[angdebat overlonen en salarissen Landbouwgewassen hebben te lijden van de langdurige droogteperiode Hex Jjheatef TARZAN 500 bestandssckendingen kostten aan 85 Nederlanders het leven Marine-officieren geridderd DOf i^DERDAG 28 AUGUSTUS 1947 raadsvergadering in beverwijk IJMUIDER COURANT „rond vergaderde de gemeenteraad ^uitvoerige agenda te behandelen, om ee vacature ontstaan door vertrek mf fg-j H. B. Vink (K.V.P.) leidt de v2l! ieïl secretaris diens plaatsvervanger „gjiieeiuc" jieer Boon binnen. Deze in jyjgnden van burgemeester mr. H. J, J. ®?°Sferiaren van de Burgerlijke Stand Slfgekozen de heren N. Passchier, ff0 jf,. ,en H. E. v. d. Kun, adjuncts weth0ÏÏetcr secretarie. Daarbij wordt te- comml!n verordening, regelende de werk- n van deze ambtenaren goedge- z?amneae" !?t hamerstldcken zijn de voorstellen h'shcrstel van een in de bezettings- o'Sstagen ambtenaar van de Eurger- "J Sd en van een hoofd ener openbare HL wijziging van de legesverorde- „nvereie van een geldlening en een iSlening, groot 775.000,—. De nIeuWn pr (Pv.d.A.) merkt hierbij op, dat .orlaneè streven naar renteverlaging SÖ»eUkisgalukt. fïrediet voor extra ondeithoudswer- aan bet slachthuis wordt toegestaan. !™,ien van het dichten van de. tank- w.'Zuiden van de Zeestraat bij Wijk gracht ten aan Zee, alvorens vraagt de heer De Weyer .(K.V.P.) deze gracht ook ten Noorden van hoging der ambtenaren komt neer op 10 tot 15 procent, die van de werklieden is niet noemenswaard en derhalve vraagt spreker B. en W. voor de laagst betaalden een be tere regeling. Evenals de heer Boom (C.P. N.) is zijn fractiegenoot, de heer Swarts, niet bevredigd. Déze zegt, d'at de rijksrege ling aan de gemeente wordt opgedrongen, maar als tegenover de loonstop geen prij- zenstop staat, is de werkman weer het zwaarst belast. De heren Koning (C.P.N.) en Boer (P.v.d.A.) onderschrijven dit in zicht. Wethouder Heeremans heeft ook de verhoudingen opgemerkt, maar zegt dat Beverwijks belangen niet losgemaakt kun nen worden van de landsbelangen. Lang durige* discussies met daaraan verbonden voorstellen tot wijziging van groepen en onderbrenging van verschillende functio narissen inandere dan voor hen vastge stelde groepen ontstaan. Uiteindelijk wordt overeenstemming 'be reikt.- Een voorstel-Boer om de direc teur van het openbaar slachthuis in de hoogste groep te plaatsen wordt met 117 stemmen verworpen. Daarentegen zal de gemeente-deurwaar der naar de hogere groep van markt- en havenmeester verhuizen. Velsen Tentoonstelling Wederopbouw wordt Zondag gesloten De tentoonstelling Wederopbouw, die gedurende énige maanden in de voormalige theeschenkerij in Velserbeek werd ge houden, zal Zondagmiddag 5 uur gesloten worden. De tentoonstelling heeft zich in een flinke belangstelling mogen verheugen. Tot en met jongstleden Zondag telde men 3225 bezoekers, waaronder 1095 schoolkin deren, die in de morgenuren de -tentoon stelling bezochten. De belangstelling was veelzijdig. Ze» werd de tentoonstelling bezocht door Ir. L, Neher, minister van Wederopbouw en Vollcshuisvesting, door hogere ambtenaren van diens ministerie, door de Vereniging van Stedebouwkundigen,- hoofden van Wederopbouw-bureaux, onder andere uit Wageningen, de Planologische Dienst, ge meenteraad van Bloemendaal enz. Het boekje, dat op dé tentoonstelling verkrijgbaar was is thans in d'e boekhan del te koop. OUDEN VAN DAGEN GAAN VAREN. De commissie voor ontspanning voor Ouden van Dagen, die voor de oorlog tel ken j are een autotocht voor de oudjes or ganiseerde, biedt, nu het met de auto's nog n.iet gaat, een boottocht naar Amsterdam aan en wel op 17 September. Er is natuur lijk een bezoek aan Artis aan verbonden. iaat te gaan dempen, wel te over- d.at deze gracht voor de er bij ge- pultuurgronden grote waarde heeft, wootól in de huidige droogteperiode KfSeer Gertembach (C.H.U.) vraagt K demping het achtergelaten vuil van I wfterTin de gracht te deponeren. Na- voorzitter te kennen 'heeft gegeven nszins de bedoeling te hebben de Noor- Se gracht te dempen, wordt het voor- !lla£0d!geTelden ingevolge art. 72 der r n wet 1920 voer Duinwijk en R.K. Meis- School worden toegewezen De vaststel- in* van een nieuwe schoolgeld-verordening jwtft enige discussies. De heer Ettema (K, VP J heeft waardering voor de tarieven, ',c'' i -i..nauftiAhA'nnlinp' vnnr "meer mist de reductiebepaling voor -meer enderen uit één gezin. Rechtvaardig acht Sheer Ettema een herziening der regeling 1948 Daar 'het volgens wethouder N. Passchier echter een speciale cursus betreft, iülttoe voor geen verandering in de voor «■«telde verordening te brengen. Nadat ook heer Boer (P.'v.d.A.) blijk geeft door .