IJmuider Courant De Engelsen geven Palestina op Détails van het Amerikaanse plan voor een „super-Veiligheidsraad" Nog een proces in Bulgarije Dr. Beel verdedigt het optreden van mr. van Kleffens in Veiligheidsraad r sPÉÉl JïmmmiÊÈM No. 18746 aux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en ^inistratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon pruKkerij 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 27 September 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,— Franco per post f4.50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ONOPLOSBARE TRAGEDIE: Voorbereiding der ontruiming nog voor het einde der Algemene Vergadering Encelse minister van Koloniën, Arthur Creech lones, heeft tijdens de zitting van Sf c-'estijnse UNO-commissie gisteren verklaard, dat de Engelse regering er op is bereid Palestina te ontruimen, wanneer de UNO er niet in slaagt een regeling ï°°ér kwestie te bereiken. Engeland is niet bereid het mandaat te blijven uitoefenen neer de xaak zou worden uitgesteld tot de volgende Algemene Vergadering. *an -J jecjer plan, waarmede de loden en Arabieren het eens zijn, doorvoeren, doch andere macht zou zich moeten belasten met de uitvoering van een beleid, dat een n pian niet zou omvatten. Een woordvoerder van het Britse ministerie van landse Zaken vulde de verklaring van lones later aan met de bekendmaking, ®ui,p" e|and onmiddellijk na het eende der discussfes over Palestina in de UNO, zal beginnen met de voorbereiding van het vertrek der troepen en bestuursfunctiona- rlssen. nP Britse bekendmaking heeft opzien ge- -i TTWn als in Hf» Vipf.mlrkpn d zowel in de UNO als in de betrokken Sen Engeland en Palestina. Het was n enigszins dramatische coïncidentie, 'dat Siddellijk na de verklaring van Jones ^mismoedige rapport der UNO-commis- ■e voor Palestina werd uitgebracht, dat de merkte en sprak van een tragedie, waarm Je wederzijdse aanspraken als geredhtvaar- S moeten worden beschouwd. Het rap- noemde als enige mogelijkheid voor de jjvQ een verzoening te bewerkstelligen Sn de tegenover elkaar staande groe nen en zoveel mogelijk de beloften, aan beide gedaan, te vervullen. De Britse venklaring kenmerkte zich door een grote bereidheid tot het bevorde ren van een vredelievende oplossing. Enge- Ud verklaarde bij monde van minister taes alles in het werk te willen stellen, om de beide partijen in Palestina tot elkan der te brengen, doch tevens werd er de nadruk op gelegd dat Engeland niet bereid met geweld van wapenen een bepaalde wlitiek aan Palestina op te leggen. Boven dien zeide Jones dat er geen wezenlijk ver schil bestaat tussen de grote lijnen, die En geland in zijn Palestina-polifiek volgt en de gevolgtrekkingen, waartoe de UNO-com- Se gekomen is. Hij sprak de vurige £p uit, dat de UNO meer succes zal heb ber, dan Engeland ten aanzien van het be- irerken ener verzoening tussen Joden en Arabieren. Tevens kondigde hij aan, dat Ingeland speciale voorstellen met betrek king tot de oplossing van het Europese Jodenprobleem 'bij een betere gelegenheid gal indienen. Naar bet gevoelen van gewoonlijk wel ingelichte kringen te Londen zal de volg orde der gebeurtenissen thans waarschijn lijk als volgt zijn: Groot-Brittannië gaat voorbereidingen treffen om Palestina te verlaten zodra de bespreking in de Alge mene Vergadering beëindigd is; daarna terugtrekking zo spoedig als technisch mo gelijk is. Groot-Brittannië zal zich niet be kommeren over de overdracht van de macht aan enige volksgroep in Pa lestina. zodat er een periode van anarchie jou kunnen aanbreken. Hergroepering in Midden-Oosten De nadruk werd er op gelegd, dat het besluit, om Palestina te verlaten niet be tekent, dat Groot-Brittannië zich uit geheel het Midden-Oosten terugtrekt. De terug trekking uit Palestina zal, naar verluidt, deel uitmaken van een algemene hergroe pering van de Britse strijdkrachten in dat gebied. