IJmuider Courant Hongaren De Verenigde Staten achten hulp aan Europa onmiddellijk nodig 's Nachts valt er regen maarin zee Bevin over „Europa's laatste kans Ruim 11 millioen per dag te kort V.S. eisen bespreking van toestand in Bulgarije S2e'Jaargang No. 18726 nroWWO Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en atie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, 10724- Directeur-Hoofdredacteur 15054. Spaarne 12, Tel. 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Öön8ër8ag 4 SepïèmBer 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem raaT IN HONGARIJE niet goed, M ic nok de verkiezingen hebben be- Het feaafc in Hongarije eigenlijk al wezen- goe(j. En sinds het land ir ?ins benijdbare positie van satel- de geens| viet_RUsland verkeert is het er liet ^an, op geworden. Dit zal velen hier aiet5p Noordzee koud laten, want het is 3311 rpg en bovendien heeft het telkens 30 V!L verkeerde kant gevochten. Maar aan -rfon onder ons laat het niet koud. Die toen na de eerste wereldoorlog bebben,__ nQod verkeerde en duizenden H°nga i.p kinderen naar ons land gébracht unTifraaioc ,nIli .voor hen gezorgd. Dat is een herinnering, temeer omdat die Hon- !1P kinderen en zelis het gehele volk dankbaarheid toonden. Het werd d!iï?onden door talloze Hollanders, die later laren Hongarije bezochten. De den van hen hadden die kinderen niet eehad cl op enige andere wijze voor „„red. Maar dat was geen bezwaar. tv dankbaarheid bleek zidh tot ons gehele iv uit te strekken, zodat de Nederlandse Sater in Boedapest zich vaak enigszins •Men voelde vanwege de ondersbhei- waarmee hij bejegend werd. Ik zeg ld» want hoeveel Hollanders komen er "liane in Boedapest, of wat daarvan over ?5 E dood-enkele brengt het zover. On- ll'twiifeld zsl ook hij nog merken, dat wij door de Hongaren als nummer «orden en dat hij verrassend veel mensen «Loet die onze taal spreken en daar prat eaan' Van hun taal zal hij vrijwel niets g ijpen. Onze kennis van Frans Engels !n Duits geeft daar geen houvast hij. Wie wint met te ervaren, zoals het mij inder- tlid overkwam, dat „oranje" in het Hon- Lrs „narangyarska" is ik hoop dat ik I goed spel en daarna niets van een Hongaarse krant begrijpt, geeft het spoe- L op Maar het hinderde bij de Hongaren „iet omdat zij voorzover zij onze taal niet spreken zich uitsloofden om ons m Duits Frans of Engels te woord te staan. Hollander" werkte als een toverwoord bij dat. dankbare volk. 'Nu zitten zij onder de Russen. Die zijn dimmer dan de Duitsers. Zij vervullen Hongarije niet met opzichtige uniformen en toorn opwekkende vlaggen. Helemaal niet. Zij maken zelfs geen gijzelaars als er sabotage tegen hen gepleegd is en schieten geen onschuldigen dood. De bevolking krijgt weinig te eten, maar overvloed van Russische bioscoopvoorstellingen (tegen halve entréeprijs) en lange vacanties. Ar beiders kunnen zich wel niet veroorloven daar gebruik van de maken, maar nou ja. Het bleek toch slim, zoals een' Hollander mij zei. die dit alles heeft waargenomen. Toen een Russische officier was doodge schoten namen de Russen geen wraak, maar richtten een monument voor hem op en lieten het 's avonds door schijnwerpers be stralen. Aan zulke oplossingen hebben Seyss en Rauter nooit gedacht. Do-mme mensen, die Seyss en Rauter en de rest van c(e bende, die dachten toen zij hier kwamen, dat het Hollandse volkskarakter net zoiets als het Duitse was inplaats van de onvergelijkelijkheid van dit laatste te beseffen. Als het Duitse devies inderdaad as „Wie niet slim is moet sterk zijn" geldt it niet voor de Russen. Die gaan veeleer van de gedachte uit, dat wie sterk wil wezen, tevens slim moet zijn. Het heeft volstrekt geen zin, hen te onderschatten. Bij de Hongaarse verkiezingen is het evenwei; blijkens de rapporten, bont toe gegaan. Dat kon schijnbaar niet anders. Wanfc de regeringscoalitie van communis ten, kleine boeren, sociaal-democraten en nationale boerenpartij moest de meerder