^ier oude slepers „snorden" overal in de havens van West-Europa Het werk begon in de „Cycloop en groeide voortdurend fa. Luppens Van IVeext Bloemenmagazijn A. KRAAK belasting consulent Behangsel papier Joh. van Reeuwijk Coad wave?? Luidsprekers Schrijfmachines zaterdag 27 SEPTEMBER 1947 IJMUIDER COURANT Het verhaal der verloren vissersschepen jtfeer dan de helft van de IJmuider vloot kwam terug de Duitsers zich in 1940 met de JKandse vloot bezig gingen houden en en loggers veranderden in mij- i- nuitsers zich in 1940 met de Kndse vloot bal' i«wlers en loggers ?ers en patrouilleboten, verdwenen IJmuidense schepen. Vijf jaar lang Krfffl - dobbertbf allbans waï er hleef onder een hemel van vlieg- jn een zee vol torpedo's en mijnen. tjigeni'nuitse spijkerlaarzen in de stuurhut gten en Duitse ogen het kompas be- ''irMaar voeren de boten uit IJmuiden «iheveningen, uit Katwijk en Vlaardin- tn vor de bezetter en toen was het ineens -f In alle havens langs de Oceaan en de Altree lagen de Nederlandse loggers en Ijwiers verspreid; grijs geverfd en met een vreemd nummer op de^ boeg, afge- sjoi ^'^warèn voor de galgen en de winches «alrnrnpTi rlr. Rnrnprt" n 'ninvd en met roestige wonden over hun rf Grote kanonnen en dreigende geschuts- ÜJl- Po tfolffon on Po \trinnVtt=ti de plaats gekomen, de „Borneo" en de "-Wnso" dreven naamloos en onher- irabaa' in vreemd water. nat »aat zo niet" zeiden ze in IJmuiden. 7p" dat waren een handjevol kerels met die langs de toen nog verschrompelde hal stonden te kijken naar de 23 povere ieDen. die er voor oudroest bij lagen: de fn'ise vissersboten van de trotse vloot, sarmee de Duitsers er niet tussenuit had- Étn kunnen trekken. Het was 1945. Het sas een chaos. Maar twee van die mannen: J. W. Dreijer r'w Hellenius pakten de zaak aan met «n zekere steun uit Den Haag en bouwend co de gegevens, die A. v. d. Veer in bijna 15 jaar over de Nederlandse vissersvloot zj;n kasten had weten te verzamelen. Want de 300 gestolen scihuiten moesten toch ergens zijn, hoogstwaarschijnlijk wel in Het tweetal ging als soldaat naar de Oosterburen en snuffelde daar in de havens. Hoe langer moe meer oude getrouwen van vloot kwamen onder hun ogen: wel met ij vreemd voorkomen, maar geschutstorens óf een opbouw om de sturuhut konden hen niet in de war brengen. De eerste boten kwamen terug. Met een blij hart zag v. d. Veer ze de haven binnen varen, hij identi ficeerde ze en daarna werden ze verbouwd in normaal gebruik genomen. Ondertussen ras er een eigen sleepdienst op touw gezet, -et vier schepen, de Tonijn, later door de j. S. Groen vervangen, de Shamrock, de Helga en de motorsleper 3602. Met beperkte middelen wat verspeel den de pioniers van het jonge repatrierings- bedrijf vaak een kabel werden zoveel mogelijk vissersboten uit de Duitse „gevan- ssen" in vrijheid gebracht: de haven Delfzijl kreeg ze voorlopig binnen, maar daar werd het al gauw zo'n gedrang var. teruggehaalde trawlers en loggers, dat -en besloot, de buit naar IJmuiden te brengen, waar zij dan meteen geïdentifi ceerd en vrijgegeven kon worden. Deze sleepdienst was een dringende noodzaak geworden, want er waren vele boten onder oe gevondenen, die onmogelijk op eigen kracht het vaderland konden bereiken. Hollands glorie in oudroest. En"hier'begint het epos eigenlijk. Vier gewone namen van gewone schippers moe ien er boven staan: N. Korbee, W. v. d. Niet, J. Prins en A. van Duyvenbode. Die sleepdienst werd eigenlijk in een paar we ken ineen geplakt: een van de boten kwam b:nnen de week klaar en omdat de vlaggen ia die dagen schaars waren, naaide een lid bemanning van oude seinvlaggen mingo", eens min of meer het vlaggeschip onzer vissersvloot kwam deerlijk toege takeld terug. De slepers sleepten maar. Ook uit Engeland. En de voorraad terug gevonden schuiten groeide en groeide. Concrete resultaten. Nu