Sj. Baarda ter ruste gelegd Beverwijk Sant&aore Amerikaanse hulp aan „Benelux" „The Company of Four" in Haarlem MA#>AG 22 SEPTEMBER 194? tIMUIDER COURANT uit de leringen zijner collega's, Sriiwereld als uit de bestimrs- gemeente Velsen onder orgsaen burgemeester mr. M, M. Dti aanwezig «aren Zaterdag- ïag velen naar Westerveld geko- ^«i Sioerd Baarda, plaatselijk re- ir,e1 ,r van de IJmuider Courant, de Portier editie van Haarlems Dag- gfSÏ&i eer te bewijzen. i enrflk in de aula onze directeur- ttaSr, de heer Robert Peere- hooN'6" gaarda schetste als een goed b°0TT1' n een vriend voor velen, die zich ®enS«nser harte aan zijn taak had gewijd an verantwoordelijkheid als journalist en Z1J|? ^eft. De gemeente Velsen, door w hiiitengewoon snelle groei in voor- h38ir«P iaren en door de slagen die haar 2w in oorlogstijd telkens voor grote 'Hikheden geplaatst, had zijn volle toe- aan haar belangen en zorgen. Voor j SJnt is zijn heengaan een verlies; voor lEshetdat ook. Spr. richtte woorden vmrteliik medegevoel tot mevrouw Srdi e" h3ar k™deren' vérvolgens sprak namens de Federatie Nederlandse Journalisten, de Neder- journalistenkring en de Kennemer Salistoverenigtag de heer P. Teeling, tiiims woorden bleek hoezeer de over- ïlene in zijn werk heeft meegeleefd met 1, verrichtingen van jongere collega's. De K de Jong, meer speciaal namens de vïenöten uit Velsen sprekend, memo de de arbeid, welke de heer Baarda Trzette in het belang van Velsens bloei en van de personeelsvereniging van Kems Dagblad' en de IJmuider Courant Sierde de heer J. P. Zwan het woord, die éveneens herinnerde aan de vele blijken Li medeleven voor zijn IJmuidense me- toverkers, welke de heer Baarda tijdens Jin loopbaan tot een goed vriend maak- lart De heer J. S. C. van Dijk, die namens de familie zijn deelneming uitte, werd ge volgd door de heer J. Kolkman, die niet in enige functie maar alleen als mens wilde dit onverwacht verscheiden van j)„ vriend. Een broer van de overledene dankte tenslotte voor de belangstelling. Weer „een uur muziek" op school De cursüs „Een uur muziek" op de Ne derlandse Middelbare Scholen heeft ook In de gemeente Velsen sinds 1936 bewe- p, bestaansrecht te bezitten. Dit mooie werk, waardoor de leerlingen in contact gebracht werden met de voort brengselen der muziekcultuur en de daad werkelijke uitvoerders er van werd, even als elders, ook in Velsen door de oorlog onderbroken. Na de bevrijding is het uur muziek weer op de Middelbare Scholen teruggekomen en een lange lijst van suc cesvolle uitvoeringen wij danken aan de Haarlemse scholen, waar reeds ver- scheidene kunstenaars van naam voor de rijpere jeugd optraden bewijst hoezeer deze muziekpaedagogie wordt gewaar deerd. De Velsense scholieren kunnen deze win ter eveneens genieten van het beste, wat op muzikaal gebied kan worden geboden; oen cursus van zes concerten is reeds uit gestippeld en binnenkort, namelijk op Vrijdag 3 October komt de meester-hoboïst Haakon Stotijn, wiens naam door zijn soli met het .Amsterdamse Concertgebouwor kest gevestigd is, voor de Velser scholen spelen in de gymnastiekzaal van de Rijks H B. S. Als volgende data werden ons genoemd 1 November, 12 December, 23 Januari, 13 Februari en 12 Maart. Katwijk II kreeg deklast Na korte leizen verschijnen de trawlers Biet verse haring aan de afslag. De vang sten zijn overvloedig en over de prijzen mag men evenmin klagen. De Katwijk II (KW 134) ving op haar laatste reis zo'n grote hoeveelheid, dat de ruimen totaal vol waren. Er moesten 100 kisten op dek ge borgen worden. Ook komen er meer en meer trawlloggers met verse haring. De KW 20 kwam met 80 kisten ijsloze drijfnethairing. De opbrengst Was slechts 4.60 per 50 kilo. Ter walvisvangst Op 8 December begint het nieuwe sei- Men in de Zuidelijke poolzeeën. De ver wachting is dat van Noorse zijde hieraan ui worden deelgenomen door negen Noorse fabrieksschepen. Twee hiervan zijn nieuw ca pas dit jaar te water gelaten. Men schat dat deze Noorse expeditie, die het vorige Mizoen 933,800 barrels olie produceerde, ditmaal ten minste het zal brengen tot een tillioen barrels. Verraad, verzet, vrijheid In de zaal van het Leger des Heils in de «ïsonsira'at te IJmuiden gaf de „Alproeh'' (Alg. Prot. Christ. Filmstichting) uit Zeist vertoning van de oorlogsdocumentaire nlm „Verraad, verzet, vrijheid". Met een Sj&tig tekenfilmpje en een reeks flitsen w Indonesië vooraf, vormde de hoofdfilm wel het meest aantrekkelijke deel van het Programma, temeer omdat deze beelden uit «n vaak droeve herinnering tot in de fines- de gang van zaken sinds Mei 1940 be- f"delenTot besluit werd het uitgebreide publiek een serie indrukken van het huise- ujkleven der Prinselijke familie in Canada moond, waarbij het bezoek van prinses ana aan de West aansloot. NOG GEEW BESLISSING OVEK UITBREIDING. "«Mester en Wethouders der ge- a,e Velsen brengen ter openbare ken- op'vv beslissing op de verzoeken van iTnü'ij fabriek en Koelhuis JJsvries te don i 0m vei'gunning tot het uitbrei- ri«j.Van 5aar bedrijf in het perceel Sluis- i.i n.0,te IJmuiden is verdaagd, omdat onderzoek nog niet oompleet is. "MOOI MARIETJE" BIJ DA CO STA. bujl eelseizoen komt ook voor de Do tr« "■Da Casta" weer op gang. van m ,°e'p heeft het stuk van Albert „Mooi Marietje" in studie l nd en weder dienende volgt op C®bei'de opvoering in het Kennemer er te Beverwijk. Regie de heer J. voor Agenda en Thalin .MAANdAG 22 SEPTEMBER SIT'' "Seven Sinners". Pont a' "A,,een in die nacht". ^■'SdmL^ptembek Onder ontroerende muziek uit „Tann- hauser" en „The Holy City" werd de baar, waarop een kleed van kransen en bloemen getuigde van de sympathie, welke de heer Baarda van alle kanten genoot, uitgedra gen. Bij het graf sprak nog ds. J. Brons geest en de zoon van de gestorven journa list dankte hier voor de blijken van mede leven. Tegen de rand van de Kennemer duinen, in het land, dat Baarda zozeer lief heeft gehad en aan welks welzijn hij zijn leven wijdde, werd de kist neergelaten. Vier IJniuidenaren in het damkampioenschap Wanneer in het begin van het komende jaar het damkampioenschap van Nederland verspeeld wordt, zullen» naar alle waar schijnlijkheid vier D.C.IJ.'ers aantreden, om de eer van hun club hoog te houden. Van het bondsbestuur is namelijk bericht binnen gekomen, dat behalve de heren Ligthart, Laros en Dukel, ook Suyk een kans krijgt. Voor Suyk een prachtige kans om zijn in de oorlog verloren rechten te heroveren. D.C.IJ. wint met 16—4 van Joseph Blankenaar II Door de uitbreiding der Noordhol- landse damcompetitie zijn van twee cluibs de tweede tientallen ook tot de hoofdklasse tpegelaten, namelijk van de Haarlemse Damclub en van Jozeph Blankenaar. Dat dit tweede tiental van Jozeph Blanke naar in de hoofdklasse thuis behoort, is duidelijk gebleken in de wedstrijd tegen het eerste tiental van de Damclub. IJmui*- den. A Wel heeft „IJmuiden" met grote cijfers gewonnen, doch het heeft veel moeite ge kost om de tegenstander te verslaan. Met twee gespeelde en gewonnen wed strijden, 34 voor en slechts 6 punten tegen is het IJmuidense team wel zeer goed ge start. De uitslag luidt als volgt: Jos. Blankenaar II IJm. I 1. H. Gorter—C. Suykafgebr. 2. D. MeyerB. Dukel 02 3. RemmersLaros 1—1 4. Vaksdhlov—Ligthart 02 5. FaberT. Postma 02 6. FransH. de Boer02 7. v. 't HoffDixhoorn 11 8. HubelmeyerG. Postma 11 9. v. d. BergF. Dukel02 10. Hogen esJ. v. Straaten11 Voorlopige uitslag 414 De totale uitslag luidde 164 voor de IJmuidenaren. Dinsdagavond speelt D.C.IJ. tegen de R.K. damclub St. Bavo uit Heemstede in haar clubgebouw Café Royal te IJmuiden. Han de Roode naar Oslo Het is ongetwijfeld voor de Hoogoven Athletiekvereniging „Suomi", maar in het bijzonder voor haar lid Han de Roode, die vorige week tijdens de 3000 meter steeple chase t.e Amsterdam achter de fenome nale Leeuwarder Walstra eveneens het bestaande Nederlandse record brak, een grote eer en voldoening, gekozen te zijn in de Nederlandseploeg, welke te Oslo in Noorwegen aan de interland-wedstrijd NoorwegenNeddbland deelneemt. Deze ploeg van Nederlands beste athle- ten, bestaande uit veertig man zal Don derdag en Vrijdag a.s. uitkomen. De Vitesse-man Walstra en De Roode, die vorige week respectievelijk met 9 min- 52.2 sec. Nederlands-kampioen en met 10 min- 6.8 sec. kampioen van Noordholland werden in de steeple chase 3000 meter, zullen in de Noorse hoofdstad op hetzelfde nummer uitkomen. De Roode heeft zich de laatste dagen beijverd een betere tactiek toe te passen terwille van de tijd. Woens dag zullen de athleten per vliegtuig de Noorse reis aanvaarden. Dames van Dmond wonnen van Bato De kort geleden herrezen