IJmuider Courant Hier in Europa Uitvoerig betoog voor de Amerikaanse radio over de Indonesische kwestie Marshall wil schema klaar hebben binnen de komende veertien dagen In Tombolo is de „schatkamer der Italiaanse zwarte handel 52 e Jaargang No. 18727 ux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefo°n 10724.' Directeur-Hoofdredacteur 15054. 2. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 5 September 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,—. Franco per post f 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem FRWIJL NEDERLAND VERVULD IS T sn de loop van zaken in de Indone- il rrisis toont de openbare mening •1 besef van het feit, dat de Europese w. 7irh snel toespitst. Velen schijnen cr's.'s te "verkeren, dat die zich tot die er meer van L Z mening tewerxeren, ïjfjmd bepaalt. Mensen. W*^pnken er ande - .,,„en denken er anders over dan zij. bben Woensdag de jongste uiteenzet- van president Truman vermeld. Hij moeilijkheden der Verenigde Sta- - Uein genoemd in vergelijking met de J r,m het bestaan, waarin de volken jÉüa zijn gewikkeld. Hij heeft ge- 1 .tzpTCilrï ie nao- ffde moeilijkheden der Verenigde^Sta- ten ,1"" strij ^^"üe'oude wereld is uitgeput, haar having in gevaar. Haar volken leven in ^warring en zijn vervuld van vrees orde toekomst". En gisteren lazen wij de Britse minister van Buitenlandse SS, in n«n redfi VT' df veTlgaderinf het Britse vakverbond: „Ik spreek van {..ank en vrij en zal geen diplomatieke rif «ebruiken om de betekenis van mijn orden te verdoezelen. De komende con- )Ütip van Londen (van de ministers van Zaken) biedt naar mijn ina'de laatste kans om tot economische "ÏÏeiH in Duitsland te komen en de we- een - van Europa te regelen. Dit jSdÏÏ is»11113 gehe„el 7^chf*Jd" Pevin heeft de vraag gesteld, of de vol- van Europa hun vrijheid zullen kun nen handhaven of overal aan de dictatuur ten prooi vallen. Het is waar dat Truman, sprekend over het Plan-Marshall, heeft verklaard dat Amerika bereid is alles te doen „binnen A"1. om Europa te hulp te grenzen, immen Hij acht dit belang van de Verenigde Staten en het „zonder twijfel in het reiiik halfrond in het algemeen". Het rooTwaar dat Robert Lovett, waarne mend minister van Buitenlandse Zaken verenigde Staten, tot grote voldoening van de Engelsen hulp aan verschillende Furopese landen voor de uitvoering van het plan-Marshall heeft toegezegd. Dat blijkt noodzakelijk. De crisis spitst zich zo snel toe tengevolge van de slechte oogsten vooral in Frankrijk dat tussentijdse hulp aan landen als Engeland, Frankrijk en Italië noodzakelijk blijkt. Voor het eind van het jaar, zegt Lovett, zullen wij Ame rikanen een beslissing moeten nemen. Het is nu-maar te hopen dat. dit gebeuren «1 en het Amerikaanse Congres zich met de inzichten van president Truman en zijn minister Lovett zal willen verenigen. Zeker is dat niet. Het is ook te hopen dat het Plan-Marshall verwezenlijkt zal worden, op de grondslag van economische samen werking der zestien betrokken Europese landen, die minister Marshall begrijpelij kerwijze als voorwaarde heeft gesteld. Want Amerika ziex er geen heil in om mil- Harden te storten in de bodemloze put van een blijvend verdeelde, verscheurde, elkaar wantrouwende groep Europese staten. Al moge dit dan moeilijk begrijpelijk zijn voor die Europese politici en politikasters, die ruzie en „het hebben van gelijk" be langrijker "schijnen te vinden dan het be reiken van een nieuwe ontwikkeling naar betere toestanden. Als het Plan-Marshall een vereend ant woord van de zestien betrokken staten krijgt of laat ons maar liever zeggen: van het grote merendeel ervan is het te hopen, dat het Congres het Plan-Marshall zal aannemen. Dat is namelijk nodig. De Verenigde Staten vormen een democrati sche eenheid. En dat niet alleen. Zij doen dat zelfs met overtuiging. En het is nog de vraag of het Congres de 'huidige toestand van West-Europa en de daar bestaande neiging tot groeiende samenwerking hoop vol genoeg zal achten, om er milliarden in te steken. Wie. deze