IJmuider Courant Brits kabinet gewijzigd jeugdparlement nA: UNO-rapport over Palestina door Jamal Hoesseini verworpen Tsaldaris spoort UNO aan tot ingrijpen in Griekse kwestie Spoorbrug bij Buggenum hersteld Amerikaans Congres moet beslissen over tussentijdse hulp aan Europa i Weerbericht 62e Jaargang No. 18748 reaux.' Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en ^inistratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, iirfoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Drutferij Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 30 September 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem V ti iT ook onder Haarlemse jonge mensen '"tot oprichting van een „jeugdparle- is besloten, dat zij daarbij belang d-na van het gemeentebestuur hebben Hervonden en dat. Woensdagavond de te zitting plaats zal hebben (in de aula jjet Kennemer Lyceum) lijkt mij een >nd bericht. Bij Middelbaar en C1iidend Hoger Onderwijs in den Inde hebben schoolverenigingen, waardoor Vidin^en gevolgd door discussie gehou- fn worden over onderwerpen van alge- as* belang, dje buiten het programma - n het onderwijs liggen, al sinds jaren hm nut bewezen. Ofschoon zij volstrekt ■S algemeen werden ingevoerd. Dat men In poogt een podium voor de jeugd te «tóppen» dat breder grondslag heeft dan He beperkte kring van een enkele school !n zich bovendien uitstrekt tot de jeugd ,116- tot 25-jarige ^eftijd, betekent een Lbitieuser opzet. Amsterdam is erin tf€gaan. Tenminste in ons land, want Ss wij vermeld hebben zijn zulke jeugd- srlementen in landen als Zwitserland, L-eiand en Amerika, waar zij groeiende belangstelling genieten, al eerder onder romen. Maar in Amsterdam is men gaan indelen volgens een tevoren bepaalde pöli- Ue indeling, overeenkomend met de oartij-richtingen in de Tweede Kamer, 'aj het niet met de aantallen zetels. Dat toeft men in Haarlem niet gedaan en dat bikt mij heel verstandig. Men heeft onaf hankelijk denken der jeugd willen bevor deren door haar niet tevoren aan georga niseerde politieke meningen te binden, in de verwachting dat op den duur wel schei dingslijnen zullen blijken. Laat men zich maar niet haasten met die tcheidingslijnen. Het wil mij voorkomen dat de inleiders in de eerste tijd vooral tot tjak zullen hebben, het wezen der demo cratie te belichten en daaromtrent verhel derende gedachtenwisseling te houden. Want zoals sinds de bevrijding al meerma len op deze plaats is betoogd, hapert het in ons land erg aan begrip daarvan, ook bij dé jeugd. De oorlogstijd met de uitwerking van een Nazi-bezetting heeft het demo cratisch besef in ons land geschaad en ver hakt. Ons onderwijs is er niet op berekend, ie jei^gd erin op te voeden en zelfs de theorie der staatsinrichting wordt maar in beperkte mate, bij enkele schooltypen, ouderwezen. Een Jeugdparlement zal, om vragen van de tijd met winst te kunnen bespreken, in de eerste plaats goed dienen te begrijpen in welk kader deze vragen aan de orde wofden gesteld, hoe zij worden behandeld, langs welke wegen men ze tot oplossing kan brengen in een samenleving, die de vertegenwoordigers van verschil lende'overtuigingen samenbrengt om ge zamenlijk het landsbelang te dienen. Want dat kenmerkt het landsparlement, waaraan de regering verantwoording voor haar be leid heeft af te leggen, en dat beslist over voorgestelde wettelijke maatregelen. Ik hoop dat jeugdparlementen veel goeds zullen kunnen bijdragen tot begrip bij de jeugd van het wezen en de werking der parlementaire democratie, een begrip dat zich niet bepaalt tot de kennis van wette lijke formuleringen maar zich uitbreidt tot de practijk, tot de gebruiken zoals die in de menselijke verhoudingen zijn gegroeid. Er zullen wel ouderen zijn, die jeugd parlementen als een lichtelijk aanmatigen de