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen zal dit omvatten een ontwikkeling van bases in Oost-Afrika; de komende besprekingen tussen de grote vier over de toekomst, van de voormalige Italiaanse ko loniën zullen mot critische belangstelling gevolgd worden. De Britse positie in het Midden-Oosten 20u, volgens de woordvoerder, tot op ze kere hoogte versterkt worden door het be ëindigen van de kostbare taak in Palestina, war de Britse troepen practisch op voet van oorlog moeten verkeren. Hij voegde er san toe, dat men in officiële Britse kringen hoopte, dat de definitieve mededeling over het terugtrekken de Joden en Arabieren tot samenwerking zou brengen, om bloed vergieten te voorkomen. Of Groot-Brittannië al dan niet andere leden van de UNO zal bijstaan bij het uit voeren van een opgelegde oplossing, of schoon zelf zijn mandaat prijsgevende, is volgens de mening in Londen zeer onzeker. Naar de mening van de gedelegeerden der voornaamste mogendheden te Lake Success heeft Groot-Brittannië met de verklaring over Palestina de UNO voor de zwaarste proef in haar bestaan gesteld. Zowel de Arabische als de Joodse vertegenwoordigers waren zeer voorzichtig in het geven van commentaar op de rede van Creech Jones, ia afwachting van overleg met hogere in tenties. Een kwestie van strategie. De enige vraag, welke rijst, nu de Engel- ??n u't Palestina weggaan, aldus schrijft toLondense correspondent, is of de zaken met te ver gedreven zijn en of Arabieren ca Joden thans in staat zullen blijken in vtijheid samen te werken. Reeds in 1937 aeeft de Koninklijke Peel-Commissie op Reling aangedrongen. Engeland bleef pier talmen. Zelfs de voorstellen, die het net begin van dit jaar deed, nadat de •^o-Amerikaanse commissie eveneens ÜufPS aanbeval, stelden de definitieve van -het vraagstuk uit. Dat aar- aan kwestie als onoplosbaar ken- grond van een te sluiten vriendschapsver drag met de nieuw op te richten staatjes en mogelijk zullen de Amerikanen de wacht betrekken bij de uitmonding van de olie leiding in Haifa. Staande tegenover twee onverzoenlijk geworden groepen, had Engeland het aller minst gemakkelijk. Toen het mandaat be gon, kon het niet voorzien, dat het Ara bische nationalisme zich zo sterk zou ont wikkelen en ook niet de uitroeiing van de Europese Joden. Maar toen de grote vlucht uit Duitsland begon, gooide Engeland, om de Arabieren te vriend te houden, de deur van het gedroomde tehuis dicht. Labour verkondigde, dat zij die politiek zou her zien, zodra ze de kans kreeg, maar ook de, socialisten deinsden ervoor terug. Men kan zich moeilijk onttrekken aan de indruk, dat de Engelsen weinig belangstelling meer voor Palestina koesteren, nu de strategi sche waarde ervan blijkbaar verminderd is. Men vraagt zich af, of de grote politiek wel in staat is menselijke problemen te be naderen, laat staan op te lossen. De En gelsen zeggen, dat ze alleen maar in Pa lestina waren om te zorgen voor het even wicht tussen Arabieren en Joden. De laat- sten wisten niet beter of het doel der man- daatspolitiek moest zijn de voorwaarden te scheppen voor het Tehuis. In positieve, con structieve politiek sohoten de Engelsen tekort. „Haarlem" en „Torina" ter verre visserij Naar wij vernemen bestaan er plannen om de VEM-trawlers Haarlem en Torina, zodra het haringseizoen is afgelopen aan de verre visserij te laten deelnemen. Het is nog niet bekend, of de Barendszee do omgeving van de Lofoten of de wateren rond IJsland het jachtterrein worden. DOOPPLECHTIGHEID VAN PRINSES MARIJKE WORDT UITGEZONDEN. De doopplechtigheid van Prinses Marij ke op 9 October in de Domkerk te Utrecht zal door de gezamenlijke omroepvereni gingen in een nationaal programma wor den uitgezonden. De plechtigheid begint om kwart over elf en zal een half uur duren. Consulair rapport Dinsdag verwacht De leden van de consulaire commissie zijn heden in Djokja tezamen gekomen om besprekingen te voeren met de republi keinse regering. Radio Djokja heeft bekend gemaakt, dat de consuls onmiddellijk na hun aankomst te Djokja gedurende enige uren met Soékarno, Sjarifoeddin