IJmuider Courant De Veiligheidsraad herinnert de partijen aan wapenstilstand Contact met Engeland Mr. van Kleffens richt een vraag tot de Poolse vertegenwoordiger Egyptische agitatoren veroorzaken vechtpartij in de Veiligheidsraad Sombere voorspelling over komende winter No. 18720 Admi"lStl Kenncmerlaan 154, Tel. Redactie en (stratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, 11 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. lc'7,.arH Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. prtiKWii Directeur-HoofdreJacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 27 Augustus 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem VELE BEZOEKEN over en weer, die D Holanders en Engelsen tegenwoordig ïtóiar brengen, mogen ons verheugen. 23 werkelijke persoonlijke toenadering w betere wederzijdse begrip, die en 8„meien zijn pure winst. Niet alleen /"land en Engeland, maar alle landen daaraan de grootste behoefte. Wat olf betreft kunnen wij dan ook alleen hopen dat het zich zal voortzetten en «Spn óok in andere richtingen dan de pese Met de landen, waarmee Neder- °Vj in een steeds nauwer economisch komt onder de titel „Benelux", met f2 en Luxemburg, is een dergelijke uit- fLi van persoonlijke relaties met mrn- ffSenst dan met Engeland. ir heerst hartelijkheid in Derby", rap- tpfirde onze verslaggever van de tour der &mse sportmensen gisteren uit Enge- A Wii zetten dat als eerste titel boven ff.'tuk waarin de sportprestaties besdhre- werden en dit kenmerkt inderdaad onze V6ü over de betekenis van deze weder ge bezoeken. Want dat hartelijkheid in Sv heerst is van veel grooter belang dan v heoaalde sportnummers gewonnen wor- andere verloren. Dat zullen de Se sportmensen wel niet allen inzien, aar als zij ouder worden en wat meer in I wereld hebben rondgekeken zullen zij t Man begrijpen. Er bestaat nog steeds deze wereld en niet het minst in het Spine werelddeel Europa een droevig Xrek aan onderling begrip tussen de vol- L van de talloze staten, dat verergerd wordt door de talrijke, politieke conflicten, Je zich tussen de regeringen van die sta in voordoen. Het groeien van dit begrip ulhet beseff dat een nauwe samenwerking m de volken zelf vereist wordt, in die volken doen toenemen, get is een onafzienbaar groot werk, dat <{ïgen van contact. De volgende maand 'iaatde H.O.V. naar Engeland om er te con certeren. Dan schept de stad Haarlem dus weer een nieuwe verbinding, ditmaal door de schone klanken der muziek. Er zal wel meer volgen. Er is al meer geweest. De World Friendship Association heeft veel mooi werk gedaan. Maar hoeveel steden in hoeveel landen moeten in dit alles wel be trokken worden eer het een algemene in vloed Op de sfeer, waarin alleen nog maar de West-Europese volken leven, doet gel den! Toch mag die gedachte niemand ont moedigen, zelfs niet hem die meent, dat hij er bij zijn leven nog niet veel resul taten van zal zien. Want dat is de maat staf niet. Als hij 'bij zijn leven iets gedaan heeft, dat langs de weg van verdere ont wikkeling zijn goede invloed op volgende generaties zal doen gelden, mag hem dat veeleer grote voldoening schenken. Zovelen vragen zich te eniger tijd -af, wat de zin en het doel van het leven zijn. Als zij een stukje werkelijke ophouw in de onderlinge verstandhouding der volken hebben helpen verrichten al is het ook maar een klein stukje behoeven zij zich die vraag zeker niet meer te stellen. Waarmee ik natuur lijk niet wil beweren, dat dit de enige ma nier zou zijn waarop men aan