Vreedzame atoomkracht geen vijand van olie en steenkool IJmuiden Nadere beschikkingen voor de woonruimte-regeling De „Bougainville" in zijn element Beverwijk Santpoort w aNDAG 8 SEPTEMBER 1947 ÏJMÜIDËR CÜUÏÏXFfT Professor Sizoo op het Energiecongres .„Ine welke prof. dr. G. J. Sizoo van D- -i Universiteit te Amsterdam bij ge- de '"[.ij van de opening van het Interna ls, Rrandstoffeneconomie-Congres ge- liOMR nTi* a. 5 heeft gaf een overzicht van de 1" i van atoomenergie op de dag van *er7„- haar mogelijkheden voor vreed- Til «„ónassingen en de huidige opvattin- wrnC Lr de economische aspecten. ftn °ver u e i, bekend dat de vrijmaking van een i a r energie welke in de atoomkernen i t aa° mensheid een nieuwe krachtbron gegeven heeft en er is bewezen, dat deze nieuwe kracht 't kan worden voor de vernietiging cultuur en menselijk leven op een ge- weldige van deze nieuwe krachtbron rnnlaats van w.-w - E te sluiten als zij geopend werd, fZSTm destructieve toepasstag te Sen heeft de mensheid de grote Ewoófdelaleheid voor haar eigen da- ïs aanvaarden en zowel geleerden als Keurs moeten dringend zoeken naar constructieve toepassingen. Ten aanzien van de practisdhe mo- „liikheden waarschuwde professor Ca voor optimistische .speculaties Jet betrekking tot revolutronnaire Iwikkelingen in een zogenaamde - ataische eeuw", welke door enige Jder verantwoordelijke schrijvers gedaan werden. in de naaste toekomst schijnt de prn. Mie van atoomkracht voor industriële T'eawmische doeleinden vrijwel zeker, «ar er is geen enkele reden om te ver- chten, dat de oude bekende energie- tomien spoedig in onbruik zullen raken. wetenschappelijke beginselen waarop de oroductie van atoomkracht is geba and Zijn vrijwel compleet, maar tech- «il zijn nog slechts de eerste stappen een vreedzame toepassing gedaan Zr de oprichting ven de installatie in Oak Ridge (Tenessee)- Prof. Sizoo heeft hiirna een uiteenzetting gegeven van de ïilze waarop in „kern-reactors", welite ij de naam van „splijtingsovens" zou willen geven, hitte kan opgewekt worden. Hit belangrijkste gebruik van deze splij- tingsovens zal zijn voor het opwekken vin electriciteit. De economische aspecten zijn sterk ver luiden met de beschikbare hoeveelheid uranium in de aardkorst (gemiddeld on- ïiveer 3 gram per ton aardkorst), dat dnrin veertig maal overvloediger voor- komt dan lilver. Uranium is evenwel zeer zeldzaam ge concentreerd in rijke ertsen, welke 60 tot 90% uranium oxyde bevatten. Voor het grootste deel ligt het besloten in vulkani sche rotsen, in een concentratie van 1 tot 10 gram per ton rotsachtig materiaal en deze voorraden kunnen niet economisch geëxploiteerd worden. Het wereldkracht- verbruik bedraagt 25.000.000.000.000 kilo watt-uur per jaar, hetgeen gelijk is -li een splijtingshitte van 1000 ton atoom- Als al het uranium, dat aanwezig is in de buitenste laag der aardkorst tot een diepte van 1 k.m. in energie kon worden gezet, dan zou deze energie het equiva- t van 7 millioen maal het jaarlijkse wereldkrachtverbruik bedragen. Volgens een Amerikaanse schatting evenwel cor- ondeert de inhoud van de exploiteer- bare rijke ertsen met slechts vijftig maal het jaarlijkse wereldkrachtverbruik. Daar- n kinnen, zelfs al is deze schatting te issimistisch, geen revolutionnaire veran deringen in de wereldeconomie verwacht worden. Een gezaghebbend Amerikaans rapport (door de heer Barudh aan cle UNAEC voorgelegd) zegt dat een installatie voor atoomkracht welke 75000 kilowatt produ ceert 25 millioen dollar zou kosten; een krachtstation, dat met kolen gestookt wordt kost 10 millioen dollar. Rekening houdend, met zekere veronderstellingen zouden de productiekosten van een kilo watt 0.8 dollarcents bij atoomkracht en 0.6 bij een installatie welke van kolen ge bruik maakt, bedragen. Het resultaat van een ander