(antwoord van de wethouder met be- dM te zijn, adviseert de heer Passc'hier heer Ettema met -de begroting hierop ■in terug te komen. De sehoolgeldrege- Ito» wordt dan aangenomen, gij de vaststelling van de nieuwe kinder- blislagverordening wordt, hoewel wethou der Heeremans zegt, zioh aan de richtlijnen ven de regering te moeten houden, een &mendement-Ettema aangenomen, dat neer komt op een bijslag van 150.— voor de eerste twee kinderen met een maximum van 205— en daarbóven van 200.— per Het belangrijkste punt vormt de vast stelling van 'een nieuwe loonregeling voor gemeentewerklieden en een nieuwejóar- ivedderegeling voor de ambtenaren. De heer De Weyer (K.V.P.) constateert een geest van bereidheid de lonen 'en sa larissen te verhogen, maar desondanks wordt gemeten met twee maten. De ver- accountants- en Administratiekantoor S. OUDHUÏZEN LEEUWERIKLAAN 30 - IJMMDEN-OOST Administraties Controle Adviezen Balansen Belastingzaken (Adv.) Geen export van zeevis via Urk Het scheidsgerecht voor de voedselvoor ziening heeft uitspraak gedaan op het verzoekschrift van K. J. Hakvoort. te Hulshorst over de export van zeevis. De verzoeker was in beroep gekomen van een afwijzende beslissing van het bedrijf schap voor Visserijproducten om vergun ning tot het exporteren van te Urk aan roerde zeevis. Het scheidsgerecht heeft iet beroep verworpen. Het overwoog laaroij, dat slechts hij als exporteur van zeevis kan worden erkend, die in de jaren 1936—1940 de export van zeevis heeft nit- lefend. De verzoeker voldoet niet aan :e voorwaarde. De omstandigheden, op grond waarvan de verzoeker inschakeling bij de export van zeevis verzocht, kunnen geen richtsnoer zijn voor het door het be drijfschap te volgen beleid. (Verzoeker had deze omstandigheden ontleend aan de gemeentebelangen van Urk). Het belang, dat in het bijzonder de Urker vissers zou den kunnen hebben om hun vis in Urk aan te voeren in plaats van in een van de Nöordzee-aanveerhavens, wordt, aldus het scheidsgerecht, geenszins door het thans gevolgde beleid van het bedrijfschap ge schaad. De vissers wordt op generlei :e door het bedrijfschap -belet zulks te t- Het scheidsgerecht acht niet door verzoeker aangetoond en ook anderszins öjet gebleken, dat een bijzondere omstan digheid gevormd zou worden," omdat de te yrk aangevoerde zeevis niet geheel in het Genland zou kunnen worden afgezet, waardoor export noodzakelijk zou zijn en j» aanvoei- niet of niet doelmatig zou ramen worden verzorgd door-het elders taande export-apparaat. Eerst wan- eer dit het geval is, zou de vraag kunnen' ijzen, of verzoeker in aanmerking zou ko- bniV00r ]^schakeling bij de export van K aangevoerde zeevis. Duitse granaten vliegen de grens over msar, al te bekende en gevreesde j. j Van gierende granaten verschrikte bii van het gehucht Dubbroek de viSSbree' De Projectielen kwamen uit mJ?,!11" Reuger-Bcesel en waren ver ruimd afkomstig van de munitie-op-. aanHp°nW-L <*eze Serneente geregeld biM n j11 grens en op Duits grondge- exoln-ff6! Engels toezicht geschiedt. Deze ftri&t hben reeds grote schade aan- keip t u1 woningen en gebouwen in- en~ L-, ®bürgse grensgemeenten, maar gevaarii-fulTien ZD zelfs voor de bevolking Hik» i worden, ofschoon-, persoon- V00vgedaanU n 2'0^ n'0lS' niet hebben ,:R°ERDERÏJBRAND I is in Akooy bij Leerdam ÓelaSKZuuer£eriJ nKiein Engeland" van l" ip« Tf de J°ng niet schuren en v°t de grond toe afgebrand. De gevolgen van de langdurige droogte, gepaard gaande met hoge temperaturen, waar