IJmuider Courant Peze zomer. De socialistische ministers treden af als protest tegen „systematische fraudes" Communisten kregen 1 /5 der stemmen Stemmige, maar zeer opgewekte Oranje-Maandag" Meerderheid der UNO-commissie wil Palestina in tweestaten verdelen 62e Jaargang No. 18724 gennemerlaan 154, Tel. Redactie ea inJstratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon Crukkertl Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. KENNEMEK EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 2 SeptemEer 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem W „ct;EVEN weer eens een record- 'Jibetering en ik wang het, die zelfs •iter te noemen dan. de prestaties belangrijk ^j.et zouden de duizenden V®"11 Lners die haar op hun stations- gilversum .f(tg weikom heetten bij haar P]ein,g(L,- uit Amerika en die „niet wilder ierugiceei hen had toegesproken' heengaan u-k nemen. Ik kan het niet ditWCl maar ik vind zwem-, loop- en helpen'r^ds en zo niet erg belangrijk. Als fietf record-verbetering moet zijn, om de er pen beetje te troosten over zoveel mensenap7er v/ereld die helemaal niet ver- dinge? lorden, zou ik liever mijn hulde i7P nieuwste en grootste record- P de Zomer-1947, willen betuigen. Al »v,1.]droogte en schade aan de oogst brl -ïr you zijn machtige zonzijde willen Jen Wij hadden daar behoefte aan. Wij ^n^Rilt'heeft5 vastgesteld, dat het aantal rnnneschijn in Juli en de eerste helft ïrenCSs, evenals in Juni, veel hoger v ipcf dan gebruikelijk. Maar daar Shet'niet bij. In de laatste halve eeuw 'in alleen de jaren 1904 en 1911 meer in Juli gebracht en over de gehele pe- n van 1 Juni tot 15 Augustus staat 194* jp t0n In het jaar 2000 zullen de infnuders er nog tegenover lichtelijk ver- iOtóuaexs ff Tji t groc veelde kleinkinderen op stoffen. En het «Teën van de beste dingen zijn, die zij „r dat grijze verleden de eerste helft f twintigste eeuw kunnen vertellen. die eerste helft is in het algemeen wen succes gebleken en zij zal vrees ik gj «je tweede helft niet in een beste reuk s',a8n' 3 zijn wij niet de enigen, die zulk m zomer ervaren: Geheel Europa is er mee bedeeld, sinds de depressies boven de Atlantische Oceaan een andere koers dan Je yanouds-bekende hebben gekozen. En nu moet ik toch de schaduwzijde noemen, omdat zulke alarmerende berichten zijn d over komende voedselnood in de meest benarde gebieden van Europa. Nederland behoort daar niet toe. Verschil lende andere landen worden erdoor be- eigd: natuurlijk in de eerste plaats Duits- Het verwacht een oogst, die twintig „rocènt beneden het normale zal liggen. Misschien heeft dat percentage op menig een weinig indruk gemaakt. Wij zijn zo gewend aan record-cijfers. Wie even over denkt,' dat het met de Duitse rantsoenen Lu menig gebied al zo slecht gesteld is en dat de mogelijkheden voor het in econo mische crisis verkerende Engeland, om hulp te bieden, sterk verminderd zijn, be grijpt beter welke gevolgen deze droogte kan hebben. Er is nog een kans op red ding, want voedsel-deskundigen hebben verklaard, dat alleen regen binnen tien da gen de Duitse oogst nog zou kunnen red den, De weer-deskundigen geven daar evenwel niet veel hoop op. Zoals wij be richt hebben is in geen enkel deel van Duitsland sinds midden Mei regen van enige betekenis gevallen, waardoor vele zijn verschrompeld en afgestor- Dat Europa aan dergelijke weer-ver- schijnselen als de strenge winter '46-'47 en de di'oge zomer '47 niet het hoofd kan bie den is een gevolg van de oorlog, die de samenleving ir zijn gevolgen blijft schok ken en ontwrichten. Zowel de kolenpro- ductie als de voedsel-reserve en voedsel productie der wereld schieten nog steeds ver tekort om zulke situaties op te vangen. Het is een kinderlijke opvatting, die meent dat de oor logs-ellende ten einde is als het schieten is opgehouden. Maar na iedere oorlog schijnen veel domme mensen weer met dezelfde hardnekkigheid in die dwa ling te