en opgeschroefde nieuwe mode zien. Maar dat lijkt mij een verkeerd inzicht. De parlementaire democratie belichaamt ce beste vorm van menselijke samenwer king in de grootst mogelijke vrijheid, die de mensheid kent. Maar zij is tevens de moeilijkste bewindsvorm. Dat men de jeugd daartoe moet opvoeden is goed, maar tot dusver niet stelselmatig verwezenlijkt. Dat de jeugd zelf het initiatief neemt om er zich toe op te voeden is beter. Dat zij zich daarbij traint in overleg en dispuut maar cok in de omgang met mensen uit andere levenssfeer dan de eigene, met andere moeilijkheden en andere inzichten, moet goede gevolgen hebben. Het is goed om het respect voor de mede mens en voor zijn eerlijke overtuiging, ook j!s die een andere dan de onze is, vroeg te ontwikkelen. Tenslotte heeft de democratie vooral behoefte aan mensen die een andere mening dan hun eigene niet alleen kunnen verdragen zonder zioh meteen beledigd te voelen of kwaad weg te lopen, maar die er bovendien met belangstelling kermis van zemen en haar overwegen, haar toetsend zen hun eigen gedachten over het onder werp. Waartoe onbevangenheid de jeugd misschien wel het best in staat stelt, ue jeugd-parlementariërs zullen overi-1 Eens ervaren dat als men over een moeilijk onderwerp wil meepratën dat meer eist dan bet bijwonen van een vergadering: het boopt tot voorbereiding: tot het zich beter op de hoogte stellen van feiten en omstan- «gneden niet alleen, maar ook tot verder izznde zelfstudie: tot lezen en nadenken. Allemaal winst. En ook kan men van zo'n jeugdparlement '«wachten dat het vele jongeren zal hel pen om hun gedachten logisch en in hel- oore vorm tot uitdrukking te brengen, dat «.hun de moed zal bijbrengen om in een ™t gezelschap op te staan en rustig en zelfvertrouwen het woord te voeren, if erb'j lemen zullen zich naar de regels gebruiken van het vergaderen te gedra- iZ S z^ten dus wel degelijk veel goede gelijkheden in zo'n jeugdparlement. Het )éhZ e nieuwe ondernemingen, in de vanS Wel wat,moeite hebben om zijn JJ weS en zoiets als een eigen sfeer te ii.?en,/naar als het eerst eens een jaar -'•aan heeft zal wel blijken dat er voor de :L\re bet trouw blijven, winst in hun bi'süu v 'oenalen Is. Een winst, die niet viral aa* en z'cb niet in cijfers laat yn' maar die daarom vooral niet er belangrijk is en die op den duur de ten goede zal komen. Arabieren zullen zich met alle middelen tegen een verdeling van het land verzetten Dr. Jamal Hoesseini, de leider vari het Arabische hoge comité, heeft ter bijeen komst van de commissie voor Palestina van de UNO verklaard, dat het rapport van de UNO over Palestina geen basis kon vormen voor besprekingen van de situatie in Palestina en dat de Arabieren zich „met alle tot hun beschikking staande middelen" zouden verzetten tegen een verdeling. Hoesseini voerde aan, dat de Arabieren immer in het practisch bezit van Palestina zijn geweest en dat zij niets verlangen dat niet het hunne is. De Zionisten, aldus Hoesseini, voeren een agressieve campagne, welke in feite op een invasie neerkomt, om een land in hun bezit te krijgen, dat niet bij geboorterecht het hunne is. Hij wees er op, dat de Arabische ge meenschappen in het Midden-Oosten een •homogeen geheel vormden en dat het on logisch zou zijn, wanneer de UNO zou gaan trachten deze homogeniteit te verbreken door het inbrengen van een vreemd lichaam als het Jodendom. Aldus zou er, in dat gedeelte van de wereld, een nieuwe Balkan geschapen worden. Een oplossing? Voor de verplaatste Joden zou er vol gens Hoesseini plaats te vinden zijn in het Joodse gebied van de Sovjet-Unie, dat Birobidsjan genoemd wordt. Hoesseini juichte de verklaring van Creech Jones over het besluit van Groot-Brittannië om Palestina te verlaten van harte toe. Als voorwaarden voor het