fes* naar Borst flinke meisjes flinke WERKKRACHTEN Nederlands zuidelijkste vliegveld is door Amerikanen aangelegd Haarlems „jeugdparlement" opgericht De klap en de daalder Nederlandse verliezen in Indonesië Beverwijk vaklieden Conrad Stork BOEKH. MIDDENST. TALEN I INST. PONT Luidsprekers slagersbediende of fietsjongen Net meisje LEIDEN'S ONTZET THALIA THEATER BOEKHOUDEN Voor een fruitmand S. Bouma MAANDAG 29 SEPTEMBER 1947 1JMUIDER COURANT Hef is nu nog een landelijke idylle, maar hef kan een internafionale betekenis krijgen Voor de oorlog heeft Maastricht, de meest zuidelijke stad van ons land, nooit een vliegveld bezeten. Niet, dat het de Lim burgers aan enthousiasme voor „hun" vliegveld ontbroken heeft, integendeel. Maai* door alle jaren heen konden ze niet tot overeenstemming komen betreffende de plaats waar het Zuid-Limburgse vlieg veld zou liggen, met het gevolg, dat het nergens aangelegd werd. Toen kwam de oorlog over het Limburg se land; in 1944 trokken de Amerikanen er binnen, en legden vlak ach'vr het front een vliegveld aan op een heuvelrug onder de gemeente Beek, circa 10 kilometer ten Noorden van Maastricht, langs de rijksweg naar Sittard. Met de van hen bekende voortvarendheid werd dit terrein in zeer korte tijd uit de grond „gestampt", en de afmetingen en de kwaliteit waren van dien aard, dat zelfs de zwaarste machines er op konden landen en starten. Lang hadden de Amerikanen het vlieg veld echter niet nodig; in de lente van het volgend jaar gingen zij tot het offensief over, het Duitse verdedigingsstelsel stortte ineen en de vrede keerde in Europa terug. Nu had Limburg na de bevrijding dringend behoefte aan een vliegveld; door de oor logshandelingen op ons grondgebied waren vrijwel alle bruggen en een groot deel van het spoorwegnet vernield; het wegverkeer ondervond nog 'vele moeilijkheden door de slechte toestand van de wegen en het ge brek aan voertuigen, en voor de weder opbouw was een snelle verbinding met het Westen van ons land juist van groot be lang; er was dus geen andere oplossing dan het instellen van een luchtverbinding. Daarom besloten de autoriteiten om het terrein onder Beek niet op te ruimen, zoals het met de meeste in de oorlog aangelegde vliegvelden zou gebeuren, maar gaven het een nieuwe bestemming; het zou de burger luchthaven worden voor Zuid-Limburg; tevens werd hiermee dan de strijdvraag, waar het Limburgse vliegveld zou komen, afdoende opgelost. Op 27 September 1945 landde er het eer ste Nederlandse burgervliegtuig, een De Havilland Dominie van de Regeringsvlieg- dienst, die toen door de KLM voor de Ne derlandse regering geëxploiteerd werd, en van die datum af werd er een regelmatige dienst tussen Maastricht en Amsterdam onderhouden. In April 1946 werd het bin nenlandse luchtnet weer door de KLM overgenomen en kwamen er tevens grotere vliegtuigen op de lijn, tweemotorige Dou glas DCr3 toestellen met plaats voor 21 tot 28 passagiers, en ondanks het feit,' dat, naarmate onze wegen en bruggen hersteld werden, de concurrentie van het grondver- voer zwaarder werd, heeft de luchtverbin ding met Limburg zich steeds in een grote belangstelling mogen verheugen. Het vliegveld Zuid-Limburg ligt op een heuvelrug, circa 100 meter boven de zee spiegel, in een zeer landelijke omgeving. Op het eerste gezicht heeft het terrein niets opvallends, het ligt temidden van koren velden en boomgaarden, en aan de voet van de heuvel liggen een .paar van die kleine rustige Limburgse dorpjes. Maar dichterbij gekomen, ziet men startbanen van stalen platen, zoals ze door de Amerikanen zijn aangelegd, afgebakend met