Amerikaans rapport is gunsti- r voor een electriciteit producerende atoomkracht-installatie. Beide rapporten tonen evenwel duidelijk: aan, dat zowel bij het aanwenden van atoomkracht als van kolen de krachtstations met elkaar zullen kunnen concurreren. Prof. Sizoo deelde Stormvogels won van Velsen met sprekende cijfers Gisteren speelden Stormvogels en Vel- ten een nuttige oefenwedstrijd op het Terrasvogels-terrein. De eerste klassers wonnen "met spekende cijfers, maar het ?fote overwicht, dat uit deze cijfers ge concludeerd zou kunnen worden, is er niet geweest. Het kardinale verschil zat vooral in de binnenspelers en de bezetting van ae iperspil-piaats. Wat de binnenspelers betreft, die van Stormvogels bouwden in instelling met' hun collega's van Vel4 n veel beter de aanvallen op en waren ta de regel ook op tijd' voor het vijande lijke doel, Velsen had op de stopperspil-plaats I 'Urbier opgesteld, ongetwijfeld een spe- '5 riet aanleg, maarnog zonder rou- 'e. Snoeks daarentegen ontpopte zich als n uitstekend opvolger van Schoorl, zo- Bakkum maar -weinig gelegenheid om gevaarlijk te zijn. Nu Bakkum oed bewaakt werd en Ninaber niet an dc partij was, was de voorhoede van Velsen vrij ongevaarlijk. Prinsen vonden e nog het meest opvallen. Kraak behoefde e'nig schoten te stoppen, van Sj n an<Ters hiet de sterkste zijde J1.deStormvogels-voorwaartsen, deze rip 11S er geschoten. Scho'orl was leider van de aanval, Meyer de motor, ,.„.yoora' na de rust met Goedhart een aardige vleugel vormde, der a eers,l;e helft doelpuntte Van Gel- vHaÏ? ac';ief inlopen, toen Demmers een kon krjjgeCk°k van Schoorl n'et klemvast de hervatting waren de doelpunten een4°ihr; ®erst scoorde De Boer met een !,.™nd schot, daarna Meyer met zirih i halletje. Toen dezelfde speler eopfio i°°r handig individueel spel een harriWj"s bezorgd, werd hij wat de iJ™ opziJ gezet en Schoorl schoot maauftende strafschop in (4—0). Toen (4-1) £ramer een ver(4iend tegenpunt vjndp v der mooiste doelpunten goals Wedstrijd besloot Meyer deze serie mee dat het totale verbpuik van steenkool in de Ver. Staten gelijk staat aan niet meer dan 1 procent van het nationale in komen. Zelfs het besparen van de totale kosten dezer kolen zou geen revolutie be tekenen, uitgezonderd dan misschien voor de belanghebbenden in de steenkoolpro ductie. Er zijn andere indirecte voordelen evenwel, als de atoomkrachtstations kun nen gebouwd worden in gebieden waar, voor het ogenblik, de productie van ener gie verhinderd wordt door de grote kosten voor hettransport van brandstoffen of door het gebrek aan een grote watervoor ziening. In Nederlands Guinea zouden de produc tiekosten van aluminium verminderd kun nen worden (wellicht met ongeveer 10%) als de transportkosten tot de chemische bedrijven kunnen vermeden worden. Prof. Sizoo concludeerde, dat de produc tie van atoomenergie in haar tegenwoor dige staat allerminst de verdere' ontwik keling van de klassieke krachtbronnen overbodig maakt. Een nieuwe krachtbron is evenwel aan de bestaande toegevoegd en deze kan te gelegener tijd een concur rerende energiebron geworden zijn, Kinheim nam liet te licht op Een fout van Duinveld bezorgde O.V.V.O. in de vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen Kinheim door de linksbuiten na 7 minuten het eerste doelpunt, waarna een schot van H. Prinssen juist over ging. Een strafschop door de gasten genomen werd naast geschoten- De gelijkmaker kwam van Starreveld door goed werk van A. Prinssen en door falen van de doelman. (11). Na 40 minuten kreeg Kinheim een vrije trap bij het strafschopgebied. Listig plaat ste Versteeg over een muur van spelers de bal naar J. Verhoofstad, die er 21 van maakte. Na de rust ging het initiatief van de gasten uit. Reeds na tjvèe minuten was het 2—2. Bij één van de weinige goede aanvallen gaf