lm Weert [jet buitenland dient mee te helpen bij het bestrijden der coloradokevers IJmuiden marktbericht Jiex 5Aeatet TARZAN Velsen Prijsbeheersing trekt te velde tegen te hoge onderhuren De lonen en arbeidsvoorwaarden in het bioembollenbedrijf Santpoort Beverwijk VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1947 ÏJMUIDER COURANT Nederlandse nota aan vier regeringen woderlandse Regering heeft zich kort tE «pweod met een nota tot de rege- eleden -ë ingeland, Frankrijk en geleden W'ogigïë Engeland, Frankrijk en tWjS inzake het gevaar en de be- l^jenin"'» coloradokever. Hierin zijn '"'^'"ilmlen die Nederland tegen deze ie kJett genomen, uitvoerig uiteenge- kevers °e"01^t een beroep op de regenn- om ernstig in overweging te gal f™' te gaan welke maatregelen m iemtn na de Brilse 2öne van Duits- In"1 „npn kunnen worden tot inten- M> .f, „a„ de bestrijding, iitetfflg va s(Jha|jei die de Coloradokever WSclïten aan het aardappelgewas te W"Ztt in vele landen geleid tot het 'v. van voorzorgen van overheidswege vï binnenkomen van de coloradokever 1-omen Hoewel, landbouwkundig !e V* de coloradokever gerekend kan bezIf; die vijanden van cultuurgewas- vLrvan de bestrijding teohnisoh vrtj iSik is zodat een misoogst kan voorkomen, betekent de aanwezig- •7 git insect toch een verhoging van Kb dor aardappelen met de kosten van j,, a el non chemicaliën en de rente en 1 ifarinz van de spuitwerktuigen, die !l#I bestrijding noodzakelijk zijn. De 1 s,t de coloradokever een aangren- "fland binnendringt, kan dan ook niet «motiveerd worden genoemd. "S maatregel, welke in de meeste lan- is genomen, is de beperking van de m- uan voortbrengselen van land- en ÏTwiw uit die landen, waar de colorado- StCorkomt. In Nederland is tot voor t ook een invoerbeperking van kradht Ipgt ten aanzien van aardappelen en Sen uh Frankrijk. Thans leveren de Sïen in Engeland voor de Westelijke en op het vasteland van Europa moei- ^eden op, vooral voor de uitvoer van VNakhebben opgemerkt, dat het voor de (^bouwcentra, waar voor export wordt 'teeld een belang van de eerste orde is mi met de grootst mogelijke kracht tegfen ^coloradokever op te treden, zegt de nota t in een vrij groot gedeelte van Neder land de situatie nog steeds zo gunstig is, at een werkelijke vestiging van colorado kevers kon worden voorkomen. Behalve da'in «eheel Nederland een wettelijke ver dichting geldt voor alle aardappeltelers om de kever in al zijn ontwikkelingsstadia te verdelgen, zijn verscheidene bijzondere maatregelen genomen. Het gevaarlijkst voor Nederland zijn de invasies" der kevers van over de gren zen, zowel de zuid- als de oostgrens. De na tuurlijke verspreiding tijdens de voor- zomer-vluohten is hierbij het gevaarlijkst, maar ook de incidentele overbrenging door goederen- en reizigersvervoer kan niet ver waarloosd worden. Aangezien het Britse ministerie van Landbouw bijzondere maat regelen neemt ten aanzien van groenten en andere tuinbouwproducten uit landen, waar 'de coloradokever voorkomt, vestigt de nota van de Nederlandse regering aan de rege ring van Groot-Brittannië ook de aandacht op het verkeer tussen Groot-Brittannië en de Britse zone van Duitsland. Het verlof - gangersverkeer betekent een groot gevaar Prachtige Wiegen kregen wij geheel bekleed zonder in levering van punten, in lichte en don kere kleuren passend bij Uw meubelen voor de Baby ANEGANG 46, HAARLEM Rode Kruis-oefening Een ketelontploifing aan boord van één der sleepboten van Bureau Wijsmuller voorgaats had een zestal slachtoffers ge- eist, Denkbeeldig natuurlijk, want ook de ontploffing was denkbeeldig. 