IJmuider Courant Assem blée De Repoeblik trekt „nieuwe richtlijnen" Vetorecht komt in de Algemene vergadering Gevangenisstraffen geëist tegen alle verdachten Truman verdient nauwelijks iets meer dan Williams, de baseballspeler Nederlandse verliezen in Indonesië 62c Jaargang No. 18740 Kermemerlaan 154, Tel. Redactie en 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. I,B, Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 20 September 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem nk algemene vergadering p. Assembled, zoals zij nog veelal in „dP taal der diplomatie pleegt aange- fïp worden heeft de Amerikaanse dii>dvan Buitenlandse Zaken Marshall 111 Hen van de Veiligheidsraad besproken, iiet 'f Rusland de schuld gegeven en enige SOïteUen gedaan. Hij heeft geen blad dp mond genomen. De volgende dag v0°» de Sovjet-afgevaardigde Wisjinsky hplfdé' onderwerp besproken, Amerika Engeland de schuld gegeven, Marshali's en Jsüpn afgewezen en zelf andere ge- ^°an De Rus heeft ook geen blad voor de enigszins matte belangstelling zal Tin de vele landen, die bij de U.N.O. - maar er weinig baat bij wen van dit nieuwe woorden- en voor- tóten-duel hebben kennis genomen. Het is alleen i zoverre interessant, dat het zich in de algemene vergadering in- ïfTvan in de Veiligheidsraad afspeelt. 5 opent kans op een ietwat verschillend rpaiKaai. Maar hoop op verbetering in de Kstand zit er nog niet in. Want deze twee ^voeringen hebben de felle tegenstel- l'ntf tussen het Westen en het Oosten al- 3 maar bevestigd. En zolang die tegen- '-•elling er is zal de U.N.O. niet verder' kun nen komen op basis van een Handvest, dat jlleen met de medewerking van de grote mogendheden dus ook van Sovjet-Rus- IJ - kan worden herzien. Marshall's voorstellen houden enige Linden tot verandering van de procedure L de"U.N.O, in. Het voornaamste is, dat naast de Veiligheidsraad een soort Super- Veiligheidsraad van 55 leden zal worden ingesteld, die hij als „interim-commissie v«r vrede en veiligheid" wil aanduiden. Alle leden van de U.N.O. zouden erin ver- je«enwoordigd moeten zijn, vandaar het aantal 55. Deze commissie zou toezicht moeten houden op alle situaties en ge- billen, die vrede en veiligheid bedreigen. Verder wil hij een vermindering van het veto-recht aanvaarden in zoverre, dat dit ach beperken zal tot een mogelijk verbod van uitvoering van militaire en economische maatregelen. Dus zou het dan niet meer mogelijk zijn dat (zoals Sovjet-Rusland in heforiekse geval heeft gedaan) zelfs het optreden van een internationale commissie van onderzoek door dit veto wordt belet. Wisjinsky noemt het voorstel inzake de Interiir-commissie in strijd met het Hand vest, Hij betitelt de Truman-leer en het Plan-Marshall allebei als inbreuken op be ginselen van de U.N.O. en pogingen van de Verenigde Staten om andere landen hun politiek voor te schrijven. Enzovoorts: u kimt het allemaal op deze pagina vinden. Wanneer het u even treffen mocht, dat de Verenigde Staten van poging tot het voorschrijven van hun politiek aan Europa worden beticht, dient gij u te herinneren in welke situatie Polen, Hongarije, Bulgarije en Tsjecho-Slowakije ten opzichte van Sovjet-Rusland verkeren. De bezorgdheid voor de ongerepte souvereiniteit van andere landen, die wel eens door Amerikaanse financiële hulp geschaad zou kunnen wor den, klinkt niet erg echt als zij uit Mos kou komt, dat op dit gebied al zoveel ge presteerd heeft. Wij zijn ook het geval niet vergeten van de regeringen, die zich bij de besprekingen over het Plan-Marshall wilden laten vertegenwoordigen en ten slotte moesten wegblijven