IJmuider Courant Columbiaanse resolutie brengt Veiligheidsraad m verlegenheid Onthullingen Dr. van Mook komt naar Nederland Honderden militairen strijden tegen enorme bosbrand Zeven en dertig doden bij vliegtuigrampen Diamantenconvooi" in ons land 62e Jaargang No. 18722 jjennemerlaan 154, Tel. Redactie en BUref istratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, io724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. z B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. DrUKKery Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 29 Augustus 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,—. Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem EN NOORWEGEN is een Is' t verschenen met onthullingen uit ,i tiid door een Fins medicus, v S Kersten, die jarenlang Himmlers di veweest De N.R.C. heeft daaraan "Vital artikelen gewijd van de hand ten KL Baars-Jelgersma. Ik ontleen er rin en ander aan omdat zij zoveel i" j „.rfidheden bevatten, ook ten aan- Neerland. Die Finse dokter jW,eliik voor de oorlog enige jaren heeft naa Jewoontj en er relaties gemaakt. V-irat er zich in zijn boek op, dat hij npersoonlijke invloed op Himmler XeezondJieid wankel was en die - "S kon missen veie Hollanders -'„ï mnen redden en bovendien zelfs de tee!t kunne' deporta- •"".rMna enT gehele volk naar Oost- tie «n Polen kunnen verhinderen. Dit Prf£ liikt wel wat erg kras en de N.R.C. M dan ook haar twijfel aan de juist- dit deel duidelijk uit: niet zozeer hst bestaan van het plan als wel aan f voornemens, tot uitvoering eryan in S, tr«t gekozen tijdstip zou dan immers maanden voor de Duitse aanval op fe.pfRusland, die# allang tevoren be- if] was gelegen hebben. Op zulk een ïhlik déiwrteert men geen acht mil- mensernaar het toekomstige frant- *iRpt er inderdaad heel onaannemelijk «it Maar sinds ik werken als „Kaputt" de Italiaan Malaparte, dat enige tijd LlPden op deze plaats besproken is en Hitter's Last Days" van een Engelsman, fp over alle officiële gegevens betreffende f laatste periode van het Nazi-régime be- Siikte gelezen heb, ben ik minder dan t geneigd tot ongelosf omtrent de plan- n die in Hitiers omgeving bestonden, nip' groep ongezonde, verworden, misda ne fantasten was tot de vreemdste wan den in staat. De feiten hebben dat trou- wpiI overvloedig bewezen. Blijft daarbij voortdurend het ontstellende besef, dat een dergelijke groep minderwaardigen eerst n «eheel volk in zijn ban heeft kunnen Kreneen, daarna bijna het gehele vasteland n Europa in zijn maoht heeft kunnen jgen en daarbij gedurende vijf jaar een Jw kunnen voeren, die de beschaving n de rand van haar ondergang bracht. Wie de gebeurtenissen in haar geheel over denkt komt telkens weer tot deze schrik wekkende zekerheid terug: een bende wil lekeurige avonturiers is in staat gebleken, jarenlang een machtspositie in de wereld: in te nemer:, die de gehele menselijke samenleving bedreigde. De krachten van jiet goede in die samenleving bleken ontoe reikend om deze ontwikkeling tijdig te i en zelfs om haar betekenis juist te ten. Het is het meest overtuigende be wijs van de internationale anarchie, die in de wereld vóór 1940 bestond en waaraan, als het niet bijtijds tot een regeneratie ge leid door grote, onzelfzuchtig-strevende «eesten komt, zij opnieuw ten prooi zou kunnen vallen. Met nieuwe kansen, voor een volgende camarilla. 