A. Prinssen door aan Star reveld, die de stand op 32 bracht. O.V.V.O. had geen geluk bij de snelle aanvallen, totdat 3 minuten voor het ein de de middenvoor snel doorbrak langs de opgedrongen achterhoede en Rademakers kansloos passeerde. (33). Uit het spel van Kinheim bleek duide lijk, dat de geel-zwarten het wat al te licht opnamen. Er ging weinig initiatief van hen uit. Behalve enkele goede mo menten werd er futloos gespeeld. V.V.B. versloeg D.I.O. De Breesapers speelden Zondagmorgen een oefenwedstrijd tegen de Haarlemse vierde klasse D.I.O. op „Watervliet". Was in de eerste helft het spel van D.I.O. aan vankelijk goed, schotvaardigheid was verre te zótten. Daarna beheerste V.V-B. de wedstrijd door zeer goed aanvalsspel en uitbuiten van de kansen. Het samenspel klopte vrij behoorlijk en met de rust leid de V.V.B. met 2—0. In de tweede helft waren de breesapers overwegend sterker. Zonder veel moeite konden de gastheren de stand opvoeren bot 6—0. De Breesapers beschikken thans over een elftal, waarmede met gegronde hoop op succes de competitie kan worden in gegaan. Aan de Aagtendijk te Beverwijk speel den: Beverwijk 2—V.V.B. 2 2—0 Beverwijk 3—V.V.B. 3 3—3 Beverwijk 4V V.B, 4 11 In het te Heemstede gespeelde tournooi om de Van der Aart-beker behaalden de Breesaap-junioren, die houders van de be ker waren, 9 van de 10 punten, evenals „Beverwijk". De beslissing hing af van strafschoppen en'daar'Beverwijk hiermede gelukkiger was (4) dan V.V.B, (3), viel de roodwitten de eer te beurt in de volgende ronde te mogen uitkomen. R.K. SPORTVERENIGING ZET HET WINTERSEIZOEN IN. De afdeling zwemmen van de R.K. Sportvereniging „Velsen" heeft, hoewel het zwembad „De Herenduirien" nog geen aan stalten maakt de badgelegenheid te slui ten, het beter gevonden niet van de ge woonte af te wijken en haar oefenuren, als in de winter, weer in de overdekte te doen houden. Reeds morgenavond zal er daarom in het „Vèlserbad" een zekere tijd worgden gereserveerd, waarop uitsluitend leden van deze vereniging worden toege laten. B. Dukel naar Eindhoven Onze plaatsgenoot B. Dukel heeft een uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan het „Bevrijdingstournooi", uitgeschre ven door de Damclub „Tivoli" te Eindho ven. Dukel is geplaatst in de eregroep, waarin tevens zijn geplaatst de kampioe nen vaq Limburg, Zeeland en Noord- Brabant. HER-OPRICHTING DRUKKERIJ. Aan de heer S. van Dorp, die voor de afbraak van IJmuiden in het bezit was van een drukkerij aan de Prins Hendrik straat hebben B. en W. vergunning ver leend tot weder oprichting, thans in een perceel aan de Neptunusstraat. Zaterdagmorgen ontspoorde de trein, die 8.07 uur uit Zandvoort te' Haarlem moet aankomen, door tot nu toe onbekende oorzaak over 't wissel in spoor 3. Onder de vele forensen ontstond een kleine paniek, doch al spoedig bleek dat niemand persoonlyk letsel opgelopen hadOok de materiële schade bleef beperkt. Het treinverkeer verliep al spoedig in en over normale banen. De wagenvoerder mist alleen zijn tabaksdoos. Koster Koene jubileert Zondag 14 September viert de heer An- dré Koene, koster der St. Gregorius- parochie te IJmuiden, zijn zilveren ambts jubileum. Die dag zal er in de parochie kerk om half tien tot zijn intentie een plechtige hoogmis worden opgedragen. Des middags zal er van 14 tot 15 uur in de bo venzaal van het verenigingsgebouw in de Kerkstraat gelegenheid zijn de jubilaris geluk te wensen. De heer Koene its als diocesaan voorzit ter van de kostersvereniging een beleende figuur in IJmuiden en omgeving. Het zal hem aan belangstelling zeker niet ontbreken. Oude zeilglorie gaat in Amsterdam herleven Op 9 September zal het Deense zeil schip „Danmark", dat in gebruik is als opleidingsschip voor de koopvaardij, uit Kopenhagen vertrekken met bestemming Amsterdam. De „Danmark" wordt