wit-zwarie blokken; het geraamte van een hangar, die de vorige gebruikers niet meer voltooid hebben, staat er eenzaam tussen de appel bomen; een kudde schapen graast er om heen, zich van niets bewust. Aan de ingang van het terrein wappert de KLM-vlag en als men het ruime parkeerterrein opkomt, ziet men het nieuwe stationsgebouw lig gen. In het begin bestond de gehele acco- modatie uit een gebouwtje van vier bij vier meter, waarin alle diensten waren onder gebracht; maar nu is er een stationsgebouw met restaurant en terras en voldoende kantoorruimte, en daarnaast een afzonder lijk gebouw voor radio- en meteodienst. Gewoonlijk verstoort niets de landelijke rust in deze ongerepte omgeving. Maar tegen de tijd, dat de KLM-machine binnen komt, kan het er flink druk worden, dan komen de auto's en de bussen uit Maas tricht en Heerlen, die de passagiers brengen en halen, en bij goed weer verzamelt zich ook een groot aantal belangstellenden op het terrein, want de Limburger leeft mee met alles, wat „zijn" vliegveld betreft. SCHEEPVAART K. H. L. Nic. Witsen 28 Sept. v.an. te IJmuiden verwacht; Cordoba 26 Sept. uit reis van Rio de Janeiro; Ettersum 26 Sept. te Bahia op thuisreis. Nederland. Roepat 24 Sept. van Los Angeles naar Port Arthur; Saparoea 26 Sept. te Batavia; Java 21 Sept. te Makas sar; Robert Fruin 26 Sept. te Suez; Hugo de Groot 26 Sept. van Soerabaya naar Ran goon;. Rondo 25 Sept. van Halifax naar Boston; Tabinta 26 Sept. Kaap Race ge passeerd op weg naar Rotterdam. K. N. S. M. Euterpe 26 Sept. te Kopen hagen; Dundee 25 Sept. te LLvorno; Bonaire 20 Sept. van Curagao naar Paramaribo; Iris 27 Sept. te Rotterdam; Niobe 26 Sept. te Rotterdam; Deo Duce 27 Sept. van Amster dam naar Kopenhagen; Ornen 26 Sept. van Amsterdam naar Bilbao; Roelf 27 Sept, van Amsterdam naar Gothenburg; Orion 25 Sept. te Bourgas; Orestes 26 Sept. Lizard gepasseerd; Vulcanus 26 Sept. te Fama- gusta; Jupiter 25 Sept. te New Orleans; Agamemnon 25 Sept. te New York; Gerdias 25 Sept. van New Orleans naar Houston; Zaanstroom 26 Sept. te Tanger. H. W. A. L. Amstelkerk 27 Sept. te Amsterdam verwacht; Aalsuim 26 Sept. te Marseille; Oranjefontein 25 Sept. van Bei- ra naar Durban. Oceaan. Polydorus 25 Sept. te Makas sar; Polyphemus 25 Sept. van Banka. 4 DE JEUGD KRIJGT EEN PODIUM OM TE DEBATTEREN Na Amsterdam krijgt nu ook Haarlem, dank zij het initiatief van enkele leerlin gen van middelbare scholen en enige stu denten, een Jeugdparlement. Op Woens dagavond 1 October zal de eerste zitting in het Kennemer Lyceum plaats hebben. Het Jeugdparlement is eigenlijk niets anders dan een voor iedere jongere open staand podium, waarop hij met zijn leef tijdsgenoten van andere richting en op vatting dan hij kan debatteren over de actuele vragen, die hen bezig houden. In Zwitserland, Engeland en Amerika mogen deze Jeugdparlementen en ook te Am sterdam, waar sinds enige tijd een door het gemeentebestuur geactiveerd Jeugd parlement bestaat zich in een groeien de belangstelling verheugen. In Haarlem andere organisatie. Toch zal de organisatie te Haarlem enigszins anders zijn dan in de hoofdstad. Daar hebben de „parlementariërs" zitting volgens een vooraf vastgelegde politieke indeling, die met die van de Tweede Ka- Zaterdag 27 September kwamen de haven van 1 mer overeenkomt (d.w.z. alleen in orga nisatorische groepering, niet in aantal ze- IJmuiden binnen: Marinier van Gothenburg, Suamen Nij'to van Kofcka, Lopersum van Baltimore, Amstelkerk van Le Havre. Vertrokken zijn: Deo Duce naar Kopenhagen, Roelf naar Gothenburg, Polaris naar Hernö- sand. Sheldrake naar Bremen. Fanny