vraag verwondert moet eens even pogen, zich te verplaatsen in de gedachten van een Amerikaan een zakenman, maar niet zonder idealisme en daardoor vervuld van de trots, dat zijn land Europa zou kunnen redden en de wereldvrede verzekeren als hij aan de andere kant van de grote haringvijver naar de Europese heksenketel kijkt. Wie zidi in 's mans gevoelens wil verplaatsen moet zioh niet bepalen tot de huidige toe stand in Nederland en tot een zekere zelf ingenomenheid over het feit, dat het hier toch maar beter gaat dan bijvoorbeeld in Frankrijk. Neen met dat soort vergelij kingen komen wij niet verder en sussen onszelf hoogstens in slaap. Die Amerikaan ziet Europa, niet het kleine stukje ervan dat Nederland heet en dat overigens, zwaar verarmd en niet in staat tot zelf voorziening, evenmin op eigen kracht al leen zijn toekomst kan bouwen. Hij ziet het geheel en weet dat het zal moeten samenwerken om te kunnen slagen. Doet het dat niet, dan baat zijn hulp evenmin. Daarom heeft de president Truman het ook gehad over Amerikaanse hulp „binnen Veilige grenzen". Wij mpeten er op hopen datMen kan dat woord vele malen herhalen. Wij moeten op zoveel hopen. Maar het is daar bij goed, om de werkelijke toestand te be grijpen en niet voor volkomen-ontstellen de feiten te komen te staan, dat men poogt biet te eng-Néderlands te denken. Even min als de Belgen erbij gebaat zijn als zij eng-Belgisch. en de Fransen als zij eng- «ans denken en alleen het directe belang van hun eigen land zien. Wij zullen Euro pees moeten leren denken als wij een toe komst willen veroveren. Er zal meer nodig hjn dan hard werken. Er zal een breder visie met een ongekende bereidheid tot geven en nemen vereist worden, met min- er rilz'e en Reohithaberei. Dat zal niet eenvoudig zijn. Het komt mij voor dat het De taak van de krant is, de gedachten erop re nelpen voorbereiden. Een andere weg kal er niet zijn. R. P. Premiers van Pakistan en India bespreken evacuatie i De prèmiers van Pakistan en India heb- 'n New Delhi een onderhoud gehad Jjk wederzijdse evacuatie van Hindoes, Inn n!?- Modems over de grenzen van lonf°* om zicil kiï hun eigen ge- n-i ?oten voegen en een burger- j g te vermijden, welke langzamerhand !ormen van een uitroeiingsoorlog heeft t Pandit Nehroe van India en pjv? Khan van Pakistan er in sla- »bhUI1 nn®n uit te voeren, kan de vol- frnta, -ueek worden begonnen met een liopn waarbij naar schatting 2 mil- zulio j6nsen zijn betrokken. De moslems Hi-j? dan naar Pakistan verhuizen en de Slk^ naar India, de \vm ministers vergaderden vulden tlngp?n "aar de .grenzen zich met vluch- t'ne m de orëiën van roof, plunde- Dr. van Mook licht Amerika in: Via de Wereldomroep te Hilversum heeft dr. van Mook gisteravond een uitvoerige uiteenzetting gegeven over de Indonesische kwestie, die door de Amerikaanse radio N.B.C. in een exclusieve uitzending werd gerelayeerd Deze uiteenzetting was kennelijk bedoeld om de openbare mening in Amerika voor te lichten omtrent de détails der Indonesische aangelegenheid. Dr van Mook wees vooral op het „tamelijk algemeen verbreide misverstand", dat het conflict in Indonesië iets te maken zou hebben met een herleving van het imperialisme of het oude koloniale systeem en zette uiteen hoe de Nederlandse regering bij de" lapanse capitulatie de noodzaak tot verandering in de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië en het recht van de Indonesiërs op nationale onafhankelijkheid heeft ingezien. De landvoogd be schreef verder het karakter van de republiek, zoals die door de Nederlanders werd aangetroffen: een mengsel van het nationalistische ideaal en pie twijfelachtige erfenis der lapanse bezetting. De Nederlandse regering, aldus dr. van Mook, heeft getracht de idealistische krach ten te versterken en de Japanse infectie te helpen elimineren. Wanneer zij andere be doelingen zou hebben gehad zou er geeri reden zijn geweest langer dan twintig maanden geduldig toe te zien. Intussen hebben wij getracht een weder- opbouwprogramma uit te voeren, in