Handbalver eniging ""„IJmond", welke thans nog slechts twee elftallen telt, nl. een heren- en een damesgroep, heeft de competitie Zondag morgen goed ingezet. Deze dames ont moetten op „Watervliet" de dames van BATO uit Haarlem en slaagden' er in een overwinning van 31 te behalen. Het bleek, dat de voorgaande oefenwedstrij den groot nut hebben gehad. Nadat Bato de toss gewonnen had ging het spel aanvankelijk gelijk op. Na 5 mi nuten wierp de Bato-doelvrouwe slecht uit en de IJmond-midvoor strafte deze fout af. (10). De nieuwe spelregels, waaraan nog gewend moet worden, ver oorzaakten nogal overtredingen. Felle Haarlemse aanvallen hadden geen succes, doch dit kwam voor IJmond toen de rechtsbuiten een bal snel opbracht en met een hard schot scoorde. (2-0). De doelver- dedigster van IJmond beoordeelde even voor de rust een lage bal van de linksbui ten van Bato verkeerd en de stand was 2—1. De hervatting bracht geen wijziging in het spelbeeld, zij het, dat IJmond iets sterker was. De gastvrouwen kregen nog een goedkoop doelpunt door een overtre ding van een Haarlemse verdedigster. De IJmond-rechtsbuiten schoot de straf worp in en bracht de stand op 3—1. De uitslag geeft de verhouding goed weer. MARKTBERICHT Zaterdag. Aangevoerd werden 8185 kisten verse vis. Hier bij waren 50 kisten tarbot en tong, 60 kisten schol, 250 kisten kabeljauw, 400 kisten schelvis, 75 kisten koolvis, 50 kisten diversen en 7300 kisten verse haring. Besommingen. De totale besomming van 7 trawlers bedroeg C 79.585. De KW 91 besomde f3006, de KW 123 Robert William f 1-0.790. Prijzen. De prijzen per gist van bot waren f30—f26, voor haring f 14—f 7,12. Kustvissers: KW 94 f 1200, IJM 52 f 2900, IJM 241 f 140, IJM 210 f 4820, IJM 214 f 3890, UK 2 f 1140, IJM 215 f 128, KW 155 f 4528. Uitslag veilingen Dezer dagen werd in café Flora te IJmuiden-Oost ten overstaan van notaris W Boerlage een aantal percelen in de ge meente Velsen geveild. De resultaten lui den: Driehuizerkerkweg 20 (11.02 a) koper J. P. Loendersloot voor f 11.000. J. v. d. Vondellaan 35 (2.53 a.) koper F. W. Brinkman voor f 6.700. De percelen bouwterrein aan de Achter Tollenslaan en P. C. Hooftlaan, respectie velijk van 31.70 en 13.10 a. kwamen niet in veiling. Velsérduinweg 156 (2.46 a.) werd eigen dom van W. Schortemeyer voor f 5400. Deze percelen liggen alle in Driehuis. Uit IJmuiden kwam perceel Neptunus- straat 46 zw. en rd. (66 ca.) onder de ha mer. Koper werd P. Verwoerd voor f^>500. Perceel Willem Barendszstraat 4 (85 c.a)) ging voor 3501 aan G. Stam van de hand. Veel waardering voor de rederijkers Receptie van „Kennemerland" De receptie ter gelegenheid van het vijf- en-zeventigjarig bestaan van de Rederijkers kamer „Kennemerland", Zaterdagmiddag in café „De Groentenbeurs" aan de Meer straat gehouden, heeft bewezen, wel'k een vooraanstaande plaats de Kamer in Bever wijk en omgeving inneemt. De ontvangstzaal was herschapen in een ware bloemenhof, waarvoor het materiaal was aangeboden door plaatselijke vereni gingen, corporaties en particulieren. Talrijk waren de vertegenwoordigers van vele organisaties en verenigingen, waar onder van de leden van het gevormde ere- comité burgemeester mr. H. J. J. Scholtens, erevoorzitter; mr. A. Moens, voorzitter, tevens als voorzitter van de V.V.V.; de heer G. W. P. Stoutenbeek, secretaris der afde ling Beverwijk van het Ned. Rode Kruis e.a. In zijn begroeting bracht de voorzitter der jubilerende Kanier, de heer P. Fiege, dank voor de grote bjoemenschat. Hij be pleitte een beter contact tussen de vereni gingen onderling, vooral nu zich met de komende feesten in 1948 in verband met het 650-jarig stadsrecht een goede gelegen heid zal voordoen iets goeds te verrichten. Een historisch overzicht van „Kennemer- land"s toneelspelkunst van de afgelopen driekwart eeuw besloot de heer Fiege met de mededeling, dat bestuur en leden van de Rederijkerskamer gaarne het culturele leven in Beverwijk willen stimuleren. Burgemeester mr. Scholtens vertolkte de gelukwensen van 't gemeentebestuur. „Het gemeentebestuur", zo zeide de burgemees ter, „volgt met belangstelling het algemeen culturele streven in de gemeente, doch de vele gemeentezaken maken het niet steeds mogelijk uw uitvoeringen te bezoeken." De spreker hoopte dat de komende kwart eeuw een zelfde goede verstandhouding