IJmuider Courant Nederlandse regering acht resoluties aanvaardbaar Dat Veto. Maatregelen tot herstel der orde in het „Indonesië-onder-controle" Vijftien ton goud vloog naar Nederland Britse torpedojagers begeleiden de Exodus-Joden naar Duitsland Peil der Duitse metaal-, machine-, en chemische industrie verhoogd No. 13723 gennemerlaan 154, Tel. Redactie en BUreaUjstratle 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Adnl 10724- Directeur-Hoofdredacteur 15054. ftPf# Z,B' Spaarne 12' Tel- 12713' 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 30 Augustus 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,---. Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem VA OORLOGSE ONTWIKKELING n .inhoudingen tussen de staten lijkt in vastgelopen in ihet noodlottige veto aan vijl grote mogendheden ,0 en haar Veiligheidsraad toe- U Vier van de vijl hebben er al min- ef^Vivnit- dftmaaM A11pp>n rêt? HNO én haar Veiligheidsraad toe- inde - vier van de vijf hebben er al min- ïinmaal van gebruik gemaakt. Alleen stensc njetl Frankrijk, Engeland en Cn'n3 tebben het evenwel slechts bij widerlng gedaan; Sovjet-Rusland hog| gebruikt het om iedere actie ®^e"fAen T^sarmee het niet instemt ie u het een onpartijdig onderzoek ï*ls in de Balkan. Dit Russische op- 'ai fdat verlammend werkt, heeft een iïder zichtbare onmogelijke toestand vWÏ Maar de Manchester Guardian, -£e5CS beschouwing van de situatie, gaat inrLelse nuchterheid iets verder op de a'ei -n Het blad verklaart ronduit dat de indelen erop duiden, dat geen van fr;S «rote mogendheden werkelijk be- ■j nm een meerderheids-besluit als be- re. nver eigen lót te aanvaarden. Som- gffffl, dat als zij dat nu maar wil- Hoen alle narigheid voorbij zou zijn. ïeto'alleen zou dus wereld-regering r, H«n Maar de Manchester Guardian jaar erg aan en daar heeft het blad -STt°= Wit1U. bugjfpt van de vsrhoudingen tussen de staten weet, dat souvereiniteits-begrip en jacht op KLiane beheerst worden. Wie zijn staat Srtln acht erkent geen wereldse macht (/hoven. Wie is aangesteld om het eigen- van zijn staat te dienen plaatst dat S ven hei belang vandeü.N.O Dit is Z midhterder en werkelijker, dan de ^Chester Guardian zich uitdrukt. Wel kirft het de veel-verdachte eigenschap, dat het zo eenvoudig is. Toch raad ik u aan het te zien: de gedelegeerden van al die Lien gaan niet naar Lake Success om de :.v0 welke letters aanduiden: Ver fde Volken - te dienen, maar het „sou- Lreine" eigenbelang van hun staten. Daar- m lukt het niet met de U.N.O., die niemand ïs souverein aanvaard. Het eigenbelang is bestaat" daarbij een recht van veto, dan rnrdt de situatie op de spits gedreven. Zo- ra een land er misbruik van gaat maken, --als sovjet-Rusland tegenwoordig doet /het is zowat aan zijn twintigste veto toe) loet de toestand tot een aanfluiting wor den pat beleven wij nu. Maar dat wil nog niet zeggen, dat bij een afschaffing van het veto een goede toestand zou ontstaan. Want de kern der moeilijkheden is een andere. De Manchester Guardian doet een poging, om kansen op afschaffing van het veto te analyseren. Het blad zegt: „Stel eens dat de Algemene Vergadering van de U.N.O. volgende maand voor afschaffing van het veto stemde (ofschoon zij (het Handvest niet kan wijzigen zonder de goedkeuring van devjjfgrote mogendheden). Dan zou het waarschijnlijkste gevolg zijn, dat de Sovjet- regering onmiddellijk besloot de U.N.O. te verlaten. Men moet aannemen dat Sovjet- Rusland daarbij vergezeld zou worden door Polen Joego-Slavië en de andere satellie- fen, zodat de U.N.O. een anti-Russisch cachet zou krijgen. Dit zou men nauwelijks als een vooruitgang in de richting van wereld-regering kunnen bestempelen. Bo vendien zouden al die staten zoals Zwe den