IJmuider Courant Alleen regen binnen tien dagen Ion Duitse oogst nog redden wor,1tcn' Z rcg:e,,tt Voorzitters der regeringspartijen geven hun mening Duizenden Engelse auto's moeten „op stal" wegens gebrek aan benzine „Resultaten der conferentie over de Duitse industrie beneden verwachting" Amerika gaat helpen bij opstelling van het Parijse hulp-plan é2e Jaarga"g No. 18721 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en BUre3jstratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, AdB"n m724 Directeur-Hoofdredacteur 15054, m,ipfoon 1V' pniKKerÖ Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 28 Augustus 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Droogte tast Duitse voedselvoorziening aan edsel-deskundigen hebben voor- .1.1, .lvn/,<ïto IITPIITP Tlllif c wanneer het binnen ^^JïTitwotste droogte welke Duits 5Pe'd!d», iaar heeft gekend, tot gevolg kan land W J J t in Duitsland 20 procent lebbdpn normaal zal blijven dit jaar. Se- jeneaeu is geen enkel deel van de»Snd regen van enige betekenis ge- waardoor de gewassen verschrom- "E en afstierven. Men is echter van p f dat een groot deel van de oogst «WtarnW» in Frankfort verklaarden Jnw 1 dataa de zaak donker inzagen en irrfs dagen nog geen regen verwaoht- a - ~r: i september zullen in Frankfort voedseldeskundigen uit de Britse en ..il-aanse zóne bijeenkomen. Men ver- '■332 die tijd een tamelijk juist beeld J'S>bén van de oogstopbrengst van dit kar e" vim ledig gehonoreerd kan worden dit aan te vullen met aardappelen, zoals gewoonlijk gebeurde. De rivieren zijn ontzettend gevallen, waar door de aken verleden week op de Wezer in het gebied van Bielefeld zijn komen stil te liggen. Op de Rijn gaat het scheepvaart verkeer verder, doch de boten moeten irv verband met de lage waterstand slechts, licht geladen worden. de noodzakelijke import. ernstig is- n 4 September zullen Amerikaanse en i voedseldeskundigen bijeenkomen en IraoDorten van de inspecteurs vergelijken de Duitse schattingen. Zowel de beide geallieerden als de. Duit- „r, seven toe, dat het verlies aan de oogst- tengevolge van ihet watergebrek De militaire gouverneur van James Newman, werd' tijdens een récente tocht door Hessen door Duitse voed- Udeskundigen meegedeeld, dat de boeren verwachten, dat de oogstopbrengst 20 tot 25 orocent beneden normaal zal blijven. Uit de provincie Maagdenburg, Sovjet- ïóne wordt gemeld, dat deze zomer slecihts 12 tót 15 procent van de noodzakelijke re- ^iJgrootste schade werd ondervonden aan aardappelen, welke imet brood het hoofövoedsel betekenen voor de Duitsers. Het vleesprobleem zal vergroot worden omdat door de droogte van de weilanden de runderen niet vet zijn geworden deze l°hde door de Fransen bezette Rijn-Palts deelde ihet voedsel-ministerie deze week mede, dat het onmogelijk zou zijn de brood-, rantsoenen te verhogen, zoals oorspronke lijk de bedoeling was. Het zou, aldus de verklaring eveneens onmogelijk zijn in die gebieden waar het broodrantsoen niet vol- Veldmaarschalk Alexander zet zijn hoofd op het spel Amerikaanse hulp aan Griekenland ondanks alle consequenties Bij zijn aankomst op het New Yortosè Vliegveld La Guardia. heeft veldmaarschalk burggraaf Alexander, de gouvernèur-igenie- raalvan Canada, verklaard, dat Amerika zijn hulpverlening -aan Griekenland moet voortzetten, zelfs al zou dit tot oorlog met de Sovjet-Unie leiden. Onmiddellijk na dit gezegd te hebben, voegde Alexander er aan toe: „mogelijk kost mij deze uit- g mijn hoofd". De veldmaarschalk, die tijdens de oorlog geallieerd opperbe velhebber in het Middellandse Zeegebied "e deze verklaring af, toen. ver- - :hem om zijn mening vroegen e woorden van de Amerikaan Paul h, dat de Verenigde Staten Grie- d moeten blijven helpen, zelfs in