C J Het Japanse avontuur ais slagboom tussen evolutie en revolutie „Een-twee-drie-klaver-aas" in Amsterdam Faitida en de Meestervlieöer Zout en droogte ruïneren Walcheren Wereldnieuws WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: Een kwestie van beleefdheid De laatste dag van Augustus was het tijd-1 Congres te worden geaccepteerd. Wanneer T">m#sn Ar\r\i- TTniforl Proes VPTOpIfl 71P t - fint stip, waarop de Parijse conferentie van „zestien hulpbehoevende landen" gereed moest zijn met haar rapport over de om vang der economische productiemogelijk heden en de economische behoeften van Europa. De laatste dag op één na greep Amerika in om te verhinderen, dat het rap port niet geheel en al in de voor het Ame rikaanse Congres meest-aanvaardbare vorm werd gegoten. Met andere woorden: het moest een „Amerikaans rapport" worden, afgestemd op de gevoeligheden van de Amerikaanse volksvertegenwoordigers en „zo glad mogelijk" om door de gaten van het Amerikaanse congres te kunnen glip pen. Een psychologische kwestie dus, die met enig begrip voor de uitzonderlijke mentaliteit van de Amerikanen luchtig kan worden opgevat en geen bezwaren behoeft te wekken als „Amerikaanse inmenging in interne Europese aangelegenheden". Het zal trouwens wel nodig zijn, dat de Euro pese vertegenwoordigers in de gehele kwes tie dei- steunverlening volgens het plan- Marshall hun begrip voor de Amerikaanse mentaliteit verdiepen en laten meespreken, want het zou de eerste keer niet zijn in de geschiedenis, dat het misverstaan van de 'Amerikaanse psyche nadelige gevolgen heeft voor de slechte verstaanders. Het iet wat kinderlijke en tegelijk streng-zakelijke karakter van de gemiddelde Amerikaan, gevoegd bij zijn gevoeligheid voor de idea listische basis zijner handelingen en zijn eerlijkheid omtrent de materiële profijten die deze handelingen mede plegen te bezie len, vereist een zeer bijzondere wijze van behandeling iets waarvan de Russen kunnen meepraten, al begrijpen zij het nog steeds niet. Het is niet uitgesloten, dat de hele controverse tussen Amerika en Rus land tenslotte niet anders dan een kwestie van karakter zal blijken te zijn, want di plomatiek gesproken zijn geen van beide „katjes om zonder handschoenen aan te pakken", al wordt dat laatste meestal alleen maar van de Russen gezegd Intussen is ten aanzien van de Europese conferentie weer gebleken, dat ook de Europese diplomaten de kunst nog niet ge heel verstonden, en dat er Amerikaanse raadgevingen aan te pas moesten komen. Daardoor is het eindrapport waarschijnlijk enkele weken vertraagd, in ieder geval is 31 Augustus niet het laatste woord ge schreven. De Amerikaanse onder-minister van Economische Zaken, verbonden aan het ministerie van Buitenlandse Zaken, Wil liam Clayton, heeft Zaterdag een ontmoe ting gehad met de leden van de uitvoerende commissie te Parijs, gedurende welke hij naar alle waarschijnlijkheid heeft aange drongen op verlaging van het totaalbedrag, dat in het rapport genoemd zou worden als minimum-behoefte aan Amei'ikaanse dol lars. Dit bedrag was ongeveer 29 milliard, een reusachtige som, die inderdaad de leden van het Amerikaanse congres of schoon zij wel gewend zijn aan talloze nul len een lichte huivering zou hebben bezorgd. Het voornaamste bezwaar van Clayton zal echter wel geweest zijn, dat het rapport nog te weinig nadruk legde op de maatregelen, die de verschillende Europese landen willen nemen om hun productie en dus daarmede de gezamelijke Europese productie zo hoog mogelijk op te voeren. Hier schuilt de psychologische factor: Het Amerikaanse congres stelt prijs op een maximum aan goede voornemens, gestaafd door concrete plannen. Plet feit dat Europa weinig meer kan doen dan die plannen op papier zetten en het aan de al of niet verdei'schrijdende coördinatie van econo mie en politiek zal moeten laten afhangen of zij verwezenlijkt zullen worden, is min der belangrijk voor het ogenblik. Het is als een spel, dat het kinderlijke in het Ameri kaanse karakter honoreert. Maar wanneer de Europese politici en economische'des kundigen denken, dat zij dit spel met waar deloze fiches kunnen spelen of de „kinder lijke" partner braaf met kluiten het riet in kunnen sturen, dan is dat weer een te voorbarige conclusie. Want de Amerikaan is te zeer verknocht aan het „voor wat hoort