Wetenschappelijke experimenten maken vetter varkens en groter eieren mogelijk Een Heemsteedse predikant over de verhouding kerk tot radio John Lewis, roofridder van het Amerikaanse vakverenigingsleven In de „Jordaan Van Rome" viert men twee maanden zomerfeest DINSDAG 2 SEPTEMBER 1947 TJMUÏDER CÖURXNT Dr. J. Grashuis, directeur van de Schot horst, plaatst een injectiespuit met een hormoon-preparaat in de huid van een koe Op deze wijze wordt de mogelijkheid van twee- en drielingen vergroot. dat de Schothorst propageert, aanvaard hebben. Maar dr. Grashuis gaat verder; hij leeft met hart en ziel in dit werk, waarin men nooit uitgestudeerd raakt. Volgens zijn-eigen woorden is het ondenkbaar, dat ineens een „dood punt" bereikt wordt. Toepassing van hormonenpraeparaten opent een nieuwe tvereld voor de boeren. Merkwaardig proefbedrijf bij Amersfoort Menige Nederlandse boer, die het proef bedrijf „De Schothorst" bij Amersfoort be zoekt, zal zijn ogen niet geloven: hier heeft men de geheimzinnige invloed van hormo nen op het veebedrijf proefondervindelijk „uitgebalanceerd" en resultaten be reikt, die verrassend te noemen zijn. De practische betekenis van dit werk laat zich op het ogenblik nog niet overzien; in elk geval ligt thans een vrij belangrijke opvoering van eier-, melk- en boterpro- ductie om over de rest voorlopig nog te zwijgen binnen het bereik der mogelijk heden. De draden van dit 61 ha grote proefbe drijf, dat onder leiding staat van dr. J. Grashuis en met zijn vele koeien, varkens en kippen een zeer landelijk aspect biedt, komen samen bij de glazen kolven, buizen en branders van het laboratorium in het hoofdgebouw. Van de twee hoogleraren, die hier regelmatig experimenteerden prof. Donath en prof Sjollema is alleen de laatste nog aanwezig. Er is een tijd ge weest, dat het vitaminen-onderzoek troef was en dat de specialist op dit terrein, prof. Donath, op de Schothorst een rijk arbeidsveld vond. Doch inmiddels raakt men om het met de woorden van dr. Gras huis te zeggen op de vitaminen enigs zins „uitgestudeerd" en heeft men zich gespecialiseerd op het genoemde gebied. Hierbij is het kunstmatig schild klierhormoon, dat gevormd wordt bij de bereiding van geactiveerd jood-caseine, een zeer belangrijke factor: de kippen rea geren op het preparaat door 20-25% meer eieren te leggen, de koeien vertonen een gelijke stijging van de melkproductie met verhoogd vetgehalte. Hoewel men in de practijk een evenredige stijging van de boter-hoeveelheid heeft kunnen bereiken, moet een verhoging tot 50% mogelijk zijn. Ook de varkens bewijzen voor het middel gevoelig te zijn; zij reageren door een lan gere en grotere groei. „Voor de export heeft men gaarne een vlezig varken", zei ons dr. Grashuis, „en dit is op deze wijze makkelijk te bereiken. De boer, die echter voor zijn huisslachting een flinke speklaag prefereert, kan door toediening van thiouracil (overigens geen hormoon-preparaat) de werking der schildklier remmen. Men ziet de varkens veel trager en luier worden; zij houden een korte groei. Door deze factox-en neemt de vet-aanzet snel toe. Het spreekt na tuurlijk, dat dit middel gedurende de drie weken van de mest-periode de beste resul taten levert". In de donkere hokken zagen we inder daad enkele voorbeelden, die aantoonden, dat langs deze kunstmatige weg een ver rassend verschil in groeiwijze en conditie te bereiken is. Op dezelfde wijze blijkt het nu ook mogelijk, kuikens ongeveer 100% vetter te maken; ook deze dieren vertonen dan een duidelijke „vertraging". Wie denkt, dat men met deze experimenten op de Schothorst het uiterste bereikt heeft, vergist zich. Want men hoopt in de toe komst het probleem der kunstmatige be vruchting van belang voor dieren zon der fokwaarde ook nog in studie te nemen; in Amerika heeft men hiermede reeds bijzondere resultaten weten te boe ken. Inmiddels is het ook niet meer nodig, dat koeien, die nog nooit gekalfd hebben, „droog"blijven: hiervoor kent men