IJmuidens opbouwplan getuigt van grote verwachtingen Visserij-Snufjes öïoemenmagazijn A. KRAAK ZATERD 1947 IJMUIDER COURANT Dat er voor de voorhaven van Amster dam een grote toekomst is weggelegd, is iets waarover geen discussie meer gevoerd behoeft te worden, We hebben hier niet alleen het oog op de zware industrie ten Noorden van het Noordzeekanaal; ook het gebied, waarvan Vissershaven en Haring haven het centrum vormen, belooft in de toekomst een belangrijk handels- en in dustriegebied te worden. Het hierbij geplaatste kaartje is een weergave van het basis-plan voor Oud- IJmuiden, dat de ontwikkeling van dLt belangrijke deel onzer gemeente voor een reeks van jaren regelt- In wezen is het twee-ledig: het bestaat uit een vast-om- lijnd plan, dat rechtstreeks valt in het kader van de wederopbouw en uit een gedeelte, dat een min of meer utopisch karakter heeft. Het eerste heeft 'betrek king op de eigenlijke stadskern, gelegen tussen het Noordzeekanaal en de Vissets- .haven, het tweede betreft feitelijk alles wat gelegen is rond deze havens en verder Zuidelijk daarvan. Is dit alles een toekomstbeeld of een toekomstdroom? Zal het eens worden, zoals het op dit plan is aangegeven? Vragen, die nog wel door niemand be antwoord kunnen worden. We zouden dit plan in zijn geheel willen beschouwen als; een ruwe schets, een schema van uitbrei ding voor een gebied, dat omdat het gele gen is op een plaats, die voor alle moge lijkheden open ligt, het niet kan stellen zonder riohtlijnen voor de toekomst. Het plan voor Oud-IJm uiden, dat een integrerend deel vormt van het grote we- dèropbouwplan der gemeente, schijnt in middels op verzet in Den Haag te stuiten. Goedkeuring van dit plan brengt met zich mede, dat vele kostbare panden ge sloopt zouden moeten worden, hetgeen de uitvoering daarvan zeer duur zou ma ken. Definitief schijnt hierover nog niets bekend te zijn. Men ziet op (het kaartje langs de zeer verbrede Oranjestraat twee grote vierkan ten, rechts het flatgebouw voor de in dustrie, links het openbaar slachthuis. Of de totstandkoming van deze twee com plexen nu ook twijfelachtig wordt? Voor het gebied van het Staatsvissers- havenbedrijf, de gronden ten Zuiden daar van alsmede voor de kuststrook, voor het schematische deel dus, zien we op het kaartjë belangrijke aanwijzingen voor een toekomstige ontwikkeling. In de eerste plaats is daar de geprojec teerde uitbreiding van de Haringhaven. Deze verlaat haar oorspronkelijke richting, een gevolg van de aanwezigheid van de resten van de gewezen duikboothaven. Uitbreiding in dezelfde richting zou het opruimen van de duizenden kilo's wegen de brokken beton nodig maken. Men heeft deze resten gelaten wat ze zijn en de uit breiding ontworpen evenwijdig aan de Vissershaven- Ten Zuiden van de Haringhaven is een terrein gereserveerd voor niet met de visserij in verband staande industrieën. Het gehele rechthoekige terrein is omge ven door brede wegen. De breedte van dit terrein is 150 m. Met dit terrein houdt het „werkgebied" van IJmuiden op en beginnen de terreinen voor recreatiedoeleinden. Er is een duin gebied uitgespaard, dat ten Noorden be grensd wordt door het industrieterrein en ten Zuiden door een kronkelende weg dwars door de duinen. Deze weg krijgt een aansluiting op de ontworpen boulevard Oost-West en eindigt in de zeereep, waar eeh parkeerterrein is ontworpen. Verder zijn aan het zeewaartse einde een badpa viljoen, een autobus-station, een jeugd herberg en een kampeerterrein ontworpen. Van het parkeerterrein loopt in Noor delijke richting een strandboulevard tot aan de Zuiderpier. De len-gte van deze boulevard zal ongeveer 750 m. bedragen- De mogelijkheid bestaat hier meer bad paviljoens te bouwen. Aan het Noordelijke einde van deze boulevard, dus- nabij de pier is eveneens een parkeerterrein ge projecteerd. Dit is in brede trekken een verduide lijking van de lijntjes en de stippeltjes varf het schetskaartje van het IJmuiden der toekomst, dat wel grotendeels