IJmuider Courant Instelling van een „super-VeiligheidsraacT en beperking van het vetorecht voorgesteld De volken vragen zich af, of een nieuw, vreselijk conflict hen wacht" Nederlanders en Engelsen herdenken samen de slag om Arnhem Orkaan teistert Florida De Krijgsraad behandelt de Haagse bomaanslag op Sinterklaasavond Grillig weer, maar vrij warm e Jaargang No. 18738 uX: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie ^tóistratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. I io79i Dire jelefo°n prukkert) 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. 2, B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 18 SepteniBer 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,—. Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ,^JaMopent offensief: tweede dag van de Algemene UNO-vergadering heeft de volledige formulering alles wat in de kring dezer organisatie de wereldmachten tot rivalen maakte, ge il dif door de rede van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, 5!f aeen blad voor de mond nam en voorstellen deed, die een radicale wijziging •de werkwijze der UNO betekenen. Zijn rede moet in verschillende opzichten sen- rtoneel worden genoemd. Niet alleen lag het volledige falen van'de Veiligheids- sa'der in opgesloten, doch zij gaf openlijk blijk van de opinie der Amerikaanse dat de schuld van de chaos en de vrees voor een nieuw conflict te zoeken M^de Sovjet-Unie, die het werk der Verenigde Volken verhindert. Marshalls rede verwekte een langdurig applaus, waaraan de afgevaardigden van Rusland en de dere Slavische landen uiteraard niet deelnamen. Het diplomatieke offensief der Verenigde Staten tegen Rusland is op deze tweede dag reeds met volle kracht Tn een inleiding, waarin hij de vrees dei- ken voor de toekomst in welsprekende doordingen schilderde en de teleurstel- der wereld tot uitdrukking bracht over 5feit dat twee jaren na de oorlog nog JU „iet de vruchten van vrede en over- uinniitë konden worden geplukt, zeide Shall: .„De volken vragen zich af, of nieuw, vreselijk conflict hen wacht. m vinden onderdrukking, bedreiging en linend gebrek in plaats van vrede, vrijheid economische veiligheid." Marshall gaf «volgens een overzicht van de wereld problemen, die nog steeds niet konden wor tel opgelost en kwam toen tot het eerste concrete voorstel der Verenigde Staten, na- meiiik dat over de Griekse kwestie. Na een kort overzicht van de Griekse aangelegenheid te hebben gegeven zeide Jfeidiall: „Een permanent lid van de Vei- d heeft drie maal zijn veto uit- over de pogingen van de raad 'kwestie op te lossen. Deze verga- Heringaan niet als werkeloos toeschouwer toezien terwijl een lid van de Verenigde Volken wordt bedreigd door aanvallen van '"lie Amerikaanse delegatie zal bij de ver gadering een resolutie indienen welke de volgende punten zal bevatten: een beroep op Albanië, Bulgarije en Joegoslavië om verdere steun en hulp aan guerilla's in Griekenland te staken; de instelling van een commissie welke helpt bij de naleving van deze besluiten en de feiten onderzoekt welke er mede in verband sitaan en andere geschilde adviezen geeft aan de betrokken staten", Na de Palestijnse kwestie te hebben be sproken en te hebben aangekondigd dat de Verenigde Staten tengevolge van de Rus sische houding genoodzaakt zijn het geval „Korea" aan de Algemene Vergadering voor te leggen, kwam Marshall tot de ont wapening en de atoomcontróle, waarbij hij bittere verwijten richtte aan Russisch adres: „Indien de minderheid blijft wei geren zich aan te sluiten bij de meerder heid, zal spoedig tot de conclusie moeten worden gekomen, dat het'onmogelijk is de taak te voleinden onder de gestelde voor waarden. Dat is een storend en onheil spellend feit". Het vetorecht deed vervolgens zijn voorstel tot instelling van een speciale commissie voor beperking van het vetorecht.