Tante Els De modernste sleepboot van Europa: een waar technisch wonder Niet opnieuw distributie van thomasslakkenmeel De groente heeft meer te lijden dan het fruit Mogelijke aanvulling van het Kabinet Hevige gevechten op Java ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1947 ïjMUrOËft CCWRXNT Een keur van mechanische hulpmiddelen op de ffNoord-Holland" Met haar twee 12-cyl. Generalmotors 2-tact motoren, 100 pk per cylinder, dus in totaal 2400 pk is de zeesleep boot „Noord-Holland", zoal niet de sterkste dan toch één der sterkstp sleepboten van Europa. Haar moderne installatie, geheel electrisch, maakt haar echter tot de modernste van ons werelddeel.- Het is hier ook als bij vele moderne electrische installaties: een druk op de knop, de ogen op de ver schillende meters en de rest gaat van zelf. Op uitnodiging van de directie van Bureau Wijsmuller hebben we dit wonder dei- techniek van onder tot boven en van vo >r tot achter bezichtigd en volmondig moeten we bekennen dat we zoiets nog nooit eer der gezien hebben. Dit is wel één der meest verfijnde producten van de Amerikaanse scheepsbouwtechnïek en de „Noord-Hol land" mag dan ook als een belangrijke aanwinst voor de vloot der blauwpijpers besohouwd worden. De afmetingen zijn: lengte 133, breedte 33 en holte 17 voet. Deze cijfers zeggen niet veel; een betere indruk van de grootte van deze zeesleper krijgt men als men weet dat de tanks bergruimte bieden voor 110 ton water. 200 ton Dieselolie, 11 ton machine olie en 2 ton tandwielolie, totaal dus 323 ton vloeistof. Aan de twee hoofdmotoren zijn dynamo's gekoppeld, welke de stroom overbrengen op twee eiectromotoren, die door middel van een tandwieloverbrenging aan de schroefas zijn verbonden. Er kan zo nodig met één hoofdmotor gewerkt wor den. De bedienir#k van de schroefas is elec- trisch; dit heeft het voordeel dat bij het vastmaken van de sleep de wentelingen van de as tot een minimum beperkt kunnen worden. Verder zijn in de machinekamer opgesteld twee hulp-Diesels voor de ver lichting, een electrisch gedreven brand- spuitpomp, een kleinere brandspuitpomp, een electrische lens- en ballastpomp, twee Dieselolie-transi'erpompen, een Dieselolie handpomp, een machine-olie-transfei-pomp, twee machine-olie-handpompen, een zoet- waterpomp, een zoetwaterpomp in verbin ding met een druk tank voor was- en drinkwater, een zoutwaterpomp in verbin ding met een druktank voor het sanitair. En nog tal van andere hulpmiddelen. Alle pompen voorzover het geen handpompen zijn, worden electrisch gedreven Een alarminstallatie treedt in werking zodra er iets hapert. Wanneer de machine- telegraaf op de brug in werking wordt ge steld, wordt dit in de machinekamer aan geduid door electrische lampjes en bellen, die niet eerder „rusten" voor het sein be antwoord is. Van de stuurhut- uit en van de koelkast achter kunnen de eiectromoto ren, welke aan de schroefas verbonden zijn, bediend worden, zodat men van deze plaatsen af de machine vóór- of ach*—"4 kan laten draaien. Natuurlijk bevinden zich de modernste hulpmiddelen voor de navigatie aan boord, als een gyro-(moeder-)kompas met vijf andere kompassen, een echolood, draad loze telegrafie en telefonie, richtingzoe ker enz. Ook de accomodatie voor de bijna 20 op varenden is schitterend. Voor de officieren zijn er ruime, fraaie hutten, er is een ruim logies met niet minder dan 36 bedden, koud en warm stromend water, douche cellen, een prachtige keukeninstallatie met twee ijskasten en twee koelcellen en twee electrische fornuizen, kortom een inrich ting voor de verwendste huisvrouw om van te watertanden. De „Noord-Holland" is de eerste Neder landse Diesel-electrische sleepbögt en ze ker de modernste sleepboot van Europa. Congres der Britse vakverenigingen Op hefc congres van Britse vakverenigin gen te Southpoit is een resolutie verwor pen, waarin het congres wordt verzocht de „bij voortduring ernstige toestand in Griekenland" onder ogen te zien. In de resolutie werden voorbeelden aangehaald van de vijandige gezindheid van de Griek se regering jegens de vakbeweging. Voorts is een resolutie verworpen, waar in de Britse regering wordt verzocht eco nomische sancties toe te passen tegen het Spanje van Franco. Door 4.083.000 leden werd tegen gestemd en door 3.025.00 vóór. In deze laatste resolutie werd tevens voor gesteld de Britse regering te verzoeken de Spaanse republikeinse regering in bal lingschap volledig te steunen. PORTIE VAN DE 100.000 IN IJMUIDEN. Enige arbeiders aan de Zuidzijde waren in bezit van een deel van het lot. genum merd 13235, waarop deze week de 100.000 is gevallen. Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Droesem, betreffende de toewij zing van de import van thomasslakken meel. heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening geant woord, dat met ingang van 1 Maart 1947 de distributie van fosfaatmeststoffen werd opgeheven, aangezien ruim voldoen de fosfaatmeststoffen voor de Nederlandse land- en tuinbouw aanwezig waren en voor de toekomst geen tekort aan deze meststoffen behoefde te worden gevreesd. Ook werden de overheidsbemoeiingen met de import van deze meststoffen tot een minimum beperkt. Er wordt nog slechts op toegezien, dat de totale importen van thomasslakkenmeel en eventueel andere fosfaatmeststoffen beperkt blijven tot de hoeveelheden, welke in de internationale handelsovereenkomsten zijn voorzien. Waar, zoals uit het bovenstaande volgt, de quotering van de import van thomas slakkenmeel op basis vam de importen ge durende de vijf aan de oorlqg voorafgaan de jaren werd opgeheven, is niet te ver wachten, dat onder d§ huidige regeling het thomasslakkenmeel in geheel dezelfde ver houding ter beschikking van de importeurs zal komen als voordien het geval was. Het is waarschijnlijk, dat de verdeling van het geïmporteerde thomasslakkenmeel over de kunstmest/handel en de uiteinde lijke afnemers thans anders is dan in de tijd, dat voor dit product een distributie- regeling bestond. Aan de minister staan geen gegevens ten dienste, op grond waar- Gegevens over de- stand der gewassén Hoewel de stand van andijvie als gevolg van de weersgesteldheid een lichte achter uitgang vertoont, staat dit gewas er in het algemeen nog goed voor. Het veelvuldig voorkomen van het ver schijnsel van draaihartigheid heeft ten gevolge, dat bloemkool een zeer matige stand te zien geeft, maar zowel rode- als •witte- en savoyekool vertonen een goede ontwikkeling. -In de centra, waar de pronkbonenteelt van betekenis is, hebben deze bonen sterk van de droogte te lijden gehad en de stand is matig. Spekbonen, die voornamelijk in Limburg .geteeld worden, hebben dermate van de droogte en een sterke spïntaantasting geleden, dat van een misoogst kan worden gesproken. De late tomatenteelt vertoont alge meen een goede stand. Hoewel plaatselijk het gewas in meer of mindere mate dooi de droogte heeft geleden, waardoor de ontwikkeling een ongelijkmatig verloop •krijgt staat de peen er goed voor. behalve in Limburg, waar de oogst matig zal zijn. Prei vertoont een uiteenlopende stand. Van dit gewas kan niet meer dan een ma tige oogst worden verwacht. Schorseneren ontwikkelen zich matig goed en de stand der uien is zeer ongelijk; in het gebied van de Langedijk staat het gewas er slecht voor, in de Beemster ma tig. in de Streek goed en in het midden gebied van West-Friesland zelfs zeer goed. Op de Zuidhollandse eilanden en in Zeeland daarentegen wordt een matige -• oogst verwacht en ook in het centrum en Zuiden des lands is de stand matig tot slecht. Witlof ontwikkelde zich tot heden goed. Fruit goed. Niettegenstaande het aanhoudende droge weer der laatste weken blijven de oogst- vooruitzichten voor appelen goed luiden. Evenals de appelen vertonen ook de pe ren een goede stand. De stand der drui ven handhaaft zich zodat een goede oogst kan worden verwacht. De late perziken zijn eveneens goed be zet. Zondagsdienst doktoren De artsen Chr. de Jonge en A. J. van Leusen nemen voor de „Maatschappij doktoren" de Zondagsdienst waar. Voor de overige artsen is dokter W. Ant. Oepts te raadplegen in spoedgevallen. Apotheken. Zondags- en nachtdienst heeft ditmaal de IJmuider-Apothcek. Verloskundigen. In spoedgevallen is van Zaterdagavond 6 uur tot Zondagavond 