IJmuider Courant Bijeen Herinnering De premier van Oost-lndonesië wegens corruptie ontslagen Dr. van Mook naar Batavia vertrokken Onbelangrijke rede van de Nederlandse gedelegeerde dr. J. H. van Royen MinisterMarshallziefgeen kans tot onmiddellijke hulp aan Europa Bidault verdedigt het plan-Marshall Weerbericht 62e fargang No. 18741 Bureaux Kennemerlaan 154, Tel. Eedactie en 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, foor) 1°724' Directeur-Hoofdredacteur 15054. ïkkertj Z*B' sPaarne 12TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dru' KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 22 September 1947, Verschijnt dagelijks behalve op .Zon-1 en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ttcTIEN JAAR CELEDEN, in het na- iaar van 1931, hadden de vredes-orga- der wereld een conferentie belegd rlis Het initiatief was genomen door P&'b'iedwaardig Brits staatsman, Lord eel? fcecil, die tevens president van de R of Nations' Union was: de Engelse r affile ox now-1"'' - ^enbondsveremging. Er waren delega- uit ettelijke landen en de aanleiding deze bijzondere „Conférence de la Jt waS de Internationale Ontwapenings- f«*ntie die voor de deur stond. Daar Sell velen toen op. Wij ook. In Neder- B00r wij een petitionnement ge- waarvoor alle dagbladen actie TdTnenhandtekeningen van hun lezers v0 - formulieren, die in de krant vroegen op afgedrukt. Het werd een succes: wer oi/. miilioen mensen, vormend de der volwassen bevolking, "zioh voor Internationale Ontwa- uit en wij reisden gedrieën naar Sve om het resultaat van ons petition- ïfflient'aan de president vah de Assemblee sn te bieden. Het gebeurde m een plech tig bijeenkomst in het Palais des Nations, ta tegenwoordigheid van vele autoriteiten n journalisten, waarbij de minister van Buitenlandse Zaken Beelaerts van Blokland onze regering vertegenwoordigde. Wij wa rm er in die tijd allen trots op dat onze mmt in Parijs, jta. mr. J. Loudon, de Commissie voor de Ont- Opzienbarend communiqué te Makassar wapeningsconfereintie had gepresideerd. Nederland trad op de voorgrond in het lreven naar vrede; onze regerings-verte- genwoordigers deden er zich sterk in gal joen kwam, in October '31, die conferen tie van de internationale vredes-actie in Parijs. Zij hield gedurende enige dagen baar .séances d'étude", \yaarin allerlei on derwérpen nopens de ontwapening door be kende persoonlijkheden werden ingeleid, in het Palais Royal, Rue de Rivoli, een histo risch gebouw. Frankrijk gold toen als een machtig land in Europa. Duitsland niet. Het had zich onder de Weimar Republiek maar ten dele kunnen herstellen en er was zonderlinge oppositie groeiende onder een zekere Adolf Hitler, die al vele zetels in de Rijksdag behaald had, maar wiens hys terisch geschreeuw de wereld niet au sé- rieux nam. Ja, dat is lang geleden: 1931. Maar het volgende jaar zou de Ontwape ningsconferentie mislukken, eindigend in een soort wanhoopstocht van haar presi dent de Engelse Labour-man Arthur Hen derson, naar de Europese hoofdsteden om nieuwe steun te krijgen voor zijn Confe rentie. Hij faalde en stierf niet lang daarna. In 1933 kwam in Duitsland de schreeuwen de zonderling Adolf Hitler aan het bewind en daarna ging alles bergaf. Zestien jaar geledenIs het eigenlijk wel zo lang? Het lijkt alsof het in een vroe ger leven gebeurd is. Maar ik herinner mij alles duidelijk: ook onze geestdrift voor de Ontwapeningsconferentie en die conferentie in Parijs. De séances d'étude, bijeenkomsten voor studie, waren besloten zittingen en de meeste sprekers toonden zich erg openhar tig, Hun openhartigheid had evenwel geen blijmoedige toon. Het was op die conferen tie, dat het gevoel van naderend onheil mij voor het eerst bekroop. Anderen ongetwij feld ook. Wij hadden eerst een beetje ge glimlacht om de zwartgalligheid van een Poolse minister, Zaleski ook wel omdat hij zulk zonderling Frans sprak. Maar