Vrijdag 19 September in de Amsterdamse haven verwacht, waarna het schip zijn reis via Le Havre en Madeira naar West-Indië zal voortzetten. Van 17 tot 21 October zal het Brazili aanse marine-zeilschip „Almirante Sal- danha" ligplaats kiezen aan het stenen hoofd, Westerdoksdijk te Amsterdam. VAAS BLIJFT VAAS Dat Leerdame glaswerk voor vele doel einden geschikt is, zullerf onze lezers heb ben gemerkt aan onze foto van Zaterdag, waarop een prachtige Leerdamse unicum vaas als plafonnière werd afgebeeld. Voor goed begrip moeten wij echter mededelen dat een technische misgreep bedoelde foto ondersteboven in de krant deed verschij nen. Wij achten hiermede het prestige van de vaas als „louter vaas" in ere hensteld. VERPLICHTE DEGAUSSING OPGEHEVEN. In verband met het verminderde mijnen gevaar is de verplichte degaussing (demagnetisering) van schepen opgehe ven. De kosten van een magnetische behan deling bedroegen tot nu toe voor vissers vaartuigen 75. Met ingang van 7 Juli 1947 zijn deze kosten verhoogd, deze be dragen thans ongeveer 150. Haring-aanvoer in Nederlandse havens Gedurende de week van 25 tot en met 3 Augustus bedroeg de aanvoer van haring: in Scheveningen 3728 kantjes maatjes, 4877 kantjes volle, 485 kantjes steurharing, 1577 kantjes ijle haring, totaaal 10,647 kantjes benevens 4280 kg. verse; in Katwijk: 1427 kantjes maatjes, 2314 kantjes volle, 135 kantjes steurharing, 165 kantjes ijle. totaal 4041 kantjes; in Vlaardingen: kantjes maatjes, 2038 kantjes volle, 103 kantjes steurharing, 157 kantjes ijle haring, totaal 2796 kantjes; in IJmuiden: 1.539.718 kg. verse haring. De totale aanvoer van 17 Mei af bedroeg 222.035 kantjes maatjes, 27.847 kantjes volle, 25.518 kant jes steurharing, 4088 kantjes ijle, totaal 279.488 kantjes benevens 5.655.109 kg. verse, waarvan 5.352,284 in IJmuiden. Met de aanvoer van de vorige week bedraagt de totale aanvoer van verse haring in IJmuiden ongeveer 7 millioen kg. SCHEEPVAART Te IJmuiden. 7 September. Aangekomen: Ransdorp van Lon den. Albatros van Christiansand, Reykjaves van Antwerpen. Tltania van Stockholm. Matelot De- cuwe van Bona. Westland van Zuld-Amerika. Zuijderburgh van Skeleftea. 7 September. Vertrokken: Dundee naar Rot terdam. Aldebaran naar Hampton Roads, Java naar Dublin. Skaraborg naar Antwerpen. Batoe- la naar Haifa, Hollandia naar Gothenburg. Stork naar Londen. Jans naar Londen. 8 September. Aangekomen: Eemstroom van Londen. In Orde van Antwerpen. Goldfinch van Londen. Surte van Londen; Omen van Gothen burg. Patria van Huil. 8 September. Vertrokken: Mies naar Huil. Spaarnestroom naar Huil. Lingestroom naar Londen. Grado naar Zuid-Amerika, Tabinta n. Rotterdam. Martha naar Haarilngen. Egrit naar Manchester. Zonnewijk naar Antwerpen. Niger- stroom naar Rotterdam. Hoog water te IJmuiden. 9 Sept. 9.33, 22.11. 19 Sept. 11.91, 23.49. Onder grote belangstelling is Zaterdag als eerste schip na de bevrijding, de „Bou gainville" van een der helllVigen van de „Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij" in Amsterdam te water gelaten. Het schip werd gebouwd voor rekening van de rederij A. F. Klaveness en Co. te Lysaker bij Osko, Om klokslag 12 uur vex-richtte mevr. A. F. Klaveness de doopplechtigheid bij de tewaterlating onder de plechtige klanken van de Noorse en Nederlandse volksliede ren. Langzaam gleed het met talrijke vlaggen getooide schip in zijn natte ele ment en luid klonk het gejuich van de arbeiders, die er aan gewerkt hadden en van de talrijke belangstellenden, die geko men waren om de 9.000 br. rgt. metende kolos de vaste wal te zien verlaten. Na de plechtigheid werden in de gebou wen van dé Nederlandse Dok- en Scheeps bouwmaatschappij enkele toespraken ge- houden. Als eerste spreker voerde de heer P. Goedkoop, een der directieleden van de maatschappij het woord. Hij heette