heid halen. Dit is gelukt blijkens de uit slag, De regering heeft drie millioen van de vijf millioen stemmen behaald, dus 60%. En de communisten haalden 20%, hetgeen overigens nog niet duidt op grote geest drift voor het discrete, met bioscopen en. vacanties werkende beleid van de Russen. Maar hoé werden die 60% en die 20% behaald? Op zulk een wijze, dat de sociaal democratische ministers zijn afgetreden wegens systematische fraudes bij de ver kiezingen. Het is dus mis met de regerings coalitie. De meerderheid is wel gehaald, maar zij ligt uit elkaar. Socialisten kon den de loop van zaken dan oo-k moeilijk aanvaarden. Eerst was al een millioen kiezers van de lijsten geschrapt, daarna kwam daar op het laatste ogenblik nog een groot aantal bij. Dit werd „gecompen seerd" doordat „vliegende brigades" in meer dan één stembureau hebben ge stemd, En die vliegende brigades beston den in meerderheid uit communisten. Dit hebben Engelse en Amerikaanse waar nemers geconstateerd en eraan toegevoegd: „Het schijnt thans duidelijk te zijn, dat het schrappen van kiezers op grote schaal san de vooravond van de verkiezingen nodig was om het stemmen door de vlie gende brigades mogelijk te maken, zonder dat het aantal uitgebrachte stemmen bo ven het aantal kiesgerechtigde burgers zou stijgen". Men krijgt de indruk dat de Russen in Hongarije ditmaal niet erg slim geweest i, missohien uit onervarenheid in het 'teren van. dit voor hen volkomen on bekende uitheemse stelsel: de Westerse of parlementaire democratie. Er is een al tp opzichtige parodie op ten beste gegeven. het is niet: zo makkelijk werken met dit soort systeem, dat de openbaarheid toepast en er millioenen mensen bijhaalt. Maar men vraagt zich toch af, of de Rus sen na deze episode ooit kans zullen maken op een even grote populariteit in' Hon- |~ye a'sde Hollanders. En men antwoordt daarop bepaald ontkennend. R. P. Engelse mijnwerkersstaking breidt zich uit na m'jn 'n hot grootste steenkool- ei J Van En'Seland Yorkshire werd leren door de mijnwerkers verlaten. fif f.zlJn staking begonnen uit solida- - t met de mijnwerkers te Grimefchorpe, n»rÜ i ^erlt 23 dagen -geleden hebben «taking die het laind reeds 200.000 33 mi;! «,k°s'tb is overgeslagen naar hwi ln hiervan is het werk ge- bii ri„ee^ele^' Ongeveer 40.000 man zijn E'wpiJj g betrokken. Men schat dat i«! «Sde duurt, min- Sb in n Per dag verliest, ziening i' 1T}inisf,er van Bramdstofvoor- toctHo vj zi^n vacantie onderbreken om Kii te nationale steenkopl- De uitvoering van het plan-Marshall zou te laat komen De waarnemend minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten, Robert Lovett, heeft op een persconferentie verklaard, dat volgens rapporten van overzee de toestand in Europa zo snel slechter wordt, dat niet op de aanvaarding, van het plan-Marshall kan worden gewacht en tussentijdse hulp aan verschillende Europese landen als Engeland, Frankrijk en Italië noodzakelijk is. „Het is duidelijk, aldus Lovett, dat de verslechtering van de toestand in Europa ten gevolge van slechte oogsten vooral in.Frankrijk en de uitputting der financiële reserves getypeerd door de economische crisis in Engeland ons vroeg of laat in een geweldige crisis kunnen storten. Daarom moeten tijdelijke maatregelen wor den genomen, liever in de komende maanden dan het volgend jaar. Onze missies in het buitenland melden, dat de toestand in versneld teippo achteruit gaat. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dit bezorgdheicf gewekt en we zullen vóór het eind van het jaar een beslissing moeten nemen". 