c Vier mille teveel is „heel gewoon" De 9 Muzen 3 „Besmette jeugd" wordt in andere koers gedreven CALVÉ'S De Raad voor de luchtvaart wijt de vliegramp op Kastrup aan slordigheid C Panda en de Meestervlieger 3 De nieuwe bonnen tUdvaItvan 7 Wereldnieuws DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1947 TWEEDE-HANDS AUTO'S Het wagentje van acht jaar oud ziet er zo aardig uit maar van de opbrengst speelt de scharrelaar mooi weer. Wanneer cr op het ogenblik in Neder land één gebied is waarop de zwarte han del hoogtij viert, dan is het dat van de tweede-hands auto's. Hoewel de vehikels, die in zorgelozer tijden dan deze over de Nederlandse wegen plachten te snorren op het ogenblik vrij verkocht mogen wor den, houdt dat niet in, dat de prijs tot een waanzinnige hoogte mag stijgen. En dat is precies wat er nu gebeurt- Stel bijvoorbeeld, dat iemand een wa gen nodig heeft voor zijn bedrijf. Hij be geeft zich naar een handelaar in tweede hands automobielen en kijkt daar eens rond. Hij ziet daar een wagen van een middel-grote, een Citroen of een Fiat of een Austin, of wat de Europese industrie in die prijsklasse dan ook produceert. Stel en dat is het gunstigste geval dat het een wagen is van 1939. De auto ziet er nog al knap uit, zit niet te slecht in de lak, en voor zover de tech nische kennis en die is meestal nogal beperkt van de koper-invspe reikt, verkeert het geval motorisch ook nogal in een behoorlijke staat. Hij maakt een proef- ritje en het blijkt, dat het apparaat heel aardig loopt. Het rammelt niet al te hard en het „slachtoffer" begint er zin in te krijgen. De schok van zijn leven. Hij informeert eens naar de prijs en krijgt dan de schok van zijn leven. Tien tegen één, dat die om de zesduizend gul den ligt. En zeer waarschijnlijk nog een paar honderd gulden daarboven. Wanneer de man verstandig is zegt hij 'heel hard „Nee" en loopt weg. Wanneer hij onverstan dig is of voor zijn werk een auto heel erg nodig heeft, zegt "hij „Ja", dingt misschien nog een paar honderd gulden af en kan zich eigenaar van een auto noemen. Een auto d-us van 1939, die in die tijd circa vijftienhonderd gulden gekost heeft. Het ding is nu acht jaar oud, heeft gedu rende de oorlog of op houtgas gereden, wat voor een motor helemaal niet best is, of ergens op een vreemde plaats onderge doken gestaan, hetgeen al evenmin ge zond is voor het mechaniek. Kortom het „hele knappe wagentje" heeft een duister verleden waarbij vergeleken dat van Mata Hari slechts schemerig genoemd kan worden. Gebreken. Gaat hij het ding gebruiken, dan is de kans zeer groot, dat de schok, die hij heeft gevoeld bij het horen van de prijs, chro nisch gaat worden -bij het zien van de re keningen, die zijn garage-houder 'hem voor- het onderhoud van zijn vierwieler gaat presenteren. Het begint al vaak met de banden. Ze zagen er zo keurig „ge-coverd" uit. Maar heeft hij naar de zijkanten gekeken? Dan de accu. De slechtste accu is wanneer hij pas is opgeladen voldoende om bij een proefritje vlot te starten. Dan de stuur inrichting. Ach dat beetje speling. Maar die stuurspeling in zo'n scharrelaars-auto kan soms in een paar maanden zo erg wor den, dat er niet meer friee te rijden valt. En dan de motor. Wie garandeert herh, dat het uiterst kostbare euvel van ruime zuigers niet tijdelijk verholpen is door nieuwe zuigerveren en dikke olie in het carter. Een motor-revisie kost gauw vijf tienhonderd gulden. Men kan niet zomaar in de aohterbrug kijken of in de versnellingsbak. Alleen een vakman kan vaststellen of de wiella- gers nog in orde zijn, of het chassis mo gelijk een botsing te doorstaan heeft ge had en in het gunstigste geval ontzet is, maar ook mogelijk een breuk bevat- Het is een kwestie van vertrouwen, zo'n tweede-hands auto kopen. Maar als gij de dure gele schoenen met spekzolen en het nog veel duurdere ruitjespak en de nog verschrikkelijk veel duurdere Amerikaan se das van de scharrelaar gezien hebt; zoudt gij hem dan~willen vertrouwen? Duur. Er» de prijs. Diezelfde wagen zou voor de oorlog tweede-hands op zijn hóógst zes honderd gulden gekost