en an dere leden van het kabinet hebben ge- sproken. De consuls zullen Maandag te Batavia ook met Nederlandse autoritei ten dergelijke besprekingen voeren. Voorts verwacht men, dat het consulair rapport Dinsdag klaar zal zijn. De mogendheden, die in deze commissie van zes zijn vertegenwoordigd zijn Austra lië, Engeland, België, China, Frankrijk en de Verenigde Staten. Verliezen van Donderdag Het Nederlands communiqué van Vrij dag meldt, dat de verliezen van Donder dag bedragen: vier gesneuvelden en zes gewonden. Verscheidene benden werden uit door Nederlanders gepatrouilleerd ge bied verdreven. Ten Zuiden van Malang werd een republikeinse commandopost verdreven. Volgens het republikeinse communiqué hebben de Nederlanders een grootscheep se aanval met 500 man ontketend ten Zui den van Malang, waarbij 93 Indonesiërs werden gedood. Minister Neher weer naar Batavia? Volgens Aneta zou er sprake van zijn, dat minister Neher naar Batavia terug keert in verband met de te verwachten besprekingen met de drielanden-commis- sie. Naar verluidt zou minister Neher vertrekken tezamen met jhr- mr. H. van Vreedenburch, chef directie politieke za ken van het ministerie van Buitenlandse Zaken, om de landvoogd gedurende de be sprekingen bij te staan. Hel woord is aan Henry Adams: Zij weten genoeg, die weten hoe te leren. Een vreedzaam tafreel hij een stemlokaal in een der Engelse districten, waar een tussentijdse verkiezing is gehouden. De Verenigde Staten hebben thans een uitgewerkt plan gepresenteerd aangaande de instelling van een permanente commis sie uit de Algemene Vergadering der UNO, welke commissie alle leden der UNO in de gelegenheid zou stellen mede te beslissen bij de regeling van wereldproblemen. Het Amerikaanse plan erkent volledig de pri maire verantwoordelijkheid van de Veilig heidsraad voor onmiddellijk en doeltref fend ingrijpen ten einde de internationale vrede en veiligheid te garanderen. Volgens het plan zal de taak der commis sie het volgende moeten omvatten: De bestudering van zaken, die de alge mene welvaart of de vriendschappelijke betrekkingen aangaan, alsmede al derge lijke zaken, die door de Veiligheidsraad voor de Algemene Vergadering gebracht worden. Verder: De bestudering van de beginselen van samenwerking en internationale wede en veiligheid, het doen van aanbevelingen in deze materie, bestudering van de vraag, of een zaak het bijeenroepen van een buiten gewone algemene vergadering der UNO vereist, de leiding bij onderzoekingen en de benoeming van commissies van onder zoek; en tenslotte het onderzoek van de kwestie, of de commissie permanent moet worden na het eerste proefjaar. Verklaard wordt, dat de commissie zich op de hoogte moet houden van de ver antwoordelijkheden van dè Veiligheids raad. John Foster Dulles, Amerikaans vertegen woordiger bij de Veiligheidsraad, heeft te kennen gegeven, dat de commissie wellicht kwesties betreffende de vredesverdragen zou dienen te bestuderen. Hij voegde er aan toe, dat Marshall, mi nister van Buitenlandse Zaken, reeds had verklaard, dat de kwestie van het vredes verdrag met Oostenrijk voor de Algemene Vergadering der UNO gebracht zou moeten w? -Is voorna,melijk toe te schrijven dat Engeland zo lang mogelijk wil' *e,vasthouden aan zÜn strategische basis Mitjj" göhele Britse positie in J™®ten-Oosten herzien wordt, laat het in ^0S' omdat de militairen thans - ost-Afrika een nieuwe basis gevonden •oen voor de verdediging van de Britse w het Middellandsezeegebied. trfla hopen zij nog een kleine Peninacht in Palestina te houden op Wisjinski lucht zijn woede Onparlementair geschimp op persconferentie Andrei Wisjinski, de Sovjet-Russische gedelegeerde bij de UNO, heeft op een personferentie in de zaal van de Veilig heidsraad, waarop ongeveer zeshonderd personen aanwezig waren, critiek geoefend op John Foster Dulles, de republikeinse deskundige in buitenlandse aangelegen heden, en George Earle, de voormalige di plomaat, die hij beschuldigde van oorlogs