daarna kwam de Franse minister Paul Painlevé, uiterlijk een klein, lelijk mannetje, maar een merkwaardige persoon lijkheid: als professor aan de Sorbonne een vermaard geleerde en tevens bekend politicus en erkend volksredenaar. Die betoogde wat Frankrijk op het gebied der ontwapening niet ondernemen kon, van wege Duitslands gevaarlijke nabuurschap. Hij uitte geestdriftig nobele sentimenten, hij bezong de toewijding van zijn volk aan de vrede, maar hij jammerde over de nood zaak van Frankrijks veiligheid, hief de armen omhoog en la-eet de zaal in: „Mais la France!la France!". Pierre Cot volgde hem op. Pierre Cot was toen een stoere jonge figuur en de Franse minister van Luchtvaart. Hij sprak in de zelfde geest als Painlevé. Hij uitte zich nog duidelijker. Aan het einde van een peroratie pauzeerde hij, staarde de zaal in en riep: „Noimavons peur!Nous avons peur!" Wij'zaten daar in een groep Hollanders, Noren, Zweden, Belgen en Zwitsers allen dus behorend tot de kleine volken en ik voel nog het onbehagen dat ons beving, toen wij de stem van het machtige Frank rijk hoorden, die riep: Wij zijn bang. Maar het was niet zo vreemd. Want het rijn altijd de machtigen die zich het meest bedreigd voelen en zich veel meer bewust zijn van gevaar dan kleine volken. Zo was het enkele jaren later ook, toen Hitier en Goebbels de wereld voortdurend toekrijs- ton dat Duitsland omsingeld werd. Naar mate hun macht groeide werden zij banger en gevaarlijkerveel banger dan Frank rijk, dat niet gevaarlijk was, zich ooit had getoond. En nu? Er is geen Volkenbond meer, die trouwens geen werkelijke Volkenbond was; is een organisatie van Verenigde Vol ken, die geen werkelijk verenigde volken 2ljn' m wezen is het dezelfde zaak: een bond van twistende regeringen van zich souve e-noemende staten. Er zijn nieuwe machtigen en zij durven niet te ontwapenen geineenschappelijk conflicten te voorko ken- Zij zijn bang voor elkaar en voort durend vervuld van hun veiligheid. Sovjet- Wisland omringt zich met een „invloeds feer uit angst voor omsingeling; Amerika jaagt op Vijfde Colonnes, bewapent en vraagt zich met huivering af, wanneer de ussen de atoombom ook gevonden zullen CDuèn. De Russen durven zelfs geen inter- Rau?n commissie van onderzoek in de autan aan en het kleine Griekenland moet het gelag betalen. Wat is de slotsom? Er is aHeen kans als een andere weg durft inslaan, in een v r?re Seest, Op deze wijze zal men nooit Wer komen. Maar wij moeten altijd op- uw Pogen, wij moeten blijven volhar- 7vm' ?r rs steeds de kans. Daarom «w?1 diegenen, die zich in de jaren rinn;'g zoi uitsloofden voor de vrede, ook 7iivan ^un werk gehad hebben. uit™3 zioh voorgesteld dat zij de iuraa.eu?® van de oorlog beleven zouden. Difip i ket hun plicht en hun roe- adio V°L *e houden. nu Zjjn Zij weer in houden weer vol. Het is het waard. dwaiim tZal de overwinning op de ver- vpiyu aald worden. Op meer dan de- verdwazing. Op de Duivel. R. P. wèèrMutlDi?ang van 1 °ctober zal de N. C. R. V. SohuttfJ ei2en studio-complex aan de bit wan r* lHlV6rsu'm kunnen iutzenden. buiteers t mogeliik geweest sinds 1940, toen de te» gebele technische apparatuur uit fcaatea éerotd. Een officiële bekendmaking van de re gering van Oost-lndonesië van Zondag zegt, dat de premier, Nadjamoeddin, ont slag verleend is op grond van aan het licht gekomen onregelmatigheden. Het officiële communiqué zegt, dat reeds vroeger in Makassar arrestaties zijn verricht in verband met corrupties op het gebied der goederenvoorziening. Het on derzoek heeft uitgewezen, dat het een netwerk van malversaties betreft. De re gering heeft reeds vroeger te kennen ge geven, dat zij met alle kracht en middelen en zonder aanziens des persoons wil in grijpen en het thans verzamelde bewijs materiaal heeft de regering de overtuiging gegeven, dat er drastische zuiveringsmaat regelen nodig zijn. Uit het onderzoek bleek, dat