peMesse te Hannover lokt vooral vee| Nederlandse kooplustigen IJmuiden Droogte-, hitte- en zonneschijn-records in massa gebroken DAC 3 SEPTEMBER 1947 tJMUTDFR COURXfl? Er is echter weinig te krijgen B liinse correspondent van het ANP jt Hannover: sein' juizenden buitenlandse bezoekers ïcp belangstellenden brachten reeds en fcLnek aan de „Exportmesse" eefl - „-over en konden constateren fe het landsbestuur van Neder- dat 11 i„ Her Britse en Amerikaanse t«en de eerste grote Exportmesse aul0«£-Duitsland tot een grootscheepse i». „pming heeft uitgebouwd. De opening 4rfoor talrijke geallieerde autoriteiten «nnd De Britse generaal Macready poging gedaan om te verbergen ontwikkeling in Duits- -^^het ogenblik een economisch I"I TTTrtlliftUr rtrtrttl v001 op dat in de eerste plaats in_ deze crisis zal moeten overwin- Enunt heeft bereikt dat wellicht geen wid in de historie heeft. Hij legde er Nadruk op gt tpantritë 31 zonder deze inspanning deze if.iaae zonder achtergrond zal 'ir'^n In dit verband zeide hij dat alle Sen die hier worden aangeboden af- teliik blijven van de kolenwinning. 5s verhoging der kolenproductie kan ,iiik maken dat exportgoederen m be- Sfflde mate worden geproduceerd. ÏS ligt dan ook in de bedoeling een JHffterkers naar Hannover te bren- f teneinde hen hier de verantwoorde- gheid van hun taak te demonstreren, "n. Messebezoekers hebben zich ervan k2en overtuigen dat de Britse en Duitse Zna ten aanzien der directe resultaten Messe grond vinden in de welhaast al. Sdi handicap der Duitse industrie. In T branches hoopten de exposanten welis- S!ar dat de geallieerde toezeggingen tot vering van grondstoffen en kolen voor «Short-opdrachten zouden kunnen worden J'Jevoerd, doch men was zich bewust van de omvang der vraagstukken, die bij zulke voorziening optreden. De uitvoerige afdeling textiel bewees ter itesse haar volledige afhankelijkheid van de "invoer van grondstoffen, deskundigen merkten ook een sterke achterstand in de ontwikkeling tegenover het buitenland op. Veel aandacht trokken de afdelingen elec tro machinerieën en de gereedschappen, die'zich in staat verklaarden tot grote le veringen indien staal en kolen beschikbaar komen, doch die eveneens generlei nieuwe vindingen brachten. Sommige exposanten verklaarden dat het ontbreken van een patent-recht weerhoudt van het exposeren van nieuwe vondsten. Veel luxe. Opmerkelijk is op de Messe de vlucht die alle vormen der luxe industrie in de Wes telijke zones genomen heeft: houtsnijwerk, smeedwerk, galanterie is er in uitgebreide keuze. Te ordelen naar de omvang, die deze tak heeft genomen, wordt veel Duitse ar beidskracht geïnvesteerd in deze artike. L. Schaap 25 jaar bij liet SlaaSsvissersliavenbedrijf Het was 1 September 25 jaar geleden dat de heer L, Schaap, le afslager bij het Staatsvissershavenbedrij f in rijksdienst trad. Op 1 September 1922 kwam hij als jongste bediende bij het bedrijf; 1 Fe bruari 1936 werd hij tot afslager, 1 Juni 1946 tot eerste afslager bevorderd. De jubilaris werd Maandagmorgen te zijnen huize door de directeur- de heer C. Oud toegesproken. Namens directie en personeel werden hem bloemen aangebo den. Niet alleen van de zijde van het per soneel, maar ook van de zijde van de vis handel ondervond de jubilaris grote be langstelling. Er waren persoonlijke geluk wensen, bloemen en geschenken o.a. van de Vakgroep Groothandel en van de Com binatie V.V.IJ. Voorzichtig met vuur In de nabijheid van de buitenhaven van de Hoogovens raakte kreupelhout in brand. De brandweer van Hoogovens en Papierfabriek bluste de brand met zand, maar niet voordat 2000 m2. kreupelhout was teloor gegaan. Ongeveer op dezelfde tijd ontstond brand in het Maranathabos in Santpoort. Ongeveer 50 m2. kreupelhout verbrandde hier. In beide gevallen was een roekeloos weggeworpen eindje sigaar of sigaret de oorzaak. Met de grote droogte is waakzaamheid dubbel geboden. Jeroen Bosch" werd „Ootmarsum" Voor de Hoogovens kwam hier dezer dagen binnen het s.s. Jeroen Bosch. De Jeroen Bosch is inmiddels naar Houston vertrokken, luistert echter niet meer naar ®ze