en Noorwegen die zich bij voorkeur als neutralen in de worsteling tussen Oost en West beschouwen, hun situatie opnieuw gaan overwegen en wellicht ook tot aftocht verlokt worden. Men weet niet waar het eind zou zijn. Ofschoon het duidelijk is, dat": hei veto de Veiligheidsraad thans machte loos maakt, zou het enige onmiddellijk-- werkende geneesmiddel kunnen zijn, Rus land (en de andere grote mgoendheden) er toe te bewegen om het gebruik van het veto tot zekere omschreven gevallen te beper ken, Dat is misschien niet zo hopeloos als hei schjjnt, want de Veiligheidsraad is al overeengekomen (hoewel dat niet in het Handvest staat) dat om haar 'veto te kun nen uitoefenen een grote mogendheid tegen een resolutie moet stemmen en niet kan volstaan met zich te onthouden. Het is ook moeglïjk, dat nog enkele veto's tegen Rus sische resoluties (zoals Frankrijk er Maan dag een toepaste) de Sovjet-regering tot een redelijker geestes-staat zullen brengen." Dit is, zoals u ziet, een nuchter maar on bevredigend betoog. De Manchester Guar dian is er beducht voor dat Sovjet-Rusland C,s. uit de U.N.O. zullen lopen. Maar wat heeft men aan een Veiligheidsraad die, zo als het blad zelf zegt, machteloos is? Niet weer dan aan een vereniging, die niet ver enigd is. En dat is de U.N.O. inderdaad. Stelt iemand zich op het moment voor, dat in ook maar één der z.g. Verenigde Volken de mening bestaat, dat het met andere volken verenigd is? Hét „geneesmiddel", dat de Manchester Guardian oppert, belooft weinig. Het lijkt op zijn best, als het toegepast kan worden, oen ietwat pijnstillend middel. En het an dere uitzicht, dat het blad opent, namelijk da! de overige grote mogendheden tegen Rusland zouden gaan opbieden in veto's dus eigenlijk: zouden gaan op-verbieden feejt al evenmin een beeld van Verenigde Volken. Wel van een venijnige strijd tus- Kn regeringen. Hoe moeilijk het ook moge sdhijnen: de juge denkbare uitweg ligt in een werke- vereniging van Volken. Het baat niet re varen onder een vlag, dde de lading niet e.-... Het helpt niet oude methodes te blij— en toepassen, die altijd weer falen. Wie jeuwe verhoudingen wil scheppen moet ouwe middelen aandurven. Daarbij rijst M bet Handvest van de U.N.O. 11 fa"s opent om die nieuwe verhou- wa i bere^n. Het schijnt veeleer de h-if, j b'°k'ceren. Daarom zou het wellicht pr kunnen zijn als de U.N.O. uiteenviel. 1)0 zal dat moeten leren. Misschien zal IÊïR i"t! spoedig doen. De huidige toe- niet lang meer houdbaar: geen bliiVuBJi m°Selijk zal in de toekomst nkJ'. er geen reden was om ons te istpiw™ °7er bet§een nu geschiedt in de dit all le vei'houdingen. Misschien is noodzakeliik om tot beter te iufcVr,er en meer denkende mensen 1101 iat Mm gaan nastreven. R. P. De begrenzing van het bezette gebied Vrijdag is een bekendmaking van de landvoogd gepubliceerd waarin de exacte begrenzing van de gebieden wordt opge somd welk op 4 Augustus door de Neder landers waren bezet. Verder wordt een aantal maatregelen uiteengezet welke ge nomen zijn voor het herstel van een orde lijk bestuur. „De republikeinse regering heeft na het staken van het vuren door agitatie en in timidatie de republikeinse ambtenaren verboden functies in het bezette gebied uit te oefenen, weshalve de Nederlands- Indische regering heeft bepaald: a. In de bezette gebieden wordt niet langer het republikeins gezag erkend. b. Alle ingezetenen dezer gebieden wordt verboden de bevelen van dit gezag op te volgen. c- De republikeinse ambtenaren kunnen hun. vroegere functies voortzetten, behou dens ongeschiktheid of laakbaar gedrag. d. Onwillige ambtenaren worden ontsla gen en kunnen naar het republikeinse ge bied worden gezonden. e. Maatregelen zullen genomen worden voor de duurzame