'De stuurman slaagde er in, de boot weer in de haven te brengen. Twee dames, die als passagier mee waren geweest, hingen over de ver schansing, maar zij bleken ongedeerd te zijn; ze waren alleen maar zeeziek en ble ven dat ook toen de boot al weer veilig aan (k steiger lag. "et Rode Kruis werd gealarmeerd en dig was de transportcolonne present om de gewonden te helpen. Dit was geen gemakkelijke taak, daar sommigen van hen uit de machinekamer gehaald moesten worden, Er waren er met brandwonden, oen gebroken arm, een gebroken been en de stuurman had een shock door de emotie. De oefening verliep vlot. Anderhalf uur na het ongeval waren alle slachtoffers vol gens de regelen der kunst verbonden en naar het „ziekenhuis" (waarvoor het poli tbureau fungeerde) overgebracht. De leiding berustte bij de ploegcomman- m de heer A. P. Bakker. DISTRIBUTIENIEUWS De inwoners van IJmuiden, IJmuiden- r55!' Driehuis en Velsen-dorp, wier namen joginnen met de letter K (na Ke) kunnen aterdag 30 Augustus tussen 9 en 12 uur nieuwe bonkaarten afhalen in het Patro- Rill.Wl D>e thans geldiige bonkaart ent te worden meegebracht. Uit' ii ,voerd werden 70 kisten tarbot en tonig, kahrtif, SCho1, 350 'kisten schelvis, 80 kisten 1D biltW' 50 klsten koolvis, 50 kisten makreel, hVino e,n,wijtlnS, 75 kisten diversen. 1500 kisten otaal 3205 kisten. liowi^' b0t f27—f25. kleine schol III dicht idem gestript f 15,50. "«ommingen 4 trawlers f 28 500 KW 227 f 11.244. iik 7fi VUK 60 f 1801 UK 4 "64, UK 7 f 07, 11254 TW l UK 90 £157' UK 119 f 575 UK 45 UK91 f 1263, UK 163 f 897, UK 79 f 2184, Ülrc '„Th UK 87 f858, UK 141 1653, UK 1 K 66 £153, UK 28 £874, UK EU 20 £450, IJM 202 f21. *H(K T„. O' IB ifr-, UK 66 f153' UK 276 1 1617 Agenda voor Velsem IJnmldem Th,]i.V.IJDAG 29 AUGUSTUS. Witer" it11 ^'15 uur: »E)e onbekende R^v B "Zes iaren". m«T "Tfzan"<2e deeI>- a(i8 u.. „Nou gaan we uit toveren" zowel voor Nederland als voor Engeland, dat daarmede coloradokevers zullen wor den meegebracht. Gelet op het feit, dat op alle aardappel telers in Nederland de wettelijke verplich ting rust de coloradokever te bestrijden, op de uitvoering waarvan door de contro lerende ambtenaren streng wordt toege zien, veroorzaakt iedere vorm van aanvoer van kevers uit het buitenland grote in spanning en kosten. Indien, zo lezen we verder nog in de nota, in de omringende landen een even inten sieve bestrijding werd uitgevoerd, zouden vluchten van coloradokevers stellig niet meer voorkomen en zou ook het gevaar van meevoering met het verkeer sterk verkleind worden. Vanaf heden t/m Woensdag 3 Sept. brengen wij U het 3e Deel van de prachtfilm .de onoverwinnelijke Toegang. 14 jaar. Melior Film. Plaatsbespreken dagelijks van 11—12 uur aan de cassa. „Het witte paard" voor de Niwin Op een druk bezochte feestavond, in Thalia door de 2e Compagnie O.B.D. ge organiseerd ten bate van de Niwin-actie, bracht een Haarlems gezelsohap de bekende operette „Het Witte Paard'' voor het voet licht. De Haarlemse dilettanten gaven een vlotte vertolking van deze aardige operette. Vooral de „grote" rollen waren in goede handen. De koren werden fris en zuiver gezongen. Jammer, dat de zaal tamelijk onrustig was, waardoor nog al eens iets van het spel verloren ging. Kuslvissers kregen onvoldoende ijs Door de enorme aanv-oer van verse ha ring en door het warme weer wordt weer heel wat gevergd van de capaciteit der ijs fabrieken. Vooral de haringtrawlers en het hafingvervoer eisen ijzige hóeveelheden ijs. Het zijn met name de kustvissers, die de dupe van de ijsmoeilijkheden zijn gewor den. Sommige zijn met een onvoldoende hoeveelheid uitgevaren en moesten daar door hun reis bekorten. Christelijke jeugdverenigingen herdenken Koninginnedag In de Ned. Hervormde Kerk aan de Ka naalstraat organiseren de jeugdvereni gingen van de Ned. Hervormde en de Ge reformeerde Kerk Maandagavond een openbare herdenkingsavond ter gelegen heid van Koninginnedag. Als sprekers zullen optreden de heren B. Schipper, hoofd der P. Vermeulenschool en H. Remiëns, hoofd der Comitéschool. Verder werken mede de heren G. Bidder, orgel, Ab. de Jong en J. de Koning, decla matie en het Hervormde Kerkkoor onder leiding van de heer J. Huizinga. Dammers vergaderden De Districtsbond Kennemerland hield haar tweede jaarvergadering in Het Hof van Holland te Haarlem. In zijn openings woord deelde de voorzitter, de heer J. Warmerdam, Heemstede, mede dat de bond reeds 21 clubs telt. Volgens het jaarverslag van de heer P. H. Meure was er een saldo van f 40. De algemene wedstrijdleider de heer J, H. Meure had voor de eerste, tweede en derde klas competities een schema ontwor