onze agrarische producten en cul- tuurmethoderi niet op berekend zijn, zijn niet uitgebleven. Vooral op de licb.te én hoge gronden en op de zware rivierklei- grouden treedt ernstige droogteschade op. Speciaal de weilanden en klavervelden, maar ook de voederbieten hadden hiervan te lijden. Bij de granen, behalve zomer- gerst en peulvruchten, worden de stand- cijfers nadelig beïnvloed door het noodrijp worden van de gewassen. Slechts de ver schillende zaderijen en fabrieksaardappe len konden zich verder gunstig ontwikke len. De- toestand op de voormalige zoute inuindatiegébieden is nog slechter gewor den. De stand is daar 60 tot 70 pet. lager dan in de belendende gebieden. - De groeiperiode van degranen was uiterst kort door het late voorjaar en de aanhoudende droogte welke op hoge en droge gronden, maar ook elders plaatselijk op slechte structuren noodrijpheid ver oorzaakten. De korrel bleef hierdoor klein, zodat de rogge - opbrengsten bij de eerste dorsingen tegenvielen. De stro -opbrengst is over het algemeen laag. Op Walcheren ging men er zelfs toe over om de gerst met de grasmaaier te maaien of te trek ken. Ook de combine bracht plaatselijk uitkomst bij de zeer korte granen. De wintertarwe is geoogst cn ook de zomer- tarwe is plaatselijk gezicht. De opbrengst valt in Noord-Friesland mee, doordat' de aren goed gevuld zijn, maar in het alge meen is het slechts een matig gewas. De wintergerst is reeds geborgen. De zomer- gerst heeft minder van de droogte te lij den dan de andere granen. De stand ging iets vooruit en kan als normaal worden beschouwd. De rogge wordt nog vrij' goed beoordeeld, doch valt bij dorsen toch te gen. De haver werd nog als vrij goed beoor deeld, doch de korrel valt door het snelle afrijpen niet mee. De opbrengst dier peulvruchten doet niet veel verwachten. De stand is slechts ma tig, die van stambomen minder dan de vorige maand. De erwten zijn meestal reeds geoogst. Het gewas was vervuild door gebrek aan arbeidskrachten, late zaai en droogte. De opbrengst viel tegen. Het vlas is meestal van goede kwaliteit en onder gunstige omstandigheden ge- schelfd of geborgen. Het kar wij zaad viel in NoordlhoHand plaatselijk nïet mee, doch wordt over het algemeen tot goed beoordeeld'. Het koolzaad .voor het volgend jaaa is plaatselijkgezaaid en heeft ernstig van de droogte te lijden. Het blauwmaanzaadi kon zich handha ven en is plaatselijk geoogst. De landbouwzaden bleven. - zidh vrij gunstig ontwikkelen. De hakvruchten welke de vórige maand eenparig goed werden beoordeeld, hadden van het uitblijven der regens te lijden. Slechts de fabrieksaardappelen werden beter beoordeeld dan in Juli. De consump tie-aardappelen worden behalve op te dro ge gronden, waar die vroege soorten te vroeg gestorven zijn, meestal neg gunstig beoordeeld. Wel vertonen de middel-late rassen reeds tekenen van afsterven, doch enige neerslag kan hier nog een goede Reis der „En Avant" naar Grimsby viel niet mee De stoomtrawler En Avant IJM 8 van de Visserij Mij. „De Daad" is met een vangst van 1500 kisten haring in Grimsby aan de markt geweest. Het resultaat viel niet mee, want de trawler besomde slechts 900 ponid. Het is voor de eerste keer, dat een IJmuider trawler met verse haring in En geland heeft gemarkt en vermoedelijk zal het ook wel de laatste keer zijn, tenzij de markt in IJmuiden de grote aanvoer niet meer kan opnemen. oogst doen verwachten. In Noord-Oost- Brabant hebben zij echter zeer van de warmte t lijden, worden zacht en sterk geel gekleund. De suikerbieten hebben de droge warm te beter dan de voederbieten doorstaan, hoewel op vele plaatsen schade is veroor zaakt. De voederbieten zijn belangrijk terug gelopen, doordat op de droge gronden het blad geheel slap werd. Nieuw blad werd gevormd ten koste van de wortel. De koolrapen zijn nog sleohts matig tot vrij slecht- De toestand van het grasland veroor zaakt, behalve op het laagveen en gron den, wekte normaal wateroverlast hebben, reden, voor ernstige bezorgdheid. Het trieste beeld van bruine weiden op het zand in Overijssel en op