'Omtrent de personen, die de bende van Hitier vormden, is dr. Felix Kersten even duidelijk als de Eiigéls'e schrijver van het boek „Hitler's Last Days". Evenals deze tekent hij bijvoorbeeld de bijgelovigheid n een dwaas als Rudolf Hess, die hij op een dag met twaalf magneten in zijn bed aantrof, omdat hij dacht dat die dingen de riekte uit zijn lichaam zouden trekken. Dr. Robert Ley," leider van het Duitse arbeids front, beschrijft hij als permanent dronken en een der liederlijkste figuren van het Derde Rijk. (In 1939 heb ik hem al in de zelfde termen horen qualificeren door een Franse collega, die hem in Berlijn her haaldelijk ontmoet had.) Ribbentrop leed aan geheugenstoornissen, Hitier zelf aan de gevolgen van een onvoldoende behan delde syphilis. Kersten spaart ook lieden als Kaltenbrunner en Heydrich niet en laat het gehele wrakke, verworden stelle tje aan de lezers voorbijtrekken. Ik her inner mij Malaparte's boek en huiver nog bij de gedachte aan zijn kenschetsing van Frank, de leider van het Gouvernement- Generaal (Polen), die de afschuwelijkste wreedheden pleegde en zich's avonds icht terug te trekken om met sentimen- e overgave Chopin te spelen op zijn vleugel: een gevaarlijke gek en een ijdel tuit. Volgens Kersten heeft hij bij Himmler o.a. bewerkt dat generaal Roëll, die ter dood veroordeeld was, tenslotte gespaard bleef, Hij heeft ook gedaan gekregen dat Colijn uit de gevangenis werd ontslagen en in plaats daarvan in een comfortabele villa in Duitsland onder bewaking gesteld. Hij heeft Plesman's gevangenneming belet; directeur van de K.L.M. werd op zijn in Nederland geïnterneerd. en verzekert, dat hij het leven van duizenden Nederlanders en ook van dui- i anderen gered heeft. Zelf was hij eenvoudig gedwongen als Himmlers lijfarts op te treden. De man leed vooral aan Maagkrampen, die hij o.a. met massage bestreed. Het verhaal omtrent de evacuatie van Nederland slaat al het andere. Volgens het plan moesten 8.200.000 Nederlanders in oortien maanden tijds overgebracht wor den naar Oost-Pruisen en Polen. (Van dit TO is ook tijdens de behandeling van het "urenbergse proces al sprake geweest). e?n deel van de Belgische bevolking betrokken zijn. De uitvoering zou Op 1 Maart 1941 om 6 uur's middags be- ST Het. p'an was geformuleerd in 43 otypte pagina's, ondertekend door Hitier dnieparaf6er<* c!oor Himmler. Het doet en aar> een veel grotere uitgave der Irffre deportatie van de Duitse Tyrolers Ml, if (waartoe met instemming van n„., werd overgegaan) en van de ti» f6 '*en de Oostzee-staten, waar- "veneens voor de oorlog besloten was. dat betrof nog Duits-sprekenae iKscteleii' veel kleiner dan de Nederland- WA^eVO g" moest in twee étappes menvervoerd: eerst de Katholieken uit kniW i en de Noord- en Oost-Neder- als"lede een deel der Vlaamse Bel- van Ï^Q^-Pruisen, later de inwoners pk. ,n "aaS, Rotterdam, Amsterdam en nimmÜ r,aa!' Polen- De hoofdstad van „hex 5*K*W zou Lublin in Polen Weirii m toegewezen gebied tussen up. ea Boeg tweemaal zo groot als iiiw tZ.1 Nederland". Maar daar zou dan 2«2m5? met het gebied ten Oosten 17A, ..1Jk0Inen> zodra Rusland versla gen zou ZlJu. En het oude Nederland zou jjojri '"Provincie van Duitsland worden, van a!rs mo?s'-en Helpen bij de evacuatie WarfhoB0verige Nederlanders naar de zij ap en ^en zou hen inbeelden, dat Mudfin ,stige heersers van Nederland zou hpffi°rje?" •5/Iaar neen hoor, de S.S. land bezetten. Ongeveer de helft Egyptische duisternis in Lake Success: De Veiligheidsraad geraakte gisteren bij de behandeling der Egyptische kwestie zichtbaar in verlegenheid, toen na de stemming over een Braziliaanse resolutie, waarin de partijen werden aangespoord de onderhandelingen te hervatten en die verworpen werd, de Columbiaanse afgevaardigde met een nieuwe resolutie ter tafel kwam, waarin niets meer of minder werd gezegd dan dat Egypte en Engeland zo spoedig mogelijk moeten zien te komen tot een gezamenlijk defensief verdrag over hef