IJmuider Courant Vernieuwingen op velerlei gebied worden voorbereid Troonrede Zorgelijke financiën eisen ook beperkingen in de krijgsmacht Binnenkort een ronde-tafelconferentie met Suriname en de Nederlandse Antillen Ruim 1900 millioen gulden tekort op de buitengewone dienst Djokja bereid tot onderhandelingen j Weerbericht 62e Jaargang No. 18736 au*: Kennemerlaan 154, TeL Redactie en Bdminlstratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, A 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. prukkerij Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 16 September 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 278107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem VdER ONGEWONE omstandigheden is Ojp Troonrede tot opening van de zitting citaten-Generaal vanmiddag in de Rid- f«aal uitgesproken. De Koningin kon im- wegens ongesteldheid deze opening verrichten, zodat de minister-presi- j t dr L J- Beel, in haar plaats op- fe7 Een spoedig algeheel herstel zij Hare «oLteit van harte toegewenst. Wie verwacht mochten hebben, dat de spring zich eens in bezielende taal tot de Sn-Generaal en over hunne hoofden wn tot het volk zou richten, zullen zich Eirsesteld voelen. Evenals vroegere Te staatsstukken is dit een droog en rhter document. Emotie bespaart het ons S*nen. Het is lang maar niet aangrij- P Gezien de traditie zullen- evenwel weini- n jets anders hebben verwacht. Wel heb- hpn ongetwijfeld velen met zekere be- Swdheid de Indonesische paragraaf tege- oetgezien. Hoop op een duidelijke uiteen- fptting van de verdere ontwikkeling van raken hoe het doel der samenwerking L Indonesië bereikt lean worden wordt Lrin niet vervuld. Wij moeten ons tevre den stellen met de aankondiging van een wetsvoorstel, „ten doel hebbende de moge lijkheid te openen" om de nieuwe staat- JLyge structuur van het Koninkrijk Jnoedig wettelijke grondslag te geven. In de militaire paragraaf wordt hieraan toe gevoegd dat om financiële redenen de krijgsmacht zo beperkt mogelijk moet\ worden gehouden. Dat zal ertoe dwingen vooreerst niet meer taken voor deze krijgs macht op ons te nemen dus geen bezet tingstroepen naar Duitsland af te vaardigen, hetgeen dit blad niet betreurt en ver volgens, zoveel als de toestand in Indonesië dat toelaat, haar taaie over te dragen aan burgerlijke gezagsorganen in dat land. Het staat erin, maar wanneer het gebeuren zal is een andere vraag. Toch wordt over ge- leidelijke doch zeer aanzienlijke vermin dering der troepensterkte gesproken. Teleurstelling omtrent de houding der republiek gaat gepaard met het uiten van vreugde omtrent de huidige aanwezigheid van de president van Oost-Indonesië en zijn mede-gedelegeerden in ons land. Dit is een in een Troonrede ongebruikelijke pas. sage, die de Indonesische vertegenwoordi ging als een bijzondere attentie zal mogen beschouwen. De internationale aangelegenheden kon den bezwaarlijk voorzichtiger en vager zijn 1. Er is veel treurigheid; over uit- vredesverdragen, over de Veilig- die zo weinig onzekerheid heeft weggenomen dat is waarlijk maar een heel klein beetje en er staat een heel diplomatieke zin bij: „Ondanks het gerezen meningsverschil nopens de bevoegdheid der Verenigde Naties in de Indonesische kwes tie bleven de internationale betrekkingen van vriendschappelijke aard". Een zin voor het Plein, in de traditie van het Plein. Toch is er zowaar een hartelijk woord aan het adres van België en een eind verderop wordt verzekerd, dat naar verdere ontwik keling van de economische unie met België en Luxemburg met voortvarendheid zal worden gestreefd, zonder dat hierdoor het streven naar nauwer economische samen werking met andere landen wordt ver zwakt, Wie gaarne tussen de regels wil lezen, kan hieruit belangstelling distilleren voor een tolunie. op groter schaal, zoals die thans door dertien Europese regeringen in onderzoek is genomen, met uitnodigingen aan heel Europa en „feelers" in de richting van de Britse Dominions. Maar het blijft