IJmuider Courant Eng( e|se Mijnstaking Prof. Gerbrandy mag twee maanden niet voor de radio spreken Bevin „dacht hardop" over het Amerikaanse goud in Fort Knox B. en W. Jvilen aan de kleuterscholen de onderwijzerssalarissen vergoeden Doodstraf geëist tegen Langendijk 1 Weerbericht No. 18728 KennemerJaan 154, Tel. Redactie en ^"strati© 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, ^dtflnis ^^24. Directeur-Hoofdredacteur 15054. ^kkcrij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoof drf la of eur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zatertlng 6 September 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,—. Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DAN DB FINANCIËLE CRISIS, FRI Vb Engeland verkeert, Hikt de wil- W™ in do mijnen, die nu een verlies jt Suizend ton kolen per dag ver tui °2want er blijkt uit, dat de rege- •"B' ra de invoering van de nationa- ïing ,,;;fdaagse werkweek en vacan- Ei!tiE;.telioSd van loon niet op de mede- lit°f„ mijnwerkers kan rekenen, „rkos .„„..regering, die hun al deze heeft bezorgd en die het volk al 11 i «bezweert om te werken, te pro- yekentang crisis overwonnen wor- iuceren. Ji» hcn geen gehoor. Dat is is ''!"d is ernstig voor Europa, omdat t® f' „.«luetic van dit Britse volk, „dat t leeft op steenkolen" tot de be- i»„ voorwaarden voor het Europese behoort. Maar het geeft ons meer btr! bSn Wii hebben de Engelsen altijd it ui een volk met een zeer sterk f* .1 hesef dat ook in zijn scherpste poli- '""ÏÏenstellirigen immer het landsbelang te stellen. Nu schrijft onze correspondent in een analyse f toestand, dat de nationalisatie der •tfjïen werkelijke verandering heeft Jpljnen ge clerVhtr» TrprtHrmdrn s? dpen weobC.ujJw ------ hrengen in de slechte verhouding FSflbedrijfsleiding en personeel der liisen wordt gezien als een louter ve maatregel. Er heerst „diep Söwen" tussen de bij de kolenpro- 3 betrokkenen. Hij verklaart op grond „.„buren van kenners van het be- Satde mijnwerkers niet zonder meer !td worden veroordeeld, dat hun een i ran verhoogde productie „van boven af C kennis van zaken zou zijn opgelegd. hii voegt er onmiddellijk aan toe: ïïsats van te praten over de oplossing 1het probleem wordt er pardoes ge it" Tegen de regering in, tegen de jonden in. tegen het landsbelang. X een loop van zaken verwachten ,i iet van Engeland. Als het in Frankrijk larie, dat trouwens in de laatste jaren a aan arbeidsconflicten is geweest en worstelt met een innerlijke ontwrich ten een verzwakking, waarmee Engelse bestanden niet te vergelijken zijn, zou- Ewij ons niet verbazen. Maar m Enge- f'j! - waar een beroep op het volk m ut landsbelang nooit schijnt te falen en M in de oorlogstijd, die pas achter ons u bliik heeft gegeven van schier boven- liselijke energie en van volle bereidheid w samenwerking in de gevaarlijkste crisis het volksbestaan, die het ooit beleefd h G S ft I Hetgeen er nu gebeurt is inderdaad on rustwekkend. Dat de toestanden in de troosteloze mijngebieden slecht zijn, dat veronachtzaming van het verleden zich weekt men kan dat aannemen. Het verduidelijkt, maar het verklaart niet, nu de we" naar beter venhoudingen betreden k Het buitenland zal dit niet anders kun nen zien dan als een breuk in de eenheid, in de sterke „team-spirit" van het Britse Het is waar dat het de bezielende aan voering mist, die het door zijn huidige crisis zou moeten heenvoeren. De achtbare Clement Attlee is niet de man, die een volk tot uiterste krachtsinspanning en samen werking kan brengen. Diegenen onder ons, die wel eens aan de radio naar zijn rede voeringen