C D Geen Russisch initiatief Tienjaargeëisttegen NienhuisRuys De Franse pianiste Janine Weill staat voor een raadsel Vandaag debat over regeringsverklaring Panda en de Meeslervlieger uitgaven Wereldnieuws J WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1947 2 IN DE WERELDPOLITIEK: Aan de vooravond van de eerste zitting id er Algemene UNO-vergadering is het be richt gelanceerd, dat Molotof, de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, voor het einde der vergaderingsperiode naar New Hork zou vliegen met een „ver rassing". Amerikaanse bladen knoopten daar de veronderstelling aan vast, dat de Sovjet-Russische regering zou trachten het initiatief in de UNO te herwinnen door een opzienbarend voorstel, over de détails waarvan men weliswaar in het onzekere verkeerde doch dat in zijn strek king zou gelijken op het verrassende Rus sische voorstel van de vorige UNO-verga dering, dat tot internationale ontwape ning. Afgezien van de waarde, die men moet hechten aan bedoeld bericht en afgezien dus van de voornemens, die de Russische regering op 't gebied van surprises koes tert, moet inderdaad worden geconsta teerd, dat de Sovjet-Unie het initiatief te Flushing Meadows wel op een hopeloze manier is kwijt geraakt. Tot nu toe is er van de Russische delegatie nog geen en kele stimulans in welke richting ook uit gegaan, zelfs niet in de volkomen doelloze richting waarin zich het ontwapenings voorstel indertijd bewoog. Achteraf be- zipn was die richting doelloos, niet prin- cipiéel. doch door het feit, dat Rusland zijn ontwapeningsvoorstel slechts als mid del wenste te gebruiken tot vernietiging van de Amerikaanse voorsprong op het gebied der atomische wapenen- Toen bleek dat de meerderheid van de door de UNO- vergadering benoemde commissie tot on derzoek van de ontwapeningsmogelijkhe den niet genegen was eerst voorbarige be slissingen ten aanzien van de atoombom te nemen, stond de medewerking dei- Sovjets aan het ontwapeningsplan onmid dellijk stop en daarmede was 'het werk der commissie tot onvruchtbaarheid ge doemd. De Engelse vertegenwoordiger op de Assemblee, Hector Ma-cNeil, heeft tij dens de zitting van Maandag ten aanzien van dit onderwerp de puntjes op de i ge zet en in een rede, die een pleidooi werd voor de Amerikaanse politiek, het feit dat Amerika zijn atoomwapenen en de indus trie die er voor nodig is onder interna tionale controle wil stellen, uniek ge noemd. Hij daagde daarbij de Russen uit, hetzelfde te doen en deze dramatische episode in de zitting der UNO heeft niet nagelaten, grote indruk te maken op het merendeel der aanwezige gedelegeerden. Niet ten onrechte, overigens. De Russische beschuldiging aan het adres van Amerika, dat dit land niet bereid was zijn voorraad atoombommen vernietigen alvorens er een veilig en functionerend internationaal contrólelichaam was geschapen, werd daar door deze, als advocaat van de Verenigde Staten optredende, Engelsman een zo ab surde gestalte gegeven, dat dit alles de aanwezigen wel imponeren moest- Wanneer men spreekt van initiatief, dan was dit Engelse gebaar er het teken van. Wisjinski, de Russische gedelegeerde, vroeg onmid dellijk eep nieuwe spreekbeurt aan, doch die werd hem geweigerd op grond van het begrijpelijke bezwaar, dat het hek daar door van de dam zou gaan en alle delega de atoomkwestie, onder het licht der aan dacht en verzocht de Russen eenvoudig deze aangelegenheid hetzelfde niets minder, maar ook niets meer te doen als de Amerikanen reeds lang geleden de den, „Hoe men ook wenst te redeneren over de Amerikaanse atoompolitiek zo was de eigenlijke inhoudvan MacNeils woorden een feit blijft het, dat de Ver enigde Staten hun atoomindustrie en hun atoomwapenen ter beschikking van de UNO hebben gesteld, niet alleen ter con trole, doch zelfs tot bezit. Dit feit is en blijft uniek ik daag hierbij Rusland uit dit zelfde te doen ten aanzien van enig Sovjet-Russisch monopolie op het gebied der bewapening". Deze uitdaging is des te opmerkelijker, daar Wisjinski in zijn rede van Maandag duidelijk heeft laten doorschemeren, dat de Verenigde Staten slechts in de waan verkeren, een atoommonopolie te bezit ten. Hij zeide het niet vierkant, doch men zou kunnen concluderen uit zijn zinspelin gen dat Rusland op het ogenblik de Ver enigde Staten op