zijn leven waarde zou kunnen schenken. Er bestaan veel andere. Maar ongetwijfeld is dit een taak, naar welker vervulling de mensheid snakt en hetgeen eraan gedaan is sinds de tweede Wereldoorlog mag pas gelden als een begin. Gelegenheid voor oneer initiatief is er in overvloed. Tegenover dit alles staan de na-oorlogse verschijnselen van verhoogde achterdocht en wantrouwen, die zovelen niet alleen in de verhouding der volken maar ook in hup verhouding tot vele persoonlijke relaties be heersen. Daar merkt de krant heel wat van en soms zijn wij werkelijk verbaasd als wij zien, welke motieven sommige mensen bij anderen veronderstellen motieven die volstrekt niet bestaan en die bij de betrok kenen kennelijk zelfs niet zijn opgekomen. Gebrek aan zelfvertrouwen, angst, prikkel baarheid en soms daarbij een neiging om anderen te kwetsen en eigen tekort aan levensblijheid op hen te verhalen zijn meestal oorzaak van al dat wantrouwen. Het remt intussen zwaar in de totstand koming van het na-oorlogse herstel en van de op zo menig gebied bovendien nodige vernieuwing. Carel Vosmaer, die een Nederlands auteur der negentiende eeuw was, had evenzeer gelijk toen hij schreef: »Het is zwakheid niet te vertrouwen. Wie waarlijk sterk is, vertrouwt" als - de man die de raad gaf, iedereen vertrouwen te schenken zolang het bewijs, dat hij het tegendeel verdiende, niet geleverd was. Er komt de oude, eenvoudige waarheid bij dat men evenveel vertrouwen en even veel vriendschap ontvangt als men geeft en omgekeerd evenveel wantrouwen en evenveel vijandschap oogst als men gezaaid heeft. Dit klinkt erg eenvoudig, maar daar om is het niet minder waar. Wie wantrou wen uitzendt doet daar bittere ervaringen •nee op, die hem tot nieuw wantrouwen brengen en zo maar steeds verder, tot ver bittering van 's mans leven en aan wakke- r'ng van zijn mensenhaat. Wie vertrouwen scnenkt komt zelden bedrogen uit en zal ro de man, die over bepaalde mensen zo hitter zijn beklag doet, met verwondering 2el?en: „Ik begrijp het niet; ik heb de beste «varmgen met die mensen opgedaan". Dit «mets nieuws en het moge mij ten goede worden gehouden dat ik in een hoofdartikel waacheden-als-koeien ter sprake breng, •laar in een zo geremde en zo moeilijke ,,vo' acbterdoeht en „vertrouwens- ?'5®s 1 als "wy beleven voelt de man van a krant zich er toe genëigdf aan eenvou- waarheden te herinneren, die altijd Hif it-n hskben in het mensenverkeer en j e altyd weer blijken te gelden ook bij &il°n^ generatie, die meent dat zij alles 'm Zu ^°en <dan ^aar "voorgangsters. Het- wmLj ï°nge generaties altijd hebiben ïrn en er 'dan °°k bij hoort, want wie overmoedig moeten zijn als de jeugd aet met was? t?r„ide Haarlemse sport-ploeg uit Derby zal zij, hoop ik, vervuld zijn van tarifvM conbact dat gelegd is en van de heeft n gas,bvryheid die zij ondervonden died'T "er'chben hebben dat aangekon- uiL'0 j contact zo voortgaan en zich beiden. Het is broodnodig DE EERSTE RONDE GEËINDIGD: Indonesische kwestie blijft op de agenda De Veiligheidsraad heeft gisteren de eerste fase van de behandeling der Indo nesische kwestie afgesloten. De zaak blijft echter op de agenda, zodat de leden op ieder moment discussies over deze aangelegenheid kunnen openen. De zitting van gisteren bracht een Poolse resolutie, waarin Nederland en Indonesië worden herin nerd aan het bevel „Staakt het vuren" in verband met na 4 Augustus plaats gehad hebbende gevechten. Deze resolutie werd aangenomen met tien stemmen. Alleen Engeland onthield zich. Het Belgische voorstel om het Internationale Hof van Justitie te laten beslissen over de competentie van de Veiligheidsraad werd afgewezen met een stem tegen (Polen), zes onthoudingen en vier stemmen voor. De voorstemmers waren Amerika, Engeland, Frankrijk en België. Nog sneller «w*?