geluisterd hebben, zullen het ge voeld hebben. Daar sprak geen Churchill. Maar Churchill is voor het Britse besef evenmin de regeringschef, die in deze tijd vereist wordt. Men ziet hem altijd als een vechter, een min of meer avontuurlijke, aanvoerder, een oorlogs-premier. Niet als de stugge, volhardende bouwer van de vrede. Bovendien is hij een conservatief. ;ze tijd, waarin grote veranderingen zich .jg niet voltrokken hebben, maar waarin de atmosfeer geladen is met trillingen van komende gebeurtenissen, is niet meer die van een meer dan zeventigjarige conser vatieve staatsman. Misschien betekent het Britse mijncon- flict dat ook in Engeland een ongenoegen, een onvoldaanheid tot uiting begint te ko men over een beleid dat 'te weinig over de staatsgrenzen kijkt, dat te benard en be kneld is en geen waarlijk uitzicht meer biedt. Dat zullen de stakende mijnwerkers niet zeggen. Maar de grote veranderingen zijn veelal ingeleid -door een onrust onder de mensen, die niet tot klare uitdrukking kwam zolang nog onder de oppervlakte leefde wat pas later tot vol besef zou komen. Bij de huidige staat van zaken is het Britse conflict een zorgwekkend verschijn sel lemeer. Noch het land zelf, noch Europa kunnen zich nu zoiets veroorloven. R. P. Dr. van Mook naar Amerika Volgende week regerings. verklaring In aansluiting op de besprekingen, welke deze week in Den Haag hebben plaats ge had, zal de luitenant gouverneur-generaal dr; Van Mook zich vandaag naar de Ver enigde Staten begeven, teneinde daar con- hnt op te nemen met de Nederlandse am bassadeur, mr. van Kleffens,-en met Ame- fikaanse autoriteiten. Dr. van Mook zal na dit bezoek, dat van korte duur zal zijn, via Nederland naar Batavia terugkeren. Het geheel van de deze week door het Kabinet met de luitenant gouverneur-gene- Iaa'> diens adviseurs en mr. van Royen ge roerde besprekingen is volgens het A.N.P. «vruchtbaar" geweest. Het ligt in het voornemen der regering 'n de loop van de volgende week, oreenkomstig reeds eerder gedane toe gingen, een verklaring over het Intfo- esische beleid in de Tweede Kamer der otaten-generaal af te leggen. Nieuwe boimen voor fietsbanden Van°hGn October is op de bon C 29 net mschrijvingsbewijs voor vervan- ™gvan fietsbanden BI 609 cén toer-bui- êfnverkr'igbaar. Voor het kopen van "enban<3 zijn gedurende dit tijdvak EK nnen O 40 en D 41 van het «™esbewi|s voor vervanging van panden BI 607, resp. BI 608. boven* en ,cunnen rechtstreeks op de senoemde bonnen betrokken worden. -•-wu.uuiien voor Deense tuinen, Hefh V00r ^°"andse magen. Inzlrnde'sverdra& met Denemarken is tohna iV?»gebreid> dat di* land aan Ne- taarken I :°°0 koeien zal leveren- Dene- (fn nnnfiv.rU8:t, van ons *on copra en nemen h bloembollen. Naar wij ver- Ütltov! agt dlt contingent 1.000.000 oncn, de helft van verleden jaar. Rede over regeringsbeleid en Dr. v. Mook was „aansporing tot wetsovertreding" De regeringscommissa ris voor het Radio- wezen mr. L. A. Kesper, commissaris der Koningin in Zuidholland, heeft prof. mr. P. S. Gerbrandy met ingang van 3 Sep tember voor de duur van twee maanden uitgesloten van de bevoegdheid tot het houden van redevoeringen voor de radio, dit naar aanleiding van diens radiorede op 14 Augustus voor de microfoon der N. C. R. V., uitgesproken over het beleid in Indië. De gewraakte passage ipt deze-rede luidt als volgt: „Maandenlang heeft de luite nant gouverneur-generaal dr. van Mook een volkomen ongrondwettig beleid ge voerd en gehandeld alsof er geen Indische staatsregeling bestond. De beide kabinet ten zijn hem daarin gevolgd, alsof hij de meest