- Hij mo lmde dit door te zeggen: „De toepassing van het vetorecht in de Veiligheidsraad hangt ten nauwste samen met het succes der UNO. Het misbruiken-van het veto recht heeft de Veiligheidsraad er van weerhouden zijn ware functies te vervul len. De regering der Verenigde Staten is, tot de conclusie gekomen dat de enig prac- tische methode om deze situatie te verbe teren is een verruimen van de stemmings procedure in de Veiligheidsraad. De /Ver enigde Staten zijn bereid een vermindering van het vetorecht te aanvaarden. Wij zullen voorstellen dat deze kwestie door een spe ciaal comité wordt bestudeerd van welks bevindingen op de volgende zitting der Al gemene Vergadering rapport moet worden „Commissie van 55" Sprekend over de volledige mislukking van de Veiligheidsraad, kwam Marshall tot de formulering van zijn voorstel om uit de Algemene Vergadering een soort „Super- Vemgheidsraad" op te richten, die een oog üli- ?e^ za^ rnoeten houden op behan- "'er kwesties, die vrede en veiligheid :n. Deze „kleine Algemene Verga- J' zou permanent moeten zijn en alle •eden van de UNO zouden er zitting in moeten hebben. Marshall noemde deze in- .interim-commissie voor vrede en veiligheid" en noemde als haar eerste taak beschouwen van de situaties en ge- en, die de vriendschappelijke betrek ingen tussen de volken in gevaar brengen •n welke door UNO-leden of door de Ve.i- onder haar aandacht worden gebracht l eindigde zijn indrukwekkend wet de woorden: I ''?e^gering der Verenigde Staten ge ms* i ze^6rste basis voor een per- Ntoi j vre<^e ligt in de wijze waarop de rifr c'00r aHe volleen en rege- 3\Trrden toegepa9t. Dit is het hart an net Handvest en de structuur der UNO. ils d<;beste hoop der mensheid". .rede van minister Marshall werd M,„~®e^aan door een rede van. de Mexi- Tai»8 Juister van Buitenlandse Zaken, wiitfl6 1,res Bodet, die de bitterste ver- n voor het falen van de grote md- ""te, welke tot nu toe in de Al gemene Vergadering van de Verenigde Volken zijn gehoord. Hij beschuldigde de grote mogendheden ervan de Verenigde Volken te verlammen door hun onenigheid en waarschuwde de Sovjet-Unie, die door misbruik te maken van het vetorecht het vestigen van vrede onmogelijk maakt. Bo- det zei: „Eigen belang rukt alle idealen uit elkaar. De zaak van het recht wordt ver lamd". Wisjinski zweeg Wisjinsky zou oorspronkelijk gisteren nog hebben geantwoord op de rede van de Mexicaanse minister en de rede van Marshall, doch hij zag van dit voornemen af en wilde eerst de beide redevoeringen onder studie nemen en pas heden de Alge mene Vergadering toespreken. Marshall was onder, luide toejuichingen nauwelijks op zijn stoel in de vergadering teruggekeerd of de Poolse afgevaardigde, de minister van Buitenlandse Zaken, Zy- gunt Modszelewsky, ontketende een aan val op het Marshall-plan voor de weder opbouw van Europa. Hij zei: „Ik moet tot mijn spijt vaststellen dat bij alle weder- opbouwplannen voor Europa de Verenigde Volken zijn gepasseerd". Hij waarschuwde tqgen een te snel laten verdwijnen van de tegenstellingen tussen de geallieerden en de landen die in de oorlog verslagen werden en beschuldigde de Westelijke mogendhe den ervan een ijzeren scherm op te rich ten tegen Polen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marshall De twee voorvechters voor beperking van het veto-recht van de grote mogend heden, de Australische minister van Bui tenlandse Zaken, Herbert Evatt en de Cubaanse gedelegeerde Guillermo Belt, drukten hun dank uit voor de rede van Marshall, waarin hij een beknotting van het vetorecht had voorgesteld. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door de afgevaardigde van Uruguay, Calos Blanco, waarna de zitting werd verdaagd. Het Britse conservatieve blad „Daily Mail" meldt uit Flushing Meadows, dat men in kringen der UNO verwacht, dat de Sovjet-Russische minister van Buitenland se Zaken, Molotof, naar New York zal vlie gen om de verdediging te leiden tegen het diplomatieke offensief van minister Mar shall tegen de Sovjet-Unie. Teleurstelling in Batavia over de Troonrede „Geen licht op Indonesië" In Batavia valt een welhaast algemene teleurstelling te constateren over de in houd der Troonrede, voor zover deze enige verwachtingen zou hebben