pen, dat na enige discussie werd aangeno men. Het programma, ook voor de per soonlijke wedstrijden, begint 9 September en zal uiterlijk 31 Mei 1948 afgewerkt zijn. Het bestuur werd bij acclamatie herko zen. De Damclub Stabiel (Santpoort) werd benoemd in de kascommissie 1948. Tenslotte werd nog besloten, de Dam club „Hoofddorp" in de tweede klasse toe te laten. Het derde tiental van D.C.IJ. zal in de derde klasse uitkomen. D.C.IJ. HOUDT HAAR 22e JAAR VERGADERING. A.s. Dinsdagavond zal de Damclub „IJmuiden" haar 22e jaarvergadering hou den, waar verschillende jaarverslagen zul len worden uitgebracht en voorts o.a. een bestuursverkiezing gehouden zal worden. V.S.V. won in Groningen De vriendschappelijke wedstrijd welke Donder dag te Groningen werd gespeeld tussen Be Quick (Groningen) en VSV (IJmuiden) eindigde In een overwinning van 7—2 voor VSV. STORMVOGELS NAAR HET GROENENDAAL-TOURNOOL Stormvogels neemt Zondag met het vol gende elftal deel aan het Zilveren Molen- tournooi van RCH: Kraak, v. d. Oever, Hemken; Glas, Schoorl, Hoogendijk; Lup- pens, Meyer, Snoeks, De Boer, Opbergen. STORMVOGELS n ONTMOET ADO. Het tweede elftal van Stormvogels speelt Zondag te Heemskerk een vriend schappelijke wedstrijd tegen ADO. „DE KLEINE STEM" LAAT ZICH WEER HOREN. Het Kinderkoor „De Kleine Stem" zal Dinsdag 2 September a.s. de repetities her vatten. De vereniging zal deze repetities voortaan houden in de gymnastiekzaal der R.H.B.S., omdat het lokaal, waar eerst werd gezongen voor de meeste kinderen te ver van huis lag. Bij voldoende deelneming zal een meis jeskoor worden opgericht. Suorui neemt deel aan het clubkampioenschap De Hoogoven Athletiakverenigimg „Suo- ii" zal Zondag deelnemen aan de finale van het clubkampioensohap van Neder land voor heren om de Prins Hendrik beker, welke in Den Haag wordt gehou den. Onze plaatsgenoten zullen zich moe ten meten met A.A.C. uit Amsterdam met o.a. Slijkhuis; A. V. '23, eveneens uit de hoofdstad met o.a. Frits de Ruyter; Haar lem, waarvan deelnemen Lamoree, Verlees, v. Gogh e.a.; Vlug en Lenig, Den Haag met Kleyn, De Bruyn, Mahieu e.a. en D.O.S. uit Rotterdam. De Suomi-ploeg zal bestaan uit: 100 m. J. v. d. Heide, A. Cox 400 m.: J. v. d. Wel, A. Schenk; 800 m.: J. A. A. de Roode, U. v. Wijngaarden; 1500 m.: J. A. A. de Roode, R. Hoffmanns; 5000 m.: J. Weenink, M. Braun; 4 x 100 m.: J- v. d. Heide, A. Cox, J. v. d. Wel, T. v. d. Werff; 4 x 400 m.: J. v. d. Wel, A. Schenk, R. Hoffmanns, J. A. A. de Roode; 110 m. horden: T. v. d. Werff, J. Weenink; pols- hoog: H. v. d. Tuuik; hoogspringen: T. v. d. Werff, P. Koeten; vèrspringen: J. v. d. Heide, A. Cox; kogelstoten en discus werpen: K. Groen en C. Post/ma; speer- -werpen: G. Postma en P- Koeten. PARTIJ VAN DE ARBEID. De afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid houdt Vrijdagavond in het clubgebouw van „Kindervreugd" aan de DBodjveg een ledenvergadering. Hier wordt verslag uitgebracht van het buitengewoon congres van.de Partij. SCHEEPVAART VOOR DE PAPIER FABRIEK. Donderdagmiddag kwam voor de Papier fabriek Van Gelder Zonen aan het Zweedse s.s. „Hollandia" met een lading van 1000 ton houtstof uit Gothenburg, waarvan een deel is bestemd voor andere fabrieken. J. C. de Haas clubkampioen van Midden-Kennemerland Op enige beslissingswedstrijden na is het schaaktournooi om het kampioenschap van Midden-Kennemerland geëindigd. In de laatste wedstrijden, Woensdagavond gespeeld in het Badhuis aan- de Baanstraat te Beverwijk, heeft J. C. de Haas ondanks het verlies van zijn afgebroken partij te gen A. Slings het kampioenschap der eer ste klasse behaald, daar Th. Spijker van C. Koomen verloor. Mooht A. Slings van Spijker de ^afgebroken partij verliezen, dan zal met Koomen een beslissingswedstrijd om de tweede plaats moeten worden ge speeld. Ir- L. Derks verloor in de tweede klasse van D. Vergunst, waardoor deze zijn goe de kans blijft behouden. Hij heeft ook een beslissing nodig tegen J. de Vroome, die gelijk eindigde. L. P. Siebers schakelde in de derde klasse zijn clubgenoot A. Alders uit, en behield zijn kampioenskans. Kapelaan de Graaf gehuldigd De