IJmuider Courant Finland en Italië uit de UNO geweerd door Russische veto's De Gaulle's R.P.F. debuteert inde politieke arena Grote Verwachtingen „Ontmanteling van Duitse bedrijven zal, ondanks verzet, doorgaan" Dr. Cani alarmeert de Veiligheidsraad Weerbericht 62 Jaargang No. 18750 auKennemerlaan 154, Tel. Redactie en administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, jglefoon pniKkerij 10724. Directeur Hoofdredacteur 15054. Z.B. Spaarne 12, TeL 12713. 10132. Directeur-Hoofd re Jacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD ïïonflerdag 2 October 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Ceest-' dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4. Franco per post 4,50 - Giro rekening 27310*1 ">0 name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem rj. is VIJFTIEN JAAR GELEDEN dat H de Spaanse geleerde José Ortega y ziin waarschuwend en analyse- OTrk „De Opstand der Horden" h ei' De waarachtige toestand van iS'jffli dus deze blijken te zijn: zijn Jerrijk en lang verleden heeft het tot 'U'5nieuwe levenstaak doen komen, waarin VJ«rotere omvang heeft gekregen, maar ï-riHkertijd zijn de in stand gebleven in- Silingen van dit verleden dwergachtig [rr °n beletten zij de tegenwoordige *7" Europa is tot grootheid geraakt als n samenstel van afzonderlijke naties. In Sere zin zijn de idéé en het gevoel van {tonaliteit zijn kenmerkendste uitvinding, n h nu ziet Europa zich verplicht, zichzelf (."overvleugelen. Dit is het schema van on{zaglijke drama, dat in de komende •.In zich zal afspelen. Zal Europa zich gen bevrijden van overleefde instel- v «J, of zal het voorgoed daarin opgeslo- Sblijven? Want het is reeds eerder ge- toird dat een grote beschaving ten onder JL 'omdat zij de traditionele opvatting Sn de Staat niet kon veranderen". In het «jaar, waarin Ortega dit schreef, 1932 "Tnismkte de Ontwapeningsconferentie, flak daarop kwam Hitler in Duitsland aan L bewind (Januari, 1933). Het ontzaglijke drama, door Ortega aangekondigd, zette Éch in', rfet bereikte een geweldig hoogte punt in de Tweede Wereldoorlog, waarin Hitlers poging om Europa onder zijn macht J brengen faalde. Op die wereldoorlog volgde een staat van verdoving, waarin velen twijfelden aan de. herwinning van ildoende energie voor eën werkelijk her- el en waarin grote plannen tot het inslaan a nieuwe wegen slechts door enkelen verden te berde gebracht. Men luisterde aanvankelijk niet. Maar terwijl de Russen Oost-Europa in hun invloedssfeer trokken bg"on West-Europa, uitgeput en afhanke- lülc van Amerikaanse hulp, tot ontwaken ie komen. De grote gedachten vinden nu deeds meer gehoor. Men ziet reeds feiten loi politieke werkelijkheid worden, waar in twee jaar geleden niet zou zijn geloofd en die duidelijke aanwijzing geven van een noniingsproces in de richting, door Ortega y Gasset' als de enige uitweg aangeduid. Want zulk een aanwijzing ligt in de snel groeiende schepping van de Nederlands- Belgiseh-Luxemburgse Tolunie, waarin men de derde handelsmacht der wereld aankondigt, maar die nog een gans ander aspect bezit: het begin der nieuwe Euro pese aaneensluiting. Het is verduidelijkt in ie ontwikkeling van het Plan-Marshall tot grote Amerikaanse hulpverlening aan Euro pa. De Amerikanen hebben een ant woord gevraagd, gebaseerd op Euro pese samenwerking. Zestien landen hebben er gehoor aan gegeven en het ingediend. Om hulp te kunnen krijgen bleken zij te móeten samenwerken. Om hulp te kunnen gen bleken zij het plan voor een Euro- e Tolunie, aanvankelijk wel besproken ar als te moeilijk opzij geschoven, niet te kunnen loslaten. Het is opnieuw in be handeling genomen. De Europese federalisten zijn zich intus sen gaan organiseren en congressen gaan beleggen. Ook graaf- Coudenhove-Kalergi, de oude leider van de Pan-Europa Bewe ging, is weer in volle actie gekomen. Nu de poging van Hitler, om Europa door geweld tot eenheid onder zijn tirannie te brengen, is mislukt