C 3 Parijse bioscoop in brand Bevolking in vroegere frontgebieden verbergt nog allerlei oorlogstuig Verbijsterende onverschilligheid Vele bezoekers omgekomen Weer vele gevaarlijke branden Panda en de Meestervlieöer Situatie is verscherpt en verslechterd Wereldnieuws I DINSDAG 2 SEPTEMBER 1947 In Juni werden in de mijnstreek, in Noord-Limburg van Arcen, Grubbenvorst, Venlo tot en met Swalmen en Uden en om geving ruim 97.000 circulaires onder de schoolkinderen verspreid, waarin de ouders werden verzocht aangifte van in hun huis aanwezige explosieven te doen. Nauwelijks één procent antwoordde. Nochtans.bleek bij een huis-aan-huis-onderzoek in enkele plaatsen, dat in 50 a 60 van de honderd onderzochte huizen gevaar opleverende ex plosieven aanwezig waren. Gemiddeld vond men per huis Vfe kg. Hieruit blijkt, dat er in Limburg en Brabant in huizen en boer derijen nog enorme hoeveelheden munitie aanwezig moeten zijn. Het is onbegrijpelijk, dat een bevolking, die uit eigen ervaring het gevaar zo goed kent, er zoo onverschil lig voor blijft. Aan de opruiming van mu nitie zijn geen kosten verbonden. Alle on gevaarlijk gemaakte souvenirs mogen ver der haar eigendom Blijven. GEVAARLIJKE OORLOGSERFENIS Nieli 'aande bijna dagelijks berichten melding maken van min of meer ernstige ongelukken tengevolge van het roekeloos omspringen met munitie, blijkt de bevol king van de voormalige frontgebieden nog allerminst voorzichtig op dit punt te zijn geworden. Integendeel, de overal verspreid liggende explosieve stoffen oefenen een grote aantrekkingskracht uit op velen, die allerlei gewaagde experimenten ondernemen en dit vaak met het verlies van ogen, ledematen of zelfs met de dood moeten bekopen. Anderen raken de gevaarlijke voorwerpen weliswaar niet aan, maar vinden het niet nodig de politie te waarschuwen wanneer zij ergens projectielen aantreffen. Een derde categorie is die der souvenirjagers, die van oorlogsmateriaal vervaardigde vazen en andere siervoorwerpen in hun woningen hebben, welke voorwerpen echter zelfs na bewerking vaak nog lang niet ongevaarlijk zijn. Het is van groot belang, dat ons land eindelijk van deze oorlogserfenis bevrijd wordt en de onder het ministerie van Bin nenlandse Zaken ressorterende vrijwillige hulpverleningsdienst doet dan ook zeer nuttig werk op dit gebied. Deze dienst, welke afdelingen heeft te Arnhem, "Venlo, Eindhoven, Breda en Middelburg,heeft sinds de bevrijding enorme hoeveelheden explo sieven geruimd, maar zou nog veel groter resultaten bereiken, wanneer de bevolking beier het belang van de opruiming der explosieven inzag en meer medewerking verleende. Dat er op dit gebied verbijsterende toe standen bestaan, bleek uit een rapport van de hulpverleningsdienst te Venlo, welke een onderafdeling heeft in Uden en uit eon keurtroep van 80 speciaal opgeleide mannen bestaat. Alleen deze afdeling, welke in Limburg en een deel van Oost- Brabant werkzaam is, ruimde van 4 Fe bruari 1946 tot begin Augustus 1947, 1948 ton aan munitie. Van de dag der bevrijding van het Zuiden ai' tot 4 Februari 1946 werd door dezelfde dienst als luchtbeschermings dienst reeds 1500 ton geruimd. Deze rui mingen strekten zich uit over bossen en velden en langs wegen en beken. Enige kanalen werden gezuiverd en ook werden huizen bezocht. Bij deze werkzaamheden deden de man nen van de hulpverleningsdienst de erva ring op, dat vele boeren de door hen ge vonden munitie in bomtrechters, loopgra ven en eenmansgaten hadden begraven en er nooit opgave van hadden gedaan. Zo vond men bij een Limburgse boer in een loopgraaf achter het huis niet minder dan 5 mortieren, 2 pantservuisten, 9 handgra naten, 8 geweren en 3 rookgranaten. Bij een boer in Beers, aan 'de Maas werden niet minder dan 40 wagens oorlogsmateriaal weggehaald en als de opruimingsdienst er niet achter was gekomen, lag het er nog. Soms vond men bommen van 250 kg op boerenerven of pantservuisten