wat" en tegelijk te veel zakenman, I om waardeloze plannen of onuitvoerbare voornemens au sérieux te nemen. De voor nemens, die uiteindelijk aan het Ameri kaanse congres zullen worden voorgelegd betreffende de Europese geneigdheid om te komen tot een nauwe en efficiënte samen werking op economisch en op de lange duur op politiek gebied, zullen voor alles reëel en vatbaar voor verwezenlijking moe ten zijn. Daarom heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken niet alleen Clayton, maar ook George Kennan naar Parijs gestuurd. Kennan is het hoofd van de afdeling planning van genoemd ministerie en doorgewinterd deskundige op het gebied van alles, wat met economische objecten op grote schaal te maken heeft. Wat hij met de Commissie voor Uitvoering der Parijse conferentie besproken heeft, is niet in. détails bekendgemaakt, doch zijn persoon spreekt boekdelen en het is niet eens erg gewaagd, te veronderstellen, dat hij de Europese plannenmakers in bondige termen heeft uiteengezet, hoe hun plannen er moeten uitzien om door het Amerikaanse men door United Press gemeld ziet, dat Clayton na een onderhoud met Kennan aan de uitvoerende commissie heeft aangera den, „bepaalde tekortkomingen" aan te vul len vooraleer het eindrapport officieel als „klaar" wordt beschouwd, is het niet moei lijk te raden dat Kennans deskundigheid er aan te pas is gekomen. Moet men dit alles nu als een „ongeoor loofde Amerikaanse bemoeiing zien? In de aanvang van deze beschouwing werd dit reeds van de hand gewezen. Wanneer Europa hoopt op de hulp van de Verenigde Staten, moet de formulering en motivering van dat verzoek om hulp ook zodanig zijn dat zij niet bij voorbaat de beslissende in stantie der Amerikaanse democratie tegen zich innemen. En wanneer de Amerikanen, die het hele geval van begin af aan organi seerden en ensceneerden, merken dat het ten aanzien van die formulering en moti vering de verkeerde kant uit dreigt te gaan, welnu, dan moeten we een vingerwijzing weten te accepteren en op te volgen. Het gaat er tenslotte toch niet om, of dit juri disch een inmenging of geen inmenging is: De enige factor van betekenis wordt ge vormd door de vraag, hoe Europa op de been kan komen zonder zijn continentale politieke onafhankelijkheid prijs te geven en zonder zijn continentale economische onaf hankelijkheid méér op te offeren dan dooi de omstandigheden geëist wordt. Als Europa, door rekening te houden met psy chologische détails van eenvolksmentali teit, zijn voortbestaan kan winnen en tege lijk zijn eenheid kan vinden, is er alles voor te zeggen, deze concessie te doen. Is het eigenlijk wel een concessie? Rekening hou den met andermans karakter en gevoelig heden is in het dagelijkse leven een blijk van beleefdheid, van adeldom. Waarom zou het tussen de volken een andere betekenis hebben? Internationale beleefdheid, inter nationale adeldom moeten tenslotte de pijlers zijn van een internationale rechts orde, zoals de wede die tot nu toe tever geefs heeft afgesmeekt van de volken. Als Rheuir.atische pijnen U het leven vergallen dan is het hoog tijd een Kruschen-kuur te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonderen. In thee proeft ge er niets van, maar de weldadige werking doet zich spoedig voelen. Kruschen staat bekend om zijn stimulerende invloed op de bloed zuiverende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtig circuleren, onzuiverheden kunnetn zich niet meer vastzetten, ze worden regelmatig afgevoerd en zo neemt Kruschen de oorzaak weg van de slopende rheumatische pijn. Weifel niet langer; begin Uw kuur dade lijk. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) Duizend nieuwe gasmeters door brand vernield Dinsdagmiddag brak brand uit in een fabriek van gasmeters te 's-Gravenhage. De schafttijd voor de arbeiders was juist begonnen, toen een hunner rookwolken boven het dak zag uitkomen. Hij sloeg terstond alarm, waarop de bedrijfsbrand weer met het blussingswerk begon. De Haagse brandweer, die inmiddels gewaar schuwd was, versdheen spoedig op het terrein met vier autospuiten. Aanvankelijk liet de brand zich ernstig aanzien, temeer omdat door de vrij sterke wind in deze dichtbebouwde buurt mogelijkheid be stond, dat het vuur zou overslaan. Met een groot aantal stralen bond de brand weer de strijd tegen het vuur aan en weldra