het gebied der atoom wapenen terzijde streeft of misschien zelfs voorbij is gegaan. Deze betekenis van Wisjinski's woorden moet in iedere gedelegeerde die ze aanhoorde, onwille keurig zijn opgekomen en men kan zich voorstellen, wat in die sfeer het effect moet zijn geweest van MacNeils uitdaging. De morele winst, die de Verenigde Staten hebben geboekt door hun eigen stïlzwij gen en de woorden van de Brit. moet niet gering worden geschat. Zij hebben daar door in ieder geval een bijna niet meer in te halen voorsprong behaald bij de race om het initiatief het initiatief dat in een vergadering van 55 landen de sleutel moet worden genoemd tot de gemoederen van degenen, die niet, zoals regelrechte satellieten, onwankelbare meningen mede brachten naar Flushing Meadows. De Poolse en Joegoslavische afgevaardigden zullen voor zulk een initiatief niet vat/baar zijn, doch de andere des te meer en het belangrijke is, dat Rusland met dat zelfde initiatief zo ontzaglijk veel had kunnen bereiken in deze UNO-sfeer, die vervuld is van een sterk verlangen naar enige ge legenheid om iets welwillends tegenover Rusland te doen. Thans zijn de Sovjets in Flushing Mea dows in het defensief. Zij slaan van zich af en zij worden daarbij geholpen door de trouwe knechten. Maar imponerend is die houding niet. En inspirerend evenmin, zelfs niet voor degenen, die verplicht zijn ook ter UNO „Russisch" te spreken. J. L. Roosendaal grensstation? Belgische en Nederlandse douane-autori teiten hebben nogmaals in het stationsge bouw tc Roosendaal een bespreking ge houden over de toekomstige samensmelting van de douaneposten Esschen en Roosen daal. Men kwam tot de conclusie, dat tech nisch het station te Roosendaal het meest geschikt zou zijn voor contrölestation. Om technische redenen zou de samensmelting echter niet kunnen ingaan vóór 1 Januari 1948. ST. NICOLAASPAKKETTEN VOOR DE MARINIERS-BRIGADE De afdeling voor ontwikkeling, sport en ont spanning van het hoofdkwartier Korps Mariniers te Den Haag. zal zich gaarne belasten met het verzenden naar Nederlands-Indië van St. Nico- laaspakketten. welke door familieleden en ken nissen van bij de mariniersbrigade dienende mariniers aan deze ten geschenke worden ge geven. Deze pakketten die aan bepaalde voorwaarden moeten voldoen, kunnen tot 4 December 1947 af gegeven of franco verzonden worden aan Hoofdkwartier Korps Mariniers, Afdeling O S en O, Parkweg 28, 's Gravenhage. De Gaulle in de stijgbeugel Generaal de Gaulle heeft Zaterdag in Lyon een verkiezingsrede gehouden. Hij gaf een overzicht van het politiek program van zijn partij, die heeft bekend gemaakt, dat zij candidaten zal stellen in alle steden met meer dan 9.000 inwoners. Deze omvat ten meer dan de helft der Franse kiezers. „Wij moeten ons verenigen", aldus de generaal, „opdat wij het slechte regiem kunnen veranderen en vervangen door een regering, die sleohts het nationaal belang op het oog heeft. De staatsinkomsten en -uitgaven moeten in evenwicht worden gebracht. Op overheidsdiensten moet wor den bezuinigd, orde moet worden gescha pen in de genationaliseerde industrieën, handel en industrie moeten worden bevrijd van staatsbemoeiing, met uitzondering van goederen als steenkool, benzine en brood, die nog schaars zijn". De kleine, rechtsgeoriënteerde republi keinse partij van de vrijheid heeft haar candidaten gemachtigd zich bij de verkie zingen te verenigen met de partij van De Gaulle. BIJZONDER GERECHTSHOF Van N°ordholimi Gewezen bestuursraad stond terecht TELEPAATH IN CONCERTZAAL (Van een correspondent te Parijs) Sensationele geruchten hebben de ronde gedaan naar aanleiding van een onlangs gegeven Kurliaus-concert te Scheveningen. Alle critici waren van mening, dat de onderscheiden mede werkers aan die uitvoering, solisten, dirigent en orkestleden ver beneden het peil waren gebleven, waaraan ze hun grote reputatie dankten, en men vond derhalve dit concert een slechte bekroning van het eerste internatio nale festival, dat Scheveningen na de oorlog had georganiseerd. De oorzaak dezer mislukking hebben sommigen toegeschreven aan een mogelijk in de zaal aanwezige telepaath, die om een zeker bedrag de ramingen variëren tussen 5 en 1500 gulden zou hebben gewed, dat hij er in slagen zou de uit voering in de war te sturen. Wanneer die hypothese