IJmuider Courant Dr. van Mook op Schiphol geland „Koloniale geest" is in Batavia uitzondering, zegt minister Neher Amerika is bereid alles te doen om Europa te helpen" Dure biefstuk en goedkope braadkippen na „OPA's" dood Weerbericht Nö. 18725 Kennenierlaan 154, Tel. Redactie eö 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, on 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. ojStKerij Z-Bl sPaarne 12> TeL 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboora KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 3 September 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,—. Franco per post f 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Grote belangstelling van autoriteiten, pers en publiek v „„e mensenmenigte begroette gis- ^JTde Luitenant-Gouverneur-gene- ierftn Nederlands Oost-Indië, dr. H. van ra J o om half drie, na een voorspoedige M°tt Batavia op Schiphol landde, p kple ogenblikken na zijn aankomst d hii een groot aantal verslaggevers te •d die hem met vragen bestormden. Op WC-!hcidene daarvan weigerde hij een ant- ver !i tP geven. Naar bekend is dr. Van V k naar Nederland gekomen om met de Srlandse regering overleg te plegen JS de verdere gang van zaken in Indo- ne Het zal wel duidelijk zijn", zo zeide dr. ATnrrk .dat het de vraagstukken zijn ÏÏrUr wij ons in Indonesië geplaatst zien die een direct overleg noodzakelijk v5ortsge<Sde de landvoogd mede, dat ••I hezoek aan Nederland waarschijnlijk >t langer dan drie of vier dagen zal du- ïr Hii heeft zijn reis naar Nederland ge- on verzoek van de ministerraad. Op ïn vraag hem gesteld hoe hij over de in tentie van de Veiligheidsraad dacht, ant woordde dr. Van Mook glimlachend: „dat ïeeft de zaak niet gemakkelijker gemaakt, laat ik het daarbij laten." Minister Neher. Met hetzelfde vliegtuig is ook de minis- van Wederopbouw, L. Neher, die 14 dagen geleden naar Batavia vertrok, in ons iand teruggekeerd. Aanvankelijk wilde de minister nog enige lüd in Indonesië blijven, doch daar hij het noodzakelijk achtte aanwezig te zijn bij de belangrijke besprekingen, die dr. Van Mook met het kabinet zal voeren, nam hij het be sluit gelijktijdig met de landvoogd naar Nederland te komen. Na zijn aankomst gaf hij een beknopt beeld van enkele zijner voornaamste in drukken. Sinds mijn vorige bezoek in 1946 zijn er belangrijke verbeteringen te bespeuren. Het leven in het algemeen is er veel ordelijker geworden. Er is uit de aard der zaak bij de Nederlandse gemeenschap in Indië een grote spanning waar te nemen en een ge voel van onzekerheid. Maar zowel bij de Nederlanders als bij de Javaanse bevolking bestaat naar mijn mening in de meeste groepen een vast vertrouwen, dat na ver loop van enige tijd de moeilijkheden uit de weg zullen worden geruimd." Dr. Van Mook werd voorts in het vlieg tuig vergezeld door de Recomba voor West- Java Abdoel Kadir en mr. dr. J. Ozinga, hoofd van de Regerings voorlichtingsdienst in Batavia, die beiden bij de besprekingen aanwezig zullen zijn. Ter begroeting waren op Schiphol o.m. aanwezig de minister-president dr. L. J. M. Beel, de minister van Buitenlandse Zaken mr, C. W. H, baron van Bioetzelaer van Oostenhout, prof. W. Schermerhorn en de heer Max van Poll. De beide laatsten vul den dr. Van Mook aan, toen deze op enkele hem door de journalisten gestelde vragen niet kon antwoorden. Een daarvan was: „Komt mr. Van Kleffens nog naar Neder land?" Zowel prof. Schermerhorn als de heer Van Poll zeiden, dat dit zeker niet het geval zou zijn, temeer daar thans immers Hu-, J. H. van Royen, Nederlands ambas sadeur in Canada, die de 'besprekingen in de Veiligheidsraad heeft meegemaakt, reeds is gearriveerd. Onder grote belangstelling van het publiek stapte het gezelschap ver volgens in de gereedstaande wagens en vertrok naar Den Haag, begeleid door een groot aantal maréchaussées op motoren. Nog achtduizend Engelse mijnwerkers in staking Het beroep dat bestuursleden van de mijnwerkersbond op de stakers