was- het ergste gevaar geweken. De brand is vermoedelijk ontstaan door dakwerkers, die bezig waren (het dak van de fabriek te herstellen en te beleggen met een rubberpraeparaat- Een groot aan tal gasmeters naar schatting ongeveer duizend moet als verloren beschouwd worden. De schade wordt door verzeke ring gedekt. DIRECTEUR-GENERAAL VAN POLITIE. Met ingang van 1 September is de advo caat-generaal bij dc Hoge Raad, jhr. mr. dr. L. H. K. C. van Asch van Wijck tijdelijk belast met de leiding van de afdeling Po litie van het ministerie van Justitie, onder toekenning van de titel ^Directeur-gene raal van politie." EEN STUK INEONEEiSCNE GESCHIEDENIS Het ontstaan van het Indonesische nationalisme De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws, 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Hobokwartet. 815 Platen. 9.00 Hoogmis. 10.02 Leger des Heils. muziek. 10.15 Morgendienst. 10 45 Orgel. I'l.CO Ziekenbezoek. 11.45 Platen. 12.00 Angelus 1Z.C3 Orgel en zang. 12.30 Weerbericht. 12.33 Fantasia. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Welk boek, 14.00 Lichte muziek. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Clavecïmbel. 15.30 Gemengd koor. 16.00 Bijbellezing. 16,45 Viool sonate. 17.15 Lichte muziek. 18.00 Piano-duo 18,30 Strijdkrachten19,15 Willem Pijperheraenking, 19.30 Actualiteiten. 19.45 De R.V D. antwoordt. 20.05 Proloog. 20.15 Werken van Grieg. 21.30 De vaart der volken. 21.50- Met band en plaat. 22.45 Overdenking. 23.00 Platen. RADIO-TOESPRAAK VAN DE PAUS. Vrijdag 5 September zal de Paus 's avonds om 1? 15 uur de deelnemers aan het Mar'.a-congres te Maastricht per radio toespreken. De K R O zal deze toespraak heruitzenden op 301 m. Nadat de Paus gesproken heelt volgt een Nederlandse vertaling. HILVERSUM n, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00, 20.00 en 23,00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30, 8.15 en 8.43 Platen 9.K Morgenwijding. 9.35 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Hobo. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Vergeet het niet!. 11.20 Lichte muziek. 12 00 Klassieke pianomuziek. 12.30 Weerbericht. t2.32 In 't spionnetje. 12.37 Lichte muziek. 13.15 De Papavers. 13.45 Opera-aria's. 14.05 Een dokter ziet New York. 14.20 Kamermuziek. 15.00 Voor zieken. 18.00 U kunt het geloven of niet. 16.05 Reprises. 17.00 Kaleldoscoop. 17.20 Welk dier?. 17.30 Orgel. 17.50 Rijk over zee. 20.15 Sporipraatje. 18.30 Dansorkest. 19.00 Nu naar bed! 19.05 Ber nard Person. 19.15 Lichte muziek. 19,15 Bridge fc.05 De jaarbeurs. 20.15 Musette-orkest. 20.40 luisterspel „Cadeautjes voor de dochter". 21.15 Philharmonisch Orkest. 22.15 Vacantie-impres- sies. 22.50 Platen. 23.15 Dansmuziek en zang. Koster werd opgelicht voor 900 gulden In Maart pakte de Amsterdamse politie vijf bekende zwarte handelaren op hun eigen domein, de Molensteeg bij de Nieuw- markt, in de kraag. Zij werden gearresteerd onder beschuldiging van oplichting en hazardspel en toen de aangelegenheid ver der onderzodht werd, kwam een geraffi neerd stukje donker Amsterdam aan het licht, waar verscheidene nietsvermoedende buitenlui, maar ook heel wat argeloze hoofdstedelingen een aanzienlijk bedrag lichter gemaakt werden. De nadere beschuldiging vermeldt name lijk, dat het vijftal onder een of ander voor wendsel mensen in een oud pakhuis aan de Molensteeg zou hebben gelokt, om hen daar met behulp van het spelletje „een-twee- drie-klaver-aas" van hun duiten te bero ven; sommigen raakten er zelfs ettelijke duizenden guldens kwijt. Nog steeds wordt rond de Nieuwmarkt „een-twee-drie-klaver-aas" bedreven, maar de politie hoopt toch met de ar restatie van het vijftal een belangrijk centrum van het kwaad te hebben op geruimd. Een 30-jarige koster, die achter het ge- tuigenhekje versoheen, toen de zaak tegen de vijf Amsterdammers voor de Arrondis- sements-reohtbank diende, vertelde hoe hij op de Nieuwmarkt een nieuwe fiets wilde kopen. Een onbekende sprak hem aan en zei een „mooi karretje" te weten. De koster werd naar het pakhuis ge bracht, waar drie mede-acteurs in het op- lichtersspel al aanwezig waren. Terwijl er over de fiets onderhandeld werd, kwam nummer vijf binnen, die een horloge voor 25 aanbood naar hij de rechtbank ver telde een voorwendsel om tot de kern van het plan te komen. Het