hebben. Thans nu hij acht jaar ouder is, tien maal zoveel. Natuurlijk is er een vastgestelde prijs de zogenaamde „taxatie-prijs". Wettelijk moet men om een rijvergunning te krijgen in het bezit zijn van een taxatie-bewijs. In de practijk blijkt men op de Rijksver keersinspectie al heel weinig nieuwsgierig naar dat papier. Mogelijk omdaf; het formulier van een andere instantie afkomstig is? Officieel zou de hierboven beschre ven wagen ongeveer tweeduizend gul den mogen kosten, mits hij in zeer goede staat verkeert. Daar trekt echter niemand zich iets van aan. Want in de mythe, dat er hier auto's voor taxa tie-prijs verkocht worden, gelooft misschien de Prijsbeheersing, maar dan verder toch ook niemand- De vier duizend gulden teveel gaan onder de tafel door en de quita-ntie op de rest dekt de lading. Dit middeltje werkt zo feilloos dat al even sporadisch als er een auto voor de officiële prijs verkocht wordt, er een auto-scharrelaar voor de economische rechter komt. En tussen twee haakjes. Weet u wat een nieuwe Amerikaan zwart kost? Een twintigduizend gulden of zo. Feest-ouverture. De Russische componist DSmitrl Sjostakowitsj heelt een Feest-ouverture opgedragen aan de 30ste verjaardag van de Rus- slsclte revolutie. De ouverture zal voor de eerste keer gespeeld worden door het philbarmonlsch orkest van Leningrad, Volgens radio Moskou heeft Sjostakowitsj gezegd: „In dit stuk heb lk getraoht 'de gevoelens te portretteren van het volk dat ernstige oorlogsbeproevlngen heelt on dergaan, de vijanden van zijn moederland ver pletterd heeft en thans zijn land weer opbouwt". Het „Zuid-Nederlands toneel", waarvan de artistiek leider, Pierre Balledux, dit seizoen 25 jaar op de planken staat, zal na de opvoeringen van ..Joseph in Dotan" de première brengen van ,,Hel lied van Bernadette" van Franz Werfel, waarvoor Wouter Paap de scè.ne-muziek schreef. ^Essay-prijs, De uitgeverij J. M. Meulenhoff heeft ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan een jaarlijkse prijs van f 1000 ingesteld voor het beste essay op een bepaald gebied. De prijs voor 1947 wordt beschikbaar gesteld voor een stadie, die betrekking heeft op een onderwerp op het gebied der schone kunsten. De jury bestaat uit mevr. E. du Perron—de Roos, Jan Engelman ei Victor E. van Vriesland. De bijdragen moeten oorspronkelijk in de Nederlandse taal geschre ven zijn en moeten voltooid of uitgegeven zijn tussen 5 Mei 1945 en 1 December 1947. Binnenkort zal in dc gemeente Zelhem (Ach terhoek) een accordeonfabriek geopend worden. Blok aan het been of dwingende noodzaak? Calves mosterdsaus geeft aan gekookte vis juist het gekruide smaakje, dat het nodig heeft. Heerlijk pikant op duizend en-een gerecht zó te ge bruiken - droogc niet uit. mosterdsaus 3 OVERAL VERKRIJGBAAR. SLECHTS F. 0.38 PER FLES Twee indentieke gevallen met redding op het' nippertje Jaarbeurs-voorspel Prijzen, onderverhuur en rondvluchten De Jaarbeurs in Utrecht werpt haar echaduwen vooruit in de vorm van een oekase van het Directoraat-Generaal van de Prijzen, waarbij bepaald wordt, dat alle prijzen ter beurze gebonden zijn aan de overheidsvoorschriften. Verder mogen eenmaal gehuurde stands onder geen beding onderverhuurd worden op straffe van onmiddellijke ontruiming. Drie catalogi, een algemene, een agrari sche en een exportuitgave zullen het pu bliek moeten voorlichten en tenslotte heeft' de K.L.M. dagelijkse korte rondvluchten van Soesterberg af ingesteld, zolang de beurs duurt. Boeten en gevangenisstraf voor werf-directie De Rotterdamse kamer van het Bijzonder Ge rechtshof te 's Gravenhage deed uitspraak in de collaboratiezaak „Werf Gusto". De 60-jarige di recteur N. W. C. van de Werf Gusto te Schiedam en Slikkeveer werd veroordeeld tot een Jaar en drie maanden gevangenisstraf, met aftrek »van voorarrest en een geldboete van f30.000 subsi diair 6 maanden hechtenis. De 39-jarige directeur H. J. A. M. S. tot negen maanden gevangenis straf met aftrek en een geldboete van f ió.ODO subs. 6 maanden hechtenis en de 37-jarige be drijfsleider C. T. -tot 9 maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. s De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 3.