IJmuider Courant leven vruchteloze stemmingen over de opvolging van Polen Scholieren voeren correspondentie met hun „eigen schip" Ramadiers „smeekbede" aan Amerika veroorzaakte rush op de winkel^ Warmste Septembermaand sedert 82 jaar Weerbericht Jaargang No. 18749 62e ux: Ken nemerlaan 154, TeL Redactie en ^inistrafie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Jlefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Z.B. Spaame 12, TeL 12713, 10132. Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 1 October 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem VACATURE IN DE VEILIGHEIDSRAAD: volging van Polen als niet-permanent lid van de Veiligheidsraad heeft de Alge- ïe ÜNO-vergaderin.g gisteren in een volledige impasse gebracht, doordat de ver- van de twee Sovjet-Russische candidaten, Tsjechoslowakije en de Oekraïne, ti( ..uaiuiI werd ten gunste van India. Nadat Argentinië en Canada als opvolgers Ssboomd wc Brazil en Australië waren gekozen, werd Tsjechoslowaküe uitgeschakeld en °n pn de twee overblijvende rivalen, India en de Oekraïne, geen van beide de ver- 11 roeerder5ieid Va" twee~derde- Dit ^tste verschijnsel herhaalde zich nog zesmaal, Pakistan en Jemen leden der UNO afgevaardigde der Verenigde Staten eerde zijn bezwaar tegen de Oekraïne Me verklaren, dat dit land geen vol- S. muvereine staat is. De Amerikanen 'Saen daarom voor India de plaats van Din te laten innemen, doch noch de Eïne noob India konden bij vier stem den de noodzakelijke tweederde meer- de^viêrde stemming behaalde de ni 'jine 30. India 25 stemmen. bLe situatie bracht de Sovjet-gedele- ,,-ie Wisjinsky er toe de Verenigde Sta in ervan te beschuldigen ofwel het hand- f. jer Verenigde Volken te zijn vergeten, Ml dit met opzet te schenden, daar hier- „ermeld staat, dat de geografische ver- moet worden in acht ge- keuze der leden van de Veilig- Sraad ~Boos merkte Wisjinsky op, dat t de bedoeling is van Amerika om een ïa de Slavische staten uit de Veiligheids ei te stoten. Hij hield vol, dat het Hand iest voorschrijft, dat een Slavische staat Irak stelde voor de zitting te verdagen, Mi Wisjinsky maakte tegenwerpingen en vfklaarde, dat de oplossing zo nabij was, dat men liever verder moest gaan. Bij stem ming over de vraag om de zitting te ver ben, werd deze motie met 30 tegen 14 rinmen verworpen, waarna men verder rag met stemmen. gij de zesde stemming behaalde de Oekraïne 34 stemmen, India 22. Bij de ze vende en laatste stemming behaalde de O^raïne 33 stemmen en India 23. Tenslotte stemde de vergadering voor verdaging van de zitting waartegen Wis jinsky krachtig protesteerde met de be schuldiging, dat met opzet werd verhinderd, fct een van de Slavische landen de plaats Tin Polen in de Veiligheidsraad zou in- cfluen. De UNO telt thans 57 leden, daar de sta ten Jemen en Pakistan gisteren tot de UNO werden toegelaten en onmiddellijk mee stemden bij de mislukte verkiezing van een opvolger in de Veiligheidsraad voor Polen Conferentie over Italiaanse koloniën aanstaande Rusland aanvaardt uitnodiging Naar van gezaghebbende zijde te Lon den wordt vernomen, heeft de Sovjet- r«ering de Britse uitnodiging tot bijwo ning van de conferentie van speciale plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier, over de toekomst van de Italiaanse koloniën, sinvaard. Het antwoord van de Sovjet-Unie is overgebracht door de Sovjet-ambassadeur Ie Londen, Zaroebin, die gisteren na over- leg met zijn regering te Londen is terug- jekeerd. Engeland had voorgesteld de con- ferentie heden te Londen te openen, doch d:or vertraging bij de voorbereidingen is dit niet mogelijk. Zij zal waarschijnlijk Vrijdag beginnen. Het houden van de conferentie is in