de rivierkleige- bieden, waar het vee met hooi -wondt bij gevoerd of op stal gebracht, d'oet voor de voederpositie in de winter het ergste vre zen. Er is weinig of geen gras ingekuild in deze gebieden en de stoppelgewassen slaan door de droogte moeilijk aan. Vanaf heden t/m Woensdag 3 Sept. brengen wij U het 2e Deel van de prachtfilm de onoverwinnelijke Toegang 14 jaar. Melior Film. Plaatsbespreken dagelijks van 11—12 uur aan de cassa. Diploma-zwemmen in liet Velserbad Tn Het Velserbad is weer gelegenheid geweest een zwemdiploma te behalen, waarvoor ditmaal een groot aantal candldaten in het water ver scheen. Het diploma kon worden uitgereikt aan An dreas I-Ieijikants, Marietje Korver, Eefke Bröek, Theodora M. Louwen, Adriana Ketting, allen te IJmuiden, Hans Groeneveld, Simon Waterdrin ker, Johanna Thorborg, Maria Modderman, Corry Molenaar, Cobi Prijs, Lydla Hartog, Aletta van der Leden, Geertje Lijnslager, Molllen Roijaards, Jesnelte Geluk, Everharde J. de Weljer, Frans Goejer, Leo Langendij'k, Henk van Riessen, Freddy de Graaf, Johanna Kramer, Maria Amse, Mia van Swol, Egbertha Boers, Hansje Zaaymans en Betsy Faber, allen te Beverwijk, Hans de Weerd, Flip Wentink, Nelly Winkel, Theo Lel- schert, Tom Letschert en Willy Stap, allen te Velsen, Pater Kroon te Santpoort, Nelly Gulekes, Marianne Mac. Daniel, Louise Helmer, Driehuis. „Wederopbouw verhuizen gaat DISTRIBUTIENIEUWS Voor het afhalen van bonkaarten in het Patro naatsgebouw a^n de Zeeweg zijn aan de beurt: Vrijdag 29 Augustus de letters Hj tot en met Ke en Zaterdag 30 Augustus de letter K overig gedeelte. Zoals wij reeds hebben gemeld, zal de dienst van de Wederopbouw het pand aan de Stationsweg ontruimen en zijn intrek nemen, in Velserbeek. Nader vernémen wij, dat de verplaat- sinig op 1 September zal geschieden. Daar om is het bureau Vrijdag voor het publiek gesloten. S.S.H, turnt nog niet Door bijzondere omstandigheden, ver oorzaakt d'oor réparatiewerlc lm het gym nastieklokaal van de Da Costa-school aan de Noorderlaan was de gymnastiekvereni ging „S. S. H-" nog niet in staat haar oefenavonden te houden. Het bestuur deelt echter mede zo spoe dig mogelijk bekend te zullen maken, wanneer de gelegenheid tot zaaloefeningen weer bestaat. Burgerlijke stand van Velsen GEiBORBjN: B. Tieman—Natte, 7.., Wulvei-der- laan 4, Santpoort; K. de BoerKaandorp, z., Fazantenlaan .9, IJmuiden-Oost; C. F. M. .Mole naar— Gozeling, z., Hofgeesterweg 13, Santpoort; F. Brun.tInkRietman, z., Kruidbergerweg 24, Santpoort; E. Kleijne—Korte, d.. Julianaweg 30, Beverwijk; I. K. Prins—Maagdelijn, d., Bik en Arnoldkade 39, IJmuiden; A. van Pel—Dekker, z., Kennemerlaan 94, IJmuiden;. J. P. Huljboorn Jasperse, d., HyacJnfhenstraat 52, Santpoort; C, D. Romeijn—Zwart, d.. IJmuiderstraatweg 58, IJmuiden; A. Kwak—Zwemmer, z., Zinnevelt- laan lil, Santpoort, OVERLEDEN: J. Stoker, 94 j., weduwnaar van; F. Scholder, Zeeweg 207, IJmuiden Oost; P. Brammeijer, 80 j., weduwe van J, H. Paase, Velserbroekstraat 7, Santpoort, Ruim 25000 kisten haring in vier dagen Haast onafgebroken komen de trawlers afgeladen met haring van die Visserij te rug. Profiterende van hét mooie weer, kunnen de schepen zich in enkele dagen vol vissen en het is wel zeer bijzonder, dat ondanks de warmte en de grote aan voer steeds goede prijzen worden betaald. De laatste dagen was de aanvoer wel zeer groot; deze bedroeg van Zaterdag tot en met Woensdag ruim 25000 kisten. Het grootste deel blijft in het binnenland, voorlopig althans want de duizenden kis ten, die door de conservenfabrieken wor den afgenomen zijn, ingeblikt, alleen, voor het buitenland bestemd. Voor ven-se haring is alleen Tsjecho-Slowakije aan de markt, waarheen de haring, met de bekende vrachtauto's van Van Gend en Loos ver zonden wordt. Grote kwantums worden door dit land echter niiet afgenomen. Wanneer er de laatste dagen al eens haring tegen lagere prijzen werd verkocht, dan was dit haring van minderwaardige kwaliteit. De schippers der haringtrawlers schijnen, wanneer ze een goede visserij hebben, niet tevreden te zijn