zou be staan. Mr. A. Moens, één der oudste donateurs, sprekende namens het ere-eomité en de V.V.V. schetste de grote belangstelling van de V.V.V. voor het werk van de Kamer. Voor het regiefonds bood de spreker een enveloppe aan namens de V.V.V. Voor de bijzondere medewerking aan re vues ten bate van het Rode Kruis-zieken- huis, dat juist Zondag 20 jaar bestaat, uitte de heer G. W. P. Stoutenbeek erkentelijk heid. Tal van sprekers brachten voorts hun gelukwensen over. Dit waren voor de Ge heelonthouders Toneelvereniging „Nieuw Leven":J. P. Schelvis; de Beverwijkse Harmonièkapel: C. J. Verhorst; de „Brand- wijekers": H. Jaapies; R.K.S.V. „D.E.M." G. Bonnema; „Hoogoven Staten": M. v. d. Brink; „Varia", IJmuiden: L. W. Boeree; „Concordia", Velsen en „K.D.O.", Bever wijk: F. Brakenhoff; V.V. „De Kennemers": M, Berghuis; „Zanglust": L. Blaauw; Hard- draverijvereniging „Prins Bernhard": A. Blom Hzn.; „De Gïeteling" en Toneelclub „Tavido": W. Gregouir. De heer Fiege dankte ten slotte alle sprekers voor hun bewijzen van medeleven en belangstelling. Kuilman tweede in Oosterhout Het criterium van Oosterhout over 140 km werd gewonnen door de Rotterdammer Verschuren op 100 meter gevolgd door Kuilman uit Beverwijk. Vermelding ver dient het feit, dat Lakeman, die door de N.W.U. tot 1 Januari 1948 geschorst werd, ook aan dit criterium heeft deelgenomen; hij bezette de 5e plaats. Twee gedetineerden uit het kamp Vught, die Jn Waalwijk te werk gesteld waren bij het leggen van telefoonkabels, zijn via een steegje bij het postkantoor ontsnapt. Model-tentoonstelling van Esperanto-werk De afdeling Beverwijk van de Neder landse Bond van Arbeiders Esperantisten „Frateco", één der oudste in ons land, heeft Zaterdag en Zondag in het Statenhuis aan de Zeestraat ter gelegenheid van haar 25- jarig bestaan een tentoonstelling gehouden. Onder grote belangstelling, vooral van raadsfracties van Partij van de Arbeid en C.P.N., alsmede van esperantisten-zuster- afdelingen en onderwijskringen heeft de voorzitter van de jubilerende afdeling, de heer J. E. Meyer, de openingsrede uitge sproken. Hij releveerde de afgelopen kwart eeuw en merkte op, dat de medewerking tot ver breiding van Esperanto in de laatste jaren vóór de oorlog niet serieus genoeg is ge weest. De oorlog heeft hierin echter een kentering 'gebracht en niet alleen bevolkin gen van de verschillende landen onderling verbonden, maar door Esperanto „de leven de wereldtaal" de weg gegeven tot beter verstaan en begrijpen. Op de UNO-ronferentles, waar al het ge sprokene verteld moet worden, zou het voordeel van Esperanto duidelijk tot uit drukking kunnen komen. i Zowel de voorziter va-n de Partij van de Arbeid-fractie in de gemeenteraad, als die van de C.P.N. (de Waarheid), de heren A. Boer en J. Swarts, zegden de jubilerende afdeling vervolgens steun in elke vorm toe. De tentoonstelling, welke geldt als model voor verder te houden exposities in andere groepen en secties in het district, was niet grote zorg samengesteld en gaf een, ook voor niet-Esperantisten duidelijk beeld van de groter wordende verbreiding van de „wereldtaal", zoals deze geschapen is door dr. L. L. Zamenhof. Bekroond door een fraaie foto van deze pionier was een af zonderlijke stand aan hem gewijd, zijn ver taling uit het Hebreeuws van de Bijbel „La Sankta Bïblio" en speciale" werken door hem samengesteld „Originala Verkaro" (originele werken) en „Krestamatio" (bloemlezingen) waren daar bijeen. Naast kranten en tijdschriften van Nederlandse organisaties was ook voor de Esperanto- wereldpers een plaats ingeruimd. Studie materiaal voor jong en oud, waaronder een Esperanto-vocabulaire, prospecti voor tou risme en een afdeling literatuur gaven de vlucht van Esperanto weer. Het belang wekkendst waren de poststukken van de gehele wereld, gericht aan Beverwijkse en andere Nederlandse Esperantisten. Zelfs cursisten met nauwelijks een half jaar stu die kunnen zich beroemen op vrijwel onbe kende postzegels, éfie philatelisten doen watertanden. Nieuw-Zeeland, Marokko, Zweden, Argentinië, Vietnam zijn even- zovele eorrespondentielanden. Donderdag zal een Tsjêcho-Slowaakse dame voor de leden een causerie in Espe ranto over haar land houden, enkele lie deren zingen en met lichtbeelden het ge sprokene verduidelijken. Dit geschiedt eveneens in