naar Stet tin, Echo naar Rotterdam, de Ruyter naar Ham burg, Gouwe naar Frederiksham. Rossum naar Lübeck. Stork naar Londen, Patria (Fin) naar Rouaan, Jans naar Londen. Rijnstroom j Londen, Berkelstroom naar Huil, Westland naar Als de machine eenmaal aan de grond Buenos Aires. Gerasimos Fergottes naar Hamp- staat, is iedereen er druk m de weer, dan t0n Roads. is het aanpakken, want over een kwartier zondag 28 september. Binnengekomen: Bauta moet er weer gestart worden. En na een van valdaja. Frey van Sköderham, Amstei- kwartier wordt er ook weer gestart, en ter- stroom van Londen, Goldfinch van Londen, Ni- wijl de bussen en auto's weer van het vlieg veld vertrekken, verheft zich de KLM- vogel met ronkende motoren boven het Limburgse landschap. En na enige tijd keert de stilte weer op het vliegveld. Zo is het Limburgse vliegveld nu. Maar in de 'toekomst wacht het wellicht nog een schone taak; er zullen internatio nale verbindingen via Limburg worden ge opend, zodat te zijner tijd dit deel van ons vaderland rechtstreeks door de lucht met de voornaamste centra van Europa zal wor den verbonden. Het vliegveld zelf zal be langrijk worden verbeterd; er komen ver harde startbanen en er wordt een aan alle moderne eisen voldoende nachtlandings- installatie aangelegd; het hele terrein, dat nu nog min of meer golvend is, zal worden geagaliseerd. De plannen voor al deze werkzaamheden liggen gereed, en met de uitvoering' ervan zal zo spoedig mogelijk een begin worden gemaakt. Momenteel heeft Limburg nog een ge moedelijk provincievliegveld met een voor de huidige behoeften voldoende accomodn- tie. Maar in de naaste toekomst zal hier een goed uitgeruste luchthaven ontstaan. Politierechter Het bleek bij de politierechter al heel duidelijk om hoeveel verschillende rede nen een mens al niet zijn zelfbeheersing kan verliezen. Het bleek bovendien dat, wanneer hij dan tot het vuistwerk over gaat, de eerste klap meestal nog meer dan een daalder waard is. Voor de kas van de Nederlandse staat dan wel te verstaan. De eerste klappengever had ruzie ge maakt met de werkgever van zijn dochter, die naar zijn zeggen niet de vereiste spoed betrachtte bij de uitbetaling van de finan ciën. Van het een was het ander gekomen en op een kwaad moment sloeg hij het lij dend voorwerp zo hard op het oor, dat het op het kantje af was, of de man had verder oorloos door het leven moeten gaan. „Het oorlelletje hing erbij", zei de politie rechter, „en u moet begrijpen, dat het njet aangaat wanneer mensen ruzie hebben, dat zij elkaar de oren stukslaan. Dat zou een onhoudbare toestand worden". Het kostte de pseudo-van Klaveren vijf entwintig gulden en twee weken voor waardelijk. Nummer twee was in woede ontstoken toen een kornuit zijn moeder voor „land- verraadster" had uitgekreten. „Niet te recht", meende hij en gaf de uitkrijter een watjekou, die bloedige sporen op 's mans gelaat, achterliet. Ook hem scheelde dat vijfentwintig gulden in zijn portemonnaie met een stok van veertien dagen voor waardelijk achter de deur. De derde had een ernstiger zapk bedre ven. Hij had zij» dochter vanzevenden maanden, die 's nachts was gaan hu^n, zo hard geslagen, dat een dokter bloed uitstortingen en kneuzingen moest consta- i Tl 1 11111 I «001 ""J V teren. „Ik had zon hekel aan mijn schoon- een zekere s. aangehouden, die ervan verdacht moeder", zei de man, „het mens werkt ge- wordt in Maart 1945 op -de Rijksstraatweg bij Woon op mijn zenuwen". Lisse in dienst van de Duitse weermacht een „Dan had u uw schoonmoeder te lijf burger, die een lading hout vervoerde, te heb- moeten gaan", zei de officier, „hoewel dat natuurlijk ook verboden is", haastte hij zich eraan toe te voegen, „dit is gewoon De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week de vol gende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: 2de It. mar. N. A. Mul uit den Haag, gesneuveld op 19 Sep tember 1947. 