11 uur de hulp in te roepen van Mej. Zwart, Meeuwenlaan no. 63. Sigemtl a voor en IJirnuiiden Thalia 7 en 915 uur: De dictator. Rex 7 en 9 uur: De kapitein van Köpe- nick. De Pont 8 uur: Geniet van je leven. ZONDAG 7 SEPTEMBER. Thalia 2.30, 4,30, 7 en 9.15 uur: De dic tator- Rex 3, 7 en 9 uur: De kapitein van Kö- penick. De Pont 2.30, 5 en 8 uur: Geniet van je leven. Op 6 October komt het Duitse vredesverdrag weer ter tafel Een woordvoerder van het Britse de partement van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de herfst-'oijeenkomst van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken van de grote vier over .het vredesverdrag met Duitsland op 6 October aanstaande te Londen zal be ginnen. De Sovjet-Unie, Frankrijk en de Ver enigde Staten hebben bevestigend geant woord op de vraog van de Britse regering, of de datum van 6 October convenieerde. Groot-Brittannië had oorspronkelijk 1 October voorgesteld, doch deze datum kwam niet goed uit voor Frankrijk. De plaatsvervangers zullen opnieuw moeten proberen tot overeenstemming te komen over de wijze <yan onderhandelen over het vredesverdrag met Duitsland ter voorbe reiding voor de in November aanstaande te Londen te houden bijeenkomst van de raad van ministers van Buitenlandse Za ken. De aanvangsdatum van deze laatste bijeenkomst is nog niet vastgesteld. van hij deze verschuiving nauwkeurig zou kunnen beoordelen. Naar de minister uit ambtsberichten echter is gebleken, mag op grond van ingewonnen informaties worden aangenomen, dat niet behoeft te worden gevreesd, dat naar verhouding te weinig thomasslakkenmeel ter beschikking komt van de lichte gronden. Zoals uit de beantwoording van de voorgaande vragen blijkt, acht de mi nister geen termen aanwezig om te bevorderen, dat de import van tho masslakkenmeel wederom wordt ge quoteerd en opnieuw voorschriften omtrent de distributie worden ge geven. (Van onze parlementaire redacteur) Zoals men zich wellicht zal herinneren bestond er. voordat begin Mei minister Beel en minister Jonkman zich naar Indië begaven, het plan om het kabinet aan te vullen, in die zin dat minister Jonkman ten dele van de zware last, die zijn depar tement en aLwat er mee samenhangt, drukte, bevrijd zou worden. In overweging was toen dat naast hem iemand zou gaan optreden als minister voor de staatsrechte lijke hervorming van het koninkrijk en er is zelfs al sprake van geweest dat de mi nister-president die portefeuille op zich zou nemen, waarna dan Binnenlandse Za ken in handen van een nieuw te benoe men minister zou komen, welke dan ver moedelijk tot de K.V.P. zal behoren. Aldus zou dan het zogenaamde „politieke even wicht" in het Kabinet hersteld worden, wat eigenlijk sedert de benoeming van minister Neher (P.v.dA.) ten gunste van de Partij van de Arbeid enigermate verbroken was. Thans schijnt men eindelijk weer zeer ernstig: te overwegen om dat oude plan in een of andere voi-m te gaan verwezenlij ken. Of dit al zeer spoedig zal gebeuren, dan wel pas na enige weken, konden wij op dit ogenblik nog niet nagaan. Wel is het ons bekend dat minister Jonkman, al gaat zijn gezondheid thans gelukkig weer vooruit, waarschijnlijk nog wel enige weken rust zal moeten houden, teneinde een instorting te voorkomen. Nader wordt gemeld, dat gedurende de tijd dat minister Jonkman door ziekte ver hinderd is zijn werkzaamheden te verrich ten, zijn departement door de minister president wordt waargenomen. Dr. Beel treedt met ingang van 30 Augustus op als minister van Overzeese Gebiedsdelen ad interim. In de Jeugdherberg „Jan Gijzen" in Haarlem-Noord logeerden Donderdag vier en veertig Schotten, die dezer dagen hebben deelgenomen aan 't internationale trekkers kamp in het Gooi. Ter gelegenheid van hun komst was er Donderdagavond een ge zellige avond georganiseerd, waaraan ook de Haarlemse volksdansgroep onder leiding van de heer Van de Wateren medewerking verleende. - Foto: een Schots meisje danst terwijl een Schot haar met de doedelzak begeleidt. Binnen twee maanden consulair rapport De Britse waarnemend consul-generaal Lambert en de Belgische consul-generaal P. van der