kunnen wek ken ten aanzien van de ontwikkelingen in Indonesië. „De Nieuwsgier" van gisteren schreef o.a., dat de Troonrede geen opheldering in de duisternis brengt en geen perspec tief opent. Ten aanzien van de paragraaf, welke zegt, „dat wij geen meerdere taken voor de krijgsmacht op ons kunnen nemen en dat de strijdkrachten in Indonesië be langrijk zullen wonden ingekrompen, om dat de zuinigheid zulks gebiedt", zegt de Nieuwsgier, dat, indien dit zou moeten betekenen, dat de volledige gezondmaking van de toestand in Indonesië niet zou kun nen worden voortgezet, omdat dit te duur is' „wij ons alleen -kunnen verbazen. Tot dus ver is dit argument in de politieke ge sprekken gelukkig nog niet naar voren gebracht". De Nieuwsgier vindt geen ver klaring voor het feit, dat de plaats van de Indonesische paragraaf in de Troonrede een groot luchtledig vertoont. Het te B&tavia verschijnende „Dagblad" schrijft in een commentaar op de Troon rede, dat in de Indische paragraaf daar van niets is gezegd, dat ook maar in het minst een verhelderend licht werpt op de plannen, die de regering in de naaste toe komst met Indonesië voor heeft- Het blad acht de verklaring, dat in verband met de zorgelijke financiële toestand onze krijgsmacht vooreerst geen meerdere ta ken op zich zal nemen, in het geheel niet .duidelijk. Het blad meent, dat de regering zich niet wilde uitspreken, voordat dr. Van Mook is teruggekeerd en ziet ophel dering in de aangekondigde regeringsver klaring tegemoet. (Ten aanzien van de passage in de Troonrede, die spreekt van het feit dat „wij geen meerdere taken voor onze krijgsmacht op ons kunnen nemen" is he den van Den Haag 'uit medegedeeld, dat deze zin aldus moet worden verstaan, „geen meerdere taken voor onzé krijgs macht in Europa". Red.) Engeland vindt Deense boter en eieren te duur De Britse minister voor de Voedselvoor ziening, John Strachey, bevestigde giste ren op een persconferentie dat de onder handelingen tussen Engeland en Denemar ken inzake de invoer door Engeland van Deense boter, spek en eieren vastgelopen zijn als gevolg van de ver-hoogde prijzen, die de Denen voor hun landbouwproduc ten vragen. Strachey -herinnerde er aan, dat het Britse ministerie van Voedselvoorziening de vertegenwoordigers in Kopenhagen er van in kennis had gesteld, dat Engeland niet bereid was aanmerkelijk hogere prij zen te betalen voor kleinere hoeveelheden wegens de droogte en het gebrek aan vee voeder. (U. P.) Op het Airborne-kerkhof in Oosterbeek zijn degenen die in September 1944 in Oosterbeek vielen herdacht met een angli caanse en een rooms-katholieke godsdienst oefening. Aan het slot van de dienst hébben een móeder en een weduwe van een gesneuvel de Airborne over de Oosterbeekse graven de as van klaprozen gestrooid welke in Engeland hebben gegroeid op het Empire- herdenkingsveld in Westminster en op an dere dergelijke plaatsen dn Engeland. Tenslotte werden de „last post" en de réveille geblazen door een van de hoorn blazers uit de geunifmde groep Air- bornes, die deze plechtigheid bijwoonde. Terwijl honderden schoolkinderen uit Oosterbeek zich in grote stilte op de gra ven begaven om daar bloemen te leggen, speelde de Koninklijke Harmonie uit Oos terbeek de volksliederen. Van Arnhem uit is gisteren een stille omgang gehouden naar het voorlopig Air borne monument bij de Rijnbrug. In een lange stoet kwamen eerst aanmarcheren de dragers van de vaandels en vlaggen, tientallen in getal en daarna een groep burgers en militairen, die de kransen droe gen alsmede de Engelse groep, marcherend in twee onderdelen, te weten de burger- Airb'ornes en de „Airborne soldiers". De laatsten werden vergezeld door een ere- af-deling van het Prinses Irene-regiment. Lange tijd was het verder een komen en gaan van honderden Arnhemmers, die al dan niet in een of andere officiële functie Amerika in de commissie van Drie? Naar Ameta verneemt, hebben Spaak en m,,, .een onderhoud gehad met Marshall, e!!sde'j Z°<-U zijn onderzocht, of de Ver in do n n ^M2reid zijn zitting te nemen Hnw, °fnmiSsie