joist is, dan zal thans die anonieme illusionist het bedoelde bedrag rijker zijn, want het concert is, als gezegd, die avond volslagen in het honderd gelopen. Volgens nadere berichten, zou de Justitie thans een onderzoek instellen naar de juistheid van bovenvermelde hypothese. TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Terwijl de Kamer vrijwel volledig opge komen bleek te zijn om de Regeringsver- u i oklaring, welke ongeveer drie kwartier in ties nieuwe spreekbeurten zouden kunnen beslag nam, aan te horen, ontbraken aan eisen. Het verzoek van Wisjinski bete- de ministerstafel de excellenties Jonkman kende intussen, dat hij in zijn eerste rede j en Huysmans tengevolge van ongesteldheid, de mogelijkheid van een dergelijke uitda- j de minister van Buitenlandse Zaken door ging over het hoofd had gezien en er dus aanwezigheid op de Parijse conferentie, niet 0p geprepareerd was geweest. Onge- twijfeld beschouwde de Sovjetregering haar critiek op het Amerikaanse atooiYi- beleid als een van haar sterkste argumen ten en als een verwijt, dat practisch niet kon worden ontzenuwd. Marshall, de minister Gielen wegens vacantie in het bui tenland en de minister van Marine wegens een ons onbekende oorzaak. Ook op de tri bunes en in de loges was dit keer de op komst geringer. Van de daar aanwezige toe hoorders noemen wij de president van Oost Amerikaanse afgevaardigde, heeft er in Indonesië met zijn ministers van Financiën zijn rede ook geen pogihg toe gedaan. Doch en van Binnenlandse Zaken, de Sultan van MacNejl, de Brit, die toch zeker wel vol- j Pontianak alsmede prof. W. Schermerhorn doende Engelse grieven had om zijn eri de heer M. van Poll, nu nog leden van spreekbeurt te vullen, vond het als „toe- de Commissie-Generaal, welke weldra zal schouwer" in dit specifiek Russisch-Ame- verdwijnen. rikaanse conflict niet verantwoord, zijn I President Van Schailc stelde voor, oordeel te verzwijgen. Het zou niet ver- om acht uur 's avonds het debat over de wonderen wanneer talrijke afgevaardigden regeringsverklaring te laten beginnen, van andere landen ieder voor zich ver- Hiertegen had de heer Schouten (A.R.) vuld van wat zij als hun speciale belangen bezwaar. Hij verlangde wat meer tijd voor, zien, door dp franke rede van MacNeil beraad en overleg binnen de fracties en iets aan hun eigen uitlatingen ter UNO- -,J- J J- sp- vergadering zouden hebben gewijzigd. MacNeil immers gaf het voorbeeld van de wijze, waarop de in Flushing Meadows vergaderde naties wellicht tot enig resul taat zouden kunnen komen. Hij leerde, hoe de kernpunten van al die gecompli ceerde problemen 'en evenzovele geschil len tenslotte in de wirwar der moeilijk heden zijn verborgen als een naald in een bol sajet, en hoe het op een gegeven mo ment nodig kan zijn dat de objectiviteit wordt hersteld door de zaken te ontdoen van hun franje en de kern even duidelijk en zakelijk bloot te leggen. Nadat andere afgevaardigden met meer of mindere droeffieid in hun stem hadden betoogd dat de onenigheid tussen de grote mogendhe den oorzaak was van de verlamming der UNO en haar organen, kwam MacNeil met een practisch punt- Hij maakte in een paar woorden-duidelijk, dat men zelfs als grote mogendheid niet verder kan gaan in het doen van concessies en opge ven van standpunten, wanneer andere gro te mogendheden van hun kant nalaten, de waarde van zulke concessies te honoreren met een gelijk offer. MacNeil beweerde niet, dat Amerika in alle opzichten een onzelfzuchtige of philantropische politiek nastreeft doch hij stelde een reëel punt, De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00. 19.00 en 22.30 uur. Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Viool. 8.15 Platen. 10.00 Zangkoor Leger des Heils. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Sonate van Bach. 11.00 Ziekenbe zoek. 11.45 Hongaarse zigeunermeisjes. 12.00 An gelus. 12.03 Plano en zang. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer. -13.20 Welk boek?. 13.25 Dansorkest. 13,45 Hors d' oeuvre. 14.00 Musette-orkest. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Platen. 15.30 Plano. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Klas sieke muziek. 17.15 Platen. 17.45 Marinierskapel. 18,30 Strijdkrachten. 19.15 Uit Indonesië. 19.30 Actualiteiten. 19.45 De R.V.D. 20.05 Proloog. 