Een opgewekt Koninginnefeest van bescheiden omvang r&swïsg Kriskras door de sportwereld SEPTEMBER 1947 TJMUI.DER COURA'NT Pe jeu; heeft overal ten volle genoten igd waarop dit .laar de Ko lt f "1 levierd blijkt duidelijk, dat JnjBB""Llieen rckcnine: is Behouden Sü*, H.M. de Koningin. verband met de omstandig- ;V"£ivie,S De ge- ui» "f luidruchtigheid ontbrak ten wtdljW feestelijkheden beperkten "[draak tot kinderfeesten en ^Jêmonstraties. fmir van de Oranjevereniging '!tl ïj?„Velsen-dorp) had een streep I»'-V .«te nummers van het program- waarvan per saldo niet veel Pi ï'1" ..'kinderspelen op de speelweide P#r wek overbleven. Deze werden uit- ^'Tonder leiding van dc heer Ten 1"®, slaagden uitstekend. P/j.'JJp! voor de Niwin bracht ruim 117 op. Driehuis. -„.„i, werd een heel wat uitge- ■".B, frogramma uitgevoerd dat ge- V" t. door de voorzitter der Oranje- riwerddWt» B Q schouten. Hierop ""^.n aubade op het Kerkplein met w.. van de Muziekvereniging p.jewerkmg djs r.,|k haar medewer- JdiD? Entle bij' dc kinderoptocht. In de was Oom Piet met zijn pop- f/wSenf1vS^/'dag was de 1 S 1000 m voor junioren cn 3500 m verscheen een 15-tal lopers '„je start. De start was weer op het S^pSsJTuaUren le prijs 2e prijs 'Sieren: 1 prijs J. Post, 2e prijs P. n 3e prijs Van Zwieten. "5,"er'waren er des middags spelen kinderen en des avonds spelen voor lien En tot slot van het uitstekend Se feest een gezellige avond in de S tent op het feestterrein. ÏJmuiden. uv» is heel sober voor de dag ge- ..„„"Algemene schoolfeesten waren er riorraniseerd, maar vele buurtver- ijlien Melden een feest voor de km- S waarvoor dank zij het schitterende S grote belangstelling bestond. Het Sn natuurlijk de bekende behendig- eidswedstrijden, hardlopen, klimmen en- •oort Zo zagen we de hoop des Vadei- ds bezig in Ouö-IJmuiden, de Plan- sstraat de Alex. Bellstraat, de Fazan- tenlaan enz. In verschillende straten volg den nog wedstrijden voor ouderen, waarbij onCier andere een voor dames, die een eva cuatiekarretje meevoerden, zodat ook nog ren aan minder prettige tijden herinnerd ,erd. De heren in de Planciusstraat en de /[le'x: Bellstraat zijn een partijtje gaan voetballen. Des avonds concentreerde de drukte zich „p bet Oosterduinplein, waar de bewoners hun huizen kwistig met vlaggedoek hadden versierd. Des middags was er al gramo- foon-muziek en des avonds werd er op een Prestoten en extra verlicht gedeelte van liet trottoir gedanst. De opbrengst der en- trée was voor de Niwin bestemd. Herdenking'S'samcnkomst in de Ned. Hei-vormde Kerk, Was de verjaardag van onze Vorstin Kei? Zondag in verschillende kerken her dacht, waarbij dan het volkslied werd ge zongen, een comité van Protestantse jon geren uit de Ned. Hervormde Gemeente en de Gereformeerde Kerken had gisteravond een herdenkingssamenkomst belegd in de Ned. Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat waarvoor grote belangstelling bestond. Va een kort welkomstwoord van de heer Ab. de Jong en gemeenschappelijk zingen van Ps. 75:1 declameerde de heer Jaap de Koning „Scheepsraet" van Huygens en .Vrede" van Adema van Schelterna. Ver volgens zong het kerkkoor onder leiding van Joop Huizinga „Wilt heden nu treden" uit Valerius' Gedenckklanck. Daarop aan sluitende sprak de heer H. Remiëns over ,.Den Vaderland getrouwe", zoals ons Volkslied het Willem va,n Oranje in de mond legt, doch ook zoals dat door Ko ningin Wilhelmina gedurende haai- lange regering in voor- en tegenspoed is ver wezenlijkt. Nadat Gerrit Fideler zich op het orgel had laten horen en nogmaals gemeen schappelijk was gezongen, declameerde Jaap de Koning „Aan mijn Vaderland'' en „Klokke Roeland". Het koor zong weer enige liederen van Valerius, onderbroken door Ab. de Jong, die het Wilhelmus de clameerde, waarin de bijzondere schoon heid van dit lied zeer goed geaccentueerd werd, De heer P. Schipper sprak over „In Godes vrees te leven". Begeleid door orgelspel van Gerrit Fid der werden tot besluit twee verzen van het Wilhelmus gezongen. Velsen-Noord. Dank zij een goede organisatie van de Oranjevereniging „Velsen" is de viering van Koninginnedag voor de bewoners en kinderen van Velsen-Noord bijzonder ge ragd, De Oranjevereniging had, een pro- Siamma kunnen samenstellen, dat klonk ah een klok. Maandagmorgen om 9 uur verzamelden alle schoolkinderen van Velsen-Noörd zich m twee groepen bij de Chr. school in de Van Langeveldstraat en bij de Da Costa- school. Voorafgegaan door de Harmonie- '-apel „De Eendracht" en de Hoogoven Harmonie trokken de optochten naar het cestterrein in Van Gel der's Sportpark, n hadden de volksspelen plaats. .eKK, Harmonie „St. Caecilia" verhoogde ««feeststemming. i e Velsen-Noorders maakten vervolgens mis met het Friese kaatsspel, waarvan Li^ftög „Us Memmetael" te Bever- Het was een prachtige avond, die veel te genieten gaf. Te Santpoort-dorp. 