Stichelen zullen heden aan boord van een speciaal vliegtuig van Lord Killearn, dat uit Singapore is aangeko men, van Batavia naar Djokja vertrek ken. Zij zullen vandaag nog te Batavia te rugkeren. Zij worden vergezeld door twee verbindingsofficieren van de Britse ma rine. De Franse consul-generaal in Batavia, Etienne Raux, verklaarde gisteren dat de commissie van de zes consuls op Java haar rapport over de schendingen van de order „staakt het vuren" in Indonesië waar schijnlijk! binnen twee maanden zal heb ben voltooid. Het rapport zal terstond aan de Veilig heidsraad worden toegezonden. De Franse en Australische consuls-generaal, die een bezoek gebracht hebben aan Djokja, welk bezoek zij „zeer bevredigend" noemden, zouden volgens plan gisteren een bezdek brengen aan Oost-Java om informaties uit de eerste hand te verzamelen. Officieel werd bekend gemaakt, dat de Amerikaanse consul-generaal Walter Foote gisteren een bezoek heeft gebracht aan és republikeinse vice-premier dr. Gani om hem van de laatste ontwikkelingen in de consulaire activiteit in te lichten. Men neemt aan dat Foote dr. Gani er van op de hoogte heeft gesteld dat de 'con sulaire commissie heeft besloten militaire attachés naar verschillende punten van Java te sturen om zich van de toestanden op de hoogte te stellen. Voorts wordt vernomen, dat Foote dr. Gani toezegde behulpzaam te zullen zijn bij het herstel van de diplomatieke be trekkingen van vice-premier Gani met Djokjakarta, aldus U. P. SCHEEPVAART K. N. S. M. Deo Duce, 3 Sept. van Gothen burg naar Kopenhagen. Boskoop, 3 Sept. van Amsterdam naar Antwerpen. Joh. de Witt, 3 Sept. van Amsterdam naar Curacao. Euterpe, 4 Sept. te Rotterdam. Ary Scheffer, 3 Sept. te Amsterdam. Stuyvesant. 2 Sepl. van Trinidad n. Ponta del Gada. Hydra. 3 Sept. van Baranquilla naar Cartagena. HOLL. AFRIKA LIJN. Jaarstroom, 3 Sept. te Antwerpen. Amstelstad, 6 Sept. in Lagos verwacht. OCEAAN. Alcinous, 1 Sept. te Port Swet- tenham. MIJ. NEDERLAND. Oranje, 4 Sept. te Ba tavia. Van Oldenbarnevelt van Gibraltar naar Port Said, 4 Sept.. Tahian, 4 Sept. te New Orleans. Ben-gkalls, 4 Sept. van Amsterdam naar Indië. VINKE EiN CO. Farmsum, 4 Sept. te IJnrui- den. Aalsum, 4 Sept. te IJmuiden. KON. HOLL. LLOYD. Antrerios, 3 Sept. van Amsterdam naar Zuid-Amerika. GROTE VAART. Amstelstad, 2 Sept. van Amstelstad te Accra. Hercules. 2 Sept. van Am sterdam te Istanbouf. Malvina,, wordt 8 Sept. van Las Pledras te. Rotterdam verwacht. Prins Alexander, l Sept. van Rotterdam te 'Quebec. Prins Maurits, RotterdamChicago, 2 Sept, van Montreal. Tabian, 4 Sept. van Galveston te New Orleans. Utrecht, Rotterdam—Java, 3 Sept. te Londen, Abbekerk, RotterdamAustralië. 3 Sept. van Antwerpen. Algenib, 3 Sept. van Rio de Janeiro naar Victoria (Braz.). Alhena. Rot terdam-Buenos Aires, pass. 3 Sept. St. Vincent. Alwaki, 3 Sept. van Rotterdam naar New York en Mobile. Amsteldijk, MobileRotterdam, 3 Sept. te Londen. Berkel, 3 Sept. van Rotterdam naar Kemi. Blommersdijk, BaltimoreRotter dam, 4 Sept. v.m. te Antwerpen. Britsum, 4 Sept van Montreal te Rotterdam. Edam, New York, wordl 9 of 10 Sept. te Antwerpen verwacht. Hedel, Montreal—Rotterdam, 3 Sept te Antwer pen. Hugo de Vrles, 3 Sept. van Takao te Shang hai. Aris, Amsterdam^-Opörto, pass. 2 Sept. Dungeness. Jaarstroom, AmsterdamWest \frika. 3 Sept. van Rotterdam. Kedoe, 3 Sept. van. Amsterdam te Havre. Kota In ten, Rotter dam—Java, 3 Sept, Kaap Bonn. Lely. Buenos -\iresRotterdam, pass. 3 Sept. St. Vincent. Lim- Vurg, New York—Java, 3 Sept. van Suez. Luu- erkerk, 3 Sept. van Baltimore naar Rotterdam/ t.msterdam. Modjokerto, 3 Sept. van Rotterdam e Batavia. Noord-wijk, 3 Sept. van Antwerpen iaar Lissabon. North Valley (charter Holl. id.lijn), 3 Sept. v. Hartlepoint naar Rotterdam, 'olyphemus, AmsterdamOost Indië, 3 Sept. v. de Downs. Rijn, 3 Sept. van Rotterdam naai Kemi. Salawati, AmsterdamNew Orleans, pass. 2 Sept. Dungeness. Samarinda, SabangHamburg 2 Sept. van Port Said. Telfair Stockton. 