alles economisch en het woord politiek wordt zorgvuldig vermeden, al plegen economie en politiek zich niet storend aan deftige staatsstukken ten allen tijde in elkaar verstrengeld te raken. Een lange reeks wetsontwerpen wordt aangekondigd en erkend, dat de stoffelijke welvaart van ons land alleen kan worden verbeterd als de productie wordt opgevoerd. „Ondanks de aandacht, die de regering hieraan blijft schenken" baart de voedsel positie ernstige zorg. En de voldoening over het voorkomen van een deviezencrisis door het verkrijgen van Amerikaanse leningen is beperkt,, want het welvaartsherstel blijft bedreigd door schaarste aan buitenlandse betalingsmiddelen. De positie van de beta lingsbalans moet dus met alle middelen worden verbeterd. Waarom geen woord over het Plan-Marshall en ons belang daarbij? Met vasthoudendheid zal worden gestreefd naar beperking van overheids uitgaven. Men zou dit gaarne krachtiger uitgedrukt willen zien. Maar nog veel be langrijker is de wens, dat het inderdaad gebeuren zal. Temeer omdat het bouw programma, waarin de woningbouw op de aerste plaats zal staan, van zo groot belang is, Dat het afgestemd zal zijn op de be schikbare arbeidskrachten en materialen lijkt een onvermijdelijke noodzaak. De pas sage maakt overigens een indruk van voor zichtige reserve, zoals trouwens de gehele won van deze Troonrede, die niet de geest Sdemt van een krachtig kabinet. Is het onredelijk te zeggen, dat een der gelijk staatsstuk in deze tijd ook ten aan- zien van de versterking van de democra- usehe ms^llingen en verhoudingen een krachtig en zelfbewust geluid zou moeten Men horen? Dat moge dan geen gebruik j-ijn, het zou juist daarom des te meer in brak hebben gemaakt. Een buitenlander heeft betoogd, dat tegenwoordig regeringen veeleer uit functionarissen dan uit leiding gevende personen bestaan. Men kan zich Ujet weerhouden aan dat dictum te denken °|J net lezen van een Troonrede als deze, die ook in het buitenland geen andere in- uruk zal kunnen maken dan dat de Neder landse regering met voorzichtigheid ma- oeuvreert en er zich wel heilig voor wach- Ml, zich ook maar met één enikel woord verspreken of voorkeur voor enig beleid tonen, dat sommige staten niet zou aan- staan, R p Molotof met verrassing naar New York? J'l' United Press uit kringen der UNO min-1 Uccess verneemt zou de Russische van Van Buitenlandse Zaken, Molotof, itipna n z'Jn begin October naar de alge- ne vergadering van de UNO te gaan Wacht "Verrassend voorstel". Men ver tal zi V00rstel „even spectaculair" •nin? t Plan voor wereldontwape- wiizM VeHeden jaar door Molotof bij eetai s"rprise aan de UKD werd voor in leidde tot de instelling van het me!r ^S'e voor ontwapening, die door hjkSgtSVlrschil over de al of niet tege- &en m ehand&len' atoomcontröle in boeken enlcel succes heeft kunnen Minister-President Beel leest de troonrede voor Nu H.M. de Koningin er van af heeft moeten zien de zitting der Staten Gene raal te openen heeft minister-president dr. L. 1 M. Beel hedenmiddag namens haar de troonrede voorgelezen en de zitting geopend. Dr. Beel zei het volgende: Leden der Staten-Generaal, Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen deze zitting van uw hoge col lege te openen, en mij gemachtigd daar bij voorlezing te doen van de rede, die Hare Majesteit voornemens was uit te spreken. Hoewel in de ruim twee jaren, die ons scheiden van de dag der bevrij ding, het beeld van ons land, dank zij de toenemende krachtsinspanning van ons volk, alom zichtbare, gelukkige veranderingen heeft ondergaan, moe ten wij iedere stap op de weg vooruit nog steeds bevechten tegen een stroom van nationale en internationale moei lijkheden, die nauwelijks in kracht - vermindert. De verbetering, die verleden jaar kon worden aangewezen in de ontwikkeling der gebeurten%sen in Indonesië, ondervond ernstige belemmeringen. Wel is waar zijn verdere schreden gezet op de weg naar de verwezenlijking ener nieuwe rechtsorde, steunend op het begin