IJmuider Courant De Parijse conferentie zal haar werk over moeten doen Duitsland Voor midden December eindigt de bezetting der vroegere as-vrienden Rabbijn Korff,een doortastend man met een ontwrichte geest 62e Jaargang No. 18733 guresux: Kennemerlaan 154, Tel, Redactie en 3tie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. j2°erij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNÉMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 12 September 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem TOESTANDEN" in het bezette Durts- Dtand zün slecht en wij kunnen daar niet billis tegenover staan, al kunnen önfe geen directe invloed op uitoefenen f verandering in brengen. Dit is ons "tand oneindig veel groter dan het 'D n ér zal een tijd komen,waarin wij onZfi r veelvuldige en nauwe betrekkin- er WÊee zullen moeten onderhouden. In dit kan men niet alleen in termen v litieke en economische relaties den- )'an pD°ie geven alleen grote lijnen aan. Wij ken. V ...„n „fgn-ncfpnr wat. 7.al hipt voor <urvolk zijn, dat.straks uit de be- Sfcdiike afzondering, waarin het nu !ft te voorschijn zal treden om in de een of andere vorm zijn taaie als Europese natie hervatten gunstig. Noch Neder- /«e noch andere waarnemers uiten zich s tfvól Het leven in de verwoeste steden, .Lwelen in bunkers en kelders moeten Sban de armoede en de honger hebben .Li k, lichamelijke als m geestelijke zin t vade uitwerking doen gelden. Een man 2'zich daarvoor bijzonder geïnteresseerd ft en die herhaaldelijk pleit voor be kering van betere toestanden is de En- I!lse uitgever Victor Gollancz. Hij is een Sid en "daarom kan men des te hoger «-aarde aan zijn optreden hechten. In een artikel in The Observer heeft hij, na een Jieuw bezoek aan Duitsland, pas weer ge- Leven over algemeen moreel verval, «ver corruptie en zwarte handel, prostitutie met het doel, enkele eigaretten te bemach- Ln over de honger die in de. lente van dit jaar geleden is en de steeds sneller ver dwijning van hetgeen wij Christelijke mo raal noemen. Hij voorspelt, binnen enkele -ren een zo massale sterfte in Duitsland Ingevolge van tuberculose, dat het ge veten der wereld erdoor geschokt zal wor- ^Het is niet mijn doel, sentimenteel over de Duitsers te worden. Menigeen zal zeg gen: zij oogsten wat zij gezaaid hebben en dat'is niet te ontkennen. Maar ik geloof dat wij nu wel zover van de oorlog verwijderd zijn dat de meesten van ons niet het Duitse volk als geheel schuldig zullen verklaren m de misdaden van S.D. en S.S. en an dere handlangers van de Hitler-bende. Wij kannen het indirecte schuld ver'wij ten door zijn neiging tot slaafse onderwerping aan de ijzeren vuist. Maar zelfs dat is nog heel iets anders dan directe schuld. Het is waar •dat het de meesten van ons ook voor de overval op ons land al moeite kostte, enige sympathie met de Duitse volksaard te ge voelen. Er was altijd respect voor de Duit se energie en arbeidskracht, maar dat is iets anders dan sympathie. Na hetgeen ons volk ondervonden heeft door Duitstoedoen is het moeilijker dan ooit, zoiets als warme belangstelling voor de Duitsers te ontwik kelen. Maar wij kunnen rechtvaardig zijn en begrijpen, dat talloze Duitsers zich per soonlijk aan geen misdrijven hebben schul dig gemaakt. En als wij bedenken dat ook in dit volk tienduizenden zich actief tegen het Hitter-régime verzet hebben, die dien tengevolge gemarteld zijn in concentratie kampen en voor het merendeel daarin om gekomen, moeten wij niet te achteloos spre ken van een kleine minderheid. Het zijn immers overal en altijd slechts minder heden, die bereid zijin het persoonlijk