™8*33 "Skystireak" van de Ameri- Ca!if0Jarine.Maandag te Muroc in record zv.n ei§en wereldsnelheids- «J* v^gtui§en verbeterd door een Van 1050 km per uur te behalen. De Poolse afgevaardigde leidde zijn later geaccepteerde resolutie in met een uiteenzetting over gruwelen in Indonesië, die later door de Amerikaanse gedelegeer de „ergerlijk" en „eenzijdig" werd genoemd Hij sprak over daden van agressie, die door Nederlandse troepen zouden zijn bedreven en lokte daarmede het Amerikaanse protest uit. De Amerikaan zeide: „Wij beschikken niet over de nodige gegevens om te beoor delen, of deze feiten juist zijn. Evenmin weten wij of de Nederlandse gedelegeerde gelijk heeft met te zeggen, dat. de republi keinse regering niet in staat is orde en rust op haar eigen gebied te handhaven." Het Franse veto. De Voor-Indische afgevaardigde viel de Franse delegatie heftig aan over het veto, dat deze gisteren over het Russische voor stel heeft uitgesproken. Het A.F.P. geeft over dat veto nog de volgende toeliohting: Sinds het begin van de debatten over Indonesië was nooit een beslissing gevallen over de competentie kwestie. Zoals bekend betwist Frankrijk, evenals verschillende andere landen, op dit punt de bevoegdheid van de raad, van oor deel zijnde, dat het geschil tussen Neder land en de republiek als een aangelegenheid van zuiver interne aard onder artikel 2 van het Handvest valt. De republiek bezit immers geen internationale status van sou- vereine mogendheid. Bovendien besliste het Russische voor stel, dat voordat het bij de raad werd in gediend overigens aan niemand bekend was, stilzwijgend en zijdelings over deze nog onopgeloste competentiekwestie. Ten einde te vermijden, dat een essentieel be ginsel van het Handvest werd geschonden, heeft Frankrijk dus van zijn vetorecht ge bruik gemaakt. Tenslotte wordt van bevoegde Franse zijde verklaard, dat het Franse veto in de Indonesische kwestie niet dezelfde conse quenties heeft gehad als de veto's, welke tijdens de voorafgaande debatten in de land alles in het werk zou stellen om een spoedige beslissing te bereiken. „Neder land zal iedere vreedzame oplossing toe juichen", aldus mr. Van Klef fens. De republikeinse vertegenwoordiger Soe- tan Sjahrir heeft in de zitting officieel aan gekondigd, dat de republiek de genomen beslissingen volledig aanvaardt en ten volle zal medewerken tot de uitvoering daarvan. „De Indonesische regering",'aldus verklaar de Sjahrir, „garandeert aan de leden der commissie uit de Veiligheidsraad alle faci liteiten, welke noodzakelijk zijn voor de uitvoering van hun taak. Mijn delegatie aanvaardt eveneens de goede diensten tot bemiddeling en arbitrage van de Veilig heidsraad. De Indonesische regering zal alle assistentie verlenen aan de commissie van consuls, welke zal toezien op uitvoe ring van het wapenstilstandsbevel." Toch één partij-kabinet in Griekenland? Het woord is aan.. V i o 11 e t-L educ: Het verval begint pas tner- kelijk voor een volk als het ophoudt, de arbeid als leven wekkend beginsel te beschou wen. Het vetorecht op de valreep In Heilïgerlee zijn vier-en-twintig klokken gegoten, welke bestemd zijn voor een kerk gebouw in Greenwood in Zuid-Carolina Verenigde Staten van Amerika). De