r Sombere klanken over de wederopbouw in de gemeenteraad i L Belgische koeien aten zand met gras Electrocutie de beste methode om walvissen te doden? Santpoort De vrouw van Dick Heriot WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1947 ÏJMUIDER COURANT plan voor de aanleg van wegen ten Noorden Dan het Kennemerplein goedgekeurd voorstel van burgemeester en wethouders, om een crediet te verlenen van H®1 goo voor het aanleggen van wegen, rioleringen, gas- en waterleidingen en liike als voorbereiding tot de bouw van 268 woningen ten Noorden van het 0 merplein heeft bij velen in de gemeente de gedachte opgewekt, dat nu ook Kenn*L ^et de opbouw van IJmuiden zou worden begonnen. Maar uit de mond 5,0 H heer W. F- Visser, wethouder van Openbare Werken, kwamen sombere van Hen waaruit mag worden afgeleid, dat er nog heel wat moet gebeuren, vóór W°°H ze'268 woningen de eerste steen kan worden gelegd. Bij de aanbestedingen van Hp bouw van woningen in Velsen-Noord zijn twee factoren in het geding geko- V00f H e zeer remmend hebben gewerkt, namelijk de te hoge bouwkosten en het men' ,n bouwvakarbeiders, welk gebrek nog nijpender is geworden doordat een Se arbeiders, aangelokt door de hoge lonen, gevolg heeft gegeven aan de 3 der regering, hun arbeidskracht te verlenen aan de opbouw van het zwaar op'oeP zuiden des lands. Tenslotte heeft het feit, dat het wederopbouwplan voor flsen nog steeds niet is goedgekeurd, de deur dicht gedaan. Een beroep opDenHaag n. «Bering is schromelijk ten achter JSmai met <ie goedkeuring van het we- 8 Sneolan. Hoe kunnen we het wo- ^STèroplossen, als dit plan nog '"Sftoet is goedgekeurd?" aldus de heer f?Hollander (C.PJJ.) Welke maat- ii»n ziin genomen om druk uit te oefe- rï regering en wat denkt het col- E to deze kwestie te doen? vroeg de- lÉ®e: die het debat over dit on- De rijkdommen der Noordzee Het midden van de Noordzee heeft in Juli belangrijk meer vis opgeleverd dan in Juni, zo lezen we in Fishing News. Volgens een statistiek van het ministerie van Land bouw bedroeg de hoeveelheid vis in Enge land en Wales van de 'belangrijkste vis gronden door eerste-ldas schepen aange voerd in Juli 129441 cwts. tegen 113911 cw'ts. in Juni. Voor 1938 waren deze cijfers resp. 97632 en 79803 cwts. Ook de aanvoeren van de Barentszee en de Moermankust waren belangrijk groter: 361127 cwts. in Juli tegen 218558 cwts. in Juni. De aanvoeren in West-Schotse havens bedroeg 48379 cwts. in Juli en 38973 cwts. in Juni. Aanvoeren van IJsland verminder den1 van 133310 cwtg. in Juni tot 91315 cwts. in Juli. DISTRIBUTIENIEUWS Donderdag 11 September heeft in Con cordia te Velsen-Noord de uitreiking plaats van schoenenbonnen (T.D. eindnummer 6) voor de letters A t.m. Z. ïfHp soreker, die net aeoai, o j ooende, tenslotte nog. TtaTïl Verbeek (P. v. d. A.) ,il dat hij gced voelde, dat burge- E-ter en wethouders evenals de Raad er neertuigd zijn, dat we hier geen dag wachten. Het College heeft het X gekozen door een „gok" te aanvaar- met het uitlichten van dit deel van g wederopbouwplan Als de P. v. d A. Sr stean geeft aan dit voorstel, doet zij met gemengde gevoelens, omdat de n met het uitlichten van dit deel van wederopbouwplan. Als de P. v. d A. steun geeft aan dit voorstel, doet zij mr'met gemengde gevoelens, omdat de n' sd hierdoor min of meer in een dwang- 3e is geraakt. Als we onze steun niet wen zal de woningbouw in het gedrang fanïeii Het gaat hier feitelijk om een be- f" n f 400.000 (er is een nadelig saldo m vermoedelijk f 157.000, doordat de hebouwing in het bedoelde gebied thans mimer is geprojecteerd). Men weet toch, dat hier evengoed als elders gebouwd Let worden. Meer dan duizend gezinnen sonen bij anderen in. We moeten maar rei steeds met een kluitje in het riet wor den gestuurd. Spreker meent, dat de amb tenaren, die belast zijn met de goedkeu ring van het wederopbouwplan, de dure plicht hebben, hiermee voort te maken. Er zijn nu al enige honderden woningen de revue gepasseerd en er gebeurt niets. De heer A. t e n B r o e k e (C.