het „stilboestrol", doch men heeft het met dit kunstmatig hormoonpreparaat totnogtoe niet verder kunnen brengen dan de helft van de normale melkproductie. Aangezien alles op de Schothorst in het teken van stijging en venbetering staat, is het fok-vraagstuk niet naar het tweede plan verschoven. Zoals bekend, werpt een koe meestal één kalf, doch het is thans mogelijk geworden om twee- en zelfs drie lingen op te wekken. Ook hier zijn het weer hormonen, die de wonderen verrich ten; in casu een injectie met 'n preparaat, bereid uit het serum van drachtige mer ries. Indien een koe hiermede wordt in gespoten, wordt de ï-ijping van meer ei cellen hetgeen dus de mogelijkheid van een meervoudige bevruchting opent be vorderd. Dr. Grashuis, die als oud-veearts uit de Achterhoek niet teveel van grauwe theorie houdt, heeft ons de practijk van een dus danige injectie getoond. Dit gebeurde in de namiddag onder het melken, dat hier overigens hoe zou het ook anders kun nen op een vooruitstrevend bedrijf als de Schothorst? met behulp van een ben zinemotor en een hygiënische apparatuur geschiedt. Terwijl de motor vrolijk sput terde en de melkers alleen de controle hadden over de zuignappen, vulde dr. Grashuis de injectiespuit met miniscule hoeveelheden wit poeder uit glazen am pullen. Nadat hij de lijst geïnspecteerd had, waarop de knechten verschillende data en bijzondex-heden over de koeien hadden bijgehouden, werd een slachtoffer uitgezocht: de scherpe naald werd in de dikke huid geplaatst en het poeder werd in de bloedbaan gespoten. Inmiddels hebben we nog veel hoofd stukken buiten beschouwing gelaten; zo moeten we ook. nog even stil staan bij de leg-batterijen der kippen. Hier trachten de kakelende dieren elkaar de loef af te steken door steeds grotere eieren te pro duceren, doch het Nedex-landse record, dat thans op 120 gram staat, heeft men tot nogtoe alle hormonen ten spijt niet kunnen bereiken, aangezien men niet verder gekomen is dan 118 gram. Verschil lende vergelijkende proeven wijzen uit, onder welke voorwaarden zich het pluim vee het beste gedraagt. Ook de kuikens moeten zich onderwer pen aan velerlei experimenten. Zo ziet men hier experimenten en nog eens experimenten; waar men zich ook op de Schothorst bevindt. Het landbouwkun dig gedeelte met zijn px-oblemen van zaai-, pootgoed en bemesting willen wij, evenals alle laboratorium-geheimen, stilzwijgend voorbij gaan. Hoe de Schothorst eigenlijk ontstaan is? Destijds werd dr. Grashuis benoemd tot h 9 fd van de CLO-contróle, doch de keuring der mengvoeders deed de behoefte ontstaan aan meer feitenmateri aal. En zo kwam het Centraal Bureau, in- kooporgaan van 500 aankoop-organisaties over het hele land het instituut dus, waarover alle voedings- en kunstmest stoffen voor de Nederlandse boeren lopen tot het initiatief tot stichting van dit proefbedrijf. Hoewel de Schothorst midden in de levende px-actijk staat, zal het nog wel even duren, voor alle boeren het „nieuwe", Nieuw Grieks kabinet onder Tsaldaris Coalitie mislukte De vorming van een Griekse coalitie regering is op het laatste moment mislukt tengevolge van meningsverschillen onder de pax-tijleiders. Zaterdag maakte Tsal daris als minister-president de namen der nieuwe ministers bekend, die hoofdzake lijk tot de populistenpartij behoren. Het nieuwe kabinet bestaat uit: Constantin Tsaldaris: minister-president en minister van Buitenlandse Zaken. Dimitrios Helmis: Financiën (en Econo mische Zaken ad interim). Petx-os Macromihalis: Binnenlandse Za ken (en Marine a.i.) George Stratos: Oorlog (en Openbare Werken a.i.) Panos Hatzipanos: Vervoer (en P.T.T. ad interim). Protopapadakis: Arbeid (en Lucht vaart a.i.) Antonios Papdimos: Onderwijs (en Justitie a.i.) Athanese Papathanassios: Landbouw (en Openbare Orde a.i.) Constantin Rodopoelos: Gouverneur- Generaal van Noord-Griekenland. Sakelarioe: Voorziening (en Koopvaar dij a.i.) Behalve Sakelarioe. die onafhankelijk royalist is, behoren alle