op practische en op democratische wijze tot stand komen van de onafhankelijkheid van Palestina noemde hij: Het vestigen van een Arabi sche staat in geheel Palestina op democra tische beginselen. De Arabische staat zou de mensenrechten, de fundamentele vrij heden en de gelijkheid van allen voor de wet moeten eerbiedigen. De genoemde beginselen houden in prac tijk gebracht moeten worden door: Het zo spoedig mogelijk kiezen van een consti tuerende vergadering, alle ware'en wet- -eerbiedigende onderdanen van Palestina aan de verkiezing te laten deelnemen, deze constituerende vergadering binnen een vastgestelde tijd een grondwet te laten opstellen van democratisch karakter., binnen een vastgestelde tijd een regering te-vormen in overeenstemming met de be palingen van de grondwet, om de maoht van de mandataris over te nemen. Staking. Een woordvoerder van het Arabische hoge comité heeft verklaard, dat de Ara bieren van geheel Palestina 3 October van zonsopgang tot zonsondergang zullen sta ken als protest tegen het rapport van de commissie voor Palestina van de UNO. Londen heeft een nieuwe burgemeester. Men ziet de niéuwe functionaris. Sir Fre derick Wells, naast zijn voorganger Sir Bracewell Smith (links). Zij zijn omringd door alle traditionele figuren, die in Enge land dergelijke plechtige gebeurtenissen plegen op te luisteren. Weer maximumprijzen voor groenten Naar drs. M. Behrens, plaatsvervangend directeur-generaal voor de Prijzen op een regionale vergadering van de Prijzen- commissies mededeelde, zullen binnenkort, ondanks tegenstand, weer maximumprijzen voor groenten worden vastgesteld. S.S.-massamoordenaars staan terecht Gisteren is te Neurenberg het proces begonnen tegen drie en twintig vroegere officieren van SS-Einsatzgruppen, welke door de Nazi's waren opgericht voor mas samoord op Joden, Zigeuners en andere niet-Germanen en anti-nationaalsocialis- ten. In de tenlastelegging werd verklaard, dat deze Einsatzgruppen gedurende twee jaar gemiddeld 50 mensen per uur ver moord hebben. De beschuldigden, onder wie generaal- majoor der SS Otto Ohlendorf, verklaar den onschuldig te zijn. Ontwerp-grondwet voor Saargebied Übarft ^u^se persbureau in de Ame- v!t ,,J~ 2°ne meldt, is de ontwerpgrond- H'srin Saargebied gereed gekomen, ten' antVOrdt verklaard, dat „het Saarland «flnnmG u0in' dem°cratisoh land is, dat Het rmf me^ frankrijk is verbonden", 'tl; ^:,Werp zal worden voorgelegd aan hJEET*. dat 5 October door het De <v«!r Za' worden gekozen, gesteld fSS!e' bet ontwerp 'heeft Holfman' aat or>der voorzitterschap van ^ZL-irristelijke volkspartij). De ^«ratter is de sociaal-democraat U.N.O.-aspiranfen De Brrtse gedelegeerde bij de Veiligheids raad heeft zich verzet tegen aanvaarding van het lidmaatschap van Hongarije van de UNO op grond van gebrek aan zekerheid, dat de Hongaarse regering de fundamentele sociale en politieke rechten zal eerbiedigen en de verplichtingen van het handvest zal nakomen. De toelating van Hongarije was door Polen voorgesteld. Nadat Groot-Brittannië en Frankrijk zich zonder voorbehoud voor toelating van Italië hadden uitgesproken, verklaarde Gromyko, dat de Sovjet-Russische delegatie bereid was voor toelating van Italië te stemmen, wanneer Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Finland eveneens werden toegelaten. Nadat Frankrijk, de Sovjet-Uinie, Polen en China de toelating van Roemenië had den ondersteund, en Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zich ertegen hadden uit gesproken, werd de zitting tot Woensdag verdaagd. Ieder uitstel betekent dood en lijden voor duizenden mensen Constantin Tsaldaris, de Griekse mi nister van Buitenlandse Zaken heeft giste ren in de politieke commissie van de UNO aangedrongen op een snel ingrijpen in de Griekse kwestie, daar