overeenstemming met de bepalingen van het vredesverdrag met Italië. De grote vier moeten binnen een jaar na het van kracht wrden van dat verdrag over de toekomst van de koloniën beslissen. De speciale af- ?evaardigden hebben tot taak een com missie van onderzoek naar het Midden oosten te zenden voor een bezoek iai de betrokken gebieden: Cyrenaica Tnpolitanië, Eritrea en Italiaans Somali- knd. Zij kunnen ook besluiten tot het uit nodigen van geïnteresseerde landen .als Italië, Ethiopië, Zuid-Afrika, Australië, India en Pakistan, om hun standpunt be- 'Md te maken. Amerikaanse officieren in het Griekse leger? Amerikaanse functionarissen te Athene tobben de departementen van Oorlog en tan Buitenlandse Zaken te Washington voorgesteld om een 30 a 40-tal Amerikaan- officieren toe te voegen aan de Griekse fhjdkrachten, die tegen de partisanen in «t veld staan. Men neemt aan, dat deze voorstellen ®el uitmaken van plannen om de gevech- y kjföi de Griekse guerillastrijders te Wensiveren. Deze plannen zouden over- ■y>gen Worden door generaal Chamberlin, ^momenteel als hoofd van de inlichtin- s :enst van het Amerikaanse leger in genland vertoeft. Iht het bericht, dat de 4 a 5000 man tse troepen in Griekenland binnenkort ^terkwartier zullen betrekken, mro/l °econcludeerd, dat men bij de be- ro? ^eri tus?en Washington en Londen hét f66" k®s''ssing heeft genomen over of niet terugtrekken van deze troe- Explosies in Jeruzalem a? oude gedeelte van Jeruzalem bebben z'oh gistermiddag twee explosies Plosiï- ~"V TenS0Volge van de eerste ex- t)Vm"ZlJn spoorwagons gederailleerd. J-inmoet door verzetslieden onder de «omotief aangebracht zijn. Er hadden D ?eysoonlijke ongelukken plaats. «a t j explosie is volgens inlichtin- ■Z de zijde der politie toe te schrij- tv ,aRWn gewelddaad van Arabieren, b°°~f winkel is opgeblazen, „blijk- Arabieren terug te houden 1 lcoPeh van Joodse goederen". en de andere aftredende leden. De Veilig heidsraad heeft gisteren bovendien nog een fel debat beleefd over de toelating van Italië, Roemenië, Bulgarije en Hongarije. Er werd wederom geen oplossing gevonden. Polen stelde voor om deze kwestie aan de vijf permanente leden van de, Veiligheid^r raad over te dragen, met de opdracht de zaak te bespreken met de secretaris-gene raal der UNO. Dit voorstel werd echter verworpen, zodat de volgende zitting van de Veiligheidsraad dit agendapunt en alle daaraan verbonden moeilijkheden opnieuw op tafel zal vinden. Delegatie van Benelux naar Amerika en Canada Een delegatie van de Benelux onder lei ding van de Belgische-minister van Voed selvoorziening, de heer Moens de Fernig, zal 4 October uit Southampton naar de Verenigde Staten vertrekken. In tegen stelling met de aanvankelijke plannen maakt de Nederlandse minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, deze reis niet mede, aangezien hij door ambtsbezigheden ver hinderd is. Voorts maken deel uit van de delegatie ir. A. H. Boerma, regeringscom missaris voor buitenlandse agrarische aan gelegenheden en zijn Belgische collega de heer Van Essche. Dit is de eerste maal, dat een Neder landse en een Belgische commissie ge meenschappelijk contact opnemen met de Verenigde Staten, en Canada. De gemeen schappelijke besprekingen met de twee grote tarwe-exporteren^e landen houdt nauw verband met het "Streven van Bel gië en Nederland de rantsoenen in beide landen zoveel mogelijk op het zelfde peil te handhaven. Hevige aardschok in Perzië Tengevolge van een zeer hevige aard schok zijn meer dan 400 personen in Ghaen in de provincie Khorassan, in het Noord oosten van Perzië, om het leven gekomen. Rijkdom uit het verleden Ter gelegenheid van het congres vande Federa tie Goud en Zilver ts