Albert Heijn naar Borst flinke meisjes Driehonderd meter onder de grond wordt ons kolenrantsoen gehakt Reinigingsdeskundigen klagen over het publiek [Kort en Bonaig Sojaboon en grondnoot kunnen uitkomstbrengen S. Bouma BOEKH. c.a. MIDDENST. TALEN INST. PONT flinke verkoopster Voor een fruitmand Luidsprekers nette meisjes jongemannen Polly %l TIi.J.L •YanJen BERG 5000 kwart-tabaksmatten MAANDAG 22 SEPTEMBER 1947 IJMUIDER COURANT Uitgebreide maatregelen beschermen de delvers van het zwarte goud" In de portiersloge van de Staatsmijn Wilhelmina in Terwinselen zit de meester- opzichter P. Dols op me te wachten, die me begeleiden zal op de tocht naar de inge wanden der aarde. Ik moet mijn naam zetten in een bezoekersregister, ik moet een formulier tekenen, dat ik op eigen risico zal afdalen, mijn naam wordt genoteerd op enige bureaux, ik krijg een toegangsbewijs en een penning," juist als de mijnwerkers, want men moet weten, wie er in de mijn zijn en waar ze zijn voor het geval, dat er eens iets mocht gebeuren. Als ik straks bijna vierhonderd meter onder het aardoppervlak zal zijn, zal ik daar even aan terugdenken, wanneer ik mij realiseer hoe slechts enige ijzeren stutten een dak van 100 meter steen dragen. In een badkamer kleed ik mij uit om een mijnwerkerscostuum aan te trekken, een wollen hemd, een stijve zwaar linnen broek en kiel, dikke sokken, „kistjes" aan de voe ten met stalen neuzen, een wollen halsdoek, een leren pet met een electrisch lampje, waarvoor ik de batterij in een borstzak meedraag. Niets onderscheidt mij nu meer van al die mannen die hier zijn, behalve dat mijn pak nog schoon is en mijn gezicht niet besmeurd met zwarte vegen. Dan trek ken wij er op uit, mijn begeleider en ik. Eerst een rondgang bovengronds. Liften rijzen uit de diepte, twee volle kolenwagen - tjes kamen er uit, aan de andere kant rijden twee lege weer binnen. Vier keer gaat het zo achter elkaar, dan schiet de lift met razende vaart naar om laag, enkele honderden meters de schacht in. De volle wagentjes rijden weg; de kool verder het gebouw in om gesorteerd te worden en leeggestort in de gereedstaande spoorwagons, de wagentjes met steen, het afval dat beneden in de mijn reeds afge zonderd is, naar buiten om gedeponeerd te worden op de enorme steenhopen die bij elke mijn bergen vormen van soms honderd meter hoogte. De lege wagentjes rijden, na gelost te zijn weer naar de lift in altijddurende cirkelgang. Er heerst hier bij de schacht een oor verdovend lawaai doordat de wagentjes automatisch worden in- en uitgestoten, wat een harde schok geeft. Opzichter Dols geeft'de man, die de lift bedient, een teken dat wij omlaag willen. Hij geeft een sein met een belsignaal aan de man beneden, dat er personen komen en dan stappen wij in de liftkooi. De „kool" in. We suizen omlaag, honderd meter, twee honderd meter, tot op de 320 meter ver dieping. Het is lang niet het diepste punt. Er is een schacht tot op 800 meter, vertelt mijn gids, doch die wordt nog niet geëxploiteerd. Voor mij heeft hij een der beste „pijlers" uitgezocht. Een pijler is een kolenlaag, wel ke wordt uitgehouwen. Deze kolenlagen liggen als lagen boter op een boterham, zo legt hij mij uit. De kolen liggen name lijk in lagen tussen het gesteente in, soms enkele decimeters, hier wat dunner, daar wat dikker. „Boven" aan de bureaux heeft men dat alles in kaart 'gébracht, men kent er precies de