horloge kreeg geen kopers en daarop werd er besloten, dit kleinood „maar te verloten". Twee zwarte en een rode speelkaart moesten over het eigendomsrecht beslissen. Met deze kaarten begon het hazardspel: drie der kunstbroeders begonnen te mani puleren en nadat eerst de rode kaart ge toond was, werden de drie naast elkaar met de rug naar boven op de tafel gelegd. De bedoeling was nu, de plaats van de rode kaart aan te wijzen. De drie mannen zetten ieder bedragen van 10 tot 100 Overeenstemming bij het Concertgebouw blijft zoek Na besprekingen, die bijna onafgebroken de gehele Dinsdag hebben geduurd, is men in de Amsterdamse Concertgebouw-kwestie nog steeds niet tol resultaat gekomen. Af wisselend heeft het bestuur van de Ver eniging „Hel Concertgebouworkest", de or ganisatie der orkestleden, van gedachten gewisseld met de musici en met de raad van bestuur van de N.V. Het Concert gebouw. Men .verwacht evenwel spoedig een beslissing' over de vraag, of het orkest in het jubileum-seizoen de vernieuwde grote zaal zal bespelen. in de „pot" en natuurlijk wezen de hand langers van V.. de hoofddader, aanvankelijk telkens zonder mankeren de rode kaart aan. Voor de vorm betaalde V. hun het ingezette geld uit. De koster vond het een gemakkelijke bijverdienste en bezweek voor de verlei ding. Toen hij meedeed, werden de hande lingen van V. heel wat ingewikkelder en de koster werd. in korte tijd van een paar honderd gulden ontdaan. Hij wilde ophou den, waarop een van de lieden aanbood samen te spelen. Inderdaad raakte de nieuweling ir> het edele bedrijf weer aan de winnende hand, maar tenslotte moest hij toch met 900. verlies afdruipen. Op dat moment deed de Amsterdamse recherche een inval en het eind van het lied was een eis van U/2 jaar gevangenisstraf tegen alle vijf verdachten, die op 16 September hun vonnis zullen vernemen. Duits vuur bij Nederlandse grens tegengehouden De brandweercorpsen uit Venlo, Tege- len en Belfeld zijn er in geslaagd om de woedende vuurzee, die voortgestuwd door de vrij krachtige Oostenwind uit de bran dende bossen op Duits gebied, naar Ne derlands terrein dreigde over te slaan, een halt toe te roepen, ofschoon enkele dicht bij de grens staande huizen en landgoe deren tot op enkele meters door het vuur genaderd waren. Op Duits gebied is onge veer 500 morgen merendeels prachtige kruisdennen, ter waarde van honderd dui zenden guldens, vernield. In de bossen van Bracht op Duits gebied voeren ver schillende Duitse brandweren nog steeds een verwoede strijd. Door het aanleggen van een zeer grote en kundig uitgevoerde tegenforand kon men aan Nederlandse zij de grote schade voorkomen. Thans is alle gevaar geweken. Hoewel de droogte in het Noorden nog geen ruïneuze gevolgen heeft gehad voor de veestapel moet veel vee in Oost- en Zuid-Nederland wegens gebrek aan voed sel worden geslacht, zodat het vleesrant soen gedwongen omhoog is gegaan. Thans blijkt uit de omzetten van de veemarkt in Groningen duidelijk, dat ook daar de situa tie dreigend begint te worden. Hoewel het aanbod van kalf- en melkvee nog vrij ge ring was, werd voor de overname-markt geweldige belangstelling getoond, temeer omdat deze week nog vrij willig kon worden ingeleverd en de volgende week alleen op aanschrijving vee wordt overgenomen. Het Bedrijfschap nam niet minder dan 1100 runderen over, een gevolg van de slechte veevoederpositie, ook op de vette klei van het hoge Noorden. Wat Nederland spaarde In Juli 1947 werd bij de Nederlandse algemenc- spaarbanken ingelegd voor een bedrag van f 25.985.855 en terugbetaald voor een bedrag van f 25,500.459. Totaal werd van Januari 'ot en met Juli 1947 ingelegd voor een bedrag van f 177 385.233 en terugbetaald voor een bedrag van f 164.480.934, Bij de bankspaarbanken werd in Juli ingelegd voor een bedrag van f 4.090.626 en terugbelaald f 4.047.987. In totaal werd van Januari tot en met Juli ingelegd voor f 14,813.886 en terugbetaald voor f 13.881.210. Tussen het tijdstip waarop Nederlandse schepen na een moeizame reis vol ontberin gen voor het eerst de Indische archipel be reikten in 1596 en het moment waar op de laatste Nederlandse schepen tegen een overmacht van Japanse oorlogsbodems het onderspit dolven in 1942 ligt een geschiedenis, die rijk is aan feiten en ont wikkelingen ten aanzien van de Nederland se positie