Suez-kanaal, om door wederzijdse hulp de vrijheid van scheepvaart in tijd van oorlog te waarborgen. Bovendien deed de resolutie een beroep op beide partijen om te komen tot spoedige evacuatie der Britse troepen uit Egypte. De leden van de Veiligheidsraad waren zo beduusd door deze plotselinge wending in de zaak, dat zij er niet meer toe kwamen over de resolutie te debatteren. Hedenavond wor den de besprekingen over deze aange legenheid voortgezet. De debatten, voorafgegaan aan het merk waardige Columbiaanse voorstel, hadden op geen enkele wijze tot enig verder resul taat geleid. Slechts werd een negatieve beslissing genomen door het afwijzen der Braziliaanse resolutie, waardoor de Veilig heidsraad afstand deed van de mogelijk heid, het geschil opnieuw ter oplossing aan Engeland en Egypte over te laten. De Rus Gromyko zeide geen mogelijkheid te zien in een hervatting der onderhandelingen. Een Belgisch voorstel om het intereiationale Hof van Justitie in te schakelen, werd evenals éen Australisch plan om vertegen woordigers van de Soedan tot de bespre kingen toe te laten, afgewezen. Na veel discussies over de al of niet geldigheid van het Egyptisch-Engels verdrag van 1936 en over de vooruitzichten van een eventuële hervatting der onderhandelingen, waarbij de Amerikaanse afgevaardigde de beide partijen verweet dat zij zich aan prestige kwesties blijven vastklampen, verkeerde de raad ten aanzien van de verder te behan delen wegen in een waarlijk Egyptische duisternis, die nog dichter werd door de Columbiaanse resolutie. Het Suez-kanaal in het geding. Deze resolutie luidde: „De Veiligheidsraad, het geschil tussen Groot-Brittannië en Egypte bestudeerd heb bende, doet op beide regeringen een beroep om a. de rechtstreekse _onderhandelineen te hervatten teneinde zo spoedig mogelijk te komen tot voltooiing van de evacuatie van alle Britse troepen uit Egyptisch grond gebied, terwijl voorzien wordt in weder zijdse hulp teneinde in tijd van oorlog of dreiging van oorlog de vrijheid van scheep vaart in het Suez-kanaal te waarborgen, en het gemeenschappelijk bestuur van de Soedan te beëindigen, eerbiedigend het be ginsel van het zelfbeschikkingsrecht van het volk en het reoht op autonomie, b. de Veiligheidsraad op de hoogte te houden van de voortgang der onderhandelingen." De vergadering werd onmiddellijk na het bekend worden van deze resolutie ge schorst. Na de hervatting deelde de Egypiti- sdhe vertegenwoordiger Pasha mede, dat hij de resolutie niet kon aanvaarden, daar Egypte zijn eigen grondgebied zonder hulp of inmenging wenst te verdedigen. De Ame rikaanse afgevaardigde zeide de resolutie te kunnen aanvaarden, wanneer het be paalde over het Suez-kanaal er uit werd geschrapt. De verwarring in de Veiligheidsraad is begrijpelijk wanneer men bedenkt, dat de kwestie van het Suez-kanaal een onder werp is, waarvan het belang ver uit gaat boven het onderhavige Brits-Egyptische geschil. De Veiligheidsraad1 heeft tot nu toe zorgvuldig vermeden, dit onderwerp aan te roeren, daar het te nauw verbonden is met de internationale strijdvragen en wrijvin gen, die nog aan de orde zullen komen na dat de verhouding tussen Engeland en Egyptg zal zijn geregeld. Het Suez-kanaal als basis van de Britse politiek in het Mid den-Oosten vormt een van de meest-'kwets- bare punten van het Engelse buitenlandse beleid, waarover niet eenvoudig kan wor den beslist als was het een détail van de Egyptische kwestie zoals die op het. ogen blik voor de Veiligheidsraad dient. Egyptenaren demonstreren buiten Mustafa Momen, een der twee Egypte naren die de Veiligheidsraad in opschud ding brachten tijdens de besprekingen van de Egyptische