offer te brengen en alles op het spel te zetten. Onze interesse voor hetgeen in Duitsland "t kan zich voor het overige niet losmaken van welbegrepen eigenbelang. Het is niet in ons belang, dat dit volk in een staat zou geraken waarin het, in wan hoop verkerend, opnieuw gemakkelijke prooi voor politieke avonturiers zou zijn. De wereld heeft vele politieke avonturiers gekend en Hitler met zijn bende zijn zeker niet de laats ten geweest. Het is evenmin in ons belang-, dat het Duitse volk in een blijvende stapt van verarming zou komen •te verkeren,'waarin het op kosten van de rest van Europa zou moeten bestaan in- plaats van, zoals in vroeger tijd. door zijn industrie en handel aanzienlijk tot de wel vaart van Europa bij te dragen! En derge lijk gevaar wordt dreigender naarmate het - door de oorlog reeds ontdaan van een groot deel van zijn arbeidskrachten er ger verslapt en verzwakt, ondermijnd door ziekten en door demoralisatie. In de loop van dit najaar zaL-het Duitse waagstuk in internationale onderhandelin gen -tot nieuwe oplossing moeten worden gebracht, tenminste wat de Westelijke zones betreft. Dat zal weer de grote lijnen van politiek en economie gelden, maar het is ie verwachten dat onder degenen, die zich daarmee bezig houden, mensen zullen 2ijn die de toestand, waarin het thans ver keert, in bijzondere ogenschouw zullen nemen en middelen bepleiten, om er ver betering in te brengen. Het is eveneens te verwachten, dat tenslotte meer beroep op Nederlandse medewerking in de oplossing van het Duitse vraagstuk zal worden ge daan. Wij zullen ons weldra meer dienen te gaan bezinnen- op onze houding daarom trent, Het Duitse volk is niet weggevaagd door de oorlog. Het is er nog, achtmaal zo goot als het onze en aan ons grenzend. Wij, evenals alle anderen, zullen er reke ning mee hebben te houden. Onze kinderen fin kleinkinderen zullen ermee hebben te leven en in enige vorm mee samen te wer ken. Dat vooruitzicht alleen maakt het reeds onze belangstelling waard. R. P. Roekeloos rijden kost drie doden Amerikaanse aanmerkingen op eindrapport Wal zich reeds eerder door allerlei Amerikaanse uitlatingen en opmerkingen had doen vrezen, is thans officieel: Amerika is niet tevreden over het resultaat van de Parijse conferentie der Europese landen, zoals dat is neergelegd in het eindrapport der uitvoerende commissie. Deze commissie is op de Parijse ambassade voor William Clayton, de Amerikaanse minister van Economische Zaken, verschenen en heeft met hem het eindrapport besproken. Clayton maakte talrijke aanmerkingen. Hij achtte het rapport onaanvaardbaar voor hei Amerikaanse publiek en het Congres, en stelde voor het werk opnieuw te doen, thans met medewerking van een Amerikaanse adviseur. Naar aanleiding daarvan is de slotzitting, die op Maandag was vastgesteld, voor onbepaalde tijd uitgesteld. Clayton heeft voorgesteld, dat dit slechts als een voorlopig ontwerp wordt beschouwd en dat de conferentie opnieuw aan het werk zal tijgen en de gehele situatie opnieuw in ogenschouw zal nemen in het licht >van zijn opmerkingen. Hij betoogde dat het plan meer weg heeft van een „boodschappen lijst" dan van een plan voor Europese sa menwerking. Clayton's critiek op het rapport kan als volgt worden samengevat: Het voorziet niet in voldoende mate in wederzijdse hulp tus sen de zestien Europese landen; de cijfers voor de behoeften van Europa zijn slechts in globale vorm gegeven en maken geen onderscheid tussen de behoeften der afzon derlijke landen; het ontbreekt de voorstel len inzake het herstel van de inwisselbaar heid der Europese geldeenheden als eerste