-H.) zegt, dat zijn fractie haar stem aan het voor stel niet zal onthouden. Spreker is er van overtuigd, dat het noodzakelijk is, dat de woningen er zo spoedig mogelijk komen. Hij "eelt zijn stem met een bezwaard hart- Hij acht het niet juist, steeds maar met een partieel plan té komen. Ook de parti culiere bouwers verkeren in onzekerheid. Hoe staat het nu met het wederopbouw plan? vraagt spreker tenslotte. De heer Gualtherie van Weezei (Vrijheid) vraagt, of burgemeester en wethouders bereid zijn, pressie uit te oefè- nen op de Commissarissen voor de We deropbouw- Wethouder Visser onderschrijft de opmerkingen. Het College is niet met en thousiasme met het voorstel gekomen, maar daartoe gedwongen door de nood. Er moeten zo gauw mogelijk woningen ko men. We moeten het risico op ons nemen, in de verwachting, dat het later wel in orde zal komen. Spreker zet dan uiteen hoe het met het wederopbouwplan is ge gaan: 1 April jl. werd het door de Raad goedgekeurd, 3 April ging het naar Gede puteerde Staten, 25 Mei naar het Streek- bureau Noordholland-Zuid, 2 Juli naar het College van Algemene Commissaris-? sen. Nu hebben we bericht ontvangen, dat dit partiële plan in de tweede helft van September zal worden beoordeeld; ver wacht wordt, dat het wordt goedgekeurd. Het gehele herbouwplan zal vermoedelijk a de tweede helft van October, worden beoordeeld. Spreker gelooft echter niet, dat het gehele plan direct zal worden goed gekeurd. Hij is het er mee eens, dat de tijd dringt. Het ontwerpen van het herbouw plan heeft enige tijd gekost, doordat er verschillende moeilijkheden en vraagstuk ken opgelost moesten worden. Nu het klaar is moeten de mensen, die het te beoor delen hebben, dit ook zo spoedig mogelijk doen. De heer Van Nifterick, die de vol gende vragen had gesteld: 1. Wat is de oorzaak, dat het met de woningbouw in onze gemeente zo langzaam gaat? en 2. Wat is het resultaat van de laatst gehou den aanbestedingen en waarom is gunning achterwege gebleven? zal de heer Visser tevens beantwoorden. Met de 93 woningen, in aanbouw in Velsen-Noord gaat het niet J'iug. Er zijn niet voldoende arbeidskrach ten en nu gaan er nog arbeiders naar het Zuiden. Dit is niet in het belang van de wederopbouw van onze gemeente. Zij die nen hier te blijven. Deze zaak heeft de aandacht van het College. De woningnood baart zorg, omdat de aanbestedingen, die hebben plaats gehad, alle uitkomen boven oe normen, die door de regering zijn ge- ™d- Er staan nu 783 woningen op de nominatie om te worden aanbesteed. Wanneer het met deze aanbestedingen oopt, zoals het tot nu toe is gegaan en het departement op zijn standpunt blijft staan, e' "e wethouder deze woningen nog niet tebouwd. bewrgtf0^6 maa^ zlch~ daarover zeer Het departement, zo vervolgt de heer 'sser, staat op het standpunt, dat de -sten niet hoger mogen zijn dan f 34.50 T* m3- Hij de aanbesteding kwam men Jp een bedrag van f 47.02. Bij de herbeste- DJ Werd het f 37.20, dus ook nog te hoog. voor randerin§en j de 148 woningen LL H-K. Woningbouwvereniging nien t°t f 35. Hierover is met het gesproken, maar men drong uenHaag 0p verdere bezuinigingen aan. snöe e-meen bekend, dat de industrie „n Visserij om woningen zitten te sprin- dA® Hebben pogingen gedaan, om Jji n be*anghebbenden Hij elkaar ziin om *e horen, wat hun wensen liikL* Slacht kon worden, gezamen- nf 6en, opl°ssing te komen. BoiiLl jZit ec^ter vast op de prijs- eepft i regering. De gemeente Maar Pogingen echter niet op. zo-ogwe moefen er in ieder geval voor hc„. er woningen komen, die kwoonbaar zijn. 4 a )l*T van Nifterick (P. v. op'i'J?» vra2on toelichtende, wijst eerst woningen in Velsen-Noord. Het werk P - j C moest door de lange winter worden onder broken, maar had nu toch al klaar moeten zijn. Als we niet oppassen komen we weer in een vorstperiode; als het niet vlugger gaat dan de laatste tijd vreest spreker, dat de stucadoors straks niet verder komen. Wat is de oorzaak daarvan? Onvoldoende arbeiders en het feit dat de regering van hier arbeiders eist voor het Zuiden. Kort geleden zijn er weer zeven metselaars naar het Zuiden vertrokken. Er wordt' nu met barakkenbouw in Velsen-Noord begonnen. Waar gaan de artbeiders werken, die in deze barakken komen? Betreffende zijn tweede vraag merkt de heer Van Nifterick op, dat we nu zo ver zijn, dat we door het uitlichten van ver schillende stukken uit het plan kunnen komen tot de bouw van 800 woningen. Maar