IJmuider Courant Franse politie verijdelt plannen van Joodse verzetsorganisaties Truman heeft haast Eerste Exodus-Joden zijn in Hamburg zonder geweld ontscheept Delegaties van de deelstaten kwamen Zondag uit Amerika op Schiphol aan Amerikaans rapport acht Engeland niet meer capabel als „één der grote drie ^Jaargang No. 1872$ geiinemcrlaan 154, Tel. Eedactie en ^Mst'ratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, jo724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. prSeriJ Z,B- Spaarne 12' TeL 12713' 10132' Directeur-Hoofdr- lacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maan3ag SeptemEer 1917 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De Totalisator ZONDER VERWONDERING zal hebben, dat de indiening bij n gelezen '-"de Kamer van een wetsontwerp °e Lpr-mvoering van de totalisator te i"i w"uten is. Onze tijd is vervuld van veü en vrijwat belangrijker kwesties dan '■Leiding en organisatie van het wed- U1 rpnoaarden en harddravers. Bestaat den dringende behoefte aan? Het is er "honds niet duidelijk waar die zich op m De toelichting bij het wetsontwerp i dit wellicht ophelderen. Vermoedelijk iii de belangen van de paardenfokkerij f voren worden gebracht. Indertijd gold de overweging, dat die werd gesti- V/i door de rennen en dat de rennen ^organiseerde wedden nodig hadden 11 L miblieke belangstelling te behouden. BI uC 1 „an rlp l-nt.alic:n tnr in 1 Q1 1 fdP afschaffing van de totalisator in 1911 mZn dan ook jarenlang geen rennen £Un, maar later breidde de Neder- i dse paardensport zioh in velerlei vormen ïlttljlt'uit, waarvan vooral de successen Nederlandse renners bij de Olympische ^,|en en bü andere springconcoursen ge- ^fhei overigens ook denkbaar dat de re ine zich bewust van de levensduurte en n de'vervaarlijke liscale operaties die zij "Ytt Nederlandse volk toepast, het de Leenheid wil geven om zich door middel hel kansspel op rennende paarden een rnanciële troost te verschaffen? Niet dat .en heilzame uitwerking op het totaal metlders zou hebben, want de totalisa- inr keert slechts de inzetten der verliezende wedders aan de winners uit die boven- Ln kun eigen inzet terugkrijgen. Dus ver tuist hel geld slechts van de ene wedders- Irlononnaie naar de andere en vice-versa. Want. ervaring met het wedden op paarden dat wie het geregeld doet op den op evenveel verlies als wmst moet „ktnen. Ja eigenlijk nog wel op ral meer verlies dan winst. Want de ver- Mine van het geld, bij de loketten op de renbaan gestort, geschiedt eerst na...... iltrtk van belastingen en andere onkosten. Ak,i Ziet de regering er dus een nieuw beiasting-objeet. in. dat haar aantrekt? Overweegt zij daarbij wellicht, dat wij wel een afleidinkje kunnen gebruiken in deze lijd en zal zij even slim zijn als de Fransen, die de belasting-aftrek op de wed-gelden indertijd voor de ziekenhuizen bestemden, it iedere verliezende wedder op Long- champs, Auteuil, Le Tremblay, St. Cloud of Maisons-jhaffitte zich troosten kan met de gedachte, dat hij tenminste aan een goed doel heeft, bijgedragen? De gelegenheid tot gokken is in ons land met het totalisator-verbod niet verdwe nen. De Beurs bleef er immers alle moge lijkheid toe bieden. En de Beurs is vrij wat gevaarlijker voor gokkers dan de totalisa tor omdat zij de gelegenheid opent om te wedden met geld dat men niet bezit. Aan dé loketten op de renbanen kan men alleen het geld riskeren dat men bij zioh heeft, it de totalisator eist contante betaling, „„„rdoor is «lit systeem ook te verkiezen boven het in Engeland nog altijd bestaande stelsel