omdat zij niet mochten van Moskou. Marshall heeft de Assemblée ook voor gesteld een resolutie aan te nemen, waar in de interventie van Joego-Slavië, Bul garije en Albanië in de Griekse burger oorlog wordt veroordeeld. Wisjinsky heeft, de Assemblee, voorgesteld, maatregelen te treffen tegen de aanwezigheid van Britse troepen in Griekenland en Trans jordanië, van Amerikaanse troepenin China enz. Hoeveel zuchten zullen in de wereld op gaan bij het lezen van deze disputen! De mensheid komt er niet verder mee. En pfschoon er zo op het eerste gezicht wel een meerderheid van tweederden in de Assemblee denkbaar zou zijn voor Mar shali's voorstellen is het nog zeer de vraag, of die aangenomen zullen worden. Ver schillende regeringen zullen er tegen op zien, Rusland te contrariëren met de kans, dat het de U.N.O. verlaat en er weinig'voor voelen, daarmee partij te kiezen in het conflict tussen Oost en West. Het is voors hands ook niet te duidelijk, wat de voor gestelde interim-commissie eigenlijk pre cies zou kunnen bereiken in hoeverre zij het eigenlijk verder zou kunnen brengen dan de Veiligheidsraad. Men kan d? we reld niet regeren met statuten en commis sies onder verschillende titels, maar slechts Wet de wil tot samenwerking. Als die ont weekt, dient ernaar gestreefd te worden "P een grondslag van wederzijds geven en nemen. Is het eenmaal zover dat men die gevonden heeft, dan kunnen statuten en commissies hem belichamen in bepalingen en uitvoerings-maatregelen. Het min of meer vernuftig zoeken naar nieuwe vormen terwijl men elkaar wantrouwt en beschul digt, en in de hoofdzaken tegenover elkaar staat, leidt nooit tot resultaat. Deze een- ||gg§. feiten heeft ervaring al zo veel- ™'dig bewezen-,., dat men aan het rumoer ner daverende redevoeringen te Flushing J ®?™öWs; in feite geen grote betekenis kan echten. De wereld kende deze tegenstel lingen al. Mexico's minister van Buitenlandse Za- sAi-aime. Torres Bodet, heeft in de As- (tó i bittere verwijten aan het adres ófinvrrf mo§enrïheden gericht, omdat zij te- rA verlammen door haar onenigheid, óif a Sovjet-Unie gewaarschuwd, w or misbruik van het veto-recht het ..5®.van de vrede belet. Hij heeft ge- tv "Eigenbelang rukt alle idealen uiteen. Van het Recht wordt verlamd". n zullen hem dit nazeggen. Wij kun- on a0ns "0Uwens allemaal kwaad maken vrii'o! m°gendheden en bittere ver- vl'|| haar richten. Maar met gelijk V'sr'V ^mt men op zichzelf niets verder. Daar'S;- - Wat kan bereikt worden"" dan"al een gans andere geest voor nodig befowa we^te in de U.N.O. het vanouds der en.vaT1ouds mislukkende dispuut ei,Pn°"!!reine skaten met het souvereine beheerst. Men moet niet wan hopen llaT\an komst van die andere geest. 5taa_ 5® Zal uit de volken moeten ont- te Vm'vi £Un wR om waarlijk verenigd Misschi De wereld is nog te oorlogsmoe. bjjlijd len 2al binnen enkele jaren nog zicVd! een nieuwe geest opstaan en ac!l doen gelden. R P. toll en J.uik®rfal)rieken Zevenbergen, Roosen- en "mteioord siRkerfab: K n^!.:dwilnen' De nieuwe combinatie beheerst |;an. r,s ""vioura zullen in de toekomst samen- fcor™. rfabriek te Roosendaal gaat daar- Vooruitzichten op vreedzame oplossing beter dan ooit? De republikeinse regering heeft, na ken nis genomen te hebben van de gezichts punten van alle politieke partijen, aan het werkcomité van de K.Ni.P. nieuwe politieke richtlijnen voorgelegd om langs deze lijnen tot een vreedzame oplossing van het geschil te geraken. Men veronderstelt dat deze nieuwe richtlijnen Zondag zullen worden gepubliceerd. Volgens neutrale kringen te Batavia meent men, dat de vooruitzichten op