I. werd aan gevallen. De aanvallers, die gebruik maak ten van mitrailleurs en mortieren, werden met verliezen verdreven. O o s t-J a v a tussen Lamoedjang en Dj ember werden kariipongcomplexen van T.N.I.-formatïes gezuiverd. Tien km ten ZW van Modjokerto werd een Nederlandse patrouille onder vuur genomen en Neder landse troepen met mortier- en mitrailleur- vuur beschoten. In de sector Malang werd een poging om een kampement te Batoe bin nen te dringen verijdeld. Op Madoera werd de Nederlandse post te Kamal 's nachts hevig met geweren en mitrailleurs bescho ten. Mid d en-S um a tra: In het gebied van Padang werden rondzwervende een heden van de T.N.I. verdreven. Op 23 Augustus werd een Nederlands soldaat ge wond. De toestand op Zuid-Sumatra Officieel worden over de toestand in In donesië nog de volgende bijzonderheden gemeld uit Batavia: De Chinese vereniging te Cheribon be richt. dat de laatste dagen een toenemend aantal Chinese burgers uit de omgeving naar de stad terugkeert. Op 13 Augustus bedroeg het aantal uit Cheribon geëvacu eerde Chinezen 14431. In de onlangs door de Nederlandse troe pen bevrijde gebieden van Zuid-Sumatra wacht de dienst der volksgezondheid een ontzaggelijke taak. De gevolgen van jaren lange verwaarlozing tijdens het Japanse en republikeinse wanbeheer moeten bestreden worden. In de kampong Indralaja, 30 km ten Zuiden van Palembang, werden treu rige toestanden aangetroffen. De bevolking gaat gekleed in zakken, er heerst veel ma laria, framboesia en dysenterie en de hui zen en erven maken een verwaarloosde in druk. Tandjoeng Radja, 50 km ten Z. van Palembang, biedt een gunstiger aanblik. De rijstoogst is hier echter ontoereikend en ook hier bedelen kinderen bij de Neder landse militairen om etensresten. Het aan tal malaria- en framboesiagevallen is zeer groot. De plaatselijke republikeinse politie is door het Nederlandse bestuur gehand haafd. Zij is zeer actief bij het handhaven van rust en orde. Het Japanse geld ver houdt zich tot het Nederlandse als één tot dertig. De republikeinse ambtenaren te Lahat zijn bereid tot samenwerking, doch een storend element zijn de instructies uit Djokja, welke op samenwerking met de Nederlanders de meest barbaarse straffen stellen. In Duitsland gevallen Nederlanders Duitse machinist wierp gloeiende sintels in het bos Zondag hebben de brandweerploegen de brand in het Reichswald bij Groesbeek tot staan gebracht, zodat geen gevaar voor verdere uitbreiding meer bestaat. Bjjna was een nieuwe brand ontstaan, doordat een Duitse machinist van een locomotief even voorbij Groesbeek enige scheppen gloeiende sintels in het bos wierp. Deze euveldaad werd gelukkig gezien door ma rechaussees en burgers, die terstond in grepen. 'Zaterdagmiddag brak brand uit in de bos sen van het landgoed „De Mookerheide". De vlammen sloegen aanvankelijk hoog op in het dichte hout van meerendeels denne- bomen. Telkens klonken hevige explosies van de vele granaten, die daar nog liggen. De brandweren van Nijmegen, Cuyk, Groesbeek en Mook bestreden het vuur. Ook een detachement militairen van het kamp Mook verleende hulp. Aanvankelijk laaiden de vlammen hoog op, aangewak kerd door een felle wind. Er bestond ge vaar voor enkele in het bos gelegen huizen, waarvan de bewoners reeds gewaarschuwd, waren. Ongeveer 200 ha dennebos weixl een prooi van de vlammen. De Haarlemse cricketspelers, die een bezoe k brengen aan Derby, hadden grote belang stelling voor een Engelse jongen, die liet zien, hoe er gebat moet worden. Tweede van links is de aanvoerder van Derby, A» H. Collard. De regering heeft besloten morgen nog geen verklaring over de Indonesische kwes tie in de Tweede Kamer der Staten-gene raal af te leggen. In de Peel leveren de branden in de ge meenten Asten, Nederweert en Meyel geen gevaar meer op, wanneer althans de wind richting niet verandert. Eventueel is nog gevaar te duchten uit de Noordelijk van het Peelkanaal gelegen veenderijen, waar het vuur gretig voedsel vindt. Ten Zuiden van het kanaal, waar nog geweldige rookkolommen opstijgen, heeft men het vuur een halt kunnen toe roepen. Hierdoor zijn enkele millioenen daar opge slagen stuks turven behouden gebleven. De nood, welke tengevolge van de bran den der laatste dagen te Heusden en an dere plaatsen in Noord-Brabant is ont staan, zal door Brabants volksherstel voor lopig gelenigd worden. Er zullen hulpcolon nes naar de geteisterde plaatsen worden gezonden met goederen. T.N.I.-officier gearresteerd Binnen drie uren na zijn aankomst te Batavia is door de Nederlandse militairen gearresteerd de T.N.I.-officier Adjeng, die verdacht werd van een groot aantal moor den. Reeds bij het eerste verhoor bekende Adjeng, dat hij in de „Bersiap-tijd" (de periode, waarin de republikeinen de macht overnamen van de Japannezen: October 1945) 35 moorden had gepleegd. Hij werkte in deze periode als beul te Batavia en ver trok later naar Poerwokerto, waar hij be noemd werd tot luitenant van de T.R.I. Donderdagnacht kwam hij te Batavia terug en werd prompt gearresteerd in een publiek huis, waar hij samen met zijn assistent ver toefde. Stoffelijke resten naar het vaderland Op grond van een beslissing van de re gering zal thans worden overgegaan tot het systematisch overbrengen op overheids kosten van het stoffelijk overschot van Ne derlanders, die in Duitsland ten gevolge van oorlogshandelingen of terreurmaatregelen zijn overleden. Nederlanders, die zich vrijwillig naar Duitsland begaven en onvaderlandsiieven- den vallen hier niet onder. Met de uitvoering dezer werkzaamheden, zullen enige jaren gemoeid zijn. Uitslui tend zullen worden overgebracht de over schotten van 'hen, wier identiteit volkomen vaststaat, die afzonderlijk begraven liggen en op wier terugkomst de naaste verwanten prijs stellen. Zij, wier overschot in een massagraf ligt, zullen ter plaatse blijven rusten. Begonnen wordt in de Russische zone, daarna volgen de andere zones. De directie der Nederlandse Spoorwegen heeft besloten de stoffelijke resten op Nederlands gebied kosteloos te vervoeren. Aan de nabestaanden wordt dringend verzocht over deze aangelegenheid geen correspondentie met de betrokken bureaux te voeren. WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Plaatselijk ochtendmist. Overdag zon nig en droog weer met later hier en daar tijdelijk bewolking. Weinig ver andering van temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Noord- Oost. 26 Augustus: Zon op 5.40 uur, onder 19.43 uur Maan op 17.17 uur, onder 0.33 uur IIIUUUIUlIUIUIUIIIIUIinUIIUUIIUUUIIMI

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1