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 745 Handel en Mo zart. 8.},5 Platen. 10.15 Uit het boek der boeken. 10.40 Kinderkoor. 11.00 Ziekenbezoek. 1135 Als de ziele luistert. 11.45 Beethoven-Mozart-variaties. 12.00 Angelus. 12.03 Zangplaten. 12.30 Weerbericht 12.33 Harmoniemuziek. 12,55 Zonnewijzer 13.15 Welk boek?. 13.20 Zuid-Afrikaanse volksmuziek. 13,50 Van man tot man. 14.00 Piano. 14.20 Koor zang. 15.00 Kamerorkest. 16,30 Na schooltijd. 16,45 Platen'17.45 Wat het buitenland leest. 18.00 Syl- ,vestre-trio. 18.30 Strijdkrachten. 19,15 Sonate van Beethoven. 19.25 Voor Kajotters. 19.40 Platen. 19.55 Hulpactie. 20.05 Actualiteiten. 20.12 De ge wone man. 20.20 Luisterspel „Een nieuw leven". 20.50 „De klok sloeg tweemaal". 21.20 Symphoni- sche muziek. 22.10 De Van Rooyens. 22.15 Gebed. 22.50 Dansorkest. 22.30 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. etl 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. ,7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9,00 Platen. 9.35 Kamermuziek. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Voor de zieken. 10.45 Viool. 11.05 Zang. 11.15 Voor de vrouw. 11.30 Harmoniemu ziek. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.32 Sport agenda. 12.37 Dansorkest. 13.15 „Rhapsody in blue". 13.45 Muziek van Coates. 14.00 Kookkunst. 14.20 Werken van Brahms. 15.10 Nederlandse dichters. 15.30 Roemeense herdersliedjes. 16.00 Ouvertures. 16.30 Tussen 12 en 16. 17.00 Miller- sextet. 17.30 Muziekpraatje. 16.20 Barcaroll. 18.45 Sylvestre-kwartet. 19.00 Praat u rustig verder. jlB.1'5 Ex-politieke gevangenen. 19.30 VFRO-cur-j sus, 19.50 „Tien minuten voor acht". 20,05 Kwar tet van Schubert. 20.30 Dr. W. R. M. Noordhoff. Haarlem, spreekt over „De toekomst van het Vrijzinnig Protestantisme internationaal". 21,00 De Haagse „Stem des Volks" zingt in Kopen-, hagen. 21.20 Maurice Chevalier. 21.30 Buiten lands overzicht. 21.45 „Swing and Sweet". 22.45 Filmpremière. 22.40 Avondwijding. 23,15 Sympho- Risch concert. Woensdagmiddag heeft de Raad voor de Luchtvaart in Den Haag uitspraak gedaan inzake de vliegramp met de K.L.M.-Dakota. die de 26e Januari op het vliegveld Kastrup bü Kopenhagen twee-en-twintig doden eiste. De Raad achtte in zijn uitspraak de aan loop langs de startbaan, waarna het onge luk gebeurde-, normaal. De stijging na het „loskomen" was evenwel iets te steil en het overtrekken op 75 a 100 meter eindigde dan ook in een rol naar links, zodat het toestel loodrecht omlaag viel en in vlam men opging. De Raad twijfelde er niet aan, of alle inzittenden zijn direct na de aan raking met de grond gèdood. De fatale klamp. Uit de gerechtelijke verslagen van de Deense autoriteiten blijkt, dat er op 75 meter van de onheilsplaats een K.L.M.- hoogteroerklamp gevonden werd en uit deze en andere aanwijzingen zoals het feit, dat een jongeman van de gronddienst geen voldoende instructies had ten aanzien van het verwijderen der klampen con cludeerde de Raad voor de Luchtvaart, dat deze vergeten hoogteroerklamp de oorzaak van de ramp is geworden. Behalve de ern stige verwijten, die in deze het betrokken grondpersoneel treffen, zijn ook gezagvoer der en boordwerktuigkundige van het ver ongelukte vliegtuig volgens het college te kort geschoten, een vaststelling welke de Raad met groot leedwezen meende te moe ten kenbaar maken, temeer omdat Geyssen- Oorlogsschade-regeling wórdt verbeterd Minister Lieftinck heeft aan de Lim burgse Katholieke Arbeiders Beweging laten weten, dat de vergoeding voor huis raadoorlogsschade verbeterd wordt- Verder zullemer, aldus meldt de Volkskrant, an dere neginselen worden gevolgd bij de vergoeding van oorlogsschade aan wonin gen, kleine bedrijfsgebouwen, en schepen. Er wordt thans de laatste hand gelegd aan de wet op de materiële oorlogsschade, die deze materie opnieuw zal regelen. Een definitieve regeling voor de molestuitke- ringen in verhouding tot de Rijksbijdrage komt eveneens binnenkort af en tenslotte zal bijzondere a*andacht worden besteed aan