een vreedzame oplossing van het Nederland- Indonesisch geschil beter zijn dan ooit sinds het begin van de „politiële actie". Het bericht, dat de Verenigde Staten het derde lid van de commissie van drie zullen zijn, werd zowel door de Nederlanders als door de Indonesiërs goed ontvangen. Neutrale waarnemers zijn van mening, dat de verbetering in het begin van deze week is ingetreden toen Sjarifoeddin in zijn verzoenende rede verklaarde, vol vertrou wen te zijn, dat een basis voor een compro mis zou kunnen worden bereikt. Hij duidde hierbij aan, dat de republikeins® regering door bemiddeling van de commissie van drie tot een compromis hoopte te geraken, op welks naleving de Verenigde Staten een toezicht zouden garanderen. Waarnemers geloven dat, indien de Ne derlanders daartoe bereid zouden zijn, de overeenkomst van Linggadjati het middel zou kunnen zijn om over het dode punt te geraken. Daar de „politiële actie" niet vol eindigd was en daardoor de Nederlanders faalden in hun opzet recht en orde te her stellen, zijn zij er niet in geslaagd Indonesië te openen, aldus economische waarnemers. Naar schatting kost het op de been houden «two™»,! JJC nieuwe qom-Dinaue Den der Nederlandse suikermarkt. In zijn rede tot de Algemene Vergadering van de Verenigde Volken week de Argen tijn José Arce gisteren enigszins af van de opgestelde tekst, om de weigering van Argentinië inzake de terugroeping van haar ambassadeur in Spanje te verdedigen. Hij verklaarde, dat Argentinië had geweigerd omdat de beslissing van de Algemene Ver gadering een schending betekende van het Handvest van de UNO. Op zijn beurt criti- seerde hij de Sovjet-Unie door de Russen ervan te beschuldigen net Handvest te schenden telkens wanneer het de Russen te pas kwam. Arce ondersteunde de veto-politiek van minister Marshall en verklaarde, dat het gebruik van het veto er alleen toe kan die nen de\wereld in twee of meer groepen te verdelen. Hij wees erop, dat door het veto Ierland, Italië, Portugal, Oostenrijk en Trans jordanië van het lidmaatschap van de Verenigde Volken werden uitgesloten. Met tien tegen drie stemmen en een ont houding in de commissie voor algemene zaken werd het Australische voorstel om de procedure ten aanzien van de toelating van nieuwe leden te onderzoeken, aangenomen. Tegen stemden Rusland, Polen en Brazilië, en India onthield zich van stemming. Ondanks de Russische tegenkanting werd later in de vergadering het Argentijnse voorstel in stemming gebracht om de ver mindering van het veto-recht van de grote mogendheden in de Algemene Vergadering te behandelen. De uitslag Van de stemming over het Ar gentijnse voorstel was negen tegen twee. Tegen stemden Rusland en Polen. Zowel Groot-Brittannië als Amerika ondersteun den de aanbeveling; Frankrijk, China en India onthielden zich van stemming. Orkaan over New Orleans Gisteren nacht was New Orleans het slachtoffer van de kracht der tropische or kaan welke met een vaart, van 170 mijl over -het Zuid-Oosten der V.S. trekt. Dit was de grootste storm welke de stad sinds 32 jaar heeft gekend. Alhoewel de 500.000 inwoners van te voren reeds allerlei vei ligheidsmaatregelen tegen-de storm had den genomen waren zij toch minder be vreesd voor de windkracht dan voor het water. De stad ligt beneden het zeepeil en ook lager dan de Mississippi. Het in be roering gebrachte water van zee en rivier vormt een ernstige bedreiging voor de dijken.De schade welke de orkaan in de havenplaatsen van Florida heeft aange richt wordt geschat op 50 millioen dollar. (U. P.) BARON VAN BOETZELAER NAAR PARIJS Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling, dat