gjnnen een maand heeft Velsen een bibliotheek en leeszaal Den Haag wacht op Velsen marktbericht "Grote feestplannen in voorbereiding Scheepvaart WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1947 Ijivi 1IDER COURANT Het verjongde „Nut" koestert grote plannen «eiser afdeling van de Maatschappij M van 't Algemeen is van plan in t°t Amende winterseizoen een activiteit het Snlooien die ver uitgaat boven de 16 £sdeest", waardoor de Maatschappij vorige eeuw en in het begin van in \kh soms zag overgeleverd aan de van lieden, die „wel eens wat "uiers" wilden. u f is een verheugend verschijnsel, dat - lSe „Nut", zich bezwaard voelend Het ^perfé'nis, het historische stof'heeft d°or ,...j Naast de Culturele Vereniging -pn met haar in de beste verstand- St gaat:het Nut met een bestuur „op Hpre basis" in deze gemeente zeer bin- w>rt een Leeszaal en bibliotheek be- neii en wel in de Theo Tijssen-school Heidestraat, waarvan de gemeente 8rf lokalen beschikbaar heeft gesteld, Van f «f lokalen zal er één door de biblio- ippt één door de leeszaal en zullen ver- edélijk twee of drie als studieruimten luikt worden. Dit z:s' voor ee .]n de lei om: ^nfheer^A. J- Polderman treedt op als bibliothecaris over de kleine 3000 boeken „élke er aanwezig zullen zijn en hij ver klaarde de beste verwachtingen voor een uitbreiding der bibliotheek te dus de eerste concrete plannen in'leeszaal in Velsen, die al zolang j de pen" is, maar waaraan door aller- u!1 omstandigheden geen uitvoering kon koesteren, daar zowel het hoofdbestuur van het Nut als rijks- en gemeentelijke overheden hun volledige steun hebben De studieruimte zal voorlopig alleen des avonds beschikbaar komen voor hen, die er belang bij hebben, want overlag laat het kleuter-onderwijs zijn rechten gelden. Op den duur hoopt men een filiaal in Santpoort op te richten, maar deze plannen verkeren nog in een wel zeer voorlopig stadium. De directeur van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek in Haarlem heeft zijn mede werking toegezegd, voozover het de uit lening van wetenschappelijke werken a.an de Velsense spruit betreft- natuurlijk Mits de gevraagde boeken beschikbaar jjjn, Uit alle bevolkingsgroepen - is een commissie van toezicht op deze nieuwe verschijning in het Velsense culturele leven gevonnd, zodat ook het Katholieke volksdeel van een juiste behartiging van ijjn belangen verzekerd kan zijn. Ontwikkeling, maar ook goed amusement. Binnen afzienbare tijd hoopt het ver jongde Nut zich aan het publiek voor te stellen in een openingsavond,- waarop on der meer een goede culturele film zal wor den gedraaid en dan zullen tevens, door middel van een enquête, de mening.en de wensen van de bevolking ten opzichte van een verdere ontwikkeling, getoetst worden. Wij denken even aan de naam „Volks universiteit", nu wij de verdere idèeën van het Nut aan de openbaarheid prijsgeven. Want de inzichten zijn - sterk gericht op een degelijke voorlichting en een gezonde ontspanning van de gehele bevolking, die De stand van zaken met het wederopbouw-plan (Van onze parlementaire redacteur) Naar aanleiding vari de vraag hoe 'hét op het ogenblik staat met het plan van de gemeente Velsen inzake de wederopbouw hébben we te bevoegder. plaatse inlichtin gen ingewonnen. Nadat men ons daar ge wezen had op het feit, dat het oorspronke lijk in Juni '46 geopperde plan was goedge keurd, dooh dat het Gemeentebestuur dit zelf later weer had teruggenomen, kon men ons mededelen, dat er tegen het nieuwe op 26 Augustus j.l. ingediende plan van de zijde van „Wederopbouw" bezwaren waren gemaakt en dat men er nu wachtende is tot Velsen met een gewijzigd voorstel voor de dag zal komen, dat aan de aan die ge- meent§ tevens ook meegedeelde bezwaren tegemoet zal komen. Voorts vestigde men er de aandacht op, dat ondanks het feit dat er thans nog geen definitief goedgekeurd wc-deropbouwplan bestaat, niettemin in ^wijking eigenlijk van de gemeenlijk ge- "de regel wel accoood is gegaan met loor het Gemeentebestuur reeds door gezette onteigening van gronden, waarop Wen nu een 48-tal woningen zal bouwen. Hierin, zo begrepen wij, zou Velsen dan wede een bewijs moeten en kunnen zien van een zeer ver-gaande bereidheid^ van wege „Wederopbouw" om die gemeente ter wille te zijn. Waf het straten-plan aangaat, vernamen wij nog, 'dat de geprojecteerde straten" 5* voor een klein gedeelte binnen het Meropbouwplan vielen en. dan nog weer -amenhingen met het overgrote deel van v ontworpen straten, welke tot het uit- reidingspian behoren, onderwerp, waar- Gedeputeerde Staten zich hebben .bezig