stap in de richting naar inwisselbaarheid van alle geldeenheden over de gehele we reld aan nauwkeurigheid. Tolunie gewenst Ook werd tijdens het onderhoud op-de Amerikaanse ambassade gewezen op het ontbreken van enigerlei' overeenstemming ten aanzien van werkelijk positieve po gingen tot opheffing van de handelsmuren tussen de landen van Europa, welke po gingen zouden kunnen bestaan uit het op richten van een tolunie. Voorts werd er van Amerikaanse zijde op gewezen, dat het rap port geen voorzieningen bevat voor het gebruiken van overtollige arbeidskrachten of overtollige productie in het ene Europese land ten behoeve van het andere, dat aan arbeidskrachten of aan bepaalde goederen tekorten heeft. Een ander pünt, waarop Clayton's critiek zich richtte, was het feit, dat het rapport de invoer van Amerikaans fruit noemde als één der behoeften van Europa, hóewei zowel Frankrijk als Italië grote fruitoverschotten bezitten. Clayton verklaarde voorts, dat de uitnodiging, aan de 16 Europese landen, om een gemeen schappelijk rapport uit te brengen aan de Verenigde Staten, niet betekent, dat ieder land niet afzonderlijk zijn behoeften met Amerika behoeft te bespreken. Amerika is bereid bilaterale overeenkomsten aan te gaan met ieder land, dat hieraan behoefte gevoelt. In kringen, die met d'e conferentie in relatie staan, wordt medegedeeld, dat het ontbreken van onderscheid tussen de be hoeften der afzonderlijke landen te wijten ian de Britse delegatie, die de voorkeur gaf aan globale cijfers, aangezien de positie der Europese betalingsbalansen ten nauw ste samenhangt met die van Groot-Brit- tannië. Het rapport der conferentie, dat ge dateerd is op 7 September, raamt het de ficit der betalingsbalansen der 16 Euro pese landen met het Amerikaanse continent voor de eerstvolgende 4 jaar op 22.499 mil- lioen dollar, verdeeld als volgt: 1948 8.049 millioeh dollar, 1949 6.350 millioen dollar, 1950 4.650 millioen dollar en 1951 3.45Ó millioen dollar. Consuls aangevallen door republikeinse bende Naar Aneta verneemt, is Woensdag ter hoogte van Singosari, tien kilometer ten Noorden van Malang. een consulair gezel schap, dat daar in opdracht van de Vei ligheidsraad een bezoek bracht, door een republikeinse strijdgroep met mitrailleurs beschoten. Nadere berichten hieromtrent ontbreken nog. Aneta.,teekent hierbij aan, dat het waarschijnlijk het gezelschap be staande uit de Britse consul Lambert en de Australische consul Eaton, die enige dagen geleden naar Soerabaja vertrokken, betreft. Baltische aanklacht tegen Russische terreur Op de internationale vrouwenraad, te Phi ladelphia bijeen, is een beroep gedaan dooi de voormalige presidente van de Lita-uense vrouwenraad, Vincente Lozoriatis, die thans in ballingschap vertoeft in Italië, óm een actie tegen de „terreur" in. de Baltische staten. In het beroep wordt verklaard, dat in 1941, onder de eerste Sovjet-bezetting, vend. Het derde pakje dat bestemd was vijftigduizend Litauers gedeporteerd zijn I voor Zenkls werd bezorgd aan het secre- naar concentratiekampen in de Poolgebie- J~ t: 1_ Mislukte bomaanslag op Tsjechische ministers Climax van ernstige politieke crisis De Tsjechische minister van Industrie, Bohumil Lausman, heeft medegedeeld, dat drie leden van het Tsjechische kabinet ter nauwernood aan de dood zijn ontsnapt. Zy hadden alle drie paketten ontvangen, waarvan slechts bij toeval ontdekt werd, dat zy explosieven bevatten. De drie betrokken ministers zijn, Jan Masaryk, die Katerdag naar New York zou vertrekken om de vergadering der UNO bij te wonen, minister Petr Zenkls en de minister van Justitie, Prokop Drtina. In zijn speech op de vergadering van de sociaal-óemocratische partij noemde Laus man geen namen doch hij deed een beroep op zijn partijgenoten „om kalm te blijven en het hoofd koel. te houden, omdat wij nog niet weten van uit welke hoek de wind waait". Tot nu toe is over het gebeurde nog geen officieel communiqué verschenen. De pakjes bestemd voor Masaryk en Drtina werden aan hun kantoor af gele- Het woord is aan....