kwestie, verscheen gisteren voor de deuren van het gebouw en begon een hartstochtelijke, tegen Groot-Brittannië gerichte rede. Hij was vergezeld van een menigte van honderd personen, kleurlin gen en blanken, die in twintig taxi's arri veerden. Zij droegen vaandels met de op schriften: „Onrechtvaardigheid van de Veiligheidsraad betekent dood van de wereldvrede", „Weg met het imperialisme", „Vrijheid voor de gehele wereld" en „Vrij heid voor Egypte of terugtrekking uit de Veiligheidsraad". Ook de Amerikaanse vlag werd medegedragen. Zes politieagenten hielden een wakend oog op de demonstra tie, welke behalve door de volgelingen van Mustafa Momen, bijgewoond werd door ongeveer honderd leden van het secreta riaat, die zich buiten het gebouw bevonden om hun lunch te gebruiken. De betoging wérd niet door de politie onderbroken. Officieel wordt medegedeeld, dat dr. Van Mook Zondag per vliegtuig naar Ne derland zal vertrekken voor persoonlijk contact met de Nederlandse regering. Met hetzelfde toestel zal ook minister Neher naar Nederland terugkeren. Onze parlementaire redacteur meldt verder: Nu de ministerraad na afloop van de eerste Indonesische ronde in de Veilig heidsraad uit den aard der zaak voor het thans te voer ens beleid hoogst belangrijke besluiten had te nemen, ligt het voor de hand, dat het kabinet op extra nauw con tact hierover met de luit. gouverneur- generaal ten zeerste prijs stelt. Weliswaar bestaat er zo iets als telegrafische en tele fonische verbinding met Batavia, maar er doen zich soms omstandigheden voor, waarin het direct persoonlijk contact toch bepaald de voorkeur verdient. Dit is thans het geval en zo is, naar wij vermoeden, het kabinet er toe gekomen dr. Van Mook uit te nodigen naar Nederland te vliegen. Uit deze gang van zaken valt natuurlijk tevens te constateren, dat kabinet en lui tenant gouverneur-generaal het bij de hui dige situatie in Indië toch verantwoord achten, dat laatstgenoemde functionnaris daar een korte tijd afwezig zal zijn. Wij herinnehen er nog aan, dat ook reeds vroeger iets dergelijks heeft laats gehad en dr Van Mook dan tijdelijk door zijn rechterhand mr, Idenburg te Batavia werd vervangen; dit laatste zal thans waar schijnlijk weer het geval zijn. Aan het bovenstaande zij nog toegevoegd dat het ons logisch voorkomt, dat pas na het nader overleg met de luitenant gouverneur- generaal het kabinet zich in staat zal achten, aan de Kamer de nodige inlich tingen te verstrekken. PRINS BBRNHARD VIERDE GRONINGENS ONTZET MEE. In Groningen is gisteren op de traditionele manier Groningens ontzet gevierd. Het coneours- hippique in het stadspark werd bijgewoond door Prins Bernhard, die per vliegtuig naar de fee: vierende stad was gekomen. Een zijner paarden, „White Spot" bereden door ritmeester J. baron van Lynden uit Den Haag, nam aan het concours deel. Een groot vuurwerk vormde het besluit van de feestviering. Levenslang voor drie leden van Bulgaarse boerenpartij Het Bulgaarse gerechtshof te Philippo- pel heeft drie leden van de boerenpartij over wier leider, Nikola Petchof, de dood straf is uitgesproken, tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld, onder beschul diging van spionnage-activiteit. Drie andere beklaagden, eveneens be schuldigd van spionnage, met name con-, tact met Griekse monarchisten, kregen ge vangenisstraffen van vijf tot vijftien jaar. Griekse regeringscrisis eindigt zonder oplossing Naar Reuter uit Athene meldt, is de Griekse regeringscrisis opgelost door het herstel.van het oude kabinet onder Maxi- mos. Deze stap is gekomen nadat Amerikaan se adviseurs en politieke leiders zich tegen een kabinet van louter leden