naam, daar het schip is her doopt. Het vertrok als Ootmarsum en is gendom van de Stoomvaart Mij. „Oost- Distributiedienst ,J001'afhalen van nieuwe bonkaar- u, riet ^ri-onaatsgebouw zijn aan de rt Donderdag 4 September letters P t en met R en Vrijdag 5 September 'Otters S tot en met St. OP HETERDAAD BETRAPT. ren^i6 gemeente Velsen bood een siga- ffir® Beverwijk knotten wol te dernnÜt een te ho§e PrUs en zon eten. Een rechercheur snapte hem, Sfï! gev;01- dat het restant van 17 man ln. beslag werd genomen en de M geverbaliseerd werd. Zilveren jubilaris 'n de vishandel AlS?t™,ber was het 25 jaar gele- ïffi I. ïeer M' C- Hoogendijfc, «taf G» '"rag van de fa. wed. S. I. heeft h« V<.'-nctie aanvaardde. Al die tijd direofio volste vertrouwen van zijn l, we genoten. ooi hpMnivf afwezigheid van de directie tjubileu^ vermoedelijk op 1 Octo- a's- gevierd worden- gevaarlijke vrachtauto. ie oneevap?r-tauti> feladen met gasbuizen, laadbak „jf f andei'halve meter buiten de We Schuim 1 werd een aan de Nieu- ^eleëen bouwterrein afge- te.-, TAd-j. reiste rode vlag ontbrak ech te jiu..6 chauffeur van een op de k uptrewv VraPhtauto tegen de obsta- fkut was Hot6, daar het zidht zeer broken cahiuf kostte deze auto een ge- VaB eer«tfr I Teëen de chauffeur ^gemaakt 0 werd proces-verbaal len, die niet op de eerste plaats staan op de lijst van Europa's behoeften. In het alge meen hoorde men in kringen der buiten landers de klacht dat het afsluiten van or ders bemoeilijkt werd door het feit dat de prijzen nog niet waren vastgesteld. De in druk van de eerste dag was dat Neder landse en Belgische belangstelling over heerste. Uit Nederland waren de eerste dag reeds honderd gegadigden en er zullen voorts dagelijks dertig nieuwe arriveren. Voor en bij de opening hebben de Duitsers en Britten opmerkelijke nadruk gelegd op het feit dat zij de Messe als zuiver Duitse onderneming wensen te zien en niet als op gedrongen door de bezetting. De organisa tie dreef evenwel voornamelijk op de grootse Britse hulp. De huisvesting der buitenlanders werd geheel door de Britten geregeld. Het beeld van de Messe is er een van uitzonderlijke bedrijvigheid met zoveel vertier van verkeersmiddelen als wellicht nog geen Duitse stad na de capitulatie gekend heeft. Diploma zwemmen in de „Heerenduinen" Het aanhoudend mooie weer van deze zomer heeft een zo grote belangstelling en beoefening van het zwemmen met zich gebracht, dat het niet mogelijk was alle candidaten op één avond voor de diplo ma's van de K.N.Z.B. te laten afzwem men. Ruim honderd jongens en meisjes hebben de afgelopen week in het zwem- j bad „De Heerenduinen" aan dit examen, dat werd afgenomen door de heer P. Borst, official van de K.N.Z.B-, deelgeno men en slechts weinigen moesten teleur gesteld worden. De belangstelling voor dit examen was. vooral van de zijde der ouders en fami lieleden, zeer groot. Voor diploma I slaagden: Maartje Floor, Trynie de Boer, Anneke Beyer, Henny Bontebal, Leny Visman, Alie Ras, Sonny Hunscbe, Agnes v. d. Boogaard, Tiny Griekspoor, Tiny v. d. Pieterman, Annie Dijkhuizen, Corrie Webbe, Emmy de Jong, Dina de Jong, Tiny Zuurbier, Minny Ypma, Alvky Yprna. Leentje Rietdijk, Klaas Floor, Meindert Vellinga, Hugo Jak, Jan Beyer, Rinus Smits, Siem Hoogland, René Stekeleniburg, Erihard Schneider, Jan Worlcuim, Dik Griekspoor, Tom x. d. Boo gaard, Ewald Stellingwerff, Teun de Dik ken, Joop Lijmbaah, Joop Groen, Bert Vennik, Piet Kuyk, Evert Streefland, Ber- tus Bakker, Dirk Bannink, Piet van Buu- ren, Janny Dekker, Janny Jongejan, Willy Prins, Cor Wijker, Nico Benekamp, Bert Niemeyer, Grietje Klinkenberg, Bert van Dijk. Jan v. d. Does, Alie van Pel, Willy Mossel, Corrie Plug, Lies je Dijkhuizen, Greetje Brunning, Henny Vellinga, Jopie Stam, Arie Rietdijk en Johan de Wit. Diploma II (gekleed zwemmen) werd behaald door: Maart,ié Floor, Trynie de Boer, Everdien v- Solkema, Janny van Solkema, Nelly van Leeuwen, Thea Over- zier, Paula Zwart, Dity Moleman, Annie Dijkhuizen, Agnes v. d. Boogaard, Tiny Hofman, Tiny Griekspoor, Dieuwertje Jak, Tiny Zuurbier, Liesje Dijkhuizen. Alie