20.15 Fluit en orkest. 21.00 Orgel. 21,30 De vaart der volken. 21.50 Met band en plaat. 22,45 Overden king. 23.00 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13,00. 18,00, 20,00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek'. 7.30 en 8.15 Platen. 8.45 Dvorak en Rachmaninoff. 9.15 Morgenwijding. 9.35 Platen 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Piano. 10.50 Voor kleuters. 11,00 Tsjalkofski. 11.20 Lichte muziek. 12.00 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spion netje. 12.38 Gerard van Krevelen. 13.15 Metro- pole-orkest. 13.45 Smetana-trio. 14.00 Modepraatje. 14.50 Orgelconcert. 15.00 Voor zieken en gezonden. 16.00 U kunt het geloven of niet. 16.05 Reprises. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Dr. A. PorUelje. 17.30 Orgel. 17.50 Rijk over zee. 18.15 Sporlpraatje. 18.30 Dansorkest. 19.00 Nu naar bed. 19.05 Praatje uit New York. 19.15 Pianoduo. 19.30 Musette- orkest. 20.05 Amateurtoneel. 20.15 Philharmonisch orkest en Theo Olof. 21.15 Luisterspel „Het ein de van mr, Oheyr.ey". 22.25 In de schijnwerper. 83.15 Platen. 23,45 Symphonische muziek. wilde daarom de gedachtenwisseling pas Woensdagochtend om elf uur doen begin nen. Zijn denkbeeld om inmiddels de inter- pellatie-Hacke over de bakkerstaking aan de orde te stellen, achtte de voorzitter te recht verkeerd, want hierbij dienden de af- gevaardigden toch ook aanwezig te zijn, hetgeen niet verenigbaar ware met onder ling beraaft over het Indonesië-vraagstuk. Overigens kwam de president niet met zeer overtuigende argumenten tegen liet denk beeld-Schouten, dat dan ook instemming ontmoette bij dr.Bie.rema (Vrijheid), de heer Wagenaar (Comm.) en prof. R o m m e (K.V.P.), die erkenden dat zowel, de omvang van de uiteenzettingen van de minister-president als het belang van de te bespreken materie wat ruiiper tijd voor nadenken en overleg gewenst deden zijn. Na Groepscommandant der Friese landwacht krijgt de doodstraf Het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwar den sprak overeenkomstig de eis van de procureur-fiscaal de doodstraf uit tegen Lucas B., caféhouder te Leeuwarden, des tijds groepscommandant van de land wacht, die geheel Friesland tot zijn opera tieterrein had gemaakt. Hij werd schuldig bevonden aan het treden in vreemde krijgsdienst, het opzettelijk hulp verlenen aan de vijand, poging tot doodslag en het meermalen plegen van mishandeling en vervolgen en arresteren van onderduikers. deze pleidooien beval de voorzitter toen zelf aan, het voorstel-Schouten zonder hoofdelijke stemming aan te nemen, het geen geschiedde. Vermoedelijk zal dr. Beel pas Vrijdag ochtend antwoorden, daar hij dit begrijpe lijkerwijze liever niet reeds Woensdag avond doet onmiddellijk na afloop van het debat in eerste instantie. Mogelijk zal men hedenavond dein- terpellatie-Hacke behandelen en eventueel nog beginnen met de interpellatie-Vonde ling. Buitenlands opdrachten voor Fokker Twee nieuwe Franse maatschappijen, Cargo Aerien en Ai-gle Azur hebben aan de Fokker-fabrieken opdracht gegeven tot het verbouwen van enige Dakota"s tot verkeersvliegtuigen. Voorts heeft de Belgische regering aan de Nederlandse industrie behalve de revi sie van een aantal Dakota's, revisie en re paratie van een kleine serie North-Ame rican Harvards van de Belgische lucht macht toevertrouwd. Deze vliegtuigen zijn reeds in de Fokkerfabrieken te Amster dam aangekomen. Ondersteuning van familie leden in de Britse zóne De Nederlandse Bank verleent aan in gezetenen een algemene vergunning om ten laste van te hunnen eigen name bij banken in de Britse zóne woonachtige bloedverwanten voor ondersteuning be talingen te doen tot een maximum van R.M. 50 per persoon per maand. Van de zelfde rekening mag echter niet meer dan R.M. 300 per maand voor dat doel worden afgeschreven. Deze betalingen mogen niet worden ge daan door personen, wier vermogen krach tens het Besluit Vijandelijk vermogen on der beheer staat. Naaste bloedverwantschap zal volgens de Britse bepalingen ten genoegen van de betrokken bankinstelling moeten worden aangetoond. De Katerveerse brug weer in gebruik De belangrijke verkeersbrug bij het Ka ter veer te Zwolle, die in 1945 door oor logshandelingen werd verwoest, zal op Za terdag 4 October omstreeks 15.00 uur. ge