heer C. Spoor, bestuurslid van de afdeling Velsen van de Bond van oud- illegale werkers heeft aan Kapelaan De Graaf een oorkonde met inscriptie uitge reikt, .zulks naar aanleiding van zijn werk zaamheden en houding tijdens cle bezet tingsjaren. EXTRA-PRIJS VOOR DE ETALAGE-WEDSTRIJD. De Vereniging tot het houden van Na tionale Dagen te Santpoort-Station heeft voor de étalage-wedstrijd een extra-prijs, namelijk een ets van de Ruïne van Brede- rode beschikbaar gesteld. JUBILEUM OP DE SCHOOL MET DE BIJBEL. Maandag herdenkt mej. M. Kaper, on derwijzeres aan de School met de Bijbel aan de Frans Netscherlaan, de dag, waarop zij vóór 25 jaar haar loopbaan als onder wijzeres begon. Zaïulvoortse sëizoenverhuurster maakte goede zaken De Prijzencontróle heeft de strijd tegen het euvel van de te hoge onderhuur met kracht aangevat, vooral te Amsterdam en 's-Gravenhage. Ook te Zandvoort heeft zij echter onlangs een frappant geval van overvraging achterhaald. Het betrof hier een uit Indië gerepa trieerde dame, die in Zandvoort een wo ning had gevonden, waarvoor zij f 25 per maand moest betalen. Eén kamer verhuur de zij tegen f 40 gemeubileerd aan een ambtenares, waarbij men bedenken moet, dat gas, licht en water afzonderlijk tegen f 25.per maand berekend werden. Toen de zomer kwam, begreep de ver huurster al spoedig, dat zij wel meer pro fijt uit het huis kon trekken, vooral als de ambtenares bereid bleek haar kamer tijde lijk te ontruimen, hetgeen tegen een ver goeding van f 60 per maand lukte. De woning was spoedig verhuurd en wel in Juni voor f 350, in Juli voor f 450 en in Augustus voor f 500. De huurders van Juni bleken een stel inbrekers te zijn, die het huis als hun operatiebasis gebruikten. In Juli gaf de verhuurster een kwitantie af voor f 225 en de laatste huurder had het geluk, dat hij nog slechts f 250 betaald had toen de Prijzencontróle er achter kwam, omdat de eigenaar van het huis met deze onderverhuring geen genoegen nam. Een huurvaststelling door he-t Prijzen- bureau voor onroerende goederen liep op resp. f 110, f 175 en f 220 voor Juni, Juli en Augustus uit. Wij hadden naar aanleiding van dit ge val een gesprek met één der ambtenaren van het Directoraat-generaal voor de prij zen, die ons vertelde, dat de controle op de onderhuur wel de meeste hoofdbrekens kost. Men heeft nu contact gelegd met ver enigingen en instanties, die de belangen van grote groepen kamerhuurders behar tigen, zoals N.I.B.E.G., studentenvereni gingen en D.B.V.O. In de Nederlandse Staatscourant van Maandag 18 Augustus 1947, No. 158 is op genomen de door het College van Rijks bemiddelaars bindend vastgestelde regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor het bioembollenbedrijf. Hieraan wordt het volgende ontleend: Vaste arbeiders zijn zij, die voor één jaar in dienst worden aangenomen. Een na 1 Maart 1947 in dienst gekomen arbeider wordt ook als vast beschouwd, in" dien dit uit een door werkgever en werk nemer ondertekende verklaring blijkt. Het loon voor de vaste arbeider zal be dragen: Voor 21-jarigen en ouderen 39. Voor 20-, 19-, 18-, en 17-jarigen resp. 35.31.—, 27.— en 23.— per week. Het loon van de losse arbeider zal be dragen in het tijdvak van de eerste Zater dag in Mei t/m de laatste Zaterdag in Oc tober: Voor 21-jarigen en ouderen 43.per week. Voor 20-, 19-, 18- en 17-jarigen resp. 39.35.31.en 27.per week. Gedurende de overige maanden zal het loon voor losse en vaste arbeiders gelijk zijn. Voorts gelden de volgende tarieven voor aangenomen werk op normale bloembol- lengronden: Delven: 20 duim 0.95 per R.R. ^24 duim 1.15 per R.R. 30 duim 1.50 per R.R. Voor planten en rooien: Planten Rooien Hyacinten 0.60 0.60 1) 0.50 0.55 1) Narcissen 0.55 0.50 2) Narcissen (inrooien) 0.50 Crocussen 0.55 0.50 1) 0.45 0.60 1) 1) Op de wagen of op de schuit te leve ren incl. horren. 