moeten' vervallen. Het ziet er voor de Duitsers, die zowel de Tweede als de Eerste Wereldoorlog ontke tend hebben, somher uit. Deze zomer heeft hun ook in een ander opzicht geen heil ge bracht. Nog altijd is er niet de minste ze kerheid over hun toekomstig lot. Misschien is dit gemis wel erger dan enig ander: erger dan het gebrek aan huisvesting, aan vpedsel en verwarming en aan zelfbestuur. Hoop doet leven: voor het Duitse volk biedt de toekomst nog steeds weinig of geen hoop. Zijn beste kansen liggen in het eigenbe lang van anderen, die zowel bij het hérstel der Duitse productie als bij het hervatten van hun handel met Duitsland geïnteres seerd zijn. Tot die anderen behoren wij Nederlanders in de eerste plaats. Maar beslissende invloed kunnen wij niet heb ben: alles hangt tenslotte af van het beleid Qer 8r°te mogendheden. Daarop tenminste zoveel mogelijk invloed te doen gelden is zeker een Nederlandse taaie en daarom is bei verheugend, dat hard gewerkt wordt ean de voorbereiding van een internatio nale economische conferentie inzake Duits- had, die op initiatief van ons Instituut toor Internationale Zaken binnenkort in "as land zal bijeenkomen. Maar ik geloof w dat men de Duitsers politiek uitzicht ai moeten bieden. En dat dan in een dus- janige vorm, dat zij zich in een West- uropese samenwerking zullen hebben aan te passen en geen kans meer zullen Rijgen °p nieuwe krachtpatserijen. Laten ml< r,Ven beffen dat de Pruisische totaliteit wel geremd, maar niet dood is. «il 18 een kleurstelling, dat deze zomer Uin^we ontwikkeling van betekenis aet Duitse vraagstuk heeft gebracht. Die ■-voor ons, zowel in materiële zin als zelfs J,.aanfen van ons toekomstig bestaan als 7ftw' ^an liet. hoogste belang. Mn>ïM beginnend aan de stralende Jae van deze Europese zomer, toch schaduwzijde terecht gekomen, fciiiï f sb°t zijn? Neen. Want de men- ;J0„e "abuur leeft niet bij materiële ren ®en' En zo had zij, na zoveel ja- 'och I!' Pj'oeving, deze zonnige zomer Wan- d*e huizenden nieuwe moed en 2? moet hebben gegeven. Wij borle 1Ü5- en Z0Ucten nu wel gaarne, op nemvJi 2?', een hagen-lange regen zien en' waardig en reddend besluit. R. P. Mrgemeestek en wethouder m amsterdam naar moskou. van Amsterdam Voofëiïfe "'boodiging ontvangen van de pun, ,V5n he Moskou'se Sovjet om de hei'henking van het 800-jarig bèr hu +Van de stad Moskou op 7 Septem- te_ wonen. bestal u'tn°diging heeft het gemeente- Am. j A>/-„vaarh' De burgemeester mr, öillén'a v en wethouder B. C. Francfee Pl3£ ofdstad van ons land bij deze zullen 2, v!0rin§ vertegenwoordigen. Zij tnio !?toe °P 4 September Der vlieg- HONGAARSE VERKIEZINGSZWENDEL: Te Boedapest is gisteren bekend gemaakt, dat alle sociaal-democratisehe ministers in het Hongaarse coalitiekabinet zullen aftreden op grond van „systematische fraude" bij de verkiezingen, die Zondag hebben plaats gehad. Dit besluit is genomen nadat de sociaal-demoeratische minister van justitie, Istvan Ris, tijdens een heftige nachtelijke zitting van de politieke commissie der partij zijn ontslag had ingediend, daar, zoals hij verklaarde, de politie het door hem bevolen onderzoek naar de waarheid van berichten over verkiezingsfraudes heeft belet. H via reizen. OP 4 September per vlieg' maar de Russische De partij der kleine boeren heeft offi cieel geprotesteerd tegen de „systemati sche en grove kuiperijen in verband met de verkiezingen" en de leider der partij, Dinnyes, heeft de communistische minister van, Binnenlandse Zaken om een onder zoek en onmiddellijke actie verzocht. Naar gemeld, zijn de verkiezingen rustig ver lopen, doch uit het gehele land komen klachten over onregelmatigheden, zoals het schrappen van kiezers op grote schaal en het uitbrengen van meer dan een stem door dezelfde persoon! Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de politieke commissie van de sociaal-democratische partij overweegt, of zij de uitslag van de verkiezingen al of niet zal aanvaarden. De uitslag. De einduitslag van de Zondag gehouden verkiezingen is Maandagmiddag bekend gemaakt. De communisten hebben een vijfde van de 4.996.161 uitgebrachte stem men behaald. Bijna 93 procent van de kiezers heeft gestemd. De regeringscoalitie van communisten, kleine boeren, soc. democraten en nationale boerenpartij kreeg 3.007.022 stemmen of iets meer dan 60 procent. Naar een correspondent van Reuter meldt, komen op de hoofdkantoren van alle oppositiepartijen telegrammen en brieven uit diverse plaatsen binnen, waar in wordt meegedeeld, dat op het laatste ogenblik een groot aantal kiezers van de lijst is geschrapt. In het dorp Nagyszokoly zouden van de 600 kiezers 480 Vrijdag aanzegging hebben gehad, dat zij niet mogen stemmen. De hoofdkantoren der oppositie-partijen, die reeds in het bezit hadden moeten zijn van de volledige kie zerslijst, hebben hiervan slechts een vierde deel ontvangen, zodat zij geen controle kunnen uitoefenen. Vertegenwoordigers van alle oppositiepartijen zijn Zaterdag te Boedapest bijeengekomen om gezamenlijk een protest aan de eerste-minister op te stellen. De buitenlandse correspondenten, aldus de correspondent van Reuter, kunnen de berichten omtrent afvoering van de kie zerslijst niet controleren. Een woordvoer der van de regering heeft Zaterdagavond verklaard, dat het aantal nieuw afge voerde-personen zo klein is,- dat men het niet nodig heeft geoordeeld het in de eerder gepubliceerde officiële cijfers te verwerken. De onafhankelijkheidspartij heeft gepro testeerd tegen het feit, dat er veel gefin geerde namen op de kiezerslijst voorko men. Zij 'had vernomen, dat één postbode op een dag ruim 400 brieven aan kiezers van de aantekening „onbekend" had moe ten voorzien. Wat de waarnemers zeggen. Engelse en Amerikaanse waarnemers bij de verkiezingen in Hongarije zijn tot de volgende, voorlopige, conclusies gekomen. De stemming is overal strikt geheim geweest en in of bij de stemlokalen is geen pressie op de kiezers uitgeoefend, doch het staat vast, dat „vliegende brigades" in vele districten in meer dan een stembureau hebben gestemd en zij bestonden voor de meerderheid uit communisten. De blauwe formulieren, die door deze personen wer den gebruikt en welke recht gaven om buiten de plaats van inwoning te stemmen, waren geen vervalsingen. Het is bekend dat er 500.000 van deze Nederland kiest België Uit Den Haag werd gisteren officieel medegedeeld: „Ingevolge de uitnodiging van de Vei ligheidsraad, om een land aan te wijzen, dat bereid is zitting te nemen in de com missie van drie, bedoeld in het tweede lid van de Amerikaanse resolutie, welke door de Veiligheidsraad werd aangenomen, heeft de Nederlandse regering zich tot de Belgische regering gewend. De Belgische regering heeft heden het verzoek van Nederland, om in deze com missie zitting te nemen, aanvaard". blauwe formulieren zijn gedrukt, waarvan er 200.000 op wettige wijze over de kies commissies zijn verdeeld, doch 280.000 zijn „verdwenen". Het-schijnt thans duidelijk te zijn, dat het schrappen van kiezers op-grote schaal aan de vooravond van de verkiezingen nodig was om het stemmen door de „vlie gende brigades" mogelijk te maken, zon der dat het aantal uitgebrachte stemmen boven het aantal kiesgerechtigde burgers zou stijgen. Officieel werd Zaterdag ont kend, dat men ter elfder ure een groot aantal kiezers had geschrapt, doch in vele districten heeft men vaststaande bewijzen gevonden, dat dit inderdaad gebeurd is, aldus de waarnemers. In verschillende districten zouden kies commissies aan het ministerie van Bin nenlandse Zaken hebben verzocht om toe te staan, dat de houders van de blauwe kaarten eerst na 17 uur mochten stem men, daar zij anders geen stembiljetten zouden overhouden voor de plaatselijke kiezers, doch in alle gevallen kregen zij bevel de houders der blauwe kaarten on middellijk te laten stemmen. Palestijnse