ministers tot de populisten. Naai' verluidt, draagt dit ka binet echter een voorlopig karakter en laat Tsaldaris de deur open voor de an dere partijen om er aan deel te nemen. voor en IJmuiden DINSDAG 2 SEPTEMBER. Thalia 8 uur: „De onbekende Ruiter" en „Zes Jaren". Rex 8 uur: Tarzan (Tweede deel). De Pont 8 uur: „Nou gaan we weer uit toveren". WOENSDAG 3 SEPTEMBER. Bioscopen als Dinsdag. Bij de verschijning van: ds. F. R. A. Henkels: Hilversums Ha- neboek. Uitgave: Daamen N.V., Den Haag. De nieuwe Heemsteedse predikant ds. F. R. A. Henkels behoox-de tot diegenen, die tijdens de oorlog door hun principiële hou ding de bezetter aanleiding gaven hen in een Brabants seminarie als gijzelaar af te zonderen van de Nederlandse gemeenschap. Door zo te handelen werkte de vijand er slechts toe mee een nieuwe communiteit te stichten: die van de ver-beten vechters voor een nieuwe wereldorde van recht en recht vaardigheid. In de Brabantse afzondering groeide de idee van de Nedex-landse Volks beweging, van een gelouterd socialisme en op een ander plan ook die van de nationale omroep. Ds. Henkels, reeds gegrepen door de bij- de boodschap, zocht naar middelen om dit Evangelie op zo groot mogelijke schaal den volke kond te doen en op die weg ont moette hij natuurlijk de radio. Maar. zo redeneerde hij, willen wij het Evangelie de grootste kansen geven, dan moet de radio vrij zijn van belemmeringen, die door de omroepverenigingen tot dusverre om hun zelfs wille opgewox-pen werden. De kerk moet haar eigen geluid in de aether laten horen, niet dat van de organisatie door wie zij mag spreken. Behalve voor deze doelstelling: de kerk zelf verantwoordelijk in de aether, ijverde ds. Henkels voor de aanpassing van het kerkelijk radiowerk aan de specifieke radio vorm: de kerk moest „radiogeniek" wor den. Aanvankelijk schenen de voorstanders van dit standpunt na de bevrijding hun kans te krijgen. Ds. Henkels werd tot radio predikant van het I.K.O.R. (Intei'kerkelijk Overleg in Radiozaken) benoemd en kreeg de gelegenheid zijn gedachten in de prak tijk te brengen. Wij weten echter allen, hoe spoedig het getij keerde en oude „rechten" hun plaats opeisten. Ook op het gebied van de omroep bleek de leuze alleen van „herstel en ver nieuwing" niet voldoende om de funda menten van een gevestigd bestel op te bla zen. Ds. Henkels zag zijn werkzaamheid teruggedrongen tot op een randgebied van het uitgestrekte omroeperf en trok de con sequenties: hij ging heen. Verantwoording in een „Haneboek" Maar voor hij heenging, legde deze pre dikant verantwoording af in zijn „Hilver sums Haneboek" (uitgave: Daamen, Den Haag), niet alleen tot „leringe", maar zeker ook tot vermaak van zijn ambtsbroeders en alle anderen, die het met zijn kerk en met de nationale omroep goed menen. Tot goed begrip van de titel diene, dat men in vroe ger eeuwen onder „haneboek". een geschrift verstond, dat antwooi-d gaf op alle vragen, die op een bepaald gebied konden rijzen. Dit „Hilversums Haneboek" verklaart dus het A.B.C. van de x-adiostad. Toch: dit werk is geen hanegevecht ge- wordélB met de schimmige vertegenwoordi gers van een vergane omroepglorie. Veel eer is hier een man aan het woord, die geestdriftig voor de zaak waaraan hij zich gegeven heeft, de staketselen die de ver spreiding van zijn boodschap in de weg staan, wil te niet doen. Enerzijds moet hij dat doen op een „bin- nenlands front": hij moet zijn collega's en alle anderen die strijden voor de kerk en haar welzijn, of dat nu ziekenzorgers, or ganisten of jeugdleiders zijn, duidelijk ma ken, dat de rad-ioluistex-aar alleen dan be langstelling voor dat, wat ze te zeggen hebben, zal tonen, indien dit op een wijze gebeurt, die aantrekkelijk van vorm en in houd is. Zijn „buitenlands front" is gericht tegen al diegenen, die de kerk een eigen taak in de aether ontzeggen en die alleen gekanali- seex-d willen zien in de bedding van een drooggelegde omroepstroom. Des schrijvers toon en zeggingswijze