van de kolenmijnen in Yorkshire hadden gedaan om weer aan het werk te gaan, heeft niet kunnen voorkomen dat tussen de 7000 en 8000 arbeiders hun wilde staking nog voortzetten. Ongeveer 17.000 arbeiders in elf van de Vijftien door staking getroffen mijnen be- i floten bij stemming om weer aan het werk te gaan, doch toen de mijnwerkers de Grimetliorpe-mijn waar de sta king drie weken geleden begon zich daar tegen kantten, begonnen de nacht ploegen van zeven mijnen het werk weer tor te leggen. Vier van deze mijnen kwa aien geheel stil te liggen en in de andere one kon slechts met onvolledige ploegen gewerkt worden. Ernest Jones, secretaris van de afdeling orkshire der mijnwerkersbond, heeft zich haar Southport begeven, waar hij bespre ngen zal voeren met de nationale exe cutieve der bond dJie thans bijeen is op fle jaarlijkse conventie van het vakver- onigmgscongres. (U. P-) Russische balling-regering gevormd in Havana Een aantal Russen heeft Maandagavond y,.va?a een .Russische regering in J n§s°nap" gevormd met het doel de Een verblijf van slechts enkele dagen „Het vraagstuk is moeilijk genoeg om er zo'n verre reis voor te maken," zeide dr. Van Mook bij zijn aankomst op Schiphol tot onze verslaggever. Dr, Van Mook, wiens echtgenote hier reeds^ vertoeft, denkt niet lang in ons land te blijven en stelt zich voor over 3 a 4 dagen weer te vertrekken. Voordien hoopt hij intussen in de gelegenheid te zijn de pers op meer uitgebreide wijze te woord te staan en ook enige algemene indrukken over Nederland te geven. Over het Indonesische probleem zelf meende hij op dit ogenblik zich niet te moeten uitlaten en er was nauwelijks an ders te verwachten. Zijn mededeling, dat de interventie van de Veiligheidsraad „de zaak niet gemakkelijker heeft gemaakt" was uiteraard weinig nieuws. En toen een vrouwelijke collega de voor ieder belang wekkende vraag stelde: „En wanneer rukt u nu op naar Djokja, Excellentie?" trok de Luitenant-Gouverneur-generaal een gezicht alsof hij zeggen wil: „als je me nou en met de opmerking, dat hij op die vraag geen antwoord zou geven, al trok de inter viewster er ook haar vriendelijkste glim lach bij, draaide dr. Van Mook zich om, ten teken dat hij het nu raadzamer vond het gesprek te beëindigen. Het gezelschap van dr. Van Mook bij de aankomst op Schiphol. Van links naar rechts: prof. Schermerhorn, minister Fièvez, minister-president dr. L. J. M. Beel, dr. H. J. van Mook, minister Neher en de heer Van Poll. Tienduizenden Joego-SIaven willen liever niet terug De Joegoslavische regering zal een aan tal verplaatste personen, die al naar Joego slavië teruggekeerd waren, tijdelijk terug sturen naar kampen voor verplaatste per sonen in de Britse zones van Duitsland en Oostenrijk, ten einde de daar nog verblij vende Joegoslaven (enige tienduizenden) te bewegen naar hun vaderland terug te keren. Er zal echter, zo werd verzekerd, geen druk op hen worden geoefend. De maatregel is genomen in overeenstemming met de Britse autoriteiten, die alle mede werking willen verlenen. „Vuurwerk" van eigen fabri kaat eist twee ernstig gewonden Tijdens de Koninginnedagiviermg zijn er in de hoofdstad twee slachtofers ge vallen; in Betondorp waren Maandag avond twee jongens respectievelijk van 15 en 18 jaar, bezig een koperen buis, ge vuld met zelfgemaakte springstof, dicht te slaan. Natuurlijk explodeerde de buis, waardoor de beide jongens ernstig aan hoofd en handen werden gewond. De 18- jarige knaap moest ter verpleging in een ziekenhuis worden opgenomen, de ander kon na verbonden te zijn huiswaarts keren. Belgische Spitfire neergestort Gistermiddag is op het Belgische mili taire vliegveld te Etterbeek een Spitfire van de Eelgische luchtmacht neergestort. De piloot werd hierbij ernstig gewond. Waarschijnlijk heeft hij getracht een nood landing te maken als gevolg van een de fect aan de motor. De piloot is kort na zijn aankomst in het ziekenhuis aan zijn ver wondingen overleden. „Ik zie de toekomst van