natuurlijke en wettige maatregelen projecteerde en uitvoerde. Staten zijn ge vormd, republieken zijn erkend, buiten het Nederlandse volk om, langs dictatoriale weg, zonder eerst raadpleging der bevol king. Tenslotte is een interim-gouverne ment ontworpen, dat in willekeur alle vroegere staatkundige handelingen over treft en nu, sedert 20 Juli 1947, is een eerste schrede gezet op de weg van vrij heid en rechtsorde. De daarmede in gang gezette bescherming van de bevolking in Indië stond ineens in het middelpunt van de Nederlandse actie. Die bescherming is één der eerste plich ten van de gouverneur-generaal. Dat zegt onze Indische staatsregeling zelf in arti kel 45, dat bepaalt, dat bescherming der Inlandse bevolking tegen willekeur van wie ook, een der gewichtigste plichten van de gouverneur-generaal is. Zou dr. van Mook, die, in alle mogelijke twijfelachtige handelingen steeds, als ik het zo zeggen ma,g, het Kabinet heeft „be sprongen", thans, nu het een goede, nood zakelijke, een door recht en wet opgelegde plicht betreft, namelijk de waarachtige be scherming van de Indische volken, terug schrikken en afwachten wat de heren Beel en Jonkman hem, niet uitsluitend op grond van him zelfstandig ministerieel oordeel, maar op gezag der politieke partijen, ver oorloven? Ik kan het niet geloven, want de oor zaak van handelen, die dr. van Mook moet kennen, die noodzaak van handelen ken nen ook al zijn medewerkers, ook de leger commandant, die kent heel Batavia, die kennen al onze officieren, soldaten, die kent heel het lijdende volk van Nederlands Indië, dat voor het laatst tot ons schreeuwt om hulp en uitkomst. Die kreet verstaan en daarnaar handelen betekent opklaring in een groot dèel van de wereld". Motieven Het besluit om prof. Gerbrandy twee maanden uit te sluiten is genomen al dus de regeringscommissaris „op grond van art. 17 van de beschikking van 15 Ja nuari 1947 van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, gehoord de commissie van advies van de regerings commissaris. Overwegende, dat deze passage in feite neerkomt op een suggestie aan dr. van Mook om zich niet te storen aan te ver wachten aanwijzingen van het opperbe stuur, waaraan hij volgens de Indische staatsregeling gebonden is, maar in het In donesisch conflict zijn eigen inzicht te volgen, en dat het niet toelaatbaar kan worden geacht, dat door middel van de radio hoge gezagsdragers openlijk worden aangespoord tot overtreding van de wettelijke voor schriften". Nader wordt vernomen, dat aan prof. Gerbrandy ontheffing van dit spreekverbod kan worden verleend, indien hij zijn redevoeringen tevoren door de regeringscommissaris laat le zen en deze er zijn goedkeuring aan hecht. Overigens heeft prof. Gerbran^ dy de mogelijkheid in beroep te gaan tegen deze beslissing van de regerings commissaris bij de minister van O., K. en W. In zulk een geval moet de mi nister de voorzitter van de Radio- raad in dit verband horen. Deze voor zitter van de Radioraad isprof. mr. P. S. Gerbrandy. Het Nationaal Comité Handhaving Rijks- eenheid heeft zich niet onbetuigd gelaten en betoogt dat deze beslissing van de re geringscommissaris volkomen in strijd is met de begrippen van vrijheid en demo cratie. In wezen wordt de oppositie, volgens het protest van. Rijkseenheid, hiermee ge muilkorfd. Het „Derby String Orchestra" brengt op het ogenblik een bezoek aan Haarlem, waar het ook zal concerterenGisteren werden de Engelse musici op het Haarlemse Stad- huis ontvangen door waarnemend burge- j meester D. J. A. Geluk. Een nieuwe dirigent voor „St. Caecilia" Wegens het vertrek van de heer P. N. Joosen te Krommenie, welke vele jaren directeur was van de R.