- Christina van Zweden: Vaak te zeggen: „ik weet het niet" strekt niemand tot schande. den van Siberië, en dat sedert 1944, de tweede Sovjet-bezetting, nog honderddui zend personen, waaronder babies en oude vrouwen, gedeporteerd zijn. Winston Churchill bracht een bezoek aan de Londense dierentuin en bewonderde er de witte Australische kangoeroe „Digger", de enige albino van deze diersoort in Europa, die blijkbaar zéér vereerd was met de hoge belangstelling en letterlijk „uit de hand at". Een personen-auto afkomstig uit Gro- ljfflgen is Donderdag op de rijksstraatweg «13 Oldenbroek in volle vaart tegen een vrachtauto gebotst. De drie inzittenden werden zeer ernstig gewond en zowel de heer J. M. v. d. Pijl van Ameland als zijn schoondochter, mevr. H. R. v. d- Pij I— m 0V61'kden kort na het ongeluk. De heer v. d, Pijl jr. bezweek in het Zwolse Hekenhuis aan zijn zware kwetsuren. Omtrent de oorzaak vajn dit ernstige ongeluk heeft de politie kunnen con stateren, dat de wagen een poging «eed, nog vóór de vrachtwagen, die hm tegenovergestelde richting kwam, oen tweetal voorliggers te passeren, m tokte niet, zodat een botsing tussen LrLnenauto en 'vrachtwagen volgde, Werd °r eers^e v-olkomen gekraakt rechtpaar v. d. Pijl laat vijf kinde- hen achter. Scheepsramp in Belfast kam"01 ee" ontploffing in de machineka- p .j.r t van het Britse schip „Reina del in c?e haven van Belfast zijn gis- tPhlÜ twintig personen om het leven ««komen en vyftig gewond. Een Wereldvoedselraad opgerichl Adviserend college van regeringspersonen De conferentie van de organisatie voor voedsel en landbouw der UNO (F.A.O.) heeft te Genève met algemene stemmen besloten, een wereldvoedselraad op te richten. De officiële naam van de raad zal lui den: „Raad van de organisatie voor voed sel en landbouw der UNO", doch de con ferentie aanvaardde het Nederlandse voor stel om deze raad over het algemeen aan te duiden met de naam „Wereldvoedsel raad". f 1 De nieuwe 'raad 'komt in de plaats van de huidige uitvoerende commissie, maar zal niet zoveel macht hebben als de we reldvoedselraad, als voorgesteld door Sir John Boyd 'Orr, de Britse directeur-gene raal van de FAO. Sir John had voorgesteld, dat de raad de bevoegdheid zou hebben een „Wereld- voedsel-pool" voor aan- en verkoop en distributie van levensmiddelen te stichten. De thans ingestelde raad zal alleen een adviserend lichaam zijn, dat zal helpen bij de coördinatie van nationale en interna tionale politiek ten opzichte van voedsel. De kracht van de raad is gelegen in het feit, dat zijn leden regeringswoordvoerders in plaats van particuliere personen zijn. Voor Nederland treedt te Genève mi nister ManSholt op, die dezer dagen der waarts is vertrokken. Dr. van Mook Zondag terug Naar A.N.P. vernam, wordt dr. van Mook Zondagochtend vroeg op Schiphol verwacht. Hij zou zich dan rechtstreeks naar het buitengoed van de minister van Buitenlandse Zaken, baron van Boetzelaer van Oosterhout, te Oosterhout (bij Nij megen) begeven, waar een bespreking zal plaats hebben met het voltallige kabinet. Door het secretariaat van de minister president wordt dit bericht over op Zon dag a.s. te (houden besprekingen echter