ophitsing. Ook critiseerde hij de door McNeil, de Britse gedelegeerde, in de algemene verga dering gehouden rede als „bijtend en sar castisch en vol pogingen om grappig te zijn". Als oorlogsophitsers noemde Wis- ■ina. Nu de gehele Britse positie in i jinski ook William Bullitt, de vroegere Amerikaanse ambassadeur in Moskou en de radio-commentator Walter Winchell. Wisjinski zeide, dat hij na zijn rede in de algemene vergadering vele brieven had ontvangen, welke uiting gaven aan „on vriendelijkheid en kwaadwilligheid". Hij ergerde zich ten zeerste, toen tegen het einde van de voorlezing van zijn verkla ring een vijftigtal journalisten aanstalten maakte om heen te gaan. Vele diplomaten waren ter conferentie aanwezig, o.a. Sir Alexander Cadogan, de permanente Britse vertegenwoordiger ter UNO, die vijf mi nuten in de zaal verbleef. Toen Wisjinski critiek ging leveren op McNeil fronste Sir Alexander zijn wenk brauwen en ging heen. Er werden heftige woorden gewisseld tussen Wisjinski en journalisten van de Hearst-pers. Toen een der journalisten vroeg, of ook sommige uitlatingen van Stalin als oorlogsophitsing aangemerkt moesten worden, wond Wis jinski zich zeer op. „Deze vraag kan ik niet beantwoorden", aldus antwoordde hij, „mijn antwoord zou de vraagsteller niet aanstaan",/ Sla nog geen aardappelen voor de winter in eaTm; ^ans zijn vele consumenten bezig öaan n f^°0rraad aardappelen in te Rsrti'iu8 's echter daarvoor nog niet die ft 2odat het gevaar bestaat, dat zij, tixi reeds aardappelen voor langere zy]W j teleurstellende ervaring opdoen, dat er belangrijke verlie- ïcorrJ1 gew'cht en kwaliteit op deze vwj Q®D eerden geleden. Een winter- htrfV a °P zijn vroegst in de tweede vaa Octdber worden betrokken, worden, indien er geen schot in de zaak zou komen. In dat geval zou de commissie die zaak in ogenschouw nemen. Dulles zeide verder, dat de commissie ook kwesties als de regeling van het Koreaanse vraagstuk en aanbevelingen voor herziening van het vredesverdrag met Italië, welke op de hui dige agenda van de Algemene Vergadering staan, zou kunnen bestuderen. De commis sie zou kwesties kunnen bestuderen, waar van zij zou weten, dat zij aan de volgende Algemene Vergadering zouden worden voorgelegd. De'leden zouden het recht be houden te mogen kiezen, of zij een kwestie aan de Algemene Vergadering of aan de Veiligheidsraad zouden voorleggen. De NIWIN vraagt, de NIWIN geeft De NIWIN voert in haar blazoen een hart en dat brengt ondubbelzinnig het werk van dit comité tot uiting. En voor wie het nog niet mocht begrijpen, diene het on derschrift „ons hart is bij hen". Niet „zij bij hen", want het betreft hier geen wens, maar een zekerheid. De militairen, die de eenzaamheid van Indonesië om zich heen hebben, hopen in doorwaakte nachten op een brief van thuis, een portret van de vrouw of een haarlok van „haar". Zij hebben echter niet alleen ons hart nodig, maar ook onze meer tast bare belangstelling. Wanneer straks de dagen inkrimpen tot luttele schemerige uren, de St. Nicolaasstemming plotseling over Nederland komt, met de sfeer van Kerstmis in het zicht dan blijft de tropen zon blakeren op Hollandse hoofden en dan zal er menige gedachte naar thuis vliegen, zo van: „Hè, een luie stoel bij de haard zou ook wel eens weer wat zijn". De luie stoel noch de haard kunnen overgestuurd worden, hoe graag de NIWIN het overigen;? zou willen proberen, maar een klein stukje Kerstmis valt wel binnen het bereik der mogelijkheden. Dat kleine stukje kan Nederland ver schaffen in de vorm van een Kerstpakket; waarde vijf gulden, inhoud sigaretten, chocola en wat dies meer bij een Kerst feest hoort. Maar daar is geld voor nodig, geld om liefst alle mannen daar een pak ket te geven. De NIWIN zet alles op haren en snaren, om de centen binnen te krij gen en ook in IJmuiden komt een actie op gang. We hebben al aangekondigd, dat Zondag in het Patronaatsgebouw het blij spel van Henk Bakker „De ridder van de Kouseband" gegeven wordt en ook op an