als het tot aanbesteden komt, gaat het weer als in Velsen-Noord, omdat men bij vasthouden aan de kubieke meterprijs geen arbeiders kan 'krijgen. Spreker voelt wel wat voor de bouw van Zweedse barak ken, vooral om de belangrijke „opzetjes", die de aannemers op de aanneemsom zet ten. Er moet in Den Haag voor Velsen iets gedaan worden. De ministers hebben ons het vorige, voorjaar bij hun bezoek voor 1946 500 huizen beloofd. Deze zijn dringend nodig voor uitbreiding van de Hoogovens en de visserij. Maar als de lonen hier niet verhoogd worden, komt er niets van terecht. De heer Den Hollander merkt ten slotte nog op, dat het de regering is, die voor de gang van zaken verantwoordelijk gesteld moet worden. De heer Ver b&ek dient dan een motie in, waarin de Raad zijn misnoegen uit spreekt over het ontbreken van de goed keuring van het wederopbouwplan en bur gemeester en wethouders verzocht wordt, alles te doen, om deze goedkeuring zo spoe dig mogelijk te verkrijgen. De heer C. P. J. M a a s (K.V.P.) zwaait het college lof toe voor de. wijze, waarop het getracht heeft, hier woningen te krij gen. Dat het op bezwaren stuit, is burge meester en wethouders niet kwalijk te nemen. Spreker wijst naar de woningen van de R.K. Bouwvereniging. Deze zijn naar genoegen en er is naar gestreefd te komen aan de norm van 35 per m3. Met een handomdraai is er 92.000 op bezui nigd en daarom noemt spreker de bood- söhapj die de wethouder uit Den Haag heeft meegekregen (nog meer bezuinigen!) te leurstellend. Spreker hoopt, dat het de wet houder in overleg met „Wederopbouw" mag gelukken tot de voorgeschreven prijs te komen. Wethouder Visser merkt dan nog op, dat als de aannemer in Velsen-Noord niet meer beraalt dan het contractloon, hij geen arbeider meer over houdt. De mensen, die naar het Zuiden gaan, worden daartoe niet gedwongen. We zitten in de impasse en we komen er niet uit. Men geeft in Den Haag toe, dat in Velsen woningen dringend nodig zijn, maar het betalen van zwarte lonen kon men niet toestaan. We moeten alles doen wat mogelijk is, om aan woningen te komen. De nood in onze gemeente is zeer hoog. Spreker ziet geen bezwaar in de motie-Verbeek, Deze wordt zonder hoofdelijke stemming Een overzicht van het plan voor de bebou wing van het terrein ten Noorden van het Kennemerplein. Het zwarte gedeelte moet ingenomen worden door étage-woningen, het gearceerde door ééngezinswoningen. aangenomen, evenals het voorstel van bur gemeester en wethouders. Subsidiëring bijzonder voor- reidend lager onderwijs. Over ditvoorspel wordt langdurig ge discussieerd. Zo houdt mevrouw Ten GrotenhuisVan Beek (C.P.N.) een pleidooi voor openbaar kleuteronder wijs. Mevrouw WerreAnthonisse (P.v. d.A.) en de heer Maas (K.V.P.) stelden j enige wijzigingen voor die echter worden teruggenomen als de wethouder, de heer A. J. van Leusen het standpunt van B. en W. heeft uiteengezet. Het voorstel wordt eveneens zonder hoof delijke stemming aangenomen. Benoemingen. Beroepsrenners starten in Velsen-Noord Zaterdagmiddag 20 September zal te Velsen-Noord een wielercriterium verreden worden voor professionals over een afstand van 15 km. De strijd zal gestreden worden op het bekende circuit Gildenlaan-Grote Houtweg-Schulpweg. De lengte hiervan bedraagt 1640 meter. Voor deze wedstrijd zijn bekende renners uitgenodigd, die worden onderverdeeld in ploegen van tien. Een Noordhollandse, Zuidhollandse, Brabantse en een gemengde ploeg zullen aan de start verschijnen. Het is de bedoeling om door het inlassen van tussensprïnts een z.g. groepspremie te laten verrijden, welke uit een bedrag van 250.bestaat. Verder wordt er een bedrag van 1500 beschikbaar gesteld, met een eerste prijs van 350.en een tweede van 250. Huishoudelijke voorlichting Evenals het vorige jaar hoopt de com missie inzake Huishoudelijke Voorlichting en Gezinsleïding gedurende de winter cur sussen te geven. Hoewel binnenkort in Velsen een dag huishoudschool voor meisjes wordt ge opend, zijn er nog velen die in haar jeugd zulk onderwijs niet hebben kunnen volgen. De tijd dat men gemakkelijk hulp in de huishouding kon krijgen is voorbij; bijna elke huisvrouw moet ander en -meer werk doen dan vroeger. De huishoudelijke voor lichting is erop