dien dit oorlog met de Sovjet-Unie ten gevolge zou hebben, HET VETO: „Schipperen leidt tot schipbreuk", aldus Rusland Aan het begin der debatten van de Vei ligheidsraad over het veto-redht üjeeft de Amerikaanse afgevaardigde een ontwerp- proeedure van dertien punten voorgelegd. Het ontwerp stelt een beperking voor van bet veto-recht in enkele minder belang rijke procedure-aangelegenheden, zonder de' grote mogendheden aap te tasten in hun recht om gevallen van inbreuk op de vrede te behandelen. De Sovjeit-delegatie Waarschuwde, dat elke poging om met het vetorecht te schipperen tot een schipbreuk der Verenigde Volken zou kunnen leiden, p fbad besloot het Amerikaanse voorstel ter bestudering te verwijzen naar de oom- van deskundigen. De zitting werd donderdagmiddag verdaagd. De Egyp- e kwestie zal dan weer ter tafel ko- Slachtingen in de Pensjaab Naar schatting 20.000 doden i \r~JV"1 Lahore schatten naar van verslagen van aangekomen Uohtelmgen, dat tijdens de bloedige on- en ln Oost-Peudsjaab (India) van de Dpen tien dagen reeds honderdduizend ^«danen £edoo<i zÜn- Leiders der Hïtüf Lahore schatten het aantal gedode does en Sikhs in West-Pendsjaa'b op groot aantal. Berichten van de j-^^kelijkste slachtingen onder min- 1,1.® aan beide zijden bereiken Lahore, twaalf gebrekkige verbindingen in de I grensgebieden maken het onmoge- en overzicht te krijgen van de toe- u een communiqué, uitgegeven door mo van Oost-Pendsj aab te Joeloen- verklaard dat te Amritsar, Joe- slandJn jfe, werd kendoer rust reeds Was, en andere centra van de onlusten, bijna geheel weergekeerd 2 stappen om Petchofs 'cven te redden zal de volgende stap van een P°SÜ1S om het Petchof t ji ^er Bulgaarse oppositie WaanipJf jG'ï?n» een beroep zijn óp de Koiarof 1 Bulgaarse president, Vassil aldus dó iet doodvonnis op te schorten, HeuW rvlP matieke correspondent van Seüikh'pdon Z0U Gro°t-Brittannië de mo- de vtS, besprek 6611 ^ern^euw^e ac^e me^ Aan de Oostenrijks-Italiaanse grens, bij de Brenner, proberen dagelijks groepen Oos tenrijkers afkomstig uit Zuid-Tirol, de grens te passeren om zich naar Italië te begeven. De Italiaanse politie vangt die groepen steevast op en stuurt ze terug, doch de volgende dag proberen ze het weer. Zo blijft het een heen en weer wandelen zonder succes, in de hoop dat dë waak zaamheid der Italianen toch wel eens zal verslappen. „Vrede en Vrijheid voor Frans Indochina" Gisteravond werd anedegedeeld dat Emile Bollart, Hoge Commissaris in Frans Indo- C'hina, in de eerste daggn van September j een nieuwe poging zal doen om tot een vrede in dat land te komen. De minister van koloniën, Marius Moutet, deelde mede dat Bollart na lange confe renties met de premier en het kabinet, in een speech welke hij te Haipong zal hou den, de Franse politiek inzake Indo-Ghina uiteen zal zetten. „Het zal een politiek van vrede en vrij heid zijn. Wij hopen te komen tot een wer kelijke vrede welke niet zal herinneren aan wat gebeurd is in Indonesië of Burma, waar de onafhankelijke regeringen door extremisten met machinegeweren werden geprqst. Wij moeten met voorzichtigheid voort gaan op de weg van cle vrede en met de zekerheid, dat wij onderhandelen met elementen welke door het gehele volle zijn geaccepteerd", aldus de minister. „Zekere mate" van zelfbestuur. De Franse Nationale Vergadering heeft gisteravond een wet aangenomen waarbij aan Algiers een zekere mate van zelfbe stuur wordt gegeven. De uitslag van de stemming was 322 tegen 94, de gehele communistische fractie onthield zich. Premier Ramadier zeilde dat dezè wet een „nauwer contact tussen beide landen'' zou' bewerkstelligen. De communistische afgevaardigde Duclos noemde de nieuwe wet noch verstandig noch rechtvaardig 'en zeide dat hij en zijn partijgenoten