va riëren naar gelang van de categox-ie tot wel ke hij zich richt. Schex-p van formulering en woox'dkeus altijd, maar mild en warm, wan neer hij zich tot de eersten richt, bitter en schamper vaak, als hij de „gevestigde om- roepbelangen" moet bestrijden en aanval len. En wat er achter het tipje van de sluier dat hij zo nu en dan oplicht, van de radiostrijd te voorschijn komt, draagt ex- bijster weinig toe bij om de waardex-ing voor de vroegere omroeppioniers te doen toenemen. Men kan tegenwerpen, dat ds. Henkels eenzijdig is. Toegegeven. Maar we hebben hier te doen niet met een wetenschappelijke studie over een afgerond gebied, maar met het hartstochtelijk getuigenis van een pre dikant, die én zijn Heer èn zijn volk naar beste overtuiging wil dienen. Daax-toe schonk hij ons dit boek, dat, hoewel litte rair lang niet altijd gaaf, in een volkomen nieuw en fris Nederlands, waarin de vele gedachten even geconcentreerd als diep gaand en oorspronkelijk zijn verwerkt, een belangrijke bijdrage betekent tot de mo derne stichtelijke lectuur. J. H. B. Een man van formaat, zonder begrip van ideologieën „De Kern" citeert uit een artikel van Will Chasaix in „The American Mercury" het volgende over de Amerikaanse mijn werkersleider John Lewis. „Wal bezielt me eigenlijk? Streef ik naar macht of ben ik een vermomde St. Fran- ciscus?" Die vraag moet John Llewellyn Lewis, voorzitter en onbestreden leider van de United Mine Workers eens op hef tig ironische toon aan enkelen van zijn me dewerkers gesteld hebben. Men kan er ze ker van zijn, dat hij zelf geen seconde over het antwoord aarzelt. De vakvereni gingen hebben in Amerika heel wat ver schillende types opgeleverd, maar niemand twijfelt er aan of Lewis is de roofridder uit dit milieu. In de zeven-en-twintig jaar, dat hij de macht in de UMW in handen heeft, heel't hij zijn macht en zijn rijk even meedogen loos vergroot als de inhaligste groot-fabri kant en hij heeft daarbij even weinig blijk gegeven van sociale verantwoordelijk heid. De vier kolenstakïngen tijdens de oorlog, die de gehele oorlogsindustrie be dreigden, waren kenmerkend voor Lewis' minachting voor het algemeen belang: zij waren ware staaltjes van roofridder-men taliteit. Lewis wil het algemeen belang graag dienen, als dat overeenstemt met zijn eigenbelang. De regering moest in grijpen en er moesten boeten worden uit gedeeld tot een bedrag van ruim 3V2 mil- lioen dollar, eer Lewis de kolenstaking in de afgelopen winter afgelastte, die even het gehele productieplan lam legde. Lewis is volmaakt onverschillig tegenover alles wat hem niet direct raakt. De voorzitter van de Britse mijnwerkei-sbond, die hem enkele jaren geleden bezocht, sloeg achter over over Lewis' onkunde en onverschil ligheid ten aanzien van gebeurtenissen in Europa. In wezen verschilt Lewis' men taliteit geen haar van die van een op macht beluste kapitalist. Hij is een ver woed individualist. Zolang hij voorzitter van de CIO was. heeft Lewis zich nooit druk gemaakt over het overleg plegen met andere CIO-be- stuursleden aangaande de politiek van het verbond. Hij beschouwde dit als zijn par ticuliere terrein en hij „overdondex-de" zijn mede-bestuursleden dusdanig, dat die zich gedroegen als een failliet manneke tegen over de directeur van zijn bank. In de UMW is Lewis altijd despoot ge weest. Zijn houding ten aanzien van vak verenigingsdemocratie is ongeveer die van een-gelovig man ten aanzien van de zonde: hij weet, dat die er is, maar hij weigert halsstarrig er enig contact mee te hebben. Zo nu en dan moest hij voor het forum natuurlijk wel eens het tegendeel bewe ren, maar dat gebeurde dan altijd met een knipoogje. De UMW heeft dertig distric ten, twintig daarvan staan onder leiding an door Lewis aangestelde en aan de teu gel gehouden satellieten. Hij beschouwt de UMW minder als een arbeidersvereniging dan als een arbeiders onderneming en hij is van mening dat, zo lang er dividend wox-dt uitgekeerd, de le