Indonesië beslist niet somber in99 vors van Moskou" te verwijderen ®USlarad een „democratische natio- Awi re"erin'g te vormen van het «wrikaanse type". Honderdvijftig Russen èJlraPt'"02'® kij de installatie van An- bK a d ovchenko, voormalig kapitein JJf ssische marine tijdens het be- a van de Tsaar, als president van het keuwe regiem. ^en*°. die 57 jaar odd is, woont d?bi» r *n Cuba en verklaarde, dat teriSTSmg om iegale Russische re stend yovmen raeds voor de oorlog be- Cnvw de Pogingen als gevolg van de -M vertraging ondervonden, in haiv°rmi.ns van de Russische regering streven P k°udt gelijke tred met het defi.b Van een orgahisatie^ gesticht door een marine-officier Rafael Reyna, comrniJy an-ti-communist, die een din® vn jfi?6 - opgericht voor „de bevrij- uslanid" en die alle steun heeft granten 3an regiem van de Erni- .veriklaarfc, dat hij aan de bo!siA«tidmiraal Kolchenko tijdens de SevochtJfrevolutie tegen de „roden" fteun heeft beweert dat hij' de in anew i ,Van blanke Russische groepen hji Ze!Joe e'®n van de wereld. Het is naar kroon" tJv zijin bedoeling de „imperiale %hê vni'- TS .en' aangezien het Rus- richt zich nv, u1 wens't- Zijn streven Tijdens een gesprek met de gisteren uit Indonesië teruggekeerde minister voor de Wederopbouw gaf deze enkele zijner in drukken weer. Uiteraard interesseerde de minister zich tijdens zijn bezoek aan de Oost in hoge mate voor de wederopbouw van het uitge strekte land. Hij was van mening, dat er bijzonder hard gewerkt, wordt en dat de zaken met het beschikbare materiaal goed worden aangepakt. Zoals hij ook tot de journalisten op Schiphol zeide, waren hem de vele positieve verbeteringen sedert zijn bezoek van verleden jaar opgevallen. Sprekende over de houding van de regerings-ambtenaren in Indonesië in verband met de in sommige kringen in Nederland heersende mening, dat men te weinig progressieve krachten op be- stuurs- en ambtenarenplaalsen bezit, gaf minister Neher als zijn indruk te kennen, dat men „in regerings- en ambtelijke kringen in Batavia niet naar de voor-oorlogse toestanden terug ver langt". Volgens de minister waren lie den, die in Batavia nog blijk gaven van de „koloniale geest" hoge uitzonderin gen. In het uiteraard nog gevoelige tekort aan voldoende technisch geschoold personeel hoopt de minister door het bevorderen van uitzending van nieuwe krachten zo veel mogelijk te voorzien. „Hoofden en zinnen". Door de vervroegde terugkeer heeft de minister geen gelegenheid gehad de Neder landse troepen in de demarcatie-gebieden te bezoeken. Zijn bezoek heeft zich thans tot Batavia beperkt. Ook over de verschillende bevolkings groepen gaf de minister zijn indrukken weer. De Nederlanders: Wat weifelmoedig, „omdat ze niet allen weten, op welke wijze het einddoel bereikt kan worden." De Indo- Europese gemeenschap: zoekt naar een eigen plaats in de Indische maatschappij en voelt zich thans nog ietwat verlaten. De Indonesische bevolking zelf verlangt uiter aard naar een spoedige oplossing van de regeling voor zelfbestuur, „waarbij in ver schillende groepen de overtuiging leeft, dat met sommige personen van de regering Djokjakarta het verkrijgen van een bevre digende oplossing niet mogelijk is." En ten slotte de Chinezen. Zij erkennen naar de mening van de minister algemeen het reohit der Indonesiërs op zelfbestuur, maar wen sen boven alles een veilige en geordende De dagelijkse revolutie Ecuador De nieuwe regering van weer omvergeworpen. De regering van kolonel Carlos Man- cheno, die negen dagen geleden zonder bloedvergieten de regering van doctor „.j.. Ibarra omverwierp is thans zelf verdre- Cfatisoh Patsen van een demo- j ven- Over eventuele gevechten en slaoht- regiem in het Kremlin. (U.P.) offers is niets bekend. maatschappij, waarbinnen zij ongestoord hun economische leven kunnen voortzetten. De Indo's. Wat in het bijzonder de „eigen plaats" der Indo-Europeanen in de Indische ge- meensdhap aangaat, hoewel velen onder hen Nederlander