vreesden dat er eens een dag zal komen dat Frankrijk spijt zal hebben van deze wet. (United Press). Japans „bekering" -wordt in twijfel getrokken Luitenant-rgeneraal Horace C. H. Ro bertson, opperbevelhebber van de bezet tingstroepen van het Britse gemenebest in' Japan, heeft de afgeyaardigden ter confe rentie van het Britse gemenebest aangaan de Japan gewaarschuwd tegen een over schatting van Japans bekering tot vreem- zame middelen, dit in weerwil van de me dewerking, welke door de Japanners steeds wordt betoond. ^Officieus weet Reuter mee te delen, dat andere sprekers een soortgelijke mening verkondigen. Europese federalisten in Montreux bijeen Een tien tail naties is vertegenwoordigd op de conferentie van de Europese ver eniging van federalisten, die te Montreux is geopend. De federatie stelt zich de vor ming van een wereldregering ten doel. Nadat de voorzitters der bijeenkomsten aangewezen waren, heeft de Nederlandse afgevaardigde, dr. Brugtmans het woord gevoerd. Hij zette uiteen, dat de federatie weigert de verdeling van Europa in twee elkaar vijandig gezinde bloes als een vol dongen feit te beschouwen. Derhalve zou de federatie bijvoorbeeld geen beslissin gen treffen zonder rekening te houden met de aspiraties van Oost-Europa. De spre ker gaf als het standpunt van de federatie, dat het Sovjett-com munisme op den duur geen bruikbare maatschappelijke vorm voor enig volic zou opleveren, maar, zo voegde hij er aan toe, wij zullen ons even min als werktuig voor een campagne te gen Rusland en zijn regiem la-ten gebrui ken. Goede nabuurschap met de Sovjet- Unie, maar nimmer afstand doen van onze Europese persoonlijkheid, luidde zijn con clusie. Korstloze-kaas-Iawine De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft geantwoord op de vragen, welke het lid der Tweede Ka mer de heer Den Hertog onlangs heeft ge steld over de korstloze kaas, welke buiten de handel en de distributie om aan bedrij ven, overheidsinstellingen ën verenigingen ter beschikking is - gesteld. De minister verklaart, dat in totaal 67.432 leg korstloze kaas in diverse bedrij ven en instellingen ter beschikking is ge steld. Voor deze partij bleek langs de nor male distributiekanalen geen afzetmoge lijkheid te bestaan. Wegens gevaar voor bederf moest zij onverwijld geconsumeerd worden. Voor het aanwijzen van een extra bon voor 100 gram kaas voor de gehele bevolking zou een hoeveelheid van 900.000 kg nodig zijn geweest. Uit de bij het ministeriële antwoord ge voegde lijst blijkt, dat de korstloze kaas verdeeld is over de grote scheepswerven, machinefabrieken, havenbedrijven, het Rode Kruis, de Vereniging van Diabetici,' het hoofdbestuur der P.T.T. en de N.V. Phi lips. Het P.T.T.-hoofdbestuur ontving 15.000 leg en Philips 12.000 kg, de overige fabrieken en instellingen hoeveelheden welke varieerden van 5160 tot 60 leg. NIEUWE PLANEET ONTDEKT Een assistent-observator van de Univer siteit van Californië heeft een kleine nieu we planeet ontdekt tussen Mars en Jupiter, die een middellijn heeft van 10 mijl. De planeet heeft de naam gekregen van zijn ontdekker, Wirtanan. Het woord is aan....._ Byron Wantrouwen is een zware wapenrusting, die meer belem mert dan beschermt. De resoluties van de Veiligheidsraad De voorzitters der regeringspartijen, de Partij van de Arbeid en de Katholieke Volkspartij, hebben hun mening kenbaar gemaakt over de resoluties van de Veilig heidsraad inzake de Indonesische kwestie. De voorzitter van de Partij van de Ar beid, de heer J. Vorrink, verklaarde dat naar de mening van de partij Nederland thans volledig zou moeten medewerken om deze resoluties uit te voeren. „De kwes tie van het al dan niet oprukken naar Djokja is, aldus de heer Vorrink, voorlopig geheel van de baan". De