„Ons ererecht, om door de Veiligheidsraad gehoord te worden, werd ontkend" Geen zilveren maar nikkelen munten Wilden de Duitsers acht millioen Nederlanders en Belgen deporteren? Nederlandse kranen en laadbruggen stonden op een kade in Hamburg De W.FA zet haar werk voort Via de techniek tot de natuur Wijziging van het ontslagrecht'voorgesteld C Panda en de Meestervlieder j Wereldnieuws VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1947 SULTAN VAN PONTIANAK IN WASHINGTON: De sultan van Pontianak heeft te Washing ton tegenover dc pers verklaard, dat hij en zijn drie medereizigers bitter teleurge steld waren over het feit, dat „wettige ar gumenten bezwaren opwierpen, waardoor ons ererecht om gehoord te worden is ont kend". De sultan, die onberispelijk Euro pees gekleed ging en tot verbazing van de journalisten perfect Engels sprak, trad op als woordvoerder. Voor de persconferentie werd een lunch gehouden en werd in May- flowerhotel geconfereerd met een aantal autoriteiten van het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken, onder wie James K. Penfield, waarnemend hoofd van de „aangelegenheden betreffende het Verre Oosten", Kenneth P. Landon van „ZuidOost Azië" en John D. Hickerson, hoofd van „Europese aangelegenheden". De Sultan verklaarde: „Wij zijn spe ciaal naar de Verenigde Staten geko men om onze positie in het Nederlands- Indonesisch geschil uit te leggen. Wij zün gekomen om de Verenigde Vol ken zowel als het volk van de Ver enigde Staten mede te delen, dat de Indonesische republiek geen souvereine staat is in Indonesië". Wü vertegen woordigen twintig millioen mensen, en het is twijfelachtig of meer dan een derde gedeelte van de bevolking onder het de facto geza.g der republiek werkelijk voor de huidige leiders is". Toch hem gevraagd werd of hij de po litiële actie gerechtigd achtte, ant woordde de Sultan met een nadrukke lijk „ja". Naar zijn bezwai'én tegen de huidige lei ders gevraagd, zeide hij: „Zij zijn niet be reid samen te werken tot uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati. Zo spoedig zij een regering hebben, die rust en orde kan handhaven, zal geen politiële actie nodig zijn! De Indonesische republiek was zeer beslist de eerste, die de order tot het staken van het vuren schond. Zij gaat daarmee voort. Wij hadden bezwaar te gen ieder geweld, zowel van Indonesische als van Nederlandse zijde. Wij zijn voor een vreedzame uitvoering van Linggadjati en wensen de Verenigde Staten van Indo nesië te vormen. Deze wens om te komen tot een federale regering in plaats van een uitei'st gecentraliseerde regering, karakte riseert ons standpunt. Onze lange reis naar de Verenigde Staten werd gemaakt in het belang van vrede en veiligheid. Wij zijn van mening, dat geheel Indonesië zijn on afhankelijkheid zal verliezen, indien het geweld voortgaat". De sultan verklaarde, dat men in de ge bieden van Indonesië buiten de republiek niet in meei-dere male door de republiek dan door Nederland geregeerd wenst te worden. Hij voegde er aan toe: „Wij ge loven dat, wanneer de consuls te Batavia In Amerika geslagen zilvergeld wordt niet gebruikt.... De leden der Tweede Kamer kunnen zidh, naar uit het Voorlopig Verslag blijkt, vrij algemeen verenigen met de nieuwe regeling voor het muntwezen, volgens wel ke de pasmunt niet meer in zilver, maar in nikkel zal worden geslagen. Het had verschillende leden bevreemd, dat in de ooi-log de Nedei-landse regering in Londen vrij overhaast opdracht had ge geven, in Amerika zilveren munten aan te maken. De toen nodeloos gemaakte kosten bedragen millioenen guldens. Zij adviseer den deze aanmunt te gebruiken voor het nakomen van Nederlandse verplichtingen in de Verenigde Staten. Vooral nu de ver wachte daling van de zilverprijs is uitge bleven, is er reden om zo spoedig mogelijk deze zilvei-voorraad in Amerika te liqui deren. Zeer vele leden wilden weten, of het nieuwe muntsysteem past in het kader van de samenwerking met België en Luxem burg. Vele leden vroegen zich af, waarom