de positie dergenen, die tegen molest waren verzekerd. Oliestokers, opgepast Er wordt van officiële zijde gewezen op het brand- en explosiegevaar, dat kan ont staan wanneer in een oliestookinstallatie voor centrale verwarming petroleum, al of niet gemengd met stookolie wordt gebruikt. dorffer gedurende zovele jaren de uitste kende naam van de Nederlandse luchtvaart heeft helpen vestigen en hooghouden. Verder betreurde de Raad het, dat aan de maatregel, om de klampen van duidelijk zichtbare wimpels te voorzien, blijkbaar niet de hand is gehouden. (De K.L.M. klampen hadden toen geen, wimpels, omdat ze'versleten'waren.) Thans is evenwel in deze gevaarlijke leemte voorzien en boven dien zijn hoogteroer- en riahtïngroerklamp door middel van een kabel aan elkaar verbonden. Tenslotte meldde de Raad nog, dat om streeks JuliAugustus een Zweeds toestel op Schiphol klaar stond voor de start, toen een K.L.M.-personeelslid merkte, dat de Zweden niet alle klampen hadden verwij derd. Te elfder ure is dit alsnog geschied. Ook op Kastrup zelf heeft zich, vóór de ramp met de Dakota, iets dergelijks voor gedaan met een K.L.M.-maohine: oplet tendheid van een politieman voorkwam erger. De Raad achtte het in hoge mate afkeurenswaard, dat over deze beide ge vallen geen nader" rapport is uitgebracht. De Prinses op de Jeugdherbergen conferentie Woensdagmiddag heeft Prinses Juliana de zitting van de internationale jeugdher- bergconferentie te Blaricum bijgewoond. Dr. K. J. Anrick uit Zweden hield een in leiding en na afloop gebruikte de Prinses de thee temidden van de afgevaardigden, terwijl zij zich uitvoerig liet voorlichten over de stand van het jeugdherbergwerk in de verschillende landen. Dinsdag heeft de conferentie besloten tot toelating van Australië, Luxemburg en Ma rokko in de internationale organisatie. Over Oostenrijk is de belissing nog aangehouden. Voorts werd nog besloten, dat het volgend jaar wederom „werkkampen" zullen wor den georganiseerd. Atoomkracht zal stookolie, vervangen Vice-adimiraal Edward L. Cochrane, tij dens de oorlog hoofd van het Amerikaanse scheepsbureau, heeft te Washington voor speld, dat misschien over 5 a 10 jaar bij de scheepvaart atoomkracht in plaats van stookolie zal worden getyruikt. Havenarbeider onder een vracht cellulose Bij het overslaan van pakken cellulose van het m.s. „Hydra" is het s.s. „Snöfrid" in de Jobshaven te Rotterdam, kantelde een hijs, zodat vier. pakken, elk van 250 kg, eruit gleden en in het ruim vielen, waar vier arbeiders werkten. Een 25-jarige havenarbeider werd zodanig getroffen, dat hij aan een schedelbasisfractuur overleed. De Bijzondere Jeugdzorg is een tak van de sociale werkzaamheden, die ip ons land tegelijk met de bevrijding werd geboren. Daarom is dit werk waard, eens nader bekeken te worden en daar om heeft het te kampen met alle ziek ten, die des jonggeborenen zijn. Toen het Militair Gezag, zaliger na gedachtenis, zijn zegeningen over ons land uitspreidde, werd de staatszorg voor de politiek-verdoolde jeugd" als een behoefte gevoeld: het ging immers niet aan, dat de kinderen van NSB'ers over één kam werden geschoren met hun oudere confraters, van Wie bekend was, dat zij zich daadwerkelijk tegen volk en staat hadden vergrepen. Dus werden de jongens en meisjes, van wie niets anders bekend was, dan dat zij van huis uit besmet zijn met de nationaal- socialistische ideologieën, uit de kampen geselecteerd in speciale tehuizen, waar het moeizame werk aan de heropvoeding werd begonnen. Talloze dezer huizen werden in óns land voor dit doel ingericht en er werd ras onderscheid gemaakt tussen de zoge naamde PRA-gevallen (jonge S.S.'ers en andere werkelijke delinquenten), die er na tuurlijk ook tussen waren en de „inspectie- gevallen", die in wezèn niets anders waren dan a-socialen op geestelijk gebied. Dezer dagen hadden wij een langdurig gesprek met een jeugdleider wiens er varingen uit een dertienjarige praktijk zijn gesublimeerd in dit speciale werk voor de zoontjes uit NSB-gezinnen. „Het valt niet mee". Dit is de eerste reactie, wanneer wij hem vragen,welke