op de zol ders. In één geval had men deze laatste gevaarlijke wapens zelfs in de vastenavond- optooht gebruikt. Gevaarlijke souvenirs. In tal van huizen bevinden zich vazen en andere souvenirs, vervaardigd van kope ren hulzen, welke vaak nog voorzien waren van slagdoppen, waarin zich nog de in leidingslading bevond. Bij brand kunnen deze voorwerpen de grootste rampen ver oorzaken. Bovendien verliest men alle rech ten op uitkering van verzekeringen. Vele door de bevolking gevonden gewe ren, welke vooral de Duitsers in grote ge tale hebben achtergelaten, zijn nooit in geleverd. Opgeschoten jongens houden er soms oefeningen mee, zodat de burgemees ter van een Brabantse gemeente zelfs Venlo opbelde om in te grijpen, daar de kogels er in het rond floten. In het plaatsje Zeeland is men zelfs met machinegeweren bezig geweest. In een Limburgse gemeente is een jongen bij dit roekeloze spel doodgeschoten door een zijner kameraadjes. Bij de jongste hevige bos- en heidebran den zijn er opnieuw slachtoffers gevallen door exploderend oorlogsmateriaal. Gunstige wending mogelijk in Concertgebouw-conflict De leden van het Concertgebouw-orkest hebben, nu het nieuwe seizoen voor de deur staat, Zondag vergaderd ovej de situatie, die ontstaan is, nadat zij hun overeenkomst met de directie van de N.V. Concertgebouw hadden opgezegd. De orkestleden wensen zodanige verbetering van hun salarissen, dat deze naar hun mening in overeenstem ming komen met de standing van het orkest en in de behoeften van de kunstenaar kun nen voorzien. De thans gerezen moeilijk heden zijn de culminatie van een 20-jarige strijd tegen wat zij als onvoldoende waar dering van hun arbeid gevoelen. Na afloop van de vergadering heeft het bestuur van de vereniging het Concert gebouw-Orkest verklaard de indruk te heb ben, dat de mogelijkheid voor een gunstige wending in de situatie nog aanwezig is. Heden komen de orkestleden opnieuw bij een voor een beslissing. Eindhoven viert samen met Bayeux bevrijdingsfeest De stad Eindhoven maakt zich op om Vrijdag 5 September een begin te maken met de viering van haar bevrijdingsfeest. Het hoogtepunt van de feesten zal ge vormd worden door de van vorig jaar reeds bekende tocht naar Bayeux (Frankrijk), het eerst bevrijde plaatsje in Normandië. Een Eindhovense deputatie zal zich naar het Normandische stadje begeven. Op het marktplein te Bayeux zal een fakkel worden ontstoken en zal een groep wielrenners met deze fakkel naar Rouen vertrekken. Daar zal een aantal motorrij ders klaar staan om de fakkel naar Mons in België over te brengen. Van Mons uit zullen 200 estafette-lopers de fakkel in es tafette naar Eindhoven brengen. In het Parijse bioscooptheater „Le „Select" is Zaterdagavond brand uitgebroken, waarbij 87 perso nen om het leven zijn gekomen en ongeveer vijftig gewond zijn geraakt. De brand, die bij het begin van de voorstelling uitbrak, veroorzaakte een grote paniek, waardoor velen onder de voet werden gelopen. Een officieel onderzoek heeft uitgewezen, dat de brand werd veroorzaakt door kort sluiting in het electrisch net tussen het eei-ste en twee balcon. De meeste mensen op het tweede balcon werden door de vlammen ingesloten en verstikt; die op het eerste balkon liepen zulke ernstige brandwonden op, dat velen hieraan zijn overleden. Sommige ouders gooiden hun kinderen van het balkon naar de mensen beneden toe, om hen voor verbranding te besparen. De bioscoop is geheel afgebrand. In het ziekenhuis zijn later enkele ge wonden overleden, waardoor het aantal doden tot 87 is gestegen. De directeur van de bioscoop, Antoine Mouillade, is door de politie in hechtenis genomen. Hij wordt ervan beschuldigd, dat hij de aanwijzingen van de commissie voor de veiligheid van openbare gelegenheden niet heeft opge volgd. De minister van Binnenlandse Zaken Depreux heeft een bedrag van 1 millioen francs ter beschikking van de slachtoffers gesteld. Ook