der bookmakers. Want. bij die „par ticuliere ondernemers" kan men telefonisch n weddenschappen opgeven als men bij bén „als klant" bekend is. Men kan een rekening bij hen openen. Ook is hun prijs berekening onderhevig aan de persoonlijke winst, die zij berekenen en is het nog al eens voorgekomen, dat bookmakers spoor loos verdwijnen van de renbaan, als het hun tegengelopen is. Want het^gilde heeft immer bedenkelijke figuren geteld. De totalisator daarentegen die op de Franse renbanen al sinds lange tijden al- jjleen bestaat en in Engeland later ook is ingevoerd is een officiële instelling, die mathematisch-zuiver werkt en altijd, on middellijk na de race, correct üitbetaalt. Hoe het systeem werkt heb ik al aange duid. Er mag nog wel een woordje ter toe lichting bij, Wedders op de rennen gaan naar de loketten van de totalisator en kopen een ticket, dat het nummer draagt van de ren en dat van het paard, waarop zij spelen willen. Zij betalen voor dat ticket hun inzet. Als de race aanvangt worden de loketten gesloten. Het personeel van de totalisator slaat aan het rekenen en ver deelt de inzetten op de paarden, die ver loren hebben, over winnende wedders. Dat gebeurt dan naar verhouding van de ge zamenlijke inzetten op het winnende paard en de nrs. 2 en 3, die als „geplaatst" wor den aangemerkt. De totalisator „totaliseert" dus de weddenschappen en keert ze naar verhouding uit. Als de winnaar favoriet geweest is en velen dus op hem gespeeld nebben, krijgt ieder van hen maar een klein bedragje uitgekeerd. Is hij een outsider, blijkt zijn kans b.v. 661 geweest te zijn, dan krijgen de weinigen, die hem uitver koren hebben, hun inzet plus zes-en-zestig naai dat bedrag terug. Gokken, ook op paarden, is erg ongezond voor mensen die erdoor meegesleept wor den Het is onnodig daarover uit te weiden, want de Beurs heeft de gevolgen door v?le tragedies in het zakenleven aangetoond, «en kan zich ook bij de totalisator finan cieel te gronde richten, ofschoon minder 'nel en radicaal. Tegen de totalisator zal je aangevoerd worden, dat zij een groter publiek tot wedden trekt dan de Beui's doet: iu ?eei' kIeine luyden. Maar ik geloof f'?,. 7 men goklustige lieden met een niaiisator-verbocL tegen zichzelf heeft leun en beschermen n de landen, waar veel op paarden ge- d wordt, maakt een aantal wedders een studie van de kansen, op hiin Van ^bamming der edele dieren, bun vorige resultaten, hun vorm en de anden waarop zij het snelst zijn. Aan- snmm' 6en paard geen automaat is en - ij.. '8® Paarden, net als somm'ige mensen, 'tvfn aai'd en stemming zijn, terwijl knmoÜ'j- races regelmatig verlopen, Daar,!1 ^rekeningen heel vaak niet uit. ]s ,het zo vaak een outsider die *int inplaats van de eerste, tweede en <W/)„ Vi,n ue eerste, twee< blijft "er v.0°rspellers. Het slechts een Van de totalisator kan men zeggen, dat die hem zo netjes, als 2* berekent." Maar "er 'blijft' die verlip.* Ü11 as^nS en onkostenDaar toattoA dt?ratige' rustise wedde^°pp Deze week nog geen regeringsverklaring Mn onze parlementaire correspondent). .jVj' zeker worden geacllt dat er ever India „n,og geen regeringsverklaring regei'inp w°rden afgelegd, omdat de Van Dr h t acllten °P de terugkomst van Mook uit Amerika. De groep Stern wilde Londen bombarderen De Franse politie heeft een plan van Doodse verzetslieden ontdekt, om met bommen van eigen fabrikaat een bombardement op Londen uit te voeren uit particuliere vliegtuigen. Zij heeft verschillende arrestaties verricht en Engelse instanties ge waarschuwd. Bovendien heeft de Franse