de nieuwe regeling ook weer zilveren rijksdaalders en guldens zijn opgenomen, Sommigen wilden deze ook door nikkelen munten vervangen, anderen gaven bank biljetten van vijf gulden de voorkeur bo ven' rijksdaalders. Weer anderen hadden psychologische bezwai-en tegen nikkelen rijksdaalders en guldens. Men had ook bezwaar tegen de nieuw® bronzen étuiver, welke weinig verschilt van een cent, waardoor verwarring zal ontstaan. Bovendien zullen alle automatéh, bijvoor beeld in telefooncellen, welke voor het ge bruik van vierkante stuivers zijn inge steld, veranderd moeten worden. Enige Kamerleden hadden bezwaar te gen de afschaffing van de halve cent, an deren wensten de halve stuiver te hand haven. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed, 7.45 Koorzang. 8.15 Pla ten. 9.00 Symphonische muziek. 10.00 Voor kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Orgel 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weer- overzioht. 12,33 Welk boek?. 12.38 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Strijdkrachten. 13.20 Dansorkest. 13.45 Filmpraatje. 14.00 Orkest Paul Whlteman. 14.30 Toneelkijker. 14,45 Platen. 15.00 Voor jongeren. 15.15 Koorzang. 15.45 „School zon iet' leraren". 16.00 Platen. 16.20 Causerie over de middenstand. 16.30 Gregoriaans. 17.00 De wig wam 18,00 Negeriiedjes. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Strijdkrachten. 19.20 Lichte muziek. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.05 Actualiteiten. 20,13 De gewone inan. 20.20 1-Ioe heet deze plaat? 20.30 Lichtbaken. 21.00 Gevraagde platen. 21.30 Orkest, zonder naam. 22.00 Omroeporkest en zang. 22,40 De van Rooyens. 22,47 Gebed. 23.15 Sym- phonie van Berlioz. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M, 7.00, 8,00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Orgel. 8.39 Platen. 9.35 Symphonische muziek. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Voordracht. 10.35 Viool en piano. 10.50 Don Kozakkenkoor. 11.00 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.30 Amateurs. 12.00 Harmo- niemuzlek. 12.33 Metropole-orkest. 13.15 Kalender. 13.20 Metropole-orkest. 13.45 Platen. 14.00 De Rot terdamse schouwburg. 14.15 Kamerorkest, 15.00 Boekbespreking. 15.15 Deens dansorkest. 15.45 Hawaiïanmuziek. 16,00 Noodvoorziening ouden van dagen, 16 15 Accordeonorkest. 16.50 Platen. 17.00 Sportpraatje. 17.15 Piano, 17.30 Artistieke staalkaart. 18.15 De Mills Brothers. 18.30 Over de walvisvangst, 19.00 sonate van Dohnanyl, 19,30 Congres van het Vrijzinnig Christendom te Bern. 20.03 Dingen van de dag. 20.15 Radi.o-revue „Feest in Hollywood". 21.15 Socialistisch com mentaar. 21.30 Gevraagde platen. 22.00 Luister spel „Diner met een schrijver". 22.30 Lichte muziek. 23.15 Orkestwerken. aan de Veiligheidsraad verslag hebben uit gebracht, de raad gedwongen zal zijn ons te horen". Voorts deelde de sultan nog mede, dat zijn delegatie tijdens het verblijf in de Verenigde Staten onderhandelingen zal voeren over de aankoop van voedingsmid delen, textiel en landbouwwerktuigen voor de gebieden die zij vertegenwoordigt, en dat men rubber hoopt te verkopen. Amsterdammers weldra opnieuw zonder brood? Door staking bij de „Holland" dreigt 160 ton graan te be derven De tarwe, die in de molens van de meel fabriek Holland te Amsterdam ligt te wachten om gemalen te worden en ten gevolge van de Maandag geproclameerde staking niet in bewerking is genomen, dreigt verloren te gaan. Het betreft een hoeveelheid van 160 ton graan, waaruit 240.000 broden kunnen worden gebakken, voldoende om tweederde van dc dagelijk se Amsterdamse behoefte te dekken. Deze tarwe is gewassen en dus vochtig, hetgeen bij de voortdurende hoge tempe raturen een begin van broei heeft veroor zaakt. Indien niet zeer snel wordt inge grepen, aldus een verklaring van de di rectie der fabriek, zal op een totaal ver lies van dit graan moeten worden gere kend. De directie deelde verder mede, dat de stakers een aantal leden van 'het kan toorpersoneel aanvankelijk de