der volks partij hadden uitgesproken. Volgens onbevestigde berichten zal de volkspartij in de nieuwe regering twaalf portefeuilles beheren; de andere deel nemende partijen zullen er ieder twee krijgen De andere partijen zijn: de sociaal- demoeraten, de Venizelisten, de liberale unie, de partij van de nationale bevrijding, de nationaal-liberalen en de reformisten. Natuurreservaat „De campina" bij Boxtel in ernstig gevaar Gistermiddag is een enorme brand uitgebroken in de bos- en heidecomplexen van het bekende natuurreservaat-„De Campina" bij Boxtel, eigendom van de Neder landse Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Een felle wind wakkerde de vlammen weldra tot een reusachtige vuurzee aan en de rookontwikkeling was dusdanig, dat men de rook uren ver en zeker tot op 15 kilometer afstand kon zien. De plaatselijke brandweer van de stad Boxtel kreeg spoe dig assistentie uit 's-Hertogenbosch, Til burg, Oisterwijk en Vught. De zware mo torspuiten, welke van alle'kanten kwamen opdagen, moesten echter buiten werking blijven wegens volslagen gebrek aan water. Verschillende vennen zijn totaal uitge droogd en de andere bevatten te weinig water of zijn niet te bereiken. Uit de kazerne „St. Margriet" te Vught werden drie compagnieën soldaten van het 3e Regiment Infanterie met houwelen en spaden met vrachtauto's naar Boxtel gezonden om de brandweren te assisteren. De militairen werden in lange linies rond het brandende gebied opgesteld. Bo venwinds slaagden zij erin het vuur tegen te houden en ook wisten zij brede stroken te blussen, maar de vrij krachtige Noord ooster was oorzaak, dat benedenwinds de wegwaaiende vonken telkens nieuwe brand haarden veroorzaakten, zodat men de vlammen ondanks de omsingeling niet meester kon worden. Weldra had de brand het grondge bied van Oirsohot bereikt. Hij woedde toen over een afstand van circa 7 km bij een gemiddelde breedte van 4 km. De militaire autoriteiten lieten zoge naamde Brengun-carriers komen, De jonge koning van Irak, Feisal II, is in Engeland aangekomen met de Britse tor pedojager Bicester. De 12-jarige vorst zal in Engeland onderwijs krijgen aan de Port Regis school in Motcombe, bij Shaftesbury. Bij zijn aankomst in Dover inspecteerde de jonge koning een erewacht .van de Britse marine. van de Nederlandse Nazi-vrienden werd, volgens de documenten, als goede na- tionaal-socialisten beschouwd. En Utrecht zou de hoofdstad van de S.S.-provincie Nederland worden, dewelke voorzien zou worden van een kust-verdedigings-gordel, die 30 K.M. landinwaarts zou reiken. Dit alles vertelt Kersten. Hij zegt dat hij er Himmler toe wist te krijgen, het plan voorlopig uit te'stellen. De schrijfster van de artikelen merkt op, dat het ver slag van Kerstens gesprekken daarover met zijn patiënt „bijna-humoristische leesstof" is. Kersten waarschuwde hem b.v., dat hij moest oppassen voor het oordeel der His torie! Dit is een .deel der onthullingen, dat ze ker met alle denkbare reserve beschouwd moet worden, maar niet ongelovig terzijde gelegd. Daar is geen reden voor. Wij kun nen met belangstelling wachten op beves tigingen door documenten en getuigenissen. R. P. Noorse vliegboot, Britse Dakota Cubaans trdnsporttoestel Na een ruime pauze in de reeks van vliegtuigongelukken gedurende de maand Augustus, die gelukkig weinig grote ram pen te zien gaf, zijn er gisteren plltseling weer enkele ongelukken gebeurd met die merkwaardige coïncidentie, die luchtvaart rampen schijnt te kenmerken. In totaal vielen bij deze drie ongelukken zeven en dertig doden, waarvan het tragische ver ongelukken ener Noorse vliegboot op het eiland Hindö voor de Noorse Noordelijke kust er 