de mi nister-president, tevens minister van Eco nomische Zaken, bij de onregelmatigheden betrokken was op een wijze, die onver enigbaar is met de eisen van een gezond staatkundig en economisch herstel. Dien tengevolge heeft de ministerraad eenstem mig vastgesteld, dat verdere samenwer king met Nadjamoeddin onmogelijk is ge worden en dat de leiding der regering ten spoedigste in andere handen gelegd moest worden, zodat met ingang van 20 Sep tember aan Nadjamoeddin ontslag is ver leend als premier en minister van Econo mische Zaken. Waarnemend premier is thané dr. Warouw (minister van Volksgezond heid), en ingenieur Sewami, de minis ter van Verkeer, neemt Economische •.Zaken waar. De regering van Öost-Indonesië be treurt de gang van zaken ten zeerste. Zij is er zich van bewust, dat de feiten een zware last leggen op het morele weer standsvermogen van de nog jonge staat, maar tevens is zij er diep van doordron gen, dat zij zich niet mag laten terughou den van grondige saneringsmaatregelen. De regering van Oost-lndonesië is er van overtuigd, dat zjj door dit te doen in staat is aan het eigen volk en aan de bui tenwereld te tonen dat in Oost-lndonesië een krachtige leiding zetelt, die zich van haar plicht bewust is en die over de vaste wil en over voldoende middelen beschikt om te beletten, dat de in opkomst zijnde Zondagmiddag om even voor vijf uur besteeg luit.-gouverneur-generaal Van Mook met zijn gezelschap een K.L.M.- Constellation vliegtuig van de gewone lijn dienst naar Indonesië om zijn terugreis naar de Oost te aanvaarden. De landvoogd wordt vergezeld door dr. J. Ozinga, hoofd van de Regeringsvoorlichtingsdienst, mr. Thio Thiamtjong, zijn Chinees adviseur de heer Dzoelkamain vertegenwoordiger van het comité Oostkust van Sumatra en Ra den Rangga Tirta Soejatna, vertegenwoor diger van de medewerkende groepen op West-Java. Voordat het gezelschap zich naar het vliegtuig begaf, had een redacteur van het ANP nog gelegenheid enkele woorden met de vertrekkende landvoogd te wisselen. Hij zeide het volgende over de huidige stand van zaken in Indonesië: „De be sprekingen in de Verenigde Staten hebben daar zeer veel ter verduidelijking van de Indonesische kwestie bijgedragen. Uit het overleg in Nederland gepleegd blijkt, dat er hier volledige overeenstemming be staat. Ik hoop, dat de periode van internatio nale waarneming in Indië zal leiden tot verheldering omtrent de gegrondheid van ons standpunt. Wij hopen tot een oplossing van het ge schil te komen zonder de internationale bemiddeling te negeren". Onder de talrijke personen die dr. van Mook uitgeleide deden merkte, men op de minister-president dr. L. J. M. Beel. prof. ir. W. Schermerhorn, Max van Poll, de minister van Wederopbouw L. Neb er, de minister van Buitenlandse Zaken, mr. G. G. W. H. Baron van Boetzelaer van Oos terhout en de sultan van Pontianak, Hamid II. Slotzitting der Marshall-conferentie De Britse minister van Buitenlandse zaken, Ernest Bevin, is Zondag op het PSrijse vliegveld le Bourget gearriveerd om in Parijs de slotzitting van de zestien- landenconferentie aangaande het plan- Marshall te leiden, die heden gehouden wordt. De Nederlandse gedelegeerde baron Van Boetzelaer van Oosterhout wordt heden eveneens te Parijs verwacht. gemeenschap afglijdt tot het peil van de „corruptie-staat" waarvan zij elders het droeve en afschrikwekkende voorbeeld heeft gezien. Het A.N.P. verneemt nog, dat volgens het door het ministerie van voorlichting te Makassar uitgegeven communiqué over de malversaties, voornamelijk op het ge bied der goederenvoorziening, in de cor- ruptieve handelingen „niet slechts perso nen uit nering en bedrijf verwikkeld wa ren, doch tevens zekere ambtelijke figu ren en andere verantwoordelijke autori teiten". Naar AN.P. verneemt zal de Oost-In donesische delegatie a.s. Donderdag uit Den Haag vertrekken en doorreizen naar Makassar. De