ten stelligste tegengesproken. Uranium in Palestina In het gebied van de Golf van Akaba (Noordoostelijk deel van de Rode Zee), is een uraniummijn gevonden. De plaats van deze mijn, niet ver van het punt, waar Egypte, Palestina, Transjordanië en Saoedi-Arabië aan elkaar grenzen, bevindt zich op Palestijns grondgebied, aldus meldt het Franse persbureau A.F.P. uit Cairo. Vrouwen willen vrije voedselhandel Op de vierde dag van het internationaal congres voor Plattelandsvrouwen in Am sterdam zijn verscheidene resoluties aan genomen. In één er van concludeert het congres, dat de invloed van de vrouwen uit alle landen moet worden aangewend, om tot een vrije voedsel in- en uitvoer te komen, zolang de huidige critieke voedsel situatie voortduurt. „Salaris voor arbeiders der concentratiekampen" Eriok Weissner, de ex-directeur van Frie- dirich Flick's machine-fabrieken -in Groelitz schilderde voor het hof voor oorlogsmis daden in Neurenberg een schoon beeld van de behandeling der slavenarbeiders uit de concentratiekampen in zijn fabriek. Zo vertelde hij dat d'e gevangenen, waar onder 300 man uit Dachau, de „normale 72 uur per week" werkten en dat zij nooit slecht behandeld werden. Om het vehhaal nog wat mooier te maken zei hij, dat de fabriek aan iedere gevangene een loon van zes tot acht mark per dag betaalde. Hij moest echter toegeven, dat het „salaris" naar de kampen ging en niet persoonlijk aan de „buitenlandse arbeiders'' ter hand werd gesteld. Wïsjinsky vraagt lijfwacht De New Yorkse politie heeft meegedeeld, dat de Russische vice-minister van Buiten landse Zaken, Wisji-nsky, om een politie wacht van 32 man heeft gevraagd, wan neer hij op 16 September aan boord van de „Queen Elizabeth" voor de o-penings- zittin-g van de Algemene Vergadering der Verenigde Volken in New York aankomt, meldt United Press. LEIDS OBSERVATOR NAAR BANDOENGSE HOGESCHOOL. Dr. C. H. Hins, observator bij de Leidse sterrenwacht, die het vorige jaar in Oc tober naar Indië vertrok om zich te wij den aan de reconstructie van de zwaar beschadigde sterrenwacht te Lembang in de Preanger is bij Konink lijk Besluit benoemd tot hoogleraar in de Astronomie der exacte wetenschappen van de in Bandoeng gevestigde Indonesische universiteit. tariaat van de nationale socialistische partij waarvan hij president is. Naar werd medegedeeld ontsnapte de secretaris van Zenkls maar nauwelijks aan de dood door dat hij het touwtje dat om het pakje zat doorknipte inplaats van dat hij zoals de bedoeling van de onbekende afzenders was. de knoop los maakte. De knoop stond in verbinding met de explo sieve inhoud. Toen hij verder het pakje uitpakte werd de secretaris achterdochtig en hij waarschuwde de politie, welke op haar beurt direct alle regerin-gsbureaux alarmeerde. De minister van Binnenlandse Zaken heeft de politie opdracht gegeven alle post bestemd voor prominente persoon lijkheden te inspecteren. Over de mogelijke daders of de reden van de aanslag tast men. nog in het duister doch het nieuws kwam als de climax van een week van politieke spanning welke door minister Lausman gisteravond werd beschreven als „de meest ernstige poli tieke crisis sinds de bevrijding". (U. P.) Troebelen in de Po-vlakte De staking van meer dan een millioen landarbeiders in de Po-vlakte duurt nog steeds voort. „Onbekende personen" heb ben op een aantal boerenhoeven in Noord- Italië aanvallen gedaan. De boeren ver dedigden zich met tommy-guns. Boerde rijen in een dorp nabij Cremona werden in brand gestoken. De aangerichte schade wordt op twaalf millioen lire geschat. Volgens berichten gaan „vliegende briga den" rond