35 veroorzaakte. Een RAF-toestel viel te pletter bij Margate in Engeland. Deze Dakota had slechts een piloot en een navigator aan boord, die heiden op slag dood waren. Op het vliegveld Rancho Bn- varos bij Havana stortte een Cubaans transportvliegtuig neer, waarin zich zes leden van de bemanning bevonden. Zij werden allen ernstig gewond naar een zie kenhuis gebracht. Noorse reddingsploegen hébben de 35 lijken van het Noorse watervliegtuig ge borgen. Het. vloog in een dichte mist te pletter tegen de steile hellingen van de Klubben-berg op Hindö. Het toestel, dat in tweeën brak toen het de bergwand raak te, vloog in brand. United Press verneemt dat het toestel met eeh dubbele radarïnstallatie was uit gerust. Het vliegtuig is een „Sundringham" en eigendom van de Noorse luchtvaartmaat schappij DNL. Er werd een normale vlucht tussen Tromsoe en Oslo volgens de dienst regeling uitgevoerd. Voorzichtig in de natuur Naar aanleiding van de vele branden, die het toch al niet overmatige bezit aan bossen en heidevelden in ons land gedu rende de lange periode van droogte heb ben geteisterd, wórdt er op gewezendat behalve brandende sigaren, sigaretten en lucifers ook andere voorwerpen brand kunnen veroorzaken. Velen, die voor een dagje naar buiten gaan, nemen limonade, melk of andere dranken mede in flessen, die na gebruik vaak kapot worden gegooidDe achterblijvende scherven werken in het zonlicht als brandglazen en kunnen daarom eveneens brand veroorzaken in de thans kurk droge heide en losse takken en bladeren. Ook in dit opzicht wordt de medewer king van het publiek ingeroepen voor het in stand houden van het Neder landse natuurschoon Het woord is aan...... Honoré de Balzac: Hoe is toch het aanhoudende van de afgunst te verklaren? Een ondeugd die niets oplevert! Duitse kolen 50pCt.duurder Het Britse en Amerikaanse militaire be stuur in Duitsland maakte bekend, dat de exportprijs voor Duitse steenkool met in gang van 1 September zal worden verhoogd met 50 procent. Ter motivering van deze maatregel werd medegedeeld, dat de prijs voor Duitse steenkool tot dusverre lager was dan de op de wereldmarkt geldende prijzen, hetgeen het betalen van subsidies noodzakelijk maakte, die door de bezetten de mogendheden van de gecombineerde zóne niet langer kunnen worden gedragen. De prijs voor cokes, bestemd voor de staal industrie, zal in het vervolg «19 dollar per ton bedragen bij aflevering in de havens van Duitsland en in de havens van Rotter dam en Antwerpen, Op de prijs van kolen, die bestemd zijn voor Nederland, België en Frankrijk en die afgeleverd worden in Rijnhavens, zal een reductie van 1.10 dol lar per ton worde» verleend. Voor zes millioen door de Duitsers geroofde edel stenen weer in de kluizen der Amsterdamse Bank waarmee grote stukken jong bos wer den platgereden. Andere militaire voertuigen hadden tot taak de grond langs de brandsleuven om te woelen. Zo ontstonden z.g. dode stroken, waar men het vuur tot staan hoopte te brengen, voordat het de eerste woon huizen in het grensgebied van de ge meente Oirschot bereiken zou. Een verstikkende rook hing over verre af stand laag over het land en belemmerde in aanzienlijke mate het blussingswerk. Uit Breda en Tilburg werden later 400 man militairen aangevoerd, benevens af delingen stoottroepen uit 's-Hertogenbosch, waar nog 300 soldaten gereed stonden om zo 'nodig eveneens te hulp te komen. Hedenmorgen werd gemeld dat de brand op het terrein in de gemeente Boxtel ge- ïocaliseerd is. Het' vuur breidde zich nog in geringe mate uit in de richting Oister wijk en Oirschot. De brandweren zijn, te zamen met een zeshonderdtal militairen, nog voortdurend met het