iedere dag uitstel „winst betekent voor de landen, die Grie- kenlands onafhankelijkheid bedreigen". Ieder uitstel betekent ook dood en lijden voor duizenden mensen, zeide Tsaldaris. Hij begon met te verklaren, dat de Griekse kwestie slechts een onderdeel is van een veel groter vraagstuk, waarmede de toekomst der UNO ver band hield. Het is duidelijk, aldus TsaDdaris, dat er veel meer op het spel stond dan .de onafhankelijkheid van Griekenland alleen. Albanië en Joego-Slavië hebben zorgvuldig de vitale vraag de hulp van deze landen aan de Griekse gueril- De spoorbrug over de Maas bij Buggenum, de eerste welke definitief hersteld is, werd gisteren in gebruik genomen. Het treinverkeer en vooral het kolenvervoer tussen Zuid en Noord wordt hierdoor zeer verbeterd. - Links op de foto de vernielde brug, in hét midden de nieuwe brug en rechts de hulpbrug, welke voorlopig nog dienst zal blij-ven doen. la-strijders ontweken. De reden, dat de Britse troepen in Griekenland blijven is, dat het Griekse volk zulks wenst en er zelfs om smeekt. Zij vormen het bolwerk van de Griekse vrijheid. Het program van Trüman voor Grie kenland kan alleen slagen, indien de rust en de vrede zijn teruggekeerd en de aanvallen uit het Noorden achter wege blijven. Yvon Delbos, de Franse afgevaardigde, verzocht de Amerikaanse afgevaardigde, de Amerikaanse resolutie in dier voege te wijzigen, dat elke directe beschuldiging aan het adres van Albanië, Bulgarije Joego-Slavië, de Griekse guerilla-strijders gesteund te hebben, zou worden verme den. Delbos zeide, alles te willen vermij den, wat aan discussie onderhevig zou kunnen zijn- De Russische afgevaardigde Kisselof bestreed uitvoerig de bevindingen van de Balkan-commissie van de UNO en beschuldigde Griekenland van „systemati sche uitlokking" van grensincidenten. De Britse afgevaardigde Hector McNeil, drong er bij de commissie op aan twee voorname dingen in het oog te houden: ten eerste dat de Veiligheidsraad niet bij machte is het Griekse vraagstuk op te lossen en ten tweede, dat de Griekse re gering een wettige regering is. Hij vond het geen zin hebben om de bevindingen van de Balkan-commissie regel voor regel na te gaan, -daar deze onomstotelijk aan toonden, dat Griekenland van buiten af bedreigd wordt. Hij vroeg de Joegoslavische afgevaar digde zijn bewering, dat de Britse troepen bij de bevrijding van Griekenland niet met de Duitsers in contact zouden zijn ge komen, terug te nemen "en zeide, dat Groot-Brittannië bij die gelegenheid 876 doden en 1466 gewonden verloren had. Vervolgens spoorde hij de UNO aan snel maatregelen te nemen in de lijn van de Amerikaanse resolutie. Twintig textielpunten geldig verklaard Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat wederom 20 punten op de tex- tielkaarten VA 705 zijn aangewezen. Gel dig verklaard zijn de bonnen gemerkt: „Textiel E één punt"; „Textiel E vijf pun ten", „Textiel F één punt" en „Textiel F vijf punten". De bonnen Tegtiel E Reserve en Textiel F Reserve zijn derhalve niet aangewezen voor de- aankoop van textielgoederen. Bewakers van „Penningsveer" gearresteerd De Rijkspolitie te Halfweg heeft medio September een achttal bewakers van het fort Penningsveer gearresteerd, die er van verdacht worden uit een militaire dump afkomstige gereedschappen, die onder hun leiding door de gedetineerden worden schoon gemaakt, ontvreemd te hebben. Het is niet onmogelijk, dat ook de gedeti neerden zich aan verduistering van ma teriaal hebben schuldig gemaakt. In dat geval zullen ook zij vervolgd worden. De Rijkspolitie heeft de zaak nog in onder zoek. Een aantal bewakers, die bekend heb ben, zijn inmiddels vrij gelaten. Het woord is aan...