van Drie. bcsorot' n °^ic'eel resultaat van deze Aneta belcend is gemaakt verneemt goede iJl Ze?r betrouwbare bron, dat er VereniJa oxls; om aan te nemen, dat de Opteren de uitnodiging zullen Een geweldige orkaan die een snelheid bereikte van 110 mijl per uur heeft giste ren een gebied van 200 mijl langs de Oost kust van Florida tussen Miami en Titus- ville geteisterd. Metershoge golven rolden over de kust en sleurden telefoon- en electrische draden uit de grond. Duizenden personen zochten bescherming in scholen en kerken. Men schat dat tienduizend mensen voor het ge weld van de orkaan op de vlitcht zijn ge gaan met auto's en treinen. Een radio-mast van 178 voet hoog werd in tweeën gebroken, ofschoon zij gega randeerd was tegen windstoten van 125 mijl per uur. Tegen elf uur 's ochtends kwamen be richten binnen uit New Orleans waarin werd gezegd, dat alle communicatielijnen met Florida verbroken waren. De bevolking van Florida was op de komst van de orkaan voorbereid, daar men reeds enkele dagen tevoren via het meteorologisch instituut in New Orleans de komst had voorspeld. Op het vliegveld van Miami werden 12 verkeersvliegtuigen losgerukt en vernield. Een der vliegtuigen sloeg tegen de cantine der reizigers, doch niemand werd hier ge wond. (U. P-) Nader wordt gemeld dat de orkaan, die zich thans over Zuid-Florida landinwaarts beweegt reeds de dood van een persoon ten gevolge heeft gehad. Negen personen wor den vermist. Ernstige verwoesting is aan gericht in de luxueuze badplaatsen, waar de daken van gebouwen zijn gerukt eri de straten en het strand vol puin liggen. Plantages, die op de weg van de orkaan liggen, hebben millioenen dollars schade. Manschappen van de lste Airborne-Division herdenken hun gevallen kameraden zorgden, dat zich een zee van bloemen aan de voet van het tijdelijk Airborne monument bij de Rijnbrug uitstrekte. Het slot van de herdenking was de op voering van het oratorium van de Engelse componist Michael Tippett in Musis Sa crum te Arnhem. Deze compositie „Child of our Time" geheten, heeft diepe indruk gemaakt en toen aan het slot de compo nist' verscheen, kreeg hij een daverende .ovatie en werd hij met bloemen omhan gen. Ook Jan Out, die de Arnhemse Orkest Vereniging en het Beethoven Koor bene vens de solisten leidde deelde in de huldi ging- „Child of our Time" is een zeer bijzon dere compositie. Zowel tekst en muziek zijn door. Tippett gemaakt en omvatten enkele negro spirituals", die gebracht door het zeer grote koor diepe indruk maakten. Vele autoriteiten hebben deze uitvoering bijgewoond. Het stemde na afloop de executanten tot grote voldoening, dat de radio-uitzen ding voor de B.B.C. geslaagd bleek te zijn- Michael Tippett verklaarde, dat het Beet hoven Koor tot nu toe de beste vertolking van zijn oratorium had gegeven. Bijzondere kabinetszitting Hedenochtend om tien uur zou een bij zondere kabinetszitting worden gehouden, welke zou worden bijgewoond door de luitenant-gouverneur-generaal dr. H. J. van Mook. Belgen „manoeuvreren" op Duits gebied Het Belgische leger zal van 17 tot 20 September manoeuvres houden, de eerste sedert 1938, in Rijnland, omdat het eerste legercorps, dat het grootste deel van het Belgische leger uitmaakt, deelneemt aan de bezetting van de Britse zone in West- Duitsland.'De .manoeuvres worden gehou den tussen Alien en Keulen. Het thema is ontleend aan de slag om de Roer in 1945 en het oversteken van deze rivier tussen Düren en Jülich door gepantserde afde lingen. Ook de Belgische luchtmacht is bij de manoeuvres betrokken. Politie-opstand in Havana Militaire eenheden in Havana zijn er in geslaagd een politie-opstand te verijdelen waarbij vier personen werden gedood en zes gewond. Gedurende bijna drie uur leverden mi litairen en politie een hevig vuurgevecht met een groep opstandige politie-officie- ren die zich verschanst hadden in het huis van Antonio Morin Dopice, een majoor der machtige nationale politie en een der lei ders van de opstand. Eerst nadat de po litie gebruik had gemaakt van traangas- bommen verminderde