heel hersteld, weer in gebruik genomen worden. De minister van Verkeer en Wa terstaat ir. H. Vos, zal de officiële opening verrichten. Een der twee solisten van dat concert was de Franse pianiste Janine Weill, die sedert 1933 regelmatig ons land bezoekt behoudens een door de oorlog veroorzaak te interruptie en die zich ten onzent in het bijzonder een zeer achtenswaardige naam heeft verworven, als vertolkster van Debussy. Ik heb haar opgezocht, teneinde haar eigen opinie over de gang van zaken op bedoeld concert te vernemen. „Ik speelde slecht". „Als u mijn ooi-deel als artiste vraagt over dat concert, begiftt Janine Weill, dan verklaar ik u onomwonden, dat ik er met weinig voldoening op terug kan zien. Ik heb slecht gespeeld. Niettemin gevoelde ik me in uitstekende conditie. Ik was de vo rige ochtend per vliegtuig in Holland, ge arriveerd, had toen diezelfde dag nog een repetitie aan de piano met de dirigent Neumark, en de morgen daarop een or kestrepetitie. Alles is toen naar wens ver lopen. 's Middags heb ik gerust, en des avonds voelde ik mij allerbest. Mijn eerste onaangename impressie kreeg ik toen Neumark me tijdens het concert vertelde, dat concertmeester Swaap verschillende vergissingen had begaan. Doch die indruk verdrong ik al spoedig, toen ik het eerste deel inzette van Saint-Saëns' Vierde Con cert. Dat deel verliep naar wens. Het tweede eveneens. Pas enkele pagina's voor het slot van het laatste deel, voelde ik me plotseling „niet zeker meer. Ik raakte er uit op een* plaats, die' niet de minste com plicaties biedt een simpele herhaling van een frase, die zich verschillende malen voordoet en ik voelde me genoodzaakt de dirigent te verzoeken enkele bladzijden terug, opnieuw te beginnen. Maar toen we ten tweede male die passage bereikten, deed zich de kortsluiting in het geheugen, want daar komt zo'n déraillement op neer, nogmaals voor. Ik heb toen een stuk over moeten slaan, om even- voor de eindapo- theose de solistische draad van mijn ver haal weer op te kunnen vatten. Mij was zo iets nog- nooit overkomen. Ofschoon, zoals u weet, ik toch gewoon ben, al mijn stukken steeds uit het hoofd te spelen en daaronder werken als die van Debussy en Ravel, die aan het geheugen heel wat ho ger eisen stellen dan het makkelij^ te vol gen concert van Saint-Saëns. Ik sta dus voor een raadsel". „Hecht u waarde aan de telepatische verklaring van dit mysterie?" „Het telepathenverhaal heb ik pas gis teren in de Daily Express en de Figaro voor het eerst gelezen. Direct na mijn con cert had ik namelijk per vliegtuig uw land weer verlaten, en zodoende geen gelegen heid gevonden de verslagen in de Holland se kranten te volgen. Ik weet njet, of ik onder de zogeheten „media" ben te reke nen, want ik heb me nooit met dergelijke experimenten ingelaten. Over het alge meen lijkt het me echter, dat artisten uit hoofde van hun gevoeligheid en mentale verfijning er wèl ontvankelijk voor zijn. Ik acht het dus geenszins uitgesloten, dat ik het slachtoffer ben geweest van een experimenterend telepaath. Mocht dit ooit te bewijzen zijn, en ik wens vurig dat de schuldige te achterhalen is, dan hoop ik voor mij en al mijn' collega's, dat er mid delen zijn om deze „geestesbezweerder" duidelijk te maken, dat een concertzaal geen laboratorium is voor duistere expe rimenten". Neem de oerzaak van Uw Rheumatiek weg. Dat kan. Met dat luttele beetje Kruschen Salts, iedere morgen in Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuive rende organen; 't bloed gaat weer sneller stromen; onzuiverheden, die zich nu vastzet ten, krijgen dan geen kans meer, want zf worden afgevoerl, regelmatig en grondig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw pij nen worden minder en de aanvallen nemen in aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht van weldadige rust; Uw levenslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) „Het is niet pluis met Nienhuis Ruys, want hij wordt yet van d'arbeidsinzet". Zo stond er op een dag tijdens de bezetting op een der gangen van het gebouw dei- Provinciale Griffie te Haarlem te lezen. Dit rijmpje, door mr. Besier in zijn requi sitoir aangehaald, drukte beter dan de om vangrijke ten laste legging, waarvoor de gewezen „bestuursraad" van de provincie Noordholland, W. H. M. Nienhuys Ruys