sel van vrijwillige samenwerking. De staat Oost-Indonesië kwam tot stand, West- Borneo en andere delen van de archipel werden erkend als zelfstandige gebieden met een eigen bestuur. Het stemt 'S;ot vreugde, dat een vertegenwoordiging uit Indonesië, met de heer president van de staat Oost-Indonesië aan het hoofd, zich thans in Nederland bevindt, ten einde de wederzijdse goede verstandhouding te ver- stérken. Helaas echter heeft de verhouding tot de Republiek zich in ongunstige zin ontwikkeld. Lange tijd mochten wij de hoop koeste ren, dat het bereiken van een overeen komst met haar ook in dit Indonesische gebied de terugkeer zou inluiden van recht en veiligheid en een belangrijke schrede op de weg naar de nieuwe rechtsorde. Het zal ook u ten diepste hebben teleurgesteld, dat zulks niet het geval bleek en dat de moei lijkheden zich hier veeleer hebben toege spitst. Deze toespitsing heeft offers en leed gebracht. Ere zij hen, die voor, tijdens en na het politioneel optreden onzer krijgs macht hun leven gaven, en vertroosting moge de bevolking dezer gebieden vinden, die onder leed gebukt gaat. Een voorstel, ten doel hebbende de mogelijkheid te openen de nieuwe staatkundige structuur van het ko- I ninkrijk spoedig een wettelijke grond slag te geven wordt voorbereid. Op korte termijn zullen vertegenwoordi gers van Suriname en de Nederlandse Antillen tot een Ronde-tafel-conferen tie worden samengeroepen. Een com missie van voorbereiding daartoe is reeds geïnstalleerd. De ontwikkeling van de internationale toestand blijft zorgelijk. Hoewel in het af gelopen jaar een aantal vredesregelingen is tot stand gekomen, verkeren de bespre kingen over de vrede met Japan nog in een voorbereidend stadium, terwijl het Duitse vraagstuk, voor Europa van zo overheer send belang, nauwelijks nader tot oplossing is gebracht. De Verenigde Naties. Het beleid der regering met betrekking tot de Verenigde Naties blijft beheerst door het streven naar het bevorderen van goede internationale verhoudingen. Het valt te betreuren, dat het optreden van de Veiligheidsraad er in het algemeen nog slechts weinig toe heeft bijgedragen om de bestaande onzekerheid te verminderen. Ondanks het gerezen meningsverschil no pens de bevoegdheid der Verenigde Naties in de Indonesische kwestie, bleven de in ternationale betrekkingen van vriend schappelijke aard. Het stemt tot bijzondere voldoening, dat de bestaande hartelijke verstandhouding met België op velerlei gebied nog is ver diept. De strijdmachten. Met grote waardering mogen de diensten worden herdacht, die zowel' marine als landmacht bewijzen bij het her stel van de rechtsorde in Indonesië. De toestand van 's lands financiën eist, dat ook de uitgaven voor onze krijgsmacht zo beperkt mogelijk worden gehouden. Dit zal er ons toe dwingen vooreerst geen meerdere taken voor deze krijgsmacht op ons tc nemen en vervolgens, zoveel als de toestand in Indonesië zulks toelaat, haar taak over te dragen aan burgerlijke gezags organen aldaar. Deze beperkingen zullen tot geleidelijke, doch zeer aanzienlijke ver mindering der personele sterkte voeren. Maatregelen worden getroffen om de mannen, die hierdoor, alsmede door de af lossing der thans in Indonesië vertoevende militairen, vrijkomen, de terugkeer in de burgermaatschappij te vergemakkelijken. Vernieuwing van het rechtswezèn. Het verlangen naar vernieuwing doet ook zijn invloed gelden op het rechtsleveh. Voor de samenstelling van een nieuw burgerlijk wetboek is een opdracht verleend. De voorgenomen hervorming op dit uitge strekte gebied zal ook omvatten de wet geving van het internationaal privaatrecht. Naast de algemene herziening van het bur gerlijk recht wordt ook aan afzonderlijke vernieuwingen aandacht geschonken. Wetsontwerpen mogen worden verwacht tot herziening van het ontslagrecht van werknemers en tot instelling van een over heidstoezicht op bepaalde gezinnen, wier onmaatschappelijk gedrag gevaar oplevert voor de samenleving. Eerstdaags kan