politie de rabbijn Korff op het vliegveld van Versailles gearresteerd in verband met een andere aangelegenheid. De rab bijn wilde namelijk met een vliegtuig pamfletten boven Londen gaan uitstrooien. Korff is de voorzitter van het Ameri kaanse comité voorpolitieke actie in Pa lestina. Hij was in gezelschap van twee andere Amerikaanse Joden. Toen de drie Joden zich aan boord van het vliegtuig wilden begeven loste een detective in burger een schot in de lucht en van alle kanten schoten Franse politiemannen die als vliegtuigmecaniciens waren verkleed, toe en arresteerden hen. Rabbijn Korff had een koffer met pam fletten bij zich waarop de volgende waar schuwing stond: „Wij zullen de oorlog in het hart van 't- imperium voeren.» Wij zijn gereed een bevrijdingsoorlog te strijden om slavernij te ontgaan". De politie verklaarde dat rabbijn Korff een vliegtuig had gescharterd en vermoe delijk zijn pamfletten boven Londen wilde uitstrooien. De beide andere gearresteer den een man en een vrouw zijn niet geïdentificeerd. Het is niet bekend, of deze arrestatie in verband staat me| die welke naar aanlei ding van het vinden van vliegtuigbommen is verricht. Het toestel, waarmee Korff en twee anderen wilden opstijgen, is een Ameri kaans type en afkomstig uit overtollige iegervoorradenKorff heeft onlangs ver klaard, dat hij Joden per parachute in Palestina wilde neerlaten. Vrijdag jl. heeft hij een uitvoerig plan hiervoor aan de Franse autoriteiten voorgelegd en toe stemming gevraagd een vliegbasis op Frans grondgebied te mogen vestigen. Dit verzoek is geweigerd- Een vertegenwoordiger van de Joodse verzetsgroep Irgoen Zwai Leoemi beeft naar aanleiding van de te Parijs verrichte arrestaties van Joden aan een correspon dent van het Franse persbureau A.F.P. een verklaring overhandigd, dat Rabbijn Ba- ruch Korff geen contact heeft met de Ir goen en geen lid is van deze organisatie. De rabbijn behoort tot de Amerikaanse groep Baldwin, die geen politieke actie voert voor een vrij Palestina, aldus deze verklaring. Bombardementsplan. De Parijse politie heeft naar aanleiding van de vondst van zes eigengemaakte vliegtuigbommen een aantal arrestaties verricht, waarvan de ontdekking van het bombardementsplan het gevolg was. Het Franse ministerie van Binnenlandse Za ken heeft bekend gemaakt, dat de groep Stern deze bommen wilde gebruiken voor een bombardement op Londen üit wraak President Truman, die zich momenteel op het slagschip „Missouri" bevindt, deel de gisteren mede dat hij direct naar Washington zal terugkeren inplaats van, zoals eerst het plan was, op 20 September. Aanvankelijk zou de president naar San Juan (Puertorico) gaan vanwaar hij naar Washington terug zou vliegen. De reden voor het veranderen van de plannen werd niet genoemd. Truman ontsnapte Zaterdag op het nip pertje aan een wisse dood, toen zijn wagen slipte en van een steile, modderige berg weg afgleed. De president bleef echter ongedeerd. (U.P.) Dr. van Mook in New York „Linggadjati blijft richtlijn" Dr. van Mook is te New York aangeko men, waar hij een onderhoud zal hebben met mr. van Kleffens en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marshall. In welingelichte kringen ver wacht men, dat ook bepaalde economische kwesties zullen worden aangeroerd. Dr. van Mook was Zaterdag vergezeld door het hoofd van de regeringsvoorlich tingsdienst te Batavia, mr. dr. J. Ozinga, van Schiphol per K.L.M.