3 Sepl. van- Durban te Lorenzo Marquez. Themisto, 4 Sept. van Treerivers te Rotterdam. Tjimentong, 31 Aug. van Balikpapan te Tarakan. Utrecht, 3 Sept. van Rotterdam naar Batavia. Van 't Hoff. New YorkJava, pass. 2 Sept. Minicoy. Zonne- wijk, pass. 3 Sept. Ouessant, wordt 5 Sept. van Calcutta te Amsterdam verwacht. Averdijk, 4 Sept. van Londen te Antwerpen. Delftdijk, Rot terdam—North Pacifickust, 3 Sept. te Los Ange- Noordam, New YorkRotterdam; pass. 3 Sept. 23.35 uur Scilly eil.- KLE-INE VAART. Actinia, 3 Sept. van Hal- den naar Lysekil. Frejo, 3 Sept. van Os-tende n. Antwerpen. Omlandia, 3 Sept. van Immingham naar Lissabon. Saba, 3 Sept. van Rotterdam te Aberdeen. Zeehond, 3 Sept. van Jersey te Teign- mout-h. Agiena, 3 Sept. van Grimsby te Londen. Aktjo, 3 Sept. van Antwerpen naar Sandef.iord. Albatros, 3 Sept. van Christiansand te Lygndal. Alcyone, 1 Sept. van Antwerpen te Newport Mon. Biervliet. 4 Sept. van Rotterdam te Londen. Brem, 3 Sept. van Antwerpen te Oslo. Coolhaven, MantyluotoNewport Mon, 5 Sept, des nachts te Vlaardingen verwacht om te bunkeren, Elisabeth (RKC), Rotterdam—Warrington, pass. 3 Sept 23.40 uur Lizard. Eton, 2-Sept. van Rotterdam te Boston. Expresse, 3 Sept. van Rotterdam te Aberdeen. Helievoetsluis, 4 Sept. van Niel te Skien. Holland, 4 Sept. van Vlieland naar Boom. Import, 3 Sept. van Stockholm le Helsinki. Ko ningshaven, 3 Sept. van Wasa te Arftwerpen. Marietje Bohmer, 3 Sept. des avonds van Orns- kjoldvik te Rundvik. Sandenburgh, 3 Sept. van Londen naar Rotterdam. Taurus, 3 Sept. van Londen naar Maassluis. Ton S. 2 Sept. van Rot terdam te Kingslynn. Urmajo, 3 Sept. van Stock holm naar Norresundet. Van Brakel, 3 Sept. van Middlesbro naar Kopenhagen. Hoogland, 3 Sept. van de Theems naar Blyth. Nottingham, 3 Sept. van Goole/naar Harlingen. SLEEPBEDRIJF. Slbt „Schelde" met bag germolen, arriveerde 3 Sept. van Rotterdam te Algiers. Sl-bt „Blankenburg", vertrok 3 Sept. van Gibraltar naar Rotterdam. Het hoekje van Beste kinderen. Er zullen wel heel wat verlangende ogen over deze regels, vliegen, wanneer ze een maal opengevouwen op de IJmuidense, Driehuizer en Velsense tafels liggen. Want vandaag wordt de uitslag van dc tekenwed strijd bekend gemaakt en vragen vele in zenders.: „Zou ik het zijn?" Maar ik zal jullie niet zo lang plagen met geheim hou den van de naam, dus daar gaan we. Mientje Galis, oud 10 jaar, Kastaujestraat 1, in IJmuiden-Ocst. heeft met haar wer kelijk goed getekende haas de eerste prijs in de wacht gesleept. Gefeliciteerd, AMA ZONE, je hebt het eerlijk verdiend. De ver rassing wordt zo gauw mogelijk verstuurd, hoor. De tweede prijs was een hele uilzoc- kcrij, want er waren er onder dc ongeveer twintig inzendingen verscheidene tekenin gen, die eveneens erg geslaagd mochten heten. Na lang wikken en wegen heb ik de tweede prijs toegekend aan VIOLIER, die nooit haar adres op de brieven zet en die ik dus haar prijs niet kan toesturen, tenzij ze mij even laat weten, waar het pakje heen moet. Daar ik maar één plaatje in de krant kan zetten, moet ik even vertellen, met welke tekening VIOLIER deze tweede prijs heeft behaald. Een vlotte schets van „Grote Veer", je weet wel, die Indiaan uit het boek „Sajo en haar Bevervolkje"; niet overge trokken, maar kennelijk nagetekend. Je ziet de Grote Veer in het maanlicht op een heuvel staan met de bergen aan zijn voeten en naast hem verheft zich een oude pijn boom, die Violiertje zorgvuldig en netjes heeft nagemaakt. Dat was dus de langver wachte uitslag. Het zal mij eens benieuwen, wie de Septemberprijs voor de meeste eigen-gemaakte raadsels wint! De correspondentie be gint deze week met een kleine nieuwelinge, Betsy K. uit IJmuiden, die me vraagt, een schuilnaam voor haar te bedenken. Ik zou het graag doen, kindje maar alle andere kinderen hebben er ook zelf een be dacht, zodat jij het even eens maar -moet proberen. Hoor ik de nieuwe naam gauw van je? Natuurlijk mag jij de kruiswoord- puzzlë opsturen, hij doet mee in de wedstrijd, hoor! KERSTKLOKJE is ook weer opgedoken, na een hele poos in Katwijk aan Zee van zon en zomer te hebben genoten. Heerlijk, wat, het strand vlak bij de deur? Ik wou, dat ik je zusje was. had ik nu ook zo'n mooie schoudertas. Krijg ik nog eens een langere brief ook van