vol gende week zullen de klokken worden verscheept. De bedoeling van de Poolse resolutie De Nederlandse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, mr. E. van Kleffens, heeft tijdens de zitting van gisteren als volgt ge reageerd op de Poolse resolutie, die her innerde aan de staking der vijandelijkhe den. „Mijnheer de voorzitter, opdat deze i*aad 'en wijzelf de bedoeling van het Poolse De Griekse politicus Tsaldaris, die met I voorstel duidelijk verstaan, verzoek ik u de .vorming van een nieuwe regering m ^oe j.e staan via u een vraag te mogen Griekenland is belast, heeft geweigerd het stellen aan de Poolse vertegenwoordiger: minister-presidentschap en de portefeuilletien dagen geleden bereikte onze troepen van Oorlog, Qpenbare_Orde enJTustitie aan in Noord-Sumatra het bericht, dat repu- Sophoelis, leider der Liberale Partij toe te vertrouwen. Tijdens een onderhoud, dat Tsaldaris met Sophoelis had op de Amerikaanse ambas sade te Athene, bleef laatstgenoemde echter op zijn standpunt staan. Tsaldaris heeft voorgesteld een technicus het minister presidentschap toe te vertrouwen. Reuter meldt, dat Tsaldaris heeft mee gedeeld, een kabinet te zullen vormen uit leden van de Populistische partij, die de meerderheid in het parlement heeft, hoe wel de deur open blijft voor elke andere partij, die het kabinet wil helpen bij de strijd tegen de communisten. Tsaldaris legde deze verklaring af na een vergadering Van twee uur op de Ameri kaanse ambassade, waar de leider der libe- Veiligheidsraad zijn uitgesproken. In de vroegere gevallen heeft het veto van een ralen, Sophoelis, ook aanwezig was. grote mogendheid het werk van de Veilig heidsraad steed's lamgelegd en elite moge lijkheid tot actie te niet gedaan. In het onderhavige geval echter heeft de raad zijn werk met vrucht kunnen voortzetten en heeft Frankrijk zijn stem uitgebracht voor de Chinees-Australische en Amerikaanse resoluties, die men thans heide zal gaan toepassen. Tijdens de zitting deelde mr. Van Klef fens mede, dat de resoluties van de Veilig heidsraad door zijn regering bestudeerd werden. Hij was er zeker van, dat Neder- „Leiders der I. G. Farben stonden voor niets" Proces te Neurenberg begonnen Te Neurenberg is het proces begonnen tegen 22 hoge functionarissen van de I. G. Farbenindustrie. De eerste Amerikaanse aanklager, Telford Taylor, zeide in zijn openingsverklaring, dat zij de goochelaars zijn, die de fantastische plannen, beschre ven in „Mei-n Kampf", tot werkelijkheid hebben gemaakt. Zij waren gewillige en belangrijke deelnemers aan het misdadige avontuur, hebben meegeholpen elke vorm van vrijheid te vernietigen en 'het Duitse volk aan de tirannie van het derde rijk te onderwerpen. Taylor schilderde de ontwikkeling van het concern, dat van een kleine chemische fabriek geworden is tot een enorm in dustrieel bedrijf, een van Hitler's voor naamste bronnen voor munitie en explo sieve stoffen Vele uitvindingen in de labo ratoria van het concern zijn overigens van onschatbare waarde voor de mensheid ge weest. Een onderdeel van het bedrijf, dat bij het concentratiekamp Auschwitz gelegen was, heeft daar geïnterneerden als slaven arbeiders gebruikt. „De leiders van de I. G. Farben stonden voor niets, aldus Tay lor, en zij hébben de oorlog mogelijk ge maakt. Reeds in 1933 hebben zij de n-azis in het geheim van geld en wapens voor zien". blikeinse elementen 4000 Chinezen bijeen hadden gebracht op een begraafplaats in de nabijheid van de plaats Pankalan Bran- dan zonder