het verzet der op standelingen. Morin Dopice slaagde er met enige kornuiten in via de daken der naast gelegen huizen te ontkomen, hij moest echter zijn vrouw, die tijdens de gevech ten was gedood, in zijn huis achterlaten. Kort nadat de rust was weergekeerd -brak er op een andere plaats in de stad wederom een vuurgevecht uit. De oorzaak hiervan was dat de politie een poging deed om het hoofdkwartier- van de revolutio naire beweging binnen te dringen. Enige uren later werd Morin Dopice nadat hij in een ander vuurgevecht ge wond was geraakt, gearresteerd. (U. P.) Truman vervroegt beëdiging van Amerikaans minister van Defensie Dinsdag is James Forrestal als eerste Amerikaanse minister van Defensie be ëdigd. Forre-stal's beëdiging zou oorspron kelijk na Truman's terugkeer te Washing ton hebben plaats gehad, doch volgens be richten van het slagschip Missouri, waar op Truman van Rio de Janeiro naar de Verenigde Staten terugkeert, heeft de pre sident de plechtigheid willen vervroegen „daar hij het 'met 't oog op de internatio nale toestand noodzakelijk achtte, dat het land een minister van Defensie in functie heeft". Volgens deze berichten heeft de president geen nadere uitleg van deze uit lating gegeven. Natuurrampen Een overstroming tengevolge van een cycloon heeft in Japan, nabij Tokio en Yokohama, meer dan tweeduizend doden geëist. In India heeft de overstroming van de Gangus en de Jumna het leven ge kost aan 18000 stuks vee, en duizenden imensen werden daldoos. (U. P.). Amerikaans voorschot aan Griekenland Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken deelt mee, dat een bedrag van tien millioen dollar ter beschikking van Griekenland js gesteld voor de aan koop van dringend benodigde importgoe deren. Dit voorschot is verstrekt op ver zoek van Griswold, het hoofd van de Ame rikaanse missie in Griekenland, boven de vijf millioen dollar die op 6 Augustus tér beschikking zijn gesteld. Deze bedragen, die niet zonder toestemming van de Ame rikaanse missie mogen worden besteed, maken deel uit van het totale hulpprogram van driehonderd millioen dollar-. Het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken verklaart voorts, dat het uitvoerige importprogram voor de burgerlijke be hoeften van Griekenland nog niet geheel gereed is. Frans verzoek om clementie voor Petchof Volgens „Paris Presse" is aan de Bul gaarse regering een telegram gestuurd, waarin om'clementie wordt verzocht voor Nicolai Petchof, de- Bulgaarse oppositie leider, over wiens beroep tegen de dood straf binnen enkele dagen door het Bul gaarse hoger gerechtshof zal worden be slist. Tot de ondertekenaars van het telegram behoren de voormalige Franse premier Herriot, Leon Blum, Charles Lussy, leider van de Franse socialistische parlements- fractie en Schumann, leider van de repu blikeinse volkspartij. In het telegram, dat aan de Bulgaarse president Kolarof is geadresseerd, wordt in het bijzonder gewezen op de anti-fascis tische activiteit van Petchof. Het Bulga-arse Hof van Cassatie heeft heden het doodvonnis van de Bulgaarse oppositieleider Nicolas Petchof bevestigd. Het woord is aan. Joub er t Snijd niet door wat gij kunt ontknopen. Belgisch eerbetoon in liet „Oranjehotel" Dinsdagmiddag bracht de Belgische mi nister van Justitie de heer Paul Struye, vergezeld van zijn echtgenote, de secre taris-generaal van zijn departement, de heer Paul Cornil en de chef van zijn poli tiek kabinet, de heer Charles, een bezoek aan het „Oranje Hotel" (cellenbarakken) te Scheveningen. Het gezelschap werd ont- - vangen door de secretaris-generaal van ons departement van Justitie, mr. J. C- Tenkink, de directeur-generaal van de bijzondere rechtspleging mr. B. ter Veer, de voorzitter van het comité „Oranje Hotel", E. P. Web er en de onder-comman dant der cellen-barakken, de heer Kooman. Minister Struye plaatste als hulde van, het Belgische volk voor de Nederlandse gevallen verzetsstrijders een krans op de krib in de dodencel met een lint in de Bel gische kleuren, waarop in gouden letters geschreven staat „de minister