evenals destijds Napoleons po ging, komt eindelijk de mogelijkheid tot een vrijwillige, federale samenwerking op democratische grondslag als werkelijkheid naar voren. Alleen in West-Europa, omdat nieuwe dwang de Russische het Oos telijk deel heeft afgesplitst: tijdelijk heeft Want IJzeren Gordijnen zijn niet zeer duurzaam in deze wereld. Te Gstaad *in Zwitserland is van 6-10 September" een bijeenkomst gehouden van 150 parlementsleden uit tien Europese lan den: België, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Griekenland, Italië, Nederland, Oostenrijk, Zweden en Zwitserland. Zij streven naar Europese federatie. De Ne derlandse groep werd aangevoerd door mr. E. G. M. Roolvink; uit een beschouwing van de correspondent te Genève van de N.R C., die ik hier citeer, blijkt dat o.a. ook de Kamerleden mevr. Fortanier-de Wit en dr, A. H, W. Hacke (beiden P.v.d.V.) er deel van uitmaakten. Dr. Hacke werd tot eerste parlementaire secretaris gekozen van het Uitvoerend Comité van de Unie Parlementsleden, die met de pootst mogelijke energie naar de bijeen roeping van het eerste Europese Parlement zal streven. Niet minder dan dat. Graaf Coudenhove-Kalergi treedt als secretaris generaal van de beweging op. Telt zij niet meer dan 150 aanhangers a de betrokken tien lands-parlementen? Veel meer dan dat aantal. Want in ant woord op een enquête, die graaf Couden- Mve-Kalergi in November 1946, dus bijna een jaar geleden, aan al de 4094 leden van de tien parlementen zond bleek, dat reeds a die tijd 1571 van hen (38 zich posi ts uitspraken voof een Europese Federa te in het kader der Verenigde NatieS. (Ik herinner eraan dat het Handvest der Ver- e Naties de mogelijkheid tot regionale toonsluiting uitdrukkelijk opent). Slechts W antwoordden afwijzend; 2500 antwoord- «c niet Ik teken hierbij aan dat er nau- -wjks twijfel aan geopperd kan worden, Ifflai de ontwikkeling der gebeurtenissen fn der geesten sinds November 1946, dat Kn herhaling van deze enquête op dit ogenblik, een meerderheid voor Federale I e on<ter de parlementsleden der tien ■men zou opleveren. Toen deed die zich, - te Gstaad gebleken is, al voor in de gnse Kamer (301 van de 593 leden), de !&cse (207 van dg 354)} de Italiaanse wctituerende Vergadering (342 van de 5n de Luxemburgse Kamer (28 van de en de Nederlandse Tweede, Kamer (53 'a de 100), terwijl in onze Eerste Kamer i !n 4e Zwitserse Bondsraad juist 50 Woonde SChe Kamer 49 met Ja ant" De correspondent van de N.R.C. merkt bet de vraag is of die allen ook Jpif^nders zijn van de onmiddellijke eppmg van een Europese romp-fede- - Rus^nd en zijn satellieten niet Jat» We^eren zich bij de Europese fede- ®an te sluitén, maar er bovendien, kJjL vre?en is", een tegen Rusland en ^communisme gerichte actie in zouden levendig aan de jaren voor wat hebben de West-Europese lan- oen bereikt, door zich uit vrees voor Hongarije, Roemenië en Bulgarijekregen geen meerderheid Twee Russische veto's hebben gisteren in de Veiligheidsraad de toelating van Finland en Italië tot de UNO belet, nadat bij de debatten gebleken was dat de meerderheid der leden tegen de toelating van Hongarije, Bulgarije en Roemenië zou stemmen. Een Pools voorstel, om alle vijf toe te laten door een stemming en bloc, werd afgewezen. Finland en Italië kregen bij de stemming beide een meerderheid, doch de Russische en Poolse afgevaardigden stemden tegen, waarbij de Russische stem als een veto gold. Tijdens de debatten verklaarde de Poolse afgevaardigde ronduit, dat hij het lidmaat schap van Finland niet kon steunen, omdat de raad niet bereid bléêk ook de andere candidaten toe te laten. te v n.le* aaneen te sluiten en zelfs taire afspraken te maken? Dat 016 na het andere, onder de voet werden! Vrees opent geen toe- Gromyko, de Sovjet-afgevaardigde, be schuldigde Groot-Brittannië en de Verenig de Staten ervan, zidh niet te houden aan het te Potsdam genomen besluit om de voormalige vijandelijke staten, na