de minister van Buitenlandse Zaken, baron Van Boetzelaer van Ooster hout, Maandagochtend naar Parijs zal ver trekken. Hij zal daar aanwezig zijn bij de sluiting van de conferentie over het plan- Marshall. van ongeveer 120 duizend militairen in In donesië aan Nederland 350 duizend pond sterling per dag. Deze financiële uitputting tezamen met het stijgende tolgeld voor on gevallen, welke een daggemiddelde bedra gen van 4 doden en 7 gewonden, maken het, niettegenstaande de order van de Veilig heidsraad om het vuren te staken, zeer noodzakelijk, dat er spoedig een oplossing komt. Welingelichte kringen menen dat sinds het bezoek van dr. Van Mook aan Amerika het waarschijnlijk is, dat de kans om door oprukken naar Djokja tot een oplossing te geraken, merkbaar is verminderd. Zij wa ren vol hoop, dat beide partijen bereid zou den zijn de onderhandelingen te hervatten. Het Parijse rapport gereed en eenstemmig aanvaard Volgens U. P. heeft de commissie voor Europese Samenwerking der 16 landen in Parijs gisteren het eindrapport voor Euro pees herstel volgens het plan-Marshall goedgekeurd. In het plan wordt om een hulpverlening van 22.499.000,000 dollar gevraagd voor een tijdvak van vier jaar. Het ontwerp zal Maandag worden voorgelegd aan de voltal lige zitting van de Parijse conferentie. Zweden en Zwitserland, die tot nu toe hun goedkeuring hadden voorbehouden om te wachten op instructies van hun rege ringen, hebben eveneens hun goedkeuring aan het ontwerp gehecht. Tijdens de zitting van Vrijdag werd een verklaring voorgelezen van de Turkse en Griekse regering, waarin de beide rege ringen hun belangstelling kenbaar maken voor, de oprichting van een tol-unie tussen de beide nabuurstaten. Duizend ruiters van Landelijke Rijverenigingen uit alle provinciën, hebben gisteren gedefileerd voor het Prinselijk Gezin op he t Paleis Soestdi}k, Na afloop van het défilé begaven Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene zich te paard naar een ter rein aan de Veenhuizertol, waar de beste ruiters demonstraties gaven. De bomaanslag op Sinterklaasavond De auditeur-militair van de Krijgsraad te velde west mr. dr. J. M. J. Baak, eiste Vrijdag na een requisitoir van twee uren een gevangenisstraf van 15 jaar en drie maanden tegen kapitein F. J. J. baron van H., tegen sergeant A. T. de B. een ge vangenisstraf van elf jaar en 6 maanden met aftrek van voorarrest, tegen, korpo raal J. P. J. P, negen jaar met aftrek vaq voorarrest en tegen soldaat J. J. H. van H. een gevangenisstraf voor de tijd van een jaar onder aftrek van voorarrest wegens moord, doodslag, poging tot moord,, uitlok king, uitlokking en mededaderschap van het misdrijf, wederrechtelijke vrijheids beroving, mededaderschap tot voornoemde feiten e.d. Bij de eis werd tegen ieder dezer vier verdachten ontslag uit de dienst en ontzetting van het recht bij de gewapende macht te dienen, gevraagd. De beklaagden W. F. S. en J. G. H. hoor den ieder een jaar gevangenisstraf tegen zich eisen en J. B. 8 maanden gevangenis straf, wegens medeplichtigheid bij het ontvoeren van de hotelhouder van Rijs wijk, uit Renkum. Tegeh beklaagde S. W. H. werd wegens medeplichtigheid bij de ontvoering van van Rijswijk en aan de mis lukte aanslag op het slachtoffer Boer bij dè Vogelhaan te Loosduinen vier jaar ge vangenisstraf geëist met aftrek van voor arrest, ontslag uit de dienst en ontzetting van. de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. De auditeur-militair bracht hulde aan de Haagse recherche, speciaal aan oud- commissaris Pool en releveerde de stugge houding van V. H., die niet