voedsel, water of enige be scherming tegen de zon. Deze Chinezen gingen dus een zékere, dood tegemoet. Wij besloten deze ongelukkigen te bevrijden, ofschoon wij wisten, dat wij ons hierdoor blootstelden aan republikeins vuur, het geen inderdaad ook gebeerde. Mijn vraag is nu: is het al dan niet de bedoeling van het Poolse voorstel, dat wij voortaan ons onthouden van dergelijke acties? Ik haast mij hieraan toe te voegen, dat ik zeer goed weet, dat Poolse soldaten evenmin als de onze zich van een dergelijke daad zouden onthouden. Ik zou het op prijs stellen een rechtstreeks antwoord op mijn vraag té ontvangen. Ik kan het Poolse voorstel even- Ahmed Kamel Kotb, leider van de Egyp tische socialistische Fellah-partij, die on langs tijdens een vergadering van de Vei ligheidsraad opschudding teweeg bracht, werd gisteren uit de gedelëgeerdenhal, grenzend aan de vergaderzaal van de Vei ligheidsraad, verwilderd, Kotb sprak No krasji Pasja, de Egyptische premier, in de hal aan en begon tegen hem in het Ara bisch uit te varen, waarop hü luide pro testerende door het hoofd van de veilig heidsdienst bij de arm gepakt en de hal uitgezet werd» Tegenover verslaggevers verklaarde Kotb, dat Nokrasji Pasja hem onlangs bij een ontmoeting op straat had berispt voor zijn misdadig gedrag in de Veiligheidsraad. Samen met Mustafa Momen van de Mo hammedaanse broederschap, die eveneens bij dezelfde gelegenheid de Veiligheidsraad in beroering gebracht had, stapte hij ver volgens in een taxi. Op opgewonden toon verklaarden zij, alles in het werk te zullen stellen om de vergaderzaal van de Veilig heidsraad binnen te komen. Nog geen twintig minuten later ver schenen Kotb en Momen op de persgalerij van de raadskamer der Veiligheidsraad. Toen ihun verzocht werd zich te verwij deren begonnen zij luidkeels te roepen: „Weg met het imperialisme. Wij zijn hier om voor de vrijheid van ons land te vech ten". Zaalwachters verwijderden het tweetal, dat later weer, tijdens een rede van de Braziliaanse afgevaardigde over het Brits-Egyptisch geschil, onopgemerkt binnensloop. Toeii zij gezien werden, be gonnen zij fluisterend te discussiëren. Zaalwachters omstrengelden hen met hun armen en poogden -hen van hun zetels, te lichten. Terwijl Kotb zich hevig verzette, rolden hij, twee zaalwachters en-de plaats vervangende -leider van de veiligheids dienst de trappen af tot zij tenslotte be neden in de zaal belandden. Er vielen sla gen en Kotb kreunde toen een voltreffer op zijn maag werd geplaatst. De betogers werden naar het wachthuis geleid, waai de speciale medewerker van Trygve Lie, de 'secretaris-generaal der UNO, hen de les las met de woorden: „U maakt mis- als de uitnodiging van 1 Augustus om de vijandelijkheden te staken alleen maar zo begrijpen, dat de republikeinse troepen en de rovende benden dienen op te houden met moord en vernielingen van publieke en particuliere eigendommen. Er ontstaat een zeer moeilijke situatie, wanneer deze centrale republikeinse regering of de cen trale leiding van de republikeinse troepen, die via radio aansporen tot wreedheden, sabotage, vernietiging en subversieve ac ties, al deze daden niet nalaten. Citaten Ik heb hier voor me enkele van deze ra diotoespraken. De republikeinse generaal Soetomo verklaarde op 17 Augustus, 16 dagen na de uitnodiging tot het staken der vijandelijkheden: „Verbrand ieder huis der Nederlanders, verbrand alles. Een Neder lander vermoorden is gemakkelijk genoeg. Hij kan immers niet steeds waakzaam zijn". De republikeinse