bomaanslag op Sinterklaas-avond De behandeling vergde drie dagen Zaterdagmiddag kwam na een zitting van drie dagen (rujm 18 uur) een einde aan de openbare behandeling van de bom aanslag aan de Prinsegracht in Den Haag en de daarmee verwante zaken. De duplieken der acht verdedigers lever den geen nieuwe gezichtspunten op. De president van de krijgsraad te velde-west, luitenant-kolonel mr. dr. J. P. van Erk, bepaalde de uitspraak van dit coUege op Zaterdag 4 October om 10 uur. De laatste zittingen waren voornamelijk gewijd geweest aan pleidooien der verdedi gingen. Voor de beklaagden H. en B. trad mr. Van Nieuwenhoven en Helbach als ver dediger op. Hij vroeg voor H. ontslag van rechtsvervolging of uiterste démentie en zei ten aanzien van chauffeur B., dat deze niet geweten heeft, dat de „arrestatie" van Van Rijswijk onwettig was. Spr. conclu deerde hier tot vrijspraak. De verdediger van S. W. H., mr. Stomps uit Haarlem, deelde méde, dat hij zijn cliënt vrijwillig pro deo als lid van de Haarlemse illegaliteit verdedigde. Mr. Stomps, die voorzitter is van de vereni ging van oud-politieke gevangenen uit de bezettingstijd zeide, dat hier een aantal oud-B.S.-ers van de goede soort terecht staat, dat misleid werd. Hij weet deze mis leiding aan overheidsfouten. Ten aanzien van het deelnemen aan de ontvoering van de heer Van Rijswijk uit Renkum meende mr; Stomps zich te kunnen beroepen op zij het onbevoegd gegeven ambtelijk bevel. Mr. G. Smelt bestreed de tenlastelegging van A. T. uit Haarlem, die van de aansla gen zou hebben afgeweten en dit niet ge meld h'ëeft. Hij kende de sergeant De B. en diens vaak wilde plannen. Toen hij de fabricage der bommen zag, heeft hij ook dit niet als serieus gezien. De auditeur-militair mr. dr. J. M. J. Baak betreurde in zijn repliek ten aanzien van kapitein Van H. de opvatting, dat Van H. onder invloed van sergeant De B. zou hebben gestaan. De beklaagde, aldus dr. Baak, heeft grote invloed op mensen. Som migen in de Nieuwe Frederikskazerne dra gen hem nog op handen. Ten bewijze van diens invloed vertelde dr. Baak, dat ka pitein Van H. te Nieuwersluis, waar hij gevangen zat, vier of vijf jonge beroeps- marechaussées heeft bewogen clandestiene correspondentie met zijn verloofde te be werkstelligen. De marechaussées werden ontslagen en zullen vervolgd worden. Ten aanzien van de betogen der verde digers zeide dr. Baak dat hij op het punt van de illegaliteit niet wil worden misver staan. Hij heeft grote eerbied voor het verzet, maar kan de ogen niet sluiten voor de gevaren, die voor normaler tijd uit het verzet voortvloeien. „Het gebeurde", aldus dr. Baak, „is vol komen in strijd met de illegaliteit, het is terrorisme". Fiorello Laguardia overleden Fiorello Laguardia, oud-burgemeester van New York en voormalig directeur- generaal van de UNRRA, is Zaterdag overleden. Merkwaardig vliegtuigongeluk In Indonesië Pas Zaterdag is een bericht vrijgegeven over een ongeval met een Mitchell-bom- menwerper boven Batoedjadjar. Het op 35 meter hoogte vliegende toestel, waarin acht personen, wierp als oefening bommen uit met vertraagde werking. Op onver klaarbare wijze is tegelijk met de ver traagde bom een normale bom van 100 kilo uit het rek gevallen en geëxplodeerd. De Inzittende Kloesman werd op slag gedood, de inzittende Larsay is aan zijn verwon dingen overleden, de korporaal Langen- doen werd zwaar de overigen licht ge wond. De piloot Kranenburg, die een been wonde had opgelopen, bracht het toestel naar het vliegveld Andir en maakte daar een geslaagde buiklanding. Vanwege de militaire luchtvaart is een commissie van onderzoek ingesteld. Wat is nu de waarheid? De heer J. Steinébach, voorzitter van de fractie van de Partij van de Arbeid in de Amei-sfoortse gemeenteraad heeft verzocht aan B. en W. de volgende vragen te mogen stellen: „Is het B. en W. bekend, dat volgens op gaven in het dagblad „De Waarheid" het door haar georganiseerde zomerfeest te Birkhoven door 90.000 personen is bezocht en dat volgens gegevens der betrokken ge- meentelijke instantie slechts voor ruim 32.000 personen de verschuldigde gemeen telijke belasting is voldaan?" „Zijn B. en W. bereid, in geval beide op. gaven juist zijn, stappen te doen opdat als nog de verschuldigde gemeentelijke belas ting van ongeveer 60.000 bezoekers in de kas der gemeente wordt gestort?" Het woord is aan ...