het slui ten der vredesverdragen, te steunen bij hun verzoek om toelating tot de UNO. „Dit is niet de eerste maal, dat zij de overeen komst van Potsdam geschonden heb ben," zeide hij. „De Verenigde Stat ten hebben Bulgarije niets voor te schrij ven omtrent zijn binnenlandse politiek." Sir Alexander Cadogan, de Britse afge vaardigde, die thans als voorzitter van de raad fungeert, verklaarde hiertegenover, dat de beginselen van het Handvest ge schonden waren door de gebeurtenissen in Bulgarije, met name door de terechtstelling van Petchof en dat Groot-Brittannië daar om zich tegen toelating van Bulgarije ver zet. Ook de Chinese afgevaardigde ver klaarde zioh tegen -toelating van Bulgarije. Austin ondersteunde het verzoek om toe lating van Finland, omdat dit land zijn wapenstilstands- en internationale ver plichtingen is nagekomen. Gromyko verklaarde: „De Sovjet-regering heeft geen reden er aan te twijfelen, dat deze vijf staten in staat zijn de verplichtingen van het Handvest na te komen. Doch wij zijn van mening, dat geen dezer staten apart genomen kan worden van de anderen in een speciale categorie. Alle vijf behoren zij te worden toegelaten." De uitslag van de stemming was: Italië negen stemmen voor; Sovjet-Unie en Polen tegen. Hongarije vijf stemmen voor bij zes onthoudingen. Roemenië vier stemmen voor bij zeven onthoudingen. Bulgarije, de Sovjet Unie voor; drie stemmen tegen; zeven ont houdingen. Finland negen stemmen voor; Sovjet-Unie en Polen tegen. Na de bijeenkomst van de Veiligheidsraad gaven de Britse en Amerikaanse delegaties uiting aan hun diepe teleurstelling over het feit „dat Italië en Finland beroofd wa ren van wat hun rechtmatig toekomt." Senator Warren Austin, de Amerikaanse afgevaardigde, verklaarde later via de ra dio, dat de Algemene Vergadering der UNO naar zijn mening de Veiligheidsraad op dracht moet geven Italië's verzoek om toe lating tot de UNO onmiddellijk opnieuw in overweging te nemen. Het veto van de Sovjet-Unie „doet Italië groot onrecht aan". De Verenigde Staten zijn van mening, dat de Algemene Vergadering de Veiligheids raad ook moet opdragen de verzoeken van Oostenrijk, Eire, Portugal, Transjordanië en Finland opnieuw in overweging te ne men, aldus Austin. Nog steeds vacature De Algemene Vergadering der Verenigde Volken is er nog niet in geslaagd te be slissen, of India dan wel de Oekraïne deel zal uitmaken van de Veiligheidsraad. Bij de achtste stemming kreeg de Oekraïne een-en-dertig stemmen, India verwierf er drie-en-twintig. Twee meningen De Amerikaanse afgevaardigde hield gisteren een scherp betoog tegen Bulga rije. Hij verklaarde dat de Bulgaarse regering zich dictatoriale maöht heeft aangemeten, waardoor de fundamentele mensenrechten van het volk worden ont kend. Voorts, dat de regering alle oppo sitie geëlimineerd heeft en de terecht stelling van Nikolas Petchof „de be schaafde wereld schokte". De Poolse afgevaardigde ondersteun de het verzoek tot toelating van Bulga rije, verklarende, dat Bulgarije, na vele jaren onder een reactionair regiem te hebben geleefd, thans voor het eerst op weg is naar de democratie „Sovjets onderschatten de Oostenrijkse intelligentie" Volgens Tass, het officiële Sovjet nieuwsbureau, heeft de Russische dele gatie in de geallieerde bestuursraad van Oostenrijk voorstellen gedaan om de demo cratie van Oostenrijk te versterken. Deze voorstellen zouden vijf punten behelzen: ten eerste, de opheffing van de militaire geallieerde besturen in alle zones; ten tweede, de opheffing van alle militaire gerechtshoven; ten derde, de beperking van de taak der geallieerde militaire po litie tot de bescherming van geallieerde burgers; ten vierde, het overdragen van alle zendstations welke nu in geallieerde handen zijn, aan Oostenrijk; ten vijfde, het vervoeren van alle verplaatste per sonen uit Oostenrijk. De Amerikaanse, Franse en Britse dele gaties hebben zich volgens Tass tegen de uitvoering van deze