wensen te blijven, gaat. in het bijzonder onder de minder ontwikkelde „kleine Indo's" de gedachte uit naar een eigen gemeenschap, te stichten op Nieuw- Guinea. Minister Neher had de indruk, dat deze groep afzijdig staat tegenover de nieu we maatschappelijke structuur in Indonesië omdat zij bang is daarin geen gewaarborgd bestaan te kunnen vinden. Om diezelfde reden geloofde de minister, dat zij hun verwachtingen van een vestiging op Nieuw- Guinea te hoog spanden. Slechts door in de toekomst deze Indo-Europeanen in de fede ratie Indonesië die posities te laten bekle den, waartoe zij op grond van hun kennis, karakter en geschiktheid aanspraak maken, kunnen de regeringen der deelstaten deze vrees trachten weg te nemen. Als zijn algemene verwachting voor de toekomst van Indonesië sprak minister Ne her tenslotte zijn vertrouwen uit in de terug keer van rechten en veiligheid, waarna het economische leven dank zij ook de grote mogelijkheden, die de natuur dit rijke land heeft geschonken, geleidelijk weer op gang zal komen. Met de woorden: „Ik zie de toe komst van Indonesië beslist niet somber m", besloot hfi het gesprek. De Johan de Witt De „Johan de Witt" zal hedenmiddag om vijf uur van Amsterdam vertrekken. Het schip vaart dan haar Buitenhuizen en blijft daar liggen tot het aanbreken van de dag. Morgenochtend ongeveer 5 uur zal het schip de sluis van IJmuïden verlaten. Deze regeling is een gevolg van de ber gingswerkzaamheden bij het wrak van de „J. P. Coen" in de havenmond van IJmui- den. Franse en Australische consul in Djokja De consuls-generaal t>e Batavia hebben besloten de Franse consul-generaal Etienne Raux en de Australische consul-generaal Charles Easton naar Djokja te zenden. De beide heren zfin inmiddels reeds in Djokja aangekomen. De Australische consul-ge neraal Charles Eaton is onlangs van zijn post in P or tugees - Timor te Batavia aan gekomen ter behandeling van het rapport, dat, ingevolge de beslissing van de Veilig heidsraad, moet worden opgemaakt. Op 4 September wordt met de „Oranje" de nieuwe Britse consul-generaal, Francis M. Shepherd, te Batavia verwacht. Voor zijn benoeming tot consul-generaal te Batavia was Shepherd politiek adviseur met de rang van gezant 'bij de Britse mis sie in Finland. Na een kort verblijf in En geland is hij naar Batavia vertrokken. De plaatsvervangend Britse consul-gene raal Mitcheson is inmiddels uit'Batavia vertrokken. TRUMAN IN PETROPOLIS Het woord is aan. President Truman heeft gisteren op de inter-Amerikaanse conferentie te Petropo- lis een rede uitgesproken, die kan worden gezien als een poging om de weg te effe nen voor het plan-Marshall „Mijn land", aldus de president, „zal met niet minder vasthoudendheid de wereldvrede nastreven als het gedaan heeft om de militaire over- wirtning te behalen. Amerika zal zijn mili taire sterkte echter handha.ven, als bewijs voor de ernst waarmee het zijn verplich tingen krachtens het handvest der ver enigde volken opvat. Een aantal landen staat nog steeds aan die buitenlandse overheersing bloot, die wij getracht heb ben te overwinnen. Vele vaji de volken van Europa en Azië leven in de schaduw van gewapende agressie. Daar nog geen overeenstemming tussen de geallieerden is bereikt over hoofdlijnen van de regelingen van. de vrede, ziet Amerika zich voor een langdurige militaire bezetting van de vij andelijke gebieden geplaatst. Het economisch herstel is ten achter gebleven en grote industriële gebieden zijn afhankelijk van de Amerikaanse economie gebleven, hetgeen even pijnlijk voor Ame rika als voor de betrokken gebieden is. Veel van deze economische depressie is een gevolg van politieke vrees en onzeker heid en niet alleen van de vernielingen door de oorlog". Met betrekking tot de Parijse conferen tie zei de president, dat het „zonder twij fel in het belang van de Verenigde Staten en het Westelijk halfrond in het algemeen is, dat het beroep van Europa tot hulp met sympathie en welwillendheid tegemoet