bekennen wil de. Hij noemde het een ernstige fout .van dezeoff icier, dat hij zijn mannen en spe ciaal de B. niet heeft geremd. Inplaats daarvan speelde hij frère compagnon met zijn chauffeurs. Hij bevond zich in een milieu van ontevredenheid en gaf de on tevredenheid van zijn mannen voedsel. Daarbij kreeg de erfenis der illegaliteit voedsel. De nasleep van de illegaliteitsmentali teit en de grote desillusie van de oorlog hebben tot het plegen van al deze daden geleid. Ondanks de grootste eerbied voor de verzetslieden wil mr. Baak de ogen niet sluiten voor de vreselijke gevaren en de consequenties van foovengenoemdé aanlei dingen. Een der grootste moeilijkheden van de illegaliteit was het in bedwang houden der geesten- De tragedie der ille- De Italiaanse troepen die in Gorizia binnentrokken na de in werking treding van het Italiaanse vredesverdrag, werden door het merendeel der bevolking hartelijk verwel komd. Deze stad kwam aan Italië, in ruil voor het gebied dat aan Joegoslavië moest worden afgestaan galiteit is, aldus de auditeur-militair, dat juist het avonturisme hiermee nauw ver want was en dat daardoor juist zovelen zich tot het verzet gevoelden aangetrok ken. Velen daarvan waren geestelijk te 2wak om de weelde van de illegaliteit te kunnen dragen. Onder ademloze spanning van de vele aanwezigen, onder wie de secretaris-gene raal van het ministerie van Oorlog en tal van hoge officieren, sprak de auditeur militair mr. dr. J. M. J. Baak daarna zijn eisen uit. De verdediger van korporaal J. P. J. P., mr. M. P. Plantenga ging uitvoe rig in op de persoon van zijn cliënt. P. kreeg voor zijn dapperheid in 1940 het oor- logsherinneringskruis met gesp. Mr. Plan tenga noemde de bom-tragedie de onver mijdelijke kortsluiting van de na-oorlogse tijd. Tijdens de bezetting heeft P. vele ge vaarlijke personen geluiquiideerd, zonder dat het tot ongelukken kwam. De Secret Service liquideerde mensen, evenals de Duitse geheime dienst. Men ging af op aanwijzingen, zonder dat men de feiten kon controleren. Is het dan zo ver wonderlijk. dat in een tijd, dat in ons land nog zoveel ongeregeld was, de Nederlandse overheid zich ook van een illegale groepe ring tot opruiming zou hebben bediend? De feiten luiden anders, maar tot deze opvat ting kon men in die tijd. gemakkelijk ko men. Bij de voorbereiding en de uitvoe ring van de daad was P. overtuigd zijn plicht te doen. Mr. dr. K. W. P. Klaassen, die ten be hoeve van de sergeant de B. pleitte-stipte de tegenstelling van opvatting van de bij zondere rechtspleging aan. Temidden van een wirwar van gedachten en stromingen moet men zich sergeant d. B. denken. Hij betoogde, dat d. B. geestelijk gedwongen werd tot de handelingen, die hem thans verweten worden en kwam in zijn eindconclusie tot de mening, dat v- H., B., L. en S. sergeant d. B. misbruikt hebben als werktuig tot het verrichten van hande lingen, die misschien hun stoutste fanta sieën overtroffen hebben. Vervolging der Britse fascisten is „moeilijk" De Britse minister van Binnenlandse Zaken heeft aangekondigd, dat naar aan leiding van de anti-Joodse en fascistische ongeregeldheden, in twee gevallen tot straf rechtelijke vervolging zou worden overge gaan. De verklaring werd gedaan, nadat de Londense raad van vakverenigingen, welke 650.000 leden vertegenwoordigt, de uitbanning geëist had van alles fascisti sche en ant-Joodse activiteit in Groot- Brittannië. Verder had de raad geëist, dat zij, die voor de provocaties tot geweld en wan ordelijkheden verantwoordelijk waren, vervolgd zouden worden. Tegenover een deputatie van de Londense raad van vak