is het grote werk van het Bureau Teruggave Vissersvaartuigen ten einde. De stilte is gevallen over dit onderdeel van de visserijhistorie. Vele schepen zijn on vindbaar gebleven. De voldoening over 244 boten, die weer dagelijks voor de Ne derlandse voedselvoorziening uitvaren, blijft echter. Twee-en-zeventig procent is opgespoord van de 315 gestolen vaartui gen. 15 stoomtrawlers, 11 motortrawlers, 25 stoomloggers, 134 motorloggers, 25 motor kotters, 26 kustvissers, 4 coasters, 3 sleep boten en de IJsbreker II kwamen op deze manier in rechtmatige handen terug, 91 boten blijven weg en onvindbaar. Wanneer deze cijfers per haven bekeken worden, blijkt dat IJmuiden het zwaarst in zijn vloot getroffen is: slechts 54% kwam terug; Scheveningen redde zijn huid het best met 78%. Maar wat we nu hebben, is grotendeels te danken aan de strijd van een kleine groep pioniers, die alles op alles gezet heb ben, om de Duitse roof zooveel mogelijk te verzachten. J. F. Sjef van Dongen komt vertellen We kunnen ons nog best herinneren, hoe jaren geleden de naam Sjef van Dongen geen enkele Nederlander onbekend was, doordat hij had deelgenomen aan een pool tocht naar het hoge Noorden. Deze zelfde Sjef van Dongen is nu bur gemeester van het stadje Aardenburg. En weer trekt hij thans van huis, al is het niet zo ver als destijds en is het doel niet als toen het ontdekken van onbekend gebied. Thans trekt burgemeester Van Dongen er op ui*., om te vertellen, hoe Zeeuws-Vlaar- dingen in het algemeen en zijn stadje in 't bijzonder, geleden hebben door de oorlog en om steun te vragen voor het getroffen Zeeland. Maandag komt burgemeester Van Don gen ten bate van deze „Helpt Zeeland"- actie in het Patronaatsgebouw vertellen van zijn tochten in het koude Noorden. Ter afwisseling zal de voordrachtkunste nares mevr. v. BroeckeDe Man voor drachten en humor uit het Zuiden ten beste geven en zal de „Wilp-band" zich laten horen. Alle baten komen ten bate van de „Helpt Zeeland"-actie. Moge dit voor velen aan leiding zijn deze avond bij te wonen. TOKKELNIEUWS. Dinsdag begint Excelsior weer met haar clublessen, zowel voor gevorderden als beginners op gitaar en mandoline. Om half zeven proberen de laatsten 't in het Patro naatsgebouw, van 810 volgen de gevor derden. Het drama begint: de Sch. 51, 48, 99 en 49 liggen afgetakeld aan de kant om in Kriegs- marinedienst te treden De foto werd in 1941 clandestien genomen. LEGER DES HEILS-HISTORIE In Maart van den jare 1923 kwam een aantal mensen bijeen in de zaal „De Cycloop" in Oud-IJmuiden. Zij waren lallen idealisten, en ten teken daarvan sierde de luifelhoed of de pet-met-de- rode-band hun hoofd. Volgend jaar is het een kwart eeuw ge leden, dat deze eerste bijeenkomst van een nationaal dundoek, dat verscheidene het IJmuidense Leger des Heils plaats reizen de Duitsers in Cuxhaven heeft ver- had, onder leiding van de nu op non-actief leid, dat de Nederlanders er nog waren. gestelde, maar toen wel zeer actieve Kolo- De vloot van slepers werd bemand metnel Feenstra. De annalen van het Leger IJmuidense, Scheveningse en Katwijkse bevatten de naam van zuster Fismeer als een der eerste bekeerlingen uit deze oer- vissers, en op 18 September '45 koos de eerste boot het ruime sop. De geroofde schuiten vielen spoedig daarop één voor één IJmuiden binnen. ar lag er dan weer een: een deuk hier er een bluts daar, onder de rommel en het ongedierte meermalen, met een vol kanen veranderde opbouw en toch, dank iij de grondige kennis, die A. v. d. Veer ids weer uit zijn archief putte, kwam de ware identiteit tenslotte voor de dag. Nederlandse werven maakten dan van de verloren zoon een toonbare visser; de overbodige oorlogsoutillage verviel aan de itaat. Nacht en dag joegen de vier geïmpro viseerde slepers op „grof wild". De men- son, die dit vaak spannende bedrijf hebben