dere manieren hoopt men de beurs van de NIWIN te spekken. Want elke 5, die er binnen komt, is goed voor een „etiket". Op dit etiket komen naam en adres van de milde gever en later wordt het met een pakket naar Indonesië verstuurd. De on langs gehouden boottocht voor ouden van dagen had onder meer als resultaat, dat er 30 pakketten verstuurd kunnen worden. „Advendo" dat Zondag de „Ridder" voor haar rekening neemt, doet dit belangeloos, maar de costuums en de zaal kosten na tuurlijk geld. Zou het Kerstfeest van de soldaten overzee niet een stampvol Pa tronaatsgebouw waard zijn? De „Ewald" marktte in Engeland De IJmuidense stoomtrawler Ewald (IJM 48) welke regelmatig de verse ha ringvangst beoefent, is met de laatste reis op de verse vis af geweest. Met een flinke buit kwam de trawler deze week in een Engelse haven; de besomming was bijna f 10.000. Nadat de vangst verkocht was, is de trawler weer ter haringvisserij ge togen. Naar alle waarschijnlijkheid zal een Spaanse handelsdelegatie medio October naar ons land komen om besprekingen te voeren over het af sluiten van een nieuw handelsverdrag. Het oude handelsverdrag tussen Spanje en ons land loopt op 1 October af. Tenlastelegging tegen taire liga" is gereed „mili- Naar het Bulgaarse nieuwsbureau meldt, heeft 't openbaar ministerie van de recht bank te Sofia de tenlastelegging gereed tegen 32 leiders en leden van een „militaire samenzwering", welke de „militaire liga" werd genoemd. De „militaire liga" wordt beschuldigd van samenzwering om gewapenderhand de regering van „het vaderlandse front" om ver te werpen, en zij zou in verband heb ben gestaan met de onlangs terecht ge stelde leider der oppositie, Petchof. De Engelse houding. Op de vraag of Groot-Brittannië even veel interesse zou tonen in het lot van de generaal Demitrios Partsalides, de secreta ris-generaal van de Griekse pro-commu nistische E.A.M., die door het militaire hof te Corinthië berecht zal worden, als in het lot van Petchof, heeft een officiële woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken geantwoord, dat Groot-Brittannië altijd een grote belang stelling aan de dag zal leggen voor eerlijke berechting in de gehele wereld. De woordvoerder zeide, dat er bepaalde landen zijn, zoals Bulgarije, waar de Britse regering krachtens de jongste vredesver dragen de taak heeft tot daden over te gaan, indien de politieke vrijheden wor den aangetast. De „Polesië" ramt een Duitse boot Donderdagavond heeft de Polesië uit Gdynia, die ook in IJmuiden geen onbe' kende is, een boot uit Cuxhafen zodanig aangevaren dat deze zonk. De Polesië is met veertien opvarenden van de Duitser naar Gdynia opgestoomd. Satellieten-conferentie in Belgrado Te Belgrado is een conferentie gehouden ter bevordering van goede be trekkingen tussen de Sovjet-Unie en de andere Oost-Europese landen. Aanwezig waren gedelegeerden van de Sovjet-Unie, Polen, de Sovjet-Russische zóne van Duitsland, Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk, Hongarije, Bulgarije, Roeme nië en Joego-Slavië. Illegale immigranten voor Palestijnse kust De Britse zee- en luchtstrijdkrachten, die belast zijn met de bewaking van de Palestijnse kust, zijn gealarmeerd, daar een Brits schip, dat zich in volle zee be vindt, melding heeft gemaakt van vier a zes kleine schepen, die trachten de kust te bereiken. TWEEDE KAMER Regering blijft het nodig achten, te streven naar samen- icerking met constructieve elementen in de republiek (Van onze parlementaire redacteur) Excellentie Beel moge slechts ad interim aan het hoofd van Overzeese Gebiedsdelen staan en dat nog sinds kort, dit heeft hem niet belet een buitengewoon knap betoog te leveren naar aanleiding van het Indone sische beleid der regering en van het daar over gevoerde Kamerdebat. Als premier heeft hij zich uit de aard der zaak trouwens voortdurend met de proble men in kwestie moeten bezig houden. Zodoende bleek hij in staat goed en over tuigend voor de dag te komen. Duidelijk toonde hij aan, dat