ligging van de kolen- en steen lagen, zodat er niet zomaar op de bonnefooi wordt gewerkt, doch systematisch en zo economisch mogelijk. Op efen groot ondergronds station komen we aan, er is een heel emplacement smal spoor en lange rijen kolentreinen, lege en volle, staan er gereed. De gangen zijrl hier breed en hoog en helder gewit en verlicht. Men zou er zich in de Parijse métro wanen. En dan gaan we wandelen, 320 meter onder de oppervlakte der aarde. Mijn gids vertelt me onderwijl allerlei over de ven tilatie en over de veiligheidsmaatregelen, beide onmisbaar in dit onderaardse laby rinth, want van beide hangt het leven af van de duizenden die hier wroeten en wer ken als mollen in de buik der aarde. Eerst gaan wij naar de telefooncentrale, waar de heer Dols onze positie gaat mel den, want ook de telefonist moet weten waar wij zijn. De heer Dols heeft namelijk het toezicht op de veiligheid en hij moet steeds bereikbaar zijn. Dan gaan we naai de machinekamer, die even proper en hel der is als alle machinekamers ter wereld; men kan er van de vloer eten. We gaan weer verder, een wandeling van een uur moeten we maken eer we aan af deling A zijn, waar onze pijler is. De helder witte en hoge gangen worden weldra gangen zoals ik ze me in een mijn altijd heb voorgesteld: minder hoog en minder breed en helemaal niet meer wit maar donker, zodat ik mijn lampje aan flits. Warn en koud. Opzichter Dols heeft reeds boven zijn lamp aangestoken, een echte mijnwerkers lamp, die niet veel meer gebruikt worden. In elke pijler heeft men er slechts enkele om het gas te controleren. Hij draait de pit laag, zodat er nog slechts een klein blauw vlammetje overblijft. „Als zich hier nu een blauwe kegel op vormt is er gas in de mijn, legt hij uit. Tot een sterkte van tien, twaalf kunnen de mensen verdragen, maar zodra er maar gas tot een sterkte van twee «f drie geconsta teerd wordt, wordt zulks'gemeld, waarop het gas verdund wordt door toevoeging van verse lucht." Ik krijg het warm in mijn vrij dikke kle ding en ik veeg eens met mijn mouw over het gezicht. Mijn gids lacht: „Nu lijkt u al meer op een éohte mijnwerker!" ik kan het zelf niet zien, maar er moeten flink zwarte vegen op gekomen zijn. Maar als we een hoek omslaan knoop ik gauw mijn kiel en mijn halsdoek dicht, want een koude lucht stroom waait ons tegemoet. We gaan door enkele deuren die als een luchtsluis wer ken, de verse koude lucht van daareven wordt hier verdeeld en als we de laatste deur door zijn heerst er een aangename temperatuur. De gangen worden nu nog lager en smal ler, het lopen op de zware ongewone schoe nen door het mulle zand vermoeit. Een fel licht in de verte komt snel nader, een De zomer loopt ten einde en we gaan denken aan de winter en aan de twaalf eenheden brandstof die ons beloofd zijn. Kolentreinen rollen af en aan door het Limburgse land om deze belofte te ver vullen. Maar wat moet daar allemaal voor gedaan worden? - Een onzer mede werkers daalde af in de staatsmijn Wil helmina in Terwinselen om dat met eigen ogen te zien en het de lezers te vertellen. Hier is het eerste deel van zijn ervaringen. hoornsignaal weerklinkt. We drukken ons tegen de wand en een lange kolentrein van zestig wagentjes dendert voorbij. Dan gaan we weer verder, een andere gang in, waar we gebukt moeten lopen. Eenmaal moeten we over een slede met materiaal kruipen en dan gaan we met een vrij scherpe