Britse mijnwerkers leggen houweel neer Raden Achmad terroriseert Tjikampek Dr. Beel huldigt dr. van Mook De Haarlemmers kunnen zich deze winter weer naar hartelust ontwikkelen C Panda en de Meestervlaeger 3 Wereldnieuws VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1947 'EEN DRUPPEL IN DE VOLLE EMMER: Reeds 52.000 stakers in 46 mijnen (Van onze Londense correspondent) In dit nieuwe noodlotsuur in Engelands geschiedenis, nu het van de ene crisis in de andere valt, dreigt een minderheid dei- Britse mijnwerkers roet in het eten te gooien. De ogen van de gehele wereld zijn op hen gericht, want zij vormen de sleutel tot het Europees herstel. Of nu al de mijnen staatseigendom wer den, de vijfdaagse werkweek werd inge voerd, alsmede vacantie met behoud van loon, de mijnwerker bleef het voornaamste zorgenkind. Het was letterlijk en figuurlijk een koolzwarte dag voor Engeland, toen het eerste schip met Amerikaanse steenkool de haven van Swansea binnenliep. Uilen naar Athene. Kolen naar Engeland Maar op diezelfde dag in Juli ging de hele bezetting van een mijn kalmpjes naar een.cricketmatch kijken. Engeland ver loor die dag net zoveel kolen als zojuist uit de Verenigde Staten waren aangevoerd! De wilde slakingen verslonden de rest van de dure dollarimporten. Het is niets onge woons, wanneer het voltallige personeel van een kolenmijn op eigen houtje een extra-week vacantie neemt. Intussen hebben in Yorkshire duizenden mijnwerkers het houweel in de hoek ge gooid. Het aantal stakende mijnwerkers in Engeland is opgelopen tot meer dan 52.000 bij 46 mijnen. Dit betekent een verlies van zestigduizend ton steenkool per dag. Kenners van het bedrijf zeggen, dat de mijnwerkers niet zonder meer mogen wor den veroordeeld. Zij weigeren een maat regel uit te voeren, die hen van bovenaf, zonder kennis van zaken, zou zijn opge legd. Het betrof hier de uitbreiding met zestig centimeter per dag van de strook kolenlaag, die zij per dienst uithakten. Dit strooksysteem belemmerde de productie, omdat de mijnwerkers in vele mijnen niet meer behandelen dan deze sti-ook van tra ditionele lengte, ook al is hun werktijd nog lang niet om. De arbeiders in kwestie be weren, dat zij de handen al vol hebben aan de normalfe strook. Maar in plaats van te praten over de oplossing van het probleem wordt er pardoes gestaakt. Wantrouwen over en weer De kern van het vraagstuk is, dat er iets niet deugt in de verhouding tussen be drijfsleiding en personeel. De meeste con flicten zijn er het gevolg van. De nationa lisatie alleen was blijkbaar niet voldoende cm een betere atmosfeer te scheppen. Over en weer zit er nog diep wantrouwen tussen de bij de kolenproductie betrokkenen. Het verleden wreekt zidh nog steeds. Nationa lisatie was een louter administratieve maatregel. Veel veranderde er niet in de afgelegen, vaak troosteloze mijndorpen. De oude mentaliteit bleef er hangen. Het pro bleem van de menselijke verhoudingen in de industrie werd niet opgelost. De cen tralisatie maakte dit eerder nog moeilijker, vergaande decentralisatie wordt dan ook bepleit, wil men ooit tot gezond zakelijk en persoonlijk overleg komen. Het is meer dan een politieke leus, wan neer de Conservatieven zeggen, dat zij in de nationalisatie-politiek van de regering een totalitaire neiging herkennen, al ge- bruiken zij daarbij meestal te dikke woor den. Het is dwaasheid om Attlee met Hit- Ier te vergelijken. Maar waartegen zij blijkbaar willen waarschuwen, is een mon strueus monopolistisch productiesysteem, waarin de mens een soort robot dreigt te worden. Eden komt op voor een „democra tie der kleine bezitters". Anderen weer pleiten voor wat zij noemen „volkskapita- lisme". De politieke dictionnaire is echter te ver ouderd om het werkelijke probleem, dat zich ook door de beschamende gebeurte nissen in de Britse mijnen manifesteerde, te omschrijven. Het is de vraag, hoe of in een steeds uitdijend industrialisme al of niet genationaliseerd aan de persoon lijkheid en dus ook aan de verantwoorde lijkheid van de enkeling recht kan worden gedaan. Nu reeds is gebleken, dat de Brit se