meegemaakt, herinneren zich nog levendig de 7e November 1945; toen kwamen er vier slepers achter elkaar binnen, alle maal met een tros schuiten aan de lijn. Hun machine lag soms overdwars, zoals mde SCH 46; op andere was het een vol togen bende. Van Lübeck tot St. Nazaire. Alle invalspoorten van West-Europa [ooben ze afgesnord. Van Lübeck tot St. «zaire werden de Nederlandse boten ge laaid: Franse havens leverden in één klap met minder dan vier coasters van 500 ton op. De „Tonijn", die maanden lang in touw 35 ?eweest, moest het opgeven en werd vervangen door de I. S. Groen, de „Fla- '«or soiled GRAF WERK STEENHOUWERIJ DA C0STALAAN 45. DRIEHUIS, TEL. 5331 (Adv.) Agenda voor Velsen en Umuidem Saterdag 27 september. en 9.15 uur: „Het recht van de Thalia, 7 lerkste". S uur; „Het Spook van de °nt, 8 uur: „Het gebeurde in Napels" ZONDAG 28 SEPTEMBER. „Het recht van uur: „Het Spook van de „Het gebeurde in 3, 5 en 8 uur U?lïïa,SEebouw. 8 uur: „De Ridder Niwin.avond. tijd en ze vertellen verder van haar vraag, of het Leger zich niet voorgoed in Velsen wilde vestigen. Het Leger kwam. Nu, bijna 25 jaar na dien heeft het zich ontpopt tot een onmisbare schakel in het maatschappelijk leven; de telg van de 60- jaar oude stam bewees in IJmuiden meer en meer zijn bestaansgrond. In 1928 werd met enige ceremonie de nieuwe zaal aan de Edisonstraat ingewijd, een zaal welke niet meer gemist kan wor den door het Velsense verenigingsleven. De arbeid van de „zingende soldaten" breidde zich allengs uit; thans bemoeien zich 102 leden, zowel vrouwelijke als man lijke, met bijkans alle uitingen van sociaal en maatschappelijk verkeer en de aanvankelijke schuchterheid, waarmee het Leger in IJmuiden werd ontvangen, heeft plaats gemaakt voor belangstelling, en waardering. Vooral het openluchtwerk als straat evangelisatie en het werk in de tapgelegen- heden, heeft de instelling haar bekendheid bezorgd, in stilte worden daarnaast steun- acties aan armlastigen en ziekenbezoeken ten uitvoer gelegd. En vergeet de Kerst- potten niet. Het Leger heeft in Velsen wel een zeer moeilijke taak: eensdeels een bevolking, die her en der verspreid is, aan de andere kant een oriëntatie van het Westelijk ge deelte op haven en visserij, met haar spe cifieke moeilijkheden. Daarom moest adjudant Bergsma, toen hij ons vertelde over verleden en heden van zijn mensen, zich ietwat teleurgesteld tonen over de vrij geringe activiteit, welke door de leden aan de dag wordt gelegd, hoewel hij er direct op liet volgen,- dat er vele jonge mensen zijn, die zich tot het Heilsleger aangetrokken voelen en die mettertijd verantwoordelijke functies in het apparaat zullen kunnen gaan bekleden. Er heeft zich een zekere modernisering voltrokken binnen dit instituut: een eigen dienst verzorgt wilmavonden en bijna elke afdeling heeft dan ook de beschikking over een projector. Zo zal 6 October in de Be- verwijkse zaal van het Leger des Heils de film „Hannele's Hemelvaart" draaien; 8 en 9 October komt zij naar IJmuiden. Twee November geeft het Amsterdamse muziek corps een concert in de zaal aan de Edison straat- Het Leger gaat zijn rustige gang: wel licht soms bespot, maar altijd door de buitenstaander met een ondertoon van eerbied beschouwd. Purmerend bezoekt V.V.B. Op „Watervliet" zal de V.V. „Breesaap" a.s. Zondag „Purmerend" ontvangen. V.V.B., dat over een verjongd elftal be schikt komt uit met: C. van Veelen: D. Aafjes en B. v. d. Struyf; J van Zant- vliet, J. Wormsbecher en C. Hoen; L. Spruit, P. Vlietstra, R. Meyer, W. Bakker en J. Duineveld. Voor Uw Bselby, hebben wij rubberbroekjes f 1.35 en f 1.55, bedzeil f 2.55 per meter, box met bodem prima f 39.75. ledikantje met piek en sluier prachtig model f 71-50, wiegen in zuiver pitriet geheel bekleed zonder punten f 69.50 enz. enz. voor de Baby Burgerlijke stand van Velsen Geboren: A. J. Looij-Walker, z., Casem- brootstraat 20, IJmuiden-O. C. J. v. Wete ring-Koks, d., Kennemerlaan 170, IJmui den. D. Wortman-v. d. Brink, z., Pres, Sleijnstraat 53, IJmuiden. J. E. Huijben Meijer, z., de Ruijterstraat 50, IJmüiden-O. A. M. de Vijlder-Morcus, z., Driehuizer kerkweg 6, Driehuis. C. de Groot-Winkel, z., de Weerdstraat 12, IJmuiden-O. J. Duin- veld-v. d Oever, z., Centrumstraat 3, Vel- sen-N. M. M. Joosten-Hoogland, z., ïQuijs- kenslaan 5, Santpoort. N. M. Jungbacker- de Waal, d-, Bloemstr. 