in Scheveningen een show gehouden van kostbare sieraden en oude cos- tuums. Er waren Friese, Zaanse en Zeeuwse costuums uit de acht tiende eeuw, Franse hoftoiletten uit 1795 en hoerendrachten uit ver schillende periodenDe toiletten waren boven dien getooid met siera den ter gezamenlijke waarde van ruim drie millioen. - Foto van een Biedermayercostuum uit 1840. De draagster is getooid met talrijke kostbare juwelen uit die tijd. Overstromingen in Pendsjaab doen twisten vergeten Duizend vierkante kilometers van Mid- den-Pendsjaab zijn overstroomd door het water van drie buiten haar oevers getre den rivieren. Aanvallers en aangevallenen trachten tezamen aan het water te ont komen. Temidden van de vernielde, nog niet rijpe oogst, hebben duizenden dorpe lingen Uit de omstreken van Lahore hun toevlucht gezocht op daken en verhogin gen. Vele dorpen zijn afgesloten en voedsel zowel als vluchtelingen-convooien worden door het modderige water tegengehouden. Deze nieuwe ramp heeft de moeilijkheden om de vluchtelingen te vervoeren en van voedsel te voorzien zeer vergroot. Grote gedeelten van het laag gelegen Lahore, vlak bij de grens tussen Oost- en West-Pendsjaab, zijn overstroomd. De overstromingen over een groot ge bied van Noord-India werden Dinsdag- avond door de onder-commissaris te New- zowel als de Amerikaanse waarnemers te- Demarcatielijnen zijn factor in het geschil Consulaire commissie zou naar republikeins standpunt hellen De gisteren in Batavia aangekomen Ame rikaanse militaire waarnemers zullen waar schijnlijk morgen met hun werk beginnen. Vermoedelijk zullen zij naar Djokja en Soe- rabaja gaan. Uiteraard zal het uiteindelijke rapport voor de Veiligheidsraad worden vertraagd, doch deze vertraging zal niet meer dan 14 dagen kosten. Inmiddels vindt de samenstelling van het rapport voortgang, doch aangezien het in de bedoeling ligt, dat de gegevens van alle waarnemers in het rapport worden verwerkt, kan uitein delijk het militair gedeelte van het rap port pas in eindvorm worden gegoten, wanneer de Chinese waarnemers (die nog niet allen in Batavia zijn teruggekeerd) Delhi. Randhawa, beschreven als een „on vergelijkelijke ellende, waarbij de recente onlusten in Delhi tot een onbeduidend heid verbleken". Dinsdag werden in het gebied van Delhi 40.000 mensen door de snel stijgende Joemna, wélke doorgaans een rustige rivier is,- bedreigd. Meer dan 100 dorpen in dit gebied zijn overstroomd of door het water geïsoleerd. Vliegtuigen zijn gecharterd om voedsel uit te werpen voor de vluchtende bevolking. De „Oranje" morgen in Amsterdam Het m.s. „Oranje" met 807 repatriëren- den aan boord wordt Donderdagmorgen om 8.00 uur in IJmuiden verwacht. De ontscheping zal om 13.00 uur in Amster dam beginnen. Het woord is aan...- Mackintosh: De mensen zijn nooit zo goed of zo slecht als hun meningen. SJAHRIR: rug zijn. De .Nieuwsgier" tekent hierbij aan, dat het vaststaat, dat de consulaire commissie zeer onder de indruk is geko men van het fundamentele verschil in in zicht omtrent de betekenis van de demar catielijnen tussen Batavia en Djokja. „Zijn wij goed ingelicht", aldus de Nieuwsgier, „dan is de consulaire commissie geneigd over te hellen naar het republikeinse stand punt, dat een unilaterale vaststelling van de grenzen tussen het Nederlands en repu blikeins gebied door de Nederlands-Indi sche autoriteiten m hoofdzaak tot de hui dige situatie heeft geleid. Intussen is een zo groot mogelijke reserve ten aanzien van dergelijke berichten geboden, omdat de strikte zwijgzaamheid van de commissie leden het onmogelijk maakt omtrent deze vragen enige zekerheid te verkrijgen", zo besluit de Nieuwsgier. Reeds 150 schepen geadopteerd door de „Nevas" Om