vóór ze hun schip vol hebben. Dit komt de kwaliteit natuurlijk niet ten goede, •'want het is dan niet mogelijk, de hele vangst behoor lijk te ijzen. De handel zou er de voorkeur aan geven, wanneer de trawlers een an dere tactiek gingen volgen: liever wat kleinere aanvoer en wat betere kwaliteit. Op de talrijke kleine scheepswerven langs het Winschoterdiep in Groningen wordt hard gewerkt om de Nederlandse binnenvaart van nieuwe schepen te voorzien. Een kijkje op een van deze werven, waar men een kustvaarder voor de Indische wateren en een sleper voor de binnenvaart onderhanden heeft. SINDS 4 AUGUSTUS: Het Nederlandse actiecommuniqué van Woensdag geen een overzicht der republi keinse schendingen van het door, de Vei ligheidsraad bevolen staken der vijande lijkheden op 4 Augustus. Vijfhonderdmaal werd het bestand geschonden - 200 maal aan de grenzen en 300 maal in het binnen land van de thans bezette gebieden op Java en Sumatra. Sinds 5 Augustus sneuvelden daardoor 85 Nederlandse soldaten, 234 wer den gewond en twee worden als vermist beschouwd. De verliezen bedroegen gisteren 11 ge sneuvelden en 14 gewonden. Tijdens de gehele actie vielen 74 doden en 178 ge wonden, zodat in totaal sedert de aanvang van de actie 159 Nederlanders gedood wer den, 412 gewond en 18 vermist. Het communiqué maakt melding van nieuwe botsingen op Java en Sumatra in vrijwel alle sectoren. Verbeterde situatie In een overzicht van de toestand in In donesië, dat van officiële zijde te Batavia wordt geleyerd, wordt gesproken van het feit, dat de ontwikkeling in de door de Ne derlandse troepen bezette gebieden een ta melijk gunstig aspect begint te krijgen, vooral op Sumatra. Deze bekendmaking zegt: „Merkwaar dig was vooral de hartelijke ontvangst door de arbeiders op de olieterreinen op Palem- bang: de Amerikanen van de) Standard Oil raakten zeer onder de indruk van het enthousiasme hunner arbeiders en de uit stekende houding en het optreden van het „Gadjah Merah" bataljon (een bataljon van het K.N.I.L.). De Becomba Abdoel- kadir Atmodjowidjojo is eveneens niet on tevreden over de ontwikkelingen in West- Java. Slechts de situatie in de grensgebie den blijft zorg baren door de terreur en de voortdurende aanvallen. Waar het evenwicht tussen de goederen- circulatie en de geldcirculatie enigermate De Koningin heeft de Militaire Willems orde 4de klasse toegekend aan luitenant ter zee 1ste klasse J. F_ van Duim en aan luitenant ter zee 2de klasse E. H. Larlve. Luitenant ter zee Van Duim, de huidige commandant van de Onderzeedienst, heeft als commandant van Hr. Ms. onderzeeboot „021" tal van successen weten te boeken. Luitenant ter zee Larive, die de marine- dienst inmiddels heeft verlaten, was com mandant van de in Engeland gebaseerde „M.T.B."-dienst en heeft zelf met motor torpedoboten tal van gevaarlijke acties tot een goed einde gebracht. De toekenning van de militaire Willems orden wordt als volgt gemotiveerd: Luite nant t. zee I J. F. van Duim heeft zich in de strijd door het bedrijven van uitsteken de daden van moed, beleid en trouw onder scheiden: ten eerste door tijdens patrouil les in 1941 injiet gebied van de Middel landse Zee onder moeilijke en gevaarvolle omstandigheden op zeer gedurfde, doch bekwame wijze' als commandant van de onderzeeboot „021" het bevel te voeren en gedurende deze acties verscheidene voor de oorlogvoering belangrijke succes sen tegenover de vijand te behalen; ten tweede door tijdens de patrouilles van 6 Maart 1943 tot 24 Maart 1943 en van 11 tot 29 April 1943 in de wateren van de Neder lands-Indische archipel, wederom als com mandant van de onderzeeboot „021" op overeenkomstige wijze als in 1941, niet tegenstaande krachtige afweermiddelen, de vijand belangrijke schade aan materiaal en personeel toe te brengen Luitenant ter Zee II H. Larive heeft zich in de strijd door het bedrijven van uit stekende daden van moed, beleid en trouw onderscheiden, door: ten eerste in de nacht van 14 op 15 Juni 1942 nabij de Franse kust ter hoogte van Calais als commandant van de motortorpedoboot „203", welke