2) Alleen rooien. Voor kennelijk afwijkende omstandig heden en voor bepaalde werkzaamheden waai-voor geen tarieven zijn vastgesteld kunnen tarieven worden gesteld met dien verstande, dat het loon ten hoogste 30% en bij behoorlijke prestatie tep minste 10% hoger zal zijn, dan volgens het naar tijdsruimte vastgestelde loon zou kunnen worden verdiend. Aan losse arbeiders, die in aangenomen werk werkzaam zijn, moet tot en met 25 October 1947 boven de hierboven weerge geven tarieven per dag 0.80 of 4.per week extra worden betaald. Voor het schoonmaken van gladiolen- knollen mag ten hoogste 0.80 per mand worden betaald. Hoe „De Diagonaal" speelde tegen tie Hoogovens Thans is de uitslag bekend van de twee vriendschappelijke wedstrijden, gespeeld tussen tientallen van de Santpoortse club „De Diagonaal" en de Hoogoven Schaak club. De eerste ontmoeting, een uit-wedstrijd werd door de Santpoortenaren met 6y2 3'/2 gewonnen. Wanneer de H.O.S.C. in het bezit wilde komen van de uitgeloofde medaille, had de ploeg de tweede wedstrijd met minsten 73 moeten winnen. De Hoogoven-mensen brachten het echter niet verder dan tot 5JA4y2 overwinning, zo dat de medaille naar Santpoort ging. TERRASVOGELS ONTMOET EEN ENGELS ELFTAL. Zondag speelt Terrasvogels op het WA- tournooi een wedstrijd tegen een Engelse vereniging. De blauwrwitten komen als volgt uit: Douma; De Ruyter, Heylig; Dortmundt, Kraak, Akkerman; Zaal, De Jong Jr., Röbken, De Jong Sr,, Goedhart. In de grote steden heeft dit nog geen ef fect gesorteerd; daar nemen de misstanden eerder toe dan af. Huren van 300 tot 400 procent boven de toelaatbare zijn geen uitzondering; de tegenprestatie blijft heel vaak vooral in hygiënisch opzicht onder de maat. Langs de weg van overleg trachten de Prijzenbureaux voor onroerende zaken tot een gunstig resultaat te komen. Alleen in ernstige gevallen wordt proces-verbaal op gemaakt. Catastrofaal is echter de onvolledigheid van het huurbeschermingsbesluit 1941. Door dit besluit is het practisch onmoge' lijk dat een huurder, die geregeld zijn huur betaalt en zijn woning normaal bewoont, door de eigenaar wordt opgezegd, doch dit geldt niet voor de onderhuurder. Het ge volg is, dat de meeste onderhuurders de hulp van de prijzencontróle niet durven in te roepen, daar hun anders vrijwel zeker de huur zou worden opgezegd. Immers er zijn altijd wel elementen te vinden, die met de oude schandalig hoge huurprijs wel genoegen willen nemen. De middelen, die door de verhuurders te baat worden genomen om de huurvast stelling te saboteren, zijn velerlei. In vele gevallen worden essentiële delen van de meubilering of stoffering weggenomen, als kachels, gasstellen en gordijnen. Ook wel vindt men een „oplossing" door een ho gere vergoeding voor gebruik van gas, licht en water te bedingen. En weer an deren geven een kwitantie af voor het toe gestane bedrag, maai' komen met de huur ders overeen, dat deze zullen „suppleren". De onderhuurders zelf doen aan deze prak tijken mee, omdat het hun grootste belang is in huis een goede verstandhouding te bewaren. Hoewel enkele kantonrechters het huur beschermingsbesluit ook van toepassing achten op de onderhuurders hetgeen in de letter van het besluit niet valt te lezen is dit geen algemeen gebruik, waardoor de verwarring rond deze kwestie nog aan merkelijk groter is geworden. Reeds meer malen is door *het Directoraat-generaal van de Prijzen bij het ministerie van Justi tie op ingrijpen in de geest van onderhuur- derbeseherming aangedrongen, dooh zon der resultaat. Tuchtrechter deelt boeten uit Gisteren heeft de Tuchtrechter voor de prijzen te Haarlem reeds een paar fikse boeten uitgedeeld aan verhuurders, die hun cliënten te hoge prijzen berekenden. Zo kreeg één overtreder, die f 107.50 te veel had berekend, een boete van f 500, een ander, die f 30 boven de toegestane prijs was gegaan, één van f 150. De Ronde van Driehuis Maandag 1 September organiseert de R.K.' Sportvereniging „Velsen" als onder deel van de festiviteiten de ronde van Driehuis. Het parcours voor Junioren is als volgt: start om 13.30 uur van het feestterrein af, rechts om over de Driehuizerkerkweg naar de Da Costalaan, rechts af door de Van den Vondellaan, P. C. Hooftlaan en ver volgens over Driehuizerkerkweg terug naar het „Waterloo"-terrein. Deze weg dus één maal. Senioren leggen de weg twee maal af en zij starten iets later. Wielrijder