de gemeenteraad heeft 1 mil- Benzine drie cent in prijs gestegen Met ingang van 1 September is de ben zineprijs met drie cent verhoogd en op 22 cent per liter gebracht. Het egalisatie fonds, waardoor de prijs tot nu toe op 19 cent kon worden gehouden is op die da tum uitgeput. In Mei van het vorige jaar weid de ben- zineprljs van 30 cent tot 20 cent verlaagd en in October met nóg een cent. Dit ge schiedde mede op grond van de verwach ting, dat de benzineprijs op de wereld markt zou gaan dalen. Deze verwachting is echter niet uitgekomen. De prijzen zijn juist aanzienlijk gestegen en liggen thans circa 75 pet. hoger dan in Mei 1946. Deze verhoging kon tot op heden voor het bin-t nenland woxden opgevangen door een bij de oliemaatschappijen gevormd fonds, waaruit het prijsverschil werd bijgepast. Thans is dit fonds echter uitgeput, zodat de binnenlandse benzineprijs aan de inter nationale prijs moet worden aangepast. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00. 10.00. 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnasliek, 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Kerkkoor. 8.30 Platen. 9.00 Ziekenbe zoek, 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11 00 Zang en piano. 11.30 Bach en Haydn. 12.15 Orgel. 12.30 Weerbericht 12.32 Orgel. 13.15 Mandolinata. 13.45 Koperkwartet. 14,15 Lichte muziek. 15.00 Viool concert van Mozart. 15,30 Pianowérken van Bach en Brahms. 16.00 Voor .jeugdige postzegelver zamelaars. 16.15 Kinderkoor. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Volksherstel. 17.35 Amatitrïo. 18.00 Schütz- Monteverdi-cyclus. 18.20 Platen. 13.30 Strijd krachten. 19.15 Lezing over veehouderij. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Amusementsorkest. 20,05 Pro loog. 20.15 Metropole-orkest. 20.45 Voordracht, over het Romeins burgerschap van Paulus, 21.30 Willem Pijperherdenking. 22.45 Overdenking, 23.00 Lichte klassieke muziek, HILVERSUM Iï, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7,39 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 9.35 Werken van Wagner. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de keuken. 10.35 Werken van Bacil en Mozart. 11 05 Platen. 12.03 Accordeon-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.15 Het Joods nationaal fonds. 13.20 Orgel. 13,50 Piano duo. 14.00 Voor 't eerst naar school. 14.15 Wer ken van Bach en Mozart. 15.00 Kinderkoor. 15.40 Platen. 15.45 Ziekenbezoek, 16.15 Vragen staat vrij. 16.45 Voor de jeugd. 17,45 Rijk over zee. 18.20 Lichte muziek 19,00 Scholen voor arbeiders. 19.U Nieuws uit Indie. 19.30 VPRO-cursus. 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.05 Dingen van de dag. 20 15 Resi dentie-orkest. 21.15 Luisterspel „De strijd om de heer Papraik". 22.05 Platen. 22.15 Tango-rumba orkest. 22.45 Lezing over gezag. 23.i5 Piano. 23.25 Platen Kamerverhuurders kunnen kolen aanvragen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op nader door de distributie diensten te bepalen dagen kamerverhuur ders aanvragen om brandstoffen kunnen indienen ten behoeve van hun kamerhuur ders- Zowel huurder als verhuurder moe ten de op het formulier gestelde vragen beantwoorden. Voor brandstoffen komen slechts in aanmerking kamerhuurders, die een afzonderlijk te verwannen woningge deelte hebben gehuurd, hetwelk zij ge durende tenminste vijf dagen per week bewonen. Niet in aanmerking komen kin deren van verhuurders, kostgangers met huiselijk verkeer, inwonend dienstperso neel, personen, die alleen een' slaapkamer hebben gehuurd en personen geboren na 1 October 1931. De brandstoffenlcaarten voor kamerhuurders worden uitgereikt aan de verhuurders, doch zijn eigendom van de kamerhuurders. Tenslotte wordt medegedeeld, dat pensions met t-ien of meer gasten brandstoffen moeten aanvra gen bij het toewijzingskantoor van het Rij kskolenb u reau. Kenya-expeditie vertrokken De „Boschfontein" van de Holland- Zuid-Afrikalijn