helling omlaag. Als we beneden zijn zijn we een vijftig meter gedaald en dan staan we voor onze pijler. Ik zie een lange gang waar een aantal mensen op de grond ligt te werken, de gang is ruim 100 meter lang, 1.80 meter breed en 75 cm hoog. „Moeten we daar in?" vraag ik. Ik ben geen bijzonder goede acrobaat en het lijkt me niet erg aanlokkelijk, maar mijn gids, die langer is en zwaarder ge bouwd dan ik, lacht eens en kruipt er al in. „Ik heb dit al 33 jaar lang gedaan", zegt hij en manmoedig schuifel ik hem na. Als hij er in gaat, dan kan ik het ook. Het mannetje is op het eerste gezicht vrij dapper: zijn snorren staan als man moedige stekels terzijde van zijn iets te scherpe neus, maar de tas in zijn rechter hand duidt op een zekere onderworpen heid aan hogere machten, die in de wan deling vermoedelijk als „Betsy" of „kind je" betiteld worden en tegen wie hij in een recalcitrante bui de overigens suc- cesloze uitroep „ach jij" pleegt te uiten. De tas puilt nu uit van de uien. Uien, meneer, heeft dit mannetje zijn groente boer toevertrouwd, uien zijn de bouwste nen van de menselijke constitutie, wanneer straks de zomergroente afgelopen is. Afgelopen zegt hij, met een ondertoon van weemoed in zijn zachte stem en hij denkt aan de winter, die hem straks van het dagelijkse kropje andijvie gaat bero ven. „Hoeveel hattu gewenst?'" heeft de •handelaar, zonder gevoel voor de bespie gelende toon, waarmee de bestelling be gon,- geïnformeerd. „Geef maar tien kilo". Tien kilo is een heleboel, en de opdracht van thuis ging eigenlijk veel minder ver, maar je kunt toch geen twee pond uienEn de andijvie is zo duur. Wanneer dan eindelijk tien kilo uien de tas van het mannetje tot overlopens vul len, schuifelt hij voorzichtig de winkel uit en zoekt de weg terug, stoep af, uitkijken, stoep op, wat een aardig katje hebben die mensen daar. Het katje heeft echter behoefte aan meer dan de stilzwijgende hulde van het mannetje en strijkt zijn hoge rug tril- staartend tegen de benen van de voorbij ganger. „Och poessie" zegt deze, „wou jij een aaitje?" En de tas met de bouwstenen wordt even tegen het boompje gezet, om poes te kunnen strelen, poes, die dank baar uit twee barnstenen ogen omhoog blikt en zachtjes mauwend tussen de voe- Op een in Amsterdam gehouden inter nationaal congres van stadsreinigingsdi recteuren heeft Rob Brooks uit St. Louis het een en ander verteld over de manier waarop in de grote steden van Amerika de reiniging in haar werk gaat. Het onderhoud der straten is in grote steden zeer gecompliceerd geworden. De voornaamste oorzaak hiervan is wel, dat er dag en nacht zoveel verkeer is, dat het haast onmogelijk is met de reinigingsvoer tuigen te werken. Ook de talrijke parke rende auto's belemmeren het werk met reinigingsmateriaal. Wat betreft het schoonhouden van de sloppen en stegen in de arme buurten, dit is een probleem op zichzelf. Zelfs wanneer men. meermalen per dag de sloppen reinigt, blijven zij er onverzorgd uitzien, omdat het publiek moeilijk tot zindelijkheid is op te voeden. In het district Columbia is men er thans toe overgegaan gedurende de warme maan den de stegen en sloppen met een oplos sing van insectendodende stoffen te be sproeien. Hiervoor worden speciale sproei wagens gebruikt, die eenmaal in de drie of vier weken de betreffende wijken ont smetten. Zo kan men in ieder geval zorgen, dat er geen ziektenverbreidende