-vliegtuig naar New York vertrokken. Vlak voor zijn ver trek deelde de landvoogd aan enkele jour nalisten op het vliegveld mede, dat hij van plan is slechts enkele dagen in Ame rika te blijven. Hij zegde de journalisten toe na zijn terugkomst in Den Haag een vrij uitvoerige verklaring te zullen afleg gen. Tenslotte ligt het in dr. van Mook's bedoeling drie dagen daarna weer naar Batavia terug te keren. Dr. van Mook ontkende ten stelligste, dat er plannen zouden zijn tot vervanging van de overeenkomst van Linggadjati door een nieuwe overeenkomst, die dan onder de ogen van een door de veiligheidsraad aangewezen commissie zou worden gete kend. „In grote lijnen'*, zo zeide hij, „blijft Linggadjati de basis waarop de regering haar politieke gedragslijn bouwt". Hij ge loofde niet in direct contact met de UNO te zullen komen, wel was hij van plan het Amerikaanse publiek via de pers en door persoonlijkeredevoeringen voor Ameri kaanse radio-stations op de hoogte te stellen van de huidige stand van zaken. Zaterdag één dode Het Nederlandse actie-communiqué van Zondag maakt melding van de arrestatie van zes Indonesiërs te Batavia wegens po-. ;ing tot brandstichting. De Nederlandse verliezen bedroegen Zaterdag een gesneu velde en tien gewonden. Bij een zuiverings actie ten Zuiden van Tegal werd 'tegen stand ondervonden van een troep van 200 man alri-troepen (republikeinse marine). Zij werden verdreven en leden zware ver liezen. Griekse ambassadeur naar Moskou terug De Griekse ambassadeur te Moskou, Atihanase Politis, die zich momenteel met vacantie te Athene bevindt, wordt nog deze maand te Moskou verwacht. Reeds eerder is gemeld, dat de Sovjet-ambassa deur te Athene, vice-admiraal Rodkmof, die Athene sinds April niet meer bezocht heeft „wegens werkzaamheden elders" niet zal terugkeren, i voor het transporteren der Joodse vluch telingen naar Hamburg. Na de ontdekking van het plan zijn tot dusver 17 personen geai-resteerd. De ar restanten zijn nog niet officieel van een bepaald feit beschuldigd. Hierover zal waarschijnlijk op grond vanpolitie-ver- klaringen worden beslist. In Engeland zijn speciale voorzorgsmaatregelen genomen, zo werd op het ministerie van Luchtvaart meegedeeld. Voor het eerst wordt thans officieel medegedeeld, dat de Irgoen Zwai' Leoemi en de groep-Stern vele agenten in Frankrijk hebben. Spaans kruitmagazijn ontploft Tengevolge van een ontploffing in een kruitmagazijn van het Spaanse leger nabij Alcala de Henares, 30 km. ten Oosten van Madrid, zijn volgens de eerste berichten 17 personen om het leven gekomen. Er zijn 38 gewonden. 20 mannen van het be wakingspersoneel worden nog vermist. Britse mijnwerkers houden hel been stijf Na in hun plaatselijke clubgebouw een vergadering te hebben gehouden besloten de mijnwerkers van Cuds worth, waar de eerste stakingen zijn uitgebroken, hun actie voort te zetten, een actie welke mo menteel circa de helft van de Yorkshire kolenmijnen heeft lamgelegd. Ondertussen heeft de secretaris van Yorkshire district, W. S. Jones, verklaard dat thans de publieke opinie zou oordelen over de recalcitrante mijnwerkers. Door de staking is tot nu toe circa 400.000 ton kolen verloren gegaan en meer dan 2000 fabrieken worden ernstig metstillegging bedreigd. ZWEMMER VERDRONKEN Zondagmiddag kwam bij Groede in Zee land, bij het zwemmen in zee, de 20-jaqge A. T. uit IJzendijkc door verdrinking om het leven. Kttmil, een Anglo-Arabisch volbloedpaard van de Heemsteedse fokker T, G, Medeblik uit Heemstede, behaalde op de tentoonstelling in Hilversum een derde prijs. Het woord is aan. Zakenwereld- E p i g r a m men: Luisteren betekent volgens de meeste mensen niet anders dan wachten tot de ander