-K. Harmonie „St. Caecilia" en rêeds vóór de evacuatie de wens had geuit zijn dirigeerstaf neer te leggen, is een nieuwe dirigent benoemd, namelijk de heer J. Laarveld uit Haarlem. De nieuwe directeur is gisteravond tijdens de repetitie in het gymnastieklokaal van de R.-K. meisjesschool aan de Corverslaan aan de leden voorgesteld. Dit geschiedde bij ontstentenis van voorzitter J. Hars- veld door de heer Th. Kuypers, secretaris. Deze sprak hierbij de wens uit, dat de nieuwe dirigent er in zou mogen- slagen „Caecilia", dat reeds zoveel successen on der de oude dirigent beleefde, op het be haalde peil te handhaven en mogelijk zelfs nog tot grotere prestaties te leiden. Met enkele welgemeende woorden be antwoordde de heer Laarveld de secretaris en aanvaardde hiermede zijn directorium. Botsing veroorzaakt verkeersstremming Op d>e Amsterdamse weg kwameiT een vrachtauto en een truck met oplegger in botsing met elkaar. De vrachtauto wilde op de weg keren en vermoedelijk heeft de chauffeur niet vol doende gelet op het overige verkeer. De lin kerkant van zijn wagen kwam in botsing met het rechterwiel van de oplegger. De truck reed met een snelheid van 50 km per uur. De as en de twee wielen werden van onder de laadbak van de oplegger gerukt. Van de vrachtauto werd het linkervoorwiel zodanig verbogen dat de wagen niet meer te besturen was. De auto is per kraan wagen weggesleept en de oplegger moest worden ontkoppeld. Het verkeer werd bijna een half uur gestremd. Auto's als wapen Elkaar het recht van voorrang betwisten in een file wachtende auto's, is altijd ge waagd. Op het Pontplein waren twee chauf feurs het oneens en ze gebruikten hun wa gens om het uit te vechten. Het resultaat was dat beide auto's lichte' schade opliepen j en dat de politie in deze kwestie het laatste woord had. Het woord is aan....- La Rochefoucauld: Wij hebben meer traagheid van geest dan van lichaam. Echtpaar Van Zeeland „in het goud" De heer Joh. v. Zeeland en mevrouw Johanna Marie van Zeeland-Boeree wo nende in de Meervlietstraat zijn 15 Sep tember 1897 in het huwelijk getreden en hopen dus 15 September hun gouden echt vereniging te herdenken. De heer van Zeeland,, die thans 72 jaar is (mevrouw van Zeeland telt er 75) heeft in vroegere jaren veel van de wereld ge zien. Als bankwerker-monteur bij de werf Conrad te Haarlem werkte hij veel In het buitenland,"ondere andere in Siam waar hij het opzicht had bij de bruggenbouw, ver der in Rusland en Portugal. Na 26 jaar bij de Conrad in dienst te zijn geweest, werd de heer Van Zeeland bankwerker bij van Gelder Zonen te Velsen. Na ruim 20 dienst jaren werd hij op bijna 65-jarige leeftijd gepensionneerd. Gedurende de evacuatie verbleef het echtpaar in Krommenie, maar na de oor log heeft het zijn oude woning weer terug gekregen. Financiële kringen noemen het een fantastisch idee Botsing op de Velserduinweg Een fiets, waarachter een aanhangwagen- tje was gekoppeld kwam op de Velserduin weg in botsing met een groentewagen, toen deze wilde keren. Er bleef namelijk geen ruimte voor de wielrijdster meer over. Een op het aanhangwagentje staand kappers toestel werd ernstig beschadigd, de bestuur ster van de groentewagen viel van de bok af en schaafde beide benen zodanig, dat de heer Bakker te hulp moest komen om ze te verbinden. DE UIVER MARKTE IN ENGELAND. De' stoomtrawler Uiver IJM 384 heeft een succesvolle reis op Engeland gemaakt. De trawler had voornamelijk hake gevan gen. De 800 manden vis brachten 20.000 op. Voorwaarden in een