toegang tot de fabriek hebben belet uit vrees, dat deze voor het maalproces zouden worden ingeschakeld. De directie overweegt ech ter geen tewerkstelling van kantoorper soneel in de fabriek. Zij heeft zich gewend tot het hoofdbedrijfschap in Den Haag met het verzoek ten spoedigste arbeiders ter beschikking te stellen, opdat haar be drijf, dat een zeer groot gedeelte van het Amsterdamse meel voor de bakkerijen le vert, weer zal kunnen draaien. Reeds thans zijn de voorraden van enkele bak kerijen zodanig geslonken, dat te vrezen is, dat zij weldra hun klanten niet meer kunnen bedienen. Dit wordt ook veroor zaakt door het feit, dat de militairen, die Maandag enkele wagenladingen meel dis tribueerden, Donderdag niet zijn versche nen wegenseen administratieve on nauwkeurigheid, welke men echter spoe dig hoopt te herstellen. Comité „Rijkseenheid" gaat propaganda maken in V.S. Wie verstrekte deviezen aan mr. E. Hazelhoff Roelfsema? Het Tweede Kamerlid de heer Goedhart heeft aan de minister van Financiën, gevraagd: Is het de minister bekend, dat mr. E Hazel hoff Roelfsema. die in Setpember 1946 door de minister van Buitenlandse Zaken ontslagen werd als directeur van de Nederlandse Voorlichtings dienst in Canada en die sindsdien als propagan dist werkzaam is voor het Comité Rijkseenheid, in opdracht van de leiders van dit comité naar Amerika vertrokken is, ten einde daar een cam pagne op touw te zetten tegen het Indonesische beleid van de Nederlandse regering7 Kan de minister mededelen of voor deze onderneming van overheidswege deviezen be schikbaar zijn igesteld en, indien dit het. geval is, op wiens advies en op welke gronden dit dan gedaan werd? Reactie op rampok-moorden In Batavia beschikt men thans over vele bewijzen voor het optreden der Masjoemi tegen niet-Mohammed'anen in de Oosthoek van Java, Grote, tot godsdienstwaanzin op gezweepte groepen voeren rampokaanval- len op Chinese woningen uit, doch tevens is hiertegen reeds bij de bevolking een reactie merkbaar, welke reactie ook weer met de hevigste geweldpleging gepaard gaat. Daarbij worden Kiaji's (godsdienst leraren) op dezelfde wijze in stukken ge sneden als zij zelf dit Chinezen, Menado- nezen, Ambonezen en Indo-Europeanen hebben gedaan. Zo werd op 13 Augustus de Kiaji Moenri door de bevolking vermoord, omdat hij had aangezet lot het vermoorden van Chinezen, Madoerezen en anderen. De Masjoemi-actï- viteit schijnt sindsdien in die streek te zijn geluwd. Republikeinse mededelingen Een republikeins communiqué meldt onder meer luchtverkenningen. Singa- perna, ten Zuidwesten van Tasik- Malaja, werd gebombardeerd. Volgens het communiqué heeft Laboehan, op de kust van Bantam, bezoek gehad van tien Ne derlandse duikboten. De Nederlandse troe pen trekken terug uit Wonomerto. De Nederlanders hebben Soeroen, vijftien km ten Zuidwesten van Salatiga, bezet, doch zijn door een republikeinse tegen aanval genoodzaakt het wederom te ont ruimen. De republikeinse stellingen in de omgeving van Gadjah, N.O. van Semarang, zijn aangevallen, waarop de Nederlanders zich terugtrokken. De Nederlandse troepen hebben zich eveneens moeten terugtrek ken uit Tengkol, ten Noorden van het vliegveld van Malang. Onderzoek door Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie. In een hoofdartikel hebben wij aandacht gewijd aan een boek, dat enkele maanden geleden in de Verenigde Staten verscheen en waarvan nu ook een Zweedse vertaling uitgekomen is, bevattende de mémoires van Himmlers masseur Kersten. Voor Neder land is het meest opmerkelijke in deze mémoires, dat de auteur beweert op 1 Maart 1941 in Himmlers hoofdkwartier een tot in alle bijzonderheden uitgewerkt plan te hebben gelezen om uit Nederland en België meer dan acht millioen inwoners naar Polen over te brengen, waarna Neder land „Groot-Duitslands eerste SS-provin- cie" zou worden. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie deelt mede, dat naar het bestaan van dit plan in de Berlijnse archieven reeds een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld. De mededeling van Kersten is door het Rijks instituut in verband gebracht met een be langrijke passage uit de redevoering welke dr. Seyss Inquart, na de Februaristaking in 1941 in het Amsterdamse Concertgebouw hield, nog geen twee weken na de datum, waarop Kersten, volgens zijn mededeling, het deportatieplan zag en wel op 12 Maart 1941. De voormalige rijkscommissaris eiste toen, dat het Nederlandse volle zich niet In Hamburg hebben experts van het] hoopt dit aantal binnenkort tot zeventig te Commissariaat-generaal voor Nederlandse Belangen in Duitsland ontdekt, dat een kade is uitgerust met laadbruggen en kra nen uit Rotterdam en Dordrecht. Men kreeg van de Britse bezettingsautoriteiten het recht deze Nederlandse havenoutillage naar ons land terug te brengen. De kranen en laadbruggen wegen samen ongeveer 5300 ton. Daarvan is reeds 3000 ton verzonden. De afbraak geschiedt voor Duitse rekening door de Deutsche Maschi- nen A.G. te Duisburg. Het transport van de grote stukken geschiedt met landings vaartuigen van de Marine. Kleinere onder delen worden per trein naar de eigenaren teruggezonden. Het is in Hamburg vrij moeilijk om werkwilligen te vinden. Dit is geen kwestie van politiek of nationale trots, maar veeleer een gevolg van het feit, dat de Duitse arbeiders op de zwarte markt meer kunnen verdienen dan bij normaal werk. Op het ogenblik werken vijftig Duit sers aan de afbraak in Hamburg. Men Engelse motortorpedoboten komen naar Amsterdam Een flottiUe van drie Engelse motortor pedoboten, de „2016", „2012" en „5007" zal Zondagavond omstreeks zes uur te IJmui- den binnenlopen voor een bezoek van vier dagen aan Amsterdam. De boten blijven gedurende de nacht in IJmuiden en zullen Maandagochtend omstreeks half tien in de hoofdstad aankomen, waar zij ligplaats zullen kiezen aan de De Ruyterkade. Vrijdag 5 September om 5 uur aanvaar den de Engelse sdh'epen de terugreis. Nederlands commissielid ziet de mogelijkheden hoopvol iti De W.F.A., de World Friendship Asso ciation heeft de laatste tijd veel critiek, vooral van de zijde van de Engelse pers moeten horen. Mr. J. W. Burger, die pas benoemd is tot voorzitter van het uitvoe rende comité, dat een federatieve vorm voor de WT.A. zal zoeken, is echter van mening dat de W.F.A. naar haar aard en wezen gezond is. In een interview wees hij er op dat de uitwisseling van kinderen uit en naar verschillende landen (Engeland, Noorwegen, Denemarken, Nederland, Bel gië, Finland, Tsjecho-Slowakije) thans twee jaren op zeer succesvolle wijze is uit gevoerd. In het eerste jaar bedroeg het aantal kinderen, dat werd uitgewisseld 15.000, het tweede jaar 20.000. Het plan voor dit laatste jaar was eigenlijk geba seerd op een uitwisseling van 30.000 kinde ren, doch door het optreden van kinder verlamming in Engeland, waarmee een particuliere groep Belgische kinderen, rei zend buiten de W.F.A., kennis maakte, werd door de hoofdinspecteur der volks gezondheid, dr. C, Banning, begin Augus tus gevraagd de uitzendingen te staken. Deze stopzetting heeft de financiële moei lijkheden veroorzaakt waarmee de W.F.A. thans in verschillende landen te kampen heeft. De heer Burger ziet in de uitwisseling zoals deze door de W.F.A. wordt voorge staan, een uitstekend middel tot bevorde ring van de verstandhouding tussen de Ten aanzien van de financiële moeilijk heden kon de heer Burger het volgende meedelen: Het was de gewoonte, dat de ge gadigden bij aanmelding een bedrag van 25,stortten als voorschot op de reis kosten. Wanneer zij hun bewijs van in schrijving kregen, betaalden zij de volle dige reiskosten: voor Engeland ƒ85,on der de 18 en 110,boven de 18 jaar. De plotselinge stopzetting tengevolge van het verbod van de volksgezondheid was oor zaak, dat de reis van vele kinderen niet door kon gaan, doch dat vele kosten voor het organiseren der reizen en bespreken van boten reeds gemaakt waren. Voor ons land is de situatie nu zo, dat op het voor schot van 25,na, alle gestorte gelden kunnen