samen werking met onze republikeinse vrienden; een programma, dat het land waarlijk in staat zou stellen om met recht een lid van de volkenfamilie te worden. In die delen van Indonesië, welke bui ten de republiek liggen, iis dit proces ge durende het jaar 1946 gunstig verlopen. Maar in de republiek, op Java en Sumatra, zijn andere krachten aan het werk geweest, die tenslotte te sterk bleken voor de repu blikeinse regering en de overweldigende meerderheid der bewoners. Elementaire fout Toen de geallieerde strijdkrachten land den om op Java en Sumatra: de capitulatie in ontvangst te nemen, waren zij voor deze taak te zwak. Dit stelde de Japanners in staat tot het afgeven van hun wapenen aan de Indonesiërs en deze wapenen zijn in handen van verscheidene dikwijls on verantwoordelijke en soms misdadige groepen en benden gevallen. Slechts een deel hiervan heeft een soort republikeins leger gevormd en zelfs dit leger werd gaandeweg een huurlingenleger, dat zich losmaakte van elke centrale macht. Het bezit van een geweer beduidde een bron van inkomsten door de .schrikaanjagende kracht van het wapen. Daarentegen zouden recht en orde het einde betekenen van het vrije en losbandige bestaan voor vele der plaatselijke oorlogsheren en bendeleiders met hun volgelingen. Afgezien van deze groep was er nog een categorie, voor welke een samenwerking tussen Nederlanders en Indonesiërs en de terugkeer tot een meer normale toestand het einde van inkomen en positie zou hebben beduid. Zij waren de profiteurs, wier aantal groeide, toen zich een van de grootste smokkelaffaires der geschiedenis ontwikkelde. Op Java en Su matra bestond nog een grote en moderne uitrusting voor de voortbrenging in de tro pen, op de bezittingen bevonden zich be langrijke voorraden producten waar van sommige vooroorlogs die de wereld hard nodig had. De eigenaars waren ge ïnterneerd door de Japanners en him werd de toegang tot deze voorraden geweigerd door de republikeinse autoriteiten. Met de hulp van de gewapende strijdkrachten wer den deze waardevolle goederen geconfis- keerd en een grote vloot van kleine kust vaarders, hoofdzakelijk afkomstig uit Sin gapore en Malakka, begon met het weg voeren. Indonesië heeft, bij deze transactie grote verliezen geleden, tot een waarde van honderden millioenen guldens. De repu bliek heeft slechts twintig procent van de waarde terug ontvangen. Maar niettemin bleef er nog een aardige duit over voor alle grote en kleine autoriteiten, die licen ties verstrekten of deze handel bescherm den. Dr. van Mook bescheef verder de wan orde en corruptie, die in het republikeinse gebied ontstonden en de onmogelijkheid om met de bewindsmannen van Djokja tot een vruchtbare uitvoering van afspraken en overeenkomsten te komen. Zelfs na de wapenstilstand van 14 October 1946 gingen de vijandige propaganda en de agressie voort, terwijl de republikeinse generaals het bevel van hun regering om het vuren te staken negeerden. Binnen de republiek ontstond een stelsel van terreur. Er.bestond voor de republikeinse regering geen moge lijkheid iets op te bouwen. De actie Toen ten laatste het land zijn volledige ondergang tegemoet ging, toen voorts de gewelddaden overal toenamen, toen moed willige vernieling "van waardevolle pu blieke en privé-eigendommen immer meer ging plaats hebben en er geen verdere mo gelijkheid bleek te bestaan de wederop bouw te beginnen, hebben wij besloten een' politiële actie in te zetten, teneinde de voor waarden van orde en veiligheid te schep pen, zonder welke het land geen toekomst meer zou hebben. Onze bevindingen heb ben dit besluit gerechtvaardigd. Bijna over al buiten de „toeristenplaatsen" waren staatsbestuur, justitie en handel niet meer aan te treffen. In enige gebieden, waar het systeem van vroeger nog meer of minder voortgang vond, zijn lijsten ontdekt, waar op de overgebleven kundige en fatsoenlijke ambtenaren genoteerd stonden voor een gewelddadige dood. De gewapende benden vermeden de strijd, maar lieten een spoor achter van branden de