van Justi tie van België". Hij verklaai-de, dat België aanvankelijk niet wist, wat Nederland voor het verzet had gedaan, maar dat toen gaandeweg de sluier werd opgelicht België in grote bewondering raakte voor de dapperheid van de Nederlandse verzetsstrijders. PRINS BERNHARD BEZOEKT DE MARINIERS Prins Bernhard zal Maandagmorgen 22 September, in zijn functie van inspecteur- gener&al der Koninklijke Marine, een be zoek brengen aan de afdeling Mariniers te Volkel (N.Br.). Negen verdachten staan terecht De Krijgsraad te velde hield hedenmor gen zitting in de kleine zaal van de Hoge Raad aan het Plein in Den Haag om de beruchte zaak van de bomaanslag te be handelen, die verleden jaar op Sint-Nico- laasavond aan de Prinsegracht te 's-Gra- venhage werd gepleegd. Negen verdachten kwamen voor hun rechters. Hoofdschuldi gen waren: F. J, J. baron van H„ kapitein bij het troepen-detachement no. 3 van de generale staf, sergeant A. T. de B. en J. P. J. P., korporaal bij dezelfde afdeling. Ver der nog zes verdachten, manschappen en korporaals. Baron van H. is o.a. ten laste gelegd, dat hij kennis droeg van de bom aanslag op de Prinscgracht en het plan be raamd had eenzelfde aanslag te plegen op kolonel J. H. Droste en de aannemer R. Zwolsman, dat hij van H. zou hebben wil len betrekken in een aanslag op Lt. kolonel Goedewagen en voorts, dat hij in het bezit was van vuurwapens en munitie. De B. en P. worden er van beschuldigd, dat zij de bomaanslag hebben voorbereid en uitgevoerd. Verdachten S., B. en H. zouden verder betrokken zijn geweest bij de ont voering van een zekere F. C. van Rijswijk. Kolonel mr. dr. J. P. van Erken fungeert als president ^an de Krijgsraad. Mr. dr. J. M, J. Baak als auditeur-militair. De bom was een z.g. Molotof-cocktail, bestaande uit een handgranaat en een fles benzine in een kistje. Dit pakje werd bij wijze van St. Nicolaas-surprise bij de familie Boer bezorgd door de 29-jarige P„ korporaal uit Delft. De helse machine werd vervaardigd door sergeant_.De B. uit Haar lem. Voor drie andere personen werden eveneens bommen gereed gemaakt. P- wierp twee der bommen in het water. De derde bom ontplofte bij het vervoer door soldaat Van H„ die deze bom naar Am sterdam moest brengen. De drie laatste bommen waren bestemd voor luit.-kol. J. M. A. Goedewagen te Amsterdam, de toenmalige kolonel van de generale staf J. Droste en voor de woning expert R. Zwolsman in Den Haag. i De eerste beklaagde, die voor de krijgs raad verscheen was korporaal P. Na voor lezing van de dagvaarding door de audi teur-militair nam de president het eerste verhoor af. Korporaal P. vertelde, dat sergeant A. R. de B. hem in de voorzomer van 1946 in Amerikaanse Congresleden in ons land Leden van de Amerikaanse speciale re geringscommissie voor Steun aan het Bui tenland, onder leiding van de afgevaar digde Christian A. Herter, zullen dezer da gen een bezoek aan ons land brengen. Gedurende hun verblijf in Nederland zullen de' congresleden onder deskundige leiding ons land bereizen en zullen zij door leden van het kabinet worden ontvangen. Zij zullen ook uitgenodigd worden door de minister van Buitenlandse Zaken, die hun een lunch zal aanbieden. Op hun program ma sitaat de bezichtiging van Rotterdam en een boottocht door de Rotterdamse haven, een tochtje naar Walcheren, de bezichti ging van de Amsterdamse haven en een bezoek aan Noordholland. Zij hebben ook een uitnodiging ontvangen om een bezoek te brengen aan de Koninklijke Nederland se Hoogovens te Velsen. Internationaal congres van stadsreinigingen Din'sdag heeft in het Indisch Instituut te Amsterdam wethouder mr. W.F. Sehokking het vierde internationale congres van stads- reinigingsdirecteuren geopend. Aan dit con gres, hetwelk vijf dagen zal duren, nemen ongeveer 400 buitenlandse gasten deel. De aftredende voorzitter, de Londense stadsreinigingsdirecteur J. C. Dawes, droeg het presidium over aan zijn Amsterdamse collega, de heer A. N. Noppen. De heer Noppen wees op het vele nuttige, dat een congres op reinigingsgebied kan betekenen voor