veiligheid van de in gezetenen der bezette gebieden tegen ter-- reur en intimidatie. V-oor het herstel van recht en orde zul len alle gewapende organisaties, welke het gezag van de bestaande overheidsor ganen 'niet erkennen, ontwapend en ont bonden worden. De Nederlands-Indische regering stelt zich verder ten doel herstel van het onderwijs, verkeerswezen en de arbeidsgelegenheid, en rechtsherstel voor allen, die uit hun beroep bedreigd worden of die daaruit verdreven zijn. Door syste matische verzorging van arbeidsgelegen heid zal voor ieder passend werk gevon den worden, waarbij door sociale maatre gelen gewaarborgd wordt, dat de belangen van de werkgevers en werknemers in har monie zijn. Het toekomstig regeringsbe leid houdt ook in vrijheid van godsdienst, systematische opbouw van de Indonesi sche middenstand in samenwerking met de politieke en maatschappelijke organisa ties, welker beginselen hiermede stroken. Het bezette gebied. In grote trekken samengevat bevonden zich op 4 Augustus jl. de volgende delen Koeien worden verkocht hieSs8ns water aebrek Wen it Zljn a^e watergangen vol- *ei(W v, waardoor het vee uit de water te om op zoek naar «k'ink- toodzaau van boeren waren ge- omdat hi v ,beesten °P stal te brengen, vóédspi geblakerde weiland noch "och drinkwater biedt. .^eze. omstandigheden is het aan- zrnnf v5"mg vam vee aan de regering lMshZ DonderdaS werden in Eist ruim vee vrijwillig aangeboden. Grootkruis voor dr. v. Mook Onderscheidingen in Oost en West-lndië Bij Koninklijk Besluit is aan de luitenant gouverneur-generaal van Nederlands-Indië dr H. J. van Mook het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau verleend. Verder zijn onder andere de volgende onder- scheidingen toegekend Bevorderd tot Groot-Officier in de Orde van Oranje Nassau: Tjokorde Gde Rake Soekawatl, president van Oost-Indonesië. Benoemd tot Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw: dr. P. J. Koets, direoteur van het kabinet van de luitenant-gouverneur-ge- neraal van Nederlands-Indië. Mr. S. G. Graaf van Randwijck, oud-zendings consul in Neder lands-Indië. Mgr. _J. P. M. Pessers, titulair bisschop van Candijba en apostolisch vicaris van Timor te Haliloellk, Mgr. J. H. van Valen- berg, titulair bisschop van Komiba, apostolisch vicaris en pastoor van Pontianak. W. C. J. Versteegh, directeur der Koninklijke Neder lands Indische Luchtvaart-maatschappij, re serve kolonel van de militaire luchtvaart bij het K.N.I.L, D. C. Buurman van Vreeden, ge- neraal-majoor van de Generale Staf van het Koninklijk Nederlands-Indisch leger, chef van de generale staf. Dr. P. A. Kasteel, gouverneur van Curagao. Verder zijn aan talrijke burgerlijke en mili taire functionarissen in de belde Indiën on derscheidingen verleend. Vijfentwintigduizend Engelse mijnwerkers in staking Reuter meldt, dat er thans vijf-en-twin- tigduizend Engelse mijnwerkers in staking zijn en dat er onder ben ontevredenheid heerst ten aanzien van de vakverenigings leiding, die de staking niet erkent. De pre sident van de Britse nationale mijnwer- kersbond, Will Lawther (comm.) heeft betoogd, dat de staking „op dit moment misdadig is en dat de houding der mijn werkers aan het ontoerekenbare grenst". De reden. Naar de „Daily Telegraph''eerder meldde hadden in Z u id -Yorkshire 15.000 arbeiders, het personeel van 15 mijnen, het werk neergelegd als protest tegen het ontslag van een aantal collega's in een der mijnen- Deze laatsten hadden geweigerd een be sluit van de directie tot vergroting van de dagtaak uit te voeren. Niet minder dan 22.000 ton steenkool gaat tengevolge van deze s talcing, die zich nog steeds uit breidt. verloren. Vijf K.L.M.