huizen, vermoorde mensen meestal Chinezen verwoeste fabrieken en een geïntimideerde bevolking. Maar voor de bewonei-s van die streken, waar wederom veiligheid heerst, heeft onze actie de ver lossing gebracht. Vervolgens sprak de landvoogd over de tegenwoordige toestand in Indonesië, waar terrorisme en moord in volle gang zijn. „Slechts wanneer het vernietigende ele ment zal zijn geëlimineerd uit de Indone sische gemeenschap, zal het land de fat soenlijke natie kunnen worden, die het verdient te zijn". Dr. van Mook besloot aldus: „Kolonïsatie behoort tot het verleden. Haar weinige overgebleven aanhangers mogen zich soms nog doen horen, doch zij sterven uit; maar de door de Japanners veroorzaakte ziekte moet eveneens ver dwijnen. Indien een herinnering uit het verleden nog in onze geest werkzaam is, dan is het deze, dat noch wij noch fat soenlijke Indonesiërs wensen dat dit land: dat een voorbeeld placht te vormen van een eerlijk en behoorlijk bewind en van een goede reputatie in de gehele wereld, het slechte voorbeeld blijft van politiek gekonkel, verwarring en terrorisme, dat het thans geworden is. Het internationale onderzoek zal laten zien, _wat de enig overgebleven kracht van Djokjakarta is en zal tegelijkertijd aan tonen, dat onze actie een noodzakelijke zuiveringsmaatregel is, noodzakelijk om een kwaal te genezen, die Indonesië tot een van de rotte" plekken in de wereld zou hebben gemaakt- De republiek is tot op heden slecht be gonnen. Maar een groeiend aantal Indo nesiërs wenst te bewijzen, dat dit niet veroorzaakt is door enigerlei aangeboren onbekwaamheid van -hun ras. Slechts de omstandigheid, dat de oorlog en de Japan se invloed niet volledig geliquideerd wer den door de overwinnende machten, heeft het onmogelijk gemaakt om zonder hulp van buiten de werkelijke en hechte grond slagen te leggen voor een herstel, dat de vrije staten van Indonesië de gelegenheid zal schenken hun plaats in de wereld te vinden. Op ons rust de verantwoordelijk heid deze bijstand te verlenen, en wij zul len hem verlenen, totdat het gebouw vol tooid zal zijn". West-Europa wil schepen kopen Een woordvoerder van de technische commissie voor scheepstransport van de 1 conferentie over het plan-Marshall te Pa rijs heeft medegedeeld, dat de hier aan wezige West-Europese landen van plan zijn drie millioen ton scheepsruimte, ge schat op ongeveer 300 millioen dollar, tus sen nu en 1951 te kopen. Het jaar der uitersten in de natuur radio Koblenz heeft nacht vorst zware schade aangericht aan groenten en andere producten in de Franse zóne van Duitsland. Te Donau- Esschingen (Baden) daalde de tempe ratuur tot 4.5 graden Fahrenheit onder nul, te Freiburg tot 1,8 onder nul. Dit was de vroegste nachtvorst sinds 1902. Hel woord is aan....- Alfred de Musset: Niemand kent zichzelf zolang hij niet geleden heeft. Mariska van de Neethof van de heer A. Jansen te Velsen is sedert zes weken moeder van zes dochters en drie zoons. De fraaie kroespoedel heeft een broer en een zus die op vele tentoonstellingen de hoogste onderscheidingen hebben behaald. Ook Mariska is van het zuiverste ras en vervuld van trots voor haar grote kroost. De Woningruimtewet x nog niet van kracht Naar wij vernemen is de wet op de Wo ningruimte 1947, die oorspronkelijk 1 September irt werking had moeten treden, uitgesteld tot vermoedelijk het begin van de v-olgende maand. De reden van dit uit stel is, dat er nog'ministeriële richtlijnen af moeten komen vóór de gemeentelijke verordening over deze materie. Weer grote brand in Ooltgensplaat Gisteravond brak door onbekende oorzaak brand uit In een zaadschuur te Ooltgensplaat, waarin een grote hoeveelheid land- en tuinbouw- zaden was opgeslagen. Het vuur dat zeer snel om zich heen greep, tastte na enkele minuten, ook de twee belendende zaadschuren aan zodat alle drie de schuren tot de grond toe afbrandden. De brandweer stond machteloos. Men schat de schade op f 120,000. Op het terrein van de brand waren aanwezig-burgemeester Hordijk met de beide wethouders. Omtrent de