den-aandeelhouders tevreden moeten zijn en moeten zwijgen. „Voor 12 dollar per jaar zei hij eens tegen de vakvereni gingsredacteur van de New Yox'k Times krijgen de mijnwerkers een hoger dividend dan ze ergens anders ooit zouden kunnen krijgen". De hoogste wet in de UMW is, zoals in elke zaak van Lewis, gehoorzaam heid aan de baas en de vrijgestelden zijn dan ook weinig anders dan een stelletje zielige 'sycophanten. „Ik verwacht loyali teit van ieder, die mijn geld aanneemt" heeft Lewis onlangs gezegd. Die opvatting heeft hem de meeste fouten doen maken. Hij was stom-\ erbaasd, toen Philip Mur ray, die 20 jaar in dienst was geweest van de UMW, weigerde Lewis te volgen, toen die de CIO verliet. Doch die vex-bazing was nog niets vergeleken bij zijn verslagen heid, toen bleek, dat het px-o-communisti- sche blok in de CIO hem en zijn isolatio nistische opvattingen liet schieten na de oorlogsverklax'ing van Rusland in Juni 1941. De gedachte, dat de mensen een ideologie goed of slecht konden stellen boven hun baantje, was klaarblijkelijk nooit bij hem opgekomen. Zijn carrière „Wie zijn eigen trompet niet steekt, zal niet geprezen worden" is een geliefd gezegde van Lewis. Blijkens de verhalen over zijn jeugd in Lucas (Iowa), waar hij in 1880 geboren werd, zette Lewis er al vroeg een enorme blaasbalg achter. Vol gens een waarderende beschouwing „sprak hij in het publiek, als er maar iemand wilde luisteren" en daax-bij ging hij zeer dramatisch te werk. Op zijn ze ventiende jaar wex-d hij mijnwerker. In 1909 verhuisde Lewis naar Panama in Illi nois, waar hij zijn loopbaan als vrijgestelde van de mijnwerkersvakbond begon. Hij werd plaatselijk voorzitter van de UMW. Enkele maanden later overreedde hij de UMW hem af te vaardigen naar Spring field. Daar maakte hij zoveel drukte, dat Samuel Gompers hem benoemde tot ver tegen'woordiger van de AFL. Van dat ogen blik af lcwom Lewis steeds hoger. In 1919 werd hij vice-voorzitter van de UMWal heel spoedig nam hij al het werk en een jaar later ook de functie van de voorzitter over. Het duurde niet lang, of de UMW merkte, dat zij Lewis tot voorzitter had. Tot dan toe was het in de Federatie tame lijk democx-atisch toe gegaan en had de organisatie een progressieve inslag. In het blad werden vaak levendige discussies ge voerd over het ouderwetse socialisme en dergelijke. Onder Lewi? werd het blad vervelend, het droeg van a-z zijn stempel. Doch dit was nog niets vergeleken met wat er op ander gebied gebeurde. In 1921 onderdrukte Lewis het verzet tegen zijn politiek in Kansas door heel eenvoudig 83 afgevaardigden hun brevet te ontnemen en 2500 leden te royeren. „Democratie" Op economisch terrein wenst hij alle krachten vrij spel te laten, maar in zijn eigen Federatie duldt hij dit vrije spel allerminst. In 1926 werd de laatste echte vex-kiezing gehouden over het voorzitter schap; er waren twee candidaten: Bx-ophy en Lewis. De Lewis-clique vervalste de stemming zo cru, dat Brophy geen kans kreeg. Bij vergissing werd openbaar, dat in sommige districten meer stemmen op Lewis waren uitgebracht dan er mijnwer kers waren (en dat ondanks het feit, dal velen in die districten pro Brophy waren geweest!). Het ene district na het andere kwam tegen Lewis in opstand, doch deze trok er zich niets van aan en reorganiseer de ze heel eenvoudig. De dissidenten heet ten „agenten van het Kremlin" enz. Jour nalisten die nu jubelen, dat Lewis „en rapport" is met de mijnwerkers, vergeten, dat hij tot ver in de dertiger jaren de meest gehate man was in de mijnstreken en dat er districten waren, waar hij zon der lijfgarde niet durfde te komen. Hoewel hij zijn eigen lijn volgde, heeft Lewis op de lange duur wellicht meer voor de CIO gedaan dan vele idealisten. Een gx-oot deel van zijn succes als voorzitter van de CIO dankt Lewis natuurlijk aan zijn volslagen minachting voor dé wet en de publieke opinie. Zo de woede over de sit-down-stakingen van de CIO hem al verontrustte, liet hij