's Morgens reeds vroeg trokken de kin deren der drie scholen onder geleide van hun onderwijzers en voorafgegaan door de muziek van „Soli Deo Gloria" in optocht door het dorp. Gaf het dragen va,n Oranje de stoet reeds een feestelijk aanzien, nóg aantrekkelijker was hij, doordat vele kin deren een versierde autoped, rijwiel of poppenwagen meevoerden. Na een korte „ommeganck" trok de stoet naar het feestterrein, waar ten aanhore van talrijke aanwezigen, onder wie we burgemeester Kwint en diens echtgenote opmerkten, oud-wethouder Nijssen een openingswoord sprak, waarin hij vooral de nadruk legde op het versterkte nationali teitsgevoel van ons volk. Daarna zongen de kinderen onder lei ding van de heer Theo Spook en begeleid door „Soli Deo Gloria" een aantal vader landse liederen. De ochtend-feestelijkheden werden be sloten met een partijtje touwtrekken. Dat de politie niet ten onrechte „de sterke arm" genoemd wordt, blijkt wel uit het feit, dat zij de eerste prijs behaalde. Num mer twee was de ploeg van dc R.K.S.V. Velsen" en nummer drie een kwartet winkeliers. Prijzen Kindcroptocht. Versierde fietsen: 1. Nelly Nol, 2. Jan Gomes, 3. Lieneke Blom, 4. Tonny Spie ring, 5. Benne v. d. Belt, 6. Thijs Taconis. Versierde wagens: 1. A. v. Rijswijk, 2. Alie Witteman, 3. Arie Giessen, 4. Willy Kochx. Autopeds en groepen: 1. Piet Koning en Ton Tabernal, 2. Ko Anton isse. 3. Ineke Hamburg,, 4. Wim de Groot, 5. Bob Zeil maker, 6. Kinderen, van Dijk, Krengen en Vonk, 7. Hanny, Corry, Nelly en Lucy Wit teman. Hitten-race. Des middags werd er op het terrein van Terrasvogels een hitten-race gehouden, waarvoor de belangstelling dermate groot was, dat de „loketten" het niet aan kon den en er een ogenblik een chaotische toe stand dreigde te ontstaan. De geldprijzen werden tenslotte als volgt verdeeld: le prijs 100 A. SchoorI, 2de prijs 50 D. Koever, 3de prijs 25 J. Sin- terne, 4e prijs 5 J. Bink, 5e prijs 5 A. v. Ek, 6de pi-ijs 5 J. J. Dijkzeul. Tenslotte nog een opmerking: Wanneer het bestuur der Oranjevereniging het vol gend jaar weer een dergelijke race orga niseert, laat het dan het slaan der dieren op straffe van disqualificatie verbieden. Thans zagen we, dat de commissaris van politie, de heer Weyburg, persoonlijk een der jeugdige deelnemers een réprimande gaf. Te Santpoort-Station. In een voor dit doel uitstekend ge schikte omgeving, een open plek in het bos aan de Willem dé Zwijgerlaan, werd gistermorgen op initiatief van de Vereni ging tot het houden van Nationale Dagen voor de jeugd een variété-voorstelling ge houden, welke ook door vele ouders werd bijgewoond. Medewerking verleenden Harry Bournan, conferencier-goochelaar, Üp Kiki, clownerie en de drié Franels. De kinderen hebben zich uitstekend vermaakt vooral om de grollen van Üp Kiki heb ben ze gelachen en hun feestvreugde werd nog verhoogd door de tractaties. Was het ochtendfeest dus uitstekend ge slaagd, des middags was dit het geval met het watersteken. Er bestond voor dit oud- Hollandse waterfestijn grote belangstel ling. Trots de droogte van de laatste weken, is er flink met water geplonst en tot groot vermaak van de omstanders on derging menig deelnemer de waterdoop. De prijswinnaars waren: le prijs 25 P. Schipper; 2e prijs 15 C. Schipper; 3e prijs 10 P. Quaak; 4de prijs 5 J. Bruinooge. Het Avondfeest. De als „Groots Oranje Avondfeest" aan gekondigde 'bijeenkomst in het Burgemees ter Rijkenspark is een buitengewoon suc ces geworden èn door de medewerking van het weer en de uitstekend organisatie èn door hetgeen geboden werd. De avond was georganiseerd door de Oranjevereniging „Santpoort" en de Ver eniging tot het houden van Nationale Dagen" te