zijn ontwik keling heeft gebaseerd op visserij, industrie en handel, maar waar toch ook ruimte is gelaten voor een zee-ontspanningsoord, al zal het geen Zandvoort of Scbeveningeai worden, Hetgeen niet nodig, wellidht niet gewenst is. Het feestprogramma wordt bekort De Oranjevereniging van Velsen en Velserbeek, die een programma had sa mengesteld, dat. klonk als een klok. heeft besloten aan het door Hare Majesteit ge dane verzoek van uiterlijk vertoon zoveel mogelijk af te zien. gevolg te geven. Het bestuur beseft de ernst van de tijd en het heeft daarom alle feestelijkheid voor de „groten" afgelast. De kinderspe len worden wel gehouden, doch gevelver- sierm-gswedstrijd, herauten die het feest aankondigen, aubade en wat er verder vermeld stond, wordt van het programma geschrapt. Buurtvereniging D. S. S. De Buurtvereniging D. S. S., IJmuiden- West organiseert Maandag een kinderfeest op de plaats, waar eens het Enschedéplein lag. Het feest begint te 1 uur en duurt tot 6 uur. Er komt een poppenkast en verder worden er wedstrijden voor verschillende leeftijden gehouden, zoals zaklopen, blok- jesrapen, boegsprietlopen enz. Het avondfeest zal ingevolge de oproep van de Koningin niet doorgaan. Er liggen nog projectielen op Schoonenberg Het is gebleken, dat zich in het park Schoonenberg, nog projectielen bevinden, die gevaar kunnen opleveren. Daarom zij er op gewezen, dat het voor bezoekers van het park verboden is, zich buiten de voetpaden te begeven. Het gemeentebe stuur stelt zich op geen enkele wijze ver antwoordelijk voor ongevallen, welke eventueel bij het bezoek aan het park kunnen ontstaan. Waar de weg te smal is Op de smalle weg bij de tunnels ge raakte de stuurinrichting van twee achter elkaar gekoppelde wagens, bespannen met twee paarden defect. Toen van de andere kant een auto passeerde, kwam de voor ste van de wagens, die geladen was met stenen, in aanraking met een der portie ren van de auto. Er was enige materiële schade. Officiële opening van de avond u.l.o.-school De officiële opening der gemeentelijke avond-u.l.o.-school in de Willem de Zwij- gr -1 aan i? Platanenstraat zal ge schieden op Woensdag 2 September a.s. des namiddags 6.30 uur. Voetbalseizoen in zicht Ter voorbereiding van het aanstaande voetbalseizoen houdt de V.V. „Kinheim" Zondag in Van Gelder's Sportpark oefen wedstrijden tegen enige voetbalcombina ties. Het programma luidt': Kinhelm IDe Spartaan combinatie, 2 ,uur; Kinheim II De Kennemers combin,, 10 uur; Kinheim 3De Kennemers combin., 10 uur; 'Kin heim 4WB 5, 2 uur. Het eerste elftal van Kinheim zal het voortaan moeten doen zonder W. A. Kaay- makers en de vroegere linksbinnen A. Beuk, die zijn oude woonplaats, Dordrecht, weer heeft opgezocht. Daarentegen zal de oude middenvoor, J. Verhoofstad. zijn plaats weer innemen. De spi lp laats wordt bezet door H. Prinssen.'die voorheen rechts binnen stond. De opstelling is: doel: J. Kleibergen; ach ter: W. Groeneveld en S. de Vries; midden: C. de Boer, H. Prinssen en Ja'c, Hout; voor: A. Prinssen, J. Starreveld, J. Verhoofstad, A. v. d. Steeg en H. J. v. d. Wateren. Tafeltennisclub V.G.Z. Met het begin van het nieuwe seizoen gaat ook de Tafeltennisclub Van Gelder Zonen zich weer voorbereiden op de com petities en oefenavonden, te houden in het gebouw „Concordia". Elke Dinsdagavond en zo mogelijk Zaterdagmiddag zal wor den geoefend. Nadat V.G.Z. het vorige sei zoen met twee ploegen aan de competitie van de Nederlandse Tafeltennis Bond heeft deelgenomen, zal dit aantal nu worden uit gebreid tot drie, mogelijk zelfs tot vier. DISTRIBUTIEDIENST De inwoners van IJmuiden, IJmuiden - Oost, Driehuis en Velsen-dorp wier namen beginnen met de letters L tot en met M. kunnen Dinsdag 2 September tussen 9 en 12 uur en 2 en 4 uur nieuwe bonkaarten af halen in het Patronaatsgebouw. De thans geldige bonkaarten dienen te worden mee gebracht. Aanvraagformulieren voor brandstoffen ben behoeve van kamer- en pensionbewo ners kunnen worden afgehaald te