opvattingen hij koestert over zijn ar beid. „Maar, het loont de moeite." Inderdaad: het valt niet mee. Zie deze blonde knaap van zestien jaar. Afkomstig uit een fel NSB-gezin, waar van de vader en de moeder het niet al te best met elkaar konden vinden, is hij op gegroeid tot een gesloten jongeman, ge desillusioneerd door een internering van een paar maanden en met een volledige negatie van het goede in dit leven. Het valt niet mee, om zo'n jong te overtuigen van de idealen, die het vechten ervoor waard zijn, wanneer hij sinds het einde van de oorlog nog weinig goeds heeft gezien van zijn vroegere tegenstanders. „Soms zou je ze even ouderwets over de knie nemen" zucht de tijdelijke vader van een kleine honderd jongens. „Maar dan zou er in één njoment meer kapot gemaakt worden, dan er in maanden is bereikt". „Zie je wel, dat jullie geen haar beter zijn dan de Di«it- sers?" zou dan ongetwijfeld de reactie zijn. Is het dan zo nodig om deze jonge Neder landers te reclasseren? Deze vraag krijgt een dii-ect' en fel antwoord„Ja mannen, die voortdurend in de onmiddel lijke nabijheid dezer kinderen vertoeven, graag zouden willen zien. In Den Haag wordt het probleem van de Politieke Delinquenten terecht als een enorm blok aan het been van de magere Staatskas gezien. Onder dat blok wordt echter ook het werk voor de politieke ver dwaalde jeugd begrepen en dat is niet „te recht". Het hele gebouw van de Bijzondere Jeugdzorg, door idealisten opgetrokken en uitgebreid, heeft geen juridische basis. Bij voorbeeld, wanneer een jongen bij het vrij komen van zjjn ouders door liet vroegere milieu wordt opgeëist, dan gaat de jongen en geen macht ter wereld kan hem tegen houden, ook niet, wanneer blijkt, dat deze knaap in korte tjjd volkomen wordt geïnfil treerd door heel andere gedachten, dan hem in het Tehuis werden bijgebracht. Wanneer het wettelijk mogelijk zou zijn, het werk aan dit kind te voltooien, openden zich wel licht perspectieven én voor het gezin én voor de jongeman. Maar in de kringen van het departement zo werd ons medegedeeld ziet men het Bijzondere Jeugdwerk als een tijdelijke noodzakelijkheid, die in 'n zo kort mogelijke tijd van het toneel moet verdwijnen. Wan neer de mensen, die dag en nacht met deze jeugd optrekken u vertellen, dat alleen een bezoek van een moeder soms al fnuikend kan werken op een kind, is gemakkelijk te begrijpen, hoe fataal het oude en volstrekt niet verbeterde milieu kan werken de goeden niet te na gesproken wanneer dit zich weer over zoonlief ontfermt. Nog maals: wij kregen sterk de indruk, dat voor deze delicate materie een wettelijk richt snoer uiterst gewenst zou zijn. Hoe lang onder de wapenen Duur van de dienstplicht nog in behandeling (Van onze parlementaire redacteur) Zo nu en dan leest of hoort men over plannen inzake verkorting van de dienst tijd. Wat wordt daarmee bedoeld? Als wij het wel hebben, dan gaan in die gevallen, waarin op zulk een mogelijkheid gezin speeld wordt, de gedachten uit naar een verkorting, vergeleken bij de huidige prak tijk. Deze schijnt er namelijk op neer te komen, dat onder de bestaande „nood- regeling" de duur van de dienstplicht on geveer twee jaar is. Nu hoopt minister Fiévez, naar hij ook in 's lands vergader zaal kenbaar heeft gemaakt, het zover te brengen, dat een definitieve wijziging van de Dienstplichtwet vóór 1 Januari 1948 van Alleen maar ja. Want walmeer de staat k''acht zal zijn. In die herziene Dienstplicht- deze individuen aan hun lot over zou laten, zouden zij zichzelf rijp maken voor de zelf kant der maatschappij, waar ontevredenen en extremen huizen. Dan zou de staat op den duur meer schade van hen ondervin den, dan zij thans aan hun opvoeding ten koste legt. Daarom is het juist, dat deze jonge mensen tot een normaal verant woordelijkheidsbesef worden opgekweekt, dat zij vakonderwijs genieten, dat zij zoveel mogelijk vrij- worden gelaten en bovenal, dat zij langzaamaan weer in de samenle ving acclimatiseren. De cost, die voor de baet uitgaat. Voor de kinderen boven zestien jaar zal het moeilijk, zeer moeilijk worden, weer tot