terugbetaald worden. Men hoopt evenwel, dat middelen zullen gevonden worden, om ook die bedragen geheel te restituéren. In Denemarken heeft men op dit gebied in het geheel geen moeilijkhe den. Wel ir^ Engeland waar de figuur de meest ongunstige is. Maar daar ondervindt men reeds van alle zijden medewerking. Ten overvloede kan nog opgemerkt wor den, dat de W.F.A. een organisatie is, welke geen winst maakt. In het volle sei zoen heeft de Nederlandse afdeling onge- vèer 65 betaalde krachten, daarnaast is eer? 70-tal plaatselijke comités, welke geheel con amore medewerking verlenen. Voor Nederland is thans tot directeur benoemd de heer R. Schilt. Van 1 Septem- volkeren onderling. De uitwisseling is niet bel' "f.'s het hoofdkantoor voor Nederland bedoeld om een aantal personen goedkope vacantiereisjes te verschaffen. De W.F.A. treedt ook niet op als een soort reisbureau. Zij biedt alleen een aantal kinderen en jonge personen gelegenheid enige weken een gezin in een ander land door te brengen, welk gezin zoveel mogelijk in de zelfde maatschappelijke omstandigheden verkeert als het gezin waaruit de jonge gast komt. Hier is dus ook geen sprake van „sight-seeing" en het bezoeken van zoveel mogelijk interessante zhken en plekjes in een bepaald land, maar wel van een on middellijk en vruchtbaar gezinscontact. De uitwisseling zal ook het volgend jaar in de thans bereikte internationale federa tieve organisatie geschieden, waarbij de ervaring van de eerste twee jaren ertoe zal bij kunnen dragen, dat er een steeds meer sluitende en verzorgde organisatie bereikt wórdt. Al wilde de heer Burger allerminst de indruk wekken, dat alles volmaakt zou zijn geweest, toch keerde hij zich ten scherpste tegen een zijns inziens onbillijke, schromelijk overdreven en geheel negatieve critiek van .een deel der Engelse pers. Met volkomen negatie van het vele goede, dat door de W.F.A. tot stand gebracht werd, zijn enkele plotseling optredende afwij kingen van de organisatie-opzet-, dagen lang in een deel der Engelse pers het on derwerp geweest van een felle onverant woorde critiek. gevestigd in Amsterdam. kunnen verhogen. Van deze kade komen acht complete en drie vernielde havenkra nen alsmede vijf complete en drie verniel de laadbruggen terug. Het materiaal is verwaarloosd doch bruikbaar, ook al is het in waarde achteruit gegaan. Door de eigenaren moet niet de tij dens de bezetting door de Duitsers bij gedwongen verkoop betaalde prijs, doch een volgens nieuwe schatting bepaald be drag worden terugbetaald, alsmede twee procent van de waarde voor transport kosten. De rails van kranen en bruggen moeten uit het beton aan de kade worden gehakt, omdat Duitsland niet in staat is an dere rails te leveren. Duitsers die in Nederland mogen blijven De ministerraad heeft ten opzichte van het verblijf in Nederland van personen van Duitse nationaliteit nader beslist, dat vergunning tot tijdelijk voortgezet ver blijf in Nederland zal worden verleend aan die personen van Duitse nationaliteit: 1. wier voortgezet verblijf in Nederland noodzakelijk wordt geacht in het alge meen Nederlands belang; 2. die reeds voor 10 Mei 1940 in Neder land met toestemming van de Nederland se overheid waren gevestigd en zich tij dens de bezetting niet tegen het Neder landse volk en zijn verzet hebben gekeerd eri geen diensten hebben verleend aan de bezetter en diens propaganda; 3. die tijdens de vijandelijke bezetting zich in Nederland gevestigd hebben en zidh metterdaad volledig en onverdeeld hebben geschaard aan de zijde van het Nederlandse verzet. Aan personen van Duitse nationaliteit, die gedwongen diensten hebben verleend aan de bezetter, maar overigens voldoen aan de eisen onder 2 gesteld, kan een ver gunning tot tijdelijk voortgezet verblijf in Nederland worden verleend indien zij in andere opzichten zioh tijdens de bezetting van Nederlands standpunt bezien, ver dienstelijk gemaakt hebben of indien met het oog op de samenstelling van het ge zin (bijvoorbeeld als de vrouw van oor sprong