gebaseerd huishoudelijke problemen vlug en afdoende op te lossen. Er wordt les gegeven in knippen, naaien, koken, wasbehandeling en kinderverzor ging. Vele huisvrouwen volgden de cursussen, zo meldt de wethouder van Sociale Zaken fen het succes was groot. Dmuidens arbeider kreeg stuk beton op het hoofd Toen de opperman H. de Bie, wonende in IJmuiden-Oost bezig was met het nakijken van lichtkabels bij de staalfabriek van de Hoogovens te IJmuiden, terwijl ongeveer 15 meter boven hem arbeiders bezig waren beton met een luchthamer te breken, viel een stuk beton omlaag en trof De Bie aan zijn hoofd. Met een flinke hoofdwonde werd hij naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk overgebracht. DE SUMATRA NAAR ROTTERDAM. De derde door de Vem in Engeland aan gekochte stoomtrawler, die de naam heeft gekregen van Sumatra met het merk IJM 62, is Dinsdagavond naar Rotterdam ver trokken om te demagnetiseren. In l*et laatst van deze week zal de Sumatra naar de vis serij vertrekken. HARINGTRAWLERS MAKEN KORTE REIZEN. Nu de haring dichter bij komt, worden de reizen der haringtrawlers opvallend kor ter. Zo verliet de Catharina Duijvis IJM 60 Donderdag 4 September de haven en was Dinsdagmorgen 6 uur weer binnen met niet minder dan 1700 kisten haring van prima kwaliteit. Deze bracht tot 14 per kist op. Droogte veroorzaakte trek van landbouwers naar de steden De gevolgen van de grote droogte deze zomer voor de Belgische landbouw, tuin bouw en veeteelt, dreigen een errlstiger karakter te zullen aannemen dan aanvan kelijk werd verwacht. De Belgische bladen beginnen het publiek reeds voor te berei den en wijzen er in hun hoofdartikelen op dat de oogst grotendeels is mislukt en de hittegolf ook een andere bron van inkomsten en voedsel, n.l. de veestapel, letterlijk en figuurlijk droog Ds schade door de warmte aan landbouwge wassen toegebracht wordt op 6 tot 7 mil liard francs geraamd, waarvan bijna 1 mil liard voor rekening komt van de zuivel industrie. Vooral de voorziening met win tergroenten is door de grote hitte ernstig in het gedrang gekomen daar slechts wortel gewassen de verzengende zonnestralen heb ben kunnen weerstaan. Reeds thans zijn vrijwel geen groenten te verkrijgen op de Brusselse markt. De prijzen lopen snel op en het is geen uitzondering wanneer de huismoeders voor een klein kropje sla meer dan vijf francs moeten neerleggen. De ontwikkeling op het platteland dreigt intussen een catastrofale wending te ne men. Het blijkt dat verscheidene koeien in de .weide zijn gestorven door het merk waardige feit, dat zij bij gebrek aan gras grote hoeveelheden aarde hebben binnen gekregen bij het grazen. Sommige landar beiders in de omgeving van Stavelot, die geen crediet meer kunnen krijgen, schijnen voorts hun vee en hun landbouwwerktui gen tegen spotprijzen te verkopen en naar de steden te trekken teneinde daar werk te vinden. De wijnbouwers hadden dit jaar een overvloedige wijnoogst verwacht, maar de droogte heeft deze hoop de bodem ingesla gen. De wijngaarden zijn voor een groot PERSONEELSVERENIGING „PLAATWELLERIJ". Het bestuur van de Personeelsvereniging der Plaatwellerij N.V. heeft na de geslaag de zomertooht voor Zaterdag 13 September een excursie naar Schiphol georganiseerd. Een lezingavond staat op het programma voor Donderdag 25 September in bioscoop „De Pont". Hiervoor is uitgenodigd jhr. dr. J. C. Mol- lerus, secretaris van de Kamer van Koop handel te Haarlem, die tot onderwerp heeft: „Een zwerftocht van een-en-dertig dagen Tot directrice aan de Gemeentelijke Dag- huishoudschool wordt benoemd mej. M. Bregman te Uithoorn en tot lerares mej. E. B. Verwer te Leiden. De heer J. Bakker te IJmuiden wordt s benoemd tot leraar aan de Gemeentelijke |j00r Sovjet-Rusland". Avondschool voor U.L.O. Na een korte rondvraag gaan de nog over OPBRENGST BLINDEN-COLLECTE. gebleven belangstellenden naar huis en De „collecte ten bate van hulpbehoeven- blijft de raad in comité-generaal nog enige de blinden" heeft ditmaal de som van tijd bijeen. ruim 750.opgebracht. De menselijkste methode om walvis sen te doden, welke methode tevens de meest economische is, werd aangegeven door dr. H. R. Lillie in een toespraak tot de Rotary Club van Dundee. Hij was