-vliegtuigen, welke 15 ton goud uit Engeland naar Nederland over brachten, landden gistermiddag om vijf uur op een speciaal afgebakende hoek van het platform van Schiphol. Direct werd een politie-cordon rond de machines getrokken, om de nieuwsgierigen op een afstand te houden. De zware bewaking en de grote stilzwijgendheid welke over dit transport werd betracht, deden op het vliegveld allerlei geruchten ontstaan. Onopgemerkt verliet even later een vrachtauto van de K.L.M., welke de 267 kratten vervoerde, het terrein op weg naar de Nederlandse Bank te Amsterdam, waar het goud in de kluis werd opgebor gen. Het goud vertegenwoordigt een waarde van ongeveer f 42.500.000.Het betreft een gedeelte van de goudreserves, welke kort na de Duitse invasie in Nederland door de toenmalige Nederlandse regering zijn overgebracht naar Groot-Brlttanhië. Sinds 1930 heeft geen goudlading van een zodanige omvang Groot-Brittannië ver laten.. van het gebied der republiek wederom onder Nederlands gezag: Het deel van West- en Midden-Java, dat in het Westen begrensd wordt door de lijn, lopend van Kramat, ongeveer 30 km. Noord-West van Batavia, Zuidwaarts naar de Wijnkoopsbaai aan de Zuidkust (de provincie Bantam staat dus nog onder republikeins gezag) en in het Oosten door de lijn, lopend van Pekalogan aan de Noordkust naar het district Ke- boemfen, 70 kilometer Noord-Oost van Tjilatjap. Op Midden-Java in het re gentschap Semarang de districten Salatiiga, Ambarawa en Demak, Noord-Oost van Semarang. Oost-Java tussen straat Bali en de lijn Malang-Djombang-Grissee. Op Madoera zijn de gehele Zuid- en Westkust onder controle. ,De ,>Johan van Oldenbarneveldt" zou Op Noord-Sumatra een gebied met een gistermiddag uit Amsterdam vertrekken straal van 150 km, rondom Medan, op met 1300 vrouwen en kinderen van Neder- Midden-Sumatra de vlakte van Padang tenders, die in Indië werkzaam zijn en van en op Zuid-Sumatra een gebied, dat zich -- 150 k.m, Noord-Oost en Zuid-West van Palembang uitstrekt. Rusland ratificeert vijf vredesverdragen Radio Moskou meldt, dat de opperste Sovjet gisteravond de vredesverdragen met Italië, Roemenië, Hongarije, Bulga rije en Finland heeft geratificeerd. Nederlandse militairen. Het vertrek moest echter worden uitgesteld wegens een tech nische storing in de machinekamer. Hoewel op grond van douane- en bewakingevoor schriften na de inscheping geen communi catie tussen schip en wal meer mogelijk was, verdrongen zich gistermiddag vele familieleden ojo de kaden bij het schip, om de vertrekkenden toe te wuiven. Het vertrek is nu bepaald op vanmiddag vier uur. De Johanvaart dan naar Bui tenhuizen en zal vannacht om drie uur de sluis van IJmuiden verlaten. Zal de U.N.O. tussenbeide komen? Reuters correspondent aan boord van een der drie schepen die met de emigranten van de „Exodus" op weg zün naar Ham" burg, meldt, dat drie Britse torpedojagers zich bij de schepen gevoegd hebben om tegen eventuele ongeregeldheden aan boord der schepen te kunnen optreden. Zij zullen de schepen tot het Kanaal verge zellen. Onder de emigranten deed hard nekkig het gerucht de ronde, dat de UNO tussen beide zou komen en zou verzoeken dat de schepen weer koers zouden zetten naar Palestina. Generaal Bishop, plaatsvervangend lei der van de Britse bestuurscommissie voor Duitsland, heeft op een persconferentie medegedeeld, dat de Joodse landverhuizers van de „Exodus", die de volgende week in Hamburg verwacht worden, „geselecteerd" zullen worden. De „réfugiés" onder hen zullen in de Duitse economie opgenomen worden en als Duitsers behandeld worden, de „verplaatste personen" -zullen naar kampen als Belsen gezonden worden en ingeschreven voor officiële immigratie in Palestina. Voorts zullen transportmidde len ter beschikking gesteld worden van de Joden, die het aanbod