mijnindustrie dermate gevarieerd van karakter is, dat te straf gecentraliseerde leiding over het doel heenschiet. In Enge land bestaat reeds een instituut, dat zich op de studie van het probleem der mense lijke verhoudingen in het bedrijfsleven heeft geworpen. Zolang dit niet is opge lost, zal ook de nationalisatie, zeker in de overgevoelige mijnindustrie, een slag in de lucht zijn gebleken. Weer zeven jaar geëist wegens moord De 39-Jarige metselaar S. P_ uit Bussum. die op 23 September 1046 zijn vrouw met een doik doodde, en deswege tot 7 jaar gevangenisstraf veroordeeld was, heeft in hoger beroep voor het Amsterdamse Hof bevestiging van dit vonnis horen eisen. Amsterdams geschenk voor Atheense universiteit De gemeente Amsterdam heeft bij liet-eerste eeuwfeest der universiteit van Athene een oor konde doen vervaardigen en deze naar de jubile rende universiteit gezonden. Het stuk is in Griekse dichtvorm gesteld en gecaillgrafeerd. KOOPMANS' KINDERMEEL CjVixndji Onze troepen slikken een bittere Engelse pil Rotterdams raad is geen uitzondering meer Rotterdam was een uitzondering wat de Indeling van de raadszaal betreft. Overal in den lande zit het college van B. en W; aan een „tafel" voor het front van de raadsleden, doch in Rotterdam zetelde, schier eenzaam, de burgemeester onder een baldakijn in een vorstelijke zetel. De ge meentesecretaris alleen zat rechts van hem. De wethouders zaten verscholei? bus sen hun fracties. Na enige vergeefse po gingen de meerderheid van de raad scheen tot tweemaal toe de oude situatie te knus te vinden om er verandering in te brengen gelukte het burgemeester Oud tenslotte toch medewerking te verkrijgen voor het veranderen van de raadszaal. Zo zaten Donderdagmiddag de wethouders voor het eerst aan weerszijden van de burgemeester. Energie-congres afgelopen Het tweedaagse internaffonale congres voor electro-warmte en electro-ohemie is Donderdag gesloten door Prof. Dr. H. C. J. H. Gelissen, die in zijn slotwoord dank bracht aan allen, die op een of andere wijze adh de totstandkoming en !het vlotte verloop van het congres hun mede werking hadden verleend. Prof Gelissen sprak de hoop uit. dat men ten spoedigste weer de gelegenheid zal hebben bijeen te komen onder een internationale organisatie in een der hoofd steden van Europa. Door een der Noorse afgevaardigden werden daarna dankwoorden voor de Nederlandse gast vrijheid gesproken namens de congressisten. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Franse koorzang 8.15 Platen- 9.00 Symphonisohe muziek. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Ziekenbezoek. 11,45 Ohopln. 12.00 Angelus. 12.05 Franse liederen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Welk boek?. 12.38 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Strijdkrachten. 13,30 Dansorkest. 13.45 Filmkwartier. 14.00 Platen. 14.30 Toneelkijker. 14,45 Harp. 15.00 Naar de binnen landen van Utrecht. 15.15 Bioscooporgel. 15.45 Kiosk. 16.00 Musetteklanken. 16.20 De Dr. Ariëns- verenlging. 16.30 Gregoriaans, 17.00 „De Wig wam". 18.00 Negerliedjes. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Strijdkrachten. 19.20 Kareolseptet. 19.5 Voor de Nederlanders in Duitsland. 20.05 Actualiteiten. 20.12 De gewone man. 20.20 Hoe heet deze plaat? 20.30 Lichtbaken, 21.00 „Negen heit de klok". 22.00 Omroeporkest. 22.40 De Van Rooyens. 22.45 Avondgebed. 23.15 Symphonie no. 5 van Williams. HILVERSUM n, 414.5 M., 218 M. en 1875 M, 7,00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23,00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 818 Jan Corduwe- ner. 8.40 Platen. 9.35 Symphonlsche muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voorlezing. 10.35 Liederen van Schubert, 10.55 Voor arbeiders in continu bedrijven. 12,00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 13.15 Kalender. 13.20 Stafmuziek Amster damse politie. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.15 Symphonische muziek. 15,00 Boekbespreking. 15.15 Lichte muziek. 15.30 Esperanto. 16.05 A. J. C.-uitzending. 16.30 Vaudeville-orkest. 