'Lovett wees er vervolgens op dat de Wereldbank en de Export- en Importbank in enkele gevallen met een lening zouden kunnen helpen, hoewel de leningen van deze instellingen eigenlijk voor projecten op lange termijn bestemd zijn. Er moet echter een tijdelijk middel worden gevon den om gelden te versohaffen. Valuta-pool Lovett verklaarde verder, dat deskumdt gen van de ministeries van Buitenlandse Zaken en Financiën thans de mogelijkheid van het vormen van een „pool tot steun der valuta" bespreken om de financiële stabi liteit van Europa te bevorderen. Het idee zou zijn de valuta der landen met te ge ringe. productie door middel van goud of dollars te steunen. Als de twee voornaam ste oorzaken van de snelle economische achteruitgang in Europa -beschouwt Lovett ,de terugslag van de economische crisis in Engeland in verband met.de kwestie van de omwisselbaarheid van het pond en het feit, dat vele landen gedwongen zijn hun economie in de eerste plaats te richten op het verkrijgen van voedsel. Welingelichte kringen te Washington achten de verklaring van Lovett de meest betekenisvolle uitspraak betref fende de Amerikaanse politiek jegens Europa sinds de rede van Marshall, de minister van Buitenlandse Zaken, te Harvard, waar deze zijn plan heeft voorgesteld. Lovett's verklaring is te vens de eerste aanwijzing, zo meent men, dat het rooster, volgens hetwelk het plan-Marshall zou worden behan deld, door de ontwikkelingen niet meer van kracht is. Britse voldoening Een vooraanstaande Britse functionaris en deskundige in economische aangelegen heden heeft verklaard, dat de Britse reactie Veldmaarschalk Montgomery heeft bij zijn bezoek aan Frankrijk de opleidingskampen der Franse strijdkrachten geïnspecteerd. Franse soldaten demonstreerden bij die ge legenheid trainingsmethoden die in het Franse leger worden gebruikt. Ook Russen op de „Messe" in Hannover In de eerste twee weken van de Hanno- verse jaarbeurs is voor ruim negen mil lioen dollar aan exportcontracten afgeslo ten. De meeste belangstelling blijft uitgaan naar producten van de automobielindustrie, die aanzienlijke orders voor tractoren van Turkije en Australië ontving. Australië, Iran en Engeland hebben orders geplaatst bij Rijnlandse textielfabrieken, waarbij de Britse opdrachten kennelijk bestemd zijn voor herexport. Nederlandse kooplieden, die dagelijks ten getale van dertig arriveren hebben ongeveer tien procent van alle op drachten afgesloten en behalve automobie len, onderdelen, motorfietsen, duizend klei ne motoren voor veelzijdig gebruik aange kocht. Naar wij vernemen, is evenwel het grootste -deel van de Nederlandse orders van Nederland-se zijde nog niet bevestigd in verband met de deviezen-positie. Het zelfde geldt voor de orders van Denemar ken, dat zich even kooplustig als Neder land heeft getoond, doch zijn animo moet beperken in verband met de dollarpositie. De indruk van de Nederlandse zakenlieden is, dat de leveringstermijnen gunstiger wor den voorgesteld dan op andere markten, ook overleg omtrent' prijsniveau in de meeste gevallen tot bevredigend resul taat leidt. Met Nederland en Denemarken zijn tot nog toe Zweden, Engeland en Bel gië als de voornaamste kopers opgetreden. Ofschoon het aantal Belgische kopers tot heden ver beneden het toegestane contin gent is gebleven, heeft België verhoging van het contingent gevraagd. Wij verne men, dat ook een Russische vertegenwoor diger de -beurs heeft bezocht en de komst van een Russische handelsdelegatie heeft aangekondigd. Britse mutatie in Den Haag Berichten uit Den Haag, dat de Britse ambassadeur in Nederland, sir Nevile Bland, zich binnenkort zal teru-g trekken, worden in welingelichte kringen te Lon den bevestigd. Men gelooft, dat sir Philip Nichols ambassadeur te Praag -hem zal op- op de verklaring van Lovett er een is van „onvermengde voldoening". Lovetts verklaring dat de huidige toe stand voor het volgend jaar krachtig moet worden aangevat, valt geheel samen met bet inzicht waartoe de 16 landen op de con ferentie over het, plan-Marshall te Parijs zijn gekomen. Motorboot op het Snekermeer ontploft Woensdagmiddag is op het Snekermeer een luxe houten motorboot uit Workurn door een motorontploffing in brand ge vlogen en totaal vernield. De ongeveer tien inzittenden, onder wie kleine kinderen en bejaarde personen, konden