verongeluk! Veekoopman raakte op het Plein onder aan vrachtauto Op het Plein te Haarlem geraakte Woensdagmiddag om vier uur de vijf en vijftigjarige veekoopman W. van der M. uit Oegstgeest onder een vrachtauto. Hij was op slag dood. De heer Van der M. wilde bij de vlucht heuvel ter hoogte van de Julianastraat naar de Dreef rijden. Op dat ogenblik passeerde hem een vrachtauto met aanhangwagen aan de linkerkant. De wielrijder werd ze- nuwaohtig en raakte de macht over zijn stuur kwijt. Hij viel en kwam onder het rechterachterwiel van de vrachtauto. Daar na werd de man door de wielen van de aanhangwagen overreden. Per ziekenauto is het stoffelijk overschot naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. Voor zover nagegaan kon worden, treft de bestuurder van de auto geen schuld. Gerard Mooynian weer achter de tralies Hij werkte in Duitsland in de mijnen De „drager van het ridderkruis van het ijzeren kruis en van het ijzeren kruis eer ste en tweede klasse", de voormalige „Rottenführer der SS" Gerardus Leonar- dus Mooyman is óp een nacht te Millingen, ten Zuiden van de Rijn op de grens van Nederland en Duitsland gear resteerd. Mooyman was in de nacht van 20 op 21 Februari 1947 uit het interne ringskamp te Delft ontvlucht. Hij heeft zich toen naar Duitsland begeven. Daar heeft hij in de mijnen gewerkt. Naar hij verklaarde liet het eten er te wensen over en daarom keerde hij naar Nederland te- ,1-ug. Heden is hij naar Den Haag overge bracht waar hij is opgesloten in de straf gevangenis. HET JUBILEUM VAN DE B.D.C. Als inleiding op de jubileumwedstrijden van de Beverwijkse Damclub is in het Statenhuis een massa-ontmoeting gespeeld tegen D.W.W. uit Wormerveer. Het werd een prettige wedstrijd van 54 dammers. Het resultaat werd B.D.C. 16—D.W.W. 38. Donderdag sneuvelden twee Nederlanders Het Nederlandse actie-communiqué van Donderdag deelt mede, dat Woensdag twee Nederlandse militairen sneuvelden en acht gewond werden. Het maakt melding van kleine botsingen en van een overval door een Indonesische bende op een transport Nederlandse gewonden ten Zuid-Oosten van Bandoeng. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. 14) Natuurlijk zei Anna vriendelijk en luister eens Sara, je hoeft in het vervolg geen drukte te maken over mijn kamer; daar zal ik zelf voor zorgen. Maar er is iets, waarmee ik .graag zou willen, dat je me hielp haastte ze zich te zeggen, toen Sara protesteerde, en dat is met>juffrouw Kathryn. Mevrouw Forbes heeft me gezegd dat jij me in zou lichten over haar medi cijnenSara knikte en bevestigde hetgeen Anne al had opgemaakt uit de voorschrif ten op de flesjes. Anne maakte vervolgens een opmerking over de eventuele moge lijkheid van het aanleggen van een bel tussen de twee kamers. Maar natuurlijk kan dat meende Sara enigszins verbaasd, maar aan de andere kant prettig aangedaan door het idee. Ik denk dat Benson, dat is onze timmerman, zo iets wel in orde kan maken voor u, als u het tevoren even met meneer Alan bespreekt. En Sara ver volgde Anne, plotseling heel ernstig, ter wijl ze haar zuivere blik richtte op het gezicht van de oudere vrouw, het aller meest zal ik je hulp nodig hebben bij juf frouw Kathryn zelf. Het zal erg moeilijk voor mij zijn haar te helpen, tenzij ik haar kan overtuigen, dat ze me niet zo vreselijk moet vinden Hun blikken ontmoetten elkaar en Anne had de vreemde gewaarwording alsof Sara haar met meer dan gewone belangstelling bekeek. Alsof er een vraag, die niet werd uitgesproken, en niet werd beantwoord, in die slimme grijze ogen lag. Alsof zij zelf als het ware gewogen werd. Maar toen glimlachte Sara en Anne overtuigde zichzelf snel, dat deze vrouw uiteraard be langstelling voor haar had; ze was waar schijnlijk dol op Kathryn en wilde natuur lijk graag 'zeker zijn, dat deze in goede handen was gevallen. Ik vrees, dat juffrouw Kathryn een ongemakkelijke zieke is zei Sara begrij pend, ik kan me niet herinneren, dat ze vroeger ooit meer dan drie dagen in bed heeft gelegen, behalve eens, toen ze van haar ponny was gevallen erf haar sleutel been brak. Ik ben bang, dat ze denkt, dat u hier