is Zaterdag met bestem ming Zuid-Oost-Afrika uit de Amster damse haven vertrokken. De Kenya-expeditie, bestaande uit dr. van Herk en de eerste luitenant ter zee Zadelhof, beiden met hun echtgenote en ieder twee kinderen, alsmede een ama nuensis maken de reis mee. Zoals bekend gaat deze, door de Leidse sterrenwacht uitgeruste expeditie, in aequatoriaal Afrika astronomische onderzoekingen verrichten, in het-bijzonder waarnemingen van hét zodiakele licht- lioen francs uitgetrokken voor een hulp actie. Op last van het ministerie van bin nenlandse zaken zal een technisch onder zoek naar de verantwoordelijkheid voor en de juiste oorzaken van de brand worden ingesteld. Speciale cursussen voor personeelsleiding Instituut geopend in Driebergen Op het buitengoed „Beukenstein" te Driebergen is het „Nederlands Instituut voor Personeelsleiding" geopend. Dit insti tuut is opgericht door de fundatie „Wer kelijk Dienen" en het Instituut voor Prae- ventieve Geneeskunde, teneinde op so ciaal en wetenschappelijk verantwoorde wijze de problemen van het leiding geven in de industriële en ambtelijke wereld, met functionarissen die belast zijn met het leiding geven aan het werk van anderen, te bespreken. Bij deze opening waren tal van promi nenten uit overheidskringen, bedrijfsle ven en vakorganisaties aanwezig. Ir. F. Q. den Hollander, president-direc teur der Nederlandse Spoorwegen, dr. O. T. Hylkema en drs. J. H- Ruijsch van Dugteren hielden inleidende redevoerin gen, te geven aan groepen van tien lei- Voor de cursussen van het instituut heeft men speciaal voor ons land geschikt gemaakte methoden ontworpen, die zijin gebaseerd op de ervaringen, die men bij het instituut „Carin" in Zwitserland op deed en bij het Engelse systeem „Training Within Industry" dat reeds met succes aan twee millioen personen werd onder wezen. Er zijn drie programma's Het pro gramma werkinstructie omvat vijf cursus sen, elk van twee uur gedurende vijf da gen, te geven aan groepen van tien lei ders. Het programma werkverhoudingen is gebaseerd op de bij de cursus werk instructie opgedane ervaringen. Voorts zal in het voorjaar van 1948 een derde programma „werkmethoden" worden op genomen. Ook organiseert men cursussen „cen trale kadervorming", waarop een aantal hoge functionarissen uit bedrljfs- en over heidskringen de programma's werkinstruc tie en werkverhoudingen kan bestuderen. Kantoor van „De Schelde" in vlammen opgegaan In de nacht van Zondag op Maandag constateerden voorbijgangers grote rook wolken, die opstegen uit een der gebouwen van „De Schelde" te Vlissingen, waarin de bedrijfskantoren van de afdeling scheeps- en constructiebouw waren ondergebracht. Speedig laaiden de vlammen, die in de grote hoeveelheden tekeningen voedsel vonden, hoog op. De bedrijfsbrandweer, geassisteerd door die der gemeente greep het water krachtdadig aan. De wind dreef de vonken in de richting van het bijna gereed geko men motorschip „Willem Ruys" hetwelk door een kade van nauwelijks twintig me ter van het brandende gebouw was ge scheiden. Na een half uur was het gevaar voor uitbreiding geweken. Het schip liep geen schade op doch het gebouw, brandde vrijwel geheel uit. De oorzaak is nog onbe kend. - Een verdachte reeks vuurhaarden in het Reichsivald De straffe Noordoosten wind heeft de afgelopen dagen weer verscheidene zware bos- en heidebranden aangewakkerd en vele hectaren mooi en kostbaar terrein zijn weer aan de vlammen ten prooi ge vallen. Zaterdag is op Duits gebied brand uit gebroken in de bossen ter hoogte van Maalbeek onder Belfeld. Weldra sloeg het vuur over naar Nederlands gebied en stonden daar ook de bossen in lichter laaie. In allerijl werd al het nodige gedaan om boerderijen te ontruimen en de oogst te beschermen. Dit is gelukt althans op Nederlands ge bied. Dank zij de medewerking van de bevolking en de brandweercorpsen uit Venlo, Blerick, Tegelen en Belfeld. Voor Tegelen