de gasten hartelijk welkom en richtte daar bij in het bijzonder het woord tot de Ne derlandse gezant in Noorwegen, J. Luden en de Noorse gezant in Nederland, John Bull, die evenals talrijke Amsterdamse gemeente-autoriteiten de plechtigheid hadden bijgewoond. Hij vestigde vooral de aandacht op het feit, dat het vertrou wen door een Noorse onderneming ge steld in de Nederlandse scheepsbouwkun- de hoopgevend is voor de toekomst- Ver volgens webd het woord gevoei-d door ir. J. Overweg, directeur van de N.V. Stork, die de motoi'en van het nieuwe schip heeft gebouwd en de opdrachtgever, de heer A. G. Klaveness. MARKTBERICHT Zaterdag Aangevoerd werden 60 kisten tarbot en tong, 750 kisten schol, 125 kisten schelvis, 290 kisten schoolvis, 50 kisten diversen, 4820 kisten haring, totaal 6051 kisten. Prijs haring f 15—f 10. Besommingen trawlers f 65.594. Motorloggers: KW 107 f 1500, KW 52 f1270, KW 210 f 1170. Kustvissers: IJM 276 f 2450, IJM' 271 f 2390. IJM 201 f 2070, IJM 249 f 1110, IJM 249 f 480, VD 9 f 1870. EH 20 f 610, UK 51 f 1020, UK 53 f 1080, UK 2 f 96o! UK 60 f 3010, UK 16 f 1590, UK 16 f 1960, UK 144 f 1710, UK 172 f 180, UK 41 f 1290, UK 242 f 2100 UK 34 f '1200, UK 52 f 890. De minister van Binnenlandse Zaken lieeft thans een aantal beschikkingen Ingetrokken en een nieuwe beschikking het licht doen zien met betrekking tot een vergunning tot het ln gebruik nemen van woongelegenheid en ten aanzien van vordering. Deze z(|n een uitvloei sel van de woonruimtewet 1947, welker in wer king treding is opgeschort, omdat deze uit werking nog niet, gereed was. Aan deze nieuwe beschikking, die tegelijk met de woonruimtewet 1947 in werking zal treden, ls het volgende ontleend: De in de wet bedoelde vergunning ten be hoeve van vestiging ln de gemeente mag niet worden geweigerd aan ambtenaren, bedienaren van de eredienst en personen, die ln inrichtin gen of kampen, welke door 't rijk worden be heerd, zijn gevestigd, aan wie de betrokken ge meente, 'tzij door 't burgerlijk, militair of ker kelijk gezag, als stand- of verblijfplaats is aan gewezen. Hetzelfde geldt voor een of andere openbare dienst, ten behoeve waarvan ln over leg met B. en W. een woning of gebouw ls gevorderd. B. en W. zullen steeds vergunning tot in gebruik nemen van een woongelegenheid kun nen verlenen aan de eigenaar, aan wie zij die vergunning hebben toegezegd, voor het geval hij de kosten van nieuwbouw geheel of ge deeltelljk zelf draagt. Betreffende vordering ls het volgende be paald: Het oordeel van B. en W, over de doel matigheid van de verdeling van woongelegen heid en over de doelmatigheid van een vorde ring moet steeds mede worden bepaald door overwegingen van rechtvaardigheid en billijk heid. Hierbij verdient onder meer het lot van bejaarde bewoners als zodanig aandacht en voor overweging komt ook in aanmerking be hoefte aan woongelegenheid ten gebrulke voor uitoefening van een beroep, het economisch belang van de personeelsvoorziening voor een bedrijf, «n dergelijke. Tenzij onverwijlde vordering noodzake lijk is, zal van de vorderingsbevoegdhéld geen gebruik worden gemaakt, dan nadat het B. en W, redelijkerwijze onmogelijk is gebleken, om op basis van vrijwilligheid oen oplossing van de huisvestlngsmoel- lljkheld te bereiken. Dwang tot samenwoning. Vordering van een gedeelte van een woning ten behoeve van a-sociale personen mag niet plaats hebben. (Hierbij wordt aangetekend, dat het woord Scliool-melkvoorziening gaat beginnen De voorziening van schoolmelk in de ver schillende scholen, geoi-ganiseerd door het Plaatselijk Schoolmelk-comité, onder voor zitterschap van de heer N. Passchier, wet houder, zal naaa- wij vernemen, Maandag 15 September een aanvang nemen. Van de gestandaai-diseerde melk, welke voor de Beverwijkse scholen wordt ge leverd door dé Melkinrichting „Meyendel", zal aan de leerlingen per keer een kwart liter worden verstrekt. Floralia-tentoonstelling De in Mei aan ongeveer 700 kinderen uitgereikte potplanten, waarvan ieder er twee ter verzorging kreeg, zullen in de jaarlijkse „Floralia"-tentoonstelling ter bezichtiging worden gesteld. Deze tentoonstelling wordt gehouden op Zatei'dag 27 September in het Veiling gebouw ,,'t Centrum" aan de Koning straat van 's middags half drie tot des avonds 8 uur. Ds. Ouwehand neemt afscheid Ds. M. E. Ouwehand, predikant der Ned. Hervormde Gemeente van Wijk aan Zee en Duin, die een beroep naar Ned. Hei-vormde Gemeente te Doetinchem heeft aanvaard, zal Zondag, 5 October in de oude kerk te Wijk aan Zee afscheid nemen. Na bevestiging door ds. D. Veldkamp uit Uen Haag zal ds. Ouwehand de week daaraanvolgende zijn intrede te Doetin chem doen. a-sociaal zowel ten opzichte van degene, tot wie de vordering wordt gericht als vair hem, voor wie deze gebeurt geldt, maar niet voor politieke delinquenten). Woningen van bejaarde bewoners, die dat bezit als voorziening voor de oude dag heb ben verworven, zullen bij voorkeur niet ln haar geheel worden gevorderd, tenzij hun een passende woonruimte ln een ander perceel in de gemeente kan worden versohaft. Voorts ls een commissie van advies Ingesteld, bestaande uit ten minste vijf leden, al of niet lid van de gemeenteraad, doch ingezetenen van de gemeente. Zo mogelijk moeten ln de commissie zitting hebben twee personen, die representatief zijn, respectievelijk voor de ..huiseigenaren en voor hypotheekhouders. Terrasvogels behaalde een tweede prijs Nadat Terrasvogels de vorige week de Frinton Rovers F. C. een nederlaag van 5-1 had toegebracht, moest het elftal het in de halve eindstrijd opnemen tegen A.P. G.S. In deze Amsterdamse club ontmoette Terrasvogels één der zwaax-ste concurren ten van dit toumooi. Desondanks wisten de Santpoorteharen met 1-0 te winnen. Dit doelpunt werd reeds in de eerste minuut doty De Jonge jr. gescoord na goed werk van Dortmundt en Goedhart. APGS heeft alles in het werk gesteld om de achter stand nog in te lopen, doch de hechte Vo gels-verdediging met de middenlinie voor kwam alle gevaai-. In de tweede helft maakte Röbken nog een tweede doelpunt, doch dit wei'd wegens buitenspel geannu leerd. De finale ging tussen' Terrasvogels en WA, dat met 1-0 van Swift had gewon nen, De Amsterdammers hadden niet al leen een langere rust genoten, doch had den bovendien in Swift een gemakkelij ker tegenpartij gehad dan Terrasvogels in APGS. Doordat bleek, dat Heilig de snelle WA-rechtsbuiten niet houdefi kon, werd Akkerman met deze taak belast. De par tijen spanden zich voor honderd procent in. Terrasvogels was zo gelukkig door De Jonge de leiding te nemen. In de laatste seconden van de eerste helft slaagde WA er in gelijk te maken (1-1). Na de rust ki-eeg De Jonge Sr. de kans van de dag, doch hij schoot naast. WA antwoordde met een buitenspel-doelpunt, dat geannuleerd werd. Het bleek echter slechts uitstel te zijn, want kort hierna werd Douma kansloos gepasseerd. WA legde <Jus beslag op de Jan v. Eek- beker en Terrasvogels kreeg de tweede prijs. De tankgracht verdwijnt Nog een klein' stuitje en het deel vail de vooi'malige tankgracht tussen de spoor baan en de Hagelingerweg is verdwenen. Het heeft heel wati arbeidsuren en zweetdruppels gekost,- eer het zo ver was. Honderden uren heeft de electrische pomp haar plicht gedaan en honderden kubieke meters zand zijn in de gracht gestoft. Dat zand werd geleverd door het ten Noorden van de tankgracht gelegen terrein,i' dat nu meteen weer op zijn vi'oeger nivpau is teruggebracht. De tankgracht ten Oosten van de Hagelingei*weg was reeds eerder gedicht. Hier zagen we dezer dagen het ploegijzer de grond al weer omwerken. Op de Amerikaanse vliegvelden zullen speciale brandweerploegen worden ingesteld, om op te treden bij vliegtuigongelukken waarbij, brand uitbreekt. Deze ploegen wor- dentoor legerinstructeurs getraind. De training is zeer intensief en veelzijdig. Een actueel beeld van de instructie. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot 21) door SUSAN INGL1S vertaald uit het Engels. Het licht was nog aan, maar er was geen enkel teken van leven te bekennen Dankbaar hiervoor liep Anne de trap op en begaf ze zich naar haar kamer. Ze wierp haar mantel op haar bed, luisterde aandachtig, en sloop dan op haar tenen naar de deur van Kathryn's kamer, dïe op een kier stond. Ze had goed gehoord. Er was een geluid, maar Kathryn had haar niet geroepen. Bij het rose licht van het lampje, dat nog steeds brandde, kon Anne zien, dat het 'meisje haar gezicht verborgen had in de kussens, en diat haar slanke schouders schokten in heftige,, wanhopige snikken. Verwonderd en door diep medelijden bewogen stond Anne te kijken, naar het glanzende warrige hoofd je. Zou ze iets doen? Kon ze iets doen? Haar eerste impuls was naar het bed toe te gaan en te trachten het meisje te troosten, maar gezien wat ze tot dusverre van Kathryn meegemaakt had, betwijfelde ze, of ze daar iets meet zou bereiken. Ze was er zelfs van overtuigd, dat Kathryn boos zou zijn, als ze zioh er mee bemoeide. Ze trok zich daarom in het halfduister terug en wachtte stil af. Na een poosje werd haar wachten beloond. Een 'slanke arm werd uitgestoken en een hand zocht tastend naar het knopje van de lamp. Een klik, en de kamer was in duisternis ge huld. En het gesnik hield op, constateerde Anne, die nog even bleef wachten. Met een ernstig gezicht sloop ze terug naar haar eigen kamer en snel kleedde ze zioh in het donker uit. Iets wat ernstiger was dan verveling, verhinderde de genezing van Kathryn Heriot, En het was een deel van haar taak, uit te vinden wat dat was, om het daarna uit de weg te ruimen. Zou iemand haar kunnen helpen? Mevrouw Forbes niet waarschijnlijk. Alan? dacht Anne boos; misschien was Alan zelf wel op de een of 'andere manier de oorzaak van Kathryn's vei*driet. Misschien wist Sara_ het wel, en kon die er toe gebracht wor den het te vertellen, als ze er van over tuigd werd, dat het voor I^athryn's best wil was? Anne zuchtte en strekte zioh in bed uit. Ze was vermoeider dan ze gedacht had en sliep snel in. Ze had alleen nog even tijd om zich slaperig te verwonderen over het I feit, ddt ze nu heus zou inslapen, onder had kunnen zijn als ze het gewild had. En om zichzelf geluk te wensen met het feit, dat ze Geoffrey gesproken had en dat alles goed geregeld was en dat ze weer naar binnen had kunnen komen, zonder dat iemand haar had gezien. Maar Anne zou nooit zo rustig ingesla pen zijn, als ze geweten had, dat aan de andere kant van het huis mevrouw For bes iets in haar geheugen aantekende, waarbij ze zich vaag bedacht, dat dit haar misschien de een of andere dag te pas zou kunnen komen je kon nooit weten. Het was min of meer een gewoonte van me vrouw Forbes haar geheugen als het ware als een oudelappen-zak te gebruiken, waaruit ze bij voorkomende gelegenheden materiaal te voorschijn kon halen, dat dan zeer van pas bleek te zijn, hoewel het op het moment, dat ze het verzamelde, dikwijls geen bijzondere waarde scheen te hebben. Ze was direct na het avondeten naar haar kamer gegaan, nog steeds woedend op Alan en vastbesloten die flat in Lon den te zullen krijgen, waarvoor al weer allerlei nieuwe plannen in haar hoofd op kwamen. Ze had zich uitgekleed en was dicht bij een electrisch kacheltje gaan zitten en na een poosje had ze besloten maar naar bod te gaan, aangezien er in dit het dtak van Trant, het huis, dat van haar ellendige oord niet veel anders was, dat je 's avonds kon doen. Ze had bet licht uitgedaan en was toen, gedreven door