een wetsontwerp tege- moet worden gezien om de bijzondere rechtsprekende colleges en de tribunalen geleidelijk op te heffen en om de nog res terende berechting van politieke delinquen ten aan de grondwettelijke met rechtspraak belaste organen op te dragen. Ook zal een wetsontwerp worden ingediend om een meer effectieve bestrijding van de econo mische delicten mogelijk te maken. Een voorlopige wettelijke voorziening met betrekking tot de -financiële verhou ding tussen rijk en gemeenten zal op zeer korte termijn worden voorgesteld, evenals een regeling van het politiewezen. Een partiële wijziging van de pensioenwet kan spoedig tegemoet worden gezien. Als verdere schreden op de weg der ver nieuwing van het onderwijs zullen u voor stellen bereiken tot herziening der regeling Ivan het voorbereidend hoger- en middel- Ibaar- en van het nijverheidsonderwijs. Be langrijke voorzieningen vergt het technisch hoger onderwijs. Wettelijke grondslagen worden ont worpen voor de reorganisatie van het wetenschappelijk onderzoek, voor de' monumentenzorg, de bescherming van het beroep en de titel van „architect", alsook voor de regeling van het radio- vraagstuk. Er zal worden voortgegaan met hulp aan de vrije jeugdvorming en aan de ontwikkeling en vrije ont plooiing der kunst. De stoffelijke welvaart van ons volk kan alleen worden verbeterd, indien de pro ductiviteit van ons eigen land omhoog wordt gevoerd. Ondanks de aandacht, die de regering hieraan blijft schenken, baart de voedselpositie in verband met de grote internationale goederenschaarste ernstige zorg. De levering van goederen en diensten naar het buitenland zal krachtig worden bevorderd en de economische samenwer king met de overzeese gebiedsdeléh blijft een voorwerp van aanhoudende zorg. Met voortvarendheid zal gestreefd worden naar een verdere ontwikkeling van de economi sche unie met België en Luxemburg, zon der. dat hierdoor het streven naar een nau were economische samenwerking met an dere landen wordt verzwakt. Waar zulks toelaatbaar is, zal naar ver eenvoudiging van de overheidsbemoeiing De Nederlandse Spoorwegen hebben proefritten laten houden met een uit Engeland afkomstige electrische locomotief. Er is een plan in overweging om een aantal van deze locomotieven voor ons land aan te schaffen. met het bedrijfsleven en naar dienovereen komstige inkrimping van het overheids apparaat worden gestreefd. De noodzake lijke verdere industriële uitbouw van ons land zal worden gestimuleerd. Constructieve samenwerking van alle bij het bedrijfsleven betrokkenen zal door de indiening van een wetsontwerp op de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie worden bevorderd. Voor de noodzakelijke maatregelen ter bevordering van de rationalisatie in het landbouwbedrijf is een schema van zes ja ren opgesteld, dat eerlang aan de Staten- Generaal zal worden aangeboden. Op het gebied van het verkeer zijn voor stellen te wachten, betrekking hebbende op het vervoer van goederen te land en te water, zomede een wetsontwerp betreffen de de zeehavens, terwijl voorts het nodige zal worden verricht om de regeling van het verkeer langs de wég wederom op wette lijke grondslagen, gelegen buiten de bezet tingsperiode, te doen berusten. Over woningen. Bij de verwezenlijking van een bouw programma, dat op de beschikbare arbeids krachten en materialen is afgestemd en dat de meest urgente werken zal bevatten, zal de woningbouw op de eerste plaats staan, De indiening van een wetsontwerp, waar bij een aantal onderwerpen, de weder opbouw betreffende, wordt geregeld, is binnenkort te verwachten. De voorberei ding van een ontwerp-, wachtgeld- en werkloosheidsverzekering is ver gevorderd. Van een ontwerp tot verbetering dei- positie van rentetrekkende invaliden, we duwen en wezen kimt gij de indiening te gemoet zien. Over de herziening der sociale verzeke ring is een breed overleg met de Stichting van de Arbeid geopend. De indiening van een wetsontwerp op de bedrijfspensioen fondsen