verordening vastgelegd Het idee dat de Engelse minister van Buitenlandse Zaken in zijn rede tot het Labourcongres te Southport opperde her verdeling van het „werkeloze" goud der Verenigde Staten, dat opgeslagen ligt in Fort Knox heeft in Engeland en Ame rika heftige reacties gewekt, die vooral aan Amerikaanse kant niet vleiend zijn voor liet inzicht van Bevin in financiële aange legenheden van internationaal belang. De New York Times raadt Bevin aan, het goud maar liever te vergeten en zich te concen treren op het zwarte goud, dat in de En gelse grond ligt en nog gedolven moet wor den. In Britse regeringskringen gaf men te kennen dat Ernest Bevin door zijn voorstel uiting gaf aan een geliefkoosd idee van hem zelf zonder dat hij daarbij vooraf de steun van de regering heeft, gfehad. In deze krin gen vei'klaarde men, dat in de oorspronke lijke tekst van zijn rede geen toespeling werd gemkakt op de bedoelde goudvoor raden en dat- Bevin „slechts hardop had gedacht." Hij pleegde geen overleg met zijn bureau van Buitenlandse Zaken en de collega's van de schatkist. Misschien, zo zeide men, heeft Bevin er wel geen juiste voorstelling van gehad hoe het plan moest worden uitge voerd. Naar vernomen wordt heeft Bevin bij Aandelen Nederlandse Bank Weer verhandelbaar De minister van Financiën heeft meege deeld, dat nu hef wetsvoorstel inzake de naasting der aandelen in de Nederlandse Bank N.V. gepubliceerd is, geen bezwaar bestaat tegen de hervatting van de handel ter beurze in aandelen en certificaten van aandelen der Nederlandse Bank. De Vereniging voor de Effectenhandel heeft bepaald, dat deze handel weer op 8 September zal beginnen. Beverwijk heeft thans twee gas-directeuren In verband met volledig eerherstel van de heer H. J. de Groot, directeur van het gemeentelijk gasbedrijf, in deze functie door de Kroon verleend en de benoeming per 1 Mei j.l. van de heer'R. J. Vos, heeft de gemeente thans twee gasdirecteuren. B. en W. hebben, naar wij vernemen, aan eerstgenoemde thans als zodanig onbepaald verlof verleend in afwachting van een na dere regeling in deze netelige kwestie. Uiteraard is deze zaak voor de inwoners wel zeer merkwaardig, daar beide functio narissen nu ten laste van de gemeente zijn gekomen. Santpoort in het donker Gisteravond zat een groot deel van Sant poort zonder huis- en straatverlichting. Na een half uur echter was het ongemak weer opgeheven. De storing is vermoedelijk ontstaan door dat de koppelkabel Haarlem-Velsen in een haventje bij het Spaarne bij de werf Con rad door een sleepboot werd beschadigd. vorige gelegenheden deze gedachte infor meel tegenover Britten en Amerikanen ter sprake gebracht, doch daarbij niet te ken nen gegeven dat hij haar in het openbaar zou bespreken. Leden van de uit 18 personen bestaande commissie uit het Amerikaanse Congres, die zich in Londen bevindt in verband met de hulpverlening aan Europa, hebben een uur met Bevin geconfereerd en hem om nadere inlichtingen betreffende zijn voor stel gevraagd. Een woorvoerder van het ministerie van Financiën gaf openhartig toe, dat hij niet inzag, hoe de herdistributie van het goud iets meer zou kunnen betekenen dan een tijdelijke hulp voor het herstel van de handel, voordat deontvangers het aan de Verenigde Staten teruggaven bijwijze van betaling voor de Amerikaanse importen. In financiële kringen noemt men het idee „fantastisch".