oorzaak van de brand tast men In het duister. „Exodus" nadert Hamburg De drie schepen mét Joodse vluchtelin gen waaronder de „Exodus" hebben Don derdagavond op ongeveer 540 k.m. van Hamburg koers gezet naar de kust. Men verwacht, dat de schepen Zaterdag buiten de mond van de Elbe loodsen aan boord zullen nemen en ongeveer te .middernacht Hamburg zullen bereiken. De „Hamburger Echo" meldde gisteren, dat Britse soldaten reeds zijn begonnen patrouille te lopen in het 'havengebied van Hamburg, waar plannen zijn gemaakt voor de ontscheping van de 4500 Joodse vluch telingen. De schepen zullen meren aan de kades van de Duitsland-Afrika lijn, waar een gang van prikkeldraad is gemaakt van de loopplank van het schip af tot de plaats waai- de vluchtelingen zich zullen moeten verzamelen. Het gezicht op deze route is afgeschermd door jut ©matten die even hoog zijn als de prikkeldraadversperring. Alle .verkeer in dit gebied van de haven is verboden, voorts is niet toegestaan, dat andere schepen in de buurt van de vluch telingenschepen komen. Men schat dat de ontscheping drie dagen in beslag zal ne- Vandaag -weer ministerraad De buitengewone ministerraad, welke gisteren is gehouden met dr. van Mook, de Commissie-Generaal en Nederlands am bassadeurs in Canada, dr. v. Royen, heeft tot zeven uur 's avonds geduurd. Vandaag zal er Aveer ministerraad zijn, echter van het Kabinet alleen. Tragiek in de Pendsjaab De troebelen in de Pendsjaab hebben reeds duizenden doden geëist en aanhoudende volksverhuizingen veroorzaakt, waardoor de ellende in dit Indische gebied tot tragi sche hoogte is gestegen. Dit kaartje geeft ligging en grenzen van het roerige gebied DE HULP AAN EUROPA Berichten over bekorting van Trumans verblijf in Z."Amerika duiden op haast Welingelichte kringen te Washington verkléren dat president Truman misschien zijn huidig verblijf in Zuid-Amerika zal bekorten om te Washington plannen die than9 worden uitgewerkt, goed te keuren. Deze betreffen dringende hulp aan Europa. Zij zullen waarschijnlijk aan een speciale bijeenkomst van het Congres in November worden voorgelegd. George Marshall, de minister van buitenlandse zaken, is een serie conferenties met zijn voornaamste deskundigen begonnen, teneinde binnen de volgende vèertien dagen een definitief schema uit te werken, voordat hij de algemene vergadering der UNO bijwoont. Dit schema is gebaseerd op het feit, dat de V.S. zich realiseren, dat de moeilijkheden van Europa met de dag groeien en aan het eind van het jaar misschien niet meer op te lossen zijn. Een eerste aanwijzing van isolationistische reactie op de crisis welke in de Ameri kaanse pers veel aandacht, heeft getrokken is te vinden in een uitspraak van George Bender, republikeins congreslid van Ohio, die president Trumans regering er van beschuldigde een „synthetische" interna tionale crisis te verwekken, John Taiber, voorzitter van de toe- wijzingseommissie van het Huis van Afgevaardigden, die van vele belang rijke fondsen de draden in handen houdt, verklaarde, dat hij „zeer ver ontrust was door net feit, dat de mees te Europese landen niet zichzelf kun nen helpen". Hij zou aandringen op een gedegen rapport over onze eigen hulpmiddelen, voordat er tot verdere hulp aan Europa zou worden overge gaan". Volgens een woordvoerder van de groep die Truman in Rio de Janeiro vergezelt, is niets bekend van een plan van Truman om zich per vliegtuig van Rio naar Washington te begeven. Het laatste plan is om met het slagschip Missouri naar Trini dad te varen en van daar verder te vliegen. Volgens deze woordvoerder zal de rede van Truman voor het Braziliaanse congres, welke vandaag zal worden gehouden, in teressant en belangrijk zijn. Intussen meldt de United States Infor mation Service dat, terwijl hoge Ameri- Sombere profetie van Philip Murray De president van de C. I. O. Philip Murray, verklaarde op de „Laborday" van deze organisatie, dat de Verenigde Staten op weg zijn naar een nieuwe depressie, waarbij de voorafgaande wellicht een ge ringe economische