is het gevaar momenteel voorbij. In Belfeld is de brand beperkt ge bleven tot de uitgestrekte bossen aan de grenskant. Door de noordelijke wind aan gewakkerd, gloeg de vlammenzee over naar Bracht op Duits gebied. Deze plaats ligt tegenover de gemeente Reuven-Bee- sel, ongeveer 6 k.m. ten zuiden van de plaats, waar de brand ontstaan is. Weer het Reichswald. Zaterdag is voorts ten noorden van de reeds verschroeide bossen in het Reichs- wald een grote brand ontstaan te Frasselt langs de „Neue Bahn". Het vuur vrat zich voort in de richting van de Cra-nenburgse weg. In dit gebied van het Reiehswald staan zeer veel 50-, 60-jarige fijne spar ren- Dit hout is kurkdroog en men kan zich voorstellen, hoe het vuur hier woedde. De vlammen sloegen meer dan tien meter hoog uit- Naar schatting stonden onge veer 100 h.a. bos wederom in vlammen. Er ligt een enorme voorraad gefca.pt en geschilverd dennenhout, dat geëxploiteerd •oi'dt door een Eindhovense firma en dat bestemd is voor de Nederlandse kolenmij nen.. Het vuur bevond zich ongeveer op drie kilometer van de Nederlandse grens. Opmerkelijk is, dat juist des Zaterdags, wanneer de Nederlandse werklieden het werk hebben verlaten, nieuwe branden ontstaan. Dit was twee weken geleden ook het geval, toen op zes plaatsen tegelijk vuurhaarden ontstonden. Vorige week ontstond eveneens brand in nieuwe per celen. Zaterdagavond breidde het vuur zich door de Noordoosten wind uit in de rich ting van de bossen van de Plasmolen te Mook. Vlammende „Heksenberg". Zondagochtend brak brand uit op de bosrijke Brunsummer heide. Het vuur greep door de langdurige droogte met grote snelheid om zich heen. De haard bevond zich in de omgeving van de Oran- je-Nassaumijn IV op de zogenaamde „Hek- senberg", een van de mooiste gedeelten van de Brunsummer heide. Een opper vlakte van circa zeven hectare is reeds een prooi der vlammen geworden. De brandweer van de Oranje-Nassau IV heeft met assistentie van de brandweer corpsen uit de omliggende gemeenten de strijd1 tegen de vlammen, die een hoogte van twee tot drie meter bereikten, aange bonden. Ook de bevolking kwam te hulp. Pas Zondagmiddag is het vuur bedwongen. Ongeveer 7 h.a- is verwoest. Des avonds brak er om ongeveer zes uur wederom brand uit, toen in een perceel jonge den- nebomen. Maar door kordaat optreden van de vrijwillige brandweer uit Brunsum, geassisteerd door politie en burgers uit de omgeving, kon groot onheil worden voor komen. Anderhalf millioen pond hooi verloren. Eerdei- op de Zondagochtend, nog voor het aanbreken van de dag was door onbe kende oorzaak een der hooischelven in het „blokhuis" bij het Zwolse Diep te Gene- muïden in brand geraakt. Het rieten dak brandde vrijwel onmiddellijk als een laaiende fakkel en de wegwaaiende von- Internationale Trekkersronde in Blaricum bijeen Nadat Vrijdagavond trekkers uit vijftien verschillende landen zich met de Neder landse deelnemers aan de Wereld Trekkers Ronde in het kamp te Blaricum hadden verenigd en de vlaggen van de verschil lende naties aan hoge masten waren gehe sen, spraken in het openluchttheater de voorzitter van de Nederlandse jeugd-Her- berg Centrale, drs. J. Haeck, en de voorzit ter van de Internationale Jeugdherberg centrale, de Engelsman Catchpool, begroe tingsredes uit. Daarna volgde een kleine parade van ieder land*met volksdansen en zang. Zaterdagavond om half acht werd in het openluchttheater een voorstelling gegeven van het openluchtspel „Het Driemanschap", waarna een groot kampvuur werd ontsto ken. Alle deelnemers staken daaraan een toorts aan en met deze brandende fakkels liepen de ongeveer 1000 trekkers van het openluchttheater naar de jeugdherberg „De Zonnehoeve". De lange rij bood in het avondlijk uur een fantastische aanblik. In de jeugdherberg las de secretaris van de N.J.H.C., de heer Meyling, een boodschap voor, waarin hij de jeugd opriep naar ver mogen bij te dragen tot het behoud