2de It. mar. P. J. L. de Greeff, uit Hilversum, overleden op 19 September 1947 tengevolge van verwondingen. 1ste lt. mar. H. W. F. Bongers uit Maastricht, ge sneuveld op 19 September 1947. Mar. 1ste kl. K. L. J. M. Post uit Leek, gesneuveld op 19 September 1947. Koninklijke Nederlandse Landmacht: Sold. J. Velthuis van 9 Geaiie Veldcomp., uit Ambt Delden, gesneuveld 22 Juli 1947 omgeving Modong (na vermissing). Korp. C. de Graaf, van 1 M.P., uit Amsterdam, gesneuveld op 16 September 1947 te Dja- tobanang. Seg. J. H. M. Bijvoets, van 3 R.S. uit Rotterdam, gesneuveld op 17 Sept. 1947 te Tjibatoe. Sold. 1ste kl. W. Koenes, van 1-9 R.I., uit Marïum (Gr.), gesneuveld 17 September 1947 te Belik. Sold. G. Verplak, van 2-1 AA.T., uit Amsterdam, gesneuveld 17 Sept. 1947 omgeving Tasikmalaja. Sold. G. J. Annelink, van 3-12 R.I., uit Apeldoorn gesneuveld 18 Sept. 1947 (plaats niet ver meld). Kofp. A. Huisman, van 5-3-8 R.I., uit Leiden. Gesneuveld 18 Sept. 1947 te Bandoeng. Korp. A. J. H. Tullemans, van 4-11 R.I., uit weert, gesneuveld 19 Sept. 1947 omgeving Kesambi. 2de luit. L. A. Reymer, van staf Mitr. Bat., uit Rotterdam, gesneuveld 21 Sept. 1947 te Garoet. Sold. 1ste kl. J. van der Wal, van 3-8 R. I., uit Tietjerksteradeel, gesneuveld 21 Sept. 1947 te Bandjarsari. Sold. A. van der Werve, van 3-8 R.I., uit Noordgouwe (Zld.), gesneuveld 21 Sept.. te Bandjarsari. Knninklüke Nederlands-Indische leger: Serg. Inf. L, Levasier, uit Ned.-Indië, ge sneuveld 18 Sept. 1947 omgeving Soem- daedang. Kapt. Inf. J. H. E. Kusters, uit Utrecht, gesneuveld 20 Sept.. 1947 te Band- jarasem (Bali). Landstorm korp. Inf. J. P. Ruytenbeek, uit Ned. Indië. Gesneuveld 16 September 1947 (plaats niet vermeld). Jav. sold. 2de kl. Inf. Sagiman, gesneuveld 18 September 1947 (plaats niet vermeld). Arrestaties door de P.R.A. Naar wij vernemens heeft de P.R.A te Haarlem colaas Witsen van Buenos Aires, Bretagne van Campbell ion, Orestes van Dublin. Surthe van Londen, Patria van Londen, Aldebaram van Londen. Vertrokken: Linthorst Hoimam naar Vestanvlk, British Confidence naar Falmouth. Hoogwaterstanden. Maandag 29 September. 3.17—15.37 u. Het s.s, „Johan de Wit", dat thans een rondreis van Amsterdam naar West-Indlë maakt en 19 dezer van Trinidad is vertrokken, kan ongeveer 2 October a.s. te Amsterdam worden verwacht. De traditionele najaarskermis te Nieuw-Bui- nen is het toneel' geweest van een ernstige vechtpartij, die de dood van de 26-jarige A. F. S. uit Ter Apelkaanaal tot gevolg heeft gehad. De jonge man werd met een stuk ijzer op het hoofd geslagen. De dader, de 27-jarige J, T. uit Nieuw-Buinen is gearresteerd. tels). In Haarlem zullen de leden zonder aan een bepaalde bestaande, georganiseerde politieke mening gebonden te zijn, in het parlement zitting hebben. In de loop der debatten zullen de scheidingslijnen dan wel van zelf naar voren komen. Deze me thode heeft het voordeel, dat zij het on afhankelijk denken der jongeren bevor dert. De initiatiefnemers hebben, met toe stemming van de heer Geluk, op de open bare scholen foldertjes verspreid, die alle leerlingen van alle scholen oproepen aan dit Jeugdparlement deel te nemen. Het is de bedoeling om het Jeugdpar lement als organisatie onafhankelijk te laten bestaan naast de „Interscholaire". Het Jeugdparlement zal