wordt overwogen. De commissie ter bestudering van het vraagstuk der on dernemingsraden zal dezer dagen met haar arbeid gereed komen. Op het terrein der volksgezondheid wor den voorbereid een nieuwe wettelijke rege ling van het ziekenfondswezen en een nieuwe wettelijke organisatie der gezond heidszorg. Met voldoening moge worden vastgesteld, dat, dank zij het verkrijgen van buitenland se leningen, een deviezencrisis kon worden voorkomen. Niettemin *blijft het welvaarts herstel bedreigd door schaarste aan buiten landse betalingsmiddelen. Derhalve zal, naast handhaving van een scherpe controle op het deviezengebruik, alles in het werk dienen te worden gesteld om de positie van de betalingsbalans te verbeteren. Met vasthoudendheid zal worden ge streefd naar het beperken van overheids uitgaven, welke, hoezeer gewenst op zich zelf, toch vanwege de zorgelijke toestand van 's lands financiën niet toelaatbaar zijn of naar latere jaren behoren te worden verschoven. Het geblokkeerde geld. De binnenkort aanvangende afwikkeling van de geblokkeerde tegoeden zal gelijke tred houden met de inning van de voor lopige aanslagen in de vermogensheffirigen. In het voorstel van wet tot regeling van de bijdragen in de materiële oorlogsschade zal tegemoetkoming worden betracht ten aanzien van voor persoonlijke of bedrijfs doeleinden gebezigde eigendommen, waar mede vooral de belangen van minder draagkrachtige landgenoten zullen worden gediend. Gevoegd bij de vele en grote moeilijk heden, waarmede wij zowel op het natio nale als op het internationale terrein nog voortdurend te kampen hebben, zal de be handeling dezer veelheid van zaken, even als in het verstreken zittingsjaar, grote en voortdurende inspanning van u vergen. Op deze inspanning moge de meer dan ooit voor het slagen van ons mensenwerk noodzakelijke zegen Gods rusten. In naam der Koningin en daartoe door haar gemachtigd, verklaar ik de gewone zitting van de Staten-Generaal geopend. Prinsjesdag in een sober Den Haag rn EEN GESCHITTER van uniformen, so- ^bere, zwarte auto's, geen gekletter van wapenen noch schallende commando's voor de Ridderzaal: Den Haag heeft dit jaar een ingetogen Prinsjesdag beleefd zonder de luister, die deze derde Dinsdag in Septem ber weleer placht te begeleiden. De tijds omstandigheden en de ongesteldheid van H. M. de Koningin zijn de oorzaken van deze ernst, welke door het publiek, dat zich tegen één uur langs de route naar het Bin nenhof schaarde, geëerbiedigd werd. De minister-president, dr. L. J. M. Beel begaf zich omstreks één uur per hofauto van het paleis Noordeinde via de Lange Voorhout, het Tournooïveld en de Korte Vijverberg naar de Ridderzaal, voorafge gaan en gevolgd door twaalf motorrijders van het regiment „Huzaren van Boreel". Inmiddels waren de leden der beide Kamers van de Staten-Generaal onder voorzitterschap van de president der Eerste Kamer, prof. R. Kranenburg in de Ridderzaal bijeengekomen. Behalve de gebruikelijke genodigden waren als bijzondere gasten nog aanwezig de president van Oost-Indonesië en de Sultan van Pontianak, met de hen begelei dende personen. De commissie van in- en uitgeleide ont ving de minister-president aan de ingang der zaal. Nadat dr. Beel was binnengeleid sprak hij de Troonrede uit. De commissie heeft tenslotte de minister-president weer uitgeleide gedaan; na terugkeer der com missie sloot prof. Kranenburg de vergade ring. Churchill bij de doop van Prinses Marijke „Trouw" weet te melden, dat de Britse oud-premier Winston Churchill aanwezig zal zijn bij de doop van Prinses Marijke op j 9 October in de Domkerk te Utrecht Het woord is aan... De machtige man van Engeland is op het ogenblik Harold Wilsondie grote volmach ten heeft gekregen teneinde het Britse ex portprogramma zo snel mogelijk te ver wezenlijken door de industriedie voor de export werkt, tot een zo hoog mogelijke productie te brengen. Harold Wilson leidt thans een campagne, die in vele opzichten gelijk is aan die, welke de Engelse