van Pel, Berry Spek, Klaas Floor, Erhard Schneider, Lucas Mersel, Evert Streefland, Joop van Baar, Wim Schot- vanger, Bram van Dijk, Siem Hoogland, Joop Groen, Tonny v. d. Boogaard, Theo Witte, Joop Lijnbach, Teun de Dikken, Piet Kuyk, Henk de Jong, Cor Wijker. Akky Ypma, Winny Ypma, Jan Workum, Truus Mossel, Bertus Bakker, Evelien Korf, Henny Bontebal en Meindert Vel linga. Bad blijft open. Naar wij van de directie van de N.V. Bad en Zweminrichting „De Heerenduinen' vernemen, heeft zij, in verband met het# aanhouden van het mooie weer, besloten, de inrichting niet, zoals andere jaren, op 1 September te sluiten. Als het zonnetje wat wil blijven, kunnen de liefhebbers van de zwemsport voorlopig nog enige tijd van het water genieten. De sluitingsdatum is nog niet nader vastgesteld. Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: T. VisserFilarski, d., Konings plein 17 rd., IJmuiden; H. de Vreugd—Mors, d., Planciusstraat 75. IJ.muiden; J C, Jongejan— Roos, d., Schulpweg 105. Velseri-Noord; M. M van Willigen—van der Waal. z., Zeeweg 291, IJmuiden; A. Wil—Hoefnagel, d., Kennemerlaar 16, IJmuiden; J. 't Hart—Zwanenburg d., Ver- spr. Woningen 41, IJmuiden-Oost; M. Olthof— Petersen, d., Sparrenstraat 3, IJmuiden; M C. BakkerBroertjes, d., Lijsterlaan 8, Umulden- Oost; C., C. de Graaf—Giezen, z„ Huijgenstraat 43, IJmuiden. OVERLEDEN: L. H. G. de Vogel, 89 j., wed. van P. Maclaine Pont, Duinweg 39, Santpoort. en IJmraideH WOENSDAG 3 SEPTEMBER. Thalia 8 u,: ,£>e onbekende ruiter", ,Zes jaren". Rex 8 u.: 2e deel „Tarzam". De Pont 8 u.: „Nou gaan we weer to veren". vVat IJmuiden in Augustus moest verwerken Gedurende de maand Augustus kwamen in IJmuiden binnen 223 zeeschepen voor Amster dam en 10 voor Zaandam. Er vertrokken van Amsterdam 226 en van Zaandam 5 zeeschepen. Voor IJmuiden kwamen als bijlegger binnen 24 schepen (benevens 1 mijnenlegger en 6 mij nenvegers) met een bruto-inhoud van 71018 m3. In de buitenhaven van de Hoogovens kwamen binnen 16 zeeschepen, bruto inhoud 97.609 m3, waarvan 12 met erts, 1 met steen, 1 om ijzer bij te laden, 1 met ruwe teer en 1 met ko,en. In de binnenhaven van de Hoogovens kwamen binnen 14 zeeschepen, bruto inhoud 23985 m3, waarvan 1 om steen te lossen en 13 om ijzer te laden. Voor de papierfabriek kwamen binnen 7 zee schepen, bruto inhoud 33420 m3, waarvan 4 met cellulose, 3 met hout. In onderstaande tabel zijn de aantallen zee schepen van diverse nationaliteiten opgenomen, die in Amsterdam aankwamen en de hoofdstad in die maand verlieten: Aangekomen. Nationaliteit aantal, br tonnage, Nederlandse 145 713.271 Engelse 19 51.241 Zweedse 23 87.263 Noorse is 74.119 Deense 3 28.211 Finse 3 32.949 Panamese l 22.397 Poolse l 9,501 Amerikaanse 5 101.845 Griekse 5 83.107 Argentijnse 2 34.444 Belgische 2 10.606 Totaal234 1.248.954 Vertrokken. Nationaliteit aantal, br. tonnage. Nederlandse 140 742.661 Engelse 20 70.485 Zweedse 31 92,026 Noorse 13 49.462 Deense 4 34.280 Finse 9 39.330 Belgische 2 10.606 Poolse 1 9.501 Griekse 3 51.708 Argentijnse 1 17.221 Amerikaanse 6 122.338 Panamese 1 22.397 Totaal231 1.262.015 Onvoorzichtigen in de duinen In deze na-oorlogse tijd. is het meer dan ooit taak zich aan de bepalingen in het duinterrein te houden. Het is immers in eigen voordeel. Al lijkt vaak het bordje „Verboden toegang" overdreven, menig een heeft al lichamelijk letsel gekregen door ziöli op verbodenterrein te begeven. Bij een controle die de politie in het duinterrein van IJmuiden hield, weiden niet minder dan twaalf wandelaars en fiet sers bekeurd. Zij hadden geen acht gesla gen op het zo overbekende bordje. Wanklanken bij de viering van Koninginnedag Drie jongelui hadden plezier in het gooien van voetzoekers midden in het publiek, hetgeen hen een bekeuring bezorgde. Dit kwajongens werk was overigens niet zonder gevaar. Dat bleek 's avonds in de Bloem- straat waar door het afsteken van vuur werk een zonnescherm in brand raakte. In Santpoort had een jongeman zo diep in het glaasje gekeken dat de politie moest ingrijpen. Ten slotte waren er nog twee Deense zee lieden, die in Velsen feest hadden gevierd. Zij misten de laatste trein naar Rotter dam, waar hun schip lag, vroegen aan het hoofdbureau van politie onderdak en kre gen dit. Maar bij onderzoek bleek dat ze geen legitimatiebewijs bij zich, hadden. Onder politiegeleide zijn ze "de volgende morgen naar Rotterdam teruggebracht. Figaro's laatste scheppingen waren dezer dagen te zien op een kapperstentoonstelling in Engeland. De hoofdtooisels heten van links naar rechts: „Griekse glorie?', „Herfst" en.