de regeringsverklaring wel degelijk heel wat positiefs en construc tiefs omtrent het verder te voeren beleid inhield. Zijn rede getuigde in menig opzicht van begrip voor de werkelijkheid, gecom bineerd met een fantasie, in de zin van voorstellingsvermogen, waarover de wer kelijke staatsman dient te beschikken. En bij dit alles kwam bovendien, dat hij blijk gaf- van behendige politieke stuurmans kunst. Met name sprak dit uit de wijze waarop hij enerzijds de felste oppositie man, de heer Schouten (A.R.) bepaald in een hoek wist te drijven, anderzijds baande hij zodoende de weg om voor zover aan vankelijk de afstand tussen hem en prof. Logemann, de woordvoerder van de Partij van de Arbeid hier en daar nog vrij groot had geschenen, deze aanmerkelijk te ver kleinen. Natuurlijk liet hij tevens niet na, goed te doen uitkomen hoezeer de aanvoer der van de andere regeringspartij, prof. Romme (K.V.P.) alle aanleiding had om replicerend nog eens ter dege te onderstre pen, dat hij het beleid van het kabinet vol komen kon steunen. De politiële actie. Wat het politieel optreden aangaat, ver namen wij, dat de militaire adviseurs zich niet tegen het. beperkt karakter daarvan hadden verzet. En prof. Logemann kreeg, met verwijzing naar de Handelingen, te horen, dat in Juli reeds voorop had gestaan, dat het doel niet alleen was, aan de on houdbare toestand een einde te maken, maar ook betere voorwaarden te scheppen voor verwezenlijking van de beginselen van Linggadjati. Later pas was het in zo verre op een teleurstelling uitgelopen dat tengevolge van allerlei aanvankelijk niet aanwezige factoren de destructieve elemen ten een tijdlang in de nieuw bezette ge bieden te veel ondermijnende actie hadden kunnen voeren. Vasthoudende aan haar overtuiging, dat de Veiligheidsraad niet bevoegd was ge weest tot zijn resoluties, had de regering gemeend zich desondanks van haar kant niet als een onwillig lid van de internatio nale gemeenschap te moeten gedragen. Met een weglopen van mr. Van Kleffens zou- De „Piet Hein" in Den Helder teruggekeerd i 1 1 J .Mra.. -r~ Sèr'fJJwarw <""p "Wm.: r fff dm. 1 •V tffffr Hfffffffftf?? mmmgw j - "'T Tg Na een verblijf van bijna twee jaar in de Indische wateren is Hr. Ms. torpedo- bootjager „Piet Hein", onder commando van kapitein-luitenant ter zee A. Mole naar in Den Helder teruggekeerd. Vóór de politiële actie werden in Australië le vensmiddelen en medicamenten ingesla gen. welke onder de noodlijdende Indone sische bevolking werden verdeeld. In de Grote Oost werd een bezoek gebracht aan gebiedsdelen, waar zich nog nimmer na de bevrijding van de Japanse overheersing een Nederlands oorlogsschip had vertoond. Bij de politiële actie verleende de „Piet Hein" assistentie. De torpedobootjager is in het bezit van de blauwe wimpel, door de commandant van het zusterschip „Kor- tenaer" uitgeloofd voor het marinevaar- tuig dat de reis naar Indië in de kortste tijd zou volbrengen. De „Piet Hein" voer in 1945 binnen 15J4 dag van Chatham naar Java. Op 26 Augustus jl. vertrok de „Piet Hein" van Priok. Vrijdagmorgen begaf Schout bij Nacht J. J. L. Willinge zich in IJmuiden aan boord, waar hij schip en bemanning inspecteerde. Op de rede van Den Helder las hij een telegram voor van de Inspecteur-generaal der Koninklijke Marine, Prins Bernhard, waarin de opva renden welkom werden geheten in het va derland. Op het havenhoofd speelde de mariniers kapel het Wilhelmus. Familieleden en dui zenden belangstellenden juichten de be manning hartelijk toe. den wy allesbehalve gebaat zijn geweest. Wij stonden er aanvankelijk heel slecht voor en juist dank zij het blijven van mr. Van Kleffens en het door hem ter tafel brengen van constructieve voorstellen (con sulair rapport-Commissie van Drie voor goede diensten) was het eindresultaat voor Nederland heel wat gunstiger geworden dan het zich eerst liet aanzien. Sprekende over de concrete en construc tieve voorzieningen voor de naaste toe komst, waarmee de regering zich bezig