IJmuider Courant Pijnlijke tafrelen op de kade Frankrijk en Vietnam kijken naar Indonesië De een-armige 'Hugh Patton doofde de brandende Pendopo-bronnen m Jaargang No. 1873Ö aiix: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en \Tinistratie 543? - Haarlem; Gr. Houtstr. 93, iTOon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. DrukkerÖ Z-B' sPaarne 12' Tel- 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD f Dinsdag 9 September 1917, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest* dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, pee kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro* rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Regeringen m TE KUNNEN SLAGEN in haar 0 arbeid moeten de regeringen de vol- erbied inboezemen. Daartoe behoef 1 vat zij doen, op het moment dat :t - 1 de instemming der grote fSd' te' hebben. Er zal trouwens "5 een oppositie tegen het regerings- d bestaan. Niettemin dient de regering v-ncilcpn rin pprl-iifvl hii rlp erbied inboezemen. Daartoe behoeft ken "e ^npn nn hp+ mninpnt dat. niet dat nieei altijf M^.g^unnen maken op eerbied bij de Se bevolking. Er moet een zeker ver fden bestaan in haar bevoegdheid en v Saamheid, om leiding aan de staats- Di ip «even. Daaraan hapert het thans vele landen: in het een meer, in het 102.1minder. Het is een belangrijk en een t'(t verschijnsel. Het wordt verergerd dat het internationale lichaam, waarin d°or" regeringen verenigd zijn met v t iiitóesproken doel, een zaak van zo lS overheersend belang als de vrede ge- ■vionliik te behartigen en te waarborgen, ZSn waarlijk respect geniet hij de volken. nS lichaam draagt de naam „Verenigde vnifcen." maar in ieder land beseft de open" L-p mening, dat deze vlag de lading niet m De éénenvijftig volken zijn volstrekt 'pt 'verenigd en het internationale lichaam verliest zich in eindeloze disputen vap rege ringen, die „sliest zich- - i. ,en die slechts af en toe een experi ment opleveren. dat de bestaande crises niet JODEN NAAR HAMBURG: werkelijk oplost. Ook aan landsregeringen wordt telkens vmveten, dat zij slechts experimenteren. M is dit besef, het gevoel dat slechts ge nekt wordt naar oplossingen en dat slechts middelen worden geprobeerd, zonder dat J! vaste lijn wordt gevolgd en zonder dat n groot, doel voor de toekomst wordt nagestreefd, dat zoveel onrust en onze kerheid bij de volken wekt. Toen dit blad pas weer verscheen, m de zomer van 1945, is op deze plaats herhaal- -jeliik teleurstelling geuit over het gemis L een grote gedachte, het ontbreken van enig groot plan en groot doel bij de over winnende machtige mogendheden. Wij had den gehoopt, toen de ramen van ons afge sloten huis eindelijk weer open gingen en frisse -wind naar binnen woei, dat op zijn vleugelen grote, verlossende denkbeelden voor een waarlijk wereldherstel tot ons zouden komen. Er kwam niets van die aard. Er kwam wel hulp en belangstelling in onze beproevingen dankbaar aan- vaard maar geen nieuwe geestdrift, geen •rote bezieling voor een machtig doel, geen (Iaatik het maar ronduit zeggen): ideaal. En zo is het gebleven, al hebben sindsdien verschillende personen beproefd, hun idea len naar voren te brengen, met name de federale gedachte en haar einddoel, wereld regering. Zij hebben een bescheiden aantal overtuigde medestanders gevoftden, maar verkeren nog niet in veel beter positie dan de vergeefs-waarschuwende, vergeef s- agerende vredesactie in de jaren tussen de beide wereldoorlogen. Regeringen experimenteren en beproeven tussen de klippen van het Heden door te zeilen zonder zich ook maar een enigszins duidelijke voorstelling te maken van de "comst. Dat die ontbreekt is zo merk- r en voelbaar, dat menigeen zich