immers ook de werkende jeugd van 1625 jaar omvatten. Contact met bestaande jeugdorganisaties als A.J.C., De vrije jeugdgroep en anderen werd reeds verkregen. De organisatoren willen hun instituut voor aanhangers van alle godsdienstige en politieke opvattin gen openstellen. Eerste zitting. Woensdag 1 October heeft de eerste zit ting plaats in de aula van het Kennemer Lyceum, die daartoe door het schoolbe stuur is beschikbaar gesteld. Die bijeen komst zal hoofdzakelijk gewijd zijn aanvan Zanen en J. Buisink; 2e prijs: J. Ver- Meer belangstelling voor de proble men waarmede ieder te maken heeft. Versterking van de onderlinge band tussen jonge mensen van richtingen en gezindten. Naar deze doelen streven de initiatief nemers tot een Haarlems Jeugdparle ment, waarover in nevenstaand artikel nadere bijzonderheden gegeven worden. een toelichting op wat het Jeugdparlement is en wil zijn. Tevens zal het onderwerp worden vastgesteld, dat op de volgende bijeenkomst zal worden besproken. De zittingen die geleid worden door een „Speaker", worden om de twee of drie weken gehouden. Telkens zal een des kundige inleider het op de vorige verga dering gekozen onderwerp bespreken, waarna het debat volgt. Dit debat staat alleen open voor de leden dat zijn alle jongeren die zich aanmelden van het parlement. Niet-leden kunnen de verhan delingen volgen op een publieke tribune- De inleiding en de daarop gevolgde de batten zullen in gestencilde vorm aan de leden worden toegestuurd. Het secretariaat wordt waargenomen door de heren B. Leibbrandt, Akendam- straat 4 en B. Zuidema, Marnixstraat 23. Als voorzitter treedt A. F. Orre de Jong op. Floralia-tentoonstetling Het Veilinggebouw ,,'t Centrum" was Zaterdagmiddag herschapen in een grote tuin met honderden potplanten van velerlei soort en aard. Door kinderen van alle scho len waren de door de Floraliavereniging in Mei uitgegeven potplanten, 1400 in getal, verzorgd geworden. Als juryleden traden op de heren C. Broeze, A. Martens en D. d. Zwaan. Over het algemeen was de kwaliteit veel beter dan vorig jaar en op enkele uitzonderingen na waren alle plan ten het bezichtigen volkomen waard. Aan belangstelling bestond geen gebrek, zowel van de schooljeugd als van de ouders. De schoolprijs viel deze keer ten deel aan de Julianasdhool, van welke school de vol gende leerlingen een prijs verwierven: le prijs: M. Breebaart, E. van Heek, W. horst, W. de Wilde, C. Malesteyn- A. Hommes, N. de Groot; eervol!* ^js: ding: G. de Graaf, A. Ingen Hou*,"?1?- zenberg, K. Roozendaal. «2. Noorderschool: 1. M. Duin r n K. de Vries, A. van Willigen-'3 r 2. C. Blom. Br«Kr, Vondelschool: 1. C. Six, 2. A u 3. A. Visser. van 1 Hul, Chr. school Noorderwijkweg- 1 a ze, B. de Jonge; 2. E. KleyhN w f*" 3. IC. Kleyn, C. Visser. Wa8fer; R.K. Leerschool: 1. L. Mostertmaa- Sqhuchart, S. Hoogeland; 3. e h;h? J- Burger, R. van Noort. ers. P. BestemaneiSieS U L'°': l Huishoudschool: 1. R. v. d. WinV-oi- Nijkamp; 3. G. Kley. '2-G- Zeewijkschool: 1. N. v. d. Wei- t Groot; 3. A. Verkerk, B. Priester R.K Meisjesschool: 1. M Tesselaar- Schmorenburg, T. Pel; 3. M. van Doom' J' Verduin. L R.K. Meisjes V.G.L.O.: 3. Th Thi*m R.K. Jongtens V.G.L.O.: 3. J. Snijder?' Chr. school Meeresteynstraat: 2 H v ser, 3. R. van Riessen. R.K. Meisjesschool Galgeweg: 3. j et- hout. Eervolle vermelding: E. Kuipers R.K. Jongensschool Hobbestraat: '3 r Portegies; eervolle vermelding: s TGwV J. Kooij. omjn' B.L.O. school: 1. T. Smit; 2. G. Koner R.K. Jongensschool Galgeweg: 2. J w„i' naars; 3 C. Snijders, J. Niesten. O. L. School 'Wijk aan Zee: 2.A. Gord™, J. Brom; 