IJmui- den-Oost, dagelijks tot en met 6 Septem ber, te Santpoort a-s. Dinsdag, Woensdag en Vrijdag, te Velsen-Noord a.s. Donder dag. Agenda voor Velsen en IJ midden ZATERDAG 30 AUGUSTUS Thalia, 7 en 9.15 uur: ,,De onbekende ruiter" en „Zes jaren". Rex, 7 en 9 uur: Tarzan (2e deel). De Pont, 8 uur: „Nou gaan we uit toveren". ZONDAG 31 AUGUSTUS Thalia 3, 7 en 9.15 uur: „De onbekende ruiter" en „Zes jaren". Rex 3, 7 en 9 uur: Tarzan (2e deel). De Pont 2.30, 5 en 8 uur „Nou gaan we uit toveren". Geen pijpleiding meer in de Buitenhaven Zoals men weet bestond het voornemen, de in de mond van de haven liggende res ten van de Jan Pieterszoon Coen in de bodem te laten zinken door er het zand onder vandaan te zuigen. Dit zou met be hulp van twee zuigers geschieden; het zand zou met twee pijpleidingen in de Bui tenhaven bij de Zuiderpier gedeponeerd worden. Men heeft bij dit werk herhaaldelijk tegenslag ondervonden. De pijpleiding is meermalen defect geraakt, waardoor het werk onderbroken moest worden, hetgeen met het oog op de naderende herfst met Westelijke wind een dubbele tegenvaller was. Men -heeft het nog enige tijd met één leiding geprobeerd, maar heeft nu ook deze naar binnen gehaald. Het zand wordt thans met onderlossers naar buiten gevoerd. Voor de scheepvaart betekent clit een verbete ring, daar de versperring van de haven mond nu geringer is dan toen het trans port via de pijpleiding geschiedde. De K.L.M. vertoonde films over haar bedrijf Ongetwijfeld door de populariteit van onze nationale luchtvaartmaatschappij, de K.L.M., bestond Vrijdagavond in gebouw Concordia voor haar filmprogramma, uit gevoerd onder auspiciën van de afdeling Velsen van de Bond van Oud-Illegale Werkers, grote belangstelling. De heer C. Spoor verwelkomde de K.L.M.-vertegen woordigers, van wie de heer A. C. Leen- ders deze filmavond verzorgde. De heer Leenders deelde mede de aan gekondigde transatlantische vlucht door technische moeilijkheden niet te kunnen vertonen, maar wilde een film laten zien, welke voor de eerste maal openbaar werd. de kleurenfilm „Amsterdam-Batavia". De heer Leenders gaf daarna een over zicht van de ontwikkeling der K.L.M. speciaal na 5 Mei 1945 en vertelde aller lei bijzonderheden over het bedrijf. Het filmprogramma opende met de fees telijke doopplechtigheid van de PH-TDE (Edam). Vervolgens bleken de 600 „stille werkers" (thans veel meer) op Schiphol een groot aandeel te hebben in de popula riteit van de K.L.M-, want wat de techni sche dienst bij haar minutieuze onderzoe kingen en herstellingen presteert is een onmisbare factor voor betrouwbaarheid. Wings across continents"; Amsterdam- Batavia, samengesteld door mr. A. Hustinx geeft een kleurenbeeld van de Indië-route. De waardering voor deze mooie rolprent was, overtuigend en de heer Spoor vertolkte aller tevredenheid over dit pro gramma in zijn dankbetuiging. Tijdens de pauze werd een vijftal be zoekers eigenaar van een bewijs voor een gratis vliegtocht. Predikbeurten IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaal straat, 10.30 uur ds. H. M. Straling, 's Heer Abtskerke; 7 uur Jeugddienst ds. F. Emous, Badhoevedorp. Gereformeerde Kerk, Ka naalstraat, 9 uur: ds. M. W. Ie Cointre. 3.30: ds. A. Verschoor, Santpoort. Gereformeer de Kerk (Art. 31 K.O.) 10.30 en 5.15 uur. ds. D. Zemel, Axel. Oud-Kath. Kerk: 10 uur: Heilige Dienst. Le.gcr des Heils: 10 uur Heiligingsdienst, 7 uur: Openluchtsamen komst, 8 uur: Verlossingssamenkomst, lei der adj. Bergsma. Vergadering van Gelo vigen, Helmstraat. Diensten 10 en 4.30 uur. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk (Goede Herderkerk) 10.30 ds. J. v. d. Wiel Bediening H. Doop. Gereformeerde Kerk (Goede Herderkerk) 9 uur ds. A. Verschoor Santpoort, 3 uur ds. W. M. Ie Cointre. Ge reformeerde Kerk (Crematorium) 10.30 u. ds. A. Verschoor, Santpoort. Ver. van Vrij zinnig Hervormden. Geen dienst. Verga dering van Gelovigen, Willemsbeekweg, 10 uur: Eredienst. Woensdag 8 uur: de heer K. Rozendal. Vrije Evangelisatie Casem- brootzijstraat, 10 uur de heer E. Korf, 4 uur: de heer F. Niemeijer van Alphen aan de Rijn. VELSEN: Ncd. Herv. Kerk, 10 uur: prof. dr. Van Niftrik van Amsterdam Gerefor meerde Kerk, 10 en 4.30 uur: ds. A. C, van Nood. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10 uur ds. L. W, Erdman, em. predikant. Kapel: 5 uur ds. G. Koch, Haarlem-Noord. De Toorts: geen dienst. BEVERWIJKEvang. Luth. Gemeente: 10 uur ds. J. Ph. Haumersen. Maranatha: 10 uur de heer F. Niemeijer, Alphen a. d. Rijn. HAARLEM: Oud-Katholieke Kerk, Kin derhuissingel: Evensong, followed by Holy Communion, Rev. C. E. Elten. Gevonden voorwerpen Opgave gevonden voorwerpen van 22 bot 29 Augustus 1947. Inlichtingen te verkrijgen: Hoofdbureau van Politie kamer 4, van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, iedere werkdag, met uitzon dering van Zaterdagmiddag. Manchetknoop (Zeeuwse knoop), enige portemonnaies, gewicht (2 k-g.), armband, enige honden, enige schoentjes (kind), knip van beugeltas, maatglas met slang en kraan, biljet f 2.50, 1 id. f 1, sleutel (auto), kist (kool), vestje, muts, mes, hark, pakje boter, vest (sch. wol), 2 arm bandjes, zonnebril, spaarpot, bandenlich- ter, baret, rijwielslot, ceintuur, bril, vul pen, armbandje (schakel), stofzuïgerdop, pos, badpak, broche, knipmes, windjack, rozenkrans, hit (bruin), witkwast. KERKCONCERT IN DE NED. HERVORMDE KERK. In de Ned. Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat wordt Dinsdag 9 September een kerkconcert gegeven, waaraan zullen medewerken Adriaan Verschoor, orgel, njej. Bets Slotboom, sopraan en de Chr. Gemengde Zangvereniging „Hallelujah", dirigent Jan Beider. Dit is voor de eerste maal, dat de zang vereniging „Hallelujah" na de oorlog een uitvoering geeft. „Hallelujah" zal zingen Ave Verum van W. A. Mozart, „Die mijns harten vrede zijt" van P. Hartog, Pinksterlied van J. S. Bach, „De donk're schaduw is aan 't bre ken" van Beintema, Sanctus van N. Hoo- gerwerf en. Psalm 150 van César Fraock. THALIA. Hoofdfilm in het nieuwe programma is „De onbekende Ruiter" (Le cavalier noir) met de Franse zanger Geor ges Guétary in de hoofdrol. Als op een ochtend kapitein Le Hardi en zijn kommiezen langs de grens van Frankrijk en de Spaanse Nederlanden pa trouilleren, ontdekken zij daar een ruiter, die luid zingende zijn paard aan de teugel voert. Het is graaf Ramon de Orteba, ge heel in het zwart gekleed. Hij zegt ver dwaald te zijn en de weg naar Mézières te zoeken. Kapitein Le Hardi brengt hem naar het kasteel van de markies de Saint- Brissac, ontvanger van de zoutbelasting. Al zingende maakt de zwarte ruiter een rondgang door het kasteel. Zijn mooie stem trekt de aandacht van Solange, de dochter van de markies, zowel als van Lison. haar kamermeisje. Solange gaat naar het venster en de zwarte ruiter werpt haar een handkus toe. Men ontdekt spoedig, dat Ramon het hoofd is van een smokkelaarsbende en dat hij handlangers bezit onder de bedienden van het kasteel. Zodoende komt hij op de hoogte van alle maatregelen, die de mar kies tegen hem treft. Ramon ontvoert de markies en Solange trekt er op uit om haar vader te bevrijden. Ramon is geen gewoon smokkelaar. Zijn vader, door een onrechtvaardig vonnis ge troffen is van al zijn bezittingen beroofd en de zoon heeft nu het recht in eigen hand genomen. Via een smokkelpartij en een gevecht tussen de kommiezen en de smokkelaar komt het tot een huwelijk tussen Ramon en Solange. REX vertoont het tweede deel van Tar zan de Onoverwinnelijke, waarin een deel van de avonturen van het eerste deel tot ontknoping komen. Een film vol spannende belevenissen en met een bijzondere sfeer. We leven in een record-tijd, een tijd van records: de koudste winter, de heetste zo mer na zoveel jaren, de grootste visaanvoe ren, de hoogste besommingen al weel een tijdje geleden en deze week een re cord aanvoer van haring. Ongeveer 31.000 kisten of 1.550.000 kilo of om en nabij 9 millïoen haringen. Zo heel precies weet ik het