„Begrafenisstemming". Cijfers over Augustus: Omzet in de Rijksvisafslag bijna 2/4 millioen De omzet in de Rijksvisafslag gedurende de maand Augustus bedroeg ƒ2.217.321, tegen 2.039.757 in dezelfde maand van het vorig jaar. In de eerste acht maanden van 1947 werd een omzet bereikt van ƒ10.168.457; in 1946 was dit cijfer 13.382.769. Met nog vier maanden voor de boeg kan de achterstand bij 1946 nog voor een groot deel worden ingehaald, tenminste wanneer de haringvisserij nog enige maanden zulke goede resultaten oplevert als tot dusverre het geval was. Naar schatting zal 't totaal cijfer voor 1947 in dit geval ongeveer 17 millioen bedragen. Nieuws van Waterloo .Waterloo" heeft een tweetal proef wed strijden gespeeld. Het eerste elftal speelde tegen Stormvogels 3 en won met 3-2, het tweede bond de strijd aan tegen Storm vogels 4, welke wedstrijd in een gelijk spel (11) eindigde. A.s. Zondag speelt Waterloo I vercnoe- delïjk tegen de vierde klasser E.H.S. Trainen hedenavond half zeven. U.L.O. - avondschool officiéél geopend Na een toespraak van burgemeester mr. M. M. Kwint en de heer A. J. v. Leusen, wethouder van Onderwijs, is gisteravond de ULO-avondschool officieel geopend. De plechtigheid werd bijgewoond door de heren ingenieurs J. A. Spruyt, directeur van de Rijks HBS, H. Zeeman, directeur der Nijvertieidsschool, de leraren, enige raadsleden en door de leerlingen. De heer Van Leusen prees de ondernemingsgeest der leerlingen, die op rijpere leeftijd ge bruik maken van de gelegenheid, hun ken nis uit te breiden. De school is begonnen met 70 leerlin gen van 17 tot 42 jaar, verdeeld in twee eerste, een tweede en een derde klas. En nog is er geen regen in zicht Nu de zomermaanden. Juni, Juli en Augus tus zijn verstreken, kan een voorlopige balans opgemaakt worden van de enerzijds zo fraaie maar voor verschillendé boeren en tuinders zo eastrofale weersomstandig heden. De gemiddelde temperatuur bedroeg in De Bilt in Juni 17,5, in Juli 18,9 en in Augustus 19,8 graden, zodat de gemiddelde temperatuur van de zomermaanden dus 18,7 graden bedroeg, hetgeen eenmaal sinds 1706, namelijk in 1826, is voorgekomen. De maand Augustus is echter nog nooit zo warm geweest. Het hoogste maandge- middelde bedroeg tot nu toe 19,7 in 1842. Wanneer men eohter de maand Mei, die dit jaar een gemiddelde temperatuur heeft ge had, die normaal is voor de zomermaand Juli, mede in de berekeningen opneemt, dan verkrijgt men een gemiddelde tempe ratuur over vier maanden van 17,8, een waarde, die nog nooit eerder is voorgeko men. Niet alleen de temperatuur was abnor- 1 maal hoog, ook het aantal uren zonneschijn vertoonde een record. In de drie zomer maanden was het resp. 247, 280 en 316, dit is 49, 56 en 70 van het maximaal mo gelijke aantal uren zonneschijn. Totaal werd in De Bilt 843 uur zonneschijn ge registreerd, hetgeen het grootste aantal is sinds het begin der zonneschijn-registre- ringen sinds 1899. De eveneens beruchte zomer van 1911 leverde 767 uur zonne schijn op. De scfiadelijke gevolgen van deze abnormale weersomstandigheden moeten dan ook in hoofdzaak geweten worden aan het buitengewoon aantal uren zonneschijn en daarbij aan de droge wind, waardoor de op vele plaatsen nu en dan nog vrij grote hoeveelheden neerslag zeer spoedig weer konden verdampen. Nog geen hoop Wanneer men tenslotte de weerkaarten bestudeert, dan ziet men, dat er nog steeds een langgerekt hogedrukgebied bestaat, dat zich uitstrekt van Noord-Scandinavië over het zeegebied nabij Schotland en Ierland tot over de Azoren. Aan de zuidkant van dit maximum bevinden zich over Zuid- Frankrijk en