17.00 Sport- praatje, 17.45 De sociaal-democratische beweging in Frankrijk, 18.15 Omroepkoor. 18.30 Jeugdher bergconferentie. 19.00 Mozart-Beethovenprogram- ma. 19.30 De Vrijz. Protestantse jeugdbeweging in Tsjecho-Slowakije. 19.45 „Is de Bijbel een vervelend boek?". 20.08 Dingen van de dag. 20.15 Vacantie-ervaringen. 21.15 Socialistisch commen taar 31.30 „Breng eens een zonnetje". 22.00 Koos Koen speelt „Mensen bij de wieg". 22.30 Tango- rumba-orkest. 23.15 Platen, (Van onze correspondent) Door hét snelle oprukken van onze troe pen troffen zij bij de bezetting van Tji- kampek op West-Java de bevolking nog vriendschappelijk en onbedorven door valse propaganda. Ook de hoofden waren ons niet onwelwillend gezind. Maar sedert,het „staakt het vuren" is daar ernstig de klad in gekomen. In de bergen bezuiden Tjikampek houdt zich de oproerleider Raden Achmad ver scholen. Achmad is een lastig heer, die als een roverhoofdman een bende vandalen om zich vergaard heeft. De voornaamste wapenen, waarmee hij de bevolking wint, zijn schone beloften en bloedige terreur. Bij nacht en ontij daalt hij neer uit de ber gen, bezoekt de dessa's, spiegelt de hoof den koninkrijkjes met gouden paleizen voor, of laat hen de punt van zijn mes voe len. als ze aan zijn woorden mochten twij felen. Zo zien onze mannen de eerst zo spontaan verheugde bevolking langzaam aan in haar schulp van stilzwijgen weg kruipen, zien zij de dessahoofden stug en terughoudend worden, en zien zij zelfs, hoe aanvankelijk vreedzame kampongbe volkingen, geleid door de bendeleden van Raden Achmad, meedoen aan het bestor men van de gouden luchtkastelen, die he laas in de regel niet meer dan povere Chi nese woninkjes blijken te zijn. Het is triest, dat zelfs de rustige dessa- bevolking van Java zich zo gemakkelijk laat verblinden door het vooruitzicht op rampokbuit. Maar Achmad en zijn mannen strijken niet alleen uit hun bergen neer om de be volking tot htm politieke overtuiging te bekeren, zij hebben ook oogmerken van meer materialistische aard: zij moeten eten en drinken en ondernemen daartoe uit voerige strooptochten in de dessa's. Dit maakt hen weliswaar minder geliefd dan gevreesd, doch de ervaring leert hun, dat uit deze vrees meer zijde valt te spinnen dan uit geliefdheid, zowel wat hun mate riële behoeften als wat hun politieke doel einden betreft. Dit echter is niet het enige, wat het goede humeur van onze militairen in deze sector bederft. Het is zelfs niet het voor naamste. Een kwadere pil voor hen om te slikken wordt gevormd door de talrijke wapens van Britse makelij, die hun bij de zuiveringsacties in handen vallen. Volgens berichten van de bevolking zelf zijn deze wapens met scheepsladingen met Britse scheepsladingen! tegelijk aangevoerd. En dat stemt onze jongens bitter. Overste De Surinaamse sinaasappel Volgens verklaringen in de Surinaamse pers maakt men zich in Suriname onge rust over het feit dat Surinaamse sinaas appelen in Nederland voor tachtig cent per stuk verkocht worden, hetgeen een winst oplevert van zeventig gulden per krat. Deze situatie moet in Nederland een ongunstige reactie veroorzaken. In Suriname kost een sinaasappel 2 cent. Het blad „De West" is van mening, dat sabotage in het spel was en schreef: „Er bestaat groot gevaar. Er moet iets gedaan worden". „Het Nieuws" noemde de im porteurs „profiteurs, die woekerwinst ma ken ten nadele van de producten". TERSCHELLING WIL WEER „HOLLANDS" WORDEN. De Duitsers deelden in 1942 het eiland Terschel ling bij de provincie Friesland in. De gemeente raad van Terschelling besloot in een zitting echter de minister van Binnenlandse Zaken te verzoeken, het eiland weer in te delen bij de provincie NoordhoUand. DELEGATIE DER DEELSTATEN ZONDAG IN NEDERLAND, Naar wij vernemen zal de delegatie Oost-Indonesië-West Borneo niet, zoals aanvankelijk werd bericht. Vrijdag doch eerst Zondag a.s. uit New York in Neder land aankomen. de Boer vertelde ons, dat de anti-Britse gevoelens bij zijn mannen door al deze dingen zeer heftig zijn geworden, en dat deze er al niet minder op geworden is, se dert men ontdekt heeft, dat de Engelsen clandestien voorraden van