der Franse re gering voor huisvesting in Frankrijk accep teren. De „selectie" zal twee weken in nemen en verricht worden door functionarissen van de internationale vluchtelingenorganisatie onder bescher ming van Britse troepen. Na aankomst van de Joden in Hamburg zullen zij vervolgens per trein naar twee kampen in de burnt van Lübeck worden overgebracht. Het Hooggerechtshof te Londen heeft de eis van het Joodse Bureau, om te bevelen dat de Joden van de „Exodus" niet naar Duitsland zullen worden gebracht, afge wezen. Brand op waterleidingterrein in Monster Vrijdagmiddag brak een bosbrand uit op het terrein van dé waterleiding te Monster. Dit terrein bestaat uit grasland met een bebossing van dennen. Het was een geluk, dat men op dit ter rein onmiddellijk water bij de hand had, doch de afstand tussen het water en de plaats van de brand maakte het nodig, dat slangen ter lengte van ongeveer 500 meter moesten worden uitgelegd. Na on geveer een uur was men de brand meester. Door de ligging van het waterleiding terrein vlak bij het grote landgoed „Ockenburch" bestond aanvankelijk ge vaar, dat de brand daarheen zou overslaan. Engelse toneelgroep bezoekt Haarlem De toumée, die „The English Arts Theatre" in het voorjaar door ons land maakte, ligt nog vers in het geheugen. Een andere groep Engelse toneelspelers „The Company of four" zal zich in het be gin van het komende seizoen laten, zien en horen, waarbij het mogelijk is gebleken ook Haarlem in de rondreis op te nemen. Op Woensdag 24 September zal „The Company of four" in de Stadsschouwburg te Haarlem „Dark Summer", een toneel stuk in vier bedrijven van de jonge Britse romancier Wynyard Browne opvoeren. Het woord is aan....,- Feuchtersleben: Wij moeten onszelf zo behan delenals Reil naar men zeide zijn patiënten behandelde: de ongeneeslijken verloren het leven, maar de hoop nooit. De reis van dr. van Mook Naar het A.N.P. verneemt zal dr. van Mook Zondag a.s. om 5 uur 's morgens met een speciaal toestel, een C 54 onder com mando van Viruly, uit Batavia vertrekken. Men zal rechtstreeks naar Schiphol vliegen. Dr. van Mook wordt tezamen met minis ter Neher Dinsdag a.s. om 14.30 uur in Ne derland verwacht. De Anglo-Amerikaanse zóne moet zichzelf kunnen bedruipen De Haarlemmers, die vanmorgen vroeg uit de veren waren, konden een vreemdsoor tig vehikel door de straten zien rijden. Het was een z.g. „Combine" een Amerikaanse landbouwmachine, die tegelijkertijd maait en dorst. Op eigen kracht ging 't ongeveer vier meter brede gevaarte vandaag naar Den Haag, waar het op een landbouwten toonstelling te zien zal zijn In het Engels-Amerikaanse- plan voor het productiepeil der Duitse industrie wordt de staal-productie vastgesteld op 10.700.000 ton per jaar. Twee jaar geleden waren Engeland, de Sovjet-Unie en de V.S. te Potsdam overeengekomen, dat de capaciteit der staalindustrie zou worden vastgesteld op 7,5 millioen ton voor geheel Duitsland, waarbij de werkelijke productie in een bepaald jaar beperkt werd tot 5.8 millioen ton. Het plan stelt een verhoging voor van het ipeil der industrie met 25 tot 30% tot het cijfer van 1936. Dit jaar werd gekozen, omdat de bedrijvigheid noch buitengewoon groot noch buitengewoon klein was. Het plan voorziet in een verhoging van de staalproductie tot 10.7 millioen ton per jaar. Volgens de preambule kunnen noch het gebied der Engelse en Amerikaanse zóne, noch geheel Duitsland in het kader van het plan van 1946 economisch gezond wor den, daar dit plan gebaseerd was op be paalde veronderstellingen, die niet ver wezenlijkt zijn. Onder de huidige omstan digheden kan Duitsland niet zijn onmis bare aandeel bijdragen tot het economisch, herstel van Europa in zijn geheel. In de preambule wordt de