West-Rusland enkele ondiepe in belangrijkheid afnemende depressies, die geen invloed op het weer in ons land meer zullen kunnen uitoefenen. Op de oceaan blijft de depressie activiteit op zeer grote afstand, de kernen der storingen trek ken nog steeds langs de zuidkust van Groenland in de richting van IJsland. Verwacht kan dan ook-worden, dat de droogteperiode nog wel ten minste tot het einde van de week zal kunnen aanhouden. Wel kunnen hier en daar enkele verspreide buitjes vallen, doch de neerslaghoeveel heden zullen van te weinig betekenis zijn, om enige verbetering te kunnen brengen in de toestand der uitgedroogde gronden. De nachten blijven aantrekkelijk koel met op vele plaatsen nevel of mistvorming. Over dag zal er over het algeipeen weinig be wolking zijn en de temperatuur zal een neiging vertonen om weer iets hoger te worden. Minister Huysmans opent „energie-congres" Bij de opening van de World Power Con ference in Den Haag heeft de minister van Economische Zaken Dx\ G. W. M. Huys mans in de Ridderzaal een rede uitgespro ken, waarin hij de voldoening der regering tot uiting bracht, dat deze eerste na-oor logse „World-Power-Conference" in Ne derland wordt gehouden. Speciaal heette hij de Belgische minister van Energie, de heer Delattre en zijn Luxemburgse ambtgenoot voor transport, de heer Schaffner, hartelijk welkom in wier aanwezigheid minister Huysmans een nieuw bewijs zag van de hartelijke samen werking, die er tussein de drie landen be staat. Een historisch overzicht van de ontwik keling der wereld-krachtbronnen bracht de spreker op een vergelijking tussen de hoeveelheid energie, welke Nederland in 1947 ter beschikking hoopt te krijgen en de prestaties van de mens als „krachtsta tion". Vijftig millioen mannen zouden een heel jaar vijftig i^en per week moe ten werken, om deze energie op te wekken. Hiermee wilde de minister zich niet scharen in de rijen der volijverige bewon deraars van de techniek; hij stelde zich slechts op een realistisch standpunt, ver eist in deze tijd van schaarste. De minister gaf de conferentie in over weging, zich niet te zeer in problemen „op lange termijn" te verdiepen, maar zich veeleer bezig te houden met de maatre gelen, die inzake de wereld-energie-voor ziening nut afwerpen kunnen. Toepassingen, werkelijk in het groot, van de bestaande energievoorraden, zulks allereerst voor het bereiken van een dra gelijk minimum aan opgewekte energie, noemde minister Huysmans een dringend gebod. Met het uitspreken van de hoop, dat de conferentie zou bijdragen tot het heil der volken en van de mensheid open de de inleider de vergadering. E. Kupers veertig jaar vakbondbestuurder Gisteren was het veertig jaar geleden, dat de heer E. Kupers te Bloemendaal be noemd werd tot bezoldigd secretaris-pen ningmeester, en een reeks nevenfuncties, van de Bond van arbeiders in de kleding industrie. Kupers, die geboren is in 1885, werd na zijn dertiende jaar thuiswerker bij zijn vader, die kleermaker was. Op zijn zes tiende jaar kwam hij in de socialistische jeugdorganisatie en op zijn achttiende volgde zijn toetreding tot de S-D.A.P. eb de organisatie van de kleermakers. Weer later volgde zijn benoeming tot bestuurs lid van het N.V.V., waarvan hij in 1928 voorzitter werd. De heer Kupers, die vice-voorzitter is van het were 1 diverbond van vakverenigin gen, is voorstander van het verkrijgen van sociale verbeteringen voor de arbei ders langs de weg van rede en overleg, zodat hij bijvoorbeeld het totstandkomen van de Stichting van de Arbeid na de be vrijding toejuichte. De heer Kupers is van plan tot 1949 de leiding van het N.V.V. te blijven waar nemen. Ter gelegenheid van dit jubileum worden er enige feestelijke bijeenkomsten voorbereid. HARINGAANVOER IN NEDERLANDSCHE HAVENS. In de week van 18 tot en met 23 Augustus be droeg de aanvoer van pekel- en steurirarimg: in Scheveningen 9654 kantjes, in Katwijk 5704 kantjes, in Vlaardingen 651 kantjes. De totale aanvoer tot en met 23 Augustus bedroeg: - Scheveningen 137.055 kantjes en 62.720 kg. verse haring, in Katwijk 58.839 kantjes, in Vlaardingen 63.037 kantjes en 158.325 kg. verse haring, in IJmuiden 3073 kantjes en 3.812.566 kg. De "totale in alle havens bedroeg 264.004 kantjes en 1.611 kg. verse haring. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. 17) Mevrouw Forbes viel hen in de rede; Als Benson toch hier komt, kan hij zeker meteen wel even die boekenkasten in orde maken, waarover ik met je sprak, hè Alan? Er was ruim twee dagen werk aan deze boekenkasten, en het was niet in het minst noodzakelijk, behalve dan om aan een gril van mevrouw Forbes te voldoen. Bovendien was Benson dringend nodig op het terrein van het landgoed, waar hij geregeld al het werk, dat voor de oorlog twee mannen verzetten, alleen verrichtte, zoals Alan zijn tante herhaalde malen had uiteengezet. Maar op dit ogenblik had hij blijkbaar genoeg van de eeuwige strijd met haar, alsof hij uitgeput was door de hardnekkigheid, waarmede ze alles wat ze zich in haar hoofd gezet had, nastreefde. Hij maakte met zijn schouders hetzelfde gebaar dat Anne nu al zo goed van Kay kende, en zei rustig: Het is goed, tante Em. Ik zal Benson orders geven. Schitterend, straalde movrouw For bes, met iets triomfantelijks in haar ogen. Werkelijk Alan, je begint voorko mend te worden. Wie weet, of je me ook nog niet mijn flatje in de stad toestaat een dezer dagen. Anne staarde voor zich op haar bord, en ze voelde zich onbehaaglijk. Geoffrey Neame lachte hardop bij deze op Alan gerichte plagerij, maar deze ne geerde de opmeiking van zijn tante vol komen. Of ze hierdoor werd aangemoedigd, of dat ze eenvoudigweg vast besloten was over haar flat-idee door te zeuren tot ze haar zin kreeg, kon Anne niet uitmaken. Ze hoorde alleen, hoe de droge dorre stem van de oudere vrouw opnieuw de stilte verbrak: Heb je me gehoord Alan? Ik zei iets over die flat. Alan ging rechter op zitten en keek haar met een strak gezicht aan. Ik heb inderdaad gehoord, wat u zei, tante Em. Maar u doet vergeefse moeite. Ik denk er niet aan om u een flat in Londen te laten hebben, en ik word het beu. Het lijkt me dan ook beter, dat u het nu eens en voor altijd verder laat rusten. Er was iets hards in zijn stem, wat Anne even deed huiveren. Mevrouw For bes echter was helemaal niet afgeschrikt of van haar stuk gebracht. Maar Alan, je hoeft me miiet zo af te blaffen. Ik vraag je 'heus nooit erg veel. Annn. d:o dolgraag mijlen ver weg had ii^r - ~-,pt= vurig dat het twistge sprek nu afgelopen zou zijn en dat me vrouw Forbes het onderwerp verder zou laten rusten. Maar deze dame was nog I niet ter zake uitgesproken. Ze sloeg haar ogen neer en zuchtte duidelijk hoorbaar. Als dié arme Dick maar niet was gestorven, zei ze droefgeestig, hij was al tijd zo vriendelijk en royaal voor zijn ar me, oude tante- De stilte, die volgde, leek electrisch geladen en Anne hield haar adem in. Alan's blauwe ogen spuwden vuur en ze dacht, dat hij even de ijzeren zelfbeheer sing verloor, waarmee hij zijp drift tot nu toe in bedwang had gehouden. Dat de prikken en plagerijen van zijn tante hem eindelijk zover hadden gekregen. Maar ze had niet gerekend op de uitbarsting, die hierop volgde. Dick, zei Alan woedend. Dick was een stomme, jonge idioot. En u zou van hem niet veel los hebben gekregen, als hij geleefd had, mijn dierbare tante Em, dus ik zou maar ophouden met treurig te zijn over zijn vroegtijdige dood. Dick, dacht hij wnedend, Dick, die hem in al deze ellende had gebracht door zijn dwaze daad. Het was wel héél erg, dat juist op dit moment tante Em met Diclc bij hem aan moest komen. Ook al wist ze niet, hoe de zaken stonden. Toen hij zich dit bedacht, werd echter opeens zijn woe de minder. Hij klemde zijn tanden op elkaar en herstelde met grote moeite zijn zelfbeheersing, die hij even had verloren. Het 9pijt me, zei hij kortaf, opkij kend en ook Geoffrey Neame en Anne aanziend, maar zijn tante negerend, dat jullie in deze familiemoeilijkheden betrok ken wordt. Geoffrey, waar hadden wij het straks ook weer over, je was bezig me te vertellen over het nieuwe burgerlucht- vaartplan. Handig en vol tact nam Geoffrey het gesprek over, toen mevrouw