boot met twee Britse motortorpedoboten, in flot- tilléverfoand opereerde onder een Britse commandant, op zeer bekwame, gedurfde wijze en met succes een vijandelijk convooi nabij Calais aan te vallen en met slechts lichte schade aan zijn eigen boot op zijn basis terug tè keren; ten tweede, in de nacht van 4 op 5 Juli 1943 als commandant van een flottille motortorpedoboten, bestaande uit de motortorpedoboten „235" en „240r en een Britse motortorpedoboot, in het Nauw van Calais in samenwerking met de zware 35 centimeter Britse batterijen van Dover, op zeer bekwame wijze twee vijan delijke,. zeer zwaar bewapende torpedo- bootjagers, welke op doortocht door het Kanaal waren, aan te vallen; ten derde, in de nacht van 26 op 27 September 1943. wederom nabij de Franse kust als oudste officier van de 9e Britse motortorpedoboot- flottille, waarbij hij zelf het bevel voerde over de Nederlandse flottille motortorpe doboten, bestaande uit onze motortorpedo boten „202", „204" en „231", een zwaar geëscorteerde vijandelijke koopvaarder, welke trachtte het Kanaal door te komen, op hoogst beleidvolle wijze zeer dicht on der de zwaar door de vijand verdedigde Franse kust onder vijandelijk vuur te be naderen en met succes aan te vallen, ten gevolge van welke actie dit vijandelijk schip vermoedelijk tot zinken is gebracht. feuilleton De vrouw van Dick Heriot door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. 13) Ondanks haar zelfbeheersing voelde Anne zich driftig worden. Ze beheerste zich echter met moeite en wist kalm te spreken, hoewel haar toon nadrukkelijker was dan eerst: Als ik een geval als dat van U moet verplegen, zei ze, dan is het voornaamste, dat ik zoveel mogelijk voor u doe, en dat U zélf zo weinig moge lijk doet, opdat U al de rust, die U nodig hebt, krijgt. Als U verder alleen wilt zijn, dan zullen we ongetwijfeld wel een bel kunnen' 'laten maken, waarmee U mij in mijn garner kunt bellen, zodat U mij in plaats van Sara kunt roepen. Ik denk, dat U zich veel prettiger zult voelen, 'als uw bed opnieuw is opgemaakt en die rommel een beetje is opgeruimd, maar als U lie ver Kalm keken haar bruine ogen in de stormachtige blauwe. En opeens leek het alsof alle energie uit Kathryn wegvloeide. Haar slanke schouders in het dunne bed- jasje haalde ze vaag-onverschillig op. O, doet u maar, zoals u wilt zei ze mat. Rustig en methodisch begon Anne te werken in volkomen stilte. Op het tafeltje kwamen keurig de boeken en de schrijf map te liggen, de kranten, het brei- en naaiwerk kwamen op een stoel terecht. Anne trok met grote handigheid het bed recht. Kay lag er lusteloos bij, alsof het haar niet kon schelen, wat er met haar gebeurde, en maakte geen bezwaar, toen Anne de kussens opschudde en opstapelde. Nadat ze alles, wat ze op dat ogenblik nodig achtte, had gedaan, zorgde ze er voor, dat een en ander weer binnen Kay's bereik kwam te liggen en maakte ze zich op om haar alleen te laten. Ik zal zien, wat we aan een bel kunnen doen -zei ze, toe ze naar de deur ging, intussen ben ik in mijn eigen kamer; - ik zal na een poosje eens even komen kijken, of u nog iets nodig hebt. De lange wimpers waren neergeslagen over Kay's ogen en ze gaf geen teken iets gehoord te hebben. Anne ging de deur uit, die ze zachtjes achter zich sloot en begaf zioh naar haar eigen kamer. Terwijl ze dat deed, bemerkte ze opeens dat Geof frey Neame de gang afkwam met zijn op, toen hij Anne zag. - Ik wilde je zien zei hij fluisterend, we moeten samen praten. Anne knikte haast gretig van ja. Hier kan het niét zei hij met een be weging van zijn hoofd. Je kunt nooit weten, wie er opeens op komt dagen; luister eens, zou je er een ogenblikje tus sen uit kunnen na het avondéten? Ik denk het wel antwoordde ze, plotseling dankbaar, dat Kathryn zo wei nig voor haar gezelschap bleek te geyoelen. Er is een deur achter in de hall rechts, die naar de tuin voert ging Geof frey op dezelfde fluistertoon voort. Als je vandaar direct het tuinpad volgt, kom je aan een hoge heg met een hekje, dat voert naar de moestuin. Er zal 's avonds niemand