bijtijds op toe gesnelde zeilschepen in veiligheid worden gebracht. Van het fel brandende vaartuig, dat juist voor deze dag geleend was, is niets overgebleven. Dit is het Franse broodrantsoen voor één dag! Tweehonderd gram is het gewicht na de laatste rantsoenvermindering; één flinke boterham, en het is op. Canada of India in de Veiligheidsraad Reuters correspondent meldt, dat Ca nada zich candidaat zal stellen bij de ver kiezingen van de leden van de Veiligheids raad door de UNO, welke in September gehouden zullen worden. Canadese func tionarissen vertrouwen er op dat Canada gekozen zal worden. Reeds twee jaar geleden, bij de oprich ting van de Veiligheidsraad, was Canada pretendent, doch het trok zich tenslotte terug ten gunste van Australië- Nu de Australische zittingstermijn afgelopen is, zal op de Algemene Vergadering, welke op 17 September begint, een opvolger in de Veiligheidsraad gekozen worden. Indien India zich eveneens candidaat stelt, is Canada's verkiezing echter niet zo zeker als zij nu lijkt. Het woord is aan- Wijnaendts Francken: De kunst van luisteren is dik wijls moeilijker dan die van spreken. India klaagt Z.-Afrika aan Het nieuwe Dominion India heeft in een 18 bladzijden tellend memorandum, dat in de Algemene Vergadering der UNO deze maand zal worden behandeld, Zuid-Afrika er van beschuldigd, dat het zich niet ge stoord heeft aan de verleden jaar door de Algemene Vergadering uitgesproken aan beveling, dat Zuid-Afrika zijn wetten in zake de rasverschillen in overeenstemming zou brengen met de beginselen en doel stellingen van het handvest der UNO. Walcheren kreeg een stortbui en er ivordt in het Westen nog meer verwacht BRUSSELS BURGEMEESTER NIET NAAR MOSKOU. De heer van de Meulebroek, burge meester van Brussel die door de gemeen teraad van Moskou was uitgenodigd de feestelijkheden ter gelegenheid van de 800ste verjaardag van de stichting der stad bij te wonen, heeft per telegram doen weten, dat de omstandigheden hem ver hinderen het land te verlaten. De vier-ministersconferentie in November zal beslissend zijn Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een grote rede voor' het Britse vakverbond, dat de South- port congresseert, gesproken over „Europa's laatste kans" om tot eenheid en weder opbouw te komen. Hij noemde een ge meenschappelijke economische politiek voor Europa het enige middel om het steeds terugkeren van crises te vermijden. Ten slotte pleitte hb' voor een her-verdeling van de Amerikaanse goudvoorraad. Wat Duitsland aangaat zeide Bevin, dat hij zijn uiterste, best heeft gedaan de over eenkomst van Potsdam uit te voeren. Het is echter niet gelukt. De Britse zone moet „selfsupporting" worden gemaakt, hetgeen alleen-mogelijk is door de prijzen van ex portgoederen als steenkool te verhogen. De hulpbronnen van Duitsland moeten uit eindelijk aan geheel Europa ten goede ko> men. Het terugtrekken van de Britse troepen uit het buitenland is een moeilijke kwes tie. Tegen Maart a.s. zullen 210.000 solda ten worden gedemobiliseerd. Algemene ontwapening kan pas worden uitgevoerd als er volledige collectieve veiligheid be staat. Bevin betreurde het, dat voor Indonesië geen regeling is gevonden. De kwestie kan naar zijn mening worden opgelost wan neer beide partijen "terugkomen op de vo rig jaar gedane Britse bemiddelingsvoor stellen. Over de UNO zeide Bevin: „De Veilig heidsraad geeft de meest teleurstellende resultaten en is eigenlijk een instrument voor propaganda geworden. Er is te veel verschil van mening en van het vetorecht wordt op beslist Stompzinnige wijze gebruik gemaakt". Vervolgens gaf Bevin als zijn mening te kennen, dat de in November te houden conferentie van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken belangrijker zal zijn dan de vredesconferentie. „Ik spreek hier frank en vrij", aldus Bevin, „en zal geen diplomatieke taal gebruiken om de beteke nis van mijn woorden te verdoezelen, maar deze conferentie