Forbes met een beledigd gezicht aan het andere eind van de tafel bleef zitten- Anne zat dood stil, en staarde voor zich heen naar het hagelwitte tafellinnen. Ze had bijna even medelijden gevoeld voor Alan, en bewon dering voor zijn geduld bij het voortdu rende gesar van mevrouw Forbes. Maar nu had ze op een gevoelige plek een ve nijnige tik gehad en haar korte, impul sieve gevoel van sympathie was verdwe nen. Wat had hij voor recht, dacht ze, zó iets over Diclc te zeggen. Mevrouw Forbes had gelijk. Diclc was aardig en royaal, niet alleen voor zijn tante, maar voor iedereen, die hij ontmoette. Hoe durfde deze neef, die op de plaats van die arme, zo jong ge storven, jongen was gekomen en met diens erfenis zo heel anders omsprong dan Dick gedaan zou hebben, Dick zó afvallen? En wat moest hij wel voor soort man zijn om dat te doen? Op dat moment wist Anne heel zeker, dat ze Alan Heriot haatte. (Wordt vervolgd). J cti-iitpoort Samenwerking deed de oranje-avond slagen Als een „groots Oranje-avondfeesl'' -tondl zij in het programma aangelcondigi, de bijeenkomst in het Rijkenspark van allen, die de verjaardag van de Koningin wilden vieren. En dat waren er velen: naar schat ting 3V2 a 4 duizend. De besturen van de samenwerkende ver enigingen te Santpoort-dorp en Santpoort station hadden de verzekering gegeven, dat er 3200 zitplaatsen zouden zijn. Menigeen zal wel gemeend hebben deze bewering met een korreltje zout te moeten nemen. Maar ze waren er. En er was nog meer: een uitstekende luidspreker-installatie, zodat de zang en het gesproken woord van Lou Bandy en Mr. Charles, alsook de muziek van de Hawaiian Serenaders en „Wilhel- mina" tot in de verste hoeken te verstaan was. Voorts een woord van lof voor de fraaie en op bepaalde onderdelen artistieke verlichting van de muzïeknis. Voeg daarbij nog de verlichting na afloop van het feest van de donkere bospaden, die naar Wüste- laan en Harddraverslaan voerden en de goede organisatie en men zal kunnen er kennen dat dit alles niet tot stand zou zijn gekomen, als de beide verenigingen, die dit feest georganiseerd hebben, de Oranjever eniging „Santpoort" en de Vereniging tot het houden van Nationale Dagen, elkaar ■niet „gevonden" hadden. Aan het einde van de avond heeft de heer Bakker de mannen, die deze bergen werk verzet hebben, te weten de heren An- driesma, Hühl, Poppinga en Stuurman ge huldigd en het warme applaus van het publiek onderstreepte de woorden van de heer Bakker. Nu de voorbereidingen zo in de puntjes verzorgd waren en vrijwel vaststo-nd, dat het weer zijn medewerking zou verlenen, stond niets het succes van de avond meer in de weg. Lou Bandy heeft bijkans anderhalf uur zijn liedjes ten beste gegeven en verder het zijn zijn eigen woorden staan liegen, dat hij er bijna niet meer uit kon komen en haast zelf geloofde, dat hij waar heid sprak. En nóg ging hij te gauw weg naar de zin van het publiek. Mr. Charles, de kleine man op de grote bal, liet knappe staaltjes van jongleurs-kunst zien. De Ha waiian Serenaders en ons fanfare-korps „WilheLmina", zonden frisse muzikale klan ken de ruimte in en het ballet van Tilly Sylon gaf dansen te zien, die aller bewon dering wegdroegen. De Oranje-feestavond 1947 in het Rij kenspark is een gedenlcenswaardige ge weest, MARKTBERICHT Dinsdag". Aangevoerd werden 25 kisten tarbot en tong, 75 kisten schol, 300 kisten schelvis, 50 kisten kool- vis, 6300 kisten haring, totaal 6750 kisten. Prijzen: verse haring 115—19.50, wijting f14 per kist. Besommingen 4 trawlers f80.000. Motorloggers: KW 84 f 3850. KW 17 f 2620, KW 59 f 1850, KW 65 f 5960. KW 104 f 1150. Kustvissers: UK 66 f90, UK 90 f182 EEN ZWERVER. Een regeringspupil, die was onderge bracht bij een familie in Ursum, had het daar blijkbaar niet naar zijn zin. Hij liep weg, trok zuidwaai-ts en wetxl in Velsen zwervende bij de Pont aangetroffen. De politie ontfermde zich over het jonge mens en zal hem weer aan de pleegoudera afleveren. SCHEEPVAART GROTE VAART. Aai'dijk, 1 Sept. van Rot terdam te New York. Abbekerk, van Rotterdam naar Australië, 31 Aug, te Antwerpen. Alcinous, 29 Aug. van Montreal te Penang. Alhena van Rot terdam naar Buenos Aires, 31 Aug. bij Madeira, Alwaki, 31 Aug. van Antwerpen te Rotterdam. Amsteldijk, Mobile naar Londen, 31 Aug bij Southend. Berkel, 32 Aug. van Amsterdam te Rotterdam. Blijdendljk, 29 Aug, van Rotterdam, te Philadelphia. Castor, 27 Aug. van Houston te New Orleans. Chr. Sass (charter) BomibayRot terdam, 30 Aug. van ICarachee. Coryda, 30 Aug. van Piraeus te Patras. Delfshaven Victoria (Bra zilië) naar Antwerpen, pass. 30 Aug. Fernando Noronha. Duivendijk, New York Rotterdam. 