3. R. Soheringa. Jn- Vrije inzendingen: 1. M Tesselaar- 2 M Belterman; 3. Gré Joor, T. Striker'eer volle vermelding: E. Klopman. DISTRIBUTIEDIENST VELSEN Rijwielbanden. Personen, die in het bezit zijn van een ritWfi en nimmer een of meer bonnen voor rijwiel banden hebben ontvangen, kunnen in het tijT vak van 1 t/m 15 October een aanvraagformuU» afhalen en inleveren voor een Insohrljvin« bewijs A-B. Distributie-Stamkaart over te 1m* gen. Het vorenstaande.geldt uiteraard niet voor degenen die reeds een Insehrijvingsbewijs heb. ben ontvangen, of hiervoor in de maand Seoi tember reeds een aanvraagformulier hebben in gediend. Voor het afhalen en inleveren van de formu. lieren bestaat te IJmuiden-Oost dagelijks ge'e! genheid van 912 uur, te Santpoort en te Vd. sen-Noord op onderstaande dagen. Zittingsdagen te Santpoort en Velsen-Nooni- Met ingang van de week van 29 September tai 4 October worden de zittingsdagen voor textieL rijwielbanden, enz.," als volgt gewijzigd: te Santpoort: Dinsdag, Woensdag en VrUdar (Donderdag vervalt); te Velsen-Noord: Donderdag (Dinsdag ven-alt) De kantoren zijn geopend van 9—12 uur 10 October 1947 hopen onze Broeder en Behuwdzuster T GOUD A-GOUD A IJmuiden, September 1947. Jullanakade 16. C. Gouda M. Gouda-Gravemaker en kinderen Wed. Geerlof-Gouda ben doodgeschoten. Tevens heeft de P R.A. in de afgelopen week een inspecteur en adjunct-inspecteur van politie - uit Hoofddorp aangehouden. Zij waren al eerder beestachtig. Ik requireer vijftig gulden gearresteerd geweest, doch toen wegens gebrek boete en drie maanden voorwaardelijk. Dat j aan bewijs zij zouden zeer actief gespeurd de eis niet zwaarder is, heeft U te danken hebben naar Joodse onderduikers weer vrij- aan het feit, dat de harmonie van uw hu- gelaten. Met grote droefheid geven wij kenpls van het plotse linge overlijden van onze Vrouw. Moeder. Behuwd- en Grootmoeder CORNELIA VAN BAARSEL- KAAN ih de leeftyd van 66 jaar. De teraardebestelling zal geschieden Donderdag 2 October namiddags 3 uur op de Westerbegraafplaats te IJmuiden Vertrek sterf huis 2.30 uur namiddags. Uit aller naam: K.-H. van Baarsel Santpoort, 27 Sept. 1947. Burg. Enschedélaan 36. Wij vragen nog steeds: Geschoolde en geoefende werkkrachten In de scheeps- en machinebouw. Werkkrachten uit andere beroepen ter omscholing. Jongelui voor opleiding aan onze bedrijfsschool. Aanmelding van 7.30 tot 9.30 u. elke Dinsdagavond in Gebouw Sion, 2e van Swindenstraat 1 (Oost) en elke Woensdagavond in het A.M.V.J. Gebouw, Vondelstr. 8 of bij de Afd. Personeel van de NEDERLANDSCHE DOK EN SCHEEPSBOUW MAATSCHAPPil (v.O.f.), Cornelis Douwesweg 1 - Amsterdam-N. Heden behaagde het de Here ha een kortstondige ziekte tot Zich te nemen onze innig geliefde Doch ter, Zuster, Behuwdzuster en Tante MAARTJE MULDER in de leeftijd van 38 jaar IJmuiden, 26 Sept. 1947. Schoolstraat 13. Uit aller naam: D. Mulder. De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag 30 Sept a.s. n.m. twee uur op de "Westerbegraafplaats te IJmuiden. Vertrek Sterf huis 1.45. welijk weer hersteld blijkt te zijn". De politierechter vond dat het niet aan ging om kleine kinderen zo te slaan, dat er zichtbare sporen van over bleven (een naar wij hopen ongewilde ironie) en ver oordeelde hem tot veertig gulden en drie rffaanden voorwaardelijk. Als vierde klappen-uitdeler kwam een sigarenwinkelier in de bank, die zich kwaad had gemaakt op een klant, die zijn bonnenachterstand niet wenste in te ha len. De klant deed in kolen en weigerde bo vendien op verdachtes kolenkaart kolen af te -leveren. De schuldeiser gaf toen een verschrikkelijk harde