met verwondering het oude Franse woord „gouverner c'est prévoir" regeren is vooruitzien herinnerd moet hebben en zich hebben afgevraagd, of dat dan eigen lijk onzin was. Waarop hij instinctmatig oord moet hebben: „Nëen, dat was waar". De regeringen van Frankrijk en Engeland beide geven de volken van die landen overvloedig bewijs van gebrek aan vooruitziende blik. Iedere tegenslag, iedex-e crisis schijnt hen onvooxhereid te vinden. En men staat soms vex-baasd over'de wijze, waarop „mooi weer gespeeld wordt" tegen ontevredenen. De Engelse minister Shin- well heeft het onlangs bestaan, een verga dering van mijnwerkers te paaien met het opperen van een vierdaagse werkweek. De lolale arbeidstijd moest dan onveranderd blijven. De vergadering juichte natuurlijk, het.geon niets bewijst. Iedere volksmassa juicht bij iedere concessie van dit soort, die haar voorgehouden wordt. Maar willen die mijnwerkers dat werkelijk? Wij weten allen dat mijnarbeid zwaar is en onder moeilijke omstandigheden verricht wordt. Dat houdt nochtans niet in dat de mensen drie van de zeven dagen der week zouden willen verluieren, zonder bepaalde bezig heid. Het houdt zeker niet in, dat hun vrou wen op zoiets gesteld zouden zijn. En het past totaal niet- in deze tijd, waarin het hei-stel van een zwaar getroffen wereld toewijding en harde ax-beid eist. De laatste' der Franse koningen, Louis Philippe, heeft eens gezegd dat in zijn tijd niet. meer de koningen, maar de volken hun vleiers hadden. Dat is in deze tijd nog heel wat duidelijker geworden. Maar evenmin als de koningen zijn de volleen met vleierij gebaat, Zij hebben behoefte aan leiding, in hun eigen belang, van mensen die verder zien en groter dingen durven aan te pakken en door te zetten dan zij. Controle op het heleid dier mensen, door hun vertegen woordigers, is nodig. Maar ieder die bij zijn zinnen is weet, dat slechts weinig lie den over de bekwaamheid, het inzicht en de mensenkennis beschikken om het land «besturen. Anderen hebben dus die eigeix- "chappen niet. Zij weten dat eigenlijk wel 11 willen ze ook gaarne eerbiedigen in hen, «ie ze wel bézitten. Maar dan moeten die ®t ook tonen en dus niet in reeksen proef- nemmgen en in vleiex-ijen jegens de massa vervallen. Want dan wordt zij onrustig en ontevreden en werkt zelf niet meer met overtuiging en met vertrouwen in haar «as. Zo ziet men in Engeland, dat op dit moment het meest typerende beeld van «eze aard geeft, dat de meerderheid der oevolkmg Labour-gezind is en dat niette-, algemene ontevredenheid over de heerst. Zodat een Hollander, clie d bezocht en er vele eenvoudige '"onsen naar vroeg, telkens ten antwoord- «Wij willen wol een Labour- maai' niet deze". Bijzonder relief iJ fr,estaild door de wilde staking1 Loonwerkers, waarbij tal.van stakers: gaed begrijpen dat het landsbelang iiin4 wordt, zodat zij telkens geneigd on f ^eid te hervatten en er dan weer hnn^rii' °men- Zij aijn even onzeker in caii-De i als de regering in het hare. En hPfrKZile-,men 'let onvermijdelijke gevolg: altiid Van "de 1°P" weerspiegelt zich aan onveiTnÜdelijk in dat van hen, daf»,'10 zii lading moet geven, evenals yj 7.een bedrijf, bij een dienst of instel- 2^s hi een vereniging steeds het hi oJfS' Peze hjd snakt naar vast beleid, vleier» met een §TOot doel, zonder fouten Van de massa> die gemakkelijker v?n.baar regeerders verdraagt dan R. P. Co, d «e zeeslepers in suez. ent .zee^n'3aB§®nïlölen „Kalmoa" -ge- •wr de „Poolzee" van L. Smit en Suez gepasseerd. Berichten uit I-Iamburg onthullen dat. de ontscheping van de 1520 Joodse passagiers der „Ocean Vigour" niet zo rustig is ver lopen als de mededelingen van gisteren deden vermoeden. Volgens de Berlijnse ANP-correspondent hebben