Nederlandse is en de kinderen Ne derlands zijn opgevoed) of de verdienste lijkheid van bepaalde gezinsleden althans een deel van het gezin voor voortgezet verblijf in aanmerking komt en uitwijzing tot een ongewenste verbreking van de bestaande feitelijke gezinsband zou leiden. Nog meer vlees extra Behalve de reeds in de bonnenlijst van gisteren bekend gemaakte bon voor 100 gram vlees extra is thans nog een extra bon voor 200 gram vlees aangewezen. Deze extra rantsoenen gelden alleen voor personen die in 1942 of daarvoor geboren zijn. Zij krijgen dus voor de volgende twee weken 600 gram vlees. De tweede extra 'vleesbon is L 03 Vlees, welke tot en met 13 September geldig is. „Invasie" van mijnenvegers in de IJmuider haven Gisteravond en vannacht zijn in IJmui den gearriveerd de mijnenvegers Douwe Aukes, Rozenburg, Terschelling, Beveland, Texel, Putte en Borndiep. De schepen hebben ligplaats genomen in het kanaal bij de Zuidersluis en bij het werkschip „Vulcaan". De Karei Doorman Hedenmiddag om twee uur zou in IJmui den binnenkomen het vliegkampschip j „Karei Doorman". langer door „een schaar verblinde, onver antwoordelijke stokers en schreeuwers liet opzetten tegen Duitsland"- Letterlijk vervolgde hij: „Als de Neder landers zich dat laten welgevallen, zullen zij tenslotte nogmaals in hun geheel de ge volgen van een dergelijk optreden te dra gen krijgen. Als bij een duel op lev'en en dood iemand staat, die door schampere en van haat vervulde opmerkingen zijn afkeer jegens een van de strijdenden tot uitdruk king brengt, dan mag deze belangstellende toeschouwer zich niet verbazen als deze strijder op het ogenblik, waarop hij daartoe gelegenheid en armslag heeft, de geïnte resseerde toeschouwer van het terrein van de strijd doet verdwijnen, want het hoogste gebod, namelijk te zorgen voor het bestaan van het eigen volk, geeft ook de verplich ting, kansen op gevaar te doen verdwijnen, die uit de aanwezigheid van een zo onneu trale waarnemer kunnen voortvloeien." Ook moge er aan herinnerd worden, dat in de lente en voorzomer van 1942 in som mige Berlijnse kringen het voornemen ge koesterd werd in Nederland door mr. M. M. Rost van Tonningen gesteund om in het kader van de z.g. „Oostinzet" drie millioen Nederlanders naar Polen en West- Rusland over te brengen. Het resultaat van de onderzoekingen naar het door Kersten gesignaleerde plan zal zo spoedig mogelijk door het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumentatie worden medegedeeld. Belgische minister komt een verdrag ondertekenen Wederkerigheid der sociale verzekeringen Vandaag en morgen brengt de Belgische minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, de heer L. E. Troclet. een bezoek aan ons land om in Den Haag met minister Drees een verdrag te ondertekenen over de we derkerigheid van alle sociale verzekeringen in beide landen. De grondgedachte van het nieuwe verdrag is, dat voor de toepassing van elkanders sociale verzekeringswetge ving in de beide landen geen onderscheid zal worden gemaakt tussen Belgische en Nederlandse onderdanen. Vrijdagmorgen heeft minister Troclet in Breda, waai- gevestigd is het bureau voor Belgische zaken van de Vereniging van" Raden van Arbeid, een vergadering bijge woond, welke gehouden werd met de Fe deratie van Bedrijfsverenigingen. In deze vergadering werd van Belgische en van Nederlandse zijde een uiteenzetting gege ven van de administratieve maatregelen, welke vereist zijn ten opzichte van het technisch accoord betreffende de kinder bijslag. Dit accoord werd 's middags in Den Haag getekend. Stichting „Natuur en opgericht Een belangrijke oorzaak van het lisme, dat onder de Nederlands*'^ heerst, is ongetwijfeld in de omst heid te zoeken, dat in de schooii=!