om waar de staking halfslach tig is de arbeiders te dwingen. Daaren tegen protesteren de stakers, dat arbei ders onder bedreiging met wapenen ge dwongen worden te werken. Prins Bernhard Zondag voor de radio Ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van de NIWIN zal Prins Bernhard, de eer ste voorzitter dezer organisatie, Zondag avond om 20.05 uur over de beide Hilver- sumse zenders een rede uitspreken, die eveneens door cle Wereldomroep gere- layeerd wordt. Beveiligingstroepenvan Rusland blijven in Hongarije en Roemenië Nederland een der voornaamste kopers op de Hannoverse Mess© Naar radio-Hamburg mededeelde, zijn er op dè exportbeurs te Hannover meer dan 1900 exportorders tot een totaalbedrag van ongeveer 31 millioen dollars geplaatst. Deze orders waren als volgt over de ver' schillende industrieën verdeeld: Voor bijna 11 millioen dollar voor de automobiel industrie, voor 5 millioen dollar voor de electrische industrie, voor millioen dol lar voor de ijzer- en staalindustrie en voor 3y2 milllóen voor de metaalindustrieën. De optische industrie, de industrie van precisie instrumenten en de industrie van machine werktuigen ontvingen ieder orders ter waarde van 1.250.000 dollar. De correspon dent van het ANP te Berlijn meldt, dat op de exportbeurs te Hannover door Neder landse kopers koopcontracten zijn gesloten voor 3.4 millioen dollar. Nederlan^ was de voornaamste koper na Engeland en Dene marken, Engeland kocht voor 5.75 millioen dollar, Denemarken voor 3.75 millioen dol lar en België vö.or "1.98 millioen dollar. Volgens berichten uit Leipzig zijn daar op de Najaarsmesse exportorders voor in 'totaal 11.76 millioen dollargeplaatst. Ne derland was de voornaamste koper met 5.3 millioen dollar. Op 3 April 1948 zal te Han nover wederom een beurs worden gehou den. De keus blijft Labour Het record van de Britse Labourregering dat zij al haar zetels, die zij bij de alge mene verkiezingen van 1945 veroverde, be houden heeft, is onaangetast gebleven. Donderdag werd bekend, dat. de Labour- candidaat Majoor Irvine met 10827 stem men zijn conservatieve tegencandidaat Be- vins, die 8874 stemmen Inreeg, bij de tussen tijdse verkiezing voor het district Edgehil (Liverpool) verslagen heeft. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd, dat de plechtigheden van het deponeren van de ratificatie - documenten van de vijf vredesverdra gen Maandag a.s. zullen plaats hebben. Men verwacht, dat Engeland na de plechtigheden onmiddellijk het initiatief zal nemen tot het bijeenroepen van een conferentie van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der vier grote mogendheden, om de toekomst te bespreken van de Italiaanse koloniën in Afrika, waarover volgens de bepaling van het Italiaanse vredesverdrag binnen een jaar na het van kracht worden, moet wor den beslist. Een andere belangrijke consequentie van het van kracht worden der vredes verdragen zal de verplichting zijn voor Engeland en Amerika om hun troepen bin nen 90 dagen (voor midden December) terug te trekken uit Italië, uitgezonderd de vrije zone van Triëst. Binnen dezelfde tijd zal de Sovjet-Unie al haar bezettings troepen uit Bulgarije terug moeten trek ken In Hongarije en Roemenië mag Rus land zoveel manschappen handhaven als noodzakelijk is voor het beveiligen van de verbindingen met Oostenrijk. Ook zullen nu de vraagstukken acuut worden, die verband, houden met de na dere regeling van de vrije zone van Triëst volgens de in het vredesverdrag bepaalde richtlijnen. Tot nog toe werd de zaak Triëst vertraagd door de onenigheid in de Veiligheidsraad over de keuze van een