je, Kerstklok? Ik moet jou nodig weer eens wat meer horen klingelen, hoor! En daar hebben we SLAAPMUTSJE ook. die dus niel in slaap gevallen is. Gelukkig maar, want ik mis niet. graag iemand uit ons clubje, hoewel ik niet hoop dat Jtilue de komende winteravonden alle honderd tegelijk komen oDzetten, want dan loopt de krant over! Slaapmutsje heeft haar diplo ma. Dus nu kun je in het water vallen en dan zwem je er gewoon weer uit. Het zwemmen zit, geloof ik, in de familie, niet? Die vader van jou is ook al zo'n waterrot. Ga jij deze week nog maar eens lekker van'het zwembad genieten, je mag nu in het diepe! KLEIN DUIMPJE is ook weer van de partij. Nog m'n gelukwensen met je over gang, vijfde vinger! Hoe is het met de zere vinger? "Dat doet lelijk pijn hè, als de dok ter met je nagel aan het vechten gaat. Maar de echte Klein Duimpje was eveneens een dapper kereltje en die huilde ook niet. Tjonge, jonge, wat heb jij een goeie ver jaardag gehad, zeg. Was je nu maar meer dan eens in het jaar jarig! VIOOLTJE, bedankt-voor de prentbrief kaart uit Enter, hoor. Een prettige tijd ach ter de rug? Zo verschijnen al mijn oude kennissen weer op het appèl. SNEEUWBAL is ten minste weer present, na haar inspannende vacantie. Jij zult wel zo'n beetje de enige van ons zijn, die deze vacantie hard ge werkt heeft. Hoe is het met je moeder? Doe haar maar de hartelijke groeten en wens 'haar spoedig volledige beterschap. Drie maanden in het. gips valt niet mee, maar gelukkig heeft ze een flinke dochter om zich heen. is 't niet. Sneeuwballetje? Ja kind. de plicht van de school roept ook weer en al wou je nog zo graag een half jaar je vrije dagen rekken, dat zal wel niet gaan. VIOLIER stuurde ditmaal een brief, die meer op een postpakket leek. Ik mag ze wel zo dik, hoor trouwe vriendin! Maar ik moet er eens goed voor gaan zitten, om hem te beantwoorden. De eerste keer, dat je vul pen gebruikt werd, was dus voor een brief aan mij? Ik ben zeer vereerd, juffrouw! Jij bent uit je slof geschoten voor de Septem- ber-prijsvraag. Niet minder dan tien zelf gemaakte raadsels! Ze worden zuinig be waard en het zal voor de anderen ,wel een aansporing zijn, om me te bedelven onder de raadsels. Alles mag hoor, als het maai/ „eigen fabrikaat" is. Dacht jij. dat ik de brieven van het kinderhoekje met een lintje eromheen bewaarde? Nee, die gaan in een grote map. welke haast alweer te klein wordt door de omvangrijke post van elke week. Verbrand wordt er geen één. want het is veel te aardig, later nog eens in jullie gebabbel te snuffelen, wanneer jullie alle maal groot, en deftig zijn geworden en jul lie kinderen naar Tante Els gaan schrijven. Mooi hoor, dat je mij, die elke week een ander raadsel voor het hoekje moet be denken, zelf aan het puzzlen zet. Maar ik ben er lekker toch uitgekomen! Je ziet, dat je Grote Veer jou de tweede prijs heeft bezorgd. Stuur maar gauw ie adres. Ik zal Dinsdag aan je denken, hoor, wanneer je voor het eerst, naar school gaat. Ja, de nieuwe leraren zijn elk jaar weer een ver rassing. Je Engelse vriendin zal wel komen opdagen, net als de kinderen van mijn hoekje na een lange vacantie. Snuf en n - geven hierbij de hartelijke groeten™^ aan mejuffrouw Violier. Dag! eru3 WATERGEUS is met zun zusje beetje boos over mijn opmerltin<» van n leden week, dat zijn briefje en dat !er" ANEMOON niet op tijd waren. Ik weit hoe het zit. Watergeus, maar jullie enl1?1?* rolden eerst Vrijdagochtend mijn bn« tr8 nen. En over dat raadsel is' Water™1* evenmin tevreden. Daar heb je groot ™fls in, hoor. Jij had nog meer dieren sein*? dan ik er expres had ingestopt °er ook nog een raaf en een eend in Watergeus! "Ude. AMAZONE vergast mij op e'en besolw wing over het Frans Halsmuseum in wi lem en zijn inhoud. Ik ben het in afc zichlen met je eens, behalve met de eevniS" trekking dat jij „nu wel kunt onlm Jf met klodderen". Juist niet, Amazone Jf» opgeven heeft nog nooit iemand iets hf reikt. Ik krijg volgende week dus weer tekening? cen ANEMOON heeft, als ik dat zo bekrit een prettige Koninginnedag beleefd hbv! jij die mand fruit van het Oosterduinff gewóhnen? Behalve de