punten verzet. Een officiële Britse woordvoerder noemde dit bericht geheel uit de lucht gegrepen, voor zover de Britse delegatie zich verzet zou hebben tegen het Sovjet- voorstel om een antwoord te zenden aan de Oostenrijkse vakverenigingen, die deze punten naar voren hadden gebracht. De Amerikaanse woordvoerder zeide, in een commentaar op de voorstellen, verbaasd te zijn over de onderschatting door de Sovjet-Unie van de intelligentie der Oos tenrijkers. Bij de negerde stemming heeft de Oekraïne het tot twee-en-dertig stemmen gebracht. Om tot lid van de Veiligheidsraad benoemd te worden zijn acht-en-dertig stemmen vereist. De voorzitter der Algemene Vergadering, dr. Aranha, besloot de verkiezing voor de Veiligheidsraad uit te stellen. Bulgaarse militie vindt bewijsstukken Volgens een bekendmaking van de Bul gaarse nationale militie zijn in gebouwen van de boerenpartij en in de woningen van aanhangers dier partij wapens, springstof fen, militaire uniformen, aanzienlijke be dragen aan geld benevens geheime docu menten, die op spiormage-activiteit wij zen, aangetroffen. Deze ontdekkingen, al dus het communiqué, bewijzen, dat de agrarische oppositie-partij een centrum van samenzwering is tegen de staat. Tot Officier in de Orde van Oranje Nassau is benoemd dr. ir. F, Bakker Schut te Haarlem, directeur van het bureau van de Rijksdienst voor het Nationale Plan. Tot geneesheer-directeur van de stichting Beileroord" te Beilen is benoemd dr. R. Zijl- stra te Bloemendaal, afdelingsgeneesheer van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Het woord is aan Matthew Arnold: Zij, die geen gaven van het toeval verwachten, hebben het noodlot overwonnen. FRANSE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN (Van onze correspondent te Parijs). De maand October zal in Frankrijk, politiek gesproken, in het teken staan der gemeenteraadsverkiezingen. Voor de ne gende maal sedert de bevrijding zal het Franse volk worden uitgenodigd zich uit te spreken over de diverse programma's en beloften, die de partijen haar doen. Van oudsher doet men goed uit de resultaten van gemeenteraadsverkiezingen niet al te definitieve conclusies te trekken omtrent de nationale machtsverhoudingen der par tijen, want in de er aan voorafgaande Generaal Clay: Generaal Clay, Brits bevelhebber in Duitsland, heeft gistermiddag tijdens een persconferentie medegedeeld, dat de met spanning tegemoet geziene lijst vari fabrie ken in de Engels-Amerikaanse zone welke gedemonteerd zullen worden, mogelijk nog deze week gepubliceerd zal kunnen wor den. Clay keerde zich scherp tegen de actie welke thans in Duitsland tegen de ontman teling van fabrieken wordt gevoerd en gaf opnieuw uiting aan de vastbeslotenheid van komst. Vrees die weerhoudt van aaneen sluiting doet het begrip „souvereiniteit" overigens wel volkomen teniet. Als dit aanvaard werd zou het op den duur bete kenen, dat West-Europa zich onderwierp aan Rusland's welbehagen. Het Congres der parlementsleden te Gstaad heeft dit standpunt dan ook niet ingenomen, maar zich evenals het'Congres der Federalisten te Montreux voor federa tieve aaneensluiting desnoods zonder Oost- Europa uitgesproken. Natuurlijk met de bij voeging, dat toetreding van andere landen tot de federatie steeds mogelijk blijft. Want dat is een van de* wezenstrekken van het begrip federatie. Het Congres te Gstaad heeft inderdaad grote verwachtingen gewekt. Het wil zo spoedig mogelijk een Europese Consti tuerende Vergadering bijeenroepen, liefst al in 1948, die een federale Grondwet aan alle Europese staten zal kunnen voorleg genGesteund door de aanhang in de verschillende parlementen, natuurlijk. Gij zet grote ogen op bij het lezen van zulke plannen? Wij leven in een tijd, waar in zeer grote veranderingen op ti) zijn. Het zouden God geve het! heilzame ver anderingen kunnen worden. In Zwitserland hebben in deze. dagen merkwaardige en belangrijke internationale bijeenkomsten Het