heeft uitgesproken. Machinegeweren en traangasbommen bleven verborgen Stakende mijnwerkers uit Grimethorpe en South Kirby. die het nietsdoen begon te vervelen, organiseerden Zaterdag een cricket-wedstrijd. Men ziet hier een aantal van hun collega's, die zich de tijd korten met het kijken naar deze, meest Engelse aller sporten. President Soekawati sul radiorede houden De delegatie bestaande uit vertegen woordigers van Oost-Indonesië en West- Borneo is gisteren in gezelschap van dr. P. J. Koets, adviseur van dor. Van Mook, op Schiphol aangekomen. Reeds geruime tijd voor negen uur, liet tijdstip, waarop het K.L.M.-vliegtuig Zon dagochtend uit New York werd verwacht, stonden talrijke belangstellenden bij de hekken om de president van Oost-Indone sië, Soekawati, met zijn gezelschap te be groeten. Voor de aankomstloods was het tiende bataljon van het tiende regiment infanterie uit Haarlem opgesteld en toen, enkele minuten voor negenen, het vliegtuig landde, stonden' dè soldaten stram in de houding. Achtereenvolgens stapten uit de president van Oost-Indonesië, Soekawati; Sjarif Hamid II, sultan van Pontianak; dr. P. J. Koets, adviseur van dr. Van Mook; Nadjamoeddin, minister-president van Oost Indonesië en Anak. gde Agoeng, minister van Binnenlandse Zaken van Oost-Indo- nesië. Ter begroeting waren aanwezig de mi nister-president dr. L, J. M. Beel; de minis ter van Buitenlandse Zaken, baron van Boetzelaar van Oosterhout; mr. Hamelink, minister van Financiën van Oost-Indone sië en de Cpmimissaris der Koningin in Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Een uiteenzejting. In een gesprek met de talrijke journalis ten, zeide de president van Oost-Indonesië het volgende: „Wij *ïjn naar Amerika gevlogen om daar ook het standpunt van de regering van Oost-Indonesië aan de Veiligheidsraad bekend te maken. Wij meenden, dat dit een billijke, simpele eis was, aangezien de repu blikeinse regering tot de besprekingen was toegelaten. Wij meenden, dat wanneer men het ene deel van Indonesië zou horen, het zelfde zou gelden voor het andere deel. Voordat echter ons telegram met het be treffende verzoek was binnengekomen, had de Veiligheidsraad reeds besloten ons niet. toe te laten. Dit was natuurlijk een te leurstelling voor ons. Toch is onze reis van groot nut geweest. "Wij hebben er vele con tacten kunnen leggen met regeringsper sonen en met de persorganen. De republiek Indonesië heeft in haar propaganda steeds gezegd, dat Oost-Indonesië een marionet- tenstaat is. Thans weet men in Amerika, dat dit niet zo is. Men is zich daar bewust geworden, dat Indonesië niet alleen uit de republiek bestaat, doöh dat 'er ook andere staten zijn." Op de vraag iets te zeggen over de ge beurtenissen in de republiek, antwoordde de president: „Ons streven loopt in feite parallel met dat van de republiek, wij kunnen ons ech ter niet verenigen met de methoden, die door de republikeinse regering worden toegepast. Wij willen op vredelievende basis duurzame samenwerking met Neder land. Wij geloven, dat dit ook van Neder landse zijde het geval is en wij menen, dat Nederland eerlijk en rechtvaardig zich aan de basisovereenkomst van Linggadjati zal houden. Wij verenigen ons met het politiëel optreden tegen de slechte elementen van de republiek, want het is onze overtuiging, dat Nederland daarmede niet beoogt de republiek te vernietigen. Wij menen, dat Nederland de republiek wil zuiveren van die elementen, die aan een goede uitvoe ring van Linggadjati schade zouden kun nen berokkenen. Indonesië moet opgebouwd worden- uit