uitnodiging aan de andere zones herhaald om toe te treden tot de Engels-Amerikaanse overeenkomst der fusie en wordt verklaard, dat het her ziene plan zodanig is opgesteld, dat het aangepast kan worden aan het plan voor Duitsland in zijn geheel. Het verschil tussen het oude en het nieuwe peil der productie zou gelegen zijn in de metaal-, de machine- en de chemi sche industrie, van welke het grootste deel der herstelbetalingen verkregen moet wor den, omdat het oorspronkelijke plan reeds voorzag in een maximum peil in som mige gevallen een zeer irreëel peil voor de niet voor herstelbetalingen in aanmer king komende industrieën. Volgens de leiders der gemeenschappe lijke zóne is het vrijwel onmogelijk een „zelf-bedruipende" economie in de beide zones tot stand te brengen, zonder het peil der herstelbetalingsindustrieën aan merkelijk te verhogen. Het herziene plan beoogt ze te brengen op een productie van gemiddeld 5 tot, 10% beneden de norm van 1936. Men wijst er daar bij op, dat dit 55 tot 60% minder is, dan wat door deze industrieën tijdens de oorlog werd geproduceerd. i Bevolkingsaanwas. Een tweede belangrijke factor bij de herziening is de kwestie der be volking. De gemeenschappelijke zóne heeft reeds een bevolking van minstens 6 millioen meer dan in 1936 en tegen 1952 worden er nog 2 tot 4 millioen meer verwacht.. De bevolking zou dan over vijf jaar 40 tot 44 millioen zielen tellen. In de mededeling wordt gezegd, dat aangezien het allereerste vereiste was de gemeenschappelijke zóne „zelf- bedruipend" te maken, men rekening heeft gehouden met de eisen, gesteld door de export, de interne behoeften van het gebied en de handel met de rest van Duitsland. Om „self-suppor ting" te kunnen zijn, moet de ge meenschappelijke zóne, wat zij tekort komt verkrijgen door invoer' uit het buitenland of door handel met de rest van Duitsland. Hieronder volgen de détails van hét plan betreffende enige der voornaamste in dustrieën. Machine-indnstrie. In de zware in dustrie wordt de productie gesteld op 80 pet., in de-lichte op 119 pet. van de voor oorlogse productie. Precisie-machinerieën en optische in- Hoopgevende uitlating voor Rotterdam De president van de Amerikaans-Duitse Kamer van Koophandel, Daniël P. McDo nald, die op verzoek van de Amerikaanse militaire autoriteiten naar Duitsland gaat om een onderzoek in te stellen haar de mogelijkheden van de handel tussen Ame rika en Duitsland, zeide bij zijn vertrek van Laguardia, dat het mogelijk is dat de transito-verschepingen via Rotterdam in de nabije toekomst zullen toenemen. Schoenenbon op stamkaartnummer 6 Ook bonnen voor kinderen Op door de distributiedienst bekend te maken dagen in het tijdvak van 2 tot en met 27 September zal een schoenenbon naar keuze worden verstrekt aan hen, wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer zes, voor zover de bon 612 ,zich nog aan hun inlegvel bevindt. Tevens zal aan kinderen geboren in September van een der jaren 1933 tot en met 1945, alsmede aan kinderen geboren in de maand November van het jaar 1946, een schoenenbon worden ver strekt van de soort en maat als overeen- komt met leeftijd en geslacht van het kind. Hierbij zal bon 604 van het inlegvel worden verwijderd. Handhaving van verantwoordelijkheid voor órde en ryst in Indonesië Officieel wordt medegedeeld: „De Nederlandse regering heeft aan de hand van de berichtgeving van haar ver tegenwoordiger bij de Veiligheidsraad de door dit lichaam ten aanzien der Indo nesische quaestie aanvaarde resoluties in studie genomen. Haar standpunt over de onbevoegdheid van de Veiligheidsraad onverkort handha vend, is de regering van oordeel, dat nochtans de algemene strekking van deze resoluties voor haar aanvaardbaar is. Aan de