insecten blijven leven. Men gebruikt voorts moderne machines, die speciaal geconstrueerd zijn voor het snel en doeltreffend verwijderen van bla deren en vodden papier. Dit laatste heeft vooral zijn nut bewezen voor 'het schoon houden van marktplaatsen. Bij zijn betoog sloot dat van zijn Ant werpse collega H. Janssens aan. Deze di recteur betoogde dat het Belgische pu bliek thuis weliswaar netjes is, maar op •straat in genen dele. De ervaring jn Antwerpen heeft geleerd, dat het aanbrengen van papierbakken op straat niet geheel bevredigend werkt. Hoe onontbeerlijk deze papierbakken in het centrum van de stad ook mogen zijn, men moet him aantal toch zoveel mogelijk trachten te beperken. Men gebruikt de papierbakken op straat in vele gevallen als gewone vuilnisbakken en vaak vindt men er van alles in behalve papier. Aan gezien de papierbakken alleen berekend zijn voor het bewaren van papier en niet van zwaarder materiaal, gaan zij gauw stuk en moeten geregeld door nieuwe ver vangen worden. Na de lezingen was er ge legenheid tot discussie. De hoofdingenieur van de Amsterdamse stadsreiniging, W. A. G. Weststrate be sprak de redenen waarom in Nederland geen sortering van het huisvuil wordt toe gepast. Het sorteren van huisvuil, zo zeide hij, is onhygiënisch werk en boven dien vernederend voor hen, die er mede belast zijn. De mensen, die dit werk zou den moeten doen kunnen zich elders met minder verwerpelijke arbeid zeker nutti ger maken. Het sorteren van metaal en glas, zoals dat in Drente gebeurt, achtte ir. Weststrate niet vernederend, doch hij meende, dat ook dit werk, gezien het ge ringe percentage van waardevol materiaal dat het oplevert, achterwege kan blijven. Een der directeuren van de Londense stadsreiniging, J. C. Dawes meende, dat het sorteren van huisvuil, welisiyaar een onaangename bezigheid is, doch dat het Agendsi voor Haarlem MAANDAG 22 SEPTEMBER Luxor: ..Vloeibaar goud". 18 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 0.15 uur. Spaarne: „De Musketiers". 14. j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vrouw tegen vrouw", 18 .1., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het tweede gezicht". 18 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Jeugd op drift". 14 j., 2 00. 4.15, 7.00 en 9,15 uur. City: „Topper op stap", 2.15, 4.20. 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 23 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, 7.30 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. In Nijmegen ontbrandde weer het bevrijdingsvuur De Nijmegenaren hebben Zaterdag voor de derde maal de bevrijding van hun stad herdacht. Op de Amerikaansê en Engelse oorlo kerkhoven in de omgeving zijn des morgens herdenkirsgsplechtigheden gehouden. Des middags ontstak de burgemeester, mr. Ch. Hustink, met de fakkel welke door estafette lopers uit Eindhoven naar de Keizerstad was gebracht, nabij de Waalbrug het be vrijdingsvuur. Hij sprak daarbij een korte herdenkings rede uit. Onder de tonen van de Amerikaanse en Engelse volksliederen werd de Amerikaanse vlag door een soldaat van de 82ste Airborne Division gehesen. De Engelse vlag werd door een Engelsman ontplooid en een Ne derlandse soldaat deed onze driekleur in de wind wapperen. Troepen défileerden vervolgens langs de vlaggen en het bevrij dingsvuur, gevolgd door tal van Nijmeegse sportverenigingen. Het bevrijdingsvuur bleef de gehele avond