zich in de vier uur der debarkatie aan boord van de „Ocean Vigour" en op de kade, waar de ontscheping plaats v-ond, tonelen afgespeeld die geen der aanwezigen zal vex-geten. Tien tallen mannen, vx-ijwel uitsluitend jonge ren, moesten met geweld van het schip woïxlen verwijderd en verzetten zich zo stei-k, dat zij door Britse soldaten letterlijk over de valreep moesten worden gesleept. Daarbij zijn woeste taferelen voorgekomen, die naar het oordeel van de toeschouwers te .pijnlijker waren, waar het mensen betrof, die vele jaren hebben doorgebracht Duitse concentratiekampen en tex-nauwer- nood de gaskamers zijn ontgaan. Nadat een boodschap aan de opvarenden in het Frans, Hebreeuws, Jiddisch en Hon gaars was omgeroepen, begon de ontsche ping, die aanvankelijk zeer rustig verliep. Na half negen trad plotseling een stil stand in. Men kreeg de indruk, da't er ernstige moeilijkheden waren ontstaan. Uit het schip klonken Hebreeuwse lie deren en kreten als „Heil Israël". Eerst na een half uur werden de eerste Jood se jongemannen aan dek gebracht om in een gedurige worsteling te worden weggeleid naar de spoorwagons* Man nen en vrouwen kwamen aan dek en riepen': „Terug naar Palestina" en „Ei- is geen verschil tussen Hitier en Be- vin!" Aali alle zijden klonk geschreeuw en geroep en op de brede valreep rolde op sommige momenten een kluwen vechtende mannen. De bevelhebber aan boox-d gaf later or der tot versterking der pressie. De para troopers wisselden hun mutsen voor helmen. Een groep eveneens gehelnfde militaire politie ging aan boord, gevolgd door één afdeling „S'herwood Forestex-s". Alle man schappen bleven evenwel slechts gewapend met een houten stok, waarvan weinig ge bruik is gemaakt. Twee journalisten wer den in de gelegenheid gesteld de gebeurte nissen aan boord te volgen, Gevallen, waar in de politie-mannën en soldaten voor het vervullen van hun taak onnodige ruwheid gebruikten, hebben zij niet kunnen vast stellen. Terwijl de oudere mensen, gebroken en haveloos, de nieuwe gang volbrachten naar het land, dat hen ten verderve had gevoerd, pleegden de jongeren verzet. Door de tra- Het tweede atoomrapport: lies van de spoorwagens mochten wij ons met hen ondei-houden en zij spraken hun geloof in Palestina uit. De trein, waarin de Palestina-gangers naar het kamp bij Lübeck werden ovex-ge'braeht, vertrok zonder ver dere moeilijkheden. 'i Tweede schip. Pledenmorgen is het tweede emigranten schip in Hamburg gedebarkeerd. Alle Joden van de „Empire Rival" waren binnen vijf kwartier aan land. Zij kregen plaats in de gereed staande trein en zongen, toen de trein het station vei-liet. Gevecht op de valreep. Joodse emigranten die verzet boden, 'werden met man en macht tot verlaten van 't schip gedwongen. Besprekingen over Rulirkolen begonnen De besprekingen tussen vertegenwoor digers van de Britse en Amerikaanse mi litaire besturen en een Franse delegatie over de steenkoolexport van het Ruhrge- bied naar Frankrijk zijn gisteren te Berlijn begonnen. De -besprekingen aldus Britse kringen, zijn uitsluitend van voorberei dende aard. Nieuwe coaster vaart proef Maandagmiddag heeft met goed gevolg de proefvaart plaats gehad van de coaster „Coraelia B", welke een draagvermogen heeft van circa 800 ton en door bemidde ling van Dammers en van der Heide's Scheepvaart en Handelsbedrijf te Rotter dam voor rekening van kapitein O Bosma te Groningen gebouwd is op de werf van de gebr. van Duy-vendijk te Lekkerkerk. Rusland en Polen zijn volkomen in de oppositie De voornaamste paragrafen van het tweede rapport van de commissie voor de atoomenergie der UNO zijn door de poli tieke subcommissie met een meerderheid van tien stemmen goedgekeurd. De Sovjet unie keurde alle