daar in de buurt zijn. Ik zal Alan alleen laten en je daar ontmoeten. Ze antwoordde ernstig Ik moet na tuurlijk eerst ervoor zorgen, dat mijn pa tiënte helemaal in orde is. Hij knikte. Natuurlijk. Als je niet weg kunt komen, dan moeten we het morgen proberen, voordat ik naar de stad terug ga, maar hoe eerder hoe beter, nu ik een maal mijn nek in de strop hob gestoken ter wille van jou. Zijn donkere ogen lachten in de hare vlugge, geluidloze stap. Zijn gezicht klaarde en er was iets overmoedigs in zijn blik, die zij harerzijds met een dankbare blik van vertrouwen - beantwoordde. En nu ga ,ik je patiënte eens even opzoeken, als het mag zei hij. Kun je nogal met haar opschieten? Anne trok een veelbeduidend gezicht en hij lachte. Een charmante familie, vind je niet, deze Heriots zei hij droog en samen liepen ze terug in de richting van Kay's kamer. HOOFDSTUK IV. Kathryn scheen het erg prettig te vin den Geoffrey Neame te zien. Ze deed ge animeerd en haar slechte humeur was verdwenen, al negeerde ze Anne op zeer in het oog lopende wijze. Ze nodigde hem uit bij haar te komen zitten en haar te vertellen, wat er in de wereld gebeurde. Anne vond het heel best om weg te glip pen en hen samen te laten. Ze keerde terug naar haar kamer, waar ze Sara, de lange, strenguitziende dienstbode, bezig vond m-et het klaar maken van haar bed voor de nacht. Neemt u me niet kwalijk zuster verontschuldigde deze zich, maar ik moet dit wel bijtijds doen, dan kan ik straks het keukenmeisje nog een beetje helpen. (Wordt vervolgd). is hersteld, verdwijnt de onrust ziender ogen. De bevolking heeft kennelijk de meest ernstige ervaringen van de laatste jaren steeds voor ogen en vreest slechts de waardevermindering van het geld. In het Palembangse en het Oostelijke deel van Java's Oosthoek is de situatie ha een be langrijke injectie van goederen vooral textiel onmiddellijk verbeterd. Telkens blijkt weer hoe ontzaglijk door bepaalde bevolkingsgroepen geleden werd. Zaterdagavond heeft de recomba van West-Java via de radio het republikeinse verbod voor samenwerking met de Neder landers bestreden: Hij zette uiteen dat hij, en zijns gelijken, een vrije staat wensen, maar niet een staat die geregeerd wordt door mensen die slechts aan zichzelf den ken, doch die beschikken over oprechte en eerlijke ambtenaren. Abdoelkadir vervolg de: „Wij zijn er van overtuigd, dat ons streven niet veel verschilt, doch het is dui delijk dat het pad dat wij bewandelen ge heel anders is". Verbetering van Je on Je zeehaven in Zaandam B. en W. van Zaandam vragen de raad een crediet van f 570.000 voor de verbete ring van de oude zeehaven. De grote hout- sohepen konden tot heden slechts in de nieuwe zeehaven gelost worden. Daar de oude zeehaven vele voordelen biedt boven de nieuwe, willen B. en W. ertoe, overgaan het zijkanaal G, dat de toegang vormt naar de oude zeehaven, tot eep diepte van 9.50 meter beneden N.A.P. te doen uitbaggeren en de vaargeul tot 26 meter te doen ver breden. Matig feestbetoon op 1 September Op vragen van het Tweede-Kamerlid, de 'heer Verkerk betreffende matiging van. uiterlijk feestvertoon met het oog op de toestand in Indië heeft de minister van Binnenlandse Zaken geantwoord, dat de regering, in aansluiting aan de wens van de Koningin, de burgemeesters heeft aan bevolen, het uiterlijk feestbetoon bij de viering van Barer Majesteits verjaardag te matigen. MARKTBERICHT Aangevoerd werden 50 kisten tarbot en tong, 1100 kisten schol, 150 kisten, schelvis. 