Santpoort-station. Medewer kenden aan de avond waren Lou Bandy, Mr. Charles, de „Hawaiian Serenaders", het fanfare-korps „Wilhelmina" en het ballet van Tilly Sylon. Naar schatting wa ren 4000 toeschouwers aanwezig; onder wie burgemeester en mevrouw Kwint, de wet houders Van Leusen en Visser met hun dames en de chef van 'het kabinet van de burgemeester, de heer W. Chr. Suwerink. Damtienlal van Kcnnemerland verloor in Beverwijk Ter gelegenheid van het 20-jarig be staan der Beverwijkse damclub werd- Zon dag een damwedstrijd gespeeld tussen de ;te.rkste tien spelers uit Kennemerland en de Rest van Noordholland. Het gezelschap werd een excursie aan geboden naar de Hoogovens. Onder lei ding van de heer P. C. Ba is werd enige uren op de terreinen vertoefd. Daarna bood het bestuur der Beverwijkse dam club spelers en genodigden een lunch aan. De wedstrijd werd gespeeld in het''club lokaal van Hoogoven Staten. Voor deze ontmoeting was door de jubi lerende vereniging een fraaie beker be schikbaar gesteld, welke door het tiental van Rest van Ncordiholland werd gewon nen. Hieronder volgt de uitslag: Kennemerland Noordholland 1 B. Dukel-P. Buis 11 2 A. Ligthart-J. Mol 11 3 H. Larcs-J. de Boer 20 4 G. W. Zonneveld-v. d. Horst.... 02 5 C. Suyk-May 02 6 A'be de Jong-Groteman 11 7 Yme de Jong-J. Meester 11 8 Tolenaars-T. Atje11 9 Mollema-LeibbraiKl1-1 10 P. C. Bais-De Haas1—1 Totaal 9—11 voor Noordholland. Dukel-Laros remise De eerste partij tussen Dukel en Laros om het damkampioenschap van Noordhol land eindigde remise. De tweede partij wordt Woensdagavond in Beverwijk ge speeld. Zevenkamp van Kinheim De door Kinlheim gehouden jaarlijkse- zevenkamp-dag om de Fcike Gnossen- beker had het volgende resultaat: Senioren: 1 en wimmaar van de.beker: A. Frinssen 4801 pnt.; 2 J. Starreveld 4535 pnt.; 3 S. de Vries 4404 pnt; 4 H. J. v. d. Wateren 43521/2 pnt.; 5 H. Prinssen 4124 pnt.; 6 P. Rem 4103 pnt.; 7 Jan Verhoof- stad 3705 pnt.: 8 H.' J. Smolenaars 3299 pnt.; 9 J- Ramakers 3237 pnt.; 10 D. van As 3018 pnt. Adspiranten: I C. Dekker 2417 pnt.; 2 J. de Graaf 2300 pnt.; 3 C. Pirovano 2293 pnt.; 4 J. de Groot 2277 pnt.; 5 N. J. van Doesburg 2171 pnt.; 6 W. Demmers 1845 pnt-; 7 G. Dekker 1737 pnt.; 8 H. de Ruy- ter 1711 pnt.; 9 T. v- Vuuren 1522i/2 pnt.; 10 G. de Reus 1372 pnt. Kinheim stelde teleur V.V. „Kinheim" hield Zondag een oefen dag in Van Gelder's Sportpark. Het eerste elftal dat enige veranderingen heeft onder gaan, speelde een. wedstrijd tegen de Am sterdamse tweede klasser De Spartaan. Aanvankelijk leek het dat Kinheim aan deze in technisch en taktisch opzicht betere ploeg goed partij zou geven waardoor de opstelling voor de komende competitie kon worden beoordeeld. Niets was minder waar, want toen bleek, dat de verdediging van Kinheim niet op dreef was werd te veel van plaats verwisseld om een juiste indruk te krijgen. Dit was ongetwijfeld jammer, daar de voorhoede van Kinheim vrij goed werk verrichtte en v. d. Wateren met een fraaie kophal het enige doelpunt maakte. De Spartanen wisten de stand tot 1—8 op te voeren, hetgeen voldoend? de serieuze opvatting van de bezoekers en de slappe houding van Kinheim schetst. De ruststand was 13. Voorts zijn gespeeld: Kinheim 2De Kennemers-combinatie 56; Kinheim 3- De Kennemers-combinatie 33; Kinheim 4V.V.B. 5 6—2. Hinderwetbesligsing verdaagd Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen hebben de beslissing op het - verzoek van de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te ÏJmuiden om vergunning tot het uit breiden van het hoogoven/bedrijf door het opstellen van een centrifugaalpoijip, aan gedreven door een Dieselmotor van 180 pk i.n bet zoutwaterpomphuis, staande op het perceel kadastraal bekend gemeente Vel sen, sectie A, no. 1017, verdaagd, op grónd dat het onderzoek nog niet zover gevorderd is, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. Nieuwe leider van Gratia Plato Tot leider van de gymnastiekvereniging Gratia-Plato is benoemd de heer A. de Graaf te Amsterdam, Deze zal zijn lessen beginnen op Donderdag 4 September in de Willem de Zwijgersdiool aan de Platanen- straat- Een reuzen-schildpad de n -- organisatie verzorgde. ,^P keurige en stijlvolle wijze voerde de volksdansgroep „Butterfly" haar n uit. Nadat „De Eendracht" de vele van Z'°en no2 vergastte op een potpourri mliVld5landse liederen, besloot een n» Jioscoop het programma, ratio VOGobalweclstrijd tussen een combi- ^vanKinhrim, WB en IEV tegen de uittbo asser ZFC uit Zaandam is een ,iP v*°He ontmoeting met mooie «».nc.0ok noS genoten van een komische iwitumeerde wedstrijd. wtere avond concerteerde de Har- i*i'üe Eendracht" in de tuin van onder directeur Leisti'kow. spoelde onlangs aan op het Bretonse strand, waar der gelijke monsters niet iedere dag plegen teverschijnen. De badgasten, die bij het opduiken van de kolos naar alle richtingen uiteengesto ven waren, omdat zij niet wisten welk een gedrocht daar plotseling uit het rijk van Neptunus tot hen kwam, keerden alras op hun schreden terug toen zij merkten, hóe het dier door uitputting niet in staat was, enige agressieve handeling te plegen. Zij hoorden even eens van mannen, die het weten konden, dat zee schildpadden geen mensen vlees lusten en zeer vreed zame dieren zijn zodat zij spoedig in een kring rond, telde de fotograaf er niet ben ontfermd en hem voèr de zeldzame badgast ston- bij, doch het vermoeden een zacht prijsje aan eén denWat er verder met de bestaat dat strandvonders dierentuin of aan de vil- schildpad gebeurd, is, ver- zich over de vondeling heb- der hebben overgedaan. Hel s.s. „Rijn" komt weer in de vaart Het 1159 brt. grote s.s. „Rijn" van de Maatschappij „Vrachtvaart" te Rotterdam, dat anderhalf jaar lang in de Oostzee door oorlogshandelingen onder water heeft ge zeten en enige tijd geleden werd gelicht, is op de scheepswerf „De Hoog" te Rotter dam geheel gerepareerd en geïnstalleerd en zal dezer dagen, vermoedelijk reeds de vol gende week, in de vaart worden gebracht. Gisteren werd het naar de Waalhaven ver sleept voor kompas stellen. DISTRIBUTIENIEUWS Voor het afhalen van nieuwe bonkaar ten in het Patronaatsgebouw zijn aan de beurt: Woensdag 3 September de létters N tot en met O en Donderdag 4 September de letters P tot en met R. Brandstoffen voor kamer- cn pensionbewoners. Aanvraagformulieren voorbrandstoffen voor kamer- en pensionbewoners kunnen worden afgehaald tot en met 6 September: te IJmuiden-Oost dagelijks, te Santpoort heden, Woensdag en Vrijdag, te Velsen- Noord Donderdag. „Velsen-Noord Vooruit" besprak zijn plannen De Vereniging „Velsen-Noord Vooruit" gevormd uit de gezamenlijke vier buurt verenigingen heeft in café Sloot een alge mene vergadering gehouden, welke onder leiding stond van de heer J. W. C. Scher- penhuizen, voorzitter. Deze gaf een over zicht van de stand van zaken, waarbij in zake een adres, gericht aan de directie van de Papierfabriek tot het beschikbaar stel len van' het gebouw „Concordia" ten be hoeve van de buurtverenigingen, geen bin dende beloften konden worden gedaan, zulks wegens het gebruik door eigen ver enigingen. Wel blijft overleg mogelijk. De morfumentale lichtmast in de Pels straat, was onder de aandacht van B. en W. gebracht, doch een antwoord op het betref fende -schrijven is niet ontvangen. Des ondanks achtte de voorzitter de mogelijk heid van plaatsing niet uitgesloten. Van de directeur der P.T.T. te Beverwijk was bericht ingekomen, dat niet kon worden voldaan aan het verzoek een brievenbus bij de noodwoningen aan de Hofdijklaan te plaatsen. Op het invoegen van een autobus halte bij dè Corverslaan is eveneens afwij zend beschikt. Het college van B. en- W. van Velsen is gevraagd een inhaalverbod voor de Wijkerstraatweg te doen invoeren. Aangezien hieraan niet kan worden vol daan, zal worden verzocht voor deze weg een maximum-snelheid te bepalen. Pogingen tot het verkrijgen van een post agentschap faalden, de vestiging van een dokter heeft eveneens geen kans van sla gen, zodat-Velsen-Noord in beide gevallen volkomen op Beverwijk blijft aange wezen. Vervolgens is reeds weer vooruit gezien en het St. Nicolaasfeest langdurig bespro ken. In principe werd besloten dit door de v^er buurtverenigingen gezamenlijk te vieren op Zatei'dag 6 December, gesplitst in twee afdelingen naar leeftijd. Het bestuur kreeg hiertoe vrij mandaat. Gouden huwelijksfeest Het echtpaar C. Boender en J. Boender- Stolk, Zuiderkanaalweg', hoopt Dinsdag 16 September zijn gouden huwelijksfeest te herdenken. De echtelieden beiden