autonome staten, die samen een verenigd Indonesië vormen." De president vervolgde: „Wij stellen ons voor in Den Haag enige dagen besprekin gen te voeren over de huidige situatie-in Indonesië en onze ervaringen van de laat ste w-ekén, waarna ik zelve spoedig naar Oost-Indonesië hoop terug te keren. Mijn beide ministers zullen enige weken langer in Nederland blijven en daarbij ook andere delen van het land bezoeken. Ik kan u wel zeggen, dat het in mijn bedoe ling ligt mij een dezer dagen via de radio tot het Nederlandse volk te wenden, ten einde een duidelijke uiteenzetting te geven van het standpunt, dat de regering van Oost-Indonesië inneemt." De minister-president, dr. L. J. M. Beel, heeft hedenmorgwi de president van Oost- Indonesië, Tjokorde gde Soekawati, de ministers Nadjamoeddin, Anak. gde Agoeng en Hamelink, Sultan Hamid II van Pon tianak benevens de heren Teungkoe dhoe al Karn a-in, raden Tirta Soejatna en' lt. ko lonel Abdoelkadir Widjojo Atmodjo in audiëntie ontvangen op het departement van overzeese gebiedsdelen. Nadat de ontscheping der Joodse vluch telingen te Hamburg, die op Zondag was vasgesteld, was opgeschort tot heden, zijn de Joden van de „Ocean Vigour" het eerste in Hamburg gearriveerde schip, vanochtend aan land gegaan. Aanvankelijk weigerden zij gehoor te geven aan het eerste, per luid sprekers verbreide verzoek om het schip snél te verlaten. -Na in- het ruim van het schip een bespreking gehouden te hebben, begonnen zij echter toch rustig van boord te gaan. Zij stapten in de gereed staande trein, waarvan de raampjes van traliewerk voorzien waren. Zij werden'naar een kamp bij Lübeck vervoerd, Waar een groot aantal Duitsers en Joegoslaven nog bezig waren de laatste hand te leggen aan de inrichting van de barakken en afrastering van het terrein. Het kamp is omgeven door een vier meter brede prikkeldraad-versperring. Op alle hoeken staan uitkijktorens met schijn werpers. Teneinde 't uitzicht voor de bewa kers vrij te houden, zijn oo-mplexen bos weggekapt. In een strook van ruim 18 meter binnen de afrastering zijn voorts valstrik ken geplaatst en deze strook is verboden terrein. De gehele kampinrichting, zowel de slaapverblijven als de waslokalen, toiletten en de keuken, maakt een pijnlijk slechte indruk. Alleen de verblijven van de Duitse wachtposten zijn voorzien van enkele stoe len en tafels, die van de geïnterneerden be vatten uitsluitend kribben en zelfs geen kast. De ontscheping De eerste emigranten van de Exodus kwamen om vijf minuten voor zeven uit het ruim van de „Ocean Vigour" te voorschijn en gingen aan land zonder dat er een slag was gevallen. Daarna volgde een gestadige stroom van zwijgende lot genoten. De ontscheping begon precies vijf minuten voor de termijn, gedurende welke de Britse manschappen zich volgens ont vangen ordersvan gebruik van geweld moesten onthouden, was verstreken. Tot vijf minuten voor zeven toe waren de Jo den in het ruim blijven zitten, terwijl langs beidp zijden van de trap, welke uit het ruim naar het dek voerde, een afde ling soldaten op wacht stond. Deze soldaten waren niet gewapend, evenmin als de man schappen langs de loopplank. Wel waren er soldaten met machine-geweren en traangasbommen op de brug van fyet schip geposteerd, om bij het eventueel uitbreken van ernstige moeilijkheden te kunnen in grijpen', doch zij hielden hun wapenen aan het oog onttrokken achter de borstwering van de .brug, teneinde de Joden niet te irriteren. Volgens de NewsChronicle hebben agenten van de Britse inlichtingendienst aan boord van de