daarvan niets blijken. „De CIO staat op de nauwkeurige nale ving van de contracten merkte hij eens op maar wij liggen werkelijk geen se conde wakker, om te tobben over sta kingen, wanneer werkgevers weigeren de beginselen van collectief overleg te er kennen. Een CIO-contract is voldoende waarborg voor elke werkgever tegen sit- John Lewis, op wiens gebaar duizend mijnwerkers staakten en weer aan h" werk gingen, is een belangrijk man z betekenis kan niet beter worden g'emo keerd dan door het aantal fotografen Jat hem tijdens de laatste grote staking J Lewis organiseerde, onder vuur nam fn pleegt gaarne even voor de camera te p0J ren: Zijn gezag heeft nu en dan wel een plaatje nodig downstakingen en dergelijke gebeurlijk, heden". Collaboratie Lewis' onverantwoordelijk gedrag tij. dens en vlak voor de oorlog had nog an! dere facetten. Het blad van de mijnwer! kers publiceerde alle anti-geallieerde eü anti-Roosevelt.-berichten, die het maar te pakken kon krijgen en het fantaseerde er nog vrolijk andere bij. Gebleken is vooits dat hij deel heeft; uitgemaakt van een com! plot om te komen tot een vrede door over! leg met Hitier. Dewis is nu 67 jaar, maar hij denkt er niet over zich terug te trekken en hij «aat er prat op, dat hij uit een oersterk °ge. slacht komt. Men mag niet uit het oog ver. liezen, dat vele arbeiders en arbeiderslei. ders, ofschoon zij een felle afkeer van hem hebben, erkennen, dat Lewis een man van formaat is. Uitbundige festiviteiten op de lithurgische hoogtijdagen Van onze Romeinse correspondent) De echte, grote Italiaanse feesten zijn in de zomer. Op 24 Juni is er Sint Jan, het gekerstende midzomerfeest. Men viert het overal in het land, doch in het bijzonder te Flox-ence en Rome. De domkerk van Rome, „hoofd en moeder van alle kerken der stad en der wereld" is gewijd aan Johannes de Doper en aan Johannes de Evangelist. Daar, bij St. Jan van Lateranen vieren alle Jan nen en alle Johanna's hun naamdag en hun vrienden en dat is heel Rome, want wie kent niemand, die Jan heet vieren mee. Het ïs een feest vol traditie. Men loopt met terra-cotta-klokjes, die klingelen en dx-aagt de langgesteelde bloeiwijze van de knof- lookplant met zich mee om daarmee jonge en niet meer zo heel jonge meisjes op het hoofd te tikken. Immers in die-nadht komen uit het Zuiden, uit de noteboom van Be- nevento heirlegers van heksen, die Rome en vooral de St. Janskerk willen belagen. Maar geen heks is bestand tegen het gelui der klokjes en tegen knoflookgeur. Een Romeins feest is geen feest zonder een ovex-dadig maal. Op St. Jansavond eet men „spaghetti'' en gekookte wijngaard- slakken, bespoeld met witte wijn. Onvergetelijk schouwspel. Op 29 Juni volgt het feest van Petrus en Paulus. De Sf. Pieterskex-k, waar de mid- dagdienst. wordt opgeluisterd door muziek, die wat barokke schoonheid en overdadig heid betreft alles te boven gaat wat het gehele overige lithurgische jaar te bieden heeft, wordt in „normale" jaren des avonds geïllumineerd met teertonnen en gx-ote schalen vol olie en vet. Het is een onver getelijk schouwspel, maar we zullen de terugkeer van „vette" jaren moeten af wachten om het weer te zien. Dat de om geving der kerk tot een kermisterrein wordt en een daverend vuurwerk dit, zo goed als andere feesten, besluit, spreekt vanzelf. Op 21 Juni was er reeds het feest van Aloysius van Gonzaga, schutspatroon der studerende jeugd. Scholieren en studenten komen bij het altaar, waaronder de heilige begraven ligt, in de kerk van Ignatius, bij een en brengen hem verzoekschriften. Die duizenden brieven worden op de eerste Zondag na het feest plechtig vex-brand. Het is examentijd en behalve smeekbeden voor een zieke moeder of een ongelukkig zusje zal er veel examenwee in die brieven ver werkt zijn. Jeugdige pages in Spaanse dracht staan met ontbloot rapier op wacht bij het graf, waarlangs tot laat in de avond de processies van schoolknapen en meisjes studenten optrekken. Half Augustus vieren we de „Ferragosto" verbastering van „Feriae Augusti", in de FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. 