als koloniale mogendheid van de eerste rang. Na de afwisselende strijd om het bezit en de baten van de Oost-Indische eilanden, waarin de Portugezen en Engel sen onze voornaamste rivalen waren, en de snel groeiende machtspositie van de Com pagnie, komt in 1814 de feitelijke grond vesting der Nederlandse heerschappij met de Conventie van Londen, die een Engelse capitulatie in Indië betekende. Van dat tijdstip af begint de ontwikkeling van In dië als Nederlands koloniaal bezit, een ont wikkeling die talrijke betreurenswaardige zowel als bewonderenswaardige episoden heeft gekend. De herinnering aan het in 1830 ingevoerde en in 1863 tot afsohaffing veroordeelde cultuurstelsel, de Java-oorlog van 1825, de Atjeh-oorlog van 1873, de Hongi-tochten, wordt enigszins minder wrang bij de 'beschouwing van de steeds sterker wordende oppositie in het moeder land tegen uitbuitingsmetihoden en de ge- weldpolitiek, welke oppositie gesymbo liseerd door „Max Havelaar" tenslotte leidde tot geleidelijke humanisering van de Indië-politiek. Deze Indië-politiek staat in nauw ver band nret de evolutie, die het inheemse volksdeel op de eilanden in politiek opzicht doormaakte, een evolutie, die in de Troon rede van 1901 d:e eerste feitelijke weer spiegeling vond, doch die in allerlei maat regelen op het gebied van sociale zorg en openbare voorzieningen reeds eerder in direct weerklank had gevonden. In 1908 zijn in de Archipel voor het eerst sterke nationalistische stromingen waar te nemen, die zich kristalliseerden in de „Sare- kat Islam", een nationalistische organisatie, die in 1911 het levenslicht zag. Van dat tijdstip af gaat het langzaam en stroef, doch gestadig in de richting van een grotere er kenning der inheemse rechten. In 1917 wordt de Volksraad ingesteld, in 1922 wordt de naam „Koloniën" afgeschaft door een wijziging in de Grondwet, in 1925 worden de rechten van de Volksraad verder uitge breid. Gelijke tred met deze ontwikkeling houdt het onderwijs, bron voor emancipatie der inlandse bevolking. In 1912 waren er 2500 Desa-scholen, in 1934 19374! Boven de horizon nadert snel de Japanse dreiging. In 1939, geschiedkundig gespro ken aan de vooravond van de Japanse in vasie, culmineert de nationalistische kracht in het verzoek om een volwaardig Indo nesisch parlement en een eigen militie. De oorlog in Europa snijdt de verdere ontwik keling af en in 1941 valt het Japanse gor dijn over de gordel van smaragd, die in bloed en tranen de jaren van de' hevige strijd om de zege doorbrengt echter niet zonder blijvende gevolgen te ondervinden van deze strijd, die in politiek opzicht een forcerende kracht betekende achter de na tionalistische evolutie. Zo werd deze evolu tie een revolutie, waarin vele smarten wer den geleden en worden geleden, aan beide zijden en die op de dag van vandaag geleid heeft lot een toestand van tragische allure, waarvan de uitweg niet meer te vinden schijnt. Van evolutie tot revolutie. De eerste grote en betekenisvolle natio nalistische stromingen openbaarden zich, zoals gezegd, in 1908. Twee partijen ont stonden in de jaren van 1908 tot 1911, de „Boedi-Oetomo" en de „Sarekat Islam", die beide zelfbestuur in hun programma had den staan. Deze organisaties waren niet uitgesproken anti-Nederlands gezind, doch deze stemming werd er niet beter op door de trage wijze, waarop het Nederlandse bestuur deze organisaties au serieux ging nemen; pas in 1916 werden de statuten van de Sarekat Islam door de Gouverneur- generaal erkend. Daar kwam bij, dat de organisaties in de volgende jaren zeer on tevreden waren over de wijze, waarop de aspiraties der inheemsen werden gehono reerd. De instelling van de Volksraad werd onvoldoende geacht evenals de Grondwets wijziging van 1922, waardoor de recalci trante toenam. Intussen voltrok zich over Azië de grote verandering, die op de d3g van vandaag nog lang niet geëindigd' is en die men het Aziatisch réveil pleegt te noemen. De Chinese revo lutie, de beweging van Ghandi, de Japanse overwinning op Rusland, en talrijke andere ontwikkelingen over geheel Azië waren er de symptomen van symptomen die zich in de Archipel voordeden in de vorm van een steeds dringender wordende nationa listische demonstratie, die sterk commu nistisch georiënteerd was. In 1920 ontstond de P.K.I., voortgekomen uit de Sociaal-Democratische