jeugdbeweging gaat ondergronds werken Palestina heeft thans een nieuwe extre mistisch-Joodse ondergrondse beweging, die tienduizend leden omvat en die afzon derlijk dan wel in samenwerking met de „Irgun Zwai Leumi" zal opereren. Deze il- ligale groep behoort tot de „Bitar", de re- visionnistische jeugdorganisatie welke onwettig is verklaard door de Hoge Com missaris sir Alan Cunningham, omdat deze er een beweging in zag, waaruit de Irgun haar strijdkrachten kon requireren. De „Bitar" heeft door middel van aanplak biljetten bekend gemaakt, dat zij onder gronds zou gaan werken zonder aan te geven op welke wijze zij actie zou voeren. (United Press.) Stakingsgolf in Frankrijk In Frankrijk heerste wederom een sta kingsgolf tengevolge van de vermindering van het broodrantsoen en de dreigende beperkingen in andere voedingsmiddelen. Er wordt aanzienlijke opschudding ge meld uit Rhekns, waar de arbeid ei-s van de textiel- en ijzerfabrieken een protest staking houden tegen de voedsel'beperkin- gen Te Rouen is een algemene staking uitgeroepen als protest tegen de voedsel toestand. In Lille besloten de tram-em ployés een staking te beginnen voor hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden. In enkele andere plaatsen werd enige uren gestaakt bij de spoorwegen, eveneens we gens de voedseltoestand. /f In een stralend weer, dat aan zonnig heid geen enkele wens meer over liet, heeft ons land gisteren de 67ste ver jaardag van zijn vorstin gevierd; iets minder uitbundig dan anders, overeen komstig het verzoek' vajj de lands vrouwe, maar niet minder opgewekt. In Den Haag opende een aubade van de ring 's-Gravenhage van de Koninklijke Bond van Christelijke Zang- en Oratorium- verenigingen tegen tienen de festiviteiten. De zanghulde werd door de Koningin en haar kinderen en kleinkinderen bijge woond, zelfs de kleine Marijke mooht even komen luisteren. Een vaandeldéfilé besloot dit festijn. De vereniging „De Princevlag" had velen naar de dierentuin gelokt, waar in de avond een muzikaal programma werd afgewerkt. De nieuwe burgemeester, mr. W. A. J. Vis ser stak een feestrede af. Rotterdam. Ook in de Maasstad werd deze feestdag op waardige wijze gevierd. De befaamde „ronde van Feyenoord" voor wielerprofs en -amateurs trok de belangstelling, die zij waard was en de bijeenkomst van geno digden in het Stadhuis bracht in de ochtend even een sfeer van ernst over de Maas stad, in de middaguren gevolgd door het hoogtepunt der Rotterdamse feesten: het openluchtspel in Stadion, waar een grote mensenmenigte getuige is geweest van het door Carel Briels geregisseerde en door A. den Doolaard geschreven spel: „De Water weg heroverd". Om vier uur zwenkte een auto met de Koninklijke standaard het terrein op en even later genoten de jarige Vorstin en het Prinselijk gezin in de ereloge van het boeiende schouwspel der jong ste Maasstad-geschiedenis. Na afloop nam de Koningin de parade af van de medewerkende leger-onder- delen en marine-eenheden en in de koffie kamer onderhield de landsvrouwe zich enige tijd met schrijver en regisseur van het spel om haar waardering voor hun werk uit te spreken. Ook <fe twee oudste acteurs, een echtpaar van over de zeventig, werden een ogenblik bij de Koningin geroepen. Amsterdam. Het Amsterdamse festijn werd gemar keerd door een speciale dienst in de Nieuwe Kerk, waar ds. K. H. F. Gravemeyer, Pater Gilb. Lohuis en Opperrabijn S. Rodrigues Pereira spraken. Via de wereldomroep kon den elders verblijvende Nederlanders deze indrukwekkende plechtigheid beluisteren. „De Waterweg heroverd" Een spel van herdenking en bezinning heeft zich in Rotterdam Zaterdagmiddag voor het eerst ontrold op een veld, ge woon aan voetbalfeesten, thans echter herschapen in een kaart van de stad. Tienduizenden hebben Zaterdagen Maandag het veld omzoomd, om te zien, hoe deze Waterweg in de Mei-dagen strijdtoneel was, hoe het verzet heeft gewerkt in de Maasstad, hoe