te Londen is naar mijn mening de laatste kans om tot economische eenheid in Duitsland te komen en de we deropbouw van Europa te regelen. Dit werelddeel is thans geheel verscheurd. De vraag is: zullen de volken van Europa een kans krijgen een betere levensstandaard te bereiken, de sociaal-democratie en hun Geen pad over rozen Op de Domaniale mijn in Kerkrade werden aan weerskanten van een dwarsligger der spoorlijn twee land mijnen ontdekt, voorzien van een druk- ontstekhig en scherp gesteld. Experts uit Venlo, die het gevaarlijke duo, waar meer dan twee jaar lang de kolentrei- nen overheen zijn gedenderd, verwij derden, hebben verklaard, dat de helse machines slechts een halve centimeter hoger hadden móeten liggen Qth tot ontploffing te komen. vrijheid te handhaven of zullen zij overal aan de dictatuur ten prooi vallen? Bevin sprak als zijn overtuiging uit, dat Amerika „zichzelf in een minder gunstige positie brengt en een hoge belasting in eigen land veroorzaakt" door het niet her- distribueren van zijn goud-voorraad,, op geslagen te Fort Knox. „Ik ben er zeker van, dat de herdistributie een der snelste methoder^ is om de koopkracht van de ver woeste gebieden der wereld te vergroten", zeide Bevin. De weersomstandigheden van de laatste dagen hebben de bewoners van de kust gebieden van ons land duidelijk gemaakt, welke gevolgen de zeer warme zomer zal hebben voor het weer in de komende herfst. Gedurende de laatste nachten ontston den immers uitgebreide wolkenpartijen boven de Noordzee, de Waddenzee of het IJselmeer, waaruit zich plaatselijk buien ontwikkelden, die soms landinwaarts dre ven. Zo ontlastten zioh gisteren boven het uitgedroogde Walcheren enkele van derge lijke boven zee gevormde stortbuien, welke in Vlissingen in totaal 28 millimeter regen veroorzaakten. Afgezien van enkele ver spreide buien in het Oosten van het land in de namiddag, bleef het echter overal droog en tamelijk zonnig. Gedurende de afgelopen maanden is de temperatuur van het zeewater tot zeer hoge waarden opgelopen. Dit heeft voor ons land twee belangrijke gevolgen. In de eerste plaats worden koele Westelijke tot Noordelijke luchtstromingen, die in d.e komende maanden naar ons land toeko men, flink verwarmd, waardoor vooral in de kuststrook de temperatuur een neiging zal hebben hoger te zijn dan normaal, het geen zich voornamelijk zal uiten in hoge Westelijke minimumtemperaturen. Di affect zal overigens ook verder land inwaarts zijn invloed doen gelden. Daar Handelsbalans over Juni Het blad „Holland shipping and tra ding" geeft in zijn Augustus-nummer de import en export-cijfers van ons land over de maand Juni. Deze zijn afkomstig van het Centraal bureau voor de statis tiek. Wij ontlenen hier aan: Onze importen over die maand belie pen een bedrag van 471.5 millioen gulden. Tegenover dat niet geringe bedrag konden wij slechts voor 122.9 millioen exporteren. Het tekort op onze handelsbalans bedroeg dus 348.6 millioen, oftewel ruim 11 mil lioen per dag. Er moet echter rekening mee gehouden worden, dat in het import- cijfer een bedrag van 106.3 millioen gul den voor de aankoop van schepen is be grepen. Wanneer wij bekijken waar onze im porten vandaan kwamen, dan prijkt boven aan het lijstje Amerika met een bedrag van 214.9 millioen. De andere landen bren- Ernstig auto-ongeluk Hedennacht omstreeks 3 uur' is een grote vrachtauto met aanhangwagen, volgeladen met fruit, die over dé rijksweg den HaagAm sterdam in de richting van de hoofdstad reed, op het viadupt over de Vijfhulzerweg door het hekwerk heengebroken en langs de helling omlaag gestort. De wagen weid volkomen ver nield. De twee inzittenden werden onder de wrakstukken uitgehaald. Een ervan was zwaar gewond; hij is in zorgelijke toestand naar het WilhelminagasthuSs te Amsterdam ver voerd; de ander was ongedeerd gebleven. Ovër de oorzaak van het ongeval is nog niets be kend. De politie is nog met het onderzoek bezig. Staking voor het