146, IJmuiden. A. Meijboom-Meijer, d., Piet Heinstraat 40. IJmuiden. L. W. Janmaat-Versteeg, d., van der 'Helststr. 7, IJmuiden. H. W. M. van der Waart-Trousset, d-, Geelvinckstr. 51, Velsen-N. Gehuwd: J. G. F. Veenhuijsen en B. Raaijmakers, Feithlaan 18, Driehuis. A. W. de Jong en M. J. Buijck, Rein. Claeszenstr. 23, IJmuiden. J. van Roode en C. M. Hoog land, adres onbekend. J. N. Grapendaal en M. C. Steltenpohl, Westerstr. 14, Velsen-N. P. de Groot en M. Ketting, Kortenaerstraat 32a rd., IJmuiden. H. J. v. Telgen en H. E. Bakker, adres onbekend. A. Meurs en A. Dekker, Meerviietstr. 8, Velsen. C. Vennik en W. C. van Thiel, Koninginnegr. 15, Den Haag. T. Roodzant en L. van den Bos, Va- reniusstraat 14, IJmuiden. L. P. Vermeulen en S. J. C. van Roozendaal, adres onbe kend. L. de Graaf en J. W. v. d. Wiele, Pres. Krugerstraat 10, IJmuiden. P. v. Wijngaar den en F. Darphorn, K. Wilhelminakade 62 zw., IJmuiden. J. H. van Giessen en H. M. Boon, adres onbekend. Ondertrouwd: J. Stet, de Ruijterdwars- straat 16, IJmuiden-O. en M. van Son, Ger. Doustraat 47, IJmuiden-O. Toek. adres: de Ruijterdwarsstraat 16, IJmuiden-O. H. Schriever, Acaciastraat 25 IJmuiden-O. en J. Groot, Wijk aan Zeeërweg 26, IJmuiden- Oost.J. van der Schoor, Trekweg 228, den Haag en M. Groen, Kanaalstraat 146 rd., IJmuiden. J. M. Dekker, Elzenstraat 21 IJmuiden-O. en H. van Wolfswinkel, Trompstraat 54, IJmuiden-O. Toek. adres: Trompstraat 54, IJmuiden-O. J. J. M. Mei- land, Schalkwijkerweg 32 Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude en C. J. Rutte, Duin en Kruidbergerweg 91, Santpoort. C. J. Rademakers, Dirk Hartoghstraat 22, IJmui den en J. M. Anepool, Tuindersstraat 63, IJmuiden-O. Toek. adres: Tuindersstr. 63. Tel. 4528 - Kennemerlaan 29 Het adres voor BRUIDSBOUQUETTEN (Adv.) Zeebanket REX. „Het Spook van de Opera". Hoe wel de elementen van deze Universal-rol- prent een moord, een fles bijtend zuur en de spookachtige sfeer van de catacom ben van de „Opéra" in Parijs doen denken aan een doodgewone „thriller", heeft de film door het spel van Claude Rains en Susanne Forster wel wat meer waarde. Verder heeft regisseur Arthur Lublin han dig gebruik gemaakt van Von Flotow's muziek voor „Martha" en van het piano concert van Claudin. De geschiedenis is nogal traditioneel: de ontslagen orkest-pianist Claudin wordt zwaar gewond tijdens een dispuut bij een uitgever over zijn werk en verbergt zich met verbijsterde zinnen in de gangen van de Opéra, van waar hij het leven achter de schermen van deze kunsttempel terrori seert, tot de diva in grote nood komt en door een pistoolschot de gewelven instor ten. Deze diva blijkt de dochter van de inmiddels gedode krankzinnige te zijn, maar als vergoeding voor haar verlies ver werft zij de verering van het publiek. Nelson Eddy, die min of meer op retour is, vervult in deze kleurige film een onder geschikte rol. Het verhaal heeft veel boeien de momenten, maar er wordt afbreuk aan gedaan door een te zeer gechargeerde in trige. De technicolor heeft in de bonte operakringen een dankbaar object gevon den. DE PONT heeft deze week „Het ge beurde in Napels", met Tino Rossi. Als ge zellin in deze Franse film heeft hij Viviane Romance. Het Zuidelijke temperament wordt scherp getekend in de hartelijke kame raadschap tussen Mario en Michel. De eer ste