paragrafen af, Polen volgde dit voorbeeld, doch onthield zich bij één gelegenheid van stemming. De politieke commissie heeft hiermede de behandeling van de voói-stellen voor de oprichting en de inwerkingstelling van een internationaal contróle-a.pparaat voor de atoomenergie voltooid. Men verwacht nu, dat de Commissie_.voor de Atoomenergie in haar rapport aan de Algemene Verga- Sering de Volgende voorstellen zal doen: ln ,„w 1. Het internationale coxxtrole-appax aat j heefj. aangenomen: ten eerste, door zoveel or> mogelijk naast, dodh nimmer, tégen Neder - (Van. onze Parijse correspondent) In de publieke opinie- der West-Europese democratiën en zelfs van Amerika is thans ten aanzien van de moeilijkheden die -ons land in Indonesië het hoofd had te bieden, een zekex-e kentering waar te ne men. En die kentering tekent zich vooral duidelijk in Frankrijk af. Doch deze lang zame. verandering in waardering voor de twee partijen, wélke daar tegenover elkan der staan, toont duidelijk aan, dat wij voor de slechte pers, die de politiële actie oor spronkelijk opgeleverd heeft, zélf voor een ruim deel debet staan: wij hebhtn immer gewacht tot de feiten spraken, instede van zelf tijdig de wereld voldoende in en voor te lichten. Frankrijk, wij hebben daar reeds eerder op gewezen, zag zich in zijn voormalig ko loniaal gebied voor een zelfde soort moei lijkheden gesteld als wij in Ind-ië hadden -op te lossen. Het heeft een zelfde weg be wandeld. om in Indo-C'hina door moeizaam overleg tot een vergelijk te komen, heeft op die weg dezelfde decepties ontmoet en is op dezelfde problemen gestuit. In Franse politieke kringen heeft men daarom de ont wikkeling irt Indonesië van meet af aan met een zeer aandachtig oog gevolgd. Men meende uit die ontwikkeling wellicht lering te kunnen trekken en men wist o-ok uit ondervinding, dat de tegenpartijen gereed stonden bij -de eerste gelegenheid er de politieke consequenties xxit te trekken. Diplomatiek heeft zich deze verbonden heid van Frankrijk en Nederland omgezet in de houding, die haar vertegenwoordiger in de Veilïgheidsi-aad, oud-minister Pax-odi, behoeft uranium-mijnen niet te bezitten of te beheren, maar moet wel terdege controle uitoefenen op de productie-quota voor alle landen. 2. De chemische en metallurgische fa brieken, die gebruikt worden bij de ver werking van belangrijke atomisc'he mine ralen moeten in het bezit zijirx van het in ternationale lichaam. 3. Het lichaam zal alle 'voorraden kern brandstof moeten, bezitten en moet het recht hebben om 'vergunningen te ver strekken aan ondernemingen, die de kern brandstof willen -benutten voor vredelie vende, wetenschappelijke doeleinden. 4. Het internationale lichaam zal het al leen-recht moeten hebben om het onder zoek naar en de ontwikkeling van atoom wapens te bevorderen. De landen mogen geen kern-brandstof van radio-actieve isotopen produceren in hoeveelheden of hoedanigheden, die volgens het oordeel van het lichaam gevaar opleveren. 5. Het lichaam moet verstrekkende be voegdheid hebben, iedere toegankelijke plaats, waar de opwekking van atoom energie wordt vermoed, te bezoeken. Zijn inspecteurs moeten overal zonder voor afgaande kennisgeving kunnen heengaan en in staat zijn, ongestoord poolshoogte te nemen. r Britse ministerraad bijeen Heden is voor het eerst na het zomer reces het Britse kabinet- in voltallige ver gadering bijeengekomen. De ministers heb ben zich voorbereid op een week van grote activiteit zowel wat binnenlandse als bui tenlandse zaken aangaat. Vi-ijdag zal de regering hgar plannen met betrekking tot de verhoging van de export ter tegemoet koming aan de do'llarschaarste bekend maken. Het kabinet zal de volgende kwes tie behandelen: maatregelen om een einde te maken aan de mijnwerkersstaking in Yorkshire; het plan-Cripps om de Britse export de eerstvolgende maanden met 40 procent te verhogen; de te voeren poli tiek in de Assemblee van de UNO inzake Palestina; de vooi^stellen, die de minis ter van Financiën, Dalton, aan zijn Ame rikaanse collega Snyder zal voorleggen ter bestrijding van het dollartekort. Zes en derlig slachtoffers bij aanvaring voor Rio Naar Reuter mededeelt, heeft in de ha ven van Rio de Janeiro een aanvaring plaats gehad tussen twee veerboten. Tot nog toe zijn de lichamen van zestien slacht offers gevonden en twintig personen wor den nog vermist. Volgens AFT werden zes- lig personen gewond. land stelling te nemen, en ten tweede, door ter -torpedering van het Russische voorstel van haar vetorecht gebruik te maken; het geen zij tot dat moment nog slechts één maal had gedaan. Amerikaanse houding. Deze sympathie voor de Nederlandse zaak komt thans ook duidelijker in de Franse-pex-s tot uiting. Een zeer sprekend voorbeeld is het artikel, dat Samedi-Soii-, het Franse weekblad met de grootste op laag, in zijn laatste nummer .aan de Indo nesische kwestie heeft gewijd, en daarin speciaal de houding van Amerika in dat verband wordt geanalyseei-d. Volgens Sa- medi-Soir zou van den beginne af Washing ton ten aanzien van het Nederlandse ge bruik van geweld achter Den Haqg hebben gestaan, aangezien het Amerika's voorne men was om Engelands plaats in Ned. In- dië in te nemen. Hiervoor had, schrijft het Franse blad, Amerika drie motieven: een van economische aard 40 der Indische petroleumaand-elen zijn o.a. in Amerikaan se handen een van strategisch karakter en een uit politieke overwegingen: de Vrees namelijk, dat er uit de „ellende en anarchie" welke in Indonesië -heei'sen, Sovjet-Rus sische winst geslagen zou worden. Maar schrijft "hét blad, de Amerikanen hebben ingezien, dat zij om te kunnen slagen, de Hollandse bijstand nodig hadden. Zij wil- Italiaanse, boerenarbeiders gaan in staking Zeshonderdduizend landbouwarbeiders in geheel-Noord-Italië zijn gisteren in staking gegaan, als gevolg van de mislukking in de onderhandelingen tussen de minister van Landbouw Antonio Segni en de leiders van de vakbond. In een officiële verklaring, uitgegeven door de prefectuur van Milaan, waar de onder-handelingen worden gevoerd, wordt toegegeven, dat de onderhandelingen op een impasse zijn uitgelopen, tengevolge van de „onvei-zettelijke" houding van de afgevaardigden der boeren. De rijst in de velden van Noord-Italië moet thans geoogst worden en men ver wacht ernstige gevolgen, wanneer de land- bouwarbeiders blijven staken. Inmiddels heeft het conflict zich ook uitgebreid naar de Zuidelijke gebieden van Calabrië en Lucanle, waar de boerenar beiders weigeren te werken zolang aan hun looneisen niet voldaan is. De in Na pels gevoei-de onderhandelingen bleven zonder i-esultaat en duizenden boerenar- beidei-s vervlieten de velden. (U. P.) len di-t land niet vervangen, doch het hel pen ten einde tot een vruchtbare samen werking te komen. Amerika is sterk en be- sohikt over een enorme financiële macht. Holland bezit organisatievermogen, een grote commerciële ervaring en het betekent een element van stabiliteit in de Indische Ax-chipel. Misschien, zo leest men verder, zou de oorlog reeds lang tot een einde zijn gekomen, wanneer de U.N.O., met de beste bedoelingen overigens, geen wapenstilstand had voorgesteld ten einde een conflict te regelen, waartoe zij geheelonmachtig schijnt. Aan het slot van zijn artikef1 bi*engt de anonieme schrijver dan nogmaals de con sequenties ter sprake, welke uit het on machtige besluit van de Veiligheidsraad kunnen voortvloeien of reeds zijn voort gevloeid: „Men mag zich niet verwonderen, dat de nationalistische leiders in Viet-Nam en Noord-Afrika zich reeds tot de secreta ris-generaal van de UNO hebben gewend met het vex-zoek het „conflict" te willen r-egelen, waar zij met Frankrijk in gemengd zijn, Trygve Lie heeft er geen gevolg aan gegeven. Doch een gevaarlijk precedent is geschapen. Frankrijk mag nooit vergeten, dat het lot van zijp ovextzeesë gebieden af hankelijk kan zijn van de oplossing, welke aan de Indonesische affaire gegeven wor den zal". Amerikanen in Italië met Kerstmis naar huis De laatste Amerikaanse ti'oepen zullen tegen Kerstmis Italië hebben verlaten. Hiermee zal de eex\ste volledige terugtrek king van de Amerikanen uit een vroeger vijandelijk land woi'den voltooid. Volgens de voorschriften va-n het vre- d-esveixlrag moeten de bezettingstroepen binnen negentig da-gen nadat de ratifica ties van het verdrag zijn gedeponeerd, uit het betreffende land worden teruggetrok ken. Men verwacht dat de deponering van het vredesverdrag met Ita-lië, welke in Parijs moet geschieden -binnen ee-n of twee weken zal plaats vin-den. De Amerikaanse tx-oepen zullen hun be- zettin-gsactiviteit blijven uitvoeren in het „bevrijde" Korea, in Oostenrijk, Duitsland en Japan. Op het ogen-blik dienen 400.000 man Amerikaanse troepen overzee. Prinses Marijke wordt in Utrecht gedoopt He! secretariaat van H.K.H. Prinses Ju liana meldt dat de doopplechtigheid van Prinses Marijke op Donderdag 9 October in de Domkerk te Utrecht zal plaats vinden. De dienst wordt geleid door ds. 3. F. Berkel, hofprediker te Apeldoorn. 's Werelds eerste brandblusser De een-armige Hugh L. Patton, de be kendste specialist ter wereld in het blus sen van brandende oliebronnen, is uit Pendopo te Palem-bang teruggekeerd. In een gesprek met de pérs vertelde hij dat alle branden op de olievelden geblust wa ren en dat hij huiswaarts keerde naar Houston, Texas. De Standard Vacuum Petroleum Maat schappij had Patton naar Indië laten ko men om twee brandende oliebronnen te blussen, Pendopo no. 113 en Pendopo no. 117. Patton vei-klaarde dat deze bronnen ongetwijfeld moedwillig in brand gesto ken waren door het buizenstelsel dei- bronnen, waar dit de oppervlakte bereikt, met dynamietladingen op te blazen, De bronnen hadden meer dan drie weken ge brand en hij slaagde erin ze in twee da gen te blussen elke dag een bron. Pattou spreekt geen woord Maleis, doch hij trok zijn onbrandbare kleding aan, bracht zijn blus-materiaal in orde en ging met 100 Indonesische helpers aan de gang. Gebarentaal was het enige wat hij nodig had; een knikje met het hoofd of een teken met zijn enige hand was voldoende om zijn helpers te beduiden wat hij ge daan wenste te hebben. Na enige uren van voox-zichtig manipuleren waren de branden geblust. Patton -had niets dan lof voor de enthoixsiaste medewerking van de Indone sische arbeidex-s. Ovex-al waar hij kwam vond hij, naar hij vex-telde, dat de ax-beidei's vriendelijk en tot volle medewerking be- Vele Engelse mijnstakers weer aan het werk 35.000 mijnwerkers een kwart van het totaal aantal in Yorkshire hebben be sloten de staking, welke thans reeds vier weken duurt, voort te zetten. Het beroep van de Mijnwerkersbond in het afgelopen weekeinde heeft gedeeltelijk succes gehad, daar velen naar hun werk zijn teruggekeerd; daarentegen is het werk in vier nieuwe mijnen neergelegd. Arthur Horner, de .communistische secre taris van de Britse Nationale Unie van Mijnwerkers, -heeft gisteravond op een pers conferentie verklaard,1 dat een herhaling van de steenkoolcrisis van .verleden jaar de Labour-regering ten val zou kunnen bren gen. Hij noemde de houding der stakende mijnwerkers „reactionair en onnodig". Voorts zeide hij