en nacht in de vuur- schaal als een lihctende kolom gloeien en was tot ver in de Betuwe zichtbaar. Dit zelfde vuur zal na 7 maanden op 5 Mei door estafettelopers naar Amsterdam wor den overgebracht. RANTSOENBONNEN VAN SERIE E WORDEN ONGELDIG. De rantsoenbonnen van de serie E zijn na 27 September niet meer geldig. Na die datum zijn voor voedingsmiddelen, tabak en zeepartikelen uitfluitend de rantsoenbonnen van de serie G geldig. zeer economisch is en in een tijd als deze toch wel dient te worden toegepast. Het is zijn ervaring dat de gezondheidstoestand van hen, die dit werk doen, niet slechter is dan die van de andere arbeiders. Om het nut van sorteren duidelijk te maken gaf hij het volgende voorbeeld: in het Britse huisvuil wordt jaarlijks 2.000.000 ton steenkoolas aangetroffen. De as be vat nog minsten 60% van de oorspronke lijke calorische waarde. De steenkool kost gemiddeld drie pond per ton en de as zou, indien zij als vuilnis werd behandeld 10 shilling per ton aan arbeidsloon- voor de ophalers kosten. De heer Dawes betoogde voorts nog aan de hand van andere voorbeelden, dat^het sorteren van vuilnis een noodzakelijkheid is, vooral in de landen, die zeer door de oorlog hebben geleden. Kippeneieren worden twee cent duurder Kippeneieren zijn twee cent duurder geworden, teneinde de pluimveehouders in staat te stel len, de kippen beter te verzorgen, waardoor de productie van eieren wordt gestimuleerd. Voor de consument gelden thans de volgende prijzen: klasse T 18 cent; klasse II 17 cent, klasse III 16 cent, klasse IV 15 cent, klasse V 14 cent, klasse VI 12Mi cent. De prijsverhoging geldt tot 3 Januari 1948. ten van haar onverwachte aanbidder door- trippelt. Een kat kan lief zijn. Het mannetje is op zijn hurken gaan zitten en aait poes over zijn cyperse ruggetje, krauwt dezelve onder de behaaglijk opgewende kop en zegt: „Moet jij zo lekker snorre?". De poes antwoordt niet, zoals gewoonlijk, maar gaat tegen een reeds vertrouwde knie. kopjes produceren, haar nageltjes druk grijpend, de ogen tot spleten samen getrokken. „Nou moet het baasje weer verder" be sluit het mannetje na deze diepgaande studie van de affecties, die hem worden bewezen. Poes zet haar kopjes voort tegen het muurtje van een tuin. Maar dan staat er opeens een uiterst hulpeloos mannetje op de lege straat. Zijn tas. de tas van zijn vrouw, met de tien kilo uien.... Wie; welke onverlaat; wat een gemene streek;- denkt 'het mannetje. Zolder tas maar met lood in de schoenen is hij naar huis gegaan. Zijn wettige echt genote, zeer wettig en zeer echtgenote, vraagt om de groente. Hierop maakt de man een psychologische noodsprong in de leugen. „Kijk es kindje" zegt hij „uien zijn eigenlijk niet zo heel best voor de mense lijke constitutie, zodat ik maar even kom vragen, wat je anders wilt hebben. De tas staat nog bij de groenteboer, zie je". Toen is het mannetje weer teruggegaan, om een kropje andijvie dan maar, voor zichtig stoepje af, stoepje op, dag poes, wat moet ik nou beginnen hè? De poes begrijpt het leed van het mannetje vol komen. Zij loopt naar de goot bij het boompje en blijft staan, vragend, bedui dend. Het mannetje komt er achter aan en kijkt in de diepte, waar op het raster van een putje zeven-en-twintig grote uien blinken in de zon. De tas ligt gekanteld er half over heen. De snorren van het mannetje trillen van verheugenis en zijn neus is heel scherp met een