klap en bleek daar nog niet eens spijt van te hebben. „U kunt er niet zo maar op los gaan hengsten", vond de officier, „vijfentwintig gulden of vijftien dagen". „Ja maar ik stond in mijn recht", hield de verdachte vol. „Helemaal niet", zei de olitierechter en veroordeelde conform de eis. Waarmee al weer duidelijk gebleken is. dat het ver standiger en bovendien goedkoper is om, wanneer de handen beginnen te jeuken, ze in de zak te houden en rustig tot tien te tellen. schijnt thans over overtuigender bewijs materiaal te beschikken. Rijwielpaden door de duinen Reeds Jarenlang ijvert de A. N. W. B. voor het doortrekken van de rijwielpad verbinding Hoek van HollandDen Haag naar Den Hel der, ter ontsluiting van het prachtige Neder landse duinlandschap Uit Den Haag kan men over fietspaden door 'de duinen komen tot de Zilk, enkele K.M. benoorden Noordwljlcerhout waar een Ntcune begint, die tot Zandvoort reikt. De Duitsers hebben hier onwetend een handje geholpen, daar z(J ten behoeve van hun aanvoer een betonweg in de duinen van de Amsterdamse Duinwaterleiding hebben aan gelegd, reikend van de provinciegrens tot Zand voort. De directie van de Waterleiding had reeds toegezegd deze weg in de toekomst, door het aanbrengen van een afrastering, voor het rij- wlelverkeer open te stellen en het wachten was dus op de schakel De Zilkgrens der provincie Naar de A N. W. B. mededeelt, heeft de Pro vincie Zuid-Holland thans in studie genomen dit pad aan te leggen; het zou in de bedoeling liggen zelfs spoedig tot uitvoering over te gaan De rij wiel toeristen in de belde betrokken provincies zullen, dit bericht zeker met vreug de vernemen Heden overleed in de volle zekerheid des geloofs na een kortstondige ziekte onze geliefde Vrouw, Moe der, Behuwd- en Groot moeder JACOBA BAKKER echtgenote van Wiebe Smeding, in de ouderdom van ruim 82 Jaar. IJmuiden, 27 Sept. 1947 Conradstraat 8. Uit aller naam: W. Smeding. De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag 30 Sept. a.s. namiddags drie uur op de Westerbegraaf plaats te 'IJmuiden Ver trek sterfhuis 2.45 uur. Rechtsbijstand Bur Kraneveld. Zijlweg 21. Haarlem. Echtscheiding, Dagvaardingen, Requesten enz. Kantoor 9—5. 's av 7^-8 uur. Adviezen vanaf f l Tel 20707 In de onderneming van Werf Conrad Stork Hijsch N.V. te Haarlem kunnen ongeschoolde krachten door middei van een speciale omscholingscursus worden opgeleid tot In de beroepen: draaier, fraiscr, schaver of koferaar Ook gedurende de cursustijd wordt loon uitbetaald Aanmeldingen, persoonlijk of schriftelijk aan de afdeling Personeel Waarderweg 80 - Haarlem Bacli, Beethoven, Chopin, etc. etc. vindt U te kust en te keur in de speciale mu ziekafdeling v. Boekhandel „De Boekpers" Gr. HOUTSTRAAT 55-57 t. o. Gerzon. Het dorado voor muziekliefhebbers! Opl. ex, „Associatie" aanv. 6 Oct. jgg Opleid, ex. 1948 aanv. 1 Oct. Engels Spaans Frans Nederl. aanv. 7 Oct. aanv. 7 Oct. aanv. 8 Oct. aanv. 6 Oct. Haarlem Oude Gracht 71 Dir. G, W. V. GOOR, leraar Boekhouden M.O, HUISHOUDSTER b. z. a. oud 52 J. Brieven L 1806 bur. van dit blad. WONING RUIL. Kamer en suite gang, keuken! 3 gr. slpk. m. str. w., overl. schuur, v. en gr. achtertuin op 't Zuiden, huur f 26 p. m. v. ander huis, liefst kamer keuken te Santpoort. Kruldbergerweg 35, Santp MADDIE LIMPER, plano-le rares, Staatsdiploma. P/a. Hoofdstraat 73, Santpoort. Jonge mensen welke wensen te trouwen zoeken INWONING Brieven L 1807. bur. v. d. blad. Te koop: enige KACHELTJES voor werkplaats a f 10. Noor- derdorpstr. 