niet, maar ik zal er wel niet ver af zijn; bovendien komt het niet op een millioentje aan. En het weer blijft steeds gunstig; het gladde zeetje leidt tot record-prestaties, die op hun beurt tot record-vangsten leiden. De prijzen houden zich goed en zo brengt deze haring, al is het geen Hollandse Nieuwe rijke zegen in het land, arbeid, voedsel en deviezen, welke laatste uit de blikjes komen, die bij duizenden en tien duizenden door de conservenfabrieken wor den vervaardigd. Als het zo nog een maand of drie door gaat komt het Staatsvissershavenbedrijf ver over de voor 1947 geraamde omzet. Het is vreemd. Onze trawlers gingen, voor ze met de haringtrawl werkten, maar al te gaarne met hun vangst naar Engeland. Ze konden er op rekenen daar aan de over kant betere besommingen te maken dan in IJmuiden. Maar nu, met de haring, loopt het even anders. Een IJmuidense trawler, die de kans gewaagd heeft, kreeg beslist minder voor zijn vangst dan hij hier gemaakt zou hebben. Het heeft me trouwens verwonderd, dat de bewuste trawler de kans heeft gekregen, zijn haring in Engeland te verkopen. In Engeland zit men, wat de haringvisserij, meer nog wat de haringexport betreft, met vele problemen. Ook Engeland is zijn beste buitenlandse markten kwijt en bovendien loopt de binnenlandse consumptie, vooral die van kippers terug, hetgeen voorname lijk aan de achteruitgang van de kwaliteit geweten wordt. De vissers krijgen een naar hun zin veel te lage prijs, 30 shilling per cran, voor hun surplus, dat de regering opneemt voor de fabricage van vismeel en olie Er is een voortdurende strijd tussen de j,Herring Board" en de vissers, die al meer dan eens grote hoeveelheden haring aan de zee teruggegeven hebben. En als er dan nog een „Dutchman" met 1500 kisten haring aan een Engelse markt verschijnt, hangt er wel iets scheef. Ik heb al meermalen geschreven over de wederopbouw van de outillage van de Vis sershaven en kon daarbij dikwijls wijzen op de goede dingen die daar geschieden. En nu wordt er weer een sprong in de goede richting gedaan. Naar ik verneem zal tengevolge van de reorganisatie van de mijnenveegdienst dat deel van de Trawler- kade, dat bij deze dienst in gebruik is, spoe dig aan het Staatsvissershavenbedrijf te ruggegeven worden, misschien nog niet meteen helemaal, maar dan toch voor het grootste gedeelte. Dat is van groot belang voor het rederij bedrijf, want men kwam daar aan de overkant al lang ruimte te kort. Ook de Centrale Bond, die zovele jare zijn „witte huis" heeft moeten missen, zal naar ik vernam, haar gebouw spoedig terug krijgen; ook de andere bij de marine in gebruik zijnde panden komen weer ter beschikking van eigenaars, gebruikers of bewoners. Het wordt steeds beter rond het hart van IJmuiden. PIETERMAN. Doktersdiensten In spoedgevallen zijn van Zaterdagmid- ig 12 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te consulteren de „Maat schappij-artsen waarnemer dokter Bekker en dokter D. J. Boosman. Voor de overige artsen neemt waar dokter W. van Haselen. Apotheken Zondags- en nachtdienst heeft de Ken- nemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101. Verloskundigen Van Zaterdagavond 6 uur tot Zondag avond 11 uur is in spoedgevallen de hulp in te roepen van mej. de Winter, Evertsen- straat 3. MARKTBERICHT Aangevoerd werden 50 kisten tarbot en tong, 750 kisten schol, 150 kisten schelvis, 20 kisten schar, 20 kisten makreel, 60 kis ten koolvis, 75 kisten, kabeljauw, 4300 kisten verse haring. Prijzen: bot 28, zetschol 34, kleine schol III 15.5015, schar II (dicht) 9.75. Besommingen: Trawlers f 71.286. Kustvissers: IJM 249 f 695; IJM 80 f 2280; IJM 240 f 1880; UK 68 f 2550; UK 69 f 610; UK 126 f 1370; UK 162 f 1240; UK 243 f 1040; UK 16 f 1980; VD 60 f 300; HD 125 f 1650. Gemeentelijke deuren blijven Maandag dicht Alle gemeentelijke diensten, ook de dis- tributiedienst en het huisvestingsbureau zullen Maandag gesloten zijn. De burge meester houdt die dag geen spreekuur. DE ORANJE GALA-AVOND. Voor de Oranje Gala-avond verwacht men grote belangstelling. Het is om die reden en "tevens om een vlotte regeling aan de controle te waarborgen, dat de besturen der organiserende verenigingen de bewoners van Santpoort-Station ver zoeken uitsluitend van de toegang via de Harddraverslaan gebruik te maken en die van Santpoort-dorp van de toegang aan de Wüstelaan. De afwerking van het pro gramma begint om 8 uur precies, doch de loketten zijn reeds om 7.15 uur ge opend. Aan het einde van de avond zal een collecte ten bate van de Niwin worden ge houden. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot 15) door SUSAN 1NGL1S vertaald uit het Engels. Feitelijk was hij veel knapper om te zien dan Dick, mannelijker, krachtiger, maar er waren ook diverse aanwijzingen, hoezeer hij zich om geld bekommerde en hoe on geduldig cn hard hij tegen zijn tante kon zijn; niet dat Anne mevrouw Forbes zo bij zonder sympathiek vond, maar ze had een beetje medelijden met haar. Alles bij elkaar genomen, concludeerde Anne, was Sara de enige persoon in het huishouden, die ze tot nu toe echt aardig kon vinden. En dan was er natuurlijk op dit moment ook nog Geof frey Neame aanwezig. Ze dacht er met een gevoel van spijt aan, dat hij morgen terug zou gaan naar Londen. Het was natuurlijk dwaas te wensen, dat hij langer zou blij ven, hield ze zichzelf voor, maar het was prettig iemand om zich heen te weten, die vriendschappelijk was en je begreep. En het was heel aardig van hem. dat hij haar niet had verraden, dacht ze dankbaar. Ze zou erg moeten oppassen, ook ter wille van hem, dat de Heriots er nooit achter kwa men. wie ze in werkelijkheid was. Al haar spullen waren nu opgeruimd. Denkend aan haar afspraak met Geoffrey die avond, ging ze naar het raam om te zien, of ze het pad kon ontdekken, dat hij had genoemd, maar haar kamer bleek op de voorkant uit te zien. Het werd reeds schemerig, maar ze kon nog wel zien, hoe de oprijlaan zich kronkelde tot aan het tuinhuis, met aan weerszijden velden, die waarschijnlijk eens gladde gazons waren geweest, doch nu voor een groot deel om geploegd waren. Onwillekeurig gingen haar gedachten terug naar Diok. Daar had Dick gedacht, dat de zoon van zijn dromen zou leren paardrijden. Daar had Dick zelf, toen hij nog een kleine jongen was, rondgelopen. En het gelukkigst was hij geweest, als Alan thuis kwam op Trant. De sterke, gewel dige Alan. Met plotselinge vastberadenheid keerde Anne met haar gedachten naar het heden terug. Zuster Prescott! zei ze streng tot zichzelf waar droomt u van? Hebt u er eigenlijk wel bij stil gestaan, hoe u boft met deze baan en wat voor aardige, com fortabele kamer u hebt? Het was inderdaad een aardige kamer. Zacht crème behang, oud-mahoniehouten meubels, een rose vloerkleed en vrolijke cretonne gordijnen met rose bloemen. Er stond een diepe gemakkelijke stoel, bekleed met dezelfde cretonne, en een schrijftafel. Een klerenkast en de muurkasten zouden haar weinige bezittingen wel vijf maal heb ben kunnen bergen. En later zou ze mer ken, dat de zon bijna de gehele dag door haar raam naar binnen scheen. Wat de materiële kant betreft, zou 'ze het zeker niet slecht hebben gedurende haar verblijf op Trant. Na een poosje hoorde ze Geoffrey Neame Kathryn's kamer verlaten en dus wipte ze nog even bij haar patient binnen om te zien of deze alles had, wat nodig was, voordat ze naar beneden ging. Kathryn leunde ach terover in de kussens; haar enthousiasme was verdwenen, de boeken en het breiwerk lagen onaangeraakt. Haar lange wimpers sloeg ze even op, toen Anne binnenkwom. O, bent u het zei ze ik dacht, dat het Sara met het eten was. Honger? vroeg Anne. Het goudblonde hoofd schudde ontken nend. Maaltijden breken de eentonig heid, dat is alles, legde Kathryn kortaf uit. Ze hield op, maar ging dan, opkijkend voort: Sara is erg enthousiast ovei dat idee van u van een bel, en ik denk dat het ouwetje daardoor wel veel moeite bespaard zal wor den. als Benson het voor elkaar kan