dat'de werkweek van vijf dagen op het spel stond. De huidige situatie zou de mijnwerkersunie ex-toe brengen on derhandelingen aan te knopen over ver lenging van de werktijden. „Dollarinbren- gende" textielfabrieken in Yorkshire heb ben hun arbeiders ftaar huis moeten sturen. Ook de hoogovens aldaar hebben moeten sluiten. Verwacht kan wox-den, dat in deze week andere bedrijven het slachtoffer zul len worden. Dr. van Mook bij Marshall Dr. Van Mook- heeft tezamen met de Nederlandse ambassadeur in Amerika, mr. Van Kleffens, een onderhoud van 1 uur en 45 minuten gehad met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marshall en de onder-minister van Buitenlandse Zaken Robert Lovett. Na afloop van de besprekingen zeide dr. Van Mook, dat de perspectieven „gunstiger" geworden wax-en én. sprak als zijn overtuiging uit, dat de Amerikaanse functionarissen de situatie in Indonesië thans beter begrepen. Dr. Van Mook zal een pei-conferentie op de Nedex-landse ambassade te Washington be leggen. Frans onderzoek naar liet bombardementscomplot De Franse openbare aanklager André Vassa-rt heelt een officieel onderzoek ge last naar het beweex-de complot van de Stemgroep om Londen te bombardei-en, in verband waax-mede rabbijn Baruch Korff uit New York en dex-tien andex-en door de Parijse politie gearresteerd werden. Het onderzoek zal geleid worden door rechter Fex-nand Goletty, dezelfde magistraat, die verleden jaar de massa-moordenaar dr. Marcel Petiot bei-echt heeft. Goletty zal hebben uit te makén, of de gearresteerden wegens misdadige plannen voor een ge rechtshof zullen woi-den geleid, aklus U. P. De officiële aanklacht zal vermoedelijk behelzen - „het bezit van pamfletten van buitenlandse herkomst, welke schade kun nen berokkenen aan de nationale belan gen", waarvoor volgens een decreet van 24 Juni 1939 gevangenisstraffen van zes maanden tot vijf jaar kunnen worden op gelegd, en „vermoedens van het in bezit hebben van explosieve stoffen", waar een gevangenisstraf tot twintig jaar op staat. Staande in zijn auto heeft President Truman bij zijn aankomst in Rio de Janeiro een typisch „Broadway"-welkom in ontvangst genomen. Hij bezocht Brazilië om de slot bijeenkomst van de Inter'Amerikaanse conferentie bij te wonen. reid waren en het- viel hem op dat et een opmerkelijke „esprit de -corps" bestond tussen de maatschappij en haar pex-soneel. Het was duidelijk, zei hij, dat ox-de en vei ligheid reeds stevig waren gevestigd en dat het werk aan het herstel der olievelden snel vorderde met de volle medewerking der arbeidei's. Indien deze toestand ge handhaafd blijft zou naar zijn ooi-deel de maatschappij spoedig weer olie kunnen produceren. Patton is 58 jaar oud en heeft ï'eeds 175 spuitende of brandende oliebronnen weer onder controle gebracht. Dadelijk na de oorlog bluste -hij 12 grote branden in het Seria-terrein in Brits-Borneo. Hij zeide dat zijn speciale apparatuur voor het blus sen van hi-andende oliebronnen thans in nagenoeg alle olie-producei-ende landen beschikbaar is. Ook hier te lande is deze appai-atuur thans aanwezig en zodra er moeilijkheden ontstaan kan hij zelf in vier of vijf dagen door de lucht xrit Houston (Texas) ter plaatse aanwezig zijn om zijn gevaarlijk beroep uit te oefenen. India's heksenketel kookt weer In New Delhi zijn Maandag ongeregeld heden tussen Mohammedanen, Hindoes en Sikhs uitgebroken, Voor-Indisohe troepen, onder leiding van Britse officieren, waren actief, evenals de politie. Sikhs en Hindoes bestreden de Mohammedanen met sten- gu-ns, handgranaten en geweren. Volgens niet-officiële cijfers zijn er 300 tot-400 pei-sonen gesneuveld. Een groep Sikhs heel'b op het station te New Delhi vele Moham medanen uit stilstaande