achteruitgang zal be tekenen, Hij voegde 'hieraan toe: „Ik zeg niet, dat een nieuwe economische crisis al voor de deur staat, doch beweer dat de huidige tendenz van steeds groter win sten en steeds geringer koopkracht stop gezet moet worden, wanneer wij een eco nomische chaos in de toekomst willen ver mijden". (U. P.) n Krijgsgevangenen werden millionnairs De oudste koning ter wereld, Gustaaf van Zweden, onlangs 89 jaar geworden, heeft zijn hartstocht voor het jagen nog niet verloren. Deze, bijna traditioneel geworden foto, toont de bejaarde vorst in het jacht gebied van Oeland Het is vrijwel uitgesloten, dat iemand eenpaar weken in Italië is, zonder het woord „Tombolo" te hebben gehoord. Tel kens weer komt dat woord in gesprekken terug, mysterieuse, vaak gefluisterde ge sprekken. Want „Tombolo" is zo ongeveer identiek met de zeven hoofdzonden; het is voor velen, voor de meesten, een begrip dat afschuw wekt. „Tombolo" is een ka rakteristiek landschap, bestaande uit dui nen en gi*ootse bossen van pijnbomen, langs de zeekust in de omgeving van Pisa en Livorno. Het is eenzaam, vrijwel on bewoond. Althans dit was zo voor dë oor log. In de lange winter van 1944/'45 be gon het Tombolo-gebied zich te bevolken. Deserteurs sloegen er (letterlijk) hun .ten ten op: Amerikanen, Engelsen, doch vooral Marokkanen en negers. Zij vonden er een schaarse bevolking van Duitse deserteurs, Polen en andere Slaven, uit de „Arbeits- dienst" gevlucht. Weldra vormde zich een vreemde'maatschappij, die leefde van mis daad en zwarte handel. Gewapende over vallen op geallieerde legerauto's en later op civiele wagens, die passeerden langs de Via Aurelia, werden een belangrijke bron van inkomsten. Vrijwel buiten het bereik der militaire politie leefde daar een talrijke bende lang zamerhand verwilderende jongemannen in een soort oerstaat. Een groot aantal vrou wen, die uit winstbejag de oprukkende le gers uit Zuid-Italië gevolgd waren, sloten zich bij hen aan. Onder die vrouwen zijn verscheidene „ex-dames" uit de meest aristocratische kringen: gravinnen en mar kiezinnen voor wie dit bandeloze leven een onweerstaanbare aantrekkingskracht blijkt te bezitten. De meest wilde verha len over deze buiten de wet staande „maat schappij", waar negers en Slaven, Ameri kaanse gangsters en deserteurs der SS, el kaar met de modernste wapenen bestrijden terwille van de gunsten van een vrouw, doen Ln Italië de ronde. Dit is slechts een deel van het zonder linge leven in de Tombolo. Het werd alles honderdmaal erger, toen de Amerikanen de pijnbossen tot opslagplaatsen maakten van hun oorlogsmateriaal en er tevens een paar grote kampen oprichtten voor Duitse krijgsgevangenen. Die Duitsers werden ge bruikt als werklieden in de opslagplaatsen en als chauffeurs. In de eerste weken be paalden zü er zich toe van iedere vracht wagen een paar kisten te „verliezen" langs de weg, Avelke kisten dan door zwarte handelaars op de markt werden gebracht. Toen zü later hij duizenden, vrijwel zon der toezicht in de enorme depóts (Livorno is het Amerikaanse hoofdkAvartier) veer den gebruikt, ontAvikkelde zich een handel ln gestolen Avaar: koffie, suiker, benzine, autohanden, motoren, kleding, enz. A'an een ongehoorde omvang. De Amerikanen, voor al de negers, belast met het toezicht, deden zaken voor eigen rekening. Twee jaar lang heeft Italië een zwarte handel gekend, als geen ander land in Europa; de bron was meestal Tombolo, waar maandelijks tekorten zijn gecon stateerd van meer dan honderd millioen dollar. De diefstallen in Tombolo zouden volgens sommige berichten de Amerikaanse schatkist meer hebben gekost dan de ge hele Italiaanse campagne van Sicilië tot de bezetting van de Povlakte Krygsgevangenen in weelde. De krijgsgevangenen leefden in weelde. Zij aten hun gebraden kippetjes met in Frankrijk bestelde champagne. Hun maï- tressen hadden meer juwelen, duurdere bontmantels dan die der Amerikanen. Tegen hoge prijzen kochten zij van Itali aanse avonturiers, die uit alle windhoe ken naar Tombolo kwamen, gouden