het af schuwelijke bombardement deze haven stad in puin legde en vooral hoe zij op stond en zich tegen de stroom inworstel- de naar een herstel. Een défilé aan het einde verzinnebeeldde dit herstel. A. den Doolaard en Carel Briels hebben uit de recente geschiedenis een boeiend spel samengesteld. Droogte veroorzaakte weer vele branden Verscheidene grote branden hebben de afgelopen dagen ons land geteisterd. Een der grootste brak uit in een der grote opslagplaatsen van hooi te Genemuiden. Dit droge en fel brandbare materiaal veranderde in een wilde vuurzee. Gelukkig was de wind zeewaarts, zodat de vonkenregen niet in het plaatsje Genemuiden terecht kwam. De schade bedraagt vele honderdduizenden gulden. - (Voor verdere bijzonderheden zie men pagina twee)r In het Olympisch Stadion werd 's middags een gevarieerd programma afgewerkt; al lerlei kindervoorstellingen en -wedstrijden kwamen in de rest van de stad aan bod. In de avond barstte een veelkleurig vuurwerk boven de Stadion-kade uiteen. Scheveningen. In Scheveningen was ook een vuurwerk waar Prinses Juliana en haar drie oudste dochtertjes stilletjes naar zijn komen kijken. Een vuurspuwende olifant en het goedgelijkende portret van de verjarende Koningin deden ook uit de drie kindermon den het bekende „oooooh!" opklinken. Minister Beel sprak. Maandagmiddag om kwart over één heeft de minister-president, dr. L. J. M. Beel in een radiorede de gevoelens van het Neder landse volk vertolkt bij de verjaardag van zijn vorstin. De Indonesische moeilijkheden waren voor hem aanleiding om ook de wor steling van Nederland naar zijn herstel te bezien en deze beide problemen gaven de spreker de wens in de mond, dat het ko mende jubileumjaar met grote vreugde ge vierd moge worden, omdat dan misschien een beslissende wending ten goede in beide aangelegenheden is gekomen. Daarnaast wees dr. Beel op het goede 'voorbeeld van de Koningin in deze tijd van verruwing en vervlakking, Nederlands ge lukwensen tenslotte samenvattend in een zegebede voor de verjarende Vorstin. Engeland wil invoer van groente en fruit stopzetten Groot-Brittannië, welk land dit jaar een der grootste fruit- en groentenoogsten uit zijn geschiedenis heeft, zal volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van voedselvoorziening waarschijnlijk als ge volg van een protest van de zijde van de binnenlandse kwekers de invoer van bui tenlandse vruchten en groenten stopzetten. Deze kwekers wijzen er op, dat de vruchten aan de bomen rotten en dat zij geen afne mers kunnen vinden, daar nog tot voor enkele weken maandelijks voor 2 millioen pond sterling aan fruit uit Italië werd aan gevoerd. Mijnstaking in Engeland duurt voort De 2-300 mijnwerkers te Grimethorpe hebben met een overweldigende meerder heid besloten de staking, welke het- land in het totaal reeds meer dan 100.000 ton steenkool heeft gekost, voort te zetten. In Frickley en South-Kirby, op korte afstand van Grimethorpe besloten de mijnwerkers na een toespraak van de mi nister van brandstof en energie, Shinwell, het werk te hei-vatten. Dit zijn echter slechts enkelen op de 14.000 mijnwerkers, die zich de vorige week aangesloten heb ben bij de oorspronkelijke staking in Grimethorpe. Het bestuur van de vakvereniging van bij de mijnen werkzaam administratief personeel heeft haar ÏO.QOO leden bevolen 6 September in staking te gaan als pro test tegen het in gebreke blijven van de nationale steenkoolraad afzonderlijke on derhandelingen ten behoeve van de leden mogelijk te maken. De vorstelijke familie voor het Huis ten Boschwaar een aubade werd gebracht door Haagse zangers. Rechts de burgemees ter van Den Haag, mr. dr. A. W. Visser. Mr. van Kleffens niet naar Nederland Mr. E. N. van Kleffens heeft tegenover Aneta het in Nederland verspreide bericht, als zou hij door de Nederlandse regering voor belangrijke besprekingen naar Den Haag ontboden zijn, ontkend. Het woord is aan- Vosmaer: Er behoort veel beschaving toe om het eenvoudige te begrijpen. De slotsom van het Britse gemenebest over Japan De afgevaardigden va.n de te Can berra gehouden conferentie van het Britse gemenebest over Japan, die gis teren geëindigd is, zijn van mening, dat de conferentie een groot succes is ge weest. Men is tot de slotsom gekomen, dat Japan onmiddellijk na de vredes regeling zelfbestuur moet krijgen. De afgevaardigden waren algemeen van oordeel, dat in Japan een bestuurscommis sie moet worden gevormd ter opvolging van het opperbevel, der geallieerde strijd krachten in het gebied van de Stille Oceaan. Deze commissie zou slechts dienen in te grijpen, wanneer de Japannezen de nei ging zouden vertonen zich niet aan het vredesverdrag te houden. Op bepaalde ge bieden zou controle moeten worden uitge oefend, zoals op de invoer van benzine, De landen van het gemenebest hebben nog geen standpunt ingenomen wat betreft de samenstelling van de bestuurscommissie. Zij willen eerst de mening van Amerika horen. Men is voorts van oordeel, dat alle leden der UNO, die rechtstreeks tot de overwinning in het gebied van de Stille Oceaan hebben bijgedragen, alsook Paki stan, moeten zijn vertegenwoordigd op de vredesconferentie die zonder verwijl moet worden bijeengeroepen. Men is het er over eens, dat Japan al het. geroofde moet ver goeden of aan de eigenaren teruggeven. De bezettingskosten zullen door Japan zelf moeten worden gedragen. Sleutel industrieën voor oorlogsdoeleinden moeten worden verboden en de productie-capaciteifc van industrieën, die een deel van het oor logspotentieel zoudèn kunnen vormen, moet beperkt zijn. In een verklaring wordt er op gewezen, dat de te Canberra geponeerde inzichten in grote mate overeenstemmen met die van Amerika en andere direct bij de vredesregeling betrokken mogendheden* „Comedia"-groep terug uit Indonesië De afdeling van de toneelgroep Comedla die in de afgelopen zomer met; veel succes de Ne derlandse troepen in Indonesië met toneelvoor- stelingen verkwikt heeft, komt hedenmiddag om 4.30 uur per Skymaster op Schiphol aan. Economische eenheid moet behouden blijven De speciale commissie der UNO heeft Zondagavond haar rapport en aanbevelin gen inzake de Palestijnse kwestie aan de Algemene Vergadering der UNO gezonden. In dit rapport wordt door de meerder heid der commissie Canada, Tsjecho- Slowakije, Guatemala, Nederland, Peru, Zweden en Uruguay voorgesteld om Palestina te verdelen in een Joodse en Arabische staat en de stad Jeruzalem, welke delen echter een economische een heid moeten vormen. Na een overgangs tijdperk van 2 jaar, dat 1 September 1947 moet beginnen, dienen de Joodse en Ara bische staat onafhankelijk te worden. Alvorens deze staten onafhankelijk zul len worden verklaard, zullen zij een grond wet moeten aannemen, een verklaring be treffende een aantal waarborgen aan de UNO moeten overleggen en een verdrag tekenen, waarbij zij een economische een heid zullen vormen. Drie leden van de commissie India, Perzië en Joeg-o-Sla- vië stelden een onafhankelijke federale staat voor met als hoofdstad Jeruzalem. Australië onthield zich van stemming ten aanzien van beide ontwerpen. Volgens het meerderheïdsontwerp zou de Joodse staat de volgende gebieden omvatten: Oost- Galilea, vlakte van JLzreel en het grootste deel van de kustvlakte, en de Arabische staat zou bestaan uit: West-Galilea, het heuvelland van Samaria, Judea (met uit zondering van Jeruzalem) en de Zuide lijke kustvlakte tot de E?