vereniging, onder voorzitterschap van Semaoen. Deze communistische groep werd in 1924 ver boden. Intussen had de Sarekat Islam haar naam veranderd in Partai Sarekat Islam Indonesia onder leiding van Hadji Salim, In 1924 werd opgericht de P.N.I., links georiënteerde organisatie onder leiding van Soekarno en Mohammed Hatta, welke fi guren thans een vooraanstaande rol spelen 38. De vliegmachine vorderde nu heel wat beter. De motor ronkte krachtig en het toestel schoot in snelle vaart door de lucht. „Dit is pas vliegen!" zei Oehoe tevreden. „Op deze manier hebben we tenminste nog een kansje in die wedstrijd. Hoewel we enorm veel tegenwind hebben gehad'. Me dunkt, dat ik nu maar eens aan mijn mid dagslaapje moest gaan denken.Wacht even, baas!" riep Panda. „Er komen een paar kleine jachttoestellen achter ons aan. Kunnen die niet van de politie zijn? Eigen lijk hebben we een diefstal gepleegd en het zou...." „Zeur niet!" zei Oehoe. „Ik zal deze mótor eerlijk betalen wanneer we de wedstrijd gewonnen hebben! Maar ik heb nu geen tijd dat aan die jagers uit te leg gen! We moeten vóórt!" Hij wendde het roer en schoot een zware wolkenbank bin nen....' in de Indonesische revolutie. Hatta werd in 1927 gearresteerd en verbannen. Soe karno begon daarop met felle redevoerin gen tegen het Nederlandse bewind, dat in tussen te kampen hadg ekregen met stakin gen en ongeregeldheden in West- en Mid- den-Java en op Sumatra. Nieuw-Guinea ontving steeds meer inheemse leiders als bannelingen in het kamp Digoel, waaraan in 1928 Soekarno werd toegevoegd. Zijn parool „Jos van Nederland" had intussen weerklank gevonden, en de veroordeling van de leider en zeven zijner medewerkers werd gevolgd door het als ontoelaatbaar veroordelen van de P.N.I., die in datzelfde jaar werd ontbonden. Ook Douwes Dekker, de oprichter van een partij voor de Indo- Europeanen, werd verbannen. Nadat de P.I. (Partai Indonesia) in 1931 was opgericht en in 1932 verboden, werd de oprichter Soe karno andermaal, verbannen. In 1934 werd het gehele bestuur van de inmiddels weer verrezen P.N.I. gearresteerd. Hieronder bevonden zich Hatta en Sjahrir. In de Bui tengewesten was intussen de partij van Tan Malakka, een Trofzkiïst, actief geworden. 1935 bracht tenslotte de eerste coördina tie van het nationalistische streven: De Partai Indonesia Raja werd opgericht door fusie van verschillende groepen en haar program vermeldde: een Groot-Indonesië op democratische grondslag onder een na tionale volksregering. Bij de Partai Indonesia Raja sloten zich practisch alle nationalistische formaties van betekenis aan, en de organisaties der Arabieren, Chinezen en Indo-Europeanen verklaarden zich tot samenwerking bereid. Deze ontwikkeling leidde er toe, dat de nationalistisohe beweging naar buiten een veel rustiger aspect ging vertonen, wat ten onrechte de indruk wekte, alsof zij afzag van wat in voorbije onrustige jaren haar aspiraties geweest waren. Niets minder was echter waar; integendeel, door het steeds breder worden der intellectuele bovenlaag in Indonesië op zich een symptoom van de progressiviteit van het Nederlandse be stuur werden deze aspiraties, gedegener en beter overwogen, verder aangekweekt in het langzame tempo van een vreedzame evolutie. De instelling van een eigen par lement en de geleidelijke verwezenlijking der Indonesisohe zelfstandigheid, welke eisen ook in de Volksraad meermalen in concrete vorm naar voren kwamen, wek ten echter in Nederland nog steeds een heftig verzet, dat aangewakkerd werd toen de Stuw als zeer progressief weekblad openbaarde, dat verschillende invloedrijke Nederlanders oog hadden voor de verlan gens der ipheemse bevolking. Toen de Ja panse dreiging begon, deden de gezamen lijke nationalistische organisaties aan de Nederlandse regering het voorstel, de ver dediging van Indonesië gezamenlijk te or ganiseren onder voorwaarde van zelfbe stuur door een eigen parlement en een eigen militie. Het Indonesische volkscongres stelde zelfs al een eigen vlag, de rood-witte, en een nationale taal (Bahasa Indonesia) vast. Doch de Nederlandse regering wei gerde in 1940 nog overleg tot verdere staat kundige opbouw der Indonesisch-Neder- landse verhouding op basis der Grondwet, door niet in te gaan op een motie, die in de Volksraad werd ingediend door Wiwoko. Nog altijd stond