verenigingen verklaarde de minister, dat de moeilijkheid bij „het uitbannen" der fas cistische organisaties en vergaderingen gelegen was in de omschrijving der straf baar te stellen beginselen, kenmerkend voor het fascisme, zonder-dat ook andere verenigingen onwettig zouden worden. Hij verklaarde verder, dat het „netwerk van organisaties onder verschillende na men, werkzaam om de weg te banen voor een openlijk fascistische partij, welke sterk genoeg zou zijn om de Labour-be- weging aan te vallen", waarop de deputatie gedoeld had, nauwkeurig door de regering geobserveerd werd. Alle vergrijpen tegen de wet en illegale activiteit zouden ver volgd worden. De Rijkslandbouwwinfcerschool te Leeuwar den bestaat dit jaar e^n hajlve eeuw, Krachtige Russische nota aan Perzië De Sovjet-Unie heeft, naar uit be trouwbare bron gemeld wordt, een tweede nota doen overhandigen aan de Perzische regering in verband met de ratificatie van de tussen Perzië en de Sovjet-Unie gesloten overeenkomst aan gaande een gecombineerde petroleum- maatschappij. De nota is overhandigd door de Sovjet-ambassadeur Sadtsjikof en is in „zeer krachtige" termen gesteld. Oekrainse guerilla's op weg naar Duitsland In Amerikaanse leger kringen in Frank fort is dezer dagen verklaard dat 1000 a 2500 gewapende leden van de anti-Sovjet-Rus sische Oekraïnse verzetsbeweging zich door Tsjechoslowakije een weg naar Duitsland banen, waar zij voor Zondag aan de Beier se grens worden verwacht. Naar men gelooft, is deze groep het over schot van het 15 a 20.000 man sterke Ben- dera-leger, dat door de Sovjet Russische en Tsjechoslowaakse strijdkrachten uiteen geslagen is. Een hoge Amerikaanse legerautoriteit verklaarde te geloven, dat de groep zich in de Amerikaanse zóne van Duitsland zal overgeven met het doel zich te laten inter neren. Het woord is aan. Middleton: Hij reist het best die weet, wanneer terug te keren. Amerikaanse Congresleden bezoeken Hoogovens Vrijdagmiddag hebben tien Amerikaans- se congresleden die op het ogenblik in West-Europa vertoeven met het oog op de uitvoering van het plan-Marshall een bezoek gebracht aan de Koninklijke Neder landse Hoogovens in IJmuiden, vergezeld van een groot aantal hoogwaardigheids bekleders van de Nederlandse departe menten. De heer Charles A. Wolverfcon, de leider van dit „show me" (laat me zien) comité sprak in zijn antwoord op de begroeting van ir. A. H. Ingen Iiousz zijn bewonde ring over het herstel van deze zware Ne derlandse industrie uit en hij vatte zijn indrukken samen in de woorden: „de hoogovens zijn niet alleen een bedrijf van staal, maar er heerst ook een geest van staal". De congresleden zijn hedenmorgen via Maastricht in Limburg werd het kerkhof Margraten bezocht naar Luxemburg doorgereisd. Amerikaanse inkomens: De man, die zijn brood met zijn handen verdient, is de eerste geweest om van de grote behoefte aan arbeidskrachten in de oorlogsjaren te profiteren. In 1945 kwam er een rustpunt in de voortdurende stij ging van het wekelijks loonbedrag. Toen de oorlog eindigde, kwam er tevens een einde aan de zo voordelige overuren. De grote strijd, die toen ontbrandde tussen de vakverenigingen en het bedrijfsleven,was gericht op het behoud van het wekelijkse loonbedrag, dat wil dus zeggen, dat de uur tarieven omhoog moesten. De strijd is evenwel over de gehele linie met succes gestreden. 