hun onderne mingen hebben laten afvoeren, lang voor dat een Hollandse onderneming kans kreeg om ook over een dergelijke afvoer van producten te denken. Bij de uitreiking der versierselen van het Grootkruis in de orde van Oranje Nassau aan dr. van Mook, gistermiddag aan het begin van de buitengewone mi nisterraad, heeft.de.minister-president dr. L. J. M. Beel een korte toespraak gehouden, waarin hij er op wees dat dr. van Mook een man is, „die nu reeds jaren de hitte van de dag heeft gedragen, de vraagstuk ken in verband met Indonesië kent als weinigen en zich met bewonderenswaar dige weikkraeht en persoonlijke toewij ding aan de oplossing hiervan heeft gege ven. daarmede land en volk van Neder land en Indonesië naar beste weten en eer lijke overtuiging dienend". Dr. Beel "memoreerde vervolgens de lan ge ambtelijke loopbaan, welke dr. van Mook heeft doorlopen en zeide: „Deze te rugblik leert, dat hij onder de last van zijn steeds zwaarder verantwoordelijkheid zijn veerkracht en élan niet heeft verloren. Het is nuvnog niet de tijd de resultaten van zijn arbeid te overzien. De geschiedenis zal hierover eerst na verloop van jaren een juist oordeel kunnen vormen- Zoveel is echter zeker, dat hij voor een welhaast bovenmenselijke taak is gesteld". Dr. Beel besloot zijn toespraak met de woorden: „Het verheugt de regering, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft u, dr. van Mook, te bevorderen tot Grootkruis in de orde van Oranje Nassau. De regering .ziet in deze onderscheiding, op dit ogenblik verleend, een u ten volle toekomend blijk van grote waardering en erkenning voor de wijze waarop gij u tot heden van uw taak hebt gekweten". In de ochtend is Dr. v. Mook Donderdag door de Koningin in audiëntie ontvangen. Parketwacht wordt Rijkspolitie Met ingang van l September zijn de parket wachten der rechtbanken over het gehele land overgegaan in het corps rijkspolitie. Voor de oorlog waren de rijksveld wacht (waar toe ook de parketwacht behoorde) en de mare- chaussée samengevoegd, doch ln Augustus 1943 het corps parketwacht als gevolg van de toen uitgevoerde reorganisatie bij de politie afgescheiden. Thans heeft de parketwacht als afzonderlijk coprs opgehouden te bestaan en is zij opgeno men'in.het corps rijkspolitie, dat na de bevrij ding werd opgericht. Tweede bedrijfsschool van „Werkspoor" In navolging van de het vorig jaar door Werk spoor-Amsterdam gestichte Paul van Vlissinge- school, werd Woensdag ook te Utrecht op het terrein der N.V. een bedrijfsschool geopend, de E. Dudok van Heelschool. Deze stelt zich ten doel jongens, die het achtste leerjaar van het 1. o. nog moeten doorlopen, in één jaar een ge combineerde theoretische en practische cursus te geven, welke voldoet aan de eisen van het voortgezet lager- en nijverheidsonderwijs. De nieuwe school biedt plaats aan CO leerlingen. Hilversumse scholen krijgen gasverwarming Daar in de afgelopen winter ook vele scholen in Hilversum wegens gebrek aan brandstof moesten worden gesloten, heeft het Hilversumse gemeentebestuur zich beraden om zulks voor de toekomst zoveel mogelijk te voorkomen. Men hc-eff een gedeeltelijke oplossing gevonden dpor de scholen wel'ke in de omtrek der gasfabriek liggen, via speciaal te leggen buizen te verwar men van dit gasbedrijf af. Dit betekent boven dien een jaarlijkse besparing van meer aan duizend gulden. Programma's van Volksuniversiteit en Geloof en Wetenschap Ook in de aanstaande herfst en winter zullen de bewoners van Haarlem en om geving, die hun kennis en inzicht willen uitbreiden en verdiepen, in het herfstpro gramma van de Volksuniversiteit van alles van hun gading vinden. In totaal zullen in het komende kwar taal behalve de openingsavonden 23 luistercursussen gegeven worden in Haar lem-Centrum, Haarlem-Noord en Heem stede. De openingsavond voor het Centrum vindt op Donderdag 25 September plaats in de Renaïssancezaal van het Frans Hals museum," waar Bodi Rapp, aan de vleugel door Felix de Nobel begeleid, een zang recital zal geven. Onder hen, die voordrachten zullen ge ven treffen we de namen van Paul Brom