de samenwerking met Nederland bij de nationalisten op het eerste plan, wat bleek uit een na de bezetting van Nederland in de Volksraad ingediende re solutie, uitgaande van tot een nationalisti sche fractie verenigde inheemse vertegen- Nu de Indonesische kwestie haar facetten niet alleen in «2** 4 maar practisch in de neheio ÖCr|*: belangstelling boeit en de beroert, komt maar al te vnakh^-' treurenswaardige verschijnI voren, dat men deze 'aannoi 71®!r" met al de felheid van geprS2eri,le* tieke hartstocht slechts beschikPol:' het licht, dal er in dit schijnt, zonder zich te realiseren op „kwestie" haar wortels heeft ii vervlogen tijden in tijden di? toestanden en andere 'zeden anÖe'! den en daardoor aan de ontioifefc?*051* dingen een cachet gaven, dat r objectieve beoordeling Van d r van zaken, zoals die heden »p noodzakelijk in acht moet worde1 nomen. Hoe weinigen weten iet, ffe' I de groei en ontwikkeling der LuV("1 listische beweging in Indonesië- jaren voor de oorlog, en van dl 1" f' ren die er invloed op hebben n oefend als erfenis uit de jaren grondvesting der Nederlandse t*L/C: Indië. Hel lijkt ons daarom een historische beschouwina tP ,"55 WW y 'e Wildon aan dit onderwerp in dc verawSfi' dat deze velen welkom zal Z S'i bij een beter begrip der din»»,JH vandaag. y woordigers, waarra een vrij Indonesië geeist als grondslag voor samen. mei Nederland. Het ant,voort™'?' Haag was de instelling van de co™, Visman, die tot taak had pools™®, nemen en zienswijzen te VerzanJHï na de oorlog In overweging zouden ii genomen. Onder druk van allerlei digheden gebeurde dat echter veel Sï De rede van H. M. de Koningin op 7 5?' bei- 1342 was daar het blijk van. Toer 2' ter had het Japanse gif zijn werk m i,'-"' nesie reeds gedaan. Het kreeg no» de tijd om volledig door te werken JT overblijfselen van een aanhankelijk"," aan Nederland en een vertrouwen ma verwezenlijking der Indonesische JJ' via een vreedzaam overleg, uit te roei,'i n evolutie werd een revolutie en wei een i Japan geïnspireerde, die de infusen», 2? listen beroofde van hun objectivitie1 La- zou blijken, dat niet alle Indonesië n: tionalisten hun gezond verstand en hun v voor realiteit hadden verloren: De Net landers konden na hun terugkeer in iJn' nesië ervaren, dat er in de Malinogebtn verlangen bestond om de draad van Z de oorlog weer op te vatten. West-Borne en Oost-Indonesië zijn er op het oeeite de symptomen en vruchten van Maar de groep nationalisten op Java en Suaiabi die na de Japanse capitulatie mef hun publiek naar voren kwamen en tenjlo'li door een merkwaardig beleid tot LirA-' djati en de volledige mislukkin* dasn'n kwamen, hadden alle draden voor Z doorgesneden en wensten de revolutie" dié zij ten onrechte van hun onderdrukkers hadden geërfd, niet meer te ruilen voor het vredige overleg, dat volgens stellige Nede*-' landse beloften beloften die door de bei noeming van een man als dr. Van Mooi-en door de gebleken gedragslijn der Comma, sie-generaal geloofwaardigheid te 0vr kregen in sneller en doeltreffender tem po zou worden volvoerd dan dat helaas voor de oorlog het geval was geweest, De ontwikkeling der dingen sinds de po- litiële actie begon en sinds de Veiligheids raad zich met Indonesië bemoeide, heelt wellicht nog meer voedsel gegeven aan dt betreurenswaardige opvattingen der repu blikeinse leiders, dat het verleden onhe% roepelijk dood is en geduld en vredeswil, die in voorbije jaren de nationalistische aspiraties begeleiden, door de ongelukkig? slagboom van het. Japanse avontuur over bodig zijn geworden. Zo is het steeds weer Japan, dat als het grijnzend masker van een dode de achtergrond vormt van het leed, dat over Nederland en Indonesië ge- komen is. (Va?i onze speciale verslaggever Heel Europa ondervindt de gevolgen van de schier eindeloze droogte, maar op weinig plaatsen zullen de gevolgen erger zijn dan op Walcheren, dat pas op de zee heroverd is dooh waar nu de zee wraak schijnt te nemen, want het in de bodem achtergebleven zout verandert het land in een woestenij waarvoor slechts een naam van pas is: verschroeide aarde. Geen boom, die er tegen de verzengende zonnestralen beschutting biedt. Een ce- mentharde grond, waarin grillige scheuren van 2 en 3 c.m. breed- De melde verpiert, klaver is schriel en de tarwel en haver bracht 4 a 5 mud per