*- ~che grens. De aldus afgebakende ge'r zullen op basis van algemeen stem. ieder een constituerende vergadering moeten kie zen, die een voorlopige regering moet be noemen en een constitutie opstellen, welke zal voorzien in de bescherming van de heilige plaatsen en de rechten der min derheden. Tevens zullen deze constituties waarborgen moeten bieden tegen rassen onderscheid. Het ontwerp wil het bestuur van Palestina tijderts het overgangstijd- Plannen voor Tolunie van de Scandinavische landen De president van de Deense Nationale Bank en vroegere minister van Financiën, Bramsnaes, heeft in een radiorede ver klaard, dat de Scandinavische economische deskundigen hun steun hebben gegeven aan het denkbeeld van een Scandinavische Tol unie, die echter geen blokvorming zal be tekenen en niet tegen de rest van de wereld is gericht. Bramsnaes is voorstander van het stichten van een Europese Tolunië. Een Scandinavische Tolunie zou een waarde volle schakel kunnen zijn. Het voorstel tot vorming van een Scandinavische Tolunie is door Braemsnaes gedaan en met de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Noor wegen, Zweden en IJsland besproken, toen zij Woensdag en Donderdag te Kopenhagen hebben vergaderd. Dollar-conferentie in Londen In Londen zal een speciale conferentie van de delen van hel Britse gemenebest worden gehouden ter bespreking van de dollar-crisis. De conferentie zal ongeveer samenvallen met de besprekingen inzake de internationale bank en het monetaire fonds, die 11 September beginnen, daar dan tevens economische deskundigen van an dere landen, in het bijzonder van Amerika, te Londen aanwezig zijn. I peak aan Engeland opdragen onder be scherming van de UNO. Gedurende deze periode zou Engeland 150,000 Joodse im migranten in het gebied van de toekom stige Joodse staat mogen toelaten. Het Joods bureau zou met de verantwoorde lijkheid voor het organiseren der immi gratie worden belast. Jeruzalem. Wat Jeruzalem betreft, deze stad zo-u gedemilitariseerd moeten worden. De be- heerschapsraad der UNO zou een gouver neur moeten benoemen, die geen Jood of Arabier of onderdaan van de twee Pa lestijnse staten noch een inwoner van Je ruzalem zou mogen zijn. Deze gouverneur zou uitspraak mogen doen in geschillen betreffende heilige plaatsen en godsdien stige inrichtingen in Palestina. De bescher ming hiervan zou moeten worden toever trouwd aan een speciale politiemacht, welker leden geen Joden of Arabieren mogen zijn. De UNO-commissie werd het eens over elf aanbevelingen waarin op spoed wordt aangedrongen ten aanzien van de beëin diging van het mandaat en het verlenen van onafhankelijkheid, en verder het de mocratische karakter wordt geaccentueerd van de grondwet der eventuele staten. Arabieren verontwaardigd. Van Arabische zijde is de eerste reactie er een va-n bittere verontwaardiging. Jama-1 Hoesseini vice-voorzitter van het Arabische Hoge Comité, verklaarde in een telefoongesprek met het Arabisch blad te Haifa: „De Arabieren zullen niet accoord gaan met het rapport of elk ander rap port, waarin verdeling van Palestina wordt voorgesteld. Wij zullen met alle middelen en met de hulp van de aangren zende Arabische landen vechten om Pa lestina als Arabisch land te laten voort bestaan". Abdel Azza-m Pasja, secretaris-generaal van de Arabische Liga noemde de voor stellen van de commissie „kennelijk onuit voerbaar en onrechtvaardig". „Ieder rap port, waarin wordt overwogen, Haifa en Jaffa en practisch het gehele kustgebied aan de Joden over te laten is zo belache lijk en onrechtvaardig, dat er wel moei lijk-heden va-n moeten komen"- C. Keizer overleden Te Haarlem is, in de ouderdom van 53 jaar, overleden de heer C. Keizer, oud- hoofd van de neutrale schoolvereniging „IJmuiden en Omstreken". De begrafenis heeft Vrijdag 11,30 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Klever laan te Haarlem plaats. WARMER Weersverwachting, medegedeeld door i het K. N. M. I te De Bilt. geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Na het oplossen van de hier en daar in de nacht gevormde nevel of mist mor- s gen overdag vrij zonnig en droog S weer Geleidelijk iets oplopende temi j peraturen. Zwakke, tijdelijk matige wind tussen Noord en Oost. 3 SEPTEMBER Zon op 5 54 uur. onder 19.23 uur Maan op 20.54 uur, onder 9.57 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1