- De „Financial Times" schrijft, dat Bevin wel naïef moet zijn, wan neer hij zich voorstelt, dat'het dollar-tekort door een dergelijke manoeuvre kan worden. Op de begroting 1947 is een bedrag uitgetrokken ten behoeve van de sub sidiëring van het bijzonder voorberei- reidend lager onderwijs. Burgemeester en Webhouders hadden tevens mede gedeeld, dat zij voornemens zijn, de gemeenteraad de nodige voorstellen te doen tot hervatting van het open baar voorbereidend lager onderwijs. Principieel stellen B. en W. zich op het standpunt, dat de gemeente dit onderwijs, voor zover het openbaar is, heeft te ver zorgen. Het behoort naar de mening van het College, tot zijn taak, daarvoor ge bouwen in te richten en leerkrachten aan te stellen. Gezien evenwel de noodzaak, om ook hier gepaste zuinigheid te be trachten, achten B. en W. het uit een oog punt van practisch beleid wenselijk, een andere weg te volgen, een weg, die ook in dit opzicht ruimte laat voor particulier initiatief. Het gevaar namelijk, dat door te grote kostbaarheid van een onderdeel van het plan, dit in zijn geheel geen ge-, nade zou kunnen vinden bij de toezicht houdende instanties, is niet denkbeeldig. B. en W. menen, voorlopig te moeten volstaan met het voorstel om eeh subsi dieregeling voor alle soorten van dit on derwijs in het leven te roepen. Mocht in de naast toekomst blijken, dat met mede werking van het particuliere initiatief niet of niet voldoende in dit onderwijs kan worden voorzien en zou blijken, dat de verwachte regeling van Rijkswege achter wege blijft, dan zullen B. en W. niet na laten, met andere voorstellen te komen. Het college is bij de samenstelling van de subsidieregeling er van uitgegaan, dat een vergoeding van de salarissen van de onderwijskrachten voldoende moet wor den geacht. De dan nog ten laste van het schoolbestuur blijvende kosten kunnen gedeeltelijk worden gedekt door een ver plicht gestelde schoolgeldheffing, daar naast blijft ruimte voor het particuliere initiatief om dekking te vinden voor even tueel nog resterende lasten. Het verstrekken van de gemeentelijke bijdrage dient gepaard te gaan met waar- BIJZONDER GERECHTSHOF Stroopster De vrouw em-ancipeert zich zo lang zamerhand in alle beroepen, die vanouds des mans zijn, en meestal tot volledige tevredenheid van het sterke geslachtEr zijn echter grenzen en deze werden on getwijfeld bereikt, zo niet overschreden door een dame uit Nijverdal, die zich onledig hield met het strikken van wild, een bezigheid welke haar zeer vlot af ging. De stroopster is door de koddebeier in de mantelkraag gevat. Tot kwart over één duurde Vrijdagoch tend en -middag het getuigenverhoor door het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof in de zaak tegen de voormalige wachtmeester bij,de Velser politie Ko Langendijk. Eén dei; getuigen kent de verdachte nog uit de tijd, dat hij kappersbediende was. „De drie stuiver fooi, die ik hem eens gaf, werd met een arrestatie beloond". Langendijk had deze man tezamen met zijn drie broers opgepakt onder het mom, dat zij. verdacht werden van houtdiefstal. Met een zoet lijntje leverde hij ze aan de Arbeidsinzet over. Bij een Beverwijker sigarenwinkelier werden bij een huiszoeking 1200 rantsoenen sigaretten in beslag genomen. Zevenhon derd verdwenen in de zakken van Langen dijk en zijn trawanten. De arrestatie van de distributie-ambte naar Van Leeuwen komt ter sprake. „Ik redde Van Leeuwen van de arbeidsinzet", beweert verdachte. „En veertien dagen later arresteerde u hem", bijt mr. Besier hem toe. De beschuldigde houdt vol, dat hij niet van plan was „achter de onder grondse aan te gaan. Maar ik moest wél, want ik werd er door Kip bijgesleept". Van Leeuwen werd gefusilleerd. Tenslotte komt de huiszoeking bij de familie Coté in Santpoort ter sprake. Het was al