minister-president ver klaarde op 21 Augustus voor de radio: „Ons laad zal doorgaan alles te doen wat de vijand kan benadelen". Dit zijn slechts enige korte aanhalingen. Ik geloof, dat het duidelijk is dat, indien dit doorgaat, wij zullen hebben te bepalen hoe wij deze si tuatie het hoofd kunnen bieden. Ik zou u in overweging willen geven dat, indien de Poolse resolutie wordt aangenomen, dit in de eerste plaats en: voornamelijk betekent, dat uw verzoek de republiek zal afhouden van dergelijke subversieve acties als wij zoeven vermeldden. Ik zal in het vervolg zonder te letten op de vraag aangaande de jurisdictie, de Veiligheidsraad inlichten over eventuele verdere aansporingen door de republikeinse autoriteiten tot boven- gewraakte handelingen. Dit is werkelijk* h-eid, al het andere is theorie". Militair gedood bij botsing in Maastunnel te Rotterdam Gistermiddag is in de Maastunnel te Rotterdam een motor met twee militairen met grote vaart tegen de achterzijde van bruik van het^fsit, dat u hier als beschaaf- 1 een autobus gereden. De berijder verloor t - d,e macht over het stuur en botste tegen de wand van de tunnel. Een duo-passa'gier de 43-jarige sergeant- majoor-telegrafist H. Z. uit Schiedam werd van de motor geslingerd en was op slag dood. De motorrijder, de 40-jarige A- B. van de duikbootbasis Waalhaven werd ernstig gewond en moest in het havenziekenhuis worden opgenomen. Franse loonbesprekingen zijn mislukt Duitse oorlogsmisdadigers, afkomstig uit de leiding der I. G. Farben, staan terecht in Neurenbergm Vooraan van links naar rechts Krauch, Schmitz, von Schnitzler, Gajows- ki. Achteraan van links naar rechts Hafliger, llgner, Jahne en Kühne. die mensen behandeld wordt, hoewel u als een stel kwajongens optreedt en daarmede uw zaak geen dienst bewijst". Kotb en Momen werden hierop uitgenodigd in een auto te stappen. De hen vergezellende ge üniformeerde bewaker kreeg opdracht, de twee rustverstoorders in het centrum van New York af te zetten. De Egyptische kwestie. Dinsdagavond heeft de Veiligheidsraad de behandeling der Egyptische kwestie voortgezet. De Braziliaanse afgevaardigde, Munïz zeide, dat de raad niet op bevre digende wijze een uitspraak kon doen, overeenkomstig het Egyptische verzoek, aangezien deze politieke aangelegenheid teveel juridische aspecten vertoonde. Muniz had geen bezwaren tegen de amen dementen van China, Australië en België. Hij stelde verder voor, dat de directe on derhandelingen tussen de twee landen hervat zouden worden. De voorzitter, Faris el Choury, zeide dat Egypte terecht de aanwezigheid der Britse troepen beschouwde als mogelijke aanlei ding tot botsingen, zoals er inderdaad reeds voorgevallen zijn, en die de inter nationale veiligheid in gevaar zouden kunnen brengen. Hij zeide verder dat Egypte er gelijk in had, te menen, dat de inbreuk op zijn souvereiniteit, volgens het handvest, het recht gaf zijn toevlucht te nemen tot zelfverdediging. Sprekende als jeerde van Syrië zei de voorzitter, dat Egypte het volste recht had de z. alt voor de Raad te brengen. Australië gaf zijn steun aan de Brazi liaanse resolutie, waarin directe onder handelingen tussen de beide landen aan bevolen werden. De Australische afgevaardigde, Hodgson, zeide dat de raad nooit een instrument mocht worden voor landen welke zich va,n hun verplichtingen wilden ontdoen. De Egyptische eerste-minister, Nokrasji Pasja verzette zich tegen het Australische amendement, dat een gelijktijdige bespre king van de Soedanese kwestie bij alle