industrie gedurende de oorlogsjaren bracht tot een maximum-prestatie. Sirius Ergens geweest te zijn maakt menigeen gelukkiger dan er te zijn. Minister Lieftinck in Londen De Nederlandse minister van Financiën» prof. P. Lieftinck, heeft te Londen tegen over de directeuren van het internationale monetaire fonds en de wereldbank ver klaard, dat de Europese landen voor het economisch herstel van elkander afhanke lijk zijn. Hij zeide, dat het herstel van Europa van vitaal belang is, ook voor de gehele niet-Europese wereld, hetgeen duidelijk kan worden gedemonstreerd met Latijns- Amerika, dat altijd in belangrijke mate van de Europese markten afhankelijk is geweest, zowel voor de export als ook voor de aankoop van industriële uitrustingen. Prof. Lieftinck zeide verder, dat Duits land een belangrijke component is in het herstelde Europa. Ongetwijfeld is voor het economisch herstel aanzienlijke hulp van buitenaf noodzakelijk, aldus prof. Lief tinck. Dr. Kasteel naar Aruba United Press bericht dat dr. P. Kasteel, gouverneur van Curagaó, op het eiland Aruba is aangekomen aan het hoofd van een delega tie, die de eisen van Aruba tot afscheiding van Curagao zal onderzoeken. DE „MILLIOENENNOTA' De gewone dienst heeft voor het eerst weer een voordelig saldo van 360 millioen De minister van financiën heeft aan de Tweede Kamer aangeboden de nota betref fende 's rijks financiën over het dienstjaar 1948. De begroting is in een andere vorm gegoten dan de vorige jaren, overeenkomstig een nieuwe staatsadministratie die mogelijk is geworden door een wijziging in de comptabiliteitswet. Op de gewone dienst geeft de nota een voordelig saldo te zien van 360 millioen gulden. Op de buitengewone dienst is het nadelig saldo echter ruim 1900 millioen gulden, waarvan de uitgaven ter vergroting van de productiviteit bijna één milliard beslaan. Het nadelig saldo van het landbouw-egalisatiefonds bedraagt bijna 500 millioen. De minister merkt in zijn toelichting dan ook op dat, ondanks niet ongunstige symp tomen in de economische ontwikkeling van ons land, buitenlandse financiële hulp voorlopig onontbeerlijk zal blijven. Onder garantie van derde partij Zowel AFP als Un. Press maakt melding van een persconferentie in Djokjakarta tijdens welke president Soekarno en pre mier Amir Sjarifoeddin uitdrukking gaven aan de bereidheid van de Indonesische re publiek om opnieuw onderhandelingen aan te knopen met de Nederlanders. Voorwaar de hiervoor zou zijn, dat een derde partij bij de onderhandelingen tegenwoordig is en de naleving van de resultaten der be spreking waarborgt. Sjarifoeddin ver klaarde, dat besprekingen nog steeds moge lijk zijn, doch dat een derde partij nodig is om te garanderen, „dat de Nederlanders ditmaal hun beloften nakomen." Hij ver klaarde, dat elk der beide groepen elkan ders initiatief afwacht, doch dat ieder een „prikkel" moet ontvangen van buitenlandse mogendheden. President Soekarno zeide: „Wij zijn al tijd optimistisch ten aanzien van een rege ling van het Nederlands-Indonesisch con flict". Sjarifoeddin voegde hieraan toe: „Wanneer nieuwe besprekingen onder de leiding van een derde partij kunnen ver wezenlijkt worden, hebben wij de defini tieve verzekering nodig, dat de Nederlan ders hun troepen op een bepaald tijdstip terugtrekken". Zowel Soekarno als 'Sjarifoeddin zeiden te beseffen, dat Djokjakarta geen stand kan houden tegen het Nederlandse leger, wan neer dit in de toekomst een aanval mocht beginnen, doch legden er de nadruk op, dat de republiek zich „ondergronds" zou be geven, en met een intensieve guerillastrijd beginnen, wanneer de Nederlanders een nieuwe actie op touw zouden zetten. Sjarifoeddin zeide, dat het gebrek aan militaire macht bij de republiek en de fi nanciële omstandigheden van Nederland beide groepen bijeen kon brengen voor nieuwe ronde-tafelbesprekingen. „Deur nog open' De republikeinse premier Sjarifoeddin zeide dat de republiek sinds op 4 Augustus de order „staakt het vuren" werd gegeven