ï5^- I jeugd- voldoende aandacht wordt besteai kennis der natuur. Een kind «faf8?,* heeft voor de schoonheid der 'hem gemde natuur, is minder geneigd fj?' vernielen van parken en plantsoen» deren, die begrip tonen voor de s* zinnige levens van flora en fauna»!?5' hen en wier ogen geopend zijn «JJ verborgen pracht van bloemen en h* S' vogels en vissen, zullen opgroeien ttf' zorgers in plaats van tot verwoesten ons natuurbezit- Om de jeugd zover te krijgen »- coördinatie van de verschillende ve gingen, die op dit terrein werkzaam - dringend noodzakelijk. Daartoe is thans opgericht d» stk'nr „Natuur en Jeugd", in het bestuur w van vertegenwoordigers zitting van de Commissie Stad en Dorp de v eniging tot behouden van natuuW menten, het Staatsbosbeheer, de vS landse vereniging tot bescherming vtn gels, Vereniging voor school- en weri-K nen, de contactcommissie voor natuur landschapsbescherming en de prerrin^-" vereniging voor natuurbescherming: Fryske Gea". Deze stichti voet in de scholen krijgeiHffi Jg daartoe een filmapparaat en een co£? natuurfilms, alsmede enkele t' die voor een duidelijke en aantrdS toelichting kunnen zorgen. Niet allw verschijnt deze filmdienst op uitnoc van de scholen in het klasselokaal veeleer is het de bedoeling, dat d sa-toren zelf een systematisch pi ontwerpen, waarin iedere NedSS school haar plaats heeft en waardoo-'L' logische opbouw en samenhang vaa T' onderwijs per film- wordt verkregen Behalve op de scholen, die reeds ew> belangstelling voor dit project getwü hebben, hoopt men ook de oudercormnk. sies,, buurtverenigingen en dergelijke voor dit werk te interesseren. Tenslotte is de oii. kunde van het moderne kind met de na.' tuur voor een groot deel op de ouders [t. rug te voeren. De Stichting zal tevens haar hemidde. ling verlenen bij het organiseren van !e zingen, voordrachten en excursies en pre. pageert en bevordert de aanleg van schoo'-" en werktuinen en instructieve plantso nen, waartoe zij alle belangstellenden met haar adviezen ten dienste staat en ha behulpzaam is bij de inschakeling van d> juiste instanties en personen ter vem- zenlij king van hun plannen. E. Bellaart overleden In de ouderdom van 55 jaar is te Haarlea overleden de heer 35. Bellaart, een bekend aan- nemer, die vroeger bij de Provinciale Water- staat is werkzaam geweest. De leraardebestel. ling heeft plaats op Zaterdag 30 Augustus t« half twaalf op de algemeene begraafplaats aan de Kleverlaan. Arbeidskamers bij de kantongerechten. De Stichting van de Arbeid heeft on langs aan de minister van Justitie advies uitgebracht over een door de Koningin in de Troonrede van 23 Juli 1946 aange kondigde indiening van een wetsontwerp tot herziening der bepalingen over het op zeggen van arbeidsovereenkomsten. Dit wetsontwerp zou worden ingediend om personen, die reeds geruime tijd bij dezelf de werkgever in loondienst zijn, meer be staanszekerheid te verschaffen. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid gaf de materie in behandeling aan een commissie. Een der belangrijkste voorstellen van de commissie is, de in het Burgerlijk Wet boek genoemde termijn van opzegging verband te doen houdejx met de duur van de dienstbetrekking. De commissie zou deze termijn willen verlengen met een week voor ieder vol jaar, dat de dienst betrekking heeft geduurd. De opzeggings termijn, door de werkgever in acht te nemen, zou naar het oordeel van de meer derheid der commissie gesteld moeten worden op maximaal 26 weken. Van de zijde van de Raad van Bestuur in Arbeids zaken meende men, dat die termijn ten hoogste 13 weken zou moeten bedragen. De commissie was eenstemmig van oordeel, dat deopzeggingstermijn voor de arbei der op ten hoogste 13 weken moet worden gesteld. Zij is voorts van mening, dat de verlenging van de opzeggingstermijn met een week per dienst] aai- niet op alle cate gorieën arbeiders* van toepassing dient te zijn. Zij zou deze termijn willen toepassen op arbeiders van 21 jaar en ouder. De commissie is van oordeel, dat de mogelijk heid moet worden opengelaten, om bij schriftelijke overeenkomst of reglement af te wijken van de in de wet vastge stelde en met de duur van de dienstbetrek king verband houdende opzeggingstermijn. Zij is voorts van mening, dat een beroep op de rechter mogelijk moet worden