van mening, dat een snel-dodend systeem de kosten met 1/3 zou verlagen. Electrocutie, zeide dr. Lillie, is de beste methode. Volgens deze methode zou een koperen kabel bevestigd moeten worden aan een generator aan boord van de jager, door middel van een schakelaar moet de stroom worden ingeschakeld zodra de har poen in het lichaam van de walvis is ge drongen. Een nadeel is de moeilijkheid van het verkrijgen van kabel, die voldoende ge- isoleerd is om het aflopen in de boeg van de jager te weerstaan, evenals de ruk aan de kabel wanneer het kanon wordt afge vuurd. Plastic is vermoedelijk het beste isolatiemiddel. Zijn maatschappij, Salveson Company is bereid het materiaal te verstrekken, zo dra dit verkrijgbaar is. Op' het ogenblik zijn zelfs de stalen platen, nodig om de schade te herstellen, die de jagers geduren de het laatste seizoen hebben opgelopen schaars. Maar bij een traanprijs van 85 pond ster ling per ton tegen 14 pond vóór de oorlog1 is het dubbel en dwars de moeite waard, op de traan jacht te gaan. Dr. Lillie beschreef eveneens andere maar minder aan te bevelen middelen. Vloeibaar gas zou een reservoir van 3 voet lang en 5 duim in doorsnee nodig maken, hetgeen te groot is om in een harpoen te worden gebouwd. Dr. Lillie, voorheen scheepsarts bij ma rine en koopvaardij was het vorige seizoen aan boord van het fabrieksschip Southern Harvester. HARLINGEN HEEFT EEN STOOM TRAWLER. De stoomtrawler Dirk KW 122 (ex Am- stelstroom) was geruime tijd geleden, toen hij zijn eerste reis onder zijn nieuwe naam en merk maakte, terugkerende van Enge land, tussen Egmond en Petten gestrand. De trawler werd als verloren beschouwd, maar men slaagde er in het schip vlot te brengen. De Dirk werd daarna door de bergers naar Harlingen gebracht en is op de werf Welgelegen daar gerepareerd. De trawler heeft nu opnieuw een ander merk gekregen: HA 5, want "hij zal door een firma te Harlingen in exploitatie worden gebracht. Een bemanning is van IJmuiden vertrokken om het schip op te halen. MARKTBERICHT Dinsdag Aangevoerd werden 30 kisten tarbot en tong, 50 kisten schol, 250 kisten schelvis, 75 kisten ka beljauw, 40 kisten koolvis, 25 kisten makreel, 100 kisten wijting, 75 kisten diversen, 7200 kisten haring, totaaal 7845 kisten. Prijzen: haring flS—f 19 per kist; zalm f19 per k.g. Besommingen 5 trawlers 90.500 Motorloggers, haring KW 91 f 4200, KW 20 f 1290. Kotters: IJM 214 3070, IJM 343 £50. Postzegelliefhebbers vergaderen Vrijdag 12 September komen de Sant- poortse philatelisten bijeen op een beurs- avond. Er is dan gelegenheid tot handelen, ruilen en eventueel tot veilen. Na de zaken wordt de gezelligheid betracht door een party kienen. Introducés zijn op die avond welkom. Vrijdag 26 September volgt een leden vergadering. De agenda hiervoor bestaat uit negen punten, waarbij ook een bestuurs verkiezing aan de orde komt. Het toene mend ledental en de dubbele werkzaam heden van de secretaris in verband met de ziekte van.de voorzitter, maken het gewenst dat een 2e secretaris hem te hulp komt. De heer Wensink, commissaris, schuift op naar de plaats van vice-vóorzitter, zodat ook een nieuwe commissaris zal moeten worden gekozen. Als candidaten voor deze twee functies stelt het bestuur voor de heren J. Kupker en J. W. Sdhachtsdhabel. Wat het ledental betreft: drie bedankjes staan tegenover drie nieuwe leden. Twee van de drie bedankende leden werden hier toe genoodzaakt wegens vertrek naar het buitenland. De heer Snitjer heeft in een hoofdartikel in het maandblad het appèl „verzamelaars verzamelen" -geblazen. Het klokkenfonds bestelt een nieuwe luidklok Destijds deelden we mede, dat in de krin gen van de Ned. Herv. Gemeente een klok kenfonds was gesticht, met het doel de kerkelijke gemeente weer in het bezit van een luidklok te stellen, aangezien de klok welke sinds 1916 in de toren hing d-oor de Duitsers „gevorderd" was. We lezen nu in het maandblad van bovengenoemde ge meente, dat de vervaardiging van een nieu we klok, voorzien van luidstoel, luidas, luid- wiel en lagers, is opgedragen aan de firma Van Bergen te Heiligerlee. De klok zal een gewicht hebben van 675 kg en een diameter van ruim een meter. Men hoopt, dat zij 'nog vóór -het einde van het jaar