ansicht van VIOOLTJE kvwm er deze week ook nog een briefje van ff En als presentje vond ik er een zelf™ maakt waaiertje in, dat ik gebruiken «a al* boekenlegger. Ben jij weer ziek. meiskZf Wat mankeert er aan? Maar gauw hpi™ worden, hoor! Dus jij hebt zelfs in Enter'ril IJmuider Courant nog gelezen. Ik beff best. dat jij geen tijd hebt gehad, om p™ tekening in te sturen, zou ik ook niet ge De haas die Mifcntje Galis getekend heeft. daan hebben als ik in Enter zat! Maar dat jij niet tekenen kunt is onzin, want elke week staat een proeve van je bekwaamheid bovenaan de brief. Ja, de oplossingen van de zelfgemaakte raadsels moet ik er bij heb ben, anders is niet na te gaan, of de raad sels inderdaad juist zijn. Ik had maar een varkentje meegenomen uit je vacantie- oord, dan kon hij ook eens pootje-baden in IJmuiden. Nee hoor, ik neem het je hele maal niet kwalijk, dat je tijdens je ziekte niet kunt schrijven zoals je wel zou willen. Van harte beterschap toegewenst. Viooltje en tot de volgende week! Waarmee ik te vens de correspondentie voor deze keer sluit en van jullie allemaal afscheid neem met de gewone groet: Voor jonge hersens Vele goede oplossingen kwamen binnen op het raadsel van de vorige week, name lijk van Amazone, Watergeus, Anemoon, Viooltje, Violier en Betsy K. De „taak" voor de volgende week bestaat uit een lang woord, waarin een heleboel andere woorden verborgen zitten. Je mag de letters daartoe ook door elkaar gooien, Het woord is: STATIONSWACHTKAMER. Probeer maar eens! Tot de volgende week! TANTE ELS. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN INGL1S vertaald uit het Engels. 20) O ja, en haar lievelingsneef kwam toen logeren, opperde Anne, enigszins ver wonderd, dat dit sprookje zo gemakkelijk te bedenken was. Toen ze aan de beterende hand was, stemde Geoffrey in. Ze heette Anderson, mevrouw Bertha Anderson, en ze woonde in een plaatsje, dat Little Weedon heette. Ze kwam over die longontsteking goed heen, maar ze is een jaar of twee geleden gestorven hoewel jij dat natuurlijk niet wist, voordat ik je dat nu verteld had- Het was allemaal waar, behalve dat de verpleegster, die tante Bertha verpleegd had, een oude vrouw van dik in de vijftig was geweest met een groot grof gezicht. Er was daar alleen één oude meid, die Mary heette, een zonderlinge oude vrijster en die is ook gestorven, dus dat is allemaal in orde. En je herinnert je niet veel van Little Weedon, want je was de enige verpleegster, en had niet veel ge- legeiiheid om uit te gaan. Dat is allemaal volkomen op zijn gemak te gevoelen wat heel gemakkelijk voor je om te onthouden, vind je niet? Erg gemakkelijk, verzekerde Anrte hem oprecht, natuurlijk kan het best zijn, Geoff, dat het nooit ter sprake zal komen, maar als het zou voorkomen dan is het prettig te weten, wat ik zeggen moet. Je bent een intelligent meisje, zei hij goedkeurend- Natuurlijk vind ik het niet prettig leugens te vertellen, aarzelde Anne, maal ais ik ze moet vertellen onder bepaalde omstandigheden Het zijn in ieder geval alleen maar leugentjes om bestwil, stelde Geoffrey haar gerust, en je wilt toch niet, dat ik in een geweldige herrie met Alan verzeild raak, is het wel? Natuurlijk niet, antwoordde Anne onmiddellijk, het is eigenlijk wel erg, vind je 'niet Geoff, dat hij uiterlijk zo op Dick gelijkt en van binnen zo anders is. Dat heb je gauw bekeken, hè? Ja, maar ik wist het natuurlijk van te voren al, ik bedoel, dat 'hij zo anders was. Maar ik had niet gedacht, dat hij er zo uit zou zien als hij er uitziet. Ja. dat is een verrassing, vooral als je er aan denkt, wat een fijne kerel Dick was, stemde Geoffrey toe. Hij begon zich de gefiele situatie betreft. Natuurlijk was het onaangenaam, dat het meisje op Trant was gekomen en hij had een benauwd ogenblik doorgemaakt, toen hij haar daar op het station had ontmoet, maar hij was nu langzamerhand weer volkomen gerust gesteld. dat alles goed geregeld was. Het zou misschien nog wel een buitenkansje kunnen blijken te zijn. dat ze gekomen was. dacht hij opgewekt. Ze was intelli gent en hij was er tot zijn grote genoeg doening zeker van, dat geen