louden,en niet „Wederopbouw". Brandweer rukte drie keer uit Pfm kanaalstraat bij de voormalige .N,-centrale vatte een hoeveelheid droge ei1 en een deel van een houten hek io(K ?rc^ een voorbijganger er achte- e-n brandend^ sigaret had wegge.wor- hnoM landweer, die uitgerukt was, be- wnhowj®een te verlenen, daar om- wden de brand reeds geblust hadden, rtik-to teveede maal dat de brandweer uit- Van dWaSiV0<?.r een brand in de nabijheid oudp m j erijen> waar men 's middags wind had verbrand. Door de hevige zevnt Üf fen de ostenten opnieuw vlam «n p. e wegspattende vonken leverden duinwÜ gevaar voor de rokerijen en het blust za werd deze brand ge- d0£ïUe raa'kte een turfschuur in brand lende l- ®el"elo_os wegwerpen van smeu- Werti j'v n uif een rokerij. Ook hier ae brandweer het vuur meester. Agenda voor Velsen e® Urnuiden BWseonBDn(?J!?ERI)AG 23 SEPTEMBER Theaier f" voortellingen. ViD Cappeien UUr: Vara"avonci met Willem niet alleen een „intellectuele bovenlaag", maar ook de grote massa bereikt. Te dien einde zijn er luistercursussen, studie avonden en lezingen over actuele onder werpen in voorbereiding, samen met een aantal manifestaties van lichtere kost. Het in vorm gieten van'deze veelomvat tende en soms financieel moeilijke gedach ten heeft verscheidene gemeentenaren een berg werk gekost. Wanneer de heren Van Os, IJ. Reitsma, pastoor Moleman, G. Duin- ker en C. Pels, om een- greep te doen, straks de verwezenlijking van hum werk zullen aanschouwen de leeszaal gaat binnen een maand beginnen kunnen zij vermoedelijk tevreden zijn over het resul taat van verscheidene Él-ren minder of meer vruchtbare arbeid vbor dit inder daad „goede doel". De Mekog groeit Öe huidige productie-capaciteit van de MEKOG zal tot het drievoudige groeien, wanneer het nieuwe fabrieks complex in gebruik wordt genomen. Thans is ten Oosten van het bestaande bedrijf het hout weggekapt, zodat een grote zandvlakte ontstond. Op deze plaats, zo lezen wij in |pamen" komt een hieuwe zoutloods, het meest Oostelijke onderdeel van het te bouwen complex, dat door de pas overleden Ir, A. H. de Rood werd ge projecteerd, zodat hieruit valt 'te conclu deren, dat „de berg" vooreerst blijft ge spaard. De kalksalpeter, die de MEKOG thans vervaardigt op basis van kooksovengas, zal straks een ander eindproduct naast zich krijgen en wel de kunstmest, die in Neder land de grootste markt heeft: kalkammon- salpeter. Door modernisering van het pro cédé hoopt men tot opvoering der produc tie te komen. De voorbereidingen, waaraan een staf van ingenieurs en andere dienaren der wetenschap werken, verkeren in een der gelijke gevorderde staat, dat men midden 1949 de nieuwe fabriek in bedrijf hoopt te stellen. Overvloedige haringvangst in het Kanaal Er wordt momenteel in het Engelse Ka naal zoveel haring gevangen, dat Franse trawlers, die er vissen, na één dag de ha ven- van Boulogne weer binnenlopen met volle ruimen. Het gebeurt meermalen bij het bin nenhalen van de netten, dat deze scheu ren door, het grote gewicht aan haring, dat zich hierin bevindt. Ingenieurs naar de Hoogovens Ter gelegenheid van het eeuwfeest van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs brengen in totaal een kleine 300 ingenieurs Donderdag een bezoek aan de Koninklijke Nederlandse Hoogovens in IJmuiden. De eerste groep komt om kwart over negen in de ochtend aan, de tweede om half drie 's middags. Een kouseband voor de NIWIN De Velsense afdeling van de NIWIN geeft op 28 September een propaganda- avond om 8 uur in £t Patronaatsgebouw. Medewerking verleent de toneelvereniging „Advendo" met het blijspel „De ridder van de Kouseband" van Henk Bakker. Doel van deze avond is gelden te verza melen voor de komende Kerstpakketten- actie voor de militairen in Indië. Dronken treinreiziger Een vishandelaar uit Amsterdam had blijkbaar goede zaken gedaan en tr.acteerde zichzelf op een „glaasje". Van één glas kwam hij echter tot meer, met het gevolg dat men, toen hij in de trein zat, kon spre ken van een „kennelijke staat van dronken schap". De politie kwam eraan te pas, bracht hem naar het bureau IJmuiden en hield hem'" tot hij zijn roes had uitgeslapen. Dinsdag Aangevoerd werden 6412 kisten verse vis. Hier bij waren 20 kisten tarbot én tong, 15 kisten schöl, 65 kisten kabeljauw,'65 kisten wijting, 27 kisten koolvis, 85 kisten schelvis, 35 kisten diversen en 6100 kisten verse harinig, Besommingen. De IJM 15 Cornells besomde f 15.760; IJM 57 Medan f20.580 en RO 15 Antje f 11.630. Prijzen. De verse haring bracht per kist op f 15—f 7,70. Verdêre besommingen. KW 168 f 6700, KW 