400.000 mijnwerkers, aangevoerd door de weinig sympathieke, maar uitermate geslepen John Lewis, hebben thans weeklonen van ongeveer 60 tot 70 dollar. Voor een goed begrip van zaken diene hier vastgelegd voor de Nederlandse lezer, dat het een onjuistheid zou zijn om deze lonen te gaan omrekenen in guldens. Ruwweg kan men zeggen, dat men met een dollar in Amerika doet, wat men met een gulden in Nederland kan doen. De huidige na-oorlogse dollar heeft absoluut minder koopkracht $an onze vooroorlogse gulden. Eén auto per 5 Amerikanen. Wanneer men zulke lonen van 50 tot 70 dollar per week ziet in zulke typische Amerikaanse bedrijven als de staalindu strie, de petroleumindustrie en de auto mobielindustrie, met dan als uitschieters momenteel de bouwvakken, dan is het goed hiertegen het Amerikaanse gezins inkomen te zetten, zoals dit in de sta tistiek voorkomt. In 1946 had 60% van die gezinnen een inkomen van S 2000 of meer, tegen 53% in 1945. Het zal de Europeaan nog steeds bevreemden, dat'bij een gezinsinkomen van 2300 toch vrijwel iedere Amerikaan se familie een auto houden kan, immers, er is gemiddeld één auto per vijf Amerika nen. Het houden van een auto is echter aanzienlijk goedkoper in Amerika dan in Nederland. Immers het maken er van is een van de top-industrieën van het land en het gebruik wordt niet door belastin gen ontmoedigd, maar juist door het ont breken van belastingen aangemoedigd. De enige belasting op een auto in de staat New York bedraagt b.v. 16 per jaar. Voor dit bedrag krijgt men zijn nummer plaat keurig thuis gestuurd. De nummer plaat is dus het teken, dat men zijn be lasting betaald heeft en geen belasting ambtenaar behoeft u dus langs de weg De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week de na volgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: mar. 3e kl. D. de Haan uit Leeuwarden;' korp. mar. G. J. B. Mutsaers uit Venlo; mar. Ie kl. M. R. Koster uit Sehaesberg (Limburg); mar. Ie kl. H. Th. M. van de Ven uit Eindho ven; le It. mar. H. A. L, Bila uit Maas tricht; korp. mar. L. J. Dor uit Breda; mar. Ie kl. P. C. van Dommelen uit Rot- terdam. Koninklijke Nederlandse Landmacht: 2e It. E. C. M. van Berckel van 4 R.S. uit Den Haag; sold, le kl. C. Klaver van 4 R.S. uit Winkel (N.H.); korp. A. Palm van 4 R.S. uit Babberieh (Gld.); sold. W. Philips van 4 R.S. uit gem. Odoorn; sold. C. van der Meulen van 2 R.V.A. uit Amsterdam; sold. W. A. Banning van 3-12 R.I. uit Didam (Gld.); opperwachtmeester J. J. Bakker van 3-8 R.V.A. uit Breda; sold. J. C. Jan sen van 1-8 R.V.A. uit Goirle; sold. J. Th. Ossenblok van 3-8 R.V.A. uit Roosendaal (Br.); sold. B. Oving van 3-12 R.I. uit Borger (Dr.); serg. F. Pol van 3-12 R.I. uit Leeuwarden; sold, le kl. J. H. Alles van 2-4 R.I. uit Schermerhorn; sold. A. Kremer van 2-7 R.I. uit Hoogezand; sold. J. Wil- lemse van 3-1 verb. reg. huzaren uit Nij megen; sold, L. de Graaf van 8 R.S. uit Voorschoten; sold. P. Kerkhof van 3-3 reg. Jagers uit Rotterdam; kapitein H. J. van Weynsbergen van instructieschool Prins Bernhard uit Loosduinen; sold. A. P. de Wit van 4 reg. Grenadiers uit Bever wijk. Koninklijk Nederlands-Indisch Leger: Ambon sold. 2e kl. infanterie Z. Livhuli- ma; mil. sold. 2e,kL infanterie E. Peltzer uit Indië; Ambon, sold. 2e kl. infanterie J. Siahaya; Menadonees sold. 2e kl. in fanterie D. Rumemper; sold, le kl. vechtw. W. Willemsen uit Enschede; Soendanees sold. 2e kL infanterie Sana. lastig te vallen met de vraag „wegenbe lasting alstublieft". Voor hen echter, die prat gaan op een „adellijk" laag nummer, is Amerika een slecht land: men krijgt elk jaar een nieuwe plaat en een nieuw num mer. Ondanks het feit, dat er thans een. stevige benzinebelasting wordt geheven, kopt een liter der allerbeste benzine niet meer dan 5 cents, een Liter olie van 25 tot 35 cents. Malle gevallen. Dat zich op het gebied der