- Gustave le Bon: Het is veel gemakkelijker een massa dan één mens onder suggestie te brengen. Amerikaanse torpedo-jager op mijn gelopen Onder de Amerikaanse torpedoboot jager Douglas H. Fox is in de Adriatische Zee nabij Triëst een mijn ontploft. Drie per sonen zijn gedood en twaalf gewond. De stuurinrichting werd vernield. De Ame rikaanse marine-autoriteiten vermoeden, dat het een oude mijn betreft, die men verzuimd heeft te vegen. Duizend Mohammedanen bij Lahore verdronken B« Lahore zün ongeveer 1000 gevluchte Mohammedanen, die zich in een kamp aan een rivier bevonden, verdronken tenge volge van overstroming, veroorzaakt door de overvloedige regens, aldus het ministe rie voor vluchtelingen van West-Pendsjaab. In het lager gelegen gedeelte der stad moesten duizenden hun woningen verlaten. Truman wil 580 millioen dollar besteden aan FrankrijkItalië en Oostenrijk President Truman heeft de commissie voor buitenlandse aangelegenheden en de commissie voor toewijzingen van het Ame rikaanse Congres verzocht, zo spoedig mo gelijk het werk te beginnen aan het pro gram voor tussentijdse hulp ten bedrage van 580 millioen dollar aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk. President Truman deelde mede, dat hij zijn verzoek tot de commissies had gericht kort na zijn conferentie van twee en een half uur met de leiders van het Congres. Hij verklaarde, dat de beschikbare fondsen voor Europa slechts tot December aanstaan de toereikend zouden zijn en dat daarna een optreden van het congres noodzakelijk zou zijn. De 580 millioen dollar zouden voor Frank rijk, Italië en Oostenrijk toereikend zijn tot 31 Maart aanstaande. Hierbij waren niet inbegrepen de fondsen, welke mis schien nodig zouden zijn voor Duitsland en de gelden, welke Frankrijk, Italië en Oos tenrijk tot December op de been zouden moeten houden. Men was nagegaan of er fondsen verkre gen konden worden van verschiUende rege ringsinstanties zonder het Congres bijeen te moeten roepen. Naar verluidde zou Italië gaarne voor ongeveer 23 millioen dollar aan goud® ontvangen van hetgeen tijdens de oorlog door de Duitsers was geroofd en dat thans geredistribueerd wordt door de com missie te Brussel. De op dergelijke wijze ter beschikking te krijgen middelen'zouden echter slechts de meest dringende behoef ten van enkele weken kunnen dekken. Volledige hulp kan sléchts komen van het Congres. Uit de verklaring van presi dent Truman meent men te kunnen op maken, dat 'het bijeenkomen van bet Con gres in speciale zitting tenzij de opposi tie van republikeinse zijde te sterk zou blij ken thans practisch zeker is. Men weet nog niet, wanneer de commis sies precies met het werk zullen beginnen, daar velen der leden nog in Europa vertoe ven. De beslissing over het bijeenroepen van het Congres in speciale zi-tting zal ten slotte van de rapporten van deze commis sies afhangen. Pas in Januari? Nader- wordt gemeld, dat senator Styles Bridges, de voorzitter van de commissie voor toewijzingen, heeft medegedeeld, dat hij deze commissie medio November in speciale zitting bijeen zou roepen. Rose-rode fusie in Roemenië Er bestaan plannen om op het congres van de Roemeense sociaal-democratische (regerings-) partij, dat 4 October te Boe karest wordt geopend, een nieuwe arbei derspartij te vormen dpor een aaneenslui ting van socialisten en communisten. De sociaal-democratische partij is één van de zes partijen, die de linkse coalitie in de Roemeense regering vormen. Sir Stafford Cripps minister van economische zaken Maandag is de definitief herstelde spoor brug over de Maas bij Buggenum in ge bruik genomen. Vrijwel alle kolentreinen uit de richting Susteren moeten deze brug passeren. Daar ook de noodbrug voorlopig in gebruik blijft, kan. op de lijn Weert Roermond weer op dubbelspoor gereden worden. In Mei 1940 begon een zeer bewogen periode in de geschiedenis van de uit 1879 daterende