politiebureau van Haïfa (Palestina) werd door een bomaanslag volkomen ge ruïneerd. Twaalf personen verloren het leven, 51 werden gewond. - Een foto van het vernielde gebouw. Franse socialisten in tussentijds congres Het bestuur van de Franse socialisti sche partij heeft besloten een buitenge wone zitting van het Nationale Partijcon gres bijeen te roepen. Dit congres zal 22 en 23 November a-s. te Parijs gehouden worden. Het doel van deze bijeenkomst is de toe passing te bespreken 'van de besluiten aangaande partij-pobtiék, die tijdens het vorige congres te Lyon genomen zijn en betrekking hadden op „problemen van discipline, regeringspolitiek en actie der partij". Vermist „ondergedokene" gevonden De Zweedse marine autoriteiten deel den heden mede dat de vermiste Zweedse plaats. Ook die van de actie Voor Morele onderzeeër „Draken" met een bemanning Herbewapening te Caux-sur-Montreux, van 30 koppen aan boord, die sinds gister- waarover wy al meermalen bericht hebben, i morgen zes uur vermist werd terecht is R. P. I zonder ongelukken. het militaire bestuur om de plannen uit te voeren, ook indien de Duitsers er georga niseerd verzet tegen zullen voeren. Ofschoon Clay toegaf, dat het. zenden van voedingsmiddelen naar Duitsland mede op humanitaire gronden berust, sprak hy de mening uit, dat het mili taire bestuur maatregelen zal treffen om eventueel georganiseerd verzet te gemoet te treden. Van de Duitsers moet worden geëist, dat zü loyaal medewer ken aan de uitvoering van maatregelen welke door de bezettende macht geno men worden. De voorstelling van de omvang der de montages door Duitse woordvoerders is volgens Clay zeer overdreven. De totale waarde der te demonteren fabrieken be draagt ongeveer 1 milliard dollars, hetgeen slechts een deel van dp jaarlijkse voedsel- aanvoer in Duitsland is. Bovendien zijn de plannen volgens Clay zo zorgvuldig over wogen, dat de verwachting dat zij Duits- lands wederopbouw zullen belemmeren, misplaatst is. Clay eiste van de Duitsers dat zij meer begrip zouden tonen voor de eisen van de 16 landen, die herstel-goederen ontvangen omdat zij door de Duitsers geplunderd zijn. Tegen-actie-. Inmiddels wordt de Duitse actie tegen de demontage voortgezet. Nadat <3e sociaal democratische partij tijdens een vergade ring te Berlijn reeds stopzetting van de ontmanteling van fabrieken geëist heeft, heeft thans de liberale partij uitstel van herstelbetalingen en demontage voor de duur van twee jaren geëist. Ook de plaats vervangend burgemeester van Berlijn, Louise Schroeder, heeft in eef openbare vergadering stopzetting verlangd. Te Hannover heeft de minister van Eco nomische: Zaken, Koebel, gezegd, dat van de Duitse arbeiders geen begrip voor de ontmanteling van fabrieken kan worden verlangd, wanneer het fabrieken betreft die op vredesproductie zijn omgeschakeld. De vliegtuigfabrieken Focke Wulff te Bremen zijn thans voor ontmanteling aan gewezen; uit Hamburg wordt vernomen, dat men verwacht, dat spoedig een aan vang zal worden gemaakt met de afbraak van de grootste Duitse scheepswerf Blohm en Voss. Wedloop naar Palestina De Britse vloot is gisteren in aller ijl uit de haven van Haifa uitgevaren om de Noord-kust van Palestina te blokkeren, teneinde twee schepen met Joodse vluch telingen, die ieder ogenblik 9n de Pale stijnse territoriale wateren verwacht wor den, op te vangen. Naar verluidt varen de twee schepen met grote snelheid om te proberen voor de Britse blokkade in een Palestijnse haven binnen te lopen en de vluchtelingen aan wal te zetten. Ondertussen hebben grote groepen leden In de Zuiderpolder, tussen Haarlem en Vijfhuizen puffen de zandexpressenMet man en macht werkt de Provinciale Wa terstaat aan de sluitstukken van de nieuwe weg HaarlemSchiphol. Er komt een ver binding tuspen de Zomerweg en de brug over de Ringvaart en een aftakking naar de Rijksweg naar Amsterdam, die uitkomt ter hoogte van de Israëlitische begraaf