heer Vorrink uitte een felle aanklacht tegen het voor Radio-Batavia uitgesproken Dinsdagavond-commentaar van de woord- Engelse crisismaatregelen bekend gemaakt „Verdrag van Rio" getekend Nadat de Pan-Amerikaamsë conferentie gisteravond een artikel had goedgekeurd, dat de deur open laat voor niet op de con ferentie vertegenwoordigde landen, heb ben de afgevaardigden van 20 Amerikaan se landen een defensief verdrag getekend, dat zal worden aangeduid als „het verdrag van Rio de Janeiro". De ondertekening heeft plaats gehad op het Braziliaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken te Rio. Nicaragua en Ecuador kunnen tekenen, wanneer hun regeringen door de andere Amerikaanse staten worden erkend. Ook Canada kan desgewenst toetreden, doch verscheidene afgevaardigden waren van mening, dat dit land momenteel geen inte resse heeft. Zaak-Skorzeny verdaagd Het proces tegen Otto Skorzeny, die na de capitulatie van Italië Mussolini be vrijdde, is tot September verdaagd, nadat de beschuldigingen tegen tien verdachten waren ingetrokken wegens gebrek aan be wijs, zo meldt de Duitse nieuwsdienst uit Dachau. Gisteren maakte de Engelse regering de maatregelen bekend die zij nodig ac'ht ten einde het hoofd te. kunnen bieden aan de economische crisis, meldt Un. Press uit Londen. Door deze maatregelen zullen de voedsel rantsoenen ernstig worden beknot. De im port van „luxe-voedsel" zal worden be perkt; modhten voorheen hotelgasten vier dagen in een hotel Verblijven zonder voor hun maaltijden bonnen te "hoeven inleve ren, thans is dat teruggebracht tot twee dagen. Ook restaurants en andere eetge- legenheden worden aanzienlijk beperkt in hun toewijzingen. Het aantal deviezen voor plezierreizen wordt teruggebracht van 75 tot 35 pond per 14 maanden en er zal een strengere con trole op zakenreizen naar het buitenland worden ingesteld. Het maximum bedrag dat men op het ogenblik voor een zaken reis naar Europa" kan krijgen, is 10 pond per dag; ook dit bedrag zal aanzienlijk worden verlaagd. De benzine-distributie welke tot nog toe in Engeland gold, zal geheel worden af geschaft, hetgeen betekent dat slechts voor zeer speciale doeleinden benzine zal wor den verstrekt en dat duizenden auto's moe ten worden „opgelegd" voor de duur van de crisis. FRANSE TELEURSTELLING: Pierre Bourdan, de Franse minister van Voorlichting, heeft medegedeeld, dat de mate van overeenstemming, welke bereikt is bij de Frans-Bx-its-Amerikaanse gedach- tenwisseling over het toekomstige peil van de Duitse industrie, ver beneden de ver wachting gebleven is. Naar van betrouwbare zijde verluidde, heeft de Franse delegatie voorbehoud ge maakt ten aanzien van de volgende pun ten: beheer en conti*öle van de Duitse steen koolmijnen en het peil van productie van de voornaamste Duitse industrieën, waar onder de machine- en werktuig-industrie en.de chemische industrie. De verzekering aan de Franse delegatie te Londen, dat het verhogen van het Duitse industriepeil niet het geven van voorrang aan de wederop bouw van Duitsland boven die van de de mocratische Europese landen tot gevolg zou hebben, wordt als te vaag beschouwd. Te Berlijn zullen besprekingen worden ge houden tussen dë drie mogendheden voor het vaststeUen van een glijdende schaal voor de uitvoer ,van Duitse' steenkool naar Frankrijk in verhouding met de toekom stige steenkoolproductie van het Ru'hrge- bied. Na wat men te Parijs als een falen op essentiële punten van de Londense bespre kingen beschouwt, gevoelt men in officiële kringen te Parijs niet veel vertrouwen, dat de besprekingen te Berlijn de gegeven verzekering tot effect zullen brengen. Clay vond het „xxuttig". Bij zijn terugkomst te Berlijn van de te Londen gehouden AmerikaansTBrits-Fran- se conferentie