blussingswerk bezig. Deze brand is de grootste welke de laat ste jaren in Brabant heeft gewoed. De tot nu toe verbrande gebieden bestonden voor namelijk uit jong opgaand hout en heide. De totale oppervlakte daarvan is omstreeks 4 bij 7 km. Van de zijde van de Nederlandse Ver eniging tot Behoud van Natuurmonumen ten vernemen wij nog, dat de oppervlakte van „De Campina" circa 1200 ha beslaat. Het reservaat bestaat grotendeels uit hei de. Het is een der mooiste ongerepte heide gronden van Brabant. Voorts zijn er voor namelijk dennebossen en vennen. Immigrantenschip keert in Gibraltar terug De „Empire Rival", welk schip met Jood se illegale immigranten aan boord op weg was naar Hamburg, werd vandaag weer in de haven van Gibraltar teruggesleept. Naar verluidt is het vertrek van de drie schepen 24 uur uitgesteld in verband met een machine-storing van de „Ocean Vi gour". Een groot aantal zwangere Joodse vrou wen aan boord van de drie immigranten- schepen hebben geweigerd aan land te gaan. Een Joods zegsman verklaarde: „Wij zijn een groep en een volk en niet langer verdeeld in zieken, gezonden, ouden en jongen. Wij gaan allemaal naar Palestina of niemand gaat er heen". (U.P.) Enkele minuten voor half zes arriveerde gistermiddag voor het hoofdgebouw van de Amsterdamse Bank aan de Herengracht een ongewone stoet jeeps en motorfietsen van de Amerikaanse militaire politie. Wit- gehelmde M.P.'s trokken, met de stenguns in de aanslag een cordon om één der auto's van het convoooi, waaruit enige kisten werden geladen, welke de ongeveer acht- en-een-halve kilo diamanten bevatte, die in 1944 door de Duitsers uit het bijkantoor van de Amsterdamse Bank ih Arnhem 'waren geroofd. De kostbare lading, welke een waarde van zes millioen gulden vertegenwoordigt, werd vervolgens het bankgebouw binnen gedragen, waar talrijke officiële personen bijeengekomen waren om de overdracht der diamanten bij te wonen, onder andere de minister van Economische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans, de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, vertegen woordigers van verschillende departemen ten en drie kolonels van het Amerikaanse bezettingslèger in Duitsland. Het was een indrukwekkend ogenblik toen aan mr, J. Jolles, hoofd van het bureau Oorlogsbuit van het ministerie van Financiën, de zending officieel werd overgedragen. Nadat mr. Jolles beheerder was geworden, liet hij direct enkele steek proeven nemen. Enige kisten werden open gemaakt en met een loupe werden uit een paar enveloppes de diamanten op 'echt heid gecontroleerd. Vervolgens werden de kisten in een aantal safeloketten opge borgen, welke het ministerie van Finan ciën bij de bank heeft gehuurd. Minister huldigt de „reddingsploeg". Minister Huysmans hield een rede, waar in hij hulde bracht aan de „reddingsploeg", die bestond uit officieren van de bezet tingslegers in Duitsland in nauwe samen werking met Nederlandse officieren, be kend onder de initialen „C.G.R.". Door een voorbeeldige teamgeest en eendrachtige samenwerking zijn zij er in geslaagd be langrijke hoeveelheden machinerieën, ma teriaal, grondstoffen, kunstwerken en zelfs diamanten terug te brengen. De minister herinnerde er aan dat de Duitsers tijdens de bezetting, zogenaamd uit veiligheidsoverwegingen bevalen, dat de diamantvoorraad van alle firma's in de kluizen van de Amsterdamse Bank zou worden opgeborgen. In de praktijk kwam dit neer op het onder Duitse bewaking stellen van de gehele diamantvoorraad. De vrees voor een Engelse invasie leidde er toe, dat de diamanten werden overge bracht naar de kluizen van de Amster damse Bank te Arnhem, Ha de slag om Arnhem werden de