van de vrede. Woensdagmiddag bezoekt H.K.H. Prinses Juliana de bijeenkomst. De arme man stond handenwringend en tanden knarsend naar de resten van zijn vliegmachine te kijken. Hij schreeuwde legen hel snel verdwijnende toestel van Oehoe en toen hij moe was bekeek hij de motordie Oehoe had achter gelaten. „Luchtpiraten!" mompelde hij. „Wat een toestel! Die kerels hebben met molenwie- len gevlogen! De schurken! De dilettanten! De amateurs! Maar ik zal ze! Er is nog een wet die diefstal verbiedtals ik me niet vergis! O, zo!" En hij snelde naar de dichtstbijzijnde publieke telefooncel en belde de politie op. Maar omdat die tele fooncel een kwartier lopen was en omdat de politie-agent die het gesprek aannam niet zo gauw begreep wat er aan de hand was, duurde het een tijdje voor de lucht politie was ingeschakeld Doch die kwam onmiddellijk in actie. Drie toestellen stegen op om de achtervolging van Oehoe en Pan da in te zetten.... ken zetten bovendien de andere hooi schelven alsmede een kleiner aantal hooi mijten in brand. Een kwartier na het uit breken van de brand sloegen de vlammen uit alle ruim 20 afzonderlijk in deze hooi- opslagplaats opgestelde bergen. Een bewoner uit de omgeving werd door de rosse gloed gewekt en waar schuwde de vrijwillige brandweer, die met een tiéntal stralen zeer snel ingreep, maar uiteraard niet kon ver hinderen, dat het door het vuur aan getaste hooi (in totaal naar schatting V/2 millioen pond) onbruikbaar is geworden. Nadat de overkappingen van de hooibergen waren verbrand, bleven de zwart geblakerde bergen, waarin het hooi is samengeperst, als rokende toortsen over. De gehele dag is de brandweer aanwezig gebleven. De brand zou zeer ernstige gevolgen voor Genemuiden met zich hebben kunnen brengen, indien in de nacht de wind niet toevallig uit Noord-Oostelijke richting was gekomen. De regens van vonken werden nu naar open weilanden en naar het IJselmeer geblazen en konden weinig schade aanrichten. Bij Westenwind zou het hele dorp gevaar hebben gelopen. Toekomstig verblijf van (lc Britse kroonprinses in brand Het landgoed Sunninghill bij Windsor, dat door de Engelse koning geschonken was aan zijn oudste dochter als toekomstig ver blijf van het Engelse kroonprinselijke paar, is op e en nacht gedeeltelijk afgebrand, meldt United Press. De nachtwaker die het vuur ontdekte, zag een man wegrennen, zodat vermoedens bestaan dat kwaadwil ligheid in het spel is. De Zuidelijke vleugel van het gebouw brandde geheel uit. Slechts een vierde gedeelte van het huis is nog bewoonbaar. Drie brandweren uit omlig gende plaatsen bestreden het vuur uren lang, voordat het kon bedwongen worden. Enige tijd geleden hebben enige squat ters, gezinnen die geen onderdak hadden, gedreigd hun intrek in het leegstaande landgoed te zullen nemen. Brits communistisch leider stelt drastische eisen Harry Pollitt, secretaris-generaal van de Britse communistische partij, heeft in een brief aan de eerste-ministei', Attlee, aan gedreven op een vermindering van de ge wapende macht van minstens 500.000 man, door het terugroepen van alle Britse troe pen in Griekenland, Voor-Indië, Palestina, het Midden-Oosten, Egypte, Birma en Ma- lakka naar Engeland en een beperking van 50 procent van de Britse troepen in de voormalige vijandelijke landen, teneinde te kunnen voorzien in de dringend beno digde arbeidskrachten in de sleutelindu strieën. Pollitt eiste ook de verwijdering van de ministers, „die voornamelijk voor de hui dige toestand verantwoordelijk zijn". „Witte mijnwerkers''haïjTeil broeiend meel los Sukii,n9^iLmeelfa9riek „Holland" duur. nog voor, De staking bij de meelfabriek,,, land" te Amsterdam duurt nog lP(J "Ho1- De 160 ton regeringstarwe, die rpV°0rt' bewerking hadden ondergaan en Wn gaan broeien, zijn inmiddels uit de weggehaald en ter droging over* naar de Nederlandse file? graanfactor maatschappij. Of dezeT T' nog voor consumptie geschikt is