berg, H. P. Baard, dr. K. Heeroma, dr. H. Groot en dr. W. H. v. Dobben aan. De on derwerpen, die behandeld zullen, worden, betreffen onder meer dê ontwikkeling van het ballet, de strijd om de grondstoffen, schilderkunst, Nederlandse letterkunde, tijd en eeuwigheid in de kosmos, opvoeding en opvoedingsfouten en de vogels en hun leven. In Haarlem-Noord zal de voordrachts kunstenaar Jac. van Elsaclter op Maandag 20 September in de Nederlandse Protestan tenbond aan de Berkenstraat het winter werk openen. Hier zal het hoofd van de J. P. Coen- sohool, de heer A. E. van der Linden vier lezingen houden over de opvoeding onzer kinderen en dr. J. M. Rombouts houdt zo> wel in de Protestantenbond als in de J. P. Coenschool twee voordrachten over „De mens, wat erin zit en wat eruit komt". Verder staan cursussen over electrotech- niek, Arthur van Schendel en portretschil derkunst op het lijstje. In Heemstede opent mevrouw Iris Zei- Iinga-Doodenheefver in het gebouw van de Protestantenbond met een voordracht avond het seizoen. Verder kunnen de Heemstedenaren kie zen uit vier lezingen over het genieten van muziek door Casper Höweler, vier voor drachten over Vlaamse primitieven en 'twee voordrachten door drs. J. Slikboer over psychotechniek. Geloof en Wetenschap De vereniging „Geloof en Wetenschap" heeft voor haar jubileumjaar zij zal op 8 Januari 40 jaar bestaan een vooral op toneelgebied buitengewoon aantrekke lijk programma samengesteld. Er zullen drie opvoeringen van stukken van Shakespeare gegeven worden, verder „Egmont" van Goethe en „Japhta" van Vondel, die beurtelings door het Amster dams, Rotterdams en Nederlands Toneel en „Comedia" gegeven worden. De lezingen zullen de katholieke levens beschouwing telkenmale confronteren met de algemeen maatschappelijke en geeste lijke problemen uit heden en verleden. Zo zal prof. dr. L. H. Grondijs „De waar heid over Spanje" benaderen en prof. dr. L. Bellon „De Westerse beschaving en Smokkelaars werkten met eigen motorboten Grote partij Griekse rookwaar in beslag genomen De Amsterdamse economische politie is op het ogenblik bezig drie, elkaar becon currerende groepen sigaretterismolvikelaars op te rollen. Deze drie groepen elk circa 12 man groot modem uitgerust met snelvarende motorboten sneller dan de politieboten auto's en motoren, voorzagen en voorzien de Amsterdamse zwarte markt van sigaretten. Voorts le verden zij ook andere plaatsen in Neder land sigaretten. Via hun eigen transport organisatie werden de voorraden vervoerd- De sigaretten zijn hoofdzakelijk afkomstig van Griekse schepen. Twee Griekse zeelie den en twee Nederlanders zijn gearres teerd. In totaal zijn op het ogenblik in beslag genomen 157.200 sigaret-ten en 800 stuks damestextiel. Op het Rembrandtsplein te Amsterdam kochten de smokkelaars voor 5 gulden per stuk Amerikaanse dollars. Voor een „slof' sigaretten betaalden zij gemiddeld 3 dollars. Donderdag weiden op het Griekse schip „Olthon" 105.000 si garetten in beslag genomen. De activiteit van de politie heeft de smokkeipraktijken reeds in zoverre be perkt, dat het centrum van de smokke larij op het ogenblik naar Rotterdam schijnt te zijn verplaatst. Ook zijn de smokkelaars voorzichtiger geworden want vorige week verliet een Grieks schip de Amsterdamse haven nog vol sigaretten, die men niet had durven „lossen". Eigen lijfwacht. Donderdag wilden twee agenten op de Nieuwendijk te Amsterdam een lid van de zwarte handelaarsbent aanhouden. Gelijk reeds meer moest worden geconstateerd, schijnen de belangrijke mensen „van het vak" zich thans voor dergelijke eventuali teiten te omgeven met een soort lijfwacht. In elk geval bemoeiden de omstanders zich direct met het voorval en in de ver- warring wjst de overtreder zich aan de greep der politiemannen te ontworstelen 40. „Komaan!" zei Oehoe na een poosje, „nu moeten we toch het wedstrijdreglement eens lezen! Het is best mogelijk, dat hier ergens een conirölepost is waar we moeten dalen om ons te melden!" Hij haalde een papier uit zijn binnenzak en begon aan dachtig te lezen„Het eerste station is Imslc!" zei hij. „Daar moeten we landen! Waar