gewoon-Nederlandse denkwijze terug te keren, zij zijn al te zeer verstard in de Nazi ideeën en dagelijks is het vergif van onze vroegere bezetters dan ook nog te merken voor hen, die met deze jongens omgaan. Slechts voortdurende waakzaamheid en latente liefde kunnen velen hunner redden van een grof negativisme. „Durend" en „latent". Twee begrippen, die de vraag over de kosten vaii deze Bij. zondere Jeugdzorg oproepen. Natuurlijk komt dit werk met een belangrijke post voor op het Justitiële begroting, maar aan de andere kant moet een groot gedeelte van de verdiensten dezer jongens aan het rijk worden afgedragen. Maar daaruit is bij lange na dit werk niet te betalen. Toch moet het doorgaan. Wie even ge zond doordenkt over dit vraagstuk, zal het hiermee eens zijn. Maar in Den Haag wordt dit niet altijd zo sterk gevoeld als de Kinkhoest-remedie in hoger sferen Een Hagenaar is in het gelukkige be zit van een overigens welvarende baby, die echter te kampen heeft met een van de lastigste kinderziekten: de kink hoest. De kleine kreeg het zo benauwd, dat vader besloot het eens gelezène over verlichting bij kinkhoest door een hoogtevlucht in praktijk te gaan bren gen. De heren wereldvliegers Truman en Evans waren immers in ons land, en waarom zouden zij de benauwde spruit niet even mee de lucht in kunnen nemen? De toestelletjes van; de Ameri kanen bleken echter te klein, zelfs voor zo'n kleine passagier, maar gelukkig ïverd een andere sportvlieger, de- heer ilugenjioltz, bereid gevonden, de ziAe uaby mee te nemen. Vanmiddag zou de kink-hoest naar hoger sferen gaan, hope lijk om daar te blijven. „Ziezo!" sprak Oehoe tevreden. „In deze mist kunnen ze ons niet vinden! Ha! Ze kunnen lang zoeken als ze ons hier in deze wolken willen snappen!" „Maai we moeten er toch ook weer uit?" vroeg Panda„Op deze manier schieten we ook niet op! Het is hier trouwens koud!" Een ogenblikje?" zei Oehoe, aan zijn siuur- knuppel trekkend„Daar gaan we!" Toen begreep Panda waarom hijin het begin van zijn vliegloopbaan zo streng getest was. Het kleine vliegtuig begon rond te draaien als een draaimolen; het ronkte en zwaaide, het zakte en gleed af, het klom weer en duikelde totdat Panda niet meer wist wat onder en wat boven wasEn toen hij begon te denkendat ze nu wel zo ongeveer te pletter zouden vallen, werd het ineens licht en schoten ze, gewoon vliegend uit de wol ken te voorschijn. De lucht was verlaten en geen achtervolger was er .meer te zien. „W- waar zijn ze?" vroeg Panda. „In die wolk!" legde Oehoe uit. „Daar blijven ze nu wel een poosje zoeken." wet schijnt de duur van de dienstplicht be paald. een stuk beneden de 2 jaar te zullen worden: en daaraan denkt men, als men het over verkorting van de diensttijd heeft. Intussen schijnt nog niet vast te staan welke duur dan wél in de wet zal worden opge nomen. Overigens zij hieraan nog toege voegd, dat vermoedelijk voor sommige on derdelen, met name van enige technische wapens, een langere diensttijd dan de nor male zal gelden. Zo was dit vroeger bij voorbeeld met de cavalerie het geval en evenzeer als destijds een niet onbelangrijk contingent van dat wapen uit vrijwilligers verkregen kon worden, hoopt men ook ten aanzien van de hier bedoelde tech nische* wapens flink wat vrijwilligers te kunnen krijgen. Tenslotte dienen we er op te wijzen, dat minister Fiévez in het parle ment alleen verklaard heeft er ernstig naar te streven de Dienstplichtwet in herziene uitgave vóór 1 Januari 1948 „onder de pan nen" te krijgen. Zekerheid dienomtrent kon hij niet verschaffen. Het is dan ook best mogelijk, dat tenslotte wederom verlenging van de werkingsduur van de „noodregeling" na die datum nodig zal blijken te zijn. Vrouw gaf haar man rattenkruit; twintig jaar gevangenisstraf geëist De Almelose rechtbank heeft dezer dagen de zaak behandeid tegen de 37-jarige Engelina L. uit Wirden, die in Januari van dit jaar haar man, de 58-jarige V. door toedoening van rattenkruit heeft vergiftigd. De els was 20 jaar gevangenis straf. Dinsdag 7 Januari was verdachte in Almelo geweest en had daar bij een drogist een doosje