zal ten worden afgewacht. m°e- Dit werk is verricht door een dW vijftien arbeiders uit Badhoevedorn A1 vankelijk ging dit nog gemakkelijk toen Zaterdag deze ploeg door 15 L?ar arbeiders afgelost werd, was d° t - massa door de broei dermate uitgezet^' dientengevolge tegen de wanden'%en dat zij met houwelen losgewerkt worden. Hedennacht was intussen r 60 ton tarwe gelost. reK« De stakingsleiding had toegezegd da'ri arbeiders uit Badhoevedorp g"en'e„ gemolesteerd zouden worden, omdat h t hier een partij regeringstarwe betrof buiten het conflict valt. Het brand»»? dat bij het toenemen van de temperküX voortdurend groter werd, maakte het nivi de hulp in te roepen van de AmsterdaS brandweer, die enige deskundigen naar"'" fabriek stuurde. De arbeiders, die houwelen werkten en veel van witte mi werkers weg hadden, bleven in ploegen iüü en nacht doorwerken. Ook de productie van veevoeder in ri« „Holland" ligt stil, hetgeen bij de huidie» droogte de veevoedervoorziening stagneen Indien de staking zou eindigen, zouden toch minstens twee dagen verlopen, eer de briek weer in bedrijf kan gaan, daar op hei ogenblik de „meelmot" welig tiert in machines, waarvan de vitale delen eerst uit elkaar moeten worden genomen en grondij gereinigd. De directie van de „Holland" deelde mede, dat meer dan de helft der arbeiders h.et werk wel wil hervatten, maar dit uit angst voor molestatie niet aandurft. De fa. briek ligt thans een week stil. Hierdoor ij anderhalf maal het wekelijks meelverbruik van de hoofdstad niet geproduceerd Dief schrok van zijn buil De Haagse recherche heeft gearresteerd de 28-jarige E. T. uit Den Haag, die op een nacht kort geleden uit een kamer van een hotel te Scheveningen de kleding van een eohtpaar uit Brunssum (L.) meenam. Toen de politie hem die nacht op de hielen zat en op hem schoot, had hij een pakket weggeworpen, dat de kleren van de vrou welijke logeergast bevatte. De man ver klaarde na zijn arrestatie, dat hij, toen de politie op hem geschoten had, een huis was binnengevlucht met het gestolen col bertjasje van de mannelijke helft van het echtpaar aan. Hij was op het dak van het huis beland en daar had hij de inhoud van de jaszakken onderzocht. Daar merkte hij, dat er in de portefeuille een bedrag van f 15.000 aan bankbiljetten aanwezig was, Hij verklaarde „bijna dood gebleven" te zijn van schrik, toen hij al dat geld zag, DR. VAN MOOK: Zaterdag te 13.15 uur Ned. tijd heeft de luitenant-gouverneur-generaal dr. H. J. van Mook in een korte radio-rede ver klaard, dat de situatie in Indonesië sedert zijn laatste radiorede nog verscherpt en verslechterd is. Nederland, dat een roemrijke rechts traditie bezit, heeft in het conflict in In donesië steeds naar een rechtvaardige op lossing gezocht, aldus dr. Van Mook, clie vervolgens in het kort de ontwikkeling van de afgelopen weken naging en de reso luties critiseerde, in de Veiligheidsraad jenomen, waaraan zo zeide hij geen voldoende onderzoek is voorafgegaan. De landvoogd beschuldigde voorts de republi keinse regering van trouweloosheid en van ophitsende acties en propaganda. Hij leverde scherpe crijjiek op het feit, dat de Veiligheidsraad niet bereid is ge weest Oost-Indonesië en West-Borneo te horen. Vervolgens ging de luitenant-gouver neur-generaal na op welke wijze de repu bliek de samenwerking had gedwarsboomd en incrimineerde de economische plunde ring door het buitenland, welke ernstiger is gebleken dan aanvankelijk werd be vroed. Niettemin sprak dr. Van Mook zijn vast geloof uit in de goede wil tot samenwerking van millioenen Indo nesiërs binnen republikeinse gebied en hij zeide, dat deze wil hem een vast vertrouwen gaf in de mogelijk heid van een toekomstige vruchtbare samenwerking. Het wantrouwen zal dan, zo meende de landvoogd, op den duur wijken. Vervolgens verklaarde dr. Van Mook, dat de internationale situatie mondeling over leg tussen hem en Den Haag nodig heeft