ligt Imsk, leerling?" „Ik weet het niet!" riep Panda zenuwachtig. „Nooit van- gehoord!" „Aan jou heb ik ook niet veel!" mopperde de piloot en hij begon te dalen. „Dan moeten we maar een voorbijganger raadplegen. Bah! Allemaal tijdverlies!" In tussen kwam het toestel zonder ongevallen op de grond. Oehoe stapte uit, gevolgd door Panda„Wat een kale vlakte!" zei Panda. „Hier komen vast niet veel voorbijgangers langs. We hadden tóch misschien beter een goede kaart kunnen meenemenbaas!" „Bah!" zei Oehoe. ,£)aar staan huizei I volg me, leerling haar toekomst." aansnijden. Mrs. Sheed- Ward komt uit Londen om te spreken over Cardinal Newman en prof. Léopold Levaux onderneemt de reis uit Luik vonr een verhandeling over Léon Bloy. De muzikale afdeling omvat een piano- ï-ecital door Willem Andriessen en een Kerstmisprogramma door Hubert Cuypers' „Minnestrelen". „Voetbalpool" kost ons land twee millioen aan deviezen Voor de oorlog verheugde de Engelse voetbalpool zich in Nederland in een ge weldige populariteit en het was dan ook geen wonder dat ondernemende lieden deze lust tot „gokken"', die na de oorlog zeker niet verdwenen bleek, wilden gaan exploiteren. In Nederland is deze vorm van kans spel echter niet toegestaan, dus wierpen zij een blik over de grenzen en stelden zich in verbinding met de organisatie van de Belgische voetbalpool. In alle plaatsen in Nederland wei-den agenten aangesteld, die weer sub-agenten onder zich hadden, zodat men de Nederlandse bevolking in al zijn geledingsn kon bei-eiken. Deze agen ten gaven de invulformulieren uit, inden de gestorten gelden, welke zij doorzonden naar de centrale figuur van het „voetbal poolconcern" in Nederland, die er voor zorgde dat de gelden over de grens naar België gesmokkeld werden. Men heeft be rekend dat op deze wijze twee a twee-en- een half millioen deviezen op illegale wijze werden uitgevoerd. De politie kwam er ach ter, de centrale figuur, M. A. van den A. werd geverbaliseerd en met hem tiental len agenten en sub-agenten in geheel Ne derland. Donderdag stonden achttien van deze mensen allen uit Rotterdam en omgeving voor de kantonrechter terecht. De ambte naar van het O. M. zeide in een zijner requisitoirs, dat deze organisatie alle«al- lures had va® een concern, daar te voren was vastgesteld, dat eventueel te betalen bogtes voor rekening van de organisatie kwamen. Voorts had men, na de inbeslag neming van de ingezamelde invulformu lieren, aan de deelnemers de gestorte be dragen gerestitueerd en tevens zoals bij een groot concern gebruikelijk, had men zijn eigen verdediging. De hoofdfiguur werd veroordeeld tot f 1000 boete en twee maanden voorwaar delijk, de overige straffen varieerden van f 800 boete of vier maanden hechtenis en twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis. „Het vierde Prinsekind" sluit zijn poorten Het oude, afgereden Fordje, dat zo vaak naast het houten bestuursgebouwtje in het kinderkamp te Vledder, temidden van het ruige Drentse land, stond, was bijna het symbool van de gehele opzet en uit voering voor het vacantie-kamp voor kinderen van oorlogsslachtoffers „Het vierde Prinsekind": elke cent, die binnen gekomen is,, wordt ten bate van het kind gebruikt en alle medewerking geschiedt bijna gratis. In alle opzichten is de stichting dit eer ste jaar er in geslaagd de opzet tot een- goed einde te brengen. Onder de 6000 kinderen, die deze zomer een achtdaagse vacantie in een van de vele kampen hebben genoten, zijn verschil lende opgetogen jongens en meisjes uit Kennemerland geweest. Volgend jaar hoopt het „Prinsekind" zijn actie op de zelfde of grotere schaal voort te zetten. Almelose textielfabriek nog steeds goeddeels lamgelegd Een van de grootste textielfabrieken in Nederland, die van de firma Ten Cate in Almelo, ligt reeds geruime tijd stil ten gevolge van een conflict tussen werkgever en een aantal arbeiders. Vierhonderd werknemers zijn hierdoor zonder werk gekomen, maar 90 hunner hebben de arbeid inmiddels kunnen her vatten. De arbeiders, die buiten hun schuld werkloos zijn geworden, krijgen van de Textielunie een