in de toren zal kunnen worden aangebracht en zal voldoen, aan de wens van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, „dat nieuwe klokken niet van minder kwa liteit mogen zijn dan de gestolene, opdat Nederlands klokkenbezit weer even rijk zal zijn als voorheen." BAZAR UITGESTELD. Ter sanering van de kerkelijke financiën zou deze maand in het Jeugdhuis een bazar worden gehouden. We vernemen thans, dat de bazar een of twee maanden is uitgesteld. FEUILLETON 23) door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. Arme stond voor een raadsel. Ze voelde instinctief, dat ze nu heel gemakkelijk net het verkeerde woord zou kunnen zeg gen, en daarom zweeg ze; ze maakte Ka- thryn's haar af en deed er weer een lintje om heen. Zie zo, dat is klaar. Is er nog iets, dat ik voor u kan doen, voordat ik naar beneden ga? Misschien wilt u mij even mijn make up doos aangeven. Het geeft me wat te doen. mijn gezicht wat op te kalefateren, totdat Sara het ontbijt brengt. Op de toi lettafel vond Anne een kostbaar étui van slangenhuid met zilveren sloten, dat erg zwaar was. Kathryn opende het en een indrukwekkende verzameling potten en flesjes kwam te voorschijn. U gaat er nu vandoor en uw ontbijt gebruiken, zei ze met een gebaar van haar hand, en als u terug komt, zult u me niet meer herkennen. Anne's hart klopte sneller toen ze de trap afliep om te gaan ontbijten en Alan te ontmoeten. De eetkamer was leeg, maar Sara, die haar aan had -horen komen, wees de haar een klein ontbijtkamertje aan andere kant van de hall. Alan, die daar al zat te ontbijten, keek enigszins verbaasd op, toen ze binnen kwam, maar stond dadelijk op en groette haar beleefd. Sara, die onmiddellijk ach ter haar binnenkwam, zette de thee gede cideerd naast haar neer en bediende haar van pap en van gebakken eieren met to maten. Anne nam van alles wat. Ze had honger. Eén van de redenen waarom ze naar Trant was gegaan, was goed te eten! Rustig vroeg ze Alan, of hij suiker en melk in zijn thee dronk, en ze overhandigde hem vervolgens zijn kopje. Hij zag er moe uit, dacht zij, hem met haar verpleegsters ogen tersluiks bekijkend, maar helemaal niet onvriendelijk momenteel, alhoewel hij kennelijk van z'n stuk gebracht was door- i dat zij hier kwam ontbijten. Er was nog voor een derde gedekt en hoewel ze hierop opmerkzaam werd, drong het tot haar door, dat dit voor Geoffrey Neame moest zijin, aan wiens bestaan ze in deze paar uren helemaal niet meer gedacht had- Haar blik volgend, glimlachte Alan. Die goede Geoff zal wel niet voor een uur of negen beneden komen, merkte hij op. Hij houdt niet erg van het vroege opstaan, waartoe het landleven mij dwingt. Dat komt goed uit, wat deze keer betreft althans, dacht Anne, want ze wilde met Alan over Kathryn spreken. In het heldere morgenlicht en ondanks haar vooroordeel tegen hem, vond ze het nu moeilijk te geloven, dat hij opzet telijk tenminste de oorzaak zou zijn va>n het verdriet van zijn zusje Ze maakte een opmerking over het weer, begon ijve rig haar pap te eten, en wachtte op een gelegenheid het gesprek over het bepaalde onderwerp te beginnen. Intussen voelde Alan zich zoals ze vermoed had wei nig op zijn gemak door haar aanwezigheid. Gedurende lange tijd was hij er nu al aan gewoon alleen te ontbijten, en deels om dat het goed uitkwam, deels uit verve ling, had hij de gewoonte gekregen aan keek en zijn blik ontmoette, licht kleu rend. Alan voelde zichzelf ook een kleur krijgen. Neemt u me niet kwalijk stamelde hij ik zat naar u te kijken, omdat u er.... ik zou haast zeggen, anders uit ziet. En opeens klaarde zijn gezicht op; maar nu zie ik het! Het is uw hoofd! riep hij triomfantelijk uit, u hebt dat witte ding niet meer op. Automatisch gingen haar handen naar haar haar, en ze dacht aan het linnen mutsje, dat ze op Kathryn's bed had laten liggen en ze legde het een beetje verlegen uit. Maar dat is een heel goed idee van Ka-y, vond Alan goed- het ontbijt het werk van de dag, die voor keurend. u ziet er niet half zo streng hem lag, te overdenken. Maar aangezien dit meestal door de behoeften van het ogenblik werd bepaald, nam het nooit veel tijd in beslag en meestal daar de kranten ook pas op z'n vroegst om half negen op Trant