treinen gehaald en met zwaarden afgemaakt. Van vrouwen werden de banden afgeslagen. De politie en de strijdkrachten hebben opdracht ge kregen wetsovertreders dood te schieten en niet slechts buiten gevecht tc stellen. Engels-Frans verdrag geratificeerd Het Engels-Franse verdrag, dat een looptijd heeft van vijftig jaar, is vandaag formeel' in werking getreden tijdens een cere-monie op het Foreign Ofl'ice, waarbij de Engelse minister van Buitenlarfdse Za ken, Ernest Bevin, zeide dat de beide lan den elkander moeten helpen „om uit het moei-as te komen van Europa's wankele economie". Bij de uitwisseling der ratifi caties werd Frankrijk vertegenwoordigd door de Franse ambassadeur, René Mas- sigli. Unilever maakt een „vet-plan' De Levér Brothers en Unilever hebben een plan ontwoi-pen voor de opheffing van het wereldtekort aan vetten en oliën, welk plan zowel in Londen als in- Rotterdam op de jaarlijkse vergaderingen der maat» schappij is voorgelezen. De deskundigen der maatschappij schat ten het tekort op 4 millioen ton per jaar. Zij dringen aan op een beter controle systeem, toegenomen binnenlandse pro ductie in de West-Europese landen, herstel van de overzeese'productie, cultivering on bebouwde gronden, zoals dat thans in Oost- Afrika gebeurt, toenemend gebruik van. minerale olieproducten en -opheffing vari de bepei-king van de walvisvangst. Zij erkennen echter dat het tekort «aan veevoer en de waarschijnlijkheid, dat liefi aanbod van veevoer slechts zeer langzaam zal toenemen, betekent, dat het lang zal duren, Voor de Europese boter- en reuzel- positie weer op het voor-oorlogse peil is gekomen. Op de in Rotterdam gehouden vergade ring van Lever Brothers en Unilever N.V. v^rd besloten het kapitaal der vennoot- saiap te stellen op 350 millioen gulden, verdeeld in 30.000 7 pet. cumulatief-prefe- rente aandelen, 125.000 6 pet. cumulatief- preferente- aandelen, 75.000 4 pet. cumula- tief-preferènte aandelen en 300.000 gewone aandelen, alle van 1000 elk. A In de vergadering van preferente aan deelhouders werd besloten tot uitgifte van. het gehele beschikbare bedrag aan 4 pet. cumulatief px-efex-ente aandelen, al naar gelang de omstandigheden en de geldmid delen dit eisen. S.S.-buit uit de kampen voor Joodse slachtoffers Hen millioen trouwringen Ixi de kluizen van de Rijksbank te Frankfort liggen de kostbaaxheden opge slagen. die door misdadige SS-bewakers van de dode en stervende slachtoffers der concentratiekampen zijn afgenomen en die thans aan de internationale vluchte- Imgen-organisatie zijn overhandigd ten behoeve van de Joden die het slachtoffer zijn geworden van het Hitier-régime. Journalisten waren gistex-en in de gele genheid een blik te wei-pen in de stoffige kelders, wsfar zij de kisten konden zien met ongeveer een millioen trouwringen, die nazi-bewakers systematisch afnamen van de vingers der ongelukkige^, voox-dat deze in gaskamex-s verdwenen. De repor ters mex-kten zakjes met gouden tanden, goudvullingen, bruggen en gehele ge-bitten op. Sommige gouden tanden waren tot klompjes samengesmolten. De juwelen et kostbaarheden, die hier opgeslagen liggen, en aan de I.R.O. zijn overgedragen, zijn'alle afkomstig van per sonen, waax-van men thans geen spoor meer heeft, zo verklaax-den deze Ameri kaanse autoriteiten. (U. P.) TAMELIJK VEEL WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Vooral in het Noorden van het land nu en dan krachtige wind tussen West en Zuidwest. Veel bewolking met tijdelijk enige regen, voornamelijk in de Noor delijke provincies. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 10 September. Zon op 6.04 uur. onder 19.09 uur Maan op 23.58 uur. onder 17.29 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1