brug. In de vroege ochtenduren van de tiende Mei 1940 meldde zich een vijftiental onbekenden in overalls bij de wacht op dfe brug met de mededeling, dat zij de brug kwamen verven. Zij spraken Ne derlands met een Duits accent, hetgeen achterdocht wekte. Toen bleek dat één hunner een legitimatiekaart bezat met een naam die op de lijst der schilders niet voorkwam en op de vraag waar zij moes ten werken een ontwijkend antwoord werd gegeven, werd hen bevolen de han den omhoog te steken. Uit hun mouwen kwamen vuurwapenen te voorschijn en de indringers bleken onder hun overalls uni formen te dragen. Er ontstond een vuur gevecht. Het gelukte een wegwerker de brug over te rennen. Wel wevd hij door de Duitsers achtervolgd, maar hij slaagde erin de overkant te bereiken en de aldaar gelegerde militairen te waarschuwen. Deze bliezen de brug op, waarbij de Duitsers werden gedood. In beide sporen werden de twee Westelijke bruggen, die over het zo- merbed lagen, vernield. De Noordelijke bruggenrij werd door de Duitsers voor lopig hersteld. Deze hulpbrug werd op 22 Juni 1940 in dienst genomen. Op 24 Oc tober werd het Zuidelijke spoor in dienst gesteld en in 1943 was de brug weer ge heel hersteld. Op 1 September 1944 werd de brug door de geallieerden gebombardeerd. Op 17 November 1944 werden alle overspannin gen van de spoorbrug en de stroompijler door de Duitsers opgeblazen. Eind 1945 kon een noodbrug in dienst worden gesteld. De Britse eerste minister, Clement Attlee, heeft belangrijke wijzigingen in het Britse kabinet bekend gemaakt. On der andere is Sir Stafford Cripps benoemd tot minister van Economische Zaken, James Harold Wilson, die thans minister van Buitenlandse Handel is, wordt minis ter van Handel. De minister zonder porte feuille Arthur Greenwood heeft zijn ont slag als minister ingediend- De officiële tekst van de bekendmaking zegt, dat de verantwoordelijkheid voor de coördinatie der economische politiek tot dusverre verdeeld was. Coördinatie en „planning". De huidige economische situatie vereist een veel nauwere verweving van de eco nomische politiek vopr binnen- en buiten land. De eerste minister heeft nu de steun nodig van een collega, die zijn aandacht onverdeeld kan schenken aan economisahe kwesties in binnen- en buitenland. Het ligt niet in de bedoeling een departement op te richten in de geest van het ministerie van productie tijdens de oorlog, aldus de bekendmaking. Ik* zal voorts een nieuwe ministeriële worden gevormd, die zich zal bezig hou den met de voornaamste kwesties van de economische politiek voor binnen- en bui tenland. Met het oog op de ernst van de huidige economische toestand zal de eer ste minister zelf voorlopig het voorzitter schap van deze commissie op zich nemen. De Lord-president of the Council (Her- bert Morrison) zal vice-premier en leider in het Lagerhuis blijven. Tevens zal hij, behalve in economische aangelegenheden, een coördinerende functie blijven uitoefenen en ook de taak, die tot nogtoe door Arthur Greenwood werd ver vuld de coördinatie van sociale dien sten overnemen. J. H. Wilson wordt lid van het kabinet. „Andere wijzigingen in de regering wor den overwogen en zullen later bekend worden gemaakt", aldus besluit de be kendmaking, SINAASAPPELEN VOOR NEDERLAND Het motorschip Bonaire is heden uit Pa ramaribo naar Amsterdam vertrokken met een lading van ongeveer 14.000 kisten si naasappelen. Reeds eerder deze maand zijn met de Stuyvesant en Trajanus respectieve lijk 14.000 en 9.000 kisten sinaasappelen commissie voor de economische „planning" naar Nederland vervoerd. Rekening houdend met onvermijdelijke vertragingen en met het feit, dat het on derzoek door de commissies wel drie we ken in beslag zal nemen, acht men het in diplomatieke kringen niet mogelijk, dat de debatten in het Congres voor medio De cember kunnen beginnen. Dan kan, afge zien van mogelijke vertraging door isola- tionisten in beide partijen, de eindstem ming in de eerste of tweede week van Ja nuari worden gehouden of wel zes weken na de door Truman genoemde critieke da tum 1 December. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat president Truman aan de Congresleden heeft medegedeeld, dat op de zitting van het Amerikaanse congres, ter goedkeuring van de tussentijdse hulp aan de Europese landen, eveneens de bijdrage van Amerika aan de Britse bezettingskosten van Duits land besproken zal worden. De omvang dezer bijdrage zal bepaald worden op een Br its-Amerikaanse confe rentie, y/elke in de volgende maand gehou den zal worden. Men schat de benodigde som op 500 millioen dollar. Het totale be drag, benodigd voor onmiddellijk gebruik in Europa, wordt op een milliard dollar geraamd. Tekorten. In het algemene rapport van de commis sie voor het economisch herstel van Europa wordt medegedeeld, dat het dollartekort van Engeland in 1948 wordt geraamd op 2.630.000.000 dollar, het Franse tekort op 1.760.000.000 dollar, het tekort van de En gels-Amerikaanse zóne van Duitsland op 1.150.000.000 dollar, het tekort van België op 320.000.000 dollar, het tekort van Dene marken op 210.000.000 dollar, het tekort van de Franse zone van Duitsland op 120.000.000 dollar, het Griekse tekort op 510.000.000 dollar, het Italiaanse tekort op 930.000.000 dollar, het Nederlandse tekort op 630.000.000 dollar, het Noorse tekort op 50.000.000 dollar en het Zweedse tekort op 150.000.000 dollar. Cholera-hysferie in Egyptes hoofdstad Een correspondent van United Press ver telt dat in een café in Cairo een man op stond, zijn hand naar zijn maag bracht en kreunde. Het café was ontruimd nog snel ler dan een marktplein bij een hagelbui. In allerhaast schoven de mensen in het café hun glazen en eetsohotels op zij en storm den naar buiten onder het uitroepen van de kreet: „Cholera". De man had een aanval van indigestie. Dit voorval typeert de cholera-hysterie in Cairo. Honderden bellen iedere nacht de plaat selijke gezondheidsdienst op en zeggen, dat zij cholera hebben. Gewoonlijk is het een onschuldig ziektegeval. De meeste cafés, melk-huizen en restau rants, waar de Egyptenaren gewoonlijk hun vrije tijd doorbrengen, zijn verlaten. Straat verkopers hebben hun zaken gesloten. Uit Engeland, Amerika en Italië komt vaccine het land binnen. Het eerste Britse vliegtuig, dat aankwam bracht genoeg vac cine voor een half millioen injecties. Een Amerikaans toestel bracht genoeg voor 200.000 inoculaties. De Italiaanse regering heeft vaccine gestuurd voor de leden van de Italiaanse kolonie in Egypte. Sedert het uitbreken van de epidemie zijn 303 gevallen van cholera in Egypte ge rapporteerd. Drie-en-vijftig hiervan heb ben een dodelijke afloop gehad. Er bestaat reeds een levendige zwarte handel in vaccine. De regering heeft 4000 dollar beloning uitgeloofd voor ieder die aanwijzingen geven kart tot ontdekking van de illegale invoer van vaccine. De dancings, restaurants en cafés héb ben niets te doen, doch de firma's adver teren met soda en mineraalwater als een uitstekend middel om cholera te vermijden, ook is in een bar een „special'' te krijgen: „een anti-cholera-cocktail". NACHTVORST ^Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins- dagavond tot Woensdagavond: Koude nacht met op vele plaatsen nachtvorst en hier en daar grondmist. Morgen overdag vrij zonnig, droog weer. Temperaturen oplopend tot iets hogere waarden dan vandaag. Weinig wind. 1 October: Zon op 6.39 uur, onder 18.20 uur Maan op 19.02 uur, onder 7.44 uur (aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaMaaaaaajaa

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1