- Wetten maken is gemakkelij ker dan regeren. Sjahrir naar Londen Verwacht wordt, dat Soetan Sjahrir deze week een bezoek aan Londen zal brengen. Het Londense kantoor van Antara meldde Zaterdag, dat Sjahrir de gast zal zijn van Krisjna Menon, de hoge commissaris van India te Londen. Volgens een verklarinig gepubliceerd namens dr. Soebrandrio, de vertegenwoordiger van de republiek in Engeland, heeft Sjahrir steeds gaarne een bezoek aan Engeland willen brengen om uit de eerste hand te vernemen, hoe de Britse regering haar koloniale problemen heeft aangepakt. ZWAKKE STEM TER UNO- VERGADERING: Een wel zeer zwakke stem heeft Zater- landse delegatie aanvankelijk niet van dagmiddag op de bijeenkomst der UNO ge klonken: De Nederlandse. Het was dr. J. H. van Roijen die namens de Nederlandse delegatie het woord voerde en een rede uitsprak, die in geen enkel opzicht ka rakteristiek was voor het grote belang, dat Nederland heeft bij de talrijke internatio nale problemen die in Flushing Meadows op het podium komen. Nederland leverde geen enkel nieuw gezichtspunt, zelfs geen enkele originele gedachte. Dr. Van Roijen zeide, dat de Neder- Een indrukwekkende wereldkaart vormt het klankbord voor alle redevoeringen, die op de UN O-vergadering in New York worden afgestoken. De vergaderzaal was dicht bezet toen Marshall zijn rede hield. Enkele dagen geleden heeft Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, in Amerika een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, generaal Marshall. Naar in zeer wel ingelichte kringen te Parijs verluidt, heeft Marshall openhartig verklaard, dat het Amerikaanse congres op zijn vroegst in December bijeengeroepen kon worden om het ontwerp voor de hulp aan Europa goed te keuren. De besprekingen zouden dan minstens twee maanden in beslag nemen, zodat de hulpverlening niet eerder zou Amerikaanse voorstellen door commissie van orde aanvaard ter bespreking De eerste spreker op de Zaterdag ge houden zitting van de Algemene Verga dering was de Tsjech Jan Masaryk die in zijn rede Amerika waarschuwde dat Euro pa „definitief naar de linkerzijde is ge zwenkt" en die een beroep deed op de UNO-afgevaardigden om uit te scheiden met „het gepraat over de volgende we reldoorlog". Hij zeide dat Tsjechoslowakije zich zou vei*zetten tegen elke directe of indirecte wijziging van het Handvest. Nadat eerst nog de afgevaardigde van Met kort spel bestookten de Zwitsers in de voetbalwedstrijd NederlandZwitserland vele malen het Nederlandse doel, doch succes bereikten Z}j er niet mee, kunnen beginnen dan in het voorjaar. In middels stellen de gedelegeerden op de Pa- rij se conferentie zioh de vraag of de hulp dan niet te laat komt. De toestand in de belangrijkste landen van Europa, voor namelijk in Frankrijk en Italië heeft na melijk het stadium van een crisis bereikt. Frankrijk zal tegen de helft van October geen dollartegoed meer hebben.. Marshall heeft, volgens genoemde krin gen, tegenover Bidault verklaard, dat hij de noodzakelijkheid inziet van onmiddel lijke hulp teneinde een onderbreking van de import van essentiële goederen te voor komen. Hij zag echter buiten het Congres om geen wegen om tot onmiddellijke hulp verlening over te gaan. Bidault heeft nogmaals op import van Duitse kolen in Frankrijk aangedrongen en gewezen op het belang voor Frankrijk van de staalproductie. Dat Bidault niet op de slotzitting van de Parijse conferentie van 16 landen