een onverklaarbare impuls, nog even naar het raam gegaan om te kijken naar de nacht en de sterren.... en toen was haar blik gevallen op een lichtpuntje dichterbij dan de sterren en met een rodei-e glans Geïnteresseerd was ze blijven kijken, sta rend in de duisternis Alan was het niet, dacht ze, Alan rookte zelden cigaretten. En het meisje, dat zich langs het tuinpad voorthaastte, zag er niet uit als Sara of Rose, gesteld dat een van die twee op het zonderlinge idee zou zijn gekomen op een dergelijk uur een afspraakje te hebben in de moestuin. Klaarblijkelijk was het de nieuwe verpleegster. Hetgeen natuurlijk betekende, dat de cigaret van Geoffrey Neame moest zijn. Hoe buitengewoon vreemd, dacht Emily Forbes, toen ze Geoffrey en het bleek duidelijk Geof frey te zijn, toen hij uit de schaduw van de heg tè voorschijn kwam het pad zag afslenteren, wachtende op Anne, Het was waar, dat Geoffrey verteld had, dat hij en zuster Prescott oude beleenden waren, maar.Tet is interessant, zeer interes sant, vonde mevrouw Forbes, toen ze zich naar haar bed begaf, dat die twee elkaar daar op die manier in het donker, in de moestuin, ontmoeten. (Wordt vervolgd). Volkomen' overeenstemming in de ministerraad (Van onze parlementaire redacteur) Wanneer men kennis neemt van het communiqué over de resultaten van het beraad door het kabinet ten dele ook met deskundige voorlichters gevoerd met be trekking tot het verder te voeren beleid inzake Indonesië en als^men voorts het oor in welingelichte politieke kringen in Den Haag te luisteren legt, is het duidelijk dat er in de ministerraad volkomen overeen stemming aanwezig blijkt te zijn en wel oovereenstemming om een dusdanig in alle opzichten vei'antwoord beleid te voeren, dat men zich niet in enig avontuur zal be geven, dat uiteindelijk fnuikend voor Indo nesië zelf en Nederland zou zijn door de maatregelen, die dan internatipnaal daar tegen zouden worden genomen. Met andere woorden, men zal zich ge dragen gelijk het een behoorlijk lid van de Verenigde Naties past. Wat tegelijkertijd geenszins behoeft te beletten om in dat kader alles te doen wat onze verantwoor delijkheid eist, om te komen tot verwezen lijking van de gedachte, die aan Linggad- jati ten grondslag lag. Dat was en blijft immers het doel van de regering en daarop zullen, zo mag men aannemen, ook ver schillende constructieve plannen waarom trent niet in de laatste plaats dr. van Mook nuttige raad zal hebben kunnen geven, gericht zijn. Wanneer wij hierboven gewaagden van overeenstemming, dan betrof dat niet al leen, gelijk trouwens uit de verdere gang van zaken nu al blijkt, overeenstemming tussen de ministers onderling maar ook met de landvoogd. Deze immers zal wel dra weer naar zijn post te Batavia tei'ug- keren. Voordien kan hij daarom mag men het desbetreffend besluit ook zeer juist achten nuttig werk doen door vooraan staande personen en kringen in Amerika een zo duidelijk en getrouw mogelijk beeld te verschaffen omtrent de verhoudingen ea toestanden in Indië. Autobus in de sloot Een Deense bus, waarin zich technici uit Denemarken bevonden, die een excursie door ons land maken, raakte Vrijdag op de Rijksweg Amsterdam-Den Haag in de ge meente Haarlemmermeer ter hoogte van Abbenes door 'n defect aan de stuurinrich ting in de sloot. Van de zes en twintig in zittenden liepen er zes lichte kwetsuren op. Nadat dezen in een ziekenhuis te Lei den waren verbonden, zijn zij met de andere leden van het gezelschap naar Am sterdam gegaan. De autobus was ernstig beschadigd en moest worden weggesleept. Agenda voor Velsen en ömniden MAANDAG 8 SEPTEMBER. Thalia 7 en 9.15 uur: „De Dictator". Rex 8 uur. „De kapitein van Köpenick", De Pont 8 uur: „Geniet van je leven". DINSDAG 9 SEPTEMBER Bioscopen: Als Maandag.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3