het Statenhuis. De Kerkweg wordt opnieuw bestraat Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare ken nis, dat tot nadere aankondiging de Kerk weg te Santpoort, van de Terrasweg tot de Kruidbergerweg in verband met het uitvoeren van bestratingswerkzaamheden voor het openbaar verkeerfrzal zijn afge sloten. NOG GEEN WAGENMAKERIJ AAN DE HAGELINGERWEG. Burgemeester en wethouders van de gemeente Velsen maken bekend, dat de beslissing op het verzoek van P. Schuilt te Haarlem, om vergunning tot het oprichten van een carrosserie- en wagenmakerij in de werkplaats, gelegen achter het perceel Hagelingerweg no. 22 te Santpoort, door hen is verdaagd, op grond dat het onder zoek nog niet zover is gevorderd, dat daar omtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. Doodstraf geëist tegen eit-biirgemeester Voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage had zich opnieuw te ver antwoorden de 33-jarige gemeente-ambte naar R. B. uit Barendrecht, wie ten laste gelegd werd, dat hij als burgemeester van deze gemeente aan de SD te Rotterdam had medegedeeld, dat de commies der secretarie K. Groeneweg in plaats van zelf een huwelijk te voltrekken, dit had laten doen door de ontslagen burgemeester jhr. V. P. A. Beelaerts van Blokland. Voorts werd hij er van beschuldigd, dat hij aan de „Beaufragte" van de rijkscommissaris, dr. Schwebel had medegedeeld, dat een predikant geweigerd had zijn kerkgebouw ter beschikking te stellen voor verdachtes huwelijk. Ook vermeldde de tenlasteleg ging het verraad van onderduikers en il legale werkers. B. heeft reeds; in Mei 1946 voor het Bij zonder Gerechtshof te 's-Gravenhage te rechtgestaan, bij welke gelegenheid de procureur-fiscaal de doodstraf tegen hem geëist heeft. In zijn uitspraak heeft het Hof de zaak toen opnieuw naar de in structie verwezen. Verdachte, die gedurende de gehele zit ting op een brancard in de rechtzaal lag, antwoordde niet op de tot hem gerichte vragen. De procureur-fiscaal, mr, Braun was van oordeel,, dat verdachte simuleerde. Hij eiste de doodstraf alsmede ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. Uitspraak 3 October. Treedt Nadjamoeddin af? Naar het A.N.P. in doorgaans welinge lichte kringen te 's-Gravenhage verneemt, zou een heengaan van Nadjamoeddin als minister-president van Oost-Indoneslö op handen zijn. WALVIS IN ZICHT De première vao de film „Walvis in zicht", vervaardigd door de Polygoon-Profilti-productie, zal op 2 October plaats hebben in Groningen, ter gelegenheid van een filmfeest, dat de afde ling Hel Noorden van de'Nederlandse Bioscoop bond organiseert. Secretaris van Tribunaal lichtte dossierstukken Indertijd hebben wé bericht, dat de ad junct-secretaris van het tribunaal te Leeuwarden, mr. J. yan der M., uit zijn functie was ontheven wegens het feit, dat hij uit een dossier, stukken had gelicht en in strijd met zijn instructie als com missaris verhoren had afgenomen in kampen en woonhuizen. De president van het tribunaal, mr. Bijlsma, concludeerde Zaterdag tij dens de behandeling van het beroep van mr. Van der M. tegen dit ontslag voor het ambtenarengerecht, tot handhaving van het ontslag. Hij nam aan, dat mr. Van der M. het onderzoek met de beste bedoe lingen was begonnen, doch dat hij gefaald heeft in het juiste middel. Nationale demobilisatieraad geïnstalleerd Met toespraken van prins Bernhard en dr. L. J. M. Beel werd Zaterdag de Nationale demobilisatieraad, die vertegen woordigers van de betrokken departemen ten en particuliere instellingen omvat, hedenmorgen te 's-Gravenhage geïnstal leerd. SCHEEPVAART JAVA-CHINA-JAPANLIJN. Tjitjalmgka, 23 Sept. te Singapore, via Batavia (25 Sept.), Sema- ang (2 Ocht.) en Soerabaja (3 Oct,) naar Makas- iar (6 Oct.) Tjisadane, 21 Sept. van Amoy naar Sjanghai (23 Sept.). Tjibadak van Makassar, 23 Sept. via Soerabaja (25 Sept.) Semarang (27 Sept.) en Batavia (29 Sept,) naar Hongkong (8 Oct.). Tjimenteng. 