getreden wordt. Amerika is bereid alles te doen, binnen veilige grenzen, om Europa te helpen. De moeilijkheden der V.S. noemde de president klein in tegenstel ling tot de strijd om het bestaan, waarin de volken van Europa zijn betrokken. De vrije landen in Europa zullen spoedig hun behoeften bekend maken. Hopelijk zullen de vrije staten van het werelddeel Amerika bereid zijn zoveel mogelijk bij te dragen tot een durende vrede tot heil van de mensheid". De president vervolgde: „Onze tegen zin tegen geweld moet niet gezien wor den als besluiteloosheid wat betreft, na koming van het handvest der Verenigde Volken, noch als een uitnodiging aan anderen om volgens eigen inzicht met de grondslagen van de internationale vrede om te springen. Amerika schaart zich ach- Goochelaars in Parijs Nadat in 1946 het eerste internationale congres voor de goochelkunst te Amster dam werd gehouden, zal dit congres dit jaar plaats vinden te Parijs en wel op 25, 26, 27 en 28 September a.s. Bijna alle landen uit Europa alsmede deelnemers uit Amerika hebben voor deel neming aan genoemd congres ingeschre ven. De Nederlandse eer zal worden verdedigd door de beroepsgoochelaars „de Fleski's", 3e prijs-wïrmaars van 1946; Balsamo, Ma nipulator en Niberco, Neerlanids jongste goochelaar. Tevens zal Conchito zijn „sprookje met de gouden bal" vertonen. De Nederlandse afvaardiging staat onder leiding van Triks, het Nederlandse vakblad voor de goochelkunst. Nog een week voor Petchof Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken verklaarde gisteren, dat Engeland vernomen heeft dat in verband met het beroep dat is ingediend, nog wel minstens een week zal verstrijken voor Nicolai Petchof, de leider van de Bul gaarse agrarische partij, geëxecuteerd zal worden. De woordvoerder zeide dat Engeland zidh zesmaal zonder succes tot de Bulgaarse re gering heeft gewend in een poging om het leven van Petohof te redden, die ter dood veroordeeld is op grond van een aanklacht dat hij een complot 'had gesmeed om met buitenlandse hulp de regering omver te we vp en. Wijziging van de doodstraf in levenslange gevangenisstraf zal door Engeland niet als een bevredigende oplossing beschouwd worden, zo merkte de woordvoerder op. Amerika verwerpt Russisch protest De Verenigde Staten hebben het protest van de Sovjet-Unie tegen de beslissing 'tot verhoging van het industriële peil in de Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland van de hand gewezen. „Zolang de overeenkomst van Potsdam, die voorziet in de economi sche eenheid van Duitsland, niet wordt uit gevoerd, zal Amerika met zijn eigen plan nen voortgaan", aldus wordt in de ver klaring gezegd. ter de UNO,.die zich voor grote moeilijk heden geplaatst ziet. Sedert haar ontstaan is de organisatie bij een welhaast ononder broken conflict betrokken. Men moet zich hierdoor echter niet tot een onrechtvaar dig oordeel over de UNO als zodanig laten verleiden". Oude wereld in gevaar. De president riep de Amerikaanse lan den op om de Verenigde Staten te helpen bij het handhaven' van de wereldvrede. „Het samengaan dezer naties zal de groot' ste kracht in de wereld vormen ter be scherming van de mensheid. De oude we reld is uitgeput, haar beschaving in ge vaar. Haar volken leven in verwarring en zijn vervuld van vrees voor de toekomst. Hun hoop moet gevestigd zijn op onze nieuwe wereld", zo besloot de president. Victor Hugo: „Wie is sterker dan gij?" vroeg Brahma en Kracht antwoord de: „Behendigheid". Joodse emigratie naar Zuid-Amerika Vandaag vertrekt het s.s. Johan de Witt van de Maatschappij Nederland met een groep van 32 Joden via Curacao naar verschillende landen in Zuid- en Midden- Amerika. Deze emigratie staat onder auspï- ciën van de Hias, de „Hebrew Immigrant Aid Society", een organisatie die reeds meer dan 60 jaren hulp verleent bij de emigratie van Joodse personen naar alle landen der aarde. De Hias heeft 53 kan toren In 22 Europese landen. Het eerste half jaar van 1947 emigreer