drie schepen met Joodse Kanonnen en kanker De executieve commissie van het vierde internationale congres voor kanker-onder- zoek te Saint-Louis heeft de instelling aanbevolen van een wereld-organisatie voor kankeronderzoek, welke organisatie gesteund zou moeten worden door alle lid zijnde regeringen. Dr. Justin Godart uit Parijs sprak de be schuldiging uit dat het gebrek aan activi teit in de gehele wereld verantwoordelijk is voor het groot aantal gevallen van kanker. Godart, die president is van de Union In ternationale contre le Cancer zeicle dat geld met milder hand wordt uitgegeven voor kanonnen en voor slagschepen dan voor de kankerbestrijding. Oud vuur vlamt op In een nota der Sovjet-Unie aan de Per zische premier, Soeltaneh, wordt Perzië beschuldigd van „terugkeer tot de politiek van vijandschap en discriminatie tegen over de Sovjet-Unie", aldus deelt het Sovjet-persbureau. Tass mede. „De Perzische regering heeft, aldus de nota, de Sovjet-Russisch-Perzische over eenkomst over de vorming van eèn Sovjet- Russisch-Perzische olie-maatschappij ge schonden". DE ZAAK TEGEN LANGENDIJK. In het Zaterdag door ons opgenomen verslag van de zitting van het Amster damse Bijzonder Gerechtshof, waarin de Velser politieman Ko Langendijk terecht stond, is door onze verslaggever gespro ken van twee „moordaanslagen" die^op hem gepleegd zijn, onder andere een door Hannie Schaft te Haarlem. Die aanduiding is natuurlijk onjuist, het waren immers po gingen om het doodvonnis, dat de ille galiteit over hem geveld had, te voltrek ken. emigranten van de Exodus 1947 op het laatste moment een complot verijdeld, dat er op gericht was de indruk te wekken als of de opvarenden door de Britse soldaten ruw behandeld waren. De «ntdekking van dit complot zou de reden geweest zijn voor het verwijderd houden van journa listen en soldaten uit het havengebied ge durende het eerste uur van de debarkatie. Volgens het complot zou de eerste, die over de looplank ging, een met bloed be smeurde vrouw met gescheurde kleren hebben moeten zijn, die zich voor de voe ten van de Britse soldaten had moeten la ten neervallen. Voorts zou men nog meer van dergelijke scènes hebben willen orga niseren om een indruk van slechte behan deling te wekken, aldus de News Chro nicle. Nieuwe Griekse regering door Koning Paul beëdigd Gematigde politiek ten aanzien van guerilla's Themistocles Sophoclis is er in geslaagd een nieuwe Griekse coalitie-regering te vormen, welke gisteravond door koning Paul is beëdigd. Het huidige kabinet beeft negen liberale ministers met een liberale premier en dertien populisten met een populistische vice-premier. Naar in welingelidhte kringen te Athene verluidt, zal volgens een beslissing van de liberale premier, Sophoelis, en de vice- premier Tsaldarïs (populist) vriendschap met de buurstaten de hoofdlijn van de door Griekenland te volgen politiek zijn, als de V.S. erin slagen „de buitenlandse invloeden" te annuleren. Wat de binnenlandse politiek betreft, zo wordt van drie verschillende zijden ver nomen, zou een amnestie afgekondigd worden. Daarna zouden eerlijk geleide ver kiezingen gehouden worden. De volkspartij heeft een concessie ge daan. door toe te stemmen in een meer ge matigde politiek ten aanzien van de gue- rillastrijders. Zij, die de wapens neerleg gen, krijgen amnestie. Bepaalde rechtse groepen zullen worden ontwapend. Van hun kant hebben de liberalen goedgevon den, dat wanneer de gematigde politiek mocht falen, vérstrekkende maatregelen zullen worden genomen tegen de commu nisten, die de opstand