alleen bent om haar er onder te houden, zuster Maar dat is helemaal niet waar tenzij ze iets heel erg onverstandigs zou willen doen. Dat zal waarschijnlijk wel eens voor komen zei Sara droogjes, maar ik zou maar rustig m'n gang gaan, zuster, en geen aandacht schenken aan haar grillen. Haar grootste kwaad is, dat ze zich verveelt. en dat ze zich eenzaam voelt.en omdat u zelf jong bent, kunt u misschien gemak kelijker. ze aarzelde, en het leek alsof ze nog iets anders op haar hart had, maar dan zweeg ze en Anne kreeg wederom de indruk, dat ze haar aandachtig opnam. Later, als ze me beter kent, ontdek ik mis schien wel, wat ze te zeggen heeft, dacht ze. Ze glimlachte. Ik zal al mijn best doer. zei ze opgewekt en ik weet Sara, dat je me zult helpen, als je kunt. Daar kunt u van opaan, zuster stemde Sara hartelijk toe, en, weer op for mele toon sprekend, voegde ze er aan toe: Mevrouw Forbes heeft me opgedragen u te zeggen, dat ze het zo heeft ingericht, dat u de maaltijden beneden met de familie gebruikt, omdat we gebrek aan personeel hebben. Het diner is om half acht. Ze aar zelde, alsof ze min of meer verwachtte, dat Anne een teken van protest zou geven, maar deze knikte slechts. Ze zou het pret tiger hebben gevonden haar maaltijden al leen te kunnen gebruiken, maar ze begreep volkomen, dat men de dienstmeisjes zoveel mogelijk werk wilde besparen en ze zou er niet dood aan gaan, als ze gedurende en kele weken in de kring van de familie Heriot haar maaltijden nuttigde. Wat een zonderling stel mensen is het toch, dacht Anne, toen ze even later haar bezittingen had uitgepakt en deze in de kasten legde. Het maakte haar in de war, dat zowel Alan als zijn zuster, vooral door die blauwe ogen, haar zó aan Dick deden denken, maar afgezien van die uiterlijke gelijkenis scheen er in hun karakter niet veel overeenstem ming te zijn met Dick. Ze vergeleek Ka- thryn's ruw, onvriendelijk optreden met dat van Dick, Van de eerste dag af, dat ze hem had verpleegd, was hij aardig tegen haar geweest, dankbaar voor alles wat ze voor hem deed en zó volgzaam wat de voor schriften van de dokter betreft. En dan was er Alan. Oppervlakkig bekeken, waren zijn manieren beter dan die van zijn zuster, al leen bracht zijn gelijkenis met Didk haar nóg meer in de war. Als ze niet zo nu en dan al even de hardheid van zijn karakter, die onder zijn aangename manieren ver borgen lag, had gemerkt, dan zou ze hem zeker ondanks zichzelf aardig vinden. (Wordt vervolgd). Guerilla-offensief in Griekenland Radio Belgrado haalt een communiqué van het „democratische leger" in Grieken land aan, waarin gezegd wordt dat de gue- rjlla-slrijdkrachten een „algemeen offen sief" tegen de regeringstroepen zijn begon- ,nen in Thessalië, Macedonië en Epirus in. Noord-Griekenland. Volgens het communi qué zouden ruim honderd dorpen zijn bezet. SCHEEPVAART K. H. L. Nic. Witsen, 26 Aug. te Santos (htuisreis). Eemland, 26 Aug. van Santos (uStr). K. N. S. M. Juno, 26 Aug. van Amsterdam naar Bremen, Euterpe, 25 Aug. van Lelxoes n. Amsterdam. Stentor, 26 Aug.. te Haifa. Carlbta, 26 Aug. te Aarhus. Svolder, 28 Aug. van Ant werpen naar Lissabon. Bonaire, 26 Aug. van Madeira naar Paramaribo. Socrates. 26 Aug. van Montevideo n. Rio de Janeiro. Ariadne, 26 Aug. van Cartagena naar Malaga. Hercules, 26 Aug. van Piraeus naar Klmassi, Juno, 26 Aug. te Bilbao, I-rOLL. AFRIKA LTJN, Amstelveen, 26 Aug. van Kaapstad naar Antwerpen. Nijkerk, 26 Aug. te Genua. Maaskerk, 26 Aug. te Antwerpen, MIJ. NEDERLAND. Saparoea, 25 Aug. van Suez naar Ned. Indlë. Oranje. 26 Aug. Kaaj* Guardafui gepasseerd. OCEAAN. Melampus, 26 Aug. van Amster dam naar New York. GROTE VAART. Abbedijk, 25 Aug. van Tampq te Port Neehes (bij Port Arthur). Cloud Victory (Charter), 23 Aug. van New York naar Java. Colyttoj 26 Aug. van Baltimore naar Ne derland Edam, 26 Aug. van Norfolk te New York. Eemdijk, 25 Aug. van Tamo te Houston. Gouwe. 