ge maakt, om van de bij of krachtens de wet vastgestelde of bij collectieve arbeids- overeenkomst bepaalde opzeggingstermijn te mogen afwijken. Zij is algemeen over. tuigd van de wenselijkheid het ontslag t ziekte van de arbeider of voor het geval arbeider zich in militaire dienst moet bi geven aan zekere beperkingen te onder werpen. Voorts zal de tijd van ziekte o! militaire dienst in aanmerking komen bf de berekening van dienstjaren voor de opzeggingstermijn. Naar de mening van de commissie mee', aan arbeiders, die in een periode vai neergaande conjunctuur of anderzins b inkrimping van het bedrijf ontslagen ivo:- den een recht op herplaatsing worden toe gekend. Inzake de rechtspraak in arbeidszaken meent de commissie, dat bij de kanton gerechten arbeidskamers gevormd zouden moeten worden. In bedrijfstakken, welke hiertoe rijp geacht kunnen worden en zeil de wens te kennen geven met eigen recht spraak te worden belast, zou men bedrijls* rechtspraak kunnen invoeren, mits vol- I doende waarborgen voor objectiviteit wor den geboden. De commissie meent voorts, dat er voorziening zal moeten zijn, waarbij ci rechter overheidsrechter of bedrijfs* rechter een beslissing kan nemen ir val een ontslag „kennelijk onredelijk" c; „kennelijk in strijd met de redelijkheid" blijkt te zijn. Zodra die rechterlijke in stanties zullen zijn geschapen behoort het Gewestelijk Arbeidsbureau van het be oordelen van ontslagkwesties te wc ontlast. 35.- De storm was even plotseling ver dwenen als hij opgekomen was en het vlieg tuig daalde ongehinderd aan de grote para chute naar beneden. Met een bons kwam zij op de grond terecht, het valscherm zakte er, als een lijkwade overheen en daar stond het hele geval als een vreemde knobbelige massa. Maar al gauw Iwwam er beweging in. Panda kroop onder de para chute uil en direct daar achter aan kwam Oehoe Z. Uil. „We zijn er goed afgekomen, baas!" zei Panda. „Maar waar zijn we eigenlijk? Het lijkt me, dat we hier op een soort vliegveld staan!" ,,Hoe kom je daar bij, leerling?" vroeg Oehoe verbaasd. „Het is heel verkeerd om ieder stuk weiland voor een vliegveld aan te zien! Leer dat van mij!" Dat leidt tot ongelukken en misver stand!" Ja, maar daar staat nog een toe stelzei Panda en wees in de verte. Bankroet. Circa 5000 mijnwerkei's uit YofëW1 hebben niettegenstaande bepalingen vaa?e bond en regering het werk neergelegd, mede het regeringsprogramma ter voorko ming van een bankroet ernstig in ?evU" wordt gebracht. Thans zijn 15,000 m'inw5r' kers in het gebied van Zuid-Yorkshlre a staking uit sympathie met de 140 colri die ontslag hebben genomen uit protest test" het feit dat de koienraad en de nauw® mijnwerkersbond hun dagtaak hebben zwaard. Morele orde. Paus Pius XII en president TrC^ hebben brieven uitgewisseld waarin H loven hun krachten te verenigen tot 00- van een „morele wereldorde" en op - van vrede op christelijke principes. Koene vrouw. Nadat het Russische Tass onlangs met gepaste vreugde kon n -• delen, dat kolonel Romanloek met van een parachute op een slordige meter hoogte uit een vliegtuig was g gen, daarmee het wereldrecord op zijn brengende, komt thans uit dezelfde j bericht dat YeXena Vladiminskaya nei - staan heeft met haar parachute op naar beneden te springen. Zij trok h open. nadat zij 3700 meter gevallen Nieuw wereldrecord voor vrouwen»" vertraagd parachute-springen zegt u beter woorc R- vreden. Versneld zou een beter Alexander's uitlating. Veldmaarschalk der, de gouverneur-generaal heeft ontkend Woensdag in New •- journalisten verklaard te hebben^ rika hulp moét verlenen aan ook al zou dit oorlog met de so j betekenen. Hij zou slechts ëezeg. y, wanneer Amerika aan Grieken gegarandeerd heeft, dan ben ik er dat het bereid is deze belofte na (e K Franco-Spanje. Naar Donderdagavond W<\ kend gemaakt, zijn Woensdagoch politieke gevangeren, die reeds a den geleden ter dood waren ver de gevangenis van Carabanc&el uw met de kogel geëxecuteerd,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2