aankwamen ontbeet hij in allerijl en verdween hij zo spoedig mo gelijk. Maar nu moest hij, deels uit beleefd heid en deels ook uit een zonderling prettig aandoend gevoel het wat kalmer aandoen. Kay's verpleegster was een bijzonder rustig persoontje om om je heen te heb ben, dacht hij. Ze boezemde je vertrouwen in en hij keek graag naar haar grote, eer lijke ogen. Maar vanmorgen was er iets, dat haar anders maakteOnwillekeu rig zat hij haar aan te staren, totdat ze, opeens bewust van zijn blik op haar, op meer uit. Uw zuster gebruikte het woord „ba zig", zei Anne en voor een ogenblik lach ten ze afsof ze de beste vrienden waren en geen van beiden een zorg op de wereld had. Maar natuurlijk ziet ze er heel an ders uit, dacht Alan, toen hij met een on bewust genoegen naar haar glanzende krullen keek. Ze ziet er nauwelijks ouder dan Kay uit- En zijn hart deed pijn om Kay, die daar ook zo dikwijls had gezeten, om hem thee in te schenken en met hem te praten over het landgoed en hem over haar leventje te vertellen. Zijn gezicht werd ernstig en hij keek Anne recht in de ogen. (Wordt vervolgd). gedeelte verdroogd en indien de regen nog langer uitblijft moet rekening worden ge houden met ernstige verliezen. Ook de oogst van graangewassen dreigt slechter te zullen zijn dan aanvankelijk werd aange nomen en de Brusselse bladen wijzen er op dat deze vrywel mislukt is. Volgens het bureau voor de statistiek wordt de oogst van wintertarwe dit jaar op slechts 65.000 ton geraamd tegen 349.000 ton verleden jaar. De oogst van zomer tarwe zal iets beter zyn, n.l. 48.000 ton tegen 17.000 ton verleden jaar, doch deze legt slechts weinig gewicht in de schaal. De totale graanoogst dus met inbegrip van rogge, haver, enz., zal volgens de schatting van genoemd in stituut dit jaar 931.000 ton bedragen tegen 1.247.000 ton verleden jaar, een achteruit gang dus van 25 procent. Een verheugend, verschijnsel is evenwel dat de aardappel oogst dit jaar beter belooft te worden dan in 1946. Rijksconferentie in zicht Het ligt in de bedoeling der Nederlandse regering, om de rijksconferentie met verte genwoordigers van de West-Indische ge biedsdelen nog deze maand of in de loop der volgende maand byeen te roepen. Zij zal daarover binnenkort nadere medede lingen doen. Acht jaar voor „Poppesnor" Na een eis van 20 jaar is de voormalige agent-rechercheur der Amsterdamse poli tie H. B., alias „Poppesnor", die tijdens de bezetting dienst heeft gedaan bij het bureau Joodse zaken, Dinsdag door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot een gevangenisstraf van acht jaar ver oordeeld. Het Hof heeft daarbij in aanmerking genomen, dat de verdachte enerzijds een reeks ergerlijke en weerzinwekkende fei ten gepleegd heeft, anderzijds, dat ook de Amsterdamse politie en voorts zelfs de Joodse raad eveneens hebben medegewerkt aan de deportatie der Joden. Bovendien heeft verdachte tegen de Joden weinig initiatief getoond. Tenslotte heeft hij .meermalen landgenoten, die Joden her bergden en dientengevolge waren gear resteerd, clandestien vrijgelaten on zowel Joden als illegaliteit belangrijke diensten bewezen. SCHEEPVAART K. N. S. M. Ardennes. 6 Sept. te Piraeus. Stentor, 7 Sept. van Izmir naar Algiers. Zeehond. 7 Sept. te Antwerpen. Boskoop. 6 Sept. van Ant werpen naar Madeira. Orpheus, 6 Sept. van. Genua naar Napels. Tiberius, 0 Sept. van Gibral tar naar Lissabon. Orestes, 7 Sept. te Dublin. Iris, 6 Sept. te Oporto. Marinier, G Sept, van Bre men naar Kopenhagen. Deo Duce, 6 Sept. van Kopenhagen naar Amsterdam. Roelf, G Sept. van La Palliee naar Amsterdam. Juno, 5 Sept. van Gdynia naar Amsterdam. Omen, 7 Sept. te Amsterdam. Dundee, 6 Sept. van Rotterdam n. Vigo. Theseus, 6 Sept. van Rotterdam naar Oran] Titus. 8 Sept. te Rotterdam. MIJ. NEDERLAND. Java, G Sept. van Balik- papan naar Makassar. Johan de Witt, 5 Sept. Ouessant gepasseerd. Joh. v. Oldenbarneveldt, 5 Sept. Algiers gepasseerd. Celebes, fl Sept. van Makassar naar Soerabaja. Hugo de Groot, 7 Sept. van Batavia naar Singapore. Radja. 7 Sept. van Tobago naar Slain. Saparoea, 6 Sept. te Colombo. HOLL. AFRIKA LIJN. Nigerstroom, 8 Sept. te Rotterdam. Nljkerk, 5 Sept. te Port Said. Boschfontein, 7 Sept. van Antwerpen naar Southampton. Oranjefontein 6 Sept. te Durban. K. P. M. Batoela bevond .zioh op 7 Sept. op 60.48 gr. N. en 0.54 gr. O. GROTE VAART. Amstelkerk, 7 Sept. te Grand Bassa (Liberia). Ariadne. 