afkomstig van Nieuw Beyerland, van wie de bruidegom thans 71 jaren én de bruid 69 jaren telt, vestigden zich kort na hun huwelijk in de Spaarndammerpolder, waar zij sedertdien hebben gewoond. Gedurende 35 jaar is de bruidegom als landarbeider in dienst ge weest van wijlen boer G. Prins en heeft hij zich en zijn gezin in deze tijd vele vrienden gemaakt. Het echtpaar heeft niet minder dan 13 kinderen, die op hun beurt de beide oudjes 24 kleinkinderen en een achter kleinkind schonken. De laatste jaren oefent de heer Boender een eigen tuindersbedrijfje uit. Het St. Lucasgilcle toonde zijn werk In het clubgebouw „Kindervreugd" is Zaterdagmiddag een tentoonstelling gehou den van werken van de leden der Vereni ging van Amateur-kunstschilders „St. Lu- casgilde" te Beverwijk. Deze expositie om vatte hetgeen tijdens de vacantie is ver vaardigd. De bijzondere animo tot de schilderskunst bleek uit de vele inzendingen, waaraan bijna alle leden hun gehele vacantietijd hebben gewerkt. •De leider de heef J, C. R. Heeck, kunst schilder te Bakkum, behandelde elk werk afzonderlijk. Hij gaf op geestige wijze zijn oordeel en aanwijzingen tot verbetering van perspectief en gebruik van kleuren. Na nauwelijks een half jaar bestaan van het gilde is door serieuze studie al veel bereikt én heeft het werk van de thans 28 leden, waaronder twee dames, meer inhoud ge kregen. De heer Heeck gaf tenslotte nog een de monstratie van aquarel-schilderen, waar voor grote belangstelling was. Het St. Lu- casgilde heeft voor de komende winter grote plannen, waarin opgenomen een ten toonstelling van schilder-, aquarel- en tekenwerk van de leden. Engelse motortorpedoboten in Amsterdamse haven Gisteren zijn in de Amsterdamse haven twee Engelse motortorpedoboten binnen gelopen. Het zijn de „2016" onder comman do van luitenant-ter-zee Folk en de „5007" onder commando van luitenant-ter-zee Giffiths, die een vierdaags vriendschappe lijk bezoek aan de hoofdstad brengen en Vrijdag naar Engeland terug zullen keren. Zij hebben gemeerd aan de De Ruyterkade. Een derde motortorpedoboot de „2012", die eveneens in Amsterdam zou komen, kreeg onderweg op de Noordzee machine pech en is inmiddels teruggekeerd op haar basis. - De boten hebben ook verleden jaar reeds voor vlagvertoon in de Amsterdamse haven gelegen, toen zij deel uitmaakten van een flottille van tórpedoboten. Proefvaart „Batoela" Zaterdag heeft met goed gevolg de offi ciële proeftocht plaats gehad van het door de Rotterdamse Droogdok Maatschappij N.V. voor de staat der Nederlanden, onder toezicht van de N.V. Koninklijke Paket- vaart Maatschappij te Amsterdam, gebouw de motorschip „Batoela". De hoofdafme tingen zijn: lengte tussen de loodlijnen 64.69 m„ breedte op buitenkant spanten 12.04 m., holte tot opperdek 5.1 m„ .laad vermogen circa 1700 ton. De voortstuwing van het schip geschiedt door een 7-cylinder, 2-takt polar-dieselmotor met een vermo gen van. circa 900 a. p.k. MARKTBERICHT Zaterdag. Aangevoerd werden 65 kisten tarbot en tong, 455 kisten schol, 300 kisten schelvis, 125 kisten wijting, 30 kisten koolvis, 70 kis ten kabeljauw, 35 kisten makreel, 50 kis ten diversen, 6300 kisten haring, totaal 7430 kisten. Prijzen: verse haring 14,50, 12.50, bot 22, kleine schol III 15.90. Besommingen: 4 trawlers ƒ79.371 Motorloggers: KW 122, 7858, 1072449, 138 8580, 52 2035, 210 2548. Kustvissers: WK 7 1776, IJM 213 ƒ764, 249 134, 229 1234, 81 2110, 214 2727; UK 202 949, 172 ƒ338, 35 1127, 34 ƒ119, 242 2595; HD 245 ƒ262; VD 9 ƒ415, 60, ƒ186; IJM 202 ƒ32. Maandag. Aangevoerd, werden 1500 kisten schel vis, 325 kisten schol, 120 kisten tarbot en tongi 150 kisten kabeljauw, 175 kisten heek, 70 kisten koolvis, 450 kisten wijting, 75 kis ten diversen, 6550 kisten haring, totaal 9415 kisten. 