safes door de Duitsers met geweld geopend. Vóór dit gebeurde, had er een for meel gevecht plaats tussen de Duit sers en de desbetreffende Nederland se autoriteiten, die weigerden de sleutels van de kluizen te overhan digen. De minister releveerde de namen van dr. H. M. Hïrschfeld en van mr. Van Essen. De Duitsers waren gedwongen bij hun inbraak zo over haast te werk te gaan, dat ze 'n kwart van de partij totaal vergaten. De'buit werd ijlings naar Berlijn getranspor teerd. Het vergeten vierde deel werd echter later nagezonden. De nieuwe vrees voor een invasie thans uit hét Oosten deed de diaman ten weer naar het Westen, naar Rhoda in Thiiringen verhuizen, waar zij door de Amerikanen in een zoutmijn werden ge vonden. De Amerikaanse militaire attaché, de bur gemeester van Amsterdam en vele autori teiten bekijken de diamanten na hun aankomst. De minister sprak de verwachting uit dat de kostbare diamanten de eer ste zullen zijn van een nog te restitu eren reeks goederen, Rechtmatige eigenaren van de edel stenen waren in vele gevallen Joden, die door de Duitsers zijn omgebracht. De te rugkeer van de diamanten betekent, dat de erven van de eigenlijke eigenaren of de weinige rechtmatige eigenaren, die het vege lijf. wisten te redden, weer de be schikking krijgen over hun kapitaal. Voor de Nederlandse economie betekent een en ander een belangrijke verruiming van de handelsvoorraad. Ook voor de tra ditionele Amsterdamse diamantnijverheid en -handel betekent de restitutie een be langrijke verbetering. De minister dankte tenslotte allen, die er aan medegewerkt hebben, dat de dia manten' naar Nederland zijn teruggekeerd. Amerikaanse „wereld-vliegers" landen vandaag op Ypenburg De twee Amerikaanse vliegers, Clifford Evans en George Truman, die bezig zijn in twee kleine vliegtuigjes een reis om de wereld te maken, landden gisteren om 9 uur op het vliegveld van Newtonards dat op dertigjnijl van Belfast ligt- Aanvanke lijk waren zij van plan geweest in Belfast te landen, „maar omdat Newtonards er van uit de lucht zo prachtig groen uitzag, zijn wij hier maar geland", zo verteld'e Evans, Na een licht ontbijt en een kleine con trole van de motoren stegen zij weer op met als doel Londen, doch voor zij start ten was er een patriottische Ier "die van de twee uur dat de vliegers op Ierse bo dem verbleven snel gebruik maakte om beide toestellen te versieren met de Ulster vlag, welke hij op de machines schilderde. Om kwart voor vier gistermiddag kwa men de beide vliegers te Croydon aan. Zij vertelden dat de tocht van Newtonards naar Londen de aangenaamste was ge weest van het tot nu toe afgelegde tra ject. Het moeilijkste stuk was van Wash ington naar Groenland. In Groenland vat te zij allebei een zware koude en moesten een week lang in een ziekenhuis liggen. Vandaag zullen de beide Amerikanen de Noordzee oversteken en, indien zij althans Schiphol niet genoegelijker vinden, op Ypenburg landen. Van Den Haag gaat de reis via Parijs, Rome, Benghas, Cairo, Bahrein, Karachi, Allahabad, Calcutta, Rangoon, Bangkok, Canton, Shanghai, To kio, Hokkaido en de Aleoeten. I OVERDRIJVENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het j K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vxij- dagavond tot Zaterdagavond: In de na-nacht opnieuw vorming van nevel, mist of lage wolkenbanken, die in de ochtend snel oplossen. Morgen overdag overdrijvende wolkenvelden, maar vrijwel overal droog. Weinig ver- ander ing van temperatuur. Matige wind tussen Noord en Oost. 30 Augustus: Zon op 5.46 uur, onder 19.34 uur Maan op 19.45 uur, onder 3.48 uur aaaaiiBBsiuiiaia

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1