uitkering. Ruim 300 arbeiders hebben echter ontslag aange vraagd omdat zij het niet eens zijn met de houding der directie. Het arbeidsbureau van Enschedé heeft deze aanvrage in be handeling genomen, hoewel de eindbeslis sing in dit geval vermoedelijk uit Den Haag moet komen. Wanneer deze beslissing ten gunste vaii de aanvragers zou uitvallen, komt de fa briek van Ten Cate stil te liggen en men verwacht dan ook, dat alsnog pogingen gedaan zullen worden om de partijen tot elkaar te brengen. Maastricht in feesttooi Deze week heeft Maastricht de stad met haar toch al opgeruimde en lichte sfeer, een' buitengewoon feestkleed aangetrok ken. De straten en pleinen- zijn vol van groen en bloemen, erébogen welven zich tussen de huizen en 's avonds gloeien de lampions aan langs de parken, plantsoe nen en stadsmuren om te tonen, dat Maas tricht, de gastvrouwe van het internatio nale Mariacongres, deze hoge eer waar dig is. Maastricht is een stad, waar het Katho lieke ieven zioh van het ganse Zuiden sa mentrekt, voor zover Den Bosch deze functie voor Brabant niet overneemt. Er is thans een groot aantal kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders naar de oude Maasstad gekomen om het congres bij te wonen, zelfs uit China was Mgr. Lebouille, de bisschop overgekomen, om de opening van het grote congres met zijn aanwezig heid op te luisteren. Het kardinaalsrood is Woensdag door de oude straten getrokken, onder daverende toejuichingen heeft Kardinaal de Jong de hartelijke ontvangst over zich heen laten gaan en een glorieuze stoet plantte zich daarna voort tussen de mensenhagen, die telkens weer opdrongen, om meer te zien van het kleurrijke schouwspel. Uit mergelblokken gehouwen zijn op de pleinen der stad altaren verrezen, op het Vrijthof, waar de oude Sint Servaas de stemmige achtergrond van vele ceremo niën gaat vormen wordt elke avond een groots openluchtspel opgevoerd, dat de Marïa-verering als kern heeft en in de stad vermengt het Maastrichtse dialect zich deze week met alle tongvallen en talen van de omliggende en ook verdere landen. Zomeravond^verdriet n E AVONDEN van deze zomer zll„ L* licht het schoonste onderdeel erv het fluweel van het donker Zieh^5-3 stadstuinen legt en er de gewor-P R van de dag verhult, smaakt°een sisa elf cent op een balcon van drie t£r een koninklijke Havana op een tvelH i a!; loggia met het Lago-noem-maar-on e uw voeten. UP aan Op het moment echter, dat de maa* stemming nog aanzienlijk komt veriSQ? en uw signora met een kopje the? muggenolie komt aandragen, won? de zoelte ijselijk verstoord door'een l- iucite jjöcujiv veiamuia aoor een ls rekte klaagtoon van een klarinet TrP* notenhouten salonradiokast acht* schutting uwer linker buren. De klarinet in zijn droefgeestige <w is nog uit te houden, erger wordt hef m, wel wanneer een nadrukkelijke mJ van de BBC via de gerestaureerde en vrij onvolmaakte tweekringer van rechterbuurman komt vertellen h lendig droog deze zomer is, daarin n°rL^ terzijde gestaan door een radde Vhm' wiens causerie over de v/ereldpolitiet het open raam van de benedenbewnS wordt gespuwd, omdat „zij" uit d,„ gigue stamt en het contact met thuis nii: wenst te verliezen. m" Ach, en dan is de baarlijke duivel over de tuintjes gevaren. Hij zit schrnWZ een vensterbank, gooit een hoorst» pletter tegen de muur aan de overkan speelt luguber met het te hoge stemw.S van een juffrouw, die het Concertzimïï en het toestel van de kruidenier mistau om juist u uit de verzaligde sfeer van t„ honingzoete avond te rukken. Tijdens de vlucht naar het voorbak* zo ge dat rijk zijt op deze pover behulvi» wereld, breekt bijna een oor van het the* kopje. Aan de voorzijde van de woniiJ ligt vermoedelijk een straat met een <ui zende gaslantaarn en een tram met licht* jes op de achtergrond. Daar is het gi*5" zolang de buurvrouw, die haar huisC aan de voorzij heeft, de deuren beliè't dicht te laten. Zo niet. dan overstek Beethovens vijfde het hele balcon da allang geen loggia meer is en uw rouw die allang geen signora meer is. zegt ver- wijtend, dat gij niet zulke lelijke woorden moest gebruiken.... „de