Februari 1945. „Ko, laten we samen onderduiken, dat zal jouw straf een hoop verlichten", had één van zijn arrestanten, die de bevrijding niet meer zou beleven, voorgesteld. „Ik durfde het niet aan", bekent de be schuldigde. Zelfs de as niet veilig. Eén der getuigen spreekt zijn veront waardiging uit, dat Langendijk tezamen met Bram Visser twee urnen met de as van op Westerveld gefusilleerden uit het crematorium heeft gehaald en in 'het Vel ser politiebureau opgeborgen, „Dit'gebeurde in opdracht van kapitein Spannenburg", zegt verdachte. De procureur-fiscaal zegt een nader on derzoek toe. De verdedigster had vier getuigen a dé charge laten oproepen. Slechts één was er gekomen en zijn nogal onsamenhangend verhaal maakt niet veel indruk. De doodstraf. Mr. Besier begint zijn réquisitoir met een verontschuldiging jegens de getuigen. Zij zijn. al zo vaak moeten komen en er zal nog wel eens een beroep op hen gedaan worden. Vervolgens maakt spr. de balans van Langendijks misdaden op. Zestien ar restaties zijn hem ten laste gelegd met in totaal 49 arrestanten. Achttien van hen kwamen om het leven, Bovendien vermeldt schied, het dossier nog zeven gevallen met dode lijke afloop. De lijst van 's mans wandaden is zo lang, dat de P.R.A. opdracht gegeven werd de onderzoekingen te staken, daar het Hof al genoeg gegevens had. Zonder over drijving kunnen wij zeggen, dat dit één der zwaarste gevallen is, die het Bijzonder Hof te behandelen kreeg, aldus mr. Besier, die het vrijwillige element in Langendijks han delingen hoog aansloeg. De procureur-fiscaal 'herinnerde aan de twee moordaanslagen, die op de verdachte gepleegd werden. Van de tweede werd de daderes, Hannie Schaft, gegrepen en wreed aardig vermoord. Spr. meende, dat zijn eis moest aansluiten bij het oordeel van de toenmalige illegaliteit en vorderde de dood straf. Hij verzocht het Hof geen recht op cas satie te verlenen. Mr. Donker Duyvis stond voor de moei lijke taak nog iets ten gunste van haar cliënt naar voren te brengen. Zij schilderde hem als een enigszins nonchalante figuur, die de draagwijdte van zijn handelingen niet overzag. Hij was N.S.B.'er geworden om zijn kappersbaan^'e ook na zijn uitzen ding naar Frankrijk te behouden. Zijn hartewens was echter bij de politie te komen en die kans greep hij in 1943 aan. Initiatief is er echter nooit van heni uit gegaan, Spr. pleitte clementie. Verdachte maakt van het laatste woord gebruik om nog een paar hulpverleningen, die hij aan goede Nederlanders verricht zou hebben, op te halen. Op 19 September wordt uitspraak ge daan. Weer vlees extra Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor personen geboren in 1942 en vroeger tot en met 14 September op bon L-06 diversen van de bonkaart voor voe dingsmiddelen 100 gram vlees verkrijgbaar is. Laros won van Dukel De tweede partij van de herkamp om het kampioenschap van Noordholland tussen Dukel en Laros werd door laatstgenoemde gewonnen. borgen in het belang van in alle opzichten deugdelijk onderwijs. Gezien de mogelijkheid dat in sommige gevallen aan de minieme eisen niet kan worden voldaan, is een regeling voor een overgangstoestand mogelijk.' Volgens de verordening worden onder bijzondere scholen voor voorbereidend la ger onderwijs verstaan de scholen, welke niet door de gemeentein stand worden, gehouden. En daar de gemeente zelf der gelijke scholen niet in stand houdt, vallen alle „kleuterscholen", ook de neutrale, onder deze verordening. Onder de voorwaarden, waaraan moet worden voldaan om voor gemeentesubsidie in aanmerking te komen staat vermeld, dat de schooi onder