de Nederlandse jeugd meer belang stelling bij te brengen voor ons zeewezen is in 1946 de Nevas opgericht: De Neder landse Vereniging tot adoptatie va-rt sche pen. Als overweging gold dat wij ons graag een zeevarend volk noemen, maar dat veel Nederlanders practisch niets van de zeevaart af weten. De voorzitter van de Nevas, kapitein H. Fleurbasy, heeft ons dezer dagen verteld hoe zij haar taak heeft opgevat en welke resultaten zij in de loop van ongeveer negen maanden reeds boekte. Dat zij zich daarbij voornamelijk, ja eigenlijk uitslui tend, tot de jeugd riohtte, lag voor de hand. Wie bereiken wil dat onze scheep vaart weer gedragen wordt door het gehele volk, moet de belangstelfing en de sympa thie winnen van de jongeren voor onze schepen en hun bemanningen, voor het leven en werken aan boord, en voor alles wat er met die verre reizen in verband staat. De Nevas koos daartoe het systeem van de adoptatie van een schip, door een school of een jeugdgroep. Wie interesse heeft voor een bepaald schip, wendt zich tot de Nevas om het nodige contact te leggen en ook verder loopt aïle correspondentie via het bureau van deze organisatie. Ge woonlijk is het zó dat de „Amstelschool", om een willekeurig voorbeeld te noemen, zich aangetrokken voelt tot het wel en wee van de „Amstelland", de „Kennemer- school" tot de „Kermemerland" en zo meer, en als regel gaat de betrokken bemanning daar volgaarne dp in. Commandanten of gezagvoerders en dik wijls ook vele andere opvarenden ver schaffen in briefvorm vele gegevens over schip, bemanning en reisroute, dikwijls met kaarten en tekeningen verlucht, en het komt het schoolonderwijs in menig opzicht ten goede dat zij er uitvoerige en vaak boeiende beschrijvingen aan toe voe gen omtrerit de havens, welke zij aandoen, en de bevolking der vreemde landen. In totaal zijn tot op heden 150 schepen geadopteerd, verdeeld als volgt: marine 18, koopvaardij 128, visserij 4. Het 150ste schip was de Noordam, van* de H. A. Lijn, welke juist dezer dagen geadopteerd werd door de Hudson-school te Amsterdam. Sinds het begin: 23 November 1946, wer den van de schepen al meer dan 400 brie ven naar de scholen gezonden en ook omgekeerd was het aantal brieven met enthousiaste verhalen en lange vragenlijs ten legio. De kinderen vragen 't honderd uit en wat is er mooier dan te correspon deren met je eigen schip? Nauwer en nau wer wordt zo het contact. Scholieren be zoeken de schepen bij hun verblijf in het ^.vaderland, schepelingen komen op de scho- dag naar Batavia zal terugkeren. len en vinden er een waarlijk uitbundig onthaaL Natuurlijk is dit alles nog slechts een begin, maar wie ziet hoe snel de belang stelling groeit op de scholen en consta teert met welk een vreugde de opvaren den der schepen van hoog tot laag mee werken aan deze actie van de Nevas, moet wel de stellige overtuiging krijgen dat een goed en nuttig werk is aangevangen. Treinongeluk bij Malang kost 25 levens Volgens radio Djokja werden 25 perso nen gedood en 70 ernstig gewond bij een treinongeluk nabij Malang. In verband met de zware belasting en de stijgende spoorbaan moesten van de trein van Ma lang naar het noorden vier wagons wor den afgehaakt. De remmen van de afge haakte wagons bleken echter niet te func- tionneren en reden dientengevolge met steeds toenemende snelheid de heuvel af. Twee wagons sloegen" hierbij om. De afdelingen van het Indonesische en Chinese Rode Kruis verleenden de eerste hulR. Mirin Dajo wekt beroering De vertoning van een stukje nieuwsfilm over de verrichtingen van de Haarlemse „fakir" Mirin Dajo heeft in Londense bioscopen ernstige gevolgen gehad. Het filmpje laat zien, hoe de man zich met messen en degens laat doorsteken