als zanger heeft het plan Asunta te trouwen en de andere tracht in Lolita zijn liefde beantwoord te vinden. Lolita echter speelt met Michel en neemt elke gelegen heid te baat Mario in haar netten te ver strikken. Vele moeilijkheden ontstaan en juist deze geven aan de film haar boeiend ver mogen. Het is jammer, dat de geluids weergave niet steeds voldoet. THALIA: „Het recht van de sterkste' doet een beetje denken aan de verhalen van Tarzan, het gegeven is even fantas tisch en avontuurlijk, maar toont in zo verre een belangrijk verschil ei-mee, dat het de toeschouwers verplaatst in de oer tijd, toen de mensen nog nauwelijks beter waren dan dieren en de aarde voorts een aantal monsterlijke diersooi-ten herberg de, die thans uitgestorven zijn. Aan deze voorwereldlijke monsters i: veel aandacht besteed en door een handige fotografische verandering der proporties zijn deze gedierten even levend uitgebeeld als zij eens geweest zijn. Dit gaf de regis seur de mogelijkheid verscheidene gruwe lijke passages in te lassen in een verhaal, dat verder laat zien hoe een jongen van de stam der rotsmensen verliefd wordt op een meisje van het „schelpenvolk" en tot zijn verbijstering merkt dat haar stam genoten vreedzaam samenleven en in het geheel geen behoefte hebben aan wilde ge vechten om de opperheerschappij over hun groep, zoals die bij het wreede rotsenvolk herhaaldelijk voorkomen. De film zoekt haar kracht in erg grote effecten, maar heeft als variatie op de gebruikelijke soorten sensatieverhalen "haar verdiensten. MARKTBERICHT VrUdag Aangevoerd werden 4715 kisten verse vi: Hierbij waren 32 kisten tarbot en long, 60 kisten schol,* 22 kisten koolvts, 45 kisten kabeljauw, 35 kisten diversen en 4521 kisten verse haring. De haringprijzen variëerden van f 15f 12,50 per kist. Besommingen, De IJM 19 Adelante besomde f 21.070, de IJM 99 Batavia f 22.890, de IJM 87 Neptunus f12.890. KW 78 f7990, KW 68 f 760, EH 4 f 270, UK f 290, UK 69 f 250, UK 66 f 168, UK 119 f 290. UK 7 f 280, UK 86 f 320, UK 80 f 420, IJM 202 f 70 UK 207 f61, IJM 241 £180, IJM 215 f215, KW 172 f400, UK 72 f318, EH 20 f200. Zondagsdienst dokters In spoedgevallen zijn van Zaterdagmid dag 12 uur tot aan het spreekuur van Maandag te raadplegen de „maatschappij dokters" plaatsvervanger van J. F. Bek- ker arts en A. A. Oosterwijk arts. Voor de overige artsen neemt waar W. van Haselen, arts. Apotheken. Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeër weg 101. Jubileum ter secretarie Op Maandag 29 September zal de heer J. Combé, Brederoodseweg 50 te Santpoort, ambtenaar in algemene dienst der ge meente Velsen, zijn 30-jarig ambtsjubi leum vieren. Oorspronkelijk begonnen als agent van politie, werd hij, nadat hij eerst nog als schrijver op het hoofdbureau werkzaam was, na enige jaren aangesteld tot be volkingsagent op de secretarie. Door zijn jaren lange praktijk op de af deling bevolking, is hij een vraagbaak voor velen. Bij zijn chefs en bij zijn col lega's staat hij hoog in aanzien. Waterloo-nieuws Zaterdag en Zondag begint Waterloo met zijn elftallen het seizoen. Vanmiddag spe len de aspiranten op het V.V.B.-terrein tegen WBb. Het tweede elftal gaat Zon dag naar Heemstede, om 's morgens (9.45) tegen Spaarnevogels uit te komen en het derde moet om 12 uur slag leveren tegen TYBB V. Het eerste neemt de strijd op tegen TYBB II op het Waterloo-terrein om 2 uur. De samenstelling van dit elftal is als volgt: W. Kok, doel; M. Verswijveren en C. Mulder, achter; A. J. A. J. Hoorn, P. Sloot en P. Schadé, midden; H. Verswijveren, D. Romkes, W. van Zonderen, P. Zwaan en A. van Zonderen, voor. Handbal Elftallen van IJmond De opstelling van het dameselftal van IJmond, dat Zondag om 11 uur op het ter rein van Watervliet tegen BGV I in het veld komt, is als volgt: Doel: M. de Jager; achter: L. Mossel en J. Vissinga; midden: A. Harmeijer, L. Konz, L. de Jager; voor: A. Eckhardt, N. v. Deijck, A. v. d. Scheur, R. van Dongen en R. Hof man. De heren komen uit tegen HOC, des middags om 2 uur op hetzelfde terrein, met de volgende ploeg: doel: J. Böhms; achter: G. Schaar en C. Sluis; midden: J. Drijver, B. Aptroot en W. Ent; voor: P. Scheerman, R. Schaap, P. de Waal, L. Aptrtot en R. Rill. Een schipper, die moppert, dat hij zelf zijn netten in volle zee moet repareren, is inderdaad een beklagenswaardig mens. En toch komt hij nog al eens voor in onze omgeving, deze schipper. Op de kleinere trawlers, de zogenaamde kustboten, heeft het personeelsgebrek vreemde situaties veroorzaakt: of er gaan beunhazen mee op reis, die geen begrip van het vak heb ben, of er zijn helemaal geen mensen om de schepen te bemannen, zodat de boot een paar dagen, soms een hele week, werkeloos van de kant moet toezien, hoe haar collega's met volle ruimen naar de afslag koersen. En dat is hard èn duur. Misschien wreekt zich hier de onvol doende opleiding van vroeger, misschien is de scholing van de mensen op deze tus- senklasse van schepen niet voldoende, maar het is in elk geval geen wonder, dat verscheidene schippers steen en been kla gen: „Schei me derover uit; en dan zuigen de grote trawlers ook nog aan je mensen". Van de regen in de drup heet hier: van de Pool in de grote trawler. Die volle haringruïmen veroorzaken elke dag weer een blinkend zilveren vloer in de hal; de prijzen tippen bijna steeds aan het maximum om soms even te zakken door kwaliteitsvermindering of zeer grote aanvoer. maar de besommingen blijven toch tevreden, zeer tevreden stemmen. Ook deze herfst weer bijna geen verse vis. De handel zit er echter maar mee en de enige, wel heel schrale troost voor de liefhebbers van verse vis is, dat de ha ringtra wl en straks de drijf net visserij niet eeuwig duren. Er komt nog bij, dat deze week weer enkele trawlers in Engeland zijn gaan markten, wat ook al geen prettig gehoor is voor de mensen, die hier aan de wal om hun vangst zitten te springen. Maar de verleiding is groot, want men maakt daar nu eenmaal hogere besommingen, omdat wanneer wij goed zijn ingelicht de Engelse 'maximumprijzen boven de onze liggen, en per 1 October weer ver hoogd worden. En hiermee zitten we middenin de ver wikkelingen rond de maximumprijs. De grote vraag: Zullen de maxima in Neder land ook verhoogd worden? is de afge lopen week in de hal een paar maal fluis terend met „ja" beantwoord, maar wan neer men zijn oor te luisteren legt in Den Haag, dan is dit „ja" op zijn voorzichtigst gezegd voorbarig. De fijnvis heeft ook al een hoop stof doen opwaaien, voor zover stof en vis al thans te vergelijken zijn. De vissers voe ren aan, dat hun product allerminst een volksvoedsel genoemd kan worden: alleen hotels en lieden op bruiloften en partijen vermaken zich met tongetjes, grietjes en ander „lekker" goed, zodat huns inziens de prijzen van deze soorten best vrijgelaten zouden kunnen worden. Want zoals het er nu voorstaat, weet de producent niet, waar hij het zoeken moet; is de vangst klein, dan stoot hij het hoofd tegen het maximumplafond, is zij ruim, dan zakken de prijzen en er moet geld bij. De mogelijkheden voor een bui tenkansje zijn dus wel heel gering. DISTRIBUTIEN1EUWS Zij, die nog nooit rijwielbanden hebben ontvangen en toch een fiets bezitten, kun nen van 115 October banden aanvragen, die op het inschryvingsbewijs A-B ver strekt worden. Voor de inwoners van IJmuiden-Oost bestaat dagelijks van 9-12 uur gelegenheid de aanvraagformulieren te halen en te brengen; de Santpoorters kunnen respectievelijk Dinsdag, Woensdag en Vrijdag zulks doen; voor Velsen-Noord is de zittingsdag Donderdag. Denk om de stamkaart. NA DE REIZENDE TENTOOSTELLING. De Huishoudelijke Voorlichtingsdienst kan met zekere voldoening op haar vier