16, Velsen. Gevr. in g. st. zijnde KINDER WAGEN met kogels en vering Voor pr wagen buiten prijs bel, in riatura Adres bur. van dit blad GEVRAAGD voor alle afdelingen, wordt vergoed. Prettige werkkring, reisgeld Wasserij HOEK EN VAART, Bloemendaalse- straatweg 17, Santpoort-Station. Terstond gevraagd een C. J. NIELEN, Zeeweg 344, Driehuis. Visconservenfabriek „DOGGERSBANK" vraagt Aanmelden aan de fabriek Industriestraat 10, IJmuiden. Te koop agb. tegen elk aann. bod ZEILBOOT kl. B.M. Sta tionsweg 1, Velsen. Te koop: pulk beste WINTER AARDAPPELEN, Bevelanders van de klei. Bij het van ouds bekende adres: T van Honk en Zonen. Meervlietstraat 16, Velsen-Dorp. Worden in de ge meente thuis bezorgd. TE KOOP: goed onderh. crème gesch. slaapk. ameublement, best. uit 2 1-pers. ledikanten met spiraal en 3 dellg bedstel, 2 nachtkastjes, 2 stoelen, 1 ta feltje f 375. Adres te bevr. bur. van dit blad. Te koop: bruine WINTERJAS a. n. Cypressenstraat 19, IJmuiden-O. TE KOOP: 2 inm. potten, em. kookpan 30 L. wafelijzer, Midd. dutnerweg 66, Santpoort. met 4-jarige MULO, zag zich gaarne geplaatst op Handels kantoor of op een gewoon kan toor. Brieven IJ 436 bur. v. d. blad Vrijdag 3 October naar Eerst bezoek aan Schiphol. Dan naar Leiden met LEVA- SIER's TOUR f 5 p p. Na het vuurwerk naar huis. Neptu- «usstraat 33 rd. Tel. 4650. DONDERDAG 2 OCTOBER aanvang 8 uur HERMAN RINKET's Variété brengt U de RADIO-REVUE „DRAAG DE ZON IN JE HART" met LOU BANDY - DE WAMA'S FRANS DU MEE, JOOP DE LEUR, COBY BEEK TED VALERIO, GREET VAN SCHAIK, KAREL BROUWER e.a. Het programma van de Bonte Dinsdagavondtreinü Dat betekent: Een avond van plezier en amusement! Geheel nieuw repertoire. Entrée: 2.50 (bel. inbegrepen). Voorverkoop en plaatsbespreking vanaf Woensdag 1 Oct. van 1112 uur aan het theater. "OOLKARPÏ.^ Fa. H. INEKE Speciaallhuis in tapijten, lopers, kleedjes, enz. Heden ontvajigen partij prima wollen KARPETTEN op vergunning. Verkoop van 9 tot 6 uur SCHERMERSTRAAT 28 (bij Zijlweg) Haarlem Dinsdag 7 October vangen cursussen aan voor het practijkdiploma Volledige opleiding met 3 lesuren per week voor het associatiediploma Juni 1948. Voor het laatite, dus in Junij. I. afgelegde examen slaag den 105 candidaten met een opleidingstijd van 5-10 mnd., meer dan 30 candidaten behaalden het cijfer 9Alle cursisten ontvingen een volledige geslaagdenig st. Als toelating tot deze cursus eisen wij geen boek houdkundige kennis. Een behoorlijke intelligentie en een serieuze opvatting van de studie zijn voldoende. Inlichtingen en inschrijving dagelijks van 9-5 u. enDi. en Do's van 7-9 uur Frans Halsplein 9, het lesgebouw telef. 16372 EX AM EN 0 PL El Dl N G HUGAS. ELGERSMA.POTGIESER DEN HAAG-HAARLEM-ROTTERDAM-UTRECHT Kennemerlaan 32 - Tel. 4551 P. C. DE GEUS (oud-belast.ambt te IJmuiden) Belastingconsulent BREDEROODSEWEG 55 Santpoort (Stat.) Spreekuur v. 19.20 uur Vleessnijmachines Snelwegers Bascules Koffiemolens Kasregisters Handel Reparaties OnderhnudsahnAnement SPAARNE 78. Tel, 21818. huwelijk Als U werkelijk e huwelijk wenst aan te g&3n' wendt O dan lx» vol vertrou wen tot „mentor" Bemlddellngskantoren to D® Haag, Pomonalaan 80. Teler. 393848. en AmsMrdam-Z, Beethovenstr 18. Tel. 2 één der grootste en meest trouwbare organisaties op d gebied, met zeer vele re «tw In alle beschaafde door het gehele land ^ecse^ kennis en ervaring. gepW" gaande met uiterst dige individuele behf™S waarborgen U de grobC£Jf op succes Kostel tri worden D gaarne onder stru> te geheimhouding, to1 mea couvert toegezonden &P dag 9 30-12.30 beh ZzU avonds Ma. Dl Wo volgens afspraak Geen W deling aan Heren zonder po sitie of inkomen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4