recht De arbeiders in de Italiaanse provin cies Turijn, Asti e® Alessandria hebben ge hoor gegeven aan een oproep van de par- tisanenorganisatie van Casale Monferrato om te staken uit protest tegen het uitstel van het doodvonnis, dat twee jaar geleden tegen zes fascisten is uitgesproken. In een manifest van- alle vakverenigin gen en politieke partijen behalve de liberale en Christen-democratische wordt verklaard, dat de handel en industrie stil blijven liggen tot „het recht zijn loop zal hebben". In de buurt van Lübeck wacht 't kamp „Lager am Stau" op de aankomst van de Joodse vluchtelingen van de Exodus, die Palestina niet bereikten en in Frankrijk weigerden aan land te gaan, Niemand zal hebben durven voorspellen dat dit kamp twee volle jaren na de oorlog nog nazi-slachtoffers zou herbèrgen. De meeste nazi's zelf zijn in tussen al vrij gelaten gen het niet hóger dan bedragen variëren de tussen 6 en 40 millioen. Er komen weinig dollars binnen. Op het exportlijstje leidt Groot-Brit- tannië met 17.2 millioen. Amerika wordt niet genoemd en valt blijkbaar onder „andere landen" en men zou dus-tot de conclusie komen, dat onze export naar dat land niet bijster groot is geweest. Gezien hel: feit, dat de dollar de „hardste valuta" is, is het werkelijke tekort ontstaan door import minus export, eigenlijk nog groter. Benelux. Wat de Benelux-partners aangaat, Bel gië en Luxemburg verkochten ons in f uni voor 40.4 millioen gulden aan goederen en kochten van ons voor slechts 14.9 millioen. Ook de detaillering van import en ex port geeft interessante cijfers te zien. Af gezien van de aangekochte schepen blijkt steenkool ons de meeste deviezen te kos ten, 18.4 millioen gulden. Vlak daarop volgen staal met 17.9 millioen, hout met 16.4 millioen en tarwe met 14.4 millioen. Voor aankoop van sinaasappelen en ci troenen blijkt 5 millioen te zijn uitge geven, voor nieuwe auto's 4.5 millioen- Industrie de grote deviezenbron. Wat onze export betreft, hiervan neemt de industrie 94.6 millioen voor haar reke ning en de landbouw 28.3 millioen. Er moet rekening mee gehouden worden, dat een gedeelte van de exportgoederen die bij de landbouw gerekend iijn, een industriële bewerking hebben ondergaan. Bij de landbouw blijken de verse groen ten de voornaamste deviezenbron uit te maken, 6.7 millioen. Bij de industrie zijn hgt de textielfabrieken, die de meeste vreemde valuta binnenslepen, 17.4 mil lioen. De radio-, gloeilampen-, en electri- sche industrie bracht het tot 11.9 mil lioen. de lucht, die over zee gestroomd is, veel vocht heeft opgenomen, is maar land inwaarts bij heldere nachten veelvuldig mistvorming te verwachten bij hogere temperaturen dan waarop dat andere ja ren in de herfst plaats vindt. De tempera tuur zal dus een tendenz vertonen te hoog te worden, wanneer tenminste geen con stante circulatie met Noordoostelijke win den ontstaat, waardoor koude en droge continentale lucht aangevoerd wordt. Stortbuien op komst? Een tweede belangrijk gevolg zal zijn, dat er aan de kust waarschijnlijk veel vuldig grote buiijenactiviteit zal voorko men, waardoor 'plaatselijk veel neerslag kan vallen. Grote watermassa's koelen slechts heel lanigzaam af. Hoe koeler de lucht, die aangevoerd wordt, hoe heviger de buien, waarbij vaak onweer en soms hagel kan voorkomen. De kans op vorming van deze buien is verder het grootste bij kleine windsnel heden, daar de luch(; dan gelegenheid heeft veel vocht op te nemen. Op landige win den kunnen deze buien landinwaarts drij ven, doch zij moeten da,n uitsterven om dat er 's nachts en in de vroege ochtend het Ipnd koel is. Een gevolg van deze grote buienactivi teit boven zee zal verder zijn, dat meer landinwaarts minder kans bestaat dan an dere jaren, dat zioh in de namiddag door verwarming nieuwe buien vormen, daar in de herfst de kracht van de zonnestraling geleidelijk minder wordt en de lucht bo ven het ï-elatief zeer warme zeewater reeds grotendeels is „uitgebuit". Hongaarse „democratie" De leider van de gematigde vleugel der Hongaarse partij van kleine bezitters, Szolmoky, is door de politieke politie ge arresteerd. Hij had aangedrongen op een krachtige partijverklaring wegens de on regelmatigheden bij de verkiezingen van Zondag. Gevaarlijk plan. Naar Reuter te Boedapest verneemt, zullen verschillende Hongaarse oppositie partijen, waaronder de nieuwe onafhan kelijkheidspartij, een verzoek indienen om de Zondag gehouden algemene verkiezin gen ongelaig te verklaren, daar op grote schaal de kieswet is overtreden. Uit wel ingelichte bron wordt vernomen, dat de communisten en de socia,al-democraten de speciale vérkiezingsrechtbank willen ver zoeken om de verkiezing van alle afge vaardigden der onafhankielijkheidspartij ongeldig te verklaren. Volgens de laatste verkiezingsuitsla gen, bekend gemaakt door het commu nistische ministerie van Binnenlandse Za ken, is het aantal zetels der communisten in het nieuwe parlement drie meer dan volgens de vorige gegevens (thans 100) en dat van de onafhankelijJdheidspartij drie minder (50). Brits oordeel. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de algemene verkiezingen in Hongarije eerlijker in hun werk zijn gegaan dan Groot-Brittannie had ver wacht maar niet zo eerlijk als men had gehoopt. Het was niet mogelijk reeds te zeggen, of Groot-Brittannië de regering, welke op grond van de uitslag dezer stem ming gevormd wordt, al dan niet zal er kennen. Irt Amersfoort zal op 1 October het eerste A. M. V. J.-tehuis voor militairen in Nederland geopend worden. Ook Hilversum en Utrecht krij gen dergelijke tehuizen. i Petchofs proces „schandelijk" genoemd De V.S. hebben de Sovjet-Unie er van beschuldigd de overeenkomst van Jalta te hebben geschonden door haar weigering stappen te doen inzake het vonnis tegen Nikola Petchof, de leider der boerenpartij in Bulgarije. Amerika wenst met Engeland en de Sovjet-Unie de algemeene politieke toe stand in Bulgarije te bespreken. Deze beschuldiging is vervat in een tweede protestnota betreffende Petchof, gericht aan de Sovjet-minister van Bui tenlandse Zaken, Molotof, en Zondag j.l. door de Amerikaanse ambassadeur te Mos kou overhandigd. In de nota worden vonnis en proces „schandelijk" genoemd. De Sovjet-be wering, dat de gehele kwestie een binnen landse aangelegenheid is, wordt betwist. De houding der Sovjet-Unie is een ont kenning van de rechten der V.S. als onder tekenaar van het Bulgaarse wapenstil standsverdrag. Ook Engeland. Ook de Britse zaakgelastigde te .Moskou, Roberts, heeft een tweede brief gezonden aan Wisjinsky, plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken, waarin het Ame rikaanse standpunt, dat de bestuurscom missie het recht heeft zioh met deze zaak bezig te houden, wordt gesteund. Roberts verklaart, d^t gezien de ophef fing van Petchofs agrarische unie, die bij de verkiezingen on 1946 30% van het stem- menaantal op zich verenigde, er goede reden is te geloven, dat de politieke vrij heid in Bulgarije is vernietigd. Hij dringt aan op onmiddellijk overleg tussen Engeland, de V.S. en de Sovjet- Unie. Er is tot nog toe geen antwoord op deze brief ontvangen. De Bulgaarse afgevaardigde in de Vei ligheidsraad heeft heden aan de secretaris generaal der UNO, Trygve Lie, een brief gezonden, waarin hij verklaart, dat de Griekse militaire voorbereidingen aan de Bulgaarse grens een bedreiging van de veiligheid van zijn land betekenen. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het S K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don- derdagavond tot Vrijdagavond: Tamelijk koele nhcht met opnieuw op vele plaatsen nevel- of mistbanken, die in de ochtend weer oplossen. Mor- S genmiddag tijdelijk wat wolkenvor- ming, doch bijna overal droog en vrij zonnig weer. Weinig wind. Vrydag 5 September: Zon op 5.56 uur, onder 19.21 uur Maan op 21.11 uur, onder 11.15 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1