verdere onderhandelingen voorstaat. Hij meende dat dit slechts een zaak tussen Egypte en de Soedan was. Hij handhaafde zijn bezwaren tegen de Braziliaanse ont werpresolutie. De Poolse afgevaardigde Julius Katz Suchy, verklaarde zich voor het onmiddellijke terugtrekken der Britse troepen en tegen de Braziliaanse resolutie. Hij zeide d'at geen enkele beslissing van de Raad de vooruitgang naar onafhanke lijkheid van de vroegere koloniën kon te gen houden. Cadogan steunde het .Belgische en het Australische amendement. Hij verweet El Choury gesproken te hebben zonder ant woorden in acht te nemen. Hij herhaalde Spaak acht afschaffing dringend noodzakelijk „De Verenigde Volken zullen hun werk nimmer kunnen voltooien als het recht van, veto niet wordt afgeschaft." Zo schrijft Paul Henri Spaak, de Belgi sche eerste-minister en minister van Bui tenlandse Zaken, in de Europese editie van de New York Herald Tribune. Spaak, die pi-esident is geweest van de eerste Alge mene Vergadering van de UNO te Londen, zegt verder: „Een internationale organisa tie, die alleen de vrede kan verzekeren, zal nooit werkelijk bestaan zolang niet alle naties, groot en klein, het denkbeeld heb ben aanvaard, dat boven haar eigen sou vereiniteit het internationaal recht staat, waaraan zij zich moeten onderwerpen, Op andere wijze is er voor de wereld geen op lossing te vinden en het wordt hoog tijd, dat iedereen dat inziet." Spaak noemde de Belgisch-Nederlands- Luxemburgse tolunie een practisch voor beeld van hetgeen met een beetje goede wil en begrip is te bereiken, Op deze wijze kan men het internationale leven in nieuwe banen leiden en een organisatie scheppen, waarin alle deelnemers grotere veiligheid en welvaart vinden. Naar verluidt zal de Veiligheidsraad ver moedelijk Donderdag een speciale verga dering wijden aan de kwestie van het ge bruik van het vetorecht. De vergadering zou ziah voornamelijk bezig houden met de eertijds door de Algemene Vergadering aangenomen resolutie, welke de grote vijf aanspoort, alles in het we ik te stellen „om te verzekeren, dat het gebruik van het vetoredht de Veiligheidsraad niet zal belet ten snelle beslissingen te nemen." Soekamo rekent nog op militaire overwinning Onze speciale correspondent te Batavia seint ons heden: De volstrekt halstarrige houding van de republiek moet verklaard worden uit het feit, dat de hoogste politieke leiding der republiek door de desorganisatie der re publikeinse verbindingen niet op de hoogte is van het volk-omen. falen van haar „weer macht". Soekamo gelooft nog steeds aan de mogelijkheid van een militaire over winning. Intussen komt er geleidelijk meer angst en onzekerheid aan republi keinse zijde, omdat men voelt, dagelijks meer geïsoleerd te raken. Als een symp toom daarvan is te beschouwen de arres tatie van de midden-Javaanse vorsten Mangkoe Negoro VIII met acht familiele den en Soesoehoenan Pakoe Boewono XII, die tot dusverre een spel van quasi-me- de werking aan de republiek hebben ge speeld. Bevreesd, dat hun sympathie voor de Nederlanders van invloed zou zijn op de bevolking, zijn de republikeinen tot hun arrestatie overgegaan. Petchof's partij ontbonden Een gat in het Bulgaars parlement De Bulgaarse Nationale Vergadering heeft gisteren door middel van toepassing der spoed-procedure, besloten de agrari sche oppositiepartij van Petchof, evenals de jeugdorganisaties van deze partij, te verbieden en te ontbinden. De 63 afgevaar digden van deze partij zijn bijgevolg van hun zetels in de Nationale