expositiedagen in Velsen terugzien: 270 bezoeksters hebben geprofiteerd van de tips en van de kookdemonstraties die in de tent werden gegeven. Een flink aantal dames gaf zich op voor do cursus kinderverzorging en koken, waar mee half October begonnen wordt in de Huishoudschool aan de Houtmanstraat. Begin November komen naald en draad op de proppen voor een naaicursus. Canada onderzoekt modern roken. In Canada onderzoekt men thans de moge lijkheden, om dc visrokerijen op moderne leest te schoeien. Een nieuwe installatie, bestaande uit wagens, die met vis en al in de rookhang worden gereden, zou ongeveer 6700 moeten kosten; per wagen kan dan ongeveer 226 kilo vis bewerkt worden. Vishandelaars Dinsdag: bijeen. De leden van de vakgroep groothandel in vis zullen Dinsdag 30 September ter algemene vergadering in Krasnapolsky (Amsterdam) bijeen komen. De agenda vermeldt onder meer het erkenningsvraagstuk en een eau. serie van de heer J. Kolkman uit IJmuiden over de walvisvangst. Schip met een verlengstuk. De mo- torlogger VL 132 is met 9Vfe meter verlengd en behoort daardoor tot een van de „meest verlengde" schepen. De nieuwe motor levert 240 pk. De lange Vlaardinger is in middels ter haringvangst getogen. Exportcommissie. Er is een export commissie ingesteld voor gerookte en ge stoomde vis, om de uitvoer van dit product te stimuleren. Secretariaat: Nassaulaan 19, Den Haag. Onder meer hebben de heren Joh. G. Sterk en A. v. d. Steen uit IJmui den zitting genomen in de commissie. Zoetwatervis voor de Franse keuken. Voor 10 millioen francs zoetwatervis zal naar Frankrijk worden uitgevoerd, onder meer snoek en snoekbaars, zwaarder dan vier in een pond, grondeling en spiering. Het liep de „Bloemendaal" niet mee. De stoomtrawler „Bloemendaal" kwam de zer dagen binnen met 800 kisten verse haring. Mede door het slechte weer heeft het schip onderweg met heel wat tegenslag te kampen gehad. Twee keer werd een trawlnet verspeeld, zodat de schadepost zeer aanzienlijk is. De vangst van de Poolse vissersvloot. Gedurende het tweede kwartaal van dit jaar hebben de Poolse trawlers, die de vis serij in de Noordzee uitoefenen 850 ton vis gevangen. De vissersvaartuigen van Polen, die gedurende dezelfde tijd in de Oostzee gevist hehben, vingen in taal pl.m. 13,000 ton. Visvervoer per vliegmachine. De IJs landse visexporteurs zitten niet stil en doen hun uiterste best om hun afzetgebied in het buitenland te vergroten. Thans zullen zij er toe overgaan om verse zeevis" per vliegmachine van IJsland naar Tsjecho- Slowakije te vervoeren. Voor dit transport zullen Engelse vliegmachines worden ge bruikt, die 7 a 10 ton vis tegelijk kunnen overbrengen. Welke soorten vis hiervoor echter in aanmerking komen, werd niet medegedeeld. ik beur te ti IJMUIDEN. - Neil. Herv. Kerk. Kanaalstr., 10,30 u. Ds. v. d. Berg; 7 u. Ds. v. d. Berg, Avondmaal. - Geref. Kerk, Kanaalstr., 9 Dienst: 3,30 u. Dienst. - Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10,30 u. Ds. J. O Mulder, van Hattum. - Leger des Heils. 10 u. Heiligings samenkomst: 8 u. Verlossingssamenkomst. Oud Katholieke Kerk, 10 uur Dienst; 7 uur Vesper. IJMUIDEN-OOST. - Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10,30 u. Ds. J. v. d. Wiel. Geref. Kerk (Goede Herderkerk) 9 uur Dienst: 3 uur Dienst. - Crematorium, 10,30 uur Dienst - Verv. v. Vrij/.. Herv. Prof. Buk, Amsterdam. - Verg. v. Gelovigen, 10 uur Eredienst; Woensdag 8 uur: de heer K. Rozendal. - Verg. v. Gelovigen Matth. 