27 Sept te Hongkong, via Tarakan (4 Oct.) naar Makassar. KON. HOLD. LLOYD. Salland, uitreis, 19 Sept. te Buenos Alces. Ittersum, thuisreis, 18 Sept. van Santos naar Victoria. Delftland, 18 Sept. op uitreis te Rio de Janeiro. K. N. S, M. Caribla, 19 Sept. van Rotterdam n§ar Bremen. Iris, 18 Sept. van Leixoes naar Amsterdam, Orestes, 19 Sept. te Amsterdam. Stentor, 20 Sept. te Amsterdam. Euterpe, 20 Sep. te Amsterdam. Stuyvesant, 20 Sept. te Amster dam. Cottica, 19 Sept. v. Madeira n. Paramaribo. Zeehond, 19 Sept. van Antwerpen naar Leixoes. Roelf, 19 Sept. van Santander naar Pasajes. Orenen, 19 Sept. van Kopenhagen naar Nakskov. MIJ. NEDERLAND. Java, 19 Sept. van Soe rabaja naar Makassar. Johan de Wit't. 19 Sept. van Trinidad naar Plymouth. Radja, 20 Sept. van Pulupandan naar Singapore: Tarakan, 19 Sept. van Kamran naar Djeddah. HOLL. ARFIKA LIJN. Jaarstroom, 18 Sept. te Dakar. Amstelstad, 17 Sept. van Port Gentfl naar Pointe Noire. Zaterdag 20 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: Osburn van Hallstavik. Brat- fors van Kingsline. Stentor van Antwerpen. Euterpe van Lissabon. Ida van Rotterdam, Lotto van Dublin. Stuyvesant van Antwerpen, Nieuw I-Ioland van Batavia. Forsbuld van Londen. Rattaj van Gdynia. Ithakos van Gdynia. Admi raal De Ruyter van Londen. Pacific van Gel'fle, Vllestroom van Leeds. Bess van Dramman. Uitgevaren zijn: Dlnkel naar Helsinfifors, Kei zersgracht naar Helsingfors. Zaanstroom naar Tanger. Stork naar Londen. Spaamestroom naar Plymouth. Mir naar Dublin. Ida naar Kopen hagen. Jans naar Londen. Lingestroom naar Lon den. Concordia naar Emden. Berkelstroom naar Huil, Zondag 21 September kwamen binnen: Denl van Strömstad. Eemstroom van Londen. Buddy van Antwerpen. Herman Trach van Baltimore. Surte van Londen. De Ruyter van Norresundet. Necton van Parr, Cristallina_van Gdynia, Regea van Londen. Bomma van Oslo. "Vertrokken zijn: Sumatra naar Londen. Pos- nam naar Huil. Kongslein naar Curacao. Alstern, naai' OtterbËcken. Orestes naar Dublin. Hoogwaterstanden. Maandag 22 September: 8.36 21.03 uur. (Speciale correspondentie uit New York) Naar wij van welingelichte zijde vernemen is het te verwachten dat in het kader van het Marshall-plan aan Nederland In de nabije toekomst op zeer uiteenlopend gebied hulp en steun zal worden verleend. Zelfs al zou vol gens Amerikaans inzicht geen aan vaardbaar plan voor de economische /wederopbouw van Europa tot stand kunnen worden gebracht, dan zou toch aan het voornemen van toonaangeven de kringen om de zogenaamde Bene- lux-Ianden financiële en economische bijstand te verlenen, uitvoering wor den gegeven. In deze economische en culturele alliantie der drie landen ziet men in de Verenigde Staten een doel treffend middel om Europa uit de economische crisis te halen. Gestreefd wordt om ook Frankrijk in dit blok te betrekken; ook de Scandinavi sche landen zouden bereid zijn met „Be nelux" in onderhandeling te treden. Voor elke staat afzonderlijk zal dan van Ame rikaanse zijde worden nagegaan, welke steun nodig is. Voor Nederland is daarbij gedacht aan het ter beschikking stellen van diverse graansoorten en half-fabrika- ten. Laatstgenoemde maatregel zal in niet onbelangrijke mate bijdragen tot ver sterking van onze dollarpositie. Zowel Antwerpen als Rotterdam en Amsterdam zullen in sterkere 'mate dan voorheen in de interesse-sfeer der Amerikaanse ex porteurs komen. In overleg met de betrok ken landen zal daarbij een speciaal beta lingssysteem worden ingesteld, waarbij rekening wordt gehouden met 't schrijnend dollar-tekort, waarmede men in Europa te kampen heeft. De ontwikkeling van de toestand in In donesië heeft naar Amerikaans inzicht in de laatste weken een wijziging ten voor dele van het Nederlandse standpunt on dergaan. Daartoe hebben niet alleen de berichten uit Indonesië zelf, doch ook besprekingen van Amerikaanse afgevaar digden in Nederland met figuren uit de kringen van de Indische ondernemers bijgedragen. Wel wordt vastgehouden aan de opvatting dat zoveel mogelijk langs vreedzame weg tot een oplossing moet worden gekomen. Men is in Amerikaanseeconomische Mutatie bij Haarlems Tribunaal Bij K.B. is op zijn verzoek met ingang van 1 Augustus 1947 aan mr. W. Ven let eervol ontslag verleend uit zijn functie ais secretaris van het Tribunaal voor het ar rondissement Haarlem en is benoemd tot secretaris van genoemd Tribunaal mr. N. Kolff, thans adjunct-secretaris bij ge noemd Tribunaal. SCHULTE EN LAKEMAN GESCHORST. Blijkens een officiële mededeling heeft de sport- commissie van de NWU Schulte en Lakeman „voor hun onsportieve gedrag In de wedstrijd te •s Hertogenbosch, waar zij de wielersport al een heel slechte dienst bewezen", geschorst tot 1 Januari 1948. zij hebben-hun gecontracteerde gage verbeurd. De wlnterbanen zullen het dus tot zo lang zonder Schulte moeten doen. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN INGL1S vertaald uit het Engels- 33) Hij leek erg op u en ik ben met hem getrouwdWat zou Kathryn gezegd hebben, als zuster Prescott haar die ont stellende waarheden verteld had? De ge dachte schoot door haar heen, terwijl haar bruine ogen in de blauwe, die haar zo aan Dick deden denken, keken. Dan, omdat ze zelfs zonder zijn naam te noemen niet met een van de Heriots over Dick wilde spre ken, vertelde ze slechts een gedeelte van de waarheid- Hij is gestorven, zei ze kort, en ze was blij, en enigszins verrast, toen Kathryn, na een korte blik op haar, het gesprek op iets anders bracht. Het was natuurlijk moeilijk werk, maar toch voelde Anne hoe er een soort vriendschap begon te groeien tussen haar en haar humeurige patiëntje. Kathryn had nog steeds haar grillen, haar vlagen van ongemanierdheid en ruwheid, maar ze werd toch aanmerkelijk gemakkelijker in de omgang. Wanneer ze in een van haar slechte buien was, bleef Anne tactisch uit de buurt en ging ze in haar eigen ^imer zitten breien aan de zachtgele jumper of wat lezen. Eens per dag, gewoonlijk in de namiddag, kwam mevrouw Forbes altijd langs om te informeren, hoe het met Ka thryn was, en om een poosje met haar te babbelen. Haar bezoeken maakten echter altijd de indruk, te behoren tot een ver velende sleur en niet gebracht te worden, omdat ze werkelijk veel belang stelde in de gezondheidstoestand van haar nichtje. Anne merkte tot haar verbazing, hoe ver ontwaardigd ze was over de onverschillig heid van de oudere vrouw. Je zou werke lijk gaan denken, dacht ze bij zichzelf, dat het niemand in dit huis erg veel kan sche len, of ze ooit beter wordt of niet, behalve mij .zelf en Sara en Rose. Want zelfs Alan had Kathryn nog maar twee keer bezocht sinds Anne's komst. Het was waar, dat hij het natuurlijk erg druk had: altijd buiten en druk in de weer, en nooit terug op Trant voordat Kathryn al voor de nacht was klaar gemaakt. Anne kon niet nalaten op te merken, dat hij misschien toch wel eens wat meer moeite zou kunnen doen om zijn zusje op t* zoeken, vooral omdat Kathryn er zich altijd zo over verheugde hem te zien. Stel je voor, dat hij zich een ogenblik van zijn drukke werkzaamheden zou vrijmaken, dat het paard wat later beslagen zou worden of d>t enige ponden aardappels eens wat later gerooid zouden worden!'.Het is geen wonder, dat hij zo hard was tegen die arme juffrouw Bell, als hij zijn eigen zuster zo behandelt. Nu ze zo over hem dacht, was het haast eenvoudig voor haar om stijf en vormelijk in zijn tegenwoordigheid te zijn, zoals ze zichzelf had voorgenomen en hij de twee bezoeken, die hij Kathryn had gebracht, had ze de kamer uit weten te glippen en had ze hem met Kathryn alleen gelaten. De eerste keer had Alan het nauwelijks gemerkt. Maar de tweede keerIk geloof niet, dat je kleine verpleegstertje mij graag mag zei hij tot Kathryn, verwonderd over het gevoel van ge kwetstheid, dat in hem opkwam. Kathryn lachte. Hoe kom je daarbij: Och, ik weet het niet, maar ze schijnt me te ontwijken. Ze is alleen maar tactisch, ouwe jon gen. Ze denkt, dat i'k je graag alleen voor mezelf heb. Ik moet zeggen, dat ze in haar soort wel lief is- Dat heb ik ook al gedacht, zei Alan met een vrolijk gezicht; al zijn zor gen en slechte buien bleven buiten de ziekenkamer, als hij Kathryn kwam op zoeken. Ze heeft een keer met me ont beten, weet je, toen Geoff Neame er was. Was het daarom, dacht hij, en hij vond de gedachte onaangenaam, was het omdat Geoffrey Neame toen nog op Trant was, dat ze die eerste morgen van haar ver blijf op Trant beneden was komen ont bijten? Kathryn keek hem lachend aan. Alan, lieve jongen, zei ze, je schijnt te vergeten, dat zuster Prescott hier is om mij te verzorgen en niet jou. Als je haar aandacht wilt hebben, zul je ook in bed moeten gaan liggen. Alan lachte en rekte zich uit. Er zijn ogen blikken, dat ik dat maar al te graag zou willen doen, zei hij, als je van galei slaven spreekt. Kathryn nam hem scherp op. Hoewel hij dezelfde oude Alan was, 'zelfs meel de oude, dan hij in lang geweejst was, zag hij er toch erg vermoeid uit en bepaald ook magerder. Angst kwam in haar op. Alan zou