Rodent gekocht. Zij had enige dagen daarna wat rattenkruit in een kopje- koffie van haar man gedaan,, die kort.daarop overleed. Als motief gaf verdachte op", dat haar man de kinderen uit zijn eerste huwelijk beter behan delde dan die uit het huwelijk met haar. Dit bleek echter niet juist te zijn. want de eerste dochter van verdachte verklaarde voor de rech- ter-commissaris, dat zij zeer op haar stiefvader ■gesteld was *bn dat deze ook veel om haar De ontdekking van de misdaad is eigenaardig verlopen. V. was reeds enige maanden begraven (gis doodsoorzaak was longontsteking op-gege ven) toen een zwager van verdachte uit Zwolle op het politiebureau aldaar aangifte deed van een poging tot vergiftiging door zijn vrouw. Uit het onderzoek bleek, dat verdachte tegen haar zuster, die moeilijkheden had met haar man, had gezegd: „die vent moet je rattenkruit geven, hij is niet beter waard en dan stapt hij wel op". Toen- besloot men het lijk van V. op te gra ven om er sectie op te laten verrichten. De .Officier van Justitie achtte het bewijs ge leverd en was van oordeel, dat er geen enkele verzachtende omstandigheid was, weshalve hij de hoogste straf, twintig jaar gevangenisstraf, eiste. De rechtbank zal op 16 September vonnis wijzen. Gepensionneerden komen niet rond De Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneerden en de Bond van Gepen sionneerden der spoor- en tramwegen heb ben een tweetal adressen doen toekomen aan de minister van Binnenlandse Zaken, waarin zij met zeer grote bezorgdheid wij zen op de levensomstandigheden van de gepensionneerden. Te kennen wordt gege ven, dat het ontwerp van wet tot wijzi ging van de pensioenwet 1922 in voorbe reiding zou zijn, maar dat het zeker wel voorjaar 19^18 zal worden eer de verhoog de pensioenbedragen kunnen worden uit betaald. Voorts dat omtrent een wijziging der pensioenwet 1925 voor de gepension neerden der spoorwegen nog niets bekend is. Verzocht wordt een redelijke toeslag voor 1947 nit te betalen omstreeks Octo ber 1947. Na wijziging der pensioenwetten 1922 en 1925 wordt daarnaast stichting, van een egalisatiefonds noodzakelijk ge acht, waaruit bij stijging der indexcijfers voor levensonderhoud een toeslag.zaLkun nen worden verleend boven een dan gel dend gtrondpensioen, dat ongewijzigd zal blijven. De bonden verzoeken in de ge legenheid te worden gesteld het een en ander te komen bespreken. Op 11 September a.s. zal de Commissaris der Koningin In Noordholïand geen audiëntie ver lenen, I Bonkaarten Ka, Kb, Kc 709 (sm L-04 diversen: 100 gram bloem rijzend bakmeel of kmdem,» uit rijst bereid). (net L-05 diversen: 500 gram suiker ka hamstrooisel enz. of loot) teN stroop enz. of 500 gram S5a®' ringen. am Versn'~ Bonkaarten Kd, Ke 709 L-14 diversen: 100 gram bloem vmppl «f ir;„j 01 rijzend bakmeel of kindenneS rijst bereid). uit 1,-15, L-16 diversen: 250 gram ir.n,. terhamstrooisel enz. of srri jam, stroop enz. of 250 JZ.1'"1 snaperingen. 6 m ver» L:17 reserve: 500 gram bloem 0f rijzend bakmeel of kindermol X uit rijst bereid). 1 Bonkaarten Ma, Md - - moeders «1 Ufe linken arbeid, (serie L) L-21 suiker: 250 gram suiker strooisel enz. of 500 'nam stroop enz. of 250 gram vm. ringen. v«snaP5. Tabak, en Versnapering^ ten enz. Qa, Qb, Qc 707. L-35, L-31. tabak: 2 rantsoenen nas..tt of kerftabak. s«mtta L-33 versnaperingen: 200 gram vermar, ringen of 200 gram suiker, "fi" hamstrooisel enz. of 400 gr™T stroop enz. 6 111 Jam> L-36 versnaperingen: 100 gram vem, peringen of 100 gram suiker, 2" hamstrooisel enz inn - -v' stroop enz. enz. of 200 gram j, Bovengenoemde bonnen kunnen op Vrijdag 5 September worden De niet aangewezen bonnen van serie kunnen worden vernietigd. Wenen zendt weer zijn zingende afgezanten Het Oostenrijkse jongenskoor de W™. Sangerknaben" is Maandag ie Anilata gearriveerd Zij zullen in de konS maand een tournee door ons land ma!