gouverneur. Vrijdag begint cle uittocht. De waarnemende geallieerde opperbe velhebber in Italië, luitenant-generaal Lee, heeft op een persconferentie ver- De Franse politie deed een goede vangst (Van een correspondent te Parijs) Toen het stoomschip Exodus met zijn tra gische last van Joodse emigranten nog maar steeds van haven tot haven voer, klopte er aan de deur van het hoofdbureau der politieke politie te Parijs een man, die de chef wenste te spreken. In de politie rapporten heette hij aanvankelijk een „my sterieus individu", doch zijn inlichtingen hebben het de Franse politie mogelijk ge maakt, tijdig een complot te ontmaskeren. Het complot namelijk van rabbijn Korff en zijn aanhangers, die plannen hadden be raamd en er de voorbereiding reeds voor hadden getroffen om op Londen eerst wat politieke pamfletten, en vervolgens een aantal bommen te werpen. Enige dagen na het onderhoud tussen de Franse recherche en 't „mysterieus indivi du", betrad een vijf en twintigtal werk lieden het vliegveld van Toussus le Noble. Hard werken deden ze er niet, maai- toch bleven ze op het terrein overnachten. En de dag na hun aankomst arriveerde er een Amerikaanse limousine, waaruit- een' jonge vrouw en enkele elegante heren stapten, elk een zware koffer torsend. Toen kwamen de werklieden in actie: met een revolver in de hand traden ze op hen toe en namen allen in arrest. Het hele gezelschap, waar toe ook twee lieden behoorden, die zich als Amerikaans journalist presenteerden, keerde terug naar Parijs. Doch ditmaal niet naar het peperdure hotel Crillon, waar zij tot dat moment hadden verbleven, doch-1 naar de Quai des Orfèvres, waar de Franse Justitie zekere lieden ondervraagt en her bergt, die haar om bepaalde redenen inte resseren. De man, die de zaak aan het rollen heeft gebracht, de Amerikaanse piloot Reginald Gilbert, is inmiddels uit vrees voor Joodse wraakmaatregelen, in een R.A.F.-toestel naar Londen gevlogen, waar hij onder be scherming van de politie is gesteld. Het door de politie ingestelde onderzoek leverde spoedig voldoende materiaal op om het verdachte gezelschap voorlopig vast te houden. De leden ervan zijn namelijk in ieder geval al beschuldigd van het in bezit hebben van „politieke geschriften van bui tenlandse inspiratie" wat volgens een wet uit 1936 met 6 maanden tot 5 jaar ge vangenisstraf kan worden gehonoreerd en vervolgens vanwege het in berusting hebben van oorlogstuig en explosieven. Zo zitten er thans negen mensen vast, 15 an deren worden er gezocht, waarvan er drie nog voortvluchtig zijn. Rabbijn Korff, de promotor van het com plot, is een goed-geklede jonge man, hij telt 33 jaar en heeft een dynamisch tem perament. Hij schijnt wel een tikje uit z'n mentale evenwicht geslagen. In Amerika had hij een „Comité voor politieke Actie" opgericht, dat zich achter de Palestijnse terroristen-groep van Stern stelde. In ge- Rabbijn Korff matigde zionistische leringen werden de Rabbijn en zijn comité niet zeer au sérieux genomen. Doch de Rabbijn bezat om 't in ronde termen te zeggen „lef". En zo was het hem gelukt een onderhoud te krij gen met Bidault en diens plaatsvervanger Minister Letourneau, teneinde hen zijn. in zichten over de oplossing van het Pales tijnse probleem te ontvouwen. Hij werd toen met diplomatieke aandrang naar de deur verwezen. Thans zit Rabbijn Korff dus in een Franse cel. En hij protesteert tegen zijn detentie. Hij weigert ieder voed sel. Laten we de zaak niet dramatiseren: voor zover het zich thans reeds laat aan zien, is het Londense bombardementsplan wel voornamelijk ontsproten uit de wat ontwrichte geest van een