gemaakt en hij zeide daartoe thans voor korte tijd naai* Nederland te vertrekken. Ten slotte constateerde dr. Van Mook, dat Nederland niets te verbergen heeft en open staat voor elk onpartijdig en zonder bijbedoelingen i,n te stellen onderzoek. Voorts, dat staking van vijandelijkheden en het aanbieden van goede diensten alleen tot een resultaat kunnen leiden, wanneer aan beide zijden goede wil en goede trouw, vooropstaan. Wat dit betreft, is aan repu blikeinse kant daarvan nog niets geble ken. Een voorspelling. De vijandelijkheden duren voort en internationaal overleg zoekt de republiek alleen, wanneer haar dit voordelen biedt. Deze politiek der republikeinse regering zal op den duur falen. De feiten spreken in dit opzicht een te duidelijke taal. Steeds meer blijkt, dat de voortgezette vijandelijkheden niet slechts bij ons, maar ook bij het volk van Indonesië tegenkan ting ondervinden. Tenslotte is het Neder lands plicht er voor te zorgen, dat het recht zegeviert, en dat het Indonesische volk zal worden verlost van de erfenis der Japanners, opdat 't uiteindelijk tot de wer kelijke vrijheid zal worden gevoerd, al de landvoogd. „Aan de vooravond van de verjaard^ van H.M. de Koningin" zo besloot de luitenant-gouvemeur-generaal „moge hier de wens worden uitgesproken, dat nei Nederlandse volk zich van zijn eenheid-be wust blijkt te zijn. Het is ondenkbaar, dat de Nederlandse regering en het Ne derlandse volk, onder welke druk oo», zouden afwijken van wat zij als hun pucat beschouwen". Regeling voor niet verlengde verenigingen en n.v.'s Bij de Tweede Kamer is een wetsont- ■erp ingediend, dat een regeling inhoudt voor verenigingen of naamloze vennoot schappen, waarvan de duur op of na 5 Mei 1945 verstreken is. In de Memorie van Toelichting wordt gezegd, dat vaak ver geten wordt de duur van een naamloze vennootschap of vereniging door wijziging harer akte van oprichting of statuten tijdig te verlengen. De gevolgen zijn noodlottig. Met haar persoonlijkheid blijft de organi satie rechtens voortbestaan, doch zij en wie namens haar handelen, zijn enkel bevoegd tot daden van vereffening. In geval van verzuim van verlenging is men zich veelal van oorzaak en gevolg der ontbinding niet bewust en wordt op de oude voet voortgegaan. De thans voorgedragen regeling beoogt om de voor ruim 200 verenigingen door dit verzuim op of na 5 Mei 1945 gerezen moei lijkheden uit de weg te ruimen. Ook zal een coöperatieve vereniging of een naam loze vennootschap.onder de „duurverlen- gingswet" kunnen vallen. De wet is be stemd om duurzaam te werken. Terug. Volgens het Noorse ministerie van tenlandse zaken heeft de Braziliaanse' ring de tien nazi's, die in Juli aan ,n het jacht „Solbris" uit een kamp MJi« ontsnapten, op het eiland Fernandaii geïnterneerd. Naar verluidt, zal o delegatie te Rio de Janeiro hun uitleven» verzoeken. En terecht. De Australische minister vari gratie, Calwell heeft, op een perscon m in Ottawa verklaard, dat Groot-B tien millioen mensen moet doen enuis of ten ondergaan. Hij voegde er a - Groot-Brïttannië wanhoop en °.- ..y, gevonden te hebben inplaats van g - hoop en verti ouwen. Op dat moin Engelse journalist Sandy Inghs de zaal uit. Cassatie. De leider der Bulgaarse oPP®* Nicola Petkof. heeft Vrijdag cassatie het over hem uitgesproken doodvonnis a getekend. Kabinet in ballingschap. Er is een blikeinse Spaanse regering in Da".'\'lt.y- gevormd onder leiding van A,va!' ...étirt noz, die ook de portefeuille van zaken op zich zal nemen. Droogte Een ernstig tekort aan fnarfjjt volge van de droogte heeft ert° fabrleü60 25 percent van alle Oostenrijk is gesloten. Speciale gelegenheid. Prinses Asj^f?3^^ zuster van de Sjah van PerfJe' laj, Sou7 Perzische zaakgelastigde. fathoUW Esfandiary. aan president Trama" yw steld. Mevrouw Truman kwam sp deze gelegenheid naar het hure president. \-oorff

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2