28 f 3410, KW 84 f 3690, KW 162 f 3690, HD 79 f 4949, IJM 276 f 3220, IJM 213 f100. IJM 221 f1360, UK 172 f30, Veiseri'No ord Grondstoffen voor papierfabricage Voor de papierfabriek arriveerde Dins dagmiddag -het Zweedse s.s. „Tor", dat via Amsterdam een restant houtstof en cellu lose aanvoerde, gedeeltelijk bestemd voor deze en gedeeltelijk voor andere fabrie ken. Velsen Gesneuvelde Amerikaanse vliegers in deze omgeving Met het oog op het onderzoek naar Ame rikaanse vliegers, gesneuveld in de omge ving van IJmuiden, verzoekt de Commis saris van Politie te Velsen, ieder, die enige inlichtingen kan verstrekken hem daarvan bericht te zenden. Ook worden inlichtingen verzocht om trent gevallen waarin door vissersschepen aangebrachte lijken werden overgenomen door de Duitse Marine of havenpolitie, neergestorte vliegtuigen geborgen of aan getroffen wei-den, dan wel iets bekend is omtrent de plaats, waar slachtoffers door de bezetters werden begraven. Zo wordt onder meer gezocht naar een geval, waar in een Amerikaanse vlieger in een rubber bootje werd opgemerkt. Ook wanneer op de visserij restanten van gezonken vlieg tuigen worden, ontdekt of vermoed, wordt mededeling op prijs gesteld. Ledenvergadering met film toe Het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Velsen-IJmuiden heeft voor 1 October aanstaande een algemene ledenvergade ring belegd, beginnende om 19.30 uur in het Patronaatsgebouw. De agenda ver meldt onder me.er een bestuursverkiezing wegens het aftreden der heren dr. R. Rut ten en J. L. Uitzinger. Voorts komt het bestuursadvies, om de heer M. Roos toe te voegen, in behandeling. Om kwart over acht, dus na het zakelijke gedeelte, komen twee films over het Rode Kruiswerk aan de beurt: „Melodie dei' Barmhartigheid", de Indische documentaire en „De Witte Engel", het leven van Florence Nightingale uitbeeldend. Waneer de belangstelling groot mocht zijn, volgt een herhaling van de voorstelling. Santpoort Damclub „Stabiel" De strijd om de Zitman-Dinkgreve-beker (wisselprijs) is voor de eerste maal gewonnen door de damcluib T.E'.P, uit aHarlem-Noord. De damclub „Stabiel" die de wedstrijden heeft georganiseerd, kan met voldoening op het tour- nooi terugzien. De eindstand was: gesp. gew. rem. verl. pn't. b.pnt. 4 0 0-8 51—29 2 1 1 5 47—33 2 1 1 5 46—34 0 13 1 29—51 0 13 1 27—53 Nieuw R.K. jeugdhuis ingewijd Onder grote belangstelling is het R.K. Jeugdhuis op „Spaarnberg" ingewijd. Des morgens werd in de kerk een Mis opgedra gen. De oud-kapelaan der parochie, thans te Middelburg werkzaam. H. C. de Graaf, hield een toespraak waarin hij sterk naar voren bracht de noodzakelijkheid van het werken onder de jeugd en de plicht dit werk naar vermogen te steunen. Een col lecte ten bate van het jeugdwerk bracht 1280 op. Nadat op de speelplaats van de R.K. school een vlaggenparade 'was gehouden, werd in 't „Terras"-bos een jeugdspel ten beste gegeven, 's Middags volgde de inwij ding van het Jeugdhuis door pastoor A. F. J. Goossens. Deze zeide, dat het Jeugdhuis weliswaar voor gebruik gereed was, doch dat de inrichting nog niet voltooid was. Dit deel van de arbeid werd aan de jeugd zelf overgelaten. Des avonds werd in de kerk een plechtig lof gecelebreerd. Gouden bruiloft Zondag 28 September wordt het een grote dag voor het echtpaar P. T. Boom Koningstem. Dan zal het namelijk een halve eeuw geleden zijn, dat het met de huwelijksboot van wal stak en om dit feit met gepaste fleur te herdenken, komt er een receptie vóór de eigenlijke bruiloft in het R-K. Verenigingsgebouw aan de Kerk straat te IJmuiden. T. E, p. 4 4 o o Kijk Uit 4 2 11 Stabiel 4 2 1 1 't Noorden 4 0 13 De Diagonaal 4 0 13 RADIO-ARTISTEN OP DE PLANKEN. Zaterdag aanstaande wordt in de Wey- man te Santpoort een kienavond gehouden uitgaande van de plaatselijke afdeling van „Radio Werkend Nederland". Het is echter niet alles kienen, wat de klok slaat, want radio-artisten komen ter opluistering hun kunnen demonstreren en Mr. Boré, gooche laar en telepaath, de declamator W. Wal- bey en de „Three Sunfields". Hét pro gramma wordt door de conférencier Bert Corbach met een praatje „aaneengelijmd". Beverwijk CABARET-AVOND VOOR OUD-STRIJDERS. De afdeling Beverwijk van de Neder landse Bond van Oud-strijders organiseert Vrijdag 26 September in het Kennemer- theater een cabaret-avond met Mobilisa tie-herinneringen „Rats, kuch en bonen". Behalve voor leden bestaat ook voor be langstellenden gelegenheid dit programma bij te wonen. DE SCHOOLMELK-VER STREKKING. De -verstrekking van melk op de scholen, welke aanvankelijk reeds ruim eén week