leiden. De nieuwe regering is van plan onmid dellijk te beginnen met een groot program 'voor openbare werken, dat de werkloos heid op het platteland zal opheffen en de opstandelingen die de wapens neerleggen een behoorlijk bestaan zal verschaffen. Door een dergelijke politiek hoopt men de communistische invloed op arbeiders en boeren te verminderen en de critiek uit te schakelen, die naar men aanneemt de Westelijke geallieerden heeft belemmerd bij het steunen van Griekenland wat be treft de moeilijkheden met het Slavische blok. Mr.dr.P.J.Witteman minister van Binnenlandse Zaken De „Grote twee en een half" Dr. Beel begroet- president Soekawati op Schiphol.. „Engeland is niet meer opgewassen tegen zijn taak als lid van de grote drie", aldus zou volgens de „Washington Post" in een „uiterst geheim 'rapport van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken" aan de leden van het Congres, die de pro gramma's voor hulp aan het buitenland bestuderen, zijn verklaard. De „Washington Post" oppert de moge lijkheid, dat het rapport is opgesteld door de commissie van bet ministerie van Bui tenlandse Zaken, die met de „politieke planning" belast is en onder leiding staat van George Kennan, die -pas uit Europa is teruggekeerd om rapport uit te brengen aan Marshall. Veertien onvermogenden. „Veertien landen van Europa: Engeland, Nederland, Frankrijk, Duitsland, Portugal, Oostenrijk, Italië, Gi-iekenland, Tur kije, Denemarken, Zweden, Finland, Tsjecho-Slowakije en Polen, moeten meer economische hüilp uit het buitenland krij gen, indien zij er boven op willen komen en de bedreiging van communistische over heersing willen bestrijden", aldus wordt in het rapport verklaard. ANP-Aneta meldt nader, dat volgens het rapport slechts vijf landen, namelijk Eire, België, Luxemburg. Zwitserland en Noor wegen, in staat zijn het zonder economische hulp van buitenaf te stellen. 400 a 500 doofstommen uit het gehele land hielden te Apeldoorn hun jaarlijkse bijeen komst, georganiseerd door de bond van doof stommenverenigingen. Mr. dr. P. J. Wüteman. Naar wij vernemen zal mr. dr. P. 7. Wit- teman te Overveen benoemd worden tol minister van Binnenlandse Zaken. Tijdens de «iekte van minister Jonkman zal dr. Beel, minister-president, ,de por tefeuille van Overzeese gebiedsdelen be heren. Latei' zal een definitieve beslissing over de verdeling worden genomen. Thans heeft dr. Beel ook nog de porte feuille van Binnenlandse Zaken. Mr. dr. Witteman werd 26 Februari 1892 te Nieuwendam geboren. Hij studeer de aan de universiteit te Amsterdam. Irx 1918 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschappen (op stellingen) en in 1921 tot doctor in de Staatswetenschappen, In datzelfde jaar vestigde hij zich te Am sterdam als advocaat en procureur. De heer Witteman is lid van het dage lijks bestuur van de R.K. Volkspartij. Van 1932 tot 1935 was hij lid van de Bloemen.- daalse gemeenteraad. Reeds in de jaren 1925/1926 had hij zitting in de Provinciale Staten van Noordholland. In 1935 werd hij opnieuw in de Prov. Staten gekozen, waar na hij ook werd aangewezen als lid van het college van Gedeputeerde Staten. Door de benoeming van mr. dr. Witte man wordt het aantal R.K. portefeuilles van 5 op 6 gebracht. Zoals men zich zal herinneren*werd het aantal .portefeuilles dat de Partij van de Arbeid bezet onlangs ook met één uitge breid, toen de beer Neher, in de plaats van -de partijloze ir. Ringers, benoemd werd tot minister van .Wederopbouw en Volks huisvesting. -

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1