terwijl hij rustig blijft doorpraten met de artsen die ter controle aanwezig zijn. Een 55- jarige bioscoop-directeur werd bij 'het zien van dit filmpje onwel. Vijftien minuten later viel hij bewusteloos en drie uur later stierf hij. Ook in andere theaters vielen bezoekers flauw of werden ziek. Verschil lende bioscopen hebben thans besloten het stukje film uit het programma te schrappen, meldt United Press. Dr. van Mook naar Sumatra's Oostkust Gistermiddag zijn dr van Mook .en ge neraal Spoor naar Palembang gegaan met het doel de plaatselijke toestand in be schouwing te nemen en om de onder de be volking van Sumatra's Oostkust levende verlangens te bestuderen. Dr. van Mook rei9t in een Mitchell-vliegtuig van de le- j gercommandanit en zal worden vergezeld door de heer van der Wal, wnd. directeur van het binnenlands bestuur, prof. K. Ent hoven, adviseur van dr. van Mook en de heer J. Ozinga. Heden zullen zij Medan I bezoeken, waarna het gezelschap Donder- ANGST-PSYCHOSE IN FRANKRIJK Van een correspondent te Parijs) Het is ongeveer een maand geleden, dat Paul Ramadier, de voorzitter van de Franse ministerraad, zijn volk de mare deed, dat het land een algemene catastrophe stond te wachten. De graanoogst, zei hij, had slechts 20 pCt. van het noodzakelijke mi nimum opgebracht, de schatkist was leeg en dè winter beloofde de hardste te wor den, die Frankrijk sedert jaren had be leefd. Toen wij deze redevoering indertijd van enig sober commentaar voorzagen, heb ben wij er al op gewezen, dat zij in eerste instantie wel kennelijk voor buitenlandse i.e. Amerikaanse oren was bestemd. Men diende die woorden voornamelijk te verstaan, als een, naar onze mening niet zeer waardige, smeekbede om buitenlandse hulp eer nog dan een appèl aan het verant woordelijkheidsbesef, het gevofel voor inter nationale solidariteit van de machtige rijke bondgenoot aan de overzij der oceanen. En zeer waarschijnlijk trachtte Ramadier aldus tevens enige morele pressie uit te oefenen op de Amerikaanse diplomatie, opdat het werk van de 16 confererende mogendheden in Parijs toch vooral maar au sérieux zou worden genomen. Dramatisch reactie. Het is nog niet mogelijk thans reeds uit te maken, of deze meest pessimistische redevoering, die misschien ooit door een Franse premier was gehouden, Reynaud's wanhopige oproep aan Roosevelt in Juni 1940 meegerekend, in Amerika enig effect heeft gesorteerd. Doch men kan thans al wel zeggen, dat haar uitwerking in Frank rijk zelf uiterst waarneembaar en zeer on gelukkig is geweest. Bij het Franse volk, dat gemakkelijk, snel en vaak niet heel doordacht pleegt te reageren, hebben Ramadïer's woorden wei nig minder dan een angstpsychose opge roepen. Nergens waar men een recente opinie-test heeft het uitgewezen zich momenteel zo intens met de mogelijkheid van een naderende oorlog bezig houdt als hier een weekblad toonde zelfs de treu rige moed om de uitbarsting van een nieuw wereldconflict nog voor Kerstmis a.s. te voorspellen en nergens ook, waar die psychose, welke overigens en helaas geen specifiek-Frans symptoom genoemd De New Yorkse politie heeft dezer dagen „scheepsladingen" wapens in het water van de Long Island Sound gedeponeerd, om lastige en omvangrijke gevonden voor werpen kwijt te raken. Deze gevonden voorwerpen speelden een rol in de onder wereld van Amerika en werden „gevon den" bij het onderzoek van de talloze misdaden, die door gangsters werden mag worden, tot zulke ongedisciplineerde handelingen leidde. Wanneer, aldus redeneerde men hier, het gevaar van een hongerwinter dan der mate acuut is, als de premier voorspelt, dan dient ieder terwille van het naakte lijfsbehoud tijdig de nodige maatregelen te