™ waarin een vijftigtal concerten geproiee. teerd is. yJec Op Maandag 8 September zullen zii on der leiding van kapelmeester Haymo Tau ber in de Gemeentelijke Concertzaal tl Haarlem oude en nieuwe liederen en een opera-m-zakformaat ten gehore brengen! Benarde tijd achter de rug, Het Instituut der Sangerknaben heeft onder de Duitse bezetting van Oostenrijk een zeer moeilijke tijd doorgemaakt. Aan- vankelijk na de „Anschluss" met rust ge» laten, werd de leiding in begin 1939 gevan- gen genomen en in werkkampen geplaatst en bepaalde „jeugdorganisaties" maakten zich meester van het grote kindertehuis „Schloss Wilhelminenberg", even buiten Wenen en reeds lange tijd het eigendom der Wiener Sangerknaben. Men ontzag zich niet de naam van het oorspronkelijke ka tholieke instituut te misbruiken en in ver schillende landen „toumées" te maken. Met grote energie werden echter door rector Josef Schnitt, die reeds sinds 1924 de leiding had en in 1939 in een concen tratiekamp was opgesloten, na de bevrijding in 1945 de oude beproefde muzikale en paedagogische krachten opnieuw tesamen gebradht. Van de nieuwe regering kreeg men de beschikking over een gedeelte van de' Hof-burg als woning, zodat de bekende Zondagmorgenconcertén in de aloude en gespaard gebleven Hofburgkapelle iedere week de luisterrijke plaats in het Weense muzikale leven hernamen. Het vorige seizoen begonnen de buiten landse reizen weer en een gelukkig weer zien met talrijke vrienden in Zwitserland, Frankrijk en de Scandinavische landen schonk de Sangerknaben het vertrouwen dat men hen niet was vergeten, FAILLISSEMENTEN De Haarlemse Rechtbank heeft uitgesprokefi het faillissement van Michiel Johan van Toren- burg. van beroep kok, wonende te Haarlem, Delftstraat 23. Rechter-commissaris: Mr. J P. Petersen. Curator: Mr A. W. Luikinga, advocaat en procureur te Haarlem. Opgeheven werden wegens gebrek aan actief de faillissementen van: de SloomververIJ en Chemische wasserij „Het Centrum" gevestigd en kantoorhoudend te Haarlem, Beeksteeg 29 en haar vennoten C. J. A. M. P P. van Zalen, che misch wasser en verver, wonende te Haarlem, Beeksteeg 29, D. H. van Eis. chemisch wassér en verver, wonende te Haarlem. Spaarnwouder- straat 9 c zwart, en L. van Eis. chemisch wasser wonende te Haarlem, Soutmanstraat 4. .Curator: Mr. J. D. A. Viskll te Haarlem. Welkom. Officieel wordt te Singapore medege deeld, dat alle NAAFI-clubs aldaar met In gang van één September wederom voor Ne derlandse militiaren toegankelijk zijn op dezelfde wijze als voor bewoners van e.X ander met Engeland bevriend land. Slachting. De gouverneur van Pakistan, Moham med Ali Jinnah, heeft alle Mohammedanen opgewekt om de levens en eigendommen van 4 <te minderheidsgroepen te beschermen. „ZIJ die verantwoordelijk zijn voor de algemene slachting in de Pendsjaab zullen meedogen loos worden neergeslagen", zei Jinnab. Protest. Peter Seaman, de administrateur va de Runnymeae Park. een der drie schep"- die met illegale Joodse immigrantes nu Hamburg varen, heeft zijn ontslag genomem Hij verklaarde: „Ik acht mij geenszins Be voegd de politiek van de Engelse regering critiseren, maar wil niets meer te maw» hebben met deze onterende behandeling i refugé's zonder vaderland". Spieren, zweet en hersens. G. W, Thompson, d» president van het Britse vakverenïgingsc gres heeft gezegd: ,.De Britse ?r<xiu slag moet door zweten en zwoegen ?CV| nen worden. Het is echter niet alleen.<*- kwestie van spierkracht, ook de hersens ten gebruikt worden". Gehoorzaam Vaticaan. Radio Moslcpu pri' degedeeld, -dat. de Amerikaanse kat Spellman binnenkort een bezoek aan Vaticaan zal brengen. Politieke^ zei radio Moskou, brengen dit bezo« verband met de Amerikaanse bedoel re - van het Vaticaan „een gehoorzaam - ment in handen van het Amerikaan - rialisme'.' te maken. Rozig geheel. In Parijs is het huwelijk ken tussen Doris Duke, de rijkste vro wereld, en Porforio Rubirosa, een s£, caaans diplomaat. Rubirosa was trouwd geweest met Danielle Dane Bijzonder eerlijk. Een Hongaarse tegenwoordige!- heeft aan journau f teld, dat de Hongaarse verkiezingen - g, en eerlijk" ln hun werk waren zijn wel een paar niisbrulken g®w fflaar 4la zei nu, h^t meervoudige stemmen, hébben, geen invloed gehad op XtfUltt*

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2