aanwezig is en naar Amerika is gegaan om de Algemene Vergadering der UNO bij te wonen, wordt algemeen be schouwd als een poging de genoemde over- bruggingssteun te verkrijgen. de Libanon aan het woord was geweest, hield Frankrijks minister van Buitenlandse Zaken, George Bidault zijn rede. Hij noem de de Russische beschuldiging dat het Marshall-plan de wereld in tweeën zou delen, een leugen. Hij wees eik voorstel, dat zou kunnen leiden tot het opgeven van het veto-recht nadrukkelijk van de hand. Bidault waarschuwde er voor dat het ge vaarlijk was de ernst van de huidige crisis, waarin „het leven van de UNO op het spel staat", te onderschatten. Op krachtige wijze verdedigde hij het Marshall-plan. Over de Veiligheidsraad zeide hij dat dit lichaam inderdaad teleur gesteld had, doch dat een wijziging in de stemmingsprocedure niet de gewenste op lossing zou brengen. Bidault drong aan op een spoedige overeenkomst inzake Duitsland doch herhaalde de Franse voor- Stellen: langdurige geallieerde bezetting, strikte controle op de ontwapening, de- militairisatie en internationale contróle op het hart van Duitsland, de Ruhr. Ten aanzien van het Marshall-plan zeide hij nog: „Hoe kan iemand, zolang Europa nog gekleed gaat in lompen en zelfs honger lijdt, geloven in een werkelijke vrede van dit werelddeel, zodat het vrij zijn demo cratische instellingen kan ontwikkelen en zijn taak in de wereld kan voort zetten?" De commissie van orde van de UNO heeft met twaalf tegen twee stemmen be sloten het voorstel van Amerika om een kleine algemene vergadering het hele jaar te laten vergaderen, ter behandeling aan De Chinese consul-generaal te Batavia, de algemene vergadering voor te leggen, i Tsjang Kia Tong, heeft de Singapore me- De commissie van orde nam tevens een degedeeld, dat het aantal Chinezen, dat ten voorstel aan om herziening van het Ita- gevolge van de militaire operaties in Indo- liaanse vredesverdrag te laten hespreken nesië gedood is, ongeveer duizend bedraagt door de algemene vergadering. Het voor- en dat het aantal daklozen tot honderddui Een granaat ontploft Landbouwer in de Haarlem mermeer gewond Bij het verbranden van vuil op zijn land stootte de landbouwer J. W. aan .de IJweg bij Nieuw Vennep met zijn riek op een granaat, die onmiddellijk ontplofte. Hij kreeg scherven in hoofd, romp en benen en werd naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd. Zijn toestand is bevredigend. Men verwondert er zich over dat de granaat niet eerder bij het bewerken van de grond ontploft is. Stroomloze dagen in Frankrijk Het Franse departement van Handel en Nijverheid heeft bekend gemaakt dat voor taan aan de industrie slechts vier dagen per week electrisehe stroom geleverd zal worden. Particulieren krijgen twee stroom loze dagen per week. Duizend Chinezen kwamen in Indonesië om plan was aan het algemene debat deel te nemen en er de voorkeur aan gaf met de uiteenzetting van haar standpunt te wach ten tot de agendapunten afzonderlijk zou den worden besproken. Bij nader inzien was zij echter tot de overtuiging gekomen dat een stilzwijgen als gebrek aan belang stelling zou kunnen worden uitgelegd. „Wij koesteren nog steeds de hoop", al dus dr. Van Roijen, „dat de UNO in staat zal blijken vrede en veiligheid te hand haven, ofschoon het laatste jaar enige twijfel te dien aanzien is gerezen. Wij zijn er ons duidelijker dan ooit van bewust, dat de huidige onbevredigende gang van zaken te wijten is aan gebrek aan begrip tussen de grote mogendheden. Mijn rege ring is er echter even zeker van als een jaar geleden, dat het niet noodzakelijk is dat de wereld in twee delen wordt ge splitst. Op deze zitting van de Assemblée zullen wij al het mogelijke doen zulk een splitsing en een blijvende onenigheid te voorkomen. Wij geloven niet. dat het plan-Marshall Europa binnen de economische of zelfs de politieke invloedssfeer van Amerika zal brengen