zich Dinsdag voor het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam had te verantwoorden, de invloed uit, die de verdachte voor tal van Nederlanders tijdens de oorlogsjaren heeft gehad. „Argeloos als een kind, soepel als een kat en welbespraakt als een politicus", zo werd hij door een van zijn kennissen gekarakte riseerd^. Het waren vooral de laatste twee eigenschappen, die tijdens de scherpe on dervraging door mr. Mijnlieff naar voren kwamen. Een bijzonder licht werd op de beschuldigde geworpen door zijn gewezen vriend en partijgenoot, de ex-advocaat J. C. Nieuwenhuis, die van Nienhuis Ruys vervreemd was geraakt door de methoden, waarlangs deze zich omhoog werkte. Teke nend was daarvoor het geval van de ander half millioen liter benzine, die de verdachte in de Meidagen van 1940, toen hij nog di recteur van het Haarlemse kantoor van de Shell was, voor vernietiging zou hebben foto's van het Koninklijk Huis had menigvuldigd, aan de orde. Twee Amsterdamse advocaten died zaak indertijd behandeld hadden'verkb den pertinent, dat zij de naam' NiJw Ruys in het dossier als de aangever i-ïïys aangetroffen. Daarnaast was er de verki ring van een vroegere N.S.B.-bediendp de fotograaf, die zich bij Nienhuis Ruv*?1 klaagd had over de illegale werkzaamhe£ van zijn patroon, waarbij hij hem zou Sk ben verzocht er geen werk van te Toen hem achteraf bleek, dat de zaak 5 bij de Duitsers bekend was geworden iS de jongeman de verdachte dit verweS? Nienhuis Ruys zelf ontkent ieder vertaS tussen hem en de zaak Voorwalt. T-» -- erw-0: in 1943 dwr te maken, maar Nierthuis Ruys deed later genTbeled1gii!gtan"dISFuhra^«aSliS bij de Duitsers voorkomen of het zijn be-was en uit zijn ambt ontzet ™"Ma leid was geweest, die de partij voor hen I keer is gekomen. Maar na ,iin Nienhuis nu. Eveneens had hij erpsnh vot/on mot trownni. "IC geschreven met het verzoek om LwL T;i lid van zijn collega Groeneveldt wa? deze gebrouilleerd was, naar DniJ56 want die speelde toch mS? cricket". Tk HooW sturen, hele dag cricket". „Ik deed het"!® van Groeneveldt", verweert de ver zich, die de herkomst van meer brieven „het bureau" toeschreef. „Uw handiek stond er toch maar onder", reDliJT.. E- Mijnlieff. ar se fotograaf Voorwalt, die in 1941 dom?* Landesgericht vervolgd werd, omZ voor jhr. M. A. van Lennep te Amstei^ linkliik Knie S!T1 - - De president sprak er zijn verwond behoed. De waarheid was, dat de mogelijk- 0ver uit, dat toen de verdachte in 5 heid ontbrak om deze voorraad waardeloos toedoen van zijn collega GroenewM? To mhl-on mocv TV.T r- T>...r- ,3 J UU.. «-»i~vciUl gered had en hij maakte er een goede beurt mee. Een uitstekende indruk maakte hij bij de bezetters ook in de maanden, dat hij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem di rigeerde. Het aantal brieven aan Duitse autoriteiten, waarin hij prat ging op de door hem geleverde kwanta arbeiders, was legio. De vei-daahte beriep zich op het vrijwillige element van deze aanmeldingen, maar het Hof maakte hem duidelijk, dat het inhou den van de steun, indien het aangeboden werk niet aanvaard werd, deze vrijwillig heid dubieus maakte. Verder was hij hoofd van de afdeling „Arbeidsinzet en arbeids- verheffing" van de N.S.B. Tegen het Rijksarbeidsbureau te 's-Gra- venhage, waar de goede elementen de over hand hadden, voerde de verdadhte stelsel matig actie, omdat de Duitse verordenin gen steeds gesaboteerd werden. „Het moet zo spoedig mogelijk onder nationaal-socia- listische leiding komen," schreef [hij. eens, Ook leverde hij „op bestelling" lijsten van ambtenaren, die voor deportatie in aan merking kwamen, aan het Gewestelijk Ar beidsbureau. Toen de evacuatie van de kustgemeenten kwam, adviseerde de bestuursraad zelfs aan „commissaris" Backer, dat de ambtena ren direct naar Duitsland moesten worden overgebracht, doch deze nam een milder standpunt in. „Een grapje" Op verzoek van een Haarlemse partij genoot schreef de verdachte naar het Ge westelijk Arbeidsbureau een briefje, waar in hij vroeg of er geen kans was om een zekere Stilkeboom -naar de Siberische kwik- mijnen te bemiddelen. „Een grapje", meent 56. Spreek dan toch!" riep de priester handenwringend. „Wat schort cr toch aan? Uw zwijgen is voor mij een bron van smartBegrijpt ge dan niet, dat ge voor mij een bron van inkomsten vertegenwoordigt. Uw losgeld! Wees toch voorzichtig met Uzelf! Uw waarde is hoog! Ik zou.Op dat- moment daalde er een oude plank met een ploffende klap op de schedel van de be zorgde priester neer en hij zonk bewuste loos op de grond. Het was Oehoe, die een stuk hout gevonden had en nu uitvoering aan zijn plannen tot ontsnapping gaf „Vooruit leerling!" riep de vlieger, terwijl hij Panda's touwen losmaakte. Neem de fles met benzine of-wal-het-ook-is en volg me!" Zo holden ze de pagode uit en renden naar het vliegtuig. Luisterspelen in het N. C.RV.