inkomens „malle gevallen" voordoen, wordt wel be wezen door het feit, dat Truman, die on geveer 100.000 per jaar heeft (plus vrij wonen in het Witte Huis} maar nauwelijks meer verdient dan Ted Williams, wiens taak het is home runs te slaan voor zijn baseball club in Boston. Vergelijk nu Truman eens met Leo McCrarey, die en kele succesfilms van Bing Crosby regis seerde en met meer dan 1.000.000 per jaar ging strijken. De gouverneur van de staat Maryland (een staat zo groot als Nederland met ongeveer 2.2 millioen in woners) heeft 100 in de week. Een met selaar heeft een inkomen van 105 in 5 werkdagen. Maar die arme gouverneur van Maryland draagt de verantwoordelijk heid voor het lot van ruim 2 millioen on derdanen en voor een budget van tiental len millioen dollars. De chef-ober van een night-club maakte in de laatste jaren op zijn slofjes een 20.000 per jaar,'dat is tweemaal zoveel als de directeur van het Amerikaanse budget (die voor 35.000.000.000.zor gen aan zijn hoofd heeft) of van andere figuren juist onder de topklasse in de Amerikaanse regering! Raadselachtig geval in Leiden De vermissing van 100.000 gulden uit een voor het postkantoor te Leiden be stemde zending, waarvan wij reeds mel ding maakten, betreft een geldzending van het postkantoor' Alphen naar het post kantoor Leiden, zoals tussen beide dienst- instanties geregeld verstuurd wordt. Woensdagavond werden de biljetten door de directeur van het Alphense kantoor, de heer Huysmans, in bijzijn van de ambte naar S. ingepakt in een enveloppe, daarna werd de enveloppe naar de laktafeltjes gebracht, waar hij werd gelakt, met touw dichtgebonden en andermaal verzegeld. S. heeft de aldus verzegelde enveloppe af gegeven aan de ambtenaar belast met de verzending, die haar in een apart geldzakje in de postzak naar Leiden stopte. Deze postzak werd gesloten en verzegeld en op de gebruikelijke wijze naar de trein ge bracht en nog diezelfde avond ging de zak naar Leiden. Na aankomst aldaar bleef de zak enige tijd ongeopend staan. Gisteren i.n de loop van de dag werd de zending uitgepakt. Bij het openen van het bewust pakje kwamen daaruit inplaats van de 100 biljetten van 1000 honderd op gelijke maat afgesneden velletjes papier te voorschijn. Dit papier bleek het schrijf papier te zijn, zoals dat op alle postkan toren in gebruik is, zodat het zowel uit Alphen of Leiden of overal elders afkom stig kan zijn geweest. Na onderzoek bleek dat het geopende pakje niet hetzelfde doch een ander pakje was dan hetgeen in .Alphen werd inge pakt. De honderd duizend gulden zijn dus niet in dit pakje vervangen door de velle tjes papier, doch het oorspronkelijke pakje is „ergens" door een identiek pakje vervan gen. Daardoor konden alle zegels ook geheel ongeschonden zijn. De politie zoekt nu in de eerste plaats naar dat „ergens". EERSTE OPTREDEN VAN DE INTERNATIONALE BRIGADE. Volgens Antara zou de internationale brigade, bestaande uit Indiërs, Maleiërs en Phïlippinos, welke ten doel heeft voor de republikeinse regering te vechten, voor de eerste maal op Midden-Java zijn opge treden. In de loop van de strijd zouden vijf Nederlanders zijn gedood en ongeveer 30 gewond. KOELERE NACHT. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt. geldig van Zater- dagavond tot Zondagavond: Veranderlijke bewolking met slechts hier en daar-enkele buien. Meest ma- tige wind tussen Zuid en West. Koelere nacht. Morgen overdag ln het Noord- Oosten van het land lagere, tempera- tuur. Zondag 21 September: Zon op 6.22 uur, onder 18.43 uur I Maan op 14.29 uur, onder 21.10 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1