20 kisten kabeljauw, 40 kisten schar, 50 kisten diversen, 4925 kisten' haring, totaal 6335 kisten. Prijzen: bot f29—£26, schar 11 £12, kleine schol II £25, Kleine schol III £15,50. Besommingen: Antje RO 15 16.960, 3 IJmuider trawlers 162.233. Kustvïssers: MD 131 £547, IJM 23 f 3358, IJM 201 2785, IJM 271 £3315, IJM 229 £1080, VD 9 £161, IJM 27 f 1347, UK 202 f 2101, UK 143 f 633, UK 44 1802, UK 91 f951, UK 2 1459, UK 161 f667, UK 244 f 1820, UK 86 f 734, UK 53 f 700, UK 66 f 126, UK 64 f 842, UK 7 f 123, UK 90 f 302, UK 62 338, VD 6 Of 473, HD 220 f 62, KW 109 f 99, IJM 202 f 105, IJM 237 f 33, IJM 343 f 64, UK 85 f 163, IJM 207 f 26. SCHEEPVAART K, N. S. M. Orpheus, 25 Aug. van Leixoes n. Ceuta. Ary Scheffer, 25 Aug. te Lissabon. Kalle, 23 Aug. te Paramaribo. Orestes, 25 Aug. van Am sterdam naar Dublin, Deo Duce, 25 Aug. te Am sterdam. Roelf, 25 Aug, te Amsterdam. Ornen, 26 Aug. te Amsterdam. Van Ostade, 23 Aug. van Barbados naar Amsterdam. Stuyvesant, 24 Aug. van Curasao naar Paramaribo. Hydra, 24 Aug. te Curasao. Helena, 25 Aug. te Callao. Hercules, 25 Aug. te Piraeus. Stentor, 24 Aug. van Tel Aviv naar Haifa. HOLL. AFRIKA LIJN. Hemony, 25 Aug. van East Londen naar Port Elisabeth. MIJ. NEDERLAND, Saparoea, 24 Aug. te Port Said. Seram, 24 Aug. van Lourenzo Mar ques naar Takoradi. Bengkalls, 21 Aug. te Ant werpen. Hugo de Groot, 24 Aug, van Pangkal Pinang naar Munlok. Mariekerk, 17 Aug. te Karachi. Talisse, 24 Aug. van Sahang n. Batavia. Lom-bok, 25 Aug. te Davao. Oranje, 25 Aug. Pe- rim gepasseerd, Radja, 25 Aug. van Soengel Gerong naar Miri. Tabian, 25 Aug. van New Orleans riaar Galveston. VINKE EN CO. Jeroen Bosoh, 25 Aug. 50 mijl van Bl9hop Rock. OCEAAN. Polyphemus, 23 Aug. te A'dam. GROTE VAART. Aardijk, Rotterdam—New York. pass. 24 Aug. Lizard. Alpherat, 26 Aug. v. New Orleans voorgaats Nieuwe Waterweg, Delfs- haven, 25 Aug. van Victoria Braz, naar Antwer pen. Erasmus, Rotterdam—Shanghai, 24 Aug. v. Hongkong. Grootekerk, 25 Aug. van Makassar ta Brisbane. ITedel, Montreal—RoUerdam, 23 Aug. Bell Isle gepasseerd. Japara, wordt 13 Sept. van Soerabaja te Vancouver venv: -ht, Kamerlingh Onnes, pass. 25 Aug. Pantellaria. Kedoe, wordt 2ê Aug. van Huelva te IJmuiden verwacht. Kongsborg, Antwerpen—Perzische Golf, pass, 23 Aug. Gibraltar. Lorentz, Ohinwangtao—Rotter dam, pass. 25 Aug. Ouessant Meliskerk, Rotter dam—Sydney, 23 Aug. van Cochin. Molengraaff, RotterdamMontreal, pass. 24 Aug. Bell Isle. Noordwijk, 26 Aug, van Sfax te Fernis verwacht. Notre Dame Victory, vertrekt 27 Aug, van Rot terdam naar New York. Prins Alexander, Rotter damMontreal, 25 Aug. 480 mijl W. N. W, Scilly. Ridderkerk, RotterdamOost-Azië, 25 Aug, te Genua. Stad Arnhem, 25 Aug. van Rotterdam n. Huelva, Stad Maassluis, 25 Aug. van Amsterdam naar Hampton Roads. Stad Vlaardlngen, 25 Aug. van Newport News naar Amsterdam/Rotter dam. Tjitjalengka. 24 Aug. van Shanghai naar Batavia. Van Ostade, 23 Aug, van Curagao te Barbados. KLEINE VAART. Bree Helle, 24 Aug. van Antwerpen te Gdynia. Coolhaven, 24 Aug. van Abo te Kelsingfors. Cronenourgh, 24 Aug. van .Mantyluoto naar Amsterdam. Goote, 25 Aug, van Rumlvik r.aar Amsterdam. Nautilus, 25 Aug, van Delfzijl naar Emden. Olse, 25 Aug. van Amster dam te Parijs. Rika, 25 Aug. van Fur naar Lon den. Sambre, .26 Aug. van Parijs te Antwerpen. Virgo, 26 Aug. van Harlingen naar Antwerpen. Actinia, 25 Aug. van Waterford naar Fowey. Has- kerland, 25 Aug. van Rotterdam te Leith. Maarlje 26 Aug. van Runcorn naar- Maryport, Notting ham, 25 Aug. van Harlingen te *Goole. Aglena, 25 Aug. van Rotterdam te Leith. Amstelstroom 6, 24 Aug. van Amsterdam te Bristol. Barendsz, 25 Aug. van Gruvon te Shoreham, Borneo, 23 Aug. van Hamburg te Southampton. Europa, 26 Aug. van Harlingen naar Wismar. Lena, 23 Aug. van St. Rapjhael te Gibraltar. Leuvehaven, 25 Aug. van Rotterdam te Aarhus. Madjoe,, 24 Aug. van New Castle le Southampton. Mies; 26 Aug. van Gefle te Karlsvik. Vaderland, 24 Aug. van Ham burg naar Ipswich. Hoog water in IJmuiden. 28 Aug. 1.37, 14.11. 29 Aug. 2,29, 14,55. Aangekomen en vertrokken schepen i de te Amsterdam aangekomen en vertrokken zeeschepen, verdeeld naar de na- tïonalitelt, in de week van 17 tot en met 23 Augustus. Aangekomen Vertrokken inh..in m3. inh. in m3. Nationaliteit. aantal. bruto. aantal bruto. Nederlandse 35 226.720 30 87.030 Finse 3 13,444 3 13.444 Engelse 4 9.187 4 9.187 Argentijnse 1 17.221 1 17.221 Belgische 'f- 1 5,303 1 5.303 Amerikaanse 2 40.676 1 20.351 Zweedse 11 36.776 10 33.298 Noorse 4 37.542 2 6.234 Panamese 1 22.397 Deense 1- 7.961 1 7.961 13 417.227 83 200,029

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3