en juichen het plan toe bmdat wij geloven, dat het de weg vrij zal maken naar de zo noodzakelijke economische wederopbouw van Europa". Indonesië. „Met betrekking tot de kwestie-Indone- sië, waaromtrent Donderdag door de ver tegenwoordiger van de Sovjet-Unie is ge sproken op een wijze, waarpver ik niet wens te debatteren, zou ik slechts willen zeggen, dat wij met vertrouwen, doch met ongeduld het rapport van de consulaire vertegenwoordigers te Batavia afwachten. Wij hopen als geen ander dat er zich bij het opstellen van het rapport geen ver traging zal voordoen, Wij juichen ten zeer ste het besluit van de regeringen van Bel gië en Australië toe om de Verenigde Sta ten als derde land in de commissie van drie te kiezen. Wij vertrouwen oprecht, dat de commissie ten volle zal slagen in de totstandbrenging van een vredelievende regeling van deze moeilijke kwestie". Dr. Van Roijen verklaarde dat de Ame rikaanse voorstellen ten aanzien van de instelling ener veiligheidscommissie en be perking van het vetorecht de instemming dei- Nederlandse regering hebben. Hij sprak de hoop uit dat de commissie voor de atoomenergie uit de impasse zal geraken en eindigde zijn rede aldus: „Tenslotte wil ik uit naam van mijn delegatie en mijn regering de hoop uitspre ken, dat deze zitting van de Assemblée een succes zal worden en zal kunnen wor den beschouwd als een werkelijke bijdrage tot een duurzame vrede". Finland vraagt toelating Finland heeft om toelating tot de orga nisatie der» Verenigde Volken gevraagd. Een telegram van de Finse minister van Buitenlandse Zaken, Carl Enckell, aan de secretaris-generaal van de Verenigde Vol ken luidt als volgt: „Nu het vredesverdrag met Finland, na het deponeren van de ra tificatie door de regering der Sovjet-Unie of) 15 September, van kracht is geworden, héb ik de eer te verzoeken Finland te aanvaarden voor het lidmaatschap der UNO". Hij voegde er aan toe, dat Finland de verplichtingen van het Handvest aan vaardt. Velsen wil ools een stem in het streekplan In de raadsvergadering van 16 Juli werd om prae-advies in handen van B. en W. gesteld een voorstel inhoudende een uit nodiging aan het College van Gedeputeer de Staten te verzoeken alsnog uitbreiding te geven aan de sub-commissie voor Zuid- Kennemerland. Naar aanleiding hiervan delen B. en W. van Velsen mede, dat volgens de nog van kracht zijnde Derde uitvoeringsbeschikking van de secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandse Zaken met betrek king tot het besluit van 15 Mei 1941, hou dende voorschriften betreffende het Natio nale Plan en Streekplannen, een Streekplan wordt voorbereid door de vaste commissie van de provinciale planologische dienst. B. en W. zijn met deze leden van oordeel, dat het zeer gewenst is, dat de gemeenten, waaronder ook de gemeente Velsen, in oen sub-commissie van deze vaste commissie zijn vertegenwoordigd. In verband hiermede stellen zij de raad voor, hen te machtigen terzake een schrij ven tot Gedeputeerde Staten te richten. stel kwam er door met vier tegen twee stemmen en acht onthoudingen. Het Ame rikaanse voorstel ter behandeling van de zend is gestegen. De heer Tsjang Kia Tong wacht momenteel te Singapore op de vier Chinese officieren, die als deskundigen aan onafhankelijkheid van Korea werd even- de consuls-commissie zullen worden toe eens met twaalf tegen twee stemmen aan- gevoegd, en die Dinsdag aanstaande aldaar genomen, 1 zullen arriveren. TOENEMENDE WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.MI. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Tamelijk heldere en koele nacht. Mor gen overdag toenemende bewolking en later plaatselijk enige regen. Geleide lijk aanwakkerende wind tussen West fn Zuidwest, Ongeveer dezelfde tem- eratuur als vandaag. 23 September: Zon op 6.26 uur, onder 18.39 uur Maan op 16.21 uur, ondgr. 23.18 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1