'Prijzen: haring 14,506,50. Besommingen 6 trawlers 66.402. KW 155, f5590, 24 3460, 162 ƒ5940, 91 ƒ2720, 64 ƒ3640, 51 ƒ5670, 53 ƒ2020, 77 2470, 78 5624; IJM 210 4270, 224/3020. Roeien tijdens de Olympische Spelen. In hei buitenland is weinig belangstelling voor dames roeien. Nel van Vliet ondervond moeilijkheden. Recordpoging van John Cobb uitgesteld. Olympische roeibaan Tijdens de Olympische roeiwedstrijden te Henley zal met de .traditie worden gebroken. In plaats van twee zullen drie ploegen tegelijk in de voorwedstrijden, halve eindstrijden en de finales starten. Het voordeel iisi het door deze wijziging het aantal roeidagén belangrijk zal kunnen- worden verminderd. Als data zijn vast gesteld 5 tot 9 Augustus. De protocolaire plech tigheid van het uitroepen der winnaars zal niet in het Wembleystadion geschieden maar op Hen ley zelf. De deelnemers zullen in de omgeving van de baan worden ondergebracht. De baan zelf is geen 2000 meter lang maar 1911 meter. Aange zien de roeiers een lichte tegenstroom hebben op de Thames verwacht men tijden, welke gelijk zullen zijn aan die op de normale 2000 m. baan. De eindstrijden worden gehouden op Maandag 9 Augustus; op Zaterdag 7 Augustus worden de halve eindstrijden geroeid en op 5 en 6 Augus tus de voorwedstrljden en de herkansingsraces. Elke baan. Is 12 meter breed. Een kabel, welke onder water ligt, waarop kurken boelen zijn ge monteerd. zal de baan aangeven. In ieder geval is door deze maatregelen zekerheid verkregen, dat de wedstrijden een sportief'en goed verloop zullen hebben. De wedslrijdcommissansscn, die bij de olympische wedstrijden zullen fungen worden binnen enkele maanden aangewezen door een schriftelijke stemming en op voordracht van de bij de internationale roeifederatie aange sloten bonden. Nog geen roelkampioenschappen voor dames, Op het congres te Luzeni van de F.ï.S.A. hebben de Franse gedelegeerde de heer Mahut en onze landgenoot mr. Hendrix gepleit voor het invoeren van damesnummers bij de Europese kampioenschappen. De afgevaardigden bielsen ln meerderheid tegen het wedstrijdsysteem voot dames te zijn, ondanks het feit, dat de Neder landse afgevaardigde er terecht op wees, dat het damesroeien in de laatste jaren een grote evolutie had doorgemaakt. Het enige, wat mr, Hendrix kon bereiken was het feit, dat na de Olympische Spelen de FISA een enquête onder de aangesloten bonden-zal houden, teneinde nauwkeurige inlichtingen te verkrijgen, omtrent de stand van bet dameswedstrijdwezen in de diverse landen. Voetbalofficials in Amsterdam. Op 22 en 23 September worden enkele be langrijke bijeenkomsten van de FIFA te Amster dam gehouden. Op 19 September komen de be stuursleden van de internationale voetbalfedera- tie naar Brussel ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Koninklijke Belgische Voetbal bond, Zondag 21 September, dus op dezelfde dag, waarop in Amsterdam NederlandZwitserland op het programma staat, wordt ln Brussel de erewedstrijd tegen Engeland gespeeld. Daarna reizen de officials der FIFA naar Amsterdam. Op 22 September vergadert aldaar het scheids- rechterscomité van de FIFA, De volgend* komt onder leiding van Karei Lotsy de speciale commissie voor de wereldkampioenschappen voor 1949 bijeen, welke wedstrijden naar men weet in Brazilië worden gehouden. Plet regle ment voor dit tournool om de Coupe Rimet za: definitief worden vastgesteld. In ieder geval zullen ln Europa voorwedstrijden worden ge organiseerd, verdeeld over diverse poules, uitnodigingen voor dit tournool zullen na het opstellen van het reglement worden verzonden. Op dezelfde daig komt het bestuur t FIFA te Amsterdam bijeen, onder voorzitter schap van de Fransman Rirnet, De commissie voor de wereldkampioenschappen zal op deze vergadering rapport uitbrengen over het regle ment. Ook het Olympisch voetbaltournooi zal ter sprake komen, evenals de bekende amateurs- kwestie. Voor de eerste maal zal de Russische !-president van de F|FA, de heer W. A. Gvanatkin, het hoofd van het Russisch voetbal. van de Russische bond van lichamelijke opvoe ding en sport, op de bestuursbijeenkomst aan wezig zijn. Hilversum besteedt aandacht aan paardensport,. Een overleg tussen de paardensportvereniging Hilversum, de Gooise Jachtverenlging en het gemeentebestuur van Hilversum heeft tot resul taat gehad, dat met ingang van volgend ,;aar al daar emge malen een concours-hippique zal worden georganiseerd. Het ligt in de bedoeling onder meer daarbij weer te komen tot het grote tweedaagse internationale coucours-hippique, dat vroeger een grote vermaardheid bezat, doch omstreeks 1920 vei'dween. Het ging niet snel genoeg. John Cobb heeft de poging zijn wereldsnel heidsrecord tot 400 mijl per uur op te voeren weer uitgesteld, aangezien hij bij