9 Sept. van Sevilla te Amsterdam verwacht. Helder, 7 Sept. van Cristobal naar Curasao. Kota Baroe. Rotter dam—Batavia. 8 Sept. te Port Said. Kota Inten. Rotterdam—Batavia. 8 Sept. in Suezkanaal. Sa- marlnda, Port Said—Hamburg, 8 Sept. Gibraltar gepasseerd. Lekhaven, Antwerpen—Montevideo, pass. 8 Sept. Ouessant. Moiengraafi, 5 Sept. van. Montreal naar Rotterdam, Parkhaven. Monte video—Rotterdam, pass. 7 Sept. Madeira. Aals- dljk, 8 Sept. van Baltimore te Rotterdam. Abbe- kerk, Rotterdam—Australië, pass. 6 Sept. Gibral tar. Althena, pass. 7 Sept. Fernando Noronha n. Baires. Alpherat, Rotterdam—Shanghai, 7 Sept. te Antwerpen. Anth. Leeuwenhoek, Rotterdam —Calcutta, 6 Sept. te Kowelt. Averdijk, 7 Sept. van Antwerpen te Rotterdam. Barendrecht, 6 Sept. van Cura9ao naar Rotterdam. Blommers- dljk, 8 Sept. van Baltimore te Rotterdam. Bre- dero, RotterdamShanghai, 6 Sept. van Suez. Dordrecht, 7 Sept. van Corpus Chrlstl naar Gal veston (bunkeren). Duivendljk. 6 Sept. van Rot terdam naar San Francisco, Gerard Dou, Java- Rotterdam, B Sept. te Beyrouth vertr. verm. 8 Sept, van daar. Katwijk, 7 Sept. van Gefle naar Kemt. Kedoe, Havre—Rotterdam, 7 Sept. 19.30 te Antwerpen. Kongsborg, AmsterdamPerz. Golf, pass. 5 Sept. Perifn. Lely, BairesRotterdam, 7 Sept. van Las Palmas. Limburg, 6 Sept. 18 uur van Aden naar Java. Malvina, 7 Sept. van Las Pledras te Rotterdam. Meliskerk, Rotterdam Sydney, 6 Sept. van Port Said. Mijdrecht, ver moedelijk 16 Aug. van Texas City te Bowling verwacht. Nigerstroom, 0 Sept. van Amsterdam te Rotterdam. Noordwljk, Antwerpen—Lissa bon, pass. 6 Sept. Finisterre. Ridderkerk, Rot terdamShanghai, 5 Sept. van Suez. Salatiga, 7 Sept. 17 uur van Genua naar Rotterdam. Sama ria, 5 Sept. van Konakrl naar Nantes. Tablnta, 7 Sept. van Amsterdam te Rotterdam. Themisto, 7 Sept. van Rotterdam naar Hampton Roads. Zan, 6 Sept. te Inn Roytta. Zeeland, 6 Sept. van Rotterdam naar Gdynia. Zonnewijk, Calcutta- Rotterdam, 8 Sept. te Antwerpen. Jacob Cats, 7 Sept. van Newport News naar Rotterdam. KLEINE VAART. Blueboy, 6 Sept. te Ostende van Maassluis. Hoogland, 5 Sept, van Blytih naar de Thames. Import, 7 Sept. van Helsinki naar Newport. Mulan, 8 Sept. te Par Maryport, Nottingham, 6 Sept. van Harlingen naar Goole. Olse, 5 Sept. van Amsterdam te Rouen 6 Sept. van daar naar Parijs. Sambre, 5 Sept. te Parijs van Rouen. Seaham, 7 Sept. op de Tyne van Kings Lynn. Wickenburgh. 5 Sept. van Bordeaux naar Casablanca. De Zwerver, 7 Sept. te Southampton van Rotterdam. Actinia, G Sept. v. Lysekil naar Hoek van Holland. Algarve, 7 Sept. van. Antwerpen naar Oporto. Barendsz, 6 Sept. van Antwerpen te Sandesfjord. Frejo, 8 Sept. van Antwerpen te Guernsey. Glashaven, G Sept. van Kopenhagen naar Vlaardtngen. Ida, 7 Sept. van Maimö te Vlaardtngen. Kortenaer. 7 Sept. van Rotterdam te Domsjoe. Mies, 6 Sept. vaa Amsterdam naar Hull. Nettie, 6 Sept. van Rot terdam te Westhartlepool. Van Brakel, 8 Sept. van Middlesbro te Kopenhagen. Virgo. 8 Sept. van Lysekil naar Rotterdam. Vrede. 6 Sept. van Lübeck te Delfzijl. Wim, 5 Sept. van Ostrand te Mü. Zeehond, 6 Sept. van Teignmouth te Rouen. Buddl, 5 Sept, van Óporto te Lissabon. Frejo, 5 Sept. van Antwerpen naar Guernsy. Ivan, 5 Sept. van Londen te Antwerpen. Albatros. 4 Sept. van Lingdal naar Bergen. Audacia, 4 Sept. van Newport Mon te Par. Cateli, 6 Sept. van Maassluis naar Londen. Eton, 6 Sept. van Maas sluis naar Hull. De Ruyter, 5 Sept. van Rotter dam te Domsjo. Gaasterland, 5 Sept. van Rot terdam te Londen. Heemskerk. 5 Sept. van Far- sund te Lysekil. Kaap Falga, 6 Sept. van Lysekil te Hellevoetsluls, Kijkduin, 5 Sept. van Liver pool te Londen. SLEEPBOOTBEDRIJF. Slbt „Maas" met m'.s. „Anja" en lichter ..Mathilda" 8 Sept. te Vlisslngen van Duinkerken. De zeeslepers. De sleepboot ..Thames" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst is. met de zeetinbag- germolen „Mendanau" op sleeptouw. Maandag te Port Said aangekomen. Hoog water te IJmuiden. 10 September: 11.01 23.49, 11 Sept. 12.39

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3