toch ook niet ziek worden zoals zij? De schertsende toon verdween uit haar stem en deze was scherp en bezorgd, toen ze hem vroeg: Je overwerkt je toch niet, Alan? Waarom schei.je er toch niet mee uit alles'zelf te doen en neem je geen rentmeester, zoals Dick had. Het is toch zeker.... Zijn gezicht verstrakte, toen de oude, bekende geïrriteerdheid ini hem op kwam, maar hij glimlachte, hoe wel die glimlach wat gedwongen was. (Wordt vervolgd). kringen zeer belangstellend naar de rap porten, welke thans in Indonesië worden opgesteld. Meer en meer acht men in de Verenigde Staten een zelfstandig Indone sië op basis van de Koninklijke rede in December ook van verdragende betekenis voor Amerika zelf. Ook bij dit streven wil men de Nederlandse regering ter wille zijn. Toneel Vier artistieke leiders breken nieuwe theaterbanen Wij hebben ons afgevraagd waarom de Engelse toneelgroep, die op Woensdag 24 ■September een galavoorstelling-in de Stads schouwburg geeft, zich „Company of Four" noemt, hoewel er vijf medespelenden staan aangekondigd. Gelukkig was de directrice, miss Dorothy Black, die te 's-Gra^enhage in het hotel De Twee Steden logeert, waar de overigen zich Dinsdag bij haar zullen voegen, zo vriendelijk dit raadsel voor ons op te lossen. Deze „Company of Four" heeft haar naam te danken aan de wonderlijke rol die het getal vier in de plannen van het gezelschap speelt. Het is ontstaan in September 1945 op initiatief van de vier artistieke leiders: Rudolf Bing (een Oostenrijker van geboor te, die het thans lopende Festival van scho ne kunsten te Edinburg organiseerde); Tyrone Guthrie (een beroemd regisseur, die jarenlang, aan Engelands eerste gezel schap, Old Vic, verbonden is geweest); Norman Higgens (directeur van het Arts Theatre van Cambridge) en de impresario Hugh Beaumont. Hun bedoeling was onder andere het in Engeland heersende stelsel om het repertoire te beperken tot. jaren achtereen lopende kasstukken te doorbre ken, Besloten werd ieder gekozen st.uk eerst vier weken in de provincie en daarna vier weken in Londen te spelen. Helaas wilde het noodlot dat de eerste vier pre mières wanhopig stemmende mislukkingen waren. Eerst in September 1946 brak de periode van algemene erkenning en daar mede van' voorspoed aan. In die maand werd de wereldpremière gegeven (in het kleine avant-garde theater The Lyric, Hammersmith) van Jean Cocteau's ,,1'Aigle a deux têtes" met welk stuk, aldus een bij de herinnering glimlachende Dorothy Black, het lieve winstje van tienduizend pond sterling werd gemaakt. De vertolkster van de hoofdrol, Eileen Hirley, van wie nooit iemand eerder had gehoord, kreeg direct een engagement aangeboden door sir Alexander Korda, om de rol van koningin te spelen in de Hamlet-film, die Laurence Olivier voor hem maakte, tegen een salaris van zestigduizend pond. Dit was de eerste maal dat-men in Engeland Parijs te'vlug af was geweest. I Het repertoire. Miss Dorothy Black vertelt met zicht bare voldoening dat het niet bij dit ene experiment is gebleven. Tbsen, Molnar en Saroyan werden gespeeld drie schrijvers wier werken in de laatste maanden ook in ons land te#zien zijn geweest. Maar baan brekend was de introductie van Jean Paul Sartre op de Britse planken Zover zijn wij In Holland nog steeds niet. Talrijke jonge auteurs zagen hun werken door de Company of Four ten doop gehou den. Ook Wynyard Browne, wiens Dark Summer hier Woensdag wordt vertoond. Browne genoot reeds enige bekendheid door de romans die hij heêft gepubliceerd. „Dark Summer" is voor deze tournée ge kozen, omdat het geen typisch Engels blij spel is, maar een stuk dat een internatio naal probleem van deze tijd behandelt: de terugkeer uit de oorlog van een jong sol daat, die tweemaal een oogoperatie zal moeten ondergaan om zijn gezichtsvermo gen terug te krijgen. Er groeit een liefdes verhouding tussen hem en een Joodse emigrante, welke wordt verstoord omdat lastertongen beweren dat de vrouw geen andere bedoelingen heeft dan het verkrij gen van de Engelse nationaliteit, Het Joodse meisje trekt zich echter vrijwillig terug als zij bemerkt, dat zijn hart de voorkeur geeft aan zijn verloofde, die hij niet de lasten van zijn blindheid heeft willen opdringen, maar die hem desondanks trouw is geble ven.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3