bren gen. In de tussentijd leek het haar goed, dat we die deur daar open laten staan. Anne keek rond en tot haar verbazing zag ze dat er een deur was, die de beide kamers verbond, iets wat ze nog niet had opge merkt. Dat is een heel goed idee zei ze snel als u het tenminste niet vervelend vindt. Kathryn's schouders maakten een gebaar, dat Anne al haast als gewoon was gaan beschouwen. O, het kan me niet schelen zei ze dof en al kon het me wèl schelen, dan zou ik het toch wel goed moeten vinden. De sleutel zit aan deze kant. De deur ging gemakkelijk open en Anne keek in de kamer, die ze zo juist 15) had verlaten. Ze draaide zich om en keek Kathryn aan. Wat zou u er van zeggen, als we haar op een kiertje lieten staan? steldie ze voor, en als u mij dan belooft, dat u me zult roepen als u wat nodig hebt, dan beloof ik u, dat ik zo weinig mogelijk bemoeie nis zal zijn. als ik maar kan. Ditmaal kwam er een vage glimlach op Kathryn's rode lippen. (Wordt vervolgd). Tel. 4528 - Kcnnemerlaan 29 Specialiteit in brUIDSBOUQuetten tódv.) Burgerlijke stand van Veko. Geboren: A. M. Sponselee-de Bm? Westlaan 9, Santpoort. M. Sintert 1 Wetering, z., Zinneveltlaan 38 qa„*!~Vsa G. A. Oosterholt-Nijssen, d., DrieW rt kerkweg 94, Driehuis. M. d' S r T' Hattum, 2 d., de Sav. LohmanlaanT sen. C. M. Wouters-van den Outenaar 5" Duinvlietstraat 98, Velsen-Noord J derlof-Lageweg, d., Tuindersstraat oV IJmiuden-Oost. M. Hoorns-van der li,,-1 d., Sm. van Gelderstraat 53, VelsPn w IJS' Overleden: J. de Jong. 69 jaar van: D. van der Zee, B. Enschedél'aan Santpoort, u LS> Ondertrouwd: J. F. K. Morlane vinckstraat 41, -Velsen-Noord en\ Beek, Watervlietstraat 22 Vel«m\* Vaa J. J. van Zutpheh. Heemskerke™5°£ Eeverwijk en K. Struik, Noorderlaan S Velsen-Noord. C. W. Streef, Gerrit va!; Veenstr. 161 I, Amsterdam en M J ru kerk, Terrasweg 68, Santpoort. Toek 2" van Breestraat 173, Amsterdam L ïwT Munnikendijk 107, Westmaas en! 1 der Pijl. Trompstraat 100, IJmuiden-fW? Toek. adres: Munnikendijk 107 WwiiJ II. W. van Kaam, Tuindersstraat 95 den-Oost en A. C. Koks, Trompstraat^ IJmuiden Oost. W. K. Kool, SchoSf 21, IJmuiden en A. Vlieland, de wêfa 17, IJmuiden. Toek. adres: de Wetstraat^ IJmuiden. S. Douma, Breesaapstraat fin IJmuiden en A. Haring, Zandersstraat IJmuiden-Oost. A.* van der Steen J v- Heemskerkstraat 34, IJmuiden en r Binkhorst, Zeeweg 145, IJmuiden-CW J. A. Molenkamp, Kerkweg 37, Santpoort en C. M. Korthouwer, Wüstelaan 73 San' poort. Toek. adres: Wüstelaan 73 Sant" poort. Gehuwd: A. J. Vermeij en C. M. A P. C. Hooftlaan 51, Driehuis. J. e g nius en C. A. Piers, Ger. Doustr. 71, Ijm0" H. Sandmann en G. van der Grijn. Kenne' merlaan 139, IJmuiden. H. J. Th. Ver" scheijdén en D. Bruisschaart, v. Gal'enstr'i IJmuiden. N. J. Hekelaar en A. H Vader* D. van Loon en D. J. Handgraaf, de la Rev' straat 8, IJmuiden. J. M. Dekker en F Oversteegen. J. van Leersum en M. Bolten' Breder.weg 15, Santpoort. A. Biinkhof en M. E. Steding, Havenkade 43, IJmuiden J. Fermans en R. van de Grift, IJmstiV 158, IJm. J. F. Troost en T. Klazing Rot' terdam. Th. Mooij en A. van der Linden Vleetstraat 12. Beverwijks elftal in actie Maandag speelt een Beverwijks Elftal tegen een elftal van candidaat-oefenmees- ters. Het Beverwijks Elftal ziet er als volgt uit: Brandjes (Beverwijk); Bennink (Be verwijk) en Kuyer (DEM); Six (Kenne- mers), Snijders (WE) en Bouvré (Bever wijk); Tervoort (DEM), Van Luyn (Ken- „nemers), Slotemaker (DEM), Zuiderduin (WE) en Bleeker (Kennemers). Bij de oefenmeesters zijn o.a, opgesteld: Koremans (Kennemers), Stroker (Ajax)' v. d. Gevel (VSV), Muskee (West-Frisia) en De Busser (Volewijckers). SCHEEPVAART K. N. S. M. Ariadne, 27 Aug. le Malaga Hydia, 27 Aug. van Curasao naar Aruba Steiw tor. 27 Aug. te Beiroet, Bacchus. 28 Aug. iegot- terdam. Venus. 27 Aug. van Izmir naar Benghazi Carïbia. 