16) -Ja. ik moet zeggen, dat het voor Sara wel veel gemakkelijker zal zijn zei ze iets minder stug. Kat'hryn bleek tenminste enige consi- dei*atie voor de oude Sara te hebben, dacht Anne toen ze even daarna de trap afliep. Mevrouw Forbes was in de hall. Ze keek Anne vaag aan, toen deze naderbij kwam, en Anne dacht, dat ze misschien een verslagje vervrachtte over de patiënt, dus haastte' ze zich een korte en ietwat geflatteerde beschrijving te geven van wat er tot nu toe gebeurd was, toen ze aan het slot het idee van de bel naar voren bracht. Kay is moeilijk merkte mevrouw Forbes onverschillig op, ik heb Alan gezegd, dat ik 't onmogelijk met haar klaar kon spelen, en dat we een verpleeg ster moesten hebben; en ik geloof, dat u het wel voor elkaar zult brengen. U kunt het beste even met Alan over die bel spreken. Ik had zelf ook Benson al lang een paar kleine karweitjes willen laten doen, maar Alan beweert altijd, dat hij niet gemist kan worden. O, daar is de gong. Snel haastte ze zich in de richting van de eetkamer; Anne volgde haar en Geof frey cn Alan kwamen uit een van de deu ren. die in de hall waren, te voorschijn. De eetkamer was even gezellig als alle andere kamers, die ze tot dusverre op Trant had gezien. Het was een grote ka mer met eikenhouten betimmering; aan de wand hingen familieportretten en ex- lag een dieprood tapijt op de vloer. Een zilveren vaas met rozen stond midden op tafel en een pas aangestoken houtvuur brandde in de grote open haard. Anne huiverde een beetje, ze zou er voortaan aan denken 's avonds een wollen vestje aan te tx-ekken, nam ze zich voor, en ze zag, dat mevrouw Forbes ook een kort fluwelen jasje droeg over haar japon. De maaltijd begon met een uitstekende soep, en daarna sneed Alan handig een gewel dig stuk vlees. Ik had kip voor je willen hebben. Geoffrey zei mevrouw Forbes, toen ze Alan een lichtelijk bestraffende blik over de tafel toewierp. maar Alan beweerde, dat hij er geen kon afstaan. Een trek van ongeduld gleed een ogen blik over Alan's gezicht, en hij wendde zich tot Geoffrey met de kennelijke be doeling op een ander onderwerp over te gaan, maar mevx-ouw Forbes bleek nog niet klaar met hem te zijn. Zuster Prescott wil je graag even spreken, kondigde ze aan, over een bel tussen haar kamer en die van Kay. Ik heb haar gezegd, dat ik daar niet over kan beslissen. Alan wendde zich beleefd naar Arme, die echter het onaangename gevoel had, dat ze betrokken werd in een of andere verborgen onderlinge strijd tussen Alan en zijn tante. Maar dat was tenslotte niet iets wat haar aanging, bedacht ze zich, en het was wèl haar zaak er voor te zor gen, dat iets, wat diende voor het gemak van haar patiënte, in orde werd gemaakt. En dus legde ze in korte Woorden haar idee uit, waarbij ze wenste dat ze niet zo in Alan's ogen behoefde te kijken. Die ogen, die zo op die van Dick geleken, maakten haar in de war. Ze hielden je op een won derlijke dwingende manier vast, alsof er niemand anders dan jij en Alan Heriot bestond en alsof niets er toe deed totdat je gezegd had wat je hem te zeggen had. Het lijkt me een uitstekend idee zei hij toen ze uitgesproken was. Benson kan heel gemakkelijk een draad aanbrengen tussen de twee kamers en een knop be vestigen op een plaats binnen Kay's be reik. In zijn binnenste was hij vaag verwonderd. Hij had aan mevrouw Forbes' verzoek om een verpleegster zo lang mogelijk weerstand geboden, en wel om twee rede nen. Een er van was natuurlijk de extra- kosten, die hieraan verbonden waren, maar de andere was zijn ingewortelde antipathie tegen alles wat beroepsver pleegster was. Niet alleen omdat Dick zijn hoofd had verloren door één van dit soort en hem, met dit juk op zijn schouders had achtergelaten, dat ieder ogenblik dreigde te zwaar te worden, maar ook omdat hij vaag vermoedde, dat ze in een huishouden altijd