buren kunnen je horen". Zo zal ook dit staartje van de zome waarvan wij ondanks de schroeiende droogte dankbaar genieten, tot pulver ge- malen worden door -de radio's. De wereld heeft veel radio's en 's avonds lijkt het alsof er meer radio's dan mensen zijn' Wanneer wij niet kwaad zijn op onze bu ren, en dat zij wij zelden, nietwaar, laat ons dan zuinig zijn met de stilte van de vallende nacht,* Beethovens vijfde en de Skym asters komen heus nog wel eens voo; de microfoon. Een sigaar van elf cent in een stille avond is genoeg genot ineens' J.F. Rika Hoppers jubileum De bekende actrice mevrouw Rika Hop. per zal midden October te Haarlem met het gezelschap Comedia optreden ter vie- ring van haar gouden toneel-jubileum. Een Haarlems comité, dat zich ten doel stelt haar bij deze gelegenheid te huldi gen, is in wording. Handbal Handbalkampioenschap van Haarlem Zondag 7 en Zondag 14 Sep'temtoer organiseert de handbalvereniging Rapiditas wedstrijden om het kampioenschap van Haarlem op het terrein aan de Schalkwijkerweg. Er zal worden gespeeld in drie afdelingen, n.l. een eerste afdeling bij de heren en dames en een tweede afdelijig bij de dames. Voor dit tournooi schreven in de verenigingen Bato, BGV. Gita, HOV. Beverwijk .IJMOND, Concordia, Rapiditas. OSS, Alle voorwedstrijden worden gespeeld op Zon dag 7 September. De winnaarsronden zijn op M September vastgesteld. Sport in 't kort VOETBALCLUB „BLOEMENDAAL". - In de Woensdag gehouden jaarvergadering v>n de voetbalclub „Bloemendaal" werd dr egere speler M. Dieperihck. kapitein der tien, die gesneuveld is. herdacht. De err ilier, de heer Adr. Ca.jee hield een toespijs waarin hij opmerkte, dat het materiële in dr sport steeds meer en meer gaat overheersen, waaidoor zij. die slechts de sportieve zijde bezien, rich hiervan afwenden. De periodiek aftredende be stuursleden de heren J. Houwen, M. Jansen on C. Feeters werden herkozen en gekozen werd de heer A. van E'sveld. Wandelende Pool. Teruggekeerd van zijn Noord- poolexpeditie heeft dr. Robinson in Ottawa verklaard, dat, de magnetische Noordpool de laatste 15 'jaar 350 k.m. is verplaatst en zien thans op 75 graden N.B. en 100 graden W.U bevindt. De oorzaak daarvan kon.hij niet opgeven. Nog eens rond. William odom, die enkele weien geleden in record tijd rond de wereld vloog, maakt thans plannen voor een werelrtvtuca over de beide Polen. De route zou lopen w Chicago naar de Noord-pool. Tokio, Rl?tw* Zeeland, de Zuid-pool, Chili/of Argentinieen tenslotte weer Chicago. Hij stelt zich v dat de vlucht drie a vier dagen, missen^ een week, wanneer reparaties zouden mow" worden uitgevoerd, zal duren. Het vlieg is een viermotorige B 32 bommenwerpe, De grote vraag. In welingelichte kringen vernomen, dat de Franse regering "U Russische regering heeft geinformeera Rusland in staat is graan naar FranKfl* exporteren. De Russische regering zou hi P nog geen antwoord kunnen geven daar nog niet gereed is met de raming va oogst, terwijl er bovendien nog bepaald1e zekerheden bestaan, vooral ten aanzl n de oogst in Siberië. Oude mensen. Abt André Glory en RoT"ai'"^' bert. voorzitter van het praehistorisch nootschap van Ariège, hebben in twee e' in de omgeving van Espat in Haute-G praehistorische skeletten ontdekt, ui. werk en sieraden die daarbij §evon .«j kan worden opgemaakt, dat ongev jaar voor het eind van het brohzen tU P als datering moet worden aangenom Revue der candidaten. Nadat de bestaande subcommissie van de veug raad de besprekingen over de candid» voor het gouverneurschap van Tries loplg gesloten had, heeft Er.ge«n nieuwe candidaten voorgesteld, noa een Noors en een Zwitsers diplomaa^ andere candidaten, die tot nog toe m0ets6- algemene stemmen door de grote heden op de lijst zijn geplaatst mo revue nog passeren. Van armenhuis tot ziekenhuis. Hans Schöntngen. de' Duitse leider var. hei voor. voedsel en landbouw tn de - Amerikaanse zóne van Duitsland ne« economische raad dezer t beide zo klaard, dat Duitsland, thans het der wereld, spoedig het ziekenhuis o- reld zal worden.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2