hor loges en ringen. Dat goud werd gesmolten en verwerkt tot uniformknopen, die ze daarna met uniformstof bekleedden, of tot zware spijkers voor bergschoenen. Zelfs gouden schoenzolen, in drie delen verdeeld om er veerkrachtig op te kunnen lopen en bekleed met een dun laagje leer, zijn door de Amerikaanse controle ontdekt. Het kamp was een kamp van louter million nairs! Thans z(jn de krijgsgevangenen vertrok ken. Daar zij wisten, dat hun geheim was uitgelekt en zij zeer strenge controle duchtten, hebben de meesten hun goud be graven in het uitgestrekte bos. Natuurlijk is het hun bedoeling eerlang, wanneer de Duitse grenzen open zijn, als toeristen naar Tombolo terug te keren. Een schat, die ge taxeerd wordt op milliarden lire wacht hun daar. Tenzijanderen hen te vlug af zijn! i kaanse diplomaten te Parijs besprekingen voeren met het uitvoerend comité van de 16 landen welke deelnemen aan de confe rentie over het Marshall-plan, de Ameri kaanse regering in Amerika bezig is één van de meest uitgebreide inventarissen van de economische hulpbronnen op te maken, welke ooit ondernomen is. Hieraan wordt met de grootste spoed ge werkt onder aanwijzingen van de presi dent. Commissies zijn bezig gegevens te verzamelen teneinde een juiste maatstaf te verkrijgen voor de beoordeling van Europa's behoeften aan steun, aangepast aan de binnenlandse eisen welke aan de Amerikaanse economie worden gesteld. Deze uitgebreide studie is toevertrouwd aan twee regeringscommissies en een on partijdige commissie bestaande uit 19 voor aanstaande burgers. Amsterdams burgemeester vliegt naar Moskou De burgemeester van Amsterdam mr. A. J. d'Ailly, en wethouder B. C. Franke zijn via Stockholm en Helsinki naar Mos kou vertrokken per K.L.M.-vliegtuig. De gasten zullen Nederland vertegenwoordi gen bij de feestelijkheden ter ere van het 800-jarig bestaan van de Russische hoofd stad- Burgemeester dAilly heeft een twee me ter lang handgekleurd panorama bij zich, dat een beeld geeft van Amsterdam ten tijde van Czaar Peter de Groote. Het zal ten geschenke^worden aangeboden aan de vroede vaderen van Moskou. Het is weer mis met de regenkansen De Bilt, dat gisteren een optimistisch geluid liet horen over toenemende buien activiteit in het Westen, laat vanmorgen de moed weer zakjeen. Hoewel er in de laatste paar dagen een langzame wijziging in de luchtdrukverde ling is gekomen, zoo meldt het K.N.M.I., heeft deze toch niet tengevolge gehad, dat een zolang verwachte periode van werke lijke regenval is ingeluid. Wel zijn op som mige plaatsen enkele zware buien geval len, doch deze waren zeer plaatselijk en brachten slechts een geringe verbetering in de toestand der uitgedroogde gronden. De activiteit van een verblijdende Oceaan-depressie is'nu zo sterk afgeno men, dat een verdere uitbreiding van haar invloed in Oostelijke richting nog slechts heel langzaam gaat en over Engeland vrij wel geen regen meer brengt doch alleen no.g wat toenemende bewolking. Bovendien stijgen de barometers in Duitsland en het Zuidelijk gedeelte van de Oostzee weer eens zodat de depressie niet veel kans meer maakt. Tengevolge van de stijgingen der lucht druk over Duitsland is de wind in ons land tijdelijk wat meer Oostelijk gewor den waardoor drogere lucht wordt aan gevoerd. De kans op vorming van ver spreide buien in de namiddag is daardoor gering geworden, en op zee ontstane buien moeten in de richting van Engeland af drijven. De droogteperiode zal dan ook nog wel minstens tot begin volgende week aanhouden. Het weer zal overdag over het algemeen zonnig zijn met in de namiddag geleidelijk weer iets hogere temperaturen, doch met vrij koele nachten met slechts op enkele plaatsen mistvorming. WEINIG BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Heldere Anïj koele nacht. Morgen over dag droog, zonnig en warm weer piet slechts enkele overdrijvende wolken velden. Zwakke wind. Zaterdag 6 September: Zon op Maan op 5.58 uur, onder 19.18 uur 21.31 uur, onder 12.36 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1