-programma De NCRV heeft besloten, luisterspelen in haar progi-amma's op te nemen. Uiter aard was het niet gemakkelijk, dit voor nemen te verwezenlijken, omdat in deze kring de toneelroutine ontbreekt. Voor lopig zullen daarom de luisterspelen door de luisterspelkern van de Nederlandse Ra dio-unie worden uitgevoerd, waarin dan langzamerhand medewerkers uit de kring der NCRV worden opgenomen. Zodra deze de vereiste routine hebben opgedaan, wil men een eigen luisterspelafdeling stichten. Op 10 October brengt de NCRV het luis terspel „Landverhuizers", een bewerking van de roman van P. J. Risseeuw, voor de microfoon. Voorts staan enkele historische luisterspelen en het Bijbelse luisterspel „Esther" op het programma. Ook voor de kinderen zullen luisterspelen in het pro gramma worden opgenomen. De van vroe ger bekende schooluitzendingen zullen met ingang van 6 October worden hervat. Naar aanleiding van het gouden rege ringsjubileum Van de Koningin zal de NCRV een nationale sch ooizang wedstrijd organiseren. Het is de bedoeling dat hier voor een jubileumlied gecomponeerd zal 'worden. Een nieuw programma-onderdeel zal de .Spraakwaterval" zijn, een competitie in welsprekendheid, waarbij het publiek als jury optreedt. Voorts zullen' aan Neder landse componisten opdrachten worden gegeven om te komen tot een religieus symphonisch repertoire. Hoger uitgaven voor Verkeer en Waterstaat Voor Verkeer en Waterstaat is op de rijksbe groting 1948 voor >de gewone dienst uitgetrokken f 122,965.295 tegen f 104.144.482 in 1947. Deze hogere raming ad f 18 820.813 is hoofdzakelijk het gevolg van de hogere uitgaven voor de afdelingen verr keer en vervoerdiensten (spoorwegen), de bur gerlijke luchtvaart en de rijkswaterstaat. De hogere raming van de afdeling burgerlijke lucht vaart ad f 1.952.833 wordt veroorzaakt door de stijgende uitgaven van de rijksluchtvaartschool en de uitbreiding van de dienst der luchtver keersbeveiliging als gevolg van de toenemende intensiviteit van het luchtverkeer. Voor de rijks waterstaat wordt een bedrag van ron<ï f 12.000.000 meer aangevraagd dan voor 1947.. Het eindcijfer van de uitgaven van de buiten gewone dienst voor het dienstjaar 1948 vertoont ten opzichte van dat voor 1947 een stijging van f31.478.300. Spoorweg sein-industrie opgericht Met medewerking van de directie' der Nederlandse Spoorwegen is een contract tot samenwerking tot stand gekomen tus sen de General Railway Signal Company te Rochester N. Y. en Philips' Gloeilam penfabrieken N.V. te Eind-hoven, welke te zamen besloten tot de oplichting van de Spoorweg Sein Industrie N.V. De nieuwe N.V.. beoogt het vervaardigen en doen vervaardigen hier te lande van seininstallaties, volgens de systemen der General Railway Signal Co., welke op dit gebied een wereldreputatie bezit. In October zal het frankeerzegel van 25 cent in het type Konijnenburg vervangen worden door eenzelfde waar-de in het type Hartz. In, November volgt de 40 cent. keer is gekomen. Maar na zijn vriilatin? heeft Mussert zich persoonlijk beijverd om hem gerehabiliteerd te krijgen en werd hH gesteund uit het „terreurfonds" van da« beweging. De ex-bestuursraad betooi dat hij zich hierin vooral liet leiden d de belangen van zijn gezin. Mr. Besier meende in het requisitoir dat* men hier te doen heeft met een sluwe NS B.'er en „Streber". Hij herinnerde aan hei woord van Göbbels: „Niemand kan zich aan zijn bestraffing onttrekken door te zeggen, dat hij bevelen opvolgde", dat op alle landverraders van toepassing is Hij aahtte een strenge bestraffing op 'haar plaats en eiste tien jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit alle rechea voor de tijd van het leven. De verdediger mr. J. G. S. van Brummen, ontkende, dat zijn cliënt als directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau een funeste invloed 'heeft gehad, schreef veel van zijn misstappen toe aan de zorg voor zijn gezin achtte het bewijs in de zaak Voorwalt niet geleverd en bepleitte clementie met het 002 op de slechte gezondheidstoestand van de verdadhte. Uitspraak over 14 dagen. Dr. H. GROOT Plato en zjjn bete* kenïs voor onze tijd. Amsterdam - M. Meulenhoff. Als dr. H. Groot achter ..Plato" in zijn voegt ..en zijn betekenis voor onze tijd", is in werkelijkheid niet meer dan de vaststelling dat van iedere leer de bespreking in de geest is van de tijd waarin zij gehouden wordt 1 is wellicht niet nodig dit op te merken, nu. toch nuttig om de indruk te vermijden dat het werk hetzij zeer populair, hetzij sterk specula tief ten aanzien van de tijdgeest zou zijn. Het is geen van beide; alleen een overtuigd betoog dat Plato wil voorstellen als een mystiek, religieus denker, niet slechts een sohepper vi wijsgerige gedachten-schema's. Het deelt zijn vuur gul mede; maar terwijl men een gei tenschema wel in een nieuwe vorm vrij g waardig kan weergeven, blijft een uiteenzetting en verklaring van de in wezen religieuze aard van een denker steeds onvruchtbaar in datgena wat zij juist betoogt: het vonkje uit het origineel gaat verloren. Vandaar dat het boek, voor <ie kenner een reactie op de actie, die Plato mystiek ontmantelde, voor de amateurs slechts een in leiding kan zijn tot het ter hand nemen var. da dialogen zelf. Dat is geen grief, integendeel. De inleiding ia zeer animerend. Alleen vraagt men zich af 0! de illustratie aan de Indische philosophic niet meer treffend dan-verhelderend is; het gebruilc van Indische woorden ter oplossing van de mot!- lïjkheid die Plato's onvertaalbare begrippen bieden, is daar een onvoldoende" reden voor. Beter ware het Socrates' voorbeeld te volgen, en nu in het Nederlands woorden met nieuwe zin te laden vooral als -men van Plato's betekenis voor onze tijd invloeder op wil maken, Evenwel, men moet geen pad over rozen v( wachten als men Plato's Droos wil leren be grijpen, of zijn voorstelling van menselijke be vrijding althans zien. Het wordt meestrijden ln de moeilijkheden die de schrijver zelf onder vindt; aan het eind wacht niet de openbaring wel het verlangen naar de dialogen zelf. Rest nog bewondering voor het overzicht der prae-Socratische philosophen, dat klaar u levendig is. S. X. Vlucht. De laatste tijd zoeken voortdurend kl£.H groepen politieke vluchtelingen uit de Balkan en Griekenland hun toevlucht in Turkije, Volgens de Turkse minister-president Has»n Saka zal Turkije deze personen niet dwingen naar hun land terug te keren, Tot de Bul gaarse vluohtelingn behoren 7 parlementt en gewone leden van Fetchofs oppositie* partij Duitse wensen.Otto Grotewohl, de voorzltlef van de socialistische eenheidspartij in Du land, heeft op een partijcongres te BerW medegedeeld, dat de partij verzocht heelt een volksstemming over de kwestie van Verenigde Duitse staat. De nota, welke a de bestuursraad is gezonden, vraagt te onmiddellijke tenietdoening van attó 0 - nale overeenkomsten, afschaffing van zöne-grenzen en onmiddellijke oprichting centrale bestuursorganen om voort>ereuHSf= te treffen voor economische eenheïG Duitsland. Eva in discrediet.. In de New Yorkse en tonse bladen was dezer dagen een sdven tie te vinden, waarin Martin Luis DraB Argentijnse zaakgelastigde in Amerika, -• diep leedwezen constateerde, dat een deelte van de Amerikaanse pers actie om Argentinië in discrediet te brengen. is thans een actie op touw gezet om me Eva Peron. echtgenote van de pre3' beledigen, te belasteren en zwart te ma Staken maar. Onlangs begon onder de feurs van de Smithfield vleesmarkt n den een staking uit solidariteit met ders, die ontslagen waren, oma'at zfl weigerd hadden op een andere m werken. Zestien chauffeurs van K markt in Croydon zijn in sympathie-5 v gegaan. Negenhonderd militairen me honderd auto's hebben nu de vieew ring ter hand genomen. De „Partei". Heinrïch Mertens, de van Jena (Sovjet-zóne) die veertien <K leden spoorloos verdween, Js heö^, aangekomen. Mertens zou gezeg ,,a gevlucht te zijn, daar hij andere°P de S. E. D. (Sozialistische Einheitsp Deutschiland) gearresteerd zou

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2