den onder auspiciën van de Hias 13.947 personen, waarvan naar de Verenigde Staten 3527, naar Australië 1000, naar Zuid-Amerika 3435, naar Afrika en naar Palestina 3000. DE DOLLAR DAALT (Van onze correspondent te New York) De Amerikaanse dollar, een biljetje van ongeveer 15 bij 6,5 cm, vei-tegenwoordigt een hoeveelheid goud, nauwelijks voldoen de voor een goudvulling in uw kies, maar dat neemt niet weg, dat de gehele wereld momenteel in dollars denkt, haar beste af gezanten naar dit land stuurt om dollars te lenen, want dollars betekenen machines, grondstoffen en voedsel. De aanbidding van de dollar heeft zich over de gehele wereld verbreid, maar in Amerika zelf is het geloof aan het tanen. „De dollar is niet meer wat hij was", klagen de Amerikanen, die zien, dat de koopkracht van hun groengrijze bil jet thans nog maar de helft is van wat die in 1938 was. We zien teveel nieuwe biljetten en veel nieuwe biljetten betekenen, dat er voort durend geld in de circulatie gepompt wordt. Wat dat beduidt, heeft iedere Nederlander aan den lijve ondervonden. Natuurlijk heerst hier geen inflatie zoals Nederland die onder de oorlog had en waarbij het geld in vele gevallen niet meer geaccepteerd werd. Ruilhandel drijft hier niemand, voor geld is nog alles te koop, maar dit alles kost dan toch ook het dubbele van vóór de oorlog. Tijdens de oorlog had Amerika zijn prijs- beheersing en in het algemeen werden de voedselprijzen uitstekend in de hand ge houden, hetgeen mogelijk was, doordat ook voor de lonen een loonstop bestond. Toen echter onmiddellijk na de oorlog Tr-uman de loonstop introk, ontstonden er grote spanningen. Zoals in vrijwel ieder land staat ook in Amerika de boerenbevolking bij de regering in een goed blaadje. Land bouwproducten en de prijzen ervan waren voorwerp van voortdurende regeringszorg en waar nodig ondersteuningsprijzen. Maar als veevoeder duur wordt en de prijzen voor het vlees niet verhoogd mogen wor den, dan kunnen de grote slachterij -bedrij ven niet rendabel blijven. Dat werd nu het geval. Terwijl de vleesprijs „op de hoef" sterk werd opgedreven, werd de detailprijs vastgehouden. Gevolg was, dat er vrijwel geen vlees meer op de markt kwam. Toen deze spanningen zich op ander gebied eveneens voordeden, had het laatste uur voor OPA (Office of Price Administration) geslagen. Opa's dood. Thans, een jaar na OPA's dood, zijn de vleesprijzen sterk gestegen. „Zie," zeggen de ordenaars, „dat komt er van, wanneer men de prijsvorming van levensmiddelen overlaat aan het zakenleven." Maar de ver gelijking is unfair, want wat zegt een ge fixeerde prijs van 64 cent dollarcent) per pound (ca. 4% ons) voor biefstuk, als er geen snippertje biefstuk in de winkels is? Thans kost de biefstuk een dollar per pound-, maar er is genoeg voor iedereen die een dollar betalen kan. Dat schijnen op het ogenblik toch nog heel wat Amerikanen te zijn, want het vleesverbruik ligt toch nog steeds op een niveau van 150 pounds per jaar per hoofd der bevolking, dat wil zeg gen bijna 20 hoger dan vóór de oorlog. Wat voor de biefstuk gold, geldt evenzeer voor de eieren, thans 85 cent per dozijn, keurig in een doosje, tegen 56 cent onder OPA, boter 83 cent per pond 'tegen 68 cent onder OPA, melk 18 cent per liter tegen 16 onder OPA en vrijwel alle andere voed selproducten. De hoop, dat de vrije con currentie zou doorwerken en dat door de De sloten zijn uitgedroogd De toestand voor de boeren wordt tengevolge van de aanhoudende droogte steeds moeilijker, de sloten zijn uitgedroogd en het vee lijdt dorstzo is het beeld in vele §treken van het land. rr hogere prijzen groter aanbod zou ontstaan, die de prijzen weer omlaag zou drukken, is tot op heden alleen nog maar opgegaan op de kippenmarkt. Het kippenvlees is thans goedkoper dan onder OPA en voor 45 a 50 cent per pound koopt men de fijnste braadkippen. Het laijd van belofte. Moge voor velen Amerika nog altijd als het „land van belofte" gelden, Canada is waarlijk het