beheer moet staan van een instelling of vereniging, welke rechts persoonlijkheid heeft, de localiteïten, de meubelen, de speelplaats en de omgeving moeten voldoen aan door B. en W. te stel-, len eisen, er moet schoolgeld worden ge heven, het hool'd en de onderwijzeressen moeten bevoegd zijn, dat wil zeggen in het bezit zijn van één of meer door B. en W. aan te wijzen akten, de jaarwedden van een hoofd, een onderwijzeres, een kweke ling en een helpster mogen niet meer be dragen dan in de verordening genoemde bedragen; deze zijn voor het hoofd ten hoogste f 2000 tot f 2300, voor een ver plichte onderwijzeres van 21 jaar en r ouder f 1400 tot f 1900, beneden 21 jaar f 1200, voor een verplichte kwekeling f 800 tot f 1200 naar leeftijd. Een adviescommissie nodig voor huizen-kwesties Binnenkort (vermoedelijk 1 October) zal in werking treden de wet van 4 Augustus 1947 tot bevordering van een doelmatige verdeling van woongelegenheid (Woon ruimte wet 1947). Deze wet bepaalt dat Burgemeester en Wethouders, met uitsluiting van iedere andere autoriteit, bevoegd zijn, met in achtneming van ter zake door de minister van Binnenlandse Zaken, voor zover deze zulks nodig oordeelt, te geven voorschrif ten of richtlijnen, het gebruik van woon ruimte te vorderen. Voorts schrijft zij voor, dat Burgemees ter en Wethouders van deze bevoegdheid geen gebruik maken dan na de door de Raad jaarlijks ter zake te benoemen Com missie van Advies, samengesteld overeen komstig door de genoemde minister te geven richtlijnen, te hebben geraadpleegd. Dit laatste voorschrift maakt het ge wenst, dat zo spoedig mogelijk tot samen stelling van een Commissie van Advies wordt overgegaan. Immers, zo dit bij het inwerking treden van de wet niet is ge- kan niet met woonruimtevorde ring worden voortgegaan. De Commissie van Advies moet bestaan uit ten minste vijf leden, al of niet lid van de gemeenteraad, doch ingezetenen van de gemeente. Zo mogelijk moeten in de Commissie zitting hebben twee personen, die repre sentatief zijn respectievelijk voor de huis eigenaren en voor hypotheekhouders; voor het overige dient bij de keuze in de eer ste plaats te worden gelet op technische en sociale deskundigheid op woninggebied en op kennis en ervaring in sociale aan gelegenheden in het algemeen. Indien de Commissie wordt samenge steld uit meer dan vijf leden, wordt zij tevens gesplitst in Kamers van vijf leden in dier voege, dat de Commissie beraad slaagt en besluit in zodanige Kamer. Burgemeester en Wethouders geven de gemeenteraad in overweging, de Advies commissie als volgt samen te stellen: 1. de wethouder van Sociale Zaken, voorzitter, 2 en 3 C. P. J. Maas en H, de Boer raadsleden, 4 een in overleg met B. en W. door de „Huurwaar'oorgvereniging" aan te wijzen vertegenwoordiger dier ver eniging, 5 de sociale werkster van de Ge meentelijke Dienst voor Sbciale Zaken, 6 de chef der afdeling Bevolking, Burger lijke Stand en Verkiezingen ter gemeente secretarie, 7 J. A. Ploeger, ambtenaar van het P.B.V.O. WEINIG WIND. i S Verwachting, medegedeeld door het K.NM.I, in De Bilt, geldig van Zater- dagavond tot Zondagavond: S j Tn de nacht hier en daar vorming van nevel of mistbanken, die in de ochtend 'weer oplossen Gedeeltelijk bewolkt met enkele verspreide buien. Zwakke wind. Des nachts iets minder koel, S overdag wat minder warm, Zondag 7 September: Zon op 5.59 uur. onder 19 16 uur S Maan op 21.59 uur. onder 13 59 uur Maandag 8 September: Zon op 6.01 uur. onder 19.14 uur Maan op 22.39 uur. onder 15.20 uur (Laatste kwartier)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1