plaats. Dr. A. K. Gani, vice-premier van de In donesische republiek, 'heeft in een telegram aan de voorzitter van de Veiligheidsraad Woensdag verklaard, dat er in Indonesië nog hevig wordt gevoahten. Hij seinde, dat de Nederlanders zodra zij er in slaagden enkele steden en hoofdwe gen te bezetten, er aanspraak op begonnen te maken, dat het gehele gebied, door denk beeldige demarcatielijnen afgebakend, Ne derlands werd. Daarna volgen onvermijdelijk zuiverings. operaties, afrondingsacties en wat niet al. „Het is helemaal niet verwonderlijk, dat er op die manier een hevige strijd onver minderd voortduurt." „Indien de Neder landers een dergelijk gebied trachten te patrouilleren," aldus gaat Gani voort, „zijn de Indonesiërs gerechtigd hen te beschou wen als plunderende benden." Gani beweerde voorts, dat er nog steeds strijd plegen de politieke principes sterk te worden vermengd met persoonlijke ri valiteiten van locale aard. Men is hier niettemin thans algemeen van oordeel, dat de uitkomsten van het verkiezlngstournooi duidelijk zullen kunnen maken, in welke richting ten aan zien van enkele essentiële punten de pu blieke opinie zich zal ontwikkelen. Die es sentiële punten zijn: de populariteit van generaal de Gaulle en de al of niet ge krompen aanhang der communistische partij. Geen symbool der eenheid meer. Tijdens de laatste verkiezingen voor de gemeenteraad van 1945 was de Gaulle nog aan de macht. Hij werd toen door de com munisten gesteund, door de socialisten ge adviseerd, door de katholieken vereerd en door de radicalen genegeerd. Thans treedt de Gaulle op als leider van een eigen po litieke partij. Zijn „Rassemblement", dat zidh oorspronkelijk aandiende als een bo- venpartijdige formatie, heeft zich inder daad op voet van gelijkheid gesteld met de overige politieke partijen, toen de Gaulle bekend maakte aan de verkiezings strijd mee te zullen doen. En door neer te dalen in de arena der dagelijks politiek, heeft de Gaulle zijn aureool als „nationale held" en „symbool der Franse eenheid" - verloren. Hij heeft zich thans, kan men zeggen, politiek gefixeerd: en wel op de uiterst- rechtse flank van het politieke strijdto neel. Voor de zoveelste maal blijkt dus de Gaulle die naar men fluistert, op de morele en financiële steun van Amerika kan rekenen de pool, waar het Franse politieke binnenlandse gebeuren om draait. De Communisten, van hun kant. hebben 's generaals handschoen met de bekende voortvarendheid opgenomen.' V'. or hen gaat de strijd thans om Thorez of de Gaulle; achter welke formule, -eens te meer, zich het hedendaagse antagonisme tussen Moskou en Washington verschuilt. En tussen die twee uitersten ligt dan, benard en verdrukt, de rest der partijen: radicalen lees: vrijzinnig-democraten socialisten, katholieken en „liberalen", die zich bereid verklaarden (evenals de radicalen) zich vrij dicht om de generaal te scharen. Ze wordt dus het beeld: links de communisten, in het centrum katho lieken en socialisten die zo dicht op elkaar gedreven worden, dat men reeds stemmen op hoort gaan voor de constitu tie van de Franse „labour" partij, waarin beiden zich op zouden kunnen lossen en tenslotte, geheel rechts: de vroegere „centrum-partijen", waarmee de Gaulle zich in wezen heeft geïdentificeerd. 14% R. P. F. Het Franse instituut voor opinie-onder zoek heeft een enquête gehouden over de politieke gezindheid onder het Franse volk. „Indien de verkiezingen heden zou den plaats hebben en indien u uit de vol gende partijen te kiezen had, waarop zoudt u dan stemmen?", aldus luidde de vraag. Acht-en-twintig procent der be trokkenen heeft geen antwoord gegeven, twee-en-twintig procent voor de eommu- van de overigen waren twee-en- twintig procent voor de communis ten, zeventien procent voor het „Ras semblement du Peuple francais", tien procent voor de M. R- P„ tien procent voor de socialisten, vijf procent voor het Rassemblement des Gauches, vijf procent voor de republikeinse