over het productiepeil der Duitse industrie heeft generaal Lucius Clay, de militaire gouverneur van de Ameri kaanse zóne in Duitsland, verklaard, dat de conferentie in menig opzicht nuttig was geweest en in een vriendschappelijke sfeer had plaats gevonden. Het officiële commu niqué zou gepubliceerd wordën nadat de drie regeringen hun standpunt zouden héb ben vastgelegd. Op de vraag of de steen kool-productie ter sprake was gekomen, antwoorde Clay, dat wat betreft de opvoe ring der steenkool-productie meer nodig was dan „een uitwisseling van denkbeel den". Hij voegde eraan toe dat het vraag stuk der nationalisatie niet besproken was en dat evenmin de kwestie van de samen voeging der Franse zóne imet die der Brit ten en Amerikanen op de agenda was voor gekomen. In de verklaring van de regering wordt gezegd dat bovenstaande maatregelen nood zakelijk bleken om het evenwicht tussen uitgaven en inkomsten van het land te herstellen. VISSERSBOOT OP EEN MUN In de monding van de Isonso bij Triëst is een Italiaanse vissersboot op een mijn gestoten. De boot verdween met tien opva renden in de diepte en geen der drenke lingen kon worden gered. AZs blijk van dankbaarheid voor de bevrij ding van ons vaderland zal namens de Koningin en het gehele Nederlandse volk aan generaal Eisenhower een gouden her inneringszwaard worden aangeboden. Het is vervaardigd door de edelsmeden Jan- Eloy Brom en Leo Brom te Utrecht en doet denken aan een Oosters kromzwaard. Het staalsmeedwerk is uitgevoerd op de artille rie-inrichting Hembrug. - Links hei zwaard in de schede; rechts het enkele zwaard. De .Amerikaanse plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken, Robert Lo- vett, heeft een beroep gedaan op de zestien landen die deelnemen aan de conferentie te Parijs over het plan-Marshall, om een „redelijk en reëel" program te produceren. Deze verklaring wordt opgevat als een uit drukking van de bezorgdheid van het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken ten aanzien van de ter Parijse con ferentie genoemde voorlopige cijfers van 29 milliard dollars aan Amerikaanse hulp, welke de komende vier jaren nodig zouden zijn. Lovett deelde mede, dat George F. Ken- nan naar Parijs was vertrokken om „vriend schappelijke hulp" aan te bieden bij de op stelling van het ontwerphulpplan. Hij waarschuwde, dat de Verenigde Sta- texi wellicht een systeem van voorrang zou den moeten instellen om tegemoet te ko men aan de individuele moeilijkheden, welke het economisch, herstel tegenhouden, wanneer de Amerikaanse hulpbronnen niet toereikend zouden blijken om het gehele program te' vervullen. Hij wilde geen rechtstreeks commentaar geven op de te Parijs genoemde cijfers, doch verklaarde: „Wij hopen, dat het program- ma niet alleen redelijk zal zijn, doch ook reëel en zal voorzien in een geleidelijke vermindering van de mate van hulpver lening. Vooral is voor ons van belang de vraag, of het program al dan niet gerea liseerd kan woi-den en dit zal afhangen van In Leidschendam is een ploeg van zes arbeiders bezig volgens een speciaal systeem van betonblokken in zes dagen tijd een huis te bouwen. - Deze foto toont de stand van zaken op de derde dag een minder worden der Amerikaanse hulp- bijdrage in elk opvolgend jaair." De Ver enigde Staten verwachten van de Parijse conferentie een geünificeerd program, dat zal voorzien in een zichzelf 'helpen zowel als wederzijdse hulpverlening, en dat de moeilijkheden, die het herstel vertragen, zal bloot leggen. Eerste inmenging. Reuter meldt nader, dat George Kennan, de voornaamste medewerker van Marshall, op zijn reis haar Parijs vergezeld zal wor den door Charles Bonesteel, bijzonder as sistent van Robert Lovett. Hun reis naar Parijs betekent de eerste Amerikaanse