houdt, verklaarde de premier, dat inmid dels op, economisch gebied reeds allerlei gedaan en bereidt is: in 1948 zal de tin productie van Banka en Billibon vermoe delijk meer bedragen dan in 1939. Voorts kon hij gewagen van haven- en wegenver betering sinds de politiële actie, van voor uitgang in de nieuw bezette gebieden wat de rijstdistributie en de gezondheidszorg betreft. Het collegiaal orgaan naast de luitenant- gouverneur-generaal denkt de regering zich geheel binnen de grenzen van de Grondwet. Toen hij het over dat nieuwe orgaan had, bracht de premier dank en hulde aan de heengaande Commissie- Generaal. De beginselen van Linggadjati blijven aldus dr. Beel de grondslag vormen voor de reconstructie van het Koninkrijk. Om trent de samenstelling en bevoegdheden van de in te stellen centrale organisatie (voorloopster van een federale regering) zal eerst overleg met de Indonesische ver tegenwoordigers gepleegd worden en daar na zal het dan eventueel tot noodzakelijk gebleken wetgevende bepalingen komen. Doel der Grondwetsherziening. De aanstaande beperkte Grondwetsherzie ning beoogt de mogelijkheid te openen, voorbereidingen voor de staatsrechtelijke structuurwijziging te treffen zonder dat dan constitutionele slagbomen in de weg staan. Of men later het nieuwe weer in een volgende Grondwetsherziening zal bezege len Is nog geenszins beslist, zodat prof. Logemann zich hierover thans niet onge rust behoefde te maken. Met deze afge vaardigde was de premier het volkomen eens, dat het Indonesisch probleem nu een maal in de internationale verhoudingen betrokken was. Intussen moet men zijns inziens wel beseffen, dat de door de Com missie van Drie te bewijzen goede dien sten alleen betekenen het tot elkaar bren gen van de partijen om samen te gaan over leggen. Hiertoe is de regering bereid, mits blijke, dat in de republiek voldoende con structieve elementen hetzelfde willen. In tegenstelling tot de heer Schouten, achtte hij het nodig en mogelijk naar sa menwerking met hen te streven. Onjuist was het van de A.R. woordvoerder, die constructieve elementen met de destruc tieve krachten over één kam te scheren. En evenzeer keurde Excellentie Beel het verlangen van de heer Schouten af om deze republiek te vernietigen. Iets anders was, dat hij niet bij voorbaat een her nieuwde poiitiële actie, doch slechts als uiterste middel en na afweging tegenover hetgeen er internationaal in de weegschaal zou liggen, wilde uitsluiten Maar dan zou het toch alleen moeten zijn om gevaarlijke ziektekiemen uit te snijden teneinde de mogelijkheid te scheppen tot. gezondmaking van het lichaam. Hier kon men wel heel duidelijk het radicale verschil tussen de premier en de heer Schouten beluisteren, hetgeen eveneens het geval was, toen dr. Beel er de nadruk op legde dat men oog moet hebben voor het bestaan van het nationale streven Ln het Verre Oosten en voor ons principiële uitgangspunt, al voor handen in de Koninklijke rede van 7 De cember 1942. van vrijwillige samenwerking, dus van overleg. Motie-Schouten. Een door de A.R. woordvoerder bij de verder weinig om het lijf hebbende replie ken voorgestelde motie, welke per sé wet telijke regeling van het collegiaal orgaan en van de centrale organisatie verlangde, wees de minister-president af, aangezien zij de handen van de regering te zeer zou binden. Deze motie zal dus Dinsdag zeker worden verworpen, evenals een onaan nemelijk genoemde communistische motie, welke weerspiegeling was van wat Gromy- ko in de Veiligheidsraad had voorgestaan. DE OUD-BURGEMEESTER VAN ST. MICHIELSGESTEL VRIJGESPROKEN DOOR TRIBUNAAL. Voor het Tribunaal te 's-Hertogenbosch verscheen Vrijdag de heer H. Gh. J. Roe- lofsz, oud-burgemeester van St. Michiels gestel. De uitspraak luidde, dat niet be wezen was dat desbewust tegen de belan gen van de Staat der Nederlanden ge handeld is en dat er derhalve geen aanlei ding is tot het opleggen van enige maat regel welke dan ook.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1