lachje er onder. Als poes de afscheidsaai heeft geïncas seerd, loopt de man terug, naar kindje. „Ik moest wel uien nemen kindje, want de andijvie is op. En als ik me goed her inner, zijn uien toch wel goed voor de. „Als je ze zelf maar schoonmaakt' zegt zij. Het mannetje 'heeft blijmoedig uien geschild. J. F. Hoger honorarium voor ziekenf ondstandartsen De Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde heeft haar algemene vergadering in het Kurhaus te Schevenmgen gehouden. Het belangrijkste punt van de agenda gold de stand der on derhandelingen met de ziekenfondsen. Het bestuur deelde mede, dat in afwachting van de wijziging van de Ziekenfondswet voorlopig is overeengekomen, dat 't honora rium voor de verrichtingen, die de zg. eer ste hulp omvatten, van 35 tot 50 ct. per ziel per jaar zal worden verhoogd. Dit geldt zowel voor de vrijwillige als voor de ver plicht verzekerden voor de jaren 1947 en 1948. Peelprairie Teneinde raad hebben vele boeren, wier bedrijven aan de Pee hand liggen, hun vee de wijde Peelvlakten opgestuurd, daar er geen voedsel meer was. Tot aan de nek staan de beesten thans in het hoge bunt gras op de taaie stelen te kauwen, mate riaal waarvan tijdens de oorlog surrogaat bezems werden gemaakt. De koeien blijken een groot aanpassingsvermogen te hebben, maar vetter worden ze er niet op. """"«•mi - Omdat de omstandigheden, waarm, jaren de winlermelkprijs van kracht ,n October, begin Nov.) als gevolg van te reeds thans aanwezig kunnen uJL drote haeft de minister van Landbouw v"gca<Jlt. Voedselvoorziening besloten de vin» 28 September te doen Ingaan en °5 stellen op 17 cent. De op 28 SeptemberVas1 prijs staat los van de winterprijs welk r":- den van eind October 1947 tot eind a ZaJ De nieuwe melkprijs voor de boer h»tPri! wijziging in de melkprijs voor de consu^^ HAARLEM EN OMG^ De Heemsteedse gemeenteraad ver^- Donderdagmiddag om 4 uur. Dan wom "n i!' de leden der commissie van' advies belt .0i- de wet Woonruimte benoemd ^oeü j. - Bü de Geref. Kerk van' Badhoeven beroepen ds. P. Warmenhoven te Reem,- u In de Grote of St. Bavo Kerk te wordt Dinsdag 23 September om half h 'eta George Robert een orgelbespeling gegevT ÖOor programma luidt: Preludium en Fuga h i J. S. Ba.ch; Koraalvoorspelen J, s ludium en Tripelfuga Es gr. t„ j s Ba h Pfê' raai voorspel: O Mensoh, bewein' dein'm" gross, J. S. Bach; Preludium en Fuea r t, J. S. Baoh. "sa C a, Nederland sopt nog steeds niet vet De Nederlandse olie- en vetindustrie verwerkte vóór de oorlog jaarlijks onge veer zevenhonderdduizend ton oliehouden de zaden. Op het ogenblik bedraagt deze hoeveelheid nog geen tweehonderdduizend ton.. De gezamenlijke Nederlandse industrie en handel op het gebied van oliën en vetten hebben thans de handen ineen geslagen om wegen te zoeken dit grote verschil te over bruggen. Begin Februari 1948 vertrekt een studie commissie naar Indonesië om, gerugge- steund door een niet onaanzienlijk bedrag, de mogelijkheid tot het stimuleren van be volkingscultuur van grondnoten en soja bonen te onderzoeken. Daarnevens zullen maagdelijke gebieden worden geëxploreerd ten behoeve van de eventuele vestiging van grote plantages van sojabonen en grond- noten op Celebes en in de Molukken. De gronden van deze plantages zouden dan mechanisch moeten worden bewerkt, een nieuwigheid in dit tropisch gebied. Na te rugkomst van de studiecommissie zal ge tracht moeten