27 Aug. van Zaandam te NoiTesundet. TIba, 25 Aug. van Rosario te Buenos Aires. Alamak, 26 Aug, van Rio de Janeiro te Montevideo. Alphe- rat, 27 Aug. van New Orleans te Rotterdam. Axetdijk, 26 Aug. van Rotterdam'naar Havana. Bonaire, 25 Aug. van Antwerpen te Madeira. Bredero, RotterdamOost Azië, 28 Aug. te Port Said verwacht. Ohr. Sass, 25 Aug. van Bombay te Karachi/Edam, 23 Aug. van Baltimore naar Rotterdam. Egrnond, 26 Aug. van Bahia naar Pernambuco. Gaasterkerk, 26 Aug. van Karachi te Bombay. Groolelcerk, 26 Aug. van Brisbane n. Rotterdam. Hugo de Vries, Rotterdam—Shanghai, 26 Aug. van Hongkong. Kodde, HuelvaAmster dam. pass. 26 Aug. Ouessant. Lorentz, Shlnwang- taoRotterdam, 26 Aug. te Havre. Mariekerk, vermoedelijk 28 Aug. van Karachi naar Rotter dam. Meerkerk, Rotterdam—Bombay, pass. 26 Aug. Perlm. Meliskerk, RotterdamBrisbane, 25 Aug. van Colombo, Modjokerto, 26 Aug. van Penang naar Batavia. Mulderkerk, 24 Aug. van Lorenzo Marquez naar Beira. Noordwljk, 27 Aug. van Sfax te Rotterdam. Perna, 26 Aug. van Abadan te Eastham. Ridderkerk. Rotterdam- Shanghai, 26 Aug. van Genua. Ruys, 25 Aug. van Buenos Aires te Hongkong. Rijnkerk, pass. 27 Aug. Vlissingen naar Antwerpen, komende van Amsterdam, Saparoea, AmsterdamJava, 25 Aug. van Suez. Saragan, 24 Aug. van Culcutta n. Batavia. Simon Stovln, Shanghai—Rotterdam, 25 Aug. te Port Swettenham. Stad Haarlem, 25 Aug. van Bagnuli te Huelva. Sweellnck, Rotterdam- Calcutta, 26 Aug. van Rangoon. Veendam, 25 Aug. v. Rotterdam te New York. Zeeland (SSM), 25 Aug. van Huelva naar Sas van GenL Alhena, 27 Aug. van Rotterdam naar Buenos Aires. Mirza, 28 Aug. van Singapore te Pladjoe, Saidja, 20 Aug. van Mlrl naar Pladjoe. Straat Soenda, 26 Aug. van Batavia naar Singapore, Tibia, 24 Aug. van Melbourne te Brisbane. Zwijndrecht, Rotterdam Bagr.oli, 27 Aug. van Gibraltar. KLEINE VAART. Saba, 26 Aug. v. Exmouth naar Rotterdam. Java, 26 Aug. van' Wicklovt n, Swansea. Maartje, 26 Aug, van Runcorn te Mary- port. Oglena, 26 Aug. van Lelth te New Castle, Audaeia, 26 Aug. van Dublin naar Liverpool. Bernina, 26 Aug. van Randers naar Gothenburg. Blue Boy, 27 Aug. van Rotterdam n. Shoreham. Berne, 26 Aug. van Southampton te Poole. Col- haven, 26 Aug. van Helsingfors naar Mantylusto. Democraat, 26 Aug. van Hull te Antwerpen. Ocho, 26 Aug. van Dublin naar Amsterdam. Has- kerland, 26 Aug. van Leith naar Rotterdam. Mu- lan, 27 Aug. van Marehwood te Vlissingen. Njord, 22 Aug. van Moss naar Hudiksval. Rapid, 26 Aug. van Rouen naar Rotterdam. Sambre, 27 Aug. van Antwerpen naar-Rotterdam. Sanden- burgh, 28 Aug. van Casablanca te Rouen verw. Seaham, 26 Aug. van de Tyne naar de Theems. Vaderla'nd, 26 Aug. van Hamburg te Ipswich. Veenenburgh, 26 Aug. van Middlesbro naar Rot terdam. Virgo, 27 Aug. van Harlingen te Ant werpen. Albatros, 27 Aug. van Antwerpen naar Oslefjord. Olde, 24 Aug. van Sundby te Sunder land. Att S, 27 Aug. van Manchester naar White haven. Coimoran, 26 Aug. van Antwerpen te Oslo. Doggersbank, 25 Aug. van Osla naar Am sterdam, Elizabeth (RKC), 27 Aug. van Lysekln te Hellevoetsluis, Heemskerk, 26 Aug, van Ant werpen n. Christiansand. Magrletha, 26 Aug. v. Antwerpen naar Oslo. Martha, BasiiaAmster dam, pass, 25 Aug. Gibraltar Phoenix, 24 Aug, v. Rotterdam te Southampton. Ransdorp, 25 Aug. van Amsterdam te Avonmouth, Ton S, 26 Aug. van Shoreham naar Kopenhagen. Te IJmuiden. 27 Augustus. Aangekomen: Ceres van Rotter dam. Madjoe van Southampton. Othon van Bal timore, IthakQs van Ithaca. Jeroen Bosch van Baltimore (voor Hoogovens), Weltevreden 7 van- Rotterdam. 27 Augustus. Vertrokken: Leo naar Lilbeck (van Hoogovens). Linge naar Sundsvall. Bachus naar Rotterdam. Vliestroom naar Leith. Surte naar Londen. 28 Augustus. Aangekomen: Hollandia van Go thenburg (papierfabriek). Lingestroom van Lon den. Kedoe van Huelva, Freden van Geffle. Jans van Londen. Hebble van Goole. Doggers- bank van 7. Stork van Londen.' 28 Augustus. Vertrokken: Agios Nleolaas naar Hampton Roads. Rossom naar Sundsvall Slesvig naar Rotterdam (papierfabriek). Oddevoid naar Gdynia. Delfland naar Rio de Janeiro. Madjoa naar Stockholm. Roelf naar Bilbao. Vulcaan n. Rotterdam. Ellen naar Helsingfors. Rijnstroom naar Londen. Hoog water in IJmuiden, 29 Aug.: 2.29, 14.55. 30 Aug.: 3,06, 15.29-

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3