geleden zou plaats vinden, geschiedt, naar wij vernemen, voor de eerste maal Don derdag a.s. NIEUWE KAPELAAN ST. AGATHA- PAROCHIE. Kapelaan J. M. Matthijsen van de St- Agatha-parocbie aan de Arenidsweg, die sedert Augustus 1942 de parochie heeft gediend, is door de Bisschop van Haarlem tot kapelaan te -Voorburg benoemd. In de vacature is inmiddels voorzien door de benoeming van kapelaan J. Tulp. VOOR AQUARIUMLIEFHEBBERS. De Vereniging van Aquarium- en Ter- rariumliefhebbers „Kennemerland" belegt op Vrijdag 26 September 's avonds om half acht een ledenvergadering in Hötel „Ter Burg" in Beverwijk. De heer Deutz spreekt dan over „Het kweken met de betere soorten vis". HET 650-JARIG STADSRECHT VAN BEVERWIJK Op uitnodiging van het gemeentebestuur waren Dinsdagavond in de bovenzaal van het Veilinggebouw „Kennemerland" tal van vertegenwoordigers van vei'enigingen en corporaties bijeen teneinde de installatie bij te wonen van het hoofdcomité voor de feestelijke herdenking van het 650-jarig stadsrecht aan Beverwijk in 1948. Behalve het voltallige college van Bur gemeester en Wethouders hadden de door B. en W. aangezochte leden voor het hoofd comité achter de bestuurstafel plaats ge-, nomen. Burgemeester mr. H. J. J. Scholtens ver welkomde de aanwezigen namens het ge meentebestuur en stelde de grote belang stelling op prijs. Hij herinnerde er aan, dat in November 1298 Jan de Eerste, graaf van Holland, Beverwijk stadsrechten verleende. De burgemeester zei dat eerst was ge dacht aan. een gelijktijdige viering met het Gouden Regeringsjubileum van H.M, de Koningin, maar stelde nu voor de herden king te doen houden in de eerste week van Augustus 1948. Tijdens deze feesten wordt een tentoonstelling „Groeiend Beverwijk" gehouden. Mr. Scholtens noemde vervolgens de le den van het hoofdcomité, de heren mr. A. Moens, voorzitter; Jac. de Weyer, secreta ris; J. L. v. Hedel; W. Swarts; J. J. Ro- munde; P. J. Langendijk; G. Tuesink en G. W. P. Stoutenbeek, die door het ge meentebestuur waren verzocht zitting - te willen nemen en inmiddels de verschillende mogelijkheden hebben onderzocht. De bur gemeester schetste de zorgelijke financiën voor hoofdcomité en gemeentebestuur. Het hoofdcomité zal worden bijgestaan door een algemeen comité, gevormd uit sub commissies. Voorts ligt het in het voorne men in het te stichten ere-comité ook enige van onze „jongens", die thans in Indonesië een zware taak hebben, op te riemen. Daar het hier gaat om ,,'t oude stadje Beverwijk" vertrouwde de burgemeester op de vpl- ledige medewerking van de gehele bur gerij. Ten slotte sprak mr. Scholtens zijn voldoening uit over het feit dat mr. Moens het voorzitterschap heeft willen aanvaar den. Mr. A. Moens bracht aan het college van B. en W. dank voor het genomen initiatief. Hij vond het een moeilijke taak een f eest- week te organiseren, doch achtte het comité hiertoe wel in staat", temeer daar het ge meentebestuur de plannen in elk opzicht zal steunen. Nadat burgemeester Scholtens de organisatoren succes en voorspoed bij de vooi'bei'eidingen had gewenst, werd de bijeenkomst een ogenblik geschorst. Het hoofdcomité, thans als zodanig in functie, deelde bij monde van zijn voor zitter, de reeds bestaande plannen mede. De feestweek wordt gehouden van 7 tot 15 Augustus 1948. Behalve een tentoonstel ling „Groeiend Beverwijk" zullen er expo sities komen van handel en industrie, bloe men, tuinbouwproducten en fruit, en even tueel van pluimvee. Voorts wordt een Winkelweek gehouden, zal Beverwijk versierd worden en'mogelijk ook de Wijkertoren. Een voor tentoonstellingsruimte geschikt terrein is gevonden tegenover „Wester hout" bij de Noorderwijkweg en Zeestraat, waar een marktplein wordt gemaakt, aan gevuld met attracties. Er zijn verder plannen voor concerten, zanguitvoeringen, vermakelijkheden .en op de eerste Zondag in de feestweek kerkelijke herdenkingen. Voorts worden wandelmar sen, sterritten, sportfeesten, vuurwerk, harddraverij en een historische optocht voorbereid. Ook een openluchtvoorstelling die vïermèal zal worden uitgevoerd, staat op bet programma. De sub-commissies zijn voor: handel en industrie, G. W. P. Stoutenbeek; bloemen, groente en fruit, Jac. de Weyer; histori sche optocht, G. Tuesink; sport, volks- en kinderfeesten, J. J. Romunde; pers en pro paganda, muziek, zang en toneel, J. L. v. Hedel; illuminatie en versiering, W. Swarts; pluimvee, P. J. 