treffen. En zo volgt dus een algemene rush op 'de magazijnen en men hamsterde wat men vinden kon: aardappelen ook als die zich niet voor reserve leenden eieren, conserven, graan, wijn.De prij zen vlogen de hoogte in. Officieel met 23 pCt. .alleen voor de maand Augustus. Doch in werkelijheid bedragen vele prijzen thans al het dubbele van enkele maanden her. Voor een ei legt men nu 20 tot 25 fran ken neer 50 a 60 cent'n kilo aardappelen kost 20 francs, een kilo bief stuk 400, ongeveer een tientje dus. En in October**beloven kleren en andere textiel- waren, evenals de schoenen met 50 tot 100 pCt. in prijs te stijgen. Als olie op het vuur. Men mag natuurlijk Ramadïer's woor den niet uitsluitend verantwoordelijk stellen voor deze flitsende prijsstijgingen. Doch het is wèl zeker, dat zij er de psycho logische condities in hoge mate voor heb ben bevorderd. Die woorden waren als de olie, welke een smeulend vuur in een mi nimum van ty'd hoger op doet laaien. En zo is Frankrijk de rand van de af grond dan weer een stapje dichter ge naderd. Een dieptevrees maakt zich mees ter van het volk. Men denkt en spreekt over de oorlog, men schrijft over devalu atie en revolutie. En men gelooft, als een kind in Sinterklaas, in de wonderdoende goedertierenheid van minister Marshall. Men leeft, anders gezegd, In een atmosfeer, dié met de realiteit nog maar verre rela ties onderhoudt .Mén staat op het punt epi is bereid de verantwoordelijkheid voor eigen daden in andermans handen te leg gen. Frankrijk zwijgt. Het woord is aan Amerika „De Republiek is een paradijs" (Van onze Londense correspondent) „Indien Nederland verder afziet van mi litaire actie zal de oplossing van het Indo nesische vraagstuk alleen maar een kwestie van tijd zijn en waarschijnlijk een korte tijd," aldus Sjahrir in een gesprek dat i'k in zijn hotel te Londen met hem voerde. Of er al o^ geen voorwaarden verbonden zullen worden aan een hervatting van het contact tussen Nederland en de republiek wilde Sjahrir in het midden laten. Daarover zal de regering in Djokja moeten beslissen. De republiek bezit het volste vertrouwen in de Drie-landen-Commissie? In een geest van samenwerking zal zij haar standpunt over de verdere gang van zaken vaststellen. Sjahrir weet niet wat de Nederlandse re gering precies bedoelt met haar voorstellen inzake een centrale organisatie. Sjahrir kan, met de gegevens waarover hij op het ogenblik beschikt, niets wezen lijk nieuws in de regeringsvoorstellen ont dekken. v Sjahrir betwist dat de regering der repu bliek in haar gebied geen of onvoldoende gezag zou bezitten. „Het tegendeel is waar. "Vergeleken met de Fhilippijnen, Siam of China is de republiek een paradijs", aldus Sjahrir. „Iets. anders is dat het republi keinse gezag in de door de Nederlanders bezette gebieden heeft geleden". Dr. Sjahrir zeide dat hij nooit zou zijn afgetreden indien hij nog een mogelijkheid tot verder vreedzaam overleg zou hebben gezien. Over de bereidwilligheid van Nederland om ihet -contact met de zogenaamde con structieve elementen uit de republiek te hervatten, zeide Sjahrir dat men het aan de republiek moet overlaten haar vertegen woordigers aan te wijzen. „Men spreekt met de republiek of men spreekt niet met haar. Een andere methode is er niet," aldus Sjahrir. In Londen heeft hij met diverse vooraan- staande personen overleg gepleegd. Hij had een onderhoud met minister Bevin, dié van het begin af zich persoonlijk met het Indo nesische probleem heeft bezig gehouden. Het gesprek had een louter informatief karakter. Voorts heeft Sjahrir de Kamerleden Lo- gemann en Joekes ontmoet, die voor de bij woning ven een congres toevallig in Londen vertoefden. Sjahrir had geen uitnodiging