33 Aug, te Antwerpen. Ilna, 30 Aug. van Cur-a?ao naar Punla Cardon. Erasmus, 31 Aug. van Ma nilla te Cebu. Erinna, 30 Aug. van Pladjoe naar Mirl. Esso Den Haag, 31 Aug. van Aruba te Rot terdam Gadilla, 30 Aug. van Tarakan naar Balik- papan. Kertosono, 31 Aug, van New Orleans naar Kaapstad. Kongsborg, Amsterdam Perzische Golf 30 Aug. te Port Said. ICota Baroe, Rotterdam— Batavia, 31 Aug. in Golf van Biscaye. Lorentz, 31 Aug. van Shanghai te Rotterdam. Manoeran, Calcutta Seattle, 29 Aug. te Honolulu. Marlekerk, Bombay—Rotterdam, 28 Aug. van Karachi. Mod- jokerto, RotterdamBatavia, 31 Aug. te Par.gkul Pinang. Mijdrecht, 27 Aug. van Bowling te Gal veston». Ossendreeht, 29 Aug, van Hampton Reads te Greenock, Overijssel. Batavia naar North Pi- cifickust, 29 Aug, te Honolulu. Perna, 27 Ai'g. v. Staniow te Manchester. Folydorus, Amsterdam Soerabaja, 29 Aug. v. Batavia. Prins Willem 4, Montreal naar Antwerpen, pass. 31 Aug. Belle Isle. Rijnkerk, Antwerpen—Perz. Golf, 1 Sept. van Antwerpen. Sommelsdijk, Balavia~New York, 30 Aug. 1e Penang. Stad Arnhem, 31 Aug. van Rotterdam te Huelva. Straat Malakka, Bue nos Aires—Shanghai, 28 Aug. van Singapore. Tegelberg, Buenos Aires naar Shanghai, 29 Aug. te Port Elizabeth. Tibia. 31 Aug. van Sydney n. Bahrein. Tjitjalengka, 27 Aug. van Shangha' n. Amoy. Van der Waals, 30 Aug. van Manilla te Batavia. Volendam, 29 Aug. van Rotterdam te Batavia. Zonnewijk, Calcutta naar Rotterdam pass, 30 Aug. Gibraltar. Zwijndrecht, 31 Aug. van Rotterdam te Bagnoli. Zijpenberg, Rotterdam- Hampton Roads pass. 30 Aug. Dungeness. KLEINE VAART. Adm. de Ruyter, 30 Aug. v. Charlestown te Antwerpen. Angeja, 28 Aug. v?n Rotterdam te Blylh. Corsica, 27 Aug. van Blytb naar Queensboro. Eemshorn, 29 Aug, van Londen naar King's Lynn. Fivel, 28 Aug. van Falmouth naar Teignmouth. Flandrla, 28 Aug. van Saoles d' Olonne naar Londen. Frisia, 28 Aug. van Havre naar Port Jerome. Frlso, 29 Aug. van Antwerpen te Cowes. Glashaven. 1 Sept. van Antwerpen te Mi-d'delfart. Hebe Nobel, 30 Aug v. Ipswich te Antwerpen. Haron, 27 Aug, van Hull naar Londen. Hondsrug, 30 Aug. van Goole te Queensboro. Maartje, 27 Aug. van Weston Point te Maryport. Maraat V, 26 Aug. van Middlesbro naar Hull. Mlzar, 27 Aug. van Newport (Mon) naar Gweek, Nassauhaven, Rotterdam—Dublin, pass. 31 Aug. Kingsbridge fblj Prawiepolnt). Sumatra, 28 Aug. van Belfast te Garston. Twen te, 28 Aug. van Southampton te Poole. Wida, 29 Aug. van Delfzijl te Londen. Wickenburgh, Rot terdam—Casablanca pass. 30 Aug. Dungeo-ss. Wolanda, 27 Aug. van Selby te Goole. Zeeland, 27 Aug. van Waterford te Newport (Mon), Zijpe, 27 Aug. van Middlesbro te Blyth, SLEEPBEDRIJF. De tinbaggermolen „Sing- kep", gesleept door de „Tyne" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst, is Vrijdag Gibraltar gepasseerd, IJmuiden. 2 September. Aangekomen: Cariba van Londen. Norden van HelsingfOTS, Zaanstroom van Londen (om bij H.O. bij te laden). Mijnenvegers Pleter Floris en Abraham v. d. Hulst van den Helder. Egrit van Liverpool. Venern van Hernösand (Zaandam), 2 September. Vertrokken: Salawah n. Houston. Bree Helle naar Rotterdam. Hagfors n. Skoghal. Kedoe naar Le Hèvre. Tuula naar Helsinglors. (bijlegger), Polyhemus naar Port Said, Goldfinch naar Londen Deni naar Rotterdam. Luna naar Stavanger. HÏntsholm naar Emden (Hoogovens). Durward naar Rotterdam. Ootmarsum naa* Hampton Roads (van Hoogovens). Patria naac Huil. Hoogwater in IJmuiden, Sept.; 5.18, 17.33. 4 Sept.: 5.49, 18.08

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3