de laatste twee proefnemingen niet boven de 334 mijl uit kon kernen, hoewel het record op 368 mijl per uur staat. De Amerikaan Ab Jenkins heeft eveneen» zijn recordpoging om technisohe redenen uit gesteld. „Terrasvogels" .Printon Rovers" ve rsloeg Stormvogels won Zilveren Molentournooi In de eerste ontmoeting was de Noorde lijke eerste klasser Leeuwarden aan het werk tegen UVS uit Leiden. Het werd een pittige strijd, waarin de Leidse tweede klas ser in technisch opzicht een tikje beter speelde dan Leeuwarden. Het spel werd echter te kort gehouden om veel succes op te leveren. Dank zij een klein misverstand in de Leeuwardense achterhoede slaagden de Leidenaren er in een overwinning van 10 te boeken. StormvogelsRCH was de beste wed strijd van de dag. Stormvogels als steeds een. hardwerkende ploeg, vond in RCH een tegenstander, die qua techniek aan de eer ste 'klasser zijn handen vol gaf. Steeds weer belaagden de RCH-spelers. Ihet IJmuidense doel, doch vonden Kraak in ongenaakbare vorm. Bovendien speelde SchoorI weer een verdienstelijk partijtje op de spilplaats. Eerst in de tweede helft doelpuntte Hanse met een schitterend schot, waarna de IJmuidenaren gelijk maakten 11Nadat in de laatste minuten RCH nog een paar goede kansen verloren had laten gaan, kwam het einde met 11. Stormvogels was er met 'het nemen van strafschoppen beter in en bereikte de eindstrijd. Nadat de adspiranten van HFC en RCH de rustpoos hadden gevuld met een aan trekkelijk partijtje jeugdvoetbal, waarbij de RCH'ers met 51 m de meerderheid bleven, volgde de verliezers-ronde. In de wedstrijd LeeuwardenRCH bleek duidelijk dat het voetbal in het Westen zeer gunstig afsteekt tegen dat uit het Noorden. Hoe de Leeuwarders ook werkten, zü kon den niet verhinderen, dat RCH met de rust reeds een voorsprong van 30 had ver kregen. De einduitslag werd 51. Wat het RCH-elftal betreft, kunnen wij niet anders zeggen, dat het elftal op twee goede wed strijden kan terug zien. De eindstrijd die nu volgde, ging tussen UYS en Stormvogels. De strijd begon met een overwicht van de Leidse tweede klas ser. die in Wallaart en Kantebeen nog een paar goede krachten bézitten. Met een zeer hard sohot gaf Kantebeen UVS de leiding, doch voor de rust kwam nog de gelijkma ker van de voet van SchoorI. Het liep UVS niet mee. toen een hard schot buiten be reik van Kraak tegen de paal geschoten werd. Stormvogels bood steeds beter tegen stand en in de laatste 15 minuten bracht de ploeg met twee fraaie doelpunten de eind stand op 13, waardoor zij wederom ir het bezit van de fraaie Zilveren Molen kwam, die door de waarnemende burge meester van Heemstede werd uitgereikt. Het Zilveren Baltournooi is voortgezet met de volgende wedstrijden: UnitasHet Gooi 0—1; WV-HW 0—1; SW—Emma 2—1; BW—Heracles 3—1: Het Gooi—HW 1—2; SW—BW 2—2 (SW wint met doel- schoppen). Zondag 7 September komen in de eind strijd tegen elkaar uit HW en SW. In het Arolbeker-tournooi waren de uit slagen der eerste rónden: HBSAFC 20: HDVS—Zeeburgia 2—1AGOW—PSV 2—1; KFCDWS 1—0. Het Elswout-tournooi van DIO heeft Hil- linen overtuigend gewonnen door Droste met 90 te slaan. Haarlem 2 veroverde de derde prijs door een overwinning van 10 op WB. De voorzitter, de heer Ponstein, reikte de prijzen uit. ADO-Stormvogels 2 4-4 De Stormvogels-reserves hebben Zondag een bezoek afgelegd bij de Heemskerkse derde klasser A.D.O. 1920, voor welke wedstrijd een flinke belangstelling was. Stormvogels vond een stevige ploeg te genover zich, die zich ten volle gaf en die het de gasten niet gemakkelijk maakte. De wedstrijd is in een 44 spel geëindigd. Terrasvogels maakte Zondag op 't WA- tournooi een buitengewoon goede beurt door Printon Rovers, een Engelse club, met niet minder dan 51 te slaan. De Sant- poortse voetballers begonnen in een buiten gewoon hoog tempo en voordat de Engelsen goed en wel wisten, dat de wedstrijd begon nen was, lag de bal door RÖbkens toedoen achter hun doelman. De Terrasvogels ble ven sterker, maar toch maakte de Engelse nuddenvoor na 20 minuten uit een hoek- sóhop gelijk. Geruime tijd oefende Terras vogels een hevige druk op het Engelse doel uit, dat door de doelman, zij het soms met assisten tie van het houtwerk, goed verdedigd werd. Tenslotte zorgde De Jong er voor, dat