deelneming aan de werkzaamheden ter op stelling van het plan-Marshall, en weer spiegelt de bekommernis van het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken over het resultaat van de Parijse con ferentie. Deze stap wijst op een verandering van politiek van het departement, dat zich tot nog toe van inmenging terzake ont houden heeft. Hervatting der handelsbesprekin gen tussen Engeland en Rusland De „Daily Express" kondigde gisteren in een exclusief bericht óp de voorpagina aan, dat Groot-Brittannië de handelsbesprekin gen met Rusland zal hervatten. Volgens de correspondent van de „Daily Express" Trevor Evans, heeft de minister van Handel, sir Stafford Cripps, de fabri kanten verzocht een goederenvoorraad op te bouwen voor Rusland, omdat volgens een rapport van de minister voor Overzeese Handel, Harold Wilson, de besprekingen in Moskou enkele weken geleden waren vast gelopen, daar Groot-Brittannië geen afleve ring van goederen kon garanderen. Volgens 'het blad houdt Harold Wilson zich_ gereed voor een speciale opdracht. De minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, zal niet naar de vergadering van de Ver enigde Volken gaan in September, meldt United Press. Ex-C.C.D.-ambtenaar bracht zijn tegenstanders bij de S.D. aan Voor het Bijzondere Gerechtshof in Den Bosch stond terecht de ex-districtsleider van de C.C.D. C. de J. uit Grave, die een fanatiek aanhanger van het natibnaal socialisme was. Al zijn tegen standers bracht hij bij de S.D. aan. Tot zijn slachtoffers behoorde ook burgemeester Fieg uit Grave. Toen verdachte bij de burgemeester aan klopte voor een collecte voor frontzorg, gaf de burgemeester onomwonden zijn afkeuring over deze instelling te kennen. De J. gaf dit door aan de S.D. en burgemeester Fieg werd gearresteerd In een Duits concentratiekamp kwam hij om het leven. Na de aanslag op de NSB-burgemeester van Oss, stelde verdachte in opdracht van de S. D. een lijst op met namen van anti-Duitse personen. Als gevolg hiervan werd een .der in woners gearresteerd en zonder vorm van proces doodgeschoten. Tegen De J, werd 20 jaar gevangenisstraf geëist. voerder der Regeringsvooi'lichtiiigsdienst, waarin werd gezegd: „Niemand, die de si tuatie kent, zal het tenslotte -verbazen, wanneer de regering besluit aan het ro versnest een einde te maken". Gevraagd naar zijn oordeel over de door mr. Van Kleffens in de Veiligheidsraad aangehaalde ontzetting der Chinezen te Pangkalan Brandan, verklaarde de heer Vorrink: „Vóór het aannemen der reso luties was ik index-daad van mening dat Nederland het recht en de plicht had, deze mensen, ook op republikeins gebied, te helpen. "Thans, nu ingevolge de beslissing van de Veiligheidsraad internationale rap porteurs aanwezig zijn, dient men derge lijke situaties aan hen voor te leggen om door middel van deze rapporteurs de Vei ligheidsraad te laten beslissen of wij deze mensen al dan niet moeten helpen. Wij zijn hierdoor tevens verzekerd, dat ook een beperkte politiële actie niet zal worden uitgevoex-d zonder voorafgaande interna tionale toestemming. Men heeft dan tevens de waarborg, dat een dergelijke actie niet naar aanleiding van oncontroleerbare ge ruchten zal worden ondernomen". Het standpunt van de K.V.P. De heer W. J. Andriessen, voox-zitter der K.V.P.gaf zijn mening als volgt weer: „Nu de Veiligheidsraad, ondanks het voortreffelijk optreden van o-nze ambassa deur, mr. Van Kleffens, blijkbaar niet zónder moeilijkheden tot een besluit inzake Indonesië gekomen is, heeft het weinig zin zich met retrospectieve beschouwingen be zig te houden. Laat mij volstaan met op te merken, dat alleen de raad zich het no dige gezag zal weten te verwerven, wan neer hij zijn werkzaamheden en deze zijn toch voor het welzijn van