'Langendijk; liisto- rische voorlichting, mr. H. J. J. Scholtens en mr. A. Moens. Haagse jongeman drukte valse tabakskaarten Haarlemse drukker leverde het papier Duizenden valse tabaksbonnen, de zeer deskundige vervaardiger en tal van mede plichtigen bevinden zich thans in handen van de Haagse recherche. Ook de drukkerij, die in het hart van de residentie gevestigd was, is ontdekt. De meeste bonnen waren alleen bij microscopisch onderzoek van echte te onderscheiden. Zij waren gedrukt op hetzelfde papier, dat voor originele ta bakskaarten wordt gebruikt. De drukker, zekere Jaap, is een jonge man, die zich tijdens de bezetting speciali seerde op de drukkunst teneinde valse le vensmiddelenkaarten te kunnen fabrice ren. Hij had daarin in de loop. der jaren een grote vaardigheid gekregen en wilde zich na de oorlog als drukker vestigen. Hier toe kreeg hij door de Vestigingswet geen kans. Teneinde geld voor studie en mate riaal te verkrijgen besloot hij valse tabaks bonnen te gaan drukken. Het vervaardigen van levensmiddelenkaarten vond hij a-sociaal. Jaap gebruikte een klein deel der bonnen om er sigaretten voor te kopen en deze te verhandelen. Zekere M. stal bonnen uit de drukkerij van Jaap. Hij ver handelde deze bonnen, merendeels misdruk ken. De recherche stelde-naar de herkomst dezer kennelijk valse bonnen, die door win keliers werden ingenomen, een onderzoek in en zo werden de vriend van de drukker, drie verhandelaars van bonnen en een Haarlemse drukker, die aan Jaap het pa pier leverde, alsmede Jaap zelf, gearres teerd. Bij de inval in de drukkerij werd e.en gfoot aantal goed nagemaakte tabakskaar ten gevonden. Er zijn 3500 bonnen in om loop gebracht. Slechts 666 zijn als vals achterhaald. Ook is enig geld in beslag ge nomen. Belgische middenstand staakt twee dagen Gehoor gevend aan een oproep van het Belgisch verbond voor de middenstand hebben gisteren in vrijwel geheel België, als protest tegende regeringsmaatregelen, de winkeliers hun deuren gesloten. De eigenlijke reden van deze winkelslui ting is het optreden der regering tegenover de overtreders van de prijsvoorschriften, Tot nu toe nam men het namelijk niet al te ernstig met de prijzen en het behoorde tot de gewoonste zaak ter wereld, dat men een bepaald artikel in twee verschillende win kels met een prijsverschil van 25 -procent aangeboden kreeg. Het leger van controleurs, dat de minis ters van economische zaken en van voed selvoorziening twee maanden geleden op de winkeliers heeft afgestuurd, heeft ge tracht hieraan een einde tie maken en wan neer men de kranten geloven mag, hebben zij hierbij dikwijls niet al te faire methodes gebruikt. Hoe het ook zij, een enorm aan tal processen-verbaal is opgemaakt en al leen in de Brusselse agglomeratie zijn niet minder dan 700 winkels gesloten. Een storm van protesten steeg op van de winkeliers en de minister van voedselvoor ziening zag zich genoodzaakt de controle maatregelen enigszins te verzachten. Te zelfdertijd kondigde hij evenwel ln een ï'adio-rede aan, dat deze contrble gehand haafd zou blijven. Het verbond van de mid denstand, waarin de meeste winkeliers ver enigd zijn, verklaarde hierop prompt de oorlog aan de ministers Duvieusart Mc ens de Fernig en besloten tot een twee daagse staking. De huismoeders hebben van de winkel- staking slechts weinig te lijden. Reeds da gen van te voren was zé bekend, zodat de nodige mondvoorraad in huis kon worden gehaald. Het wegvervoer ligt intussen ook stil, daar de bond van wegvervoerders de sta king van de middenstand als een aangele genheid heeft aangegrepen om te proteste ren 'tegen een verdubbeling van de ver keersbelasting. Installatie president der Haarlemse rechtbank Dinsdagmorgen is de president van de Haarlemse rechtbank, mr. A. M. baron Van Tuyll van Serooskerken, geïnstalleerd in een openbare zitting. Aanwezig waren de leden van de rechterlijke macht, vele leden van de balie en de heer W. J. Gorter, com missaris van politie. Nadat de officier van justitie, mr. W. M. Paardekooper Overman het Koninklijk Be sluit van de benoeming en de griffier, mr. C. van Leeuwen Duivenbode, die.tevoren de president binnengeleid had, de akte van beëdiging hadden voorgelezen, verklaarde mr. E. J. W. Top. vice-president, die de zit ting leidde, mr. A. M. baron Van Tuyll van Serooskerken voor geïnstalleerd als president van de Haarlemse rechtbank. Hierna bestond er voor de leden der ba lie gelegenheid met de president kennis te maken. Engelse „chief scout" naar Nederland Omstreeks 10 October zal Lord Rowallan, „chief scout" van Engeland, een bezoek van ongeveer vier dagen aan Nederland brengen. Lord Rowallan wordt vergezeld door Lord Peter Baden Powell, een zoon van de stichter der padvindersbeweging en mr. Bincham, commissaris voor het buiten land van het hoofdkwartier der Engelse padvindersbeweging. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot dooi SUSAN LNGL1S vertaald uit het Engels. 35) Ze was boos op zichzelf ên 'boos op Alan Heriot. Boos op zichzelf, omdat ze voor barige conclusies getrokken had. Omdat ze zich door haar vooroordeel tegen Alan had laten verleiden tot een oppervlakkige sympathie voor de huilerige Annie Bell, en medelijden met Annie's zoon, van wie ze verondersteld had, dat hij het slachtoffer was van Alan's hardvochtigheid. En onre delijk en typisch vrouwelijk, boos op Alan, omdat deze indirect de oorzaak van haar misplaatste gevoelens was. Ongedul dig liep ze van het raam weg. Wat ben je toch een dwaas, zei ze koel tot zichzelf wat heeft dit allemaal eigenlijk te maken met zuster Prescott? Het enige waar zus ter Prescott zich druk over zou maken, zou de zorg voor haar patiënt zijn en de vraag, of ze haar maaltijden wel regel matig op tijd kreeg. Ze zou zeker niet piekeren over Alan, en zich afvragen, hoe hij nu eigenlijk was, het ijskoude stenen beeld, dat hij soms geleek, óf die heel an dere persoon, die op andere momenten naar voren 'kwam. Ze zuchtte, onbewust. Je kon je zelf nu wel heel gemakkelijk wijs maken, dat je moest denken en rea geren als zuster Prescott, maar er waren ogenblikken, dat de omstandigheden Alan Heriot, dat eenvoudig onmogelijk maakten. HOOFDSTUK X. Geoffrey Neame had het erg druk ge had, toen hij in Londen terug was geko men, te druk om veel aandacht te wijden aan Trant en de enkele kleine problemen, die in verband daarmee nog opgelost- moesten worden. De zaken van het kan toor van Tilney, Tuke en Nehme floreer den en Geoffrey dacht er vaak met een licht gevoel van verma-a-k aan, hoe zeer zijn eigen lot zich verbeterd had, sinds de tijd van die kwestie over Dick Heriot's testament. „Mevrouw Dick Heriot's" toe lage had hem in staat gesteld zijn finan ciën met tact en beleid weer in orde te maken. Het geld, dat hij „geleend" had van de cliënten van het kantoor, was te ruggestort, en niemand wist ergens van. De speculaties, die volgden op de onge lukkige ondernemingen, die hem zo in moeilijkheden hadden gebracht, op het moment dat hij per vliegtuig naar Anne was gegaan, hadden succes, en hij bezat nu een aardig kapitaaltje, dat 'hij goed en veilig had bèlegd. Bovendien werd de toelage natuurlijk nog steeds regelmatig uitbetaald. Mr. Tilney,- de oudste compagnon, had zich uit zaken teruggetrokken. Dit be tekende, dat het grootste gedeelte van de procesvoering voor Geoffrey's rekening kwam, aangezien Mr. Tuke, een solide en respectabele familie-raadsman, daar wei nig voor yo'elde. Geoffrey daarentegen vond het prettig werk. Hij had een paar nogal geruchtmakende zaken gewonnen voor dankbare cliënten, en zo had hij thans, mede door de verandering in het compagnonschap, een veel hoger wettelijk inkomen dan hij vroeger had gehad. Zelfs de lichte hartaandoening, waarvoor zij-n dokter hem zo nu en dan waarschuwde, was gunstig voor hem geweest, daar deze hem uit militaire dienst had gehouden en hij vond het helemaal niet erg om dok tersvoorschriften te volgen en zichzelf enigszins in acht te nemen. Al met al was hij zeer voldaan over zijn leven. Het was 'natuurlijk hinderlijk, dat Alan zo'n drukte maakte over de toelage van „Mevrouw Heriot". Geoffrey was langza merhand echt plezier gaan krijgen in het steeds stijgende totaalbedrag van zijn be leggingen. Hij voelde zich niet ten on rechte als een bekeerde gokker, als hij dacht aan zijn respectabele bezit, en hij maakte serieuze plannen voor beleggingen voor de oude dag. In een luxueus restau rant, waar hij gewoon was te lunchen, zat hij bij een kopje koffie over al deze dingen te denken. Zijn gezond verstand, waarnaar hij bij gelegenheid wel eens luisterde, zei hem, dat enige verlichting van Alan's last raadzaam was. Er was geen twijfel aan mogelijk, -dat Alan het maar ternauwernood op kon brengen, en dat de zaken er nóg slechter voor zouden komen te staan. In de papieren betreffen de de inkomstenbelasting die Geoffrey zo ijverig had bestudeerd, was geen moge lijkheid voor een uitvlucht te vinden. Alan betaalde niet meer dan het-bedrag, dat hij behoorde te betalen en van -de regering kon dus wat dat betreft niets te rug geëist worden. Geoffrey stak een ci- garet op en besloot een likeurtje te bestel len. Na de duurste cognac uitgezocht te hebben, die op de lijst te vinden was, ging hij voort met zijn probleem. Hij moest dus Alan enigszins tegemoet komen? Goed, maar hoeveel? Of liever, hoe weinig? Het