Vergadering, die zullen open blijven tot de nieuwe verkie zingen, vervallen verklaard. Bovendien worden alle eigendommen van de partij geconfiskeerd Na een felle aanval van de minister van Justitie op de agrarische partij, die hij „een neo-fascistische" organisatie noemde, be tuigden de woordvoerders van de partijen der regeringscoalitie hun adhaesie met het voorstel der regering, de partij van Petchof te ontbinden. Geen spreker der oppositie nam het woord om het wetsvoorstel te be strijden. De afgevaardigden der agrarische partij waren niet aanwezig toen er gestemd werd. Nadat de nationale vergadering had Een vertegenwoordiger van het algemene gestemd vóór het verbod der partij van Franse vakverbond de C, G. T. heeft Petchof, werd de zitting opgeheven. De af- medegedeeld, dat de hervatte besprekin- gevaardigden zullen tot 16 September op gen tussen de Franse regering en ver- reces gaan. tegenwoordigers van de gemeensChappe- lijke oommissie van werkgevers en werk nemers op niets zijn uitgelopen. Volgens zijn zeggen was dit resultaat te wijten aan Sovjets bezetten eiland in Mandsjoerije Naar het onafhankelijke Chinese blad het feit, dat André Philip, minister van Hsin Min Pao meldt hebben Sovjet-troe- Economische Zaken, geweigerd had, depen het eiland Iiahiatze aan de samen- voorgestelde loonsverhoging van 11 te vloeiing van twee rivieren in het uiterste baseren op de bestaande „zwarte lonen" in Noord-Westen van Mandsjoerije bezet. De plaats van op de lagere door de regeringSovjet-troepen zouden verdedigingswerken voorgestelde loonschalen. oprichten- Voedselcrisis in het verschiet Voedselautorlteiten te Washington heb ben voorspeld, dat de winter van 1947/'48 in Europa de ernstigste voedselcrisis sedert het einde van de oorlog zal brengen. Hoe wel deze voorspelling gebaseerd is op de nog steeds onvolledige oogst-gegevens, is er weinig hoop dat zij onjuist is. De crisis zal beginnen in Januari a.s. en zal in Fe bruari en Maart in een bedenkelyk stadium treden. De grote Amerikaanse tarwe-oogst zal potentieel aanzienlijk worden verminderd door de slechte maisoogst en de prijs-situa- tïe. Men is van mening, dat de maisoogst dit jaar veel kleiner zal zijn dan het vorige jaar. Hierdoor zal een ernstig tekort aan veevoeder ontstaan. De voortdurend stij gende vleesprijzen, alsmede het feit, dat de maisprijzen reeds gelijk zijn aan de tarwe- prijzen, zal er toe leiden, dat tarwe, welke oorspronkelijk voor de export bestemd was, aan het vee zal worden gevoerd. De FAO. De Zwitserse radio meldt, dat Oostenrijk, de Britse eis" dat het verdrag van waarde I Finland en Siam zijn toegelaten tot de zou blijven, wereld-voedsel- en landbouw-organisatie. die thans te Genève in plénaire vergade ring bijeen is. Slechts een der deelnemen de staten verzette zich tegen de toelating van Finland. Sir John Boyd Orr, de direc teur-generaal van de FAO verklaarde, dat „millioenen .in Europa in de komende win ter en lente slechter gevoed zullen worden dan tijdens de oorlog." Er is eveneens wei nig hoop op merkbare verbetering van de toestand in Azië dit jaar. AANHOUDEND ZOMERWEER Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: In de nacht en ochtend hier en daar nevel of mist met weinig wind. Mor gen droog, warm en overwegend zon nig weer met alleen in het Zuidelijke gedeelte van het land een vrij krach tig mind tussen Noord en Oost. 28 Augustus: Zon op 5.43 uur, onder 19.39 uur Maan op 18.58 uur, onder 1.31 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1