de volkeren van zo grote betekenis baseert en blijft baseren op het rechtDit is het noodzake lijk fundament voor het behoud van de wereldvrede. Nu de beide bekende resoluties in de Vei ligheidsraad zijn aangenomen kan niet an ders dan de vurige hoop wox-den uitge sproken, dat zij tot het beoogde doel: vei ligheid en orde in de archipel, zullen kun nen leiden en dat zij eraan mee zullen wer ken het staatkundig beginselprogram van Linggadjati te verwezenlijken. Voor wat de vraag inzake het ver dere gebruik maken van het militaire gezagsapparaat betreft, ben ik van mening, dat dit gebruik achterwege moet blijven, tenzij het handhaven van rust, orde en veiligheid tot een poli tieel optreden noopt. Nederland heeft voor deze rust, orde en veiligheid de verantwoordelijkheid, een verant- wooi'delijkheid, waax-aan het zich op straffe van grof plichtsverzuim niet mag onttrekken. Van deze gezichtshoek uit moet ook wor den bezien het bevrijden van pei-sonen door Nedei-landse militairen. Wanneer da levens van deze mensen gevaar lopen of zij op een wijze behandeld worden, welke in strijd is met de meest elementaire men selijke rechten, dan is het optreden gebo den, ook wanneer dit achter de demarcatie lijnen zou moeten geschieden. Bij een objectieve beoordeling kan hier tegen niemand, ook de Veiligheidsraad niet, bezwaar maken. De instelling van deze raad vindt immers zijn oorzaak in de overweging dat na deze gruwelijke wereldoorlog de elementaire rechten van allé mensen zou den worden erkend en geëerbiedigd". Van de 'leiders der Kamerfracties heeft de heer Vonk (Partij van de Vrijheid) verklaard, dat de innerlijke beoordeling der door de Veiligheidsraad aangenomen resoluties zeer moeilijk is. „Onze regering staat hier tussen twee vuren. Aan de ene kant de beslissing van de Veiligheidsraad, welke, dat staat boven alle twijfel, volgens de regering niet competent is in deze zaak, en aan de andere kant de hachelijke si-"-> tuatie in Indonesië". „Op dit ogenblik", aldus de heer Vonk, „is het moeilijk een oordeel uit te spreken, aangezien hierover door de regering thans nog bei-aadslaagd wordt en wij de beslis sing van de regering niet mogen trachten te beïnvloeden. Eén ding staat echter voor mijn partij vast: hoe men het ook wendt of keert, altijd moet het- lot van heit millioe- nenvolk in Indonesië en de Nederlandse verantwoordelijkheid hiervoor, prevaleren". De leider der Communistische Kamer fractie, de heer A. J. Koejemans, heeft zijn mening aldus geformuleerd: „Geweld tegen de republiek moet.altijd veroordeeld worden en moet als een ramp voor Neder land en Indonesië worden beschouwd. Er kan geen twijfel bestaan over de bevoegd heid van de Veiligheidsraad. De wereld heeft het recht zich met het Indonesisch probleem bezig te houden. De vraag blijft, aldus de heer Koeje mans, of de. resoluties de juiste oplossing bieden. De heer Koejemans opperde het bezwaar', dat de autoriteit van de 'consuls, die het rapport zullen uitbrengen, noodza kelijk geringer zal zijn dan die van de Vei ligheidsraad zelf. Elk middel moet te baat genomen worden om de partijen tot el kaar te brengen. De argumenten van mr. Van Kleffens voor plaatselijke hervatting van de militaire actie indien dit ter voor koming van „republikeinse terreur" op ongewapende burgers noodzakelijk mocht blijken, noemde de heer Koejemans' „wel heel slecht". Indien de republikeinen van hun kant besloten om hun landgenoten over de demarcatielijnen te gaan bevrij den, zou immers van het hele bestand niets meer terecht komen. Het staat voor de beer Koejemans vast, dat het Indonesisch probleem door Nederland niet alleen op eigen gezag geregeld mag worden en ze ker niet met wapengeweld

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1