worden kapitaal te vinden in de exploitatie van de eventueel op te richten plantages. Men weet nog niet hoe groot het kapitaal voor een dergelijke maatschappij zal moeten,zijn en ook heeft men nog geen schattingen gemaakt van mogelijke opbrengsten van producten der in cultuur te brengen gronden. Ramin,.. kunnen pas worden gegeven, wanneet studiecommissie rapport heeft uitgebracht" De samenwerkende handel en industrie hebben op dit gebied ook het 002 on 8* West laten vallen, doch men zal zich voors hands tot Indonesië moeten beperken Grote medewerking voor de verwezênlii icing van de plannen werd toegezegd dom de ministeries van Landbouw en Voedsel voorziening, door het ministerie van Over" zeese Gebiedsdelen, door de Ned.-Indischê regering en door de regering van Oost- Indonesië. Het vertrek van de commissie valt in Februari' omdat de moesson-omstandighe- den op dat tijdstip beter zijn dan od hrt ogenblik. TRANSPORTRIJWIELEN MET BANDEN Het Centraal Distributiekantoor deelt mefe dat voortaan transportrijwielen met banden na! len worden afgeleverd. Transport rij wielen met banden kunnen bij de 'distributiediensten wor. den aangevraagd onder overlegging van een te reidverklaring ^an een fabrikant of grossier waaruit blijkt, dat deze in staat is door bemid deling van een kleinhandelaar, een transpor!- rijwiel met banden te leveren. Uiteraard moe! do aanvrager voldoen aan de normen, welke voor de verstrekking van een transportrijwiel gelden. Heden overleed, nog vrij plotseling, onze lieve vader, Behuwd-, Grootvader en Overgrootvader JOHAN GEORGE VAN DER HOEK weduwnaar van Wilhelmina v d. Wel in de ouderdom van 81 Jaar Amsterdam: W. Mulder-v d. Hoek T. F. W. Mulder 'iJmuiden-O.: J, v, d. Hoek T. v'. d. Toek-v. d. Plas J.' H, Plrovano-'v. d. Hoek G Plrovano J. H. v. d. Hoek A v. d. Hoek-Beekman Haarlem-N. W. H, H. A. v. d. Hoek A, v. d. Hoek-v. Zanten I Jmuiden-O. A. v. d. Hoek G. v, d. Hoek-de Neve Hulzen A. w. d. Hoek-de Vijver M. de Vijver IJmuiden-O. A. v. d. Hoek B. M. v, d. Hoek-v. Polanen Alkmaar: D. v. d. Hoek G. v. d. Hoek-de Winter en Achterkleinkinderen. IJmuiden-O., 19 Sept. 1947. Van Speijkstraat 7. De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 23 September a.s., om 2.15 uur, op de begraafplaats „de Blezen". Vertrek sterfhuis 1.30 uur. Vleessnijmachines Snelwegers Bascules Koffiemolens Kasregisters Handel. Reparaties Onderhoudsabonnement. SPAARNE 78. Tel. 21818. Wij vragen nog steeds: Geschoolde en geoefende werkkrachten in de scheeps- en machinebouw. Werkkrachten uit andere beroepen ter omscholing. Jongelui voor opleiding aan onze bedrijfsschool. Aanmelding van 7.30 tot 9.30 u. elke Dinsdagavond in Gebouw Sion, 2e van Swindenstraat 1 (Oost) en elke Woensdagavond in het A.M.V.J. Gebouw, Vondelstr. 8 of bij de Afd. Personeel van de NEDERLANDSCHE DOK EN SCHEEPSBOUW MAATSCHAPPIJ (v.o.f.), Cornslis Douwesweg 1 - Amsterdam-N. Rechtsbijstand Bur. Kraneveld. ZIJlweg 21, Haarlem. Echtscheiding, Dagvaardingen, Requesten enz. Kantoor 9—5, 's av. 78 uur. Adviezen vanaf f 1 Tel. 20707 Opleid ex. „Associatie" aanv, 29 Sept. Opleid ex. 1948 aanv. 24 Sept. Engels aanv. 26 Sept. Spaans aanv. 26 Sept. Frans aanv. 30 Sept. Nederl. aanv. 29 Sept. Haarlem Oude Gracht 71 Dir. G. W. VAN GOOR Leraar Boekhouden M.O. P. C. DE GEUS (oud-belast.ambt. te IJ muiden) Belastingconsulent BREDEROODSEWEG 55 Santpoort (Stat) Spreekuur v. 19.20 