8 20 Helmstraat, 10 uur Eredienst: 19.30 uur: de heer K. Post, van Groningen. - Vrije Evangelisatie, 10 uur de heer D. Bouhof; 4 uur de heer L. J. Pasman, van Haarlem. Vergadering van Gelovigen, Willemsheek- weg 38, 10 uur Eredienst; Woensdagavond 8 uur K. Rozendal. VELSEN. - Ned. Herv. Kerk, 10 uur, K. Zwitser, hulpprediker. VELSEN-NOORD. - Geref. Kerk. 10 uur Ds. A. C. v. Nood; 4,30 uur Dezelfde. BEVERWIJK. - Evang. Lüth. Gemeente 10 uur Ds. J. Ph. Haumersen. - Maranatha, 10 uur de heer L. J. Pasman, 11,45 uur Zon dagsschool. SANTPOORT. - Ned. Herv. Kerk, 10 uur Ds. de Graaf, van Haarlem. - Kapel, 10 uur Dienst; 5 uur Ds. P. A. Tichelaar. - Geref. Kerk, 10,30 uur Ds. J. Keizer; 5 uur De zelfde. HAARLEM. - Oud Kath. Kerk, Kinderhuis- singel, 3 uur Church of England, Evensong and holy communion. Rev. W. Ponham from Hosford. Ze zijn 'X SPORTHUIS KENNEMERLAAN 137 IJmuiden, Spreekuur Maandag van 9—4 uur. WIJK AAN ZEEëRWEG 91, IJmuIdcn-Oost. in verschillende dessins, f 1. 1.15, 1.50 en 1.70 per rol. Drogisterij, Glas en Verfhandel WILLEMSBEEKWEG 22 Telef. 5327 Ja, maar van Mlolendijk's kapsalons SANTPOORTERPLEIN 1 Haarlem. Tel. 19706 NET DAGMEISJE gevraagd v. 8 tot 3. Adres te bevr bui-, van dit blad. Gevraagd: een NET FLINK MEISJE voor halve dagen v. Tuyllweg 32, Velsen. HORLOGEMAKER. Net jong mens wenst gaarne opgeleid te worden. Brieven L 1799 bur. van dit blad te koop en te huur gevr er aangeb SERVAAS, VELSERDUINWEG 205 Deelname gezocht in kantoor, centrale of oprichting. Te koop mahonie linnenkast, uit- schuiftafel (eikenh.), 2 arm stoelen. 2 stoelen, alles in pri ma staat, Inmaakpot. gas kacheltje, Te bevr. Konings weg 334. Kluft, Velsen-Noord, TAXI? TAXIBEDRIJF STATIONSWEG 107 VELSEN WONINGRUIL. Aangeb. ruime woning te Driehuis, zeer ge schikt voor 2 gezinnen tegen kleinere woning te IJm.-O. Te bevr de Genestetlaan 12, Driehuls. Heer vraagt gem. ZIT- en SLP. KAMER met pension, omg. station IJmuiden-O. Brieven met prijsopgave L 1804 bur. v. d, blad. WONINGRUIL. vr(je woning in Haarlem f 4.75 p. w. voor vrije woning in Velsen, Drie huls of Santpoort. Brieven L 1805 bur. v. d. blad Net meisje zoekt dito VRIEN DIN leeft, pl.m, 16 j. Br. L 1794 bur. van dit blad. Te koop gevr. RADIOTOESTEL met visserijgolf. Kinhelmweg 25, Bloemendaal. Te koop gevr. HUTKOFFER m. goede sloten. G. Doustr 63. In goede staat verkerend pot kacheltje ter overname gevr. Brieven L 1808 bur. v. d. blad Te koop gevr. KOLENFOR- NUIS. K. Wilhelminakade 6. Te koop aangeb. KINDEKWA GEN, k ledikant en h rijwiel z. banden. Meijer, Tr'ompstr. 171, IJmuiden-O. RUILEN: huls 2 kamers, keu ken, 4 slaapk., voor kl. woning liefst 3 slaapk., kamer, keuken omg. Watertoren. Eikenstr. 15 IJmuiden-O. ZIT- en SLAAPKAMER agb. in Velsen-N. voor dame of Juffr. alleen ln rustig gezin op nette stand. Br. L 1802'bur. van dit blad. Aangeb een gezellig gemeub. ZIT- en KL. SLAAPKAMER m. voll. pension voor Dame of Heer. b. b. h h. Brieven L 1800 bur. van dit blad Degene, die Woensdag J.l tus sen kwart over drie en 5 uur een BLAUWE HANDDOEK Uit het zwembad alhier heeft mee genomen wordt ln zijn eigen belang verzocht deze terug te bezorgen bij de badmeester of Leeuwerik] 43. AUTORIJSCHOOL K. Offen- berg, gedipl. A. N. W. B. In structeur, Inl. en opgave bij Broersen, Oosterduinweg 56 IJmuiden Te huur gem. of gestoff. KA MER by Halte Zeeweg. Brieven L 1803 bur. van dit blad. Te koop: beste LEREN JEK KER. Trompstraat 76. Te koop: een beste HAARD KACHEL, f 45. Zeeweg 401, Driehuls. TE KOOP: 1 pendule met cou pes en Westminster klok. Te bevr. Zeeweg 278. IJm -O. Na 6 uur. Te koop 1. g. s z. MOTORRIJ WIEL 175 c.c. Casembrootstr. no. 55. Te koop aangeb, een LAP ZW. STOF, zonder punten Brieven L 1801 bur. v. d. blad. Te koop beste TIGER KACHEL voor werkplaats f 12.50. Bloera- straat 70 (winkel) IJmuiden. TE KOOP: prima van Berkels snelweger en electr koffiemo len, fietsmand, hengselmand, gewichten. winkelscheppen, vleeshang. ladekast met 25 la den. Tussenbeeksweg 58. TE KOOP: prima haardkachel compl kroontje en zw dames mantel m. 42. Pres Krugerstr. 106. IJmuiden. Te koop: een DAMESFRAMB en twee inm. potten. Velser- dulnweg 168,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3