ontvangen om naar Nederland te komen. „Indien ik er heen zou gaan, krijg ik vast last met mijn papieren", zei hij lachend. „Ik reis namelijk zonder paspoort" Sjahrir verklaarde tevreden te zjjn over zijn bezoek aap de Verenigde Stagen, waar hij veel sympathie had ontmoet voor het Indonesische onafhankelijkheidsstreven. „Zelfs voor de republiek", voegde hij er veelbetekenend aan toe. Waarschijnlijk zal Sjahrir aan het eind van de week naar j Indonesië terugkeren. Hij hoopt op de door reis, weer een ontmoeting te hebben met Pandit Nehroe, de eerste minister van India. Omber vecht voor Oostenrijkse olie Naar het Oostenrijkse persbureau meldt, heeft dr. Gruber, de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken tijdens een confe rentie van de volkspartij verklaard, dat de Sovjet-Unie in haar definitie van d^k Duitse activa in Oostenrijk, die ingevolge het vredesverdrag zouden worden ver deeld „een ongelooflijke eis" heeft gesteld. „Onder deze definitie maakt de Sovjet- Unie aanspraak op de Duitse activa en hun voortbrengselen zonder evenwel bereid te zijn de bijbehorende passiva te aan vaarden", aldus Gruber. „Deze definitie zal echter tot een situatie leiden, waarin de grenzen tussen de Oostenrijkse repu bliek en de Sovjet-Unie zouden zijn ver dwenen". De temperatuur van de afgelopen maand Sep tember was in De Bilt gemiddeld 16.8 graden, een waarde, welke sedert 1729 niet meer is over troffen. De Septembermaanden van 1779, 1846 en 1365 hebben een even hoge gemiddelde tempera tuur gehad. Daarmee hebben wij de zesde maand in successie achter de rug, waarvan de tempera tuur boven normaal is, het warmtetekort van de eerste maanden van dit jaar is ingehaald. Dit is echter nog niet het geval, wanneer men ook de maand December 1946 in de beschouwing be trekt. De warmte van deze zomer blijkt dus niet voldoende te zijn geweest om het tekort van de winter te compenseren. Slechts 4 dagen van de afgelopen maand waren te koud. De 26 andere hadden een gemiddelde temperatuur, welke bo ven het normale peil gelegen was. Vooral de 10de en de 19de waren warme dagen, waarop de temperatuur, de tijd van het jaar in aanmerking genomen, tot ongekende hoogte steeg. In De Bilt kwamen 10 zomerse dagen voor. Dit record aan tal van de laatste 100 Jaar was pok in 1929 be reikt. Normaal bedraagt het aantal zomerse dagen slechts 2. Ook het aantal uren zonne schijn. dat 190 bedroeg, was in De Bilt boven de normale hoeveelheid (154 uren). De zon scheen gedurende ongeveer de helft van' het aantal uren, dat zij boven de horizon was. Sinds 1934 was September niet meer zo zonnig geweest. Er viel overal in het land te weinig regen, vooral in Zuid-Limburg was dit het geval. Elders viel om streeks 80 procent van de normale hoeveelheid. BRANDBLUSSERS VOOR DE A.N.W.B.- WEGENWACHT. Mede naar aanleiding van een advies van de Hoofdinspectie voor het Brand weerwezen, worden alle Wegenwachten van de AN.W.B. uitgerust met brandblus- apparaten van het modernste type. Hefc zal daardoor mogelijk zijn auto's, waarin een begin van brand is Ontstaan voor uit branden te behoeden. Reeds is een groot deel der „gele rijders" van dit apparaat voorzien. De brandweerinspecties hebben de We genwachten vertrouwd gemaakt met het hanteren der apparaten- RUSTIG HERFSTWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens- dagavond tot Donderdagavond:: Koude naoht met vorming van nevel- of mistbanken, welke morgen weer op lossen, overigens gedeeltelijk bewolkt en droog weer. In de namiddag iets hogere temperatuur. Tijdelijk nog ma tige Westelijke wind langs de Wadden eilanden, overigens weinig wind. IKNIIIIIIUIWIUIUUUtUIM

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1