uur ALBERT HEIJN vraagt: EEN FLINKE JUFFROUW, voor winkelwerk en tevens lichte administra tie. Persoonlijk aanmelden in het filiaal Beverwijk, Breestraat 54. KENNEMER IJSSALON vraagt voor direct Aanmelden aan de zaak Kennemerlaan 34, IJmuiden. GEVRAAGD voor alle afdelingen. Prettige werkkring, reisgeld wordt vergoed. Wasserij HOEK EN VAART, Bloemendaalse- straatwsg 17, Santpoort-Station. Kennemerlaan 32 - Tel. 4331 Gevraagd: een FLINK MEISJE voor de morgenuren. Mevr. v. Dorp, Kanaalstraat 182, IJm. NET MEISJE, 39 j. zoekt be trekking in kl. gezin v. d. en n. Overbildweg 1, Santpoort. Te koop in g. st zijnde PHI LIPS RADIO i 200. Brieven L 1782 bur. van dit blad. TE KOOP: kindercommode, kinderwagen, lectuurbak en theetafel. Acaciastr, 19, IJm.O, FLINK MEISJE gevr. voor de huish. (9-12 v.m.) Brieven m. verlangd salaris aan H. v. Dijk Zeeweg 266, IJm.-O. COUPEUSE heeft nog tijd, ook van oud nieuw. Speciaal voor kinderen Br. L 1783 bur. van dit blad" Gevr. ongemeub. of geineub. KAMER met gebruik van keu ken. door man en vrouw z. kinderen. Adres: bur. v. d. bl. WINTERBERGING ZEILBO TEN, Inlichtingen H. Kruger, 01, V, Noortstraat 2, IJm. vragen voor spoedige indiensttreding in onze fabrieken (14 jaar en ouder) en (tot 30 jaar) alsmede aankomende vormers en suikerwerkers. Aanmelding: voor meisjes dagelijks aan de Sociale Afdeling van de fabriek tussen 8.30 en 10.00 uur v.m., met uitzondering van Donderdags. Voor mannen dagelijks van 10-12 uur bij den portier. Reis kosten voor buiten de stad worden vergoed. t cacao- en chocolade- 8 fabrieken N.V., Haarlem Rullen: BENEDENHUIS bev. 2 kamers, alkoof en keuken v. grotere woning. Kanaalstraat 154 zw. IJmuiden. Te koop: zeer mooie witte BRUIDSJAPON m. sl. 40-42. Tevens z. g. a. n. Marinebaadje Fazantenhaan 46, IJmuiden-O. Te koop aangeb. z. g a. n ge klede lichtgrijze suèdê SCHOE NEN m. 38, P. C. Hooftlaan 13 Driehuis, 2 PHILIPS RADIO'S te koop Brederoodseweg 24 B, Santprt. (Station) Te koop donkerbl. W. MANTEL m. 40 z. p. Voorplaats 2. Sant poort-Dorp. Te koop: HERENFIETS geheel compleet, in prima staat. Drie. hulzerkerkweg 65. Driehuis. Te koop: HUISKAMERAMEU BLEMENT v. o. kwal, aan. reoht en kachel. Lljsterlaan 28. ZEGEVIERT OP QUICK Interland Belg gestrand. Holland-team Was subliem. Polly pil Was de spill V/r»CTS31 0HBPEEK8APE KEUS! iMM .PATEKT QUICK STUDS VOETBALSCHOENEN IN GOEDE SCHOEN- EN SPORTZAKEN VOOR DE HANDEL VERKOOPKANTOOR. NUMEGEN.GROENÉSTAÏIO ren nationaal productiongrootebeteekenïé hi Halmplank stroovezelplaten zijn een eerste rangs isolatiemateriaal, dat bovendien kostbare deviezen bespaart. De vraag, maar ook de iroductie, gaat met sprongen om toog. Van stroo geperst, maar als hout zoo hard, dat is de moderne Nederlandsche bouwplaat. Vraagt monsters en onze brochure no. 6. Hoofdkantoor: Schiedam, Tuinlacm 10 Telefoon 69444 BIJKANTOREN TE AMSTERDAM. ROTTERDAM, HAARLEM. KLOOSTERZANDE Boekhouden M.O. Staatspraktijkdiplom Geslaagd dank zij RESA-ARNHEM (Bekende Schriftelijke Cursus) Te koop aangeboden ca. gereed voor visverpakking. Te bezichtigen bij AMSTERD. ZAKKENHANDEL, 't straat 7, Amsterdam. Gevraagd een gediplomeerd RADIO-TECHNICUS voor winkelverkoop van radio-onderdelen. Br. met uitv. gegevens onder vermelding van tegenwoordige werkkring, verl. salaris, etc- 0!\ 1046 F.D., Firma H. C. Vermeulen, Reclame-Advie» Heemstede.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4