land, waar veel Amerikaanse beloften reeds in vervulling zijn gegaan. In Canada is men er nog niet zo op uit om te plukken wat er te plukken valt, zoals dat in het land van Uncle Sam het geval is. De biefstuk in een klein stadje, juist over de Amerikaans-Canadese grens is 35 cent per pound. In een kleinsteeds maar goed res taurant eet men een maaltijd met kip voor 85 cent, een biefstuk maaltijd voor 1.10 en een ontbijt met-3 eieren voor 45 cent. De Canadese lonen zijn lager dan do Amerikaanse en de Canadese dollar is veel waardevaster gebleven dan de Amerikaan se. Dit heeft de Canadese regering zelfs dfr moed gegeven om de Canadese dollar, difr in 1939 ten opzichte van de Amerikaanse gedevalueerd werd van I.tot 0.90, weer terug te brengen tot het peil van USA 1.— is gelijk aan Can. 1. Voor Ameri kaanse importeurs en toeristen was cld'D natuurlijk een tegenvaller van 10 maar de toerist laat zich niet tegenhouden. Ver wacht wordt dat dit jaar weer ettelijke h-onderden millioenen Yankee-dollars be steed 2ullen worden aan het Canadese natuurschoon ende Canadese bief stukken! Regeringsverklaring van de republiek Het republikeinse persbureau Antara haalt een verklaring aan van de republi keinse regering, waarin deze categorisch tegenspreekt, dat de Nederlanders het ge hele en uiteindelijke gezag uitoefenen in de defacto republikeinse gebieden, welke zij hebben bezet. De verklaring zegt, dat. aan kondigingen dienaangaande „bewust een verkeerde indruk geven van de draagwijdte en het karakter van de Nederlandse pene traties op Java, Sumatra en Madoera". „Tot op heden zijn de Nederlandse troepen er slechts in geslaagd enkele steden en ver bindingswegen en enkele geïsoleerde plaat- sjp te bezetten. Indien er sprake is van civiel of militair gezag, dan geldt dit slechts van de bovenbedoelde gebieden. De gebie den, welke hierbuiten vallen, zijn op geen enkele wijze onder Nederlands gezag doch in feite slechts volledig onder controle van het bestaande republikeinse bestuur, dat door de bevolking als wettig wordt erkend. De republikeinse regering beschouwt der halve de Nederlandse aankondiging van da definitieve demarcatielijnen voor de „be zette gebieden" als: a. een uitbreiding, wel ke niet bestond; b. als een consolideren van. de Nederlandse politieke „wurggreep"; c. als een vooruitlopen op de nog te nemen besluiten door de Veiligheidsraad. De ver klaring besluit met de mededeling, dat da republiek niet de eenzijdig Nederlandse in terpretatie van de zogenaamde bezette ge bieden accepteert. Cavendish Bentinck van het toneel Een woordvoerder van het Engelse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft be vestigd dat Victor Cavendish Bentinck, de voormalige Britse ambassadeur in Polen, geen deel meer uitmaakt van het Britse diplomatieke corps. In officiële kringen weigerde men te ont hullen, of de voormSlige ambassadeur, die nog geenszins voor aftreden in aanmerking kwam, zijn ontslag heeft ingediend, of ont slagen is. Volgens de woordvoerder houdt deze bekendmaking niet in, dat Engeland de verleden winter door de Poolse regering geuite beschuldigingen, dat Cavendish Ben tinck contact heeft onderhouden met de Poolse ondergrondse beweging, aanvaardt. Nadat het ministerie van Buitenlandse Zaken zijn ambassadeur na de Poolse be schuldiging onder protest had teruggetrok ken en tot ambassadeur te Rio de Janeiro had benoemd, is deze benoeming vóór zijn indiensttreding, daar hij in een echtschei dingsproces was gewikkeld, ingetrokken. NOG WEINIG VERANDERING Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van S Woensdagavond tot Donderdagavond: In de nacht op vele plaateen vorming S van nevel of mistbanken, die in de ochtend weer oplossen. Wisselend be- wolkt met slechts enkele verspreide S regenbuien. Zwakke wind. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG 4 SEPTEMBER Zon op 5.54 uur, onder 19.23 uur S Maan op 20.54 uur, onder 9.57 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1