had geen zin hem te veel tegemoet te komen, besloot hij cynisch. Dan zou de oude Emily er maar van profiteren door Alan haar flatje af te zetten, -of Kathryri zou iets bijzonders willen hebben, of een van die pachters van hem zou iets nieuws, dat niet nodig was, krijgen. In zijn glas heldere brein zag hij het overzicht van de zaken, dat Alan hem had gegeven, als het ware photografisch duidelijk voor zich. (Wordt vervolgd). S. M. vulcanus, 20 Sept. v Alexandrië naar Jaffa. Tendi, 20 Sept. te Genua. Juno, 20 Slept, van Gibraltar naar Malta. Roer, 20 Sept. van Pasajes naar Am-sterdam. Ornen, 20 Sept. van Nakskov naar Rotterdam. Orpheus, 21 Sept. van Lissabon. Orion, 21 Sept, te Istanboel. Deo Duce, 19 Sept. van Gothenburg naar Amsterdam. Svoider, 19 Sept van Trinidad naar La Gueira. Winsu-m, 20 Sept. te Aruba. Zaanstroom, 20 Sept. van Amsterdam naar Tan.ger, Orestes, '21 Sept. van Amsterdam naar Dublin. MIJ NEDERLAND. Poelau Laut, 19 Sept. van Batavia naar Dja-d-ddh. Talisse, 18 Sept. te Soerabaja. Joh. van Oldenbarnevel-t, 20. Sept. Dond-ra Head gepasseerd. Oranje, 21 Sept" Kaap G.uardafui gepasseerd. Tarakan, 21 Sept. v. Djed- da-h naar Port Said. Joh. de Witt, 19 Sept. van Trinidad naar Plymouth. VINKE EN CO. Hilversum. 21 Sept. van Gdansk naar Holland. HOLL. WEST AFRIKA LIJN. Amstelkerk, 21 Sept. Kaap Finlsterre gepasseerd, wordt 23 Sept. te Plymouth verwacht. Amstelstad, 19 Sept, te Pointe Noire, Congostroom, 19 Sept. te Matadi. Maaskerk, 19 Sept. te Tacoradi. K. P. M. Belan-ta en convooi 20 Sept. van Aden. Batoela, 20 Sept, te Haifti. GROTE VAART. Aalsdijk. 19 Sept, van Rot terdam te New York. Abbedijk, Havana—Rot terdam, 21 Sept. te Londen. Amsleldijk, 21 Sept, van Rotterdam te Antwerpe-n. And-ij-k, 20 Sept. van New York naar Antwerpen en Rotter dam. Axel-dijk, New Orleans—Rotterdam, 19 Sept. te Houston. Duivendljik, Rotterdam—Van couver, 20 Sept, van Willemstad. P en T Path finder (charter), Philadelphia—Batavia, 20 Sept. te Newport News. Sommelsdij'k, Java—New York 20 Sept. van Aden. Tabinta. 20 Sept. van Rotter dam te Montreal. Veendam, Rotterdam—New York, 20 Sept. 15.40 uur van Southampton. Abbe- kerk, Rotterdam—Australlei 16 Sept. te Safaga." Alcyone (ex F;gmond), 21 Sept. van Rotterdam naar Antwerpen. Al.gorab, Rotterdam—Buenos Aires. 19 Sept. te St. Vincent. Alfiharet, Rotter dam— Shanghai, 20 Sept. van Cadiz. Amstel- dijk, 21 Sept. van Rotterdam naar Havana. Bloemfontein, Amsterdam—Kaapstad, 20 Sept, v. Southampton. Clavella, 16 Sept. van Miri te B-ahrel-n. Delft, 20 Sept. ^an Guayaquil naar Callao. Eemlan-d, 19 Sept, van Rosarlo naar Mon tevideo. Erasmus, Rotterdam—Shanghai, 19 Sept. van Cebu. Gerard Dou, JavaRotterdam, pass. 21 Sept. om 8 uur Finlsterre, 25 Sept. om 8 uur aan de Hoek.van Holland verwacht. Hugo de Vries, 21 Sept. van Sin-gapore naar Port Swelten- ham, Indrapo'era, RotterdamJava, pass. 20 Sept. 13 uur Ouessan-t. J^cob Cats, Newport News •Rotterdam, pass. 20 Sept. Lizard. Jaarstroom, Rotterdam—Konakry, 19 Sept. van Dakar. Juno, Amsterdam—Bourgas, 20 Sept., te Gibraltar. Kongsborg. Antwerpen—Perzische Golf, 22 Sept! van Kowait. Kota In ten-, Rotterdam—Java, 21 Sept, te Saban-g. Kedoe. Rotterdam—Java, 20 Sept. om 15,30 te Finlsterre. Kota Agoeng Java —Rotterdam, 20 Sept. om 18 uur van DJeddah. Li-n-dekerk (ex Lore-nlz), Rotterdam—Calcutta, 20 Sept, te Antwerpen. Limburg, New York- Java, 19 Sept. te Singapore, Maaskerk, 19 Sept. van Amsterdam te Taeora-di. Meerkerk, 20 Sept. van Rotterdam te Sandhea-ds (bij Calcutta). Rid derkerk, Rotterdam—Shanghai, 20 Sept. van. Colombo.,Rijn, 0 Sept, van Raane n. Ro-Ulerd-am. Rljnkerk, Amsterdam—Perzische Golf,, 21 Sept. van Suez. Samarinda, Sabang—Rotterdam, 24 ïjept. verwacht gereed met lossen in Hamburg. Saparaoea, Amsterdam—Java, 18 Sept, te Singa pore. Simon Stevin, Shanghai—Rotterdam, 21 Sept. van Port Said. Sloterdijk, Rotterdam—Java, 21 Sept. te Suez. Utrecht, Rotterdam—Java, 20 Sept.. om 18 uur te Suez, vermoedelijk 21 Sept. van Suez. Tegelberg. Buenos Aires—Shanghai, 20 Sept. te Singapore Telamon, 20 Sept. van Curagao naar Cuma/n-a. Triton, 20 Sept. van Port au Prince naar Curagao. Van Heutsz, 21 Sept. van Singapore naar Hongkong. Veendam. Rot terdam—New York, pass. 20 Sept. Dumgenoss. Volendam, Java—Rotterdam, 20 Sept. van Sa bang, wordt 30 Sept. te-Aden verwacht. Welte vreden, 20 Sept. van Caslanaste Davas. Adlnda, 16 Sept. van Pladjoe naar Batavia. Alclnous, 18 Sept. van Batavia naar Soeraba'a. Alcyone, 22 Sept. van Rotterdam te Antwerpen. Algerib. 21 Sept; van Maceio te Pernam-buco. Algorab, Rot terdam—Buenos Aires. 