vergissing van haar kant de zaak zou verraden. Ze was hem, die dagen op de boot indertijd, erg aardig gaan vinden, vleide hij zichzelf, en nu was ze hem itens darïkbaar. En hij had er zo'n idee van, dat ze het soort meisje was, voor wie dankbaarheid véél betekende. Het had hem vaak gespeten, dat het in die tussenliggende jaren gezien het spel, dat hij speelde, beter was geweest de vriendschap met haar te laten lopen. En het was zonder meer buitengewoon prettig haar weer te ontmoeten, ze was zejfs nog aardiger om te zien, dan hij zich herinnerde. Hij keek goedkeurend neer op het klei ne hoofdje, zo dicht bij het zijne. Je krijgt het niet koud, hoop ik? zei hij. Het volgend ogenblik zou hij zijn arm om haar schouders leggen, maar Anne, die zijn vraag als, een wenk. dat het on derhoud was afgelopen, opvatte, stond op. Helemaal niet, zei ze, maar ik ge loof, dat ik nu beter weer naar binnen kan gaan. Kathryn zag er wel slaperig uit,''maar het is mogelijk, dat ze toch nog iets wil hebben. En hoewel Geoffrey een sterke neiging had gevoeld haar te omhelzen, moest toch zijn slimme brein haar gezond verstand bewonderen en zag hij er. hoewel met spijt van af. Er zouden nog wel andere gelegen heden komen, hield hij zich voor, vast be sloten ze te scheppen, als ze zich onver hoopt niet zouden voordoen. Ik geloof, dat je gelijk hebt, stemde hij toe. We zien elkaar morgenochtend nog wel zuster Prescott. Zeker, meneer Neame, antwoordde Anne ernstig. Hij nam haar hand en hield deze even in de zijne. Dan bracht hij haar terug naar de opening in de hoge heg; geleidde haar veilig er door heen en liet haar gaan, terwijl hij haar nakeek, toen ze haastig het pad afliep naar de deur, die toegang gaf tot de hall. (Wordt vervolgd). Het Nederlandse actiecommuniqué van Vrijdag meldt, dat het aantal, schendingen van het bevel', „staakt het vuren" door de republikeinen thans tot 800 is gestegen. 347 maal gebeurde dat binnen het door de Nederlandse troepen bezette gebied. De laatste tien dagen werd het bevel 34 maal geschonden. Tevens deelt het communique mede, dat bij Salatiga en Ambarawa een grote zuiveringsactie is ingezet, die hevige republikeinse tegenstand ontmoet. De ver liezen aan republikeinse kant zijn groot- Ook ten Zuiden van Gombong worden he vige gevechten geleverd. Uit de omgeving van Leomadjan in Oost- Java werden herhaaldelijk schietpartijen gerapporteerd. Bij zuiveringsacties in het gebied van Tandjongpoera in Noord-Su- matra werd in een vuurgevecht een aantal republikeinen gedood en gewond. Een aanvullend communiqué meldt, dat in Medan 12000 Chinezen een protestbe- toging hebben gehouden tegen de wanda den van republikeinse strijdkrachten te* genover de Chinese bevolking aan de Oost kust. Talrijke slachtoffers van de wanda den, weduwen, wezen, gewonden en mis handelden, namen deel aan de betoging- Een voor de landvoogd bestemde petitie werd de resident ter handgesteld. De Chi nese consul werd een petitie voor door zending aan de regering te Nanking over handigd. De militaire politie arresteerde een Indonesiër, Soeit genaamd, die schul dig is aan de moord op de Zwitserse fa milie Kunzle. De arrestant bekende de moord bedreven te hebben. De schuldige verklaarde gehandeld te hebben op bevel va-n de politie- tevens Pemoedacommandant Hij had zich juwelen en geld, tot sen be drag van 15000 gulden, van de Zwitserse familie toegeëigend. Het bedrag is thans door de politie achterhaald- Op aanwij zing van de moordenaar zijn de lichamen der vermoorden opgegraven. Geen „lettre de crédit"? Dan geen Franse benzine. Door de „Direction des Carburaotsi? Parijs wordt er over geklaagd, dat zien Nederlandse automobilisten bij Franse in stanties vervoegen om benzinetoewyzin§< zonder in het bezit te zijn van een „letC« de crédit". Vermoedelijk is dit het gevolg van een onjuiste vertaling van de Franse pub)»- tie „Attribution de Carburant-aufco Be langhebbenden wordt er dan ook op 8 wezen, dat men noch aan de Franse 4ire* stations noch bij andere Franse instant zonder „lettre de crédit" benzineoooa® kaïn verkrijgen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6