vrijheidspartij en drie procent verdeeld over andere par tijen. Het is thans, nogmaals politiek gespro ken, nog tamelijk rustig in Frankrijk. Doch die rust is te vergelijken met de stilte, welke heerst juist voor het uitbre ken van de storm. Voor 5 October a.s. „economische drulk, intimidatie en phy- sieke dwang" wordt'uitgeoefend jegens heeft de Gaulle de eerste propagandarede republikeinse functionarissen in door de Nederlanders bezette gebieden. „De Neder landers zetten ook hun activiteit op poli tiek terrein voort door propaganda te ma ken en voorbereidingen te treffen voor de stichting van een marionettenstaat met nieuwe Quislings" aldus het telegram. Spoedig Indonesisch debat De Indonesische kwestie zal tijdens de volgende bijeenkomst van de Veiligheids raad worden behandeld. De datum hiervoor is nog niet vastgesteld. Gromyko drong tijdens de vergadering van gisteren er op aan, dat de Indonesische kwestie zo spoedig mogelijk zou worden besproken, daar volgens de door hem ont vangen inlichtingen de militaire operaties in Indonesië voortduren. Sir Alexander Cadogan, die de vergade ring presideerde, zeide, dat hij zou trach ten de debatten over deze kwestie op Vrij dag of Zaterdag te laten plaats' hebben. De commissie uit de Veiligheidsraad, welke goede diensten zal bewijzen bij de regeling van het conflict in Indonesië, 'is gevormd en kan haar werkzaamheden aan vangen. De Verenigde Staten hebben als vertegenwoordiger benoemd Frank Gra ham, deken van de universiteit van Noord- Carolina. De twee andere leden zijn Paul van Zeeland voor België en de rechter Kirby voor Australië. Waarschijnlijk zal de Veiligheidsraad heden richtlijnen aan de commissie ver strekken. Republiek wenst Singapore De republikeinse regering sluit zich aan bij het Australische voorstel om de aan staande Nederlands-Indonesisohe onder handelingen onder auspiciën van de drie- landencommissie te Singapore te doen hou den, aldus een officiële republikeinse mede deling. Deze stad, zo wordt er aan toege voegd, lijkt meer geschikt dan Batavia, waar de besprekingen „door de koloniale aangekondigd, die hij sedert de oprichting van zijn R. P. F. in Parijs zou houden. Men moet zich niet verwonderen, wan neer deze redevoering de bliksemflits zal blijkep, die aan een onweer vooraf pleegt te gaan Mohammedanen vermoorden tweeduizend vluchtelingen Omstreeks tweeduizend vluchtelingen zijn gisteren gedood bij een overval door Mohammedanen te Tandlianwala in de Pendsjaab. Dit was wel de grootste mas sa-slachting sinds de verdeling van Brits- Indië. Berichten uit Amritsar melden, dat de slachtoffers behoorden tot een convooi, dat de onrustige gebieden had verlaten. De aanvallende Mohammedanen kregen slechts geringe verliezen. De berichten over de slachting worden officieel in New Delhi bevestigd. Gewapende dorpelingen hebben Woens dag ongeveer 15 k.m. ten Westen van Amritsar een aanval gedaan op ongeveer 100.000 Mohammedaanse vluchtelingen, die op weg waren van Amritsar naar La hore, aldus deelt een militair woordvoer der te New Delhi mede. 45 Mohammeda nen werden gedood, 25 gewond. Ook zes aanvallers werden gedood. Terwijl de slachtingen voortduren wordt de algemene toestand nog verergerd, door dat ook overstromingen en epidemieën dood en verderf verspreiden. van de verzetsgroep Hagana hun stellingen sfeer zouden kunnen worden beïnvloed." langs de Noord-kust betrokken en zyn Sjahrir, die thans te Londen vertoeft, is zwermen vliegtuigen van het vliegvelddoor de republiek teruggeroepen om zijn Agir opgestegen. 1 regering van advies te dienen WEINIG WIND. Verwachting, medegedeeld door het K-N.M-I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Enkele overdrijvende wolkenvelden en hier en daar ochtend-mist. Na koude nacht morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 3 October: Zon op 6.42 uur, onder 18.15 uur Maan op 19.36 uur, onder 10.24 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1