gemet (plan. 41 are) op. „Weet u", zo zegt mij een boer, „dat dat vroeger 20 tot 30 mud bedroeg?" En de korrel is niet tot volle wasdom ge komen. Hier op de eertijds befaamde Zeeuwse gronden, welke noodzakelijkerwijs in de strijd tegen een tyrannieke vijand moes ten geofferd worden, zijn die gevolgen wel heel, heel erg. De bewerking van de bo dem met gips, om het zout te verwijde ren, heeft bij dit watergebrek geen zin- Het aardappelloof is over het algemeen niet tot ontwikkeling gekomen en waar dit wel het geval was, lang voor de nor male tijd afgestorven. Men is aan het rooien gegaan en een greep in de mand brengt, op een hoge uitzondering na, pie pers te voorschijn, welke tot kriel gere kend kunnen worden. Misschien zal het vee er nog voedsel in vinden, alhoewel het zout de vrudht heeft aangetast. AKU wordt schadeloos gesteld voor verliezen in Amerika Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Nederhorst,betreffende het ver lenen van een schadeloosstelling aan de AKU wegens het verlies van zekere Ame rikaanse beleggingen, heeft de minister van Financiën geantwoord, dat aan de AKU een zekere vergoeding is toegezegd als compensatie voor het verlies, dat zij lijdt, doordat een deel van haar Ameri kaanse vermogenswaarden door de Ame rikaanse „Custodian" (beheersinstituut) als aan de Verenigde Staten toekomend vijandelijk vermogen in beslag is genomen. Grond voor de Amerikaanse aanspraken was 't Duitse belang dat, althans voor de bevrijding, bij de AKU was betrokken. HET DUITSE HANDWERK. Berichten uit Triest melden dat de ge allieerden aldaar drie jeugdige Duitsers hebben aangehouden, die verleiden dat zij van Hamburg op weg waren naar Athene, om zich bij de Griekse strijdkrachten te voegen en als vrijwilligers tegen de guerilla troepen te strijden. (U. P.) Walcheren zou weer bomen krijgen; In het gehele land werd een aotie hienoor gevoerd en veel geld kwam er bijeen. Jonge bomen werden geplant, maar 6'. zomer 1947 doet ze verschrompelen. Het zout, dat door de overvloedige x- getis van het vorige jaar, diep is v.?gK- zakt. komt nu. sterker geconeentreeni, naar boven. Men kan op vele plaatsen de kristallen zien schitteren. De armoede doet haar intrede in de op gelapte en veelal schamel aandoende be huizingen in Walcheren. Het niet talrijks vee vindt geen voedsel in de dorre vlak ten en staat met gebogen koppen over de droogstaande sloten. Het klagend gek« klinkt als een noodkreet. Hoe zou mee het kunnen drenken, waar de bevolking zelf reeds ernstig met het drinkwater- tekort heeft te kampen. In Vli-ssingen ia het bijzonder dreigt ten aanzien hierna de nood groot te worden. Oriëntatie. De Amerikaanse autoriteit» Duitsland hebben erkenning vertend aan „republikeinse unie van Duitsland" als r.r< we Duitse partij, Deze partij staal een w partijen-systeem voor en algehele oriênii op het Westen. Zij is van plan afdeluipfl vormen in de Britse en de Franse zones „Dynamische" politiek. De Griekse president, Tsaldaris, heeft in een conan qué verklaard, dat zijn regering^ oei heeft een militaire censuur in te steil. grond van een wet, welke sinds 19» kracht is, zal het aan de pers verboden^ den artikelen te publiceren over ni acties. Tevens heeft het kabinet lot een zuivering van het ambtenaren^ en tot onderdrukking van ambtenaren» kingen. Horst. Wessellied. Voor de eerde maat t-^* zich in Londen onlusten voorgedaan. zaakt door de Britse liga van ouc-gco----' die oud-leden van Mosley's „Britse in fascisten" onder haar leden telt. 'ej;3 aantal jongelui marcheerde a» voorbij een anti-fascistische verga zong luid het Horst Wessellied. echter door de politie °Pêevan® r(jf. personen werden gearresteerd e°, wie een politieagent, werden ltchlg Censuur. De telegrammen, welke via de 0-- 1-jjkse omroep worden gezonden. voortaan gecensureerd worden. regel, zou door de Sovjet-Unie.-^ gen" zijn. Vooral Britse correspono-n. - den door dit besluit worden getroi wf willen via de Britse hoge conunissa Oostenrijk een formeel protest n de Britse minister voor de bezette g Bergregering. Volgens het Atheenseblad" zouden regeringsautoriteiten te '.jt circulaire van het politieke bib ^,^9, communistische partij hebben 5 waarin dp vnrmine van een ..«is1 wordt medegedeeld. rest van het lanti alles rustig

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2