last veroorzaakten en de meiden humeurig maakten met hun eeuwige ver zoeken om hen met het een of ander van dienst te zijn. Het bracht zijn vooroordeel aan het wankelen, toen hij nu merkte dat de klei ne zuster Prescott een voorstel deed, waardoor anderen werk werd bespaard. Ik zal er morgen met Benson over spreken, zuster, zei hij snel. en we zullen het zo gauw mogelijk in orde laten maken. Hij glimlachte, toen hij dat zei, zo vriendelijk, dat Anne niet anders kon doen dan teruglachen. (Wordt vervolgd) keizerstijd het feest gewijd aan Keizer Augustus, en i-eeds veel vroeger een der hoogtijdagen van het heidense Rome. Op die dag zou in het legendarische verleden de Sabijnse Maagdenroof hebben plaats gehad tijdens de spelen in het Circus Maxi- mus. Augustus placht op 15 Augustus graan en geschenken uit te delen aan de armen en thans zijn wij, burgers van Rome, blijkbaar allen keizers, daar we de brievenbesteller, de portier, de vuilnisman en verdere ge dienstige geesten op Ferragosto plegen te bedenken precies als op Kerstmis en Pasen. Het feest is gekerstend als Hemelvaart van Maria en wordt gevierd met enige dagen verblijf aan zee of in de bergen, De steden, alle steden, zijn op Ferragosto uitgestorven, Verplicht feestmaal met „fettucine1' (maca. roni-lintjes) en gebraden kip met paprika, Juli feestmaand, We noemden feesten in Juni en Augus tus. En Juli? Wel Juli is in zijn geheel een feestmaand. Tegen het einde der zestiende eeuw vonden vissers op het strand bij de Tibermonding een kist, die een houten Ma donna-beeld bleek te bevatten, afkomstig uit Palestina. In triomf wex-d het beeld naar Rome gebracht en het vond een plaats in de kerk van Santé Maria in Trastevere, Op 16 Juli is de dag van die wonderdoende „Madonna del Carmine" vereerd in geheel Italië en ver daarbuiten. Voor de bewoners van Trastevere, de meest typische Romein se volksbuurt, de Jordaan van Rome, is dit „la festa de noanti" (het feest van óns hier). Het begint tien dagen voor en duurt tot tien dagen na 16 Juli, doch die officiële drie weken worden in werkelijkheid twee maan- den. Heel Trastevere wordt tot één gTOot salon, waar het volk ontvangt. Overal is muziek, volkszang, dans; de straten zijn vrijwel onbegaanbaar door het aantal stoe len en tafels voor de talloze kroegjes. Kar- retjes met hele aan het spit gebraden var kens, karretjes met scharlakenrode water meloenen, draaimolens en schiettenten vul len de ruimte, die nog overblijft. Er wor den wedstrijden gehouden voor hardlopers, fietsers, maar ook voor volkszangers en inproviserendc dichters in Romeins dialect En plechtig nodigt Trastevere (in vroeger eeuwen met speciale herauten) de bewoners der andere wijken uit „di passar ponte over de brug te komen, wel te verstaan niet alleen figuurlijk, maar ook over de zeer reële Tibcrbruggen. En ze komen bij honderdduizenden, wan. het feest van Trastevere is Romesgroo zomerfeest. En als achtergrond van u vertier blijft er in Trastevere de na kinderlijke verering der Madonna. A processie voorbijgaat, de lange stoet hoog boven de menigte het wonde beeld der „bella Signora", de schone Vro we, dan ligt heel Trastevere op de hniee ook de jongens van de vlakte met rauwe manieren en de jonge eommun - want Marx of geen Marx. de ,,Madonn Carmine", dat is een van die real:it waaraan een Trasteverijn niet kan felen. De „Agiena" aangevaren en beschadigd De 333 brt grote coaster ..Agiena". óp- naar A. E. Tattje te Groningen en vwa» in „timechax-ter" voor van Nieveii. driaan en Co's Scheepvaax-t Mij. te dam, is, terwijl het schip met kolen weg was van New Castle naar de ri Theems, langs de Engelse kust aangj5 door een Engelse trawler. De „Ag1 daarop op eigen kracht Grimsby ais haven binnengelopen, waar de schade voorlopig gerepareerd wor n drie a vier dagen in beslag nemen, gaat het schip in Londen zijn l5din= waarna het naar Rotterdam komt om nitief hersteld te worden.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6