de bevordering van de stadshygiëne. Er zijn tal van uitvindingen, die nog op toepassing wachten bij het rei nigingswezen en internationale uitwisseling I van gedachten zal ongetwijfeld vruchtenl dragen. vertrouwen mededeelde, dat er een orga nisatie bestond van belangrijke personen en hoge militairen, leden van het bureau nationale veiligheid en van het politiecorps welke organisatie het voornemen had „mensen uit de weg te ruimen, die het wettig gezag ondermijnden". De B. vroeg P. om mee te doen en deze die naar hij ver klaarde, tijdens de bezetting niet- illegaal heeft gewerkt, doch grote bewondering voor de verzetslieden had, had, toen hij middels zijn sergeant kans kreeg om „goed nationaal werk te doen", zich bereid ver klaard toe te treden tot een „knokploeg". De eerste opdracht aan P. was het scha duwen van de heer Boer, die verdacht werd van contact met SS en van verraad van Engelandvaarders. In de tweede helft van Juni '46 zijn enige militairen tezamen met P. bij de Vogelhaan te Loosduinen in hinderlaag gaan liggen om Boer, die daar veel kwam, op te wachten en neer te schieten. Deze aanslag ging niet door, om dat Boer niet .verscheen. P. vertelde voorts, dat hij op 5 Dec. 1946 samen met sergeant De B. de „Molotof- coektails" heeft klaar gemaakt. Hij heeft een der pakjes naar de Prinsegracht ge bracht en daar aan twee voorbijgangers verzocht het pakje af te geven. (De zitting duurt voort) MIJNWERKER VERONGELUKT Dinsdagmiddag is de 38-jarige P. van den E. in het ondergrondse bedrijf der Staatsmijn Emma bekneld geraakt tussen ijzerwerk van een ondersteuning en afval lend gesteente. Van den E. werd zo zwaar gewond, dat hij overleed. De verongelukte is woonachtig te Hoen&broek, gehuwd en vader van vijf kinderen. Het KNMT te De Bilt deelt mede: Evenals aan hef. einde van de afgelopen winter ons land in het overgangsgebied tussen de koude en warme .lucht kwam te liggen, waardoor dool en vorst elkaar afwisselden, is nu aan het einde van het zomerseizoen ons land in een overgangsgebied gelegen. Over het continent is de lucht tot op grote hoogte nog zeer warm, doch over de Oceaan treft men koelere lucht aan, die afkomstig is van Noord-Canada. Tussen de warme en koelere luoht komt een scherp front voor, dat nu eens ten Oosten, dan weer ten Westen van ons land is gelegen. Het weer heeft daardoor een meer wisselend karakter. De neerslaghoeveelheden, die in September zijn gevallen, vertonen ook een grillige verde ling. In Vlissingen, Eindhoven en Gilze Rijen werd 3040, in Groningen 20 en op de overige hoofdstations minder dan 20 millimeter afgetapt. In Beek bij Maastricht viel in totaal slechts 4 mili-meter." Nadat Zaterdagavond in ons land koelere oceaanlueht was doorgedrongen, ont wikkelde zich ten Westen van Engeland een nieuwe depressie, die de warme lucht heeft te ruggezogen. Dinsdag liepen de temperaturen op sommige stations tot recordwaarden voor Sep tember op. Het waarnemingsstation in de stad Groningen meldde met 32.4 graden de hoogste temperatuur; die daar ooit in September sedert het begin der waarnemingen in- 1851 is voorgekomen. Het aantal zomerse dagen in De Bilt is nu tot 61 gestegen, waaronder 17 tropische da-gen. Gemiddeld is de temperatuur in De Bilt in, deZe maand tot,nu toe 4 graden boven normaal. Het aantal uren zonneschijn in September is tot 130 opgelopen. Het wisselende karakter van het weer houdt nog wel even aan Daarbij dient men echter t.e bedenken, dat de koelere perioden toch nog tem peraturen zullen opleveren, die in het algemeen boven de normale waarden zullen liggen, omdat de koele Oceaanlueht boven het uitzonderlijk; warme zeewater in West-Europa nog aanzienlijk wordt verwarmd. WEER WARM. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met in de na middag kans op enkele verspreide on weersbuien. Matige wind uit Oostelijke richtingen. Voornamelijk in het Noor den van het land hogere temperaturen. Vrijdag 19 September: Zon op 6.19 uur, onder 18.48 uur Maan op 12.03 uur, onder 20.42 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1