27 Aug. van Aarhus naar Kopenhagen'. K H. L. Rijnland, 27 Aug. van Buenos Aires op thuisreis VINKE EN CO. Rossum, 28 Aug. van Zaan dam naar Sundsfall. Jeroen Bosch, 27 Aug le IJmuiden. HOLL. AFRIKA LIJN. Hemony, 27 Aug, van Porr Elisabeth naar Kaapstad. Indrapoera, 25 Aug. Kaap Finisterre gepasseerd, wordt 2D Aug. te Rotterdam verwacht. MTJ. NEDERLAND. v. d. Waals, 22 Aug, van Menila naar Java, Celebes. 28 Aug. te Makassar. Radja, 27 Aug. van Miri naar Manila. Tahsse, 27 Aug. van Ca-bo naar Tandjong Pandan. K. P. M. Belanta en konvooi 26 Aug. te Port Said. KLEINE VAART. Agiena, 27 Aug. van New Castle naar de Thames. Ferocia, 27 Aug. van Bristol naar Par. Hoogland, 27 Aug. van Terneu- zen naar Blyth. Kaap Falga, 27 Aug. van Middel- fa-hrt naar Malmö, Leuvehaven, 27 Aug, van Aarhus te- Kopenhagen. Nottingham, 27 Aug. van Goole naar Harllngen. Seaham, 28 Aug, van de Tyne te Londen. Albatros,ƒ27 Aug, van Ant werpen naar Chrlstiansand. Bill S, 27 Aug. van Lysekil te Harlingan. Coolhaven, 27 Aug. van Helsinki te Mantyluoto. Houtman, 2fi Aug. van Wismar naar Rotterdam. Kijkduin, 26 Aug. van Manchester te Maryport. Mulan. 28 Aug. van Vlissingen naar Maassluis. Thriantha. 28 Aug. v. Rotterdam te Emden. Ton S. 27 Aug, van Shore- ham naar Ki»"--lynn. Van Brakel, 27 Aug. van Ronneby te D echt Walenburgh, 27 Aug. van Kingslynn naai Rotterdam. GROTE VAART. Aalsum, Abadan-Rotier- dam, pass, 27 Aug. Gibraltar. Almanak, 27 Aug, van Rotterdam te Buenos Aires, Algenlb, 27 Aug, van San Francisco naar vermoedelijk Victoria Braz. Alphard, AntwerpenPernambuco, pass. 27 Aug. Madeira. Axeldijk, Rotterdam—Havana, pass. 27 Aug. Dungeness. Brastagi, 26 Aug. van Portland (Or.) te Vancouver Farmsum, 26 Aug. van Bona naar IJmuiden. Kota Gede. 28 Aug. v. Batavia te Cheribon Leeghwater. 27 Aug. van Amsterdam te Basra. Lekhaven. 27 Aug. van Rot terdam naar Antwerpen. Limburg, New York- Java, pass. 27 Aug Gibraltar. Lorentz, Chinwang* tao—Rotterdam. 27 Aug. v. Le Havre. Merwede, Buenos AiresAmsterdam, pass. 28 Aug, Fer nando Noronha. Modjokerto, 26 Aug. van Penang, wordt 28 Aug. te Port Swettenham verw, NO- kerk. Amsterdam—Basra, 26 Aug. te Genua, Nijmegen, 26 Aug. van Genua te Ceuta. Perna, 26 Aug, van Abadan te Stanlow. Ruys, 26 Aug, van Hongkong naar Shanghai, RIJnkerk, Am- sterdam—Perzische Golf, 27 Aug. te Antwerpen, Salatiga, Calcutta—Rotterdam, 27 Aug. te Suez. Samarinda, Sabang—Hamburg, 28 Aug v.m. te Aden verwacht. Sommelsdijk, New York-Java, 26 Aug. van Singapore. Spinoza, Amsterdam- Perzisehe Golf, 27 Aug. van Suez. Stad Arnhem, Rotterdam—Huelva. pass. 26 Aug. Dungeness. Stad Maassluis. Amsterdam—Hampton Ro=os, pass. 26 Aug. Dungeness. Tabian, New Yore- Galveston, 24 Aug. van New Orleans Te§e'^"_f^ 27 Aug. van Buenos Aires te Kaapstad Tei" Stockton (charter), 27 Aug. van East Londen Durban. Tibia, 27 Aug van Brisbane n. Sydney. Van 't Hoff, New York—Java, 27 Aug,' te Aden. Volendam, 29 Aug. van Rotterdam 'te Batavia verwacht. Weltevreden, 25 Aug. Soerabajs Balikpapan, Zonnewijk, Calcutta-Rotterdam, 27 Aug. van Genua. Abbedijk, 26 Aug, van P Nec-hes te Port Arthur. Arkeldijk, 28 A"®- Rotterdam naar New York. A'verdijk. 26 Aug. van Galveston op ligplaats te Londen. AxemI RotterdamHavana, van New York naar II Noordam, 27 Aug. var. New York naar R<» Te IJmuiden. 30 Augustus Aangekomen: Bomma van Ri^L Berkelstroom van Hull. Entre Rios van Anw«- pen. Cronenburgh van Montevideo. po"to Borgö. Borneo van Polen. Dundee van An pen. H. M.s vliegdekschip Karel Doorman Rotterdam. Hospitaalkerkschip „De H - Noordzee. City of Dublin van Anlwsrpen. i nier van Portugal Lapwing van Londen.^ 30 Augustus. Vertrokken: Kellbergen naai terdam (Van Hoogovens). Vedby naar Ro*J® J William D. Howells naar Philadelphia, cer Helsingfors (van IJmuiden). Hebbic naaf-K hle. dam. Ioannes Livanos naar Durban. Stad dam naar Hampton Roads. Malland naar Olhon naar Hampton Roads. Deo Due Odense. Hollandia naar Antwerpen (van vei-. Weltevreden 7 naar Aalborg. Iris naarRO (van Velsen) .imulden. Hoog water ln IjM? Aug. 3.06, 15.29. 31 Aug. 3.41, 16.01

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 8