wekelijks circa 150 tot 200 man aan doden en ongeveer het dubbele van dit aantal aan gewonden had verloren. Hij vervolgde: „De republiek heeft haar hoop gevestigd op de intelligente en ge matigde elementen in Holland, welke de vrede zoeken". Hij zeide verder dat de republiek vast hield aan de vroegere sfeer van Linggadjati en nog steeds van mening is dat Indonesië op 1 Januari 1949 geheel souverein zal zijn. Onder deze voorwaarden komt de repu bliek binnen het gemenebest en de Indone siërs en Nederlanders kunnen elkaar op vreedzame wijze bijstaan in economische en' culturele aangelegenheden. ,Nog steeds staat de deur open", zo zeide de premier. Zeeslepers' en notedopjes' grote reis De zeetin baggermolen „Maras", gesleept door de ..Zwarte Zee", is Maandag Suez gepasseerd, De molen „Singk'ep". gesleept door de „Tyne", arriveerde te Port Said. Inmiddels zijn de „note dopjes" van de K. P. M. Berambang, Belanta, Besori en Beaso op weg van Rotterdam naar Indonesië voor de copravaart, Zaterdag van Aden vertrokken. Op één twee drie klaveraas volgt de gerechtelijke troef Veertien dagen geleden eiste de Officier van Justitie 1% jaar gevangenisstraf tegen vijf zwarte handelaars, die op 14 Maart In een loods aan de Molensteeg te Amsterdam, gepakt werden toen zij met onwetende slachtoffers het gokspelletje „één, twee( drie. klaveraas" bedreven, wat de laatste van. een behoorlijk som afhielp. De straf fen voor vier van de vijf dulslerllngen waren, conform de eis, de „man op de ui'tkijk" kreeg een jaar. Ook „Tante Dien", een bekende koffiehuis- explóitante uit donker Amsterdam had gelegen heid gegeven „een, twee. drie, klavceraas" te spelen en zij werd deswege gevondist met één jaar en drie maanden. Benelux en Duitsland Een ANP-correspondent meldt uit Keu len: „Van Nederlandse zijde werd naar aanleiding van de door Westduitse kringen geuite wens om Duitse vertegenwoordigers te betrekken in de conferenties der Bene- lux-staten, verklaard, dat vooraanstaande persoonlijkbeden der Benelux de economi sche scheiding van hun landen van het Duitse achterland op de duur ondragelijk achten. Men rekent daarom met de moge lijkheid, dat de kwestie van de uitnodiging van Duitse vertegenwoordigers op de vol gende conferentie der Bcnelux-staten aan de orde zal worden gesteld". Tripolitaanse Arabieren worden rijp gemaakt voor zelfbestuur Een nieuwe stap in de opleiding van Arabieren voor zelfbestuur is de benoeming van de eerste Arabier tot ambtenaar voor civiele zaken in het Tripolitaanse district Aforatha, waar 700 Arabieren en Joden en 1000 Italiaanse kolonisten wonen. De be noeming is door de Arabieren' in brede kring toegejuicht, ook de Italiaanse boeren staan er niet onwelwillend tegenover. Het voorbereiden van de Arabieren tot zelfbestuur is onder Brits bestuur langzaam gevorderd. Benoeming in lagere bestuurs- regionen vinden geregeld in grotere mate plaats en er wordt meer aandacht geschon ken aan de mening van Arabische advi seurs. Over het gehele land zijn lagere scholen geopend. Met het middelbaar on derwijs zal spoedig een begin gemaakt wor den. Verdere plannen voor het aankweken van bestuurservaring bij de Arabieren be ogen de oprichting van Arabische gerechts hoven en dé instelling van representatieve plaatselijke besturen. De onder-minister van Economische Zaken der Verenigde Staten, Clayton, heeft medege deeld, dat het program door de 16 Europese landen te Parijs op te stellen in antwoord op het plan-Marshall deze week gereed zal zijn. WEER KOELER. Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt geldig van Din6- dagavond tot Woensdagavond: Vanavond of vannacht regen met plaatselijk onweer. Morgen overdag S wisselend bewolkt met enkele regen- buien. Matige, tijdelijk vrij krachtige, wind tussen Zuid-West en West Koeler. S Woensdag 17 September: Zon op 6.16 uur, onder 18.53 uur l Maan op 9.25 uur. onder 20 05 uur illlUIIUIIWIHUIUIIUIUllUUMJUIUIIUIIUHlUk*

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1