de rust met 21 inging. Ook na de hervatting waren de Sant poorters verreweg het meest in de aanval, daar de Engelsen tegen de hechte Terras vogels-verdediging nijt op konden. Met een kopbal bracht Goedhart de stand op 31. Van opgeven wilden de Rovers ook nu nog niet weten, doch zij konden niet ver hinderen, dat Röbken en De Jong Sr. de stand tot 51 opvoerden. Zondag a.s. om 11 uur speelt Terras vogels tegen A.P.G.S, Adrichem-tournooi Ter gelegenheid.van het 25-jarig bestaan van de R.K. Sportvereniging D.E.M. zijn Zaterdag en Zondag jubileum-wedstrijden gespeeld in het door de club georganiseerde Adrichem-voetbaltournooi. Zaterdag is de ontmoeting D.E.M.-I.E.V. gespeeld, waarbij de jubilerende club met 61 zegevierde over de Velser-Noorders. Zondag zijn de wedstrijden voortgezet' met H.B.C.-V.V.E., waarin de Heemstenaren de voetballers van Wijk aan Zee met 53 versloegen en V.V.B.R.K. V.V.A. De Bresapers konden het evenmin bolwerken en werden uitgeschakeld met 14. Zondag a.s. worden de slotwedstrijden gespeeld, welke na loting als volgt zijn DEM-RK WA en HBC-WE. Vooren tweede in Oss Arie Vooren nam Maandag deel aan de Ronde van Oss over 122 km. Schulte werd winnaar in 2 uur 51 min. 45 sec. en daarna volgde Arie Vooren. Korfbal Competitie-indeling K.N.K.B. Op de Zaterdag gehouden Districtsvergadering van de Koninklijke Nederlandse Korfhalbond werd de aanvang der competitie bepaald op 14 September; de vergadering stelde ingevolge het advies der Districtscommissie de volgende com petitie-indeling vast: Eerste klasse: WK. BI. Wit, KZ, SVK, Swift, Euto, AW, AZ, Rohda, Archipel. Tweede klasse A: Samos, Olympia, Zwaluwen, Excelsior, Giraffes, Fortuna, DTV, Indo, Ooster park, DED, DDV. Tweede klasse B: Oostenkwariier, Aurora, Groen Geel, Sport Vereent, ZKV, Watervliet, Landlust, Amufli, HEP, DVD, Derde klasse B: Roda. OKV, Ados, KCN, Vic toria, OBZB, Animo Ready, KVH. Degradatie: Uit 1ste klasse: 3 ploegen; uit. 2de klasse 3 ploegen per afdeling, Promotie: Uit 2de klasse: 2 ploegen t®taal; uit 3de klasse: 2 ploegen totaal. Reserve 1ste klasso: Blauw Wit 2, Oosterkwar- tier 2, SVK 2, Swift 2, Archipel 2, DTV 2, KZ 2. WK 2, Reserve 3de klasse A: Excelsior 2, Zwaluwen 2, Olympia 2, Samos 2, Tovers 2, Vogel 2, Blauw Wit 3. D: DTV 3, Lu to 2, Swift 3, Landlust 2, Aurora 2, Sport Vereent 2, Blauw Wit 4. Animo Ready 1 ingedeeld. Het Bondsbestuur van de H. K. B, heeft alsnog aan Animo Ready toestemming gegeven om het volgende seizoen in de derde klasse K N.K B. uit te komen. Dit besluit werd enigszins vergemakkelijkt daar de oudste korfbalvereniging van Haarlem „Haarlem", zich vrijwillig terugtrok, een be sluit, dat door de besturen van K.N.K.B, en H.K.B. zeer wordt betreurd. Immers deze ver eniging, die meer dan 30 jaar ;n de K.N.K.B., van de eerste tot en met de derde klasse heeft gespeeld, was een sieraad voor de K.N.K.B. Animo Ready won na strafworpen de Stads-Editiebeker Bij het tournooi van de Haarlemse Korfbal- bond om de Stads-Editlebeker zorgde Ooster kwartier 3 voor een verrassing door Nieuw Flora en Sport Vereent 2 uit te schakelen, waardoor het In de finale uitkwam tegen Animo Ready, dat deze via strafworpen mei Watervliet 2 had bereikt.. In de eerste minuut van de eindstrijd.' gaf Luikel aan Oosterkwartier een voorspreng. Daama kwam Animo Ready er beter in, en nog voor rust maakte mej. Moerman gelijk. Ook na de hervatting was er volop spanning, doch in de stand kwam geerf wijziging. Ook hiér moes ten strafworpen toen de beslissing brengen, waarbij Animo Ready de gelukkige was, De uit slagen waren: le afdeling: Oosterkwartier 3THT3 6—0; N. Flora—SV 2 2—0; SV 2—Oosterkwartier 3 2—3; THB—N. Flora 1—4; N. Flora—Oosterkwartier 3 0—1; THB—SV 2 1—1. 2e afdeling: Aurora 3—Oosthoek 2—0; Animo Ready—Watervliet 2 0—0; Aurora 3—Animo Ready 0—2; Oosthoek—Watervliet 2 0—2; Animo Ready O.osthoek 7—0; Watervliet 2—Aurora 3 4—0 Eindstrijd: Animo Ready—Oosterkwartier 3 4—0. KIEKENS DERDE IN ROTTERDAM. Vijf en vijftig amateurs namen deel aan de Ronde van Feijenoord: De Haarlemmer Kiekens werd derde achter Koot, Eindhoven en Geerts, Tete- ringen. HFC WON IN LEIDEN. Maandag speelde HFC een oefenwedstrijd tegen ASC in Leiden en won met 8—2,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3