overspannen avonturier. Inmiddels heeft de vader van Rabbijn Korff, die Groot-Rabbijn is van de orthodoxe synagoge van Boston, bij de Amerikaanse regering stappen gedaan om de bevrijding van zjjn zoon te bewerkstel ligen. klaard, dat de ontruiming van Italië door de Britse en Amerikaanse troepen Vrij dagochtend zal beginnen. Maandag zullen de geallieerde troepen worden teruggetrokken van de demarca tielijn tussen Engels-Amerikaans en Joe- goslaviseh bezét gebied, terwijl de geal lieerde troepen op dezelfde dag Pola (ten'' Zuiden van Triëst) zullen ontruimen, welke stad onder Joögoslavisch bestuur komt. Chandi laat niet af Desperate regeringsmaatregelen om onlusten te doen eindigen Gfhandi die zichzelf gezworen heeft alle tijd en moeite te besteden aan de oplos sing van de verschillen tussen Hindoes en Mohammedanen, heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan Moslein en niet- Moslem vluchtelingenkampen in Nieuw en Oud-Delhi. Aanvankelijk was hem door zijn arts verboden zich op straat te begeven in ver band met zijn zwakte na het vasten van verleden week. Doch Ghandi schijnt vast besloten alles in het werk te stellen om een einde te maken aan de onlusten, die hem zelf als een „wrede geestelijke dood strijd" treffen. Pandit Nehroe heeft thans een be roep op de bevolking gedaan om de re- igering te fyelpen een eind te maken aan de onlusten in de Pendsjaab. Hij voegde er de waarschuwing aan toe, dat wanneer de onlusten zich tot Delhi en de zuidelijke Pendsjaab zouden uitbreiden hierdoor de evacuatie van de Hindoe-vluchtelingen uit Pakistan zou worden onderbroken. Hij gaf de Indische strijdkrachten bevel hun orders om op de oproerkraaiers te schieten zonder pardon uit> te voeren en deelde hen mede, dat zij zelf zware straf fen zouden moeten ondergaan indien zij hun plicht zouden verwaarlozen. „Ik schaam mij over wat ;mijn volle gedaan heeft en ben bang, dat de gevolgen nog lange tijd zullen voortbestaan", zei Nehroe. De gouverneur-generaal van India, Lord Louis Mountbatten, heeft inmiddels een bevel ondertekend waarin strenge straffen worden opgelegd aan leden van de strijd krachten, die schuldig bevonden wonden aan plichtsverzuim in venband met het oproer. De maatregel voorziet er in, dat perso neel van leger en luchtmacht dat op dracht ontvangen heeft passagiers of vxachttreinen te begeleiden met tien jaar gevangenisstraf zal worden gestraft in dien het niet alles doen wat in zijn ver mogen h'gt om het verlies van mensenle vens te voorkomen. (U. P.) Nederlanders in Duitsland tonen zich dankbaar De Nederlandse vereeniging in West- Duitsland, invergadering bijeen te Kre- feld hebben hun oprechte dank uitgespro ken voor de grote zorg en het medeleven van het Nederlandse volk met de Neder landers in Duitsland. In het bijzonder be tuigen zij hun grote dankbaarheid voor de levensmiddelenpakketten, die nu reeds een jaar lang verstrekt worden, alsmede voor de liefdevolle opneming van honder den kinderen in brede leringen der Neder landse bevolking. MEER BEWOLKING. Verwachting medegedeeld 'door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Ih hei Noord-Westelijk gedeelte van het land overdag vrij krachtige Zuid- Westelijke wind, wisselend bewolkt met hier en daar enige lichte regen en iets lagere temperatuur dan vandaag. In het overige gedeelte van het land meest matige Zuid-Westelijke wind met overdrijvende wolkenvelden, doch vrijwel overal droog weer en weinig verandering van temperatuur. Zaterdag 13 September: Zon op 6.09 uur, onder 19.02 uur Maan op 3.43 uur, onder 19.04 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1