beroepsconsulaire ambtenaren van de betreffende mogendheden te Ba tavia zullen door de Nederlands-Indische regering alle nodige faciliteiten worden verleend voor de uitvoering hunner op dracht. De regering hoopt binnen zeer korte tijd de Veiligheidsraad te kunnen mede delen, welk land zij bereid heeft gevon den gevolg te geven aan haar uitnodiging om deel uit te maken van de commissie, bedoeld in het 2e lid van de resolutie, voorgesteld doo' de Amerikaanse dele gatie De Nederlandse regering gaat bij haar bereidverklaring er van uit, dat de repu bliek elke vijandige actie in woord en daad staakt Zij handhaaft haar standpunt, dat zij uiteindelijk verantwoordelijk blijft voor orde en rust in Indonesië"* dustrie. Geen dezer fabrieken komt voor herstelbetaling in aanmerking met uitzon dering van de fabrieken, die voor oorlogs- gebruik werden gebouwd of gesohikt ge maakt. Machine-werktuigen. Er wordt een ca paciteit gehandhaafd voldoende voor een productie van 170 millioen Rijksmark. De rest ongeveer 35 pet. komt in aan merking voor herstelbetalingen, met' uit zondering van fabrieken voor landbouw- tractors. Auto-industrie. Honderdzestigduizend auto's en een en zestigduizend vijfhonderd vrachtauto's per jaar. Electrische industrie. Geen fabrieken voor herstelbetalingen beschikbaar. Chemische industrie. Capaciteit op het peil van 1935. 45 pet. wordt deels wegge voerd als herstelbetalingen, deels vernie tigd. Non-ferro metalen. De productie van koper wordt vastgesteld op 215.000 ton per jaar. ONS VOLGEND NUMMER Op Maandag 1 September verschijnt ons blad niet. Het volgende nummer komt uit op Dinsdag 2 September. Rijke bedelaar Aan de Strandweg in Zandvoort zat de laatste tijd een bejaarde bedelaar. Menig badgast met een medelijdend hart ging hem niet voorbij, zonder hem een Weinigheid te geven. De politie nam een dezer dagen cle oude man mee naar het bureau en bij fouillering bleek, dat hij tweedui zend gulden op zak had, hetgeen volgens zijn verklaring de opbrengst van zijn bedelarij in Zandvoort was. De man, een 75-jarlge Amsterdammer Is naar zijn woonplaats teruggebracht. Nieuwe president van de Haarlemse rechtbank Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot president van de Haarlemse rechtbank mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, oud-vice-president van de rechtbank te Alkmaar, procureur-fiscaal bij de Bijzon dere Raad van cassatie eo Nederlands ver tegenwoordiger bij het internationaal mi litair Tribunaal te Neurenberg. Mr. Van Tuyll van Serooskerken, die op 1 Januari 1889 in Voorburg geboren werd, is vele jaren rechter geweest in de redhtbank te Amsterdam, voordat hij op 6 Mei 1940 benoemd werd tot president van de Arrondissementsrechtbank in Alk maar. In September 1945 volgde zijn benoe ming tot procureur-fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam. Bij de grote processen voor het tribunaal in Neurenberg, dat onder andere de voorma lige rijkscommissaris Seyss Inquart ter dood veroordeelde, was mr. Van Tuyll van Serooskerken Nederlands vertegenwoor diger bij dit tribunaal. Ook trad hij in December 1946 als zodanig op bij het mili taire tribunaal in Neurenberg. Andere benoemingen bjj de rechterlijke macht. Benoemd zijn tot president van de recht bank te Alkmaar mr. A. D. van Regteren \ltena. than- ■■ie- president te Utrecht; te Dordrecht mr W. J. Hofdijk, thans vice-president, te Assen en tot vice-presi dent te Amsterdam is benoemd mr. M. D. K. S. van Lier, rechter te Amsterdam, wo nende te Haarlem. Mejuffrouw Marie Scheffer, dienstbode bij de familie Wicherink aan de Dreef 40. hoopt op l September de dag te vieren, dat zij twintig jaar bij deze familie werkzaam is.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1