20 Sept. van St. Vincent. Al-kald, 21 Sept. van Rotterdam te Antwerpen. Anitonia 17 Sept. van Singapore te Saigon. Cla vella, 17 Sept. van Bahrein naar Kowait, Cleo- dora, 19 Sept. van Shanghai n. Miri, Jobshaven, 21 Sept-, van Rotterdam te Antwerpen. Katwijk, 21 Sept. van Kemi te Patendemi. Kota Gede, 13 Sept. van Semarang te Badavia, Madocra, 18 Sept. van Portland (Or.) naar Vancouver. Mirza, 16 Sept. van Miri naar Singapore. Ossendrecht! 20 Sept. van Greenock naar Cuba. Paula, 17 Sept.. van Singapore naar Pa-tros Nomikos, 21 Sept! van Baltimore naar Nederland. Prins Alexander (Montreal—Antwerpen), pass. 21 Sept. Scilly. Saidja, 16 Sept. van Pladjoe naar Mdri. Sumatra, Amsterdam—Java, 21 Sept. te Londen. Tiba, Montevideo—Rotterdam, pass. 20 Sept." 13 uur Fernando Noronha. Zwijndrecht, 21 Sept. van. Hornillo naar Nederland. KLEINE VAART. Berndna 20 Sept, van Ant werpen naar Kopenhagen. Coolhaven, 20 Sept. van Stockholm naar Helsingfors. Cronenburgh, 19 Sept. van Helsingfors te Lovisa. Glashaven, 20 Sept. van Rotterdam te Kopenhagen. Hast 4, Parijs—Kopenhagen, 19 Sept. pass. Rouen. Im port, 20 Sept, van Bristol te Newport (Mon,). Kaap Falga, 21 Sept. van Rotterdam te Antwer pen. Koningshaven, 22 Sept. van Rotterdam te Stockholm. "Leuvehaven, 21 Sept. van Aalesund l.e Gothenburg. Maigrietha, 18 Sept. van Oslo, n. Delfzijl Nassauhaven, 20 Sept. van Bremen te Kopenhagen. Nautilus, 21 Sept. van Antwerpen te Christiansand Nijnenburgh, 21 Sept, van Hudlksvadl naar Hardingen. Oise, 20 Sept. van Rouen naar Parijs. Rika, 20 Sept. van Kopen-ha ken naar Dordrecht, Rose Marie, 19 Sept, van. Dublin te Port Talbot. Sambre, 20 Sept. van. Rouen naar Parijs. Trompenburgh, 21 Sept. van La Pallice naar Rotterdam. Wickenburgh, 20 Sept. van Casablanca te Rouen. Democraat, 21 Sept. van Newport Mon te Plymouth. Depa, 2L Sept. van Aardglass te Hamburg. Echo, 22 Sept. van Dublin naar Holland. Goote, 22 Sept. van- Stromstad te Rotterdam verwacht. Hast 3, 21 Sept. van Rotterdam te Fortsmouh. Ma-in lx', 20 Sept. van Wisma-r te Uraea. Strijpe, 20 Sept, van Oskarsham te Dordrecht. Akl-jo, 20 Sept. van, Colchester te Antwerpen. Alcyone, 18 Sept. van Swansea naar Londen. Alice, 17 Sept. van Par naar Dundee. Bill S; 21 Sept. van Penryn te Ipswich. Borelli. 18 Sept. van Antwerpen te Queensboro. Capelila, 18 Sept. van Amsterdam te Teignmoul'h. De Ruyter, 21 Sept. van Norre- sundet te Amsterdam. Diana V, 18 Sept. van Hull naar Em-den. Oban, 18 Sept. van Great Yarmouth, te Londen. Ernst, 19 Sept. van Hamburg op de Tyne. Eton, 18 Sept. van Cowes naar Southamp ton. Fiat, 19 Sept. van Boston (L) te Kingslynn. Fiduela M, 20 Sept, van de Thames te Antwerpen. Flandria, 20 Sept. van Goole te Rouen. Gees, 19 Sept. van Rotterdam te Middlesbro. Glory, 19 Sept. van Gorston naar Bldeford. Hilda, 19 Sept, van Kingslynn te Goole. Jola, 19 Sept. van Little- hampton le Teignmouth, Kaap Falga. 21 Sepl. v. Rotterdam naar Kopenhagen. Kijkduin, 19 Sept. van Sunderland te Londen. Mary, 19 Sept. van Par te Rochester Narwal, 18 Sept. van Rotter dam te Grimsby, Oleum, 19 Sept. van Londen n. Billinigham. Pinguïn, 18 Sept. van Dartmouth n. Par. Regeja, 19 Sept. van Leith te Londen. Rijn stroom, 20 Sept. van Liverpool naar Fowey. Speedwell, 19 Sept. van Rotterdam te Dublin, Opica, 18 Sept. vat) Middlesbro te Ipswich. Suri name, 19 Sept. van Hull te Kingslynn. Thria-ntha, 21 Sept. van Em-den naar Boness. Twente, 20 Sept, van Antwerpen naar Arendal. Van Bra-kel, 21 Sept. van Lysekil te Hoek van Holland. Wega, 19 Sept. van Chatham te Londen. Wim. 18 Sept! van Delfzijl te Londen. Zeemeeuw, 18 Sept, van Rotterdam te Poole. Zeester. 20 Sept. te Antwer pen. Zuid-land. 18 Sept. van Grangemouth naar Londen. Zijpe, 19 Sep. van Rochester te Londen. SLEEPBEDRIJF. Slbt „Blankenburg" met „Minerva", van Queenstown naar Rotterdam pass, 21 Sept. Dungeness. Slbt „Ganges" vertrok 21 Sept. van Rotterdam naar Middlesbro. Slbt „Schelde" met bok „Stern", vertrok 21 Sept, v, Plymouth naar Bordeaux; Te IJmuiden Dlnsclag 23 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: Patria van Hull,, Phoenix v. Sundsvall. Luna van Rotterdam. Iris* van Lelxus. Vertrokken zijn: Zeeland naar Alyth. Euter- pus naar Kopenhagen. Förshuld naar Koohhill, -uddy naar Bilbao. Tjeld naar Tafaquesta. Dan- mark naar Havre. Kapiteine Arsena Guilleic n. Antwerpen. Goldfinch naar Lónden. Vliestroom naar Lelth. Amsterdam naar Londen. Hoog water: Woensdag 24 September: 11.09 23.54 uur. Donderdag 25 September: 12.41 uur.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1